iso_3166-2 - en to ro translation catalogue (1412 entries)

en: 'Asīr
ro: 'Asir

en: 'Eua
ro: Insula 'Eua

en: //Karas
ro: Karas

en: A Coruña [La Coruña]
ro: La Coruña

en: Aakkâr
ro: Akkar

en: Abajskaja oblast’
ro: Abai

en: Aberdeen City
ro: Aberdeen

en: Abuja Federal Capital Territory
ro: Teritoriul Capitalei Federale Abuja

en: Abşeron
ro: Absheron

en: Abū Z̧aby
ro: Abu Dhabi

en: Ad Daqahlīyah
ro: Dakahlia

en: Ad Dawḩah
ro: Doha

en: Ad Dākhilīyah
ro: Ad Dakhiliyah

en: Adamaoua
ro: Adamawa

en: Addis Ababa
ro: Addis Abeba

en: Addu City
ro: Orașul Addu

en: Adygeja, Respublika
ro: Republica Adîgheia (Adîgă)

en: Afar
ro: Statul Afar

en: Agadir-Ida-Ou-Tanane
ro: Agadir Ida-Outanane

en: Agalega Islands
ro: Insulele Agalega

en: Ailinglaplap
ro: Atolul Ailinglaplap

en: Ailuk
ro: Atolul Ailuk

en: Aisén del General Carlos Ibañez del Campo
ro: Aysén

en: Aizkraukles novads
ro: Aizkraukle

en: Akmolinskaja oblast'
ro: Akmola

en: Akraneskaupstaður
ro: Akranes

en: Aktjubinskaja oblast'
ro: Aktobe

en: Akureyrarbær
ro: Akureyri

en: Al Anbār
ro: Al Anbar

en: Al Awsaţ
ro: Maekel (Centrală)

en: Al Aḩmadī
ro: Ahmadi

en: Al Balqā’
ro: Balqa

en: Al Bayḑā’
ro: Al Bayda'

en: Al Başrah
ro: Basra

en: Al Baḩr al Aḩmar
ro: Red Sea

en: Al Biqā‘
ro: Beqaa

en: Al Buraymī
ro: Al Buraimi

en: Al Buţnān
ro: Al Butnan

en: Al Buḩayrah
ro: Beheira

en: Al Bāḩah
ro: Al Bahah

en: Al Farwānīyah
ro: Farwaniya

en: Al Fayyūm
ro: Faiyum

en: Al Fujayrah
ro: Fujairah

en: Al Gharbīyah
ro: Gharbia

en: Al Iskandarīyah
ro: Alexandria

en: Al Ismā'īlīyah
ro: Ismailia

en: Al Jabal al Akhḑar
ro: Al Jabal al Akhdar

en: Al Jabal al Gharbī
ro: Al Jabal al Gharbi

en: Al Jafārah
ro: Al Jfara

en: Al Jahrā’
ro: Jahra

en: Al Janūb
ro: Libanul de Sud

en: Al Janūbī
ro: Debub (Sudică)

en: Al Janūbīyah
ro: Al Janubiyah

en: Al Jīzah
ro: Giza

en: Al Karak
ro: Karak

en: Al Khawr wa adh Dhakhīrah
ro: Al Khor

en: Al Lādhiqīyah
ro: Latakia

en: Al Madīnah al Munawwarah
ro: Medina (Al Madinah)

en: Al Mafraq
ro: Mafraq

en: Al Marqab
ro: Al Murgub

en: Al Maḩwīt
ro: Al Mahwit

en: Al Minyā
ro: Minya

en: Al Minūfīyah
ro: Monufia

en: Al Muthanná
ro: Muthanna

en: Al Muḩarraq
ro: Al Muharraq

en: Al Qalyūbīyah
ro: Qalyubia

en: Al Qaşīm
ro: Al-Qassim

en: Al Quds
ro: Ierusalim

en: Al Qunayţirah
ro: Quneitra

en: Al Qādisīyah
ro: Al-Qadisiyya

en: Al Qāhirah
ro: Cairo

en: Al Uqşur
ro: Luxor

en: Al Wusţá
ro: Al Wusta

en: Al Wādī al Jadīd
ro: Al Wadi al Jadid

en: Al Wāḩāt
ro: Al Wahat

en: Al Ḩasakah
ro: Al-Hasaka

en: Al Ḩudaydah
ro: Al Hudaydah

en: Al Ḩudūd ash Shamālīyah
ro: Al Hudud ash Shamaliyah

en: Al ‘Aqabah
ro: Aqaba

en: Al ‘A̅şimah
ro: Amman

en: Al ‘Āşimah
ro: Al Manāmah/Al Asimah

en: Alacant*
ro: Alicante

en: Almatinskaja oblast'
ro: Almatî

en: Almaty
ro: Almatî

en: Alsace
ro: Alsacia

en: Altaj, Respublika
ro: Republica Altai

en: Altajskij kraj
ro: Ținutul (kraina) Altai

en: Alytaus apskritis
ro: Județul Alytus

en: Alytaus miestas
ro: Orașul Alytus

en: Alūksnes novads
ro: Alūksne

en: Amara
ro: Statul Amara

en: Amarumayu
ro: Amazonas

en: American Samoa
ro: Samoa americană

en: Ammochostos
ro: Famagusta

en: Amurskaja oblast'
ro: Amur

en: Amānat al ‘Āşimah [city]
ro: Orașul Sana'a

en: An Nabaţīyah
ro: Nabatiye

en: An Najaf
ro: Najaf

en: An Nuqāţ al Khams
ro: An Nuqat al Khams

en: Anatolikí Makedonía kai Thráki
ro: Macedonia de Est și Tracia

en: Andalucía
ro: Andaluzia

en: Andaman and Nicobar Islands
ro: Insulele Andaman și Nicobar

en: Anhui Sheng
ro: Anhui

en: Anjouan
ro: Insula Anjouan

en: Annobon
ro: Annobón

en: Ansabā
ro: Anseba

en: Anse la Raye
ro: Anse La Raye

en: Antwerpen
ro: Anvers

en: Aousserd (EH)
ro: Aousserd

en: Appenzell Ausserrhoden
ro: Appenzell extern

en: Appenzell Innerrhoden
ro: Appenzell intern

en: Apurimaq
ro: Apurímac

en: Ar Raqqah
ro: Ar-Raqqa

en: Ar Rayyān
ro: Al Rayyan

en: Ar Riyāḑ
ro: Riad (Riyadh)

en: Araba*
ro: Álava

en: Aragac̣otn
ro: Aragatsotn

en: Aragón
ro: Aragon

en: Arbīl
ro: Erbil

en: Ardabīl
ro: Ardabil

en: Arhangel'skaja oblast'
ro: Arhanghelsk

en: Arica y Parinacota
ro: Arica și Parinacota

en: Arkhabīl Suquţrá
ro: Socotra

en: Armagh City, Banbridge and Craigavon
ro: Armagh City, Banbridge și Craigavon

en: Arno
ro: Atolul Arno

en: Artibonite
ro: Artibonito

en: Aruba
ro: Insula Aruba

en: As Sulaymānīyah
ro: Sulaymaniyya

en: As Suwaydā'
ro: As-Suwayda

en: As Suways
ro: Suez

en: Ascension
ro: Insula Ascension

en: Ash Shamāl
ro: Al Shamal

en: Ash Shamālī
ro: Districtul de Nord

en: Ash Shamālīyah
ro: Ash Shamaliyah

en: Ash Sharqīyah
ro: Sharqia

en: Ash Shimāl
ro: Libanul de Nord

en: Ash Shāriqah
ro: Sharjah

en: Ash Shīḩānīyah
ro: Al-Shahaniya

en: Assa-Zag (EH-partial)
ro: Assa-Zag

en: Astrahanskaja oblast'
ro: Astrahan

en: Asturias
ro: Asturia

en: Asturias, Principado de
ro: Principatul de Asturia

en: Aswān
ro: Aswan

en: Asyūţ
ro: Asyut

en: Atacora
ro: Atakora

en: Attapu
ro: Attapeu

en: Attikí
ro: Attica

en: Atyrauskaja oblast'
ro: Almatî

en: Augšdaugavas novads
ro: Augšdaugava

en: Aur
ro: Atolul Aur

en: Australian Capital Territory
ro: Teritoriul capitalei Australiei

en: Austurland
ro: Regiunea Estică

en: Autonomous Region in Muslim Mindanao (ARMM)
ro: Regiunea Autonomă din Mindanao Musulmană (ARMM)

en: Auvergne-Rhône-Alpes
ro: Auvergne-Ron-Alpi

en: Avtonomna Respublika Krym
ro: Republica Autonomă Crimeea

en: Az Zarqā’
ro: Zarqa

en: Az Zāwiyah
ro: Az Zawiyah

en: Azad Jammu and Kashmir
ro: Azad Kashmir

en: Az̧ Z̧a‘āyin
ro: Al Daayen

en: Az̧ Z̧āhirah
ro: Al Dhahirah

en: Ağcabədi
ro: Aghjabadi

en: Ağdam
ro: Agdam

en: Ağdaş
ro: Agdash

en: Ağstafa
ro: Agstafa

en: Ağsu
ro: Agsu

en: Aţ Ţafīlah
ro: Tafilah

en: Aḑ Ḑāli‘
ro: Ad Dali'

en: Baat Dambang
ro: Battambang

en: Babək
ro: Babek

en: Badakhshān
ro: Badakhshan

en: Baf
ro: Paphos

en: Baghdād
ro: Bagdad

en: Baghlān
ro: Baghlan

en: Bahr el Ghazal
ro: Barh el Ghazel

en: Baker Island
ro: Insula Baker

en: Bakı
ro: Baku

en: Balakən
ro: Balakan

en: Balochistan
ro: Belucistan (Baluchistan)

