iso_3166-1 - en to sq translation catalogue (381 entries)

note: Name for AFG
en: Afghanistan
sq: Afganistan

note: Official name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
sq: Republika Islamike e Afganistanit

note: Name for AGO
en: Angola
sq: Angolë

note: Official name for AGO
en: Republic of Angola
sq: Republika e Angolas

note: Name for AIA
en: Anguilla
sq: Anguila

note: Name for ALA
en: Åland Islands
sq: Ishujt Aland

note: Name for ALB
en: Albania
sq: Shqipëri

note: Official name for ALB
en: Republic of Albania
sq: Republika e Shqipërisë

note: Name for AND
en: Andorra
sq: Andorrë

note: Official name for AND
en: Principality of Andorra
sq: Principata e Andorras

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
sq: Emiratet e Bashkuara Arabe

note: Name for ARG
en: Argentina
sq: Argjentinë

note: Official name for ARG
en: Argentine Republic
sq: Republika e Argjentinës

note: Name for ARM
en: Armenia
sq: Armeni

note: Official name for ARM
en: Republic of Armenia
sq: Republika e Armenisë

note: Name for ASM
en: American Samoa
sq: Samoa Amerikane

note: Name for ATA
en: Antarctica
sq: Antarktidë

note: Name for ATF
en: French Southern Territories
sq: Territoret Jugore Franceze

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
sq: Antigua dhe Barbuda

note: Name for AUS
en: Australia
sq: Australi

note: Name for AUT
en: Austria
sq: Austri

note: Official name for AUT
en: Republic of Austria
sq: Republika e Austrisë

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
sq: Azerbajxhan

note: Official name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
sq: Republika e Azerbajxhanit

note: Official name for BDI
en: Republic of Burundi
sq: Republika e Burundit

note: Name for BEL
en: Belgium
sq: Belgjikë

note: Official name for BEL
en: Kingdom of Belgium
sq: Mbretëria e Belgjikës

note: Official name for BEN
en: Republic of Benin
sq: Republika e Beninit

note: Name for BES, Official name for BES
en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
sq: Boner, Shën Efstathi dhe Sava

note: Official name for BGD
en: People's Republic of Bangladesh
sq: Republika Popullore e Bangladeshit

note: Name for BGR
en: Bulgaria
sq: Bullgarië

note: Official name for BGR
en: Republic of Bulgaria
sq: Republika e Bullgarisë

note: Name for BHR
en: Bahrain
sq: Bahrein

note: Official name for BHR
en: Kingdom of Bahrain
sq: Mbretëria e Bahrejnit

note: Official name for BHS
en: Commonwealth of the Bahamas
sq: Komonuelthi i Bahameve

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
sq: Bosnjë dhe Hercegovinë

note: Official name for BIH
en: Republic of Bosnia and Herzegovina
sq: Republika e Bosnjes dhe Herzegovinës

note: Name for BLM
en: Saint Barthélemy
sq: Shën Bartolome

note: Name for BLR
en: Belarus
sq: Bjellorusi

note: Official name for BLR
en: Republic of Belarus
sq: Republika e Bjellorusisë

note: Name for BOL
en: Bolivia, Plurinational State of
sq: Bolivi, Shteti Shumëkombëtar i

note: Official name for BOL
en: Plurinational State of Bolivia
sq: Shteti Shumëkombëtar i Bolivisë

note: Common name for BOL
en: Bolivia
sq: Bolivi

note: Official name for BRA
en: Federative Republic of Brazil
sq: Republika Federative e Brazilit

note: Name for BRN
en: Brunei Darussalam
sq: Brunei

note: Name for BTN
en: Bhutan
sq: Butan

note: Official name for BTN
en: Kingdom of Bhutan
sq: Mbretëria e Butanit

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
sq: Ishulli Buve

note: Name for BWA
en: Botswana
sq: Botsvanë

note: Official name for BWA
en: Republic of Botswana
sq: Republika e Botsvanës

note: Name for CAF
en: Central African Republic
sq: Republika e Afrikës Qendrore

note: Name for CAN
en: Canada
sq: Kanada

note: Name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
sq: Ishujt Kokos (Kiling)

