iso_639-3 - en to hi translation catalogue (9312 entries)

note: Name for aaa
en: Ghotuo
hi: घोटुओ

note: Name for aab
en: Alumu-Tesu
hi: अलुमु-टेसू

note: Name for aac
en: Ari
hi: अरि

note: Name for aad
en: Amal
hi: अमल

note: Name for aae
en: Arbëreshë Albanian
hi: अर्बेरेश अल्बानियाई

note: Inverted name for aae
en: Albanian, Arbëreshë
hi: अल्बानियाई, अर्बेरेशे

note: Name for aaf
en: Aranadan
hi: अरनादान

note: Name for aag
en: Ambrak
hi: अम्ब्राक

note: Name for aah
en: Abu' Arapesh
hi: अबू अरापेश

note: Inverted name for aah
en: Arapesh, Abu'
hi: अरापेश, आबू'

note: Name for aai
en: Arifama-Miniafia
hi: अरिफ़ामा-मिनियाफ़िया

note: Name for aak
en: Ankave
hi: अंकवे

note: Name for aal
en: Afade
hi: अफ़ेडे

note: Name for aan
en: Anambé
hi: अनाम्बे

note: Name for aao
en: Algerian Saharan Arabic
hi: अल्जीरियाई सहारन अरबी

note: Inverted name for aao
en: Arabic, Algerian Saharan
hi: अरबी, अल्जीरियाई सहारन

