iso_3166-1 - en to my translation catalogue (184 entries)

note: Name for AFG
en: Afghanistan
my: အာဖဂန်နစ္စတန်နိုင်ငံ

note: Name for AGO
en: Angola
my: အင်ဂိုလာနိုင်ငံ

note: Name for ALB
en: Albania
my: အယ်လ်ဘေးနီးယားနိုင်ငံ

note: Name for AND
en: Andorra
my: အင်ဒိုရာနိုင်ငံ

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
my: အာရပ်စော်ဘွားများပြည်ထောင်စု

note: Name for ARG
en: Argentina
my: အာဂျင်တီးနားနိုင်ငံ

note: Name for ARM
en: Armenia
my: အာမေးနီးယားနိုင်ငံ

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
my: အင်တီဂွါနှင့် ဘာဘူဒါနိုင်ငံ

note: Name for AUS
en: Australia
my: ဩစတြေးလျနိုင်ငံ

note: Name for AUT
en: Austria
my: သြစတြီးယားနိုင်ငံ

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
my: အဇာဘိုင်ဂျန်နိုင်ငံ

note: Name for BDI
en: Burundi
my: ဘူရွန်ဒီနိုင်ငံ

note: Name for BEL
en: Belgium
my: ဘယ်လ်ဂျီယမ်နိုင်ငံ

note: Name for BEN
en: Benin
my: ဘီနင်နိုင်ငံ

note: Name for BFA
en: Burkina Faso
my: ဘာကီးနားဖားဆိုနိုင်ငံ

note: Name for BGD
en: Bangladesh
my: banglaဘင်္ဂလားဒေ့ရှ်နိုင်ငံ

note: Name for BGR
en: Bulgaria
my: ဘူလ်ဂေးရီးယားနိုင်ငံ

note: Name for BHR
en: Bahrain
my: ဘာရိန်းနိုင်ငံ

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
my: ဘော့စနီးယားနှင့် ဟာဇီဂိုဗီးနားနိုင်ငံ

note: Name for BLR
en: Belarus
my: ဘီလာရုဇ်နိုင်ငံ

note: Name for BLZ
en: Belize
my: ဘလိဇ်နိုင်ငံ

note: Common name for BOL
en: Bolivia
my: ဘိုလီးဗီးယားနိုင်ငံ

note: Name for BRA
en: Brazil
my: ဘရာဇီးနိုင်ငံ

note: Name for BRB
en: Barbados
my: ဘာဘေးဒိုးစ်နိုင်ငံ

note: Name for BTN
en: Bhutan
my: ဘူတန်နိုင်ငံ

note: Name for BWA
en: Botswana
my: ဘော့ဆွာနာနိုင်ငံ

note: Name for CAF
en: Central African Republic
my: ဗဟိုအာဖရိကသမ္မတနိုင်ငံ

note: Name for CAN
en: Canada
my: ကနေဒါနိုင်ငံ

note: Name for CHE
en: Switzerland
my: ဆွစ်ဇာလန်နိုင်ငံ

note: Name for CHL
en: Chile
my: ချီလီပြည်သူ့သမ္မတနိုင်ငံ

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
my: တရုတ်ပြည်သူ့သမ္မတနိုင်ငံ