note: Name for CHE
en: Switzerland
sq: Zvicër

note: Official name for CHE
en: Swiss Confederation
sq: Konfederata Zvicerane

note: Name for CHL
en: Chile
sq: Kili

note: Official name for CHL
en: Republic of Chile
sq: Republika e Kilit

note: Name for CHN
en: China
sq: Kinë

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
sq: Republika Popullore e Kinës

note: Name for CIV
en: Côte d'Ivoire
sq: Kepi i Fildishtë

note: Official name for CIV
en: Republic of Côte d'Ivoire
sq: Republika e Kepit të Fildishtë

note: Name for CMR
en: Cameroon
sq: Kamerun

note: Official name for CMR
en: Republic of Cameroon
sq: Republika e Kamerunit

note: Name for COD
en: Congo, The Democratic Republic of the
sq: Kongo, Republika Demokratike e

note: Name for COG
en: Congo
sq: Kongo

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
sq: Republika e Kongos

note: Name for COK
en: Cook Islands
sq: Ishujt Kuk

note: Name for COL
en: Colombia
sq: Kolumbi

note: Official name for COL
en: Republic of Colombia
sq: Republika e Kolumbisë

note: Name for COM
en: Comoros
sq: Komoros

note: Official name for COM
en: Union of the Comoros
sq: Bashkimi i Komoreve

note: Name for CPV
en: Cabo Verde
sq: Kepi i Gjelbërt

note: Official name for CPV
en: Republic of Cabo Verde
sq: Republika e Kepit të Gjelbërt

note: Name for CRI
en: Costa Rica
sq: Kosta Rikë

note: Official name for CRI
en: Republic of Costa Rica
sq: Republika e Kosta Rikës

note: Name for CUB
en: Cuba
sq: Kubë

note: Official name for CUB
en: Republic of Cuba
sq: Republika e Kubës

note: Name for CUW, Official name for CUW
en: Curaçao
sq: Kurasao

note: Name for CXR
en: Christmas Island
sq: Ishulli i Krishtlindjes

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
sq: Ishujt Kajman

note: Name for CYP
en: Cyprus
sq: Qipro

note: Official name for CYP
en: Republic of Cyprus
sq: Republika e Qipros

note: Name for CZE
en: Czechia
sq: Çeki

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
sq: Republika Çeke

note: Name for DEU
en: Germany
sq: Gjermani

note: Official name for DEU
en: Federal Republic of Germany
sq: Republika Federale e Gjermanisë

note: Name for DJI
en: Djibouti
sq: Xhibut

note: Official name for DJI
en: Republic of Djibouti
sq: Republika e Xhibutit

note: Name for DMA
en: Dominica
sq: Dominikë

note: Official name for DMA
en: Commonwealth of Dominica
sq: Komonuelthi i Dominikës

note: Name for DNK
en: Denmark
sq: Danimarkë

note: Official name for DNK
en: Kingdom of Denmark
sq: Mbretëria e Danimarkës

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
sq: Republika Dominikane

note: Name for DZA
en: Algeria
sq: Algjeri

note: Official name for DZA
en: People's Democratic Republic of Algeria
sq: Republika Popullore Demokratike e Algjerisë

note: Name for ECU
en: Ecuador
sq: Ekuador

note: Official name for ECU
en: Republic of Ecuador
sq: Republika e Ekuadorit

note: Name for EGY
en: Egypt
sq: Egjipt

note: Official name for EGY
en: Arab Republic of Egypt
sq: Republika Arabe e Egjiptit

note: Name for ERI
en: Eritrea
sq: Eritre

note: Official name for ERI
en: the State of Eritrea
sq: Shteti i Eritresë

note: Name for ESH
en: Western Sahara
sq: Saharaja Perëndimore

note: Name for ESP
en: Spain
sq: Spanjë

note: Official name for ESP
en: Kingdom of Spain
sq: Mbretëria e Spanjës

note: Name for EST
en: Estonia
sq: Estoni

note: Official name for EST
en: Republic of Estonia
sq: Republika e Estonisë

note: Name for ETH
en: Ethiopia
sq: Etiopi

note: Official name for ETH
en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
sq: Republika Federal Demokratike e Etiopisë

note: Name for FIN
en: Finland
sq: Finlandë

note: Official name for FIN
en: Republic of Finland
sq: Republika e Finlandës

note: Name for FJI
en: Fiji
sq: Fixhi

note: Official name for FJI
en: Republic of Fiji
sq: Republika e Fixhit

note: Name for FLK
en: Falkland Islands (Malvinas)
sq: Ishujt Falkland (Malvinas)

note: Name for FRA
en: France
sq: Francë

note: Official name for FRA
en: French Republic
sq: Republika Franceze

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
sq: Ishujt Faroe

note: Name for FSM
en: Micronesia, Federated States of
sq: Mikronezi, Shtetet Federative të

