iso_639-2 - en to it translation catalogue (252 entries)

note: Name for abk
en: Abkhazian
it: Abcaso

note: Name for ace
en: Achinese
it: Aceh

note: Name for ach
en: Acoli
it: Acioli

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
it: Lingua afro-asiatiche

note: Name for akk
en: Akkadian
it: Accadico

note: Name for ale
en: Aleut
it: Aleutino

note: Name for alg
en: Algonquian languages
it: Lingue algonchine

note: Name for alt
en: Southern Altai
it: Altai meridionale

note: Name for amh
en: Amharic
it: Amarico

note: Name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
it: Inglese antico (ca. 450-1100)

note: Name for apa
en: Apache languages
it: Lingue apache

note: Name for ara
en: Arabic
it: Arabo

note: Name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
it: Aramaico ufficiale (700-300 AC); Aramaico d'Impero (700-300 AC)

note: Name for arn
en: Mapudungun; Mapuche
it: Araucaniano, Mapuche

note: Name for art
en: Artificial languages
it: Lingue artificiali

note: Name for ast
en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
it: Asturiano; Bable; Leonese; Asturiano-Leonese

note: Name for ath
en: Athapascan languages
it: Lingue athabaska

note: Name for aus
en: Australian languages
it: Lingue australiane aborigene

note: Name for ava
en: Avaric
it: Avarico

note: Name for ave
en: Avestan
it: Avestico

note: Name for aze
en: Azerbaijani
it: Azero

note: Name for bad
en: Banda languages
it: Lingue banda

note: Name for bai
en: Bamileke languages
it: Lingue bamileke

note: Name for bak
en: Bashkir
it: Baschiro

note: Name for bat
en: Baltic languages
it: Lingue baltiche

note: Name for bel
en: Belarusian
it: Bielorusso

note: Name for ben
en: Bengali
it: Bengalese

note: Name for ber
en: Berber languages
it: Lingue berbere

note: Name for bih
en: Bihari languages
it: Lingue bihari

note: Name for bnt
en: Bantu (Other)
it: Lingue bantu (altre)

note: Name for bod
en: Tibetan
it: Tibetano

note: Name for bos
en: Bosnian
it: Bosniaco

note: Name for bre
en: Breton
it: Bretone

note: Name for btk
en: Batak languages
it: Lingue batak

note: Name for bul
en: Bulgarian
it: Bulgaro

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
it: Lingue indiane centro-americane

note: Name for car
en: Galibi Carib
it: Lingue caribe

note: Name for cat
en: Catalan; Valencian
it: Catalano, Valenciano

note: Name for cau
en: Caucasian languages
it: Lingue caucasiche

note: Name for cel
en: Celtic languages
it: Lingue celtiche

note: Name for ces
en: Czech
it: Ceco

note: Name for che
en: Chechen
it: Ceceno

note: Name for chn
en: Chinook jargon
it: Gergo Chinook

note: Name for chu
en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
it: Slavo ecclesiastico; Slavo antico; Bulgaro antico; Slavo ecclesiastico antico

note: Name for cmc
en: Chamic languages
it: Lingue chamic

note: Name for cnr
en: Montenegrin
it: Montenegrino

note: Name for cop
en: Coptic
it: Copto

note: Name for cor
en: Cornish
it: Cornico

note: Name for cos
en: Corsican
it: Corso

note: Name for cpe
en: Creoles and pidgins, English based
it: Creolo e pidgin, basate sull'inglese

note: Name for cpf
en: Creoles and pidgins, French-based
it: Creolo e pidgin, basate sul francese

note: Name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
it: Creolo e pidgin, basate sul portoghese

note: Name for crh
en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
it: Tatar crimeo; Turco crimeo

note: Name for crp
en: Creoles and pidgins
it: Creolo e pidgin

note: Name for csb
en: Kashubian
it: Casciubo

note: Name for cus
en: Cushitic languages
it: Lingue cuscitiche

note: Name for cym
en: Welsh
it: Gallese

note: Name for dan
en: Danish
it: Danese

note: Name for day
en: Land Dayak languages
it: Lingue della terra dayak

note: Name for den
en: Slave (Athapascan)
it: Slavey; Lingua degli schiavi

note: Name for deu
en: German
it: Tedesco

note: Name for din
en: Dinka
it: Dinca

note: Name for div
en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
it: Divehi; Dhivehi; Maldiviano

