iso_639-2 - en to sq translation catalogue (467 entries)

note: Name for aar
en: Afar
sq: Afarisht

note: Name for abk
en: Abkhazian
sq: Abhazisht

note: Name for ace
en: Achinese
sq: Açinezisht

note: Name for ach
en: Acoli
sq: Akolisht

note: Name for ada
en: Adangme
sq: Adangmisht

note: Name for ady
en: Adyghe; Adygei
sq: Adigjisht; Adigeisht

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
sq: Gjuhë afroaziatike

note: Name for afh
en: Afrihili
sq: Afrihilisht

note: Name for afr
en: Afrikaans
sq: Afrikanisht

note: Name for ain
en: Ainu
sq: Ajnuzisht

note: Name for aka
en: Akan
sq: Akanisht

note: Name for akk
en: Akkadian
sq: Akadisht

note: Name for ale
en: Aleut
sq: Aleutisht

note: Name for alg
en: Algonquian languages
sq: Gjuhë algonkine

note: Name for alt
en: Southern Altai
sq: Altaishte e Jugut

note: Name for amh
en: Amharic
sq: Amarisht

note: Name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
sq: Anglishte e vjetër (rreth 450–1100)

note: Name for anp
en: Angika
sq: Angisht

note: Name for apa
en: Apache languages
sq: Gjuhë apashe

note: Name for ara
en: Arabic
sq: Arabisht

note: Name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
sq: Aramaishte zyrtare (700-300 p.e.s.); Aramaishte perandorake (700-300 p.e.s.)

note: Name for arg
en: Aragonese
sq: Aragonisht

note: Name for arn
en: Mapudungun; Mapuche
sq: Mapudungisht; Mapuçisht

note: Name for arp
en: Arapaho
sq: Arapahisht

note: Name for art
en: Artificial languages
sq: Gjuhë artificiale

note: Name for arw
en: Arawak
sq: Aravakisht

note: Name for asm
en: Assamese
sq: Asamezisht

note: Name for ast
en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
sq: Asturisht; Bablisht; Leonisht; Asturoleonisht

note: Name for ath
en: Athapascan languages
sq: Gjuhë atabaske

note: Name for aus
en: Australian languages
sq: Gjuhë australiane

note: Name for ava
en: Avaric
sq: Avarisht

note: Name for ave
en: Avestan
sq: Avestisht

note: Name for awa
en: Awadhi
sq: Avadisht

note: Name for aym
en: Aymara
sq: Ajmarisht

note: Name for aze
en: Azerbaijani
sq: Azerbajxhanisht

note: Name for bad
en: Banda languages
sq: Gjuhë banda

note: Name for bai
en: Bamileke languages
sq: Gjuhë bamileke

note: Name for bak
en: Bashkir
sq: Bashkirisht

note: Name for bal
en: Baluchi
sq: Baluçisht

note: Name for bam
en: Bambara
sq: Bambarisht

note: Name for ban
en: Balinese
sq: Balinezisht

note: Name for bas
en: Basa
sq: Basisht

note: Name for bat
en: Baltic languages
sq: Gjuhë baltike

note: Name for bej
en: Beja; Bedawiyet
sq: Bexhisht; Bedavjetisht

note: Name for bel
en: Belarusian
sq: Bjellorusisht

note: Name for bem
en: Bemba
sq: Bembisht

note: Name for ben
en: Bengali
sq: Bengalisht

note: Common name for ben
en: Bangla
sq: Banglisht

note: Name for ber
en: Berber languages
sq: Gjuhë berbere

note: Name for bho
en: Bhojpuri
sq: Boxhpurisht

note: Name for bih
en: Bihari languages
sq: Gjuhë bihari

note: Name for bin
en: Bini; Edo
sq: Binisht; Edonisht

note: Name for bis
en: Bislama
sq: Bislamisht

note: Name for bla
en: Siksika
sq: Siksikisht

note: Name for bnt
en: Bantu (Other)
sq: Bantu (Tjetër)