note: Name for aap
en: Pará Arára
hi: पारा अरारा

note: Inverted name for aap
en: Arára, Pará
hi: अरारा, पारा

note: Name for aaq
en: Eastern Abnaki
hi: पूर्वी अबनाकी

note: Inverted name for aaq
en: Abnaki, Eastern
hi: अबनाकी, पूर्वी

note: Name for aar
en: Afar
hi: अफ़ार

note: Name for aas
en: Aasáx
hi: आसक्स

note: Name for aat
en: Arvanitika Albanian
hi: अरवनिटिका अल्बानियाई

note: Inverted name for aat
en: Albanian, Arvanitika
hi: अल्बानियाई, अरवनिटिका

note: Name for aau
en: Abau
hi: अबाऊ

note: Name for aaw
en: Solong
hi: सोलोंग

note: Name for aax
en: Mandobo Atas
hi: मंडोबो अतास

note: Name for aaz
en: Amarasi
hi: अमरसी

note: Name for aba
en: Abé
hi: अबे

note: Name for abb
en: Bankon
hi: बैंकोन

note: Name for abc
en: Ambala Ayta
hi: अम्बाला आयता

note: Inverted name for abc
en: Ayta, Ambala
hi: आयता, अम्बाला

note: Name for abd
en: Manide
hi: मैनाइड

note: Name for abe
en: Western Abnaki
hi: पश्चिमी अबनाकी

note: Inverted name for abe
en: Abnaki, Western
hi: अबनाकी, पश्चिमी

note: Name for abf
en: Abai Sungai
hi: अबाई सुंगई

note: Name for abg
en: Abaga
hi: अबागा

note: Name for abh
en: Tajiki Arabic
hi: ताजिकी अरबी

note: Inverted name for abh
en: Arabic, Tajiki
hi: अरबी, ताजिक

note: Name for abi
en: Abidji
hi: आबिदजी

note: Name for abj
en: Aka-Bea
hi: अका-बिया

note: Name for abk
en: Abkhazian
hi: अब्खाज़ियन्

note: Name for abl
en: Lampung Nyo
hi: लैंपुंग न्यो

note: Name for abm
en: Abanyom
hi: अबान्योम

note: Name for abn
en: Abua
hi: अबुआ

note: Name for abo
en: Abon
hi: अबोन

note: Name for abp
en: Abellen Ayta
hi: एबेलेन आयता

note: Inverted name for abp
en: Ayta, Abellen
hi: आयता, एबेलेन

note: Name for abq
en: Abaza
hi: अबज़ा

note: Name for abr
en: Abron
hi: एब्रोन

note: Name for abs
en: Ambonese Malay
hi: अंबोनीज़ मलय

note: Inverted name for abs
en: Malay, Ambonese
hi: मलय, अम्बोनीज़

note: Name for abt
en: Ambulas
hi: एम्बुलस

note: Name for abu
en: Abure
hi: अबूर

note: Name for abv
en: Baharna Arabic
hi: बहारना अरबी

note: Inverted name for abv
en: Arabic, Baharna
hi: अरबी, बहारना

note: Name for abw
en: Pal
hi: पाल

note: Name for abx
en: Inabaknon
hi: इनाबकनोन

note: Name for aby
en: Aneme Wake
hi: एनीमे वेक

note: Name for abz
en: Abui
hi: अबुई

note: Name for aca
en: Achagua
hi: अचगुआ

note: Name for acb
en: Áncá
hi: एन्का

note: Name for acd
en: Gikyode
hi: गिक्योडे

note: Name for ace
en: Achinese
hi: अचाइनीस

note: Name for acf
en: Saint Lucian Creole French
hi: सेंट लूसियन क्रियोल फ्रेंच

note: Inverted name for acf
en: Creole French, Saint Lucian
hi: क्रियोल फ़्रेंच, सेंट लूसियन

