iso_3166-1 - en to ht translation catalogue (167 entries)

note: Name for AFG
en: Afghanistan
ht: Afganistan

note: Name for ALB
en: Albania
ht: Albani

note: Name for AND
en: Andorra
ht: Andora

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
ht: Emira Arab Ini

note: Name for ARG
en: Argentina
ht: Ajantin

note: Name for ARM
en: Armenia
ht: Ameni

note: Name for ATA
en: Antarctica
ht: Antatik

note: Name for AUS
en: Australia
ht: Ostrali

note: Name for AUT
en: Austria
ht: Otrich

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
ht: Azerbaydjan

note: Name for BDI
en: Burundi
ht: Bouroundi

note: Name for BEL
en: Belgium
ht: Bèljik

note: Name for BEN
en: Benin
ht: Benen

note: Name for BFA
en: Burkina Faso
ht: Boukinafaso

note: Name for BGD
en: Bangladesh
ht: Bangladèch

note: Name for BGR
en: Bulgaria
ht: Bilgari

note: Name for BHR
en: Bahrain
ht: Barayn

note: Name for BLR
en: Belarus
ht: Byelorisi

note: Name for BLZ
en: Belize
ht: Beliz

note: Name for BMU
en: Bermuda
ht: Bermid

note: Common name for BOL
en: Bolivia
ht: Bolivi

note: Name for BRA
en: Brazil
ht: Brezil

note: Name for BRB
en: Barbados
ht: Lababad

note: Name for BTN
en: Bhutan
ht: Boutan

note: Name for CAF
en: Central African Republic
ht: Repiblik santafrik

note: Name for CAN
en: Canada
ht: Kanada

note: Name for CHE
en: Switzerland
ht: Swis

note: Name for CHL
en: Chile
ht: Chili

note: Name for CHN
en: China
ht: Chin

note: Name for CMR
en: Cameroon
ht: Kamewoun

note: Name for COL
en: Colombia
ht: Kolonbi

note: Name for COM
en: Comoros
ht: Komò

note: Name for CRI
en: Costa Rica
ht: Kostarika

note: Name for CUB
en: Cuba
ht: Kiba

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
ht: Kayman

note: Name for CYP
en: Cyprus
ht: Chip

note: Name for CZE
en: Czechia
ht: Tchèki

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
ht: Repiblik Tchèk

note: Name for DEU
en: Germany
ht: Almay

note: Name for DMA
en: Dominica
ht: Dominik

note: Name for DNK
en: Denmark
ht: Danmak

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
ht: Dominikani

note: Name for DZA
en: Algeria
ht: Aljeri

note: Name for ECU
en: Ecuador
ht: Ekwatè

note: Name for EGY
en: Egypt
ht: Ejip

note: Name for ERI
en: Eritrea
ht: Eritre

note: Name for ESH
en: Western Sahara
ht: Sahara oksidantal

note: Name for ESP
en: Spain
ht: Espay

note: Name for EST
en: Estonia
ht: Estoni

note: Name for ETH
en: Ethiopia
ht: Etyopi

note: Name for FIN
en: Finland
ht: Fenlann

note: Name for FJI
en: Fiji
ht: Fidji

note: Name for FRA
en: France
ht: Frans

note: Name for GBR
en: United Kingdom
ht: Wayòm Ini

note: Name for GEO
en: Georgia
ht: Jeoji

note: Name for GHA
en: Ghana
ht: Gana

note: Name for GIN
en: Guinea
ht: Gine

note: Name for GLP
en: Guadeloupe
ht: Gwadloup

note: Name for GMB
en: Gambia
ht: Ganbi

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
ht: Gine-Bisao

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
ht: Gine ekwateryal

note: Name for GRC
en: Greece
ht: Grès

note: Name for GRD
en: Grenada
ht: Grenad

note: Name for GRL
en: Greenland
ht: Groenlann

note: Name for GTM
en: Guatemala
ht: Gwatemala

note: Name for GUF
en: French Guiana
ht: Giyàn franse

note: Name for GUY
en: Guyana
ht: Giyàn

note: Name for HND
en: Honduras
ht: Ondiras

note: Name for HRV
en: Croatia
ht: Kroasi

note: Name for HTI
en: Haiti
ht: Ayiti

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
ht: Ongri

note: Name for IDN
en: Indonesia
ht: Endonezi

note: Name for IND
en: India
ht: End

note: Name for IRL
en: Ireland
ht: Ilann

note: Name for IRQ
en: Iraq
ht: Irak

note: Name for ISL
en: Iceland
ht: Islann

note: Name for ISR
en: Israel
ht: Izrayèl

note: Name for ITA
en: Italy
ht: Itali

note: Name for JAM
en: Jamaica
ht: Jamayik

note: Name for JOR
en: Jordan
ht: Jòdani

note: Name for JPN
en: Japan
ht: Japon

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
ht: Kazakstan

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
ht: Kirgistan

note: Name for KHM
en: Cambodia
ht: Kanbòdj

