iso_639-3 - en to lt translation catalogue (558 entries)

note: Inverted name for aao
en: Arabic, Algerian Saharan
lt: Arabų, Alžyro Sacharos

note: Name for aar
en: Afar
lt: Afarų

note: Inverted name for aat
en: Albanian, Arvanitika
lt: Albanų, arvanitų

note: Inverted name for abh
en: Arabic, Tajiki
lt: Arabų, tadžikų

note: Name for abk
en: Abkhazian
lt: Abchazų

note: Inverted name for abv
en: Arabic, Baharna
lt: Arabų, Bahreino

note: Name for ace
en: Achinese
lt: Ačinezų

note: Name for ach
en: Acoli
lt: Akoli

note: Inverted name for acm
en: Arabic, Mesopotamian
lt: Arabų, Mesopotamijos

note: Inverted name for acx
en: Arabic, Omani
lt: Arabų, Onamo

note: Inverted name for acy
en: Arabic, Cypriot
lt: Arabų, Kipro

note: Name for ada
en: Adangme
lt: Adangmų

note: Name for ady
en: Adyghe
lt: Adygėjų

note: Inverted name for aeb
en: Arabic, Tunisian
lt: Arabų, Tuniso

note: Name for aed
en: Argentine Sign Language
lt: Argentinos gestų kalba

note: Name for aen
en: Armenian Sign Language
lt: Armėnų gestų kalba

note: Inverted name for afb
en: Arabic, Gulf
lt: Arabų, įlankos

note: Name for afg
en: Afghan Sign Language
lt: Afganų gestų kalba

note: Name for afr
en: Afrikaans
lt: Būrų (afrikanų)

note: Name for aib
en: Ainu (China)
lt: Ainų (Kinija)

note: Name for ain
en: Ainu (Japan)
lt: Ainų (Japonija)

note: Inverted name for aju
en: Arabic, Judeo-Moroccan
lt: Arabų, Maroko judėjų

note: Name for aka
en: Akan
lt: Akanų

note: Name for akk
en: Akkadian
lt: Akadų

note: Name for ale
en: Aleut
lt: Aleutų

note: Name for alq
en: Algonquin
lt: Algonkinų

note: Inverted name for als
en: Albanian, Tosk
lt: Albanų, toskų

note: Name for amh
en: Amharic
lt: Amharų

note: Inverted name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
lt: Anglų, senoji (apie 450-1100)

note: Inverted name for apd
en: Arabic, Sudanese
lt: Arabų, Sudano

note: Inverted name for apj
en: Apache, Jicarilla
lt: Apačių, jikarilų

note: Inverted name for apk
en: Apache, Kiowa
lt: Apačių, lygumų (Kajova)

note: Inverted name for apl
en: Apache, Lipan
lt: Apačių, lipanų

note: Inverted name for apm
en: Apache, Mescalero-Chiricahua
lt: Apačiū, meskelerų-čirikavų

note: Inverted name for apw
en: Apache, Western
lt: Apačių, vakarų

note: Name for ara
en: Arabic
lt: Arabų

note: Inverted name for arb
en: Arabic, Standard
lt: Arabų, bendrinė

note: Name for arg
en: Aragonese
lt: Aragonų

note: Name for arn
en: Mapudungun
lt: Mapudungunų

note: Inverted name for arq
en: Arabic, Algerian
lt: Arabų, Alžyro

note: Name for arw
en: Arawak
lt: Aravakų

note: Inverted name for ary
en: Arabic, Moroccan
lt: Arabų, Maroko

note: Inverted name for arz
en: Arabic, Egyptian
lt: Arabų, Egipto

note: Name for ase
en: American Sign Language
lt: Amerikiečių gestų kalba

note: Name for asm
en: Assamese
lt: Asamų

note: Name for asp
en: Algerian Sign Language
lt: Alžyriečių gestų kalba

note: Name for asq
en: Austrian Sign Language
lt: Austrų gestų kalba

note: Name for ast
en: Asturian
lt: Asturianų

note: Name for asw
en: Australian Aborigines Sign Language
lt: Australijos aborigenų gestų kalba

note: Inverted name for auz
en: Arabic, Uzbeki
lt: Arabų, uzbekų

note: Name for ava
en: Avaric
lt: Avarų

note: Name for ave
en: Avestan
lt: Avestiškoji

note: Name for awa
en: Awadhi
lt: Avadhi

note: Inverted name for axm
en: Armenian, Middle
lt: Armėnų, viduramžių

note: Inverted name for ayl
en: Arabic, Libyan
lt: Arabų, Libijos

note: Name for aym
en: Aymara
lt: Aimarų

note: Inverted name for ayp
en: Arabic, North Mesopotamian
lt: Arabų, Šiaurės Mesopotamijos

note: Inverted name for azb
en: Azerbaijani, South
lt: Azerbaidžaniečių

note: Name for aze
en: Azerbaijani
lt: Azerbaidžaniečių

note: Inverted name for azj
en: Azerbaijani, North
lt: Azerbaidžaniečių, šiaurės

note: Name for bak
en: Bashkir
lt: Baškirų

note: Name for bal
en: Baluchi
lt: Balučių

note: Name for ban
en: Balinese
lt: Baliečių

note: Name for bej
en: Beja
lt: Bėjų

note: Name for bel
en: Belarusian
lt: Baltarusių

note: Name for bem
en: Bemba (Zambia)
lt: Bembų (Zambija)

