iso_639-2 - en to sk translation catalogue (487 entries)

note: Name for aar
en: Afar
sk: afarčina

note: Name for abk
en: Abkhazian
sk: abcházčina

note: Name for ace
en: Achinese
sk: acehčina

note: Name for ach
en: Acoli
sk: ačoli

note: Name for ada
en: Adangme
sk: adangme

note: Name for ady
en: Adyghe; Adygei
sk: adygčina; adygejčina

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
sk: afroázijské jazyky

note: Name for afh
en: Afrihili
sk: afrihili

note: Name for afr
en: Afrikaans
sk: afrikánčina

note: Name for ain
en: Ainu
sk: ainčina

note: Name for aka
en: Akan
sk: akančina

note: Name for akk
en: Akkadian
sk: akkadčina

note: Name for ale
en: Aleut
sk: aleutčina

note: Name for alg
en: Algonquian languages
sk: algonkinské jazyky

note: Name for alt
en: Southern Altai
sk: južná altajčina

note: Name for amh
en: Amharic
sk: amharčina

note: Name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
sk: angličtina, stará (ca. 450-1100)

note: Name for anp
en: Angika
sk: angika

note: Name for apa
en: Apache languages
sk: apačské jazyky

note: Name for ara
en: Arabic
sk: arabčina

note: Name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
sk: úradná aramejčina (700-300 pred Kr.)

note: Name for arg
en: Aragonese
sk: aragónčina

note: Name for arn
en: Mapudungun; Mapuche
sk: araukánčina; mapudingun; mapuche

note: Name for arp
en: Arapaho
sk: arapaho

note: Name for art
en: Artificial languages
sk: umelé jazyky

note: Name for arw
en: Arawak
sk: arawačtina

note: Name for asm
en: Assamese
sk: ásámčina

note: Name for ast
en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
sk: astúrčina; bable; leónčina; astúrčina-leónčina

note: Name for ath
en: Athapascan languages
sk: athabaské jazyky

note: Name for aus
en: Australian languages
sk: austrálske jazyky

note: Name for ava
en: Avaric
sk: avarčina

note: Name for ave
en: Avestan
sk: avestčina

note: Name for awa
en: Awadhi
sk: avadhčina

note: Name for aym
en: Aymara
sk: aymarčina

note: Name for aze
en: Azerbaijani
sk: azerbajdžančina

note: Name for bad
en: Banda languages
sk: jazyky banda

note: Name for bai
en: Bamileke languages
sk: bamileke

note: Name for bak
en: Bashkir
sk: baškirčina

note: Name for bal
en: Baluchi
sk: balúčtina

note: Name for bam
en: Bambara
sk: bambara

note: Name for ban
en: Balinese
sk: balijčina

note: Name for bas
en: Basa
sk: basa

note: Name for bat
en: Baltic languages
sk: baltské jazyky

note: Name for bej
en: Beja; Bedawiyet
sk: bedža

note: Name for bel
en: Belarusian
sk: bieloruština

note: Name for bem
en: Bemba
sk: bemba

note: Name for ben
en: Bengali
sk: bengálčina

note: Common name for ben
en: Bangla
sk: bengálčina

note: Name for ber
en: Berber languages
sk: berberské jazyky

note: Name for bho
en: Bhojpuri
sk: bhódžpurčina

note: Name for bih
en: Bihari languages
sk: bihárske jazyky

note: Name for bik
en: Bikol
sk: bikol

note: Name for bin
en: Bini; Edo
sk: bini; edo

note: Name for bis
en: Bislama
sk: bislama

note: Name for bla
en: Siksika
sk: siksika

note: Name for bnt
en: Bantu (Other)
sk: bantuština (iné)

note: Name for bod
en: Tibetan
sk: tibetčina

note: Name for bos
en: Bosnian
sk: bosniačtina

note: Name for bra
en: Braj
sk: bradžčina

note: Name for bre
en: Breton
sk: bretónčina

note: Name for btk
en: Batak languages
sk: batacké jazyky

note: Name for bua
en: Buriat
sk: buriatčina

note: Name for bug
en: Buginese
sk: bugiština

note: Name for bul
en: Bulgarian
sk: bulharčina

note: Name for byn
en: Blin; Bilin
sk: blin; bilin

note: Name for cad
en: Caddo
sk: kaddo

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
sk: indiánske jazyky strednej Ameriky

