iso_639-2 - en to tg translation catalogue (88 entries)

note: Name for aar
en: Afar
tg: Афарӣ

note: Name for abk
en: Abkhazian
tg: Абхозӣ

note: Name for ace
en: Achinese
tg: Ачинӣ

note: Name for ach
en: Acoli
tg: Аколӣ

note: Name for ada
en: Adangme
tg: Адангме

note: Name for ady
en: Adyghe; Adygei
tg: Адигеӣ

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
tg: Забонҳои афро-осиёӣ

note: Name for afh
en: Afrihili
tg: Африхилӣ

note: Name for afr
en: Afrikaans
tg: Африкаанс

note: Name for ain
en: Ainu
tg: Айну

note: Name for aka
en: Akan
tg: Акан

note: Name for akk
en: Akkadian
tg: Аккадианӣ

note: Name for ale
en: Aleut
tg: Алеутӣ

note: Name for alg
en: Algonquian languages
tg: Забонҳои алгонкӣ

note: Name for alt
en: Southern Altai
tg: Алтайи ҷанубӣ

note: Name for amh
en: Amharic
tg: Амхарӣ

note: Name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
tg: Англисӣ, куҳна (450-1100)

note: Name for anp
en: Angika
tg: Ангика

note: Name for apa
en: Apache languages
tg: Забонҳои апачӣ

note: Name for ara
en: Arabic
tg: Арабӣ

note: Name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
tg: Арамейи расмӣ (700-300); Арамейт империягӣ (700-300)

note: Name for arg
en: Aragonese
tg: Арагонӣ

note: Name for arn
en: Mapudungun; Mapuche
tg: Мапудунгунӣ; Мапуче

note: Name for arp
en: Arapaho
tg: Арапаҳо

note: Name for art
en: Artificial languages
tg: Забонҳои сунъӣ

note: Name for arw
en: Arawak
tg: Аравак

note: Name for asm
en: Assamese
tg: Ассамесӣ

note: Name for ast
en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
tg: Астурӣ; Баблӣ; Леонезӣ; Астурлеонезӣ

note: Name for ath
en: Athapascan languages
tg: Забонҳои атапасканӣ

note: Name for aus
en: Australian languages
tg: Забонҳои австралиягӣ

note: Name for ava
en: Avaric
tg: Аварикӣ

note: Name for ave
en: Avestan
tg: Авасто

note: Name for awa
en: Awadhi
tg: Авадхӣ

note: Name for aym
en: Aymara
tg: Аймарагӣ

note: Name for aze
en: Azerbaijani
tg: Озарбойҷонӣ

note: Name for bad
en: Banda languages
tg: Забонҳои банда

note: Name for bai
en: Bamileke languages
tg: Забонҳои бамилеке

note: Name for bak
en: Bashkir
tg: Бошқирдӣ

note: Name for bal
en: Baluchi
tg: Балучӣ

note: Name for bam
en: Bambara
tg: Бамбара

note: Name for ban
en: Balinese
tg: Балинезӣ

note: Name for bas
en: Basa
tg: Басагӣ

note: Name for bat
en: Baltic languages
tg: Забонҳои балтикӣ

note: Name for bej
en: Beja; Bedawiyet
tg: Беҷа; Бедавиёт

note: Name for bel
en: Belarusian
tg: Белорусӣ

note: Name for bem
en: Bemba
tg: Бемба

note: Name for ben
en: Bengali
tg: Бенгалӣ

note: Common name for ben
en: Bangla
tg: Бангла

note: Name for ber
en: Berber languages
tg: Забонҳои берберӣ

note: Name for bho
en: Bhojpuri
tg: Бхоҷпурӣ

note: Name for bih
en: Bihari languages
tg: Забонҳои бихарӣ

note: Name for bik
en: Bikol
tg: Бикол

note: Name for bin
en: Bini; Edo
tg: Бини; Идо

note: Name for bis
en: Bislama
tg: Бислама

note: Name for bla
en: Siksika
tg: Сиксика

note: Name for bnt
en: Bantu (Other)
tg: Банту (дигар)

note: Name for bod
en: Tibetan
tg: Тибетӣ

note: Name for bos
en: Bosnian
tg: Босниягӣ

note: Name for bra
en: Braj
tg: Браҷ

note: Name for bre
en: Breton
tg: Бретонӣ

note: Name for btk
en: Batak languages
tg: Забонҳои батак

note: Name for bua
en: Buriat
tg: Бурятӣ

note: Name for bug
en: Buginese
tg: Бугӣ

note: Name for bul
en: Bulgarian
tg: Булғорӣ

note: Name for byn
en: Blin; Bilin
tg: Блинӣ; Билинӣ

note: Name for cad
en: Caddo
tg: Каддо

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
tg: Забонҳои ҳиндии америкоии марказӣ

note: Name for car
en: Galibi Carib
tg: Кариби галибӣ

note: Name for cat
en: Catalan; Valencian
tg: Каталонӣ; Валенсӣ

note: Name for cau
en: Caucasian languages
tg: Забонҳои қафқoзӣ

note: Name for ceb
en: Cebuano
tg: Себуано

note: Name for cel
en: Celtic languages
tg: Забонҳои келтикӣ

note: Name for ces
en: Czech
tg: Чехӣ

note: Name for cha
en: Chamorro
tg: Чаморро

note: Name for chb
en: Chibcha
tg: Чибча

note: Name for che
en: Chechen
tg: Чеченӣ

note: Name for chg
en: Chagatai
tg: Чагатаӣ

note: Name for chk
en: Chuukese
tg: Чуукигӣ

note: Name for chm
en: Mari
tg: Марӣ

note: Name for chn
en: Chinook jargon
tg: Лаҳҷаи чинукӣ

note: Name for cho
en: Choctaw
tg: Чоктоу

note: Name for chp
en: Chipewyan; Dene Suline
tg: Чипевианӣ; Дене сулинӣ

note: Name for chr
en: Cherokee
tg: Черокӣ

note: Name for chu
en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
tg: Славянии калисоӣ; Славянии куҳна; Славянии калисоӣ; Булғории куҳна; Славянии калисоии куҳна

note: Name for chv
en: Chuvash
tg: Чувашӣ

note: Name for chy
en: Cheyenne
tg: Чейенӣ

note: Name for cmc
en: Chamic languages
tg: Забонҳои чамикӣ

note: Name for cop
en: Coptic
tg: Коптикӣ
