iso_639-2 - en to te translation catalogue (475 entries)

note: Name for aar
en: Afar
te: అఫర్

note: Name for abk
en: Abkhazian
te: అబ్‌ఖజియాన్

note: Name for ace
en: Achinese
te: చైనీస్

note: Name for ach
en: Acoli
te: అకోలి

note: Name for ada
en: Adangme
te: అడన్‌గ్మె

note: Name for ady
en: Adyghe; Adygei
te: అడిగె, అడిగై

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
te: అఫ్రో-ఏసియాటిక్ భాషలు

note: Name for afh
en: Afrihili
te: అఫ్రిహిలి

note: Name for afr
en: Afrikaans
te: ఆఫ్రికాన్స్

note: Name for ain
en: Ainu
te: ఐను

note: Name for aka
en: Akan
te: అకన్

note: Name for akk
en: Akkadian
te: అక్కడియన్

note: Name for ale
en: Aleut
te: అలెయుట్

note: Name for alg
en: Algonquian languages
te: అల్గాన్క్వియన్ భాషలు

note: Name for alt
en: Southern Altai
te: దక్షిణ అల్టాయ్

note: Name for amh
en: Amharic
te: అమ్హారిక్

note: Name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
te: ఇంగ్లీష్, పాత (ca. 450-1100)

note: Name for anp
en: Angika
te: అన్జిక

note: Name for apa
en: Apache languages
te: అపాచి భాషలు

note: Name for ara
en: Arabic
te: అరబిక్

note: Name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
te: అధికారిక అర్మైక్ (700-300 ‌క్రీ.పూ.); ఇంపీరియల్ అర్మైక్ (700-300 క్రీ.పూ.)

note: Name for arg
en: Aragonese
te: అర్గోనీస్

note: Name for arn
en: Mapudungun; Mapuche
te: మపుడున్‌గన్; మపుచె

note: Name for arp
en: Arapaho
te: అరపహొ

note: Name for art
en: Artificial languages
te: అర్టిఫిషియల్ భాషలు

note: Name for arw
en: Arawak
te: అరవక్

note: Name for asm
en: Assamese
te: అస్సామి

note: Name for ast
en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
te: అస్ట్రియన్; బబిల్; లియోనీస్; అస్టర్‌లియోనీస్

note: Name for ath
en: Athapascan languages
te: అతపస్కన్ భాషలు

note: Name for aus
en: Australian languages
te: ఆస్ట్రేలియన్ భాషలు

note: Name for ava
en: Avaric
te: అవరిక్

note: Name for ave
en: Avestan
te: అవెస్టన్

note: Name for awa
en: Awadhi
te: అవధి

note: Name for aym
en: Aymara
te: అయ్‌మర

note: Name for aze
en: Azerbaijani
te: అజెర్‌బైజని

note: Name for bad
en: Banda languages
te: బందా భాషలు

note: Name for bai
en: Bamileke languages
te: బమిలెకె భాషలు

note: Name for bak
en: Bashkir
te: బష్కిర్

note: Name for bal
en: Baluchi
te: బలుచి

note: Name for bam
en: Bambara
te: బంబర

note: Name for ban
en: Balinese
te: బలైనీస్

note: Name for bas
en: Basa
te: బస

note: Name for bat
en: Baltic languages
te: బాల్టిక్ భాషలు

note: Name for bej
en: Beja; Bedawiyet
te: బెజ; బెడవియట్

note: Name for bel
en: Belarusian
te: బెలరూసియన్

note: Name for bem
en: Bemba
te: బెంబ

note: Name for ben
en: Bengali
te: బెంగాలి

note: Name for ber
en: Berber languages
te: బెర్డర్ భాషలు

note: Name for bho
en: Bhojpuri
te: భోజ్‌పురి

note: Name for bik
en: Bikol
te: బికొల్

note: Name for bin
en: Bini; Edo
te: బిని, ఎడొ

note: Name for bis
en: Bislama
te: బిస్లమ

note: Name for bla
en: Siksika
te: సిక్‌సికా

note: Name for bod
en: Tibetan
te: టిబెటన్

note: Name for bos
en: Bosnian
te: బొస్నియన్

note: Name for bra
en: Braj
te: బ్రజ్

note: Name for bre
en: Breton
te: బ్రెటన్

note: Name for btk
en: Batak languages
te: బటక్ భాషలు

note: Name for bua
en: Buriat
te: బురియట్

note: Name for bug
en: Buginese
te: బుగినీస్

note: Name for bul
en: Bulgarian
te: బల్గేరియన్

note: Name for byn
en: Blin; Bilin
te: బ్లిన్; బ్లిన్

note: Name for cad
en: Caddo
te: కడ్డొ

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
te: సెంట్రల్ అమెరికన్ ఇండియన్ భాషలు

