iso_639-2 - en to lv translation catalogue (461 entries)

note: Name for aar
en: Afar
lv: Afāru

note: Name for abk
en: Abkhazian
lv: Abhāzu

note: Name for ace
en: Achinese
lv: Ačinu

note: Name for ach
en: Acoli
lv: Ačolu

note: Name for ada
en: Adangme
lv: Adangmu

note: Name for ady
en: Adyghe; Adygei
lv: Adigu

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
lv: Afroaziātu valodas

note: Name for afr
en: Afrikaans
lv: Afrikandu

note: Name for aka
en: Akan
lv: Akanu

note: Name for akk
en: Akkadian
lv: Akadiešu

note: Name for ale
en: Aleut
lv: Aleutu

note: Name for alg
en: Algonquian languages
lv: Algonkinu valodas

note: Name for alt
en: Southern Altai
lv: Dienvidaltajiešu

note: Name for amh
en: Amharic
lv: Amharu

note: Name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
lv: Senangļu (ap 450-1100)

note: Name for apa
en: Apache languages
lv: Apaču valodas

note: Name for ara
en: Arabic
lv: Arābu

note: Name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
lv: Oficiālā aramiešu (700-300 p.m.e.); imperiālā aramiešu (700-300 p.m.e.)

note: Name for arg
en: Aragonese
lv: Aragoniešu

note: Name for arn
en: Mapudungun; Mapuche
lv: Araukāņu

note: Name for arp
en: Arapaho
lv: Arapahu

note: Name for art
en: Artificial languages
lv: Mākslīgās valodas

note: Name for arw
en: Arawak
lv: Aravaku

note: Name for asm
en: Assamese
lv: Asamiešu

note: Name for ast
en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
lv: Astūriešu

note: Name for ath
en: Athapascan languages
lv: Atapasku valodas

note: Name for aus
en: Australian languages
lv: Austrāliešu valodas

note: Name for ava
en: Avaric
lv: Avāru

note: Name for ave
en: Avestan
lv: Avesta

note: Name for awa
en: Awadhi
lv: Avadhu

note: Name for aym
en: Aymara
lv: Aimaru

note: Name for aze
en: Azerbaijani
lv: Azerbaidžāņu

note: Name for bad
en: Banda languages
lv: Bandu

note: Name for bai
en: Bamileke languages
lv: Bamileku valodas

note: Name for bak
en: Bashkir
lv: Baškīru

note: Name for bal
en: Baluchi
lv: Beludžu

note: Name for bam
en: Bambara
lv: Bambaru

note: Name for ban
en: Balinese
lv: Baliešu

note: Name for bas
en: Basa
lv: Basu

note: Name for bat
en: Baltic languages
lv: Baltu valodas

note: Name for bej
en: Beja; Bedawiyet
lv: Bedžu

note: Name for bel
en: Belarusian
lv: Baltkrievu

note: Name for bem
en: Bemba
lv: Bembu

note: Name for ben
en: Bengali
lv: Bengāļu

note: Common name for ben
en: Bangla
lv: Bangalu

note: Name for ber
en: Berber languages
lv: Berberu

note: Name for bho
en: Bhojpuri
lv: Bhodžpūru

note: Name for bih
en: Bihari languages
lv: Biharu

note: Name for bik
en: Bikol
lv: Bikolu

note: Name for bin
en: Bini; Edo
lv: Binu

note: Name for bis
en: Bislama
lv: Bišlamā

note: Name for bla
en: Siksika
lv: Siksiku

note: Name for bod
en: Tibetan
lv: Tibetiešu

note: Name for bos
en: Bosnian
lv: Bosniešu

note: Name for bra
en: Braj
lv: Bradžiešu

note: Name for bre
en: Breton
lv: Bretoņu

note: Name for btk
en: Batak languages
lv: Bataku

note: Name for bua
en: Buriat
lv: Burjatu

note: Name for bug
en: Buginese
lv: Bugu

note: Name for bul
en: Bulgarian
lv: Bulgāru

note: Name for byn
en: Blin; Bilin
lv: Bilinu

note: Name for cad
en: Caddo
lv: Kadu

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
lv: Centrālamerikas indiāņu valodas