note: Name for ach
en: Acoli
hi: अकोली

note: Name for aci
en: Aka-Cari
hi: आका-कैरी

note: Name for ack
en: Aka-Kora
hi: आका-कोरा

note: Name for acl
en: Akar-Bale
hi: अकार-बाले

note: Name for acm
en: Mesopotamian Arabic
hi: मेसोपोटामिया अरबी

note: Inverted name for acm
en: Arabic, Mesopotamian
hi: अरबी, मेसोपोटामिया

note: Name for acn
en: Achang
hi: अचांग

note: Name for acp
en: Eastern Acipa
hi: पूर्वी असीपा

note: Inverted name for acp
en: Acipa, Eastern
hi: असीपा, पूर्वी

note: Name for acq
en: Ta'izzi-Adeni Arabic
hi: ताइज़ी-अडेनी अरबी

note: Inverted name for acq
en: Arabic, Ta'izzi-Adeni
hi: अरबी, ताइज़ी-अडेनी

note: Name for acr
en: Achi
hi: अची

note: Name for acs
en: Acroá
hi: एक्रोआ

note: Name for act
en: Achterhoeks
hi: अक्टेरहोक्स

note: Name for acu
en: Achuar-Shiwiar
hi: अचुआर-शिवियार

note: Name for acv
en: Achumawi
hi: अचुमावि

note: Name for acw
en: Hijazi Arabic
hi: हिजाज़ी अरबी

note: Inverted name for acw
en: Arabic, Hijazi
hi: अरबी, हिजाज़ी

note: Name for acx
en: Omani Arabic
hi: ओमानी अरबी

note: Inverted name for acx
en: Arabic, Omani
hi: अरबी, ओमानी

note: Name for acy
en: Cypriot Arabic
hi: साइप्रट अरबी

note: Inverted name for acy
en: Arabic, Cypriot
hi: अरबी, साइप्रट

note: Name for acz
en: Acheron
hi: एचेरोन

note: Name for ada
en: Adangme
hi: अदांगमे

note: Name for adb
en: Atauran
hi: अटौरन

note: Name for add
en: Lidzonka
hi: लिड्ज़ोंका

note: Name for ade
en: Adele
hi: एडेल

note: Name for adf
en: Dhofari Arabic
hi: ढोफ़री अरबी

note: Inverted name for adf
en: Arabic, Dhofari
hi: अरबी, ढोफ़ारी

note: Name for adg
en: Andegerebinha
hi: अंदेगेरेबिन्हा

note: Name for adh
en: Adhola
hi: अधोला

note: Name for adi
en: Adi
hi: आदि

note: Name for adj
en: Adioukrou
hi: आदिउक्रोउ

note: Name for adl
en: Galo
hi: गालो

note: Name for adn
en: Adang
hi: अदांग

note: Name for ado
en: Abu
hi: आबू

note: Name for adq
en: Adangbe
hi: अदांगबे

note: Name for adr
en: Adonara
hi: एडोनारा

note: Name for ads
en: Adamorobe Sign Language
hi: एडमोरोब सांकेतिक भाषा

note: Name for adt
en: Adnyamathanha
hi: अदन्यामथन्हा

note: Name for adu
en: Aduge
hi: एडुगे

note: Name for adw
en: Amundava
hi: अमुंडवा

note: Name for adx
en: Amdo Tibetan
hi: अमदो तिब्बती

note: Inverted name for adx
en: Tibetan, Amdo
hi: तिब्बती, अमदो

note: Name for ady
en: Adyghe
hi: अदिघे

note: Name for adz
en: Adzera
hi: एडजेरा

note: Name for aea
en: Areba
hi: अरेबा

note: Name for aeb
en: Tunisian Arabic
hi: ट्यूनीशियाई अरबी

note: Inverted name for aeb
en: Arabic, Tunisian
hi: अरबी, ट्यूनीशियाई

note: Name for aec
en: Saidi Arabic
hi: सईदी अरबी

note: Inverted name for aec
en: Arabic, Saidi
hi: अरबी, सईदी

note: Name for aed
en: Argentine Sign Language
hi: अर्जेंटीनी सांकेतिक भाषा

note: Name for aee
en: Northeast Pashai
hi: पूर्वोत्तर पशाई

note: Inverted name for aee
en: Pashai, Northeast
hi: पशाई, पूर्वोत्तर

note: Name for aek
en: Haeke
hi: हाएके

note: Name for ael
en: Ambele
hi: अंबेले

note: Name for aem
en: Arem
hi: अरेम

note: Name for aen
en: Armenian Sign Language
hi: अर्मेनियाई सांकेतिक भाषा

note: Name for aeq
en: Aer
hi: एर

note: Name for aer
en: Eastern Arrernte
hi: पूर्वी अरेर्नटे

note: Inverted name for aer
en: Arrernte, Eastern
hi: अरेर्नटे, पूर्वी

note: Name for aes
en: Alsea
hi: अलसीया

note: Name for aeu
en: Akeu
hi: अकेउ

note: Name for aew
en: Ambakich
hi: अंबाकिच

note: Name for aey
en: Amele
hi: अमेले

note: Name for aez
en: Aeka
hi: एका

note: Name for afb
en: Gulf Arabic
hi: खाड़ी अरबी

note: Inverted name for afb
en: Arabic, Gulf
hi: अरबी, खाड़ी

note: Name for afd
en: Andai
hi: अंदाई

note: Name for afe
en: Putukwam
hi: पुटुकवम

note: Name for afg
en: Afghan Sign Language
hi: अफगान सांकेतिक भाषा

note: Name for afh
en: Afrihili
hi: अफ्रिहिली

note: Name for afi
en: Akrukay
hi: अक्रूके

note: Name for afk
en: Nanubae
hi: नानूबे

note: Name for afn
en: Defaka
hi: डेफाका

note: Name for afo
en: Eloyi
hi: एलोयी

note: Name for afp
en: Tapei
hi: ताइपे

note: Name for afr
en: Afrikaans
hi: अफ्रीकी

note: Name for afs
en: Afro-Seminole Creole
hi: एफ्रो-सेमिनोल क्रियोल

note: Inverted name for afs
en: Creole, Afro-Seminole
hi: क्रियोल, एफ्रो-सेमिनोले