note: Name for car
en: Galibi Carib
te: గలిబి కరిబ్

note: Name for cat
en: Catalan; Valencian
te: కాటలాన్; వాలెన్‌సియన్

note: Name for cau
en: Caucasian languages
te: కౌకసియన్ భాషలు

note: Name for ceb
en: Cebuano
te: సెబుయనో

note: Name for cel
en: Celtic languages
te: సెల్టిక్ భాషలు

note: Name for ces
en: Czech
te: చెక్

note: Name for cha
en: Chamorro
te: చామొర్రొ

note: Name for chb
en: Chibcha
te: చిబ్‌చా

note: Name for che
en: Chechen
te: చెచెన్

note: Name for chg
en: Chagatai
te: చాగటి

note: Name for chk
en: Chuukese
te: చుకెసె

note: Name for chm
en: Mari
te: మరి

note: Name for chn
en: Chinook jargon
te: చినూక్ జర్గాన్

note: Name for cho
en: Choctaw
te: చొక్టా

note: Name for chp
en: Chipewyan; Dene Suline
te: చెప్వియన్; డెనె సులైన్

note: Name for chr
en: Cherokee
te: చెరొకే

note: Name for chu
en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
te: చర్చ్ స్లానిక్; పాత స్లావొనిక్; చర్చ్ స్లవొనిక్; పాత బల్గేరియన్, పాత చర్చ్ స్లవొనిక్

note: Name for chv
en: Chuvash
te: చువాష్

note: Name for chy
en: Cheyenne
te: చెయెన్నె

note: Name for cmc
en: Chamic languages
te: చమిక్ భాషలు

note: Name for cop
en: Coptic
te: కాప్టిక్

note: Name for cor
en: Cornish
te: కార్నిష్

note: Name for cos
en: Corsican
te: కార్సియన్

note: Name for cpe
en: Creoles and pidgins, English based
te: క్రియోల్స్ మరియు పడ్గిన్స్, ఇంగ్లీష్ ఆధారిత

note: Name for cpf
en: Creoles and pidgins, French-based
te: క్రియోల్స్ మరియు పిడ్గిన్స్, ఫ్రెంచ్-ఆధారిత

note: Name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
te: క్రియోల్స్ మరియు పిడ్గిన్స్, పోర్చుగీస్-ఆధారిత

note: Name for cre
en: Cree
te: క్రీ

note: Name for crh
en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
te: క్రైమీన్ తాతర్; క్రైమీన్ టర్కిష్

note: Name for crp
en: Creoles and pidgins
te: క్రియోల్ మరియు పిడ్గిన్స్

note: Name for csb
en: Kashubian
te: కషుబియన్

note: Name for cus
en: Cushitic languages
te: కుషిటిక్ భాషలు

note: Name for cym
en: Welsh
te: వెల్ష్

note: Name for dak
en: Dakota
te: డకొట

note: Name for dan
en: Danish
te: డానిష్

note: Name for dar
en: Dargwa
te: డర్గ్వా

note: Name for day
en: Land Dayak languages
te: లాండ్ డయక్ భాషలు

note: Name for del
en: Delaware
te: డెలవరె

note: Name for den
en: Slave (Athapascan)
te: స్లేవ్ (అతపస్కాన్)

note: Name for deu
en: German
te: జెర్మన్

note: Name for dgr
en: Dogrib
te: డొగ్రిబ్

note: Name for din
en: Dinka
te: డింకా

note: Name for div
en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
te: దివేహి; ధివేహి; మాల్దీవియన్

note: Name for doi
en: Dogri
te: డొగ్రి

note: Name for dra
en: Dravidian languages
te: ద్రవిడియన్ భాషలు

note: Name for dsb
en: Lower Sorbian
te: లొయర్ సొర్బియన్

note: Name for dua
en: Duala
te: డుయల

note: Name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
te: డచ్, మిడిల్ (ca. 1050-1350)

note: Name for dyu
en: Dyula
te: డ్యులా

note: Name for dzo
en: Dzongkha
te: ఝొంఖా

note: Name for efi
en: Efik
te: ఎఫిక్

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
te: ఈజిఫ్టియన్ (పురాతన)

note: Name for eka
en: Ekajuk
te: ఎకజుక్

note: Name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
te: గ్రీక్, ఆధునిక (1453-)

