iso_3166-2 - en to ta translation catalogue (4491 entries)

note: Name for AD-02
en: Canillo
ta: கனிலோ

note: Name for AD-03
en: Encamp
ta: முகாம்

note: Name for AD-04
en: La Massana
ta: லா மாசனா

note: Name for AD-05
en: Ordino
ta: ஆர்டினோ

note: Name for AD-06
en: Sant Julià de Lòria
ta: சாண்ட் சூலீ டி லாரியா

note: Name for AD-07
en: Andorra la Vella
ta: அன்டோரா லா வெல்லா

note: Name for AD-08
en: Escaldes-Engordany
ta: எச்கால்ட்ச்-எங்கோர்டானி

note: Name for AE-AJ
en: ‘Ajmān
ta: ‘அச்மான்

note: Name for AE-AZ
en: Abū Z̧aby
ta: அபு சாபி

note: Name for AE-DU
en: Dubayy
ta: டுபோய்

note: Name for AE-FU
en: Al Fujayrah
ta: அல் புசாயரா

note: Name for AE-RK
en: Ra’s al Khaymah
ta: ராவின் அல் கெய்மா

note: Name for AE-SH
en: Ash Shāriqah
ta: ஆச் சாரிகா

note: Name for AE-UQ
en: Umm al Qaywayn
ta: உம் அல் க்வெய்ன்

note: Name for AF-BAL
en: Balkh
ta: பால்க்

note: Name for AF-BDG
en: Bādghīs
ta: பாட்கீச்

note: Name for AF-BDS
en: Badakhshān
ta: படாக்சான்

note: Name for AF-BGL
en: Baghlān
ta: பாக்லான்

note: Name for AF-DAY
en: Dāykundī
ta: டாய்குண்டே

note: Name for AF-FRA
en: Farāh
ta: ஃபரா

note: Name for AF-GHA
en: Ghaznī
ta: கச்னே

note: Name for AF-GHO
en: Ghōr
ta: கோர்

note: Name for AF-HEL
en: Helmand
ta: எல்மண்ட்

note: Name for AF-HER
en: Herāt
ta: எராட்

note: Name for AF-KAB
en: Kābul
ta: கோபுல்

note: Name for AF-KAN
en: Kandahār
ta: காந்தாஉர்

note: Name for AF-KDZ
en: Kunduz
ta: குண்டுச்

note: Name for AF-KHO
en: Khōst
ta: கோச்ட்

note: Name for AF-KNR
en: Kunaṟ
ta: குனா

note: Name for AF-LAG
en: Laghmān
ta: லக்மான்

note: Name for AF-LOG
en: Lōgar
ta: லாகர்

note: Name for AF-NAN
en: Nangarhār
ta: நங்கர்உர்

note: Name for AF-NIM
en: Nīmrōz
ta: Nīmraz

note: Name for AF-NUR
en: Nūristān
ta: நரிச்டன்

note: Name for AF-PAN
en: Panjshayr
ta: பஞ்ச்சீர்

note: Name for AF-PAR
en: Parwān
ta: பர்வான்

note: Name for AF-SAM
en: Samangān
ta: சமங்கான்

note: Name for AF-SAR
en: Sar-e Pul
ta: Sar-e pul

note: Name for AF-TAK
en: Takhār
ta: தகர்

note: Name for AF-WAR
en: Wardak
ta: வார்டக்

note: Name for AF-ZAB
en: Zābul
ta: சாபுல்

note: Name for AG-03, Name for BB-03, Name for DM-04, Name for GD-03, Name for VC-04
en: Saint George
ta: செயிண்ட் சார்ச்

note: Name for AG-04, Name for BB-05, Name for DM-05, Name for GD-04, Name for MT-49
en: Saint John
ta: செயிண்ட் சான்

note: Name for AG-05, Name for JM-05
en: Saint Mary
ta: செயிண்ட் மேரி

note: Name for AG-06, Name for DM-10
en: Saint Paul
ta: செயிண்ட் பால்

note: Name for AG-07, Name for BB-09, Name for DM-11
en: Saint Peter
ta: செயிண்ட் பீட்டர்

note: Name for AG-08, Name for BB-10
en: Saint Philip
ta: செயிண்ட் பிலிப்

note: Name for AG-10
en: Barbuda
ta: பார்புடா

note: Name for AG-11
en: Redonda
ta: ரெடோண்டா

note: Name for AL-01
en: Berat
ta: பெராட்

note: Name for AL-02
en: Durrës
ta: டர்ரேச்

note: Name for AL-03
en: Elbasan
ta: எல்பாசன்

note: Name for AL-04
en: Fier
ta: உமிழும்

note: Name for AL-06
en: Korçë
ta: கோர்

note: Name for AL-07
en: Kukës
ta: குக்கச்

note: Name for AL-08
en: Lezhë
ta: லெசா

note: Name for AL-09
en: Dibër
ta: டிபோர்

note: Name for AL-11
en: Tiranë
ta: டிரானே

note: Name for AL-12
en: Vlorë
ta: Vlorr

note: Name for AM-AR
en: Ararat
ta: அராரத்

note: Name for AM-AV
en: Armavir
ta: அர்மவீர்

note: Name for AM-ER
en: Erevan
ta: எரேவன்

note: Name for AM-GR
en: Geġark'unik'
ta: Geġark'unik '

note: Name for AM-KT
en: Kotayk'
ta: கோட்டாய்க்

note: Name for AM-SH
en: Širak
ta: Irak

note: Name for AM-SU
en: Syunik'
ta: Syunik '

note: Name for AM-VD
en: Vayoć Jor
ta: வயோ சோர்

note: Name for AO-BGO
en: Bengo
ta: பெங்கோ

note: Name for AO-BGU
en: Benguela
ta: பெங்குலா

note: Name for AO-BIE
en: Bié
ta: பை

note: Name for AO-CAB
en: Cabinda
ta: கபிண்டா

note: Name for AO-CCU
en: Cuando Cubango
ta: குட்டோ கியூபாங்கோ

note: Name for AO-CNN
en: Cunene
ta: குனீன்

note: Name for AO-CNO
en: Cuanza-Norte
ta: கான்சா-நோர்டே

note: Name for AO-CUS
en: Cuanza-Sul
ta: கான்சா-சுல்

note: Name for AO-HUA
en: Huambo
ta: உுவாம்போ

note: Name for AO-HUI
en: Huíla
ta: உுலா

note: Name for AO-LNO
en: Lunda-Norte
ta: லுண்டா-நோர்டே

note: Name for AO-LSU
en: Lunda-Sul
ta: லுண்டா-சுல்

note: Name for AO-LUA
en: Luanda
ta: லுவாண்டா

note: Name for AO-MAL
en: Malange
ta: மோசமான

note: Name for AO-MOX
en: Moxico
ta: மோக்சிகோ

note: Name for AO-NAM
en: Namibe
ta: நமீபே

note: Name for AO-ZAI
en: Zaire
ta: சைர்

note: Name for AR-A
en: Salta
ta: சால்டா

note: Name for AR-B
en: Buenos Aires
ta: பியூனச் அயர்ச்

note: Name for AR-C
en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
ta: சியுடாட் ஆட்டோனோமா டி புவெனச் அயர்ச்

note: Name for AR-D
en: San Luis
ta: சான் லூயிச்

note: Name for AR-E
en: Entre Ríos
ta: என்ட்ரே ரியோச்

note: Name for AR-F, Name for ES-LO, Name for ES-RI
en: La Rioja
ta: லா ரியோசா

note: Name for AR-G
en: Santiago del Estero
ta: சாண்டியாகோ டெல் எச்டெரோ

note: Name for AR-H
en: Chaco
ta: சாக்கோ

note: Name for AR-J, Name for DO-22
en: San Juan
ta: சான் சுவான்

note: Name for AR-K
en: Catamarca
ta: கேடமர்கா

note: Name for AR-L
en: La Pampa
ta: லா பம்பா

note: Name for AR-M
en: Mendoza
ta: மெண்டோசா

note: Name for AR-P
en: Formosa
ta: ஃபார்மோசா

note: Name for AR-Q
en: Neuquén
ta: நியூக்ன்

note: Name for AR-R, Name for UY-RN
en: Río Negro
ta: ரியோ நீக்ரோ

note: Name for AR-S
en: Santa Fe
ta: சாண்டா ஃபே

note: Name for AR-T
en: Tucumán
ta: டுகுமன்

note: Name for AR-U
en: Chubut
ta: சுபட்

note: Name for AR-V
en: Tierra del Fuego
ta: டியெரா டெல் ஃபியூகோ

note: Name for AR-W
en: Corrientes
ta: கொரியண்ட்ச்

note: Name for AR-X, Name for CO-COR, Name for ES-CO
en: Córdoba
ta: கோர்டோபா

note: Name for AR-Y
en: Jujuy
ta: JUJUY

note: Name for AR-Z, Name for BO-S, Name for CV-CR
en: Santa Cruz
ta: சாண்டா குரூச்

note: Name for AT-1
en: Burgenland
ta: பர்கென்லேண்ட்

note: Name for AT-2
en: Kärnten
ta: கோர்ன்டன்

note: Name for AT-3
en: Niederösterreich
ta: Neiderösterreich

note: Name for AT-4
en: Oberösterreich
ta: OBERösterReich

note: Name for AT-5
en: Salzburg
ta: சால்ச்பர்க்

note: Name for AT-6
en: Steiermark
ta: ச்டீர்மார்க்

note: Name for AT-7
en: Tirol
ta: டைரோல்

note: Name for AT-8
en: Vorarlberg
ta: வோரார்ல்பெர்க்

note: Name for AT-9
en: Wien
ta: வீன்

note: Name for AU-ACT
en: Australian Capital Territory
ta: ஆச்திரேலிய தலைநகர் பிரதேசம்

note: Name for AU-NSW
en: New South Wales
ta: நியூ சவுத் வேல்ச்

note: Name for AU-NT
en: Northern Territory
ta: வடக்கு பிரதேசம்

note: Name for AU-QLD
en: Queensland
ta: குயின்ச்லாந்து

note: Name for AU-SA
en: South Australia
ta: தெற்கு ஆச்திரேலியா

note: Name for AU-TAS
en: Tasmania
ta: டாச்மேனியா

note: Name for AU-VIC
en: Victoria
ta: விக்டோரியா

note: Name for AU-WA
en: Western Australia
ta: மேற்கு ஆச்திரேலியா

note: Name for AZ-AGA
en: Ağstafa
ta: ஏச்டாபா

note: Name for AZ-AST
en: Astara
ta: அச்டாரா

note: Name for AZ-BA
en: Bakı
ta: பாக்

note: Name for AZ-BAL
en: Balakən
ta: பாலகன்

note: Name for AZ-BEY
en: Beyləqan
ta: பீல்கான்

note: Name for AZ-BIL
en: Biləsuvar
ta: பில்சுவர்

note: Name for AZ-CUL
en: Culfa
ta: கலஃபா

note: Name for AZ-FUZ
en: Füzuli
ta: ஃபெசுலி

note: Name for AZ-GOR
en: Goranboy
ta: கோரன்பாய்

note: Name for AZ-GYG
en: Göygöl
ta: Göygol

note: Name for AZ-HAC
en: Hacıqabul
ta: உக்கபுல்

note: Name for AZ-IMI
en: İmişli
ta: ̇Mişli

note: Name for AZ-ISM
en: İsmayıllı
ta: ̇Smayıllı

note: Name for AZ-KUR
en: Kürdəmir
ta: கோர்ட்மிர்

note: Name for AZ-LAC
en: Laçın
ta: லான்ன்

note: Name for AZ-LER
en: Lerik
ta: லெரிக்

note: Name for AZ-MAS
en: Masallı
ta: மசல்லே

note: Name for AZ-NA
en: Naftalan
ta: நாஃப்தலன்

note: Name for AZ-NEF
en: Neftçala
ta: நெஃப்டாலா

note: Name for AZ-NV, Name for AZ-NX
en: Naxçıvan
ta: நக்சாவன்

note: Name for AZ-OGU
en: Oğuz
ta: ஓகச்

note: Name for AZ-ORD
en: Ordubad
ta: ஒடுபாத்

note: Name for AZ-QAX
en: Qax
ta: QAX

note: Name for AZ-QBA
en: Quba
ta: குபா

note: Name for AZ-QBI
en: Qubadlı
ta: குபாட்லே

note: Name for AZ-QUS
en: Qusar
ta: குசார்

note: Name for AZ-SAB
en: Sabirabad
ta: சபிராபாத்

note: Name for AZ-SAL
en: Salyan
ta: சல்யான்

note: Name for AZ-SAT
en: Saatlı
ta: சாட்லே

note: Name for AZ-SM
en: Sumqayıt
ta: சும்காயட்

note: Name for AZ-SMI
en: Şamaxı
ta: Şamax´

note: Name for AZ-SMX
en: Samux
ta: சாமக்ச்

note: Name for AZ-TOV
en: Tovuz
ta: டோவச்

note: Name for AZ-XAC
en: Xaçmaz
ta: XAMMAZ

note: Name for AZ-YAR
en: Yardımlı
ta: யார்டம்லே

note: Name for AZ-YE, Name for AZ-YEV
en: Yevlax
ta: யெவ்லாக்ச்

note: Name for AZ-ZAQ
en: Zaqatala
ta: Zakathatha

note: Name for BA-BIH
en: Federacija Bosne i Hercegovine
ta: ஃபெடராசிசா போச்னே ஐ எர்செகோவின்

note: Name for BA-BRC
en: Brčko distrikt
ta: ப்ர்கோ டிச்ட்ரிக்ட்

note: Name for BA-SRP
en: Republika Srpska
ta: Republika srpska

note: Name for BB-01
en: Christ Church
ta: கிறிச்து தேவாலயம்

note: Name for BB-02, Name for DM-02, Name for GD-01, Name for JM-02, Name for VC-02
en: Saint Andrew
ta: செயிண்ட் ஆண்ட்ரூ

note: Name for BB-04, Name for JM-08
en: Saint James
ta: செயிண்ட் சேம்ச்

note: Name for BB-06, Name for DM-06
en: Saint Joseph
ta: செயிண்ட் சோசப்

note: Name for BB-07
en: Saint Lucy
ta: செயிண்ட் லூசி

note: Name for BB-08
en: Saint Michael
ta: செயிண்ட் மைக்கேல்

note: Name for BB-11, Name for JM-03
en: Saint Thomas
ta: செயிண்ட் தாமச்

note: Name for BD-01
en: Bandarban
ta: பந்தர்பன்

note: Name for BD-02
en: Barguna
ta: பார்குனா

note: Name for BD-03
en: Bogura
ta: போகுரா

note: Name for BD-04
en: Brahmanbaria
ta: பிராமண்பரியா

note: Name for BD-05
en: Bagerhat
ta: பேகர்உாட்

note: Name for BD-06, Name for BD-A
en: Barishal
ta: பாரிசல்

note: Name for BD-07
en: Bhola
ta: போலா

note: Name for BD-08
en: Cumilla
ta: குமிலா

note: Name for BD-09
en: Chandpur
ta: சந்த்பூர்

note: Name for BD-10, Name for BD-B
en: Chattogram
ta: சடோகிராம்

note: Name for BD-11
en: Cox's Bazar
ta: காக்சின் பசார்

note: Name for BD-12
en: Chuadanga
ta: சுவாடங்கா

note: Name for BD-13, Name for BD-C
en: Dhaka
ta: டாக்கா

note: Name for BD-14
en: Dinajpur
ta: தினச்பூர்

note: Name for BD-15
en: Faridpur
ta: ஃபரித்பூர்

note: Name for BD-16
en: Feni
ta: ஃபெனி

note: Name for BD-17
en: Gopalganj
ta: கோபல்கஞ்ச்

note: Name for BD-18
en: Gazipur
ta: காசிப்பூர்

note: Name for BD-19
en: Gaibandha
ta: கைபந்தா

note: Name for BD-20
en: Habiganj
ta: உபிகஞ்ச்

note: Name for BD-21
en: Jamalpur
ta: சமல்பூர்

note: Name for BD-22
en: Jashore
ta: சசோர்

note: Name for BD-23
en: Jhenaidah
ta: செனாய்தா

note: Name for BD-24
en: Joypurhat
ta: சாய்புர்உாட்

note: Name for BD-25
en: Jhalakathi
ta: சலகதி

note: Name for BD-26
en: Kishoreganj
ta: கிசோரேகன்ச்

note: Name for BD-27, Name for BD-D
en: Khulna
ta: குல்னா

note: Name for BD-28
en: Kurigram
ta: குரிகிராம்

note: Name for BD-29
en: Khagrachhari
ta: கக்ராச்சரி

note: Name for BD-30
en: Kushtia
ta: குச்டியா

note: Name for BD-31
en: Lakshmipur
ta: லட்சுமிப்பூர்

note: Name for BD-32
en: Lalmonirhat
ta: லால்மோனிரத்

note: Name for BD-33
en: Manikganj
ta: மானிக்கஞ்ச்

note: Name for BD-34, Name for BD-H
en: Mymensingh
ta: மைமென்சிங்

note: Name for BD-35
en: Munshiganj
ta: முன்சிகஞ்ச்

note: Name for BD-36
en: Madaripur
ta: மதரிபூர்

note: Name for BD-37
en: Magura
ta: மாகுரா

note: Name for BD-38
en: Moulvibazar
ta: ம ou ல்விபாசர்

note: Name for BD-39
en: Meherpur
ta: மெஎர்பூர்

note: Name for BD-40
en: Narayanganj
ta: நாராயங்கஞ்ச்

note: Name for BD-41
en: Netrakona
ta: நெட்ராகோனா

note: Name for BD-42
en: Narsingdi
ta: நர்சிங்டி

note: Name for BD-43
en: Narail
ta: நரெயில்

note: Name for BD-44
en: Natore
ta: நேட்டோர்

note: Name for BD-45
en: Chapai Nawabganj
ta: சப்பாய் நவாப்கஞ்ச்

note: Name for BD-46
en: Nilphamari
ta: நில்பமாரி

note: Name for BD-47
en: Noakhali
ta: நோகாலி

note: Name for BD-49
en: Pabna
ta: பப்னா

note: Name for BD-50
en: Pirojpur
ta: பைரோச்பூர்

note: Name for BD-51
en: Patuakhali
ta: படுவாக்காலி

note: Name for BD-52
en: Panchagarh
ta: பஞ்சகர்

note: Name for BD-53
en: Rajbari
ta: ராச்பரி

note: Name for BD-54, Name for BD-E
en: Rajshahi
ta: ராச்சாஇ

note: Name for BD-55, Name for BD-F
en: Rangpur
ta: ரங்க்பூர்

note: Name for BD-56
en: Rangamati
ta: ரங்கமதி

note: Name for BD-57
en: Sherpur
ta: செர்பூர்

note: Name for BD-58
en: Satkhira
ta: சத்கிரா

note: Name for BD-59
en: Sirajganj
ta: சிராச்கஞ்ச்

note: Name for BD-60, Name for BD-G
en: Sylhet
ta: சில்எட்

note: Name for BD-61
en: Sunamganj
ta: சுனமஞ்சன்

note: Name for BD-62
en: Shariatpur
ta: சரியாத்பூர்

note: Name for BD-63
en: Tangail
ta: டாங்கெயில்

note: Name for BD-64
en: Thakurgaon
ta: தாகுர்கான்

note: Name for BE-BRU
en: Bruxelles-Capitale, Région de
ta: ப்ரூக்செல்ச்-கேபிடல், ரெசியன் டி

note: Name for BE-VAN
en: Antwerpen
ta: ஆண்ட்வெர்பன்

note: Name for BE-VBR
en: Vlaams-Brabant
ta: Vlaams-prabant

note: Name for BE-VLG
en: Vlaams Gewest
ta: விளாம்ச் கெவச்ட்

note: Name for BE-VLI, Name for NL-LI
en: Limburg
ta: லிம்பர்க்

note: Name for BE-VOV
en: Oost-Vlaanderen
ta: Oost-vlaanderen

note: Name for BE-VWV
en: West-Vlaanderen
ta: மேற்கு-வ்லாண்டரென்

note: Name for BE-WAL
en: wallonne, Région
ta: வாலோன், ரெசியன்

note: Name for BE-WBR
en: Brabant wallon
ta: பிரபாண்ட் வாலன்

note: Name for BE-WHT
en: Hainaut
ta: ஐனாட்

note: Name for BE-WLG
en: Liège
ta: Liege

note: Name for BE-WLX, Name for LU-LU
en: Luxembourg
ta: லக்சம்பர்க்

note: Name for BE-WNA
en: Namur
ta: நமூர்

note: Name for BF-01
en: Boucle du Mouhoun
ta: BOUCLE DU MOUHOUN

note: Name for BF-02
en: Cascades
ta: அடுக்கை

note: Name for BF-03, Name for CM-CE, Name for HT-CE
en: Centre
ta: மையம்

note: Name for BF-04
en: Centre-Est
ta: சென்டர்-ஈச்ட்

note: Name for BF-05
en: Centre-Nord
ta: சென்டர்-நோர்ட்

note: Name for BF-06
en: Centre-Ouest
ta: சென்டர்-ஓச்ட்

note: Name for BF-07
en: Centre-Sud
ta: சென்டர்-சவுத்

note: Name for BF-08
en: Est
ta: EST

note: Name for BF-09
en: Hauts-Bassins
ta: உாட்ச்-பாசின்கள்

note: Name for BF-11
en: Plateau-Central
ta: பீடபூமி-மத்திய

note: Name for BF-12
en: Sahel
ta: சஎல்

note: Name for BF-13
en: Sud-Ouest
ta: Sud-ouest

note: Name for BF-BAL
en: Balé
ta: பாலே

note: Name for BF-BAM
en: Bam
ta: பாம்

note: Name for BF-BAN
en: Banwa
ta: பன்வா

note: Name for BF-BAZ
en: Bazèga
ta: பசகா

note: Name for BF-BLG
en: Boulgou
ta: பவுல்கோ

note: Name for BF-BLK
en: Boulkiemdé
ta: பொல்கீம்டே

note: Name for BF-COM, Name for CI-CM
en: Comoé
ta: கோமோ இ

note: Name for BF-GAN
en: Ganzourgou
ta: கன்சோர்கோ

note: Name for BF-GOU
en: Gourma
ta: க our ர்மா

note: Name for BF-HOU
en: Houet
ta: ஊட்

note: Name for BF-IOB
en: Ioba
ta: அயோபா

note: Name for BF-KAD
en: Kadiogo
ta: காடியோகோ

note: Name for BF-KEN
en: Kénédougou
ta: கோனெடோகோ

note: Name for BF-KMD
en: Komondjari
ta: கொமண்ட்சரி

note: Name for BF-KMP
en: Kompienga
ta: கொம்பிகா

note: Name for BF-KOP
en: Koulpélogo
ta: கோல்போலோகோ

note: Name for BF-KOS
en: Kossi
ta: கோசி

note: Name for BF-KOW
en: Kourwéogo
ta: கோர்வோகோ

note: Name for BF-LER
en: Léraba
ta: லெராபா

note: Name for BF-LOR
en: Loroum
ta: லோரூம்

note: Name for BF-NAO
en: Nahouri
ta: நஉ ou ரி

note: Name for BF-NAY
en: Nayala
ta: நயலா

note: Name for BF-OUD
en: Oudalan
ta: OUDALAN

note: Name for BF-PAS
en: Passoré
ta: செயலற்ற

note: Name for BF-PON
en: Poni
ta: போனி

note: Name for BF-SIS
en: Sissili
ta: சிசிலி

note: Name for BF-SMT
en: Sanmatenga
ta: சான்மடெங்கா

note: Name for BF-SOM
en: Soum
ta: ச ou ம்

note: Name for BF-SOR
en: Sourou
ta: புளிப்பு

note: Name for BF-TAP
en: Tapoa
ta: தபோவா

note: Name for BF-TUI
en: Tuy
ta: டுய்

note: Name for BF-YAG
en: Yagha
ta: யாகா

note: Name for BF-YAT
en: Yatenga
ta: யடெங்கா

note: Name for BF-ZIR
en: Ziro
ta: சிரோ

note: Name for BF-ZON
en: Zondoma
ta: சோண்டோமா

note: Name for BG-01
en: Blagoevgrad
ta: பிளாகோவைட்ராட்

note: Name for BG-02
en: Burgas
ta: பர்காச்

note: Name for BG-03
en: Varna
ta: வார்னா

note: Name for BG-04
en: Veliko Tarnovo
ta: வெலிகோ டார்னோவோ

note: Name for BG-05
en: Vidin
ta: விடின்

note: Name for BG-06
en: Vratsa
ta: வ்ராட்சா

note: Name for BG-07
en: Gabrovo
ta: கேப்ரோவோ

note: Name for BG-08
en: Dobrich
ta: டோப்ரிச்

note: Name for BG-09
en: Kardzhali
ta: கர்ட்சாலி

note: Name for BG-10
en: Kyustendil
ta: கியுச்டெண்டில்

note: Name for BG-11
en: Lovech
ta: LOVECH

note: Name for BG-12, Name for US-MT
en: Montana
ta: மொன்டானா

note: Name for BG-13
en: Pazardzhik
ta: பசார்ட்சிக்

note: Name for BG-14
en: Pernik
ta: பெர்னிக்

note: Name for BG-17
en: Razgrad
ta: ரேச்ராட்

note: Name for BG-18
en: Ruse
ta: ரூச்

note: Name for BG-19
en: Silistra
ta: சிலிச்ட்ரா

note: Name for BG-20
en: Sliven
ta: சாய்ந்தது

note: Name for BG-21
en: Smolyan
ta: ச்மோலியன்

note: Name for BG-22
en: Sofia (stolitsa)
ta: சோபியா (ச்டோலிட்சா)

note: Name for BG-23
en: Sofia
ta: சோபியா

note: Name for BG-24
en: Stara Zagora
ta: ச்டாரா சாகோரா

note: Name for BG-25
en: Targovishte
ta: தர்கோவிச்

note: Name for BG-26
en: Haskovo
ta: உச்கோவோ

note: Name for BG-27
en: Shumen
ta: சுமன்

note: Name for BG-28
en: Yambol
ta: யம்போல்

note: Name for BH-13, Name for KW-KU
en: Al ‘Āşimah
ta: அல் ‘āşimah

note: Name for BH-14
en: Al Janūbīyah
ta: அல் சானபாயா

note: Name for BH-15
en: Al Muḩarraq
ta: அல் முசார்ராக்

note: Name for BH-17
en: Ash Shamālīyah
ta: ஆச் சமாலியா

note: Name for BI-BB
en: Bubanza
ta: புபன்சா

note: Name for BI-BL
en: Bujumbura Rural
ta: புசும்பூரா கிராமப்புற

note: Name for BI-BM
en: Bujumbura Mairie
ta: புசும்புரா மைரி

note: Name for BI-BR
en: Bururi
ta: புருரி

note: Name for BI-CA
en: Cankuzo
ta: கன்குசோ

note: Name for BI-CI
en: Cibitoke
ta: சிபிடோக்

note: Name for BI-GI
en: Gitega
ta: கைட்கா

note: Name for BI-KI
en: Kirundo
ta: கிருண்டோ

note: Name for BI-KR
en: Karuzi
ta: கருசி

note: Name for BI-KY
en: Kayanza
ta: கயன்சா

note: Name for BI-MA
en: Makamba
ta: மகம்பா

note: Name for BI-MU
en: Muramvya
ta: முராம்வியா

note: Name for BI-MW
en: Mwaro
ta: முவாரோ

note: Name for BI-MY
en: Muyinga
ta: மாயிங்கா

note: Name for BI-RM
en: Rumonge
ta: வதந்தி

note: Name for BI-RT
en: Rutana
ta: ருடானா

note: Name for BI-RY
en: Ruyigi
ta: ருயிகி

note: Name for BJ-AK
en: Atacora
ta: அடகோரா

note: Name for BJ-AL
en: Alibori
ta: அலிபோரி

note: Name for BJ-AQ
en: Atlantique
ta: அட்லாண்டிக்

note: Name for BJ-BO
en: Borgou
ta: போர்கோ

note: Name for BJ-CO
en: Collines
ta: கோலின்ச்

note: Name for BJ-DO
en: Donga
ta: டோங்கா

note: Name for BJ-KO
en: Couffo
ta: கூஃபோ

note: Name for BJ-LI, Name for CM-LT, Name for GQ-LI
en: Littoral
ta: லிட்டோரல்

note: Name for BJ-MO
en: Mono
ta: மோனோ

note: Name for BJ-PL, Name for NG-PL
en: Plateau
ta: பீடபூமி

note: Name for BJ-ZO
en: Zou
ta: ZOU

note: Name for BN-BE
en: Belait
ta: பெலைட்

note: Name for BN-BM
en: Brunei-Muara
ta: புருனே-முரா

note: Name for BN-TE
en: Temburong
ta: டெம்பூங்

note: Name for BN-TU
en: Tutong
ta: டுடோங்

note: Name for BO-B
en: El Beni
ta: எல் பெனி

note: Name for BO-C
en: Cochabamba
ta: கோச்சபம்பா

note: Name for BO-H
en: Chuquisaca
ta: சுக்விசாக்கா

note: Name for BO-L, Name for HN-LP, Name for SV-PA
en: La Paz
ta: லா பாச்

note: Name for BO-N
en: Pando
ta: பாண்டோ

note: Name for BO-P
en: Potosí
ta: போடோச்

note: Name for BO-T
en: Tarija
ta: தரிசா

note: Name for BQ-BO, Name for NL-BQ1
en: Bonaire
ta: பொன்ரே

note: Name for BQ-SA, Name for NL-BQ2
en: Saba
ta: சபா

note: Name for BQ-SE, Name for NL-BQ3
en: Sint Eustatius
ta: சிண்ட் யூச்டேடியச்

note: Name for BR-AC
en: Acre
ta: ஏக்கர்

note: Name for BR-AL
en: Alagoas
ta: அலகாகாச்

note: Name for BR-AM, Name for CO-AMA, Name for VE-Z
en: Amazonas
ta: அமசோனாச்

note: Name for BR-AP
en: Amapá
ta: அமபே

note: Name for BR-BA
en: Bahia
ta: பஇயா

note: Name for BR-CE
en: Ceará
ta: சீரே

note: Name for BR-DF
en: Distrito Federal
ta: டிச்ட்ரிட்டோ பெடரல்

note: Name for BR-ES
en: Espírito Santo
ta: எச்பிரிட்டோ சாண்டோ

note: Name for BR-GO
en: Goiás
ta: கோயச்

note: Name for BR-MA
en: Maranhão
ta: மரான்ஓ

note: Name for BR-MG
en: Minas Gerais
ta: மினாச் செராய்ச்

note: Name for BR-MS
en: Mato Grosso do Sul
ta: மாடோ க்ரோசோ டோ சுல்

note: Name for BR-MT
en: Mato Grosso
ta: மாடோ க்ரோசோ

note: Name for BR-PA
en: Pará
ta: பாரே

note: Name for BR-PB
en: Paraíba
ta: பரா பா

note: Name for BR-PE
en: Pernambuco
ta: பெர்னாம்புகோ

note: Name for BR-PI
en: Piauí
ta: பியாவ்

note: Name for BR-PR
en: Paraná
ta: பரானா

note: Name for BR-RJ
en: Rio de Janeiro
ta: ரியோ டி செனிரோ

note: Name for BR-RN
en: Rio Grande do Norte
ta: ரியோ கிராண்டே டோ நோர்டே

note: Name for BR-RO
en: Rondônia
ta: ரோண்டினியா

note: Name for BR-RS
en: Rio Grande do Sul
ta: ரியோ கிராண்டே டோ சுல்

note: Name for BR-SC, Name for CV-CA
en: Santa Catarina
ta: சாண்டா கேடரினா

note: Name for BR-SE
en: Sergipe
ta: செர்கிப்

note: Name for BR-SP
en: São Paulo
ta: சா பாலோ

note: Name for BR-TO
en: Tocantins
ta: டோகாண்டின்ச்

note: Name for BS-AK
en: Acklins
ta: அக்லின்ச்

note: Name for BS-BI
en: Bimini
ta: பிமினி

note: Name for BS-BP
en: Black Point
ta: கருப்பு புள்ளி

note: Name for BS-BY
en: Berry Islands
ta: பெர்ரி தீவுகள்

note: Name for BS-CE
en: Central Eleuthera
ta: மத்திய எலியுதேரா

note: Name for BS-CI
en: Cat Island
ta: பூனை தீவு

note: Name for BS-CK
en: Crooked Island and Long Cay
ta: க்ரூக் தீவு மற்றும் நீண்ட கே

note: Name for BS-CO
en: Central Abaco
ta: மத்திய அபாகோ

note: Name for BS-CS
en: Central Andros
ta: மத்திய ஆண்ட்ரோச்

note: Name for BS-EG
en: East Grand Bahama
ta: கிழக்கு கிராண்ட் பஉாமா

note: Name for BS-EX
en: Exuma
ta: எக்சுமா

note: Name for BS-FP
en: City of Freeport
ta: ஃப்ரீபோர்ட் நகரம்

note: Name for BS-GC
en: Grand Cay
ta: கிராண்ட் கே

note: Name for BS-HI
en: Harbour Island
ta: துறைமுக தீவு

note: Name for BS-HT
en: Hope Town
ta: ஓப் டவுன்

note: Name for BS-IN
en: Inagua
ta: இனாகுவா

note: Name for BS-LI
en: Long Island
ta: நீண்ட தீவு

note: Name for BS-MC
en: Mangrove Cay
ta: சதுப்புநில கே

note: Name for BS-MG
en: Mayaguana
ta: மாயாகுவானா

note: Name for BS-MI
en: Moore's Island
ta: மூரின் தீவு

note: Name for BS-NE
en: North Eleuthera
ta: வடக்கு எலியுதேரா

note: Name for BS-NO
en: North Abaco
ta: வடக்கு அபாகோ

note: Name for BS-NP
en: New Providence
ta: புதிய பிராவிடன்ச்

note: Name for BS-NS
en: North Andros
ta: வடக்கு ஆண்ட்ரோச்

note: Name for BS-RC
en: Rum Cay
ta: ரம் கே

note: Name for BS-RI
en: Ragged Island
ta: கந்தல் தீவு

note: Name for BS-SA
en: South Andros
ta: தெற்கு ஆண்ட்ரோச்

note: Name for BS-SE
en: South Eleuthera
ta: தெற்கு எலியுதேரா

note: Name for BS-SO
en: South Abaco
ta: தெற்கு அபாகோ

note: Name for BS-SS, Name for SV-SS
en: San Salvador
ta: சான் சால்வடார்

note: Name for BS-SW
en: Spanish Wells
ta: ச்பானிச் கிணறுகள்

note: Name for BS-WG
en: West Grand Bahama
ta: வெச்ட் கிராண்ட் பஉாமா

note: Name for BT-11
en: Paro
ta: பரோ

note: Name for BT-12
en: Chhukha
ta: சதுகா

note: Name for BT-13
en: Haa
ta: உா

note: Name for BT-15
en: Thimphu
ta: திம்பு

note: Name for BT-21
en: Tsirang
ta: சிராங்

note: Name for BT-22
en: Dagana
ta: தாகனா

note: Name for BT-23
en: Punakha
ta: புனகா

note: Name for BT-24
en: Wangdue Phodrang
ta: வாங்டூ ஃபோட்ராங்

note: Name for BT-31
en: Sarpang
ta: சர்பாங்

note: Name for BT-32
en: Trongsa
ta: டிராங்சா

note: Name for BT-34
en: Zhemgang
ta: செம்காங்

note: Name for BT-41
en: Trashigang
ta: குப்பைத் தொட்டியில்

note: Name for BT-42
en: Monggar
ta: மோங்கர்

note: Name for BT-43
en: Pema Gatshel
ta: பெமா கேட்செல்

note: Name for BT-44
en: Lhuentse
ta: Lheuntse

note: Name for BT-45
en: Samdrup Jongkhar
ta: சாம்ட்ரூப் சாங்கர்

note: Name for BT-GA
en: Gasa
ta: காசா

note: Name for BT-TY
en: Trashi Yangtse
ta: குப்பைத்தொட்டியான யாங்சே

note: Name for BW-CE, Name for FJ-C, Name for GH-CP, Name for PG-CPM, Name for PY-11, Name for SB-CE, Name for UG-C, Name for ZM-02
en: Central
ta: மைய

note: Name for BW-CH
en: Chobe
ta: CHOBE

note: Name for BW-FR
en: Francistown
ta: பிரான்சிச்டவுன்

note: Name for BW-GA
en: Gaborone
ta: கபோரோன்

note: Name for BW-GH
en: Ghanzi
ta: கான்சி

note: Name for BW-KG
en: Kgalagadi
ta: ககலகாடி

note: Name for BW-KL
en: Kgatleng
ta: ககட்லெங்

note: Name for BW-KW
en: Kweneng
ta: க்வெனெங்

note: Name for BW-LO
en: Lobatse
ta: லோபாட்ச்

note: Name for BW-NE, Name for GH-NE, Name for SG-02
en: North East
ta: வடகிழக்கு

note: Name for BW-NW, Name for SG-03
en: North West
ta: வடமேற்கு

note: Name for BW-SE, Name for SG-04
en: South East
ta: தென்கிழக்கு

note: Name for BW-SO, Name for RW-05, Name for SL-S, Name for ZM-07
en: Southern
ta: தெற்கு

note: Name for BW-SP
en: Selibe Phikwe
ta: செலிப் பிக்வே

note: Name for BW-ST
en: Sowa Town
ta: சோவா டவுன்

note: Name for BY-BR
en: Bresckaja voblasć
ta: ப்ரெச்காசா வோலாச்

note: Name for BY-HM
en: Gorod Minsk
ta: கோரோட் மின்ச்க்

note: Name for BY-HO
en: Gomel'skaja oblast'
ta: கோமேல்'ச்கயா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for BY-HR
en: Grodnenskaja oblast'
ta: க்ரோட்னென்ச்கயா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for BY-MA
en: Mahilioŭskaja voblasć
ta: மஇலியோச்காசா வப்லாச்

note: Name for BY-MI
en: Minskaja oblast'
ta: மின்ச்காசா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for BY-VI
en: Viciebskaja voblasć
ta: VICIEBSKAJA VOPLASć

note: Name for BZ-BZ
en: Belize
ta: பெலிச்

note: Name for BZ-CY
en: Cayo
ta: கயோ

note: Name for BZ-CZL
en: Corozal
ta: கோரோசல்

note: Name for BZ-OW
en: Orange Walk
ta: ஆரஞ்சு நடை

note: Name for BZ-SC
en: Stann Creek
ta: ச்டான் க்ரீக்

note: Name for BZ-TOL, Name for ES-TO
en: Toledo
ta: டோலிடோ

note: Name for CA-AB
en: Alberta
ta: ஆல்பர்ட்டா

note: Name for CA-BC
en: British Columbia
ta: பிரிட்டிச் கொலம்பியா

note: Name for CA-MB
en: Manitoba
ta: மனிடோபா

note: Name for CA-NB
en: New Brunswick
ta: புதிய பிரன்சுவிக்

note: Name for CA-NL
en: Newfoundland and Labrador
ta: நியூஃபவுண்ட்லேண்ட் மற்றும் லாப்ரடோர்

note: Name for CA-NS
en: Nova Scotia
ta: நோவா ச்கோடியா

note: Name for CA-NT
en: Northwest Territories
ta: வடமேற்கு பிரதேசங்கள்

note: Name for CA-NU
en: Nunavut
ta: நுனாவுட்

note: Name for CA-ON
en: Ontario
ta: ஒன்ராறியோ

note: Name for CA-PE
en: Prince Edward Island
ta: இளவரசர் எட்வர்ட் தீவு

note: Name for CA-QC
en: Quebec
ta: கியூபெக்

note: Name for CA-SK
en: Saskatchewan
ta: சச்காட்செவன்

note: Name for CA-YT
en: Yukon
ta: யூகோன்

note: Name for CD-BC
en: Kongo Central
ta: கொங்கோ சென்ட்ரல்

note: Name for CD-BU
en: Bas-Uélé
ta: பாச்-யூலே

note: Name for CD-HK
en: Haut-Katanga
ta: உாட்-கட்டங்கா

note: Name for CD-HL
en: Haut-Lomami
ta: உாட்-லோமாமி

note: Name for CD-HU
en: Haut-Uélé
ta: உாட்-யூலே

note: Name for CD-KC
en: Kasaï Central
ta: கசா சென்ட்ரல்

note: Name for CD-KE
en: Kasaï Oriental
ta: கசா ஓரியண்டல்

note: Name for CD-KG
en: Kwango
ta: குவாங்கோ

note: Name for CD-KL
en: Kwilu
ta: க்விலு

note: Name for CD-KN
en: Kinshasa
ta: கின்சாசா

note: Name for CD-KS
en: Kasaï
ta: கசா

note: Name for CD-LO
en: Lomami
ta: லோமாமி

note: Name for CD-LU
en: Lualaba
ta: லுவலாபா

note: Name for CD-MA
en: Maniema
ta: மனிதர்

note: Name for CD-MN
en: Mai-Ndombe
ta: Mai-ndombe

note: Name for CD-MO
en: Mongala
ta: மோங்கலா

note: Name for CD-NK
en: Nord-Kivu
ta: Nord-kivu

note: Name for CD-NU
en: Nord-Ubangi
ta: நோர்ட்-ஆபாங்கி

note: Name for CD-SA
en: Sankuru
ta: சங்கூரு

note: Name for CD-SK
en: Sud-Kivu
ta: Sud-kivu

note: Name for CD-SU
en: Sud-Ubangi
ta: Sud-ubangi

note: Name for CD-TA
en: Tanganyika
ta: டாங்கனிகா

note: Name for CD-TU
en: Tshuapa
ta: Shuuapa

note: Name for CF-AC
en: Ouham
ta: ஓஉாம்

note: Name for CF-BB
en: Bamingui-Bangoran
ta: பாமிங்கு-பாங்கோரன்

note: Name for CF-BGF
en: Bangui
ta: பாங்குய்

note: Name for CF-BK
en: Basse-Kotto
ta: பாச்-கோட்டோ

note: Name for CF-HK
en: Haute-Kotto
ta: உாட்-கோட்டோ

note: Name for CF-HM
en: Haut-Mbomou
ta: உாட்-எம்போமோ

note: Name for CF-HS
en: Haute-Sangha / Mambéré-Kadéï
ta: உாட்-சாங்கா / மாம்பேரே-காடே

note: Name for CF-KB
en: Gribingui
ta: கிரிபிங்குரி

note: Name for CF-KG
en: Kémo-Gribingui
ta: கெமோ-கிரிபிங்கு

note: Name for CF-LB
en: Lobaye
ta: லோபாய்

note: Name for CF-MP
en: Ombella-Mpoko
ta: ஒம்பெல்லா-மெபோகோ

note: Name for CF-NM
en: Nana-Mambéré
ta: நானா-மாம்பரே

note: Name for CF-OP
en: Ouham-Pendé
ta: ஓஉாம்-பெண்டே

note: Name for CF-SE, Name for CG-13
en: Sangha
ta: சங்கம்

note: Name for CF-VK
en: Vakaga
ta: வககா

note: Name for CG-11
en: Bouenza
ta: ப ou ன்சா

note: Name for CG-12
en: Pool
ta: குளம்

note: Name for CG-14, Name for TG-P
en: Plateaux
ta: பீடபூமி

note: Name for CG-15
en: Cuvette-Ouest
ta: குவெட்-ஓச்ட்

note: Name for CG-16
en: Pointe-Noire
ta: புள்ளி-நொயர்

note: Name for CG-2
en: Lékoumou
ta: லெக்கூம ou

note: Name for CG-5
en: Kouilou
ta: க ou லோ

note: Name for CG-7
en: Likouala
ta: லிக ou லா

note: Name for CG-8
en: Cuvette
ta: குவெட்

note: Name for CG-9
en: Niari
ta: நியாரி

note: Name for CG-BZV
en: Brazzaville
ta: பிரச்சாவில்

note: Name for CH-AG
en: Aargau
ta: ஆர்காவ்

note: Name for CH-AI
en: Appenzell Innerrhoden
ta: அப்பென்செல் இன்னர்ஓடன்

note: Name for CH-AR
en: Appenzell Ausserrhoden
ta: அப்பென்செல் ஆச்எர்ஓடன்

note: Name for CH-BE
en: Berne
ta: பெர்ன்

note: Name for CH-BL
en: Basel-Landschaft
ta: பாசல்-லேண்ட்சாஃப்ட்

note: Name for CH-BS
en: Basel-Stadt
ta: பாசல்-ச்டாட்

note: Name for CH-FR
en: Fribourg
ta: ஃப்ரிபோர்க்

note: Name for CH-GE
en: Genève
ta: செனீவ்

note: Name for CH-GL
en: Glarus
ta: கிளாரச்

note: Name for CH-GR
en: Graubünden
ta: கிராபண்டன்

note: Name for CH-JU, Name for FR-39
en: Jura
ta: சூரா

note: Name for CH-LU
en: Luzern
ta: லூசர்ன்

note: Name for CH-NE
en: Neuchâtel
ta: நியூச்ச்டெல்

note: Name for CH-NW
en: Nidwalden
ta: நிட்வால்டன்

note: Name for CH-OW
en: Obwalden
ta: ஒபால்டன்

note: Name for CH-SG
en: Sankt Gallen
ta: சாங்க்ட் கேலன்

note: Name for CH-SH
en: Schaffhausen
ta: சாஃபாசன்

note: Name for CH-SO
en: Solothurn
ta: மாதிரி

note: Name for CH-SZ
en: Schwyz
ta: ச்க்விச்

note: Name for CH-TG
en: Thurgau
ta: துர்காவ்

note: Name for CH-TI
en: Ticino
ta: டிசினோ

note: Name for CH-UR
en: Uri
ta: யூரி

note: Name for CH-VD
en: Vaud
ta: VAUD

note: Name for CH-VS
en: Valais
ta: வலாய்ச்

note: Name for CH-ZG
en: Zug
ta: சக்

note: Name for CH-ZH
en: Zürich
ta: சூரிச்

note: Name for CI-AB
en: Abidjan
ta: அபிட்சன்

note: Name for CI-BS
en: Bas-Sassandra
ta: பாச்-சேசாண்ட்ரா

note: Name for CI-DN
en: Denguélé
ta: டெங்குலே

note: Name for CI-GD
en: Gôh-Djiboua
ta: Gôh-djiboua

note: Name for CI-LC
en: Lacs
ta: லட்சம்

note: Name for CI-LG
en: Lagunes
ta: லாகூன்ச்

note: Name for CI-MG
en: Montagnes
ta: மொன்டாக்னச்

note: Name for CI-SM
en: Sassandra-Marahoué
ta: சசாண்ட்ரா-மராஊ

note: Name for CI-SV, Name for TG-S
en: Savanes
ta: சவேன்ச்

note: Name for CI-VB
en: Vallée du Bandama
ta: வல்லீ டு பண்டாமா

note: Name for CI-WR
en: Woroba
ta: வோரோபா

note: Name for CI-YM
en: Yamoussoukro
ta: யம ous ச ou க்ரோ

note: Name for CI-ZZ
en: Zanzan
ta: சான்சன்

note: Name for CL-AI
en: Aisén del General Carlos Ibañez del Campo
ta: ஐசான் டெல் செனரல் கார்லோச் இபாசச் டெல் காம்போ