note: Name for car
en: Galibi Carib
sk: gálibská karibčina

note: Name for cat
en: Catalan; Valencian
sk: katalánčina; valencijčina

note: Name for cau
en: Caucasian languages
sk: kaukazské jazyky

note: Name for ceb
en: Cebuano
sk: cebuánčina

note: Name for cel
en: Celtic languages
sk: keltské jazyky

note: Name for ces
en: Czech
sk: čeština

note: Name for cha
en: Chamorro
sk: čamorčina

note: Name for chb
en: Chibcha
sk: čibča

note: Name for che
en: Chechen
sk: čečenčina

note: Name for chg
en: Chagatai
sk: čagatajčina

note: Name for chk
en: Chuukese
sk: truk

note: Name for chm
en: Mari
sk: marijčina

note: Name for chn
en: Chinook jargon
sk: činucký žargón

note: Name for cho
en: Choctaw
sk: čoktavčina

note: Name for chp
en: Chipewyan; Dene Suline
sk: čipevajčina

note: Name for chr
en: Cherokee
sk: čerokí

note: Name for chu
en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
sk: cirkevná slovančina; slovienčina; staroslovenčina; staroslovienčina

note: Name for chv
en: Chuvash
sk: čuvaština

note: Name for chy
en: Cheyenne
sk: čejenčina

note: Name for cmc
en: Chamic languages
sk: čamaské jazyky

note: Name for cnr
en: Montenegrin
sk: Rezorty

note: Name for cop
en: Coptic
sk: koptčina

note: Name for cor
en: Cornish
sk: kornčina

note: Name for cos
en: Corsican
sk: korzičtina

note: Name for cpe
en: Creoles and pidgins, English based
sk: kreolské jazyky a pidžiny na základe angličtiny

note: Name for cpf
en: Creoles and pidgins, French-based
sk: kreolské jazyky a pidžiny na základe francúzštiny

note: Name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
sk: kreolské jazyky a pidžiny na základe portugalčiny

note: Name for cre
en: Cree
sk: krí

note: Name for crh
en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
sk: krymská tatárčina; krymská turečtina

note: Name for crp
en: Creoles and pidgins
sk: kreolské jazyky a pidžiny

note: Name for csb
en: Kashubian
sk: kašubčina

note: Name for cus
en: Cushitic languages
sk: kušitské jazyky

note: Name for cym
en: Welsh
sk: waleština

note: Name for dak
en: Dakota
sk: dakotčina

note: Name for dan
en: Danish
sk: dánčina

note: Name for dar
en: Dargwa
sk: darginčina

note: Name for day
en: Land Dayak languages
sk: vnútrozemská dajačtina

note: Name for del
en: Delaware
sk: delawarčina

note: Name for den
en: Slave (Athapascan)
sk: slavejčina (athabaský jazyk)

note: Name for deu
en: German
sk: nemčina

note: Name for dgr
en: Dogrib
sk: dogribčina

note: Name for din
en: Dinka
sk: dinka

note: Name for div
en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
sk: divehi; maldivčina

note: Name for doi
en: Dogri
sk: dógrí

note: Name for dra
en: Dravidian languages
sk: drávidské jazyky

note: Name for dsb
en: Lower Sorbian
sk: dolnolužická srbčina

note: Name for dua
en: Duala
sk: duala

note: Name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
sk: holandčina, stredná (ca. 1050-1350)

note: Name for dyu
en: Dyula
sk: ďula

note: Name for dzo
en: Dzongkha
sk: dzongkä

note: Name for efi
en: Efik
sk: efik (ibibio)