en: Balvu novads
ro: Balvi

en: Banghāzī
ro: Benghazi

en: Banskobystrický kraj
ro: Banská Bystrica

en: Banteay Mean Choăy
ro: Banteay Mean Chey

en: Banī Suwayf
ro: Beni Suef

en: Barbuda
ro: Insula Barbuda

en: Barcelona [Barcelona]
ro: Barcelona

en: Bas-Uélé
ro: Bas-Uele

en: Basel-Landschaft
ro: Basel-Provincie

en: Basel-Stadt
ro: Basel-Oraș

en: Bashkortostan, Respublika
ro: Republica Bașcortostan (Bașchiria)

en: Batys Qazaqstan oblysy
ro: Kazahstanul de Vest

en: Bauskas novads
ro: Bauska

en: Bayern
ro: Bavaria

en: Bayrūt
ro: Beirut

en: Beijing Shi
ro: Beijing (Pekin)

en: Belfast City
ro: Orașul Belfast

en: Belgorodskaja oblast'
ro: Belgorod

en: Bender [Tighina]
ro: Tighina

en: Benshangul-Gumaz
ro: Benishangul-Gumuz

en: Benslimane
ro: Benslimane Province

en: Beograd
ro: Belgrad

en: Berne
ro: Berna

en: Bethlehem
ro: Betleem

en: Beyləqan
ro: Beylagan

en: Bicol (Region V)
ro: Bicol (a V-a regiune)

en: Bikini & Kili
ro: Insula Kili

en: Biləsuvar
ro: Bilasuvar

en: Bioko Nord
ro: Bioko Norte

en: Bioko Sud
ro: Bioko Sur

en: Bishkek Shaary
ro: Bișkek

en: Bizkaia
ro: Vizkaya

en: Bjelovarsko-bilogorska županija
ro: Cantonul Bjelovar-Bilogora

en: Blekinge län [SE-10]
ro: Blekinge

en: Blue Nile
ro: Nilul Albastru

en: Bokèo
ro: Bokeo

en: Bolama / Bijagós
ro: Bolama

en: Bolikhamxai
ro: Bolikhamsai

en: Bolungarvíkurkaupstaður
ro: Bolungarvík

en: Bonaire
ro: Insula Bonaire

en: Borski okrug
ro: Bor

en: Botha-Bothe
ro: Botha-Buthe

en: Boujdour (EH)
ro: Boujdour

en: Bourgogne-Franche-Comté
ro: Burgundia-Franche-Comté

en: Brabant wallon
ro: Brabantul Valon

en: Braničevski okrug
ro: Braničevo

en: Bratislavský kraj
ro: Bratislava

en: Bresckaja voblasć
ro: Regiunea Brest

en: Bretagne
ro: Bretania

en: Bridgend [Pen-y-bont ar Ogwr GB-POG]
ro: Bridgend

en: Bristol, City of
ro: Orașul Bristol

en: British Columbia
ro: Columbia Britanică

en: Brjanskaja oblast'
ro: Breansk

en: Brno-město
ro: Brno-oraș

en: Brno-venkov
ro: Brno-câmp

en: Brodsko-posavska županija
ro: Cantonul Brod-Posavina

en: Bruxelles-Capitale, Région de
ro: Regiunea Capitalei Bruxelles

en: Brčko distrikt
ro: Districtul Brčko

en: Budapest
ro: Budapesta

en: Bujumbura Rural
ro: Bujumbura Rurală

en: Bukomansibi
ro: Bukomansimbi

en: Buri Ram
ro: Buriram

en: Burjatija, Respublika
ro: Republica Bureatia

en: Busan-gwangyeoksi
ro: Busan

en: Békéscsaba
ro: Bichișciaba

en: Béni Mellal
ro: Béni-Mellal

en: Bābil
ro: Babilon

en: Bādghīs
ro: Badghis

en: Bāmyān
ro: Bamyan

en: Būr Sa‘īd
ro: Port Said

en: Būshehr
ro: Bushehr

en: Bərdə
ro: Barda

en: Caerphilly [Caerffili GB-CAF]
ro: Caerphilly

en: Cagayan Valley (Region II)
ro: Cagayan Valley (a II-a regiune)

en: Calabarzon (Region IV-A)
ro: Calabarzon (a IV-a A regiune)

en: Capital Territory (Honiara)
ro: Honiara (teritoriul capitalei)

en: Caraga (Region XIII)
ro: Caraga (a XIII-a regiune)

en: Cardiff [Caerdydd GB-CRD]
ro: Cardiff

en: Cargados Carajos Shoals
ro: Cargados Carajos (Saint Brandon)

en: Carmarthenshire [Sir Gaerfyrddin GB-GFY]
ro: Carmarthenshire

en: Castelló*
ro: Castellón

en: Castilla y León
ro: Castilla și León

en: Catalunya [Cataluña]
ro: Catalonia

en: Central
ro: Districtul Central

en: Central Darfur
ro: Darfur Central

en: Central Equatoria
ro: Ecuatoria Centrală

en: Central Luzon (Region III)
ro: Central Luzon (a III-a regiune)

en: Central Province
ro: Centrală

en: Central Region
ro: Regiunea Centrală

en: Central Singapore
ro: Districtul Central Singapore

en: Central Visayas (Region VII)
ro: Central Visayas (a VII-a regiune)

en: Centrale
ro: Regiunea Centrale

en: Centro Sud
ro: Centro Sur

en: Ceredigion [Sir Ceredigion]
ro: Ceredigion

en: Chagang-do
ro: Chagang

en: Chahār Maḩāl va Bakhtīārī
ro: Chaharmahal și Bakhtiari

en: Chai Nat
ro: Chainat

en: Chandīgarh
ro: Chandigarh

en: Chatham Islands Territory
ro: Insulele (arhipelagul) Chatham

en: Chattogram
ro: Chittagong

en: Chechenskaya Respublika
ro: Republica Cecenă (Cecenia)

en: Chelyabinskaya oblast'
ro: Celeabinsk

en: Cherkaska oblast
ro: Cerkasî

en: Chernihivska oblast
ro: Cernigov

en: Chernivetska oblast
ro: Cernăuți

en: Chimbu
ro: Simbu (Chimbu)

en: Chon Buri
ro: Chonburi

en: Chongqing Shi
ro: Chongqing

en: Chtouka-Ait Baha
ro: Chtouka-Aït Baha

en: Chukotskiy avtonomnyy okrug
ro: Districtul autonom Ciukotka

en: Chungcheongbuk-do
ro: Chungcheong de Nord

en: Chungcheongnam-do
ro: Chungcheong de Sud

en: Chuvashskaya Respublika
ro: Republica Ciuvașă (Ciuvașia)

en: Chuyskaya oblast'
ro: Ciui

en: Cibao Nordeste
ro: Cibao nord-est

en: Cibao Noroeste
ro: Cibao nord-vest

en: Cibao Norte
ro: Cibao nord

en: Cibao Sur
ro: Cibao sud

en: Città di San Marino
ro: Orașul San Marino

en: City of Kigali
ro: Orașul Kigali

en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
ro: Orașul Autonom Buenos Aires

en: Clipperton
ro: Insula Clipperton (Insula Pasiunii)

en: Coast
ro: Pwani

en: Cordillera Administrative Region (CAR)
ro: Regiunea administrativă Cordillera (CAR)

en: Corse
ro: Insula Corsica

en: Costa Caribe Norte
ro: Coasta nordică a Caraibelor

en: Costa Caribe Sur
ro: Coasta sudică a Caraibelor

en: Couffo
ro: Kouffo

en: Cova Lima
ro: Cova-Lima

en: Crooked Island and Long Cay
ro: Crooked Island și Long Cay

en: Cuanza-Norte
ro: Cuanza Norte

en: Cuanza-Sul
ro: Cuanza Sul

en: Culfa
ro: Julfa

en: Curaçao
ro: Insula Curaçao

en: Cēsu novads
ro: Cēsis

en: Cəbrayıl
ro: Jabrayil

en: Cəlilabad
ro: Jalilabad

en: Daegu-gwangyeoksi
ro: Daegu

en: Daejeon-gwangyeoksi
ro: Daejeon

en: Dagestan, Respublika
ro: Republica Daghestan

en: Dahūk
ro: Dahuk

en: Dakhla-Oued Ed-Dahab (EH)
ro: Dakhla-Oued Ed-Dahab

en: Dakhlet Nouâdhibou
ro: Dakhlet Nouadhibou

en: Dalarnas län [SE-20]
ro: Dalarna

en: Dar'ā
ro: Daraa

en: Darhan uul
ro: Darhan-Uul

en: Darnah
ro: Derna (Darnah)

en: Davao (Region XI)
ro: Davao (a XI-a regiune)

en: Dayr az Zawr
ro: Deir ez-Zor

en: Daşkəsən
ro: Dashkasan

en: Debrca
ro: Debarca

en: Debrecen
ro: Debrețin

en: Debubawi K’eyyĭḥ Baḥri
ro: Debubawi Keyih Bahri

en: Deir El Balah
ro: Deir al-Balah

en: Denbighshire [Sir Ddinbych GB-DDB]
ro: Denbighshire

en: Dependencias Federales
ro: Dependențele federale ale Venezuelei

en: Dhamār
ro: Dhamar

en: Dhī Qār
ro: Dhi Qar

en: Dienvidkurzemes Novads
ro: Kurzeme de Sud

en: Dimashq
ro: Damasc

en: Dinagat Islands
ro: Insulele Dinagat

en: District of Columbia
ro: Districtul Columbiei

en: Distrito Capital
ro: Districtul capitalei

en: Distrito Capital de Bogotá
ro: Bogotá

en: Distrito Federal
ro: Districtul federal

en: Distrito Nacional (Santo Domingo)
ro: Districtul Național Santo Domingo

en: Diyālá
ro: Diyala

en: Dnipropetrovska oblast
ro: Dnepropetrovsk

en: Dobeles novads
ro: Dobele

en: Dobrich
ro: Dobrici

en: Dolnośląskie
ro: Silezia Inferioară

en: Donetska oblast
ro: Donețk

en: Dubayy
ro: Dubai

en: Dubrovačko-neretvanska županija
ro: Cantonul Dubrovnik-Neretva

en: Dumyāţ
ro: Damietta

en: Dunaújváros
ro: Dunaivaroș

en: Dundee City
ro: Dundee

en: Durham, County
ro: Durham (comitat)

