iso_639-3 - en to th translation catalogue (902 entries)

note: Name for aar
en: Afar
th: อาฟา

note: Name for abh
en: Tajiki Arabic
th: อาหรับทาจิกิสถาน

note: Inverted name for abh
en: Arabic, Tajiki
th: อาหรับทาจิกิสถาน

note: Name for abk
en: Abkhazian
th: แอบกาเซีย

note: Name for ace
en: Achinese
th: อาเจะห์

note: Name for acf
en: Saint Lucian Creole French
th: ฝรั่งเศสลูกผสม เซนต์ลูเซีย

note: Inverted name for acf
en: Creole French, Saint Lucian
th: ฝรั่งเศสลูกผสม, เซนต์ลูเซีย

note: Name for acm
en: Mesopotamian Arabic
th: อาหรับเมโสโปเตเมีย

note: Inverted name for acm
en: Arabic, Mesopotamian
th: อาหรับ, เมโสโปเตเมีย

note: Name for acx
en: Omani Arabic
th: อาหรับโอมาน

note: Inverted name for acx
en: Arabic, Omani
th: อาหรับโอมาน

note: Name for acy
en: Cypriot Arabic
th: อาหรับไซปรัส

note: Inverted name for acy
en: Arabic, Cypriot
th: อาหรับไซปรัส

note: Name for aeb
en: Tunisian Arabic
th: อาหรับตูนิเซีย

note: Inverted name for aeb
en: Arabic, Tunisian
th: อาหรับตูนิเซีย

note: Name for aed
en: Argentine Sign Language
th: ภาษามืออาร์เจนตินา

note: Name for aen
en: Armenian Sign Language
th: ภาษามืออาร์เมเนีย

note: Name for afg
en: Afghan Sign Language
th: ภาษามืออัฟกานิสถาน

note: Name for afr
en: Afrikaans
th: แอฟริคานส์

note: Name for aig
en: Antigua and Barbuda Creole English
th: อังกฤษลูกผสม แอนติกาและบาร์บูดา

note: Inverted name for aig
en: Creole English, Antigua and Barbuda
th: อังกฤษลูกผสม, แอนติกาและบาร์บูดา

note: Name for aii
en: Assyrian Neo-Aramaic
th: นีโออาราเมอิกอัสซีเรีย

note: Inverted name for aii
en: Neo-Aramaic, Assyrian
th: นีโออาราเมอิก, อัสซีเรีย

note: Name for aju
en: Judeo-Moroccan Arabic
th: อาหรับ ยิว-โมร็อกโก

note: Inverted name for aju
en: Arabic, Judeo-Moroccan
th: อาหรับ, ยิว-โมร็อกโก

note: Name for aka
en: Akan
th: อะคาน

note: Name for akk
en: Akkadian
th: อัคคาเดียน

note: Name for alt
en: Southern Altai
th: อัลไตใต้

note: Inverted name for alt
en: Altai, Southern
th: อัลไตใต้

note: Name for amh
en: Amharic
th: อัมฮาริก

note: Name for amw
en: Western Neo-Aramaic
th: นีโออาราเมอิกตะวันตก

note: Inverted name for amw
en: Neo-Aramaic, Western
th: นีโออาราเมอิกตะวันตก

note: Name for ang
en: Old English (ca. 450-1100)
th: อังกฤษโบราณ (ประมาณ ค.ศ. 450-1100)

note: Inverted name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
th: อังกฤษโบราณ (ประมาณ ค.ศ. 450-1100)

note: Name for apd
en: Sudanese Arabic
th: อาหรับซูดาน

note: Inverted name for apd
en: Arabic, Sudanese
th: อาหรับซูดาน

note: Name for apt
en: Apatani
th: อะปะตานี

note: Name for ara
en: Arabic
th: อาหรับ

note: Name for arb
en: Standard Arabic
th: อาหรับมาตรฐาน

note: Inverted name for arb
en: Arabic, Standard
th: อาหรับมาตรฐาน

note: Name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE)
th: อาราเมอิกราชการ (700-300 ปีก่อน ค.ศ.)

note: Inverted name for arc
en: Aramaic, Official (700-300 BCE)
th: อาราเมอิกราชการ (700-300 ปีก่อน ค.ศ.)

note: Name for arg
en: Aragonese
th: อารากอน

note: Name for arq
en: Algerian Arabic
th: อาหรับแอลจีเรีย

note: Inverted name for arq
en: Arabic, Algerian
th: อาหรับแอลจีเรีย

note: Inverted name for ary
en: Arabic, Moroccan
th: อาหรับโมร็อกโก

note: Name for arz
en: Egyptian Arabic
th: อาหรับอียิปต์

note: Inverted name for arz
en: Arabic, Egyptian
th: อาหรับอียิปต์

note: Name for ase
en: American Sign Language
th: ภาษามืออเมริกัน

note: Name for asm
en: Assamese
th: อัสสมี

note: Name for asp
en: Algerian Sign Language
th: ภาษามือแอลจีเรีย

note: Name for asq
en: Austrian Sign Language
th: ภาษามือออสเตรีย

note: Name for ast
en: Asturian
th: อัสตูเรียส

note: Name for asw
en: Australian Aborigines Sign Language
th: ภาษามืออะบอริจินออสเตรเลีย

note: Name for atv
en: Northern Altai
th: อัลไตเหนือ

note: Inverted name for atv
en: Altai, Northern
th: อัลไตเหนือ

note: Name for auz
en: Uzbeki Arabic
th: อาหรับอุซเบกิสถาน

note: Inverted name for auz
en: Arabic, Uzbeki
th: อาหรับอุซเบกิสถาน

note: Name for ava
en: Avaric
th: อาวาริก

note: Name for ave
en: Avestan
th: อเวสตะ

note: Name for awa
en: Awadhi
th: อวธี

note: Name for axk
en: Yaka (Central African Republic)
th: ยากา (สาธารณรัฐแอฟริกากลาง)

note: Name for axm
en: Middle Armenian
th: อาร์เมเนียยุคกลาง

note: Inverted name for axm
en: Armenian, Middle
th: อาร์เมเนียยุคกลาง

note: Name for ayl
en: Libyan Arabic
th: อาหรับลิเบีย

note: Inverted name for ayl
en: Arabic, Libyan
th: อาหรับลิเบีย

note: Name for aym
en: Aymara
th: ไอมารา

note: Name for ayr
en: Central Aymara
th: ไอมารากลาง

note: Inverted name for ayr
en: Aymara, Central
th: ไอมารากลาง

note: Name for azb
en: South Azerbaijani
th: อาเซอร์ไบจานใต้

note: Inverted name for azb
en: Azerbaijani, South
th: อาเซอร์ไบจานใต้

note: Name for aze
en: Azerbaijani
th: อาเซอร์ไบจาน

note: Name for azj
en: North Azerbaijani
th: อาเซอร์ไบจานเหนือ

note: Inverted name for azj
en: Azerbaijani, North
th: อาเซอร์ไบจานเหนือ

note: Name for bah
en: Bahamas Creole English
th: อังกฤษลูกผสม บาฮามาส

note: Inverted name for bah
en: Creole English, Bahamas
th: อังกฤษลูกผสม, บาฮามาส

note: Name for bak
en: Bashkir
th: บาสช์กีร์

note: Name for bam
en: Bambara
th: บัมบารา

note: Name for ban
en: Balinese
th: บาหลี

note: Name for bel
en: Belarusian
th: เบลารุส

note: Name for ben
en: Bengali
th: เบ็งกาลี

note: Name for beq
en: Beembe
th: บีมเบ

note: Name for bfi
en: British Sign Language
th: ภาษามือบริติช

note: Name for bho
en: Bhojpuri
th: โภชปุรี

note: Name for bis
en: Bislama
th: บิสลามา

note: Name for bku
en: Buhid
th: บูฮิด

note: Name for bkw
en: Bekwel
th: เบกเวล

note: Name for blt
en: Tai Dam
th: ไทดำ

note: Name for bmb
en: Bembe
th: เบมเบ

note: Name for bod
en: Tibetan
th: ทิเบต

note: Name for bos
en: Bosnian
th: บอสเนีย

note: Name for bqn
en: Bulgarian Sign Language
th: ภาษามือบัลแกเรีย

note: Name for bra
en: Braj
th: พรัช

note: Name for bre
en: Breton
th: เบรตัน

note: Name for bru
en: Eastern Bru
th: บรูตะวันออก

note: Inverted name for bru
en: Bru, Eastern
th: บรูตะวันออก

note: Name for brv
en: Western Bru
th: บรูตะวันตก

note: Inverted name for brv
en: Bru, Western
th: บรูตะวันตก

note: Name for brx
en: Bodo (India)
th: พอโฑ (อินเดีย)

note: Name for buc
en: Bushi
th: บูชิ

note: Name for bug
en: Buginese
th: บูกินีส

note: Name for bul
en: Bulgarian
th: บัลแกเรีย

note: Name for bvl
en: Bolivian Sign Language
th: ภาษามือโบลิเวีย

note: Name for bvx
en: Dibole
th: ดิโบล

note: Name for bzd
en: Bribri
th: บรีบรี

note: Name for bzk
en: Nicaragua Creole English
th: อังกฤษลูกผสม นิการากัว

note: Inverted name for bzk
en: Creole English, Nicaragua
th: อังกฤษลูกผสม, นิการากัว