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
sk: egyptčina (staroveká)

note: Name for eka
en: Ekajuk
sk: ekadžuk

note: Name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
sk: novogréčtina (po 1453)

note: Name for elx
en: Elamite
sk: elamčina

note: Name for eng
en: English
sk: angličtina

note: Name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
sk: angličtina, stredná (1100-1500)

note: Name for epo
en: Esperanto
sk: esperanto

note: Name for est
en: Estonian
sk: estónčina

note: Name for eus
en: Basque
sk: baskičtina

note: Name for ewe
en: Ewe
sk: ewe

note: Name for ewo
en: Ewondo
sk: ewondo

note: Name for fan
en: Fang
sk: fangčina

note: Name for fao
en: Faroese
sk: faerčina

note: Name for fas
en: Persian
sk: perzština

note: Name for fat
en: Fanti
sk: fanti

note: Name for fij
en: Fijian
sk: fidžijčina

note: Name for fil
en: Filipino; Pilipino
sk: filipínčina

note: Name for fin
en: Finnish
sk: fínčina

note: Name for fiu
en: Finno-Ugrian languages
sk: ugrofínske jazyky

note: Name for fon
en: Fon
sk: fončina

note: Name for fra
en: French
sk: francúzština

note: Name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
sk: francúzština, stredná (ca. 1400-1600)

note: Name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
sk: francúzština, stará (842-ca.1400)

note: Name for frr
en: Northern Frisian
sk: severná frízština

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
sk: východná frízština

note: Name for fry
en: Western Frisian
sk: západná frízština

note: Name for ful
en: Fulah
sk: fulbčina

note: Name for fur
en: Friulian
sk: friulčina

note: Name for gaa
en: Ga
sk: ga

note: Name for gay
en: Gayo
sk: gayo

note: Name for gba
en: Gbaya
sk: gbaja

note: Name for gem
en: Germanic languages
sk: germánske jazyky

note: Name for gez
en: Geez
sk: etiópčina

note: Name for gil
en: Gilbertese
sk: kiribatčina

note: Name for gla
en: Gaelic; Scottish Gaelic
sk: gaelčina; škótska gaelčina

note: Name for gle
en: Irish
sk: írčina

note: Name for glg
en: Galician
sk: galícijčina

note: Name for glv
en: Manx
sk: mančina

note: Name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
sk: nemčina, stredná horná (ca. 1050-1500)

note: Name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
sk: nemčina, stará horná (ca. 750-1050)

note: Name for gon
en: Gondi
sk: góndčina

note: Name for gor
en: Gorontalo
sk: gorontalo

note: Name for got
en: Gothic
sk: gótčina

note: Name for grb
en: Grebo
sk: grebo

note: Name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
sk: starogréčtina (do 1453)

note: Name for grn
en: Guarani
sk: guaraní

note: Name for gsw
en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
sk: švajčiarska nemčina; alemančina; alsaština

note: Name for guj
en: Gujarati
sk: gudžarátčina

note: Name for gwi
en: Gwich'in
sk: gwich'in

note: Name for hai
en: Haida
sk: haida

note: Name for hat
en: Haitian; Haitian Creole
sk: haitská francúzska kreolčina

note: Name for hau
en: Hausa
sk: hauština

note: Name for haw
en: Hawaiian
sk: havajčina

note: Name for heb
en: Hebrew
sk: hebrejčina

note: Name for her
en: Herero
sk: hererčina

note: Name for hil
en: Hiligaynon
sk: hiligajnončina

note: Name for him
en: Himachali languages; Western Pahari languages
sk: himáčalské jazyky; západné pahárske jazyky

note: Name for hin
en: Hindi
sk: hindčina

note: Name for hit
en: Hittite
sk: chetitčina

note: Name for hmn
en: Hmong; Mong
sk: hmong

note: Name for hmo
en: Hiri Motu
sk: hiri motu

note: Name for hrv
en: Croatian
sk: chorvátčina

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
sk: hornolužická srbčina

note: Name for hun
en: Hungarian
sk: maďarčina

note: Name for hup
en: Hupa
sk: hupčina

note: Name for hye
en: Armenian
sk: arménčina

note: Name for iba
en: Iban
sk: ibančina

note: Name for ibo
en: Igbo
sk: igbo

note: Name for ido
en: Ido
sk: ido

note: Name for iii
en: Sichuan Yi; Nuosu
sk: s’čchuanská ioština

note: Name for ijo
en: Ijo languages
sk: jazyky idžo

note: Name for iku
en: Inuktitut
sk: inuktitut

note: Name for ile
en: Interlingue; Occidental
sk: interlingue

note: Name for ilo
en: Iloko
sk: ilokánčina

note: Name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
sk: interlingua (International Auxiliary Language Association)