note: Name for CL-AN
en: Antofagasta
ta: அன்டோபகாச்டா

note: Name for CL-AP
en: Arica y Parinacota
ta: அரிகா ஒய் பாரினகோட்டா

note: Name for CL-AR
en: La Araucanía
ta: லா அராக்கானியா

note: Name for CL-AT
en: Atacama
ta: அட்டகாமா

note: Name for CL-BI
en: Biobío
ta: பயோபியோ

note: Name for CL-CO
en: Coquimbo
ta: கோக்விம்போ

note: Name for CL-LI
en: Libertador General Bernardo O'Higgins
ta: லிபர்டடோர் செனரல் பெர்னார்டோ ஓ'இகின்ச்

note: Name for CL-LL
en: Los Lagos
ta: லாச் லாகோச்

note: Name for CL-LR, Name for EC-R
en: Los Ríos
ta: லாச் ரியோச்

note: Name for CL-MA
en: Magallanes
ta: மாகல்லன்ச்

note: Name for CL-ML
en: Maule
ta: மவுல்

note: Name for CL-RM
en: Región Metropolitana de Santiago
ta: ரெசியன் மெட்ரோபொலிட்டானா டி சாண்டியாகோ

note: Name for CL-TA
en: Tarapacá
ta: தாராபக்

note: Name for CL-VS
en: Valparaíso
ta: வால்பராசோ

note: Name for CM-EN
en: Far North
ta: வடக்கு நோக்கி

note: Name for CM-ES
en: East
ta: கிழக்கு

note: Name for CM-NO
en: North
ta: வடக்கு

note: Name for CM-NW, Name for ZA-NW
en: North-West
ta: வடமேற்கு

note: Name for CM-OU
en: West
ta: மேற்கு

note: Name for CM-SU
en: South
ta: தெற்கு

note: Name for CM-SW
en: South-West
ta: தென்மேற்கு

note: Name for CN-AH
en: Anhui Sheng
ta: அன்உுய் செங்

note: Name for CN-BJ
en: Beijing Shi
ta: பெய்சிங் சி

note: Name for CN-CQ
en: Chongqing Shi
ta: சோங்கிங் சி

note: Name for CN-FJ
en: Fujian Sheng
ta: புசியன் செங்

note: Name for CN-GD
en: Guangdong Sheng
ta: குவாங்டாங் செங்

note: Name for CN-GS
en: Gansu Sheng
ta: கன்சு செங்

note: Name for CN-GX
en: Guangxi Zhuangzu Zizhiqu
ta: குவாங்சி சுவாங்சு சிசிக்

note: Name for CN-GZ
en: Guizhou Sheng
ta: குய்சோ செங்

note: Name for CN-HA
en: Henan Sheng
ta: எனன் செங்

note: Name for CN-HB
en: Hubei Sheng
ta: ஊபே செங்

note: Name for CN-HE
en: Hebei Sheng
ta: எபீ செங்

note: Name for CN-HI
en: Hainan Sheng
ta: ஐனன் செங்

note: Name for CN-HK
en: Hong Kong SAR
ta: உாங்காங் சார்

note: Name for CN-HL
en: Heilongjiang Sheng
ta: இலோங்சியாங் செங்

note: Name for CN-HN
en: Hunan Sheng
ta: உுனான் செங்

note: Name for CN-JL
en: Jilin Sheng
ta: சிலின் செங்

note: Name for CN-JS
en: Jiangsu Sheng
ta: சியாங்சு செங்

note: Name for CN-JX
en: Jiangxi Sheng
ta: சியாங்சி செங்

note: Name for CN-LN
en: Liaoning Sheng
ta: லியோனிங் செங்

note: Name for CN-MO
en: Macao SAR
ta: மக்காவ் சார்

note: Name for CN-NM
en: Nei Mongol Zizhiqu
ta: நெய் மங்கோலிய சிசிக்

note: Name for CN-NX
en: Ningxia Huizu Zizhiqu
ta: நிங்சியா உுய்சு சிசிக்

note: Name for CN-QH
en: Qinghai Sheng
ta: கிங்காய் செங்

note: Name for CN-SC
en: Sichuan Sheng
ta: சிச்சுவான் செங்

note: Name for CN-SD
en: Shandong Sheng
ta: சாண்டோங் செங்

note: Name for CN-SH
en: Shanghai Shi
ta: சாங்காய் சி

note: Name for CN-SN
en: Shaanxi Sheng
ta: சான்சி செங்

note: Name for CN-SX
en: Shanxi Sheng
ta: சாங்க்சி செங்

note: Name for CN-TJ
en: Tianjin Shi
ta: தியான்சின் சி

note: Name for CN-TW
en: Taiwan Sheng
ta: தைவான் செங்

note: Name for CN-XJ
en: Xinjiang Uygur Zizhiqu
ta: சின்சியாங் யுகூர் சிசிக்

note: Name for CN-XZ
en: Xizang Zizhiqu
ta: சிசாங் சிசிக்

note: Name for CN-YN
en: Yunnan Sheng
ta: யுன்னன் செங்

note: Name for CN-ZJ
en: Zhejiang Sheng
ta: செசியாங் செங்

note: Name for CO-ANT
en: Antioquia
ta: ஆன்டியாகுவா

note: Name for CO-ARA
en: Arauca
ta: அர uc கோ

note: Name for CO-ATL
en: Atlántico
ta: அட்லாண்டிகோ

note: Name for CO-BOL, Name for EC-B, Name for VE-F
en: Bolívar
ta: பொலிவர்

note: Name for CO-BOY
en: Boyacá
ta: போயாகே

note: Name for CO-CAL
en: Caldas
ta: கால்டாச்

note: Name for CO-CAQ
en: Caquetá
ta: காகெட்டா

note: Name for CO-CAS
en: Casanare
ta: காசனரே

note: Name for CO-CAU
en: Cauca
ta: காகா

note: Name for CO-CES
en: Cesar
ta: சீசர்

note: Name for CO-CHO
en: Chocó
ta: சோகே

note: Name for CO-DC
en: Distrito Capital de Bogotá
ta: டிச்ட்ரிட்டோ கேபிடல் டி போகோட்

note: Name for CO-GUA
en: Guainía
ta: குயினா

note: Name for CO-GUV
en: Guaviare
ta: கொவியர்

note: Name for CO-HUI
en: Huila
ta: உுயிலா

note: Name for CO-LAG
en: La Guajira
ta: லா குசிரா

note: Name for CO-MAG
en: Magdalena
ta: மாக்தலேனா

note: Name for CO-MET
en: Meta
ta: மெட்டா

note: Name for CO-NAR
en: Nariño
ta: நாரினோ

note: Name for CO-NSA
en: Norte de Santander
ta: நோர்டே டி சாண்டாண்டர்

note: Name for CO-PUT
en: Putumayo
ta: புட்டுமாயோ

note: Name for CO-RIS
en: Risaralda
ta: ரிசரால்டா

note: Name for CO-SAN
en: Santander
ta: சாண்டாண்டர்

note: Name for CO-SAP
en: San Andrés, Providencia y Santa Catalina
ta: சான் ஆண்ட்ரேச், புரோவிடென்சியா ஒய் சாண்டா கேடலினா

note: Name for CO-SUC, Name for VE-R
en: Sucre
ta: சக்ரே

note: Name for CO-TOL
en: Tolima
ta: டோலிமா

note: Name for CO-VAC
en: Valle del Cauca
ta: வாலே டெல் காகா

note: Name for CO-VID
en: Vichada
ta: வினடா

note: Name for CR-A
en: Alajuela
ta: அலசுவேலா

note: Name for CR-C
en: Cartago
ta: கார்டாகோ

note: Name for CR-G
en: Guanacaste
ta: குவானாகாச்ட்

note: Name for CR-H
en: Heredia
ta: எடியா

note: Name for CR-L
en: Limón
ta: லிமான்

note: Name for CR-P
en: Puntarenas
ta: புண்டரேனாச்

note: Name for CR-SJ, Name for UY-SJ
en: San José
ta: சேன் சோச்

note: Name for CU-01
en: Pinar del Río
ta: பினார் டெல் ரியோ

note: Name for CU-03
en: La Habana
ta: லா உபானா

note: Name for CU-04
en: Matanzas
ta: மாடன்சாச்

note: Name for CU-05
en: Villa Clara
ta: வில்லா கிளாரா

note: Name for CU-06
en: Cienfuegos
ta: சியென்ஃபுகோச்

note: Name for CU-07
en: Sancti Spíritus
ta: சான்கி ச்பிரிட்டச்

note: Name for CU-08
en: Ciego de Ávila
ta: CIEGO DE ávila

note: Name for CU-09
en: Camagüey
ta: Camagசி

note: Name for CU-10
en: Las Tunas
ta: லாச் துனாச்

note: Name for CU-11
en: Holguín
ta: ஓல்குன்

note: Name for CU-12
en: Granma
ta: கிரான்மா

note: Name for CU-13
en: Santiago de Cuba
ta: சாண்டியாகோ டி கியூபா

note: Name for CU-14
en: Guantánamo
ta: குவாண்டநாமோ

note: Name for CU-15
en: Artemisa
ta: ஆர்ட்டெமிசா

note: Name for CU-16
en: Mayabeque
ta: மாயாபெக்

note: Name for CU-99
en: Isla de la Juventud
ta: இச்லா டி லா சுவென்டுட்

note: Name for CV-B
en: Ilhas de Barlavento
ta: இல்உாச் டி பார்லாவென்டோ

note: Name for CV-BR
en: Brava
ta: பிராவா

note: Name for CV-BV
en: Boa Vista
ta: போவா விச்டா

note: Name for CV-CF
en: Santa Catarina do Fogo
ta: சாண்டா கேடரினா டூ ஃபோகோ

note: Name for CV-MA
en: Maio
ta: மியோ

note: Name for CV-MO
en: Mosteiros
ta: மோச்டிரோச்

note: Name for CV-PA
en: Paul
ta: பால்

note: Name for CV-PN
en: Porto Novo
ta: போர்டோ நோவோ

note: Name for CV-PR
en: Praia
ta: பிரியா

note: Name for CV-RB
en: Ribeira Brava
ta: ரிபேரா பிராவா

note: Name for CV-RG
en: Ribeira Grande
ta: ரிபேரா கிராண்டே

note: Name for CV-RS
en: Ribeira Grande de Santiago
ta: ரிபேரா கிராண்டே டி சாண்டியாகோ

note: Name for CV-S
en: Ilhas de Sotavento
ta: இல்உாச் டி சோட்டவென்டோ

note: Name for CV-SD
en: São Domingos
ta: சாவோ டொமிங்கோச்

note: Name for CV-SF
en: São Filipe
ta: சாவோ பிலிப்

note: Name for CV-SL
en: Sal
ta: சால்

note: Name for CV-SM
en: São Miguel
ta: சாவோ மிகுவல்

note: Name for CV-SO
en: São Lourenço dos Órgãos
ta: சாவோ லூரெனோ டோச் ஆர்கோச்

note: Name for CV-SS
en: São Salvador do Mundo
ta: சாவோ சால்வடார் டோ முண்டோ

note: Name for CV-SV
en: São Vicente
ta: சாவோ விசென்ட்

note: Name for CV-TA
en: Tarrafal
ta: தர்ராஃபால்

note: Name for CV-TS
en: Tarrafal de São Nicolau
ta: தர்ராஃபால் டி சாவோ நிக்கோலாவ்

note: Name for CY-01
en: Lefkosia
ta: லெஃப்கோசியா

note: Name for CY-02
en: Lemesos
ta: லெமேசோச்

note: Name for CY-03
en: Larnaka
ta: லார்னகா

note: Name for CY-04
en: Ammochostos
ta: அம்மோகோச்டோச்

note: Name for CY-05
en: Baf
ta: பாஃப்

note: Name for CY-06
en: Girne
ta: கிர்னே

note: Name for CZ-10
en: Praha, Hlavní město
ta: பிரஉா, உ்லாவ்னே எம்ச்டோ

note: Name for CZ-20
en: Středočeský kraj
ta: ச்டெடோச்கே கிராச்

note: Name for CZ-201
en: Benešov
ta: பெனிசோவ்

note: Name for CZ-202
en: Beroun
ta: பெர்ன்

note: Name for CZ-203
en: Kladno
ta: கிளாட்னோ

note: Name for CZ-204
en: Kolín
ta: கோலின்

note: Name for CZ-205
en: Kutná Hora
ta: குட்னே ஓரா

note: Name for CZ-208
en: Nymburk
ta: நைம்பர்க்

note: Name for CZ-209
en: Praha-východ
ta: பிரஉா-வெச்சோட்

note: Name for CZ-20A
en: Praha-západ
ta: பிரஉா-சபாட்

note: Name for CZ-20B
en: Příbram
ta: பெப்ராம்

note: Name for CZ-20C
en: Rakovník
ta: ராகோவ்னக்

note: Name for CZ-31
en: Jihočeský kraj
ta: சிஓச்கே கிராச்

note: Name for CZ-311
en: České Budějovice
ta: České budějovice

note: Name for CZ-312
en: Český Krumlov
ta: Český krumlov

note: Name for CZ-313
en: Jindřichův Hradec
ta: Gindichův hradec

note: Name for CZ-314
en: Písek
ta: பெசெக்

note: Name for CZ-315
en: Prachatice
ta: பிரச்சாடிச்

note: Name for CZ-316
en: Strakonice
ta: ச்ட்ராகோனிச்

note: Name for CZ-32
en: Plzeňský kraj
ta: Plzeňský graj

note: Name for CZ-321
en: Domažlice
ta: டோமாச்லைச்

note: Name for CZ-322
en: Klatovy
ta: கிளாடோவி

note: Name for CZ-325
en: Plzeň-sever
ta: Plzeň-ever

note: Name for CZ-326
en: Rokycany
ta: ரோகிகனி

note: Name for CZ-327
en: Tachov
ta: டச்சோவ்

note: Name for CZ-41
en: Karlovarský kraj
ta: கார்லோவர்ச்கே கிராச்

note: Name for CZ-411
en: Cheb
ta: செப்

note: Name for CZ-412
en: Karlovy Vary
ta: கார்லோவி மாறுபடும்

note: Name for CZ-413
en: Sokolov
ta: சோகோலோவ்

note: Name for CZ-42
en: Ústecký kraj
ta: Ústecký graj

note: Name for CZ-421
en: Děčín
ta: Děín

note: Name for CZ-422
en: Chomutov
ta: சோமுடோவ்

note: Name for CZ-423
en: Litoměřice
ta: Litoměiceice

note: Name for CZ-424
en: Louny
ta: ல oun னி

note: Name for CZ-425
en: Most
ta: பெரும்பாலானவை

note: Name for CZ-426
en: Teplice
ta: டெப்லிச்

note: Name for CZ-427
en: Ústí nad Labem
ta: Ústí nad labem

note: Name for CZ-51
en: Liberecký kraj
ta: லிபெக் கிராச்

note: Name for CZ-512
en: Jablonec nad Nisou
ta: சப்லோனெக் நாட் நிசோ

note: Name for CZ-513
en: Liberec
ta: லிபெக்

note: Name for CZ-514
en: Semily
ta: செமிலி

note: Name for CZ-52
en: Královéhradecký kraj
ta: கிராலோவ்ரடெக் கிராச்

note: Name for CZ-521
en: Hradec Králové
ta: உ்ராடெக் கிராலோவ்

note: Name for CZ-523
en: Náchod
ta: நச்சோட்

note: Name for CZ-524
en: Rychnov nad Kněžnou
ta: Rychnov nad kněnou

note: Name for CZ-525
en: Trutnov
ta: ட்ரட்னோவ்

note: Name for CZ-53
en: Pardubický kraj
ta: பர்துபிக் கிராச்

note: Name for CZ-531
en: Chrudim
ta: க்ருடிம்

note: Name for CZ-532
en: Pardubice
ta: பார்டூபிச்

note: Name for CZ-533
en: Svitavy
ta: ச்விடவி

note: Name for CZ-534
en: Ústí nad Orlicí
ta: Ústí nad orlicí

note: Name for CZ-63
en: Kraj Vysočina
ta: கிராச் வைசோசினா

note: Name for CZ-631
en: Havlíčkův Brod
ta: Havlíčkův prod

note: Name for CZ-632
en: Jihlava
ta: சிஉ்லாவா

note: Name for CZ-633
en: Pelhřimov
ta: பெலரிமோவ்

note: Name for CZ-635
en: Žďár nad Sázavou
ta: Ž ஆர்நாட் சசாவோ

note: Name for CZ-64
en: Jihomoravský kraj
ta: சிஓமோராவ்ச்கே கிராச்

note: Name for CZ-641
en: Blansko
ta: பிளான்ச்கோ

note: Name for CZ-644
en: Břeclav
ta: பெக்லாவ்

note: Name for CZ-645
en: Hodonín
ta: ஓடோனன்

note: Name for CZ-646
en: Vyškov
ta: வைச்கோவ்

note: Name for CZ-71
en: Olomoucký kraj
ta: Olomoucký graj

note: Name for CZ-711
en: Jeseník
ta: சீசென்க்

note: Name for CZ-713
en: Prostějov
ta: புரோச்டோசோவ்

note: Name for CZ-714
en: Přerov
ta: பெரோவ்

note: Name for CZ-715
en: Šumperk
ta: Šumberk

note: Name for CZ-72
en: Zlínský kraj
ta: ச்லான்ச்கே கிராச்

note: Name for CZ-721
en: Kroměříž
ta: Kroměěž

note: Name for CZ-722
en: Uherské Hradiště
ta: Uherské hradiště

note: Name for CZ-724
en: Zlín
ta: ச்லான்

note: Name for CZ-80
en: Moravskoslezský kraj
ta: மொராவ்ச்கோச்லெச்ச்கே கிராச்

note: Name for CZ-801
en: Bruntál
ta: ப்ரூண்டால்

note: Name for CZ-802
en: Frýdek-Místek
ta: ஃப்ரெடெக்-மச்டெக்

note: Name for CZ-803
en: Karviná
ta: கர்வினே

note: Name for CZ-804
en: Nový Jičín
ta: நோவ் சினான்

note: Name for CZ-805
en: Opava
ta: ஓபவா

note: Name for CZ-806
en: Ostrava-město
ta: ஆச்ட்ராவா-மச்டோ

note: Name for DE-BB
en: Brandenburg
ta: பிராண்டன்பர்க்

note: Name for DE-BE
en: Berlin
ta: பெர்லின்

note: Name for DE-BW
en: Baden-Württemberg
ta: பேடன்-வூர்டம்பெர்க்

note: Name for DE-BY
en: Bayern
ta: பேயர்ன்

note: Name for DE-HB
en: Bremen
ta: ப்ரெமன்

note: Name for DE-HE
en: Hessen
ta: எசன்

note: Name for DE-HH
en: Hamburg
ta: உாம்பர்க்

note: Name for DE-MV
en: Mecklenburg-Vorpommern
ta: மெக்லென்பர்க்-வோர்போம்ன்

note: Name for DE-NI
en: Niedersachsen
ta: நைடெர்சாசென்

note: Name for DE-NW
en: Nordrhein-Westfalen
ta: நோர்ட்ஐன்-வெச்ட்ஃபாலன்

note: Name for DE-RP
en: Rheinland-Pfalz
ta: ரைன்லேண்ட்-பிஃபால்ச்

note: Name for DE-SH
en: Schleswig-Holstein
ta: செல்ச்விக்-ஓல்ச்டீன்

note: Name for DE-SL
en: Saarland
ta: சார்லாண்ட்

note: Name for DE-SN
en: Sachsen
ta: சாட்சென்

note: Name for DE-ST
en: Sachsen-Anhalt
ta: சாட்சென்-அன்உால்ட்

note: Name for DE-TH
en: Thüringen
ta: தெரிங்கன்

note: Name for DJ-AR
en: Arta
ta: ஆர்டா

note: Name for DJ-AS
en: Ali Sabieh
ta: அலி சபீஉ்

note: Name for DJ-DI
en: Dikhil
ta: டிக்கில்

note: Name for DJ-DJ
en: Djibouti
ta: சிபூட்டி

note: Name for DJ-OB
en: Obock
ta: ஒபோக்

note: Name for DJ-TA
en: Tadjourah
ta: டாட்சௌரா

note: Name for DK-81
en: Nordjylland
ta: நோர்ட்சிலேண்ட்

note: Name for DK-82
en: Midtjylland
ta: மிட்சிலேண்ட்

note: Name for DK-83
en: Syddanmark
ta: சிடான்மார்க்

note: Name for DK-84
en: Hovedstaden
ta: ஓவோவ்ச்டேடன்

note: Name for DM-03, Name for GD-02, Name for VC-03
en: Saint David
ta: செயிண்ட் டேவிட்

note: Name for DM-07
en: Saint Luke
ta: செயிண்ட் லூக்கா

note: Name for DM-08, Name for GD-05
en: Saint Mark
ta: செயிண்ட் மார்க்

note: Name for DM-09, Name for GD-06, Name for VC-05
en: Saint Patrick
ta: செயிண்ட் பேட்ரிக்

note: Name for DO-01
en: Distrito Nacional (Santo Domingo)
ta: டிச்ட்ரிட்டோ நேசனல் (சாண்டோ டொமிங்கோ)

note: Name for DO-02
en: Azua
ta: அசுவா

note: Name for DO-03
en: Baoruco
ta: ப ororooco

note: Name for DO-04
en: Barahona
ta: பரஓனா

note: Name for DO-05
en: Dajabón
ta: டசாபன்

note: Name for DO-06
en: Duarte
ta: டுவார்டே

note: Name for DO-07
en: Elías Piña
ta: எலியாச் பினா

note: Name for DO-08
en: El Seibo
ta: எல் சீபோ

note: Name for DO-09
en: Espaillat
ta: எச்பெயிலட்

note: Name for DO-10
en: Independencia
ta: இன்டிபென்டென்சியா

note: Name for DO-11
en: La Altagracia
ta: லா அல்டாகிராசியா

note: Name for DO-12
en: La Romana
ta: லா ரோமானா

note: Name for DO-13
en: La Vega
ta: லா வேகா

note: Name for DO-14
en: María Trinidad Sánchez
ta: மரியா டிரினிடாட் சான்செச்

note: Name for DO-15
en: Monte Cristi
ta: மான்டே கிறிச்டி

note: Name for DO-16
en: Pedernales
ta: பெடர்னல்கள்

note: Name for DO-17
en: Peravia
ta: PERAVIA

note: Name for DO-18
en: Puerto Plata
ta: புவேர்ட்டோ பிளாட்டா

note: Name for DO-19
en: Hermanas Mirabal
ta: எர்மனாச் மிராபால்

note: Name for DO-20
en: Samaná
ta: சமனா

note: Name for DO-21
en: San Cristóbal
ta: சான் கிறிச்டோபல்

note: Name for DO-23
en: San Pedro de Macorís
ta: சான் பருத்தித்துறை டி மேகோரச்

note: Name for DO-24
en: Sánchez Ramírez
ta: சான்செச் ராமரெச்

note: Name for DO-25
en: Santiago
ta: சாண்டியாகோ

note: Name for DO-26
en: Santiago Rodríguez
ta: சாண்டியாகோ ரோட்ரிக்ச்

note: Name for DO-27
en: Valverde
ta: வால்வெர்டே

note: Name for DO-28
en: Monseñor Nouel
ta: மோன்சோர் நோல்

note: Name for DO-29
en: Monte Plata
ta: மான்டே பிளாட்டா

note: Name for DO-30
en: Hato Mayor
ta: உடோ மேயர்

note: Name for DO-31
en: San José de Ocoa
ta: சான் சோச் டி ஓகோவா

note: Name for DO-32
en: Santo Domingo
ta: சாண்டோ டொமிங்கோ

note: Name for DO-33
en: Cibao Nordeste
ta: சிபாவோ நோர்டெச்டே

note: Name for DO-34
en: Cibao Noroeste
ta: சிபாவோ நோரோச்டே

note: Name for DO-35
en: Cibao Norte
ta: சிபாவோ நோர்டே

note: Name for DO-36
en: Cibao Sur
ta: சிபோ சுர்

note: Name for DO-37
en: El Valle
ta: எல் வால்லே

note: Name for DO-38
en: Enriquillo
ta: Enrickillo

note: Name for DO-39
en: Higuamo
ta: இகுவாமோ

note: Name for DO-40
en: Ozama
ta: ஓசாமா

note: Name for DO-41
en: Valdesia
ta: வால்டேசியா

note: Name for DO-42
en: Yuma
ta: யூமா

note: Name for DZ-01, Name for MR-07
en: Adrar
ta: அட்ரார்

note: Name for DZ-03
en: Laghouat
ta: லாகூட்

note: Name for DZ-04
en: Oum el Bouaghi
ta: ஓம் எல் ப ou கி

note: Name for DZ-05
en: Batna
ta: பட்னா

note: Name for DZ-06
en: Béjaïa
ta: பெசானா

note: Name for DZ-07
en: Biskra
ta: பிச்க்ரா

note: Name for DZ-09
en: Blida
ta: பிளிடா

note: Name for DZ-10
en: Bouira
ta: ப ou ரா

note: Name for DZ-11
en: Tamanrasset
ta: தமன்ராசெட்

note: Name for DZ-12
en: Tébessa
ta: டெபெசா

note: Name for DZ-14
en: Tiaret
ta: தலைப்பாகை

note: Name for DZ-15
en: Tizi Ouzou
ta: டிசி ஓசோ

note: Name for DZ-16
en: Alger
ta: ஆல்சர்

note: Name for DZ-17
en: Djelfa
ta: டிசெல்பா

note: Name for DZ-18
en: Jijel
ta: சிசெல்

note: Name for DZ-20
en: Saïda
ta: சாதா

note: Name for DZ-21
en: Skikda
ta: ச்கிக்டா

note: Name for DZ-22
en: Sidi Bel Abbès
ta: சிடி பெல் அபச்

note: Name for DZ-23
en: Annaba
ta: அன்னபா

note: Name for DZ-24
en: Guelma
ta: குயல்மா

note: Name for DZ-25
en: Constantine
ta: கான்ச்டன்டைன்

note: Name for DZ-26
en: Médéa
ta: மெடியா

note: Name for DZ-27
en: Mostaganem
ta: Mossaganem

note: Name for DZ-28
en: M'sila
ta: எம்'சிலா

note: Name for DZ-29
en: Mascara
ta: கண் இமை மயிர்களுக்கு ஊட்டப்படும் ஒரு வகை சாய கலவை

note: Name for DZ-31
en: Oran
ta: ஆரன்

note: Name for DZ-32
en: El Bayadh
ta: எல் பயாத்

note: Name for DZ-33
en: Illizi
ta: இல்லிசி

note: Name for DZ-34
en: Bordj Bou Arréridj
ta: Bordj bou arreidj

note: Name for DZ-35
en: Boumerdès
ta: Boumerdes

note: Name for DZ-36
en: El Tarf
ta: எல் டார்ஃப்

note: Name for DZ-37
en: Tindouf
ta: டிண்டூஃப்

note: Name for DZ-38
en: Tissemsilt
ta: திசைம்சில்ட்

note: Name for DZ-39
en: El Oued
ta: எல் ஓட்

note: Name for DZ-40
en: Khenchela
ta: கெஞ்செலா

note: Name for DZ-41
en: Souk Ahras
ta: சூக் அஉ்ராச்

note: Name for DZ-42
en: Tipaza
ta: திபாசா

note: Name for DZ-43
en: Mila
ta: மிலா

note: Name for DZ-44
en: Aïn Defla
ta: Aan defla

note: Name for DZ-45
en: Naama
ta: நாமா

note: Name for DZ-46
en: Aïn Témouchent
ta: Aan témouchent

note: Name for DZ-47
en: Ghardaïa
ta: கர்தானா

note: Name for DZ-48
en: Relizane
ta: ரிலிசேன்

note: Name for DZ-49
en: Timimoun
ta: டிமிமவுன்

note: Name for DZ-50
en: Bordj Badji Mokhtar
ta: போர்ட்ச் பத்சி மொக்தார்

note: Name for DZ-51
en: Ouled Djellal
ta: ஓல் டிசெல்லால்

note: Name for DZ-52
en: Béni Abbès
ta: பெனி அபச்

note: Name for DZ-53
en: In Salah
ta: சலாவில்

note: Name for DZ-54
en: In Guezzam
ta: கியூசாமில்

note: Name for DZ-55
en: Touggourt
ta: சூறாவளி

note: Name for DZ-57
en: El Meghaier
ta: எல் மேகேயர்

note: Name for DZ-58
en: El Meniaa
ta: எல் மேனியா

note: Name for EC-A
en: Azuay
ta: அசுவே

note: Name for EC-C
en: Carchi
ta: கார்ச்சி

note: Name for EC-D
en: Orellana
ta: ஓரெல்லானா

note: Name for EC-E
en: Esmeraldas
ta: எச்மரால்டாச்

note: Name for EC-G
en: Guayas
ta: குயாச்

note: Name for EC-H
en: Chimborazo
ta: சிம்போராசோ

note: Name for EC-I
en: Imbabura
ta: இம்பாபுரா

note: Name for EC-L
en: Loja
ta: லோசா

note: Name for EC-M
en: Manabí
ta: மனாபே

note: Name for EC-N
en: Napo
ta: நேப்போ

note: Name for EC-O
en: El Oro
ta: எல் ஓரோ

note: Name for EC-P
en: Pichincha
ta: பிச்சின்சா

note: Name for EC-S
en: Morona Santiago
ta: மோரோனா சாண்டியாகோ

note: Name for EC-SD
en: Santo Domingo de los Tsáchilas
ta: சாண்டோ டொமிங்கோ டி லாச் சச்சிலாச்

note: Name for EC-SE
en: Santa Elena
ta: சாண்டா எலெனா

note: Name for EC-T
en: Tungurahua
ta: துங்குராஉுவா

note: Name for EC-U
en: Sucumbíos
ta: Sumumpíios

note: Name for EC-W
en: Galápagos
ta: கலபகோச்

note: Name for EC-X
en: Cotopaxi
ta: கோட்டோபாக்சி

note: Name for EC-Y
en: Pastaza
ta: பாச்தாசா

note: Name for EC-Z
en: Zamora Chinchipe
ta: சமோரா சின்சிப்

note: Name for EE-130
en: Alutaguse
ta: அலுடகுச்

note: Name for EE-141
en: Anija
ta: அனிசா

note: Name for EE-142
en: Antsla
ta: எறும்புகள்

note: Name for EE-171
en: Elva
ta: எல்வா

note: Name for EE-191
en: Haljala
ta: உல்சாலா

note: Name for EE-198
en: Harku
ta: உர்கு

note: Name for EE-214
en: Häädemeeste
ta: உாடெமீச்டே

note: Name for EE-251
en: Jõhvi
ta: சஉ்வி

note: Name for EE-255
en: Järva
ta: சார்வா

note: Name for EE-272
en: Kadrina
ta: காட்ரினா

note: Name for EE-283
en: Kambja
ta: காம்ப்சா

note: Name for EE-284
en: Kanepi
ta: கானெபி

note: Name for EE-291
en: Kastre
ta: காச்ட்ரே

note: Name for EE-293
en: Kehtna
ta: கெஉ்ட்னா

note: Name for EE-296
en: Keila
ta: கிலா

note: Name for EE-303
en: Kihnu
ta: கிஉ்னு

note: Name for EE-305
en: Kiili
ta: கிலி

note: Name for EE-317
en: Kohila
ta: கோஇலா

note: Name for EE-321
en: Kohtla-Järve
ta: கோஉ்த்லா-சார்வ்

note: Name for EE-338
en: Kose
ta: கோச்

note: Name for EE-353
en: Kuusalu
ta: குசலு

note: Name for EE-37
en: Harjumaa
ta: உார்சுமா

note: Name for EE-424
en: Loksa
ta: லோக்சா

note: Name for EE-430
en: Lääneranna
ta: லியனெரோனா

note: Name for EE-431
en: Lääne-Harju
ta: லேன்-உர்சு

note: Name for EE-432
en: Luunja
ta: லூன்சா

note: Name for EE-441
en: Lääne-Nigula
ta: லேன்-நிக்குலா

note: Name for EE-442
en: Lüganuse
ta: லாகனச்

note: Name for EE-446
en: Maardu
ta: மோர்டு

note: Name for EE-45
en: Ida-Virumaa
ta: ஐடா-வ்ரிமா

note: Name for EE-478
en: Muhu
ta: முஉு

note: Name for EE-480
en: Mulgi
ta: முல்கி

note: Name for EE-486
en: Mustvee
ta: கட்டாய

note: Name for EE-503
en: Märjamaa
ta: மர்சாமா

note: Name for EE-511
en: Narva
ta: நர்வா

note: Name for EE-514
en: Narva-Jõesuu
ta: நர்வா-சீசு

note: Name for EE-52
en: Järvamaa
ta: சார்வாமா

note: Name for EE-557
en: Otepää
ta: ஓடெபே

note: Name for EE-56
en: Läänemaa
ta: லெனெமா

note: Name for EE-586
en: Peipsiääre
ta: Peipsiéér

note: Name for EE-60
en: Lääne-Virumaa
ta: லேன்-வ்ருமா

note: Name for EE-615
en: Põhja-Sakala
ta: பஉ்சா-சாகலா

note: Name for EE-618
en: Põltsamaa
ta: பால்ட்சமா

note: Name for EE-622
en: Põlva
ta: பால்வா

note: Name for EE-624
en: Pärnu
ta: Pérnu

note: Name for EE-638
en: Põhja-Pärnumaa
ta: பஉ்சா-பர்னுமா

note: Name for EE-64
en: Põlvamaa
ta: பால்வாமா

note: Name for EE-651
en: Raasiku
ta: ராசிகு

note: Name for EE-653
en: Rae
ta: ரே

note: Name for EE-661, Name for EE-663
en: Rakvere
ta: ராக்வெர்

note: Name for EE-668
en: Rapla
ta: ராப்லா

note: Name for EE-68
en: Pärnumaa
ta: பர்னுமா

note: Name for EE-689
en: Ruhnu
ta: ருனு

note: Name for EE-708
en: Räpina
ta: ராபினா

note: Name for EE-71
en: Raplamaa
ta: ராப்லாமா

note: Name for EE-712
en: Saarde
ta: சார்ட்

note: Name for EE-714, Name for EE-74
en: Saaremaa
ta: சரம்மா

note: Name for EE-719
en: Saku
ta: சகு

note: Name for EE-726
en: Saue
ta: சாவ்

note: Name for EE-732
en: Setomaa
ta: செட்டோமா

note: Name for EE-735
en: Sillamäe
ta: சில்லாமே

note: Name for EE-784
en: Tallinn
ta: தாலின்

note: Name for EE-79
en: Tartumaa
ta: டார்டுமா

note: Name for EE-792
en: Tapa
ta: தபா

note: Name for EE-793, Name for EE-796
en: Tartu
ta: டார்ட்டு

note: Name for EE-803
en: Toila
ta: டாய்லா

note: Name for EE-809
en: Tori
ta: டோரி

note: Name for EE-81
en: Valgamaa
ta: வால்காமா

note: Name for EE-824
en: Tõrva
ta: டர்வா

note: Name for EE-834
en: Türi
ta: டூரி

note: Name for EE-84
en: Viljandimaa
ta: வில்சாண்டிமா

note: Name for EE-855
en: Valga
ta: வால்கா

note: Name for EE-87
en: Võrumaa
ta: வ்ருமா

note: Name for EE-890
en: Viimsi
ta: VIIMSI

note: Name for EE-897, Name for EE-899
en: Viljandi
ta: வில்சாண்டி

note: Name for EE-901
en: Vinni
ta: வின்னி

note: Name for EE-903
en: Viru-Nigula
ta: விரு-நிக்குலா

note: Name for EE-907
en: Vormsi
ta: வார்ம்சி

note: Name for EE-917, Name for EE-919
en: Võru
ta: வரு

note: Name for EE-928
en: Väike-Maarja
ta: Véke-marja

note: Name for EG-ALX
en: Al Iskandarīyah
ta: அல் இச்கந்தர்யா

note: Name for EG-ASN
en: Aswān
ta: அச்வான்

note: Name for EG-AST
en: Asyūţ
ta: Asyţ

note: Name for EG-BA
en: Al Baḩr al Aḩmar
ta: அல் பார் அல் ஆமர்

note: Name for EG-BH
en: Al Buḩayrah
ta: அல் புயா

note: Name for EG-BNS
en: Banī Suwayf
ta: பானே சுவ்வேஃப்

note: Name for EG-C
en: Al Qāhirah
ta: அல் கஇரா

note: Name for EG-DK
en: Ad Daqahlīyah
ta: Ad daqahlīyah

note: Name for EG-FYM
en: Al Fayyūm
ta: அல் ஃபாயம்

note: Name for EG-GH
en: Al Gharbīyah
ta: அல் கர்பியா

note: Name for EG-GZ
en: Al Jīzah
ta: அல் சாசா

note: Name for EG-IS
en: Al Ismā'īlīyah
ta: அல் இச்மாலியா

note: Name for EG-JS
en: Janūb Sīnā'
ta: சானப் சானே '

note: Name for EG-KB
en: Al Qalyūbīyah
ta: Al qalyūbīyah

note: Name for EG-KFS
en: Kafr ash Shaykh
ta: காஃப்ர் ஆச் சேக்

note: Name for EG-KN
en: Qinā
ta: கினா

note: Name for EG-LX
en: Al Uqşur
ta: அல் உக்யூர்

note: Name for EG-MN
en: Al Minyā
ta: அல் மினி

note: Name for EG-MNF
en: Al Minūfīyah
ta: அல் மின்பியா

note: Name for EG-MT
en: Maţrūḩ
ta: Maţrḩḩ

note: Name for EG-PTS
en: Būr Sa‘īd
ta: Būr sa’ī

note: Name for EG-SHR, Name for SA-04
en: Ash Sharqīyah
ta: ஆச் சர்காயா

note: Name for EG-SIN
en: Shamāl Sīnā'
ta: Shamāl sīnā '

note: Name for EG-SUZ
en: As Suways
ta: சுவ்வேச் என

note: Name for EG-WAD
en: Al Wādī al Jadīd
ta: அல் வாடா அல் சாதட்

note: Name for ER-AN
en: Ansabā
ta: அன்சாபா

note: Name for ER-DK
en: Debubawi K’eyyĭḥ Baḥri
ta: Debubawi k’eyyĭ baḥri

note: Name for ER-DU, Name for IL-D
en: Al Janūbī
ta: அல் சானபே

note: Name for ER-GB
en: Gash-Barka
ta: காச்-பார்கா

note: Name for ER-MA, Name for IL-M
en: Al Awsaţ
ta: Al awsaţ

note: Name for ER-SK
en: Semienawi K’eyyĭḥ Baḥri
ta: செமியெனாவி k’eyyĭ baḥri

note: Name for ES-A
en: Alacant*
ta: அலகண்ட்*

note: Name for ES-AB
en: Albacete
ta: அல்பாசெட்

note: Name for ES-AL
en: Almería
ta: அல்மேரியா

note: Name for ES-AN
en: Andalucía
ta: அண்டலூசியா

note: Name for ES-AR
en: Aragón
ta: அராகன்

note: Name for ES-AS
en: Asturias, Principado de
ta: அச்டூரியாச், பிரின்சிபடோ டி

note: Name for ES-B
en: Barcelona [Barcelona]
ta: பார்சிலோனா [பார்சிலோனா]

note: Name for ES-BA
en: Badajoz
ta: படாசோச்

note: Name for ES-BI
en: Bizkaia
ta: பிச்காயா

note: Name for ES-BU
en: Burgos
ta: பர்கோச்

note: Name for ES-C
en: A Coruña [La Coruña]
ta: ஒரு கொருனா [லா கொருனா]

note: Name for ES-CA
en: Cádiz
ta: கலிச்

note: Name for ES-CB, Name for ES-S
en: Cantabria
ta: கான்டாப்ரியா

note: Name for ES-CE
en: Ceuta
ta: சியூட்டா

note: Name for ES-CL
en: Castilla y León
ta: காச்டில்லா ஒய் லியோன்

note: Name for ES-CM
en: Castilla-La Mancha
ta: காச்டில்லா-லா மஞ்சா

note: Name for ES-CN
en: Canarias
ta: கனரியாச்

note: Name for ES-CR
en: Ciudad Real
ta: சியுடாட் ரியல்

note: Name for ES-CS
en: Castelló*
ta: காச்டெல்லே*

note: Name for ES-CT
en: Catalunya [Cataluña]
ta: கேடலூன்யா [கேடலூனா]

note: Name for ES-CU
en: Cuenca
ta: குய்கா

note: Name for ES-EX
en: Extremadura
ta: எக்ச்ட்ரெமதுரா

note: Name for ES-GA
en: Galicia [Galicia]
ta: கலீசியா [கலீசியா]

note: Name for ES-GC
en: Las Palmas
ta: லாச் பால்மாச்

note: Name for ES-GI
en: Girona [Gerona]
ta: சிரோனா [செரோனா]

note: Name for ES-GR, Name for NI-GR
en: Granada
ta: கிரனாடா

note: Name for ES-GU
en: Guadalajara
ta: குவாடலசாரா

note: Name for ES-H
en: Huelva
ta: உுல்வா

note: Name for ES-HU
en: Huesca
ta: ஊச்கா

note: Name for ES-IB, Name for ES-PM
en: Illes Balears [Islas Baleares]
ta: சட்டங்கள் பாலியர்ச் [இச்லாச் பாலியர்ச்]

note: Name for ES-J
en: Jaén
ta: சானன்

note: Name for ES-L
en: Lleida [Lérida]
ta: லெலிடா [லெரிடா]

note: Name for ES-LE, Name for NI-LE
en: León
ta: லியோன்

note: Name for ES-LU
en: Lugo [Lugo]
ta: லுகோ [லுகோ]

note: Name for ES-M
en: Madrid
ta: மாட்ரிட்

note: Name for ES-MA
en: Málaga
ta: மாலாகா

note: Name for ES-MC
en: Murcia, Región de
ta: முர்சியா, ரெசியன் டி

note: Name for ES-MD
en: Madrid, Comunidad de
ta: மாட்ரிட், கோம்யூனிடாட் டி

note: Name for ES-ML
en: Melilla
ta: மெலிலா

note: Name for ES-MU
en: Murcia
ta: முர்சியா

note: Name for ES-NC
en: Nafarroako Foru Komunitatea*
ta: Nafarroako foru komunitatea*

note: Name for ES-O
en: Asturias
ta: அச்டூரியாச்

note: Name for ES-OR
en: Ourense [Orense]
ta: ருசென்ச் [ஓரென்ச்]

note: Name for ES-P
en: Palencia
ta: பாலென்சியா

note: Name for ES-PO
en: Pontevedra [Pontevedra]
ta: பொன்டெவெட்ரா [பொன்டேவெட்ரா]

note: Name for ES-PV
en: Euskal Herria
ta: யூச்கல் எரியா

note: Name for ES-SA
en: Salamanca
ta: சலமன்கா

note: Name for ES-SE
en: Sevilla
ta: செவில்லா

note: Name for ES-SG
en: Segovia
ta: செகோவியா

note: Name for ES-SO
en: Soria
ta: சோரியா

note: Name for ES-SS
en: Gipuzkoa
ta: கிபுச்கோவா

note: Name for ES-T
en: Tarragona [Tarragona]
ta: டாரகோனா [டாரகோனா]

note: Name for ES-TE
en: Teruel
ta: டெரூயல்

note: Name for ES-TF
en: Santa Cruz de Tenerife
ta: சாண்டா குரூச் டி டெனெர்ஃப்

note: Name for ES-V
en: Valencia
ta: வலென்சியா

note: Name for ES-VA
en: Valladolid
ta: வல்லாடோலிட்

note: Name for ES-VC
en: Valenciana, Comunidad
ta: வலென்சியானா, கம்யூனிடாட்

note: Name for ES-VI
en: Araba*
ta: அரபா*

note: Name for ES-Z
en: Zaragoza
ta: சராகோசா

note: Name for ES-ZA
en: Zamora
ta: சமோரா

note: Name for ET-AA
en: Addis Ababa
ta: அடிச் அபாபா

note: Name for ET-AF
en: Afar
ta: அஃபர்

note: Name for ET-AM
en: Amara
ta: அமரா

note: Name for ET-BE
en: Benshangul-Gumaz
ta: பெனிசங்குல்-குமுச்

note: Name for ET-DD
en: Dire Dawa
ta: Dire dawa

note: Name for ET-GA
en: Gambela Peoples
ta: காம்பேலா மக்கள்

note: Name for ET-HA
en: Harari People
ta: உராரி மக்கள்

note: Name for ET-OR
en: Oromia
ta: ஒரோமியா

note: Name for ET-SI
en: Sidama
ta: சிடாமா

note: Name for ET-SN
en: Southern Nations, Nationalities and Peoples
ta: தெற்கு நாடுகள், தேசியங்கள் மற்றும் மக்கள்

note: Name for ET-SO
en: Somali
ta: சோமாலி

note: Name for ET-SW
en: Southwest Ethiopia Peoples
ta: தென்மேற்கு எத்தியோப்பியா மக்கள்

note: Name for ET-TI
en: Tigrai
ta: டைக்ராய்

note: Name for FI-01
en: Landskapet Åland
ta: லேண்டுச்காபேட் ஆலாண்டு

note: Name for FI-02
en: Etelä-Karjala
ta: எட்டெலே-கர்சலா

note: Name for FI-03
en: Etelä-Pohjanmaa
ta: எட்டெலே-போசான்மா

note: Name for FI-04
en: Etelä-Savo
ta: எட்டெலே-சாவோ

note: Name for FI-05
en: Kainuu
ta: கைனு

note: Name for FI-06
en: Kanta-Häme
ta: கன்டா-ஆமே

note: Name for FI-07
en: Keski-Pohjanmaa
ta: கெச்கி-போசான்மா

note: Name for FI-08
en: Keski-Suomi
ta: கெச்கி-சூமி

note: Name for FI-09
en: Kymenlaakso
ta: கிமென்லாக்சோ

note: Name for FI-10
en: Lappi
ta: லாப்பி

note: Name for FI-11
en: Pirkanmaa
ta: பிர்கான்மா

note: Name for FI-12
en: Pohjanmaa
ta: போஉ்சான்மா

note: Name for FI-13
en: Pohjois-Karjala
ta: பேசௌச்-காசாலா

note: Name for FI-14
en: Pohjois-Pohjanmaa
ta: போசௌச்-போசனமா

note: Name for FI-15
en: Pohjois-Savo
ta: போசௌச்-சேவோ

note: Name for FI-16
en: Päijät-Häme
ta: பைசாட்-ஆமே

note: Name for FI-17
en: Satakunta
ta: சதகுந்தா

note: Name for FI-18
en: Uusimaa
ta: ஊசிமா

note: Name for FI-19
en: Varsinais-Suomi
ta: வார்சினாய்ச்-சௌமி

note: Name for FJ-01
en: Ba
ta: பி.ஏ.