note: Name for ben
en: Bengali
lt: Bengalų

note: Name for bfi
en: British Sign Language
lt: Britų gestų kalba

note: Name for bik
en: Bikol
lt: Bikolų

note: Name for bod
en: Tibetan
lt: Tibetiečių

note: Name for bog
en: Bamako Sign Language
lt: Bamako gestų kalba

note: Name for bos
en: Bosnian
lt: Bosnių

note: Name for bpy
en: Bishnupriya
lt: Bišnuprija

note: Name for bqn
en: Bulgarian Sign Language
lt: Bulgarų gestų kalba

note: Name for bre
en: Breton
lt: Bretonų

note: Name for bua
en: Buriat
lt: Buriatų

note: Name for bug
en: Buginese
lt: Būgių

note: Name for bul
en: Bulgarian
lt: Bulgarų

note: Name for bvl
en: Bolivian Sign Language
lt: Boliviečių gestų kalba

note: Inverted name for bxm
en: Buriat, Mongolia
lt: Buriatų, Mongolijos

note: Inverted name for bxr
en: Buriat, Russia
lt: Buriatų, Rusijos

note: Inverted name for bxu
en: Buriat, China
lt: Buriatų, Kinijos

note: Name for bya
en: Batak
lt: Batakų

note: Name for byn
en: Bilin
lt: Blin

note: Name for bzs
en: Brazilian Sign Language
lt: Brazilų gestų kalba

note: Name for cad
en: Caddo
lt: Kado

note: Name for cat
en: Catalan
lt: Katalonų

note: Name for cds
en: Chadian Sign Language
lt: Čado gestų kalba

note: Name for ceb
en: Cebuano
lt: Sebuanų

note: Name for ces
en: Czech
lt: Čekų

note: Name for cha
en: Chamorro
lt: Čamorų

note: Name for chb
en: Chibcha
lt: Čibčų

note: Name for che
en: Chechen
lt: Čečėnų

note: Name for chg
en: Chagatai
lt: Čagatų

note: Name for chh
en: Chinook
lt: Činukų

note: Name for chk
en: Chuukese
lt: Čiukčių

note: Name for chm
en: Mari (Russia)
lt: Marių (Rusija)

note: Name for chn
en: Chinook jargon
lt: Činukų žargonas

note: Name for cho
en: Choctaw
lt: Čoktau

note: Name for chp
en: Chipewyan
lt: Čipvėjų

note: Name for chr
en: Cherokee
lt: Čerokių

note: Name for chv
en: Chuvash
lt: Čiuvašų

note: Name for chy
en: Cheyenne
lt: Čajenų

note: Inverted name for ckb
en: Kurdish, Central
lt: Kurdų, centrinė

note: Name for ckt
en: Chukot
lt: Čiukčių

note: Inverted name for cmg
en: Mongolian, Classical
lt: Mongolų, klasikinė

note: Inverted name for cmn
en: Chinese, Mandarin
lt: Kinų, Mandarinų

note: Inverted name for cnx
en: Cornish, Middle
lt: Kornų, viduramžių

note: Name for cop
en: Coptic
lt: Koptų

note: Name for cor
en: Cornish
lt: Kornų

note: Name for cos
en: Corsican
lt: Korsikiečių

note: Inverted name for cpi
en: Pidgin English, Chinese
lt: Anglų ir kinų pidžinas (maišyta kalba)

note: Inverted name for crb
en: Carib, Island
lt: Karibų, salos

note: Name for cre
en: Cree
lt: Kry

note: Inverted name for crr
en: Algonquian, Carolina
lt: Algonkinų, Karolinos

note: Name for csb
en: Kashubian
lt: Kašubų

note: Name for csc
en: Catalan Sign Language
lt: Katalonų gestų kalba

note: Name for cse
en: Czech Sign Language
lt: Čekų gestų kalba

note: Name for csf
en: Cuba Sign Language
lt: Kubos gestų kalba

note: Name for csg
en: Chilean Sign Language
lt: Čilės gestų kalba

note: Name for csl
en: Chinese Sign Language
lt: Kinų gestų kalba

note: Name for csn
en: Colombian Sign Language
lt: Kolumbijos gestų kalba

note: Name for csq
en: Croatia Sign Language
lt: Kroatijos gestų kalba

note: Name for csr
en: Costa Rican Sign Language
lt: Kosta Rikos gestų kalba

note: Name for cym
en: Welsh
lt: Valų

note: Name for dak
en: Dakota
lt: Dakotų

note: Name for dan
en: Danish
lt: Danų

note: Name for dar
en: Dargwa
lt: Darginų

note: Name for del
en: Delaware
lt: Delavarų

note: Inverted name for dep
en: Delaware, Pidgin
lt: Delavarų, pidžinas

note: Name for deu
en: German
lt: Vokiečių

note: Name for dgr
en: Dogrib
lt: Dogribų

note: Inverted name for dib
en: Dinka, South Central
lt: Dinkų, pietų centrinė

note: Inverted name for dik
en: Dinka, Southwestern
lt: Dinkų, pietvakarių

note: Name for din
en: Dinka
lt: Dinkų

note: Inverted name for dip
en: Dinka, Northeastern
lt: Dinkų, šiaurės rytų

note: Inverted name for diw
en: Dinka, Northwestern
lt: Dinkų, šiaurės vakarų

note: Inverted name for dks
en: Dinka, Southeastern
lt: Dinkų, pietryčių

note: Name for doq
en: Dominican Sign Language
lt: Dominikos gestų kalba

note: Name for dse
en: Dutch Sign Language
lt: Olandų gestų kalba

note: Name for dsl
en: Danish Sign Language
lt: Danų gestų kalba

note: Name for dua
en: Duala
lt: Dualų

note: Inverted name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
lt: Olandų, viduramžių (1050-1350)