note: Name for car
en: Galibi Carib
lv: Karību

note: Name for cat
en: Catalan; Valencian
lv: Katalāņu

note: Name for cau
en: Caucasian languages
lv: Kaukāziešu valodas

note: Name for ceb
en: Cebuano
lv: Sebuāņu

note: Name for cel
en: Celtic languages
lv: Ķeltu valoda

note: Name for ces
en: Czech
lv: Čehu

note: Name for cha
en: Chamorro
lv: Čamorru

note: Name for chb
en: Chibcha
lv: Čibču

note: Name for che
en: Chechen
lv: Čečenu

note: Name for chg
en: Chagatai
lv: Džagatajs

note: Name for chk
en: Chuukese
lv: Čūku

note: Name for chm
en: Mari
lv: Mariešu

note: Name for chn
en: Chinook jargon
lv: Činuku žargons

note: Name for cho
en: Choctaw
lv: Čoktavu

note: Name for chp
en: Chipewyan; Dene Suline
lv: Čipevaianu

note: Name for chr
en: Cherokee
lv: Irokēzu

note: Name for chu
en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
lv: Baznīcslāvu

note: Name for chv
en: Chuvash
lv: Čuvašu

note: Name for chy
en: Cheyenne
lv: Šejenu

note: Name for cmc
en: Chamic languages
lv: Čamiešu valodas

note: Name for cop
en: Coptic
lv: Koptu

note: Name for cor
en: Cornish
lv: Korniešu

note: Name for cos
en: Corsican
lv: Korsikāņu

note: Name for cpe
en: Creoles and pidgins, English based
lv: Angliskās kreoliskās valodas un pidžinvalodas

note: Name for cpf
en: Creoles and pidgins, French-based
lv: Franciskās kreoliskās valodas un pidžinvalodas

note: Name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
lv: Portugāliskās kreoliskās valodas un pidžinvalodas

note: Name for cre
en: Cree
lv: Krī

note: Name for crh
en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
lv: Krimas tatāru

note: Name for crp
en: Creoles and pidgins
lv: Kreoliskās valodas un pidžinvalodas

note: Name for csb
en: Kashubian
lv: Kašubu

note: Name for cus
en: Cushitic languages
lv: Kušītu valodas

note: Name for cym
en: Welsh
lv: Velsiešu

note: Name for dak
en: Dakota
lv: Dakotu

note: Name for dan
en: Danish
lv: Dāņu

note: Name for dar
en: Dargwa
lv: Dragu

note: Name for day
en: Land Dayak languages
lv: Dajaku

note: Name for del
en: Delaware
lv: Delavēru

note: Name for den
en: Slave (Athapascan)
lv: Sleivu

note: Name for deu
en: German
lv: Vācu

note: Name for dgr
en: Dogrib
lv: Dogribu

note: Name for din
en: Dinka
lv: Dinku

note: Name for div
en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
lv: Maldīviešu

note: Name for doi
en: Dogri
lv: Dogru

note: Name for dra
en: Dravidian languages
lv: Dravīdu valodas

note: Name for dsb
en: Lower Sorbian
lv: Lejassorbu

note: Name for dua
en: Duala
lv: Dualu

note: Name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
lv: Vidusholandiešu

note: Name for dyu
en: Dyula
lv: Diūlu

note: Name for dzo
en: Dzongkha
lv: Dzongke

note: Name for efi
en: Efik
lv: Efiku

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
lv: Ēģiptiešu

note: Name for eka
en: Ekajuk
lv: Ekadžuku

note: Name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
lv: Grieķu (1453-)

note: Name for elx
en: Elamite
lv: Elamiešu

note: Name for eng
en: English
lv: Angļu

note: Name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
lv: Vidusangļu (1100-1500)

note: Name for est
en: Estonian
lv: Igauņu

note: Name for eus
en: Basque
lv: Basku

note: Name for ewe
en: Ewe
lv: Evu

note: Name for ewo
en: Ewondo
lv: Evondu

note: Name for fan
en: Fang
lv: Fangu

note: Name for fao
en: Faroese
lv: Fēru

note: Name for fas
en: Persian
lv: Persiešu

note: Name for fat
en: Fanti
lv: Fantu

note: Name for fij
en: Fijian
lv: Fidžiešu

note: Name for fil
en: Filipino; Pilipino
lv: Filipīniešu

note: Name for fin
en: Finnish
lv: Somu

note: Name for fiu
en: Finno-Ugrian languages
lv: Somugru valodas

note: Name for fon
en: Fon
lv: Fonu

note: Name for fra
en: French
lv: Franču

note: Name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
lv: Vidusfranču (ap 1400-1600)