note: Name for inc
en: Indic languages
sk: indické jazyky

note: Name for ind
en: Indonesian
sk: indonézština

note: Name for ine
en: Indo-European languages
sk: indoeurópske jazyky

note: Name for inh
en: Ingush
sk: inguština

note: Name for ipk
en: Inupiaq
sk: inupiaq

note: Name for ira
en: Iranian languages
sk: iránske jazyky

note: Name for iro
en: Iroquoian languages
sk: irokézske jazyky

note: Name for isl
en: Icelandic
sk: islandčina

note: Name for ita
en: Italian
sk: taliančina

note: Name for jav
en: Javanese
sk: jávčina

note: Name for jbo
en: Lojban
sk: lojban (umelý jazyk)

note: Name for jpn
en: Japanese
sk: japončina

note: Name for jpr
en: Judeo-Persian
sk: židovská perzština

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
sk: židovská arabčina

note: Name for kaa
en: Kara-Kalpak
sk: karakalpačtina

note: Name for kab
en: Kabyle
sk: kabylčina

note: Name for kac
en: Kachin; Jingpho
sk: kačjinčina

note: Name for kal
en: Kalaallisut; Greenlandic
sk: grónčina

note: Name for kam
en: Kamba
sk: kamba

note: Name for kan
en: Kannada
sk: kannadčina

note: Name for kar
en: Karen languages
sk: karenské jazyky

note: Name for kas
en: Kashmiri
sk: kašmírčina

note: Name for kat
en: Georgian
sk: gruzínčina

note: Name for kau
en: Kanuri
sk: kanurijčina

note: Name for kaw
en: Kawi
sk: kawi

note: Name for kaz
en: Kazakh
sk: kazaština

note: Name for kbd
en: Kabardian
sk: kabardo-čerkeština

note: Name for kha
en: Khasi
sk: khasijčina

note: Name for khi
en: Khoisan languages
sk: khoisanské jazyky

note: Name for khm
en: Central Khmer
sk: kambodžská khmérčina

note: Name for kik
en: Kikuyu; Gikuyu
sk: kikujčina; kikuju; gikuyu

note: Name for kin
en: Kinyarwanda
sk: rwandčina

note: Name for kir
en: Kirghiz; Kyrgyz
sk: kirgizština

note: Name for kmb
en: Kimbundu
sk: kimbundu

note: Name for kok
en: Konkani
sk: konkánčina

note: Name for kom
en: Komi
sk: komijčina

note: Name for kon
en: Kongo
sk: konžština

note: Name for kor
en: Korean
sk: kórejčina

note: Name for kos
en: Kosraean
sk: kusaie

note: Name for kpe
en: Kpelle
sk: kpelle

note: Name for krc
en: Karachay-Balkar
sk: karačajevsko-balkarský jazyk

note: Name for krl
en: Karelian
sk: karelčina

note: Name for kro
en: Kru languages
sk: jazyky kru

note: Name for kru
en: Kurukh
sk: kurukhčina

note: Name for kua
en: Kuanyama; Kwanyama
sk: kuaňama

note: Name for kum
en: Kumyk
sk: kumyčtina

note: Name for kur
en: Kurdish
sk: kurdčina

note: Name for kut
en: Kutenai
sk: kutenajčina

note: Name for lad
en: Ladino
sk: židovská španielčina

note: Name for lah
en: Lahnda
sk: lahandčina

note: Name for lam
en: Lamba
sk: lamba

note: Name for lao
en: Lao
sk: laoština

note: Name for lat
en: Latin
sk: latinčina

note: Name for lav
en: Latvian
sk: lotyština

note: Name for lez
en: Lezghian
sk: lezginčina

note: Name for lim
en: Limburgan; Limburger; Limburgish
sk: limburčina

note: Name for lin
en: Lingala
sk: lingalčina

note: Name for lit
en: Lithuanian
sk: litovčina

note: Name for lol
en: Mongo
sk: mongo

note: Name for loz