note: Name for dyu
en: Dyula
lt: Dyulų

note: Name for dzo
en: Dzongkha
lt: Botijų

note: Name for ecs
en: Ecuadorian Sign Language
lt: Ekvadoro gestų kalba

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
lt: Egiptiečių (senovinė)

note: Inverted name for ekk
en: Estonian, Standard
lt: Estų, bendrinė

note: Inverted name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
lt: Graikų, šiuolaikinė (1453-)

note: Name for elx
en: Elamite
lt: Elamitų

note: Name for eng
en: English
lt: Anglų

note: Inverted name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
lt: Anglų, viduramžių (1100-1500)

note: Name for esl
en: Egypt Sign Language
lt: Egipto gestų kalba

note: Name for esn
en: Salvadoran Sign Language
lt: Salvadoro gestų kalba

note: Name for eso
en: Estonian Sign Language
lt: Estų gestų kalba

note: Name for est
en: Estonian
lt: Estų

note: Name for eth
en: Ethiopian Sign Language
lt: Etiopijos gestų kalba

note: Name for eus
en: Basque
lt: Baskų

note: Name for ewe
en: Ewe
lt: Ivių

note: Name for ewo
en: Ewondo
lt: Evondo

note: Name for fak
en: Fang (Cameroon)
lt: Fang (Kamerūnas)

note: Name for fan
en: Fang (Equatorial Guinea)
lt: Fang (Pusiaujo Gvinėja)

note: Name for fao
en: Faroese
lt: Farerų

note: Name for fas
en: Persian
lt: Persų

note: Name for fcs
en: Quebec Sign Language
lt: Kvebeko gestų kalba

note: Name for fij
en: Fijian
lt: Fidžių

note: Name for fil
en: Filipino
lt: Filipinų

note: Name for fin
en: Finnish
lt: Suomių

note: Name for fra
en: French
lt: Prancūzų

note: Inverted name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
lt: Prancūzų, viduramžių (1400-1600)

note: Inverted name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
lt: Prancūzų, senoji (842-ca. 1400)

note: Inverted name for frr
en: Frisian, Northern
lt: Šiaurės fryzų

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
lt: Rytų fryzų

note: Inverted name for frs
en: Frisian, Eastern
lt: Rytų fryzų

note: Name for fry
en: Western Frisian
lt: Vakarų fryzų

note: Inverted name for fry
en: Frisian, Western
lt: Vakarų fryzų

note: Name for fse
en: Finnish Sign Language
lt: Suomių gestų kalba

note: Name for fsl
en: French Sign Language
lt: Prancūzų gestų kalba

note: Name for fss
en: Finland-Swedish Sign Language
lt: Suomių-švedų gestų kalba

note: Name for ful
en: Fulah
lt: Fulahų

note: Name for fur
en: Friulian
lt: Frulan

note: Inverted name for gan
en: Chinese, Gan
lt: Kinų, Gan

note: Name for gay
en: Gayo
lt: Gajo

note: Name for gba
en: Gbaya (Central African Republic)
lt: Gbaja (Centrinės Afrikos Respublika)

note: Name for gez
en: Geez
lt: Gyz

note: Name for gil
en: Gilbertese
lt: Gilbertiečių

note: Inverted name for gkp
en: Kpelle, Guinea
lt: Kpele, Gvinėjos

note: Inverted name for gla
en: Gaelic, Scottish
lt: Gėlų; škotų

note: Name for gle
en: Irish
lt: Airių

note: Name for glg
en: Galician
lt: Galisų

note: Name for glv
en: Manx
lt: Menksiečių

note: Inverted name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
lt: Vokiečių, viduramžių aukštaičių (ca. 1050-1500)

note: Inverted name for gml
en: German, Middle Low
lt: Vokiečių, viduramžių žemaičių

note: Inverted name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
lt: Vokiečių, senoji aukštaičių (ca. 750-1050)

note: Name for gon
en: Gondi
lt: Gondų

note: Name for got
en: Gothic
lt: Gotų

note: Inverted name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
lt: Graikų, senovinė (iki 1453)

