iso_639-2 - en to ja translation catalogue (442 entries)

note: Name for aar
en: Afar
ja: アファル語

note: Name for abk
en: Abkhazian
ja: アブハジア語

note: Name for ace
en: Achinese
ja: アチェー語

note: Name for ach
en: Acoli
ja: アチョリ語

note: Name for ada
en: Adangme
ja: アダングメ語

note: Name for ady
en: Adyghe; Adygei
ja: アディゲ語; アディジェイ語

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
ja: アフロ・アジア語族

note: Name for afh
en: Afrihili
ja: アフリヒリ語

note: Name for afr
en: Afrikaans
ja: アフリカーンス語

note: Name for ain
en: Ainu
ja: アイヌ語

note: Name for aka
en: Akan
ja: アカン語

note: Name for akk
en: Akkadian
ja: アッカド語

note: Name for ale
en: Aleut
ja: アレウト語

note: Name for alg
en: Algonquian languages
ja: アルゴンキアン語族

note: Name for alt
en: Southern Altai
ja: 南アルタイ語

note: Name for amh
en: Amharic
ja: アムハラ語

note: Name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
ja: 英語, 古期 (約 450-1100)

note: Name for anp
en: Angika
ja: アンギカ語

note: Name for apa
en: Apache languages
ja: アパッチ語族

note: Name for ara
en: Arabic
ja: アラビア語

note: Name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
ja: 公用アラム語 (700-300 BCE); 帝国アラム語 (700-300 BCE)

note: Name for arg
en: Aragonese
ja: アラゴン語

note: Name for arp
en: Arapaho
ja: アラパホー語

note: Name for art
en: Artificial languages
ja: 人工言語

note: Name for arw
en: Arawak
ja: アラワク語

note: Name for asm
en: Assamese
ja: アッサム語

note: Name for ast
en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
ja: アストゥリアス語