en: Lozi
sk: lozi

note: Name for ltz
en: Luxembourgish; Letzeburgesch
sk: luxemburčina

note: Name for lua
en: Luba-Lulua
sk: luba-luluánčina

note: Name for lub
en: Luba-Katanga
sk: luba-katančina

note: Name for lug
en: Ganda
sk: gandčina

note: Name for lui
en: Luiseno
sk: luiseňo

note: Name for lun
en: Lunda
sk: lunda

note: Name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
sk: luo (Keňa a Tanzánia)

note: Name for lus
en: Lushai
sk: lušáí

note: Name for mad
en: Madurese
sk: madurčina

note: Name for mag
en: Magahi
sk: magadhčina

note: Name for mah
en: Marshallese
sk: maršalčina

note: Name for mai
en: Maithili
sk: maithilčina

note: Name for mak
en: Makasar
sk: makasarčina

note: Name for mal
en: Malayalam
sk: malajálamčina

note: Name for man
en: Mandingo
sk: mandingo

note: Name for map
en: Austronesian languages
sk: austronézske jazyky

note: Name for mar
en: Marathi
sk: maráthčina

note: Name for mas
en: Masai
sk: masajčina

note: Name for mdf
en: Moksha
sk: mokšiančina

note: Name for mdr
en: Mandar
sk: mandarčina

note: Name for men
en: Mende
sk: mendi

note: Name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
sk: írčina, stredná (900-1200)

note: Name for mic
en: Mi'kmaq; Micmac
sk: mikmakčina

note: Name for min
en: Minangkabau
sk: minangkabaučina

note: Name for mis
en: Uncoded languages
sk: jazyky bez kódu

note: Name for mkd
en: Macedonian
sk: macedónčina

note: Name for mkh
en: Mon-Khmer languages
sk: monsko-khmérske jazyky

note: Name for mlg
en: Malagasy
sk: malgaština

note: Name for mlt
en: Maltese
sk: maltčina

note: Name for mnc
en: Manchu
sk: mandžuština

note: Name for mni
en: Manipuri
sk: manípurčina

note: Name for mno
en: Manobo languages
sk: jazyky manobo

note: Name for moh
en: Mohawk
sk: mohawk

note: Name for mon
en: Mongolian
sk: mongolčina

note: Name for mos
en: Mossi
sk: mossi

note: Name for mri
en: Maori
sk: maorčina

note: Name for msa
en: Malay
sk: malajčina

note: Name for mul
en: Multiple languages
sk: viaceré jazyky

note: Name for mun
en: Munda languages
sk: mundské jazyky

note: Name for mus
en: Creek
sk: kríkčina

note: Name for mwl
en: Mirandese
sk: mirandčina

note: Name for mwr
en: Marwari
sk: marawari

note: Name for mya
en: Burmese
sk: barmčina

note: Name for myn
en: Mayan languages
sk: mayské jazyky

note: Name for myv
en: Erzya
sk: erzjančina

note: Name for nah
en: Nahuatl languages
sk: nahuaské jazyky

note: Name for nai
en: North American Indian languages
sk: indiánske jazyky severnej Ameriky

note: Name for nap
en: Neapolitan
sk: neapolčina

note: Name for nau
en: Nauru
sk: nauruština

note: Name for nav
en: Navajo; Navaho
sk: navajo; navaho

note: Name for nbl
en: Ndebele, South; South Ndebele
sk: ndebelčina, južná; južná ndebelčina

note: Name for nde
en: Ndebele, North; North Ndebele
sk: ndebelčina, severná; severná ndebelčina

note: Name for ndo
en: Ndonga
sk: ndonga

note: Name for nds
en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
sk: dolná nemčina; dolná saština; nemčina, dolná; saština, dolná