note: Name for CMR
en: Cameroon
my: ကင်မရွန်းနိုင်ငံ

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
my: ကွန်ဂိုသမ္မတနိုင်ငံ

note: Name for COK
en: Cook Islands
my: ကွတ်ကျွန်းစု

note: Name for COL
en: Colombia
my: ကိုလံဘီယာနိုင်ငံ

note: Name for COM
en: Comoros
my: ကိုမိုရိုနိုင်ငံ

note: Name for CRI
en: Costa Rica
my: ကော့စတာရီကာနိုင်ငံ

note: Name for CUB
en: Cuba
my: ကျူးဘားနိုင်ငံ

note: Name for CUW, Official name for CUW
en: Curaçao
my: ကျူရေကိုးနယ်

note: Name for CYP
en: Cyprus
my: ဆိုက်ပရပ်စ်နိုင်ငံ

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
my: ချက်သမ္မတနိုင်ငံ

note: Name for DEU
en: Germany
my: ဂျာမနီနိုင်ငံ

note: Name for DJI
en: Djibouti
my: ဂျီဘူတီနိုင်ငံ

note: Name for DMA
en: Dominica
my: ဒိုမီနီကာနိုင်ငံ

note: Name for DNK
en: Denmark
my: ဒိန်းမတ်နိုင်ငံ

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
my: ဒိုမီနီကန်သမ္မတနိုင်ငံ

note: Name for DZA
en: Algeria
my: အယ်လ်ဂျီးရီးယားနိုင်ငံ

note: Name for ECU
en: Ecuador
my: အီကွေဒေါနိုင်ငံ

note: Name for EGY
en: Egypt
my: အီဂျစ်နိုင်ငံ

note: Name for ERI
en: Eritrea
my: အီရီထရီးယားနိုင်ငံ

note: Name for ESP
en: Spain
my: စပိန်နိုင်ငံ

note: Name for ETH
en: Ethiopia
my: အီသီယိုးပီးယားနိုင်ငံ

note: Name for FIN
en: Finland
my: ဖင်လန်နိုင်ငံ

note: Name for FJI
en: Fiji
my: ဖီဂျီနိုင်ငံ

note: Name for FRA
en: France
my: ပြင်သစ်နိုင်ငံ

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
my: မိုက်ခရိုနီးရှားနိုင်ငံ

note: Name for GAB
en: Gabon
my: ဂါဘွန်နိုင်ငံ

note: Name for GBR
en: United Kingdom
my: ယူနိုက်တက် ကင်းဒမ်း

note: Name for GEO
en: Georgia
my: ဂျော်ဂျီယာနိုင်ငံ

note: Name for GHA
en: Ghana
my: ဂါနာနိုင်ငံ

note: Name for GIB
en: Gibraltar
my: ဂျီဘရော်လ်တာ

note: Name for GIN
en: Guinea
my: ဂီနီနိုင်ငံ

note: Name for GLP
en: Guadeloupe
my: ဂွါဒလ်ကျွန်း

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
my: ဂင်းနီဗစ်ဆောနိုင်ငံ

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
my: အီကွေတာဂီနီနိုင်ငံ

note: Name for GRC
en: Greece
my: ဂရိနိုင်ငံ

note: Name for GRD
en: Grenada
my: ဂရီနေဒါနိုင်ငံ

note: Name for GRL
en: Greenland
my: ဂရင်းလန်ကျွန်း

note: Name for GTM
en: Guatemala
my: ဂွါတီမာလာနိုင်ငံ

note: Name for GUM
en: Guam
my: ဂူအမ်ကျွန်း

note: Name for GUY
en: Guyana
my: ဂိုင်ယာနာနိုင်ငံ

note: Name for HKG
en: Hong Kong
my: ဟောင်ကောင်

note: Name for HND
en: Honduras
my: ဟွန်ဒူးရပ်စ်နိုင်ငံ

note: Name for HRV
en: Croatia
my: ခရိုအေးရှားနိုင်ငံ

note: Name for HTI
en: Haiti
my: ဟေတီနိုင်ငံ

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
my: ဟန်ဂေရီနိုင်ငံ

note: Name for IDN
en: Indonesia
my: အင်ဒိုနီးရှားနိုင်ငံ

note: Name for IND
en: India
my: အိန္ဒိယနိုင်ငံ

note: Name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
my: ဗြိတိသျှ အိန္ဒိယသမုဒ္ဒရာ နယ်မြေ

note: Name for IRL
en: Ireland
my: အိုင်ယာလန်သမ္မတနိုင်ငံ

note: Name for IRQ
en: Iraq
my: အီရတ်နိုင်ငံ

note: Name for ISL
en: Iceland
my: အိုက်စလန်နိုင်ငံ

note: Name for ISR
en: Israel
my: အစ္စရေးနိုင်ငံ

note: Name for ITA
en: Italy
my: အီတလီနိုင်ငံ

note: Name for JAM
en: Jamaica
my: ဂျမေကာနိုင်ငံ

note: Name for JOR
en: Jordan
my: ဂျော်ဒန်နိုင်ငံ

note: Name for JPN
en: Japan
my: ဂျပန်နိုင်ငံ

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
my: ကာဇက်စတန်နိုင်ငံ

note: Name for KEN
en: Kenya
my: ကင်ညာနိုင်ငံ

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
my: ကာဂျစ္စတန်နိုင်ငံ

note: Name for KHM
en: Cambodia
my: ကမ္ဘောဒီးယားနိုင်ငံ

note: Name for KIR
en: Kiribati
my: ကီရီဘတ်စ်နိုင်ငံ

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
my: စိန့်ကစ်နှင့် နီးဗစ်နိုင်ငံ