note: Name for ath
en: Athapascan languages
ja: アサパスカン語族

note: Name for aus
en: Australian languages
ja: オーストラリア語族

note: Name for ava
en: Avaric
ja: アヴァル語

note: Name for ave
en: Avestan
ja: アヴェスタ語

note: Name for awa
en: Awadhi
ja: アワディー語

note: Name for aym
en: Aymara
ja: アイマラ語

note: Name for aze
en: Azerbaijani
ja: アゼルバイジャン語

note: Name for bad
en: Banda languages
ja: バンダ語族

note: Name for bai
en: Bamileke languages
ja: バミレケ語族

note: Name for bak
en: Bashkir
ja: バシキール語

note: Name for bal
en: Baluchi
ja: バルーチー語

note: Name for bam
en: Bambara
ja: バンバラ語

note: Name for ban
en: Balinese
ja: バリ語

note: Name for bas
en: Basa
ja: バサ語

note: Name for bat
en: Baltic languages
ja: バルト語派

note: Name for bej
en: Beja; Bedawiyet
ja: べジャ語

note: Name for bel
en: Belarusian
ja: 白ロシア語

note: Name for bem
en: Bemba
ja: ベンバ語

note: Name for ben
en: Bengali
ja: ベンガル語

note: Common name for ben
en: Bangla
ja: ベンガル語

note: Name for ber
en: Berber languages
ja: ベルベル語族

note: Name for bho
en: Bhojpuri
ja: ボージプリー語

note: Name for bih
en: Bihari languages
ja: ビハール語族

note: Name for bik
en: Bikol
ja: ビコル語

note: Name for bin
en: Bini; Edo
ja: ビニ語; エド語

note: Name for bis
en: Bislama
ja: ビスラマ語

note: Name for bla
en: Siksika
ja: シクシカ語

note: Name for bnt
en: Bantu (Other)
ja: バントゥー語（その他）

note: Name for bod
en: Tibetan
ja: チベット語

note: Name for bos
en: Bosnian
ja: ボスニア語

note: Name for bra
en: Braj
ja: ブラジ語

note: Name for bre
en: Breton
ja: ブルトン語

note: Name for btk
en: Batak languages
ja: バタク語族

note: Name for bua
en: Buriat
ja: ブリヤート語

note: Name for bug
en: Buginese
ja: ブギ語

note: Name for bul
en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

note: Name for byn
en: Blin; Bilin
ja: Blin; ビリン語

note: Name for cad
en: Caddo
ja: カドー語

note: Name for car
en: Galibi Carib
ja: ガリビ・カリブ語

note: Name for cat
en: Catalan; Valencian
ja: カタロニア語; バレンシア語

note: Name for cau
en: Caucasian languages
ja: コーカサス諸語

note: Name for ceb
en: Cebuano
ja: セブアノ語

note: Name for cel
en: Celtic languages
ja: ケルト語派

note: Name for ces
en: Czech
ja: チェコ語

note: Name for cha
en: Chamorro
ja: チャモロ語

note: Name for chb
en: Chibcha
ja: チブチャ語

note: Name for che
en: Chechen
ja: チェチェン語

note: Name for chg
en: Chagatai
ja: チャガタイ語

note: Name for chk
en: Chuukese
ja: チューク語

note: Name for chm
en: Mari
ja: マリ語

note: Name for chn
en: Chinook jargon
ja: チヌーク混成語

note: Name for cho
en: Choctaw
ja: チョクトー語

note: Name for chr
en: Cherokee
ja: チェロキー語

note: Name for chu
en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
ja: 教会スラブ語; 古スラブ語; 教会スラブ語; 古ブルガリア語; 古教会スラブ語

note: Name for chv
en: Chuvash
ja: チュヴァシュ語

note: Name for chy
en: Cheyenne
ja: シャイアン語

note: Name for cmc
en: Chamic languages
ja: チャム語族

note: Name for cnr
en: Montenegrin
ja: モンテネグロ語

note: Name for cop
en: Coptic
ja: コプト語

note: Name for cor
en: Cornish
ja: コーンウォール語

note: Name for cos
en: Corsican
ja: コルシカ語

note: Name for cre
en: Cree
ja: クリー語

note: Name for crh
en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
ja: クリミア・タタール語; クリミア・トルコ語

note: Name for csb
en: Kashubian
ja: カシューブ語

note: Name for cus
en: Cushitic languages
ja: クシ語派

note: Name for cym
en: Welsh
ja: ウェールズ語

note: Name for dak
en: Dakota
ja: ダコタ語

note: Name for dan
en: Danish
ja: デンマーク語

note: Name for dar
en: Dargwa
ja: ダルガン語

note: Name for day
en: Land Dayak languages
ja: ランドダヤク語族

note: Name for del
en: Delaware
ja: デラウェア語

note: Name for den
en: Slave (Athapascan)
ja: スレイビー語 (アサパスカン語)

note: Name for deu
en: German
ja: ドイツ語

note: Name for dgr
en: Dogrib
ja: ドグリブ語

note: Name for din
en: Dinka
ja: ディンカ語

note: Name for div
en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
ja: ディベヒ語; ディヴェーヒー語; モルジブ語

note: Name for doi
en: Dogri
ja: ドグリ語

note: Name for dsb
en: Lower Sorbian
ja: 低ソルビア語

note: Name for dua
en: Duala
ja: ドゥアラ語

note: Name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
ja: オランダ語, 中世 (約1050-1350)

note: Name for dyu
en: Dyula
ja: デゥウラ語

note: Name for dzo
en: Dzongkha
ja: ゾンカ語

note: Name for efi
en: Efik
ja: エフィク語

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
ja: エジプト語 (古代)

note: Name for eka
en: Ekajuk
ja: エカジュク語

note: Name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
ja: ギリシア語, 現代 (1453-)

note: Name for elx
en: Elamite
ja: エラム語

note: Name for eng
en: English
ja: 英語

note: Name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
ja: 英語, 中世 (1100-1500)

note: Name for epo
en: Esperanto
ja: エスペラント語

note: Name for est
en: Estonian
ja: エストニア語

note: Name for eus
en: Basque
ja: バスク語

note: Name for ewe
en: Ewe
ja: エウェ語

note: Name for ewo
en: Ewondo
ja: エウォンド語

note: Name for fan
en: Fang
ja: ファング語

note: Name for fao
en: Faroese
ja: フェロー語

note: Name for fas
en: Persian
ja: ペルシア語

note: Name for fat
en: Fanti
ja: ファンティー語

note: Name for fij
en: Fijian
ja: フィジー語

note: Name for fil
en: Filipino; Pilipino
ja: フィリピノ語; ピリピノ語

note: Name for fin
en: Finnish
ja: フィン語

note: Name for fon
en: Fon
ja: フォン語

note: Name for fra
en: French
ja: フランス語

note: Name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
ja: フランス語, 中世 (約 1400-1600)