note: Name for bod
en: Tibetan
sq: Tibetisht

note: Name for bos
en: Bosnian
sq: Boshnjakisht

note: Name for bre
en: Breton
sq: Bretonisht

note: Name for btk
en: Batak languages
sq: Gjuhë batake

note: Name for bua
en: Buriat
sq: Burjatisht

note: Name for bug
en: Buginese
sq: Buginezisht

note: Name for bul
en: Bulgarian
sq: Bullgarisht

note: Name for byn
en: Blin; Bilin
sq: Blinisht; Bilinisht

note: Name for cad
en: Caddo
sq: Kadonisht

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
sq: Gjuhë indiane të Amerikës Qendrore

note: Name for car
en: Galibi Carib
sq: Karaibishte galibi

note: Name for cat
en: Catalan; Valencian
sq: Katalonisht; Valencianisht

note: Name for cau
en: Caucasian languages
sq: Gjuhë kaukaziane

note: Name for ceb
en: Cebuano
sq: Sebuanisht

note: Name for cel
en: Celtic languages
sq: Gjuhë kelte

note: Name for ces
en: Czech
sq: Çekisht

note: Name for cha
en: Chamorro
sq: Çamorrisht

note: Name for chb
en: Chibcha
sq: Çibçisht

note: Name for che
en: Chechen
sq: Çeçenisht

note: Name for chg
en: Chagatai
sq: Çagataisht

note: Name for chk
en: Chuukese
sq: Çukizisht

note: Name for chn
en: Chinook jargon
sq: Çinukishte me zhargon

note: Name for cho
en: Choctaw
sq: Çoktau

note: Name for chp
en: Chipewyan; Dene Suline
sq: Çipuajanisht; Denesulinisht

note: Name for chr
en: Cherokee
sq: Çerokisht

note: Name for chu
en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
sq: Sllavishte e vjetër; Sllavishte liturgjike; Bullgarishte e vjetër

note: Name for chv
en: Chuvash
sq: Çuvashisht

note: Name for chy
en: Cheyenne
sq: Shajenisht

note: Name for cmc
en: Chamic languages
sq: Gjuhë çamike

note: Name for cnr
en: Montenegrin
sq: Malizisht

note: Name for cop
en: Coptic
sq: Koptisht

note: Name for cor
en: Cornish
sq: Kornisht

note: Name for cos
en: Corsican
sq: Korsisht

note: Name for cpe
en: Creoles and pidgins, English based
sq: Kreolishte me bazë anglishteje

note: Name for cpf
en: Creoles and pidgins, French-based
sq: Kreolishte me bazë frëngjishteje

note: Name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
sq: Kreolishte me bazë portugalishteje

note: Name for cre
en: Cree
sq: Kriisht

note: Name for crh
en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
sq: Tatarishte e Krimesë; Turqishte e Krimesë

note: Name for crp
en: Creoles and pidgins
sq: Kreolishte hibride

note: Name for csb
en: Kashubian
sq: Kashubisht

note: Name for cus
en: Cushitic languages
sq: Gjuhë kushite

note: Name for cym
en: Welsh
sq: Galishte e Uellsit

note: Name for dak
en: Dakota
sq: Dakotisht

note: Name for dan
en: Danish
sq: Danisht

note: Name for dar
en: Dargwa
sq: Darginisht

note: Name for day
en: Land Dayak languages
sq: Gjuhë dajake

note: Name for del
en: Delaware
sq: Delaverisht

note: Name for den
en: Slave (Athapascan)
sq: Sleivisht (Atabaskë)

note: Name for deu
en: German
sq: Gjermanisht

note: Name for dgr
en: Dogrib
sq: Dogribisht

note: Name for din
en: Dinka
sq: Dinkisht

note: Name for div
en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
sq: Diveisht; Maldivisht

note: Name for doi
en: Dogri
sq: Dogrisht

note: Name for dra
en: Dravidian languages
sq: Gjuhë dravide

note: Name for dsb
en: Lower Sorbian
sq: Sorbishte e Poshtme

note: Name for dua
en: Duala
sq: Dualisht

note: Name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
sq: Holandishte mesjetare (rreth 1050-1350)

note: Name for dyu
en: Dyula
sq: Djulisht

note: Name for dzo
en: Dzongkha
sq: Xongisht

note: Name for efi
en: Efik
sq: Efikisht

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
sq: Egjiptishte e lashtë

note: Name for eka
en: Ekajuk
sq: Ekajukisht

note: Name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
sq: Greqishte moderne (1453-)