en: Dushanbe
ro: Orașul Dușanbe

en: Dytikí Elláda
ro: Grecia de Vest

en: Dytikí Makedonía
ro: Macedonia de Vest

en: Dzhalal-Abadskaya oblast'
ro: Jalal-Abad

en: Díli
ro: Dili

en: Dādra and Nagar Haveli and Damān and Diu
ro: Dadra și Nagar Haveli și Daman și Diu

en: Dāykundī
ro: Daykundi

en: East
ro: Regiunea de Est

en: East Darfur
ro: Darfur de Est

en: East New Britain
ro: New Britain de Est

en: Eastern
ro: Orientală

en: Eastern Cape
ro: Eastern Cape (Capul Oriental)

en: Eastern Equatoria
ro: Ecuatoria de Est

en: Eastern Province
ro: Provincia de Est

en: Eastern Visayas (Region VIII)
ro: Eastern Visayas (a VIII-a regiune)

en: Ebon
ro: Atolul Ebon

en: Edinburgh, City of
ro: Orașul Edinburgh

en: El Beni
ro: Beni

en: Elgeyo/Marakwet
ro: Elgeyo-Marakwet

en: Emberá
ro: Emberá-Wounaan

en: Enewetak & Ujelang
ro: Atolul Enewetak

en: England
ro: Anglia

en: Ennedi-Ouest
ro: Ennedi-Vest

en: Es-Semara (EH-partial)
ro: Es-Semara

en: Eskişehir
ro: Eskișehir

en: Espírito Santo
ro: Espirito Santo

en: Etelä-Karjala
ro: Carelia de Sud

en: Etelä-Pohjanmaa
ro: Ostrobotnia de Sud

en: Etelä-Savo
ro: Savonia de Sud

en: Euskal Herria
ro: Țara Bască

en: Evrejskaja avtonomnaja oblast'
ro: Autonomă Evreiască

en: Eyja- og Miklaholtshreppur
ro: Eyjar og Miklaholt

en: Eşfahān
ro: Isfahan

en: Faadhippolhu
ro: Atolul Lhaviyani

en: Far North
ro: Extrem Nord

en: Farāh
ro: Farah

en: Federacija Bosne i Hercegovine
ro: Federația Bosniei și Herțegovinei

en: Felidhu Atoll
ro: Atolul Vaavu

en: Firenze
ro: Orașul Florența

en: Flintshire [Sir y Fflint GB-FFL]
ro: Flintshire

en: Fljótsdalshreppur
ro: Fljótsdalur

en: Flóahreppur
ro: Flóah

en: Free State
ro: Free State (Statul Liber)

en: Friuli Venezia Giulia
ro: Friuli-Veneția Giulia

en: Fujian Sheng
ro: Fujian

en: Funafuti
ro: Atolul Funafuti

en: Fuvammulah
ro: Atolul Gnaviyani

en: Fès-Meknès
ro: Fez-Mequinez

en: Füzuli
ro: Fuzuli

en: Fārs
ro: Persida

en: Fāryāb
ro: Faryab

en: Galicia [Galicia]
ro: Galicia

en: Gambela Peoples
ro: Gambela

en: Gangwon-teukbyeoljachido
ro: Gangwon

en: Gansu Sheng
ro: Gansu

en: Gedaref
ro: Al Qadarif

en: Genova
ro: Orașul Genova

en: Genève
ro: Geneva

en: Gezira
ro: Al Jazirah (Gezira)

en: Geġark'unik'
ro: Gegharkunik

en: Ghaznī
ro: Ghazni

en: Ghāt
ro: Ghat

en: Ghōr
ro: Ghor

en: Gilbert Islands
ro: Insulele Gilbert

en: Gipuzkoa
ro: Guipúzcoa

en: Girne
ro: Kyrenia

en: Girona [Gerona]
ro: Girona

en: Glasgow City
ro: Orașul Glasgow

en: Golestān
ro: Golestan

en: Gomel'skaja oblast'
ro: Regiunea Gomel

en: Gorod Minsk
ro: Minsk

en: Gorod Osh
ro: Orașul Oș (Osh)

en: Gotlands län [SE-09]
ro: Gotland

en: Grad Zagreb
ro: Zagreb

en: Grand Anse Mahe
ro: Grand'Anse Mahé

en: Grand Anse Praslin
ro: Grand'Anse Praslin

en: Grande Comore
ro: Insula Grande Comore

en: Grande’Anse
ro: Grand'Anse

en: Greater Wellington
ro: Wellington

en: Gribingui
ro: Nana-Grébizi

en: Grindavíkurbær
ro: Grindavík

en: Grodnenskaja oblast'
ro: Regiunea Grodno

en: Grundarfjarðarbær
ro: Grundarfjörður

en: Grímsnes- og Grafningshreppur
ro: Grímsnes og Grafningur

en: Grýtubakkahreppur
ro: Grýtubakki

en: Guadeloupe
ro: Guadelupa

en: Guam
ro: Insula Guam

en: Guangdong Sheng
ro: Guangdong

en: Guangxi Zhuangzu Zizhiqu
ro: Guangxi

en: Guelmim-Oued Noun (EH-partial)
ro: Guelmim-Oued Noun

en: Guizhou Sheng
ro: Guizhou

en: Gujarāt
ro: Gujarat

en: Gulbenes novads
ro: Gulbene

en: Guyane (française)
ro: Guyana Franceză

en: Gwangju-gwangyeoksi
ro: Gwangju

en: Gyeonggi-do
ro: Gyeonggi

en: Gyeongsangbuk-do
ro: Gyeongsang de Nord

en: Gyeongsangnam-do
ro: Gyeongsang de Sud

en: Győr
ro: Gyar (Győr)

en: Gävleborgs län [SE-21]
ro: Gävleborg

en: Göygöl
ro: Goygol

en: Göyçay
ro: Goychay

en: Găgăuzia, Unitatea teritorială autonomă (UTAG)
ro: Unitatea Teritorială Autonomă Găgăuzia

en: Gīlān
ro: Gilan

en: Gədəbəy
ro: Gadabay

en: Gəncə
ro: Ganja

en: Ha'apai
ro: Grupul de insule Haapai

en: Habarovskij kraj
ro: Ținutul Habarovsk

en: Hacıqabul
ro: Hajigabul

en: Hadjer Lamis
ro: Hadjer-Lamis

en: Hafnarfjarðarkaupstaður
ro: Hafnarfjörður

en: Hahdhunmathi
ro: Atolul Haddhunmathi

en: Hainan Sheng
ro: Hainan

en: Hajdú-Bihar
ro: Hajdú-Bihar (Bihor)

en: Hakasija, Respublika
ro: Republica Hakasia

en: Hallands län [SE-13]
ro: Halland

en: Hamadān
ro: Hamadan

en: Hamgyǒng-bukto
ro: Hamgyong de Nord

en: Hamgyǒng-namdo
ro: Hamgyong de Sud

en: Hanty-Mansijskij avtonomnyj okrug
ro: Districtul autonom Hantî-Mansi

en: Harari People
ro: Harari

en: Harjumaa
ro: Harju

en: Haryāna
ro: Haryana

en: Haut-Uélé
ro: Haut-Uele

en: Haute-Sangha / Mambéré-Kadéï
ro: Mambéré-Kadéï

en: Hebei Sheng
ro: Hebei

en: Heilongjiang Sheng
ro: Heilongjiang

en: Henan Sheng
ro: Henan

en: Herêm-î Kurdistan
ro: Kurdistan

en: Herāt
ro: Herat

en: Hessen
ro: Hessa

en: Hiiumaa
ro: Hiiu

en: Himāchal Pradesh
ro: Himachal Pradesh

en: Hiroshima
ro: Hiroșima

en: Hodh ech Chargui
ro: Hodh Ech Chargui

en: Hodh el Gharbi
ro: Hodh El Gharbi

en: Hokkaido
ro: Hokkaidō

en: Hong Kong SAR
ro: Hong Kong

en: Hormozgān
ro: Hormozgan

en: Houaphan
ro: Houaphanh

en: Howland Island
ro: Insula Howland

en: Hubei Sheng
ro: Hubei

en: Hunan Sheng
ro: Hunan

en: Hunin
ro: Junín

en: Huíla
ro: Huila

en: Hveragerðisbær
ro: Hveragerði

en: Hwanghae-bukto
ro: Hwanghae de Nord

en: Hwanghae-namdo
ro: Hwanghae de Sud

en: Hà Nội
ro: Hanoi

en: Höfuðborgarsvæði
ro: Capitalei (Höfuðborgarsvæði)

en: H̱efa
ro: Haifa

en: Hải Phòng
ro: Haiphong

en: Hồ Chí Minh
ro: Ho Și Min (Saigon)

en: Ida-Virumaa
ro: Ida-Viru

en: Ilhas de Barlavento
ro: Insulele Barlavento

en: Ilhas de Sotavento
ro: Insulele Sotavento

en: Illes Balears [Islas Baleares]
ro: Insulele Baleares

en: Ilocos (Region I)
ro: Ilocos (I regiune)

en: Incheon-gwangyeoksi
ro: Incheon

en: Ingushetiya, Respublika
ro: Republica Ingușetia

en: Ionía Nísia
ro: Insulele Ionice

en: Irkutskaja oblast'
ro: Irkutsk

en: Isle of Anglesey [Sir Ynys Môn GB-YNM]
ro: Insula Anglesey

en: Isle of Wight
ro: Insula Wight

en: Isles of Scilly
ro: Insulele Scilly

en: Issyk-Kul'skaja oblast'
ro: Issâk-Kul

en: Istarska županija
ro: Cantonul Istria

en: Ivano-Frankivska oblast
ro: Ivano-Frankivsk

en: Ivanovskaja oblast'
ro: Ivanovo

en: Izola
ro: Izola (Isola)