note: Name for elx
en: Elamite
te: ఎలమైట్

note: Name for eng
en: English
te: ఇంగ్లీష్

note: Name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
te: ఇంగ్లీష్, మిడిల్ (1100-1500)

note: Name for epo
en: Esperanto
te: ఎస్పెరాంటొ

note: Name for est
en: Estonian
te: ఎస్తోనియన్

note: Name for eus
en: Basque
te: బస్క్వే

note: Name for ewe
en: Ewe
te: ఈవ్

note: Name for ewo
en: Ewondo
te: ఎవండొ

note: Name for fan
en: Fang
te: ఫాంగ్

note: Name for fao
en: Faroese
te: ఫరోసీ

note: Name for fas
en: Persian
te: పర్షియన్

note: Name for fat
en: Fanti
te: ఫాంటి

note: Name for fij
en: Fijian
te: ఫిజిని

note: Name for fil
en: Filipino; Pilipino
te: ఫిలిపినొ; ఫిలిపినొ

note: Name for fin
en: Finnish
te: ఫిన్నిష్

note: Name for fiu
en: Finno-Ugrian languages
te: ఫిన్నొ-ఉగ్రైన్ భాషలు

note: Name for fon
en: Fon
te: ఫాన్

note: Name for fra
en: French
te: ఫ్రెంచ్

note: Name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
te: ఫ్రెంచ్, మిడిల్ (ca. 1400-1600)

note: Name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
te: ఫ్రెంచ్, పాత (842-ca. 1400)

note: Name for frr
en: Northern Frisian
te: ఉత్తర ఫ్రిసియన్

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
te: తూర్పు ఫ్రిసియన్

note: Name for fry
en: Western Frisian
te: పశ్చిమ ఫ్రిసియన్

note: Name for ful
en: Fulah
te: ఫులాహ్

note: Name for fur
en: Friulian
te: ఫ్రియులియన్

note: Name for gaa
en: Ga
te: గ

note: Name for gay
en: Gayo
te: గయొ

note: Name for gba
en: Gbaya
te: గబయా

note: Name for gem
en: Germanic languages
te: జెర్మనిక్ భాషలు

note: Name for gez
en: Geez
te: జీజ్

note: Name for gil
en: Gilbertese
te: గిల్బర్టీస్

note: Name for gla
en: Gaelic; Scottish Gaelic
te: గెయిలిక్; స్కాటిష్ గెయిలిక్

note: Name for gle
en: Irish
te: ఐరిష్

note: Name for glg
en: Galician
te: గెలిసియన్

note: Name for glv
en: Manx
te: మాంక్స్

note: Name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
te: జెర్మన్, మిడిల్ హై (ca. 1050-1500)

note: Name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
te: జెర్మన్, పాత హై (ca. 750-1050)

note: Name for gon
en: Gondi
te: గొండి

note: Name for gor
en: Gorontalo
te: గొరోన్‌టలో

note: Name for got
en: Gothic
te: గోతిక్

note: Name for grb
en: Grebo
te: గ్రెబొ

note: Name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
te: గ్రీక్, పురాతన (1453)

note: Name for grn
en: Guarani
te: గురాని

note: Name for gsw
en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
te: స్విస్ జెర్మన్; అలెమానిక్; అల్సటియన్

note: Name for guj
en: Gujarati
te: గుజరాతి

note: Name for gwi
en: Gwich'in
te: గ్విచిన్

note: Name for hai
en: Haida
te: హైడ

note: Name for hat
en: Haitian; Haitian Creole
te: హైటియన్; హైటియన్ క్రియోల్

note: Name for hau
en: Hausa
te: హౌసా

note: Name for haw
en: Hawaiian
te: హవయియన్

note: Name for heb
en: Hebrew
te: హెబ్రూ

note: Name for her
en: Herero
te: హెరెరొ

note: Name for hil
en: Hiligaynon
te: హిలిగేనన్

note: Name for hin
en: Hindi
te: హింది

note: Name for hit
en: Hittite
te: హిట్టైట్

note: Name for hmo
en: Hiri Motu
te: హిరి మొటు

note: Name for hrv
en: Croatian
te: క్రౌటైన్

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
te: అప్పర్ సొర్బియన్

note: Name for hun
en: Hungarian
te: హంగేరియన్

note: Name for hup
en: Hupa
te: హుప

note: Name for hye
en: Armenian
te: అర్మేనియన్

note: Name for iba
en: Iban
te: ఇబాన్

note: Name for ibo
en: Igbo
te: ఇగ్బొ

note: Name for ido
en: Ido
te: ఇడొ

note: Name for iii
en: Sichuan Yi; Nuosu
te: సిచుయన్ యై; నౌసు

note: Name for ijo
en: Ijo languages
te: ఇజొ భాషలు

note: Name for iku
en: Inuktitut
te: ఐనుక్తిటట్

note: Name for ile
en: Interlingue; Occidental
te: ఇంటర్‌లింగ్వే;ఒకిడెంటల్

note: Name for ilo
en: Iloko
te: ల్లొకొ

note: Name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
te: ఇంటర్‌లింగ్వా (ఇంటర్నేషనల్ ఆగ్జలరి లాంగ్వేజ్ అస్సోసియేషన్)