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
sq: Shtetet Federative të Mikronezisë

note: Official name for GAB
en: Gabonese Republic
sq: Republika Gabonit

note: Name for GBR
en: United Kingdom
sq: Mbretëria e Bashkuar

note: Official name for GBR
en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
sq: Mbretëria e Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës së Veriut

note: Name for GEO
en: Georgia
sq: Gjeorgji

note: Name for GGY
en: Guernsey
sq: Gërnsi

note: Name for GHA
en: Ghana
sq: Ganë

note: Official name for GHA
en: Republic of Ghana
sq: Republika e Ganës

note: Name for GIB
en: Gibraltar
sq: Gjibraltar

note: Name for GIN
en: Guinea
sq: Guine

note: Official name for GIN
en: Republic of Guinea
sq: Republika e Guinesë

note: Name for GLP
en: Guadeloupe
sq: Guadalupë

note: Official name for GMB
en: Republic of the Gambia
sq: Republika e Gambias

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
sq: Guinea-Bisau

note: Official name for GNB
en: Republic of Guinea-Bissau
sq: Republika e Guinea-Bisaut

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
sq: Guinea Ekuatoriale

note: Official name for GNQ
en: Republic of Equatorial Guinea
sq: Republika e Guinesë Ekuatoriale

note: Name for GRC
en: Greece
sq: Greqi

note: Official name for GRC
en: Hellenic Republic
sq: Republika Helenike

note: Name for GRD
en: Grenada
sq: Grenadë

note: Name for GRL
en: Greenland
sq: Groenlandë

note: Name for GTM
en: Guatemala
sq: Guatemalë

note: Official name for GTM
en: Republic of Guatemala
sq: Republika e Guatemalës

note: Name for GUF
en: French Guiana
sq: Guajana Frënge

note: Name for GUY
en: Guyana
sq: Guajana

note: Official name for GUY
en: Republic of Guyana
sq: Republika e Guajanës

note: Official name for HKG
en: Hong Kong Special Administrative Region of China
sq: Hong Kong, Rajon Administrativ i Veçantë i Kinës

note: Name for HMD
en: Heard Island and McDonald Islands
sq: Ishulli Hërd dhe Ishujt MkDonald

note: Official name for HND
en: Republic of Honduras
sq: Republika e Hondurasit

note: Name for HRV
en: Croatia
sq: Kroaci

note: Official name for HRV
en: Republic of Croatia
sq: Republika e Kroacisë

note: Official name for HTI
en: Republic of Haiti
sq: Republika e Haitit

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
sq: Hungari

note: Name for IDN
en: Indonesia
sq: Indonezi

note: Official name for IDN
en: Republic of Indonesia
sq: Republika e Indonezisë

note: Name for IMN
en: Isle of Man
sq: Ishulli Man

note: Name for IND
en: India
sq: Indi

note: Official name for IND
en: Republic of India
sq: Republika e Indisë

note: Name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
sq: Territoret Britanike të Oqeanit Indian

note: Name for IRL
en: Ireland
sq: Irlandë

note: Name for IRN
en: Iran, Islamic Republic of
sq: Iran, Republika Islamike

note: Official name for IRN
en: Islamic Republic of Iran
sq: Republika Islamike e Iranit

note: Name for IRQ
en: Iraq
sq: Irak

note: Official name for IRQ
en: Republic of Iraq
sq: Republika e Irakut

note: Name for ISL
en: Iceland
sq: Islandë

note: Official name for ISL
en: Republic of Iceland
sq: Republika e Islandës

note: Name for ISR
en: Israel
sq: Izrael

note: Official name for ISR
en: State of Israel
sq: Shteti i Izraelit

note: Name for ITA
en: Italy
sq: Itali

note: Official name for ITA
en: Italian Republic
sq: Republika Italiane

note: Name for JAM
en: Jamaica
sq: Xhamajkë

note: Name for JEY
en: Jersey
sq: Xhersi

note: Name for JOR
en: Jordan
sq: Jordani

note: Official name for JOR
en: Hashemite Kingdom of Jordan
sq: Mbretëria Hashemite e Jordanisë