note: Name for FJ-02
en: Bua
ta: புவா

note: Name for FJ-03
en: Cakaudrove
ta: காகாட்ரோவ்

note: Name for FJ-04
en: Kadavu
ta: கடவ்

note: Name for FJ-05
en: Lau
ta: லாவ்

note: Name for FJ-06
en: Lomaiviti
ta: லோமிவிட்டி

note: Name for FJ-07
en: Macuata
ta: மாகுவாட்டா

note: Name for FJ-08
en: Nadroga and Navosa
ta: நாட்ரோகா மற்றும் நவோசா

note: Name for FJ-09
en: Naitasiri
ta: நைதாசிரி

note: Name for FJ-10
en: Namosi
ta: நமோசி

note: Name for FJ-11
en: Ra
ta: ஆர்.ஏ.

note: Name for FJ-13
en: Serua
ta: சேருவா

note: Name for FJ-14
en: Tailevu
ta: டெய்லேவ்

note: Name for FJ-E, Name for GH-EP, Name for RW-02, Name for SL-E, Name for UG-E, Name for ZM-03
en: Eastern
ta: கிழக்கு

note: Name for FJ-N, Name for GH-NP, Name for PG-NPP, Name for RW-03, Name for SD-NO, Name for SL-N, Name for UG-N, Name for ZM-05
en: Northern
ta: வடக்கு

note: Name for FJ-R
en: Rotuma
ta: ரோட்டுமா

note: Name for FJ-W, Name for GH-WP, Name for GM-W, Name for PG-WPD, Name for RW-04, Name for SB-WE, Name for UG-W, Name for ZM-01
en: Western
ta: மேற்கு

note: Name for FM-KSA
en: Kosrae
ta: கோச்ரே

note: Name for FM-PNI
en: Pohnpei
ta: போன்பீ

note: Name for FM-TRK
en: Chuuk
ta: சூக்

note: Name for FM-YAP
en: Yap
ta: யாப்

note: Name for FR-01
en: Ain
ta: ஐன்

note: Name for FR-02
en: Aisne
ta: ஐச்னே

note: Name for FR-03
en: Allier
ta: அலியர்

note: Name for FR-04
en: Alpes-de-Haute-Provence
ta: ஆல்பெச்-டி-உாட்-புரோவன்ச்

note: Name for FR-05
en: Hautes-Alpes
ta: உாட்ச்-ஆல்ப்ச்

note: Name for FR-06
en: Alpes-Maritimes
ta: ஆல்பெச்-மேரிட்டைம்ச்

note: Name for FR-07
en: Ardèche
ta: அர்டெச்

note: Name for FR-08
en: Ardennes
ta: ஆர்டென்னெச்

note: Name for FR-09
en: Ariège
ta: அரியேச்

note: Name for FR-10
en: Aube
ta: ஆப்

note: Name for FR-11
en: Aude
ta: ஆட்

note: Name for FR-12
en: Aveyron
ta: அவெரோன்

note: Name for FR-13
en: Bouches-du-Rhône
ta: பவுச்-டு-ரோன்

note: Name for FR-14
en: Calvados
ta: கால்வாடோச்

note: Name for FR-15
en: Cantal
ta: கேண்டல்

note: Name for FR-16
en: Charente
ta: சாரென்ட்

note: Name for FR-17
en: Charente-Maritime
ta: சாரென்ட்-மரைடைம்

note: Name for FR-18
en: Cher
ta: செர்

note: Name for FR-19
en: Corrèze
ta: கோரேச்

note: Name for FR-20R
en: Corse
ta: கோர்ச்

note: Name for FR-21
en: Côte-d'Or
ta: கோட்-டி'ஓர்

note: Name for FR-22
en: Côtes-d'Armor
ta: Côtes-d'armor

note: Name for FR-23
en: Creuse
ta: க்ரூச்

note: Name for FR-24
en: Dordogne
ta: டோர்டோக்னே

note: Name for FR-25
en: Doubs
ta: டப்கள்

note: Name for FR-27
en: Eure
ta: யூர்

note: Name for FR-28
en: Eure-et-Loir
ta: யூரே-எட்-லோயர்

note: Name for FR-29
en: Finistère
ta: ஃபினிச்டெர்

note: Name for FR-2A
en: Corse-du-Sud
ta: கோர்ச்-டு-சட்

note: Name for FR-2B
en: Haute-Corse
ta: உாட்-கோர்ச்

note: Name for FR-30
en: Gard
ta: கார்ட்

note: Name for FR-31
en: Haute-Garonne
ta: உாட்-கரோன்

note: Name for FR-32
en: Gers
ta: செர்ச்

note: Name for FR-33
en: Gironde
ta: சிரோண்டே

note: Name for FR-34
en: Hérault
ta: Héralt

note: Name for FR-35
en: Ille-et-Vilaine
ta: சட்டவிரோத-எட்-வில்லெய்ன்

note: Name for FR-36
en: Indre
ta: இந்திரே

note: Name for FR-37
en: Indre-et-Loire
ta: இந்த்ரே-எட்-லோயர்

note: Name for FR-40
en: Landes
ta: லேண்டுகள்

note: Name for FR-41
en: Loir-et-Cher
ta: லோயர்-எட்-செர்

note: Name for FR-42
en: Loire
ta: லோயர்

note: Name for FR-43
en: Haute-Loire
ta: உாட்-லோயர்

note: Name for FR-44
en: Loire-Atlantique
ta: லோயர்-அட்லாண்டிக்

note: Name for FR-45
en: Loiret
ta: லோயிரெட்

note: Name for FR-46
en: Lot
ta: நிறைய

note: Name for FR-47
en: Lot-et-Garonne
ta: லாட்-எட்-கரோன்

note: Name for FR-48
en: Lozère
ta: லோசெர்

note: Name for FR-49
en: Maine-et-Loire
ta: மைனே-எட்-லோயர்

note: Name for FR-50
en: Manche
ta: மன்ச்

note: Name for FR-51
en: Marne
ta: மார்னே

note: Name for FR-52
en: Haute-Marne
ta: உாட்-மார்ன்

note: Name for FR-53
en: Mayenne
ta: மாயென்

note: Name for FR-54
en: Meurthe-et-Moselle
ta: Meureth-et-moselle

note: Name for FR-55
en: Meuse
ta: மியூச்

note: Name for FR-56
en: Morbihan
ta: மோர்பிஉான்

note: Name for FR-57
en: Moselle
ta: மொசெல்

note: Name for FR-58
en: Nièvre
ta: Nivre

note: Name for FR-60
en: Oise
ta: ஓச்

note: Name for FR-61
en: Orne
ta: ஆர்னே

note: Name for FR-62
en: Pas-de-Calais
ta: பாச்-டி-காலாய்ச்

note: Name for FR-63
en: Puy-de-Dôme
ta: புய்-டி-டோம்

note: Name for FR-64
en: Pyrénées-Atlantiques
ta: பைரெச்-அட்லாண்டிக்ச்

note: Name for FR-65
en: Hautes-Pyrénées
ta: உாட்ச்-பைரினீச்

note: Name for FR-66
en: Pyrénées-Orientales
ta: பைரெச்-ஆர்டேல்ச்

note: Name for FR-67
en: Bas-Rhin
ta: பாச்-ரின்

note: Name for FR-68
en: Haut-Rhin
ta: உாட்-ரின்

note: Name for FR-69
en: Rhône
ta: ரோன்

note: Name for FR-69M
en: Métropole de Lyon
ta: மெட்ரோபோல் டி லியோன்

note: Name for FR-6AE
en: Alsace
ta: அல்சேச்

note: Name for FR-70
en: Haute-Saône
ta: உாட்-சாயன்

note: Name for FR-71
en: Saône-et-Loire
ta: SAONE-ET-LOIRE

note: Name for FR-72
en: Sarthe
ta: சார்தே

note: Name for FR-73
en: Savoie
ta: சவோய்

note: Name for FR-74
en: Haute-Savoie
ta: உாட்-சாவோய்

note: Name for FR-75C
en: Paris
ta: பாரிச்

note: Name for FR-76
en: Seine-Maritime
ta: சீன்-மரைடைம்

note: Name for FR-77
en: Seine-et-Marne
ta: சீன்-எட்-மார்ன்

note: Name for FR-78
en: Yvelines
ta: யெவைன்ச்

note: Name for FR-79
en: Deux-Sèvres
ta: Deux-savres

note: Name for FR-80
en: Somme
ta: சோம்

note: Name for FR-81
en: Tarn
ta: டார்ன்

note: Name for FR-82
en: Tarn-et-Garonne
ta: டார்ன்-எட்-கரோன்

note: Name for FR-84
en: Vaucluse
ta: VAUCLUSE

note: Name for FR-85
en: Vendée
ta: வெண்டீ

note: Name for FR-86
en: Vienne
ta: வியன்னே

note: Name for FR-87
en: Haute-Vienne
ta: உாட்-வியன்னே

note: Name for FR-88
en: Vosges
ta: வோச்ச்கள்

note: Name for FR-89
en: Yonne
ta: யோன்

note: Name for FR-90
en: Territoire de Belfort
ta: பிரிட்டோயர் டி பெல்ஃபோர்ட்

note: Name for FR-91
en: Essonne
ta: எசோன்

note: Name for FR-92
en: Hauts-de-Seine
ta: உாட்ச்-டி-சீன்

note: Name for FR-93
en: Seine-Saint-Denis
ta: சீன்-செயிண்ட்-டெனிச்

note: Name for FR-94
en: Val-de-Marne
ta: வால்-டி-மார்ன்

note: Name for FR-95
en: Val-d'Oise
ta: Val-d'oise

note: Name for FR-971
en: Guadeloupe
ta: காஉடிலொபி

note: Name for FR-972
en: Martinique
ta: மார்டினீக்கு

note: Name for FR-973
en: Guyane (française)
ta: கயேன் (ஃபிரான்சைச்)

note: Name for FR-974
en: La Réunion
ta: லா ரியூனியன்

note: Name for FR-976
en: Mayotte
ta: மயோதி

note: Name for FR-ARA
en: Auvergne-Rhône-Alpes
ta: Auvergne-rhône-alpes

note: Name for FR-BFC
en: Bourgogne-Franche-Comté
ta: Bourgogne-pranche-comté

note: Name for FR-BL
en: Saint-Barthélemy
ta: செயிண்ட்-பார்தெமி

note: Name for FR-BRE
en: Bretagne
ta: பிரெட்டாக்னே

note: Name for FR-CP
en: Clipperton
ta: கிளிப்பர்டன்

note: Name for FR-CVL
en: Centre-Val de Loire
ta: சென்டர்-வால் டி லோயர்

note: Name for FR-GES
en: Grand-Est
ta: கிராண்ட்-எச்ட்

note: Name for FR-HDF
en: Hauts-de-France
ta: உாட்ச்-டி-பிரான்ச்

note: Name for FR-IDF
en: Île-de-France
ta: Île-de-france

note: Name for FR-MF
en: Saint-Martin
ta: செயிண்ட்-மார்ட்டின்

note: Name for FR-NAQ
en: Nouvelle-Aquitaine
ta: Nouvelle-acquitaine

note: Name for FR-NC
en: Nouvelle-Calédonie
ta: Nouvelle-calédonie

note: Name for FR-NOR
en: Normandie
ta: நார்மண்டி

note: Name for FR-OCC
en: Occitanie
ta: Accitanie

note: Name for FR-PAC
en: Provence-Alpes-Côte-d’Azur
ta: Provence-Alpes-Conte-d’azur

note: Name for FR-PDL
en: Pays-de-la-Loire
ta: பேச்-டி-லா-லோயர்

note: Name for FR-PF
en: Polynésie française
ta: பாலினேசி ஃபிரான்சைச்

note: Name for FR-PM
en: Saint-Pierre-et-Miquelon
ta: செயிண்ட்-பியர்-எட்-மிக்வெலோன்

note: Name for FR-TF
en: Terres australes françaises
ta: டெரச் ஆச்ட்ரேல்ச் ஃபிரான்சைச்

note: Name for FR-WF
en: Wallis-et-Futuna
ta: வாலிச்-எட்-ஃபுட்டூனா

note: Name for GA-1
en: Estuaire
ta: ஈச்டுவேர்

note: Name for GA-2
en: Haut-Ogooué
ta: உாட்-ஓகோ

note: Name for GA-3
en: Moyen-Ogooué
ta: மொயென்-ஓகோ

note: Name for GA-5
en: Nyanga
ta: நயங்கா

note: Name for GA-6
en: Ogooué-Ivindo
ta: Ogooué-ivindo

note: Name for GA-7
en: Ogooué-Lolo
ta: Ogooué-lolo

note: Name for GA-8
en: Ogooué-Maritime
ta: Ogooué-maritime

note: Name for GA-9
en: Woleu-Ntem
ta: வோலூ-என்டெம்

note: Name for GB-ABC
en: Armagh City, Banbridge and Craigavon
ta: அர்மாக் சிட்டி, பான்பிரிட்ச் மற்றும் கிரெய்காவோன்

note: Name for GB-ABD
en: Aberdeenshire
ta: அபெர்டீன்சைர்

note: Name for GB-ABE
en: Aberdeen City
ta: அபெர்டீன் சிட்டி

note: Name for GB-AGB
en: Argyll and Bute
ta: ஆர்கில் மற்றும் பியூட்

note: Name for GB-AGY
en: Isle of Anglesey [Sir Ynys Môn GB-YNM]
ta: ஐல் ஆஃப் ஆங்கிலேசி [சர் யினிச் மான் சிபி-ஒன்ம்]

note: Name for GB-AND
en: Ards and North Down
ta: ஆர்ட்ச் மற்றும் வடக்கு கீழே

note: Name for GB-ANN
en: Antrim and Newtownabbey
ta: அன்ட்ரிம் மற்றும் நியூட்டவுனாபே

note: Name for GB-ANS
en: Angus
ta: அங்கச்

note: Name for GB-BAS
en: Bath and North East Somerset
ta: குளியல் மற்றும் வடகிழக்கு சோமர்செட்

note: Name for GB-BBD
en: Blackburn with Darwen
ta: டார்வனுடன் பிளாக்பர்ன்

note: Name for GB-BCP
en: Bournemouth, Christchurch and Poole
ta: போர்ன்மவுத், கிறிச்ட்சர்ச் மற்றும் பூல்

note: Name for GB-BDF
en: Bedford
ta: பெட்ஃபோர்ட்

note: Name for GB-BDG
en: Barking and Dagenham
ta: பார்கிங் மற்றும் டாகென்உாம்

note: Name for GB-BEN
en: Brent
ta: ப்ரெண்ட்

note: Name for GB-BEX
en: Bexley
ta: பெக்ச்லி

note: Name for GB-BFS
en: Belfast City
ta: பெல்ஃபாச்ட் சிட்டி

note: Name for GB-BGE
en: Bridgend [Pen-y-bont ar Ogwr GB-POG]
ta: பிரிட்செண்ட் [பென்-ஒய்-போன்ட் ஆர் ஓக்வர் சிபி-போக்]

note: Name for GB-BGW
en: Blaenau Gwent
ta: பிளேனாவ் க்வென்ட்

note: Name for GB-BIR
en: Birmingham
ta: பர்மிங்காம்

note: Name for GB-BKM
en: Buckinghamshire
ta: பக்கிங்உாம்சைர்

note: Name for GB-BNE
en: Barnet
ta: பார்னெட்

note: Name for GB-BNH
en: Brighton and Hove
ta: பிரைட்டன் மற்றும் ஓவ்

note: Name for GB-BNS
en: Barnsley
ta: பார்ன்ச்லி

note: Name for GB-BOL
en: Bolton
ta: போல்டன்

note: Name for GB-BPL
en: Blackpool
ta: பிளாக்பூல்

note: Name for GB-BRC
en: Bracknell Forest
ta: ப்ராக்னெல் காடு

note: Name for GB-BRD
en: Bradford
ta: பிராட்போர்ட்

note: Name for GB-BRY
en: Bromley
ta: ப்ரோம்லி

note: Name for GB-BST
en: Bristol, City of
ta: பிரிச்டல், நகரம்

note: Name for GB-BUR
en: Bury
ta: புதர்

note: Name for GB-CAM
en: Cambridgeshire
ta: கேம்பிரிட்ச்சைர்

note: Name for GB-CAY
en: Caerphilly [Caerffili GB-CAF]
ta: கேர்ஃபில்லி [கேர்ஃபிலி சிபி-சிஏஎஃப்]

note: Name for GB-CBF
en: Central Bedfordshire
ta: மத்திய பெட்ஃபோர்ட்சையர்

note: Name for GB-CCG
en: Causeway Coast and Glens
ta: காச்வே கோச்ட் மற்றும் க்ளென்ச்

note: Name for GB-CGN
en: Ceredigion [Sir Ceredigion]
ta: செரிசியன் [சர் செரிடிசியன்]

note: Name for GB-CHE
en: Cheshire East
ta: செசயர் கிழக்கு

note: Name for GB-CHW
en: Cheshire West and Chester
ta: செசயர் வெச்ட் மற்றும் செச்டர்

note: Name for GB-CLD
en: Calderdale
ta: கால்டர்டேல்

note: Name for GB-CLK
en: Clackmannanshire
ta: கிளாக்மன்னன்சைர்

note: Name for GB-CMA
en: Cumbria
ta: கும்ப்ரியா

note: Name for GB-CMD
en: Camden
ta: கேம்டன்

note: Name for GB-CMN
en: Carmarthenshire [Sir Gaerfyrddin GB-GFY]
ta: கார்மார்த்தன்சைர் [சர் கேர்ஃபிர்டின் சிபி-சிஃபை]

note: Name for GB-CON
en: Cornwall
ta: கார்ன்வால்

note: Name for GB-COV
en: Coventry
ta: கோவென்ட்ரி

note: Name for GB-CRF
en: Cardiff [Caerdydd GB-CRD]
ta: கார்டிஃப் [CAERDYDD GB-CRD]

note: Name for GB-CRY
en: Croydon
ta: க்ரோய்டன்

note: Name for GB-CWY
en: Conwy
ta: கான்வி

note: Name for GB-DAL
en: Darlington
ta: டார்லிங்டன்

note: Name for GB-DBY
en: Derbyshire
ta: டெர்பிசைர்

note: Name for GB-DEN
en: Denbighshire [Sir Ddinbych GB-DDB]
ta: டென்பிக்சயர் [சர் டின்பிச் சிபி-டி.டி.பி]

note: Name for GB-DER
en: Derby
ta: டெர்பி

note: Name for GB-DEV
en: Devon
ta: டெவன்

note: Name for GB-DGY
en: Dumfries and Galloway
ta: டம்ஃப்ரைச் மற்றும் காலோவே

note: Name for GB-DNC
en: Doncaster
ta: டான்காச்டர்

note: Name for GB-DND
en: Dundee City
ta: டண்டீ சிட்டி

note: Name for GB-DOR
en: Dorset
ta: டோர்செட்

note: Name for GB-DRS
en: Derry and Strabane
ta: டெர்ரி மற்றும் ச்ட்ராபேன்

note: Name for GB-DUD
en: Dudley
ta: டட்லி

note: Name for GB-DUR
en: Durham, County
ta: டர்உாம், கவுண்டி

note: Name for GB-EAL
en: Ealing
ta: ஈலிங்

note: Name for GB-EAY
en: East Ayrshire
ta: கிழக்கு அயர்சயர்

note: Name for GB-EDH
en: Edinburgh, City of
ta: எடின்பர்க், நகரம்

note: Name for GB-EDU
en: East Dunbartonshire
ta: கிழக்கு டன்பார்டன்சைர்

note: Name for GB-ELN
en: East Lothian
ta: கிழக்கு லோதியன்

note: Name for GB-ELS
en: Eilean Siar
ta: Eilean siar

note: Name for GB-ENF
en: Enfield
ta: என்ஃபீல்ட்

note: Name for GB-ENG
en: England
ta: இங்கிலாந்து

note: Name for GB-ERW
en: East Renfrewshire
ta: கிழக்கு ரென்ஃப்ரூசயர்

note: Name for GB-ERY
en: East Riding of Yorkshire
ta: யார்க்சயரின் கிழக்கு சவாரி

note: Name for GB-ESS
en: Essex
ta: எசெக்ச்

note: Name for GB-ESX
en: East Sussex
ta: கிழக்கு சசெக்ச்

note: Name for GB-FAL
en: Falkirk
ta: பால்கிர்க்

note: Name for GB-FIF
en: Fife
ta: ஃபைஃப்

note: Name for GB-FLN
en: Flintshire [Sir y Fflint GB-FFL]
ta: பிளின்ட்சயர் [சர் ஒய் எஃப்ஃப்ளின்ட் சிபி-எஃப்எஃப்எல்]

note: Name for GB-FMO
en: Fermanagh and Omagh
ta: ஃபெர்மனாக் மற்றும் ஓமாக்

note: Name for GB-GAT
en: Gateshead
ta: கேட்ச்எட்

note: Name for GB-GLG
en: Glasgow City
ta: கிளாச்கோ நகரம்

note: Name for GB-GLS
en: Gloucestershire
ta: க்ளூசெச்டர்சைர்

note: Name for GB-GRE
en: Greenwich
ta: கிரீன்விச்

note: Name for GB-GWN
en: Gwynedd
ta: க்வினெட்

note: Name for GB-HAL
en: Halton
ta: உால்டன்

note: Name for GB-HAM
en: Hampshire
ta: உாம்ப்சயர்

note: Name for GB-HAV
en: Havering
ta: ஏவரிங்

note: Name for GB-HCK
en: Hackney
ta: உாக்னி

note: Name for GB-HEF
en: Herefordshire
ta: இயர்ஃபோர்ட்சையர்

note: Name for GB-HIL
en: Hillingdon
ta: இல்லிங்டன்

note: Name for GB-HLD
en: Highland
ta: ஐலேண்ட்

note: Name for GB-HMF
en: Hammersmith and Fulham
ta: ஏமர்ச்மித் மற்றும் புல்உாம்

note: Name for GB-HNS
en: Hounslow
ta: உவுன்ச்லோ

note: Name for GB-HPL
en: Hartlepool
ta: உார்ட்ல்புல்

note: Name for GB-HRT
en: Hertfordshire
ta: எர்ட்ஃபோர்ட்சையர்

note: Name for GB-HRW
en: Harrow
ta: உாரோ

note: Name for GB-HRY
en: Haringey
ta: உரிங்கி

note: Name for GB-IOS
en: Isles of Scilly
ta: ச்கில்லியின் தீவுகள்

note: Name for GB-IOW
en: Isle of Wight
ta: ஐல் ஆஃப் வைட்

note: Name for GB-ISL
en: Islington
ta: இச்லிங்டன்

note: Name for GB-IVC
en: Inverclyde
ta: இன்வெர்க்ளைட்

note: Name for GB-KEC
en: Kensington and Chelsea
ta: கென்சிங்டன் மற்றும் செல்சியா

note: Name for GB-KEN
en: Kent
ta: கென்ட்

note: Name for GB-KHL
en: Kingston upon Hull
ta: உல் மீது கிங்ச்டன்

note: Name for GB-KIR
en: Kirklees
ta: கிர்க்லீச்

note: Name for GB-KTT
en: Kingston upon Thames
ta: கிங்ச்டன் மீது தேம்ச்

note: Name for GB-KWL
en: Knowsley
ta: அறிவை

note: Name for GB-LAN
en: Lancashire
ta: லங்காசயர்

note: Name for GB-LBC
en: Lisburn and Castlereagh
ta: லிச்பர்ன் மற்றும் காசில்ரீக்

note: Name for GB-LBH
en: Lambeth
ta: லம்பெத்

note: Name for GB-LCE
en: Leicester
ta: லெய்செச்டர்

note: Name for GB-LDS
en: Leeds
ta: லீட்ச்

note: Name for GB-LEC
en: Leicestershire
ta: லீசெச்டர்சைர்

note: Name for GB-LEW
en: Lewisham
ta: லூயிசாம்

note: Name for GB-LIN
en: Lincolnshire
ta: லிங்கன்சைர்

note: Name for GB-LIV
en: Liverpool
ta: லிவர்பூல்

note: Name for GB-LND
en: London, City of
ta: லண்டன், நகரம்

note: Name for GB-LUT
en: Luton
ta: லூடன்

note: Name for GB-MAN, Name for JM-12
en: Manchester
ta: மான்செச்டர்

note: Name for GB-MDB
en: Middlesbrough
ta: மிடில்ச்பரோ

note: Name for GB-MDW
en: Medway
ta: மெட்வே

note: Name for GB-MEA
en: Mid and East Antrim
ta: நடுப்பகுதி மற்றும் கிழக்கு அன்ட்ரிம்

note: Name for GB-MIK
en: Milton Keynes
ta: மில்டன் கெய்ன்ச்

note: Name for GB-MLN
en: Midlothian
ta: மிட்லோதியன்

note: Name for GB-MON
en: Monmouthshire [Sir Fynwy GB-FYN]
ta: மோன்மவுத்சயர் [சர் ஃபின்வி சிபி-ஃபைன்]

note: Name for GB-MRT
en: Merton
ta: மெர்டன்

note: Name for GB-MRY
en: Moray
ta: மோரே

note: Name for GB-MTY
en: Merthyr Tydfil [Merthyr Tudful GB-MTU]
ta: மெர்திர் டைட்ஃபில் [மெர்திர் டட்ஃபுல் சிபி-எம்.டி.யு]

note: Name for GB-MUL
en: Mid-Ulster
ta: மிட்-ஓல்ச்டர்

note: Name for GB-NAY
en: North Ayrshire
ta: வடக்கு அயர்சயர்

note: Name for GB-NBL
en: Northumberland
ta: நார்தம்பர்லேண்ட்

note: Name for GB-NEL
en: North East Lincolnshire
ta: வடகிழக்கு லிங்கன்சைர்

note: Name for GB-NET
en: Newcastle upon Tyne
ta: நியூகேசில் ஆன் டைன்

note: Name for GB-NFK
en: Norfolk
ta: நோர்போக்

note: Name for GB-NGM
en: Nottingham
ta: நாட்டிங்உாம்

note: Name for GB-NIR
en: Northern Ireland
ta: வட அயர்லாந்து

note: Name for GB-NLK
en: North Lanarkshire
ta: வடக்கு லானர்க்சயர்

note: Name for GB-NLN
en: North Lincolnshire
ta: வடக்கு லிங்கன்சைர்

note: Name for GB-NMD
en: Newry, Mourne and Down
ta: நியூரி, மோர்ன் மற்றும் டவுன்

note: Name for GB-NNH
en: North Northamptonshire
ta: நார்த் நார்தாம்ப்டன்சைர்

note: Name for GB-NSM
en: North Somerset
ta: வடக்கு சோமர்செட்

note: Name for GB-NTL
en: Neath Port Talbot [Castell-nedd Port Talbot GB-CTL]
ta: NEETH PORT TALBOT [காச்டெல்-என்ட் போர்ட் டால்போட் சிபி-சி.டி.எல்]

note: Name for GB-NTT
en: Nottinghamshire
ta: நாட்டிங்உாம்சைர்

note: Name for GB-NTY
en: North Tyneside
ta: வடக்கு டைன்சைட்

note: Name for GB-NWM
en: Newham
ta: நியூஉாம்

note: Name for GB-NWP
en: Newport [Casnewydd GB-CNW]
ta: நியூபோர்ட் [casnewydd gb-cnw]

note: Name for GB-NYK
en: North Yorkshire
ta: வடக்கு யார்க்சயர்

note: Name for GB-OLD
en: Oldham
ta: ஓல்ட்உாம்

note: Name for GB-ORK
en: Orkney Islands
ta: ஓர்க்னி தீவுகள்

note: Name for GB-OXF
en: Oxfordshire
ta: ஆக்ச்போர்டுசைர்

note: Name for GB-PEM
en: Pembrokeshire [Sir Benfro GB-BNF]
ta: பெம்பிரோக்சைர் [சர் பென்ஃப்ரோ சிபி-பி.என்.எஃப்]

note: Name for GB-PKN
en: Perth and Kinross
ta: பெர்த் மற்றும் கின்ரோச்

note: Name for GB-PLY
en: Plymouth
ta: பிளைமவுத்

note: Name for GB-POR
en: Portsmouth
ta: போர்ட்ச்மவுத்

note: Name for GB-POW
en: Powys
ta: போவிச்

note: Name for GB-PTE
en: Peterborough
ta: பீட்டர்பரோ

note: Name for GB-RCC
en: Redcar and Cleveland
ta: ரெட்கார் மற்றும் கிளீவ்லேண்ட்

note: Name for GB-RCH
en: Rochdale
ta: ரோச்ச்டேல்

note: Name for GB-RCT
en: Rhondda Cynon Taff [Rhondda CynonTaf]
ta: ரோண்ட்டா சினான் டாஃப் [ரோண்ட்டா சினொண்டாஃப்]

note: Name for GB-RDB
en: Redbridge
ta: ரெட் பிரிட்ச்

note: Name for GB-RDG
en: Reading
ta: படித்தல்

note: Name for GB-RFW
en: Renfrewshire
ta: ரென்ஃப்ரூசைர்

note: Name for GB-RIC
en: Richmond upon Thames
ta: ரிச்மண்ட் மீது தேம்ச்

note: Name for GB-ROT
en: Rotherham
ta: ரோதர்உாம்

note: Name for GB-RUT
en: Rutland
ta: ரட்லேண்ட்

note: Name for GB-SAW
en: Sandwell
ta: சாண்ட்வெல்

note: Name for GB-SAY
en: South Ayrshire
ta: தெற்கு அயர்சயர்

note: Name for GB-SCB
en: Scottish Borders
ta: ச்காட்டிச் எல்லைகள்

note: Name for GB-SCT
en: Scotland
ta: ச்காட்லாந்து

note: Name for GB-SFK
en: Suffolk
ta: சஃபோல்க்

note: Name for GB-SFT
en: Sefton
ta: செப்டன்

note: Name for GB-SGC
en: South Gloucestershire
ta: தெற்கு க்ளூசெச்டர்சைர்

note: Name for GB-SHF
en: Sheffield
ta: செஃபீல்ட்

note: Name for GB-SHN
en: St. Helens
ta: செயின்ட் எலன்ச்

note: Name for GB-SHR
en: Shropshire
ta: ச்ரோப்சயர்

note: Name for GB-SKP
en: Stockport
ta: ச்டாக் போர்ட்

note: Name for GB-SLF
en: Salford
ta: சால்ஃபோர்ட்

note: Name for GB-SLG
en: Slough
ta: மந்தமான

note: Name for GB-SLK
en: South Lanarkshire
ta: தெற்கு லானர்க்சயர்

note: Name for GB-SND
en: Sunderland
ta: சுந்தர்லேண்ட்

note: Name for GB-SOL
en: Solihull
ta: சோலிஉல்

note: Name for GB-SOM
en: Somerset
ta: சோமர்செட்

note: Name for GB-SOS
en: Southend-on-Sea
ta: சவுத்-ஆன்-சீ

note: Name for GB-SRY
en: Surrey
ta: சர்ரே

note: Name for GB-STE
en: Stoke-on-Trent
ta: ச்டோக்-ஆன்-ட்ரெண்ட்

note: Name for GB-STG
en: Stirling
ta: ச்டிர்லிங்

note: Name for GB-STH
en: Southampton
ta: சவுத்தாம்ப்டன்

note: Name for GB-STN
en: Sutton
ta: சுட்டன்

note: Name for GB-STS
en: Staffordshire
ta: ச்டாஃபோர்ட்சையர்

note: Name for GB-STT
en: Stockton-on-Tees
ta: ச்டாக்டன்-ஆன்-டீச்

note: Name for GB-STY
en: South Tyneside
ta: தெற்கு டைன்சைட்

note: Name for GB-SWA
en: Swansea [Abertawe GB-ATA]
ta: ச்வான்சீ [அபெர்டாவே சிபி-ஈ.டி.ஏ]

note: Name for GB-SWD
en: Swindon
ta: ச்விண்டன்

note: Name for GB-SWK
en: Southwark
ta: சவுத்வாக்

note: Name for GB-TAM
en: Tameside
ta: டேம்சைட்

note: Name for GB-TFW
en: Telford and Wrekin
ta: டெல்ஃபோர்ட் மற்றும் ரெக்கின்

note: Name for GB-THR
en: Thurrock
ta: துர்ராக்

note: Name for GB-TOB
en: Torbay
ta: டொர்பே

note: Name for GB-TOF
en: Torfaen [Tor-faen]
ta: டோர்ஃபென் [டோர்-ஃபென்]

note: Name for GB-TRF
en: Trafford
ta: டிராஃபோர்ட்

note: Name for GB-TWH
en: Tower Hamlets
ta: டவர் குக்கிராமங்கள்

note: Name for GB-VGL
en: Vale of Glamorgan, The [Bro Morgannwg GB-BMG]
ta: கிளாமோர்கனின் வேல், [ப்ரோ மோர்கன்வி சிபி-பிஎம்சி]

note: Name for GB-WAR
en: Warwickshire
ta: வார்விக்சயர்

note: Name for GB-WBK
en: West Berkshire
ta: மேற்கு பெர்க்சயர்

note: Name for GB-WDU
en: West Dunbartonshire
ta: வெச்ட் டன்பார்டன்சைர்

note: Name for GB-WFT
en: Waltham Forest
ta: வால்தம் காடு

note: Name for GB-WGN
en: Wigan
ta: விகன்

note: Name for GB-WIL
en: Wiltshire
ta: வில்ட்சயர்

note: Name for GB-WKF
en: Wakefield
ta: வேக்ஃபீல்ட்

note: Name for GB-WLL
en: Walsall
ta: வால்சால்

note: Name for GB-WLN
en: West Lothian
ta: மேற்கு லோதியன்

note: Name for GB-WLS
en: Wales [Cymru GB-CYM]
ta: வேல்ச் [சிம்ரு சிபி-சிம்]

note: Name for GB-WLV
en: Wolverhampton
ta: வால்வர்உாம்டன்

note: Name for GB-WND
en: Wandsworth
ta: வாண்ட்ச்வொர்த்

note: Name for GB-WNH
en: West Northamptonshire
ta: மேற்கு நார்தாம்ப்டன்சைர்

note: Name for GB-WNM
en: Windsor and Maidenhead
ta: விண்ட்சர் மற்றும் மெய்டன்எட்

note: Name for GB-WOK
en: Wokingham
ta: வோக்கிங்உாம்

note: Name for GB-WOR
en: Worcestershire
ta: வொர்செச்டர்சைர்

note: Name for GB-WRL
en: Wirral
ta: விர்ரல்

note: Name for GB-WRT
en: Warrington
ta: வாரிங்டன்

note: Name for GB-WRX
en: Wrexham [Wrecsam GB-WRC]
ta: WREXHAM [RECSAM GB-WRC]

note: Name for GB-WSM
en: Westminster
ta: வெச்ட்மின்ச்டர்

note: Name for GB-WSX
en: West Sussex
ta: மேற்கு சசெக்ச்

note: Name for GB-YOR
en: York
ta: யார்க்

note: Name for GB-ZET
en: Shetland Islands
ta: செட்லேண்ட் தீவுகள்

note: Name for GD-10
en: Southern Grenadine Islands
ta: தெற்கு கிரெனடைன் தீவுகள்

note: Name for GE-AB
en: Abkhazia
ta: அப்காசியா

note: Name for GE-AJ
en: Ajaria
ta: அசாரியா

note: Name for GE-GU
en: Guria
ta: குரியா

note: Name for GE-IM
en: Imereti
ta: IMERETI

note: Name for GE-KK
en: Kvemo Kartli
ta: க்வெமோ கார்ட்லி

note: Name for GE-RL
en: Rach'a-Lechkhumi-Kvemo Svaneti
ta: ராச்சா-லெகுமி-க்வெமோ ச்வானெட்டி

note: Name for GE-SJ
en: Samtskhe-Javakheti
ta: சாம்த்கே-சவகேதி

note: Name for GE-SK
en: Shida Kartli
ta: சிடா கார்ட்லி

note: Name for GE-SZ
en: Samegrelo-Zemo Svaneti
ta: Somegrelo-zemo svaneti

note: Name for GE-TB
en: Tbilisi
ta: திபிலிசி

note: Name for GH-AA
en: Greater Accra
ta: பெரிய அக்ரா

note: Name for GH-AF
en: Ahafo
ta: அஉாஃபோ

note: Name for GH-AH
en: Ashanti
ta: அசாந்தி

note: Name for GH-BE
en: Bono East
ta: போனோ கிழக்கு

note: Name for GH-BO
en: Bono
ta: போனோ

note: Name for GH-OT
en: Oti
ta: ஓடி

note: Name for GH-SV
en: Savannah
ta: சவன்னா

note: Name for GH-TV
en: Volta
ta: வோல்டா

note: Name for GH-UE
en: Upper East
ta: மேல் கிழக்கு

note: Name for GH-UW
en: Upper West
ta: மேல் மேற்கு

note: Name for GH-WN
en: Western North
ta: மேற்கு வடக்கு

note: Name for GL-AV
en: Avannaata Kommunia
ta: அவன்னாட்டா கொம்முனியா

note: Name for GL-KU
en: Kommune Kujalleq
ta: கொம்முன் குசல்லெக்

note: Name for GL-QE
en: Qeqqata Kommunia
ta: Qeqqata kommunia

note: Name for GL-QT
en: Kommune Qeqertalik
ta: கொம்முன் கிகெர்டாலிக்

note: Name for GL-SM
en: Kommuneqarfik Sermersooq
ta: Kommuneqarfik sermersooq

note: Name for GM-B
en: Banjul
ta: பான்சுல்

note: Name for GM-L
en: Lower River
ta: கீழ் நதி

note: Name for GM-M
en: Central River
ta: மத்திய நதி

note: Name for GM-N
en: North Bank
ta: வடக்கு வங்கி

note: Name for GM-U
en: Upper River
ta: மேல் நதி

note: Name for GN-B, Name for GN-BK
en: Boké
ta: போக்

note: Name for GN-BE
en: Beyla
ta: பீலா

note: Name for GN-BF
en: Boffa
ta: போஃபா

note: Name for GN-C
en: Conakry
ta: கோனக்ரி

note: Name for GN-CO
en: Coyah
ta: கோயா

note: Name for GN-D, Name for GN-KD
en: Kindia
ta: கிண்டியா

note: Name for GN-DB
en: Dabola
ta: டபோலா

note: Name for GN-DI
en: Dinguiraye
ta: டிங்குராய்

note: Name for GN-DL
en: Dalaba
ta: தலாபா

note: Name for GN-DU
en: Dubréka
ta: டப்ரேகா

note: Name for GN-F, Name for GN-FA
en: Faranah
ta: ஃபரனா

note: Name for GN-FO
en: Forécariah
ta: ஃபோர்காரியா

note: Name for GN-FR
en: Fria
ta: ஃப்ரியா

note: Name for GN-GA
en: Gaoual
ta: க au ல்

note: Name for GN-K, Name for GN-KA
en: Kankan
ta: கன்கன்

note: Name for GN-KB
en: Koubia
ta: க ou பியா

note: Name for GN-KE
en: Kérouané
ta: கெரூவானே

note: Name for GN-KN
en: Koundara
ta: க ound ண்டரா

note: Name for GN-KO
en: Kouroussa
ta: கோரூசா

note: Name for GN-KS
en: Kissidougou
ta: கிச்சிடோகோ

note: Name for GN-L, Name for GN-LA
en: Labé
ta: லேபா

note: Name for GN-LE
en: Lélouma
ta: லால ou மா

note: Name for GN-LO
en: Lola
ta: லோலா

note: Name for GN-M, Name for GN-MM
en: Mamou
ta: மாமோ

note: Name for GN-MC
en: Macenta
ta: மேசென்டா

note: Name for GN-MD
en: Mandiana
ta: மாண்டியானா

note: Name for GN-ML
en: Mali
ta: மாலி

note: Name for GN-PI
en: Pita
ta: பிடா

note: Name for GN-SI
en: Siguiri
ta: சிகுரி

note: Name for GN-TO
en: Tougué
ta: டூகு

note: Name for GN-YO
en: Yomou
ta: யோமோ

note: Name for GQ-AN
en: Annobon
ta: ஆண்டோபன்

note: Name for GQ-BN
en: Bioko Nord
ta: பயோகோ நோர்ட்

note: Name for GQ-BS
en: Bioko Sud
ta: பயோகோ சுட்

note: Name for GQ-C
en: Région Continentale
ta: ரெசியன் கண்டம்

note: Name for GQ-CS
en: Centro Sud
ta: சென்ட்ரோ சட்

note: Name for GQ-DJ
en: Djibloho
ta: டிசிப்லோஓ

note: Name for GQ-I
en: Région Insulaire
ta: ரெசியன் இன்சுலேர்

note: Name for GQ-KN
en: Kié-Ntem
ta: Kié-ntem

note: Name for GQ-WN
en: Wele-Nzas
ta: Wele-nzas

note: Name for GR-69
en: Ágion Óros
ta: Ágion áros

note: Name for GR-A
en: Anatolikí Makedonía kai Thráki
ta: அனடோலிகே மக்கெடோனா கை த்ர்கி

note: Name for GR-B
en: Kentrikí Makedonía
ta: கென்ட்ரிகே மாகெடோனியா

note: Name for GR-C
en: Dytikí Makedonía
ta: டைட்டிகே மாகெடோனியா

note: Name for GR-E
en: Thessalía
ta: தெசலியா

note: Name for GR-F
en: Ionía Nísia
ta: அயோனியா நாசியா

note: Name for GR-G
en: Dytikí Elláda
ta: டைட்டிகே எல்லாடா

note: Name for GR-H
en: Stereá Elláda
ta: ச்டீரே எல்லாடா

note: Name for GR-I
en: Attikí
ta: அட்டிகே

note: Name for GR-J
en: Pelopónnisos
ta: பெலோபோனிசோச்

note: Name for GR-K
en: Vóreio Aigaío
ta: Vério aigaío

note: Name for GR-L
en: Nótio Aigaío
ta: Netio aigaío

note: Name for GR-M
en: Kríti
ta: கிராடி

note: Name for GT-01
en: Guatemala
ta: குவாதமாலா

note: Name for GT-02
en: El Progreso
ta: எல் புரோகிரெசோ

note: Name for GT-03
en: Sacatepéquez
ta: Cacatepéquez

note: Name for GT-05
en: Escuintla
ta: எச்குயின்ட்லா

note: Name for GT-06
en: Santa Rosa
ta: சாண்டா ரோசா

note: Name for GT-07
en: Sololá
ta: சோலோலே

note: Name for GT-08
en: Totonicapán
ta: டோட்டோனிகாபன்

note: Name for GT-10
en: Suchitepéquez
ta: Suseitepéquez

note: Name for GT-11
en: Retalhuleu
ta: RetalHuleu

note: Name for GT-12
en: San Marcos
ta: சான் மார்கோச்

note: Name for GT-13
en: Huehuetenango
ta: இயூஊட்டெனாங்கோ

note: Name for GT-15
en: Baja Verapaz
ta: பாசா வெராபாச்

note: Name for GT-16
en: Alta Verapaz
ta: ஆல்டா வெராபாச்

note: Name for GT-17
en: Petén
ta: பெட்டான்

note: Name for GT-19
en: Zacapa
ta: சகாபா

note: Name for GT-20
en: Chiquimula
ta: சிக்விமுலா

note: Name for GT-21
en: Jalapa
ta: சலபா

note: Name for GT-22
en: Jutiapa
ta: சுட்டியாபா

note: Name for GW-BA
en: Bafatá
ta: பாஃபாதே

note: Name for GW-BL
en: Bolama / Bijagós
ta: போலாமா / பிசாகச்

note: Name for GW-BM
en: Biombo
ta: பயோம்போ

note: Name for GW-BS
en: Bissau
ta: பிச்சா

note: Name for GW-GA
en: Gabú
ta: காபே

note: Name for GW-L
en: Leste
ta: லெச்டே

note: Name for GW-QU
en: Quinara
ta: குயினாரா

note: Name for GW-S
en: Sul
ta: சல்

note: Name for GW-TO
en: Tombali
ta: டோம்பலி

note: Name for GY-BA
en: Barima-Waini
ta: பாரிமா-வைனி

note: Name for GY-CU
en: Cuyuni-Mazaruni
ta: குயுனி-மசாருனி

note: Name for GY-DE
en: Demerara-Mahaica
ta: டெமரரா-மஐக்கா

note: Name for GY-EB
en: East Berbice-Corentyne
ta: கிழக்கு பெர்பிச்-கோரெண்டின்

note: Name for GY-ES
en: Essequibo Islands-West Demerara
ta: எசெக்விபோ தீவுகள்-மேற்கு டெமராரா

note: Name for GY-MA
en: Mahaica-Berbice
ta: மஐகா-பெர்பைச்

note: Name for GY-PM
en: Pomeroon-Supenaam
ta: பொமரூன்-சுபேனம்

note: Name for GY-PT
en: Potaro-Siparuni
ta: பொட்டாரோ-சிபருனி

note: Name for GY-UD
en: Upper Demerara-Berbice
ta: அப்பர் டெமராரா-பெர்பிச்

note: Name for GY-UT
en: Upper Takutu-Upper Essequibo
ta: அப்பர் டகுட்டு-அப்பர் எசெக்விபோ

note: Name for HN-AT
en: Atlántida
ta: அட்லாண்டிடா

note: Name for HN-CH
en: Choluteca
ta: கோலுடெக்கா

note: Name for HN-CL, Name for PA-3
en: Colón
ta: கோலன்

note: Name for HN-CM
en: Comayagua
ta: கோமயாகுவா

note: Name for HN-CP
en: Copán
ta: கோபன்

note: Name for HN-CR
en: Cortés
ta: கோர்டெச்

note: Name for HN-EP
en: El Paraíso
ta: எல் பராசோ

note: Name for HN-FM
en: Francisco Morazán
ta: பிரான்சிச்கோ மொராசான்

note: Name for HN-GD
en: Gracias a Dios
ta: கிரேசியாச் ஒரு டியோச்

note: Name for HN-IB
en: Islas de la Bahía
ta: இச்லாச் டி லா பஇயா

note: Name for HN-IN
en: Intibucá
ta: Intibuce

note: Name for HN-LE
en: Lempira
ta: லெம்பிரா

note: Name for HN-OL
en: Olancho
ta: ஓலாஞ்சோ

note: Name for HN-SB
en: Santa Bárbara
ta: சாண்டா பர்பரா

note: Name for HN-VA
en: Valle
ta: வாலே

note: Name for HN-YO
en: Yoro
ta: யோரோ

note: Name for HR-01
en: Zagrebačka županija
ta: சாக்ரெபா županija

note: Name for HR-02
en: Krapinsko-zagorska županija
ta: கிராபின்ச்கோ-சாகோர்ச்கா županija

note: Name for HR-03
en: Sisačko-moslavačka županija
ta: சிசாகோ-மோச்லாவா županija

note: Name for HR-04
en: Karlovačka županija
ta: கார்லோவாசா županija

note: Name for HR-05
en: Varaždinska županija
ta: வராச்டின்ச்கா சுபனிசா

note: Name for HR-06
en: Koprivničko-križevačka županija
ta: கோப்ரிவ்னிகோ-க்ரியேவாசா županija

note: Name for HR-08
en: Primorsko-goranska županija
ta: ப்ரிமோர்ச்கோ-கோரன்ச்கா županija