note: Name for KWT
en: Kuwait
my: ကူဝိတ်နိုင်ငံ

note: Name for LBN
en: Lebanon
my: လက်ဘနွန်နိုင်ငံ

note: Name for LBR
en: Liberia
my: လိုက်ဘေးရီးယားနိုင်ငံ

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
my: လစ်ဗျားနိုင်ငံ

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
my: စိန့်လူစီယာနိုင်ငံ

note: Name for LIE
en: Liechtenstein
my: လစ်တန်စတိန်းနိုင်ငံ

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
my: သီရိလင်္ကာနိုင်ငံ

note: Name for LSO
en: Lesotho
my: လီဆိုသိုနိုင်ငံ

note: Name for LTU
en: Lithuania
my: လစ်သူယေးနီးယားနိုင်ငံ

note: Name for LUX
en: Luxembourg
my: လူဇင်ဘတ်နိုင်ငံ

note: Name for LVA
en: Latvia
my: လတ်ဗီယာနိုင်ငံ

note: Name for MAR
en: Morocco
my: မော်ရိုကိုနိုင်ငံ

note: Name for MCO
en: Monaco
my: မိုနာကိုနိုင်ငံ

note: Common name for MDA
en: Moldova
my: မော်လ်ဒိုဗာနိုင်ငံ

note: Name for MDG
en: Madagascar
my: မဒါဂတ်စကားနိုင်ငံ

note: Name for MDV
en: Maldives
my: မော်လဒိုက်နိုင်ငံ

note: Name for MEX
en: Mexico
my: မက္ကဆီကိုနိုင်ငံ

note: Name for MLI
en: Mali
my: မာလီနိုင်ငံ

note: Name for MLT
en: Malta
my: မော်လတာနိုင်ငံ

note: Name for MMR
en: Myanmar
my: မြန်မာနိုင်ငံ

note: Name for MNE, Official name for MNE
en: Montenegro
my: မွန်တီနီဂရိုးနိုင်ငံ