note: Name for dra
en: Dravidian languages
it: Lingue dravidiche

note: Name for dsb
en: Lower Sorbian
it: Sorabo inferiore

note: Name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
it: Olandese medio (ca. 1050-1350)

note: Name for dyu
en: Dyula
it: Diula

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
it: Egiziano (antico)

note: Name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
it: Greco moderno (1453-)

note: Name for elx
en: Elamite
it: Elamitico

note: Name for eng
en: English
it: Inglese

note: Name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
it: Inglese medio (1100-1500)

note: Name for est
en: Estonian
it: Estone

note: Name for eus
en: Basque
it: Basco

note: Name for fao
en: Faroese
it: Faeroese

note: Name for fas
en: Persian
it: Persiano

note: Name for fij
en: Fijian
it: Figiano

note: Name for fil
en: Filipino; Pilipino
it: Filippino

note: Name for fin
en: Finnish
it: Finlandese

note: Name for fiu
en: Finno-Ugrian languages
it: Lingue ugrofinniche

note: Name for fra
en: French
it: Francese

note: Name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
it: Francese medio (ca. 1400-1600)

note: Name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
it: Francese antico (842-ca. 1400)

note: Name for frr
en: Northern Frisian
it: Frisone del Nord

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
it: Frisone orientale

note: Name for fry
en: Western Frisian
it: Frisone occidentale

note: Name for fur
en: Friulian
it: Friulano

note: Name for gem
en: Germanic languages
it: Lingue germaniche

note: Name for gla
en: Gaelic; Scottish Gaelic
it: Gaelico; Gaelico scozzese

note: Name for gle
en: Irish
it: Irlandese

note: Name for glg
en: Galician
it: Galiziano

note: Name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
it: Tedesco medio alto (ca. 1050-1500)

note: Name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
it: Tedesco antico alto (ca. 750-1050)

note: Name for got
en: Gothic
it: Gotico

note: Name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
it: Greco antico (fino al 1453)

note: Name for gsw
en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
it: Tedesco svizzero; alemanno; alsaziano

note: Name for hat
en: Haitian; Haitian Creole
it: Haitiano; Haitiano creolo

note: Name for haw
en: Hawaiian
it: Hawaiano

note: Name for heb
en: Hebrew
it: Ebraico

note: Name for hil
en: Hiligaynon
it: Hiligayna

note: Name for him
en: Himachali languages; Western Pahari languages
it: Lingue himachali; lingue pahari occidentali