note: Name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
lv: Senfranču (842-ap 1400)

note: Name for frr
en: Northern Frisian
lv: Ziemeļfrīzu

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
lv: Austrumfrīzu

note: Name for fry
en: Western Frisian
lv: Rietumfrīzu

note: Name for ful
en: Fulah
lv: Fulu

note: Name for fur
en: Friulian
lv: Friūlu

note: Name for gay
en: Gayo
lv: Gajo

note: Name for gba
en: Gbaya
lv: Gbaju

note: Name for gem
en: Germanic languages
lv: Ģermāņu valodas

note: Name for gez
en: Geez
lv: Gēzu

note: Name for gil
en: Gilbertese
lv: Kiribatiešu

note: Name for gla
en: Gaelic; Scottish Gaelic
lv: Gēlu

note: Name for gle
en: Irish
lv: Īru

note: Name for glg
en: Galician
lv: Galisiešu

note: Name for glv
en: Manx
lv: Meniešu

note: Name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
lv: Vidusaugšvācu (ap 1050-1500)

note: Name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
lv: Senaugšvācu (ap 750-1050)

note: Name for gon
en: Gondi
lv: Gondu valodas

note: Name for gor
en: Gorontalo
lv: Gorontalu

note: Name for got
en: Gothic
lv: Gotu

note: Name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
lv: Sengrieķu (līdz 1453)

note: Name for grn
en: Guarani
lv: Gvaranu

note: Name for gsw
en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
lv: Šveices vācu

note: Name for guj
en: Gujarati
lv: Gudžaratu

note: Name for gwi
en: Gwich'in
lv: Kučinu

note: Name for hai
en: Haida
lv: Haidu

note: Name for hat
en: Haitian; Haitian Creole
lv: Haitiešu

note: Name for hau
en: Hausa
lv: Hausu

note: Name for haw
en: Hawaiian
lv: Havajiešu

note: Name for heb
en: Hebrew
lv: Ivrits

note: Name for her
en: Herero
lv: Hereru

note: Name for hil
en: Hiligaynon
lv: Hiligainonu

note: Name for him
en: Himachali languages; Western Pahari languages
lv: Himačali