note: Name for MNG
en: Mongolia
my: မွန်ဂိုးလီးယားနိုင်ငံ

note: Name for MOZ
en: Mozambique
my: မိုဇမ်ဘစ်နိုင်ငံ

note: Name for MRT
en: Mauritania
my: မော်ရီတေးနီးယားနိုင်ငံ

note: Name for MUS
en: Mauritius
my: မောရစ်ရှနိုင်ငံ

note: Name for MWI
en: Malawi
my: မာလဝီနိုင်ငံ

note: Name for MYS
en: Malaysia
my: မလေးရှားနိုင်ငံ

note: Name for NAM
en: Namibia
my: နမီးဘီးယားနိုင်ငံ

note: Name for NER
en: Niger
my: နိုင်ဂျာနိုင်ငံ

note: Name for NGA
en: Nigeria
my: နိုင်ဂျီးရီးယားနိုင်ငံ

note: Name for NIC
en: Nicaragua
my: နီကာရာဂွါနိုင်ငံ

note: Name for NLD
en: Netherlands
my: နယ်သာလန်နိုင်ငံ

note: Name for NOR
en: Norway
my: နော်ဝေနိုင်ငံ

note: Name for NPL
en: Nepal
my: နီပေါနိုင်ငံ

note: Name for NRU
en: Nauru
my: နအူရူးနိုင်ငံ

note: Name for NZL
en: New Zealand
my: နယူးဇီလန်နိုင်ငံ

note: Name for OMN
en: Oman
my: အိုမန်နိုင်ငံ

note: Name for PAK
en: Pakistan
my: ပါကစ္စတန်နိုင်ငံ

note: Name for PAN
en: Panama
my: ပနားမားနိုင်ငံ

note: Name for PER
en: Peru
my: ပီရူးနိုင်ငံ

note: Name for PHL
en: Philippines
my: ဖိလစ်ပိုင်နိုင်ငံ

note: Name for PLW
en: Palau
my: ပလောင်းနိုင်ငံ

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
my: ပါပူအာနယူးဂီနီနိုင်ငံ

note: Name for POL
en: Poland
my: ပိုလန်နိုင်ငံ

note: Name for PRT
en: Portugal
my: ပေါ်တူဂီနိုင်ငံ

note: Name for PRY
en: Paraguay
my: ပါရာဂွေးနိုင်ငံ

note: Name for QAT
en: Qatar
my: ကာတာနိုင်ငံ

note: Name for ROU
en: Romania
my: ရိုမေးနီးယားနိုင်ငံ

note: Name for RWA
en: Rwanda
my: ရဝမ်ဒါနိုင်ငံ

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
my: ဆော်ဒီအာရေဗျနိုင်ငံ

note: Name for SDN
en: Sudan
my: ဆူဒန်နိုင်ငံ

note: Name for SEN
en: Senegal
my: ဆီနီဂေါနိုင်ငံ

note: Name for SGP
en: Singapore
my: စင်ကာပူနိုင်ငံ

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
my: ဆော်လမွန်အိုင်းလန်းနိုင်ငံ

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
my: ဆီရာလီယွန်နိုင်ငံ

note: Name for SLV
en: El Salvador
my: အယ်ဆာဗေဒိုနိုင်ငံ

note: Name for SMR
en: San Marino
my: ဆန်မာရီနိုနိုင်ငံ

note: Name for SOM
en: Somalia
my: ဆိုမာလီယာနိုင်ငံ

note: Name for SRB
en: Serbia
my: ဆားဘီးယားနိုင်ငံ

note: Name for SSD
en: South Sudan
my: တောင်ဆူဒန်နိုင်ငံ

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
my: ဆောင်တူမေးနှင့် ပရင်စီပီနိုင်ငံ

note: Name for SUR
en: Suriname
my: ဆူရာနမ်နိုင်ငံ

note: Name for SVK
en: Slovakia
my: ဆလိုဗားကီးယားနိုင်ငံ

note: Name for SVN
en: Slovenia
my: ဆလိုဗေးနီးယားနိုင်ငံ

note: Name for SWE
en: Sweden
my: ဆွီဒင်နိုင်ငံ

note: Name for SYC
en: Seychelles
my: ဆေးရှဲနိုင်ငံ

note: Name for TCD
en: Chad
my: ချဒ်သမ္မတနိုင်ငံ

note: Name for TGO
en: Togo
my: တိုဂိုနိုင်ငံ

note: Name for THA
en: Thailand
my: ထိုင်းနိုင်ငံ

note: Name for TJK
en: Tajikistan
my: တာဂျစ်ကစ္စတန်နိုင်ငံ

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
my: တာ့ခ်မင်နစ္စတန်နိုင်ငံ

note: Name for TON
en: Tonga
my: တုံဂါနိုင်ငံ

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
my: ထရီနီဒတ်နှင့် တိုဘက်ဂိုနိုင်ငံ

note: Name for TUN
en: Tunisia
my: တူနီးရှားနိုင်ငံ

note: Name for TUV
en: Tuvalu
my: တူဗားလူနိုင်ငံ

note: Common name for TWN
en: Taiwan
my: တရုတ်သမ္မတနိုင်ငံ

note: Common name for TZA
en: Tanzania
my: တန်ဇေးနီးယားနိုင်ငံ

note: Name for UGA
en: Uganda
my: ယူဂန်းဒါးနိုင်ငံ

note: Name for UKR
en: Ukraine
my: ယူကရိန်းနိုင်ငံ

note: Name for URY
en: Uruguay
my: ဥရုဂွေးနိုင်ငံ

note: Official name for USA
en: United States of America
my: အမေရိကန်ပြည်ထောင်စု

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
my: ဥဇဘက်ကစ္စတန်နိုင်ငံ

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
my: စိန့်ဗင်းဆင့်နှင့်ဂရိနေဒိုင်နိုင်ငံ

note: Common name for VEN
en: Venezuela
my: ဗင်နီဇွဲလားနိုင်ငံ

note: Common name for VNM
en: Vietnam
my: ဗီယက်နမ်နိုင်ငံ

note: Name for VUT
en: Vanuatu
my: ဗနွားတူနိုင်ငံ

note: Name for WSM
en: Samoa
my: ဆမိုးအားနိုင်ငံ

note: Name for YEM
en: Yemen
my: ယီမင်နိုင်ငံ

note: Name for ZAF
en: South Africa
my: တောင်အာဖရိကနိုင်ငံ

note: Name for ZMB
en: Zambia
my: ဇမ်ဘီယာနိုင်ငံ

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
my: ဇင်ဘာဘွေနိုင်ငံ