note: Name for JPN
en: Japan
sq: Japoni

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
sq: Kazakistan

note: Official name for KAZ
en: Republic of Kazakhstan
sq: Republika e Kazakistanit

note: Name for KEN
en: Kenya
sq: Kenia

note: Official name for KEN
en: Republic of Kenya
sq: Republika e Kenias

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
sq: Kirgistan

note: Official name for KGZ
en: Kyrgyz Republic
sq: Republika Kirgize

note: Name for KHM
en: Cambodia
sq: Kamboxhia

note: Official name for KHM
en: Kingdom of Cambodia
sq: Mbretëria e Kamboxhias

note: Official name for KIR
en: Republic of Kiribati
sq: Republika e Kiribatit

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
sq: Shën Kits dhe Nevis

note: Name for KOR
en: Korea, Republic of
sq: Korea, Republika e

note: Common name for KOR
en: South Korea
sq: Koreja e Jugut

note: Name for KWT
en: Kuwait
sq: Kuvajt

note: Official name for KWT
en: State of Kuwait
sq: Shteti i Kuvajtit

note: Name for LAO
en: Lao People's Democratic Republic
sq: Republika Demokratike Popullore e Laosit

note: Name for LBN
en: Lebanon
sq: Liban

note: Official name for LBN
en: Lebanese Republic
sq: Republika Libaneze

note: Name for LBR
en: Liberia
sq: Liberi

note: Official name for LBR
en: Republic of Liberia
sq: Republika e Liberisë

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
sq: Libi

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
sq: Shën Luçia

note: Name for LIE
en: Liechtenstein
sq: Lihtenshtejn

note: Official name for LIE
en: Principality of Liechtenstein
sq: Prinicipati i Lihtenshtejnit

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
sq: Sri Lankë

note: Official name for LKA
en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
sq: Republika Social Demokratike e Sri Lankës

note: Name for LSO
en: Lesotho
sq: Lesoto

note: Official name for LSO
en: Kingdom of Lesotho
sq: Mbretëria e Lesotos

note: Name for LTU
en: Lithuania
sq: Lituani

note: Official name for LTU
en: Republic of Lithuania
sq: Republika e Lituanisë

note: Name for LUX
en: Luxembourg
sq: Luksemburg

note: Official name for LUX
en: Grand Duchy of Luxembourg
sq: Dukati i Madh i Luksemburgut

note: Name for LVA
en: Latvia
sq: Letoni

note: Official name for LVA
en: Republic of Latvia
sq: Republika e Letonisë

note: Name for MAC
en: Macao
sq: Makao

note: Official name for MAC
en: Macao Special Administrative Region of China
sq: Makao, Rajon Administrativ i Veçantë i Kinës

note: Name for MAF
en: Saint Martin (French part)
sq: Shën Martin (pjesa Frënge)

note: Name for MAR
en: Morocco
sq: Marok

note: Official name for MAR
en: Kingdom of Morocco
sq: Mbretëria e Marokut

note: Name for MCO
en: Monaco
sq: Monako

note: Official name for MCO
en: Principality of Monaco
sq: Principata e Monakos

note: Name for MDA
en: Moldova, Republic of
sq: Moldavi, Republika e

note: Official name for MDA
en: Republic of Moldova
sq: Republika e Moldavisë

note: Common name for MDA
en: Moldova
sq: Moldavi

note: Name for MDG
en: Madagascar
sq: Madagaskar

note: Official name for MDG
en: Republic of Madagascar
sq: Republika e Madagaskarit

note: Name for MDV
en: Maldives
sq: Maldive

note: Official name for MDV
en: Republic of Maldives
sq: Republika e Maldiveve

note: Name for MEX
en: Mexico
sq: Meksikë

note: Official name for MEX
en: United Mexican States
sq: Shtetet e Bashkuara Meksikane

note: Name for MHL
en: Marshall Islands
sq: Ishujt Marshall

note: Official name for MHL
en: Republic of the Marshall Islands
sq: Republika e Ishujve Marshall

note: Name for MKD
en: North Macedonia
sq: Maqedonia e Veriut

note: Official name for MKD
en: Republic of North Macedonia
sq: Republika Maqedonisë së Veriut