note: Name for bzs
en: Brazilian Sign Language
th: ภาษามือบราซิล

note: Name for cat
en: Catalan
th: คาตะลาน

note: Name for ccm
en: Malaccan Creole Malay
th: มลายูลูกผสม มะละกา

note: Inverted name for ccm
en: Creole Malay, Malaccan
th: มลายูลูกผสม, มะละกา

note: Name for ccp
en: Chakma
th: จักมา

note: Name for cds
en: Chadian Sign Language
th: ภาษามือชาด

note: Name for ces
en: Czech
th: เช็ก

note: Name for che
en: Chechen
th: เชเชน

note: Name for chr
en: Cherokee
th: เชอโรกี

note: Name for chu
en: Church Slavic
th: สลาฟคริสตจักร

note: Inverted name for chu
en: Slavic, Church
th: สลาฟคริสตจักร

note: Name for chv
en: Chuvash
th: ชูวัช

note: Name for cja
en: Western Cham
th: จามตะวันตก

note: Inverted name for cja
en: Cham, Western
th: จามตะวันตก

note: Name for cjm
en: Eastern Cham
th: จามตะวันออก

note: Inverted name for cjm
en: Cham, Eastern
th: จามตะวันออก

note: Name for cjp
en: Cabécar
th: คาเบคาร์

note: Name for ckb
en: Central Kurdish
th: เคิร์ดกลาง

note: Inverted name for ckb
en: Kurdish, Central
th: เคิร์ดกลาง

note: Name for cmg
en: Classical Mongolian
th: มองโกเลียคลาสสิก

note: Inverted name for cmg
en: Mongolian, Classical
th: มองโกเลียคลาสสิก

note: Name for cmn
en: Mandarin Chinese
th: จีนแมนดาริน

note: Inverted name for cmn
en: Chinese, Mandarin
th: จีนแมนดาริน

note: Name for coa
en: Cocos Islands Malay
th: มลายูหมู่เกาะโคโคส

note: Inverted name for coa
en: Malay, Cocos Islands
th: มลายูหมู่เกาะโคโคส

note: Name for cof
en: Colorado
th: โคโลราโด

note: Name for cop
en: Coptic
th: คอปติก

note: Name for cor
en: Cornish
th: คอร์นิช

note: Name for cpi
en: Chinese Pidgin English
th: อังกฤษแก้ขัด จีน

note: Inverted name for cpi
en: Pidgin English, Chinese
th: อังกฤษแก้ขัด, จีน

note: Name for cre
en: Cree
th: ครี

note: Name for crj
en: Southern East Cree
th: ครีตะวันออกตอนใต้

note: Inverted name for crj
en: Cree, Southern East
th: ครีตะวันออกตอนใต้

note: Name for crk
en: Plains Cree
th: ครีที่ราบ

note: Inverted name for crk
en: Cree, Plains
th: ครีที่ราบ

note: Name for crl
en: Northern East Cree
th: ครีตะวันออกตอนเหนือ

note: Inverted name for crl
en: Cree, Northern East
th: ครีตะวันออกตอนเหนือ

note: Name for crm
en: Moose Cree
th: มูสครี

note: Inverted name for crm
en: Cree, Moose
th: ครี, มูส

note: Name for csb
en: Kashubian
th: คาชูเบียน

note: Name for csc
en: Catalan Sign Language
th: ภาษามือคาตะลาน

note: Name for csd
en: Chiangmai Sign Language
th: ภาษามือเชียงใหม่

note: Name for cse
en: Czech Sign Language
th: ภาษามือเช็ก

note: Name for csf
en: Cuba Sign Language
th: ภาษามือคิวบา

note: Name for csg
en: Chilean Sign Language
th: ภาษามือชิลี

note: Name for csl
en: Chinese Sign Language
th: ภาษามือจีน

note: Name for csn
en: Colombian Sign Language
th: ภาษามือโคลอมเบีย

note: Name for csq
en: Croatia Sign Language
th: ภาษามือโครเอเชีย

note: Name for csr
en: Costa Rican Sign Language
th: ภาษามือคอสตาริกา

note: Name for csw
en: Swampy Cree
th: สวอมปีครี

note: Inverted name for csw
en: Cree, Swampy
th: ครี, สวอมปี

note: Name for ctg
en: Chittagonian
th: จิตตะกอง

note: Name for cwd
en: Woods Cree
th: วูดส์ครี

note: Inverted name for cwd
en: Cree, Woods
th: ครี, วูดส์

note: Name for cym
en: Welsh
th: เวลส์

note: Name for czh
en: Huizhou Chinese
th: จีนฮุยโจว

note: Inverted name for czh
en: Chinese, Huizhou
th: จีนฮุยโจว

note: Name for czo
en: Min Zhong Chinese
th: จีนหมิ่นจง

note: Inverted name for czo
en: Chinese, Min Zhong
th: จีนหมิ่นจง

note: Name for dak
en: Dakota
th: ดาโคตา

note: Name for dan
en: Danish
th: เดนมาร์ก

note: Name for dde
en: Doondo
th: โดวันโด

note: Name for del
en: Delaware
th: เดลาแวร์

note: Name for dep
en: Pidgin Delaware
th: ภาษาแก้ขัด เดลาแวร์

note: Inverted name for dep
en: Delaware, Pidgin
th: ภาษาแก้ขัด, เดลาแวร์

note: Name for deu
en: German
th: เยอรมัน

note: Name for dgo
en: Dogri (individual language)
th: โฑครี (ภาษาเอกเทศ)

note: Name for div
en: Dhivehi
th: ทิเวหี

note: Name for doi
en: Dogri (macrolanguage)
th: โฑครี (มหภาษา)

note: Name for doq
en: Dominican Sign Language
th: ภาษามือโดมินิกัน

note: Name for dsb
en: Lower Sorbian
th: ซอร์บต่ำ

note: Inverted name for dsb
en: Sorbian, Lower
th: ซอร์บต่ำ

note: Name for dse
en: Dutch Sign Language
th: ภาษามือดัตช์

note: Name for dsl
en: Danish Sign Language
th: ภาษามือเดนมาร์ก

note: Name for dum
en: Middle Dutch (ca. 1050-1350)
th: ดัตช์ยุคกลาง (ca. 1050-1350)

note: Inverted name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
th: ดัตช์ยุคกลาง (ca. 1050-1350)

note: Name for dzo
en: Dzongkha
th: ภูฏาน

note: Name for ebo
en: Teke-Ebo
th: เทเค-อีโบ

note: Name for ecs
en: Ecuadorian Sign Language
th: ภาษามือเอกวาดอร์

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
th: อียิปต์ (โบราณ)

note: Name for ekk
en: Standard Estonian
th: เอสโตเนียมาตรฐาน

note: Inverted name for ekk
en: Estonian, Standard
th: เอสโตเนียมาตรฐาน

note: Name for eky
en: Eastern Kayah
th: คยาห์ตะวันออก

note: Inverted name for eky
en: Kayah, Eastern
th: คยาห์ตะวันออก

note: Name for ell
en: Modern Greek (1453-)
th: กรีกสมัยใหม่ (1453-)

note: Inverted name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
th: กรีกสมัยใหม่ (1453-)

note: Name for elx
en: Elamite
th: อีลาไมต์

note: Name for emk
en: Eastern Maninkakan
th: มะนินกากันตะวันออก

note: Inverted name for emk
en: Maninkakan, Eastern
th: มะนินกากันตะวันออก

note: Name for eng
en: English
th: อังกฤษ

note: Name for enm
en: Middle English (1100-1500)
th: อังกฤษยุคกลาง (1100-1500)

note: Inverted name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
th: อังกฤษยุคกลาง (1100-1500)

note: Name for epo
en: Esperanto
th: เอสเปอรันโต

note: Name for esl
en: Egypt Sign Language
th: ภาษามืออียิปต์

note: Name for esn
en: Salvadoran Sign Language
th: ภาษามือซัลวาดอร์

note: Name for eso
en: Estonian Sign Language
th: ภาษามือเอสโตเนีย

note: Name for est
en: Estonian
th: เอสโตเนีย

note: Name for eth
en: Ethiopian Sign Language
th: ภาษามือเอธิโอเปีย

note: Name for eus
en: Basque
th: แบ็ซค์

note: Name for ewe
en: Ewe
th: เอเว

note: Name for fao
en: Faroese
th: แฟโร

note: Name for fas
en: Persian
th: เปอร์เซีย

note: Name for fcs
en: Quebec Sign Language
th: ภาษามือควิเบก

note: Name for fij
en: Fijian
th: ฟิจิ

note: Name for fil
en: Filipino
th: ฟิลิปิโน

note: Name for fin
en: Finnish
th: ฟินแลนด์

note: Name for fkv
en: Kven Finnish
th: คเวนฟินนิช

note: Inverted name for fkv
en: Finnish, Kven
th: ฟินนิช, คเวน

note: Name for fon
en: Fon
th: ฟอน

note: Name for fra
en: French
th: ฝรั่งเศส

note: Name for frm
en: Middle French (ca. 1400-1600)
th: ฝรั่งเศสยุคกลาง (ca. 1400-1600)

note: Inverted name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
th: ฝรั่งเศสยุคกลาง (ca. 1400-1600)

note: Name for fro
en: Old French (842-ca. 1400)
th: ฝรั่งเศสโบราณ (842-ca. 1400)

note: Inverted name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
th: ฝรั่งเศสโบราณ (842-ca. 1400)

