iso_639-3 - en to sr@latin translation catalogue (346 entries)

note: Name for aar
en: Afar
sr@latin: afar

note: Name for abk
en: Abkhazian
sr@latin: abkaski

note: Name for ace
en: Achinese
sr@latin: akineski

note: Name for ach
en: Acoli
sr@latin: akoli

note: Name for ada
en: Adangme
sr@latin: adangme

note: Name for afh
en: Afrihili
sr@latin: afrihili

note: Name for afr
en: Afrikaans
sr@latin: afrikans

note: Name for aka
en: Akan
sr@latin: akan

note: Name for akk
en: Akkadian
sr@latin: akadski

note: Name for ale
en: Aleut
sr@latin: aleut

note: Name for amh
en: Amharic
sr@latin: amharski

note: Name for ara
en: Arabic
sr@latin: arapski

note: Name for arg
en: Aragonese
sr@latin: aragonski

note: Name for arp
en: Arapaho
sr@latin: arapaho

note: Name for arw
en: Arawak
sr@latin: aravak

note: Name for asm
en: Assamese
sr@latin: asameški

note: Name for ava
en: Avaric
sr@latin: avarski

note: Name for ave
en: Avestan
sr@latin: avestansko pismo

note: Name for awa
en: Awadhi
sr@latin: avadi

note: Name for aym
en: Aymara
sr@latin: ajmar

note: Name for aze
en: Azerbaijani
sr@latin: azerbejdžanski

note: Name for bak
en: Bashkir
sr@latin: baškir

note: Name for bal
en: Baluchi
sr@latin: baluči

note: Name for bam
en: Bambara
sr@latin: bambara

note: Name for ban
en: Balinese
sr@latin: balinežansko pismo

note: Name for bej
en: Beja
sr@latin: bedža

note: Name for bel
en: Belarusian
sr@latin: beloruski

note: Name for ben
en: Bengali
sr@latin: bengalski

note: Name for bho
en: Bhojpuri
sr@latin: bojupi

note: Name for bik
en: Bikol
sr@latin: bikol

note: Name for bin
en: Bini
sr@latin: bini

note: Name for bis
en: Bislama
sr@latin: bislama

note: Name for bku
en: Buhid
sr@latin: buhidsko pismo

note: Name for bla
en: Siksika
sr@latin: siksika

note: Name for bod
en: Tibetan
sr@latin: tibetski

note: Name for bos
en: Bosnian
sr@latin: bošnjački

note: Name for bra
en: Braj
sr@latin: bradž

note: Name for bre
en: Breton
sr@latin: bretanjski

note: Name for bua
en: Buriat
sr@latin: burijat

note: Name for bug
en: Buginese
sr@latin: bugisko pismo

note: Name for bul
en: Bulgarian
sr@latin: bugarski

note: Name for bya
en: Batak
sr@latin: batak

note: Name for cad
en: Caddo
sr@latin: kado

note: Name for cat
en: Catalan
sr@latin: katalonski

note: Name for ccp
en: Chakma
sr@latin: čakma pismo

note: Name for ceb
en: Cebuano
sr@latin: cebuano

note: Name for ces
en: Czech
sr@latin: češki

note: Name for cha
en: Chamorro
sr@latin: čamoro

note: Name for chb
en: Chibcha
sr@latin: čibča

note: Name for che
en: Chechen
sr@latin: čečenski

note: Name for chg
en: Chagatai
sr@latin: čagataj

note: Name for chn
en: Chinook jargon
sr@latin: činook žargon

note: Name for cho
en: Choctaw
sr@latin: čoktav

note: Name for chp
en: Chipewyan
sr@latin: čipevjan