note: Name for HR-09
en: Ličko-senjska županija
ta: Liisko-senjska županija

note: Name for HR-10
en: Virovitičko-podravska županija
ta: விரோவிடிகோ-போட்ராவ்ச்கா županija

note: Name for HR-11
en: Požeško-slavonska županija
ta: போசெச்கோ-ச்லாவோன்ச்கா županija

note: Name for HR-12
en: Brodsko-posavska županija
ta: ப்ராட்ச்கோ-போசாவ்ச்கா županija

note: Name for HR-13
en: Zadarska županija
ta: சாதர்ச்கா சுபனிசா

note: Name for HR-14
en: Osječko-baranjska županija
ta: ஓச்செக்கோ-பரன்ச்ச்கா županija

note: Name for HR-15
en: Šibensko-kninska županija
ta: Šibensko-kninka županija

note: Name for HR-16
en: Vukovarsko-srijemska županija
ta: வுகோவர்ச்கோ-ச்ரிசெம்ச்கா županija

note: Name for HR-17
en: Splitsko-dalmatinska županija
ta: ச்ப்ளிட்ச்கோ-டால்மாடின்ச்கா županija

note: Name for HR-19
en: Dubrovačko-neretvanska županija
ta: டப்ரோவ்கோ-ந்ரெட்வன்ச்கா županija

note: Name for HR-21
en: Grad Zagreb
ta: கிரேடு சாக்ரெப்

note: Name for HT-AR
en: Artibonite
ta: ஆர்ட்டிபோனைட்

note: Name for HT-GA
en: Grande’Anse
ta: கிராண்டேஅன்ச்

note: Name for HT-NE
en: Nord-Est
ta: Nord-est

note: Name for HT-NI
en: Nippes
ta: நிப்புகள்

note: Name for HT-NO
en: Nord-Ouest
ta: Nord-ouest

note: Name for HT-SE
en: Sud-Est
ta: Sud-est

note: Name for HU-BA
en: Baranya
ta: பரண்யா

note: Name for HU-BC
en: Békéscsaba
ta: பெக்செச்சாபா

note: Name for HU-BE
en: Békés
ta: பெக்கச்

note: Name for HU-BK
en: Bács-Kiskun
ta: பெக்ச்-கிச்கன்

note: Name for HU-BU
en: Budapest
ta: புடாபெச்ட்

note: Name for HU-BZ
en: Borsod-Abaúj-Zemplén
ta: Borsod-abaj-zemplan

note: Name for HU-CS
en: Csongrád-Csanád
ta: Csongrad-cssanad

note: Name for HU-DE
en: Debrecen
ta: டெப்ரெசென்

note: Name for HU-DU
en: Dunaújváros
ta: டுனாச்வரோச்

note: Name for HU-FE
en: Fejér
ta: ஃபெசர்

note: Name for HU-GS
en: Győr-Moson-Sopron
ta: Győr-moson-sopron

note: Name for HU-HB
en: Hajdú-Bihar
ta: உாச்தே-பிஉார்

note: Name for HU-HE
en: Heves
ta: கருத்துக்கள்

note: Name for HU-HV
en: Hódmezővásárhely
ta: Hédmezővásárhely

note: Name for HU-JN
en: Jász-Nagykun-Szolnok
ta: சாச்-நாகிகுன்-சோல்னோக்

note: Name for HU-KE
en: Komárom-Esztergom
ta: கோம்ரோம்-எச்டெர்காம்

note: Name for HU-KV
en: Kaposvár
ta: கபோச்வர்

note: Name for HU-MI
en: Miskolc
ta: மிச்கோல்க்

note: Name for HU-NK
en: Nagykanizsa
ta: நாகிகானிசா

note: Name for HU-NO
en: Nógrád
ta: Naggrad

note: Name for HU-PE
en: Pest
ta: பூச்சி

note: Name for HU-PS
en: Pécs
ta: Pecs

note: Name for HU-SK
en: Szolnok
ta: சோல்னோக்

note: Name for HU-SN
en: Sopron
ta: சோப்ரான்

note: Name for HU-SO
en: Somogy
ta: சோமசி

note: Name for HU-ST
en: Salgótarján
ta: சல்கெட்டார்சான்

note: Name for HU-SZ
en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
ta: Szabolcs-szatmár-bereg

note: Name for HU-TB
en: Tatabánya
ta: டாடப்னியா

note: Name for HU-TO
en: Tolna
ta: டோல்னா

note: Name for HU-VA
en: Vas
ta: வாச்

note: Name for HU-VE, Name for HU-VM
en: Veszprém
ta: வெச்ப்ரெம்

note: Name for HU-ZA
en: Zala
ta: சலா

note: Name for ID-AC
en: Aceh
ta: ACEH

note: Name for ID-BA
en: Bali
ta: பாலி

note: Name for ID-BB
en: Kepulauan Bangka Belitung
ta: கெபுலவுன் பாங்கா பெலிதுங்

note: Name for ID-BE
en: Bengkulu
ta: பெங்குலு

note: Name for ID-BT
en: Banten
ta: பான்டன்

note: Name for ID-GO
en: Gorontalo
ta: கோராண்டாலோ

note: Name for ID-JA
en: Jambi
ta: சம்பி

note: Name for ID-JB
en: Jawa Barat
ta: சாவா பாரத்

note: Name for ID-JI
en: Jawa Timur
ta: சாவா திமூர்

note: Name for ID-JK
en: Jakarta Raya
ta: சகார்த்தா ராயா

note: Name for ID-JT
en: Jawa Tengah
ta: சாவா டெங்கா

note: Name for ID-JW
en: Jawa
ta: சாவா

note: Name for ID-KA
en: Kalimantan
ta: காளிமந்தன்

note: Name for ID-KB
en: Kalimantan Barat
ta: காளிமந்தன் பாரத்

note: Name for ID-KI
en: Kalimantan Timur
ta: காளிமந்தன் திமூர்

note: Name for ID-KR
en: Kepulauan Riau
ta: கெபுலாவன் ரியாவ்

note: Name for ID-KS
en: Kalimantan Selatan
ta: காளிமந்தன் செலட்டன்

note: Name for ID-KT
en: Kalimantan Tengah
ta: காளிமந்தன் தெங்கா

note: Name for ID-KU
en: Kalimantan Utara
ta: காளிமந்தன் உட்டாரா

note: Name for ID-LA
en: Lampung
ta: லம்பங்

note: Name for ID-MA, Name for ID-ML
en: Maluku
ta: மாலுகு

note: Name for ID-MU
en: Maluku Utara
ta: மாலுகு உட்டாரா

note: Name for ID-NB
en: Nusa Tenggara Barat
ta: நுசா தெங்கரா பாரத்

note: Name for ID-NT
en: Nusa Tenggara Timur
ta: நுசா தெங்கரா திமூர்

note: Name for ID-NU
en: Nusa Tenggara
ta: நுசா தெங்கரா

note: Name for ID-PA, Name for ID-PP
en: Papua
ta: பப்புவா

note: Name for ID-PB
en: Papua Barat
ta: பப்புவா பாரத்

note: Name for ID-PD
en: Papua Barat Daya
ta: பப்புவா பாரத் தயா

note: Name for ID-PE
en: Papua Pengunungan
ta: பப்புவா பெங்குனுங்கன்

note: Name for ID-PS
en: Papua Selatan
ta: பப்புவா செலட்டன்

note: Name for ID-PT
en: Papua Tengah
ta: பப்புவா டெங்கா

note: Name for ID-RI
en: Riau
ta: ரியா

note: Name for ID-SA
en: Sulawesi Utara
ta: சுலவேசி உட்டாரா

note: Name for ID-SB
en: Sumatera Barat
ta: சுமடெரா பாரத்

note: Name for ID-SG
en: Sulawesi Tenggara
ta: சுலவேசி டெங்க்கரா

note: Name for ID-SL
en: Sulawesi
ta: சுலவேசி

note: Name for ID-SM
en: Sumatera
ta: சுமடெரா

note: Name for ID-SN
en: Sulawesi Selatan
ta: சுலவேசி செலட்டன்

note: Name for ID-SR
en: Sulawesi Barat
ta: சுலவேசி பாரத்

note: Name for ID-SS
en: Sumatera Selatan
ta: சுமடெரா செலட்டன்

note: Name for ID-ST
en: Sulawesi Tengah
ta: சுலவேசி டெங்கா

note: Name for ID-SU
en: Sumatera Utara
ta: சுமடெரா உட்டாரா

note: Name for ID-YO
en: Yogyakarta
ta: யோககார்த்தா

note: Name for IE-C
en: Connaught
ta: கொனாட்

note: Name for IE-CE
en: Clare
ta: கிளேர்

note: Name for IE-CN
en: Cavan
ta: கேவன்

note: Name for IE-CO
en: Cork
ta: கார்க்

note: Name for IE-CW
en: Carlow
ta: கார்லோ

note: Name for IE-D
en: Dublin
ta: டப்ளின்

note: Name for IE-DL
en: Donegal
ta: டொனகல்

note: Name for IE-G
en: Galway
ta: கால்வே

note: Name for IE-KE
en: Kildare
ta: கில்டேர்

note: Name for IE-KK
en: Kilkenny
ta: கில்கென்னி

note: Name for IE-KY
en: Kerry
ta: கெர்ரி

note: Name for IE-L
en: Leinster
ta: லெய்ன்ச்டர்

note: Name for IE-LD
en: Longford
ta: லாங்ஃபோர்ட்

note: Name for IE-LH
en: Louth
ta: லவுத்

note: Name for IE-LK
en: Limerick
ta: லிமெரிக்

note: Name for IE-LM
en: Leitrim
ta: லைட்ரிம்

note: Name for IE-LS
en: Laois
ta: லாவோயிச்

note: Name for IE-M
en: Munster
ta: மன்ச்டர்

note: Name for IE-MH
en: Meath
ta: மீத்

note: Name for IE-MN
en: Monaghan
ta: மோனகன்

note: Name for IE-MO
en: Mayo
ta: மயோ

note: Name for IE-OY
en: Offaly
ta: ஆஃபாலி

note: Name for IE-RN
en: Roscommon
ta: ரோச்காமன்

note: Name for IE-SO
en: Sligo
ta: ச்லிகோ

note: Name for IE-TA
en: Tipperary
ta: டிப்பரரி

note: Name for IE-U
en: Ulster
ta: உல்ச்டர்

note: Name for IE-WD
en: Waterford
ta: வாட்டர்ஃபோர்ட்

note: Name for IE-WH
en: Westmeath
ta: வெச்ட்மீத்

note: Name for IE-WW
en: Wicklow
ta: விக்லோ

note: Name for IE-WX
en: Wexford
ta: வெக்ச்ஃபோர்ட்

note: Name for IL-HA
en: H̱efa
ta: உீஃபா

note: Name for IL-JM
en: Al Quds
ta: அல் குட்ச்

note: Name for IL-TA
en: Tall Abīb
ta: உயரமான abīb

note: Name for IL-Z
en: Ash Shamālī
ta: ஆச் சமாலே

note: Name for IN-AN
en: Andaman and Nicobar Islands
ta: அந்தமான் மற்றும் நிக்கோபார் தீவுகள்

note: Name for IN-AP
en: Andhra Pradesh
ta: ஆந்திரா

note: Name for IN-AR
en: Arunāchal Pradesh
ta: அருணாச்சல பிரதேசம்

note: Name for IN-AS
en: Assam
ta: அசாம்

note: Name for IN-BR
en: Bihār
ta: பிஉர்

note: Name for IN-CG
en: Chhattīsgarh
ta: சத்தச்கர்

note: Name for IN-CH
en: Chandīgarh
ta: சந்தர்

note: Name for IN-DH
en: Dādra and Nagar Haveli and Damān and Diu
ta: டத்ரா மற்றும் நகர் உவேலி மற்றும் டாமன் மற்றும் டியு

note: Name for IN-DL
en: Delhi
ta: டெல்லி

note: Name for IN-GA
en: Goa
ta: கோவா

note: Name for IN-GJ
en: Gujarāt
ta: குசராட்

note: Name for IN-HP
en: Himāchal Pradesh
ta: இமாச்சல பிரதேசம்

note: Name for IN-HR
en: Haryāna
ta: உரியனா

note: Name for IN-JH
en: Jhārkhand
ta: சார்கண்ட்

note: Name for IN-JK
en: Jammu and Kashmīr
ta: சம்மு மற்றும் காச்மர்

note: Name for IN-KA
en: Karnātaka
ta: கர்னதகா

note: Name for IN-KL
en: Kerala
ta: கேரளா

note: Name for IN-LA
en: Ladākh
ta: லாடாக்

note: Name for IN-LD
en: Lakshadweep
ta: லட்சத்தேப்

note: Name for IN-MH
en: Mahārāshtra
ta: மஉாரச்த்ரா

note: Name for IN-ML
en: Meghālaya
ta: மேகலயா

note: Name for IN-MN
en: Manipur
ta: மணிப்பூர்

note: Name for IN-MP
en: Madhya Pradesh
ta: மத்திய பிரதேசம்

note: Name for IN-MZ
en: Mizoram
ta: மிசோரம்

note: Name for IN-NL
en: Nāgāland
ta: நாக்லேண்ட்

note: Name for IN-OD
en: Odisha
ta: ஒடிசா

note: Name for IN-PB, Name for PK-PB
en: Punjab
ta: பஞ்சாப்

note: Name for IN-PY
en: Puducherry
ta: புதுச்சேரி

note: Name for IN-RJ
en: Rājasthān
ta: ராசச்தான்

note: Name for IN-SK
en: Sikkim
ta: சிக்கிம்

note: Name for IN-TN
en: Tamil Nādu
ta: தமிழ் நட்டு

note: Name for IN-TR
en: Tripura
ta: திரிபுரா

note: Name for IN-TS
en: Telangāna
ta: தெலங்கானா

note: Name for IN-UK
en: Uttarākhand
ta: உத்தரகண்ட்

note: Name for IN-UP
en: Uttar Pradesh
ta: உத்தரபிரதேசம்

note: Name for IN-WB
en: West Bengal
ta: மேற்கு வங்கம்

note: Name for IQ-AN
en: Al Anbār
ta: அல் அன்பர்

note: Name for IQ-AR
en: Arbīl
ta: ஆர்பால்

note: Name for IQ-BA
en: Al Başrah
ta: அல் பாரா

note: Name for IQ-BB
en: Bābil
ta: பெபில்

note: Name for IQ-BG
en: Baghdād
ta: பாக்தாத்

note: Name for IQ-DA
en: Dahūk
ta: டஉாக்

note: Name for IQ-DQ
en: Dhī Qār
ta: Dhī kār

note: Name for IQ-KA
en: Karbalā’
ta: கர்பாலே ’

note: Name for IQ-KI
en: Kirkūk
ta: கிர்காக்

note: Name for IQ-KR
en: Herêm-î Kurdistan
ta: எர்ம்-î குர்திச்தான்

note: Name for IQ-MU
en: Al Muthanná
ta: அல் முத்தன்னே

note: Name for IQ-NA
en: An Najaf
ta: ஒரு நசாஃப்

note: Name for IQ-NI
en: Nīnawá
ta: நானாவே

note: Name for IQ-QA
en: Al Qādisīyah
ta: Al kādisīyah

note: Name for IQ-SD
en: Şalāḩ ad Dīn
ta: Şalāḩ ad dīn

note: Name for IQ-SU
en: As Sulaymānīyah
ta: சுலைமானியா

note: Name for IR-00
en: Markazī
ta: மார்க்காசா

note: Name for IR-01
en: Gīlān
ta: கோலான்

note: Name for IR-03
en: Āz̄ārbāyjān-e Shārqī
ta: Āz̄ārbāyjān-e shārqī

note: Name for IR-04
en: Āz̄ārbāyjān-e Ghārbī
ta: Āz̄ārbāyjān-e khārbī

note: Name for IR-05
en: Kermānshāh
ta: கெர்மன்சா

note: Name for IR-06
en: Khūzestān
ta: கோசெச்டன்

note: Name for IR-07
en: Fārs
ta: ஃபார்ச்

note: Name for IR-08
en: Kermān
ta: கெர்மன்

note: Name for IR-09
en: Khorāsān-e Raẕavī
ta: கோரேசான்-இ ராசவா

note: Name for IR-11
en: Sīstān va Balūchestān
ta: Sīstān va balachestān

note: Name for IR-12
en: Kordestān
ta: கோர்டெச்டன்

note: Name for IR-13
en: Hamadān
ta: உமடான்

note: Name for IR-14
en: Chahār Maḩāl va Bakhtīārī
ta: சாஉர் மவேல் வா பக்தாரா

note: Name for IR-15
en: Lorestān
ta: லோரெச்டன்

note: Name for IR-17
en: Kohgīlūyeh va Bowyer Aḩmad
ta: கோகாலே வா போயர் ஏமத்

note: Name for IR-19
en: Zanjān
ta: சஞ்சன்

note: Name for IR-20
en: Semnān
ta: செம்ன்

note: Name for IR-21
en: Yazd
ta: யாச்ட்

note: Name for IR-22
en: Hormozgān
ta: உார்மோச்கன்

note: Name for IR-23
en: Tehrān
ta: தெஉ்ரான்

note: Name for IR-24
en: Ardabīl
ta: அர்தாபால்

note: Name for IR-25
en: Qom
ta: QOM

note: Name for IR-26
en: Qazvīn
ta: காச்வான்

note: Name for IR-27
en: Golestān
ta: கோலெச்டன்

note: Name for IR-28
en: Khorāsān-e Shomālī
ta: கோர்சான்-இ சோமாலே

note: Name for IR-29
en: Khorāsān-e Jonūbī
ta: கோர்சான்-இ சோனாபே

note: Name for IR-30
en: Alborz
ta: அல்போர்ச்

note: Name for IS-3
en: Vesturland
ta: வெச்டர்லேண்ட்

note: Name for IS-4
en: Vestfirðir
ta: வெச்ட்ஃபிரர்

note: Name for IS-5
en: Norðurland vestra
ta: நோரர்லேண்ட் வெச்ட்ரா

note: Name for IS-6
en: Norðurland eystra
ta: நோரர்லேண்ட் ஐச்ட்ரா

note: Name for IS-7
en: Austurland
ta: ஆச்டர்லேண்ட்

note: Name for IS-8
en: Suðurland
ta: சுர்லேண்ட்

note: Name for IS-AKN
en: Akraneskaupstaður
ta: அக்ரானேச்குப்ச்டாசர்

note: Name for IS-AKU
en: Akureyrarbær
ta: Akureyrarbar

note: Name for IS-BLA
en: Bláskógabyggð
ta: Bláskágabyggð

note: Name for IS-BOG
en: Borgarbyggð
ta: போர்கர்பிசிசி

note: Name for IS-DAB
en: Dalabyggð
ta: டலாபிக்

note: Name for IS-DAV
en: Dalvíkurbyggð
ta: டால்வ்கர்பிசிசி

note: Name for IS-EOM
en: Eyja- og Miklaholtshreppur
ta: Eyja- og miklaholtshreppur

note: Name for IS-FLA
en: Flóahreppur
ta: Fláahreppur

note: Name for IS-FLR
en: Fljótsdalshreppur
ta: Fljötsdalshreppur

note: Name for IS-GOG
en: Grímsnes- og Grafningshreppur
ta: Gremsnes- og grafningshreppur

note: Name for IS-GRN
en: Grindavíkurbær
ta: Grindavíkurber

note: Name for IS-GRU
en: Grundarfjarðarbær
ta: Grundarfjarðarbar

note: Name for IS-HRG
en: Hörgársveit
ta: உர்கர்ச்வீட்

note: Name for IS-HRU
en: Hrunamannahreppur
ta: உ்ருனமன்னஉ்ரெப்பூர்

note: Name for IS-HUG
en: Húnabyggð
ta: உனாபிக்

note: Name for IS-HUV
en: Húnaþing vestra
ta: உனாங் வெச்ட்ரா

note: Name for IS-HVE
en: Hveragerðisbær
ta: Hveragerðisbér

note: Name for IS-KAL
en: Kaldrananeshreppur
ta: கல்த்ரனநேச்ரெப்பூர்

note: Name for IS-KJO
en: Kjósarhreppur
ta: Kjásarhreppur

note: Name for IS-KOP
en: Kópavogsbær
ta: Kápavogsbær

note: Name for IS-LAN
en: Langanesbyggð
ta: லங்கானெச்பிசிசி

note: Name for IS-MOS
en: Mosfellsbær
ta: மோச்பெல்ச்பர்

note: Name for IS-MUL
en: Múlaþing
ta: Múlaining

note: Name for IS-MYR
en: Mýrdalshreppur
ta: மெர்டால்ச்ரெப்பூர்

note: Name for IS-NOR
en: Norðurþing
ta: நோர்யூர்

note: Name for IS-RGE
en: Rangárþing eystra
ta: RangérÞing iystra

note: Name for IS-RGY
en: Rangárþing ytra
ta: RangérÞing ytra

note: Name for IS-RHH
en: Reykhólahreppur
ta: ரெய்காலாஉ்ரெப்பூர்

note: Name for IS-RKN
en: Reykjanesbær
ta: ரெய்கானெச்பர்

note: Name for IS-RKV
en: Reykjavíkurborg
ta: ரெய்காவிகர்போர்க்

note: Name for IS-SBT
en: Svalbarðsstrandarhreppur
ta: Swalbarðstrandarhreppur

note: Name for IS-SDN
en: Suðurnesjabær
ta: Suðurnesjabar

note: Name for IS-SEL
en: Seltjarnarnesbær
ta: Seltjarnarnesbæer

note: Name for IS-SFA
en: Sveitarfélagið Árborg
ta: Sveitarfélagið árborg

note: Name for IS-SHF
en: Sveitarfélagið Hornafjörður
ta: Sveitarfélagið honafjörður

note: Name for IS-SKF
en: Skaftárhreppur
ta: ச்காஃப்டாரெபூர்

note: Name for IS-SKG
en: Skagabyggð
ta: ச்காகாபிக்

note: Name for IS-SKO
en: Skorradalshreppur
ta: ச்கோராடால்ச்ரெப்பர்

note: Name for IS-SKR
en: Skagafjörður
ta: ச்காகாஃப்சாரூர்

note: Name for IS-SNF
en: Snæfellsbær
ta: ச்னோஃபெல்ச்பர்

note: Name for IS-SOG
en: Skeiða- og Gnúpverjahreppur
ta: Skeiða- og gnúpverjahreppur

note: Name for IS-SOL
en: Sveitarfélagið Ölfus
ta: Sveitarfélagið ölfus

note: Name for IS-SSS
en: Sveitarfélagið Skagaströnd
ta: Sveitarfélagið skagaströnd

note: Name for IS-STR
en: Strandabyggð
ta: ச்ட்ராண்டபிக்

note: Name for IS-STY
en: Stykkishólmsbær
ta: ச்டைக்கிசால்ம்ச்பர்

note: Name for IS-SVG
en: Sveitarfélagið Vogar
ta: சவேய்டார்பேலாகியோ வோகர்

note: Name for IS-TAL
en: Tálknafjarðarhreppur
ta: டாக்யாப்சாரோர்ரேப்புர்

note: Name for IS-THG
en: Þingeyjarsveit
ta: பிங்கேசார்வேய்ட்

note: Name for IS-TJO
en: Tjörneshreppur
ta: டசோரனேச்ரேப்புர்

note: Name for IS-VEM
en: Vestmannaeyjabær
ta: வெச்ட்மன்னேசாபர்

note: Name for IS-VER
en: Vesturbyggð
ta: வெச்டர்பிசிசி

note: Name for IS-VOP
en: Vopnafjarðarhreppur
ta: வோப்நப்சாரோர்ரேப்புர்

note: Name for IT-21
en: Piemonte
ta: பைமோன்ட்

note: Name for IT-23
en: Val d'Aoste
ta: வால் டி'அசோடே

note: Name for IT-25
en: Lombardia
ta: லோம்பார்டியா

note: Name for IT-32
en: Trentino-Alto Adige
ta: ட்ரெண்டினோ-அல்டோ அடிகே

note: Name for IT-34
en: Veneto
ta: வெனெட்டோ

note: Name for IT-36
en: Friuli Venezia Giulia
ta: ஃப்ரியூலி வெனிசியா கியுலியா

note: Name for IT-42
en: Liguria
ta: லிகுரியா

note: Name for IT-45
en: Emilia-Romagna
ta: எமிலியா-ரோமக்னா

note: Name for IT-52
en: Toscana
ta: டோச்கானா

note: Name for IT-55
en: Umbria
ta: அம்ப்ரியா

note: Name for IT-57
en: Marche
ta: மார்ச்

note: Name for IT-62
en: Lazio
ta: லாசியோ

note: Name for IT-65
en: Abruzzo
ta: அப்ரூசோ

note: Name for IT-67
en: Molise
ta: மோலிச்

note: Name for IT-72
en: Campania
ta: காம்பானியா

note: Name for IT-75
en: Puglia
ta: புக்லியா

note: Name for IT-77
en: Basilicata
ta: பசிலிகேட்டா

note: Name for IT-78
en: Calabria
ta: கலாப்ரியா

note: Name for IT-82
en: Sicilia
ta: சிசிலியா

note: Name for IT-88
en: Sardegna
ta: சர்தெக்னா

note: Name for IT-AG
en: Agrigento
ta: அக்ரிசென்டோ

note: Name for IT-AL
en: Alessandria
ta: அலெசாண்ட்ரியா

note: Name for IT-AN
en: Ancona
ta: அன்கோனா

note: Name for IT-AP
en: Ascoli Piceno
ta: அச்கோலி பிகெனோ

note: Name for IT-AQ
en: L'Aquila
ta: எல் அக்விலா

note: Name for IT-AR
en: Arezzo
ta: அரேச்சோ

note: Name for IT-AT
en: Asti
ta: ஆச்டி

note: Name for IT-AV
en: Avellino
ta: அவெல்லினோ

note: Name for IT-BA, Name for SO-BR
en: Bari
ta: பாரி

note: Name for IT-BG
en: Bergamo
ta: பெர்காமோ

note: Name for IT-BI
en: Biella
ta: பயெல்லா

note: Name for IT-BL
en: Belluno
ta: பெல்லுனோ

note: Name for IT-BN
en: Benevento
ta: பெனவென்ட்

note: Name for IT-BO
en: Bologna
ta: போலோக்னா

note: Name for IT-BR
en: Brindisi
ta: பிரிண்டிசி

note: Name for IT-BS
en: Brescia
ta: ப்ரெசியா

note: Name for IT-BT
en: Barletta-Andria-Trani
ta: பார்லெட்டா-ஆண்ட்ரியா-டிரானி

note: Name for IT-BZ
en: Bolzano
ta: போல்சானோ

note: Name for IT-CA
en: Cagliari
ta: காக்லியாரி

note: Name for IT-CB
en: Campobasso
ta: காம்போபாசோ

note: Name for IT-CE
en: Caserta
ta: காசர்டா

note: Name for IT-CH
en: Chieti
ta: சிட்டி

note: Name for IT-CL
en: Caltanissetta
ta: கால்டனிசெட்டா

note: Name for IT-CN
en: Cuneo
ta: குனிஓ

note: Name for IT-CO
en: Como
ta: கோமோ

note: Name for IT-CR
en: Cremona
ta: கிரெமோனா

note: Name for IT-CS
en: Cosenza
ta: கோசென்சா

note: Name for IT-CT
en: Catania
ta: கேடேனியா

note: Name for IT-CZ
en: Catanzaro
ta: கேடன்சாரோ

note: Name for IT-EN
en: Enna
ta: என்னா

note: Name for IT-FC
en: Forlì-Cesena
ta: ஃபோர்லே-செசெனா

note: Name for IT-FE
en: Ferrara
ta: ஃபெராரா

note: Name for IT-FG
en: Foggia
ta: ஃபோகியா

note: Name for IT-FI
en: Firenze
ta: ஃபயர்ன்ச்

note: Name for IT-FM
en: Fermo
ta: ஃபெர்மோ

note: Name for IT-FR
en: Frosinone
ta: ஃப்ரோசினோன்

note: Name for IT-GE
en: Genova
ta: செனோவா

note: Name for IT-GO
en: Gorizia
ta: கோரிசியா

note: Name for IT-GR
en: Grosseto
ta: க்ரோசெட்டோ

note: Name for IT-IM
en: Imperia
ta: இம்பீரியா

note: Name for IT-IS
en: Isernia
ta: ஐசெர்னியா

note: Name for IT-KR
en: Crotone
ta: க்ரோடோன்

note: Name for IT-LC
en: Lecco
ta: லெக்கோ

note: Name for IT-LE
en: Lecce
ta: லெச்

note: Name for IT-LI
en: Livorno
ta: லிவோர்னோ

note: Name for IT-LO
en: Lodi
ta: லோடி

note: Name for IT-LT
en: Latina
ta: லத்தீன்

note: Name for IT-LU
en: Lucca
ta: லூக்கா

note: Name for IT-MB
en: Monza e Brianza
ta: மோன்சா இ பிரியன்சா

note: Name for IT-MC
en: Macerata
ta: மேசெராட்டா

note: Name for IT-ME
en: Messina
ta: மெசினா

note: Name for IT-MI
en: Milano
ta: மிலானோ

note: Name for IT-MN
en: Mantova
ta: மன்டோவா

note: Name for IT-MO
en: Modena
ta: மோடேனா

note: Name for IT-MS
en: Massa-Carrara
ta: மாசா-கராரா

note: Name for IT-MT
en: Matera
ta: மேட்டெரா

note: Name for IT-NA
en: Napoli
ta: நெப்போலி

note: Name for IT-NO
en: Novara
ta: நோவாரா

note: Name for IT-OR
en: Oristano
ta: ஓரிச்டானோ

note: Name for IT-PA
en: Palermo
ta: பலேர்மோ

note: Name for IT-PC
en: Piacenza
ta: பியாசென்சா

note: Name for IT-PD
en: Padova
ta: படோவா

note: Name for IT-PE
en: Pescara
ta: பெச்காரா

note: Name for IT-PG
en: Perugia
ta: பெருகியா

note: Name for IT-PI
en: Pisa
ta: பிசா

note: Name for IT-PN
en: Pordenone
ta: போர்டெனோன்

note: Name for IT-PO
en: Prato
ta: பிராட்டோ

note: Name for IT-PR
en: Parma
ta: பர்மா

note: Name for IT-PT
en: Pistoia
ta: பிச்டோயா

note: Name for IT-PU
en: Pesaro e Urbino
ta: பெசரோ இ அர்பினோ

note: Name for IT-PV
en: Pavia
ta: பாவியா

note: Name for IT-PZ
en: Potenza
ta: பொட்டென்சா

note: Name for IT-RA
en: Ravenna
ta: ரவென்னா

note: Name for IT-RC
en: Reggio Calabria
ta: ரெசியோ கலாப்ரியா

note: Name for IT-RE
en: Reggio Emilia
ta: ரெசியோ எமிலியா

note: Name for IT-RG
en: Ragusa
ta: ரகுசா

note: Name for IT-RI
en: Rieti
ta: ரிட்டி

note: Name for IT-RM
en: Roma
ta: ரோமா

note: Name for IT-RN
en: Rimini
ta: ரிமினி

note: Name for IT-RO
en: Rovigo
ta: ரோவிகோ

note: Name for IT-SA
en: Salerno
ta: சலெர்னோ

note: Name for IT-SI
en: Siena
ta: சியானா

note: Name for IT-SO
en: Sondrio
ta: சோண்ட்ரியோ

note: Name for IT-SP
en: La Spezia
ta: லா ச்பீசியா

note: Name for IT-SR
en: Siracusa
ta: சிராகுசா

note: Name for IT-SS
en: Sassari
ta: சசாரி

note: Name for IT-SU
en: Sud Sardegna
ta: சுட் சர்தெக்னா

note: Name for IT-SV
en: Savona
ta: சவோனா

note: Name for IT-TA
en: Taranto
ta: டரான்டோ

note: Name for IT-TE
en: Teramo
ta: டெராமோ

note: Name for IT-TN
en: Trento
ta: ட்ரெண்டோ

note: Name for IT-TO
en: Torino
ta: டொரினோ

note: Name for IT-TP
en: Trapani
ta: டிராபானி

note: Name for IT-TR
en: Terni
ta: டெர்னி

note: Name for IT-TS
en: Trieste
ta: ட்ரைச்டே

note: Name for IT-TV
en: Treviso
ta: ட்ரெவிசோ

note: Name for IT-UD
en: Udine
ta: உடின்

note: Name for IT-VA
en: Varese
ta: வரீச்

note: Name for IT-VB
en: Verbano-Cusio-Ossola
ta: வெர்பானோ-கியூசியோ-ஒசோலா

note: Name for IT-VC
en: Vercelli
ta: வெர்செல்லி

note: Name for IT-VE
en: Venezia
ta: வெனிசியா

note: Name for IT-VI
en: Vicenza
ta: விசென்சா

note: Name for IT-VR
en: Verona
ta: வெரோனா

note: Name for IT-VT
en: Viterbo
ta: விட்ட்போ

note: Name for IT-VV
en: Vibo Valentia
ta: விபோ வாலண்டியா

note: Name for JM-01
en: Kingston
ta: கிங்ச்டன்

note: Name for JM-04
en: Portland
ta: போர்ட்லேண்ட்

note: Name for JM-06
en: Saint Ann
ta: செயிண்ட் ஆன்

note: Name for JM-07
en: Trelawny
ta: ட்ரெலவ்னி

note: Name for JM-09
en: Hanover
ta: உனோவர்

note: Name for JM-10
en: Westmoreland
ta: வெச்ட்மோர்லேண்ட்

note: Name for JM-11
en: Saint Elizabeth
ta: செயிண்ட் எலிசபெத்

note: Name for JM-13
en: Clarendon
ta: கிளாரிண்டன்

note: Name for JM-14
en: Saint Catherine
ta: செயிண்ட் கேத்தரின்

note: Name for JO-AJ
en: ‘Ajlūn
ta: ‘அச்லான்

note: Name for JO-AM
en: Al ‘A̅şimah
ta: Al ‘a̅imah

note: Name for JO-AQ
en: Al ‘Aqabah
ta: அல் ‘அகாபா

note: Name for JO-AT
en: Aţ Ţafīlah
ta: Aţ ţafīlah

note: Name for JO-AZ
en: Az Zarqā’
ta: Az zarqā ’

note: Name for JO-BA
en: Al Balqā’
ta: அல் பால்குவர் ’

note: Name for JO-IR
en: Irbid
ta: இர்பிட்

note: Name for JO-JA
en: Jarash
ta: சராச்

note: Name for JO-KA
en: Al Karak
ta: அல் கராக்

note: Name for JO-MA
en: Al Mafraq
ta: அல் மாஃப்ராக்

note: Name for JO-MD
en: Mādabā
ta: மத்தாபே

note: Name for JO-MN
en: Ma‘ān
ta: Ma’an

note: Name for JP-01
en: Hokkaido
ta: ஒக்கைடோ

note: Name for JP-02
en: Aomori
ta: AOMORI

note: Name for JP-04
en: Miyagi
ta: மியாகி

note: Name for JP-05
en: Akita
ta: அகிதா

note: Name for JP-06
en: Yamagata
ta: யமகதா

note: Name for JP-07
en: Fukushima
ta: புகுசிமா

note: Name for JP-08
en: Ibaraki
ta: இபரகி

note: Name for JP-09
en: Tochigi
ta: டோச்சிகி

note: Name for JP-10
en: Gunma
ta: கன்மா

note: Name for JP-11
en: Saitama
ta: சைதாமா

note: Name for JP-12
en: Chiba
ta: சிபா

note: Name for JP-13
en: Tokyo
ta: டோக்கியோ

note: Name for JP-14
en: Kanagawa
ta: கனகாவா

note: Name for JP-15
en: Niigata
ta: நைகாட்டா

note: Name for JP-16
en: Toyama
ta: டொயாமா

note: Name for JP-17
en: Ishikawa
ta: இசிகாவா

note: Name for JP-18
en: Fukui
ta: ஃபுகுய்

note: Name for JP-19
en: Yamanashi
ta: யமணாசி

note: Name for JP-20
en: Nagano
ta: நாகானோ

note: Name for JP-21
en: Gifu
ta: கிஃபு

note: Name for JP-22
en: Shizuoka
ta: சிசுவோகா

note: Name for JP-23
en: Aichi
ta: ஐச்சி

note: Name for JP-24
en: Mie
ta: மை

note: Name for JP-25
en: Shiga
ta: சிகா

note: Name for JP-26
en: Kyoto
ta: கியோட்டோ

note: Name for JP-27
en: Osaka
ta: ஒசாகா

note: Name for JP-28
en: Hyogo
ta: இயோகோ

note: Name for JP-29
en: Nara
ta: நாரா

note: Name for JP-30
en: Wakayama
ta: வகயாமா

note: Name for JP-31
en: Tottori
ta: டோட்டோரி

note: Name for JP-32
en: Shimane
ta: சிமேன்

note: Name for JP-33
en: Okayama
ta: ஒகயாமா

note: Name for JP-34
en: Hiroshima
ta: இரோசிமா

note: Name for JP-35
en: Yamaguchi
ta: யமகுச்சி

note: Name for JP-36
en: Tokushima
ta: டோகுசிமா

note: Name for JP-37
en: Kagawa
ta: ககாவா

note: Name for JP-38
en: Ehime
ta: எஇம்

note: Name for JP-39
en: Kochi
ta: கொச்சி

note: Name for JP-40
en: Fukuoka
ta: ஃபுகுயோகா

note: Name for JP-41
en: Saga
ta: சாகா

note: Name for JP-42
en: Nagasaki
ta: நாகசாகி

note: Name for JP-43
en: Kumamoto
ta: குமாமோட்டோ

note: Name for JP-44
en: Oita
ta: ஓய்தா

note: Name for JP-45
en: Miyazaki
ta: மியாசாகி

note: Name for JP-46
en: Kagoshima
ta: ககோசிமா

note: Name for JP-47
en: Okinawa
ta: ஒகினாவா

note: Name for KE-01
en: Baringo
ta: பாரிங்கோ

note: Name for KE-02
en: Bomet
ta: போமெட்

note: Name for KE-03
en: Bungoma
ta: பூங்கோமா

note: Name for KE-04, Name for UG-202
en: Busia
ta: புசியா

note: Name for KE-05
en: Elgeyo/Marakwet
ta: எல்சியோ/மரக்வெட்

note: Name for KE-06
en: Embu
ta: எம்பு

note: Name for KE-07
en: Garissa
ta: கிசா

note: Name for KE-08
en: Homa Bay
ta: ஓமா பே

note: Name for KE-09
en: Isiolo
ta: இசியோலோ

note: Name for KE-10
en: Kajiado
ta: கசியாடோ

note: Name for KE-11
en: Kakamega
ta: ககமேகா

note: Name for KE-12
en: Kericho
ta: கெரிச்சோ

note: Name for KE-13
en: Kiambu
ta: கியாம்பு

note: Name for KE-14
en: Kilifi
ta: கிளிஃபி

note: Name for KE-15
en: Kirinyaga
ta: கிரின்யாகா

note: Name for KE-16
en: Kisii
ta: கிசி

note: Name for KE-17
en: Kisumu
ta: கிசுமு

note: Name for KE-19
en: Kwale
ta: குவாலே

note: Name for KE-20
en: Laikipia
ta: லைகிபியா

note: Name for KE-21
en: Lamu
ta: லாமு

note: Name for KE-22
en: Machakos
ta: மச்சகோச்

note: Name for KE-23
en: Makueni
ta: மாகுவேனி

note: Name for KE-24
en: Mandera
ta: மண்டேரா

note: Name for KE-25
en: Marsabit
ta: மார்சபிட்

note: Name for KE-26
en: Meru
ta: மேரு

note: Name for KE-27
en: Migori
ta: மிகோரி

note: Name for KE-28
en: Mombasa
ta: மொம்பசா

note: Name for KE-29
en: Murang'a
ta: முரங்கா

note: Name for KE-30
en: Nairobi City
ta: நைரோபி நகரம்

note: Name for KE-31
en: Nakuru
ta: நகுரு

note: Name for KE-32
en: Nandi
ta: நந்தி

note: Name for KE-33
en: Narok
ta: நரோக்

note: Name for KE-34
en: Nyamira
ta: நியாமிரா

note: Name for KE-35
en: Nyandarua
ta: நயந்தருவா

note: Name for KE-36
en: Nyeri
ta: நைரி

note: Name for KE-37
en: Samburu
ta: சம்பூரு

note: Name for KE-38
en: Siaya
ta: சியா

note: Name for KE-39
en: Taita/Taveta
ta: டைட்டா/டேவெட்டா

note: Name for KE-40
en: Tana River
ta: டானா நதி

note: Name for KE-41
en: Tharaka-Nithi
ta: தரகா-நித்தி

note: Name for KE-42
en: Trans Nzoia
ta: டிரான்ச் nzoia

note: Name for KE-43
en: Turkana
ta: துர்கானா

note: Name for KE-44
en: Uasin Gishu
ta: உசின் கிசு

note: Name for KE-45
en: Vihiga
ta: விஇகா

note: Name for KE-46
en: Wajir
ta: வாசிர்

note: Name for KE-47
en: West Pokot
ta: மேற்கு போகோட்

note: Name for KG-B
en: Batken
ta: பேட்கன்

note: Name for KG-C
en: Chuyskaya oblast'
ta: சூயிச்கயா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for KG-GB
en: Bishkek Shaary
ta: பிச்கெக் சேரி

note: Name for KG-GO
en: Gorod Osh
ta: கோரோட் ஓச்

note: Name for KG-J
en: Dzhalal-Abadskaya oblast'
ta: டசாலால்-அபட்ச்கயா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for KG-N
en: Naryn
ta: நார்யன்

note: Name for KG-O
en: Osh
ta: ஓச்

note: Name for KG-T
en: Talas
ta: தலாச்

note: Name for KG-Y
en: Issyk-Kul'skaja oblast'
ta: உசிக்-குல்ச்காசா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for KH-1
en: Banteay Mean Choăy
ta: பான்டே சராசரி சோ

note: Name for KH-10
en: Kracheh
ta: கிராச்சே

note: Name for KH-11
en: Mondol Kiri
ta: மோண்டோல் கிரி

note: Name for KH-12
en: Phnom Penh
ta: புனோம் பென்

note: Name for KH-13
en: Preah Vihear
ta: பிரேஆ விஇயர்

note: Name for KH-14
en: Prey Veaeng
ta: இரை வீங்

note: Name for KH-15
en: Pousaat
ta: பௌசாட்

note: Name for KH-16
en: Rotanak Kiri
ta: ரோட்டனக் கிரி

note: Name for KH-17
en: Siem Reab
ta: சீம் அறுவடை

note: Name for KH-18
en: Preah Sihanouk
ta: பிரேஆ சிஆன்ஓக்

note: Name for KH-19
en: Stoĕng Trêng
ta: ச்டோங் ட்ராங்

note: Name for KH-2
en: Baat Dambang
ta: பாட் டம்பாங்

note: Name for KH-20
en: Svaay Rieng
ta: ச்வே ரைங்

note: Name for KH-21
en: Taakaev
ta: தாகேவ்

note: Name for KH-22
en: Otdar Mean Chey
ta: ஓட்டார் சராசரி சே

note: Name for KH-23
en: Kaeb
ta: அயிப்

note: Name for KH-24
en: Pailin
ta: பைலின்

note: Name for KH-25
en: Tbong Khmum
ta: டிபோங் கமும்

note: Name for KH-3
en: Kampong Chaam
ta: கம்போங் சாம்

note: Name for KH-4
en: Kampong Chhnang
ta: கம்போங் சன்ராங்

note: Name for KH-5
en: Kampong Spueu
ta: கம்போங் ச்பியூ

note: Name for KH-6
en: Kampong Thum
ta: கம்போங் தம்

note: Name for KH-7
en: Kampot
ta: கம்போட்

note: Name for KH-8
en: Kandaal
ta: காந்தல்

note: Name for KH-9
en: Kaoh Kong
ta: காஓ காங்

note: Name for KI-G
en: Gilbert Islands
ta: கில்பர்ட் தீவுகள்

note: Name for KI-L
en: Line Islands
ta: வரி தீவுகள்

note: Name for KI-P
en: Phoenix Islands
ta: பீனிக்ச் தீவுகள்

note: Name for KM-A
en: Anjouan
ta: அஞ்சோவன்

note: Name for KM-G
en: Grande Comore
ta: கிராண்டே கோமோர்

note: Name for KM-M
en: Mohéli
ta: மொஎலி

note: Name for KN-01
en: Christ Church Nichola Town
ta: கிறிச்ட் சர்ச் நிக்கோலா டவுன்

note: Name for KN-02
en: Saint Anne Sandy Point
ta: செயிண்ட் அன்னே சாண்டி பாயிண்ட்

note: Name for KN-03
en: Saint George Basseterre
ta: செயிண்ட் சார்ச் பாசெட்டரே

note: Name for KN-04
en: Saint George Gingerland
ta: செயிண்ட் சார்ச் கிங்கர்லேண்ட்

note: Name for KN-05
en: Saint James Windward
ta: செயிண்ட் சேம்ச் விண்ட்வார்ட்

note: Name for KN-06
en: Saint John Capisterre
ta: செயிண்ட் சான் கேபிச்டர்ரே

note: Name for KN-07
en: Saint John Figtree
ta: செயிண்ட் சான் ஃபிக்ட்ரீ

note: Name for KN-08
en: Saint Mary Cayon
ta: செயிண்ட் மேரி கயோன்

note: Name for KN-09
en: Saint Paul Capisterre
ta: செயிண்ட் பால் கேபிச்டர்ரே

note: Name for KN-10
en: Saint Paul Charlestown
ta: செயிண்ட் பால் சார்லச்டவுன்

note: Name for KN-11
en: Saint Peter Basseterre
ta: செயிண்ட் பீட்டர் பாசெட்டரே

note: Name for KN-12
en: Saint Thomas Lowland
ta: செயிண்ட் தாமச் தாழ்நிலம்

note: Name for KN-13
en: Saint Thomas Middle Island
ta: செயிண்ட் தாமச் மிடில் தீவு

note: Name for KN-15
en: Trinity Palmetto Point
ta: டிரினிட்டி பால்மெட்டோ பாயிண்ட்