note: Name for elx
en: Elamite
sq: Elamisht

note: Name for eng
en: English
sq: Anglisht

note: Name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
sq: Anglishte mesjetare (1100-1500)

note: Name for est
en: Estonian
sq: Estonisht

note: Name for eus
en: Basque
sq: Baskisht

note: Name for ewe
en: Ewe
sq: Evenisht

note: Name for ewo
en: Ewondo
sq: Evondisht

note: Name for fan
en: Fang
sq: Fangisht

note: Name for fao
en: Faroese
sq: Faroezisht

note: Name for fas
en: Persian
sq: Persisht

note: Name for fat
en: Fanti
sq: Fantisht

note: Name for fij
en: Fijian
sq: Fixhianisht

note: Name for fil
en: Filipino; Pilipino
sq: Filipinisht

note: Name for fin
en: Finnish
sq: Finlandisht

note: Name for fiu
en: Finno-Ugrian languages
sq: Gjuhë finougrike

note: Name for fon
en: Fon
sq: Fonisht

note: Name for fra
en: French
sq: Frëngjisht

note: Name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
sq: Frëngjishte mesjetare (rreth 1400-1600)

note: Name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
sq: Frëngjishte e vjetër (842 deri rreth 1400)

note: Name for frr
en: Northern Frisian
sq: Frisonishte e Veriut

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
sq: Frisonishte e Lindjes

note: Name for fry
en: Western Frisian
sq: Frisonishte e Perëndimit

note: Name for ful
en: Fulah
sq: Fulanisht

note: Name for fur
en: Friulian
sq: Friulisht

note: Name for gay
en: Gayo
sq: Gajonisht

note: Name for gba
en: Gbaya
sq: Gbajisht

note: Name for gem
en: Germanic languages
sq: Gjuhë gjermanike

note: Name for gez
en: Geez
sq: Gezisht

note: Name for gil
en: Gilbertese
sq: Gilbertisht

note: Name for gla
en: Gaelic; Scottish Gaelic
sq: Galishte e Skocisë

note: Name for gle
en: Irish
sq: Irlandisht

note: Name for glg
en: Galician
sq: Galicisht

note: Name for glv
en: Manx
sq: Manksisht

note: Name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
sq: Gjermanishte e mesjetës së mesme (rreth 1050-1500)

note: Name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
sq: Gjermanishte e mesjetës së hershme (rreth 750-1050)

note: Name for gon
en: Gondi
sq: Gondisht

note: Name for gor
en: Gorontalo
sq: Gorontalisht

note: Name for got
en: Gothic
sq: Gotisht

note: Name for grb
en: Grebo
sq: Grebonisht

note: Name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
sq: Greqishte e lashtë (deri në 1453)

note: Name for grn
en: Guarani
sq: Guaranisht

note: Name for gsw
en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
sq: Gjermanishte e Zvicrës; Alemanisht; Alsasisht

note: Name for guj
en: Gujarati
sq: Guxharatisht

note: Name for gwi
en: Gwich'in
sq: Guiçinisht

note: Name for hai
en: Haida
sq: Haidanisht

note: Name for hat
en: Haitian; Haitian Creole
sq: Haitianisht; Kreolishte e Haitit

note: Name for hau
en: Hausa
sq: Hausisht

note: Name for haw
en: Hawaiian
sq: Havajanisht

note: Name for heb
en: Hebrew
sq: Hebraisht

note: Name for her
en: Herero
sq: Hererisht

note: Name for hil
en: Hiligaynon
sq: Hiligajnisht

note: Name for him
en: Himachali languages; Western Pahari languages
sq: Gjuhë himaçale; Gjuhë të Paharit Perëndimor