note: Name for aft
en: Afitti
hi: अफ़िति

note: Name for afu
en: Awutu
hi: औतु

note: Name for afz
en: Obokuitai
hi: ओबोक्विटाई

note: Name for aga
en: Aguano
hi: अगुआनो

note: Name for agb
en: Legbo
hi: लेगबो

note: Name for agc
en: Agatu
hi: अगातु

note: Name for agd
en: Agarabi
hi: अगरबी

note: Name for age
en: Angal
hi: अंगल

note: Name for agf
en: Arguni
hi: अर्गुनि

note: Name for agg
en: Angor
hi: अंगोर

note: Name for agh
en: Ngelima
hi: नगेलिमा

note: Name for agi
en: Agariya
hi: अगरिया

note: Name for agj
en: Argobba
hi: अर्गोब्बा

note: Name for agk
en: Isarog Agta
hi: इसरोग अगता

note: Inverted name for agk
en: Agta, Isarog
hi: एग्टा, इसारोग

note: Name for agl
en: Fembe
hi: फेम्बे

note: Name for agm
en: Angaataha
hi: अंगाताहा

note: Name for agn
en: Agutaynen
hi: अगुटायनेन

note: Name for ago
en: Tainae
hi: तैने

note: Name for agq
en: Aghem
hi: एघेम

note: Name for agr
en: Aguaruna
hi: अगुआरुना

note: Name for ags
en: Esimbi
hi: एसिम्बी

note: Name for agt
en: Central Cagayan Agta
hi: सेंट्रल कागायन एगटा

note: Inverted name for agt
en: Agta, Central Cagayan
hi: एग्टा, सेंट्रल कागायन

note: Name for agu
en: Aguacateco
hi: अगुआकाटेको

note: Name for agv
en: Remontado Dumagat
hi: रेमोंटाडो डुमागाट

note: Inverted name for agv
en: Dumagat, Remontado
hi: डुमागाट, रेमोंटाडो

note: Name for agw
en: Kahua
hi: कहुआ

note: Name for agx
en: Aghul
hi: अघुल

note: Name for agy
en: Southern Alta
hi: दक्षिणी अल्ता

note: Inverted name for agy
en: Alta, Southern
hi: अल्टा, दक्षिणी

note: Name for agz
en: Mt. Iriga Agta
hi: माउंट इरिगा अग्टा

note: Inverted name for agz
en: Agta, Mt. Iriga
hi: एग्टा, माउंट इरिगा

note: Name for aha
en: Ahanta
hi: अहंता

note: Name for ahb
en: Axamb
hi: एक्सोम्ब

note: Name for ahg
en: Qimant
hi: किमंत

note: Name for ahh
en: Aghu
hi: अघु

note: Name for ahi
en: Tiagbamrin Aizi
hi: टियागबामरीन ऐज़ी

note: Inverted name for ahi
en: Aizi, Tiagbamrin
hi: ऐज़ी, टियागबामरीन

note: Name for ahk
en: Akha
hi: अखा

note: Name for ahl
en: Igo
hi: इगो

note: Name for ahm
en: Mobumrin Aizi
hi: मोबुमरीन ऐज़ी

note: Inverted name for ahm
en: Aizi, Mobumrin
hi: ऐज़ी, मोबूमरीन

note: Name for ahn
en: Àhàn
hi: अहान

note: Name for aho
en: Ahom
hi: अहोम

note: Name for ahp
en: Aproumu Aizi
hi: अप्रोमु आयझी

note: Inverted name for ahp
en: Aizi, Aproumu
hi: ऐज़ी, अप्रौमु

note: Name for ahr
en: Ahirani
hi: अहिरानी

note: Name for ahs
en: Ashe
hi: ऐश

note: Name for aht
en: Ahtena
hi: एथेना

note: Name for aia
en: Arosi
hi: अरोसी

note: Name for aib
en: Ainu (China)
hi: ऐनु (चीन)

note: Name for aic
en: Ainbai
hi: ऐनबाइ

note: Name for aid
en: Alngith
hi: एलंगिथ

note: Name for aie
en: Amara
hi: अमारा

note: Name for aif
en: Agi
hi: आगि

note: Name for aig
en: Antigua and Barbuda Creole English
hi: एंटीगुआ और बारबुडा क्रियोल अंग्रेजी

note: Inverted name for aig
en: Creole English, Antigua and Barbuda
hi: क्रियोल इंग्लिश, एंटीगुआ और बारबुडा

note: Name for aih
en: Ai-Cham
hi: एई-चाम

note: Name for aii
en: Assyrian Neo-Aramaic
hi: असीरियन नव-अरामाइक

note: Name for aij
en: Lishanid Noshan
hi: लिशानिद नोशान

note: Name for aik
en: Ake
hi: अके

note: Name for ail
en: Aimele
hi: ऐमेले

note: Name for aim
en: Aimol
hi: ऐमोल

note: Name for ain
en: Ainu (Japan)
hi: ऐनु (जापान)

note: Name for aio
en: Aiton
hi: एटन

note: Name for aip
en: Burumakok
hi: बुरुमकोक

note: Name for aiq
en: Aimaq
hi: ऐमाक

note: Name for air
en: Airoran
hi: ऐरोरान

note: Name for ait
en: Arikem
hi: अरीकेम

note: Name for aiw
en: Aari
hi: आरी

note: Name for aix
en: Aighon
hi: एघोन

note: Name for aiy
en: Ali
hi: अली

note: Name for aja
en: Aja (South Sudan)
hi: अजा (दक्षिण सूडान)

note: Name for ajg
en: Aja (Benin)
hi: अजा (बेनिन)

note: Name for aji
en: Ajië
hi: अजी

note: Name for ajn
en: Andajin
hi: अंदाजिन

note: Name for ajp
en: South Levantine Arabic
hi: दक्षिण लेवांटाइन अरबी

note: Inverted name for ajp
en: Arabic, South Levantine
hi: अरबी, दक्षिण लेवांटाइन

note: Name for ajs
en: Algerian Jewish Sign Language
hi: अल्जीरियाई यहूदी सांकेतिक भाषा