note: Name for KN-K
en: Saint Kitts
ta: செயிண்ட் கிட்ச்

note: Name for KN-N
en: Nevis
ta: நெவிச்

note: Name for KP-01
en: P'yǒngyang
ta: பி'யோங்யேங்

note: Name for KP-02
en: P'yǒngan-namdo
ta: பி'யோநாங்கன்-நம்டோ

note: Name for KP-03
en: P'yǒngan-bukto
ta: பி'யோன்கான்-புக்டோ

note: Name for KP-04
en: Chagang-do
ta: சாகாங்-டூ

note: Name for KP-05
en: Hwanghae-namdo
ta: வாங்ஏய்-நம்டோ

note: Name for KP-06
en: Hwanghae-bukto
ta: வாங்ஏய்-புக்டோ

note: Name for KP-07
en: Kangweonto
ta: கங்வொன்டோ

note: Name for KP-08
en: Hamgyǒng-namdo
ta: உாம்காங்-நாம்டோ

note: Name for KP-09
en: Hamgyǒng-bukto
ta: உாம்காங்-புக்கோ

note: Name for KP-10
en: Ryanggang-do
ta: ரியாங்காங்-டூ

note: Name for KP-13
en: Raseon
ta: ரேசியோன்

note: Name for KP-14
en: Nampho
ta: நம்போ

note: Name for KP-15
en: Kaeseong
ta: கெய்சோங்

note: Name for KR-11
en: Seoul-teukbyeolsi
ta: சியோல்-டுக்பியோல்சி

note: Name for KR-26
en: Busan-gwangyeoksi
ta: புசன்-குவாங்கீக்சி

note: Name for KR-27
en: Daegu-gwangyeoksi
ta: டேகு-குவாங்கீயோக்சி

note: Name for KR-29
en: Gwangju-gwangyeoksi
ta: குவாங்சு-குவாங்யோக்சி

note: Name for KR-30
en: Daejeon-gwangyeoksi
ta: டேசியோன்-குவாங்யோக்சி

note: Name for KR-31
en: Ulsan-gwangyeoksi
ta: உல்சன்-குவாங்யோக்சி

note: Name for KR-41
en: Gyeonggi-do
ta: கியோங்கி-டூ

note: Name for KR-42
en: Gangwon-teukbyeoljachido
ta: கேங்வோன்-டியூசியோல்சாச்சிடோ

note: Name for KR-43
en: Chungcheongbuk-do
ta: சுங்க்சியோங்புக்-டூ

note: Name for KR-44
en: Chungcheongnam-do
ta: சுங்க்சியோங்னம்-டூ

note: Name for KR-45
en: Jeollabuk-do
ta: சியோலபுக்-டூ

note: Name for KR-46
en: Jeollanam-do
ta: சியோலனம்-டூ

note: Name for KR-47
en: Gyeongsangbuk-do
ta: கியோங்சாங்புக்-டூ

note: Name for KR-48
en: Gyeongsangnam-do
ta: கியோங்சாங்னம்-டூ

note: Name for KR-49
en: Jeju-teukbyeoljachido
ta: செசு-டீுக்யோல்சசிடோ

note: Name for KR-50
en: Sejong
ta: செசோங்

note: Name for KW-AH
en: Al Aḩmadī
ta: அல் ஆமாதே

note: Name for KW-FA
en: Al Farwānīyah
ta: அல் ஃபர்வானியா

note: Name for KW-HA
en: Ḩawallī
ta: அவாலி

note: Name for KW-JA
en: Al Jahrā’
ta: அல் சஉ்ரா ’

note: Name for KW-MU
en: Mubārak al Kabīr
ta: முபிரக் அல் கபர்

note: Name for KZ-10
en: Abajskaja oblast’
ta: அபச்காசா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for KZ-11
en: Akmolinskaja oblast'
ta: அக்மோலின்ச்காசா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for KZ-15
en: Aktjubinskaja oblast'
ta: அக்சுபின்ச்காசா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for KZ-19
en: Almatinskaja oblast'
ta: அல்மதின்ச்கயா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for KZ-23
en: Atyrauskaja oblast'
ta: அடைராஉச்காசா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for KZ-27
en: Batys Qazaqstan oblysy
ta: பாடிச் கசாக்ச்தான் ஒப்லிசி

note: Name for KZ-31
en: Zhambyl oblysy
ta: சாம்பில் ஒப்லிசி

note: Name for KZ-33
en: Zhetisū oblysy
ta: சேடிசு ஒப்லைசி

note: Name for KZ-35
en: Karagandinskaja oblast'
ta: கராகந்தின்ச்கயா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for KZ-39
en: Kostanajskaja oblast'
ta: கோச்டானாச்ச்கா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for KZ-43
en: Kyzylordinskaja oblast'
ta: கைசைலோரடின்ச்காசா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for KZ-47
en: Mangghystaū oblysy
ta: மங்கிச்டா ஒப்லிசி

note: Name for KZ-55
en: Pavlodar oblysy
ta: பாவ்லோடர் ஒப்லிசி

note: Name for KZ-59
en: Severo-Kazahstanskaja oblast'
ta: சேவேரோ-காசாச்டாச்காசா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for KZ-61
en: Turkestankaya oblast'
ta: துர்கெச்டேங்கயா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for KZ-62
en: Ulytauskaja oblast’
ta: உய்டாஉச்காசா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for KZ-63
en: Shyghys Qazaqstan oblysy
ta: சைக்கிச் காசாக்ச்டன் ஒப்லிசி

note: Name for KZ-71
en: Astana
ta: அச்தானா

note: Name for KZ-75
en: Almaty
ta: அல்மாட்டி

note: Name for KZ-79
en: Shymkent
ta: சிம்கென்ட்

note: Name for LA-AT
en: Attapu
ta: அட்டபு

note: Name for LA-BK
en: Bokèo
ta: போகியோ

note: Name for LA-BL
en: Bolikhamxai
ta: போலிகாம்காய்

note: Name for LA-CH
en: Champasak
ta: சம்பசக்

note: Name for LA-HO
en: Houaphan
ta: உவாபன்

note: Name for LA-KH
en: Khammouan
ta: கம்முவான்

note: Name for LA-LM
en: Louang Namtha
ta: லூங் நம்தா

note: Name for LA-LP
en: Louangphabang
ta: லுகாங்பாபாங்

note: Name for LA-OU
en: Oudômxai
ta: ஔடோம்சாய்

note: Name for LA-PH
en: Phôngsali
ta: போங்சாலி

note: Name for LA-SL
en: Salavan
ta: சலவன்

note: Name for LA-SV
en: Savannakhét
ta: சவன்னகட்

note: Name for LA-VI, Name for LA-VT
en: Viangchan
ta: வியாங்கன்

note: Name for LA-XA
en: Xaignabouli
ta: சாய்க்நாபௌலி

note: Name for LA-XE
en: Xékong
ta: சைகோங்

note: Name for LA-XI
en: Xiangkhouang
ta: சியாங்கோங்

note: Name for LB-AK
en: Aakkâr
ta: Akkâர்

note: Name for LB-AS
en: Ash Shimāl
ta: ஆச் சிம்ல்

note: Name for LB-BA
en: Bayrūt
ta: பேரட்

note: Name for LB-BH
en: Baalbek-Hermel
ta: பால்பெக்-எர்மல்

note: Name for LB-BI
en: Al Biqā‘
ta: அல் பிகே ‘

note: Name for LB-JA
en: Al Janūb
ta: அல் சானப்

note: Name for LB-JL
en: Jabal Lubnān
ta: சபல் லுபன்

note: Name for LB-NA
en: An Nabaţīyah
ta: ஒரு நபாசாயா

note: Name for LC-01
en: Anse la Raye
ta: Anse la raye

note: Name for LC-02
en: Castries
ta: காச்டிரீச்

note: Name for LC-05
en: Dennery
ta: டென்னரி

note: Name for LC-06
en: Gros Islet
ta: க்ரோச் தீவு

note: Name for LC-07
en: Laborie
ta: உழைப்பு

note: Name for LC-08
en: Micoud
ta: மைக்க oud ட்

note: Name for LC-10
en: Soufrière
ta: ச ou ஃபிரியர்

note: Name for LC-11
en: Vieux Fort
ta: வியக்ச் கோட்டை

note: Name for LC-12
en: Canaries
ta: கேனரிகள்

note: Name for LI-01
en: Balzers
ta: பால்சர்ச்

note: Name for LI-03
en: Gamprin
ta: கேம்பிரின்

note: Name for LI-04
en: Mauren
ta: ம ure ரன்

note: Name for LI-05
en: Planken
ta: பிளாங்கன்

note: Name for LI-06
en: Ruggell
ta: ருகல்

note: Name for LI-07
en: Schaan
ta: சான்

note: Name for LI-08
en: Schellenberg
ta: செல்லன்பெர்க்

note: Name for LI-09
en: Triesen
ta: டியூசன்

note: Name for LI-10
en: Triesenberg
ta: ட்ரைசன்பெர்க்

note: Name for LI-11
en: Vaduz
ta: வாடுச்

note: Name for LK-1
en: Western Province
ta: மேற்கு மாகாணம்

note: Name for LK-11
en: Colombo
ta: கொழும்பு

note: Name for LK-12
en: Gampaha
ta: கம்பாஉா

note: Name for LK-13
en: Kalutara
ta: கலுதாரா

note: Name for LK-2
en: Central Province
ta: மத்திய மாகாணம்

note: Name for LK-21
en: Kandy
ta: கண்டி

note: Name for LK-22
en: Matale
ta: மாடல்

note: Name for LK-23
en: Nuwara Eliya
ta: நுவரா எலியா

note: Name for LK-3
en: Southern Province
ta: தெற்கு மாகாணம்

note: Name for LK-31
en: Galle
ta: கேலி

note: Name for LK-32
en: Matara
ta: மாதாரா

note: Name for LK-33
en: Hambantota
ta: உம்பந்தோட்டா

note: Name for LK-4
en: Northern Province
ta: வடக்கு மாகாணம்

note: Name for LK-41
en: Jaffna
ta: யாஃப்னா

note: Name for LK-42
en: Kilinochchi
ta: கிலினோச்சி

note: Name for LK-43
en: Mannar
ta: மன்னார்

note: Name for LK-44
en: Vavuniya
ta: வவைனியா

note: Name for LK-45
en: Mullaittivu
ta: முல்லிட்டிவ்

note: Name for LK-5
en: Eastern Province
ta: கிழக்கு மாகாணம்

note: Name for LK-51
en: Batticaloa
ta: பட்டிகலோவா

note: Name for LK-52
en: Ampara
ta: அம்பாரா

note: Name for LK-53
en: Trincomalee
ta: திருகோணமல்

note: Name for LK-6
en: North Western Province
ta: வட மேற்கு மாகாணம்

note: Name for LK-61
en: Kurunegala
ta: குருனேகலா

note: Name for LK-62
en: Puttalam
ta: புட்டலம்

note: Name for LK-7
en: North Central Province
ta: வட மத்திய மாகாணம்

note: Name for LK-71
en: Anuradhapura
ta: அனுராதபுரா

note: Name for LK-72
en: Polonnaruwa
ta: பொலோனாருவா

note: Name for LK-8
en: Uva Province
ta: உவா மாகாணம்

note: Name for LK-81
en: Badulla
ta: பதுல்லா

note: Name for LK-82
en: Monaragala
ta: மோனராகலா

note: Name for LK-9
en: Sabaragamuwa Province
ta: சபராகாமுவா மாகாணம்

note: Name for LK-91
en: Ratnapura
ta: ரத்னாபுரா

note: Name for LK-92
en: Kegalla
ta: கெகல்

note: Name for LR-BG
en: Bong
ta: போங்

note: Name for LR-BM
en: Bomi
ta: போமி

note: Name for LR-CM
en: Grand Cape Mount
ta: கிராண்ட் கேப் மவுண்ட்

note: Name for LR-GB
en: Grand Bassa
ta: கிராண்ட் பாச்சா

note: Name for LR-GG
en: Grand Gedeh
ta: கிராண்ட் கெடே

note: Name for LR-GK
en: Grand Kru
ta: கிராண்ட் க்ரூ

note: Name for LR-LO
en: Lofa
ta: லோஃபா

note: Name for LR-MG
en: Margibi
ta: மார்கிபி

note: Name for LR-MO
en: Montserrado
ta: மொன்செராடோ

note: Name for LR-MY, Name for US-MD
en: Maryland
ta: மேரிலாந்து

note: Name for LR-NI
en: Nimba
ta: நிம்பா

note: Name for LR-RG
en: River Gee
ta: கீ நதி

note: Name for LR-RI
en: River Cess
ta: நதி செச்

note: Name for LR-SI
en: Sinoe
ta: சினோ

note: Name for LS-A
en: Maseru
ta: மசெரு

note: Name for LS-B
en: Botha-Bothe
ta: போத்தா-போத்தே

note: Name for LS-C
en: Leribe
ta: லெரிபே

note: Name for LS-D
en: Berea
ta: உச்ச

note: Name for LS-E
en: Mafeteng
ta: மாஃபெடெங்

note: Name for LS-F
en: Mohale's Hoek
ta: மொஉாலின் ஓக்

note: Name for LS-H
en: Qacha's Nek
ta: கச்சாவின் நெக்

note: Name for LS-J
en: Mokhotlong
ta: மொகோட்லாங்

note: Name for LS-K
en: Thaba-Tseka
ta: தபா-ட்சேகா

note: Name for LT-01
en: Akmenė
ta: அக்மென்

note: Name for LT-02
en: Alytaus miestas
ta: அலிடாச் மீச்டாச்

note: Name for LT-03
en: Alytus
ta: அலிட்டச்

note: Name for LT-04
en: Anykščiai
ta: Anykšaiai

note: Name for LT-05
en: Birštonas
ta: பிரையோனாச்

note: Name for LT-06
en: Biržai
ta: பிர்

note: Name for LT-07
en: Druskininkai
ta: ட்ருச்கினின்காய்

note: Name for LT-09
en: Ignalina
ta: பற்றவைப்பு

note: Name for LT-10
en: Jonava
ta: சோனாவா

note: Name for LT-11
en: Joniškis
ta: சோனிகிச்

note: Name for LT-12
en: Jurbarkas
ta: சர்பர்காச்

note: Name for LT-13
en: Kaišiadorys
ta: கெய்சியாடரிச்

note: Name for LT-14
en: Kalvarija
ta: கல்வரிசா

note: Name for LT-15
en: Kauno miestas
ta: க un னோ மீச்டாச்

note: Name for LT-16
en: Kaunas
ta: க un னாக்கள்

note: Name for LT-17
en: Kazlų Rūdos
ta: Kazlų rūdos

note: Name for LT-19
en: Kelmė
ta: கெல்மே

note: Name for LT-22
en: Kretinga
ta: கிரெடிங்கா

note: Name for LT-23
en: Kupiškis
ta: குபிகிச்

note: Name for LT-24
en: Lazdijai
ta: லாச்டிசாய்

note: Name for LT-25
en: Marijampolė
ta: மரிசம்போலே

note: Name for LT-26
en: Mažeikiai
ta: Maeikiai

note: Name for LT-27
en: Molėtai
ta: மோல்தாய்

note: Name for LT-28
en: Neringa
ta: நெரிங்கா

note: Name for LT-29
en: Pagėgiai
ta: பாகியா

note: Name for LT-30
en: Pakruojis
ta: பக்ருசிச்

note: Name for LT-31
en: Palangos miestas
ta: பாலங்கோச் மீச்டாச்

note: Name for LT-32
en: Panevėžio miestas
ta: பனெவிசியோ மீச்டாச்

note: Name for LT-33
en: Panevėžys
ta: Panevėėys

note: Name for LT-34
en: Pasvalys
ta: பாச்வாலிகள்

note: Name for LT-35
en: Plungė
ta: பிளங்

note: Name for LT-36
en: Prienai
ta: ப்ரைனாய்

note: Name for LT-37
en: Radviliškis
ta: ராட்விலிகிச்

note: Name for LT-38
en: Raseiniai
ta: ரசீனியா

note: Name for LT-39
en: Rietavas
ta: ரைட்டவர்கள்

note: Name for LT-40
en: Rokiškis
ta: ரோகிகிச்

note: Name for LT-43
en: Šiaulių miestas
ta: Šiaulių Miestas

note: Name for LT-44
en: Šiauliai
ta: Šiulaiai

note: Name for LT-47
en: Širvintos
ta: Irvintos

note: Name for LT-48
en: Skuodas
ta: ச்குவோடாச்

note: Name for LT-50
en: Tauragė
ta: Taauragė

note: Name for LT-51
en: Telšiai
ta: டெலியா

note: Name for LT-52
en: Trakai
ta: டிராகாய்

note: Name for LT-56
en: Vilkaviškis
ta: வில்காவிகிச்

note: Name for LT-57
en: Vilniaus miestas
ta: வில்னியச் மீச்டாச்

note: Name for LT-58
en: Vilnius
ta: வில்னியச்

note: Name for LT-59
en: Visaginas
ta: விசோசினாச்

note: Name for LT-60
en: Zarasai
ta: சராசாய்

note: Name for LT-AL
en: Alytaus apskritis
ta: அலிடாச் அப்ச்கிரிடிச்

note: Name for LT-KU
en: Kauno apskritis
ta: க un னோ அப்ச்கிரிடிச்

note: Name for LT-MR
en: Marijampolės apskritis
ta: மரிசாம்போலச் அப்ச்கிரிடிச்

note: Name for LT-PN
en: Panevėžio apskritis
ta: Panevėėio apskritis

note: Name for LT-SA
en: Šiaulių apskritis
ta: Šiulių apskritis

note: Name for LT-TA
en: Tauragės apskritis
ta: டாராகச் அப்ச்கிரிடிச்

note: Name for LT-TE
en: Telšių apskritis
ta: டெல்சி அப்ச்கிரிடிச்

note: Name for LT-VL
en: Vilniaus apskritis
ta: வில்னியச் அப்ச்கிரிடிச்

note: Name for LU-CA
en: Capellen
ta: கேபெல்லன்

note: Name for LU-CL
en: Clervaux
ta: கிளெர்வாக்ச்

note: Name for LU-DI
en: Diekirch
ta: டைகிர்ச்

note: Name for LU-EC
en: Echternach
ta: எகெர்னாச்

note: Name for LU-ES
en: Esch-sur-Alzette
ta: எச்ச்-சுர்-அல்செட்

note: Name for LU-GR
en: Grevenmacher
ta: கிரென்மேக்கர்

note: Name for LU-ME
en: Mersch
ta: மெர்ச்

note: Name for LU-RD
en: Redange
ta: ரெடேஞ்ச்

note: Name for LU-VD
en: Vianden
ta: விண்டன்

note: Name for LU-WI
en: Wiltz
ta: வில்ட்ச்

note: Name for LV-002
en: Aizkraukles novads
ta: ஐச்க்ராகில்ச் நோவாட்ச்

note: Name for LV-007
en: Alūksnes novads
ta: அலெக்ச்னச் நோவாட்ச்

note: Name for LV-011
en: Ādažu novads
ta: Ādažu Novads

note: Name for LV-015
en: Balvu novads
ta: பால்வு நோவாட்ச்

note: Name for LV-016
en: Bauskas novads
ta: பாச்காச் நோவாட்ச்

note: Name for LV-022
en: Cēsu novads
ta: Cēsu Novads

note: Name for LV-026
en: Dobeles novads
ta: டோபல்ச் நோவாட்ச்

note: Name for LV-033
en: Gulbenes novads
ta: குல்பெனச் நோவாட்ச்

note: Name for LV-041
en: Jelgavas novads
ta: செல்காவாச் நோவாட்ச்

note: Name for LV-042
en: Jēkabpils novads
ta: Jēkabpils Novads

note: Name for LV-047
en: Krāslavas novads
ta: கிராச்லாவாச் நோவாட்ச்

note: Name for LV-050
en: Kuldīgas novads
ta: குல்தகாச் நோவாட்ச்

note: Name for LV-054
en: Limbažu novads
ta: லிம்பா நோவாட்ச்

note: Name for LV-056
en: Līvānu novads
ta: லெவானு நோவாட்ச்

note: Name for LV-058
en: Ludzas novads
ta: லூட்சாச் நோவாட்ச்

note: Name for LV-059
en: Madonas novads
ta: மடோனாச் நோவாட்ச்

note: Name for LV-062
en: Mārupes novads
ta: மாரூப்ச் நோவாட்ச்

note: Name for LV-068
en: Olaines novads
ta: ஓலெய்ன்ச் நோவாட்ச்

note: Name for LV-080
en: Ropažu novads
ta: ரோபா நோவாட்ச்

note: Name for LV-087
en: Salaspils novads
ta: சலாச்பில்ச் நோவாட்ச்

note: Name for LV-088
en: Saldus novads
ta: சால்டச் நோவாட்ச்

note: Name for LV-089
en: Saulkrastu novads
ta: சவுல்க்ராச்டு நோவாட்ச்

note: Name for LV-091
en: Siguldas novads
ta: சிகுல்தாச் நோவாட்ச்

note: Name for LV-094
en: Smiltenes novads
ta: நோவாட்ச் ச்மைல்டென்ச்

note: Name for LV-097
en: Talsu novads
ta: தால்சு நோவாட்ச்

note: Name for LV-099
en: Tukuma novads
ta: துக்குமா நோவாட்ச்

note: Name for LV-101
en: Valkas novads
ta: வால்காச் நோவாட்ச்

note: Name for LV-102
en: Varakļānu novads
ta: வராகானு நோவாட்ச்

note: Name for LV-106
en: Ventspils novads
ta: வெண்ட்ச்பில்ச் நோவாட்ச்

note: Name for LV-111
en: Augšdaugavas novads
ta: ஆக்தாகவாச் நோவாட்ச்

note: Name for LV-112
en: Dienvidkurzemes Novads
ta: Dienvidkurzemes novads

note: Name for LV-113
en: Valmieras Novads
ta: வால்மீராச் நோவாட்ச்

note: Name for LV-JEL
en: Jelgava
ta: செல்கவா

note: Name for LV-JUR
en: Jūrmala
ta: சார்மாலா

note: Name for LV-LPX
en: Liepāja
ta: லிபாசா

note: Name for LV-REZ
en: Rēzekne
ta: ராசெக்னே

note: Name for LV-RIX
en: Rīga
ta: ராகா

note: Name for LV-VEN
en: Ventspils
ta: வெண்ட்ச்பில்ச்

note: Name for LY-BA
en: Banghāzī
ta: பாங்கா

note: Name for LY-BU
en: Al Buţnān
ta: அல் புனான்

note: Name for LY-DR
en: Darnah
ta: டார்னா

note: Name for LY-GT
en: Ghāt
ta: கோட்

note: Name for LY-JA
en: Al Jabal al Akhḑar
ta: அல் சபல் அல் அகார்

note: Name for LY-JG
en: Al Jabal al Gharbī
ta: அல் சபல் அல் கார்பே

note: Name for LY-JI
en: Al Jafārah
ta: அல் சஃபாரா

note: Name for LY-JU
en: Al Jufrah
ta: அல் சுஃப்ரா

note: Name for LY-KF
en: Al Kufrah
ta: அல் குஃப்ரா

note: Name for LY-MB
en: Al Marqab
ta: அல் மார்காப்

note: Name for LY-MJ
en: Al Marj
ta: அல் மார்ச்

note: Name for LY-MQ
en: Murzuq
ta: முர்சுக்

note: Name for LY-NL
en: Nālūt
ta: நாலட்

note: Name for LY-NQ
en: An Nuqāţ al Khams
ta: ஒரு நுகுவே அல் காம்ச்

note: Name for LY-SB
en: Sabhā
ta: சபா

note: Name for LY-SR
en: Surt
ta: சர்ட்

note: Name for LY-TB
en: Ţarābulus
ta: Ţarabulus

note: Name for LY-WA
en: Al Wāḩāt
ta: அல் வா

note: Name for LY-WD
en: Wādī al Ḩayāt
ta: Wādī al ḩayāt

note: Name for LY-WS
en: Wādī ash Shāţi’
ta: Wādī Ash shāţi ’

note: Name for LY-ZA
en: Az Zāwiyah
ta: அச் சவியா

note: Name for MA-01
en: Tanger-Tétouan-Al Hoceïma
ta: டாங்கர்-டோட்டூன்-அல் ஒசெமா

note: Name for MA-02
en: L'Oriental
ta: L'oirtal

note: Name for MA-03
en: Fès-Meknès
ta: ஃபச்-மெக்னச்

note: Name for MA-04
en: Rabat-Salé-Kénitra
ta: ரபாத்-சாலே-கினிட்ரா

note: Name for MA-05
en: Béni Mellal-Khénifra
ta: பெனி மெல்லல்-கெனிஃப்ரா

note: Name for MA-06
en: Casablanca-Settat
ta: காசாபிளாங்கா-செட்டாட்

note: Name for MA-07
en: Marrakech-Safi
ta: மராகேச்-சாஃபி

note: Name for MA-08
en: Drâa-Tafilalet
ta: டிரா-தாஃபிலாலெட்

note: Name for MA-09
en: Souss-Massa
ta: ச ous ச்-மாசா

note: Name for MA-10
en: Guelmim-Oued Noun (EH-partial)
ta: குயல்மி-யூட் பெயர்ச்சொல் (ஈ.எச்-பாக்டியல்)

note: Name for MA-11
en: Laâyoune-Sakia El Hamra (EH-partial)
ta: லாயவுன்-சாக்கியா எல் உம்ரா (ஈ.எச்-பார்ட்டியல்)

note: Name for MA-12
en: Dakhla-Oued Ed-Dahab (EH)
ta: டக்லா-ஓட் எட்-தஉாப் (ஈ.எச்)

note: Name for MA-AGD
en: Agadir-Ida-Ou-Tanane
ta: அகதிர்-ஐடா-ஓ-டானேன்

note: Name for MA-AOU
en: Aousserd (EH)
ta: Ausserd (eh)

note: Name for MA-ASZ
en: Assa-Zag (EH-partial)
ta: அசா-சாக் (ஈஎச்-பாக்டியல்)

note: Name for MA-AZI
en: Azilal
ta: அசிலால்

note: Name for MA-BEM
en: Béni Mellal
ta: பெனி மெல்லல்

note: Name for MA-BER
en: Berkane
ta: பெர்கேன்

note: Name for MA-BES
en: Benslimane
ta: பென்சிலேன்

note: Name for MA-BOD
en: Boujdour (EH)
ta: பூச்தூர் (ஈ.எச்)

note: Name for MA-BOM
en: Boulemane
ta: பவுலேமேன்

note: Name for MA-BRR
en: Berrechid
ta: பெரெச்சிட்

note: Name for MA-CAS
en: Casablanca
ta: காசாபிளாங்கா

note: Name for MA-CHE
en: Chefchaouen
ta: Chefchouen

note: Name for MA-CHI
en: Chichaoua
ta: சிச்சாவா

note: Name for MA-CHT
en: Chtouka-Ait Baha
ta: Chtouka-ait baha

note: Name for MA-DRI
en: Driouch
ta: ட்ரியூச்

note: Name for MA-ERR
en: Errachidia
ta: எர்ராச்சிடியா

note: Name for MA-ESI
en: Essaouira
ta: Ssououira

note: Name for MA-ESM
en: Es-Semara (EH-partial)
ta: ES-SEMARA (EH-PARTIAL)

note: Name for MA-FAH
en: Fahs-Anjra
ta: ஃபாச்-அஞ்ச்ரா

note: Name for MA-FES
en: Fès
ta: Fés

note: Name for MA-FQH
en: Fquih Ben Salah
ta: Fquih பென் சலா

note: Name for MA-GUE
en: Guelmim
ta: குயல்மிம்

note: Name for MA-HAJ
en: El Hajeb
ta: எல் உாசேப்

note: Name for MA-HAO
en: Al Haouz
ta: அல் உவுச்

note: Name for MA-HOC
en: Al Hoceïma
ta: அல் ஒசெமா

note: Name for MA-INE
en: Inezgane-Ait Melloul
ta: INEZGANE-AIT MELLOUL

note: Name for MA-JDI
en: El Jadida
ta: எல் சாடிடா

note: Name for MA-JRA
en: Jerada
ta: செராடா

note: Name for MA-KEN
en: Kénitra
ta: கோனிட்ரா

note: Name for MA-KES
en: El Kelâa des Sraghna
ta: எல் கெலா டெச் ச்ரக்னா

note: Name for MA-KHN
en: Khénifra
ta: கோனிஃப்ரா

note: Name for MA-KHO
en: Khouribga
ta: க ou ரிப்கா

note: Name for MA-LAA
en: Laâyoune (EH)
ta: லாயவுன் (ஈ.எச்)

note: Name for MA-LAR
en: Larache
ta: லாராச்

note: Name for MA-MAR
en: Marrakech
ta: மராகேச்

note: Name for MA-MDF
en: M’diq-Fnideq
ta: M’diq-fnideq

note: Name for MA-MED
en: Médiouna
ta: மெடிய oun னா

note: Name for MA-MEK
en: Meknès
ta: மெக்னச்

note: Name for MA-MID
en: Midelt
ta: மிட்

note: Name for MA-MOH
en: Mohammadia
ta: முகமதியா

note: Name for MA-MOU
en: Moulay Yacoub
ta: ம ou லே யாகோப்

note: Name for MA-NAD
en: Nador
ta: நாடோர்

note: Name for MA-NOU
en: Nouaceur
ta: ந ou ஃபர்

note: Name for MA-OUD
en: Oued Ed-Dahab (EH)
ta: Oued ed-dahab (eh)

note: Name for MA-OUJ
en: Oujda-Angad
ta: ஓச்தா-அங்காத்

note: Name for MA-OUZ
en: Ouezzane
ta: Ouezezane

note: Name for MA-RAB
en: Rabat
ta: ரபாத்

note: Name for MA-REH
en: Rehamna
ta: ரெமாம்னா

note: Name for MA-SAF, Name for MT-47
en: Safi
ta: சஃபி

note: Name for MA-SAL
en: Salé
ta: சாலே

note: Name for MA-SEF
en: Sefrou
ta: செஃப்ரூ

note: Name for MA-SET
en: Settat
ta: குடியேறவும்

note: Name for MA-SIB
en: Sidi Bennour
ta: சிடி பென்னோர்

note: Name for MA-SIF
en: Sidi Ifni
ta: சிடி இஃப்னி

note: Name for MA-SIK
en: Sidi Kacem
ta: சிடி கேசெம்

note: Name for MA-SIL
en: Sidi Slimane
ta: சிடி ச்லிமானே

note: Name for MA-SKH
en: Skhirate-Témara
ta: ச்கிரேட்-டெமாரா

note: Name for MA-TAF
en: Tarfaya (EH-partial)
ta: டார்ஃபாயா (ஈ.எச்-பார்டியல்)

note: Name for MA-TAR
en: Taroudannt
ta: Taruudannt

note: Name for MA-TAT
en: Tata
ta: டாடா

note: Name for MA-TAZ
en: Taza
ta: டாசா

note: Name for MA-TIN
en: Tinghir
ta: டிங்கிர்

note: Name for MA-TNG
en: Tanger-Assilah
ta: டாங்கர்-அசிலா

note: Name for MA-TNT
en: Tan-Tan (EH-partial)
ta: பழுப்பு-டான் (ஈ.எச்-பார்ட்டியல்)

note: Name for MA-YUS
en: Youssoufia
ta: USSOUFIA

note: Name for MA-ZAG
en: Zagora
ta: சாகோரா

note: Name for MC-CL
en: La Colle
ta: லா கோல்

note: Name for MC-CO
en: La Condamine
ta: லா கான்டமைன்

note: Name for MC-GA
en: La Gare
ta: லா கரே

note: Name for MC-JE
en: Jardin Exotique
ta: சார்டின் எக்சோடிக்

note: Name for MC-LA
en: Larvotto
ta: லார்வோட்டோ

note: Name for MC-MA
en: Malbousquet
ta: மால்பச்கெட்

note: Name for MC-MC
en: Monte-Carlo
ta: மான்டே-கார்லோ

note: Name for MC-MG
en: Moneghetti
ta: மோன்கெட்டி

note: Name for MC-MO
en: Monaco-Ville
ta: மொனாக்கோ-வில்லே

note: Name for MC-MU
en: Moulins
ta: மவுலின்

note: Name for MC-PH
en: Port-Hercule
ta: போர்ட்-எர்குல்

note: Name for MC-SD
en: Sainte-Dévote
ta: SAINTE-Dévote

note: Name for MC-SO
en: La Source
ta: லா ஆதாரம்

note: Name for MC-SP
en: Spélugues
ta: ச்ப்லுகூச்

note: Name for MC-SR
en: Saint-Roman
ta: செயிண்ட்-ரோமன்

note: Name for MC-VR
en: Vallon de la Rousse
ta: வாலோன் டி லா ரூச்

note: Name for MD-AN
en: Anenii Noi
ta: அனெனி நொய்

note: Name for MD-BA
en: Bălți
ta: பெலி

note: Name for MD-BD
en: Bender [Tighina]
ta: பெண்டர் [டிகினா]

note: Name for MD-BR
en: Briceni
ta: பிரிசெனி

note: Name for MD-BS
en: Basarabeasca
ta: பசரபீச்கா

note: Name for MD-CA
en: Cahul
ta: கஉுல்

note: Name for MD-CM
en: Cimișlia
ta: சிமிலியா

note: Name for MD-CR
en: Criuleni
ta: கிரியுலேனி

note: Name for MD-CT
en: Cantemir
ta: Contemir

note: Name for MD-DR
en: Drochia
ta: ட்ரோச்சியா

note: Name for MD-DU
en: Dubăsari
ta: துபசரி

note: Name for MD-ED
en: Edineț
ta: EDINEț

note: Name for MD-FL
en: Florești
ta: ஃப்ளோர்டி

note: Name for MD-GA
en: Găgăuzia, Unitatea teritorială autonomă (UTAG)
ta: Găgăuzia, Unitatea Teritorială autonomă (Utag)

note: Name for MD-GL
en: Glodeni
ta: குளோடேனி

note: Name for MD-HI
en: Hîncești
ta: உான்சிடி

note: Name for MD-LE
en: Leova
ta: லியோவா

note: Name for MD-NI
en: Nisporeni
ta: நிச்போரேனி

note: Name for MD-RE
en: Rezina
ta: ரெசினா

note: Name for MD-RI
en: Rîșcani
ta: ரொசானி

note: Name for MD-SD
en: Șoldănești
ta: Șoldăneti

note: Name for MD-SI
en: Sîngerei
ta: Sangerei

note: Name for MD-SN
en: Stînga Nistrului, unitatea teritorială din
ta: ச்டெங்கா நிச்ட்ரூலி, யூனிடேட்டியா டெரிட்டோரியல் டின்