note: Name for hin
en: Hindi
sq: Indisht

note: Name for hit
en: Hittite
sq: Hetitisht

note: Name for hmn
en: Hmong; Mong
sq: Mongisht

note: Name for hrv
en: Croatian
sq: Kroatisht

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
sq: Sorbishte e Sipërme

note: Name for hun
en: Hungarian
sq: Hungarisht

note: Name for hup
en: Hupa
sq: Hupisht

note: Name for hye
en: Armenian
sq: Armenisht

note: Name for iba
en: Iban
sq: Ibanisht

note: Name for ibo
en: Igbo
sq: Igbonisht

note: Name for ido
en: Ido
sq: Idonisht

note: Name for iii
en: Sichuan Yi; Nuosu
sq: Ji e Siçuanit; Nosunisht

note: Name for ijo
en: Ijo languages
sq: Gjuhë ixho

note: Name for ile
en: Interlingue; Occidental
sq: Interlingue; Oksidentalisht

note: Name for ilo
en: Iloko
sq: Ilokanisht

note: Name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
sq: Interlingua (Shoqata për Gjuhë Ndihmëse Ndërkombëtare)

note: Name for inc
en: Indic languages
sq: Gjuhë indike

note: Name for ind
en: Indonesian
sq: Indonezisht

note: Name for ine
en: Indo-European languages
sq: Gjuhë indoeuropiane

note: Name for inh
en: Ingush
sq: Ingushisht

note: Name for ipk
en: Inupiaq
sq: Inupikisht

note: Name for ira
en: Iranian languages
sq: Gjuhë iraniane

note: Name for iro
en: Iroquoian languages
sq: Gjuhë irokeze

note: Name for isl
en: Icelandic
sq: Islandisht

note: Name for ita
en: Italian
sq: Italisht

note: Name for jav
en: Javanese
sq: Javanisht

note: Name for jbo
en: Lojban
sq: Lozhbanisht

note: Name for jpn
en: Japanese
sq: Japonisht

note: Name for jpr
en: Judeo-Persian
sq: Judeopersisht

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
sq: Judeoarabisht

note: Name for kaa
en: Kara-Kalpak
sq: Karakalpakisht

note: Name for kab
en: Kabyle
sq: Kabilisht

note: Name for kac
en: Kachin; Jingpho
sq: Kaçinisht; Xhingpo

note: Name for kal
en: Kalaallisut; Greenlandic
sq: Kalalisutisht; Groenlandisht

note: Name for kam
en: Kamba
sq: Kambisht

note: Name for kan
en: Kannada
sq: Kanarezisht

note: Name for kar
en: Karen languages
sq: Gjuhë karene

note: Name for kas
en: Kashmiri
sq: Kashmirisht

note: Name for kat
en: Georgian
sq: Gjeorgjisht

note: Name for kau
en: Kanuri
sq: Kanurisht

note: Name for kaw
en: Kawi
sq: Kavisht

note: Name for kaz
en: Kazakh
sq: Kazakisht

note: Name for kbd
en: Kabardian
sq: Kabardisht

note: Name for kha
en: Khasi
sq: Kasisht

note: Name for khi
en: Khoisan languages
sq: Gjuhë koisane

note: Name for khm
en: Central Khmer
sq: Kmerishte e Qendrës

note: Name for kho
en: Khotanese; Sakan
sq: Kotanezisht; Sakisht

note: Name for kik
en: Kikuyu; Gikuyu
sq: Kikuju

note: Name for kin
en: Kinyarwanda
sq: Kiniaruandisht

note: Name for kir
en: Kirghiz; Kyrgyz
sq: Kirgizisht

note: Name for kok
en: Konkani
sq: Konkanisht

note: Name for kom
en: Komi
sq: Komisht

note: Name for kon
en: Kongo
sq: Kongolezisht

note: Name for kor
en: Korean
sq: Koreanisht

note: Name for kos
en: Kosraean
sq: Kosraenisht

note: Name for kpe
en: Kpelle
sq: Kpelisht

note: Name for krc
en: Karachay-Balkar
sq: Karaçaj-Balkarisht

note: Name for krl
en: Karelian
sq: Karelisht

note: Name for kro
en: Kru languages
sq: Gjuhë kru

note: Name for kru
en: Kurukh
sq: Kurukisht

note: Name for kua
en: Kuanyama; Kwanyama
sq: Kuanjamisht

note: Name for kum
en: Kumyk
sq: Kumykisht

note: Name for kur
en: Kurdish
sq: Kurdisht

note: Name for kut
en: Kutenai
sq: Kutenisht

note: Name for lad
en: Ladino
sq: Ladinisht

note: Name for lah