note: Name for inc
en: Indic languages
te: భారతీయ భాషలు (ఇండిక్ లాంగ్వేజస్)

note: Name for ind
en: Indonesian
te: ఇండోనేషియన్

note: Name for ine
en: Indo-European languages
te: ఇండో-యూరోపియన్ భాషలు

note: Name for inh
en: Ingush
te: ఇగ్విష్

note: Name for ipk
en: Inupiaq
te: ఇనుపియాక్

note: Name for ira
en: Iranian languages
te: ఇరానియన్ భాషలు

note: Name for iro
en: Iroquoian languages
te: ఇరోక్వొయిన్ భాషలు

note: Name for isl
en: Icelandic
te: ఐస్‌లాండిక్

note: Name for ita
en: Italian
te: ఇటాలియన్

note: Name for jav
en: Javanese
te: జవనీస్

note: Name for jbo
en: Lojban
te: లొజ్బన్

note: Name for jpn
en: Japanese
te: జపనీస్

note: Name for jpr
en: Judeo-Persian
te: జుడెయొ-పెర్షియన్

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
te: జుడెయొ-అరబిక్

note: Name for kaa
en: Kara-Kalpak
te: కర-కల్పక్

note: Name for kab
en: Kabyle
te: కబైలె

note: Name for kac
en: Kachin; Jingpho
te: కచిన్; జింగ్‌ఫో

note: Name for kal
en: Kalaallisut; Greenlandic
te: కలాల్లిసట్; గ్రీన్‌లాండిక్

note: Name for kam
en: Kamba
te: కంబా

note: Name for kan
en: Kannada
te: కన్నడ

note: Name for kar
en: Karen languages
te: కరెన్ భాషలు

note: Name for kas
en: Kashmiri
te: కాశ్మీరి

note: Name for kat
en: Georgian
te: జార్జియన్

note: Name for kau
en: Kanuri
te: కనురి

note: Name for kaw
en: Kawi
te: కవై

note: Name for kaz
en: Kazakh
te: కజఖ్

note: Name for kbd
en: Kabardian
te: కబర్డియన్

note: Name for kha
en: Khasi
te: ఖసి

note: Name for khi
en: Khoisan languages
te: ఖొయిసన్ భాషలు

note: Name for khm
en: Central Khmer
te: సెంట్రల్ ఖ్మెర్

note: Name for kik
en: Kikuyu; Gikuyu
te: కికుయు; గికుయు

note: Name for kin
en: Kinyarwanda
te: కిన్యర్‌వండ

note: Name for kir
en: Kirghiz; Kyrgyz
te: కిర్‌ఘిజ్; క్యర్‌గైజ్

note: Name for kmb
en: Kimbundu
te: కింబున్దు

note: Name for kok
en: Konkani
te: కొంకని

note: Name for kom
en: Komi
te: కొమి

note: Name for kon
en: Kongo
te: కాంగొ

note: Name for kor
en: Korean
te: కొరియన్

note: Name for kos
en: Kosraean
te: కొస్రయెన్

note: Name for kpe
en: Kpelle
te: కపెల్లె

note: Name for krc
en: Karachay-Balkar
te: కరాచి-బల్కర్

note: Name for krl
en: Karelian
te: కరెలియన్

note: Name for kro
en: Kru languages
te: క్రు భాషలు

note: Name for kru
en: Kurukh
te: కురుఖ్

note: Name for kua
en: Kuanyama; Kwanyama
te: కుఅన్యమ; కుఅన్యమ

note: Name for kum
en: Kumyk
te: కుమిక్

note: Name for kur
en: Kurdish
te: కుర్దిష్

note: Name for kut
en: Kutenai
te: కుతెనాయ్

note: Name for lad
en: Ladino
te: లాడినొ

note: Name for lah
en: Lahnda
te: లహ్‌న్డా

note: Name for lam
en: Lamba
te: లామ్డా

note: Name for lao
en: Lao
te: లౌ

note: Name for lat
en: Latin
te: లాటిన్

note: Name for lav
en: Latvian
te: లాట్విన్

note: Name for lez
en: Lezghian
te: లెజ్ఘియన్

note: Name for lim
en: Limburgan; Limburger; Limburgish
te: లింబర్గన్; లింబర్గర్; లింబర్గిష్