note: Name for chr
en: Cherokee
sr@latin: čiroki pismo

note: Name for chv
en: Chuvash
sr@latin: čuvaš

note: Name for chy
en: Cheyenne
sr@latin: čejenski

note: Name for cop
en: Coptic
sr@latin: koptski

note: Name for cor
en: Cornish
sr@latin: kornvalski

note: Name for cos
en: Corsican
sr@latin: korzikanski

note: Name for cre
en: Cree
sr@latin: kri

note: Name for csb
en: Kashubian
sr@latin: kašubijski

note: Name for cym
en: Welsh
sr@latin: velški

note: Name for dak
en: Dakota
sr@latin: dakota

note: Name for dan
en: Danish
sr@latin: danski

note: Name for dar
en: Dargwa
sr@latin: dargva

note: Name for del
en: Delaware
sr@latin: delaver

note: Name for den
en: Slave (Athapascan)
sr@latin: slavski (atapaskanski)

note: Name for deu
en: German
sr@latin: nemački

note: Name for dgr
en: Dogrib
sr@latin: dogrib

note: Name for din
en: Dinka
sr@latin: dinka

note: Name for dua
en: Duala
sr@latin: duala

note: Name for dyu
en: Dyula
sr@latin: đula

note: Name for dzo
en: Dzongkha
sr@latin: dzongka

note: Name for efi
en: Efik
sr@latin: efik

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
sr@latin: egipatski (stari)

note: Name for eka
en: Ekajuk
sr@latin: ekadžuk

note: Inverted name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
sr@latin: grčki, savremeni (1453.—)

note: Name for elx
en: Elamite
sr@latin: elamit

note: Name for eng
en: English
sr@latin: engleski

note: Inverted name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
sr@latin: engleski, srednjevekovni (1100—1500.)

note: Name for epo
en: Esperanto
sr@latin: esperanto

note: Name for est
en: Estonian
sr@latin: estonski

note: Name for eus
en: Basque
sr@latin: baskijski

note: Name for ewe
en: Ewe
sr@latin: eve

note: Name for ewo
en: Ewondo
sr@latin: evondo

note: Name for fao
en: Faroese
sr@latin: farski

note: Name for fas
en: Persian
sr@latin: persijski

note: Name for fat
en: Fanti
sr@latin: fanti

note: Name for fij
en: Fijian
sr@latin: fidžijan

note: Name for fin
en: Finnish
sr@latin: finski

note: Name for fon
en: Fon
sr@latin: fon

note: Name for fra
en: French
sr@latin: francuski

note: Name for ful
en: Fulah
sr@latin: fula

note: Name for fur
en: Friulian
sr@latin: friulijanski

note: Name for gaa
en: Ga
sr@latin: ga

note: Name for gay
en: Gayo
sr@latin: gajo

note: Name for gez
en: Geez
sr@latin: giz

note: Name for gil
en: Gilbertese
sr@latin: žiberteski

note: Name for gle
en: Irish
sr@latin: irski

note: Name for glv
en: Manx
sr@latin: sa ostrva Mana

note: Name for gon
en: Gondi
sr@latin: gondi

note: Name for gor
en: Gorontalo
sr@latin: gorontalo

note: Name for got
en: Gothic
sr@latin: gotski

note: Name for grb
en: Grebo
sr@latin: grebo

note: Inverted name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
sr@latin: grčki, stari (do 1453.)