note: Name for hit
en: Hittite
it: Ittita

note: Name for hrv
en: Croatian
it: Croato

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
it: Sorabo superiore

note: Name for hun
en: Hungarian
it: Ungherese

note: Name for hye
en: Armenian
it: Armeno

note: Name for ijo
en: Ijo languages
it: Lingue ijo

note: Name for ile
en: Interlingue; Occidental
it: Interlingue; Occidentale

note: Name for inc
en: Indic languages
it: Lingue indoarie

note: Name for ind
en: Indonesian
it: Indonesiano

note: Name for ine
en: Indo-European languages
it: Lingue indoeuropee

note: Name for inh
en: Ingush
it: Inguscio

note: Name for ira
en: Iranian languages
it: Lingue iraniche

note: Name for iro
en: Iroquoian languages
it: Lingue irochesi

note: Name for isl
en: Icelandic
it: Islandese

note: Name for ita
en: Italian
it: Italiano

note: Name for jav
en: Javanese
it: Giavanese

note: Name for jpn
en: Japanese
it: Giapponese

note: Name for jpr
en: Judeo-Persian
it: Giudeo-persiano

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
it: Giudeo-arabo

note: Name for kaa
en: Kara-Kalpak
it: Kara-kalpak

note: Name for kal
en: Kalaallisut; Greenlandic
it: Kalaallisut; Groenlandese

note: Name for kar
en: Karen languages
it: Lingue karen

note: Name for kat
en: Georgian
it: Georgiano

note: Name for kaz
en: Kazakh
it: Kazako

note: Name for khi
en: Khoisan languages
it: Lingue khoisan

note: Name for khm
en: Central Khmer
it: Khmer centrale

note: Name for kir
en: Kirghiz; Kyrgyz
it: Kirghizo; Chirghiso

note: Name for kor
en: Korean
it: Coreano

note: Name for krl
en: Karelian
it: Careliano

note: Name for kro
en: Kru languages
it: Lingue kru

note: Name for kur
en: Kurdish
it: Curdo

note: Name for lat
en: Latin
it: Latino

note: Name for lav
en: Latvian
it: Lettone

note: Name for lim
en: Limburgan; Limburger; Limburgish
it: Limburghese

note: Name for lit
en: Lithuanian
it: Lituano

note: Name for ltz
en: Luxembourgish; Letzeburgesch
it: Lussemburghese

note: Name for lua
en: Luba-Lulua
it: Luba-lulua

note: Name for lub
en: Luba-Katanga
it: Luba-katanga

note: Name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
it: Luo (Kenya e Tanzania)

note: Name for map
en: Austronesian languages
it: Lingue austronesiane

note: Name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
it: Irlandese medio (900-1200)

note: Name for mis
en: Uncoded languages
it: Lingue non codificate

note: Name for mkd
en: Macedonian
it: Macedone

note: Name for mkh
en: Mon-Khmer languages
it: Lingue mon-khmer

note: Name for mno
en: Manobo languages
it: Lingue manobo

note: Name for mon
en: Mongolian
it: Mongolo

note: Name for msa
en: Malay
it: Malese

note: Name for mul
en: Multiple languages
it: Lingue multiple

note: Name for mun
en: Munda languages
it: Lungue munda

note: Name for mya
en: Burmese
it: Birmano

note: Name for myn
en: Mayan languages
it: Lungue maya

note: Name for nah
en: Nahuatl languages
it: Lingue nahuatl

note: Name for nai
en: North American Indian languages
it: Lingue indiane del Nord America

note: Name for nap
en: Neapolitan
it: Napoletano

note: Name for nbl
en: Ndebele, South; South Ndebele
it: Ndebele del Sud

note: Name for nde
en: Ndebele, North; North Ndebele
it: Ndebele del Nord

note: Name for nds
en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
it: Basso tedesco; Basso sassone

note: Name for nep
en: Nepali
it: Nepalese

note: Name for new
en: Nepal Bhasa; Newari
it: Bhasa nepalese, Newari

note: Name for nic
en: Niger-Kordofanian languages
it: Lingue niger-kordofaniane

note: Name for niu
en: Niuean
it: Niueano, niveano

note: Name for nld
en: Dutch; Flemish
it: Olandese; Fiammingo

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
it: Nynorsk norvegese

note: Name for nob
en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
it: Bokmål, norvegiese; Bokmål norvegese

note: Name for non
en: Norse, Old
it: Norreno antico

note: Name for nor
en: Norwegian
it: Norvegese

note: Name for nso
en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
it: Pedi; Sepedi; Sotho del Nord

note: Name for nub
en: Nubian languages
it: Lingue nubiane

note: Name for nwc
en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
it: Newari classico; Newari antico; Nepal Bhasa classico

note: Name for oci
en: Occitan (post 1500); Provençal
it: Occitano (posteriore 1500); Provenzale

note: Name for oss
en: Ossetian; Ossetic
it: Osseto

note: Name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
it: Turco ottomano (1500-1928)

note: Name for oto
en: Otomian languages
it: Lingue otomí

note: Name for paa
en: Papuan languages
it: Lingue papuasiche

note: Name for pan
en: Panjabi; Punjabi
it: Pangiabi; Punjabi

note: Name for pau
en: Palauan
it: Palau

note: Name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
it: Persiano antico (ca. 600-400 AC)

note: Name for phi
en: Philippine languages
it: Lingue filippine

note: Name for phn
en: Phoenician
it: Fenicio

note: Name for pol
en: Polish
it: Polacco

note: Name for por
en: Portuguese
it: Portoghese

note: Name for pra
en: Prakrit languages
it: Lingue prakrit

note: Name for pro
en: Provençal, Old (to 1500)
it: Provenzale antico (fino al 1500)

note: Name for pus
en: Pushto; Pashto
it: Pashtu; Afgano

note: Name for qaa-qtz
en: Reserved for local use
it: Riservato per uso locale

note: Name for rar
en: Rarotongan; Cook Islands Maori
it: Rarotongan; Māori delle isole Cook