en: Lahnda
sq: Landisht

note: Name for lam
en: Lamba
sq: Lambisht

note: Name for lao
en: Lao
sq: Laosisht

note: Name for lat
en: Latin
sq: Latinisht

note: Name for lav
en: Latvian
sq: Letonisht

note: Name for lez
en: Lezghian
sq: Lezgisht

note: Name for lim
en: Limburgan; Limburger; Limburgish
sq: Limburgisht

note: Name for lin
en: Lingala
sq: Lingalisht

note: Name for lit
en: Lithuanian
sq: Lituanisht

note: Name for lol
en: Mongo
sq: Mongonisht

note: Name for loz
en: Lozi
sq: Lozisht

note: Name for ltz
en: Luxembourgish; Letzeburgesch
sq: Luksemburgisht

note: Name for lua
en: Luba-Lulua
sq: Lubishte e Perëndimit

note: Name for lub
en: Luba-Katanga
sq: Lubishte e Katangës

note: Name for lug
en: Ganda
sq: Gandisht

note: Name for lui
en: Luiseno
sq: Luisenisht

note: Name for lun
en: Lunda
sq: Lundisht

note: Name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
sq: Luo (Kenie dhe Tanzani)

note: Name for lus
en: Lushai
sq: Lushaisht

note: Name for mad
en: Madurese
sq: Madurezisht

note: Name for mag
en: Magahi
sq: Magahisht

note: Name for mah
en: Marshallese
sq: Marshallezisht

note: Name for mai
en: Maithili
sq: Maitilisht

note: Name for mak
en: Makasar
sq: Makasarisht

note: Name for mal
en: Malayalam
sq: Malajalamisht

note: Name for man
en: Mandingo
sq: Mandingisht

note: Name for map
en: Austronesian languages
sq: Gjuhë austroneziane

note: Name for mar
en: Marathi
sq: Maratisht

note: Name for mas
en: Masai
sq: Masaisht

note: Name for mdf
en: Moksha
sq: Mokshanisht

note: Name for mdr
en: Mandar
sq: Mandarisht

note: Name for men
en: Mende
sq: Mendisht

note: Name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
sq: Irlandishte mesjetare (900-1200)

note: Name for mic
en: Mi'kmaq; Micmac
sq: Mikmakisht

note: Name for min
en: Minangkabau
sq: Minangisht

note: Name for mis
en: Uncoded languages
sq: Gjuhë pa kod

note: Name for mkd
en: Macedonian
sq: Maqedonisht

note: Name for mkh
en: Mon-Khmer languages
sq: Gjuhë mon-kmer

note: Name for mlg
en: Malagasy
sq: Malgashisht

note: Name for mlt
en: Maltese
sq: Maltezisht

note: Name for mnc
en: Manchu
sq: Mançurisht

note: Name for mni
en: Manipuri
sq: Manipurisht

note: Name for mno
en: Manobo languages
sq: Gjuhë manobo

note: Name for moh
en: Mohawk
sq: Mohokisht

note: Name for mon
en: Mongolian
sq: Mongolisht

note: Name for mos
en: Mossi
sq: Mosisht

note: Name for mri
en: Maori
sq: Maorisht

note: Name for msa
en: Malay
sq: Malaisht

note: Name for mul
en: Multiple languages
sq: Gjuhë poliglotike

note: Name for mun
en: Munda languages
sq: Gjuhë munda

note: Name for mus
en: Creek
sq: Krikisht

note: Name for mwl
en: Mirandese
sq: Mirandisht

note: Name for mwr
en: Marwari
sq: Marvarisht

note: Name for mya
en: Burmese
sq: Birmanisht

note: Name for myn
en: Mayan languages
sq: Gjuhë maja

note: Name for myv
en: Erzya
sq: Erzianisht

note: Name for nah
en: Nahuatl languages
sq: Gjuhë nahuatl

note: Name for nai
en: North American Indian languages
sq: Gjuhë indiane të Amerikës Veriore

note: Name for nap
en: Neapolitan
sq: Napolitanisht

note: Name for nav
en: Navajo; Navaho
sq: Navajisht; Navahisht

note: Name for nbl
en: Ndebele, South; South Ndebele
sq: Ndebelishte e Jugut

note: Name for nde
en: Ndebele, North; North Ndebele
sq: Ndebelishte e Veriut

note: Name for ndo
en: Ndonga
sq: Ndongisht

note: Name for nds
en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
sq: Gjermanishte e ulët; Saksonishte e ulët