note: Name for lin
en: Lingala
te: లింగాల

note: Name for lit
en: Lithuanian
te: లిథుయేనియన్

note: Name for lol
en: Mongo
te: మాంగొ

note: Name for loz
en: Lozi
te: లోజి

note: Name for ltz
en: Luxembourgish; Letzeburgesch
te: లంగ్జెంబర్గిష్; లెట్జెబర్గెక్

note: Name for lua
en: Luba-Lulua
te: లుబా-లులువ

note: Name for lub
en: Luba-Katanga
te: లుబా-కటన్గా

note: Name for lug
en: Ganda
te: గండా

note: Name for lui
en: Luiseno
te: లుయిసెనొ

note: Name for lun
en: Lunda
te: లుండా

note: Name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
te: లవొ (కెన్యా మరియు టాంజానియా)

note: Name for lus
en: Lushai
te: లుషై

note: Name for mad
en: Madurese
te: మదురెసె

note: Name for mag
en: Magahi
te: మగాహి

note: Name for mah
en: Marshallese
te: మర్షాల్లీస్

note: Name for mai
en: Maithili
te: మైథిలి

note: Name for mak
en: Makasar
te: మఖసర్

note: Name for mal
en: Malayalam
te: మలయాళం

note: Name for man
en: Mandingo
te: మండిన్గొ

note: Name for map
en: Austronesian languages
te: ఆస్ట్రొనేసియన్ భాషలు

note: Name for mar
en: Marathi
te: మరాఠి

note: Name for mas
en: Masai
te: మసాయ్

note: Name for mdf
en: Moksha
te: మోక్షా

note: Name for mdr
en: Mandar
te: మండర్

note: Name for men
en: Mende
te: మెండె

note: Name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
te: ఐరిష్, మిడిల్ (900-1200)

note: Name for mic
en: Mi'kmaq; Micmac
te: మిక్‌మక్; మిక్‌మాక్

note: Name for min
en: Minangkabau
te: మినంగ్‌కబౌ

note: Name for mis
en: Uncoded languages
te: అన్కోడెడ్ భాషలు

note: Name for mkd
en: Macedonian
te: మెసెడొనియన్

note: Name for mkh
en: Mon-Khmer languages
te: మాన్-ఖ్మెర్ భాషలు

note: Name for mlg
en: Malagasy
te: మలగసి

note: Name for mlt
en: Maltese
te: మాల్టీస్

note: Name for mnc
en: Manchu
te: మంచు

note: Name for mni
en: Manipuri
te: మణిపురి

note: Name for mno
en: Manobo languages
te: మనొబొ భాషలు

note: Name for moh
en: Mohawk
te: మొహవక్

note: Name for mon
en: Mongolian
te: మంగోలియన్

note: Name for mos
en: Mossi
te: మొస్సి

note: Name for mri
en: Maori
te: మౌరి

note: Name for msa
en: Malay
te: మలయ్

note: Name for mul
en: Multiple languages
te: బహుళ భాషలు

note: Name for mun
en: Munda languages
te: మన్డా భాషలు

note: Name for mus
en: Creek
te: క్రీక్

note: Name for mwl
en: Mirandese
te: మిరాన్డీస్

note: Name for mwr
en: Marwari
te: మర్వారి

note: Name for mya
en: Burmese
te: బర్మీస్

note: Name for myn
en: Mayan languages
te: మయన్ భాషలు

note: Name for myv
en: Erzya
te: ఎర్జియ

note: Name for nah
en: Nahuatl languages
te: నౌహతల్ భాషలు

note: Name for nai
en: North American Indian languages
te: ఉత్తర అమెరికన్ ఇండియా భాషలు

note: Name for nap
en: Neapolitan
te: నియోపొలిటన్

note: Name for nau
en: Nauru
te: నౌరు

note: Name for nav
en: Navajo; Navaho
te: నవజొ; నవహొ

note: Name for nbl
en: Ndebele, South; South Ndebele
te: న్డెబెలె; దక్షిణ; దక్షిణ న్డెబెలె

note: Name for nde
en: Ndebele, North; North Ndebele
te: న్డెబెలె, ఉత్తర, ఉత్తర న్డెబెలె