note: Name for grn
en: Guarani
lt: Gvranių

note: Name for gse
en: Ghanaian Sign Language
lt: Ganos gestų kalba

note: Name for gsg
en: German Sign Language
lt: Vokiečių gestų kalba

note: Name for gsm
en: Guatemalan Sign Language
lt: Gvatemalos gestų kalba

note: Inverted name for gso
en: Gbaya, Southwest
lt: Gbaja, pietvakarių

note: Name for gss
en: Greek Sign Language
lt: Graikų gestų kalba

note: Inverted name for gsw
en: German, Swiss
lt: Šveicarijos vokiečių

note: Name for guj
en: Gujarati
lt: Gudžaratų

note: Name for gus
en: Guinean Sign Language
lt: Gvinėjos gestų kalba

note: Name for gwi
en: Gwichʼin
lt: Gvičino

note: Inverted name for gya
en: Gbaya, Northwest
lt: Gbaja, šiaurės vakarų

note: Name for hab
en: Hanoi Sign Language
lt: Hanojaus gestų kalba

note: Inverted name for hak
en: Chinese, Hakka
lt: Kinų, Hakka

note: Name for hau
en: Hausa
lt: Hausų

note: Name for haw
en: Hawaiian
lt: Havajiečių

note: Name for hbs
en: Serbo-Croatian
lt: Serbų-kroatų

note: Name for hds
en: Honduras Sign Language
lt: Hondūras gestų kalba

note: Name for heb
en: Hebrew
lt: Hebrajų

note: Name for her
en: Herero
lt: Hererų

note: Inverted name for hif
en: Hindi, Fiji
lt: Hindi, Fidžio

note: Name for hil
en: Hiligaynon
lt: Hiligainon

note: Name for hit
en: Hittite
lt: Hetitų

note: Name for hks
en: Hong Kong Sign Language
lt: Honkongo gestų kalba

note: Name for hmo
en: Hiri Motu
lt: Hiri motu

note: Name for hos
en: Ho Chi Minh City Sign Language
lt: Hošimino miesto gestų kalba

note: Name for hrv
en: Croatian
lt: Kroatų

note: Name for hsh
en: Hungarian Sign Language
lt: Vengrų gestų kalba

note: Name for hsl
en: Hausa Sign Language
lt: Hausų gestų kalba

note: Inverted name for hsn
en: Chinese, Xiang
lt: Kinų, Šiang

note: Inverted name for htx
en: Hittite, Middle
lt: Hetitų, viduramžių

note: Name for hun
en: Hungarian
lt: Vengrų

note: Name for hye
en: Armenian
lt: Armėnų

note: Name for iba
en: Iban
lt: Ibanų

note: Name for icl
en: Icelandic Sign Language
lt: Islandų gestų kalba

note: Name for iku
en: Inuktitut
lt: Inuktitutas

note: Name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
lt: Interlingua (tarpinė kalba) (Tarptautinė pagalbinės kalbos asociacija)

note: Name for ind
en: Indonesian
lt: Indoneziečių

note: Name for inh
en: Ingush
lt: Ingušų

note: Name for inl
en: Indonesian Sign Language
lt: Indoneziečių gestų kalba

note: Name for ins
en: Indian Sign Language
lt: Indų gestų kalba

note: Name for ipk
en: Inupiaq
lt: Inupiakų

note: Name for ise
en: Italian Sign Language
lt: Italų gestų kalba

note: Name for isg
en: Irish Sign Language
lt: Airių gestų kalba

note: Name for isl
en: Icelandic
lt: Islandų

note: Name for isr
en: Israeli Sign Language
lt: Izraelio gestų kalba

note: Name for ita
en: Italian
lt: Italų

note: Name for itk
en: Judeo-Italian
lt: Judėjų italų

note: Name for jav
en: Javanese
lt: Javiečių

note: Name for jbe
en: Judeo-Berber
lt: Judėjų berberų

note: Name for jge
en: Judeo-Georgian
lt: Judėjų gruzinų

note: Name for jos
en: Jordanian Sign Language
lt: Jordanijos gestų kalba

note: Name for jpn
en: Japanese
lt: Japonų

note: Name for jpr
en: Judeo-Persian
lt: Judėjų persų

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
lt: Judėjų arabų

note: Name for jsl
en: Japanese Sign Language
lt: Japonų gestų kalba

note: Inverted name for jye
en: Arabic, Judeo-Yemeni
lt: Arabų, Jemeno judėjų

note: Name for kaa
en: Kara-Kalpak
lt: Krakalpakų

note: Name for kab
en: Kabyle
lt: Kabilų

note: Name for kal
en: Kalaallisut
lt: Grenlandų

note: Name for kam
en: Kamba (Kenya)
lt: Kamba (Kenija)

note: Name for kan
en: Kannada
lt: Kanadų

note: Name for kas
en: Kashmiri
lt: Kašmyrų

note: Name for kat
en: Georgian
lt: Kartvelų

note: Name for kau
en: Kanuri
lt: Kanūrių

note: Name for kaw
en: Kawi
lt: Kavi

note: Name for kaz
en: Kazakh
lt: Kazachų

note: Name for kbd
en: Kabardian
lt: Kabardinų

note: Inverted name for kby
en: Kanuri, Manga
lt: Kanūrių

note: Name for kgi
en: Selangor Sign Language
lt: Selangoro gestų kalba

note: Name for kha
en: Khasi
lt: Kasi

note: Name for kho
en: Khotanese
lt: Kotanezų

note: Name for kik
en: Kikuyu
lt: Kikui

note: Name for kin
en: Kinyarwanda
lt: Kinjaruanda

note: Name for kir
en: Kirghiz
lt: Kirgizų

note: Name for kom
en: Komi
lt: Komių

note: Name for kor
en: Korean
lt: Korėjiečių

note: Name for kos
en: Kosraean
lt: Kosreanų

note: Name for kpe
en: Kpelle
lt: Kpele

note: Name for krc
en: Karachay-Balkar
lt: Karačiajų-balkarų

note: Name for krl
en: Karelian
lt: Karelų

note: Name for krs
en: Gbaya (Sudan)
lt: Gbaja (Sudanas)