note: Name for nep
en: Nepali
sq: Nepalisht

note: Name for new
en: Nepal Bhasa; Newari
sq: Gjuhë nepaleze; Nivarisht

note: Name for nia
en: Nias
sq: Niasisht

note: Name for nic
en: Niger-Kordofanian languages
sq: Gjuhë nigerokordofaniane

note: Name for niu
en: Niuean
sq: Niunisht

note: Name for nld
en: Dutch; Flemish
sq: Holandisht; Flamisht

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
sq: Nynorsk; Norvegjishte e re

note: Name for nob
en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
sq: Bukmol; Danonorvegjisht

note: Name for nog
en: Nogai
sq: Nogaisht

note: Name for non
en: Norse, Old
sq: Nordishte e vjetër

note: Name for nor
en: Norwegian
sq: Norvegjisht

note: Name for nso
en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
sq: Pedisht; Sepedisht; Sotishte e Veriut

note: Name for nub
en: Nubian languages
sq: Gjuhë nubiane

note: Name for nwc
en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
sq: Nivarishte klasike; Gjuhë nepaleze klasike

note: Name for nya
en: Chichewa; Chewa; Nyanja
sq: Çiçevanisht; Çevanisht; Njanxhanisht

note: Name for nym
en: Nyamwezi
sq: Njamuezisht

note: Name for nyn
en: Nyankole
sq: Njankolisht

note: Name for nyo
en: Nyoro
sq: Niorisht

note: Name for nzi
en: Nzima
sq: Nzimisht

note: Name for oci
en: Occitan (post 1500); Provençal
sq: Oksitanisht (pas 1500); Provansalisht

note: Name for oji
en: Ojibwa
sq: Oxhibuanisht

note: Name for ori
en: Oriya
sq: Oriezisht

note: Name for orm
en: Oromo
sq: Oromisht

note: Name for osa
en: Osage
sq: Osejxhisht

note: Name for oss
en: Ossetian; Ossetic
sq: Osetisht

note: Name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
sq: Osmanisht (1500-1928)

note: Name for oto
en: Otomian languages
sq: Gjuhë otomiane

note: Name for paa
en: Papuan languages
sq: Gjuhë papuane

note: Name for pag
en: Pangasinan
sq: Pangasinanisht

note: Name for pal
en: Pahlavi
sq: Palavisht

note: Name for pam
en: Pampanga; Kapampangan
sq: Pampanganisht; Kapampanganisht

note: Name for pan
en: Panjabi; Punjabi
sq: Panxhabisht

note: Name for pau
en: Palauan
sq: Palaunisht

note: Name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
sq: Persishte e vjetër (rreth 600-400 p.K.)

note: Name for phi
en: Philippine languages
sq: Gjuhë filipinase

note: Name for phn
en: Phoenician
sq: Fenikisht

note: Name for pli
en: Pali
sq: Palizisht

note: Name for pol
en: Polish
sq: Polonisht

note: Name for pon
en: Pohnpeian
sq: Ponapenisht

note: Name for por
en: Portuguese
sq: Portugalisht

note: Name for pra
en: Prakrit languages
sq: Gjuhë prakrite

note: Name for pro
en: Provençal, Old (to 1500)
sq: Provansalishte e vjetër (deri në 1500)

note: Name for pus
en: Pushto; Pashto
sq: Pashtunisht

note: Name for qaa-qtz
en: Reserved for local use
sq: Rezervuar për përdorim lokal

note: Name for que
en: Quechua
sq: Keçuanisht

note: Name for raj
en: Rajasthani
sq: Raxhastanisht

note: Name for rap
en: Rapanui
sq: Rapanuisht

note: Name for rar
en: Rarotongan; Cook Islands Maori
sq: Rarotongisht; Maorishte e Ishujve Kuk

note: Name for roa
en: Romance languages
sq: Gjuhë romanshe

note: Name for rom
en: Romany
sq: Romanisht

note: Name for ron
en: Romanian; Moldavian; Moldovan
sq: Rumanisht; Moldavisht

note: Name for run
en: Rundi
sq: Rundisht

note: Name for rup
en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
sq: Vllahisht; Arumanisht