note: Name for frp
en: Arpitan
th: อาร์พิทัน

note: Name for frr
en: Northern Frisian
th: ฟรีเชียเหนือ

note: Inverted name for frr
en: Frisian, Northern
th: ฟรีเชียเหนือ

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
th: ฟรีเชียตะวันออก

note: Inverted name for frs
en: Frisian, Eastern
th: ฟรีเชียตะวันออก

note: Name for fry
en: Western Frisian
th: ฟรีเชียตะวันตก

note: Inverted name for fry
en: Frisian, Western
th: ฟรีเชียตะวันตก

note: Name for fse
en: Finnish Sign Language
th: ภาษามือฟินแลนด์

note: Name for fsl
en: French Sign Language
th: ภาษามือฝรั่งเศส

note: Name for fss
en: Finland-Swedish Sign Language
th: ภาษามือสวีเดนฟินแลนด์

note: Name for fud
en: East Futuna
th: ฟูตูนาตะวันออก

note: Inverted name for fud
en: Futuna, East
th: ฟูตูนาตะวันออก

note: Name for fur
en: Friulian
th: ฟริอูเลียน

note: Name for gan
en: Gan Chinese
th: จีนกั้น

note: Inverted name for gan
en: Chinese, Gan
th: จีนกั้น

note: Name for gax
en: Borana-Arsi-Guji Oromo
th: ออโรโม โบรานา-อาร์ซี-กูจี

note: Inverted name for gax
en: Oromo, Borana-Arsi-Guji
th: ออโรโม โบรานา-อาร์ซี-กูจี

note: Name for gaz
en: West Central Oromo
th: ออโรโมกลางตะวันตก

note: Inverted name for gaz
en: Oromo, West Central
th: ออโรโมกลางตะวันตก

note: Name for gcf
en: Guadeloupean Creole French
th: ฝรั่งเศสลูกผสม กวาเดอลูป

note: Inverted name for gcf
en: Creole French, Guadeloupean
th: ฝรั่งเศสลูกผสม, กวาเดอลูป

note: Name for gcl
en: Grenadian Creole English
th: อังกฤษลูกผสม เกรนาดา

note: Inverted name for gcl
en: Creole English, Grenadian
th: อังกฤษลูกผสม, เกรนาดา

note: Name for gcr
en: Guianese Creole French
th: ฝรั่งเศสลูกผสม เกียนา

note: Inverted name for gcr
en: Creole French, Guianese
th: ฝรั่งเศสลูกผสม, เกียนา

note: Name for gez
en: Geez
th: กีเอซ

note: Name for gla
en: Scottish Gaelic
th: เกลิกสก็อต

note: Inverted name for gla
en: Gaelic, Scottish
th: เกลิกสก็อต

note: Name for gle
en: Irish
th: ไอริช

note: Name for glg
en: Galician
th: กาลิเซีย

note: Name for gmh
en: Middle High German (ca. 1050-1500)
th: เยอรมันสูงยุคกลาง (ประมาณ ค.ศ. 1050-1500)

note: Inverted name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
th: เยอรมันสูงยุคกลาง (ประมาณ ค.ศ. 1050-1500)

note: Name for gml
en: Middle Low German
th: เยอรมันต่ำยุคกลาง

note: Inverted name for gml
en: German, Middle Low
th: เยอรมันต่ำยุคกลาง

note: Name for gmy
en: Mycenaean Greek
th: กรีกไมซินี

note: Inverted name for gmy
en: Greek, Mycenaean
th: กรีกไมซินี

note: Name for goh
en: Old High German (ca. 750-1050)
th: เยอรมันสูงโบราณ (ประมาณ ค.ศ. 750-1050)

note: Inverted name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
th: เยอรมันสูงโบราณ (ประมาณ ค.ศ. 750-1050)

note: Name for gom
en: Goan Konkani
th: โกงกณีโควา

note: Inverted name for gom
en: Konkani, Goan
th: โกงกณีโควา

note: Name for got
en: Gothic
th: โกธิก

note: Name for gpe
en: Ghanaian Pidgin English
th: อังกฤษแก้ขัด กานา

note: Inverted name for gpe
en: Pidgin English, Ghanaian
th: อังกฤษแก้ขัด, กานา

note: Name for grc
en: Ancient Greek (to 1453)
th: กรีกโบราณ (ก่อน 1453)

note: Inverted name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
th: กรีกโบราณ (ก่อน 1453)

note: Name for grn
en: Guarani
th: กวารานี

note: Name for gse
en: Ghanaian Sign Language
th: ภาษามือกานา

note: Name for gsg
en: German Sign Language
th: ภาษามือเยอรมัน

note: Name for gsm
en: Guatemalan Sign Language
th: ภาษามือกัวเตมาลา

note: Name for gss
en: Greek Sign Language
th: ภาษามือกรีก

note: Name for gsw
en: Swiss German
th: เยอรมันสวิส

note: Inverted name for gsw
en: German, Swiss
th: เยอรมันสวิส

note: Name for guj
en: Gujarati
th: คุชราตี

note: Name for gus
en: Guinean Sign Language
th: ภาษามือกินี

note: Name for gym
en: Ngäbere
th: งอเบเร

note: Name for gyn
en: Guyanese Creole English
th: อังกฤษลูกผสม กายอานา

note: Inverted name for gyn
en: Creole English, Guyanese
th: อังกฤษลูกผสม, กายอานา

note: Name for hab
en: Hanoi Sign Language
th: ภาษามือฮานอย

note: Name for hae
en: Eastern Oromo
th: ออโรโมตะวันออก

note: Inverted name for hae
en: Oromo, Eastern
th: ออโรโมตะวันออก

note: Name for hak
en: Hakka Chinese
th: จีนฮากกา

note: Inverted name for hak
en: Chinese, Hakka
th: จีนฮากกา

note: Name for hat
en: Haitian
th: เฮติ

note: Name for hau
en: Hausa
th: โฮซา

note: Name for haw
en: Hawaiian
th: ฮาวาย

note: Name for hbo
en: Ancient Hebrew
th: ฮีบรูโบราณ

note: Inverted name for hbo
en: Hebrew, Ancient
th: ฮีบรูโบราณ

note: Name for hbs
en: Serbo-Croatian
th: เซอร์โบ-โครเอเชียน

note: Name for hca
en: Andaman Creole Hindi
th: ฮินดีลูกผสม อันดามัน

note: Inverted name for hca
en: Creole Hindi, Andaman
th: ฮินดีลูกผสม, อันดามัน

note: Name for hds
en: Honduras Sign Language
th: ภาษามือฮอนดูรัส

note: Name for heb
en: Hebrew
th: ฮีบรู

note: Name for her
en: Herero
th: เฮเรโร

note: Name for hif
en: Fiji Hindi
th: ฮินดีฟิจิ

note: Inverted name for hif
en: Hindi, Fiji
th: ฮินดีฟิจิ

note: Name for hil
en: Hiligaynon
th: ฮีลีไกโนน

note: Name for hin
en: Hindi
th: ฮินดี

note: Name for hit
en: Hittite
th: ฮิตไตต์

note: Name for hks
en: Hong Kong Sign Language
th: ภาษามือฮ่องกง

note: Name for hmn
en: Hmong
th: ม้ง

note: Name for hos
en: Ho Chi Minh City Sign Language
th: ภาษามือโฮจิมินห์ซิตี

note: Name for hrv
en: Croatian
th: โครเอเชีย

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
th: ซอร์บสูง

note: Inverted name for hsb
en: Sorbian, Upper
th: ซอร์บสูง

note: Name for hsh
en: Hungarian Sign Language
th: ภาษามือฮังการี

note: Name for hsn
en: Xiang Chinese
th: จีนเซียง

note: Inverted name for hsn
en: Chinese, Xiang
th: จีนเซียง

note: Name for htx
en: Middle Hittite
th: ฮิตไตต์ยุคกลาง

note: Inverted name for htx
en: Hittite, Middle
th: ฮิตไตต์ยุคกลาง

note: Name for hun
en: Hungarian
th: ฮังการี

note: Name for hwc
en: Hawai'i Creole English
th: อังกฤษลูกผสม ฮาวาย

note: Inverted name for hwc
en: Creole English, Hawai'i
th: อังกฤษลูกผสม, ฮาวาย

note: Name for hye
en: Armenian
th: อาร์เมเนีย

note: Name for hyw
en: Western Armenian
th: อาร์เมเนียตะวันตก

note: Inverted name for hyw
en: Armenian, Western
th: อาร์เมเนียตะวันตก

note: Name for icl
en: Icelandic Sign Language
th: ภาษามือไอซ์แลนด์

note: Name for idb
en: Indo-Portuguese
th: อินโด-โปรตุเกส

note: Name for ido
en: Ido
th: อีโด

note: Name for ifm
en: Teke-Fuumu
th: เทเค-ฟูมู

note: Name for iii
en: Sichuan Yi
th: อี้เสฉวน

note: Inverted name for iii
en: Yi, Sichuan
th: อี้เสฉวน

note: Name for ike
en: Eastern Canadian Inuktitut
th: อินุกติตุตแคนาดาตะวันออก

note: Inverted name for ike
en: Inuktitut, Eastern Canadian
th: อินุกติตุต, แคนาดาตะวันออก

note: Name for iku
en: Inuktitut
th: อินุกติตุต

note: Name for ile
en: Interlingue
th: อินเทอร์ลิงก์

note: Name for ilo
en: Iloko
th: อีโลโก

note: Name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
th: อินเทอร์ลิงกวา (องค์การภาษาช่วยสื่อสารนานาชาติ)