note: Name for kru
en: Kurukh
lt: Kuruk

note: Name for kua
en: Kuanyama
lt: Kuaniama

note: Name for kum
en: Kumyk
lt: Kumykų

note: Name for kur
en: Kurdish
lt: Kurdų

note: Name for kvk
en: Korean Sign Language
lt: Korėjiečių gestų kalba

note: Inverted name for kxm
en: Khmer, Northern
lt: Khmerų, šiaurės

note: Name for lad
en: Ladino
lt: Ladinų

note: Name for lah
en: Lahnda
lt: Landa

note: Name for lao
en: Lao
lt: Laosiečių

note: Name for lat
en: Latin
lt: Lotynų

note: Name for lav
en: Latvian
lt: Latvių

note: Name for lbs
en: Libyan Sign Language
lt: Libijos gestų kalba

note: Name for lez
en: Lezghian
lt: Lezginų

note: Name for lim
en: Limburgan
lt: Limburgo tarmė

note: Name for lit
en: Lithuanian
lt: Lietuvių

note: Name for lls
en: Lithuanian Sign Language
lt: Lietuvių gestų kalba

note: Name for lmo
en: Lombard
lt: Lombardų

note: Name for lsl
en: Latvian Sign Language
lt: Latvių gestų kalba

note: Name for lso
en: Laos Sign Language
lt: Laoso gestų kalba

note: Inverted name for ltc
en: Chinese, Late Middle
lt: Kinų, vėlyvųjų viduramžių

note: Name for ltz
en: Luxembourgish
lt: Liuksemburgiečių

note: Name for lua
en: Luba-Lulua
lt: Luba lulua

note: Name for lub
en: Luba-Katanga
lt: Luba katanga

note: Name for lus
en: Lushai
lt: Lušai

note: Inverted name for lzh
en: Chinese, Literary
lt: Kinų, literatūrinė

note: Name for mad
en: Madurese
lt: Madurezų

note: Name for mah
en: Marshallese
lt: Maršalo salų

note: Name for mal
en: Malayalam
lt: Malajalių

note: Name for mar
en: Marathi
lt: Marathų

note: Name for mdf
en: Moksha
lt: Mokša

note: Name for mdl
en: Maltese Sign Language
lt: Maltos gestų kalba

note: Name for men
en: Mende (Sierra Leone)
lt: Mende (Siera Leonė)

note: Name for mfs
en: Mexican Sign Language
lt: Meksikiečių gestų kalba

note: Inverted name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
lt: Airių, viduramžių (900-1200)

note: Inverted name for mhp
en: Malay, Balinese
lt: Malajų, Baliečių

note: Name for mic
en: Mi'kmaq
lt: Mikmak

note: Name for min
en: Minangkabau
lt: Minankabu

note: Name for mis
en: Uncoded languages
lt: Kalbos, neturinčios suteikto kodo

note: Name for mkd
en: Macedonian
lt: Makedonų

note: Name for mlg
en: Malagasy
lt: Malagasių

note: Name for mlt
en: Maltese
lt: Maltiečių

note: Name for mnc
en: Manchu
lt: Manču

note: Name for mnk
en: Mandinka
lt: Mandinkų

note: Name for moh
en: Mohawk
lt: Mohok

note: Name for mok
en: Morori
lt: Maorių

note: Name for mon
en: Mongolian
lt: Mongolų

note: Name for mos
en: Mossi
lt: Mosi

note: Name for mri
en: Maori
lt: Maorių

note: Name for msd
en: Yucatec Maya Sign Language
lt: Jukatano majų gestų kalba

note: Name for msr
en: Mongolian Sign Language
lt: Mongolų gestų kalba

note: Name for mul
en: Multiple languages
lt: Sudėtinės kalbos

note: Name for mus
en: Creek
lt: Krykų

note: Name for mve
en: Marwari (Pakistan)
lt: Marvari (Pakistanas)