note: Name for grn
en: Guarani
sr@latin: guarani

note: Name for guj
en: Gujarati
sr@latin: guđaratsko pismo

note: Name for hai
en: Haida
sr@latin: haida

note: Name for hau
en: Hausa
sr@latin: hausa

note: Name for haw
en: Hawaiian
sr@latin: havajski

note: Name for heb
en: Hebrew
sr@latin: hebrejski

note: Name for her
en: Herero
sr@latin: herero

note: Name for hil
en: Hiligaynon
sr@latin: hiligajnon

note: Name for hin
en: Hindi
sr@latin: hindu

note: Name for hit
en: Hittite
sr@latin: hetski

note: Name for hmn
en: Hmong
sr@latin: hmong

note: Name for hrv
en: Croatian
sr@latin: hrvatski

note: Name for hun
en: Hungarian
sr@latin: mađarski

note: Name for hup
en: Hupa
sr@latin: hupa

note: Name for hye
en: Armenian
sr@latin: jermenski

note: Name for iba
en: Iban
sr@latin: iban

note: Name for ibo
en: Igbo
sr@latin: igbo

note: Name for ido
en: Ido
sr@latin: ido

note: Name for iku
en: Inuktitut
sr@latin: inuktitut

note: Name for ile
en: Interlingue
sr@latin: interlingve

note: Name for ilo
en: Iloko
sr@latin: iloko

note: Name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
sr@latin: interjezik (međunarodno udruženje sporednih jezika

note: Name for ind
en: Indonesian
sr@latin: indonežanski

note: Name for inh
en: Ingush
sr@latin: inguš

note: Name for ipk
en: Inupiaq
sr@latin: inupijak

note: Name for isl
en: Icelandic
sr@latin: islandski

note: Name for ita
en: Italian
sr@latin: italijanski

note: Name for jav
en: Javanese
sr@latin: javanski

note: Name for jbo
en: Lojban
sr@latin: lojban

note: Name for jpn
en: Japanese
sr@latin: japanski

note: Name for jpr
en: Judeo-Persian
sr@latin: judo-persijski

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
sr@latin: judo-arapski

note: Name for juc
en: Jurchen
sr@latin: jurčen pismo

note: Name for kaa
en: Kara-Kalpak
sr@latin: kara-kalpak

note: Name for kab
en: Kabyle
sr@latin: kabil

note: Name for kac
en: Kachin
sr@latin: kačin

note: Name for kan
en: Kannada
sr@latin: kannada pismo

note: Name for kas
en: Kashmiri
sr@latin: kašmirski

note: Name for kat
en: Georgian
sr@latin: gruzijski

note: Name for kau
en: Kanuri
sr@latin: kanuri

note: Name for kaw
en: Kawi
sr@latin: kavi

note: Name for kaz
en: Kazakh
sr@latin: kazahstanski

note: Name for kbd
en: Kabardian
sr@latin: kabardijanski

note: Name for kho
en: Khotanese
sr@latin: kotaneze

note: Name for kik
en: Kikuyu
sr@latin: kikuju

note: Name for kin
en: Kinyarwanda
sr@latin: kinjarvanda

note: Name for kir
en: Kirghiz
sr@latin: kirgiški

note: Name for kmb
en: Kimbundu
sr@latin: kimbundu

note: Name for kom
en: Komi
sr@latin: komi

note: Name for kon
en: Kongo
sr@latin: kongo

note: Name for kor
en: Korean
sr@latin: korejski

note: Name for kos
en: Kosraean
sr@latin: kosraenski

note: Name for kpe
en: Kpelle
sr@latin: kpelle pismo

note: Name for krc
en: Karachay-Balkar
sr@latin: karačak-balkar

note: Name for kru
en: Kurukh
sr@latin: kuruk

note: Name for kua
en: Kuanyama
sr@latin: kuanjama

note: Name for kum
en: Kumyk
sr@latin: kumik

note: Name for kur
en: Kurdish
sr@latin: kurdski

note: Name for kut
en: Kutenai
sr@latin: kutenaj

note: Name for lab
en: Linear A
sr@latin: linearno A pismo

note: Name for lad
en: Ladino
sr@latin: ladino

note: Name for lah
en: Lahnda
sr@latin: landa

note: Name for lam
en: Lamba
sr@latin: lambda

note: Name for lao
en: Lao
sr@latin: laosko pismo

note: Name for lat
en: Latin
sr@latin: latinski

note: Name for lav
en: Latvian
sr@latin: letonski

note: Name for lez
en: Lezghian
sr@latin: ležgijanski

note: Name for lif
en: Limbu
sr@latin: limbu pismo

note: Name for lin
en: Lingala
sr@latin: lingala

note: Name for lit
en: Lithuanian
sr@latin: litvanski

note: Name for lol
en: Mongo
sr@latin: mongo

note: Name for loz
en: Lozi
sr@latin: lozi

note: Name for lua
en: Luba-Lulua
sr@latin: luba-lulua

note: Name for lub
en: Luba-Katanga
sr@latin: luba-katanga

note: Name for lug
en: Ganda
sr@latin: ganda

note: Name for lui
en: Luiseno
sr@latin: Luijseno

note: Name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
sr@latin: luo (Kenija i Tanzanija)