note: Name for ind
en: Indonesian
th: อินโดนีเซีย

note: Name for inl
en: Indonesian Sign Language
th: ภาษามืออินโดนีเซีย

note: Name for ins
en: Indian Sign Language
th: ภาษามืออินเดีย

note: Name for ipk
en: Inupiaq
th: อินุเปียก

note: Name for ise
en: Italian Sign Language
th: ภาษามืออิตาลี

note: Name for isg
en: Irish Sign Language
th: ภาษามือไอริช

note: Name for isl
en: Icelandic
th: ไอซ์แลนด์

note: Name for isr
en: Israeli Sign Language
th: ภาษามืออิสราเอล

note: Name for ita
en: Italian
th: อิตาลี

note: Name for itk
en: Judeo-Italian
th: ยิว-อิตาลี

note: Name for iyx
en: Yaka (Congo)
th: ยากา (คองโก)

note: Name for jam
en: Jamaican Creole English
th: อังกฤษลูกผสม จาเมกา

note: Inverted name for jam
en: Creole English, Jamaican
th: อังกฤษลูกผสม, จาเมกา

note: Name for jas
en: New Caledonian Javanese
th: ชวานิวแคลิโดเนีย

note: Inverted name for jas
en: Javanese, New Caledonian
th: ชวา, นิวแคลิโดเนีย

note: Name for jav
en: Javanese
th: ชวา

note: Name for jbo
en: Lojban
th: โลจบาน

note: Name for jcs
en: Jamaican Country Sign Language
th: ภาษามือชนบทจาเมกา

note: Name for jge
en: Judeo-Georgian
th: ยิว-จอร์เจีย

note: Name for jls
en: Jamaican Sign Language
th: ภาษามือจาเมกา

note: Name for jos
en: Jordanian Sign Language
th: ภาษามือจอร์แดน

note: Name for jpn
en: Japanese
th: ญี่ปุ่น

note: Name for jpr
en: Judeo-Persian
th: ยิว-เปอร์เซีย

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
th: ยิว-อาหรับ

note: Name for jsl
en: Japanese Sign Language
th: ภาษามือญี่ปุ่น

note: Name for jvn
en: Caribbean Javanese
th: ชวาแคริบเบียน

note: Inverted name for jvn
en: Javanese, Caribbean
th: ชวา, แคริบเบียน

note: Name for jye
en: Judeo-Yemeni Arabic
th: อาหรับ ยิว-เยเมน

note: Inverted name for jye
en: Arabic, Judeo-Yemeni
th: อาหรับ, ยิว-เยเมน

note: Name for kaa
en: Kara-Kalpak
th: คาราคัลปัก

note: Name for kab
en: Kabyle
th: คาไบล์

note: Name for kal
en: Kalaallisut
th: กะลาลลิซุต

note: Name for kan
en: Kannada
th: กัณณาท

note: Name for kas
en: Kashmiri
th: กัศมีรี

note: Name for kat
en: Georgian
th: จอร์เจีย

note: Name for kaw
en: Kawi
th: กวิ

note: Name for kaz
en: Kazakh
th: คาซัคสถาน

note: Name for kbd
en: Kabardian
th: คาร์บาเดีย

note: Name for kca
en: Khanty
th: คานที

note: Name for kdd
en: Yankunytjatjara
th: ยานคูนิชาชารา

note: Name for kdt
en: Kuy
th: กูย

note: Name for kgi
en: Selangor Sign Language
th: ภาษามือสลังงอร์

note: Name for kha
en: Khasi
th: ขาสี

note: Name for khb
en: Lü
th: ไทลื้อ

note: Name for kht
en: Khamti
th: ไทคำตี่

note: Name for kik
en: Kikuyu
th: คิคูยู

note: Name for kin
en: Kinyarwanda
th: คินยารวันดา

note: Name for kir
en: Kirghiz
th: คีร์กีซสถาน

note: Name for kkh
en: Khün
th: ไทขึน

note: Name for kkw
en: Teke-Kukuya
th: เทเค-คูคูยา

note: Name for kmr
en: Northern Kurdish
th: เคิร์ดเหนือ

note: Inverted name for kmr
en: Kurdish, Northern
th: เคิร์ดเหนือ

note: Name for kng
en: Koongo
th: คุงโก

note: Name for knn
en: Konkani (individual language)
th: โกงกณี (ภาษาเอกเทศ)

note: Name for koi
en: Komi-Permyak
th: โคมิ-เปอร์มีก

note: Name for kok
en: Konkani (macrolanguage)
th: โกงกณี (มหภาษา)

note: Name for kom
en: Komi
th: โคมิ

note: Name for kon
en: Kongo
th: คองโก

note: Name for kor
en: Korean
th: เกาหลี

note: Name for kpv
en: Komi-Zyrian
th: โคมิ-ไซเรียน

note: Name for krl
en: Karelian
th: คารีเลียน

note: Name for ksf
en: Bafia
th: บาเฟีย

note: Name for ktu
en: Kituba (Democratic Republic of Congo)
th: คิทูบา (สาธารณรัฐประชาธิปไตยคองโก)

note: Name for kum
en: Kumyk
th: คูมิค

note: Name for kur
en: Kurdish
th: เคิร์ด

note: Name for kvk
en: Korean Sign Language
th: ภาษามือเกาหลี

note: Name for kxd
en: Brunei
th: บรูไน

note: Name for kxm
en: Northern Khmer
th: เขมรเหนือ

note: Inverted name for kxm
en: Khmer, Northern
th: เขมรเหนือ

note: Name for kyu
en: Western Kayah
th: คยาห์ตะวันตก

note: Inverted name for kyu
en: Kayah, Western
th: คยาห์ตะวันตก

note: Name for kzd
en: Kadai
th: กะได

note: Name for lab
en: Linear A
th: ลิเนียร์ A

note: Name for lad
en: Ladino
th: ลาดิโน

note: Name for lao
en: Lao
th: ลาว

note: Name for lat
en: Latin
th: ละติน

note: Name for lav
en: Latvian
th: ลัตเวีย

note: Name for lbs
en: Libyan Sign Language
th: ภาษามือลิเบีย

note: Name for lep
en: Lepcha
th: เลปชา

note: Name for lgr
en: Lengo
th: เลงโก

note: Name for lif
en: Limbu
th: ลิมบู

note: Name for lij
en: Ligurian
th: ลิกูเรีย

note: Name for lin
en: Lingala
th: ลิงกาลา

note: Name for lir
en: Liberian English
th: อังกฤษไลบีเรีย

note: Inverted name for lir
en: English, Liberian
th: อังกฤษ, ไลบีเรีย

note: Name for lis
en: Lisu
th: ลีซอ

note: Name for lit
en: Lithuanian
th: ลิทัวเนีย

note: Name for lld
en: Ladin
th: ละดีน

note: Name for lli
en: Teke-Laali
th: เทเค-ลาลี

note: Name for lls
en: Lithuanian Sign Language
th: ภาษามือลิทัวเนีย

note: Name for lrl
en: Lari
th: ลารี

note: Name for lsl
en: Latvian Sign Language
th: ภาษามือลัตเวีย

note: Name for lso
en: Laos Sign Language
th: ภาษามือลาว

note: Name for lsp
en: Panamanian Sign Language
th: ภาษามือปานามา

note: Name for lst
en: Trinidad and Tobago Sign Language
th: ภาษามือตรินิแดดและโตเบโก

note: Name for lsy
en: Mauritian Sign Language
th: ภาษามือมอริเชียส

note: Name for ltc
en: Late Middle Chinese
th: จีนยุคกลางตอนปลาย

note: Inverted name for ltc
en: Chinese, Late Middle
th: จีนยุคกลางตอนปลาย

note: Name for ltg
en: Latgalian
th: ลัตกาเลียน

note: Name for ltz
en: Luxembourgish
th: ลักเซมเบิร์ก

note: Name for lug
en: Ganda
th: แกนดา

note: Name for lvs
en: Standard Latvian
th: ลัตเวียมาตรฐาน

note: Inverted name for lvs
en: Latvian, Standard
th: ลัตเวียมาตรฐาน

note: Name for mag
en: Magahi
th: มคธี

note: Name for mah
en: Marshallese
th: มาร์แชลล์

note: Name for mai
en: Maithili
th: ไมถิลี

note: Name for mal
en: Malayalam
th: มลยาฬัม

note: Name for mar
en: Marathi
th: มราฐี

note: Name for mcm
en: Malaccan Creole Portuguese
th: โปรตุเกสลูกผสม มะละกา

note: Inverted name for mcm
en: Creole Portuguese, Malaccan
th: โปรตุเกสลูกผสม, มะละกา

note: Name for mdf
en: Moksha
th: มอกชา

note: Name for mdl
en: Maltese Sign Language
th: ภาษามือมอลตา

note: Name for mdw
en: Mbosi
th: อึมม์โบซี

note: Name for meo
en: Kedah Malay
th: มลายูเกดะห์

note: Inverted name for meo
en: Malay, Kedah
th: มลายูเกดะห์

note: Name for mfa
en: Pattani Malay
th: มลายูปัตตานี

note: Inverted name for mfa
en: Malay, Pattani
th: มลายูปัตตานี

note: Name for mfe
en: Morisyen
th: มอริเซียน

note: Name for mfs
en: Mexican Sign Language
th: ภาษามือเม็กซิโก

note: Name for mga
en: Middle Irish (900-1200)
th: ไอริชยุคกลาง (900-1200)