note: Inverted name for mvf
en: Mongolian, Peripheral
lt: Mongolų, periferijos

note: Name for mwl
en: Mirandese
lt: Mirandezų

note: Name for mwr
en: Marwari
lt: Marvari

note: Name for mya
en: Burmese
lt: Birmiečių

note: Name for myv
en: Erzya
lt: Erzyjų

note: Name for mzc
en: Madagascar Sign Language
lt: Madagaskaro gestų kalba

note: Name for mzg
en: Monastic Sign Language
lt: Vienuolių gestų kalba

note: Name for mzy
en: Mozambican Sign Language
lt: Mozambiko gestų kalba

note: Name for nap
en: Neapolitan
lt: Neapoliečių

note: Name for nau
en: Nauru
lt: Nauriečių

note: Name for nav
en: Navajo
lt: Navahų

note: Inverted name for nbl
en: Ndebele, South
lt: Pietų ndebelų

note: Name for nbs
en: Namibian Sign Language
lt: Namibijos gestų kalba

note: Name for ncs
en: Nicaraguan Sign Language
lt: Nikaragvos gestų kalba

note: Inverted name for nde
en: Ndebele, North
lt: Šiaurės ndebelų

note: Name for ndo
en: Ndonga
lt: Ndongų

note: Name for niu
en: Niuean
lt: Niuen

note: Name for nld
en: Dutch
lt: Olandų

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk
lt: Norvegų nynorsk

note: Name for nob
en: Norwegian Bokmål
lt: Norvegų bokmål

note: Name for nog
en: Nogai
lt: Nogų

note: Inverted name for non
en: Norse, Old
lt: Senovės skandinavų

note: Name for nor
en: Norwegian
lt: Norvegų

note: Name for nqo
en: N'Ko
lt: Enko

note: Name for nsi
en: Nigerian Sign Language
lt: Nigerijos gestų kalba

note: Name for nsl
en: Norwegian Sign Language
lt: Norvegų gestų kalba

note: Name for nsp
en: Nepalese Sign Language
lt: Nepaliečių gestų kalba

note: Name for nsr
en: Maritime Sign Language
lt: Jūrininkystės gestų kalba

note: Name for nya
en: Nyanja
lt: Nianja

note: Name for nym
en: Nyamwezi
lt: Niamvezi

note: Name for nyn
en: Nyankole
lt: Niankole

note: Name for nyo
en: Nyoro
lt: Nioro

note: Name for nzs
en: New Zealand Sign Language
lt: Naujosios Zelandijos gestų kalba

note: Inverted name for oav
en: Avar, Old
lt: Avarų, senoji

note: Inverted name for obr
en: Burmese, Old
lt: Birmiečių, senoji

note: Inverted name for obt
en: Breton, Old
lt: Bretonų, senoji

note: Inverted name for och
en: Chinese, Old
lt: Kinų, senoji

note: Name for oci
en: Occitan (post 1500)
lt: Očitarų (po 1500)

note: Inverted name for oco
en: Cornish, Old
lt: Kornų, senoji

note: Inverted name for odt
en: Dutch, Old
lt: Olandų, senoji

note: Inverted name for ofs
en: Frisian, Old
lt: Fryzų, senoji

note: Name for oge
en: Old Georgian
lt: Senovės Kartvelų

note: Inverted name for oge
en: Georgian, Old
lt: Kartvelų, Senoji

note: Inverted name for ojb
en: Ojibwa, Northwestern
lt: Ojibva, šiaurės vakarų

note: Inverted name for ojc
en: Ojibwa, Central
lt: Ojibva, centrinė

note: Inverted name for ojg
en: Ojibwa, Eastern
lt: Ojibva, rytinė

note: Name for oji
en: Ojibwa
lt: Ojibva

note: Inverted name for ojs
en: Ojibwa, Severn
lt: Ojibva, Severno

note: Inverted name for ojw
en: Ojibwa, Western
lt: Ojibva, vakarų

note: Inverted name for okl
en: Kentish Sign Language, Old
lt: Kento gestų kalba, senoji

note: Inverted name for omp
en: Manipuri, Old
lt: Manipuri, senoji

note: Inverted name for omr
en: Marathi, Old
lt: Marathų, senoji

note: Inverted name for oos
en: Ossetic, Old
lt: Osetinų, senoji

note: Name for orm
en: Oromo
lt: Oromų

note: Inverted name for orv
en: Russian, Old
lt: Rusų, senoji

note: Inverted name for osp
en: Spanish, Old
lt: Ispanų, senoji

note: Name for oss
en: Ossetian
lt: Osetinų

note: Inverted name for osx
en: Saxon, Old
lt: Saksų, senoji

note: Inverted name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
lt: Senoji turkų (1500-1928)

note: Inverted name for otb
en: Tibetan, Old
lt: Tibetiečių, senoji

note: Inverted name for otk
en: Turkish, Old
lt: Turkų, seniji

note: Inverted name for oty
en: Tamil, Old
lt: Tamilų, senoji

note: Inverted name for oui
en: Uighur, Old
lt: Uigūrų, senoji

note: Inverted name for owl
en: Welsh, Old
lt: Valų, senoji

note: Name for pan
en: Panjabi
lt: Pendžabų

note: Name for pap
en: Papiamento
lt: Papiemento

note: Name for pau
en: Palauan
lt: Palau

note: Inverted name for pcm
en: Pidgin, Nigerian
lt: Pidžinas, Nigerijos

note: Inverted name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
lt: Persu, senoji (ca.600-400 B.C.)

note: Name for phn
en: Phoenician
lt: Finikiečių

note: Name for pks
en: Pakistan Sign Language
lt: Pakistano gestų kalba

note: Inverted name for pmy
en: Malay, Papuan
lt: Malajiečių, papuasų

note: Name for pol
en: Polish
lt: Lenkų

note: Name for pon
en: Pohnpeian
lt: Ponapean

note: Name for por
en: Portuguese
lt: Portugalų

note: Name for prl
en: Peruvian Sign Language
lt: Peruiečių gestų kalba

note: Name for prz
en: Providencia Sign Language
lt: Providensijos gestų kalba

note: Inverted name for pse
en: Malay, Central
lt: Malajų, centro

note: Name for psg
en: Penang Sign Language
lt: Penango gestų kalba

note: Name for psl
en: Puerto Rican Sign Language
lt: Puerto Riko gestų kalba

note: Name for pso
en: Polish Sign Language
lt: Lenkų gestų kalba

note: Name for psp
en: Philippine Sign Language
lt: Filipiniečių gestų kalba

note: Name for psr
en: Portuguese Sign Language
lt: Portugalų gestų kalba

note: Name for pus
en: Pushto
lt: Puštūnų

note: Name for que
en: Quechua
lt: Kečujų

note: Name for raj
en: Rajasthani
lt: Radžastano

note: Inverted name for rmg
en: Norwegian, Traveller
lt: Norvegų, keliautojų

note: Name for rms
en: Romanian Sign Language
lt: Rumunų gestų kalba

note: Name for roh
en: Romansh
lt: Retoromanų

note: Name for rom
en: Romany
lt: Čigonų

note: Name for ron
en: Romanian
lt: Rumunų

note: Name for rsb
en: Romano-Serbian
lt: Rumunų-serbų

note: Name for rsl
en: Russian Sign Language
lt: Rusų gestų kalba

note: Inverted name for rup
en: Romanian, Macedo-
lt: Aromanių

note: Name for rus
en: Russian
lt: Rusų

note: Name for rwr
en: Marwari (India)
lt: Marvari (Indija)