note: Name for rus
en: Russian
sq: Rusisht

note: Name for sad
en: Sandawe
sq: Sandavisht

note: Name for sag
en: Sango
sq: Sangisht

note: Name for sah
en: Yakut
sq: Jakutisht

note: Name for sai
en: South American Indian (Other)
sq: Indishte e Amerikës Jugore (Tjetër)

note: Name for sal
en: Salishan languages
sq: Gjuhë salishe

note: Name for sam
en: Samaritan Aramaic
sq: Aramaishte e Samarisë

note: Name for san
en: Sanskrit
sq: Sanskritisht

note: Name for sas
en: Sasak
sq: Sasakisht

note: Name for sat
en: Santali
sq: Santalisht

note: Name for scn
en: Sicilian
sq: Sicilianisht

note: Name for sco
en: Scots
sq: Skocisht

note: Name for sel
en: Selkup
sq: Selkupisht

note: Name for sem
en: Semitic languages
sq: Gjuhë semitike

note: Name for sga
en: Irish, Old (to 900)
sq: Irlandishte e vjetër (deri në 900)

note: Name for sgn
en: Sign Languages
sq: Gjuhë e shenjave

note: Name for sid
en: Sidamo
sq: Sidamisht

note: Name for sin
en: Sinhala; Sinhalese
sq: Singalisht

note: Name for sio
en: Siouan languages
sq: Gjuhë sju

note: Name for sit
en: Sino-Tibetan languages
sq: Gjuhë sinotibetiane

note: Name for sla
en: Slavic languages
sq: Gjuhë sllave

note: Name for slk
en: Slovak
sq: Sllovakisht

note: Name for slv
en: Slovenian
sq: Sllovenisht

note: Name for sma
en: Southern Sami
sq: Samishte e Jugut

note: Name for sme
en: Northern Sami
sq: Samishte e Veriut

note: Name for smi
en: Sami languages
sq: Gjuhë samike

note: Name for smj
en: Lule Sami
sq: Samishte e Lulesë

note: Name for smn
en: Inari Sami
sq: Samishte e Inarit

note: Name for smo
en: Samoan
sq: Samoanisht

note: Name for sms
en: Skolt Sami
sq: Samisht e Skoltit

note: Name for sna
en: Shona
sq: Shonisht

note: Name for snd
en: Sindhi
sq: Sindisht

note: Name for snk
en: Soninke
sq: Soninkisht

note: Name for sog
en: Sogdian
sq: Sogdisht

note: Name for som
en: Somali
sq: Somalisht

note: Name for son
en: Songhai languages
sq: Gjuhë songai

note: Name for sot
en: Sotho, Southern
sq: Sotishte e Jugut

note: Name for spa
en: Spanish; Castilian
sq: Spanjisht; Kastilisht

note: Name for sqi
en: Albanian
sq: Shqip

note: Name for srd
en: Sardinian
sq: Sardisht

note: Name for srn
en: Sranan Tongo
sq: Sranantongisht

note: Name for srp
en: Serbian
sq: Serbisht

note: Name for srr
en: Serer
sq: Sererisht

note: Name for ssa
en: Nilo-Saharan languages
sq: Gjuhë nilosahariane

note: Name for ssw
en: Swati
sq: Suatisht

note: Name for suk
en: Sukuma
sq: Sukumisht

note: Name for sun
en: Sundanese
sq: Sundanezisht

note: Name for sux
en: Sumerian
sq: Sumerisht

note: Name for swa
en: Swahili
sq: Suahilisht

note: Name for swe
en: Swedish
sq: Suedisht

note: Name for syc
en: Classical Syriac
sq: Sirishte klasike

note: Name for syr
en: Syriac
sq: Sirisht

note: Name for tah
en: Tahitian
sq: Tahitisht

note: Name for tai
en: Tai languages
sq: Gjuhë tai

note: Name for tam
en: Tamil
sq: Tamilisht

note: Name for tat
en: Tatar
sq: Tatarisht

note: Name for tel
en: Telugu
sq: Telegisht

note: Name for tem