note: Name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
ja: フランス語, 古 (842-約 1400)

note: Name for frr
en: Northern Frisian
ja: 北フリジア語

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
ja: 東フリジア語

note: Name for fry
en: Western Frisian
ja: 西フリジア語

note: Name for ful
en: Fulah
ja: フラ語

note: Name for fur
en: Friulian
ja: フリウリ語

note: Name for gaa
en: Ga
ja: ガ語

note: Name for gay
en: Gayo
ja: ガヨ語

note: Name for gba
en: Gbaya
ja: バヤ語

note: Name for gez
en: Geez
ja: ゲーズ語

note: Name for gil
en: Gilbertese
ja: キリバス語

note: Name for gla
en: Gaelic; Scottish Gaelic
ja: ゲール語; スコットランド・ゲール語

note: Name for gle
en: Irish
ja: アイルランド語

note: Name for glg
en: Galician
ja: ガリシア語

note: Name for glv
en: Manx
ja: マン島語

note: Name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
ja: ドイツ語, 中高 (約 1050-1500)

note: Name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
ja: ドイツ語, 古高 (約 750-1050)

note: Name for gon
en: Gondi
ja: ゴーンディー語

note: Name for gor
en: Gorontalo
ja: ゴロンタロ語

note: Name for got
en: Gothic
ja: ゴート語

note: Name for grb
en: Grebo
ja: グレボ語

note: Name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
ja: ギリシア語, 古代 (-1453)

note: Name for grn
en: Guarani
ja: グアラニー

note: Name for guj
en: Gujarati
ja: グジャラーティー語

note: Name for gwi
en: Gwich'in
ja: グウィッチン語

note: Name for hai
en: Haida
ja: ハイダ語

note: Name for hat
en: Haitian; Haitian Creole
ja: ハイチ; ハイチ混成語

note: Name for hau
en: Hausa
ja: ハウサ語

note: Name for haw
en: Hawaiian
ja: ハワイ語

note: Name for heb
en: Hebrew
ja: ヘブライ語

note: Name for her
en: Herero
ja: ヘレロ語

note: Name for hil
en: Hiligaynon
ja: ヒリガイノン語

note: Name for hin
en: Hindi
ja: ヒンディー語

note: Name for hit
en: Hittite
ja: ヒッタイト語

note: Name for hmo
en: Hiri Motu
ja: ヒリモトゥ語

note: Name for hrv
en: Croatian
ja: クロアチア語

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
ja: 上ソルビア語

note: Name for hun
en: Hungarian
ja: ハンガリー語

note: Name for hup
en: Hupa
ja: アタパスカ語

note: Name for hye
en: Armenian
ja: アルメニア語

note: Name for iba
en: Iban
ja: イバン語

note: Name for ibo
en: Igbo
ja: イボ語

note: Name for ido
en: Ido
ja: イド語

note: Name for ijo
en: Ijo languages
ja: イジョ語族

note: Name for iku
en: Inuktitut
ja: イヌクウティトット語

note: Name for ilo
en: Iloko
ja: イロカノ語

note: Name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
ja: インターリングア語 (国際補助語協会)