note: Name for nep
en: Nepali
sk: nepálčina

note: Name for new
en: Nepal Bhasa; Newari
sk: névárčina

note: Name for nia
en: Nias
sk: niasánčina

note: Name for nic
en: Niger-Kordofanian languages
sk: nigersko-kordofánske jazyky

note: Name for niu
en: Niuean
sk: niueština

note: Name for nld
en: Dutch; Flemish
sk: holandčina; flámčina

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
sk: nórsky nynorsk; nynorsk, nórsky

note: Name for nob
en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
sk: bokmål, nórsky; nórsky bokmål

note: Name for nog
en: Nogai
sk: nogajčina

note: Name for non
en: Norse, Old
sk: nórčina, stará

note: Name for nor
en: Norwegian
sk: nórčina

note: Name for nqo
en: N'Ko
sk: N'ko

note: Name for nso
en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
sk: pedi; sepedi; severná sothčina

note: Name for nub
en: Nubian languages
sk: núbijské jazyky

note: Name for nwc
en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
sk: klasická nevárčina; stará nevárčina

note: Name for nya
en: Chichewa; Chewa; Nyanja
sk: čičewa; čewa; ňandža

note: Name for nym
en: Nyamwezi
sk: ňamwezi

note: Name for nyn
en: Nyankole
sk: ňankole

note: Name for nyo
en: Nyoro
sk: ňoro

note: Name for nzi
en: Nzima
sk: nzima

note: Name for oci
en: Occitan (post 1500); Provençal
sk: okcitánčina (po roku 1500); provensalčina

note: Name for oji
en: Ojibwa
sk: odžibwa

note: Name for ori
en: Oriya
sk: uríjčina

note: Name for orm
en: Oromo
sk: oromčina

note: Name for osa
en: Osage
sk: osagčina

note: Name for oss
en: Ossetian; Ossetic
sk: osetčina

note: Name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
sk: turečtina, osmanská (1500-1928)

note: Name for oto
en: Otomian languages
sk: oto-pameské jazyky okrem pameských jazykov

note: Name for paa
en: Papuan languages
sk: papuánske jazyky

note: Name for pag
en: Pangasinan
sk: pangasinančina

note: Name for pal
en: Pahlavi
sk: pahlaví

note: Name for pam
en: Pampanga; Kapampangan
sk: pampangančina

note: Name for pan
en: Panjabi; Punjabi
sk: pandžábčina

note: Name for pap
en: Papiamento
sk: papiamento

note: Name for pau
en: Palauan
sk: palaučina

note: Name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
sk: staroperzština (ca. 600-400 pred Kr.)

note: Name for phi
en: Philippine languages
sk: filipínske jazyky

note: Name for phn
en: Phoenician
sk: feničtina

note: Name for pli
en: Pali
sk: pálí

note: Name for pol
en: Polish
sk: poľština

note: Name for pon
en: Pohnpeian
sk: pohnpeičina

note: Name for por
en: Portuguese
sk: portugalčina

note: Name for pra
en: Prakrit languages
sk: prakrity

note: Name for pro
en: Provençal, Old (to 1500)
sk: provensalčina, stará (do 1500)

note: Name for pus
en: Pushto; Pashto
sk: paštčina; afgančina; paštó

note: Name for qaa-qtz
en: Reserved for local use
sk: vyhradené pre lokálne použitie

note: Name for que
en: Quechua
sk: kečuánčina

note: Name for raj
en: Rajasthani
sk: radžastančina

note: Name for rap
en: Rapanui
sk: rapanujčina

note: Name for rar
en: Rarotongan; Cook Islands Maori
sk: rarotongská maorijčina; maorijčina Cookových ostrovov

note: Name for roa
en: Romance languages
sk: románske jazyky

note: Name for roh
en: Romansh
sk: romanši

note: Name for rom
en: Romany
sk: rómčina

note: Name for ron
en: Romanian; Moldavian; Moldovan
sk: rumunčina; moldavčina

note: Name for run
en: Rundi
sk: rundčina

note: Name for rup
en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
sk: arumunčina; macedónska rumunčina