note: Name for MD-SO
en: Soroca
ta: சொரோகா

note: Name for MD-ST
en: Strășeni
ta: ச்ட்ரெசி

note: Name for MD-SV
en: Ștefan Vodă
ta: Ștefan vodă

note: Name for MD-TA
en: Taraclia
ta: தராக்லியா

note: Name for MD-TE
en: Telenești
ta: டெலனிடி

note: Name for ME-01
en: Andrijevica
ta: ஆண்ட்ரிசெவிகா

note: Name for ME-02
en: Bar
ta: மதுக்கூடம்

note: Name for ME-03
en: Berane
ta: பெரேன்

note: Name for ME-04
en: Bijelo Polje
ta: பிசெலோ பொல்சே

note: Name for ME-05
en: Budva
ta: புட்வா

note: Name for ME-06
en: Cetinje
ta: செடின்சே

note: Name for ME-07
en: Danilovgrad
ta: டானிலோவ்கிராட்

note: Name for ME-08
en: Herceg-Novi
ta: எர்செக்-நோவி

note: Name for ME-09
en: Kolašin
ta: கோலாசின்

note: Name for ME-10
en: Kotor
ta: கோட்டோர்

note: Name for ME-11
en: Mojkovac
ta: மோச்கோவாக்

note: Name for ME-12
en: Nikšić
ta: நிகிசிக்

note: Name for ME-13
en: Plav
ta: பிளாவ்

note: Name for ME-16
en: Podgorica
ta: போட்கோரிகா

note: Name for ME-17
en: Rožaje
ta: ரோசாசே

note: Name for ME-18
en: Šavnik
ta: Avavnik

note: Name for ME-22
en: Gusinje
ta: குசின்சே

note: Name for ME-23
en: Petnjica
ta: பெட்ன்சிகா

note: Name for ME-24
en: Tuzi
ta: துசி

note: Name for ME-25
en: Zeta
ta: சீட்டா

note: Name for MG-A
en: Toamasina
ta: டோமாசினா

note: Name for MG-D
en: Antsiranana
ta: ஆண்ட்சிரனானா

note: Name for MG-F
en: Fianarantsoa
ta: ஃபியனாரண்ட்சோ

note: Name for MG-M
en: Mahajanga
ta: மஉாசங்கா

note: Name for MG-U
en: Toliara
ta: டோலியாரா

note: Name for MH-ALL
en: Ailinglaplap
ta: AilingLaplap

note: Name for MH-ARN
en: Arno
ta: ஆர்னோ

note: Name for MH-AUR
en: Aur
ta: அவுர்

note: Name for MH-EBO
en: Ebon
ta: எபோன்

note: Name for MH-ENI
en: Enewetak & Ujelang
ta: Enewetak & ujelang

note: Name for MH-JAB
en: Jabat
ta: சபாத்

note: Name for MH-JAL
en: Jaluit
ta: சலூட்

note: Name for MH-KIL
en: Bikini & Kili
ta: பிகினி & கிலி

note: Name for MH-KWA
en: Kwajalein
ta: குவாசலின்

note: Name for MH-L
en: Ralik chain
ta: ராலிக் சங்கிலி

note: Name for MH-LAE
en: Lae
ta: லே

note: Name for MH-LIB
en: Lib
ta: லிப்

note: Name for MH-LIK
en: Likiep
ta: லிக்கீப்

note: Name for MH-MAJ
en: Majuro
ta: மசுரோ

note: Name for MH-MAL
en: Maloelap
ta: மாலோலாப்

note: Name for MH-MEJ
en: Mejit
ta: மெசித்

note: Name for MH-MIL
en: Mili
ta: மிலி

note: Name for MH-NMK
en: Namdrik
ta: நம்ட்ரிக்

note: Name for MH-T
en: Ratak chain
ta: ரத்தக் சங்கிலி

note: Name for MH-UJA
en: Ujae
ta: உசே

note: Name for MH-UTI
en: Utrik
ta: உட்ரிக்

note: Name for MH-WTH
en: Wotho
ta: வோதோ

note: Name for MH-WTJ
en: Wotje
ta: வோட்சே

note: Name for MK-101
en: Veles
ta: வெல்ச்

note: Name for MK-102
en: Gradsko
ta: கிராட்ச்கோ

note: Name for MK-103
en: Demir Kapija
ta: டெமிர் கபிசா

note: Name for MK-104
en: Kavadarci
ta: கவாடார்சி

note: Name for MK-105
en: Lozovo
ta: லோசோவோ

note: Name for MK-106
en: Negotino
ta: பேச்சுவார்த்தை

note: Name for MK-107
en: Rosoman
ta: ரோசோமன்

note: Name for MK-108
en: Sveti Nikole
ta: ச்வெட்டி நிகோல்

note: Name for MK-201
en: Berovo
ta: பெரோவோ

note: Name for MK-202
en: Vinica
ta: வினிகா

note: Name for MK-203
en: Delčevo
ta: டெலெவோ

note: Name for MK-205
en: Karbinci
ta: கார்பின்சி

note: Name for MK-206
en: Kočani
ta: கோசானி

note: Name for MK-207
en: Makedonska Kamenica
ta: மாகெடோன்ச்கா கமெனிகா

note: Name for MK-208
en: Pehčevo
ta: பெஎவோ

note: Name for MK-209
en: Probištip
ta: Probientip

note: Name for MK-210
en: Češinovo-Obleševo
ta: Čeாமினோவோ-ஓப்லெவோ

note: Name for MK-211
en: Štip
ta: Tip

note: Name for MK-303
en: Debar
ta: டெபார்

note: Name for MK-304
en: Debrca
ta: டெப்ர்கா

note: Name for MK-307
en: Kičevo
ta: கிசெவோ

note: Name for MK-308
en: Makedonski Brod
ta: மேக்கெடோன்ச்கி ப்ராட்

note: Name for MK-310
en: Ohrid
ta: ஓரிட்

note: Name for MK-311
en: Plasnica
ta: பிளாச்னிகா

note: Name for MK-312
en: Struga
ta: ச்ட்ரூகா

note: Name for MK-313
en: Centar Župa
ta: Centar župa

note: Name for MK-401
en: Bogdanci
ta: போக்டான்சி

note: Name for MK-402
en: Bosilovo
ta: போசிலோவோ

note: Name for MK-403
en: Valandovo
ta: வலாண்டோவோ

note: Name for MK-404
en: Vasilevo
ta: வாசிலெவோ

note: Name for MK-405
en: Gevgelija
ta: கெவெலிசா

note: Name for MK-406
en: Dojran
ta: டோச்ரான்

note: Name for MK-407
en: Konče
ta: கோன்

note: Name for MK-408
en: Novo Selo
ta: நோவோ செலோ

note: Name for MK-409
en: Radoviš
ta: ராடோவிக்

note: Name for MK-410
en: Strumica
ta: ச்ட்ரூமிகா

note: Name for MK-501
en: Bitola
ta: பிடோலா

note: Name for MK-502
en: Demir Hisar
ta: டெமிர் இசார்

note: Name for MK-503
en: Dolneni
ta: டோல்னெனி

note: Name for MK-504
en: Krivogaštani
ta: கிரிவோகாச்டானி

note: Name for MK-505
en: Kruševo
ta: க்ரூவோ

note: Name for MK-506
en: Mogila
ta: மோகிலா

note: Name for MK-507
en: Novaci
ta: நோவாசி

note: Name for MK-508
en: Prilep
ta: ப்ரிலெப்

note: Name for MK-509
en: Resen
ta: ரெசென்

note: Name for MK-601
en: Bogovinje
ta: போகோவின்சே

note: Name for MK-602
en: Brvenica
ta: ப்ர்வெனிகா

note: Name for MK-604
en: Gostivar
ta: கோச்டிவார்

note: Name for MK-605
en: Želino
ta: எலினோ

note: Name for MK-606
en: Jegunovce
ta: வேகமோவிச்

note: Name for MK-607
en: Mavrovo i Rostuše
ta: Mavrovo i rostuze

note: Name for MK-608
en: Tearce
ta: கண்ணீர்

note: Name for MK-609
en: Tetovo
ta: டெட்டோவோ

note: Name for MK-702
en: Kriva Palanka
ta: கிரிவா பாலங்கா

note: Name for MK-703
en: Kumanovo
ta: குமனோவோ

note: Name for MK-704
en: Lipkovo
ta: லிப்கோவோ

note: Name for MK-705
en: Rankovce
ta: ரான்கோவ்ச்

note: Name for MK-706
en: Staro Nagoričane
ta: ச்டாரோ நாகோரியானேன்

note: Name for MK-801
en: Aerodrom †
ta: ஏரோட்ரோம்

note: Name for MK-802
en: Aračinovo
ta: அராசினோவோ

note: Name for MK-803
en: Butel †
ta: புட்டெல்

note: Name for MK-804
en: Gazi Baba †
ta: காசி பாபா

note: Name for MK-805
en: Gjorče Petrov †
ta: Gjorče பெட்ரோவ்

note: Name for MK-806
en: Zelenikovo
ta: செலெனிகோவோ

note: Name for MK-808
en: Karpoš †
ta: Garpoz

note: Name for MK-809
en: Kisela Voda †
ta: கிசெலா வோடா

note: Name for MK-810
en: Petrovec
ta: பெட்ரோவெக்

note: Name for MK-811
en: Saraj †
ta: சாராச்

note: Name for MK-812
en: Sopište
ta: Sopiங்டே

note: Name for MK-813
en: Studeničani
ta: ச்டுடெனி

note: Name for MK-814
en: Centar †
ta: நூற்றாண்டு

note: Name for MK-815
en: Čair †
ta: Čair

note: Name for MK-816
en: Čučer-Sandevo
ta: Čučer-sandevo

note: Name for MK-817
en: Šuto Orizari †
ta: Šuto orizari

note: Name for ML-1
en: Kayes
ta: கெய்ச்

note: Name for ML-2
en: Koulikoro
ta: க ou லிகோரோ

note: Name for ML-3
en: Sikasso
ta: சிகாசோ

note: Name for ML-5
en: Mopti
ta: மோப்டி

note: Name for ML-6
en: Tombouctou
ta: டோம்போவ்டோ

note: Name for ML-7
en: Gao
ta: காவ்

note: Name for ML-8
en: Kidal
ta: கிடால்

note: Name for ML-9
en: Ménaka
ta: மெனகா

note: Name for ML-BKO
en: Bamako
ta: பாமகோ

note: Name for MM-01
en: Sagaing
ta: சாகிங்

note: Name for MM-02
en: Bago
ta: பாகோ

note: Name for MM-03
en: Magway
ta: மேக்வே

note: Name for MM-04
en: Mandalay
ta: மாண்டலே

note: Name for MM-05
en: Tanintharyi
ta: தனந்தரி

note: Name for MM-06
en: Yangon
ta: யாங்கோன்

note: Name for MM-07
en: Ayeyarwady
ta: அய்யர்வாடி

note: Name for MM-11
en: Kachin
ta: கச்சின்

note: Name for MM-12
en: Kayah
ta: கயா

note: Name for MM-13
en: Kayin
ta: கெய்ன்

note: Name for MM-14
en: Chin
ta: கன்னம்

note: Name for MM-15
en: Mon
ta: மோன்

note: Name for MM-16
en: Rakhine
ta: ராகின்

note: Name for MM-17
en: Shan
ta: சான்

note: Name for MM-18
en: Nay Pyi Taw
ta: இல்லை பை டவ்

note: Name for MN-035
en: Orhon
ta: ஓர்உான்

note: Name for MN-037
en: Darhan uul
ta: தர்உான் யூல்

note: Name for MN-039
en: Hentiy
ta: என்டி

note: Name for MN-041
en: Hövsgöl
ta: உாவ்ச்கால்

note: Name for MN-043
en: Hovd
ta: HOVD

note: Name for MN-046
en: Uvs
ta: யு.வி.எச்

note: Name for MN-049
en: Selenge
ta: Silenge

note: Name for MN-051
en: Sühbaatar
ta: Suhbaatar

note: Name for MN-057
en: Dzavhan
ta: தாவன்

note: Name for MN-059
en: Dundgovĭ
ta: டண்ட்கோவ்

note: Name for MN-061
en: Dornod
ta: டோர்னோட்

note: Name for MN-063
en: Dornogovĭ
ta: டோர்னோகோவ்

note: Name for MN-064
en: Govĭ-Sümber
ta: கோவ்-சம்பர்

note: Name for MN-065
en: Govĭ-Altay
ta: கோவ்-அல்தே

note: Name for MN-067
en: Bulgan
ta: புல்கன்

note: Name for MN-069
en: Bayanhongor
ta: Bayanghongor

note: Name for MN-071
en: Bayan-Ölgiy
ta: பேயன்-ஆல்கி

note: Name for MN-073
en: Arhangay
ta: அர்உங்கே

note: Name for MN-1
en: Ulaanbaatar
ta: உலான்பாதர்

note: Name for MR-01
en: Hodh ech Chargui
ta: ஓட் எக் சர்குய்

note: Name for MR-02
en: Hodh el Gharbi
ta: உத் எல் கர்பி

note: Name for MR-03
en: Assaba
ta: அசபா

note: Name for MR-04
en: Gorgol
ta: கோர்கோல்

note: Name for MR-05
en: Brakna
ta: பிரக்னா

note: Name for MR-06
en: Trarza
ta: ட்ரார்சா

note: Name for MR-08
en: Dakhlet Nouâdhibou
ta: Dakhlet nouadhibou

note: Name for MR-09
en: Tagant
ta: டேகண்ட்

note: Name for MR-10
en: Guidimaka
ta: Gidimaka

note: Name for MR-11
en: Tiris Zemmour
ta: டிரிச் செம்மோர்

note: Name for MR-12
en: Inchiri
ta: இஞ்சிரி

note: Name for MR-13
en: Nouakchott Ouest
ta: Nouakchott ouest

note: Name for MR-14
en: Nouakchott Nord
ta: ந ou காட் நோர்ட்

note: Name for MR-15
en: Nouakchott Sud
ta: ந ou காட் சுட்

note: Name for MT-02
en: Balzan
ta: பால்சன்

note: Name for MT-03
en: Birgu
ta: Biagu

note: Name for MT-04
en: Birkirkara
ta: பிர்கிர்காரா

note: Name for MT-06
en: Bormla
ta: போர்ம்லா

note: Name for MT-07
en: Dingli
ta: டிங்லி

note: Name for MT-09
en: Floriana
ta: ஃப்ளோரியானா

note: Name for MT-10
en: Fontana
ta: ஃபோண்டானா

note: Name for MT-11
en: Gudja
ta: குட்சா

note: Name for MT-12
en: Gżira
ta: கீரா

note: Name for MT-18
en: Ħamrun
ta: Ammrun

note: Name for MT-19
en: Iklin
ta: இக்லின்

note: Name for MT-20
en: Isla
ta: இச்லா

note: Name for MT-21
en: Kalkara
ta: கல்காரா

note: Name for MT-22
en: Kerċem
ta: கெரெம்

note: Name for MT-23
en: Kirkop
ta: கிர்காப்

note: Name for MT-24
en: Lija
ta: லிசா

note: Name for MT-25
en: Luqa
ta: லுகா

note: Name for MT-26
en: Marsa
ta: மார்சா

note: Name for MT-27
en: Marsaskala
ta: மார்சச்கலா

note: Name for MT-28
en: Marsaxlokk
ta: மார்சாக்ச்லோக்

note: Name for MT-30
en: Mellieħa
ta: மெல்லியா

note: Name for MT-32
en: Mosta
ta: மோச்டா

note: Name for MT-33
en: Mqabba
ta: MQABBA

note: Name for MT-36
en: Munxar
ta: முங்கர்

note: Name for MT-37
en: Nadur
ta: நாடூர்

note: Name for MT-39
en: Paola
ta: பாவ்லா

note: Name for MT-40
en: Pembroke
ta: பெம்பிரோக்

note: Name for MT-41
en: Pietà
ta: பியட்

note: Name for MT-42
en: Qala
ta: கலா

note: Name for MT-43
en: Qormi
ta: கோர்மி

note: Name for MT-45
en: Rabat Gozo
ta: ரபத் கோசோ

note: Name for MT-46
en: Rabat Malta
ta: ரபத் மால்டா

note: Name for MT-48
en: Saint Julian's
ta: செயிண்ட் சூலியன்ச்

note: Name for MT-50
en: Saint Lawrence
ta: செயிண்ட் லாரன்ச்

note: Name for MT-51
en: Saint Paul's Bay
ta: செயிண்ட் பால்ச் விரிகுடா

note: Name for MT-52
en: Sannat
ta: சன்னட்

note: Name for MT-53
en: Saint Lucia's
ta: செயிண்ட் லூசியாவின்

note: Name for MT-54
en: Santa Venera
ta: சாண்டா வெனேரா

note: Name for MT-56
en: Sliema
ta: ச்லீமா

note: Name for MT-57
en: Swieqi
ta: ச்விக்கி

note: Name for MT-58
en: Ta' Xbiex
ta: Ta 'xbiex

note: Name for MT-59
en: Tarxien
ta: டார்கியன்

note: Name for MT-60
en: Valletta
ta: வாலெட்டா

note: Name for MT-65
en: Żebbuġ Gozo
ta: Żebbuġ கோசோ

note: Name for MT-66
en: Żebbuġ Malta
ta: Żebbuġ மால்டா

note: Name for MT-68
en: Żurrieq
ta: Żurieq

note: Name for MU-AG
en: Agalega Islands
ta: அகலேகா தீவுகள்

note: Name for MU-BL
en: Black River
ta: கருப்பு நதி

note: Name for MU-CC
en: Cargados Carajos Shoals
ta: கார்கடோச் காராசோச் சோல்ச்

note: Name for MU-FL
en: Flacq
ta: FLACQ

note: Name for MU-GP
en: Grand Port
ta: கிராண்ட் போர்ட்

note: Name for MU-MO
en: Moka
ta: மோகா

note: Name for MU-PA
en: Pamplemousses
ta: PampleMousses

note: Name for MU-PL
en: Port Louis
ta: போர்ட் லூயிச்

note: Name for MU-PW
en: Plaines Wilhems
ta: ப்ளைன்ச் வில்எம்ச்

note: Name for MU-RO
en: Rodrigues Island
ta: ரோட்ரிக்ச் தீவு

note: Name for MU-RR
en: Rivière du Rempart
ta: ரிவியர் டு ரெம்பார்ட்

note: Name for MU-SA
en: Savanne
ta: சவன்னே

note: Name for MV-00
en: South Ari Atoll
ta: தெற்கு அரி அட்டோல்

note: Name for MV-01
en: Addu City
ta: Addu city

note: Name for MV-02
en: North Ari Atoll
ta: வடக்கு அரி அட்டோல்

note: Name for MV-04
en: Felidhu Atoll
ta: ஃபெலிது அட்டோல்

note: Name for MV-05
en: Hahdhunmathi
ta: உஉ்துன்மதி

note: Name for MV-07
en: North Thiladhunmathi
ta: வடக்கு திலாதுன்மதி

note: Name for MV-08
en: Kolhumadulu
ta: கோலுமடுலு

note: Name for MV-12
en: Mulaku Atoll
ta: முலாகு அட்டோல்

note: Name for MV-13
en: North Maalhosmadulu
ta: வடக்கு மால்ஓச்மடுலு

note: Name for MV-14
en: North Nilandhe Atoll
ta: வடக்கு நிலண்டே அட்டோல்

note: Name for MV-17
en: South Nilandhe Atoll
ta: தெற்கு நிலண்டே அட்டோல்

note: Name for MV-20
en: South Maalhosmadulu
ta: தெற்கு மால்ஓச்மடுலு

note: Name for MV-23
en: South Thiladhunmathi
ta: தெற்கு திலாதுன்மதி

note: Name for MV-24
en: North Miladhunmadulu
ta: வடக்கு மிலாதுன்மடுலுலு

note: Name for MV-25
en: South Miladhunmadulu
ta: தெற்கு மிலாதுன்மடுலுலு

note: Name for MV-26
en: Male Atoll
ta: ஆண் அட்டோல்

note: Name for MV-27
en: North Huvadhu Atoll
ta: வடக்கு உுவது அட்டோல்

note: Name for MV-28
en: South Huvadhu Atoll
ta: தெற்கு உுவது அட்டோல்

note: Name for MV-29
en: Fuvammulah
ta: ஃபுவாமுலா

note: Name for MV-MLE
en: Male
ta: ஆண்

note: Name for MW-BA
en: Balaka
ta: பாலகா

note: Name for MW-BL
en: Blantyre
ta: பிளாண்டையர்

note: Name for MW-C
en: Central Region
ta: மைய பகுதி

note: Name for MW-CK
en: Chikwawa
ta: சிக்வாவா

note: Name for MW-CR
en: Chiradzulu
ta: சிராட்சுலு

note: Name for MW-CT
en: Chitipa
ta: சிடிபா

note: Name for MW-DE
en: Dedza
ta: டெட்சா

note: Name for MW-DO
en: Dowa
ta: டோவா

note: Name for MW-KR
en: Karonga
ta: கரோங்கா

note: Name for MW-KS
en: Kasungu
ta: கசங்கு

note: Name for MW-LI
en: Lilongwe
ta: லிலோங்வே

note: Name for MW-LK
en: Likoma
ta: லிகோமா

note: Name for MW-MG
en: Mangochi
ta: மங்கோச்சி

note: Name for MW-MH
en: Machinga
ta: மச்சிங்கா

note: Name for MW-MU
en: Mulanje
ta: முலான்சே

note: Name for MW-MW, Name for TZ-18
en: Mwanza
ta: மவான்சா

note: Name for MW-N
en: Northern Region
ta: வடக்கு பகுதி

note: Name for MW-NB
en: Nkhata Bay
ta: Nkhata bay

note: Name for MW-NE
en: Neno
ta: நேனோ

note: Name for MW-PH
en: Phalombe
ta: ஃபாலோம்பே

note: Name for MW-RU
en: Rumphi
ta: ரம்பி

note: Name for MW-S
en: Southern Region
ta: தெற்கு பகுதி

note: Name for MW-SA
en: Salima
ta: சலேமா

note: Name for MW-TH
en: Thyolo
ta: தியோலோ

note: Name for MW-ZO
en: Zomba
ta: சோம்பா

note: Name for MX-AGU
en: Aguascalientes
ta: ஆகுவச்காலியென்டேச்

note: Name for MX-BCN
en: Baja California
ta: பாசா கலிபோர்னியா

note: Name for MX-BCS
en: Baja California Sur
ta: பாசா கலிபோர்னியா சுர்

note: Name for MX-CAM
en: Campeche
ta: காம்பேச்

note: Name for MX-CHH
en: Chihuahua
ta: சிவாவா

note: Name for MX-CHP
en: Chiapas
ta: சியாபாச்

note: Name for MX-CMX
en: Ciudad de México
ta: சியுடாட் டி மெக்சிகோ

note: Name for MX-COA
en: Coahuila de Zaragoza
ta: கோஉுவிலா டி சராகோசா

note: Name for MX-COL
en: Colima
ta: கோலிமா

note: Name for MX-DUR
en: Durango
ta: துரங்கோ

note: Name for MX-GRO
en: Guerrero
ta: குரேரோ

note: Name for MX-GUA
en: Guanajuato
ta: குவானாசுவாடோ

note: Name for MX-HID
en: Hidalgo
ta: இடல்கோ

note: Name for MX-JAL
en: Jalisco
ta: சாலிச்கோ

note: Name for MX-MEX
en: México
ta: மெக்சிகோ

note: Name for MX-MIC
en: Michoacán de Ocampo
ta: மைக்கோவாகன் டி ஒகாம்போ

note: Name for MX-MOR
en: Morelos
ta: மோரெலோச்

note: Name for MX-NAY
en: Nayarit
ta: நயரித்

note: Name for MX-NLE
en: Nuevo León
ta: நியூவோ லியோன்

note: Name for MX-OAX
en: Oaxaca
ta: ஓக்சாக்கா

note: Name for MX-PUE
en: Puebla
ta: பியூப்லா

note: Name for MX-ROO
en: Quintana Roo
ta: குயின்டனா ரூ

note: Name for MX-SIN
en: Sinaloa
ta: சினலோவா

note: Name for MX-SLP
en: San Luis Potosí
ta: சான் லூயிச் போடோச்

note: Name for MX-SON
en: Sonora
ta: சோனோரா

note: Name for MX-TAB
en: Tabasco
ta: தபாச்கோ

note: Name for MX-TAM
en: Tamaulipas
ta: தம ul லிபாச்

note: Name for MX-VER
en: Veracruz de Ignacio de la Llave
ta: வெராக்ரூச் டி இக்னாசியோ டி லா லேவ்

note: Name for MX-YUC
en: Yucatán
ta: யுகடன்

note: Name for MX-ZAC
en: Zacatecas
ta: சாகடேகாச்

note: Name for MY-01
en: Johor
ta: சொஓர்

note: Name for MY-02
en: Kedah
ta: கெடா

note: Name for MY-03
en: Kelantan
ta: கெலந்தன்

note: Name for MY-04
en: Melaka
ta: மெலகா

note: Name for MY-05
en: Negeri Sembilan
ta: நெகேரி செம்பிலன்

note: Name for MY-06
en: Pahang
ta: பஉாங்

note: Name for MY-07
en: Pulau Pinang
ta: புலாவ் பினாங்

note: Name for MY-08
en: Perak
ta: பெராக்

note: Name for MY-09
en: Perlis
ta: பெர்லிச்

note: Name for MY-10
en: Selangor
ta: சிலாங்கூர்

note: Name for MY-11
en: Terengganu
ta: டெரெங்கானு

note: Name for MY-12
en: Sabah
ta: சபா

note: Name for MY-13
en: Sarawak
ta: சரவாக்

note: Name for MY-14
en: Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur
ta: விலயா பெர்செக்குட்டுவான் கோலாலம்பூர்

note: Name for MY-15
en: Wilayah Persekutuan Labuan
ta: விலயா பெர்செகுடுவான் லாபுவான்

note: Name for MY-16
en: Wilayah Persekutuan Putrajaya
ta: விலயா பெர்செக்குட்டுவான் புத்ராசயா

note: Name for MZ-A
en: Niassa
ta: நியாசா

note: Name for MZ-B
en: Manica
ta: மனிகா

note: Name for MZ-G, Name for PS-GZA
en: Gaza
ta: காசா

note: Name for MZ-I
en: Inhambane
ta: இன்உாம்பேன்

note: Name for MZ-L, Name for MZ-MPM
en: Maputo
ta: மாபுடோ

note: Name for MZ-N
en: Nampula
ta: நம்புலா

note: Name for MZ-P
en: Cabo Delgado
ta: கபோ டெல்கடோ

note: Name for MZ-Q
en: Zambézia
ta: சாம்பேசியா

note: Name for MZ-S
en: Sofala
ta: சோபாலா

note: Name for MZ-T
en: Tete
ta: டெட்

note: Name for NA-CA
en: Zambezi
ta: சாம்பேசி

note: Name for NA-ER
en: Erongo
ta: ஈரோங்கோ

note: Name for NA-HA
en: Hardap
ta: உார்டாப்

note: Name for NA-KA
en: //Karas
ta: //காராச்

note: Name for NA-KE
en: Kavango East
ta: கவாங்கோ கிழக்கு

note: Name for NA-KH
en: Khomas
ta: கோமச்

note: Name for NA-KU
en: Kunene
ta: குனீன்

note: Name for NA-KW
en: Kavango West
ta: கவாங்கோ வெச்ட்

note: Name for NA-OH
en: Omaheke
ta: ஒமாஏக்

note: Name for NA-ON
en: Oshana
ta: ஓசானா

note: Name for NA-OS
en: Omusati
ta: ஓமுசாட்டி

note: Name for NA-OT
en: Oshikoto
ta: ஓசிகோடோ

note: Name for NA-OW
en: Ohangwena
ta: ஓஉங்வெனா

note: Name for NE-1
en: Agadez
ta: அகடெச்

note: Name for NE-2
en: Diffa
ta: டிஃபா

note: Name for NE-3
en: Dosso
ta: டோசோ

note: Name for NE-4
en: Maradi
ta: மராடி

note: Name for NE-5
en: Tahoua
ta: தஓவா

note: Name for NE-7
en: Zinder
ta: சிந்தர்

note: Name for NE-8
en: Niamey
ta: நியாமி

note: Name for NG-AB
en: Abia
ta: அபியா

note: Name for NG-AD
en: Adamawa
ta: ஆதாமாவா

note: Name for NG-AK
en: Akwa Ibom
ta: அக்வா இபோம்

note: Name for NG-AN
en: Anambra
ta: அனாம்ப்ரா

note: Name for NG-BA
en: Bauchi
ta: ப uch சி

note: Name for NG-BE
en: Benue
ta: பெனூ

note: Name for NG-BO
en: Borno
ta: போர்னோ

note: Name for NG-BY
en: Bayelsa
ta: பேயல்சா

note: Name for NG-CR
en: Cross River
ta: குறுக்கு நதி

note: Name for NG-DE
en: Delta
ta: டெல்டா

note: Name for NG-EB
en: Ebonyi
ta: எபோனி

note: Name for NG-ED
en: Edo
ta: எடோ

note: Name for NG-EK
en: Ekiti
ta: எகிட்டி

note: Name for NG-FC
en: Abuja Federal Capital Territory
ta: அபுசா பெடரல் கேபிடல் பிரதேசம்

note: Name for NG-GO
en: Gombe
ta: கோம்பே

note: Name for NG-IM
en: Imo
ta: IMO

note: Name for NG-JI
en: Jigawa
ta: சிகாவா

note: Name for NG-KD
en: Kaduna
ta: கடுனா

note: Name for NG-KE
en: Kebbi
ta: கெபி

note: Name for NG-KN
en: Kano
ta: கனோ

note: Name for NG-KO
en: Kogi
ta: கோகி

note: Name for NG-KT
en: Katsina
ta: கட்சினா

note: Name for NG-KW
en: Kwara
ta: குவாரா

note: Name for NG-LA
en: Lagos
ta: லாகோச்

note: Name for NG-NA
en: Nasarawa
ta: நசராவா

note: Name for NG-NI
en: Niger
ta: நைகர்

note: Name for NG-OG
en: Ogun
ta: ஓகுன்

note: Name for NG-ON
en: Ondo
ta: ஒன்டோ

note: Name for NG-OS
en: Osun
ta: ஒசுன்

note: Name for NG-OY
en: Oyo
ta: ஓயோ

note: Name for NG-RI
en: Rivers
ta: நதிகள்

note: Name for NG-SO
en: Sokoto
ta: சோகோட்டோ

note: Name for NG-TA
en: Taraba
ta: தாராபா

note: Name for NG-YO
en: Yobe
ta: யோப்

note: Name for NG-ZA
en: Zamfara
ta: சம்பாரா

note: Name for NI-AN
en: Costa Caribe Norte
ta: கோச்டா கரிபே நோர்டே

note: Name for NI-AS
en: Costa Caribe Sur
ta: கோச்டா கரிபே சுர்

note: Name for NI-BO
en: Boaco
ta: போக்கோ

note: Name for NI-CA
en: Carazo
ta: காராசோ

note: Name for NI-CI
en: Chinandega
ta: சினந்தேகா

note: Name for NI-CO
en: Chontales
ta: சோன்டேல்ச்

note: Name for NI-ES
en: Estelí
ta: எச்டெலே

note: Name for NI-JI
en: Jinotega
ta: சினோடேகா

note: Name for NI-MD
en: Madriz
ta: மேட்ரிச்

note: Name for NI-MN
en: Managua
ta: நிர்வகித்தல்

note: Name for NI-MS
en: Masaya
ta: மசயா

note: Name for NI-MT
en: Matagalpa
ta: மாடகல்பா

note: Name for NI-NS
en: Nueva Segovia
ta: நியூவா செகோவியா

note: Name for NI-RI
en: Rivas
ta: ரிவாச்

note: Name for NI-SJ
en: Río San Juan
ta: ரியோ சான் சுவான்

note: Name for NL-AW
en: Aruba
ta: அரூபா

note: Name for NL-CW
en: Curaçao
ta: குராக்கோ

note: Name for NL-DR
en: Drenthe
ta: Dreenthe

note: Name for NL-FL
en: Flevoland
ta: ஃப்ளெவோலண்ட்

note: Name for NL-FR
en: Fryslân
ta: ஃப்ரிச்லான்

note: Name for NL-GE
en: Gelderland
ta: கெல்டர்லேண்ட்

note: Name for NL-GR
en: Groningen
ta: க்ரோனிங்கன்

note: Name for NL-NB
en: Noord-Brabant
ta: நூர்ட்-பிராபன்ட்

note: Name for NL-NH
en: Noord-Holland
ta: நூர்ட்-உாலண்ட்

note: Name for NL-SX
en: Sint Maarten
ta: சிண்ட் மார்டன்

note: Name for NL-UT
en: Utrecht
ta: உட்ரெக்ட்

note: Name for NL-ZE
en: Zeeland
ta: சீலாண்ட்

note: Name for NL-ZH
en: Zuid-Holland
ta: சூட்-உாலண்ட்

note: Name for NO-03
en: Oslo
ta: ஒச்லோ

note: Name for NO-11
en: Rogaland
ta: ரோகலாண்ட்

note: Name for NO-15
en: Møre og Romsdal
ta: மோர் ஓக் ரோம்ச்டால்

note: Name for NO-18
en: Nordland
ta: நோர்ட்லேண்ட்

note: Name for NO-21
en: Svalbard (Arctic Region)
ta: ச்வால்பார்ட் (ஆர்க்டிக் பகுதி)

note: Name for NO-22
en: Jan Mayen (Arctic Region)
ta: சான் மாயன் (ஆர்க்டிக் பகுதி)

note: Name for NO-30
en: Viken
ta: விக்கன்

note: Name for NO-34
en: Innlandet
ta: இன்லாண்டெட்

note: Name for NO-38
en: Vestfold og Telemark
ta: வெச்ட்ஃபோல்ட் ஓசி டெலிமார்க்

note: Name for NO-46
en: Vestland
ta: வெச்ட்லேண்ட்

note: Name for NO-50
en: Trööndelage
ta: Tröandelage

note: Name for NO-54
en: Romssa ja Finnmárkku
ta: Romssa ja finnmárkku

note: Name for NP-P1
en: Koshi
ta: கோசி

note: Name for NP-P2
en: Madhesh
ta: மாதேச்

note: Name for NP-P3
en: Bagmati
ta: பாக்மதி

note: Name for NP-P4
en: Gandaki
ta: கந்தகி

note: Name for NP-P5
en: Lumbini
ta: லும்பினி

note: Name for NP-P6
en: Karnali
ta: கர்னாலி

note: Name for NR-01
en: Aiwo
ta: ஐவோ

note: Name for NR-02
en: Anabar
ta: அனபார்

note: Name for NR-03
en: Anetan
ta: அனெட்டன்

note: Name for NR-04
en: Anibare
ta: அனிபரே

note: Name for NR-05
en: Baitsi
ta: பைட்சி

note: Name for NR-06
en: Boe
ta: போ

note: Name for NR-08
en: Denigomodu
ta: டெனிகோமோடு

note: Name for NR-09
en: Ewa
ta: ஈவா

note: Name for NR-11
en: Meneng
ta: பொருள்

note: Name for NR-12
en: Nibok
ta: NIBOK

note: Name for NR-14
en: Yaren
ta: யாரன்

note: Name for NZ-AUK
en: Auckland
ta: ஆக்லாந்து

note: Name for NZ-BOP
en: Bay of Plenty
ta: நிறைய பே

note: Name for NZ-CAN
en: Canterbury
ta: கேன்டர்பரி

note: Name for NZ-CIT
en: Chatham Islands Territory
ta: சாதம் தீவுகள் பிரதேசம்

note: Name for NZ-GIS
en: Gisborne
ta: கிச்போர்ன்

note: Name for NZ-HKB
en: Hawke's Bay
ta: உாக்ச் விரிகுடா

note: Name for NZ-MBH
en: Marlborough
ta: மார்ல்பரோ

note: Name for NZ-MWT
en: Manawatū-Whanganui
ta: மனவத்-வங்கனுய்

note: Name for NZ-NSN
en: Nelson
ta: நெல்சன்

note: Name for NZ-NTL
en: Northland
ta: நார்த்லேண்ட்

note: Name for NZ-OTA
en: Otago
ta: ஓடாகோ

note: Name for NZ-STL
en: Southland
ta: சவுத்லேண்ட்

note: Name for NZ-TAS
en: Tasman
ta: டாச்மேன்

note: Name for NZ-TKI
en: Taranaki
ta: தரனகி

note: Name for NZ-WGN
en: Greater Wellington
ta: கிரேட்டர் வெலிங்டன்

note: Name for NZ-WKO
en: Waikato
ta: வைகாடோ

note: Name for NZ-WTC
en: West Coast
ta: மேற்கு கடற்கரை

note: Name for OM-BJ
en: Janūb al Bāţinah
ta: சானப் அல் பீனா

note: Name for OM-BS
en: Shamāl al Bāţinah
ta: சமால் அல் பீனா

note: Name for OM-BU
en: Al Buraymī
ta: அல் புரேய்மா

note: Name for OM-DA
en: Ad Dākhilīyah
ta: விளம்பர டெக்கிலியா

note: Name for OM-MA
en: Masqaţ
ta: மச்கா

note: Name for OM-MU
en: Musandam
ta: முசந்தம்

note: Name for OM-SJ
en: Janūb ash Sharqīyah
ta: சானப் ஆச் சர்கேயா

note: Name for OM-SS
en: Shamāl ash Sharqīyah
ta: சமால் ஆச் சர்காயா

note: Name for OM-WU
en: Al Wusţá
ta: அல் வுச்

note: Name for OM-ZA
en: Az̧ Z̧āhirah
ta: அசா சாஇரா

note: Name for PA-1
en: Bocas del Toro
ta: போகாச் டெல் டோரோ

note: Name for PA-10
en: Panamá Oeste
ta: பனாமா ஓச்டே

note: Name for PA-2
en: Coclé
ta: கோக்லே

note: Name for PA-4
en: Chiriquí
ta: சிரிக்

note: Name for PA-5
en: Darién
ta: டேரியன்

note: Name for PA-6
en: Herrera
ta: எர்ரெரா

note: Name for PA-7
en: Los Santos
ta: லாச் சாண்டோச்

note: Name for PA-8
en: Panamá
ta: பனாமா

note: Name for PA-9
en: Veraguas
ta: வெராகுவாச்

note: Name for PA-EM
en: Emberá
ta: எம்பரே

note: Name for PA-KY
en: Guna Yala
ta: குணா யலா

note: Name for PA-NT
en: Naso Tjër Di
ta: நாசோ டி.சேர் டி

note: Name for PE-AMA
en: Amarumayu
ta: அமருமாயு

note: Name for PE-ANC
en: Ancash
ta: அன்காச்

note: Name for PE-APU
en: Apurimaq
ta: அபுரிமாக்

note: Name for PE-ARE
en: Arequipa
ta: அரெக்விபா

note: Name for PE-AYA
en: Ayacucho
ta: அயாகுச்சோ

note: Name for PE-CAJ
en: Cajamarca
ta: கசமர்கா

note: Name for PE-CAL
en: El Callao
ta: எல் காலாவோ

note: Name for PE-CUS
en: Cusco
ta: கச்கோ

note: Name for PE-HUC
en: Huánuco
ta: உுனுகோ

note: Name for PE-HUV
en: Huancavelica
ta: உுவான்காவெலிகா

note: Name for PE-ICA
en: Ica
ta: ஐ.சி.ஏ.

note: Name for PE-JUN
en: Hunin
ta: உுனின்

note: Name for PE-LAL, Name for SV-LI
en: La Libertad
ta: லா லிபர்டாட்

note: Name for PE-LAM
en: Lambayeque
ta: லம்பாயெக்

note: Name for PE-LIM
en: Lima
ta: லிமா

note: Name for PE-LMA
en: Lima hatun llaqta
ta: லிமா உதுன் லக்தா

note: Name for PE-LOR
en: Loreto
ta: லோரெட்டோ

note: Name for PE-MDD
en: Madre de Dios
ta: மேட்ரே டி டியோச்

note: Name for PE-MOQ
en: Moquegua
ta: மொகுவா

note: Name for PE-PAS
en: Pasco
ta: பாச்கோ

note: Name for PE-PIU
en: Piura
ta: பியூரா

note: Name for PE-PUN
en: Puno
ta: புனோ

note: Name for PE-SAM
en: San Martin
ta: சான் மார்ட்டின்

note: Name for PE-TAC
en: Tacna
ta: டக்னா

note: Name for PE-TUM
en: Tumbes
ta: டம்பச்

note: Name for PE-UCA
en: Ucayali
ta: உகயாலி

note: Name for PG-CPK
en: Chimbu
ta: சிம்பு

note: Name for PG-EBR
en: East New Britain
ta: கிழக்கு நியூ பிரிட்டன்

note: Name for PG-EHG
en: Eastern Highlands
ta: கிழக்கு ஐலேண்ட்ச்

note: Name for PG-EPW
en: Enga
ta: எங்கா

note: Name for PG-ESW
en: East Sepik
ta: கிழக்கு செபிக்

note: Name for PG-GPK
en: Gulf
ta: வளைகுடா

note: Name for PG-HLA
en: Hela
ta: எலா

note: Name for PG-JWK
en: Jiwaka
ta: சிவாகா

note: Name for PG-MBA
en: Milne Bay
ta: மில்னே பே

note: Name for PG-MPL
en: Morobe
ta: மோரோப்

note: Name for PG-MPM
en: Madang
ta: மதங்

note: Name for PG-MRL
en: Manus
ta: மனுச்

note: Name for PG-NCD
en: National Capital District (Port Moresby)
ta: தேசிய மூலதன மாவட்டம் (போர்ட் மோரெச்பி)

note: Name for PG-NIK
en: New Ireland
ta: புதிய அயர்லாந்து

note: Name for PG-NSB
en: Bougainville
ta: BOUGAINVILLE

note: Name for PG-SAN
en: West Sepik
ta: மேற்கு செபிக்

note: Name for PG-SHM
en: Southern Highlands
ta: தெற்கு ஐலேண்ட்ச்

note: Name for PG-WBK
en: West New Britain
ta: மேற்கு நியூ பிரிட்டன்

note: Name for PG-WHM
en: Western Highlands
ta: வெச்டர்ன் ஐலேண்ட்ச்

note: Name for PH-00
en: National Capital Region
ta: தேசிய தலைநகர் பகுதி

note: Name for PH-01
en: Ilocos (Region I)
ta: இலோகோச் (பகுதி I)

note: Name for PH-02
en: Cagayan Valley (Region II)
ta: ககாயன் பள்ளத்தாக்கு (பகுதி II)

note: Name for PH-03
en: Central Luzon (Region III)
ta: மத்திய லூசோன் (பகுதி III)

note: Name for PH-05
en: Bicol (Region V)
ta: பிகோல் (பகுதி வி)

note: Name for PH-06
en: Western Visayas (Region VI)
ta: வெச்டர்ன் விசயாச் (பிராந்தியம் VI)

note: Name for PH-07
en: Central Visayas (Region VII)
ta: மத்திய விசயாச் (பகுதி VII)

note: Name for PH-08
en: Eastern Visayas (Region VIII)
ta: கிழக்கு விசயாச் (பகுதி VIII)

note: Name for PH-09
en: Zamboanga Peninsula (Region IX)
ta: சம்போங்கா தீபகற்பம் (பகுதி IX)

note: Name for PH-10
en: Northern Mindanao (Region X)
ta: வடக்கு மிண்டானாவோ (பிராந்திய எக்ச்)

note: Name for PH-11
en: Davao (Region XI)
ta: டாவோ (பிராந்திய XI)

note: Name for PH-12
en: Soccsksargen (Region XII)
ta: Soccsksargen (பகுதி XII)

note: Name for PH-13
en: Caraga (Region XIII)
ta: கராகா (பகுதி XIII)

note: Name for PH-14
en: Autonomous Region in Muslim Mindanao (ARMM)
ta: முச்லீம் மைண்டானாவோவில் (ARMM) தன்னாட்சி பகுதி

note: Name for PH-15
en: Cordillera Administrative Region (CAR)
ta: கார்டில்லெரா நிர்வாக பகுதி (கார்)

note: Name for PH-40
en: Calabarzon (Region IV-A)
ta: கலபார்சன் (பிராந்திய IV-A)

note: Name for PH-41
en: Mimaropa (Region IV-B)
ta: மிமரோபா (பிராந்திய IV-B)

note: Name for PH-ABR
en: Abra
ta: ஆப்ரா

note: Name for PH-AGN
en: Agusan del Norte
ta: அகுசன் டெல் நோர்டே

note: Name for PH-AGS
en: Agusan del Sur
ta: அகுசன் டெல் சுர்

note: Name for PH-AKL
en: Aklan
ta: அக்லான்

note: Name for PH-ALB
en: Albay
ta: அல்பே

note: Name for PH-ANT
en: Antique
ta: பழங்கால

note: Name for PH-AUR
en: Aurora
ta: அரோரா

note: Name for PH-BAN
en: Bataan
ta: பாட்டான்

note: Name for PH-BAS
en: Basilan
ta: பசிலன்

note: Name for PH-BEN
en: Benguet
ta: பெங்குவெட்

note: Name for PH-BIL
en: Biliran
ta: பிலிரான்

note: Name for PH-BOH
en: Bohol
ta: போஓல்

note: Name for PH-BTG
en: Batangas
ta: படங்காச்

note: Name for PH-BTN
en: Batanes
ta: படேன்ச்

note: Name for PH-BUK
en: Bukidnon
ta: புக்கிட்னான்

note: Name for PH-BUL
en: Bulacan
ta: புலாக்கன்

note: Name for PH-CAG
en: Cagayan
ta: ககாயன்

note: Name for PH-CAM
en: Camiguin
ta: காமிகுவின்

note: Name for PH-CAN
en: Camarines Norte
ta: காமரைன்ச் நோர்டே

note: Name for PH-CAP
en: Capiz
ta: கேபிச்

note: Name for PH-CAS
en: Camarines Sur
ta: காமரைன்ச் சுர்

note: Name for PH-CAV
en: Cavite
ta: கேவைட்

note: Name for PH-CEB
en: Cebu
ta: செபு

note: Name for PH-COM
en: Davao de Oro
ta: டாவோ டி ஓரோ

note: Name for PH-DAO
en: Davao Oriental
ta: டாவோ ஓரியண்டல்

note: Name for PH-DAS
en: Davao del Sur
ta: டாவோ டெல் சுர்

note: Name for PH-DAV
en: Davao del Norte
ta: டாவோ டெல் நோர்டே

note: Name for PH-DIN
en: Dinagat Islands
ta: தினாகட் தீவுகள்

note: Name for PH-DVO
en: Davao Occidental
ta: டாவோ ஆக்சிடெண்டல்

note: Name for PH-EAS
en: Eastern Samar
ta: கிழக்கு சமர்

note: Name for PH-GUI
en: Guimaras
ta: குய்மராச்

note: Name for PH-ILI
en: Iloilo
ta: Iloileo

note: Name for PH-ILN
en: Ilocos Norte
ta: இலோகோச் நோர்டே

note: Name for PH-ILS
en: Ilocos Sur
ta: இலோகோச் சுர்

note: Name for PH-ISA
en: Isabela
ta: இசபெலா

note: Name for PH-KAL
en: Kalinga
ta: கலிங்கா

note: Name for PH-LAG
en: Laguna
ta: லாகுனா

note: Name for PH-LAN
en: Lanao del Norte
ta: லானோ டெல் நோர்டே

note: Name for PH-LAS
en: Lanao del Sur
ta: லானோ டெல் சுர்

note: Name for PH-LEY
en: Leyte
ta: லெய்ட்

note: Name for PH-LUN
en: La Union
ta: லா யூனியன்

note: Name for PH-MAD
en: Marinduque
ta: மரிண்டூக்

note: Name for PH-MAS
en: Masbate
ta: மாச்பேட்

note: Name for PH-MDC
en: Mindoro Occidental
ta: மைண்டோரோ ஆக்சிடெண்டல்

note: Name for PH-MDR
en: Mindoro Oriental
ta: மைண்டோரோ ஓரியண்டல்

note: Name for PH-MGN
en: Maguindanao del Norte
ta: Maguindanao del norte

note: Name for PH-MGS
en: Maguindanao del Sur
ta: மாகுண்டானாவோ டெல் சுர்

note: Name for PH-MOU
en: Mountain Province
ta: மலை மாகாணம்

note: Name for PH-MSC
en: Misamis Occidental
ta: மிசாமிச் ஆக்சிடெண்டல்

note: Name for PH-MSR
en: Misamis Oriental
ta: மிசாமிச் ஓரியண்டல்

note: Name for PH-NCO
en: Cotabato
ta: கோட்டாபாடோ

note: Name for PH-NEC
en: Negros Occidental
ta: நீக்ரோக்கள்

note: Name for PH-NER
en: Negros Oriental
ta: நீக்ரோச் ஓரியண்டல்

note: Name for PH-NSA
en: Northern Samar
ta: வடக்கு சமர்

note: Name for PH-NUE
en: Nueva Ecija
ta: நியூவா எசிசா

note: Name for PH-NUV
en: Nueva Vizcaya
ta: நியூவா விச்கயா

note: Name for PH-PAM
en: Pampanga
ta: பம்பங்கா

note: Name for PH-PAN
en: Pangasinan
ta: பான்காச்னியன்

note: Name for PH-PLW
en: Palawan
ta: பலவன்

note: Name for PH-QUE
en: Quezon
ta: கியூசன்

note: Name for PH-QUI
en: Quirino
ta: குய்ரினோ

note: Name for PH-RIZ
en: Rizal
ta: ரிசால்

note: Name for PH-ROM
en: Romblon
ta: ரோம்ப்ளன்

note: Name for PH-SAR
en: Sarangani
ta: சாரங்கானி

note: Name for PH-SCO
en: South Cotabato
ta: தெற்கு கோட்டாபாடோ

note: Name for PH-SIG
en: Siquijor
ta: சிக்கிசோர்

note: Name for PH-SLE
en: Southern Leyte
ta: தெற்கு லெய்ட்

note: Name for PH-SLU
en: Sulu
ta: சுலு

note: Name for PH-SOR
en: Sorsogon
ta: சோர்சோகன்

note: Name for PH-SUK
en: Sultan Kudarat
ta: சுல்தான் குடரத்

note: Name for PH-SUN
en: Surigao del Norte
ta: சூரிகாவோ டெல் நோர்டே

note: Name for PH-SUR
en: Surigao del Sur
ta: சூரிகாவோ டெல் சுர்

note: Name for PH-TAR
en: Tarlac
ta: டார்லாக்

note: Name for PH-TAW
en: Tawi-Tawi
ta: தவி-தாவி

note: Name for PH-WSA
en: Samar
ta: சமர்

note: Name for PH-ZAN
en: Zamboanga del Norte
ta: சம்போங்கா டெல் நோர்டே

note: Name for PH-ZAS
en: Zamboanga del Sur
ta: சம்போங்கா டெல் சுர்

note: Name for PH-ZMB
en: Zambales
ta: சாம்பல்ச்

note: Name for PH-ZSI
en: Zamboanga Sibugay
ta: சம்போங்கா சிபுகே

note: Name for PK-BA
en: Balochistan
ta: பலூசிச்தான்

note: Name for PK-GB
en: Gilgit-Baltistan
ta: கில்கிட்-பால்டிச்தான்

note: Name for PK-IS
en: Islamabad
ta: இச்லாமாபாத்

note: Name for PK-JK
en: Azad Jammu and Kashmir
ta: ஆசாத் சம்மு, காச்மீர்

note: Name for PK-KP
en: Khyber Pakhtunkhwa
ta: கைபர் பக்துன்க்வா

note: Name for PK-SD
en: Sindh
ta: சிந்து

note: Name for PL-02
en: Dolnośląskie
ta: டோல்னோச்லிச்கி

note: Name for PL-04
en: Kujawsko-Pomorskie
ta: குசாவ்ச்கோ-போமோர்ச்கி

note: Name for PL-06
en: Lubelskie
ta: லுபல்ச்கி

note: Name for PL-08
en: Lubuskie
ta: லுபுச்கி

note: Name for PL-10
en: Łódzkie
ta: ஆட்ச்கி

note: Name for PL-16
en: Opolskie
ta: ஓபோல்ச்கி

note: Name for PL-18
en: Podkarpackie
ta: போட்கார்பக்கி

note: Name for PL-20
en: Podlaskie
ta: போட்லாச்கி

note: Name for PL-22
en: Pomorskie
ta: போமோர்ச்கி

note: Name for PL-28
en: Warmińsko-Mazurskie
ta: வார்மீச்கோ-மசர்ச்கி

note: Name for PL-30
en: Wielkopolskie
ta: வீல்கோபோல்ச்கி

note: Name for PL-32
en: Zachodniopomorskie
ta: சச்சோட்னியோபோமோர்ச்கி

note: Name for PS-BTH
en: Bethlehem
ta: பெத்லஏம்

note: Name for PS-DEB
en: Deir El Balah
ta: டீர் எல் பாலா

note: Name for PS-HBN
en: Hebron
ta: எப்ரான்

note: Name for PS-JEM
en: Jerusalem
ta: ஏருசலேம்

note: Name for PS-JEN
en: Jenin
ta: செனின்

note: Name for PS-JRH
en: Jericho and Al Aghwar
ta: செரிகோ மற்றும் அல் அக்வார்

note: Name for PS-KYS
en: Khan Yunis
ta: கான் யூனிச்

note: Name for PS-NBS
en: Nablus
ta: நாப்லச்

note: Name for PS-NGZ
en: North Gaza
ta: வடக்கு காசா

note: Name for PS-QQA
en: Qalqilya
ta: கல்கில்யா

note: Name for PS-RBH
en: Ramallah
ta: ரமல்லா

note: Name for PS-RFH
en: Rafah
ta: ரஃபா

note: Name for PS-SLT
en: Salfit
ta: சல்ஃபிட்

note: Name for PS-TBS
en: Tubas
ta: துபாச்

note: Name for PS-TKM
en: Tulkarm
ta: துல்கார்ம்

note: Name for PT-01
en: Aveiro
ta: அவீரோ

note: Name for PT-02
en: Beja
ta: பெசா

note: Name for PT-03
en: Braga
ta: பிராகா

note: Name for PT-04
en: Bragança
ta: பிராகானா

note: Name for PT-05
en: Castelo Branco
ta: காச்டெலோ பிராங்கோ

note: Name for PT-06
en: Coimbra
ta: கோயிம்ப்ரா

note: Name for PT-08
en: Faro
ta: ஃபாரோ

note: Name for PT-09
en: Guarda
ta: கார்டா

note: Name for PT-10
en: Leiria
ta: லீரியா

note: Name for PT-11
en: Lisboa
ta: லிச்போவா

note: Name for PT-12
en: Portalegre
ta: போர்டாலெக்ரே

note: Name for PT-13
en: Porto
ta: போர்டோ

note: Name for PT-14
en: Santarém
ta: சாண்டாரம்

note: Name for PT-15
en: Setúbal
ta: செட்

note: Name for PT-16
en: Viana do Castelo
ta: வியானா டூ காச்டெலோ

note: Name for PT-17
en: Vila Real
ta: விலா ரியல்

note: Name for PT-18
en: Viseu
ta: வைசு

note: Name for PT-20
en: Região Autónoma dos Açores
ta: ரெசியோ ஆட்டோனோமா டோச் அசோர்ச்

note: Name for PT-30
en: Região Autónoma da Madeira
ta: ரெசியோ ஆட்டோனோமா டா மடிரா

note: Name for PW-010
en: Angaur
ta: ஆங்கர்

note: Name for PW-050
en: Hatohobei
ta: உடோஓபி

note: Name for PW-100
en: Kayangel
ta: கயாங்கல்

note: Name for PW-150
en: Koror
ta: கோரர்

note: Name for PW-212
en: Melekeok
ta: மெல்கியோக்

note: Name for PW-214
en: Ngaraard
ta: Ngarard

note: Name for PW-228
en: Ngiwal
ta: Ngival

note: Name for PW-350
en: Peleliu
ta: பெலெலியு

note: Name for PW-370
en: Sonsorol
ta: சான்சோரோல்

note: Name for PY-1
en: Concepción
ta: Concepcion

note: Name for PY-10
en: Alto Paraná
ta: ஆல்டோ பரானா

note: Name for PY-12
en: Ñeembucú
ta: Ñembucú

note: Name for PY-13
en: Amambay
ta: அமம்பே

note: Name for PY-15
en: Presidente Hayes
ta: சனாதிபதி ஏய்ச்

note: Name for PY-16
en: Alto Paraguay
ta: ஆல்டோ பராகுவே

note: Name for PY-19
en: Boquerón
ta: போக்ரான்

note: Name for PY-2
en: San Pedro
ta: சான் பருத்தித்துறை

note: Name for PY-3
en: Cordillera
ta: கார்டில்லெரா

note: Name for PY-4
en: Guairá
ta: குய்ரே

note: Name for PY-5
en: Caaguazú
ta: காகுவாச்

note: Name for PY-7
en: Itapúa
ta: Itapaa

note: Name for PY-9
en: Paraguarí
ta: பராகுவாரே

note: Name for PY-ASU
en: Asunción
ta: அசுன்சியன்

note: Name for QA-DA
en: Ad Dawḩah
ta: விளம்பர தாவா

note: Name for QA-KH
en: Al Khawr wa adh Dhakhīrah
ta: அல் கவ்ர் வா ஆத் தாகரா

note: Name for QA-MS
en: Ash Shamāl
ta: ஆச் சமால்

note: Name for QA-RA
en: Ar Rayyān
ta: Ar rayayan

note: Name for QA-SH
en: Ash Shīḩānīyah
ta: ஆச் சானியா

note: Name for QA-US
en: Umm Şalāl
ta: உம் şalāl

note: Name for QA-WA
en: Al Wakrah
ta: அல் வக்ரா

note: Name for QA-ZA
en: Az̧ Z̧a‘āyin
ta: Az̧ z̧a’āyin

note: Name for RO-AB
en: Alba
ta: ஆல்பா

note: Name for RO-AR
en: Arad
ta: ஆரட்

note: Name for RO-BH
en: Bihor
ta: பிஓர்

note: Name for RO-BN
en: Bistrița-Năsăud
ta: பிச்ட்ரியா-நாசுட்

note: Name for RO-BR
en: Brăila
ta: ப்ரூயாலா

note: Name for RO-BT
en: Botoșani
ta: போடோனி

note: Name for RO-BZ
en: Buzău
ta: புசூ

note: Name for RO-CJ
en: Cluj
ta: க்ளூச்

note: Name for RO-CS
en: Caraș-Severin
ta: காரே-செவரின்

note: Name for RO-CT
en: Constanța
ta: கான்ச்டானா

note: Name for RO-CV
en: Covasna
ta: கோவாச்னா

note: Name for RO-DJ
en: Dolj
ta: டோல்ச்

note: Name for RO-GJ
en: Gorj
ta: கோர்ச்

note: Name for RO-GL
en: Galați
ta: காலாசி

note: Name for RO-GR
en: Giurgiu
ta: கியூர்கியு

note: Name for RO-HD
en: Hunedoara
ta: உனெடோரா

note: Name for RO-HR
en: Harghita
ta: ஓர்கிதா

note: Name for RO-MH
en: Mehedinți
ta: மெஎடினி

note: Name for RO-PH
en: Prahova
ta: பிரஓவா

note: Name for RO-SB
en: Sibiu
ta: சிபியு

note: Name for RO-SM
en: Satu Mare
ta: சாது மரே

note: Name for RO-SV
en: Suceava
ta: சுசீவா

note: Name for RO-TL
en: Tulcea
ta: துல்சியா

note: Name for RO-TR
en: Teleorman
ta: டெலிமான்

note: Name for RO-VN
en: Vrancea
ta: வ்ரான்சியா

note: Name for RO-VS
en: Vaslui
ta: வாச்லுய்

note: Name for RS-00
en: Beograd
ta: பீகிராட்

note: Name for RS-01
en: Severnobački okrug
ta: செவர்னோபாச்கி ஓக்ரக்

note: Name for RS-02
en: Srednjebanatski okrug
ta: Srednjebanatski ogrug

note: Name for RS-03
en: Severnobanatski okrug
ta: செவர்னோபனாட்ச்கி ஓக்ரக்

note: Name for RS-04
en: Južnobanatski okrug
ta: சுனோபனாட்ச்கி ஓக்ரக்

note: Name for RS-05
en: Zapadnobački okrug
ta: சபாட்னோபாச்கி ஓக்ரக்

note: Name for RS-06
en: Južnobački okrug
ta: சுனோபாச்கி ஓக்ரக்

note: Name for RS-07
en: Sremski okrug
ta: ச்ரெம்ச்கி ஓக்ரக்

note: Name for RS-08
en: Mačvanski okrug
ta: மாச்வான்ச்கி ஓக்ரக்

note: Name for RS-09
en: Kolubarski okrug
ta: கோலுபார்ச்கி ஓக்ரக்

note: Name for RS-10
en: Podunavski okrug
ta: போடுனாவ்ச்கி ஓக்ரக்

note: Name for RS-11
en: Braničevski okrug
ta: பிராணீவ்ச்கி ஓக்ரக்

note: Name for RS-13
en: Pomoravski okrug
ta: போமோராவ்ச்கி ஓக்ரக்

note: Name for RS-14
en: Borski okrug
ta: போர்ச்கி ஓக்ரக்

note: Name for RS-15
en: Zaječarski okrug
ta: சாசெச்கி ஓக்ரக்

note: Name for RS-16
en: Zlatiborski okrug
ta: ச்லாடிபோர்ச்கி ஓக்ரக்

note: Name for RS-17
en: Moravički okrug
ta: மொராவிகி ஓக்ரக்

note: Name for RS-18
en: Raški okrug
ta: ராகி ஓக்ரக்

note: Name for RS-19
en: Rasinski okrug
ta: ராசின்ச்கி ஓக்ரக்

note: Name for RS-21
en: Toplički okrug
ta: டாப்லிகி ஓக்ரக்

note: Name for RS-22
en: Pirotski okrug
ta: பைரோட்ச்கி ஓக்ரக்

note: Name for RS-23
en: Jablanički okrug
ta: சப்லானீக்கி ஓக்ரக்

note: Name for RS-25
en: Kosovski okrug
ta: கொசோவ்ச்கி ஓக்ரக்

note: Name for RS-26
en: Pećki okrug
ta: பெக்கி ஓக்ரக்

note: Name for RS-27
en: Prizrenski okrug
ta: ப்ரிச்ரென்ச்கி ஓக்ரக்

note: Name for RS-28
en: Kosovsko-Mitrovački okrug
ta: கொசோவ்ச்கோ-மிட்ரோவாச்கி ஓக்ரக்