en: Timne
sq: Temnisht

note: Name for ter
en: Tereno
sq: Terenisht

note: Name for tet
en: Tetum
sq: Tetumisht

note: Name for tgk
en: Tajik
sq: Taxhikisht

note: Name for tgl
en: Tagalog
sq: Tagalisht

note: Name for tha
en: Thai
sq: Tajlandisht

note: Name for tig
en: Tigre
sq: Tigrisht

note: Name for tir
en: Tigrinya
sq: Tigrinjisht

note: Name for tiv
en: Tiv
sq: Tivisht

note: Name for tlh
en: Klingon; tlhIngan-Hol
sq: Klingonisht; tlhIngan Hol

note: Name for tli
en: Tlingit
sq: Tlingisht

note: Name for tmh
en: Tamashek
sq: Tamashekisht

note: Name for tog
en: Tonga (Nyasa)
sq: Tongisht (Najasë)

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
sq: Tongisht (Ishujt Tonga)

note: Name for tsi
en: Tsimshian
sq: Cimshianisht

note: Name for tsn
en: Tswana
sq: Cuanisht

note: Name for tso
en: Tsonga
sq: Congisht

note: Name for tuk
en: Turkmen
sq: Turkmenisht

note: Name for tum
en: Tumbuka
sq: Tumbukisht

note: Name for tup
en: Tupi languages
sq: Gjuhë tupiane

note: Name for tur
en: Turkish
sq: Turqisht

note: Name for tut
en: Altaic languages
sq: Gjuhë altaike

note: Name for twi
en: Twi
sq: Tuinisht

note: Name for tyv
en: Tuvinian
sq: Tuvanisht

note: Name for udm
en: Udmurt
sq: Udmurtisht

note: Name for uga
en: Ugaritic
sq: Ugaritisht

note: Name for uig
en: Uighur; Uyghur
sq: Ujgurisht

note: Name for ukr
en: Ukrainian
sq: Ukrainisht

note: Name for und
en: Undetermined
sq: Papërcaktuar

note: Name for uzb
en: Uzbek
sq: Uzbekisht

note: Name for vai
en: Vai
sq: Vainisht

note: Name for ven
en: Venda
sq: Vendisht

note: Name for vie
en: Vietnamese
sq: Vietnamisht

note: Name for vol
en: Volapük
sq: Volapykisht

note: Name for vot
en: Votic
sq: Votisht

note: Name for wak
en: Wakashan languages
sq: Gjuhë uakashe

note: Name for wal
en: Walamo
sq: Uolajtisht

note: Name for war
en: Waray
sq: Uaraisht

note: Name for was
en: Washo
sq: Uashonisht

note: Name for wen
en: Sorbian languages
sq: Gjuhë sorbe

note: Name for wln
en: Walloon
sq: Valonisht

note: Name for wol
en: Wolof
sq: Uolofisht

note: Name for xal
en: Kalmyk; Oirat
sq: Kalmukisht; Oirat

note: Name for xho
en: Xhosa
sq: Kosisht

note: Name for yao
en: Yao
sq: Jaonisht

note: Name for yap
en: Yapese
sq: Japezisht

note: Name for yid
en: Yiddish
sq: Jidisht

note: Name for yor
en: Yoruba
sq: Jorubisht

note: Name for ypk
en: Yupik languages
sq: Gjuhë jupike

note: Name for zap
en: Zapotec
sq: Zapotekisht

note: Name for zbl
en: Blissymbols; Blissymbolics; Bliss
sq: Simbole Blisi

note: Name for zen
en: Zenaga
sq: Zenagisht

note: Name for zgh
en: Standard Moroccan Tamazight
sq: Tamazigishte standarde e Marokut

note: Name for zha
en: Zhuang; Chuang
sq: Zhuang; Çuang

note: Name for zho
en: Chinese
sq: Kinezisht

note: Name for znd
en: Zande languages
sq: Gjuhë zande

note: Name for zxx
en: No linguistic content; Not applicable
sq: Pa përmbajtje gjuhësore; nuk aplikohet

note: Name for zza
en: Zaza; Dimili; Dimli; Kirdki; Kirmanjki; Zazaki
sq: Zazisht; Dimlisht; Kirdki; Kirmanjki; Zazakisht