en: Jabal Lubnān
ro: Munții Liban

en: Jabat
ro: Insula Jabat

en: Jablanički okrug
ro: Jablanica

en: Jakarta Raya
ro: Jakarta

en: Jaluit
ro: Atolul Jaluit

en: Jamalo-Neneckij avtonomnyj okrug
ro: Districtul autonom Iamalia-Neneția

en: Jammu and Kashmīr
ro: Jammu și Cașmir

en: Jan Mayen (Arctic Region)
ro: Insula Jan Mayen (regiunea Arctică)

en: Janūb Sīnā'
ro: Sinaiul de Sud

en: Janūb al Bāţinah
ro: Al Batinah de Sud

en: Janūb ash Sharqīyah
ro: Ash Sharqiyah de Sud

en: Jarash
ro: Jerash

en: Jaroslavskaja oblast'
ro: Iaroslavl

en: Jarvis Island
ro: Insula Jarvis

en: Jawa
ro: Insula Java

en: Jawa Barat
ro: Java de Vest

en: Jawa Tengah
ro: Java Centrală

en: Jawa Timur
ro: Java de Est

en: Jeju-teukbyeoljachido
ro: Jeju

en: Jelgavas novads
ro: Jelgava

en: Jeollabuk-do
ro: Jeolla de Nord

en: Jeollanam-do
ro: Jeolla de Sud

en: Jericho and Al Aghwar
ro: Ierihon

en: Jerusalem
ro: Ierusalim

en: Jiangsu Sheng
ro: Jiangsu

en: Jiangxi Sheng
ro: Jiangxi

en: Jihomoravský kraj
ro: Moravia de Sud

en: Jihočeský kraj
ro: Boemia de Sud

en: Jilin Sheng
ro: Jilin

en: Johnston Atoll
ro: Atolul Johnston

en: Jowzjān
ro: Jowzjan

en: Južnobanatski okrug
ro: Banatul de Sud

en: Južnobački okrug
ro: Bačka de Sud

en: Jämtlands län [SE-23]
ro: Jämtland

en: Järvamaa
ro: Järva

en: Jõgevamaa
ro: Jõgeva

en: Jönköpings län [SE-06]
ro: Jönköping

en: Jāzān
ro: Jizan

en: Jēkabpils novads
ro: Jēkabpils

en: Kabardino-Balkarskaja Respublika
ro: Republica Kabardino-Balkaria

en: Kaeb
ro: Kep

en: Kaeseong
ro: Kaesong

en: Kafr ash Shaykh
ro: Kafr el-Sheikh

en: Kahramanmaraş
ro: Kahramanmaraş‎

en: Kaldrananeshreppur
ro: Kaldrananes

en: Kalimantan
ro: Insula Kalimantan (Borneo)

en: Kalimantan Barat
ro: Kalimantan (Borneo) de vest

en: Kalimantan Selatan
ro: Kalimantan (Borneo) de sud

en: Kalimantan Tengah
ro: Kalimantan (Borneo) centrală

en: Kalimantan Timur
ro: Kalimantan (Borneo) de est

en: Kalimantan Utara
ro: Kalimantan (Borneo) de nord

en: Kaliningradskaja oblast'
ro: Kaliningrad

en: Kalmar län [SE-08]
ro: Kalmar

en: Kalmykija, Respublika
ro: Republica Kalmîkia

en: Kaluzhskaya oblast'
ro: Kaluga

en: Kamchatskiy kray
ro: Ținutul Kamceatka

en: Kampong Chaam
ro: Kampong-Cham

en: Kanagawa
ro: Kanayama

en: Kandaal
ro: Kandal

en: Kandahār
ro: Kandahar

en: Kangweonto
ro: Kangwon

en: Kaoh Kong
ro: Koh Kong

en: Karachayevo-Cherkesskaya Respublika
ro: Republica Karaciai-Cerchezia

en: Karagandinskaja oblast'
ro: Qaraǵandy

en: Karbalā’
ro: Karbala

en: Kardzhali
ro: Kărdjali

en: Karelija, Respublika
ro: Republica Carelia

en: Karlovarský kraj
ro: Regiunea Karlovy Vary

en: Karlovačka županija
ro: Cantonul Karlovac

en: Karnātaka
ro: Karnataka

en: Kauno apskritis
ro: Județul Kaunas

en: Kauno miestas
ro: Orașul Kaunas

en: Kemerovskaja oblast'
ro: Kemerovo

en: Kentrikí Makedonía
ro: Macedonia Centrală

en: Kepulauan Bangka Belitung
ro: Insulele Bangka-Belitung

en: Kepulauan Riau
ro: Insulele Riau

en: Kermān
ro: Kerman

en: Kermānshāh
ro: Kermanshah

en: Keski-Pohjanmaa
ro: Ostrobotnia Centrală

en: Keski-Suomi
ro: Finlanda Centrală

en: Kharkivska oblast
ro: Harkov

en: Khatlon
ro: Hatlon

en: Khersonska oblast
ro: Herson

en: Khmelnytska oblast
ro: Hmelnîțkîi

en: Khorāsān-e Jonūbī
ro: Khorasan de Sud

en: Khorāsān-e Raẕavī
ro: Razavi Khorasan

en: Khorāsān-e Shomālī
ro: Khorasan de Nord

en: Khōst
ro: Khost

en: Khūzestān
ro: Khuzestan

en: Kingman Reef
ro: Reciful Kingman

en: Kirkūk
ro: Kirkuk

en: Kirovohradska oblast
ro: Kirovohrad (Kirovograd)

en: Kirovskaja oblast'
ro: Kirov

en: Kjósarhreppur
ro: Kjós

en: Klaipėdos apskritis
ro: Județul Klaipėda

en: Klaipėdos miestas
ro: Orașul Klaipėda

en: Kohgīlūyeh va Bowyer Aḩmad
ro: Kohgiluyeh și Boyer-Ahmad

en: Kolhumadulu
ro: Atolul Kolhumadulu

en: Kolubarski okrug
ro: Kolubara

en: Komi, Respublika
ro: Republica Komi

en: Koprivničko-križevačka županija
ro: Cantonul Koprivnica-Križevci

en: Kordestān
ro: Kurdistan

en: Korçë
ro: Korça

en: Kosovo-Metohija
ro: Kosovo și Metohia

en: Kosovski okrug
ro: Kosovo

en: Kosovsko-Mitrovački okrug
ro: Kosovska Mitrovica

en: Kosovsko-Pomoravski okrug
ro: Kosovo-Pomoravlje

en: Kostanajskaja oblast'
ro: Kustanai

en: Kostromskaja oblast'
ro: Kostroma

en: Kotayk'
ro: Kotayk

en: Košický kraj
ro: Košice

en: Kracheh
ro: Kratie

en: Kraj Vysočina
ro: Vysočina

en: Krapinsko-zagorska županija
ro: Cantonul Krapina-Zagorje

en: Krasnodarskij kraj
ro: Ținutul Krasnodar

en: Krasnojarskij kraj
ro: Ținutul Krasnoiarsk

en: Kronobergs län [SE-07]
ro: Kronoberg

en: Krung Thep Maha Nakhon
ro: Orașul Bangkok

en: Královéhradecký kraj
ro: Regiunea Hradec Králové

en: Kríti
ro: Insula Creta

en: Krāslavas novads
ro: Krāslava

en: Kujawsko-Pomorskie
ro: Cuiavia și Pomerania

en: Kuldīgas novads
ro: Kuldīga

en: Kunaṟ
ro: Kunar

en: Kurganskaja oblast'
ro: Kurgan

en: Kurskaja oblast'
ro: Kursk

en: Kwajalein
ro: Atolul Kwajalein

en: Kwazulu-Natal
ro: KwaZulu-Natal

en: Kyiv
ro: Orașul Kiev

en: Kyivska oblast
ro: Kiev

en: Kyustendil
ro: Kiustendil

en: Kyzylordinskaja oblast'
ro: Qyzylorda

en: Kärnten
ro: Carintia

en: Kébili
ro: Kebili

en: Kémo-Gribingui
ro: Kémo

en: Kénitra
ro: Kenitra

en: Kürdəmir
ro: Kurdamir

en: Kābul
ro: Kabul

en: Kāpīsā
ro: Kapisa

en: Kırşehir
ro: Kırșehir

en: Kŭhistoni Badakhshon
ro: Gorno-Badahșan

en: Kǝngǝrli
ro: Kangarli

en: Kəlbəcər
ro: Kalbajar

en: L'Ariana
ro: Ariana

en: L'Oriental
ro: Regiunea Orientală

en: La Araucanía
ro: Araucanía

en: La Manouba
ro: Manouba

en: La Réunion
ro: Réunion

en: Labé
ro: Labe

en: Ladākh
ro: Ladakh

en: Lae
ro: Atolul Lae

en: Laghmān
ro: Laghman

en: Lakes
ro: Lacuri

en: Landskapet Åland
ro: Insulele Åland

en: Lappi
ro: Laponia

en: Larnaka
ro: Larnaca

en: Laâyoune (EH)
ro: Laâyoune

en: Laâyoune-Sakia El Hamra (EH-partial)
ro: Laâyoune-Sakia El Hamra

en: Laçın
ro: Lachin

en: Laḩij
ro: Lahij

en: Le Kef
ro: Kef

en: Lefkosia
ro: Nicosia

en: Lemesos
ro: Limassol

en: Leningradskaja oblast'
ro: Leningrad

en: Leste
ro: Provincia de Est

en: Lezhë
ro: Lezha

en: Liaoning Sheng
ro: Liaoning

en: Lib
ro: Insula Lib

en: Liberecký kraj
ro: Liberec

en: Likiep
ro: Atolul Likiep

en: Likisá
ro: Liquiçá

en: Lima hatun llaqta
ro: Lima

en: Limbažu novads
ro: Limbaži

en: Line Islands
ro: Insulele Line

en: Lipeckaja oblast'
ro: Lipețk

en: Lisboa
ro: Lisabona

en: Ličko-senjska županija
ro: Cantonul Lika-Senj

en: Lleida [Lérida]
ro: Lleida (Lérida)

