iso_3166-2 - en to id translation catalogue (62 entries)

note: Name for AU-ACT
en: Australian Capital Territory
id: Wilayah Ibukota Australia

note: Name for AU-NT
en: Northern Territory
id: Wilayah Utara

note: Name for AU-SA
en: South Australia
id: Australia Selatan

note: Name for AU-WA
en: Western Australia
id: Australia Barat

note: Name for BB-01
en: Christ Church
id: Gereja Kristus

note: Name for BE-WLX, Name for LU-LU
en: Luxembourg
id: Luksemburg

note: Name for BW-SO, Name for RW-05, Name for SL-S, Name for ZM-07
en: Southern
id: Selatan

note: Name for CA-NL
en: Newfoundland and Labrador
id: Newfoundland dan Labrador

note: Name for CA-PE
en: Prince Edward Island
id: Pulau Pangeran Edward

note: Name for CH-GE
en: Genève
id: Jenewa

note: Name for CM-EN
en: Far North
id: Utara Jauh

note: Name for CM-ES
en: East
id: Timur

note: Name for CM-NO
en: North
id: Utara

note: Name for CM-NW, Name for ZA-NW
en: North-West
id: Barat Laut

note: Name for CM-OU
en: West
id: Barat

note: Name for CM-SU
en: South
id: Selatan

note: Name for CM-SW
en: South-West
id: Barat Daya

note: Name for CU-05
en: Villa Clara
id: c

note: Name for DZ-25
en: Constantine
id: Konstantinopel

note: Name for FI-01
en: Landskapet Åland
id: Ahvenanmaan maakunta

note: Name for FJ-E, Name for GH-EP, Name for RW-02, Name for SL-E, Name for UG-E, Name for ZM-03
en: Eastern
id: Belahan Timur

note: Name for FR-972
en: Martinique
id: Martinik

note: Name for FR-973
en: Guyane (française)
id: Guyana (perancis)

note: Name for FR-NOR
en: Normandie
id: Normandia

note: Name for GB-AGB
en: Argyll and Bute
id: Argyll dan Bute

note: Name for GB-AND
en: Ards and North Down
id: Ards dan North Down

note: Name for GB-ANN
en: Antrim and Newtownabbey
id: Antrim dan Newtownabbey

note: Name for GB-BDG
en: Barking and Dagenham
id: Barking dan Dagenham

note: Name for GB-BST
en: Bristol, City of
id: Kota Bristol

note: Name for GB-CCG
en: Causeway Coast and Glens
id: Causeway Coast dan Glens

note: Name for GB-DRS
en: Derry and Strabane
id: Derry dan Strabane

note: Name for GB-EDH
en: Edinburgh, City of
id: Kota Edinburgh

note: Name for GB-ESX
en: East Sussex
id: Sussex Timur

note: Name for GB-FMO
en: Fermanagh and Omagh
id: Fermanagh dan Omagh

note: Name for GB-HMF
en: Hammersmith and Fulham
id: Hammersmith dan Fulham

note: Name for GB-KEC
en: Kensington and Chelsea
id: Kensington dan Chelsea

note: Name for GB-LBC
en: Lisburn and Castlereagh
id: Lisburn dan Castlereagh

note: Name for GB-LND
en: London, City of
id: Kota London

note: Name for GB-MEA
en: Mid and East Antrim
id: Antrim Tengah dan Timur

note: Name for GB-NMD
en: Newry, Mourne and Down
id: Newry, Mourne, dan Down

note: Name for GB-WSX
en: West Sussex
id: Sussex Barat

note: Name for MA-10
en: Guelmim-Oued Noun (EH-partial)
id: Kata Benda Guelmim-Oued (parsial EH)

note: Name for MA-11
en: Laâyoune-Sakia El Hamra (EH-partial)
id: Laâyoune-Sakia El Hamra (parsial EH)

note: Name for MA-ASZ
en: Assa-Zag (EH-partial)
id: Assa-Zag (parsial EH)

note: Name for MA-ESM
en: Es-Semara (EH-partial)
id: Es-Semara (parsial EH)

note: Name for MA-MAR
en: Marrakech
id: Marrakesh

note: Name for MA-TAF
en: Tarfaya (EH-partial)
id: Tarfaya (parsial EH)

note: Name for MA-TNT
en: Tan-Tan (EH-partial)
id: Tan-Tan (parsial EH)

note: Name for PS-NGZ
en: North Gaza
id: Gaza Utara

note: Name for SH-HL
en: Saint Helena
id: Santa Helena

note: Name for SS-BN
en: Northern Bahr el Ghazal
id: Bahr el Ghazal Utara

note: Name for SS-BW
en: Western Bahr el Ghazal
id: Bahr el Ghazal Barat

note: Name for SS-EC
en: Central Equatoria
id: Equatoria Tengah

note: Name for SS-EE
en: Eastern Equatoria
id: Equatoria Timur

note: Name for SS-EW
en: Western Equatoria
id: Equatoria Barat

note: Name for SS-NU
en: Upper Nile
id: Nil Hulu

note: Name for UM-71
en: Midway Islands
id: Kepulauan Midway

note: Name for UM-79
en: Wake Island
id: Pulau Wake

note: Name for US-AS
en: American Samoa
id: Samoa Amerika

note: Name for US-MP
en: Northern Mariana Islands
id: Kepulauan Mariana Utara

note: Name for US-PR
en: Puerto Rico
id: Puerto Riko

note: Name for US-UM
en: United States Minor Outlying Islands
id: Kepulauan Terluar Kecil Amerika Serikat