note: Name for ndo
en: Ndonga
te: న్డోన్గా

note: Name for nds
en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
te: లో జెర్మన్; లొ సాక్సన్; జెర్మన్, లొ; సాక్సన్, లొ

note: Name for nep
en: Nepali
te: నేపాలి

note: Name for new
en: Nepal Bhasa; Newari
te: నేపాల్ భాష; నెవారి

note: Name for nia
en: Nias
te: నయాస్

note: Name for nic
en: Niger-Kordofanian languages
te: నైజర్-కార్డొఫానియన్ భాషలు

note: Name for niu
en: Niuean
te: నియుయన్

note: Name for nld
en: Dutch; Flemish
te: డచ్, ఫ్లెమిష్

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
te: నార్వేజియన్ నైనొర్‌స్క్; నైనొర్‌స్క్, నార్వేజియన్

note: Name for nob
en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
te: బొక్‌మల్, నార్వేజియన్; నార్వేజియన్ బోక్‌మల్

note: Name for nog
en: Nogai
te: నొగై

note: Name for non
en: Norse, Old
te: నార్స్, పాత్

note: Name for nor
en: Norwegian
te: నార్వేజియన్

note: Name for nqo
en: N'Ko
te: ఎన్కొ

note: Name for nso
en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
te: పెడి; సెపెడి; నార్త్రన్ సౌతొ

note: Name for nub
en: Nubian languages
te: నుబైన్ భాషలు

note: Name for nwc
en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
te: శాస్త్రీయ నెవరి; పాత నెవారి; శాస్త్రీయ నేపాల్ భాస

note: Name for nya
en: Chichewa; Chewa; Nyanja
te: చిచెవ; చిచెవ; న్యాన్జా

note: Name for nym
en: Nyamwezi
te: న్యామ్‌వెజి

note: Name for nyn
en: Nyankole
te: న్యాన్‌కొలె

note: Name for nyo
en: Nyoro
te: న్యొరొ

note: Name for nzi
en: Nzima
te: న్జిమా

note: Name for oji
en: Ojibwa
te: ఒజిబ్వా

note: Name for ori
en: Oriya
te: ఒరియా

note: Name for orm
en: Oromo
te: ఒరొమో

note: Name for osa
en: Osage
te: ఒసాజె

note: Name for oss
en: Ossetian; Ossetic
te: ఒస్సెటియన్; ఒస్సెటిక్

note: Name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
te: టర్కిష్, ఒట్టొమేన్ (1500-1928)

note: Name for oto
en: Otomian languages
te: ఒటొమెయిన్ భాషలు

note: Name for paa
en: Papuan languages
te: పపుయన్ భాషలు

note: Name for pag
en: Pangasinan
te: పాంగాసినన్

note: Name for pal
en: Pahlavi
te: పహ్లవి

note: Name for pam
en: Pampanga; Kapampangan
te: పంపన్గా; కపమ్‌పన్గన్

note: Name for pan
en: Panjabi; Punjabi
te: పంజాబి; పంజాబి

note: Name for pap
en: Papiamento
te: పపియామెంటొ

note: Name for pau
en: Palauan
te: పలయుయన్

note: Name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
te: పర్షియన్, పాత (ca. 600-400 క్రీ.పూ.)

note: Name for phi
en: Philippine languages
te: ఫిలిప్పైన్ భాషలు

note: Name for phn
en: Phoenician
te: ఫొయినిసియన్

note: Name for pli
en: Pali
te: పలి

note: Name for pol
en: Polish
te: పోలిష్

note: Name for pon
en: Pohnpeian
te: పొహ్నెపైయన్

note: Name for por
en: Portuguese
te: పోర్చుగీస్

note: Name for pra
en: Prakrit languages
te: ప్రక్రిత్ భాషలు

note: Name for pus
en: Pushto; Pashto
te: పుష్టో; పష్టో

note: Name for qaa-qtz
en: Reserved for local use
te: స్థానికి వినియోగం కొరకు వుంచబడింది

note: Name for que
en: Quechua
te: క్వెచువా

note: Name for raj
en: Rajasthani
te: రాజస్థాని

note: Name for rap
en: Rapanui
te: రపనుయ్

note: Name for rar
en: Rarotongan; Cook Islands Maori
te: రరొటొంగన్; కుక్ ఐలాండ్స్ మౌరి

note: Name for roa
en: Romance languages
te: రొమన్స్ భాషలు

note: Name for roh
en: Romansh
te: రోమన్ష్

note: Name for rom
en: Romany
te: రొమని

note: Name for run
en: Rundi
te: రున్డి

note: Name for rup
en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
te: అరొమనియన్; అరుమనియన్; మసెడొ-రొమానియన్