note: Name for rus
en: Russian
sk: ruština

note: Name for sad
en: Sandawe
sk: sandawe

note: Name for sag
en: Sango
sk: sango

note: Name for sah
en: Yakut
sk: jakutčina

note: Name for sai
en: South American Indian (Other)
sk: indiánske jazyky južnej Ameriky (iné)

note: Name for sal
en: Salishan languages
sk: sališské jazyky

note: Name for sam
en: Samaritan Aramaic
sk: samaritánska aramejčina

note: Name for san
en: Sanskrit
sk: sanskrit

note: Name for sas
en: Sasak
sk: sasačtina

note: Name for sat
en: Santali
sk: santalčina

note: Name for scn
en: Sicilian
sk: sicílčina

note: Name for sco
en: Scots
sk: škótčina

note: Name for sel
en: Selkup
sk: selkupčina

note: Name for sem
en: Semitic languages
sk: semitské jazyky

note: Name for sga
en: Irish, Old (to 900)
sk: írčina, stará (do 900)

note: Name for sgn
en: Sign Languages
sk: posunkové reči

note: Name for shn
en: Shan
sk: šančina

note: Name for sid
en: Sidamo
sk: sidamo

note: Name for sin
en: Sinhala; Sinhalese
sk: sinhalčina

note: Name for sio
en: Siouan languages
sk: siouské jazyky

note: Name for sit
en: Sino-Tibetan languages
sk: sino-tibetské jazyky

note: Name for sla
en: Slavic languages
sk: slovanské jazyky

note: Name for slk
en: Slovak
sk: slovenčina

note: Name for slv
en: Slovenian
sk: slovinčina

note: Name for sma
en: Southern Sami
sk: južná saamčina

note: Name for sme
en: Northern Sami
sk: severná saamčina

note: Name for smi
en: Sami languages
sk: saamské jazyky

note: Name for smj
en: Lule Sami
sk: luleská saamčina

note: Name for smn
en: Inari Sami
sk: inariská saamčina

note: Name for smo
en: Samoan
sk: samojčina

note: Name for sms
en: Skolt Sami
sk: (laponský) jazyk, skolt

note: Name for sna
en: Shona
sk: šona

note: Name for snd
en: Sindhi
sk: sindhčina

note: Name for snk
en: Soninke
sk: soninke

note: Name for sog
en: Sogdian
sk: sogdčina

note: Name for som
en: Somali
sk: somálčina

note: Name for son
en: Songhai languages
sk: songhajské jazyky

note: Name for sot
en: Sotho, Southern
sk: sothčina, južná

note: Name for spa
en: Spanish; Castilian
sk: španielčina; kastílčina

note: Name for sqi
en: Albanian
sk: albánčina

note: Name for srd
en: Sardinian
sk: sardínčina

note: Name for srn
en: Sranan Tongo
sk: sranan

note: Name for srp
en: Serbian
sk: srbčina

note: Name for srr
en: Serer
sk: serer

note: Name for ssa
en: Nilo-Saharan languages
sk: nílsko-saharské jazyky

note: Name for ssw
en: Swati
sk: swati

note: Name for suk
en: Sukuma
sk: sukuma

note: Name for sun
en: Sundanese
sk: sundčina

note: Name for sus
en: Susu
sk: susu

note: Name for sux
en: Sumerian
sk: sumerčina

note: Name for swa
en: Swahili
sk: svahilčina

note: Name for swe
en: Swedish
sk: švédčina

note: Name for syc
en: Classical Syriac
sk: sýrčina

note: Name for syr
en: Syriac
sk: sýrčina

note: Name for tah
en: Tahitian
sk: tahitčina

note: Name for tai
en: Tai languages
sk: thajské jazyky

note: Name for tam
en: Tamil
sk: tamilčina

note: Name for tat
en: Tatar
sk: tatárčina

note: Name for tel
en: Telugu
sk: telugčina

note: Name for tem
en: Timne
sk: temne

note: Name for ter
en: Tereno
sk: tereno

note: Name for tet
en: Tetum
sk: tetumčina

note: Name for tgk
en: Tajik
sk: tadžičtina

note: Name for tgl
en: Tagalog
sk: tagalčina

note: Name for tha
en: Thai
sk: thajčina

note: Name for tig
en: Tigre
sk: tigrejčina

note: Name for tir
en: Tigrinya
sk: tigriňa

note: Name for tiv
en: Tiv
sk: tiv

note: Name for tkl
en: Tokelau
sk: tokelaučina

note: Name for tlh
en: Klingon; tlhIngan-Hol
sk: klingónčina; tlhIngan-Hol

note: Name for tli
en: Tlingit
sk: tlingitčina

note: Name for tmh
en: Tamashek
sk: tamašek

note: Name for tog
en: Tonga (Nyasa)
sk: tonga (Ňasa)