note: Name for lus
en: Lushai
sr@latin: lušaji

note: Name for mad
en: Madurese
sr@latin: madureze

note: Name for mag
en: Magahi
sr@latin: magahi

note: Name for mai
en: Maithili
sr@latin: maithili

note: Name for mak
en: Makasar
sr@latin: makasar

note: Name for mal
en: Malayalam
sr@latin: malajalamsko pismo

note: Name for man
en: Mandingo
sr@latin: mandingo

note: Name for mar
en: Marathi
sr@latin: marati

note: Name for mas
en: Masai
sr@latin: masai

note: Name for mdf
en: Moksha
sr@latin: mokša

note: Name for mdr
en: Mandar
sr@latin: mandarski

note: Inverted name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
sr@latin: irski, srednjevekovni (900-1200.)

note: Name for min
en: Minangkabau
sr@latin: minangkabau

note: Name for mkd
en: Macedonian
sr@latin: makedonski

note: Name for mlg
en: Malagasy
sr@latin: malagasi

note: Name for mlt
en: Maltese
sr@latin: malteški

note: Name for mnc
en: Manchu
sr@latin: manču

note: Name for moh
en: Mohawk
sr@latin: mohavk

note: Name for mon
en: Mongolian
sr@latin: mongolski

note: Name for mos
en: Mossi
sr@latin: mosi

note: Name for mri
en: Maori
sr@latin: maori

note: Name for mul
en: Multiple languages
sr@latin: višejezički

note: Name for mus
en: Creek
sr@latin: krik

note: Name for mwl
en: Mirandese
sr@latin: mirandeški

note: Name for mwr
en: Marwari
sr@latin: marvari

note: Name for mya
en: Burmese
sr@latin: burmiski

note: Name for myv
en: Erzya
sr@latin: erzja

note: Name for nap
en: Neapolitan
sr@latin: napuljski

note: Name for nau
en: Nauru
sr@latin: nauru

note: Inverted name for nbl
en: Ndebele, South
sr@latin: ndebele, južni

note: Inverted name for nde
en: Ndebele, North
sr@latin: ndebele, severni

note: Name for ndo
en: Ndonga
sr@latin: ndonga

note: Name for nia
en: Nias
sr@latin: nijas

note: Name for niu
en: Niuean
sr@latin: niujean

note: Name for nld
en: Dutch
sr@latin: holandski

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk
sr@latin: norveški moderni

note: Name for nog
en: Nogai
sr@latin: nogai

note: Inverted name for non
en: Norse, Old
sr@latin: nordijski, stari

note: Name for nor
en: Norwegian
sr@latin: norveški

note: Name for nym
en: Nyamwezi
sr@latin: njamvezi

note: Name for nyn
en: Nyankole
sr@latin: njankol

note: Name for nyo
en: Nyoro
sr@latin: njoro

note: Name for nzi
en: Nzima
sr@latin: nzima

note: Name for oji
en: Ojibwa
sr@latin: odžibva

note: Name for orm
en: Oromo
sr@latin: oromo

note: Name for osa
en: Osage
sr@latin: osage

note: Inverted name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
sr@latin: turski, otomanski (1500–1928)