note: Name for ind
en: Indonesian
ja: インドネシア語

note: Name for inh
en: Ingush
ja: イングシ語

note: Name for ipk
en: Inupiaq
ja: イヌピアック語

note: Name for ira
en: Iranian languages
ja: イラン語派

note: Name for iro
en: Iroquoian languages
ja: イロコイ語族

note: Name for isl
en: Icelandic
ja: アイスランド語

note: Name for ita
en: Italian
ja: イタリア語

note: Name for jav
en: Javanese
ja: ジャワ語

note: Name for jbo
en: Lojban
ja: ロジバン語

note: Name for jpn
en: Japanese
ja: 日本語

note: Name for jpr
en: Judeo-Persian
ja: ユダヤ・ペルシア語

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
ja: ユダヤ・アラビア語

note: Name for kaa
en: Kara-Kalpak
ja: カラ・カルパク語

note: Name for kab
en: Kabyle
ja: カビル語

note: Name for kac
en: Kachin; Jingpho
ja: カチン語; Jingpho

note: Name for kal
en: Kalaallisut; Greenlandic
ja: カラアリス語; グリーンランド語

note: Name for kam
en: Kamba
ja: カンバ語

note: Name for kan
en: Kannada
ja: カンナダ語

note: Name for kar
en: Karen languages
ja: カレン語族

note: Name for kas
en: Kashmiri
ja: カシミーリー語

note: Name for kat
en: Georgian
ja: グルジア語

note: Name for kau
en: Kanuri
ja: カヌリ語

note: Name for kaw
en: Kawi
ja: カウィ語

note: Name for kaz
en: Kazakh
ja: カザーフ語

note: Name for kbd
en: Kabardian
ja: カバルダ語

note: Name for kha
en: Khasi
ja: カシ語

note: Name for khm
en: Central Khmer
ja: 中央クメール語

note: Name for kik
en: Kikuyu; Gikuyu
ja: キクユ語; Gikuyu

note: Name for kin
en: Kinyarwanda
ja: キンヤルワンダ語

note: Name for kir
en: Kirghiz; Kyrgyz
ja: キルギス語; クルグズ語

note: Name for kmb
en: Kimbundu
ja: キンブンドゥ語

note: Name for kok
en: Konkani
ja: コンカニー語

note: Name for kom
en: Komi
ja: コミ語

note: Name for kon
en: Kongo
ja: コンゴ語

note: Name for kor
en: Korean
ja: 朝鮮語

note: Name for kos
en: Kosraean
ja: コスラエ語

note: Name for kpe
en: Kpelle
ja: クペレ語

note: Name for krc
en: Karachay-Balkar
ja: カラチャイ・バルカル語

note: Name for krl
en: Karelian
ja: カレリア語

note: Name for kro
en: Kru languages
ja: クルー語族

note: Name for kru
en: Kurukh
ja: クルク語

note: Name for kua
en: Kuanyama; Kwanyama
ja: クアニャマ語; Kwanyama

note: Name for kum
en: Kumyk
ja: クムク語

note: Name for kur
en: Kurdish
ja: クルド語

note: Name for kut
en: Kutenai
ja: クテナイ語

note: Name for lad
en: Ladino
ja: ラジノ語

note: Name for lah
en: Lahnda
ja: ラフンダー語

note: Name for lam
en: Lamba
ja: ランバ語

note: Name for lao
en: Lao
ja: ラオ語

note: Name for lat
en: Latin
ja: ラテン語

note: Name for lav
en: Latvian
ja: ラトビア語

note: Name for lez
en: Lezghian
ja: レズギ語

note: Name for lim
en: Limburgan; Limburger; Limburgish
ja: リンブルフ語

note: Name for lin
en: Lingala
ja: リンガラ語

note: Name for lit
en: Lithuanian
ja: リトアニア語

note: Name for lol
en: Mongo
ja: モンゴ語

note: Name for loz
en: Lozi
ja: ロジ語

note: Name for ltz
en: Luxembourgish; Letzeburgesch
ja: ルクセンブルク語; レッツェブルク語

note: Name for lua
en: Luba-Lulua
ja: ルバ・ルルア語

note: Name for lub
en: Luba-Katanga
ja: ルバ語

note: Name for lug
en: Ganda
ja: ガンダ語

note: Name for lui
en: Luiseno
ja: ルイセニョ語

note: Name for lun
en: Lunda
ja: ルンダ語

note: Name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
ja: ルオ語 (ケニアとタンザニア)

note: Name for lus
en: Lushai
ja: ルシャイ語

note: Name for mad
en: Madurese
ja: マドゥラ語

note: Name for mag
en: Magahi
ja: マガヒー語

note: Name for mah
en: Marshallese
ja: マーシャル語

note: Name for mai
en: Maithili
ja: マイティリー語

note: Name for mak
en: Makasar
ja: マカッサル語

note: Name for mal
en: Malayalam
ja: マラヤーラム語

note: Name for man
en: Mandingo
ja: マンディンゴ語

note: Name for mar
en: Marathi
ja: マラーティー語

note: Name for mas
en: Masai
ja: マサイ語

note: Name for mdf
en: Moksha
ja: モクシャ語

note: Name for mdr
en: Mandar
ja: マンダル語

note: Name for men
en: Mende
ja: メンデ語

note: Name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
ja: アイルランド語, 中期 (900-1200)