note: Official name for MLI
en: Republic of Mali
sq: Republika e Malit

note: Name for MLT
en: Malta
sq: Maltë

note: Official name for MLT
en: Republic of Malta
sq: Republika e Maltës

note: Name for MMR
en: Myanmar
sq: Birmani

note: Official name for MMR
en: Republic of Myanmar
sq: Republika e Birmanisë

note: Name for MNE, Official name for MNE
en: Montenegro
sq: Mali i Zi

note: Name for MNG
en: Mongolia
sq: Mongoli

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
sq: Ishujt Veriorë Mariana

note: Official name for MNP
en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
sq: Komonuelthi i Ishujve Veriorë Mariana

note: Name for MOZ
en: Mozambique
sq: Mozambik

note: Official name for MOZ
en: Republic of Mozambique
sq: Republika e Mozambikut

note: Name for MRT
en: Mauritania
sq: Mauritani

note: Official name for MRT
en: Islamic Republic of Mauritania
sq: Republika Islamike e Mauritanisë

note: Name for MSR
en: Montserrat
sq: Monserrat

note: Name for MTQ
en: Martinique
sq: Martinikë

note: Name for MUS
en: Mauritius
sq: Mauricius

note: Official name for MUS
en: Republic of Mauritius
sq: Republika e Mauriciusit

note: Name for MWI
en: Malawi
sq: Malaui

note: Official name for MWI
en: Republic of Malawi
sq: Republika e Malauit

note: Name for MYS
en: Malaysia
sq: Malajzi

note: Name for MYT
en: Mayotte
sq: Majote

note: Name for NAM
en: Namibia
sq: Namibi

note: Official name for NAM
en: Republic of Namibia
sq: Republika e Namibisë

note: Name for NCL
en: New Caledonia
sq: Kaledonia e Re

note: Official name for NER
en: Republic of the Niger
sq: Republika e Nigerit

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
sq: Ishulli Norfolk

note: Name for NGA
en: Nigeria
sq: Nigeri

note: Official name for NGA
en: Federal Republic of Nigeria
sq: Republika Federale e Nigerisë

note: Name for NIC
en: Nicaragua
sq: Nikaragua

note: Official name for NIC
en: Republic of Nicaragua
sq: Republika e Nikaraguas

note: Name for NLD
en: Netherlands
sq: Holandë

note: Official name for NLD
en: Kingdom of the Netherlands
sq: Mbretëria e Hollandës

note: Name for NOR
en: Norway
sq: Norvegji

note: Official name for NOR
en: Kingdom of Norway
sq: Mbretëria e Norvegjisë

note: Official name for NPL
en: Federal Democratic Republic of Nepal
sq: Republika Demokratike Federal e Nepalit

note: Official name for NRU
en: Republic of Nauru
sq: Republika e Naurusë

note: Name for NZL
en: New Zealand
sq: Zelandë e Re

note: Official name for OMN
en: Sultanate of Oman
sq: Sulltanati i Omanit

note: Official name for PAK
en: Islamic Republic of Pakistan
sq: Republika Islamike e Pakistanit

note: Official name for PAN
en: Republic of Panama
sq: Republika e Panamasë

note: Name for PCN
en: Pitcairn
sq: Pitkern

note: Official name for PER
en: Republic of Peru
sq: Republika e Perusë

note: Name for PHL
en: Philippines
sq: Filipine

note: Official name for PHL
en: Republic of the Philippines
sq: Republika e Filipineve

note: Official name for PLW
en: Republic of Palau
sq: Republika e Palaut

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
sq: Guinea e Re Papua

note: Official name for PNG
en: Independent State of Papua New Guinea
sq: Shteti i Pavarur i Papuas Guinesë së Re

note: Name for POL
en: Poland
sq: Poloni

note: Official name for POL
en: Republic of Poland
sq: Republika e Polonisë

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
sq: Porto Riko

note: Name for PRK
en: Korea, Democratic People's Republic of
sq: Korea, Republika Popullore Demokratike e

note: Official name for PRK
en: Democratic People's Republic of Korea
sq: Republika Popullore Demokratike e Koresë