note: Name for hit
en: Hittite
lv: Hetu

note: Name for hmn
en: Hmong; Mong
lv: Hmongu

note: Name for hmo
en: Hiri Motu
lv: Hirimotu

note: Name for hrv
en: Croatian
lv: Horvātu

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
lv: Augšsorbu

note: Name for hun
en: Hungarian
lv: Ungāru

note: Name for hup
en: Hupa
lv: Hupu

note: Name for hye
en: Armenian
lv: Armēņu

note: Name for iba
en: Iban
lv: Ibanu

note: Name for iii
en: Sichuan Yi; Nuosu
lv: Sičuaņas ji

note: Name for ijo
en: Ijo languages
lv: Idžbu

note: Name for iku
en: Inuktitut
lv: Inuītu

note: Name for ile
en: Interlingue; Occidental
lv: Interlingve

note: Name for ilo
en: Iloko
lv: Iloku

note: Name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
lv: Interlingva

note: Name for inc
en: Indic languages
lv: Indoāriešu valodas

note: Name for ind
en: Indonesian
lv: Indonēziešu

note: Name for ine
en: Indo-European languages
lv: Indoeiropiešu valodas

note: Name for inh
en: Ingush
lv: Ingušu

note: Name for ipk
en: Inupiaq
lv: Inupiaku

note: Name for ira
en: Iranian languages
lv: Irāņu valodas

note: Name for iro
en: Iroquoian languages
lv: Irokēzu valodas

note: Name for isl
en: Icelandic
lv: Islandiešu

note: Name for ita
en: Italian
lv: Itāliešu

note: Name for jav
en: Javanese
lv: Javiešu

note: Name for jbo
en: Lojban
lv: Ložbans

note: Name for jpn
en: Japanese
lv: Japāņu

note: Name for jpr
en: Judeo-Persian
lv: Jūdpersiešu

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
lv: Jūdarābu

note: Name for kaa
en: Kara-Kalpak
lv: Karakalpaku

note: Name for kab
en: Kabyle
lv: Kabilu

note: Name for kac
en: Kachin; Jingpho
lv: Kačinu

note: Name for kal
en: Kalaallisut; Greenlandic
lv: Grenlandiešu

note: Name for kam
en: Kamba
lv: Kambu

note: Name for kan
en: Kannada
lv: Kannadu

note: Name for kar
en: Karen languages
lv: Karenu

note: Name for kas
en: Kashmiri
lv: Kašmiriešu

note: Name for kat
en: Georgian
lv: Gruzīnu

note: Name for kau
en: Kanuri
lv: Kanuru

note: Name for kaw
en: Kawi
lv: Kāvi

note: Name for kaz
en: Kazakh
lv: Kazahu

note: Name for kbd
en: Kabardian
lv: Kabardiešu

note: Name for kha
en: Khasi
lv: Khasu

note: Name for khi
en: Khoisan languages
lv: Kosjanu valodas

note: Name for khm
en: Central Khmer
lv: Khmeru

note: Name for kik
en: Kikuyu; Gikuyu
lv: Kikuju

note: Name for kin
en: Kinyarwanda
lv: Kiņaruanda

note: Name for kir
en: Kirghiz; Kyrgyz
lv: Kirgīzu

note: Name for kok
en: Konkani
lv: Konkanu

note: Name for kom
en: Komi
lv: Komiešu

note: Name for kon
en: Kongo
lv: Kongu

note: Name for kor
en: Korean
lv: Korejiešu

note: Name for kos
en: Kosraean
lv: Kosrājiešu

note: Name for kpe
en: Kpelle
lv: Kpellu

note: Name for krc
en: Karachay-Balkar
lv: Karačaju un balkāru

note: Name for krl
en: Karelian
lv: Karēļu

note: Name for kro
en: Kru languages
lv: Krū

note: Name for kru
en: Kurukh
lv: Kuruhu

note: Name for kua
en: Kuanyama; Kwanyama
lv: Kvaņamu

note: Name for kum
en: Kumyk
lv: Kumiku

note: Name for kur
en: Kurdish
lv: Kurdu

note: Name for kut
en: Kutenai
lv: Kutenaju

note: Name for lah
en: Lahnda
lv: Landu

note: Name for lam
en: Lamba
lv: Lambu

note: Name for lao
en: Lao
lv: Laosiešu

note: Name for lat
en: Latin
lv: Latīņu

note: Name for lav
en: Latvian
lv: Latviešu

note: Name for lez
en: Lezghian
lv: Lezgīnu

note: Name for lim
en: Limburgan; Limburger; Limburgish
lv: Limburgiešu

note: Name for lit
en: Lithuanian
lv: Lietuviešu

note: Name for lol
en: Mongo
lv: Mongu

note: Name for loz
en: Lozi
lv: Lozu

note: Name for ltz
en: Luxembourgish; Letzeburgesch
lv: Luksemburgiešu

note: Name for lua
en: Luba-Lulua
lv: Lubalulva

note: Name for lub
en: Luba-Katanga
lv: Lubakatanga

note: Name for lug
en: Ganda
lv: Gandu

note: Name for lui
en: Luiseno
lv: Luisenu

note: Name for lun
en: Lunda
lv: Lundu

note: Name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
lv: Luo

note: Name for lus
en: Lushai
lv: Lušeju

note: Name for mad
en: Madurese
lv: Maduriešu

note: Name for mag
en: Magahi
lv: Magahiešu

note: Name for mah
en: Marshallese
lv: Māršaliešu

note: Name for mak
en: Makasar
lv: Makasaru

note: Name for mal
en: Malayalam
lv: Malajalu

note: Name for man
en: Mandingo
lv: Mandingu

note: Name for map
en: Austronesian languages
lv: Austronēziešu valodas

note: Name for mar
en: Marathi
lv: Maratu

note: Name for mas
en: Masai
lv: Masaju

note: Name for mdf
en: Moksha
lv: Mokšu

note: Name for mdr
en: Mandar
lv: Mandaru

note: Name for men
en: Mende
lv: Mendu

note: Name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
lv: Vidusīru (900-1200)

