iso_3166-1 - en to io translation catalogue (121 entries)

note: Name for AFG
en: Afghanistan
io: Afganistan

note: Name for AIA
en: Anguilla
io: Anguila

note: Name for ALA
en: Åland Islands
io: Alando

note: Name for AND
en: Andorra
io: Andora

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
io: Unionita Araba Emirati

note: Name for ARG
en: Argentina
io: Arjentinia

note: Name for ASM
en: American Samoa
io: Usana Samoa

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
io: Antigua e Barbuda

note: Name for BEL
en: Belgium
io: Belgia

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
io: Bosnia e Herzegovina

note: Name for BLR
en: Belarus
io: Bielorusia

note: Name for BRA
en: Brazil
io: Brazilia

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
io: Bouvet Insulo

note: Name for CAF
en: Central African Republic
io: Centrafrika

note: Name for CAN
en: Canada
io: Kanada

note: Name for CHE
en: Switzerland
io: Suisia

note: Name for CHL
en: Chile
io: Chili

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
io: Populala Republiko di Chinia

note: Name for CMR
en: Cameroon
io: Kamerun

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
io: Republiko Kongo

note: Name for COK
en: Cook Islands
io: Cook-Insuli

note: Name for COL
en: Colombia
io: Kolumbia

note: Name for COM
en: Comoros
io: Komori

note: Name for CRI
en: Costa Rica
io: Kosta Rika

note: Name for CUB
en: Cuba
io: Kuba

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
io: Kaiman-Insuli

note: Name for CYP
en: Cyprus
io: Chipro

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
io: Chekia

note: Name for DEU
en: Germany
io: Germania

note: Name for DJI
en: Djibouti
io: Djibuti

note: Name for DMA
en: Dominica
io: Dominika

note: Name for DNK
en: Denmark
io: Dania

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
io: Dominikana Republiko

note: Name for DZA
en: Algeria
io: Aljeria

note: Name for ECU
en: Ecuador
io: Equador

note: Name for EGY
en: Egypt
io: Egiptia

note: Name for ESP
en: Spain
io: Hispania

note: Name for ETH
en: Ethiopia
io: Etiopia

note: Name for FIN
en: Finland
io: Finlando

note: Name for FJI
en: Fiji
io: Fidji

note: Name for FRA
en: France
io: Francia

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
io: Faero

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
io: Federata Stati di Mikronezia

note: Name for GBR
en: United Kingdom
io: Unionita Rejio

note: Name for GEO
en: Georgia
io: Gruzia

note: Name for GLP
en: Guadeloupe
io: Guadelupa

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
io: Guinea Bisau

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
io: Equatorala Guinea

note: Name for GRC
en: Greece
io: Grekia

note: Name for GRL
en: Greenland
io: Grenlando

note: Name for HRV
en: Croatia
io: Kroatia

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
io: Hungaria

note: Name for IDN
en: Indonesia
io: Indonezia

note: Name for IMN
en: Isle of Man
io: Man-Insulo

note: Name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
io: Britaniana teritorio en Indiana Oceano

note: Name for IRL
en: Ireland
io: Republiko di Irlando

note: Name for IRQ
en: Iraq
io: Irak

note: Name for ISL
en: Iceland
io: Islando

note: Name for ITA
en: Italy
io: Italia

note: Name for JAM
en: Jamaica
io: Jamaika

note: Name for JOR
en: Jordan
io: Jordania

note: Name for JPN
en: Japan
io: Japonia

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
io: Kazakstan

note: Name for KEN
en: Kenya
io: Kenia

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
io: Kirgizistan

note: Name for KHM
en: Cambodia
io: Kambodja

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
io: Santa Kitts e Nevis

note: Name for LBN
en: Lebanon
io: Libano

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
io: Libia

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
io: Santa Lucia

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
io: Sri-Lanka

note: Name for LTU
en: Lithuania
io: Lituania

note: Name for LUX
en: Luxembourg
io: Luxemburgia

note: Name for MAR
en: Morocco
io: Maroko

note: Name for MCO
en: Monaco
io: Monako

note: Name for MDG
en: Madagascar
io: Madagaskar

note: Name for MDV
en: Maldives
io: Maldivi

note: Name for MEX
en: Mexico
io: Mexikia

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
io: Norda Mariani

note: Name for MOZ
en: Mozambique
io: Mozambik

note: Name for MTQ
en: Martinique
io: Martinik

note: Name for MUS
en: Mauritius
io: Maurico

note: Name for MYS
en: Malaysia
io: Malaizia

note: Name for NCL
en: New Caledonia
io: Nova-Kaledonia

note: Name for NER
en: Niger
io: Nijer

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
io: Norfolk-insulo

note: Name for NIC
en: Nicaragua
io: Nikaragua

note: Name for NLD
en: Netherlands
io: Nederlando

note: Name for NOR
en: Norway
io: Norvegia

note: Name for NZL
en: New Zealand
io: Nova-Zelando

note: Name for PHL
en: Philippines
io: Filipini

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
io: Papua-Nova-Guinea

note: Name for POL
en: Poland
io: Polonia

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
io: Portuo Riko

note: Name for PYF
en: French Polynesia
io: Franca Polinezia

note: Name for QAT
en: Qatar
io: Katar

note: Name for REU
en: Réunion
io: Reunion

note: Name for ROU
en: Romania
io: Rumania

note: Name for RWA
en: Rwanda
io: Ruanda

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
io: Saudi-Arabia

note: Name for SGP
en: Singapore
io: Singapur

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
io: Insuli Salomon

note: Name for SLV
en: El Salvador
io: Salvador

note: Name for SMR
en: San Marino
io: San-Marino

note: Name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
io: Santa Pierre e Mikelon

note: Name for SSD
en: South Sudan
io: Sud-Sudan

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
io: San-Tome e Principe

note: Name for SUR
en: Suriname
io: Surinam

note: Name for SWE
en: Sweden
io: Suedia

note: Name for SYC
en: Seychelles
io: Seycheli

note: Name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
io: Turks e Kaikos-Insuli

note: Name for THA
en: Thailand
io: Tailando

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
io: Trinidad e Tobago

note: Name for TUN
en: Tunisia
io: Tunizia

note: Common name for TWN
en: Taiwan
io: Republiko di Chinia

note: Name for UKR
en: Ukraine
io: Ukrainia

note: Official name for USA
en: United States of America
io: Usa

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
io: Santa Vincent e Grenadini

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
io: Virgin-Insuli Britana

note: Name for WLF
en: Wallis and Futuna
io: Wallis e Futuna Insuli

note: Name for ZAF
en: South Africa
io: Sudafrika