note: Name for mic
en: Mi'kmaq; Micmac
ja: Mi'kmaq; ミクマク語

note: Name for min
en: Minangkabau
ja: ミナンカバウ語

note: Name for mkd
en: Macedonian
ja: マケドニア語

note: Name for mlg
en: Malagasy
ja: マラガシ語

note: Name for mlt
en: Maltese
ja: マルタ語

note: Name for mnc
en: Manchu
ja: 満州語

note: Name for mni
en: Manipuri
ja: マニプル語

note: Name for mno
en: Manobo languages
ja: マノボ語族

note: Name for moh
en: Mohawk
ja: モーホーク語

note: Name for mon
en: Mongolian
ja: 蒙古語

note: Name for mos
en: Mossi
ja: モッシー語

note: Name for mri
en: Maori
ja: マオリ語

note: Name for msa
en: Malay
ja: マライ語

note: Name for mul
en: Multiple languages
ja: 多言語

note: Name for mun
en: Munda languages
ja: ムンダ語族

note: Name for mus
en: Creek
ja: クリーク語

note: Name for mwl
en: Mirandese
ja: ミランダ語

note: Name for mwr
en: Marwari
ja: マールワーリー語

note: Name for mya
en: Burmese
ja: ビルマ語

note: Name for myn
en: Mayan languages
ja: マヤ語族

note: Name for myv
en: Erzya
ja: エルジャ語

note: Name for nah
en: Nahuatl languages
ja: ナワトル語族

note: Name for nap
en: Neapolitan
ja: ナポリ語

note: Name for nau
en: Nauru
ja: ナウル語

note: Name for nav
en: Navajo; Navaho
ja: ナヴァホ語

note: Name for nbl
en: Ndebele, South; South Ndebele
ja: マタベレ語, 南; 南ヌデベレ語

note: Name for nde
en: Ndebele, North; North Ndebele
ja: マタベレ語, 北; 北ヌデベレ語

note: Name for ndo
en: Ndonga
ja: ンドンガ語

note: Name for nds
en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
ja: 低地ドイツ語; 低地サクソン語; ドイツ語, 低地; サクソン, 低地

note: Name for nep
en: Nepali
ja: ネパール語

note: Name for nia
en: Nias
ja: ニアス語

note: Name for niu
en: Niuean
ja: ニウーエイ語

note: Name for nld
en: Dutch; Flemish
ja: オランダ語; フラマン語

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
ja: ニーノシュク・ノルウェー語; ノルウェー語, ニーノシュク

note: Name for nog
en: Nogai
ja: ノガイ語

note: Name for non
en: Norse, Old
ja: スカンジナビア語, 古期

note: Name for nor
en: Norwegian
ja: ノルウェー語

note: Name for nqo
en: N'Ko
ja: ンコ語

note: Name for nub
en: Nubian languages
ja: ヌバ語族

note: Name for nwc
en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
ja: 古典ネワール語; 古期ネワール語; Classical Nepal Bhasa

note: Name for nya
en: Chichewa; Chewa; Nyanja
ja: チチェワ語; チェワ語; ニャンジャ語

note: Name for nym
en: Nyamwezi
ja: ムエジ語

note: Name for nyn
en: Nyankole
ja: ニャンコレ語

note: Name for nyo
en: Nyoro
ja: ニョロ語

note: Name for nzi
en: Nzima
ja: ンゼマ語

note: Name for oji
en: Ojibwa
ja: オジブワ語

note: Name for ori
en: Oriya
ja: オリヤー語

note: Name for orm
en: Oromo
ja: オロモ語

note: Name for osa
en: Osage
ja: オーセージ語

note: Name for oss
en: Ossetian; Ossetic
ja: オセト語; オセット語

note: Name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
ja: トルコ語, オスマン (1500-1928)

note: Name for oto
en: Otomian languages
ja: オトミ語族

note: Name for pag
en: Pangasinan
ja: パンガシナーン語

note: Name for pal
en: Pahlavi
ja: パーラヴィー語

note: Name for pan
en: Panjabi; Punjabi
ja: パンジャブ語; Punjabi

note: Name for pap
en: Papiamento
ja: パピアメント語

note: Name for pau
en: Palauan
ja: パラオ語

note: Name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
ja: ペルシア語, 古代 (紀元前約 600-400)