note: Inverted name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
th: ไอริชยุคกลาง (900-1200)

note: Name for mhp
en: Balinese Malay
th: มลายูบาหลี

note: Inverted name for mhp
en: Malay, Balinese
th: มลายูบาหลี

note: Name for mhr
en: Eastern Mari
th: มารีตะวันออก

note: Inverted name for mhr
en: Mari, Eastern
th: มารีตะวันออก

note: Name for mia
en: Miami
th: ไมอามี

note: Name for min
en: Minangkabau
th: มีนังกาเบา

note: Name for mis
en: Uncoded languages
th: ภาษาที่ยังไม่กำหนดรหัส

note: Name for mkd
en: Macedonian
th: มาซิโดเนีย

note: Name for mkw
en: Kituba (Congo)
th: คิทูบา (คองโก)

note: Name for mlg
en: Malagasy
th: มาลากาซี

note: Name for mlt
en: Maltese
th: มอลตา

note: Name for mnc
en: Manchu
th: แมนจู

note: Name for mni
en: Manipuri
th: มณีปุรี

note: Name for mnp
en: Min Bei Chinese
th: จีนหมินเป่ย

note: Inverted name for mnp
en: Chinese, Min Bei
th: จีนหมินเป่ย

note: Name for mon
en: Mongolian
th: มองโกเลีย

note: Name for mri
en: Maori
th: เมารี

note: Name for mrj
en: Western Mari
th: มารีตะวันตก

note: Inverted name for mrj
en: Mari, Western
th: มารีตะวันตก

note: Name for msa
en: Malay (macrolanguage)
th: มลายู (มหภาษา)

note: Name for msd
en: Yucatec Maya Sign Language
th: ภาษามือมายายูกาตัง

note: Name for msi
en: Sabah Malay
th: มลายูซาบาห์

note: Inverted name for msi
en: Malay, Sabah
th: มลายูซาบาห์

note: Name for msr
en: Mongolian Sign Language
th: ภาษามือมองโกเลีย

note: Name for mul
en: Multiple languages
th: หลายภาษา

note: Name for mve
en: Marwari (Pakistan)
th: มารวารี (ปากีสถาน)

note: Name for mvf
en: Peripheral Mongolian
th: มองโกเลียปริมณฑล

note: Inverted name for mvf
en: Mongolian, Peripheral
th: มองโกเลียปริมณฑล

note: Name for mwr
en: Marwari
th: มารวารี

note: Name for mya
en: Burmese
th: พม่า

note: Name for myp
en: Pirahã
th: ปิรันยา

note: Name for myv
en: Erzya
th: เอร์เซีย

note: Name for mzc
en: Madagascar Sign Language
th: ภาษามือมาดากัสการ์

note: Name for mzy
en: Mozambican Sign Language
th: ภาษามือโมซัมบิก

note: Name for nan
en: Min Nan Chinese
th: จีนหมิ่นหนาน

note: Inverted name for nan
en: Chinese, Min Nan
th: จีนหมิ่นหนาน

note: Name for nau
en: Nauru
th: นาอูรู

note: Name for nav
en: Navajo
th: นาวาโฮ

note: Name for nbl
en: South Ndebele
th: เอ็นดีเบลีใต้

note: Inverted name for nbl
en: Ndebele, South
th: เอ็นดีเบลีใต้

note: Name for nbs
en: Namibian Sign Language
th: ภาษามือนามิเบีย

note: Name for ncb
en: Central Nicobarese
th: นิโคบาร์กลาง

note: Inverted name for ncb
en: Nicobarese, Central
th: นิโคบาร์กลาง

note: Name for ncs
en: Nicaraguan Sign Language
th: ภาษามือนิการากัว

note: Name for nde
en: North Ndebele
th: เอ็นดีเบลีเหนือ

note: Inverted name for nde
en: Ndebele, North
th: เอ็นดีเบลีเหนือ

note: Name for nds
en: Low German
th: เยอรมันต่ำ

note: Inverted name for nds
en: German, Low
th: เยอรมันต่ำ

note: Name for nei
en: Neo-Hittite
th: ฮิตไตต์ใหม่

note: Inverted name for nei
en: Hittite, Neo-
th: ฮิตไตต์ใหม่

note: Name for nep
en: Nepali (macrolanguage)
th: เนปาล (มหภาษา)

note: Name for new
en: Newari
th: เนวารี

note: Name for nik
en: Southern Nicobarese
th: นิโคบาร์ใต้

note: Inverted name for nik
en: Nicobarese, Southern
th: นิโคบาร์ใต้

note: Name for nio
en: Nganasan
th: งานาซัน

note: Name for niu
en: Niuean
th: นีอูเอ

note: Name for njx
en: Kunyi
th: คุนยี

note: Name for nld
en: Dutch
th: ดัชต์

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk
th: นอร์เวย์ (นีนอร์สก์)

note: Name for nnp
en: Wancho Naga
th: วานโจ นาคา

note: Inverted name for nnp
en: Naga, Wancho
th: นาคา, วานโจ

note: Name for nob
en: Norwegian Bokmål
th: นอร์เวย์ (บุคมอล)

note: Name for nod
en: Northern Thai
th: ไทยเหนือ

note: Inverted name for nod
en: Thai, Northern
th: ไทยเหนือ

note: Name for nog
en: Nogai
th: โนไก

note: Name for non
en: Old Norse
th: นอร์สโบราณ

note: Inverted name for non
en: Norse, Old
th: นอร์สโบราณ

note: Name for nor
en: Norwegian
th: นอร์เวย์

note: Name for npi
en: Nepali (individual language)
th: เนปาล (ภาษาเอกเทศ)

note: Name for nqo
en: N'Ko
th: เอ็นโก

note: Name for nsi
en: Nigerian Sign Language
th: ภาษามือไนจีเรีย

note: Name for nsl
en: Norwegian Sign Language
th: ภาษามือนอร์เวย์

note: Name for nsp
en: Nepalese Sign Language
th: ภาษามือเนปาล

note: Name for nst
en: Tase Naga
th: ตาเซ นาคา

note: Inverted name for nst
en: Naga, Tase
th: นาคา, ตาเซ

note: Name for nwc
en: Classical Newari
th: เนวารีคลาสสิก

note: Inverted name for nwc
en: Newari, Classical
th: เนวารีคลาสสิก

note: Name for nya
en: Nyanja
th: นยานจา

note: Name for nzs
en: New Zealand Sign Language
th: ภาษามือนิวซีแลนด์

note: Name for nzu
en: Teke-Nzikou
th: เทเค-เอ็นซิกู

note: Name for oar
en: Old Aramaic (up to 700 BCE)
th: อาราเมอิกโบราณ (จนถึง 700 ปีก่อน ค.ศ.)

note: Inverted name for oar
en: Aramaic, Old (up to 700 BCE)
th: อาราเมอิกโบราณ (จนถึง 700 ปีก่อน ค.ศ.)

note: Name for oav
en: Old Avar
th: อาวาร์โบราณ

note: Inverted name for oav
en: Avar, Old
th: อาวาร์โบราณ

note: Name for obr
en: Old Burmese
th: พม่าโบราณ

note: Inverted name for obr
en: Burmese, Old
th: พม่าโบราณ

note: Name for obt
en: Old Breton
th: เบรตันโบราณ

note: Inverted name for obt
en: Breton, Old
th: เบรตันโบราณ

note: Name for och
en: Old Chinese
th: จีนโบราณ

note: Inverted name for och
en: Chinese, Old
th: จีนโบราณ

note: Name for oci
en: Occitan (post 1500)
th: ออกซิตัน (หลัง 1500)

note: Name for odt
en: Old Dutch
th: ดัชต์โบราณ

note: Inverted name for odt
en: Dutch, Old
th: ดัชต์โบราณ

note: Name for ofs
en: Old Frisian
th: ฟรีเชียโบราณ

note: Inverted name for ofs
en: Frisian, Old
th: ฟรีเชียโบราณ

note: Name for oge
en: Old Georgian
th: จอร์เจียโบราณ

note: Inverted name for oge
en: Georgian, Old
th: จอร์เจียโบราณ

note: Name for oht
en: Old Hittite
th: ฮิตไตต์โบราณ

note: Inverted name for oht
en: Hittite, Old
th: ฮิตไตต์โบราณ

note: Name for ohu
en: Old Hungarian
th: ฮังการีโบราณ

note: Inverted name for ohu
en: Hungarian, Old
th: ฮังการีโบราณ

note: Name for ojb
en: Northwestern Ojibwa
th: โอจิบเวตะวันตกเฉียงเหนือ

note: Inverted name for ojb
en: Ojibwa, Northwestern
th: โอจิบเวตะวันตกเฉียงเหนือ

note: Name for ojc
en: Central Ojibwa
th: โอจิบเวกลาง

note: Inverted name for ojc
en: Ojibwa, Central
th: โอจิบเวกลาง

note: Name for ojg
en: Eastern Ojibwa
th: โอจิบเวตะวันออก

note: Inverted name for ojg
en: Ojibwa, Eastern
th: โอจิบเวตะวันออก

note: Name for oji
en: Ojibwa
th: โอจิบเว

note: Name for ojp
en: Old Japanese
th: ญี่ปุ่นโบราณ

note: Inverted name for ojp
en: Japanese, Old
th: ญี่ปุ่นโบราณ

note: Name for ojw
en: Western Ojibwa
th: โอจิบเวตะวันตก

note: Inverted name for ojw
en: Ojibwa, Western
th: โอจิบเวตะวันตก

note: Name for okm
en: Middle Korean (10th-16th cent.)
th: เกาหลียุคกลาง (ศตวรรษที่ 10-16)