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
sk: tongčina (Tongské ostrovy)

note: Name for tpi
en: Tok Pisin
sk: tok pisin

note: Name for tsi
en: Tsimshian
sk: tsimshijské jazyky

note: Name for tsn
en: Tswana
sk: čwančina

note: Name for tso
en: Tsonga
sk: tsonga

note: Name for tuk
en: Turkmen
sk: turkménčina

note: Name for tum
en: Tumbuka
sk: tumbuka

note: Name for tup
en: Tupi languages
sk: jazyky tupi

note: Name for tur
en: Turkish
sk: turečtina

note: Name for tut
en: Altaic languages
sk: altajské jazyky

note: Name for tvl
en: Tuvalu
sk: tuvalčina

note: Name for twi
en: Twi
sk: twi

note: Name for tyv
en: Tuvinian
sk: tuviančina

note: Name for udm
en: Udmurt
sk: udmurtčina

note: Name for uga
en: Ugaritic
sk: ugaritčina

note: Name for uig
en: Uighur; Uyghur
sk: ujgurčina

note: Name for ukr
en: Ukrainian
sk: ukrajinčina

note: Name for umb
en: Umbundu
sk: umbundu

note: Name for und
en: Undetermined
sk: neurčený

note: Name for urd
en: Urdu
sk: urdčina

note: Name for uzb
en: Uzbek
sk: uzbečtina

note: Name for vai
en: Vai
sk: vai

note: Name for ven
en: Venda
sk: venda

note: Name for vie
en: Vietnamese
sk: vietnamčina

note: Name for vol
en: Volapük
sk: volapük

note: Name for vot
en: Votic
sk: vodčina

note: Name for wak
en: Wakashan languages
sk: wakašské jazyky

note: Name for wal
en: Walamo
sk: Všeobecný

note: Name for war
en: Waray
sk: waray

note: Name for was
en: Washo
sk: washo

note: Name for wen
en: Sorbian languages
sk: lužickosrbské jazyky

note: Name for wln
en: Walloon
sk: valónčina

note: Name for wol
en: Wolof
sk: wolof

note: Name for xal
en: Kalmyk; Oirat
sk: kalmyčtina; ojračtina

note: Name for xho
en: Xhosa
sk: xhosa

note: Name for yao
en: Yao
sk: jao

note: Name for yap
en: Yapese
sk: japčina

note: Name for yid
en: Yiddish
sk: jidiš

note: Name for yor
en: Yoruba
sk: jorubčina

note: Name for ypk
en: Yupik languages
sk: juitsko-jupické jazyky

note: Name for zap
en: Zapotec
sk: zapotéčtina

note: Name for zbl
en: Blissymbols; Blissymbolics; Bliss
sk: Bliss

note: Name for zen
en: Zenaga
sk: zenaga

note: Name for zgh
en: Standard Moroccan Tamazight
sk: štandardný marocký tamašek

note: Name for zha
en: Zhuang; Chuang
sk: čuangčina; šuongčina

note: Name for zho
en: Chinese
sk: čínština

note: Name for znd
en: Zande languages
sk: zandské jazyky

note: Name for zul
en: Zulu
sk: zuluština

note: Name for zun
en: Zuni
sk: zuniština

note: Name for zxx
en: No linguistic content; Not applicable
sk: bez lingvistického obsahu; irelevantné

note: Name for zza
en: Zaza; Dimili; Dimli; Kirdki; Kirmanjki; Zazaki
sk: zázá; dimili; dimli; kirdki; kirmančki; zazaki