note: Name for mic
en: Mi'kmaq; Micmac
lv: Mikmaku

note: Name for min
en: Minangkabau
lv: Minangkabavu

note: Name for mis
en: Uncoded languages
lv: Dažādas valodas

note: Name for mkd
en: Macedonian
lv: Maķedoniešu

note: Name for mkh
en: Mon-Khmer languages
lv: Monkhmeru valodas

note: Name for mlg
en: Malagasy
lv: Malagasu

note: Name for mlt
en: Maltese
lv: Maltiešu

note: Name for mnc
en: Manchu
lv: Mandžūru

note: Name for mni
en: Manipuri
lv: Manipūru

note: Name for mno
en: Manobo languages
lv: Manobu valodas

note: Name for moh
en: Mohawk
lv: Mohauku

note: Name for mon
en: Mongolian
lv: Mongoļu

note: Name for mos
en: Mossi
lv: Mosu

note: Name for mri
en: Maori
lv: Maoru

note: Name for msa
en: Malay
lv: Malajiešu

note: Name for mul
en: Multiple languages
lv: Vairākas valodas

note: Name for mun
en: Munda languages
lv: Mundu valodas

note: Name for mus
en: Creek
lv: Krīku

note: Name for mwl
en: Mirandese
lv: Mirandiešu

note: Name for mwr
en: Marwari
lv: Marvaru

note: Name for mya
en: Burmese
lv: Birmiešu

note: Name for myn
en: Mayan languages
lv: Maiju valodas

note: Name for myv
en: Erzya
lv: Erzju

note: Name for nah
en: Nahuatl languages
lv: Navatlu

note: Name for nai
en: North American Indian languages
lv: Ziemeļamerikas indiāņu valodas

note: Name for nap
en: Neapolitan
lv: Neapoliešu

note: Name for nau
en: Nauru
lv: Nauruiešu

note: Name for nav
en: Navajo; Navaho
lv: Navahu

note: Name for nbl
en: Ndebele, South; South Ndebele
lv: Dienvidndebelu

note: Name for nde
en: Ndebele, North; North Ndebele
lv: Ziemeļndebelu

note: Name for ndo
en: Ndonga
lv: Ndongu

note: Name for nds
en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
lv: Lejasvācu

note: Name for nep
en: Nepali
lv: Nepāliešu

note: Name for new
en: Nepal Bhasa; Newari
lv: Nevaru

note: Name for nia
en: Nias
lv: Njasu

note: Name for nic
en: Niger-Kordofanian languages
lv: Nigēriešu-kordofāņu valodas

note: Name for niu
en: Niuean
lv: Niuāņu

note: Name for nld
en: Dutch; Flemish
lv: Holandiešu

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
lv: Jaunnorvēģu

note: Name for nob
en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
lv: Norvēģu bukmols

note: Name for nog
en: Nogai
lv: Nogaju

note: Name for non
en: Norse, Old
lv: Sennorvēģu

note: Name for nor
en: Norwegian
lv: Norvēģu

note: Name for nqo
en: N'Ko
lv: N-ko

note: Name for nso
en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
lv: Ziemeļsotu

note: Name for nub
en: Nubian languages
lv: Nūbiešu valodas

note: Name for nwc
en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
lv: Klasiskā nevaru

note: Name for nya
en: Chichewa; Chewa; Nyanja
lv: Čičeva

note: Name for nym
en: Nyamwezi
lv: Ņamvezu

note: Name for nyn
en: Nyankole
lv: Ņankolu

note: Name for nyo
en: Nyoro
lv: Ņoru

note: Name for nzi
en: Nzima
lv: Nzemu

note: Name for oji
en: Ojibwa
lv: Odžibvu

note: Name for ori
en: Oriya
lv: Oriju

note: Name for orm
en: Oromo
lv: Oromu

note: Name for osa
en: Osage
lv: Važāžu

note: Name for oss
en: Ossetian; Ossetic
lv: Osetīnu

note: Name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
lv: Turku osmaņu (1500-1928)

note: Name for oto
en: Otomian languages
lv: Otomu valoda

note: Name for paa
en: Papuan languages
lv: Papuasu valoda

note: Name for pag
en: Pangasinan
lv: Pangasinanu

note: Name for pal
en: Pahlavi
lv: Pehlevi

note: Name for pam
en: Pampanga; Kapampangan
lv: Pampanganu

note: Name for pan
en: Panjabi; Punjabi
lv: Pandžabu

note: Name for pap
en: Papiamento
lv: Papjamento

note: Name for pau
en: Palauan
lv: Palaviešu

note: Name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
lv: Senpersu (ap 600-400 p.m.e.)