en: Logone-Occidental
ro: Logone Occidental

en: Logone-Oriental
ro: Logone Oriental

en: Loire
ro: Loara

en: London, City of
ro: Orașul Londra

en: Lop Buri
ro: Lopburi

en: Lorestān
ro: Lorestan

en: Louang Namtha
ro: Luang Namtha

en: Louangphabang
ro: Luang Prabang

en: Lovech
ro: Loveci

en: Loška dolina
ro: Loška Dolina

en: Loṙi
ro: Lori

en: Lubelskie
ro: Lublin

en: Lubuskie
ro: Lubusz

en: Ludzas novads
ro: Ludza

en: Lugo [Lugo]
ro: Lugo

en: Luhanska oblast
ro: Lugansk

en: Lunda-Norte
ro: Lunda Norte

en: Lunda-Sul
ro: Lunda Sul

en: Luxembourg
ro: Luxemburg

en: Luzern
ro: Lucerna

en: Lvivska oblast
ro: Liov

en: Lääne-Virumaa
ro: Lääne-Viru

en: Läänemaa
ro: Lääne

en: Līvānu novads
ro: Līvāni

en: Lōgar
ro: Logar

en: Lənkəran
ro: Lankaran

en: Macao SAR
ro: Macao

en: Madonas novads
ro: Madona

en: Madrid, Comunidad de
ro: Comunitatea autonomă Madrid

en: Mafeteng
ro: Districtul Mafeteng

en: Magadanskaja oblast'
ro: Magadan

en: Magallanes
ro: Magallanes și Antarctica Chiliană

en: Mahilioŭskaja voblasć
ro: Regiunea Moghilău

en: Mahārāshtra
ro: Maharashtra

en: Maine-et-Loire
ro: Maine-și-Loire

en: Majuro
ro: Atolul și orașul Majuro

en: Makkah al Mukarramah
ro: Mecca

en: Male
ro: Malé

en: Male Atoll
ro: Atolul Kaafu

en: Maloelap
ro: Atolul Maloelap

en: Maluku
ro: Insulele Moluce (Insulele Mirodeniilor)

en: Maluku Utara
ro: Insulele Moluce (Insulele Mirodeniilor) de nord

en: Mangghystaū oblysy
ro: Mańǵystaý

en: Marij Èl, Respublika
ro: Republica Mari El

en: Marijampolės apskritis
ro: Județul Marijampolė

en: Maritime (Région)
ro: Regiunea Maritime

en: Markazī
ro: Markazi

en: Martinique
ro: Martinica

en: Masallı
ro: Masally

en: Masqaţ
ro: Muscat

en: Mayo-Kebbi-Est
ro: Mayo-Kebbi Est

en: Mayo-Kebbi-Ouest
ro: Mayo-Kebbi Vest

en: Maysān
ro: Maysan

en: Mazowieckie
ro: Mazovia

en: Mačvanski okrug
ro: Mačva

en: Małopolskie
ro: Polonia Mică (Małopolskie)

en: Maţrūḩ
ro: Matrouh

en: Ma‘ān
ro: Ma'an

en: Ma’rib
ro: Ma'rib

en: Mecklenburg-Vorpommern
ro: Mecklenburg - Pomerania Occidentală

en: Meghālaya
ro: Meghalaya

en: Mejit
ro: Insula Mejit

en: Meknès
ro: Meknes

en: Merthyr Tydfil [Merthyr Tudful GB-MTU]
ro: Merthyr Tydfil

en: Međimurska županija
ro: Cantonul Međimurje

en: Michoacán de Ocampo
ro: Michoacán

en: Midway Islands
ro: Atolul Midway

en: Mili
ro: Atolul Mili

en: Mimaropa (Region IV-B)
ro: Mimaropa (a IV-a B regiune)

en: Mingəçevir
ro: Mingacevir

en: Minskaja oblast'
ro: Regiunea Minsk

en: Mişrātah
ro: Misratah

en: Mohéli
ro: Insula Mohéli

en: Monmouthshire [Sir Fynwy GB-FYN]
ro: Monmouthshire

en: Monza e Brianza
ro: Monza-Brianza

en: Moravički okrug
ro: Moravica

en: Moravskoslezský kraj
ro: Moravia-Silezia

en: Mordovija, Respublika
ro: Republica Mordovia

en: Moskovskaja oblast'
ro: Regiunea Moscova

en: Moskva
ro: Orașul Moscova

en: Mountain Province
ro: Provincia Montană (Mountain province)

en: Mubārak al Kabīr
ro: Mubarak Al-Kabeer

en: Mulaku Atoll
ro: Atolul Meemu

en: Murang'a
ro: Muranga

en: Murcia, Región de
ro: Regiunea Murcia

en: Murmanskaja oblast'
ro: Murmansk

en: Mykolaivska oblast
ro: Mîkolaiiv

en: Médenine
ro: Medenine

en: Métropole de Lyon
ro: Orașul Lyon

en: México
ro: Mexico

en: Mýrdalshreppur
ro: Mýrdalur

en: Mādabā
ro: Madaba

en: Mārupes novads
ro: Mārupe

en: Māzandarān
ro: Mazandaran

en: Nadroga and Navosa
ro: Nadroga și Navosa

en: Nafarroa*
ro: Navarra

en: Nafarroako Foru Komunitatea*
ro: Comunitatea autonomă Navarra

en: Nairobi City
ro: Nairobi

en: Najrān
ro: Najran

en: Namdrik
ro: Atolul Namdrik

en: Nampho
ro: Namp'o

en: Namu
ro: Atolul Namu

en: Nangarhār
ro: Nangarhar

en: Naryn
ro: Narân

en: National Capital District (Port Moresby)
ro: Districtul Capitalei Naționale (Port Moresby)

en: National Capital Region
ro: Regiunea Metropolitană Manila

en: Navassa Island
ro: Insula Navassa

en: Naxçıvan
ro: Nahicevan

en: Nay Pyi Taw
ro: Naypyidaw

en: Neath Port Talbot [Castell-nedd Port Talbot GB-CTL]
ro: Neath Port Talbot

en: Neftçala
ro: Neftchala

en: Nei Mongol Zizhiqu
ro: Mongolia interioară

en: Neneckij avtonomnyj okrug
ro: Districtul autonom Neneția

en: Nevis
ro: Insula Nevis

en: Nevşehir
ro: Nevșehir

en: New South Wales
ro: Noul Wales de Sud

en: Newfoundland and Labrador
ro: Terra Nova și Labrador

en: Newport [Casnewydd GB-CNW]
ro: Newport

en: Nidwalden
ro: Nidwald

en: Niedersachsen
ro: Saxonia Inferioară

en: Niederösterreich
ro: Austria inferioară

en: Ningxia Huizu Zizhiqu
ro: Ningxia

en: Nitriansky kraj
ro: Nitra

en: Niuas
ro: Arhipelagul Niuas

en: Nizhegorodskaya oblast'
ro: Nijni Novgorod

en: Nišavski okrug
ro: Nišava

en: Nong Bua Lam Phu
ro: Nong Bua Lamphu

en: Noord-Brabant
ro: Brabantul de Nord

en: Noord-Holland
ro: Olanda de Nord

en: Nordrhein-Westfalen
ro: Renania de Nord-Westfalia

en: Normandie
ro: Normandia

en: Norrbottens län [SE-25]
ro: Norrbotten

en: Norte
ro: Provincia de Nord

en: North
ro: Provincia de Nord

en: North Ari Atoll
ro: Atolul Alif Alif

en: North Carolina
ro: Carolina de nord

en: North Central Province
ro: Provincia Central-Nordică

en: North Dakota
ro: Dakota de Nord

en: North Darfur
ro: Darfur de Nord

en: North Gaza
ro: Gaza de Nord

en: North Huvadhu Atoll
ro: Atolul Gaafu Alifu

en: North Kordofan
ro: Kordofan de Nord

en: North Maalhosmadulu
ro: Atolul Raa

en: North Miladhunmadulu
ro: Atolul Shaviyani

en: North Nilandhe Atoll
ro: Atolul Faafu

en: North Thiladhunmathi
ro: Atolul Haa Alif

en: North Western
ro: Provincia de Nord-Vest

en: North Western Province
ro: Provincia de Nord-vest

en: North-West
ro: Provincia de Nord-Vest

en: North-Western
ro: Provincia de Nord-Vest

en: Northern
ro: Nordică

en: Northern Bahr el Ghazal
ro: Bahr al Ghazal de Nord

en: Northern Cape
ro: Northern Cape (Capul Nordic)

en: Northern Ireland
ro: Irlanda de Nord

en: Northern Mariana Islands
ro: Insulele Mariane de nord

en: Northern Mindanao (Region X)
ro: Northern Mindanao (a X-a regiune)

en: Northern Province
ro: Provincia de Nord

en: Northern Region
ro: Regiunea Nordică

en: Northern Territory
ro: Teritoriul de nord

en: Northwest Territories
ro: Teritoriile de Nord-vest

en: Norðurland eystra
ro: Regiunea de Nord-Est

en: Norðurland vestra
ro: Regiunea de Nord-Vest

en: Nouakchott Nord
ro: Nouakchott-Nord

en: Nouakchott Ouest
ro: Nouakchott-Vest

en: Nouakchott Sud
ro: Nouakchott-Sud

en: Nouvelle-Calédonie
ro: Noua Caledonie

en: Nova Scotia
ro: Noua Scoție

en: Novgorodskaja oblast'
ro: Novgorod

en: Novo Mesto
ro: Novo mesto

en: Novosibirskaja oblast'
ro: Novosibirsk

en: Nunavut
ro: Teritoriul Nunavut

en: Nusa Tenggara
ro: Insulele Sonda mici

en: Nusa Tenggara Barat
ro: Insulele Sonda mici occidentale

en: Nusa Tenggara Timur
ro: Insulele Sonda mici orientale

en: Nótio Aigaío
ro: Egeea de Sud

en: Nāgāland
ro: Nagaland

en: Nālūt
ro: Nalut

en: Nīmrōz
ro: Nimruz

en: Nīnawá
ro: Ninive

en: Nūristān
ro: Nuristan

en: Oberösterreich
ro: Austria superioară

en: Obwalden
ro: Obwald

en: Occitanie
ro: Occitania

en: Odeska oblast
ro: Odesa

en: Oekusi-Ambenu
ro: Oecusse-Ambeno (Oecusse)