note: Name for rus
en: Russian
te: రష్యన్

note: Name for sad
en: Sandawe
te: సాన్‌డ్వె

note: Name for sag
en: Sango
te: సాంగొ

note: Name for sah
en: Yakut
te: యకుత్

note: Name for sal
en: Salishan languages
te: సాలిషన్ భాషలు

note: Name for sam
en: Samaritan Aramaic
te: సమరిటన్ అర్మైక్

note: Name for san
en: Sanskrit
te: సంస్కృతము

note: Name for sas
en: Sasak
te: ససక్

note: Name for sat
en: Santali
te: సాంథలి

note: Name for scn
en: Sicilian
te: సిసిలియన్

note: Name for sco
en: Scots
te: స్కాట్స్

note: Name for sel
en: Selkup
te: సెల్కప్

note: Name for sem
en: Semitic languages
te: సెమిటిక్ భాషలు

note: Name for sga
en: Irish, Old (to 900)
te: ఐరిష్, పాత (900)

note: Name for sgn
en: Sign Languages
te: సంకేత భాషలు

note: Name for shn
en: Shan
te: షాన్

note: Name for sid
en: Sidamo
te: సిడమొ

note: Name for sin
en: Sinhala; Sinhalese
te: సిన్హాలా; సిన్హాలీస్

note: Name for sio
en: Siouan languages
te: సియౌన్ భాషలు

note: Name for sit
en: Sino-Tibetan languages
te: సినో-టిబెటన్ భాషలు

note: Name for sla
en: Slavic languages
te: స్లావిక్ భాషలు

note: Name for slk
en: Slovak
te: స్లోవక్

note: Name for slv
en: Slovenian
te: స్లవెనియన్

note: Name for sma
en: Southern Sami
te: దక్షిణ సమి

note: Name for sme
en: Northern Sami
te: ఉత్తర సమి

note: Name for smi
en: Sami languages
te: సమి భాషలు

note: Name for smj
en: Lule Sami
te: లులె సమి

note: Name for smn
en: Inari Sami
te: ఇనారి సమి

note: Name for smo
en: Samoan
te: సమొయన్

note: Name for sms
en: Skolt Sami
te: స్కోల్ట్ సమి

note: Name for sna
en: Shona
te: షోన

note: Name for snd
en: Sindhi
te: సింధి

note: Name for snk
en: Soninke
te: సొనిన్కె

note: Name for sog
en: Sogdian
te: సొగ్డియన్

note: Name for som
en: Somali
te: సొమాలి

note: Name for son
en: Songhai languages
te: షాంఘై భాషలు

note: Name for sot
en: Sotho, Southern
te: సౌతో, దక్షిణ

note: Name for spa
en: Spanish; Castilian
te: స్పానిష్; కాస్టిలియన్

note: Name for sqi
en: Albanian
te: అల్బేనియన్

note: Name for srd
en: Sardinian
te: సార్డీనియన్

note: Name for srn
en: Sranan Tongo
te: స్కానన్ టాంగొ

note: Name for srp
en: Serbian
te: సెర్బియన్

note: Name for srr
en: Serer
te: సెరెర్

note: Name for ssa
en: Nilo-Saharan languages
te: నైలొ-సహరన్ భాషలు

note: Name for ssw
en: Swati
te: స్వాతి

note: Name for suk
en: Sukuma
te: సుకుమ

note: Name for sun
en: Sundanese
te: సుండనీస్

note: Name for sus
en: Susu
te: సుసు

note: Name for sux
en: Sumerian
te: సుమెరియన్

note: Name for swa
en: Swahili
te: స్వాహిలి

note: Name for swe
en: Swedish
te: స్వీడిష్

note: Name for syc
en: Classical Syriac
te: శాస్త్రీయ సిరియక్

note: Name for syr
en: Syriac
te: సిరియక్

note: Name for tah
en: Tahitian
te: తాహితియన్

note: Name for tai
en: Tai languages
te: థాయ్ భాషలు

note: Name for tam
en: Tamil
te: తమిళం

note: Name for tat
en: Tatar
te: తతర్

note: Name for tel
en: Telugu
te: తెలుగు

note: Name for tem
en: Timne
te: తిమ్నె

note: Name for ter
en: Tereno
te: తెరెనొ

note: Name for tet
en: Tetum
te: తెతుమ్

note: Name for tgk