note: Name for phn
en: Phoenician
ja: フェニキア語

note: Name for pli
en: Pali
ja: パーリ語

note: Name for pol
en: Polish
ja: ポーランド語

note: Name for pon
en: Pohnpeian
ja: ポンペイ語

note: Name for por
en: Portuguese
ja: ポルトガル語

note: Name for pra
en: Prakrit languages
ja: プラークリット語族

note: Name for qaa-qtz
en: Reserved for local use
ja: 局所利用のため予約

note: Name for que
en: Quechua
ja: キチュワ語

note: Name for raj
en: Rajasthani
ja: ラージャスターニー語

note: Name for rap
en: Rapanui
ja: ラパヌーイ語

note: Name for roh
en: Romansh
ja: ロマンシュ語

note: Name for rom
en: Romany
ja: ロマニ語

note: Name for run
en: Rundi
ja: ルンディ語

note: Name for rup
en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
ja: Aromanian; アルーマニア語; マケド・ルーマニア語

note: Name for rus
en: Russian
ja: ロシア語

note: Name for sad
en: Sandawe
ja: サンダウェ語

note: Name for sag
en: Sango
ja: サンゴ語

note: Name for sah
en: Yakut
ja: ヤクート語

note: Name for sal
en: Salishan languages
ja: サリシュ語族

note: Name for sam
en: Samaritan Aramaic
ja: サマリア語

note: Name for san
en: Sanskrit
ja: 梵語

note: Name for sas
en: Sasak
ja: ササク語

note: Name for sat
en: Santali
ja: サンターリー語

note: Name for scn
en: Sicilian
ja: シチリア語

note: Name for sco
en: Scots
ja: スコットランド語

note: Name for sel
en: Selkup
ja: セリクプ語

note: Name for sga
en: Irish, Old (to 900)
ja: アイルランド語, 古 (-900)