en: Ogres novads
ro: Ogre

en: Olaines novads
ro: Olaine

en: Olomoucký kraj
ro: Olomouc

en: Ombella-Mpoko
ro: Ombella-M'Poko

en: Omskaja oblast'
ro: Omsk

en: Oost-Vlaanderen
ro: Flandra de est

en: Opolskie
ro: Opole

en: Orenburgskaja oblast'
ro: Orenburg

en: Orkney Islands
ro: Insulele Orkney (arhipelagul)

en: Orlovskaja oblast'
ro: Oriol (Oriov)

en: Osh
ro: Regiunea Oș (Osh)

en: Osječko-baranjska županija
ro: Cantonul Osijek-Baranja

en: Ostrava-město
ro: Ostrava-oraș

en: Oudômxai
ro: Oudomxay

en: Oued Ed-Dahab (EH)
ro: Oued Ed-Dahab

en: Oum el Bouaghi
ro: Oum El Bouaghi

en: Ourense [Orense]
ro: Ourense (Orense)

en: Oğuz
ro: Oghuz

en: P'yǒngan-bukto
ro: Pyongan de Nord

en: P'yǒngan-namdo
ro: Pyongan de Sud

en: P'yǒngyang
ro: Phenian

en: Paktiyā
ro: Paktia

en: Paktīkā
ro: Paktika

en: Palangos miestas
ro: Orașul Palanga

en: Palmyra Atoll
ro: Atolul Palmyra

en: Panevėžio apskritis
ro: Județul Panevėžys

en: Panevėžio miestas
ro: Orașul Panevėžys

en: Panjshayr
ro: Panjshir

en: Papua Barat
ro: Papua occidentală

en: Papua Barat Daya
ro: Papua de sud-vest

en: Papua Selatan
ro: Papua de sud

en: Papua Tengah
ro: Papua centrală

en: Pardubický kraj
ro: Pardubice

en: Parwān
ro: Parwan

en: Pavlodar oblysy
ro: Pavlodar

en: Pays-de-la-Loire
ro: Pays de la Loire (Ținuturile Loarei)

en: Pazardzhik
ro: Pazardjik

en: Pelopónnisos
ro: Peloponez

en: Pembrokeshire [Sir Benfro GB-BNF]
ro: Pembrokeshire

en: Penzenskaja oblast'
ro: Penza

en: Permskij kraj
ro: Ținutul Perm

en: Pesaro e Urbino
ro: Pesaro și Urbino

en: Pest
ro: Pesta

en: Pećki okrug
ro: Peć

en: Phangnga
ro: Phang Nga

en: Phoenix Islands
ro: Insulele Phoenix

en: Phra Nakhon Si Ayutthaya
ro: Ayutthaya

en: Phôngsali
ro: Phongsaly

en: Piemonte
ro: Piemont

en: Pirotski okrug
ro: Pirot

en: Pleven
ro: Plevna

en: Plzeň-jih
ro: Pilsen-sud

en: Plzeň-město
ro: Pilsen-oraș

en: Plzeň-sever
ro: Pilsen-nord

en: Plzeňský kraj
ro: Plzeň

en: Podgorica
ro: Podgorița

en: Podkarpackie
ro: Subcarpatia

en: Podlaskie
ro: Podlasia

en: Podunavski okrug
ro: Podunavlje

en: Pohjanmaa
ro: Ostrobotnia

en: Pohjois-Karjala
ro: Carelia de Nord

en: Pohjois-Pohjanmaa
ro: Ostrobotnia de Nord

en: Pohjois-Savo
ro: Savonia de Nord

en: Pointe Larue
ro: Pointe La Rue

en: Poltavska oblast
ro: Poltava

en: Polynésie française
ro: Polinezia Franceză

en: Pomoravski okrug
ro: Pomoravlje

en: Pomorskie
ro: Pomerania

en: Pontevedra [Pontevedra]
ro: Pontevedra

en: Port-Hercule
ro: Porto Alegre

en: Pousaat
ro: Pursat

en: Požeško-slavonska županija
ro: Cantonul Požega-Slavonia

en: Prachin Buri
ro: Prachinburi

en: Praha, Hlavní město
ro: Praga

en: Praha-východ
ro: Praga-est

en: Praha-západ
ro: Praga-vest

en: Preah Sihanouk
ro: Sihanoukville

en: Preiļu novads
ro: Preiļi

en: Prey Veaeng
ro: Prey Veng

en: Prešovský kraj
ro: Prešov

en: Primorskij kraj
ro: Ținutul Primorie

en: Primorsko-goranska županija
ro: Cantonul Primorje-Gorski Kotar

en: Prince Edward Island
ro: Insula Prințului Edward

en: Prizrenski okrug
ro: Prizren

en: Provence-Alpes-Côte-d’Azur
ro: Provența-Alpi-Coasta de Azur

en: Pskovskaja oblast'
ro: Pskov

en: Puglia
ro: Apulia

en: Päijät-Häme
ro: Päijänne Tavastia

en: Pärnu
ro: Orașul Pärnu

en: Pärnumaa
ro: Pärnu

en: Pénama
ro: Penama

en: Põlvamaa
ro: Põlva

en: Pčinjski okrug
ro: Pčinja

en: Qax
ro: Qakh

en: Qazax
ro: Qazakh

en: Qazvīn
ro: Qazvin

en: Qinghai Sheng
ro: Qinghai

en: Qinā
ro: Qena

en: Qoraqalpog‘iston Respublikasi
ro: Republica autonomă Karakalpakstan

en: Qubadlı
ro: Qubadli

en: Qəbələ
ro: Qabala

en: Rabat
ro: Orașul și Rabat

en: Rabat Gozo
ro: Victoria (Rabat Gozo)

en: Rabat Malta
ro: Rabat

en: Rabat-Salé-Kénitra
ro: Rabat-Salé-Kenitra

en: Ralik chain
ro: Lanțul de insule Ralik

en: Ramallah
ro: Ramallah ṣi al-Bireh

en: Raplamaa
ro: Rapla

en: Raseon
ro: Rasŏn

en: Rasinski okrug
ro: Rasina

en: Ratak chain
ro: Lanțul de insule Ratak

en: Raški okrug
ro: Raška

en: Ra’s al Khaymah
ro: Ras Al-Khaimah

en: Red Sea
ro: Marea Roșie

en: Redonda
ro: Insula Redonda

en: Reggio Calabria
ro: Regio de Calabria

en: Região Autónoma da Madeira
ro: Regiunea Autonomă Madeira

en: Região Autónoma dos Açores
ro: Regiunea Autonomă a Azorelor

en: Región Metropolitana de Santiago
ro: Regiunea metropolitană Santiago

en: Rennell and Bellona
ro: Rennell și Bellona

en: Republika Srpska
ro: Republica Srpska

en: Reykhólahreppur
ro: Reykhólar

en: Reykjavíkurborg
ro: Reykjavík

en: Rheinland-Pfalz
ro: Renania-Palatinat

en: Rhondda Cynon Taff [Rhondda CynonTaf]
ro: Rhondda Cynon Taff

en: River Nile
ro: Râul Nil

en: Rivnenska oblast
ro: Rivne

en: Rjazanskaja oblast'
ro: Reazan

en: Rodrigues Island
ro: Insula Rodrigues

en: Romssa ja Finnmárkku
ro: Troms og Finnmark

en: Rongelap
ro: Atolul Rongelap

en: Ropažu novads
ro: Ropaži

en: Rostovskaja oblast'
ro: Rostov

en: Rotuma
ro: Insula Rotuma

en: Ryanggang-do
ro: Ryanggang

en: Région Continentale
ro: Regiunea continentală

en: Région Insulaire
ro: Regiunea insulară

en: Rājasthān
ro: Rajasthan

en: Rēzeknes novads
ro: Rēzekne

en: Rīf Dimashq
ro: Rif Dimashq

en: Rīga
ro: Riga

en: Saaremaa
ro: Saare

en: Saatlı
ro: Saatly

en: Saba
ro: Insula Saba

en: Sabaragamuwa Province
ro: Sabaragamuwa

en: Sabhā
ro: Sabha

en: Sachsen
ro: Saxonia

en: Sachsen-Anhalt
ro: Saxonia-Anhalt

en: Saha, Respublika
ro: Republica Saha (Iacutia)

en: Sahalinskaja oblast'
ro: Sahalin

en: Saint Helena
ro: Insula Sfânta Elena

en: Saint Kitts
ro: Insula Saint Kitts (Sfântul Kitts)

en: Saint Louis
ro: Saint-Louis

en: Saint-Barthélemy
ro: Insula Sfântul Bartolomeu

en: Saint-Martin
ro: Insula Saint-Martin (Sfântul Martin)

en: Saint-Pierre-et-Miquelon
ro: Insulele Sfinții Pierre și Miquelon

en: Sainte-Dévote
ro: Saint Peter

en: Salaspils novads
ro: Salaspils

en: Saldus novads
ro: Saldus

en: Samangān
ro: Samangan

en: Samarskaja oblast'
ro: Samara

en: Samux
ro: Samukh

en: San Andrés, Providencia y Santa Catalina
ro: San Andrés, Providencia și Santa Catalina

en: Sankt Gallen
ro: St. Gallen

en: Sankt-Peterburg
ro: Sankt Petersburg (Leningrad)