note: Inverted name for okm
en: Korean, Middle (10th-16th cent.)
th: เกาหลียุคกลาง (ศตวรรษที่ 10-16)

note: Name for oko
en: Old Korean (3rd-9th cent.)
th: เกาหลีโบราณ (ศตวรรษที่ 3-9)

note: Inverted name for oko
en: Korean, Old (3rd-9th cent.)
th: เกาหลีโบราณ (ศตวรรษที่ 3-9)

note: Name for olo
en: Livvi
th: ลิฟวี

note: Name for omn
en: Minoan
th: มิโนอัน

note: Name for omp
en: Old Manipuri
th: มณีปุรีโบราณ

note: Inverted name for omp
en: Manipuri, Old
th: มณีปุรีโบราณ

note: Name for omr
en: Old Marathi
th: มราฐีโบราณ

note: Inverted name for omr
en: Marathi, Old
th: มราฐีโบราณ

note: Name for omx
en: Old Mon
th: มอญโบราณ

note: Inverted name for omx
en: Mon, Old
th: มอญโบราณ

note: Name for ori
en: Oriya (macrolanguage)
th: โอริยา (มหภาษา)

note: Name for orm
en: Oromo
th: ออโรโม

note: Name for ort
en: Adivasi Oriya
th: โอริยา อาทิวาสี

note: Inverted name for ort
en: Oriya, Adivasi
th: โอริยา, อาทิวาสี

note: Name for orv
en: Old Russian
th: รัสเซียโบราณ

note: Inverted name for orv
en: Russian, Old
th: รัสเซียโบราณ

note: Name for ory
en: Odia
th: โอริยา

note: Name for osn
en: Old Sundanese
th: ซุนดาโบราณ

note: Inverted name for osn
en: Sundanese, Old
th: ซุนดาโบราณ

note: Name for osp
en: Old Spanish
th: สเปนโบราณ

note: Inverted name for osp
en: Spanish, Old
th: สเปนโบราณ

note: Name for osx
en: Old Saxon
th: แซ็กซอนโบราณ

note: Inverted name for osx
en: Saxon, Old
th: แซ็กซอนโบราณ

note: Name for ota
en: Ottoman Turkish (1500-1928)
th: ตุรกีออตโตมาน (1500-1928)

note: Inverted name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
th: ตุรกีออตโตมาน (1500-1928)

note: Name for otb
en: Old Tibetan
th: ทิเบตโบราณ

note: Inverted name for otb
en: Tibetan, Old
th: ทิเบตโบราณ

note: Name for otk
en: Old Turkish
th: ตุรกีโบราณ

note: Inverted name for otk
en: Turkish, Old
th: ตุรกีโบราณ

note: Name for oty
en: Old Tamil
th: ทมิฬโบราณ

note: Inverted name for oty
en: Tamil, Old
th: ทมิฬโบราณ

note: Name for oui
en: Old Uighur
th: อุยกูร์โบราณ

note: Inverted name for oui
en: Uighur, Old
th: อุยกูร์โบราณ

note: Name for owl
en: Old Welsh
th: เวลส์โบราณ

note: Inverted name for owl
en: Welsh, Old
th: เวลส์โบราณ

note: Name for pal
en: Pahlavi
th: พาลาวี

note: Name for pan
en: Panjabi
th: ปัญจาบี

note: Name for pap
en: Papiamento
th: ปาเปียเมนโต

note: Name for pau
en: Palauan
th: ปาเลา

note: Name for pbt
en: Southern Pashto
th: พาชโตใต้

note: Inverted name for pbt
en: Pashto, Southern
th: พาชโตใต้

note: Name for pbu
en: Northern Pashto
th: พาชโตเหนือ

note: Inverted name for pbu
en: Pashto, Northern
th: พาชโตเหนือ

note: Name for pcm
en: Nigerian Pidgin
th: ภาษาแก้ขัด ไนจีเรีย

note: Inverted name for pcm
en: Pidgin, Nigerian
th: ภาษาแก้ขัด, ไนจีเรีย

note: Name for pdc
en: Pennsylvania German
th: เยอรมันเพนซิลเวเนีย

note: Inverted name for pdc
en: German, Pennsylvania
th: เยอรมัน, เพนซิลเวเนีย

note: Name for pdt
en: Plautdietsch
th: เพลาต์ดิตช์

note: Name for peo
en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
th: เปอร์เซียโบราณ (ประมาณ 600-400 ปีก่อนคริสตกาล)

note: Inverted name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
th: เปอร์เซียโบราณ (ประมาณ 600-400 ปีก่อนคริสตกาล)

note: Name for pes
en: Iranian Persian
th: เปอร์เซียอิหร่าน

note: Inverted name for pes
en: Persian, Iranian
th: เปอร์เซียอิหร่าน

note: Name for pga
en: Sudanese Creole Arabic
th: อาหรับลูกผสม ซูดาน

note: Inverted name for pga
en: Creole Arabic, Sudanese
th: อาหรับลูกผสม, ซูดาน

note: Name for phn
en: Phoenician
th: ฟินิเชียน

note: Name for pht
en: Phu Thai
th: ผู้ไท

note: Name for pjt
en: Pitjantjatjara
th: พิชันชาชารา

note: Name for pks
en: Pakistan Sign Language
th: ภาษามือปากีสถาน

note: Name for pli
en: Pali
th: บาลี

note: Name for pmy
en: Papuan Malay
th: มลายูปาปัว

note: Inverted name for pmy
en: Malay, Papuan
th: มลายูปาปัว

note: Name for pnb
en: Western Panjabi
th: ปัญจาบีตะวันตก

note: Inverted name for pnb
en: Panjabi, Western
th: ปัญจาบีตะวันตก

note: Name for pny
en: Pinyin
th: พินอิน

note: Name for pol
en: Polish
th: โปแลนด์

note: Name for por
en: Portuguese
th: โปรตุเกส

note: Name for prg
en: Prussian
th: ปรัสเซีย

note: Name for prl
en: Peruvian Sign Language
th: ภาษามือเปรู

note: Name for pse
en: Central Malay
th: มลายูกลาง

note: Inverted name for pse
en: Malay, Central
th: มลายูกลาง

note: Name for psg
en: Penang Sign Language
th: ภาษามือปีนัง

note: Name for psl
en: Puerto Rican Sign Language
th: ภาษามือเปอร์โตริโก

note: Name for pso
en: Polish Sign Language
th: ภาษามือโปแลนด์

note: Name for psp
en: Philippine Sign Language
th: ภาษามือฟิลิปปินส์

note: Name for psr
en: Portuguese Sign Language
th: ภาษามือโปรตุเกส

note: Inverted name for pst
en: Pashto, Central
th: พาชโตกลาง

note: Name for pui
en: Puinave
th: ปุยนาเว

note: Name for puu
en: Punu
th: พูนู

note: Name for pys
en: Paraguayan Sign Language
th: ภาษามือปารากวัย

note: Name for que
en: Quechua
th: เกชัว

note: Name for qwc
en: Classical Quechua
th: เกชัวคลาสสิก

note: Inverted name for qwc
en: Quechua, Classical
th: เกชัวคลาสสิก

note: Name for raj
en: Rajasthani
th: ราชสถานี

note: Name for rap
en: Rapanui
th: ราปานุย

note: Name for rcf
en: Réunion Creole French
th: ฝรั่งเศสลูกผสม เรอูนียง

note: Inverted name for rcf
en: Creole French, Réunion
th: ฝรั่งเศสลูกผสม, เรอูนียง

note: Name for rej
en: Rejang
th: เรอจัง

note: Name for rge
en: Romano-Greek
th: โรมาโน-กรีก

note: Name for rhg
en: Rohingya
th: โรฮีนจา

note: Name for rib
en: Bribri Sign Language
th: ภาษามือบรีบรี

note: Name for rki
en: Rakhine
th: ยะไข่

note: Name for rms
en: Romanian Sign Language
th: ภาษามือโรมาเนีย

note: Name for rom
en: Romany
th: โรมานี

note: Name for ron
en: Romanian
th: โรมาเนีย

note: Name for rsb
en: Romano-Serbian
th: โรมาโน-เซอร์เบียน

note: Name for rsl
en: Russian Sign Language
th: ภาษามือรัสเซีย

note: Name for rue
en: Rusyn
th: รูซีน

note: Name for run
en: Rundi
th: รุนดี

note: Name for rus
en: Russian
th: รัสเซีย

note: Name for rwr
en: Marwari (India)
th: มารวารี (อินเดีย)

note: Name for ryu
en: Central Okinawan
th: โอกินาวากลาง

note: Inverted name for ryu
en: Okinawan, Central
th: โอกินาวากลาง

note: Name for sag
en: Sango
th: ซังโก

note: Name for sah
en: Yakut
th: ยาคุต

note: Name for sam
en: Samaritan Aramaic
th: อาราเมอิกสะมาเรีย

note: Inverted name for sam
en: Aramaic, Samaritan
th: อาราเมอิกสะมาเรีย

note: Name for san
en: Sanskrit
th: สันสกฤต

note: Name for sat
en: Santali
th: สันถาลี

note: Name for saz
en: Saurashtra
th: เสาราษฎร์

note: Name for sci
en: Sri Lankan Creole Malay
th: มลายูลูกผสม ศรีลังกา

note: Inverted name for sci
en: Creole Malay, Sri Lankan
th: มลายูลูกผสม, ศรีลังกา