note: Common name for PRK
en: North Korea
sq: Koreja e Veriut

note: Name for PRT
en: Portugal
sq: Portugali

note: Official name for PRT
en: Portuguese Republic
sq: Republika Portugeze

note: Name for PRY
en: Paraguay
sq: Paraguai

note: Official name for PRY
en: Republic of Paraguay
sq: Republika e Paraguait

note: Name for PSE
en: Palestine, State of
sq: Palestinë, Shteti i

note: Official name for PSE
en: the State of Palestine
sq: Shteti i Palestinës

note: Name for PYF
en: French Polynesia
sq: Polinezia Frënge

note: Name for QAT
en: Qatar
sq: Katar

note: Official name for QAT
en: State of Qatar
sq: Shteti i Katarit

note: Name for ROU
en: Romania
sq: Rumani

note: Name for RUS
en: Russian Federation
sq: Federata Ruse

note: Name for RWA
en: Rwanda
sq: Ruandë

note: Official name for RWA
en: Rwandese Republic
sq: Republika e Ruandës

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
sq: Arabia Saudite

note: Official name for SAU
en: Kingdom of Saudi Arabia
sq: Mbretëria e Arabisë Saudite

note: Official name for SDN
en: Republic of the Sudan
sq: Republika e Sudanit

note: Official name for SEN
en: Republic of Senegal
sq: Republika e Senegalit

note: Name for SGP
en: Singapore
sq: Singapor

note: Official name for SGP
en: Republic of Singapore
sq: Republika e Singaporit

note: Name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
sq: Xhorxhia Jugore dhe Ishujt Sanduiç të Jugut

note: Name for SHN
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
sq: Shën Helena, Asension dhe Tristan da Kunja

note: Name for SJM
en: Svalbard and Jan Mayen
sq: Svalbard dhe Jan Majen

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
sq: Ishujt Solomon

note: Official name for SLE
en: Republic of Sierra Leone
sq: Republika e Sierra Leones

note: Name for SLV
en: El Salvador
sq: Salvador

note: Official name for SLV
en: Republic of El Salvador
sq: Republika e El Salvadorit

note: Official name for SMR
en: Republic of San Marino
sq: Republika e San Marinos

note: Name for SOM
en: Somalia
sq: Somali

note: Official name for SOM
en: Federal Republic of Somalia
sq: Republika Federale e Somalisë

note: Name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
sq: Shën Pierr dhe Mikëlon

note: Name for SRB
en: Serbia
sq: Serbi

note: Official name for SRB
en: Republic of Serbia
sq: Republika e Serbisë

note: Name for SSD
en: South Sudan
sq: Sudani i Jugut

note: Official name for SSD
en: Republic of South Sudan
sq: Republika e Sudanit të Jugut

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
sq: Sao Tome dhe Principe

note: Official name for STP
en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
sq: Republika Demokratike e Sao Tome dhe Principe

note: Name for SUR
en: Suriname
sq: Surinam

note: Official name for SUR
en: Republic of Suriname
sq: Republika e Surinamit

note: Name for SVK
en: Slovakia
sq: Sllovaki

note: Official name for SVK
en: Slovak Republic
sq: Republika Sllovake

note: Name for SVN
en: Slovenia
sq: Slloveni

note: Official name for SVN
en: Republic of Slovenia
sq: Republika e Sllovenisë

note: Name for SWE
en: Sweden
sq: Suedi

note: Official name for SWE
en: Kingdom of Sweden
sq: Mbretëria e Suedisë

note: Name for SWZ
en: Eswatini
sq: Esuatini

note: Official name for SWZ
en: Kingdom of Eswatini
sq: Mbretëria e Esuatinit

note: Name for SXM, Official name for SXM
en: Sint Maarten (Dutch part)
sq: Shën Martin (pjesa Holandeze)

note: Name for SYC
en: Seychelles
sq: Sejshelle

note: Official name for SYC
en: Republic of Seychelles
sq: Republika e Sejshelleve

note: Name for SYR
en: Syrian Arab Republic
sq: Republika Arabe e Sirisë

note: Common name for SYR
en: Syria
sq: Siri

note: Name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
sq: Ishujt Turks dhe Kaikos