en: Sar-e Pul
ro: Sar-e Pol

en: Saratovskaja oblast'
ro: Saratov

en: Sardegna
ro: Sardinia

en: Saulkrastu novads
ro: Saulkrasti

en: Savannakhét
ro: Savannakhet

en: Scotland
ro: Scoția

en: Seltjarnarnesbær
ro: Seltjarnarnes

en: Semnān
ro: Semnan

en: Seoul-teukbyeolsi
ro: Seul

en: Severnaja Osetija, Respublika
ro: Republica Osetia de Nord

en: Severnobanatski okrug
ro: Banatul de Nord

en: Severnobački okrug
ro: Bačka de Nord

en: Severo-Kazahstanskaja oblast'
ro: Kazahstanul de Nord

en: Shaanxi Sheng
ro: Shaanxi

en: Shamāl Sīnā'
ro: Sinaiul de Nord

en: Shamāl al Bāţinah
ro: Al Batinah de Nord

en: Shamāl ash Sharqīyah
ro: Ash Sharqiyah de Nord

en: Shandong Sheng
ro: Shandong

en: Shanghai Shi
ro: Shanghai

en: Shanxi Sheng
ro: Shanxi

en: Shetland Islands
ro: Insulele Shetland (arhipelagul)

en: Shkodër
ro: Shkodra

en: Shumen
ro: Șumen

en: Shyghys Qazaqstan oblysy
ro: Kazahstanul de Est

en: Shéfa
ro: Shefa

en: Si Sa Ket
ro: Sisaket

en: Sichuan Sheng
ro: Sichuan

en: Siem Reab
ro: Siem Reap

en: Siguldas novads
ro: Sigulda

en: Sing Buri
ro: Singburi

en: Sint Eustatius
ro: Insula Sint Eustatius

en: Siracusa
ro: Siracuza

en: Sisačko-moslavačka županija
ro: Cantonul Sisak-Moslavina

en: Siyəzən
ro: Siazan

en: Skeiða- og Gnúpverjahreppur
ro: Skeiða- og Gnúpverjah

en: Skorradalshreppur
ro: Skorradalur

en: Skåne län [SE-12]
ro: Skåne

en: Smiltenes novads
ro: Smiltene

en: Smolenskaja oblast'
ro: Smolensk

en: Smolyan
ro: Smolin

en: Soccsksargen (Region XII)
ro: Soccsksargen (a XII-a regiune)

en: Sofia (stolitsa)
ro: Sofia (capitala)

en: South
ro: Provincia de Sud

en: South Ari Atoll
ro: Atolul Alif Dhaal

en: South Australia
ro: Australia de sud

en: South Carolina
ro: Carolina de sud

en: South Dakota
ro: Dakota de sud

en: South Darfur
ro: Darfur de Sud

en: South Huvadhu Atoll
ro: Atolul Gaafu Dhaalu

en: South Kordofan
ro: Kordofan de Sud

en: South Maalhosmadulu
ro: Atolul Baa

en: South Miladhunmadulu
ro: Atolul Noonu

en: South Nilandhe Atoll
ro: Atolul Dhaalu

en: South Thiladhunmathi
ro: Atolul Haa Dhaalu

en: South West
ro: Districtul din Sud-Vest

en: South-West
ro: Provincia de Sud-Vest

en: Southern Grenadine Islands
ro: Insulele Carriacou și Petit Martinica, (Grenadinele Sudice)

en: Southern Nations, Nationalities and Peoples
ro: Statul Națiunilor, Naționalităților și Popoarelor din Sud

en: Southern Province
ro: Provincia de Sud

en: Southern Region
ro: Regiunea Sudică

en: Southwest Ethiopia Peoples
ro: Statul Popoarelor din Sud-Vestul Etiopiei

en: Splitsko-dalmatinska županija
ro: Cantonul Split-Dalmația

en: Srednjebanatski okrug
ro: Banatul Central

en: Sremski okrug
ro: Srem

en: Stavropol'skij kraj
ro: Ținutul Stavropol

en: Steiermark
ro: Stiria

en: Stereá Elláda
ro: Grecia Centrală

en: Stockholms län [SE-01]
ro: Stockholm

en: Stoĕng Trêng
ro: Stoeng Treng

en: Stînga Nistrului, unitatea teritorială din
ro: Unitatea teritorială din stânga Nistrului, Transnistria

en: Středočeský kraj
ro: Boemia Centrală

en: Sud Sardegna
ro: Sud Sardinia

en: Sul
ro: Provincia de Sud

en: Sulawesi
ro: Insula Sulawesi

en: Sulawesi Barat
ro: Sulawesi de vest

en: Sulawesi Selatan
ro: Sulawesi de sud

en: Sulawesi Tengah
ro: Sulawesi centrală

en: Sulawesi Tenggara
ro: Sulawesi de sud-est

en: Sulawesi Utara
ro: Sulawesi de nord

en: Sumatera
ro: Insula Sumatra (Sumatera)

en: Sumatera Barat
ro: Sumatra de vest

en: Sumatera Selatan
ro: Sumatra de sud

en: Sumatera Utara
ro: Sumatra de nord

en: Sumqayıt
ro: Sumqayit

en: Sumska oblast
ro: Sumî

en: Suphan Buri
ro: Suphanburi

en: Suðurland
ro: Regiunea Sudică

en: Suðurnes
ro: Peninsula Sudică (Suðurnes)

en: Svaay Rieng
ro: Svay Rieng

en: Svalbard (Arctic Region)
ro: Arhipelagul Svalbard (regiunea Arctică)

en: Svalbarðsstrandarhreppur
ro: Svalbarðsströnd

en: Sveitarfélagið Hornafjörður
ro: Hornafjörður

en: Sveitarfélagið Skagaströnd
ro: Skagaströnd

en: Sveitarfélagið Vogar
ro: Vogar

en: Sveitarfélagið Árborg
ro: Árborg

en: Sveitarfélagið Ölfus
ro: Ölfus

en: Sverdlovskaja oblast'
ro: Sverdlovsk

en: Swansea [Abertawe GB-ATA]
ro: Swansea

en: Syunik'
ro: Syunik

en: Szeged
ro: Seghedin

en: Szolnok
ro: Solnoca (Szolnok)

en: Székesfehérvár
ro: Alba Regală (Székesfehérvár)

en: Ségou
ro: Segou

en: Södermanlands län [SE-04]
ro: Södermanland

en: Súðavíkurhreppur
ro: Súðavík

en: Sīstān va Balūchestān
ro: Sistan-Baluchestan

en: Sūhāj
ro: Sohag

en: Sədərək
ro: Sadarak

en: Taakaev
ro: Takeo

en: Tabūk
ro: Tabuk

en: Taféa
ro: Tafea

en: Taita/Taveta
ro: Taita-Taveta

en: Taiwan Sheng
ro: Taiwan

en: Takhār
ro: Takhar

en: Tall Abīb
ro: Tel Aviv

en: Talsu novads
ro: Talsi

en: Tambovskaja oblast'
ro: Tambov

en: Tamil Nādu
ro: Tamil Nadu

en: Tan-Tan (EH-partial)
ro: Tan-Tan

en: Tanger-Tétouan-Al Hoceïma
ro: Tánger-Tetuán-Alhucemas

en: Tarfaya (EH-partial)
ro: Tarfaya

en: Targovishte
ro: Tărgoviște

en: Tarragona [Tarragona]
ro: Tarragona

en: Tartumaa
ro: Tartu

en: Tatarstan, Respublika
ro: Republica Tatarstan

en: Tauragės apskritis
ro: Județul Tauragė

en: Tavuš
ro: Tavush

en: Tehrān
ro: Teheran

en: Telangāna
ro: Telangana

en: Telšių apskritis
ro: Județul Telšiai

en: Ternopilska oblast
ro: Ternopil

en: Terres australes françaises
ro: Teritoriile australe și antarctice franceze

en: Thessalía
ro: Tesalia

en: Thüringen
ro: Turingia

en: Tianjin Shi
ro: Tianjin

en: Tigrai
ro: Tigray

en: Tiranë
ro: Tirana

en: Tjumenskaja oblast'
ro: Tiumen

en: Tjörneshreppur
ro: Tálknafjörður

en: Tobago
ro: Insula Tobago

en: Tokyo
ro: Tokio

en: Tomskaja oblast'
ro: Tomsk

en: Tongatapu
ro: Insula Tongatapu

en: Toplički okrug
ro: Toplica

en: Torfaen [Tor-faen]
ro: Torfaen

en: Trans Nzoia
ro: Trans-Nzoia

en: Trentino-Alto Adige
ro: Trentino-Tirolul de Sud

en: Trenčiansky kraj
ro: Trenčín

en: Tristan da Cunha
ro: Insula Tristan da Cunha

en: Trnavský kraj
ro: Trnava

en: Trnovska Vas
ro: Trnovska vas

en: Trööndelage
ro: Trøndelag

en: Tukuma novads
ro: Tukums

en: Tul'skaja oblast'
ro: Tula

en: Turkestankaya oblast'
ro: Turkistan

en: Tverskaja oblast'
ro: Tver

en: Tyva, Respublika
ro: Republica Tuva

en: Tálknafjarðarhreppur
ro: Tálknafjörður

en: Tébessa
ro: Tebessa

en: Tāʻizz
ro: Ta'izz

en: Ucar
ro: Ujar

en: Udmurtskaja Respublika
ro: Republica Udmurtia

en: Ujae
ro: Atolul Ujae

en: Ul'janovskaja oblast'
ro: Ulianovsk

en: Ulsan-gwangyeoksi
ro: Ulsan

en: Ulytauskaja oblast’
ro: Ulytau

en: Umm al Qaywayn
ro: Umm Al-Qaiwain

en: Umm Şalāl
ro: Umm Salal

en: United States Minor Outlying Islands
ro: Insulele Minore Îndepărtate ale Statelor Unite