note: Name for sad
en: Sandawe
lt: Sandavi

note: Name for sah
en: Yakut
lt: Jakutų

note: Name for sam
en: Samaritan Aramaic
lt: Samariečių armėjų

note: Name for san
en: Sanskrit
lt: Sanskritas

note: Name for scn
en: Sicilian
lt: Siciliečių

note: Name for sco
en: Scots
lt: Škotų

note: Name for sdl
en: Saudi Arabian Sign Language
lt: Saudo Arabijos gestų kalba

note: Name for sfs
en: South African Sign Language
lt: Pietų Afrikos gestų kalba

note: Inverted name for sga
en: Irish, Old (to 900)
lt: Airių, senoji (iki 900)

note: Name for sgg
en: Swiss-German Sign Language
lt: Šveicarų-vokiečių gestų kalba

note: Name for sgx
en: Sierra Leone Sign Language
lt: Siera Leonės gestų kalba

note: Name for shn
en: Shan
lt: Šanų

note: Inverted name for shu
en: Arabic, Chadian
lt: Arabų, Čado

note: Name for sim
en: Mende (Papua New Guinea)
lt: Mende (Papua ir Naujoji Gvinėja)

note: Name for slf
en: Swiss-Italian Sign Language
lt: Šveicarų-italų gestų kalba

note: Name for slk
en: Slovak
lt: Slovakų

note: Name for sls
en: Singapore Sign Language
lt: Singapūro gestų kalba

note: Name for slv
en: Slovenian
lt: Slovėnų

note: Inverted name for sma
en: Sami, Southern
lt: Sami, pietų

note: Inverted name for sme
en: Sami, Northern
lt: Sami, šiaurės

note: Name for smj
en: Lule Sami
lt: Lule sami

note: Name for smn
en: Inari Sami
lt: Inari sami

note: Inverted name for smn
en: Sami, Inari
lt: Inari sami

note: Name for smo
en: Samoan
lt: Samojiečių

note: Inverted name for sms
en: Sami, Skolt
lt: Skolt sami

note: Name for smu
en: Somray
lt: Somalių

note: Name for sna
en: Shona
lt: Šonų

note: Name for snd
en: Sindhi
lt: Sindų

note: Name for snk
en: Soninke
lt: Soninkių

note: Name for sog
en: Sogdian
lt: Sogdų

note: Name for som
en: Somali
lt: Somalių

note: Inverted name for sot
en: Sotho, Southern
lt: Pietų sotų

note: Name for spa
en: Spanish
lt: Ispanų

note: Name for sqi
en: Albanian
lt: Albanų

note: Name for sqs
en: Sri Lankan Sign Language
lt: Šri lankos gestų kalba

note: Name for srd
en: Sardinian
lt: Sardiniečių

note: Name for srp
en: Serbian
lt: Serbų

note: Name for ssp
en: Spanish Sign Language
lt: Ispanų gestų kalba

note: Name for ssr
en: Swiss-French Sign Language
lt: Šveicarų-prancūzų gestu kalba

note: Name for ssw
en: Swati
lt: Svazių

note: Name for sun
en: Sundanese
lt: Sundų

note: Name for sux
en: Sumerian
lt: Šumerų

note: Name for svk
en: Slovakian Sign Language
lt: Slovakų gestų kalba

note: Name for swe
en: Swedish
lt: Švedų

note: Name for swh
en: Swahili (individual language)
lt: Suahilių

note: Name for swl
en: Swedish Sign Language
lt: Švedų gestų kalba

note: Name for syc
en: Classical Syriac
lt: Klasikinė siriečių

note: Inverted name for syc
en: Syriac, Classical
lt: Siriečių, klasikinė

note: Name for syr
en: Syriac
lt: Senoji sirų

note: Name for tah
en: Tahitian
lt: Taitiečių

note: Name for tam
en: Tamil
lt: Tamilų

note: Name for tat
en: Tatar
lt: Totorių

note: Name for taw
en: Tai
lt: Tajų

note: Name for tel
en: Telugu
lt: Telugų

note: Name for ter
en: Tereno
lt: Terena

note: Name for tgk
en: Tajik
lt: Tadžikų

note: Name for tgl
en: Tagalog
lt: Tagalų

note: Name for tha
en: Thai
lt: Tajų

note: Name for tir
en: Tigrinya
lt: Tigrajų

note: Name for tmh
en: Tamashek
lt: Tamašek

note: Name for tog
en: Tonga (Nyasa)
lt: Tongų

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
lt: Tongų (Tonga salų)