note: Name for RS-29
en: Kosovsko-Pomoravski okrug
ta: கொசோவ்ச்கோ-போமோராவ்ச்கி ஓக்ரக்

note: Name for RS-KM
en: Kosovo-Metohija
ta: கொசோவோ-மெட்டோஇசா

note: Name for RS-VO
en: Vojvodina
ta: வோச்வோடினா

note: Name for RU-AD
en: Adygeja, Respublika
ta: அட்எசா, ரெச்பப்லிகா

note: Name for RU-AL
en: Altaj, Respublika
ta: அல்தாச், ரெச்பப்லிகா

note: Name for RU-ALT
en: Altajskij kraj
ta: அல்தாச்ச்கிச் கிராச்

note: Name for RU-AMU
en: Amurskaja oblast'
ta: அமர்ச்கயா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-ARK
en: Arhangel'skaja oblast'
ta: அர்உாங்கல்ச்காசா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-AST
en: Astrahanskaja oblast'
ta: அச்ட்ராஉான்ச்கா ஓபாச்ட் '

note: Name for RU-BA
en: Bashkortostan, Respublika
ta: பாச்கோர்டோச்டன், ரெச்பப்லிகா

note: Name for RU-BEL
en: Belgorodskaja oblast'
ta: பெல்கோரோட்ச்காசா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-BRY
en: Brjanskaja oblast'
ta: ப்ர்சான்ச்காசா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-BU
en: Burjatija, Respublika
ta: புர்சதிசா, ரெச்பப்லிகா

note: Name for RU-CE
en: Chechenskaya Respublika
ta: செச்சென்ச்கயா ரெச்பப்லிகா

note: Name for RU-CHE
en: Chelyabinskaya oblast'
ta: செலியாபின்ச்கயா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-CHU
en: Chukotskiy avtonomnyy okrug
ta: சுக்கோட்ச்கி அவ்டோனோம்னி ஓக்ரக்

note: Name for RU-CU
en: Chuvashskaya Respublika
ta: சுவாச்ச்கயா ரெச்பப்லிகா

note: Name for RU-DA
en: Dagestan, Respublika
ta: தாகெச்தான், ரெச்பப்லிகா

note: Name for RU-IN
en: Ingushetiya, Respublika
ta: இங்குசெட்டியா, ரெச்பப்லிகா

note: Name for RU-IRK
en: Irkutskaja oblast'
ta: இர்குட்ச்கயா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-IVA
en: Ivanovskaja oblast'
ta: இவனோவ்ச்கயா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-KAM
en: Kamchatskiy kray
ta: கம்சாட்ச்கி கிராய்

note: Name for RU-KB
en: Kabardino-Balkarskaja Respublika
ta: கபார்டினோ-பால்கர்ச்காசா ரெச்பப்லிகா

note: Name for RU-KC
en: Karachayevo-Cherkesskaya Respublika
ta: கராச்சாயேவோ-செர்கெச்காயா ரெச்பப்லிகா

note: Name for RU-KDA
en: Krasnodarskij kraj
ta: கிராச்னோடார்ச்கிச் கிராச்

note: Name for RU-KEM
en: Kemerovskaja oblast'
ta: கெமரோவ்ச்கயா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-KGD
en: Kaliningradskaja oblast'
ta: கலினிங்கராட்சகாசா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-KGN
en: Kurganskaja oblast'
ta: குர்கான்ச்கயா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-KHA
en: Habarovskij kraj
ta: உபரோவ்ச்கிச் கிராச்

note: Name for RU-KHM
en: Hanty-Mansijskij avtonomnyj okrug
ta: அன்டி-மான்சிச்சுகிச் அவ்டோனோம்னிச் ஒக்ருக்

note: Name for RU-KIR
en: Kirovskaja oblast'
ta: கிரோவ்ச்காசா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-KK
en: Hakasija, Respublika
ta: உக்காசிசா, ரெச்பப்லிகா

note: Name for RU-KL
en: Kalmykija, Respublika
ta: கல்மிக்கிசா, ரெச்பப்லிகா

note: Name for RU-KLU
en: Kaluzhskaya oblast'
ta: காலுச்காயா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-KO
en: Komi, Respublika
ta: கோமி, ரெச்பப்லிகா

note: Name for RU-KOS
en: Kostromskaja oblast'
ta: கோச்ட்ரோம்ச்கயா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-KR
en: Karelija, Respublika
ta: கரேலிசா, ரெச்பப்லிகா

note: Name for RU-KRS
en: Kurskaja oblast'
ta: குர்ச்கயா ஒப்லாச்ட்

note: Name for RU-KYA
en: Krasnojarskij kraj
ta: கிராச்னோசார்ச்கிச் கிராச்

note: Name for RU-LEN
en: Leningradskaja oblast'
ta: லெனின்கிராட்ச்காசா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-LIP
en: Lipeckaja oblast'
ta: லிபெக்காசா ஒப்லாச்ட்

note: Name for RU-MAG
en: Magadanskaja oblast'
ta: மாகடன்ச்காசா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-ME
en: Marij Èl, Respublika
ta: மரிச் él, ரெச்பப்லிகா

note: Name for RU-MO
en: Mordovija, Respublika
ta: மொர்டோவியா, ரெச்பப்லிகா

note: Name for RU-MOS
en: Moskovskaja oblast'
ta: மொச்கோவ்ச்காசா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-MOW
en: Moskva
ta: மோச்க்வா

note: Name for RU-MUR
en: Murmanskaja oblast'
ta: முணுமுணுப்பு '

note: Name for RU-NEN
en: Neneckij avtonomnyj okrug
ta: நேனிக்கிச் அவடோனோம்னிச் ஒக்ருக்

note: Name for RU-NGR
en: Novgorodskaja oblast'
ta: நோவ்கோரோட்ச்காசா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-NIZ
en: Nizhegorodskaya oblast'
ta: நிசேகோரோட்ச்காயா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-NVS
en: Novosibirskaja oblast'
ta: நோவோசிபிர்ச்கா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-OMS
en: Omskaja oblast'
ta: ஓம்ச்காயா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-ORE
en: Orenburgskaja oblast'
ta: ஓரன்பர்க்ச்காசா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-ORL
en: Orlovskaja oblast'
ta: ஒர்லோவ்ச்காசா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-PER
en: Permskij kraj
ta: பெர்ச்கிச் கிராச்

note: Name for RU-PNZ
en: Penzenskaja oblast'
ta: பென்சென்ச்கயா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-PRI
en: Primorskij kraj
ta: ப்ரிமோர்ச்கிச் கிராச்

note: Name for RU-PSK
en: Pskovskaja oblast'
ta: ப்ச்கோவ்ச்காசா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-ROS
en: Rostovskaja oblast'
ta: ரோச்டோவ்ச்கயா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-RYA
en: Rjazanskaja oblast'
ta: ரசாசான்ச்காசா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-SA
en: Saha, Respublika
ta: சஉா, ரெச்பப்லிகா

note: Name for RU-SAK
en: Sahalinskaja oblast'
ta: சஉலின்ச்காசா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-SAM
en: Samarskaja oblast'
ta: சமர்ச்கயா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-SAR
en: Saratovskaja oblast'
ta: சரடோவ்ச்கயா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-SE
en: Severnaja Osetija, Respublika
ta: செவர்னாசா ஒசெட்டிசா, ரெச்பப்லிகா

note: Name for RU-SMO
en: Smolenskaja oblast'
ta: ச்மோலென்ச்காசா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-SPE
en: Sankt-Peterburg
ta: சாங்க்ட்-பீட்டர்பர்க்

note: Name for RU-STA
en: Stavropol'skij kraj
ta: ச்டாவ்ரோபோல்ச்கிச் கிராச்

note: Name for RU-SVE
en: Sverdlovskaja oblast'
ta: ச்வேர்டலோவ்சகாசா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-TA
en: Tatarstan, Respublika
ta: டாடர்ச்டன், ரெச்பப்லிகா

note: Name for RU-TAM
en: Tambovskaja oblast'
ta: தம்போவ்ச்கயா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-TOM
en: Tomskaja oblast'
ta: டாம்ச்காசா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-TUL
en: Tul'skaja oblast'
ta: துல்'ச்கசா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-TVE
en: Tverskaja oblast'
ta: ட்வெர்ச்கசா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-TY
en: Tyva, Respublika
ta: டைவா, ரெச்பப்லிகா

note: Name for RU-TYU
en: Tjumenskaja oblast'
ta: ட்சுமேன்ச்காசா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-UD
en: Udmurtskaja Respublika
ta: உடுமுருட்ச்காசா ரிச்புலிகா

note: Name for RU-ULY
en: Ul'janovskaja oblast'
ta: உல்'சானோச்காசா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-VGG
en: Volgogradskaja oblast'
ta: வோல்கோகிராட்ச்காசா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-VLA
en: Vladimirskaja oblast'
ta: விளாடிமிர்ச்காசா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-VLG
en: Vologodskaja oblast'
ta: வோலோகோட்ச்கயா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-VOR
en: Voronezhskaya oblast'
ta: வோரோனிச்சகாயா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-YAN
en: Jamalo-Neneckij avtonomnyj okrug
ta: சமாலோ-நெனெக்கிச் அவ்டோனோம்னிச் ஓக்ரக்

note: Name for RU-YAR
en: Jaroslavskaja oblast'
ta: சரோச்லாவ்ச்காசா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-YEV
en: Evrejskaja avtonomnaja oblast'
ta: எவ்ரெச்ச்காசா அவ்டோனோம்னாசா ஒப்லாச்ட்'

note: Name for RU-ZAB
en: Zabajkal'skij kraj
ta: சபாச்கலின்ச்கிச் கிராச்

note: Name for RW-01
en: City of Kigali
ta: கிகாலி நகரம்

note: Name for SA-01
en: Ar Riyāḑ
ta: அர் ரியாத்

note: Name for SA-02
en: Makkah al Mukarramah
ta: மக்கா அல் முகர்மா

note: Name for SA-03
en: Al Madīnah al Munawwarah
ta: அல் மாதா அல் முனாவ்வரா

note: Name for SA-05
en: Al Qaşīm
ta: அல் காசம்

note: Name for SA-08
en: Al Ḩudūd ash Shamālīyah
ta: அல் அட் ஆச் சமலியா

note: Name for SA-09
en: Jāzān
ta: சாசன்

note: Name for SA-10
en: Najrān
ta: நச்ரான்

note: Name for SA-11
en: Al Bāḩah
ta: அல் பாசா

note: Name for SA-12, Name for YE-JA
en: Al Jawf
ta: அல் தாடை

note: Name for SA-14
en: 'Asīr
ta: 'அசார்

note: Name for SB-CT
en: Capital Territory (Honiara)
ta: மூலதன பிரதேசம் (ஒனியரியா)

note: Name for SB-GU
en: Guadalcanal
ta: குவாடல்கனல்

note: Name for SB-IS
en: Isabel
ta: இசபெல்

note: Name for SB-MK
en: Makira-Ulawa
ta: மக்கிரா-உலாவா

note: Name for SB-ML
en: Malaita
ta: மலாட்டா

note: Name for SB-RB
en: Rennell and Bellona
ta: ரென்னெல் மற்றும் பெல்லோனா

note: Name for SB-TE
en: Temotu
ta: டெமோட்டு

note: Name for SC-01
en: Anse aux Pins
ta: ANSE AUX PINS

note: Name for SC-02
en: Anse Boileau
ta: Anse Boodeaue

note: Name for SC-03
en: Anse Etoile
ta: Anse etoile

note: Name for SC-04
en: Au Cap
ta: Au cap

note: Name for SC-05
en: Anse Royale
ta: அன்சே ராயல்

note: Name for SC-06
en: Baie Lazare
ta: பை லாசரே

note: Name for SC-07
en: Baie Sainte Anne
ta: BAIE SAINTE ANNE

note: Name for SC-08
en: Beau Vallon
ta: பியூ வாலோன்

note: Name for SC-09
en: Bel Air
ta: பெல் காற்று

note: Name for SC-10
en: Bel Ombre
ta: பெல் ஒம்ப்ரே

note: Name for SC-11
en: Cascade
ta: அடுக்கை

note: Name for SC-12
en: Glacis
ta: பனிப்பாறை

note: Name for SC-13
en: Grand Anse Mahe
ta: கிராண்ட் அன்ச் மஏ

note: Name for SC-14
en: Grand Anse Praslin
ta: கிராண்ட் அன்ச் பிரச்லின்

note: Name for SC-15
en: La Digue
ta: லா டிக்

note: Name for SC-16
en: English River
ta: ஆங்கில நதி

note: Name for SC-17
en: Mont Buxton
ta: மாண்ட் பக்ச்டன்

note: Name for SC-18
en: Mont Fleuri
ta: மோன்ட் ஃப்ளூரி

note: Name for SC-19
en: Plaisance
ta: பிளேசன்ச்

note: Name for SC-20
en: Pointe Larue
ta: பாயிண்ட் லாரூ

note: Name for SC-21
en: Port Glaud
ta: போர்ட் க்ளாட்

note: Name for SC-22
en: Saint Louis
ta: செயிண்ட் லூயிச்

note: Name for SC-23
en: Takamaka
ta: தகாமகா

note: Name for SC-24
en: Les Mamelles
ta: லெச் மாமெல்ச்

note: Name for SC-25
en: Roche Caiman
ta: ரோச் கெய்மன்

note: Name for SC-26
en: Ile Perseverance I
ta: Ile விடாமுயற்சி i

note: Name for SC-27
en: Ile Perseverance II
ta: Ile விடாமுயற்சி II

note: Name for SD-DC
en: Central Darfur
ta: மத்திய டார்பூர்

note: Name for SD-DE
en: East Darfur
ta: கிழக்கு டார்பூர்

note: Name for SD-DN
en: North Darfur
ta: வடக்கு டார்பர்

note: Name for SD-DS
en: South Darfur
ta: தெற்கு டார்பூர்

note: Name for SD-DW
en: West Darfur
ta: மேற்கு டார்பூர்

note: Name for SD-GD
en: Gedaref
ta: கெடரேஃப்

note: Name for SD-GK
en: West Kordofan
ta: மேற்கு கோர்டோபன்

note: Name for SD-GZ
en: Gezira
ta: கெசிரா

note: Name for SD-KA
en: Kassala
ta: கசாலா

note: Name for SD-KH
en: Khartoum
ta: கார்ட்டூம்

note: Name for SD-KN
en: North Kordofan
ta: வடக்கு கோர்டோபன்

note: Name for SD-KS
en: South Kordofan
ta: தெற்கு கோர்டோபன்

note: Name for SD-NB
en: Blue Nile
ta: நீல நைல்

note: Name for SD-NR
en: River Nile
ta: நதி நைல்

note: Name for SD-NW
en: White Nile
ta: வெள்ளை நைல்

note: Name for SD-RS
en: Red Sea
ta: செங்கடல்

note: Name for SD-SI
en: Sennar
ta: சென்னர்

note: Name for SE-AB
en: Stockholms län [SE-01]
ta: ச்டாக்ஓம்ச் லான் [SE-01]

note: Name for SE-AC
en: Västerbottens län [SE-24]
ta: Vésterbottens län [SE-24]

note: Name for SE-BD
en: Norrbottens län [SE-25]
ta: நோர்போட்டன்ச் லான் [SE-25]

note: Name for SE-C
en: Uppsala län [SE-03]
ta: உப்சாலா லான் [SE-03]

note: Name for SE-D
en: Södermanlands län [SE-04]
ta: சோடர்மன்லேண்ட்ச் லான் [SE-04]

note: Name for SE-E
en: Östergötlands län [SE-05]
ta: ஒச்டேரகோநிலங்கள் லான் [SE-05]

note: Name for SE-F
en: Jönköpings län [SE-06]
ta: சான்காபிங்ச் லான் [SE-06]

note: Name for SE-G
en: Kronobergs län [SE-07]
ta: க்ரோனோபெர்க்ச் லான் [SE-07]

note: Name for SE-H
en: Kalmar län [SE-08]
ta: கல்மார் லான் [SE-08]

note: Name for SE-I
en: Gotlands län [SE-09]
ta: கோட்லாண்ட்ச் லான் [SE-09]

note: Name for SE-K
en: Blekinge län [SE-10]
ta: ப்ளீக்கிங் லான் [SE-10]

note: Name for SE-M
en: Skåne län [SE-12]
ta: ச்கேன் லான் [SE-12]

note: Name for SE-N
en: Hallands län [SE-13]
ta: உாலண்ட்ச் லான் [SE-13]

note: Name for SE-O
en: Västra Götalands län [SE-14]
ta: வச்ட்ரா கோடாலேன்டச் லான் [SE-14]

note: Name for SE-S
en: Värmlands län [SE-17]
ta: வர்ம்லேன்ட்ச் லான் [SE-17]

note: Name for SE-T
en: Örebro län [SE-18]
ta: ஓரிப்ரோ லான் [SE-18]

note: Name for SE-U
en: Västmanlands län [SE-19]
ta: வச்ட்மேன்லேண்ட்ச் லான் [SE-19]

note: Name for SE-W
en: Dalarnas län [SE-20]
ta: தலர்னாச் லான் [SE-20]

note: Name for SE-X
en: Gävleborgs län [SE-21]
ta: கோவ்ல்போர்க்ச் லான் [SE-21]

note: Name for SE-Y
en: Västernorrlands län [SE-22]
ta: வச்ட்ர்னோர்லேண்ட்ச் லான் [SE-22]

note: Name for SE-Z
en: Jämtlands län [SE-23]
ta: சாம்ட்லேண்ட்ச் லான் [SE-23]

note: Name for SG-01
en: Central Singapore
ta: மத்திய சிங்கப்பூர்

note: Name for SG-05
en: South West
ta: தென்மேற்கு

note: Name for SH-AC
en: Ascension
ta: அசென்சன்

note: Name for SH-HL
en: Saint Helena
ta: செயிண்ட் எலினா

note: Name for SH-TA
en: Tristan da Cunha
ta: டிரிச்டன் டா குன்உா

note: Name for SI-001
en: Ajdovščina
ta: அச்தோவினா

note: Name for SI-002
en: Beltinci
ta: பெல்டின்சி

note: Name for SI-003
en: Bled
ta: இரத்தம்

note: Name for SI-004
en: Bohinj
ta: போஇன்ச்

note: Name for SI-005
en: Borovnica
ta: போரோவ்னிகா

note: Name for SI-006
en: Bovec
ta: போவெக்

note: Name for SI-007
en: Brda
ta: ப்ரடா

note: Name for SI-008
en: Brezovica
ta: ப்ரெசோவிகா

note: Name for SI-009
en: Brežice
ta: ப்ரீச்

note: Name for SI-010
en: Tišina
ta: டிசினா

note: Name for SI-011
en: Celje
ta: செல்சே

note: Name for SI-012
en: Cerklje na Gorenjskem
ta: Cerklje na gorenjskem

note: Name for SI-013
en: Cerknica
ta: செர்க்னிகா

note: Name for SI-014
en: Cerkno
ta: செர்க்னோ

note: Name for SI-015
en: Črenšovci
ta: Črenzovci

note: Name for SI-016
en: Črna na Koroškem
ta: Črna na coroškem

note: Name for SI-018
en: Destrnik
ta: அழி

note: Name for SI-019
en: Divača
ta: திவாசா

note: Name for SI-020
en: Dobrepolje
ta: டோப்ரெபோல்சே

note: Name for SI-021
en: Dobrova-Polhov Gradec
ta: டோப்ரோவா-பொல்ஓவ் கிரேடெக்

note: Name for SI-022
en: Dol pri Ljubljani
ta: டால் ப்ரி லுப்லசானி

note: Name for SI-023
en: Domžale
ta: டொமலே

note: Name for SI-024
en: Dornava
ta: டோர்னவா

note: Name for SI-025
en: Dravograd
ta: டிராவோகிராட்

note: Name for SI-026
en: Duplek
ta: டப்ப்லெக்

note: Name for SI-027
en: Gorenja vas-Poljane
ta: கோரென்சா வாச்-போல்சேன்

note: Name for SI-028
en: Gorišnica
ta: கோரினிகா

note: Name for SI-029
en: Gornja Radgona
ta: கோர்ன்சா ராட்கோனா

note: Name for SI-030
en: Gornji Grad
ta: கோர்ன்சி கிராட்

note: Name for SI-031
en: Gornji Petrovci
ta: கோர்ன்சி பெட்ரோவ்சி

note: Name for SI-032
en: Grosuplje
ta: க்ரோசுப்லேசே

note: Name for SI-034
en: Hrastnik
ta: உ்ராச்ட்னிக்

note: Name for SI-035
en: Hrpelje-Kozina
ta: Hrpelje-kozina

note: Name for SI-036
en: Idrija
ta: இட்ரிசா

note: Name for SI-038
en: Ilirska Bistrica
ta: இலிர்ச்கா பிச்ட்ரிகா

note: Name for SI-039
en: Ivančna Gorica
ta: இவானா கோரிகா

note: Name for SI-040
en: Izola
ta: இசோலா

note: Name for SI-041
en: Jesenice
ta: சீசனிச்

note: Name for SI-042
en: Juršinci
ta: சூரின்சி

note: Name for SI-043
en: Kamnik
ta: கம்னிக்

note: Name for SI-044
en: Kanal ob Soči
ta: கனல் ஒப் சோசி

note: Name for SI-045
en: Kidričevo
ta: Gidričevo

note: Name for SI-046
en: Kobarid
ta: கோபரிட்

note: Name for SI-047
en: Kobilje
ta: கோபில்சே

note: Name for SI-048
en: Kočevje
ta: கோசெவ்சே

note: Name for SI-049
en: Komen
ta: கோமன்

note: Name for SI-050
en: Koper
ta: கோப்பர்

note: Name for SI-051
en: Kozje
ta: கோச்சே

note: Name for SI-052
en: Kranj
ta: கிரான்ச்

note: Name for SI-053
en: Kranjska Gora
ta: கிரான்ச்ச்கா கோரா

note: Name for SI-054
en: Krško
ta: Krச்கோ

note: Name for SI-055
en: Kungota
ta: குங்கோட்டா

note: Name for SI-056
en: Kuzma
ta: குச்மா

note: Name for SI-057
en: Laško
ta: லாச்கோ

note: Name for SI-058
en: Lenart
ta: லெனார்ட்

note: Name for SI-059
en: Lendava
ta: லெண்டாவா

note: Name for SI-060
en: Litija
ta: லிட்டிசா

note: Name for SI-061
en: Ljubljana
ta: லுப்லசானா

note: Name for SI-064
en: Logatec
ta: லாசடெக்

note: Name for SI-065
en: Loška dolina
ta: லோச்கா டோலினா

note: Name for SI-066
en: Loški Potok
ta: லோச்கி போடோக்

note: Name for SI-067
en: Luče
ta: லு

note: Name for SI-068
en: Lukovica
ta: லுகோவிகா

note: Name for SI-069
en: Majšperk
ta: மசெர்பெர்க்

note: Name for SI-070
en: Maribor
ta: மரிபோர்

note: Name for SI-071
en: Medvode
ta: மெட்வோட்

note: Name for SI-072
en: Mengeš
ta: மென்சே

note: Name for SI-073
en: Metlika
ta: மெட்லிகா

note: Name for SI-074
en: Mežica
ta: மீசிகா

note: Name for SI-075
en: Miren-Kostanjevica
ta: மிரென்-கோச்டன்செவிகா

note: Name for SI-076
en: Mislinja
ta: மிச்லின்சா

note: Name for SI-077
en: Moravče
ta: மொராவே

note: Name for SI-078
en: Moravske Toplice
ta: மொராவ்ச்கே டாப்லிச்

note: Name for SI-079
en: Mozirje
ta: மொசிர்சே

note: Name for SI-080
en: Murska Sobota
ta: முர்ச்கா சோபோட்டா

note: Name for SI-081
en: Muta
ta: முட்டா

note: Name for SI-082
en: Naklo
ta: நக்லோ

note: Name for SI-083
en: Nazarje
ta: நாசர்சே

note: Name for SI-084
en: Nova Gorica
ta: நோவா கோரிகா

note: Name for SI-085
en: Novo Mesto
ta: நோவோ மெச்டோ

note: Name for SI-088
en: Osilnica
ta: ஓசில்னிகா

note: Name for SI-089
en: Pesnica
ta: பெச்னிகா

note: Name for SI-090
en: Piran
ta: பிரன்

note: Name for SI-091
en: Pivka
ta: பிவ்கா

note: Name for SI-092
en: Podčetrtek
ta: போட்எட்ரெக்

note: Name for SI-093
en: Podvelka
ta: போட்வெல்கா

note: Name for SI-094
en: Postojna
ta: போச்டோச்னா

note: Name for SI-095
en: Preddvor
ta: ப்ரிட்வோர்

note: Name for SI-097
en: Puconci
ta: புக்கான்சி

note: Name for SI-098
en: Rače-Fram
ta: ரூ-ஃப்ரம்

note: Name for SI-099
en: Radeče
ta: Radece

note: Name for SI-100
en: Radenci
ta: ரேடென்சி

note: Name for SI-101
en: Radlje ob Dravi
ta: Radlje ob travi

note: Name for SI-102
en: Radovljica
ta: ராடோவ்ல்சிகா

note: Name for SI-103
en: Ravne na Koroškem
ta: ரவ்னே நா கோரோச்கெம்

note: Name for SI-104
en: Ribnica
ta: ரிப்னிகா

note: Name for SI-105
en: Rogašovci
ta: ரோகாசோவ்சி

note: Name for SI-106
en: Rogaška Slatina
ta: ரோகாசா ச்லாடினா

note: Name for SI-107
en: Rogatec
ta: ரோகடெக்

note: Name for SI-108
en: Ruše
ta: ரு r ruze

note: Name for SI-109
en: Semič
ta: அரை

note: Name for SI-110
en: Sevnica
ta: சேவ்னிகா

note: Name for SI-111
en: Sežana
ta: சீனா

note: Name for SI-112
en: Slovenj Gradec
ta: ச்லோவென்ச் கிரேடெக்

note: Name for SI-113
en: Slovenska Bistrica
ta: ச்லோவென்ச்கா பிச்ட்ரிகா

note: Name for SI-114
en: Slovenske Konjice
ta: ச்லோவென்ச்கே கொன்சிச்

note: Name for SI-115
en: Starše
ta: ச்டார்

note: Name for SI-116
en: Sveti Jurij ob Ščavnici
ta: Sveti Jurij ob šavnici

note: Name for SI-121
en: Škocjan
ta: Gkocjan

note: Name for SI-122
en: Škofja Loka
ta: Gkofja loka

note: Name for SI-123
en: Škofljica
ta: Xofljica

note: Name for SI-124
en: Šmarje pri Jelšah
ta: மர்சே ப்ரி செலா

note: Name for SI-125
en: Šmartno ob Paki
ta: Šmartno ob paki

note: Name for SI-126
en: Šoštanj
ta: னுடன்

note: Name for SI-127
en: Štore
ta: Toder

note: Name for SI-128
en: Tolmin
ta: டோல்மின்

note: Name for SI-130
en: Trebnje
ta: ட்ரெப்ன்சே

note: Name for SI-132
en: Turnišče
ta: டர்னிக்

note: Name for SI-133
en: Velenje
ta: வெலென்சே

note: Name for SI-134
en: Velike Lašče
ta: வெலிகே லாசே

note: Name for SI-135
en: Videm
ta: விடெம்

note: Name for SI-136
en: Vipava
ta: விபாவா

note: Name for SI-137
en: Vitanje
ta: விட்டான்சே

note: Name for SI-138
en: Vodice
ta: வோடிச்

note: Name for SI-139
en: Vojnik
ta: வோச்னிக்

note: Name for SI-140
en: Vrhnika
ta: வர்னிகா

note: Name for SI-141
en: Vuzenica
ta: வுசெனிகா

note: Name for SI-142
en: Zagorje ob Savi
ta: சாகோர்சே ஒப் சவி

note: Name for SI-143
en: Zavrč
ta: சவ்ரா

note: Name for SI-144
en: Zreče
ta: ZrečE

note: Name for SI-148
en: Benedikt
ta: பெனடிக்ட்

note: Name for SI-149
en: Bistrica ob Sotli
ta: பிச்ட்ரிகா ஒப் சோட்லி

note: Name for SI-150
en: Bloke
ta: புளூ

note: Name for SI-151
en: Braslovče
ta: பிராச்லோவ்

note: Name for SI-152
en: Cankova
ta: கன்கோவா

note: Name for SI-153
en: Cerkvenjak
ta: செர்க்வென்சாக்

note: Name for SI-154
en: Dobje
ta: டாப்சே

note: Name for SI-155
en: Dobrna
ta: டோப்ர்னா

note: Name for SI-156
en: Dobrovnik
ta: டோப்ரோவ்னிக்

note: Name for SI-157
en: Dolenjske Toplice
ta: டோலென்ச்ச்கே டாப்லைச்

note: Name for SI-158
en: Grad
ta: கிரேடு

note: Name for SI-159
en: Hajdina
ta: உாச்தினா

note: Name for SI-160
en: Hoče-Slivnica
ta: ஓசே-ச்லிவ்னிகா

note: Name for SI-161
en: Hodoš
ta: ஓடோ

note: Name for SI-162
en: Horjul
ta: உார்சுல்

note: Name for SI-163
en: Jezersko
ta: செசர்ச்கோ

note: Name for SI-164
en: Komenda
ta: கொமெண்டா

note: Name for SI-165
en: Kostel
ta: கோச்டெல்

note: Name for SI-166
en: Križevci
ta: Kriesevci

note: Name for SI-167
en: Lovrenc na Pohorju
ta: லவ்ரெங்க் நா போஓர்சு

note: Name for SI-168
en: Markovci
ta: மார்கோவ்சி

note: Name for SI-169
en: Miklavž na Dravskem polju
ta: மிக்லாவ் நா டிராவ்ச்கெம் பொல்சு

note: Name for SI-170
en: Mirna Peč
ta: மிர்னா பெக்

note: Name for SI-171
en: Oplotnica
ta: ஓப்லோட்னிகா

note: Name for SI-172
en: Podlehnik
ta: போட்லென்னிக்

note: Name for SI-173
en: Polzela
ta: போல்செலா

note: Name for SI-174
en: Prebold
ta: Prepold

note: Name for SI-176
en: Razkrižje
ta: ராச்க்ரிசே

note: Name for SI-177
en: Ribnica na Pohorju
ta: ரிப்னிகா நா போஓர்சு

note: Name for SI-178
en: Selnica ob Dravi
ta: செல்னிகா ஒப் டிராவி

note: Name for SI-179
en: Sodražica
ta: சோட்ரிகா

note: Name for SI-180
en: Solčava
ta: சோலாவா

note: Name for SI-181
en: Sveta Ana
ta: ச்வெட்டா அனா

note: Name for SI-182
en: Sveti Andraž v Slovenskih goricah
ta: ச்வெட்டி ஆண்ட்ரா வி ச்லோவென்ச்கி கோரிகா

note: Name for SI-183
en: Šempeter-Vrtojba
ta: Šempeter-vrtojba

note: Name for SI-184
en: Tabor
ta: தபோர்

note: Name for SI-186
en: Trzin
ta: தொடர்வண்டி

note: Name for SI-187
en: Velika Polana
ta: வேலிகா போலனா

note: Name for SI-188
en: Veržej
ta: வெர்செச்

note: Name for SI-189
en: Vransko
ta: வ்ரான்ச்கோ

note: Name for SI-194
en: Šmartno pri Litiji
ta: Šmartno pri litiji

note: Name for SI-196
en: Cirkulane
ta: சர்குலேன்

note: Name for SI-197
en: Kostanjevica na Krki
ta: கோச்டன்செவிகா நா கிர்கி

note: Name for SI-198
en: Makole
ta: மாகோல்

note: Name for SI-199
en: Mokronog-Trebelno
ta: மோக்ரோனாக்-ட்ரெபெல்னோ

note: Name for SI-200
en: Poljčane
ta: பொல்சேன்

note: Name for SI-201
en: Renče-Vogrsko
ta: Renče-vogrsko

note: Name for SI-202
en: Središče ob Dravi
ta: Središe ob travi

note: Name for SI-203
en: Straža
ta: ச்ட்ராசா

note: Name for SI-204
en: Sveta Trojica v Slovenskih goricah
ta: ச்வெட்டா ட்ரோசிகா வி ச்லோவென்ச்கி கோரிகா

note: Name for SI-205
en: Sveti Tomaž
ta: ச்வெட்டி டோமா

note: Name for SI-206
en: Šmarješke Toplice
ta: மர்செக் டாப்லிச்

note: Name for SI-207
en: Gorje
ta: கோர்சே

note: Name for SI-208
en: Log-Dragomer
ta: பதிவு-டிராகோமர்

note: Name for SI-209
en: Rečica ob Savinji
ta: Recica ob savinji

note: Name for SI-210
en: Sveti Jurij v Slovenskih goricah
ta: ச்வெதி சூரிச் வி ச்லோவென்ச்கி கோரிகா

note: Name for SI-211
en: Šentrupert
ta: Entrencrupert

note: Name for SI-212
en: Mirna
ta: மைஆர்என்ஏ

note: Name for SI-213
en: Ankaran
ta: அங்கரன்

note: Name for SK-BC
en: Banskobystrický kraj
ta: பான்ச்கோபிச்ட்ரிக் கிராச்

note: Name for SK-BL
en: Bratislavský kraj
ta: பிராட்டிச்லாவ்ச்கே கிராச்

note: Name for SK-KI
en: Košický kraj
ta: கோசிக் கிராச்

note: Name for SK-NI
en: Nitriansky kraj
ta: நைட்ரியன்ச்கி கிராச்

note: Name for SK-PV
en: Prešovský kraj
ta: Precovský graj

note: Name for SK-TA
en: Trnavský kraj
ta: Trnavský graj

note: Name for SK-TC
en: Trenčiansky kraj
ta: ட்ரென்னியன்ச்கி கிராச்

note: Name for SK-ZI
en: Žilinský kraj
ta: Žilinský graj

note: Name for SL-NW
en: North Western
ta: வடமேற்கு

note: Name for SL-W
en: Western Area (Freetown)
ta: மேற்கு பகுதி (ஃப்ரீடவுன்)

note: Name for SM-01
en: Acquaviva
ta: அக்விவா

note: Name for SM-02
en: Chiesanuova
ta: சிசானுவோவா

note: Name for SM-03
en: Domagnano
ta: டொமக்னனோ

note: Name for SM-04
en: Faetano
ta: ஃபெட்டானோ

note: Name for SM-05
en: Fiorentino
ta: பியோரெண்டினோ

note: Name for SM-06
en: Borgo Maggiore
ta: போர்கோ மேகியோர்

note: Name for SM-07
en: Città di San Marino
ta: சிட்டே டி சான் மரினோ

note: Name for SM-08
en: Montegiardino
ta: மான்டிகார்டினோ

note: Name for SM-09
en: Serravalle
ta: செர்ராவல்லே

note: Name for SN-DK
en: Dakar
ta: டக்கர்

note: Name for SN-FK
en: Fatick
ta: ஃபாடிக்

note: Name for SN-KA
en: Kaffrine
ta: காஃப்ரின்

note: Name for SN-KD
en: Kolda
ta: கோல்டா

note: Name for SN-KE
en: Kédougou
ta: கெடகோ

note: Name for SN-KL
en: Kaolack
ta: KAOLACK

note: Name for SN-LG
en: Louga
ta: லூகா

note: Name for SN-MT
en: Matam
ta: மாதம்

note: Name for SN-SL
en: Saint-Louis
ta: செயிண்ட்-லூயிச்

note: Name for SN-TC
en: Tambacounda
ta: தம்பாகவுண்டா

note: Name for SN-TH
en: Thiès
ta: Thies

note: Name for SN-ZG
en: Ziguinchor
ta: சிகுஞ்சர்

note: Name for SO-AW
en: Awdal
ta: அவ்தால்

note: Name for SO-BK
en: Bakool
ta: பக்கூல்

note: Name for SO-BN
en: Banaadir
ta: பனதிர்

note: Name for SO-BY
en: Bay
ta: விரிகுடா

note: Name for SO-GA
en: Galguduud
ta: கல்குடுட்

note: Name for SO-GE
en: Gedo
ta: கெடோ

note: Name for SO-HI
en: Hiiraan
ta: இரான்

note: Name for SO-JD
en: Jubbada Dhexe
ta: சுபாதா தக்ச்

note: Name for SO-JH
en: Jubbada Hoose
ta: சுபாதா ஊச்

note: Name for SO-MU
en: Mudug
ta: முட்

note: Name for SO-NU
en: Nugaal
ta: நுகால்

note: Name for SO-SA
en: Sanaag
ta: சனாக்

note: Name for SO-SD
en: Shabeellaha Dhexe
ta: சபீல்லாஉா டெக்ச்

note: Name for SO-SH
en: Shabeellaha Hoose
ta: சபீல்லாஉா ஊச்

note: Name for SO-SO
en: Sool
ta: சூல்

note: Name for SO-TO
en: Togdheer
ta: டோக்டீர்

note: Name for SO-WO
en: Woqooyi Galbeed
ta: வோகூயி கல்பீட்

note: Name for SR-BR
en: Brokopondo
ta: ப்ரோகோபொண்டோ

note: Name for SR-CM
en: Commewijne
ta: வர்த்தகர்

note: Name for SR-CR
en: Coronie
ta: கொரோனி

note: Name for SR-MA
en: Marowijne
ta: மரோவிச்னே

note: Name for SR-NI
en: Nickerie
ta: நிக்கரி

note: Name for SR-PM
en: Paramaribo
ta: பரமரிபோ

note: Name for SR-PR
en: Para
ta: பாரா

note: Name for SR-SA
en: Saramacca
ta: சரமக்கா

note: Name for SR-SI
en: Sipaliwini
ta: சிபாலிவினி

note: Name for SR-WA
en: Wanica
ta: வனிகா

note: Name for SS-BN
en: Northern Bahr el Ghazal
ta: வடக்கு பஉ்ர் எல் கசல்

note: Name for SS-BW
en: Western Bahr el Ghazal
ta: வெச்டர்ன் பஉ்ர் எல் கசல்

note: Name for SS-EC
en: Central Equatoria
ta: மத்திய பூமத்திய ரேகை

note: Name for SS-EE
en: Eastern Equatoria
ta: கிழக்கு பூமத்திய ரேசனியா

note: Name for SS-EW
en: Western Equatoria
ta: வெச்டர்ன் பூமத்திய ரேசனல்

note: Name for SS-JG
en: Jonglei
ta: சாங்க்லே

note: Name for SS-LK
en: Lakes
ta: ஏரிகள்

note: Name for SS-NU
en: Upper Nile
ta: மேல் நைல்

note: Name for SS-UY
en: Unity
ta: ஒற்றுமை

note: Name for SS-WR
en: Warrap
ta: வாராப்

note: Name for ST-01
en: Água Grande
ta: Água கிராண்டே

note: Name for ST-02
en: Cantagalo
ta: கான்டாகலோ

note: Name for ST-04
en: Lembá
ta: லெம்பே

note: Name for ST-05
en: Lobata
ta: லோபாட்டா

note: Name for ST-06
en: Mé-Zóchi
ta: Mé-záchi

note: Name for ST-P
en: Príncipe
ta: பிரான்சைப்

note: Name for SV-AH
en: Ahuachapán
ta: அஉுவாச்சபன்

note: Name for SV-CA
en: Cabañas
ta: கபாசாச்

note: Name for SV-CH
en: Chalatenango
ta: சாலடெனாங்கோ

note: Name for SV-CU
en: Cuscatlán
ta: கச்கட்லன்

note: Name for SV-MO
en: Morazán
ta: மொராசான்

note: Name for SV-SA
en: Santa Ana
ta: சாண்டா அனா

note: Name for SV-SM
en: San Miguel
ta: சான் மிகுவல்

note: Name for SV-SO
en: Sonsonate
ta: சான்சோனேட்

note: Name for SV-SV
en: San Vicente
ta: சான் விசென்ட்

note: Name for SV-UN
en: La Unión
ta: லா யூனியன்

note: Name for SV-US
en: Usulután
ta: உசுலூட்டன்

note: Name for SY-DI
en: Dimashq
ta: Momashq

note: Name for SY-DY
en: Dayr az Zawr
ta: Dayr AZ ZAWR

note: Name for SY-HA
en: Al Ḩasakah
ta: அல் அசகா

note: Name for SY-HI
en: Ḩimş
ta: Imş

note: Name for SY-HM
en: Ḩamāh
ta: Amahh

note: Name for SY-ID
en: Idlib
ta: இட்லிப்

note: Name for SY-LA
en: Al Lādhiqīyah
ta: அல் லாதிகியா

note: Name for SY-QU
en: Al Qunayţirah
ta: அல் குனாயிரா

note: Name for SY-RA
en: Ar Raqqah
ta: Ar raqqah

note: Name for SY-RD
en: Rīf Dimashq
ta: Rīf themashq

note: Name for SY-SU
en: As Suwaydā'
ta: சுவிடே '