en: Unity
ro: Statul Unitatea

en: Upper East
ro: Superioară de Est

en: Upper Nile
ro: Nilul Superior

en: Upper West
ro: Superioară de Vest

en: Uppsala län [SE-03]
ro: Uppsala

en: Uruzgān
ro: Urozgan

en: Utenos apskritis
ro: Județul Utena

en: Utrik
ro: Atolul Utrik

en: Uttarākhand
ro: Uttarakhand

en: Uva Province
ro: Provincia Uva

en: Uíge
ro: Uige

en: Uşak
ro: Ușak

en: Val d'Aoste
ro: Valle d'Aosta

en: Vale of Glamorgan, The [Bro Morgannwg GB-BMG]
ro: Vale of Glamorgan

en: Valenciana, Comunidad
ro: Comunitatea Valenciană

en: Valgamaa
ro: Valga

en: Valkas novads
ro: Valka

en: Valmieras Novads
ro: Valmiera

en: Varakļānu novads
ro: Varakļāni

en: Varaždinska županija
ro: Cantonul Varaždin

en: Varsinais-Suomi
ro: Finlanda de sud-vest

en: Vava'u
ro: Grupul de insule Vava'u

en: Vayoć Jor
ro: Vayots Dzor

en: Veliko Tarnovo
ro: Veliko Tărnovo

en: Venezia
ro: Veneția

en: Ventspils novads
ro: Ventspils

en: Veracruz de Ignacio de la Llave
ro: Veracruz

en: Vestfirðir
ro: Fiordurilor de Vest (Vestfirðir)

en: Vestmannaeyjabær
ro: Vestmannaeyjar

en: Vesturland
ro: Vestică (Vesturland)

en: Viangchan
ro: Vientiane

en: Viciebskaja voblasć
ro: Regiunea Vițebsk

en: Vikeke
ro: Viqueque

en: Viljandimaa
ro: Viljandi

en: Ville de Ndjamena
ro: Orașul N'Djamena

en: Vilniaus apskritis
ro: Județul Vilnius

en: Vilniaus miestas
ro: Orașul Vilnius

en: Vinnytska oblast
ro: Vinița

en: Virgin Islands, U.S.
ro: Insulele Virgine, SUA

en: Virovitičko-podravska županija
ro: Cantonul Virovitica-Podravina

en: Vlaams Gewest
ro: Regiunea Flamandă

en: Vlaams-Brabant
ro: Brabantul Flamand

en: Vladimirskaja oblast'
ro: Vladimir

en: Vlorë
ro: Vlora

en: Vojvodina
ro: Voivodina

en: Volgogradskaja oblast'
ro: Volgograd

en: Vologodskaja oblast'
ro: Vologda

en: Volynska oblast
ro: Volînia

en: Vopnafjarðarhreppur
ro: Vopnafjörður

en: Voronezhskaya oblast'
ro: Voronej

en: Vratsa
ro: Vrața

en: Vukovarsko-srijemska županija
ro: Cantonul Vukovar-Srijem

en: Värmlands län [SE-17]
ro: Värmland

en: Västerbottens län [SE-24]
ro: Västerbottens

en: Västernorrlands län [SE-22]
ro: Västernorrland

en: Västmanlands län [SE-19]
ro: Västmanland

en: Västra Götalands län [SE-14]
ro: Västra Götaland

en: Vóreio Aigaío
ro: Egeea de Nord

en: Võrumaa
ro: Võru

en: Wake Island
ro: Insula Wake

en: Wales [Cymru GB-CYM]
ro: Țara Galilor

en: Wallis-et-Futuna
ro: Insulele Wallis și Futuna

en: Wardak
ro: Maidan Wardak

en: Warmińsko-Mazurskie
ro: Varmia și Mazuria

en: Warrap
ro: Warab

en: West
ro: Provincia de Vest

en: West Bengal
ro: Bengalul de Vest

en: West Darfur
ro: Darfur de Vest

en: West Kordofan
ro: Kordofan de Vest

en: West New Britain
ro: New Britain de Vest

en: West Virginia
ro: Virginia de vest

en: West-Vlaanderen
ro: Flandra de vest

en: Western
ro: Occidentală

en: Western Area (Freetown)
ro: Zona de Vest (cu Orașul Freetown)

en: Western Australia
ro: Australia de Vest

en: Western Bahr el Ghazal
ro: Bahr al Ghazal de Vest

en: Western Cape
ro: Western Cape (Capul Vestic)

en: Western Equatoria
ro: Ecuatoria de Vest

en: Western North
ro: Nordică occidentală

en: Western Province
ro: Provincia de Vest

en: Western Visayas (Region VI)
ro: Western Visayas (a VI-a regiune)

en: White Nile
ro: Nilul Alb

en: Wielkopolskie
ro: Polonia Mare (Wielkopolskie)

en: Wien
ro: Viena

en: Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur
ro: Teritoriul Federal Kuala Lumpur

en: Wilayah Persekutuan Labuan
ro: Teritoriul Federal Labuan

en: Wilayah Persekutuan Putrajaya
ro: Teritoriul Federal Putrajaya

en: Wotho
ro: Atolul Wotho

en: Wotje
ro: Atolul Wotje

en: Wrexham [Wrecsam GB-WRC]
ro: Wrexham

en: Wādī al Ḩayāt
ro: Wadi Al Hayaa

en: Wādī ash Shāţi’
ro: Wadi Al Shatii

en: Wāsiţ
ro: Wasit

en: Xaignabouli
ro: Sainyabuli

en: Xaisômboun
ro: Xaisomboun

en: Xankəndi
ro: Stepanakert

en: Xaçmaz
ro: Khachmaz

en: Xiangkhouang
ro: Xiangkhoang

en: Xinjiang Uygur Zizhiqu
ro: Xinjiang-Uigură

en: Xizang Zizhiqu
ro: Tibet

en: Xocalı
ro: Khojaly

en: Xocavənd
ro: Khojavend

en: Xékong
ro: Sekong

en: Xızı
ro: Khizi

en: Yambol
ro: Iambol

en: Yardımlı
ro: Yardymli

en: Yevlax
ro: Yevlakh

en: Yukon
ro: Teritoriul Yukon

en: Yunnan Sheng
ro: Yunnan

en: Zabajkal'skij kraj
ro: Ținutul Transbaikal

en: Zachodniopomorskie
ro: Pomerania Occidentală

en: Zadarska županija
ro: Cantonul Zadar

en: Zagrebačka županija
ro: Cantonul Zagreb

en: Zaječarski okrug
ro: Zaječar

en: Zakarpatska oblast
ro: Transcarpatia

en: Zambezi
ro: Zambezi (anterior, Caprivi)

en: Zamboanga Peninsula (Region IX)
ro: Peninsula Zamboanga (a IX-a regiune)

en: Zambézia
ro: Zambezia

en: Zanjān
ro: Zanjan

en: Zapadnobački okrug
ro: Bačka de Vest

en: Zaporizka oblast
ro: Zaporijjea

en: Zeeland
ro: Zeelanda

en: Zhambyl oblysy
ro: Jambyl

en: Zhejiang Sheng
ro: Zhejiang

en: Zhetisū oblysy
ro: Jetisu

en: Zhytomyrska oblast
ro: Jîtomîr

en: Zlatiborski okrug
ro: Zlatibor

en: Zlínský kraj
ro: Zlín

en: Zuid-Holland
ro: Olanda de Sud

en: Zābul
ro: Zabul

en: Zəngilan
ro: Zangilan

en: Zərdab
ro: Zardab

en: Z̧ufār
ro: Dhofar

en: nohiyahoi tobei jumhurí
ro: districtele aflate în subordinea republicană

en: wallonne, Région
ro: valonia, Regiunea valonă

en: Ágion Óros
ro: Comunitatea Monastică din Muntele Athos

en: Árneshreppur
ro: Árnes

en: Ásahreppur
ro: Ásah

en: Ípeiros
ro: Epiro

en: Örebro län [SE-18]
ro: Örebro

en: Östergötlands län [SE-05]
ro: Östergötland

en: Ústecký kraj
ro: Ústí nad Labem

en: Ādažu novads
ro: Ādaži

en: Āz̄ārbāyjān-e Ghārbī
ro: Azerbaidjanul de Vest

en: Āz̄ārbāyjān-e Shārqī
ro: Azerbaidjanul de Est

en: Đà Nẵng
ro: Đa Nang (Đà Nẵng)

en: Īlām
ro: Ilam

en: İmişli
ro: Imishli

en: İsmayıllı
ro: Ismailli

en: İstanbul
ro: Istanbul

en: Ķekavas novads
ro: Ķekava

en: Łódzkie
ro: Łódź

en: Śląskie
ro: Silezia

en: Świętokrzyskie
ro: Sfânta Cruce (Świętokrzyskie)

en: Şabran
ro: Shabran

en: Şahbuz
ro: Shahbuz

en: Şalāḩ ad Dīn
ro: Saladin

en: Şamaxı
ro: Shamakhi

en: Şanlıurfa
ro: Șanlıurfa

en: Şanʻā’
ro: Sana'a

en: Şirvan
ro: Shirvan

en: Şuşa
ro: Shusha

en: Şāʻdah
ro: Sa'dah

en: Şırnak
ro: Șırnak

en: Şəki
ro: Shaki

en: Şəmkir
ro: Shamkir

en: Şərur
ro: Sharur

en: Šiaulių apskritis
ro: Județul Šiauliai

en: Šiaulių miestas
ro: Orașul Šiauliai

en: Šibensko-kninska županija
ro: Cantonul Šibenik-Knin

en: Širak
ro: Shirak

en: Šumadijski okrug
ro: Šumadija

en: Ţarābulus
ro: Tripoli (Tarabulus)

en: Ţarţūs
ro: Tartus

en: Żabbar
ro: Zabbar

en: Żebbuġ Gozo
ro: Żebbuġ-Gozo

en: Żebbuġ Malta
ro: Żebbuġ

en: Žilinský kraj
ro: Žilina

en: Ḩajjah
ro: Hajjah

en: Ḩalab
ro: Alep

en: Ḩamāh
ro: Hama

en: Ḩawallī
ro: Hawalli

en: Ḩaḑramawt
ro: Hadhramaut

en: Ḩimş
ro: Homs

en: Ḩā'il
ro: Ha'il

en: ‘Adan
ro: 'Adan

en: ‘Ajlūn
ro: Ajloun

en: ‘Ajmān
ro: Ajman

en: ‘Amrān
ro: 'Amran