en: Tajik
te: తజిక్

note: Name for tgl
en: Tagalog
te: టాగలాగ్

note: Name for tha
en: Thai
te: థాయ్

note: Name for tig
en: Tigre
te: టిగ్రె

note: Name for tir
en: Tigrinya
te: టిగ్రిన్యా

note: Name for tiv
en: Tiv
te: టివ్

note: Name for tkl
en: Tokelau
te: టొకెలౌ

note: Name for tlh
en: Klingon; tlhIngan-Hol
te: క్లింగన్; తల్‌హ్లన్‌గన్-హాల్

note: Name for tli
en: Tlingit
te: ట్లిన్గిట్

note: Name for tmh
en: Tamashek
te: తమషెక్

note: Name for tog
en: Tonga (Nyasa)
te: టాంగొ (న్యాస)

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
te: టాంగొ (టాంగొ ఐలాండ్స్)

note: Name for tpi
en: Tok Pisin
te: టాక్ పిసిన్

note: Name for tsi
en: Tsimshian
te: త్సిమ్‌షియన్

note: Name for tsn
en: Tswana
te: త్సవన

note: Name for tso
en: Tsonga
te: త్సొంగా

note: Name for tuk
en: Turkmen
te: టర్క్‌మెన్

note: Name for tum
en: Tumbuka
te: తుమ్బుక

note: Name for tup
en: Tupi languages
te: తుపి భాషలు

note: Name for tur
en: Turkish
te: టర్కిష్

note: Name for tut
en: Altaic languages
te: ఆల్టైక్ భాషలు

note: Name for tvl
en: Tuvalu
te: తువలు

note: Name for twi
en: Twi
te: త్వై

note: Name for tyv
en: Tuvinian
te: తువినియన్

note: Name for udm
en: Udmurt
te: ఉడ్ముర్ట్

note: Name for uga
en: Ugaritic
te: ఉగార్టిక్

note: Name for uig
en: Uighur; Uyghur
te: ఐఘుర్; ఉయిఘుర్

note: Name for ukr
en: Ukrainian
te: ఉక్రైనియన్

note: Name for umb
en: Umbundu
te: ఉబున్డు

note: Name for und
en: Undetermined
te: నిర్ధారించలేని

note: Name for urd
en: Urdu
te: ఉర్దు

note: Name for uzb
en: Uzbek
te: ఉజ్బెక్

note: Name for vai
en: Vai
te: వాయ్

note: Name for ven
en: Venda
te: వెండా

note: Name for vie
en: Vietnamese
te: వియత్నాంసీ

note: Name for vol
en: Volapük
te: వొలపుక్

note: Name for vot
en: Votic
te: వొటిక్

note: Name for wak
en: Wakashan languages
te: వకషన్ భాషలు

note: Name for war
en: Waray
te: ఒరై

note: Name for was
en: Washo
te: వషొ

note: Name for wen
en: Sorbian languages
te: సొర్బియన్ భాషలు

note: Name for wln
en: Walloon
te: వల్లూన్

note: Name for wol
en: Wolof
te: వొలోఫ్

note: Name for xal
en: Kalmyk; Oirat
te: కల్మిక్; ఒయిరట్

note: Name for xho
en: Xhosa
te: క్సొస

note: Name for yao
en: Yao
te: యో

note: Name for yap
en: Yapese
te: యపెసె

note: Name for yid
en: Yiddish
te: ఇద్దీష్

note: Name for yor
en: Yoruba
te: యొరుబ

note: Name for ypk
en: Yupik languages
te: యుపిక్ భాషలు

note: Name for zap
en: Zapotec
te: జపొటెక్

note: Name for zbl
en: Blissymbols; Blissymbolics; Bliss
te: బ్లిస్సిమ్‌బొల్స్; బ్లిస్సిమ్‌బొలిక్స్; బ్లిస్

note: Name for zen
en: Zenaga
te: జెనగ

note: Name for zha
en: Zhuang; Chuang
te: ఝువాంగ్; ఛువాంగ్

note: Name for zho
en: Chinese
te: చైనీస్

note: Name for znd
en: Zande languages
te: జండె భాషలు

note: Name for zul
en: Zulu
te: జులు

note: Name for zun
en: Zuni
te: జుని

note: Name for zxx
en: No linguistic content; Not applicable
te: ఎటువంటి భాషసంభంద సారములేదు; వర్తింపదు

note: Name for zza
en: Zaza; Dimili; Dimli; Kirdki; Kirmanjki; Zazaki
te: జాజా; దిమిల్లి; దిమిల్; కిర్దిక్; కిర్మన్జికి; జజకి