note: Name for TCD
en: Chad
sq: Çad

note: Official name for TCD
en: Republic of Chad
sq: Republika e Çadit

note: Official name for TGO
en: Togolese Republic
sq: Republika Togoleze

note: Name for THA
en: Thailand
sq: Tajlandë

note: Official name for THA
en: Kingdom of Thailand
sq: Mbretëria e Tajlandës

note: Name for TJK
en: Tajikistan
sq: Taxhikistan

note: Official name for TJK
en: Republic of Tajikistan
sq: Republika e Taxhikistanit

note: Name for TLS
en: Timor-Leste
sq: Timori Lindor-Leste

note: Official name for TLS
en: Democratic Republic of Timor-Leste
sq: Republika Demokratike e Timorit Lindor

note: Official name for TON
en: Kingdom of Tonga
sq: Mbretëria e Tongës

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
sq: Trinidad dhe Tobago

note: Official name for TTO
en: Republic of Trinidad and Tobago
sq: Republika e Trinidad dhe Tobagos

note: Name for TUN
en: Tunisia
sq: Tunizi

note: Official name for TUN
en: Republic of Tunisia
sq: Republika e Tunizisë

note: Name for TUR
en: Türkiye
sq: Turqi

note: Official name for TUR
en: Republic of Türkiye
sq: Republika e Turqisë

note: Name for TWN, Official name for TWN
en: Taiwan, Province of China
sq: Tajvan, Provincë e Kinës

note: Common name for TWN
en: Taiwan
sq: Tajvan

note: Name for TZA
en: Tanzania, United Republic of
sq: Tanzani, Republika e Bashkuar e

note: Official name for TZA
en: United Republic of Tanzania
sq: Republika e Bashkuar e Tanzanisë

note: Common name for TZA
en: Tanzania
sq: Tanzani

note: Name for UGA
en: Uganda
sq: Ugandë

note: Official name for UGA
en: Republic of Uganda
sq: Republika e Ugandës

note: Name for UKR
en: Ukraine
sq: Ukrainë

note: Name for UMI
en: United States Minor Outlying Islands
sq: Ishujt e Vegjël të Përtejmë të Shteteve të Bashkuara

note: Name for URY
en: Uruguay
sq: Uruguai

note: Official name for URY
en: Eastern Republic of Uruguay
sq: Republika Lindore e Uruguait

note: Name for USA
en: United States
sq: Shtetet e Bashkuara

note: Official name for USA
en: United States of America
sq: Shtetet e Bashkuara të Amerikës

note: Official name for UZB
en: Republic of Uzbekistan
sq: Republika e Uzbekistanit

note: Name for VAT
en: Holy See (Vatican City State)
sq: Selia e Shenjtë (Qytet-shteti i Vatikanit)

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
sq: Shën Vinsent dhe Grenadinet

note: Name for VEN
en: Venezuela, Bolivarian Republic of
sq: Venezuelë, Republika Bolivariane e

note: Official name for VEN
en: Bolivarian Republic of Venezuela
sq: Republika Bolivariane e Venezuelës

note: Common name for VEN
en: Venezuela
sq: Venezuelë

note: Name for VGB
en: Virgin Islands, British
sq: Ishujt e Virgjër, Britanikë

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
sq: Ishujt e Virgjër Britanikë

note: Name for VIR
en: Virgin Islands, U.S.
sq: Ishujt e Virgjër, ShBA

note: Official name for VIR
en: Virgin Islands of the United States
sq: Ishujt e Virgjër të Shteteve të Bashkuara

note: Name for VNM
en: Viet Nam
sq: Vietnam

note: Official name for VNM
en: Socialist Republic of Viet Nam
sq: Republika Socialiste e Vietnamit

note: Official name for VUT
en: Republic of Vanuatu
sq: Republika e Vanuatus

note: Name for WLF
en: Wallis and Futuna
sq: Uollis dhe Futuna

note: Official name for WSM
en: Independent State of Samoa
sq: Shteti i Pavarur i Samoas

note: Name for YEM
en: Yemen
sq: Jemen

note: Official name for YEM
en: Republic of Yemen
sq: Republika e Jemenit

note: Name for ZAF
en: South Africa
sq: Afrikë e Jugut

note: Official name for ZAF
en: Republic of South Africa
sq: Republika e Afrikës së Jugut

note: Official name for ZMB
en: Republic of Zambia
sq: Republika e Zambias

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
sq: Zimbabve

note: Official name for ZWE
en: Republic of Zimbabwe
sq: Republika e Zimbabves