note: Name for pag
en: Pangasinan
sr@latin: pangasinan

note: Name for pal
en: Pahlavi
sr@latin: palavi

note: Name for pam
en: Pampanga
sr@latin: pampanja

note: Name for pap
en: Papiamento
sr@latin: papijamento

note: Name for pau
en: Palauan
sr@latin: palauan

note: Name for phn
en: Phoenician
sr@latin: feničanski

note: Name for pli
en: Pali
sr@latin: pali

note: Name for pol
en: Polish
sr@latin: poljski

note: Name for pon
en: Pohnpeian
sr@latin: ponpejan

note: Name for por
en: Portuguese
sr@latin: portugalski

note: Inverted name for pro
en: Provençal, Old (to 1500)
sr@latin: provansalski, stari (do 1500.)

note: Name for pus
en: Pushto
sr@latin: pušto

note: Name for que
en: Quechua
sr@latin: kvečua

note: Name for raj
en: Rajasthani
sr@latin: radžastani

note: Name for rap
en: Rapanui
sr@latin: rapanuji

note: Name for rom
en: Romany
sr@latin: ciganski

note: Name for ron
en: Romanian
sr@latin: rumunski

note: Name for run
en: Rundi
sr@latin: rundi

note: Name for rus
en: Russian
sr@latin: ruski

note: Name for sad
en: Sandawe
sr@latin: sandave

note: Name for sag
en: Sango
sr@latin: sango

note: Name for sah
en: Yakut
sr@latin: jakut

note: Name for san
en: Sanskrit
sr@latin: sanskrit

note: Name for sas
en: Sasak
sr@latin: sasak

note: Name for sat
en: Santali
sr@latin: santali

note: Name for saz
en: Saurashtra
sr@latin: sauraštra pismo

note: Name for scn
en: Sicilian
sr@latin: sicilijanski

note: Name for sco
en: Scots
sr@latin: škotski

note: Name for sel
en: Selkup
sr@latin: selkup

note: Inverted name for sga
en: Irish, Old (to 900)
sr@latin: irski, stari (do 900.)