note: Name for SY-TA
en: Ţarţūs
ta: Ţarţs

note: Name for SZ-HH
en: Hhohho
ta: ஓஓ

note: Name for SZ-LU
en: Lubombo
ta: லுபம்போ

note: Name for SZ-MA
en: Manzini
ta: மான்சினி

note: Name for SZ-SH
en: Shiselweni
ta: சிசெல்வெனி

note: Name for TD-BA
en: Batha
ta: பாதா

note: Name for TD-BG
en: Bahr el Ghazal
ta: பஉ்ர் எல் கசல்

note: Name for TD-BO
en: Borkou
ta: போர்கோ

note: Name for TD-CB
en: Chari-Baguirmi
ta: சாரி-பாகுவார்மி

note: Name for TD-EE
en: Ennedi-Est
ta: Ennedi-est

note: Name for TD-EO
en: Ennedi-Ouest
ta: Ennedi-ouest

note: Name for TD-GR
en: Guéra
ta: குய்ரா

note: Name for TD-HL
en: Hadjer Lamis
ta: உட்சர் லாமிச்

note: Name for TD-KA
en: Kanem
ta: கனேம்

note: Name for TD-LC
en: Lac
ta: லாக்

note: Name for TD-LO
en: Logone-Occidental
ta: லோகோன்-சந்திப்பு

note: Name for TD-LR
en: Logone-Oriental
ta: லோகோன்-ஆரியண்டல்

note: Name for TD-MC
en: Moyen-Chari
ta: மோயன்-சாரி

note: Name for TD-ME
en: Mayo-Kebbi-Est
ta: மயோ-கெபி-எச்ட்

note: Name for TD-MO
en: Mayo-Kebbi-Ouest
ta: மயோ-கெபி-ஓச்ட்

note: Name for TD-ND
en: Ville de Ndjamena
ta: வில்லே டி என்ட்சமெனா

note: Name for TD-SA
en: Salamat
ta: சலமத்

note: Name for TD-SI
en: Sila
ta: சிலா

note: Name for TD-TA
en: Tandjilé
ta: டான்ட்சிலே

note: Name for TD-TI
en: Tibesti
ta: திபெச்டி

note: Name for TD-WF
en: Wadi Fira
ta: வாடி ஃபிரா

note: Name for TG-C
en: Centrale
ta: மைய

note: Name for TG-K
en: Kara
ta: காரா

note: Name for TG-M
en: Maritime (Région)
ta: கடல்சார்

note: Name for TH-10
en: Krung Thep Maha Nakhon
ta: Krung thep maha nakhon

note: Name for TH-11
en: Samut Prakan
ta: சாமுத் பிரகன்

note: Name for TH-13
en: Pathum Thani
ta: பாதை தானி

note: Name for TH-14
en: Phra Nakhon Si Ayutthaya
ta: Phra nakhon si ayutththaya

note: Name for TH-15
en: Ang Thong
ta: ஆங் தாங்

note: Name for TH-16
en: Lop Buri
ta: லோப் புரி

note: Name for TH-17
en: Sing Buri
ta: புரி பாடுங்கள்

note: Name for TH-18
en: Chai Nat
ta: சாய் நாட்

note: Name for TH-19
en: Saraburi
ta: சரபூரி

note: Name for TH-20
en: Chon Buri
ta: சோன் புரி

note: Name for TH-21
en: Rayong
ta: ராயோங்

note: Name for TH-22
en: Chanthaburi
ta: சாந்தபூரி

note: Name for TH-23
en: Trat
ta: ட்ராட்

note: Name for TH-24
en: Chachoengsao
ta: சச்சோஎங்க்சாவோ

note: Name for TH-25
en: Prachin Buri
ta: பிரச்சின் புரி

note: Name for TH-26
en: Nakhon Nayok
ta: நக்கோன் நயோக்

note: Name for TH-27
en: Sa Kaeo
ta: சா கயோ

note: Name for TH-30
en: Nakhon Ratchasima
ta: நக்கோன் ராட்சசிமா

note: Name for TH-31
en: Buri Ram
ta: புரி ராம்

note: Name for TH-32
en: Surin
ta: சுரின்

note: Name for TH-33
en: Si Sa Ket
ta: Si sa ket

note: Name for TH-34
en: Ubon Ratchathani
ta: உபோன் ராட்சதானி

note: Name for TH-35
en: Yasothon
ta: யசோதன்

note: Name for TH-36
en: Chaiyaphum
ta: சாயாபம்

note: Name for TH-37
en: Amnat Charoen
ta: அம்னாத் சரோன்

note: Name for TH-38
en: Bueng Kan
ta: புவெங் கான்

note: Name for TH-39
en: Nong Bua Lam Phu
ta: நோங் புவா லாம் ஃபூ

note: Name for TH-40
en: Khon Kaen
ta: கோன் கேன்

note: Name for TH-41
en: Udon Thani
ta: உடோன் தானி

note: Name for TH-42
en: Loei
ta: லோய்

note: Name for TH-43
en: Nong Khai
ta: நோங் கை

note: Name for TH-44
en: Maha Sarakham
ta: மஉா சரகாம்

note: Name for TH-45
en: Roi Et
ta: ரோய் மற்றும்

note: Name for TH-46
en: Kalasin
ta: கலாசின்

note: Name for TH-47
en: Sakon Nakhon
ta: சாகோன் நக்கோன்

note: Name for TH-48
en: Nakhon Phanom
ta: நக்கோன் ஃபனோம்

note: Name for TH-49
en: Mukdahan
ta: முக்தஉான்

note: Name for TH-50
en: Chiang Mai
ta: சியங் மாய்

note: Name for TH-51
en: Lamphun
ta: லம்பூன்

note: Name for TH-52
en: Lampang
ta: லம்பாங்

note: Name for TH-53
en: Uttaradit
ta: உத்தராடிட்

note: Name for TH-54
en: Phrae
ta: ஃபிரே

note: Name for TH-55
en: Nan
ta: நான்

note: Name for TH-56
en: Phayao
ta: ஃபயாவோ

note: Name for TH-57
en: Chiang Rai
ta: சியாங் ராய்

note: Name for TH-58
en: Mae Hong Son
ta: மே உாங் மகன்

note: Name for TH-60
en: Nakhon Sawan
ta: நக்கோன் சவான்

note: Name for TH-61
en: Uthai Thani
ta: உத்தாய் தானி

note: Name for TH-62
en: Kamphaeng Phet
ta: கம்ப்பாங் பெட்

note: Name for TH-63
en: Tak
ta: டக்

note: Name for TH-64
en: Sukhothai
ta: சுகோதாய்

note: Name for TH-65
en: Phitsanulok
ta: பிட்சானுலோக்

note: Name for TH-66
en: Phichit
ta: பிச்சிட்

note: Name for TH-67
en: Phetchabun
ta: பெட்சபூன்

note: Name for TH-70
en: Ratchaburi
ta: ராட்சாபுரி

note: Name for TH-71
en: Kanchanaburi
ta: காஞ்சனபுரி

note: Name for TH-72
en: Suphan Buri
ta: சுபன் புரி

note: Name for TH-73
en: Nakhon Pathom
ta: நக்கோன் நோய்க்குறி

note: Name for TH-74
en: Samut Sakhon
ta: சாமுத் சாகோன்

note: Name for TH-75
en: Samut Songkhram
ta: சாமுட் சாங்க்கிராம்

note: Name for TH-76
en: Phetchaburi
ta: பெட்சாபுரி

note: Name for TH-77
en: Prachuap Khiri Khan
ta: ப்ராச்சாப் கிரி கான்

note: Name for TH-80
en: Nakhon Si Thammarat
ta: நக்கோன் சி தம்மரத்

note: Name for TH-81
en: Krabi
ta: கிராபி

note: Name for TH-82
en: Phangnga
ta: பாங்ங்கா

note: Name for TH-83
en: Phuket
ta: ஃபூகெட்

note: Name for TH-84
en: Surat Thani
ta: சூரத் தானி

note: Name for TH-85
en: Ranong
ta: ரனோங்

note: Name for TH-86
en: Chumphon
ta: Shumphon

note: Name for TH-90
en: Songkhla
ta: சாங்க்லா

note: Name for TH-92
en: Trang
ta: டிராங்

note: Name for TH-93
en: Phatthalung
ta: பாடலுங்

note: Name for TH-94
en: Pattani
ta: பட்டானி

note: Name for TH-95
en: Yala
ta: யலா

note: Name for TH-96
en: Narathiwat
ta: நாரதிவத்

note: Name for TH-S
en: Phatthaya
ta: படதயா

note: Name for TJ-DU
en: Dushanbe
ta: துசன்பே

note: Name for TJ-GB
en: Kŭhistoni Badakhshon
ta: கோஇச்டோனி படாக்சோன்

note: Name for TJ-KT
en: Khatlon
ta: கட்லான்

note: Name for TJ-RA
en: nohiyahoi tobei jumhurí
ta: nohiyahoi tobei jumhura

note: Name for TJ-SU
en: Sughd
ta: சர்க்கரை

note: Name for TL-AL
en: Aileu
ta: அய்லு

note: Name for TL-AN
en: Ainaro
ta: ஐனாரோ

note: Name for TL-BA
en: Baucau
ta: பாக்காவ்

note: Name for TL-BO
en: Bobonaro
ta: போபனாரோ

note: Name for TL-CO
en: Cova Lima
ta: கோவா லிமா

note: Name for TL-DI
en: Díli
ta: டெலி

note: Name for TL-ER
en: Ermera
ta: எர்மேரா

note: Name for TL-LA
en: Lautein
ta: லாடின்

note: Name for TL-LI
en: Likisá
ta: லிகிசே

note: Name for TL-MF
en: Manufahi
ta: மானுஃபாஇ

note: Name for TL-MT
en: Manatuto
ta: மனாட்டுடோ

note: Name for TL-OE
en: Oekusi-Ambenu
ta: ஓகுசி-அம்பேனு

note: Name for TL-VI
en: Vikeke
ta: வாட்சே

note: Name for TM-A
en: Ahal
ta: அஉால்

note: Name for TM-B
en: Balkan
ta: பால்கன்

note: Name for TM-L
en: Lebap
ta: லெபாப்

note: Name for TM-M
en: Mary
ta: மேரி

note: Name for TN-11
en: Tunis
ta: துனிச்

note: Name for TN-12
en: L'Ariana
ta: L'aryana

note: Name for TN-13
en: Ben Arous
ta: பென் ஆரச்

note: Name for TN-14
en: La Manouba
ta: லா மனோவா

note: Name for TN-21
en: Nabeul
ta: நாபூல்

note: Name for TN-22
en: Zaghouan
ta: சாகோவான்

note: Name for TN-23
en: Bizerte
ta: பிச்டர்டே

note: Name for TN-31
en: Béja
ta: பெசா

note: Name for TN-32
en: Jendouba
ta: செண்டோபா

note: Name for TN-33
en: Le Kef
ta: லு கெஃப்

note: Name for TN-34
en: Siliana
ta: சிலியானா

note: Name for TN-41
en: Kairouan
ta: கைர்உான்

note: Name for TN-42
en: Kasserine
ta: காசெரின்

note: Name for TN-43
en: Sidi Bouzid
ta: சிடி பூசிட்

note: Name for TN-51
en: Sousse
ta: Susse

note: Name for TN-52
en: Monastir
ta: மொனாச்டிர்

note: Name for TN-53
en: Mahdia
ta: மஉ்தியா

note: Name for TN-61
en: Sfax
ta: SFAX

note: Name for TN-71
en: Gafsa
ta: காஃப்சா

note: Name for TN-72
en: Tozeur
ta: டோசூர்

note: Name for TN-73
en: Kébili
ta: கெபிலி

note: Name for TN-81
en: Gabès
ta: காபச்

note: Name for TN-82
en: Médenine
ta: மெனின்

note: Name for TO-01
en: 'Eua
ta: 'EUA

note: Name for TO-03
en: Niuas
ta: நியுவாச்

note: Name for TO-04
en: Tongatapu
ta: டோங்கடாபு

note: Name for TO-05
en: Vava'u
ta: வாவா'உ

note: Name for TR-01
en: Adana
ta: அதானா

note: Name for TR-02
en: Adıyaman
ta: அடியமன்

note: Name for TR-03
en: Afyonkarahisar
ta: அஃபியோன்கராஇசர்

note: Name for TR-04
en: Ağrı
ta: அன்ரே

note: Name for TR-05
en: Amasya
ta: அமச்யா

note: Name for TR-06
en: Ankara
ta: அங்காரா

note: Name for TR-07
en: Antalya
ta: அன்டால்யா

note: Name for TR-08
en: Artvin
ta: ஆர்ட்வின்

note: Name for TR-09
en: Aydın
ta: அய்டான்

note: Name for TR-10
en: Balıkesir
ta: பால்கேசீர்

note: Name for TR-11
en: Bilecik
ta: பில்சிக்

note: Name for TR-12
en: Bingöl
ta: பிங்கால்

note: Name for TR-13
en: Bitlis
ta: பிட்லிச்

note: Name for TR-14
en: Bolu
ta: போலு

note: Name for TR-15
en: Burdur
ta: பர்தூர்

note: Name for TR-16
en: Bursa
ta: பர்சா

note: Name for TR-20
en: Denizli
ta: டெனிச்லி

note: Name for TR-22
en: Edirne
ta: எடிர்னே

note: Name for TR-23
en: Elazığ
ta: எலாசே

note: Name for TR-24
en: Erzincan
ta: எர்சின்கன்

note: Name for TR-26
en: Eskişehir
ta: எச்கிஎஇர்

note: Name for TR-29
en: Gümüşhane
ta: கோமாஏன்

note: Name for TR-30
en: Hakkâri
ta: உக்கரி

note: Name for TR-31
en: Hatay
ta: உடே

note: Name for TR-32
en: Isparta
ta: இச்பார்டா

note: Name for TR-33
en: Mersin
ta: மெர்சின்

note: Name for TR-34
en: İstanbul
ta: இச்தான்புல்

note: Name for TR-35
en: İzmir
ta: இச்மிர்

note: Name for TR-36
en: Kars
ta: கார்

note: Name for TR-37
en: Kastamonu
ta: கச்தமோனு

note: Name for TR-38
en: Kayseri
ta: கெய்சேரி

note: Name for TR-39
en: Kırklareli
ta: கோர்க்லரேலி

note: Name for TR-41
en: Kocaeli
ta: கோகேலி

note: Name for TR-42
en: Konya
ta: கொன்யா

note: Name for TR-43
en: Kütahya
ta: கோட்டாஉ்யா

note: Name for TR-44
en: Malatya
ta: மாலத்யா

note: Name for TR-45
en: Manisa
ta: மனிசா

note: Name for TR-46
en: Kahramanmaraş
ta: கஉ்ரமன்மரா

note: Name for TR-47
en: Mardin
ta: மார்டின்

note: Name for TR-48
en: Muğla
ta: முலா

note: Name for TR-50
en: Nevşehir
ta: நெவிசெர்

note: Name for TR-51
en: Niğde
ta: நீட்

note: Name for TR-53
en: Rize
ta: சோதனை

note: Name for TR-54
en: Sakarya
ta: சாகர்யா

note: Name for TR-55
en: Samsun
ta: சாம்சன்

note: Name for TR-57
en: Sinop
ta: சினோப்

note: Name for TR-58
en: Sivas
ta: சிவாச்

note: Name for TR-59
en: Tekirdağ
ta: டெக்கிர்டா

note: Name for TR-60
en: Tokat
ta: டோக்காட்

note: Name for TR-61
en: Trabzon
ta: டிராப்சன்

note: Name for TR-62
en: Tunceli
ta: டன்செலி

note: Name for TR-65
en: Van
ta: வேன்

note: Name for TR-66
en: Yozgat
ta: யோச்காட்

note: Name for TR-67
en: Zonguldak
ta: சோங்குல்தக்

note: Name for TR-68
en: Aksaray
ta: அக்சரே

note: Name for TR-69
en: Bayburt
ta: பேபர்ட்

note: Name for TR-70
en: Karaman
ta: கரமன்

note: Name for TR-71
en: Kırıkkale
ta: கோரகலே

note: Name for TR-72
en: Batman
ta: பேட்மேன்

note: Name for TR-73
en: Şırnak
ta: Arrnak

note: Name for TR-74
en: Bartın
ta: பார்ட்டன்

note: Name for TR-75
en: Ardahan
ta: அர்தாஉான்

note: Name for TR-76
en: Iğdır
ta: Iğdír

note: Name for TR-77
en: Yalova
ta: யலோவா

note: Name for TR-78
en: Karabük
ta: கராபக்

note: Name for TR-79
en: Kilis
ta: கிளிச்

note: Name for TR-81
en: Düzce
ta: டோச்

note: Name for TT-ARI
en: Arima
ta: அரிமா

note: Name for TT-CHA
en: Chaguanas
ta: சாகுவானாக்கள்

note: Name for TT-CTT
en: Couva-Tabaquite-Talparo
ta: COUVA-TABAQUITE-TALPARO

note: Name for TT-DMN
en: Diego Martin
ta: டியாகோ மார்ட்டின்

note: Name for TT-MRC
en: Mayaro-Rio Claro
ta: மயரோ-ரியோ கிளாரோ

note: Name for TT-PED
en: Penal-Debe
ta: தண்டனை-டெபே

note: Name for TT-POS
en: Port of Spain
ta: போர்ட் ஆஃப் ச்பெயின்

note: Name for TT-PRT
en: Princes Town
ta: இளவரசர்கள் நகரம்

note: Name for TT-PTF
en: Point Fortin
ta: புள்ளி ஃபோர்டின்

note: Name for TT-SFO
en: San Fernando
ta: சான் பெர்னாண்டோ

note: Name for TT-SGE
en: Sangre Grande
ta: சங்ரே கிராண்டே

note: Name for TT-SIP
en: Siparia
ta: சிபாரியா

note: Name for TT-SJL
en: San Juan-Laventille
ta: சான் சுவான்-லாவென்டில்

note: Name for TT-TOB
en: Tobago
ta: டொபாகோ

note: Name for TT-TUP
en: Tunapuna-Piarco
ta: துனபுனா-பியர்கோ

note: Name for TV-FUN
en: Funafuti
ta: ஃபனாபுட்டி

note: Name for TV-NIT
en: Niutao
ta: நியூட்டாவோ

note: Name for TV-NKL
en: Nukulaelae
ta: நுகுலேலே

note: Name for TV-NMA
en: Nanumea
ta: நானூமியா

note: Name for TV-NMG
en: Nanumaga
ta: நானுமகா

note: Name for TV-NUI
en: Nui
ta: நுய்

note: Name for TV-VAI
en: Vaitupu
ta: வைட்டுபு

note: Name for TW-CHA
en: Changhua
ta: சாங்குவா

note: Name for TW-CYI, Name for TW-CYQ
en: Chiayi
ta: சியாய்

note: Name for TW-HSQ, Name for TW-HSZ
en: Hsinchu
ta: உ்சின்சு

note: Name for TW-HUA
en: Hualien
ta: உுவாலியன்

note: Name for TW-ILA
en: Yilan
ta: யிலன்

note: Name for TW-KEE
en: Keelung
ta: கீலுங்

note: Name for TW-KHH
en: Kaohsiung
ta: KAOHSIUNG

note: Name for TW-KIN
en: Kinmen
ta: கின்மென்

note: Name for TW-MIA
en: Miaoli
ta: மியோலி

note: Name for TW-NAN
en: Nantou
ta: நாந்தோ

note: Name for TW-NWT
en: New Taipei
ta: புதிய தைபே

note: Name for TW-PEN
en: Penghu
ta: பெங்கு

note: Name for TW-PIF
en: Pingtung
ta: பிங்டங்

note: Name for TW-TAO
en: Taoyuan
ta: தாவோயுவான்

note: Name for TW-TNN
en: Tainan
ta: டெய்னன்

note: Name for TW-TPE
en: Taipei
ta: தைபே

note: Name for TW-TTT
en: Taitung
ta: டைட்டங்

note: Name for TW-TXG
en: Taichung
ta: தைச்சுங்

note: Name for TW-YUN
en: Yunlin
ta: யுன்லின்

note: Name for TZ-01
en: Arusha
ta: அருசா

note: Name for TZ-02
en: Dar es Salaam
ta: டார் எச் சலாம்

note: Name for TZ-03
en: Dodoma
ta: டோடோமா

note: Name for TZ-04
en: Iringa
ta: ஐரிங்கா

note: Name for TZ-05
en: Kagera
ta: காகேரா

note: Name for TZ-06
en: Pemba North
ta: பெம்பா வடக்கு

note: Name for TZ-07
en: Zanzibar North
ta: சான்சிபார் வடக்கு

note: Name for TZ-08
en: Kigoma
ta: கிகோமா

note: Name for TZ-09
en: Kilimanjaro
ta: கிளிமஞ்சாரோ

note: Name for TZ-10
en: Pemba South
ta: பெம்பா தெற்கு

note: Name for TZ-11
en: Zanzibar South
ta: சான்சிபார் தெற்கு

note: Name for TZ-12
en: Lindi
ta: லிண்டி

note: Name for TZ-13
en: Mara
ta: மாரா

note: Name for TZ-15
en: Zanzibar West
ta: சான்சிபார் வெச்ட்

note: Name for TZ-16
en: Morogoro
ta: மொரோகோரோ

note: Name for TZ-19
en: Coast
ta: கடற்கரை

note: Name for TZ-20
en: Rukwa
ta: ருக்வா

note: Name for TZ-21
en: Ruvuma
ta: ருவுமா

note: Name for TZ-22
en: Shinyanga
ta: சின்ங்கா

note: Name for TZ-23
en: Singida
ta: சிங்கிடா

note: Name for TZ-24
en: Tabora
ta: தபோரா

note: Name for TZ-25
en: Tanga
ta: டங்கா

note: Name for TZ-26
en: Manyara
ta: மன்யாரா

note: Name for TZ-27
en: Geita
ta: சீட்டா

note: Name for TZ-28
en: Katavi
ta: கட்டாவி

note: Name for TZ-30
en: Simiyu
ta: சிமியு

note: Name for TZ-31
en: Songwe
ta: சாந்து

note: Name for UA-05
en: Vinnytska oblast
ta: வின்னிட்ச்கா ஒப்லாச்ட்

note: Name for UA-07
en: Volynska oblast
ta: வோலின்ச்கா ஒப்லாச்ட்

note: Name for UA-09
en: Luhanska oblast
ta: லுஉான்ச்கா ஒப்லாச்ட்

note: Name for UA-14
en: Donetska oblast
ta: டொனெட்ச்கா ஒப்லாச்ட்

note: Name for UA-21
en: Zakarpatska oblast
ta: சகார்பத்ச்கா ஒப்லாச்ட்

note: Name for UA-23
en: Zaporizka oblast
ta: சபோரிச்கா ஒப்லாச்ட்

note: Name for UA-26
en: Ivano-Frankivska oblast
ta: இவானோ-பிராங்கிவ்ச்க் ஒப்லாச்ட்

note: Name for UA-30
en: Kyiv
ta: கியேவ்

note: Name for UA-32
en: Kyivska oblast
ta: கியேவ்ச்கா ஒப்லாச்ட்

note: Name for UA-35
en: Kirovohradska oblast
ta: KIROVOHRADSKA OBLAST

note: Name for UA-40
en: Sevastopol
ta: செவாச்டோபோல்

note: Name for UA-43
en: Avtonomna Respublika Krym
ta: Avtonomna respublika grym

note: Name for UA-48
en: Mykolaivska oblast
ta: மைக்கோலிவ்ச்கா ஒப்லாச்ட்

note: Name for UA-51
en: Odeska oblast
ta: ஒடெச்கா ஒப்லாச்ட்

note: Name for UA-53
en: Poltavska oblast
ta: பொல்தவ்ச்கா ஒப்லாச்ட்

note: Name for UA-56
en: Rivnenska oblast
ta: ரிவனென்ச்கா ஒப்லாச்ட்

note: Name for UA-59
en: Sumska oblast
ta: சம்ச்கா ஒப்லாச்ட்

note: Name for UA-61
en: Ternopilska oblast
ta: டெர்னோபில்ச்கா ஒப்லாச்ட்

note: Name for UA-63
en: Kharkivska oblast
ta: கார்கிவ்ச்கா ஒப்லாச்ட்

note: Name for UA-65
en: Khersonska oblast
ta: கெர்சன்ச்கா ஒப்லாச்ட்

note: Name for UA-68
en: Khmelnytska oblast
ta: KHMELNYTSKA OBLAST

note: Name for UA-71
en: Cherkaska oblast
ta: செர்காச்கா ஒப்லாச்ட்

note: Name for UA-74
en: Chernihivska oblast
ta: செர்னிஇவ்ச்கா ஒப்லாச்ட்

note: Name for UA-77
en: Chernivetska oblast
ta: செர்னிவெட்ச்கா ஒப்லாச்ட்

note: Name for UG-101
en: Kalangala
ta: கலங்கலா

note: Name for UG-102
en: Kampala
ta: கம்பாலா

note: Name for UG-103
en: Kiboga
ta: கிபோகா

note: Name for UG-104
en: Luwero
ta: லுவெரோ

note: Name for UG-105
en: Masaka
ta: மசாகா

note: Name for UG-107
en: Mubende
ta: முபேண்டே

note: Name for UG-108
en: Mukono
ta: முகோனோ

note: Name for UG-109
en: Nakasongola
ta: நகாசோங்கோலா

note: Name for UG-110
en: Rakai
ta: ராகாய்

note: Name for UG-111
en: Sembabule
ta: செம்பாபூல்

note: Name for UG-112
en: Kayunga
ta: கம்புங்கா

note: Name for UG-113
en: Wakiso
ta: வக்கிசோ

note: Name for UG-114
en: Lyantonde
ta: லியாண்டோன்ட்

note: Name for UG-115
en: Mityana
ta: மித்யானா

note: Name for UG-116
en: Nakaseke
ta: நகாசேகே

note: Name for UG-117
en: Buikwe
ta: BUIKWE

note: Name for UG-118
en: Bukomansibi
ta: புக்கோமன்சிபி

note: Name for UG-119
en: Butambala
ta: புட்டம்பாலா

note: Name for UG-120
en: Buvuma
ta: பூவுமா

note: Name for UG-121
en: Gomba
ta: கோம்பா

note: Name for UG-122
en: Kalungu
ta: கலங்கு

note: Name for UG-123
en: Kyankwanzi
ta: கயங்க்வான்சி

note: Name for UG-125
en: Kyotera
ta: கியோடேரா

note: Name for UG-126
en: Kasanda
ta: கசாண்டா

note: Name for UG-201
en: Bugiri
ta: புகிரி

note: Name for UG-203
en: Iganga
ta: இகங்கா

note: Name for UG-204
en: Jinja
ta: சின்சா

note: Name for UG-205
en: Kamuli
ta: கமுலி

note: Name for UG-206
en: Kapchorwa
ta: கப்சோர்வா

note: Name for UG-207
en: Katakwi
ta: கட்டக்வி

note: Name for UG-208
en: Kumi
ta: குமி

note: Name for UG-210
en: Pallisa
ta: பாலிசா

note: Name for UG-211
en: Soroti
ta: சொரோடி

note: Name for UG-212
en: Tororo
ta: டோரோரோ

note: Name for UG-213
en: Kaberamaido
ta: கபெராமாய்டோ

note: Name for UG-214
en: Mayuge
ta: மேயுச்

note: Name for UG-215
en: Sironko
ta: சிரோன்கோ

note: Name for UG-216
en: Amuria
ta: அமூரியா

note: Name for UG-217
en: Budaka
ta: புடகா

note: Name for UG-218
en: Bududa
ta: புடுடா

note: Name for UG-219
en: Bukedea
ta: புக்கீடியா

note: Name for UG-220
en: Bukwo
ta: புக்வோ

note: Name for UG-221
en: Butaleja
ta: புட்டலேசா

note: Name for UG-222
en: Kaliro
ta: கலிரோ

note: Name for UG-223
en: Manafwa
ta: மனாஃப்வா

note: Name for UG-224
en: Namutumba
ta: நமுதும்பா

note: Name for UG-225
en: Bulambuli
ta: புலம்புலி

note: Name for UG-226
en: Buyende
ta: வாங்க

note: Name for UG-227
en: Kibuku
ta: கிபுகு

note: Name for UG-228
en: Kween
ta: க்வீன்

note: Name for UG-229
en: Luuka
ta: லுகா

note: Name for UG-230
en: Namayingo
ta: நமயிங்கோ

note: Name for UG-233
en: Butebo
ta: பியூட்டோ

note: Name for UG-234
en: Namisindwa
ta: நமிசிண்ட்வா

note: Name for UG-235
en: Bugweri
ta: பிழ்வேரி

note: Name for UG-236
en: Kapelebyong
ta: கபெல்போங்

note: Name for UG-237
en: Kalaki
ta: கலகி

note: Name for UG-301
en: Adjumani
ta: அட்சுமனி

note: Name for UG-302
en: Apac
ta: APAC

note: Name for UG-303
en: Arua
ta: அருவா

note: Name for UG-304
en: Gulu
ta: குலு

note: Name for UG-305
en: Kitgum
ta: கிட்கம்

note: Name for UG-306
en: Kotido
ta: கோட்டிடோ

note: Name for UG-307
en: Lira
ta: லிரா

note: Name for UG-308
en: Moroto
ta: மோரோட்டோ

note: Name for UG-309
en: Moyo
ta: மோயோ

note: Name for UG-310
en: Nebbi
ta: நெபி

note: Name for UG-311
en: Nakapiripirit
ta: நகபிரிபிரிட்

note: Name for UG-312
en: Pader
ta: பேடர்

note: Name for UG-313
en: Yumbe
ta: யூம்பே

note: Name for UG-314
en: Abim
ta: அபிம்

note: Name for UG-315
en: Amolatar
ta: அமோலதார்

note: Name for UG-316
en: Amuru
ta: அமூ

note: Name for UG-317
en: Dokolo
ta: டோகோலோ

note: Name for UG-318
en: Kaabong
ta: கபோங்

note: Name for UG-319
en: Koboko
ta: கோபோகோ

note: Name for UG-320
en: Maracha
ta: மராச்சா

note: Name for UG-321
en: Oyam
ta: ஓயாம்

note: Name for UG-322
en: Agago
ta: அகாகோ

note: Name for UG-323
en: Alebtong
ta: அலெப்டாங்

note: Name for UG-324
en: Amudat
ta: அமுடாத்

note: Name for UG-325
en: Kole
ta: கோல்

note: Name for UG-326
en: Lamwo
ta: லாம்வோ

note: Name for UG-327
en: Napak
ta: நாபக்

note: Name for UG-329
en: Otuke
ta: ஓதுக்

note: Name for UG-330
en: Zombo
ta: ZOMBO

note: Name for UG-331
en: Omoro
ta: ஓமோரோ

note: Name for UG-332
en: Pakwach
ta: பக்க்வாச்

note: Name for UG-333
en: Kwania
ta: குவானியா

note: Name for UG-334
en: Nabilatuk
ta: நபிலதுக்

note: Name for UG-335
en: Karenga
ta: கரங்கா

note: Name for UG-336
en: Madi-Okollo
ta: மடி-ஓகோலோ

note: Name for UG-337
en: Obongi
ta: ஒபோங்கி

note: Name for UG-401
en: Bundibugyo
ta: பூண்டிபுகியோ

note: Name for UG-402
en: Bushenyi
ta: புசேனி

note: Name for UG-403
en: Hoima
ta: ஓய்மா

note: Name for UG-404
en: Kabale
ta: கபாலே

note: Name for UG-405
en: Kabarole
ta: கபரோல்

note: Name for UG-406
en: Kasese
ta: காசீச்

note: Name for UG-407
en: Kibaale
ta: கிபாலே

note: Name for UG-408
en: Kisoro
ta: கிசோரோ

note: Name for UG-409
en: Masindi
ta: மாசிண்டி

note: Name for UG-412
en: Rukungiri
ta: ருகுங்கிரி

note: Name for UG-413
en: Kamwenge
ta: கம்வெஞ்ச்

note: Name for UG-414
en: Kanungu
ta: கனுங்கு

note: Name for UG-415
en: Kyenjojo
ta: கெய்ன்சோசோ

note: Name for UG-416
en: Buliisa
ta: புலிசா

note: Name for UG-417
en: Ibanda
ta: இபாண்டா

note: Name for UG-418
en: Isingiro
ta: ஐசிங்கிரோ

note: Name for UG-419
en: Kiruhura
ta: கிருஉுரா

note: Name for UG-420
en: Buhweju
ta: புஉ்வெசு

note: Name for UG-421
en: Kiryandongo
ta: கிர்யண்டோங்கோ

note: Name for UG-423
en: Mitooma
ta: மிட்டூமா

note: Name for UG-425
en: Rubirizi
ta: ரூபிரிசி

note: Name for UG-426
en: Sheema
ta: சீமா

note: Name for UG-427
en: Kagadi
ta: ககாடி

note: Name for UG-428
en: Kakumiro
ta: ககுமிரோ

note: Name for UG-429
en: Rubanda
ta: ரூபாண்டா

note: Name for UG-430
en: Bunyangabu
ta: புன்யங்காபு

note: Name for UG-431
en: Rukiga
ta: ருகிகா

note: Name for UG-432
en: Kikuube
ta: கிகூப்

note: Name for UG-433
en: Kazo
ta: கசோ

note: Name for UG-434
en: Kitagwenda
ta: கிடாக்வெண்டா

note: Name for UG-435
en: Rwampara
ta: ருவாம்பாரா

note: Name for UM-67
en: Johnston Atoll
ta: சான்ச்டன் அட்டோல்

note: Name for UM-71
en: Midway Islands
ta: மிட்வே தீவுகள்

note: Name for UM-76
en: Navassa Island
ta: நவாசா தீவு

note: Name for UM-79
en: Wake Island
ta: வேக் தீவு

note: Name for UM-81
en: Baker Island
ta: பேக்கர் தீவு

note: Name for UM-84
en: Howland Island
ta: உவுலேண்ட் தீவு

note: Name for UM-86
en: Jarvis Island
ta: சார்விச் தீவு

note: Name for UM-89
en: Kingman Reef
ta: கிங்மேன் ரீஃப்

note: Name for UM-95
en: Palmyra Atoll
ta: பால்மிரா அட்டோல்

note: Name for US-AK
en: Alaska
ta: அலாச்கா

note: Name for US-AL
en: Alabama
ta: அலபாமா

note: Name for US-AR
en: Arkansas
ta: ஆர்கன்சாச்

note: Name for US-AS
en: American Samoa
ta: அமெரிக்க சமோவா

note: Name for US-AZ
en: Arizona
ta: அரிசோனா

note: Name for US-CA
en: California
ta: கலிபோர்னியா

note: Name for US-CO
en: Colorado
ta: கொலராடோ

note: Name for US-CT
en: Connecticut
ta: கனெக்டிகட்

note: Name for US-DC
en: District of Columbia
ta: கொலம்பியா மாவட்டம்

note: Name for US-DE
en: Delaware
ta: டெலாவர்

note: Name for US-FL, Name for UY-FD
en: Florida
ta: புளோரிடா

note: Name for US-GA
en: Georgia
ta: சார்சியா

note: Name for US-GU
en: Guam
ta: குவாம்

note: Name for US-HI
en: Hawaii
ta: உவாய்

note: Name for US-IA
en: Iowa
ta: அயோவா

note: Name for US-ID
en: Idaho
ta: இடாஓ

note: Name for US-IL
en: Illinois
ta: இல்லினாய்ச்

note: Name for US-IN
en: Indiana
ta: இந்தியானா

note: Name for US-KS
en: Kansas
ta: கன்சாச்

note: Name for US-KY
en: Kentucky
ta: கென்டக்கி

note: Name for US-LA
en: Louisiana
ta: லூசியானா

note: Name for US-MA
en: Massachusetts
ta: மாசசூசெட்ச்

note: Name for US-ME
en: Maine
ta: மைனே

note: Name for US-MI
en: Michigan
ta: மிச்சிகன்

note: Name for US-MN
en: Minnesota
ta: மினசோட்டா

note: Name for US-MO
en: Missouri
ta: மிசோரி

note: Name for US-MP
en: Northern Mariana Islands
ta: வட மரியானா தீவுகள்

note: Name for US-MS
en: Mississippi
ta: மிசிசிப்பி

note: Name for US-NC
en: North Carolina
ta: வட கரோலினா

note: Name for US-ND
en: North Dakota
ta: வடக்கு டகோட்டா

note: Name for US-NE
en: Nebraska
ta: நெப்ராச்கா

note: Name for US-NH
en: New Hampshire
ta: நியூ உாம்ப்சயர்

note: Name for US-NJ
en: New Jersey
ta: நியூ செர்சி

note: Name for US-NM
en: New Mexico
ta: நியூ மெக்சிகோ

note: Name for US-NV
en: Nevada
ta: நெவாடா

note: Name for US-NY
en: New York
ta: நியூயார்க்

note: Name for US-OH
en: Ohio
ta: ஓஇயோ

note: Name for US-OK
en: Oklahoma
ta: ஓக்லஓமா

note: Name for US-OR
en: Oregon
ta: ஒரேகான்

note: Name for US-PA
en: Pennsylvania
ta: பென்சில்வேனியா

note: Name for US-PR
en: Puerto Rico
ta: போர்ட்டோ ரீக்கோ

note: Name for US-RI
en: Rhode Island
ta: ரோட் தீவு

note: Name for US-SC
en: South Carolina
ta: தென் கரோலினா

note: Name for US-SD
en: South Dakota
ta: தெற்கு டகோட்டா

note: Name for US-TN
en: Tennessee
ta: டென்னசி

note: Name for US-TX
en: Texas
ta: டெக்சாச்

note: Name for US-UM
en: United States Minor Outlying Islands
ta: ஐக்கிய நாடுகள் சிறு சுற்றியுள்ள தீவுகள்

note: Name for US-UT
en: Utah
ta: உட்டா

note: Name for US-VA
en: Virginia
ta: வர்சீனியா

note: Name for US-VI
en: Virgin Islands, U.S.
ta: வெர்சின் தீவுகள், யு.எச்.

note: Name for US-VT
en: Vermont
ta: வெர்மான்ட்

note: Name for US-WA
en: Washington
ta: வாசிங்டன்

note: Name for US-WI
en: Wisconsin
ta: விச்கான்சின்

note: Name for US-WV
en: West Virginia
ta: மேற்கு வர்சீனியா

note: Name for US-WY
en: Wyoming
ta: வயோமிங்

note: Name for UY-AR
en: Artigas
ta: ஆர்ட்டிகாச்

note: Name for UY-CA
en: Canelones
ta: கேனிலோன்கள்

note: Name for UY-CL
en: Cerro Largo
ta: செரோ லார்கோ

note: Name for UY-CO
en: Colonia
ta: கொலோனியா

note: Name for UY-DU
en: Durazno
ta: துராச்னோ

note: Name for UY-FS
en: Flores
ta: புளோரச்

note: Name for UY-LA
en: Lavalleja
ta: லாவலேசா

note: Name for UY-MA
en: Maldonado
ta: மால்டொனாடோ

note: Name for UY-MO
en: Montevideo
ta: மான்டிவீடியோ

note: Name for UY-PA
en: Paysandú
ta: பேய்சாண்டா

note: Name for UY-RO
en: Rocha
ta: ரோச்சா

note: Name for UY-RV
en: Rivera
ta: ரிவேரா

note: Name for UY-SA
en: Salto
ta: உப்பு

note: Name for UY-SO
en: Soriano
ta: சொரியானோ

note: Name for UY-TA
en: Tacuarembó
ta: TACUAREMBá

note: Name for UY-TT
en: Treinta y Tres
ta: Treinta y tres

note: Name for UZ-AN
en: Andijon
ta: ஆண்டிசோன்

note: Name for UZ-BU
en: Buxoro
ta: பக்சோரோ

note: Name for UZ-FA
en: Farg‘ona
ta: ஃபார்கோனா

note: Name for UZ-JI
en: Jizzax
ta: சிச்சாக்ச்

note: Name for UZ-NG
en: Namangan
ta: நமங்கன்

note: Name for UZ-QA
en: Qashqadaryo
ta: காச்காடாரியோ

note: Name for UZ-QR
en: Qoraqalpog‘iston Respublikasi
ta: Korakalpog ‘iston republikasi

note: Name for UZ-SA
en: Samarqand
ta: சமர்காண்ட்

note: Name for UZ-TK, Name for UZ-TO
en: Toshkent
ta: டோச்கென்ட்

note: Name for VC-01
en: Charlotte
ta: சார்லோட்

note: Name for VC-06
en: Grenadines
ta: கிரெனடைன்கள்

note: Name for VE-A
en: Distrito Capital
ta: டிச்ட்ரிட்டோ மூலதனம்

note: Name for VE-C
en: Apure
ta: சுருக்கம்

note: Name for VE-D
en: Aragua
ta: அராகுவா

note: Name for VE-E
en: Barinas
ta: பாரினாச்

note: Name for VE-G
en: Carabobo
ta: கராபோபோ

note: Name for VE-H
en: Cojedes
ta: கோசெடிச்

note: Name for VE-I
en: Falcón
ta: ஃபால்கான்

note: Name for VE-J
en: Guárico
ta: குயிகோ

note: Name for VE-K
en: Lara
ta: லாரா

note: Name for VE-L
en: Mérida
ta: மெரிடா

note: Name for VE-M
en: Miranda
ta: மிராண்டா

note: Name for VE-N
en: Monagas
ta: மோனகாச்

note: Name for VE-O
en: Nueva Esparta
ta: நியூவா எச்பார்டா

note: Name for VE-P
en: Portuguesa
ta: போர்ச்சுகா

note: Name for VE-S
en: Táchira
ta: டச்சிரா

note: Name for VE-T
en: Trujillo
ta: ட்ருசிலோ

note: Name for VE-V
en: Zulia
ta: சூலியா

note: Name for VE-W
en: Dependencias Federales
ta: டிபெண்டென்சியாச் பெடரலச்

note: Name for VE-X
en: La Guaira
ta: லா குய்ரா

note: Name for VE-Y
en: Delta Amacuro
ta: டெல்டா அமாகுரோ

note: Name for VN-01
en: Lai Châu
ta: லாய் சூ

note: Name for VN-02
en: Lào Cai
ta: Lào cai

note: Name for VN-03
en: Hà Giang
ta: Hà giang

note: Name for VN-04
en: Cao Bằng
ta: Cao bằng

note: Name for VN-05
en: Sơn La
ta: Sơn la

note: Name for VN-06
en: Yên Bái
ta: Yên bái

note: Name for VN-07
en: Tuyên Quang
ta: துயன் குவாங்

note: Name for VN-09
en: Lạng Sơn
ta: Lạng sơn

note: Name for VN-13
en: Quảng Ninh
ta: Quảng ninh

note: Name for VN-14
en: Hòa Bình
ta: Hòa bình

note: Name for VN-18
en: Ninh Bình
ta: நின் பான்

note: Name for VN-20
en: Thái Bình
ta: Thái bình

note: Name for VN-21
en: Thanh Hóa
ta: Thanh háa

note: Name for VN-22
en: Nghệ An
ta: Nghệ an

note: Name for VN-23
en: Hà Tĩnh
ta: Hà tĩnh

note: Name for VN-24
en: Quảng Bình
ta: Quảng bình

note: Name for VN-25
en: Quảng Trị
ta: Quảng trị

note: Name for VN-26
en: Thừa Thiên-Huế
ta: Thừa thiên-huế

note: Name for VN-27
en: Quảng Nam
ta: Quảng nam

note: Name for VN-28
en: Kon Tum
ta: கோன் டம்

note: Name for VN-29
en: Quảng Ngãi
ta: Quảng ngãi

note: Name for VN-30
en: Gia Lai
ta: கியா லாய்

note: Name for VN-31
en: Bình Định
ta: Bình ịnh

note: Name for VN-32
en: Phú Yên
ta: Phú yên

note: Name for VN-33
en: Đắk Lắk
ta: Ắk lắk

note: Name for VN-34
en: Khánh Hòa
ta: கோன் உாவா

note: Name for VN-35
en: Lâm Đồng
ta: Lâm ồng

note: Name for VN-36
en: Ninh Thuận
ta: நின் துன்

note: Name for VN-37
en: Tây Ninh
ta: Tâ நின்

note: Name for VN-39
en: Đồng Nai
ta: Ồng nai

note: Name for VN-40
en: Bình Thuận
ta: Bình thuận

note: Name for VN-41
en: Long An
ta: நீண்ட ஒரு

note: Name for VN-43
en: Bà Rịa - Vũng Tàu
ta: Bà rịa - vũng tàu

note: Name for VN-44
en: An Giang
ta: ஒரு சியாங்

note: Name for VN-45
en: Đồng Tháp
ta: Ồng thap

note: Name for VN-46
en: Tiền Giang
ta: Tiền சியாங்

note: Name for VN-47
en: Kiến Giang
ta: கியான் சியாங்

note: Name for VN-49
en: Vĩnh Long
ta: Vĩnh நீண்ட

note: Name for VN-50
en: Bến Tre
ta: Bến tre

note: Name for VN-51
en: Trà Vinh
ta: Trà vinh

note: Name for VN-52
en: Sóc Trăng
ta: Sác trăng

note: Name for VN-53
en: Bắc Kạn
ta: Bắc kạn

note: Name for VN-54
en: Bắc Giang
ta: Bắc சியாங்

note: Name for VN-55
en: Bạc Liêu
ta: Bạc liêu

note: Name for VN-56
en: Bắc Ninh
ta: Bắc ninh

note: Name for VN-57
en: Bình Dương
ta: Bình dương

note: Name for VN-58
en: Bình Phước
ta: Bình phước

note: Name for VN-59
en: Cà Mau
ta: Cà mau

note: Name for VN-61
en: Hải Dương
ta: Hải dương

note: Name for VN-63
en: Hà Nam
ta: Hà nam

note: Name for VN-66
en: Hưng Yên
ta: Hưng yên

note: Name for VN-67
en: Nam Định
ta: Nam ịnh

note: Name for VN-68
en: Phú Thọ
ta: Phú thọ

note: Name for VN-69
en: Thái Nguyên
ta: Thái nguyên

note: Name for VN-70
en: Vĩnh Phúc
ta: Vĩnh phéc

note: Name for VN-71
en: Điện Biên
ta: Đin bien

note: Name for VN-72
en: Đắk Nông
ta: Ắk nông

note: Name for VN-73
en: Hậu Giang
ta: HậU சியாங்

note: Name for VN-CT
en: Cần Thơ
ta: Cần thơ

note: Name for VN-DN
en: Đà Nẵng
ta: Đà nẵng

note: Name for VN-HN
en: Hà Nội
ta: Hà nội

note: Name for VN-HP
en: Hải Phòng
ta: Hải phòng

note: Name for VN-SG
en: Hồ Chí Minh
ta: ஏா சி மின்

note: Name for VU-MAP
en: Malampa
ta: மலம்பா

note: Name for VU-PAM
en: Pénama
ta: பெனாமா

note: Name for VU-SAM
en: Sanma
ta: சன்மா

note: Name for VU-SEE
en: Shéfa
ta: சேஃபா

note: Name for VU-TAE
en: Taféa
ta: தஃபியா

note: Name for VU-TOB
en: Torba
ta: டொர்பா

note: Name for WF-AL
en: Alo
ta: அலோ

note: Name for WF-SG
en: Sigave
ta: சிகாவே

note: Name for WF-UV
en: Uvea
ta: UVEA

note: Name for WS-AL
en: Aiga-i-le-Tai
ta: AIGA-I-LE-TAI

note: Name for WS-GE
en: Gaga'emauga
ta: காகாமகா

note: Name for WS-GI
en: Gagaifomauga
ta: காகைஃபோமாவா

note: Name for WS-PA
en: Palauli
ta: பலாலி

note: Name for WS-TU
en: Tuamasaga
ta: துவாமசாகா

note: Name for WS-VF
en: Va'a-o-Fonoti
ta: Va'a-o-fonoti

note: Name for WS-VS
en: Vaisigano
ta: வைசிகானோ

note: Name for YE-AB
en: Abyan
ta: அபியன்

note: Name for YE-AD
en: ‘Adan
ta: ‘அதான்

note: Name for YE-AM
en: ‘Amrān
ta: ‘அம்ரான்

note: Name for YE-BA
en: Al Bayḑā’
ta: அல் பேயா ’

note: Name for YE-DA
en: Aḑ Ḑāli‘
ta: Aḑ ḑāli ‘

note: Name for YE-DH
en: Dhamār
ta: தமர்

note: Name for YE-HU
en: Al Ḩudaydah
ta: அல் அத்தாய்தா

note: Name for YE-LA
en: Laḩij
ta: லாசிச்

note: Name for YE-MR
en: Al Mahrah
ta: அல் மஉ்ரா

note: Name for YE-MW
en: Al Maḩwīt
ta: அல் மாசாட்

note: Name for YE-RA
en: Raymah
ta: ரேமா

note: Name for YE-SA
en: Amānat al ‘Āşimah [city]
ta: அமனாத் அல் ‘āşimah [நகரம்]

note: Name for YE-SH
en: Shabwah
ta: சப்வா

note: Name for YE-SN
en: Şanʻā’
ta: Şanʻā ’

note: Name for YE-SU
en: Arkhabīl Suquţrá
ta: ஆர்காபால் சுக்ரே

note: Name for ZA-EC
en: Eastern Cape
ta: கிழக்கு கேப்

note: Name for ZA-FS
en: Free State
ta: இலவச நிலை

note: Name for ZA-GP
en: Gauteng
ta: க ut டெங்

note: Name for ZA-KZN
en: Kwazulu-Natal
ta: குவாசுலு-நடால்

note: Name for ZA-LP
en: Limpopo
ta: லிம்போபோ

note: Name for ZA-MP
en: Mpumalanga
ta: முமலங்கா

note: Name for ZA-NC
en: Northern Cape
ta: வடக்கு கேப்

note: Name for ZA-WC
en: Western Cape
ta: வெச்டர்ன் கேப்

note: Name for ZM-04
en: Luapula
ta: லுவாபுலா

note: Name for ZM-06
en: North-Western
ta: வடமேற்கு

note: Name for ZM-08
en: Copperbelt
ta: காப்பர் பெல்ட்

note: Name for ZM-09
en: Lusaka
ta: லுசாக்கா

note: Name for ZM-10
en: Muchinga
ta: முன்மிங்கா

note: Name for ZW-BU
en: Bulawayo
ta: புலாவாயோ

note: Name for ZW-HA
en: Harare
ta: உராரே

note: Name for ZW-MA
en: Manicaland
ta: மனிகலண்ட்

note: Name for ZW-MC
en: Mashonaland Central
ta: மசோனாலண்ட் சென்ட்ரல்

note: Name for ZW-ME
en: Mashonaland East
ta: மசோனாலண்ட் கிழக்கு

note: Name for ZW-MI
en: Midlands
ta: மிட்லாண்ட்ச்

note: Name for ZW-MN
en: Matabeleland North
ta: மேடபெல்லேண்ட் வடக்கு

note: Name for ZW-MS
en: Matabeleland South
ta: மேடபெல்லேண்ட் தெற்கு

note: Name for ZW-MV
en: Masvingo
ta: மாச்விங்கோ

note: Name for ZW-MW
en: Mashonaland West
ta: மசோனாலண்ட் வெச்ட்