note: Name for KIR
en: Kiribati
ht: Kiribès

note: Name for KWT
en: Kuwait
ht: Kowet

note: Name for LBN
en: Lebanon
ht: Liban

note: Name for LBR
en: Liberia
ht: Liberya

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
ht: Libi

note: Name for LIE
en: Liechtenstein
ht: Lichtènstayn

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
ht: Srilanka

note: Name for LSO
en: Lesotho
ht: Lezoto

note: Name for LTU
en: Lithuania
ht: Lityani

note: Name for LUX
en: Luxembourg
ht: Liksanbou

note: Name for LVA
en: Latvia
ht: Letoni

note: Name for MAR
en: Morocco
ht: Mawòk

note: Name for MCO
en: Monaco
ht: Monako

note: Common name for MDA
en: Moldova
ht: Moldavi

note: Name for MDG
en: Madagascar
ht: Madagaskar

note: Name for MDV
en: Maldives
ht: Maldiv

note: Name for MEX
en: Mexico
ht: Meksik

note: Name for MLT
en: Malta
ht: Malt

note: Name for MMR
en: Myanmar
ht: Bimani

note: Name for MNE, Official name for MNE
en: Montenegro
ht: Montenegwo

note: Name for MNG
en: Mongolia
ht: Mongoli

note: Name for MOZ
en: Mozambique
ht: Mozanbik

note: Name for MRT
en: Mauritania
ht: Moritani

note: Name for MTQ
en: Martinique
ht: Matinik

note: Name for MUS
en: Mauritius
ht: Moris

note: Name for MYS
en: Malaysia
ht: Malezi

note: Name for NAM
en: Namibia
ht: Namibi

note: Name for NCL
en: New Caledonia
ht: Nouvèl Kaledoni

note: Name for NER
en: Niger
ht: Nijè

note: Name for NGA
en: Nigeria
ht: Nijerya

note: Name for NIC
en: Nicaragua
ht: Nikaragwa

note: Name for NLD
en: Netherlands
ht: Peyiba

note: Name for NOR
en: Norway
ht: Nòvèj

note: Name for NRU
en: Nauru
ht: Naorou

note: Name for NZL
en: New Zealand
ht: Nouvèl Zelann

note: Name for OMN
en: Oman
ht: Omàn

note: Name for PER
en: Peru
ht: Pewou

note: Name for PHL
en: Philippines
ht: Filipin

note: Name for PLW
en: Palau
ht: Palao

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
ht: Papwazi-Nouvèl-Gine

note: Name for POL
en: Poland
ht: Polòy

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
ht: Pòtoriko

note: Name for PRT
en: Portugal
ht: Pòtigal

note: Name for PRY
en: Paraguay
ht: Paragwe

note: Name for QAT
en: Qatar
ht: Katar

note: Name for REU
en: Réunion
ht: La Reyinyon

note: Name for ROU
en: Romania
ht: Woumani

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
ht: Arabi Sawoudit

note: Name for SDN
en: Sudan
ht: Soudan

note: Name for SGP
en: Singapore
ht: Sengapou

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
ht: Salomon

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
ht: Syera Leòn

note: Name for SLV
en: El Salvador
ht: Salvadò

note: Name for SMR
en: San Marino
ht: Sen Maren

note: Name for SOM
en: Somalia
ht: Somali

note: Name for SRB
en: Serbia
ht: Sèbi

note: Name for SSD
en: South Sudan
ht: Soudan Disid

note: Name for SUR
en: Suriname
ht: Sirinam

note: Name for SVK
en: Slovakia
ht: Slovaki

note: Name for SVN
en: Slovenia
ht: Sloveni

note: Name for SWE
en: Sweden
ht: Syèd

note: Name for SYC
en: Seychelles
ht: Sechèl

note: Name for TCD
en: Chad
ht: Tchad

note: Name for THA
en: Thailand
ht: Tayilann

note: Name for TJK
en: Tajikistan
ht: Tadjikistan

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
ht: Tirkmenistan

note: Name for TLS
en: Timor-Leste
ht: Timò oryantal

note: Name for TUN
en: Tunisia
ht: Tinizi

note: Name for TUV
en: Tuvalu
ht: Touvalou

note: Common name for TWN
en: Taiwan
ht: Taywann

note: Common name for TZA
en: Tanzania
ht: Tanzani

note: Name for UGA
en: Uganda
ht: Ouganda

note: Name for UKR
en: Ukraine
ht: Ikrèn

note: Name for URY
en: Uruguay
ht: Irigwe

note: Name for USA
en: United States
ht: Etazini

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
ht: Ouzbekistan

note: Common name for VEN
en: Venezuela
ht: Venezwela

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
ht: Il Vièj britanik

note: Common name for VNM
en: Vietnam
ht: Vyetnam

note: Name for VUT
en: Vanuatu
ht: Vanwatou

note: Name for YEM
en: Yemen
ht: Yemèn

note: Name for ZAF
en: South Africa
ht: Afrik disid

note: Name for ZMB
en: Zambia
ht: Zanbi