note: Name for shn
en: Shan
sr@latin: šan

note: Name for sid
en: Sidamo
sr@latin: sidamo

note: Name for sin
en: Sinhala
sr@latin: sinhaleško pismo

note: Name for slk
en: Slovak
sr@latin: slovački

note: Name for slv
en: Slovenian
sr@latin: slovenački

note: Name for smj
en: Lule Sami
sr@latin: lule sami

note: Name for smo
en: Samoan
sr@latin: samoanski

note: Name for smp
en: Samaritan
sr@latin: samarićansko pismo

note: Name for sna
en: Shona
sr@latin: šona

note: Name for snd
en: Sindhi
sr@latin: sindi

note: Name for snk
en: Soninke
sr@latin: soninke

note: Name for sog
en: Sogdian
sr@latin: sogdijan

note: Name for som
en: Somali
sr@latin: somalski

note: Inverted name for sot
en: Sotho, Southern
sr@latin: soto, južni

note: Name for spa
en: Spanish
sr@latin: španski

note: Name for sqi
en: Albanian
sr@latin: albanski

note: Name for srd
en: Sardinian
sr@latin: sardinijski

note: Name for srp
en: Serbian
sr@latin: srpski

note: Name for srr
en: Serer
sr@latin: serer

note: Name for ssw
en: Swati
sr@latin: svati

note: Name for suk
en: Sukuma
sr@latin: sukuma

note: Name for sun
en: Sundanese
sr@latin: sundansko pismo

note: Name for sus
en: Susu
sr@latin: suzu

note: Name for sux
en: Sumerian
sr@latin: sumerski

note: Name for swe
en: Swedish
sr@latin: švedski

note: Name for syc
en: Classical Syriac
sr@latin: klasični sirijski

note: Name for syr
en: Syriac
sr@latin: sirijski

note: Name for tah
en: Tahitian
sr@latin: tahićanski

note: Name for tam
en: Tamil
sr@latin: tamilsko pismo

note: Name for tat
en: Tatar
sr@latin: Tatarski

note: Name for tbw
en: Tagbanwa
sr@latin: tagbanva pismo

note: Name for tel
en: Telugu
sr@latin: telugu pismo

note: Name for tem
en: Timne
sr@latin: timne

note: Name for ter
en: Tereno
sr@latin: tereno

note: Name for tet
en: Tetum
sr@latin: tetum

note: Name for tgk
en: Tajik
sr@latin: tadžik

note: Name for tgl
en: Tagalog
sr@latin: tagalog

note: Name for tha
en: Thai
sr@latin: tajlandski

note: Name for tig
en: Tigre
sr@latin: tigar

note: Name for tir
en: Tigrinya
sr@latin: tigrinjski

note: Name for tiv
en: Tiv
sr@latin: tiv

note: Name for tkl
en: Tokelau
sr@latin: tokelau

note: Name for tmh
en: Tamashek
sr@latin: tamašek

note: Name for tog
en: Tonga (Nyasa)
sr@latin: tonga (Nijasa)

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
sr@latin: tonga (Tonga ostrva)

note: Name for tpi
en: Tok Pisin
sr@latin: tok pisin

note: Name for tsi
en: Tsimshian
sr@latin: cimšian

note: Name for tsn
en: Tswana
sr@latin: cvana

note: Name for tso
en: Tsonga
sr@latin: conga

note: Name for tuk
en: Turkmen
sr@latin: turkmenistanski

note: Name for tum
en: Tumbuka
sr@latin: tumbuka

note: Name for tur
en: Turkish
sr@latin: turski

note: Name for tvl
en: Tuvalu
sr@latin: tuvalu

note: Name for twi
en: Twi
sr@latin: tvi

note: Name for txg
en: Tangut
sr@latin: tangut pismo

note: Name for tyv
en: Tuvinian
sr@latin: tuvinijanski

note: Name for udm
en: Udmurt
sr@latin: udmurt

note: Name for uga
en: Ugaritic
sr@latin: ugarski

note: Name for uig
en: Uighur
sr@latin: ujgur

note: Name for ukr
en: Ukrainian
sr@latin: ukrajinski

note: Name for umb
en: Umbundu
sr@latin: umbundu

note: Name for und
en: Undetermined
sr@latin: neodređen

note: Name for urd
en: Urdu
sr@latin: urdu

note: Name for uzb
en: Uzbek
sr@latin: uzbekistanski

note: Name for vai
en: Vai
sr@latin: vai pismo

note: Name for ven
en: Venda
sr@latin: venda

note: Name for vie
en: Vietnamese
sr@latin: vijetnamski

note: Name for vot
en: Votic
sr@latin: votik

note: Name for was
en: Washo
sr@latin: vašo

note: Name for wln
en: Walloon
sr@latin: valun

note: Name for wol
en: Wolof
sr@latin: volof

note: Name for xcr
en: Carian
sr@latin: karijsko pismo

note: Name for xho
en: Xhosa
sr@latin: gzoza

note: Name for xlc
en: Lycian
sr@latin: likijsko pismo

note: Name for xld
en: Lydian
sr@latin: lidijsko pismo

note: Name for yao
en: Yao
sr@latin: jao

note: Name for yap
en: Yapese
sr@latin: japeski

note: Name for yid
en: Yiddish
sr@latin: jidiški

note: Name for yor
en: Yoruba
sr@latin: joruba

note: Name for zap
en: Zapotec
sr@latin: zapotek

note: Name for zbl
en: Blissymbols
sr@latin: Blisovi simboli

note: Name for zen
en: Zenaga
sr@latin: zenaga

note: Name for zgh
en: Standard Moroccan Tamazight
sr@latin: standardni marokinski tamaziški

note: Name for zho
en: Chinese
sr@latin: kineski

note: Name for zul
en: Zulu
sr@latin: zulu

note: Name for zun
en: Zuni
sr@latin: zuni