note: Name for phi
en: Philippine languages
lv: Filipīniešu valoda

note: Name for phn
en: Phoenician
lv: Feniķiešu

note: Name for pli
en: Pali
lv: Pāli

note: Name for pol
en: Polish
lv: Poļu

note: Name for pon
en: Pohnpeian
lv: Ponapiešu

note: Name for por
en: Portuguese
lv: Portugāļu

note: Name for pra
en: Prakrit languages
lv: Prākrita valoda

note: Name for pus
en: Pushto; Pashto
lv: Puštu

note: Name for qaa-qtz
en: Reserved for local use
lv: Rezervēts lokālai lietošanai

note: Name for que
en: Quechua
lv: Kečvu

note: Name for raj
en: Rajasthani
lv: Radžastāņu

note: Name for rap
en: Rapanui
lv: Rapanuju

note: Name for rar
en: Rarotongan; Cook Islands Maori
lv: Rarotongiešu

note: Name for roa
en: Romance languages
lv: Romāņu valoda

note: Name for roh
en: Romansh
lv: Retoromāņu

note: Name for rom
en: Romany
lv: Čigānu

note: Name for run
en: Rundi
lv: Rundu

note: Name for rup
en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
lv: Aromūnu

note: Name for rus
en: Russian
lv: Krievu

note: Name for sad
en: Sandawe
lv: Sandavu

note: Name for sag
en: Sango
lv: Sangu

note: Name for sah
en: Yakut
lv: Jakutu

note: Name for sal
en: Salishan languages
lv: Sališu valodas

note: Name for sam
en: Samaritan Aramaic
lv: Samārijas aramiešu

note: Name for san
en: Sanskrit
lv: Sanskrits

note: Name for sas
en: Sasak
lv: Sasaku

note: Name for sat
en: Santali
lv: Santalu

note: Name for scn
en: Sicilian
lv: Sicīliešu

note: Name for sco
en: Scots
lv: Skotu

note: Name for sel
en: Selkup
lv: Selkupu

note: Name for sem
en: Semitic languages
lv: Semītu valodas

note: Name for sga
en: Irish, Old (to 900)
lv: Senīru

note: Name for sgn
en: Sign Languages
lv: Zīmju valodas

note: Name for shn
en: Shan
lv: Šanu

note: Name for sid
en: Sidamo
lv: Sidamu

note: Name for sin
en: Sinhala; Sinhalese
lv: Singāļu

note: Name for sio
en: Siouan languages
lv: Siū valodas

note: Name for sit
en: Sino-Tibetan languages
lv: Sinotibetiešu valodas

note: Name for sla
en: Slavic languages
lv: Slāvu

note: Name for slk
en: Slovak
lv: Slovāku

note: Name for slv
en: Slovenian
lv: Slovēņu

note: Name for sma
en: Southern Sami
lv: Dienvidsāmu

note: Name for sme
en: Northern Sami
lv: Ziemeļsāmu

note: Name for smi
en: Sami languages
lv: Sāmu valodas

note: Name for smj
en: Lule Sami
lv: Luleo sāmu

note: Name for smn
en: Inari Sami
lv: Inari sāmu

note: Name for smo
en: Samoan
lv: Samoāņu

note: Name for sms
en: Skolt Sami
lv: Skoltsāmu

note: Name for sna
en: Shona
lv: Šonu

note: Name for snd
en: Sindhi
lv: Sindhu

note: Name for snk
en: Soninke
lv: Soninku

note: Name for sog
en: Sogdian
lv: Sogdiešu

note: Name for som
en: Somali
lv: Somāļu

note: Name for son
en: Songhai languages
lv: Songaju

note: Name for sot
en: Sotho, Southern
lv: Sesoto

note: Name for spa
en: Spanish; Castilian
lv: Spāņu

note: Name for sqi
en: Albanian
lv: Albāņu

note: Name for srd
en: Sardinian
lv: Sardīniešu

note: Name for srn
en: Sranan Tongo
lv: Sranantogo

note: Name for srp
en: Serbian
lv: Serbu

note: Name for srr
en: Serer
lv: Serēru

note: Name for ssa
en: Nilo-Saharan languages
lv: Nīlas-Sahāras valodas

note: Name for ssw
en: Swati
lv: Svatu

note: Name for suk
en: Sukuma
lv: Sukumu

note: Name for sun
en: Sundanese
lv: Sundaniešu

note: Name for sux
en: Sumerian