note: Name for roa
en: Romance languages
it: Lingue romanze

note: Name for roh
en: Romansh
it: Romancio

note: Name for rom
en: Romany
it: Romaní

note: Name for ron
en: Romanian; Moldavian; Moldovan
it: Romeno; Moldavo

note: Name for rup
en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
it: Arumeno; Aromeno; Macedorumeno

note: Name for rus
en: Russian
it: Russo

note: Name for sai
en: South American Indian (Other)
it: Lingue indiane del Sud America (altre)

note: Name for sal
en: Salishan languages
it: Lingue salish

note: Name for sam
en: Samaritan Aramaic
it: Aramaico samaritano

note: Name for san
en: Sanskrit
it: Sanscrito

note: Name for scn
en: Sicilian
it: Siciliano

note: Name for sem
en: Semitic languages
it: Lingue semitiche

note: Name for sga
en: Irish, Old (to 900)
it: Irlandese antico (fino al 900)

note: Name for sgn
en: Sign Languages
it: Linguaggi dei segni

note: Name for sio
en: Siouan languages
it: Lingue siouan

note: Name for sit
en: Sino-Tibetan languages
it: Lingue sino-tibetane

note: Name for sla
en: Slavic languages
it: Lingue slaviche

note: Name for slk
en: Slovak
it: Slovacco

note: Name for slv
en: Slovenian
it: Sloveno

note: Name for sma
en: Southern Sami
it: Sami del Sud

note: Name for sme
en: Northern Sami
it: Sami del Nord

note: Name for smi
en: Sami languages
it: Lingue sami

note: Name for smj
en: Lule Sami
it: Sami Lule

note: Name for smn
en: Inari Sami
it: Sami Inari

note: Name for smo
en: Samoan
it: Samoano

note: Name for sms
en: Skolt Sami
it: Sami Skolt

note: Name for som
en: Somali
it: Somalo

note: Name for son
en: Songhai languages
it: Lingue songhai

note: Name for sot
en: Sotho, Southern
it: Sotho del Sud

note: Name for spa
en: Spanish; Castilian
it: Spagnolo; Castigliano

note: Name for sqi
en: Albanian
it: Albanese

note: Name for srd
en: Sardinian
it: Sardo

note: Name for srp
en: Serbian
it: Serbo

note: Name for ssa
en: Nilo-Saharan languages
it: Lingue nilo-sahariane

note: Name for sux
en: Sumerian
it: Sumero

note: Name for swe
en: Swedish
it: Svedese

note: Name for syc
en: Classical Syriac
it: Siriano classico

note: Name for syr
en: Syriac
it: Siriano

note: Name for tah
en: Tahitian
it: Thaitiano

note: Name for tai
en: Tai languages
it: Lingue tai

note: Name for tat
en: Tatar
it: Tatarico

note: Name for tem
en: Timne
it: Temne

note: Name for tha
en: Thai
it: Thailandese

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
it: Tonga (Isole Tonga)

note: Name for tpi
en: Tok Pisin
it: Tok pisin

note: Name for tuk
en: Turkmen
it: Turkmeno; Turcomanno

note: Name for tup
en: Tupi languages
it: Lingue tupi

note: Name for tur
en: Turkish
it: Turco

note: Name for tut
en: Altaic languages
it: Lingue altaiche

note: Name for uga
en: Ugaritic
it: Ugaritico

note: Name for uig
en: Uighur; Uyghur
it: Uighur

note: Name for ukr
en: Ukrainian
it: Ucraino

note: Name for und
en: Undetermined
it: Non determinato

note: Name for uzb
en: Uzbek
it: Uzbeco

note: Name for vie
en: Vietnamese
it: Vietnamita

note: Name for wak
en: Wakashan languages
it: Lingue wakashan

note: Name for wen
en: Sorbian languages
it: Lingue sorabe

note: Name for wln
en: Walloon
it: Vallone

note: Name for wol
en: Wolof
it: Volof

note: Name for ypk
en: Yupik languages
it: Lingue Yupik

note: Name for zbl
en: Blissymbols; Blissymbolics; Bliss
it: Simboli Bliss; Bliss

note: Name for zgh
en: Standard Moroccan Tamazight
it: Tamazight marocchino standard

note: Name for zho
en: Chinese
it: Cinese

note: Name for znd
en: Zande languages
it: Lingue zande

note: Name for zxx
en: No linguistic content; Not applicable
it: Nessun contenuto linguistico; non applicabile