note: Name for tpi
en: Tok Pisin
lt: Papua pidžinų

note: Name for tse
en: Tunisian Sign Language
lt: Tunisiečių gestų kalba

note: Name for tsi
en: Tsimshian
lt: Tsimšian

note: Name for tsm
en: Turkish Sign Language
lt: Turkų gestų kalba

note: Name for tsn
en: Tswana
lt: Tsvanų

note: Name for tso
en: Tsonga
lt: Tsongų

note: Name for tsq
en: Thai Sign Language
lt: Tajų gestų kalba

note: Name for tss
en: Taiwan Sign Language
lt: Taivanio gestų kalba

note: Name for tuk
en: Turkmen
lt: Turkmėnų

note: Name for tur
en: Turkish
lt: Turkų

note: Inverted name for tvy
en: Pidgin, Timor
lt: Pidžinas, Timoro

note: Name for twi
en: Twi
lt: Tvi

note: Name for tyv
en: Tuvinian
lt: Tuvių

note: Name for tza
en: Tanzanian Sign Language
lt: Tanzanijos gestų kalba

note: Name for udm
en: Udmurt
lt: Udmurtų

note: Name for uga
en: Ugaritic
lt: Ugaritų

note: Name for ugn
en: Ugandan Sign Language
lt: Ugandos gestų kalba

note: Name for ugy
en: Uruguayan Sign Language
lt: Urugvajiečių gestų kalba

note: Name for uig
en: Uighur
lt: Uigūrų

note: Name for ukl
en: Ukrainian Sign Language
lt: Ukrainiečių gestų kalba

note: Name for ukr
en: Ukrainian
lt: Ukrainiečių

note: Name for und
en: Undetermined
lt: Nenustatyta

note: Name for uzb
en: Uzbek
lt: Uzbekų

note: Name for vec
en: Venetian
lt: Venetų

note: Name for vie
en: Vietnamese
lt: Vietnamiečių

note: Name for vol
en: Volapük
lt: Volapiukas

note: Name for vot
en: Votic
lt: Vodų

note: Name for vsi
en: Moldova Sign Language
lt: Moldavijos gestų kalba

note: Name for vsl
en: Venezuelan Sign Language
lt: Venesuelos gestų kalba

note: Name for vsv
en: Valencian Sign Language
lt: Valensijos gestų kalba

note: Name for wal
en: Wolaytta
lt: Valamo

note: Name for war
en: Waray (Philippines)
lt: Varai (Filipinai)

note: Name for was
en: Washo
lt: Vašo

note: Inverted name for wes
en: Pidgin, Cameroon
lt: Pidžinas, Kamerūno

note: Name for wln
en: Walloon
lt: Valonų

note: Name for wol
en: Wolof
lt: Volofų

note: Name for wrz
en: Waray (Australia)
lt: Varai (Australija)

note: Inverted name for wuu
en: Chinese, Wu
lt: Kinų, Vu

note: Inverted name for xaa
en: Arabic, Andalusian
lt: Arabų, Andalūzijos

note: Inverted name for xbm
en: Breton, Middle
lt: Bretonų, viduramžių

note: Inverted name for xcl
en: Armenian, Classical
lt: Armėnų, klasikinė

note: Inverted name for xct
en: Tibetan, Classical
lt: Tibetiečių, klasikinė

note: Name for xcv
en: Chuvantsy
lt: Čiuvašų

note: Inverted name for xdy
en: Dayak, Malayic
lt: Dajakų

note: Name for xho
en: Xhosa
lt: Kosų

note: Name for xki
en: Kenyan Sign Language
lt: Kenijos gestų kalba

note: Inverted name for xmk
en: Macedonian, Ancient
lt: Makedonų, senovinė

note: Name for xml
en: Malaysian Sign Language
lt: Malaizijos gestų kalba

note: Name for xms
en: Moroccan Sign Language
lt: Maroko gestų kalba

note: Inverted name for xna
en: North Arabian, Ancient
lt: Šiaurės arabų, senovinė

note: Inverted name for xng
en: Mongolian, Middle
lt: Mongolų, viduramžių

note: Inverted name for xpe
en: Kpelle, Liberia
lt: Kpele, Liberijos

note: Inverted name for xzp
en: Zapotec, Ancient
lt: Zapotekų, senovinė

note: Name for yao
en: Yao
lt: Jao

note: Name for yap
en: Yapese
lt: Japezų

note: Inverted name for ydd
en: Yiddish, Eastern
lt: Jidiš, rytų

note: Inverted name for yhd
en: Arabic, Judeo-Iraqi
lt: Arabų, Irako judejų

note: Name for yid
en: Yiddish
lt: Jidiš

note: Inverted name for yih
en: Yiddish, Western
lt: Jidiš, vakarų

note: Name for yor
en: Yoruba
lt: Jorubų

note: Name for ysl
en: Yugoslavian Sign Language
lt: Jugoslavijos gestų kalba

note: Inverted name for yue
en: Chinese, Yue
lt: Kinų, Kantono

note: Name for zap
en: Zapotec
lt: Zapotekų

note: Name for zha
en: Zhuang
lt: Džuangų

note: Name for zho
en: Chinese
lt: Kinų

note: Name for zib
en: Zimbabwe Sign Language
lt: Zimbabvės gestų kalba

note: Name for zsl
en: Zambian Sign Language
lt: Zambijos gestų kalba

note: Inverted name for zsm
en: Malay, Standard
lt: Malajų, bendrinė

note: Name for zul
en: Zulu
lt: Zulų (zulusų)