lv: Šumeru

note: Name for swa
en: Swahili
lv: Svahili

note: Name for swe
en: Swedish
lv: Zviedru

note: Name for syc
en: Classical Syriac
lv: Klasiskā sīriešu

note: Name for syr
en: Syriac
lv: Sīriešu

note: Name for tah
en: Tahitian
lv: Taitiešu

note: Name for tai
en: Tai languages
lv: Taju valodas

note: Name for tam
en: Tamil
lv: Tamilu

note: Name for tat
en: Tatar
lv: Tatāru

note: Name for tem
en: Timne
lv: Temnu

note: Name for tet
en: Tetum
lv: Tetumu

note: Name for tgk
en: Tajik
lv: Tadžiku

note: Name for tgl
en: Tagalog
lv: Tagalu

note: Name for tha
en: Thai
lv: Taju

note: Name for tig
en: Tigre
lv: Tigru

note: Name for tir
en: Tigrinya
lv: Tigrinja

note: Name for tiv
en: Tiv
lv: Tivu

note: Name for tkl
en: Tokelau
lv: Tokelaviešu

note: Name for tlh
en: Klingon; tlhIngan-Hol
lv: Klingoņu

note: Name for tli
en: Tlingit
lv: Tlinkitu

note: Name for tmh
en: Tamashek
lv: Tuaregu

note: Name for tog
en: Tonga (Nyasa)
lv: Njasas tongu valoda

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
lv: Tongu

note: Name for tpi
en: Tok Pisin
lv: Tokpisins

note: Name for tsi
en: Tsimshian
lv: Cimšiāņu

note: Name for tsn
en: Tswana
lv: Cvanu

note: Name for tso
en: Tsonga
lv: Congu

note: Name for tuk
en: Turkmen
lv: Turkmēņu

note: Name for tum
en: Tumbuka
lv: Tumbuku

note: Name for tup
en: Tupi languages
lv: Tupu valodas

note: Name for tur
en: Turkish
lv: Turku

note: Name for tut
en: Altaic languages
lv: Altajiešu valodas

note: Name for tvl
en: Tuvalu
lv: Tuvaliešu

note: Name for twi
en: Twi
lv: Tvī

note: Name for tyv
en: Tuvinian
lv: Tuviešu

note: Name for udm
en: Udmurt
lv: Udmurtu

note: Name for uga
en: Ugaritic
lv: Ugaritiešu

note: Name for uig
en: Uighur; Uyghur
lv: Uiguru

note: Name for ukr
en: Ukrainian
lv: Ukraiņu

note: Name for und
en: Undetermined
lv: Nezināma vai nederīga valoda

note: Name for uzb
en: Uzbek
lv: Uzbeku

note: Name for vai
en: Vai
lv: Vaju

note: Name for ven
en: Venda
lv: Vendu

note: Name for vie
en: Vietnamese
lv: Vjetnamiešu

note: Name for vol
en: Volapük
lv: Volapiks

note: Name for vot
en: Votic
lv: Votu

note: Name for wak
en: Wakashan languages
lv: Vakašu valodas

note: Name for war
en: Waray
lv: Varaju

note: Name for was
en: Washo
lv: Vašo

note: Name for wen
en: Sorbian languages
lv: Sorbu

note: Name for wln
en: Walloon
lv: Valoņu

note: Name for wol
en: Wolof
lv: Volofu

note: Name for xal
en: Kalmyk; Oirat
lv: Kalmiku

note: Name for xho
en: Xhosa
lv: Khosu

note: Name for yao
en: Yao
lv: Jao

note: Name for yap
en: Yapese
lv: Japiešu

note: Name for yid
en: Yiddish
lv: Jidišs

note: Name for yor
en: Yoruba
lv: Jorubu

note: Name for ypk
en: Yupik languages
lv: Jopiku valodas

note: Name for zap
en: Zapotec
lv: Sapoteku

note: Name for zbl
en: Blissymbols; Blissymbolics; Bliss
lv: Bliss

note: Name for zen
en: Zenaga
lv: Zenagu

note: Name for zgh
en: Standard Moroccan Tamazight
lv: Standarta Marokas berberu

note: Name for zha
en: Zhuang; Chuang
lv: Džuanu

note: Name for zho
en: Chinese
lv: Ķīniešu

note: Name for znd
en: Zande languages
lv: Zandē

note: Name for zun
en: Zuni
lv: Zunju

note: Name for zxx
en: No linguistic content; Not applicable
lv: Bez lingvistiska satura

note: Name for zza
en: Zaza; Dimili; Dimli; Kirdki; Kirmanjki; Zazaki
lv: Zazaki