note: Name for scn
en: Sicilian
th: ซิซิลี

note: Name for sco
en: Scots
th: สกอต

note: Name for sdc
en: Sassarese Sardinian
th: ซาร์ดิเนีย ซัสซารีส

note: Inverted name for sdc
en: Sardinian, Sassarese
th: ซาร์ดิเนีย ซัสซารีส

note: Name for sdh
en: Southern Kurdish
th: เคิร์ดใต้

note: Inverted name for sdh
en: Kurdish, Southern
th: เคิร์ดใต้

note: Name for sdl
en: Saudi Arabian Sign Language
th: ภาษามือซาอุดีอาระเบีย

note: Name for sdn
en: Gallurese Sardinian
th: ซาร์ดิเนีย แกลลูเรเซ

note: Inverted name for sdn
en: Sardinian, Gallurese
th: ซาร์ดิเนีย แกลลูเรเซ

note: Name for sfs
en: South African Sign Language
th: ภาษามือแอฟริกาใต้

note: Name for sga
en: Old Irish (to 900)
th: ไอริชโบราณ (ก่อน 900)

note: Inverted name for sga
en: Irish, Old (to 900)
th: ไอริชโบราณ (ก่อน 900)

note: Name for sgg
en: Swiss-German Sign Language
th: ภาษามือเยอรมันสวิส

note: Name for sgx
en: Sierra Leone Sign Language
th: ภาษามือเซียร์ราลีโอน

note: Name for shn
en: Shan
th: ไทใหญ่

note: Name for shs
en: Shuswap
th: ชูสวาป

note: Name for shu
en: Chadian Arabic
th: อาหรับชาด

note: Inverted name for shu
en: Arabic, Chadian
th: อาหรับชาด

note: Name for sia
en: Akkala Sami
th: ซามีอักเคลา

note: Inverted name for sia
en: Sami, Akkala
th: ซามีอักเคลา

note: Name for sid
en: Sidamo
th: ซิดาโม

note: Name for sin
en: Sinhala
th: สิงหล

note: Name for sip
en: Sikkimese
th: สิกขิม

note: Name for sjd
en: Kildin Sami
th: ซามีคิลดิน

note: Inverted name for sjd
en: Sami, Kildin
th: ซามีคิลดิน

note: Name for sje
en: Pite Sami
th: ซามีพิเต

note: Inverted name for sje
en: Sami, Pite
th: ซามีพิเต

note: Name for sjk
en: Kemi Sami
th: ซามีเคมี

note: Inverted name for sjk
en: Sami, Kemi
th: ซามีเคมี

note: Name for sjo
en: Xibe
th: ซิเบ

note: Name for sjt
en: Ter Sami
th: ซามีเทร์

note: Inverted name for sjt
en: Sami, Ter
th: ซามีเทร์

note: Name for sju
en: Ume Sami
th: ซามียูเม

note: Inverted name for sju
en: Sami, Ume
th: ซามียูเม

note: Name for skr
en: Saraiki
th: ซะราอีกี

note: Name for slf
en: Swiss-Italian Sign Language
th: ภาษามืออิตาลีสวิส

note: Name for sli
en: Lower Silesian
th: ไซลีเชียนต่ำ

note: Inverted name for sli
en: Silesian, Lower
th: ไซลีเชียนต่ำ

note: Name for slk
en: Slovak
th: สโลวัก

note: Name for sls
en: Singapore Sign Language
th: ภาษามือสิงคโปร์

note: Name for slv
en: Slovenian
th: สโลวีเนีย

note: Name for sma
en: Southern Sami
th: ซามีใต้

note: Inverted name for sma
en: Sami, Southern
th: ซามีใต้

note: Name for sme
en: Northern Sami
th: ซามีเหนือ

note: Inverted name for sme
en: Sami, Northern
th: ซามีเหนือ

note: Name for smj
en: Lule Sami
th: ซามีลูเล

note: Name for smn
en: Inari Sami
th: ซามีอินารี

note: Inverted name for smn
en: Sami, Inari
th: ซามีอินารี

note: Name for smo
en: Samoan
th: ซามัว

note: Name for smp
en: Samaritan
th: สะมาเรีย

note: Name for sms
en: Skolt Sami
th: ซามีสโกลต์

note: Inverted name for sms
en: Sami, Skolt
th: ซามีสโกลต์

note: Name for snd
en: Sindhi
th: สินธี

note: Name for soa
en: Thai Song
th: ไทโซ่ง

note: Name for sog
en: Sogdian
th: ซอกเดียน

note: Name for som
en: Somali
th: โซมาเลีย

note: Name for sot
en: Southern Sotho
th: ซูทูใต้

note: Inverted name for sot
en: Sotho, Southern
th: ซูทูใต้

note: Name for sou
en: Southern Thai
th: ไทยใต้

note: Inverted name for sou
en: Thai, Southern
th: ไทยใต้

note: Name for spa
en: Spanish
th: สเปน

note: Name for sqi
en: Albanian
th: แอลเบเนีย

note: Name for sqk
en: Albanian Sign Language
th: ภาษามือแอลเบเนีย

note: Name for sqs
en: Sri Lankan Sign Language
th: ภาษามือศรีลังกา

note: Name for srb
en: Sora
th: โสรา

note: Name for src
en: Logudorese Sardinian
th: ซาร์ดิเนีย โลกูโดเรเซ

note: Inverted name for src
en: Sardinian, Logudorese
th: ซาร์ดิเนีย โลกูโดเรเซ

note: Name for srd
en: Sardinian
th: ซาร์ดิเนีย

note: Name for sro
en: Campidanese Sardinian
th: ซาร์ดิเนีย แคมพิดานีส

note: Inverted name for sro
en: Sardinian, Campidanese
th: ซาร์ดิเนีย แคมพิดานีส

note: Name for srp
en: Serbian
th: เซอร์เบีย

note: Name for ssp
en: Spanish Sign Language
th: ภาษามือสเปน

note: Name for ssr
en: Swiss-French Sign Language
th: ภาษามือฝรั่งเศสสวิส

note: Name for ssw
en: Swati
th: สวาตี

note: Name for sun
en: Sundanese
th: ซุนดา

note: Name for sux
en: Sumerian
th: สุเมเรีย

note: Name for svc
en: Vincentian Creole English
th: อังกฤษลูกผสม วินเซนต์

note: Inverted name for svc
en: Creole English, Vincentian
th: อังกฤษลูกผสม, วินเซนต์

note: Name for svk
en: Slovakian Sign Language
th: ภาษามือสโลวะเกีย

note: Name for swa
en: Swahili (macrolanguage)
th: สวาฮีลี (มหภาษา)

note: Name for swb
en: Maore Comorian
th: คอโมเรียน สำเนียงมาออเร

note: Inverted name for swb
en: Comorian, Maore
th: คอโมเรียน สำเนียงมาออเร

note: Name for swc
en: Congo Swahili
th: สวาฮีลีคองโก

note: Inverted name for swc
en: Swahili, Congo
th: สวาฮีลีคองโก

note: Name for swe
en: Swedish
th: สวีเดน

note: Name for swh
en: Swahili (individual language)
th: สวาฮีลี (ภาษาเอกเทศ)

note: Name for swl
en: Swedish Sign Language
th: ภาษามือสวีเดน

note: Name for syc
en: Classical Syriac
th: ซีริแอกคลาสสิก

note: Inverted name for syc
en: Syriac, Classical
th: ซีริแอกคลาสสิก

note: Name for syl
en: Sylheti
th: สิเลฏี

note: Name for syr
en: Syriac
th: ซีริแอก

note: Name for szl
en: Silesian
th: ไซลีเชียน

note: Name for tah
en: Tahitian
th: ตาฮิติ

note: Name for tam
en: Tamil
th: ทมิฬ

note: Name for tat
en: Tatar
th: ตาด

note: Name for taw
en: Tai
th: ไท

note: Name for tbw
en: Tagbanwa
th: ตักบันวา

note: Name for tch
en: Turks And Caicos Creole English
th: อังกฤษลูกผสม เติกส์และเคคอส

note: Inverted name for tch
en: Creole English, Turks And Caicos
th: อังกฤษลูกผสม, เติกส์และเคคอส

note: Name for tdd
en: Tai Nüa
th: ไทไต้คง

note: Name for tdt
en: Tetun Dili
th: เตตุน ดิลี

note: Name for teg
en: Teke-Tege
th: เทเค-เทเก

note: Name for tek
en: Ibali Teke
th: เทเค-อิบาลี

note: Inverted name for tek
en: Teke, Ibali
th: เทเค-อิบาลี

note: Name for tel
en: Telugu
th: เตลุคู

note: Name for tet
en: Tetum
th: เตตุม

note: Name for tgh
en: Tobagonian Creole English
th: อังกฤษลูกผสม โตเบโก

note: Inverted name for tgh
en: Creole English, Tobagonian
th: อังกฤษลูกผสม, โตเบโก

note: Name for tgk
en: Tajik
th: ทาจิกิสถาน

note: Name for tgl
en: Tagalog
th: ตากาล็อก

note: Name for tgt
en: Central Tagbanwa
th: ตักบันวากลาง

note: Inverted name for tgt
en: Tagbanwa, Central
th: ตักบันวากลาง

note: Name for tha
en: Thai
th: ไทย

note: Name for thp
en: Thompson
th: ทอมป์สัน

note: Name for tir
en: Tigrinya
th: ทิกริญญา

note: Name for tkl
en: Tokelau
th: โตเกเลา

note: Name for tlh
en: Klingon
th: คลิงงอน

note: Name for tog
en: Tonga (Nyasa)
th: ตองกา (นีอาซา)

note: Name for toi
en: Tonga (Zambia)
th: ตองกา (แซมเบีย)