note: Name for sgn
en: Sign Languages
ja: 手話語族

note: Name for shn
en: Shan
ja: シャン語

note: Name for sid
en: Sidamo
ja: シダモ語

note: Name for sin
en: Sinhala; Sinhalese
ja: シンハラ語; シンハリーズ語

note: Name for sio
en: Siouan languages
ja: スー語族

note: Name for slk
en: Slovak
ja: スロヴァキア語

note: Name for slv
en: Slovenian
ja: スロヴェニア語

note: Name for sma
en: Southern Sami
ja: 南サーミ語

note: Name for sme
en: Northern Sami
ja: 北サーミ語

note: Name for smj
en: Lule Sami
ja: ルレ・サーミ語

note: Name for smn
en: Inari Sami
ja: イナリ・サーミ語

note: Name for smo
en: Samoan
ja: サモア語

note: Name for sms
en: Skolt Sami
ja: スコルト・サーミ語

note: Name for sna
en: Shona
ja: ショナ語

note: Name for snd
en: Sindhi
ja: シンディー語

note: Name for snk
en: Soninke
ja: ソニンケ語

note: Name for sog
en: Sogdian
ja: ソグド語

note: Name for som
en: Somali
ja: ソマリ語

note: Name for son
en: Songhai languages
ja: ソンガイ語族

note: Name for sot
en: Sotho, Southern
ja: ソト語, 南

note: Name for spa
en: Spanish; Castilian
ja: スペイン語; Castilian

note: Name for sqi
en: Albanian
ja: アルバニア語

note: Name for srd
en: Sardinian
ja: サルデーニャ語

note: Name for srn
en: Sranan Tongo
ja: スリナム語

note: Name for srp
en: Serbian
ja: セルビア語

note: Name for srr
en: Serer
ja: セレル語

note: Name for ssw
en: Swati
ja: シスワティ語

note: Name for suk
en: Sukuma
ja: スクマ語

note: Name for sun
en: Sundanese
ja: スンダ語

note: Name for sus
en: Susu
ja: スス語

note: Name for sux
en: Sumerian
ja: シュメール語

note: Name for swa
en: Swahili
ja: スワヒリ語

note: Name for swe
en: Swedish
ja: スウェーデン語

note: Name for syc
en: Classical Syriac
ja: 古代シリア語

note: Name for syr
en: Syriac
ja: シリア語

note: Name for tah
en: Tahitian
ja: タヒチ語

note: Name for tai
en: Tai languages
ja: タイ諸語

note: Name for tam
en: Tamil
ja: タミル語

note: Name for tat
en: Tatar
ja: タタール語

note: Name for tel
en: Telugu
ja: テルグ語

note: Name for tem
en: Timne
ja: テムネ語

note: Name for ter
en: Tereno
ja: テレーノ語

note: Name for tet
en: Tetum
ja: テトゥン語

note: Name for tgk
en: Tajik
ja: タジク語

note: Name for tgl
en: Tagalog
ja: タガログ語

note: Name for tha
en: Thai
ja: タイ語

note: Name for tig
en: Tigre
ja: ティグレ語

note: Name for tir
en: Tigrinya
ja: ティグリニア語

note: Name for tiv
en: Tiv
ja: ティブ語

note: Name for tkl
en: Tokelau
ja: トケラウ語

note: Name for tlh
en: Klingon; tlhIngan-Hol
ja: クリンゴン語; tlhIngan-Hol

note: Name for tli
en: Tlingit
ja: トリンギット語

note: Name for tmh
en: Tamashek
ja: タマシェク語

note: Name for tog
en: Tonga (Nyasa)
ja: トンガ語 (ニアサ)

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
ja: トンガ語 (トンガ諸島)

note: Name for tpi
en: Tok Pisin
ja: トク・ピシン語

note: Name for tsi
en: Tsimshian
ja: チムシュ語

note: Name for tsn
en: Tswana
ja: ツワナ語

note: Name for tso
en: Tsonga
ja: ツォンガ語

note: Name for tuk
en: Turkmen
ja: トゥルクメン語

note: Name for tum
en: Tumbuka
ja: トゥンブカ語

note: Name for tup
en: Tupi languages
ja: トゥピ語族

note: Name for tur
en: Turkish
ja: トルコ語

note: Name for tut
en: Altaic languages
ja: アルタイ諸語

note: Name for tvl
en: Tuvalu
ja: ツバル語

note: Name for twi
en: Twi
ja: トウィ語

note: Name for tyv
en: Tuvinian
ja: トゥヴァ語

note: Name for udm
en: Udmurt
ja: ウドムルト語

note: Name for uga
en: Ugaritic
ja: ウガリット語

note: Name for uig
en: Uighur; Uyghur
ja: ウイグル語; Uyghur

note: Name for ukr
en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

note: Name for umb
en: Umbundu
ja: アンブンドゥ語

note: Name for und
en: Undetermined
ja: 言語名不明

note: Name for urd
en: Urdu
ja: ウルドゥー語

note: Name for uzb
en: Uzbek
ja: ウズベク語

note: Name for vai
en: Vai
ja: ヴァイ語

note: Name for ven
en: Venda
ja: ベンダ語

note: Name for vie
en: Vietnamese
ja: ベトナム語

note: Name for vol
en: Volapük
ja: ボラピューク語

note: Name for vot
en: Votic
ja: ヴォート語

note: Name for wak
en: Wakashan languages
ja: ワカシ語族

note: Name for war
en: Waray
ja: ワライ語

note: Name for was
en: Washo
ja: ワショ語

note: Name for wen
en: Sorbian languages
ja: ソルビア語族

note: Name for wln
en: Walloon
ja: ワロン語

note: Name for wol
en: Wolof
ja: ウォロフ語

note: Name for xal
en: Kalmyk; Oirat
ja: カルミック語; オイラート語

note: Name for xho
en: Xhosa
ja: ホサ語

note: Name for yao
en: Yao
ja: ヤオ語

note: Name for yap
en: Yapese
ja: ヤップ語

note: Name for yid
en: Yiddish
ja: イディッシュ語

note: Name for yor
en: Yoruba
ja: ヨルバ語

note: Name for ypk
en: Yupik languages
ja: ユピック語族

note: Name for zap
en: Zapotec
ja: ザポテック語

note: Name for zen
en: Zenaga
ja: ゼナガ語

note: Name for zha
en: Zhuang; Chuang
ja: チュワン語; チワン語

note: Name for zho
en: Chinese
ja: 中国語

note: Name for znd
en: Zande languages
ja: ザンデ語族

note: Name for zul
en: Zulu
ja: ズールー語

note: Name for zun
en: Zuni
ja: ズニ語

note: Name for zza
en: Zaza; Dimili; Dimli; Kirdki; Kirmanjki; Zazaki
ja: ザザ語; ディミリ語; Dimli; Kirdki; Kirmanjki; Zazaki