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
th: ตองกา (หมู่เกาะตองกา)

note: Name for tpi
en: Tok Pisin
th: ทอกพิซิน

note: Name for trf
en: Trinidadian Creole English
th: อังกฤษลูกผสม ตรินิแดด

note: Inverted name for trf
en: Creole English, Trinidadian
th: อังกฤษลูกผสม, ตรินิแดด

note: Name for tse
en: Tunisian Sign Language
th: ภาษามือตูนิเซีย

note: Name for tsm
en: Turkish Sign Language
th: ภาษามือตุรกี

note: Name for tsn
en: Tswana
th: เซตสวานา

note: Name for tso
en: Tsonga
th: ซองกา

note: Name for tsq
en: Thai Sign Language
th: ภาษามือไทย

note: Name for tss
en: Taiwan Sign Language
th: ภาษามือไต้หวัน

note: Name for tts
en: Northeastern Thai
th: ไทยอีสาน

note: Inverted name for tts
en: Thai, Northeastern
th: ไทยอีสาน

note: Name for tuk
en: Turkmen
th: เติร์กเมนิสถาน

note: Name for tur
en: Turkish
th: ตุรกี

note: Name for tvl
en: Tuvalu
th: ตูวาลู

note: Inverted name for tvy
en: Pidgin, Timor
th: ภาษาแก้ขัด, ติมอร์

note: Name for twi
en: Twi
th: จวี

note: Name for txo
en: Toto
th: โตโต

note: Name for tyr
en: Tai Daeng
th: ไทแดง

note: Name for tyv
en: Tuvinian
th: ตูวัน

note: Name for tyx
en: Teke-Tyee
th: เทเค-ไทอี

note: Name for tza
en: Tanzanian Sign Language
th: ภาษามือแทนซาเนีย

note: Name for udm
en: Udmurt
th: อุดมูร์ต

note: Name for uga
en: Ugaritic
th: ยูการิติก

note: Name for ugn
en: Ugandan Sign Language
th: ภาษามือยูกันดา

note: Name for ugy
en: Uruguayan Sign Language
th: ภาษามืออุรุกวัย

note: Name for uig
en: Uighur
th: อุยกูร์

note: Name for ukl
en: Ukrainian Sign Language
th: ภาษามือยูเครน

note: Name for ukr
en: Ukrainian
th: ยูเครน

note: Name for und
en: Undetermined
th: ยังไม่ระบุแน่ชัด

note: Name for unr
en: Mundari
th: มุนดารี

note: Name for unx
en: Munda
th: มุนดะ

note: Name for urd
en: Urdu
th: อูรดู

note: Name for uzb
en: Uzbek
th: อุซเบกิสถาน

note: Name for uzn
en: Northern Uzbek
th: อุซเบกิสถานเหนือ

note: Inverted name for uzn
en: Uzbek, Northern
th: อุซเบกิสถานเหนือ

note: Name for uzs
en: Southern Uzbek
th: อุซเบกิสถานใต้

note: Inverted name for uzs
en: Uzbek, Southern
th: อุซเบกิสถานใต้

note: Name for vai
en: Vai
th: ไว

note: Name for vec
en: Venetian
th: วีนีเชียน

note: Name for ven
en: Venda
th: เวนดา

note: Name for vep
en: Veps
th: เว็ปส์

note: Name for vic
en: Virgin Islands Creole English
th: อังกฤษลูกผสม หมู่เกาะเวอร์จิน

note: Inverted name for vic
en: Creole English, Virgin Islands
th: อังกฤษลูกผสม, หมู่เกาะเวอร์จิน

note: Name for vie
en: Vietnamese
th: เวียดนาม

note: Name for vif
en: Vili
th: วีลี

note: Name for vro
en: Võro
th: โวโร

note: Name for vsi
en: Moldova Sign Language
th: ภาษามือมอลโดวา

note: Name for vsl
en: Venezuelan Sign Language
th: ภาษามือเวเนซุเอลา

note: Name for vsv
en: Valencian Sign Language
th: ภาษามือวาเลนเซีย

note: Name for wes
en: Cameroon Pidgin
th: ภาษาแก้ขัด แคเมอรูน

note: Inverted name for wes
en: Pidgin, Cameroon
th: ภาษาแก้ขัด, แคเมอรูน

note: Name for wlm
en: Middle Welsh
th: เวลส์ยุคกลาง

note: Inverted name for wlm
en: Welsh, Middle
th: เวลส์ยุคกลาง

note: Name for wln
en: Walloon
th: วอลลูน

note: Name for wof
en: Gambian Wolof
th: โวลอฟแกมเบีย

note: Inverted name for wof
en: Wolof, Gambian
th: โวลอฟแกมเบีย

note: Name for wol
en: Wolof
th: โวลอฟ

note: Name for wuu
en: Wu Chinese
th: จีนอู๋

note: Inverted name for wuu
en: Chinese, Wu
th: จีนอู๋

note: Name for wyy
en: Western Fijian
th: ฟิจิตะวันตก

note: Inverted name for wyy
en: Fijian, Western
th: ฟิจิตะวันตก

note: Name for xbm
en: Middle Breton
th: เบรตันยุคกลาง

note: Inverted name for xbm
en: Breton, Middle
th: เบรตันยุคกลาง

note: Name for xcl
en: Classical Armenian
th: อาร์เมเนียคลาสสิก

note: Inverted name for xcl
en: Armenian, Classical
th: อาร์เมเนียคลาสสิก

note: Name for xco
en: Chorasmian
th: คอแรสเมีย

note: Name for xcr
en: Carian
th: แคเรีย

note: Name for xct
en: Classical Tibetan
th: ทิเบตคลาสสิก

note: Inverted name for xct
en: Tibetan, Classical
th: ทิเบตคลาสสิก

note: Name for xho
en: Xhosa
th: คอซา

note: Name for xki
en: Kenyan Sign Language
th: ภาษามือเคนยา

note: Name for xku
en: Kaamba
th: คามบา

note: Name for xlc
en: Lycian
th: ลิเชีย

note: Name for xld
en: Lydian
th: ลิเดีย

note: Name for xmk
en: Ancient Macedonian
th: มาซิโดเนียโบราณ

note: Inverted name for xmk
en: Macedonian, Ancient
th: มาซิโดเนียโบราณ

note: Name for xml
en: Malaysian Sign Language
th: ภาษามือมาเลเซีย

note: Name for xmr
en: Meroitic
th: เมโรอิติก

note: Name for xms
en: Moroccan Sign Language
th: ภาษามือโมร็อกโก

note: Name for xng
en: Middle Mongolian
th: มองโกเลียยุคกลาง

note: Inverted name for xng
en: Mongolian, Middle
th: มองโกเลียยุคกลาง

note: Name for xpr
en: Parthian
th: พาร์เทีย

note: Name for yaf
en: Yaka (Democratic Republic of Congo)
th: ยากา (สาธารณรัฐประชาธิปไตยคองโก)

note: Name for ydd
en: Eastern Yiddish
th: ยิดดิชตะวันออก

note: Inverted name for ydd
en: Yiddish, Eastern
th: ยิดดิชตะวันออก

note: Name for yhd
en: Judeo-Iraqi Arabic
th: อาหรับ, ยิว-อิรัก

note: Inverted name for yhd
en: Arabic, Judeo-Iraqi
th: อาหรับ, ยิว-อิรัก

note: Name for yid
en: Yiddish
th: ยิดดิช

note: Name for yih
en: Western Yiddish
th: ยิดดิชตะวันตก

note: Inverted name for yih
en: Yiddish, Western
th: ยิดดิชตะวันตก

note: Name for yom
en: Yombe
th: ยอมเบ

note: Name for yor
en: Yoruba
th: โยรูบา

note: Name for yrk
en: Nenets
th: เนเน็ตส์

note: Name for ysl
en: Yugoslavian Sign Language
th: ภาษามือยูโกสลาเวีย

note: Name for yue
en: Yue Chinese
th: จีนกวางตุ้ง

note: Inverted name for yue
en: Chinese, Yue
th: จีนกวางตุ้ง

note: Name for zha
en: Zhuang
th: จ้วง

note: Name for zhd
en: Dai Zhuang
th: จ้วงไท

note: Inverted name for zhd
en: Zhuang, Dai
th: จ้วงไท

note: Name for zho
en: Chinese
th: จีน

note: Name for zib
en: Zimbabwe Sign Language
th: ภาษามือซิมบับเว

note: Name for zkt
en: Kitan
th: ชี่ตัน

note: Name for zlm
en: Malay (individual language)
th: มลายู (ภาษาเอกเทศ)

note: Name for zsl
en: Zambian Sign Language
th: ภาษามือแซมเบีย

note: Name for zsm
en: Standard Malay
th: มลายูมาตรฐาน

note: Inverted name for zsm
en: Malay, Standard
th: มลายูมาตรฐาน

note: Name for zul
en: Zulu
th: ซูลู

note: Name for zxx
en: No linguistic content
th: ไม่มีเนื้อหาทางภาษา