note: Name for aju
en: Judeo-Moroccan Arabic
hi: यहूदी-मोरक्कन अरबी

note: Inverted name for aju
en: Arabic, Judeo-Moroccan
hi: अरबी, यहूदी-मोरक्कन

note: Name for ajw
en: Ajawa
hi: अजवा

note: Name for ajz
en: Amri Karbi
hi: अमरी कार्बी

note: Inverted name for ajz
en: Karbi, Amri
hi: कार्बी, अमरी

note: Name for aka
en: Akan
hi: अकान

note: Name for akb
en: Batak Angkola
hi: बटक अंगकोला

note: Name for akc
en: Mpur
hi: मपुर

note: Name for akd
en: Ukpet-Ehom
hi: उकपेट-एहोम

note: Name for ake
en: Akawaio
hi: अकावियो

note: Name for akf
en: Akpa
hi: अक्पा

note: Name for akg
en: Anakalangu
hi: अनाकलांगु

note: Name for akh
en: Angal Heneng
hi: एंगल हेनेंग

note: Name for aki
en: Aiome
hi: आयोमे

note: Name for akj
en: Aka-Jeru
hi: आका-जेरू

note: Name for akk
en: Akkadian
hi: अक्काडियन

note: Name for akl
en: Aklanon
hi: अक्लानोन

note: Name for akm
en: Aka-Bo
hi: अका-बो

note: Name for ako
en: Akurio
hi: अकुरियो

note: Name for akp
en: Siwu
hi: सिवु

note: Name for akq
en: Ak
hi: एके

note: Name for akr
en: Araki
hi: अर्की

note: Name for aks
en: Akaselem
hi: अकासेलेम

note: Name for akt
en: Akolet
hi: अकोलेट

note: Name for aku
en: Akum
hi: अकुम

note: Name for akv
en: Akhvakh
hi: अख़्वाख़

note: Name for akw
en: Akwa
hi: अकवा

note: Name for akx
en: Aka-Kede
hi: आका-केडे

note: Name for aky
en: Aka-Kol
hi: आका-कोल

note: Name for akz
en: Alabama
hi: अलाबामा

note: Name for ala
en: Alago
hi: अलागो

note: Name for alc
en: Qawasqar
hi: क़वास्कर

note: Name for ald
en: Alladian
hi: अल्लाडियन

note: Name for ale
en: Aleut
hi: अलेउत

note: Name for alf
en: Alege
hi: एलेगे

note: Name for alh
en: Alawa
hi: अलाव

note: Name for ali
en: Amaimon
hi: अमाइमोन

note: Name for alj
en: Alangan
hi: अलंगन

note: Name for alk
en: Alak
hi: अलक

note: Name for all
en: Allar
hi: अल्लार

note: Name for alm
en: Amblong
hi: अम्बलोंग

note: Name for aln
en: Gheg Albanian
hi: घेग अल्बानियाई

note: Inverted name for aln
en: Albanian, Gheg
hi: अल्बानियाई, घेग

note: Name for alo
en: Larike-Wakasihu
hi: लारिके-वाकासिहु

note: Name for alp
en: Alune
hi: अलुने

note: Name for alq
en: Algonquin
hi: अल्गोंक्विन

note: Name for alr
en: Alutor
hi: अलुतोर

note: Name for als
en: Tosk Albanian
hi: टोस्क अल्बानियाई

note: Inverted name for als
en: Albanian, Tosk
hi: अल्बानियाई, टोस्क

note: Name for alt
en: Southern Altai
hi: दक्षिणी अल्ताई

note: Inverted name for alt
en: Altai, Southern
hi: अल्ताई, दक्षिणी

note: Name for alu
en: 'Are'are
hi: अरेअरे

note: Name for alw
en: Alaba-K’abeena
hi: अलाबा-काबीना

note: Name for alx
en: Amol
hi: अमोल

note: Name for aly
en: Alyawarr
hi: अल्यावर्र

note: Name for alz
en: Alur
hi: अलूर

note: Name for ama
en: Amanayé
hi: अमानये

note: Name for amb
en: Ambo
hi: अंबो

note: Name for amc
en: Amahuaca
hi: अमाहुका

note: Name for ame
en: Yanesha'
hi: यानेशा'

note: Name for amf
en: Hamer-Banna
hi: हमर-बन्ना

note: Name for amg
en: Amurdak
hi: अमुर्दक

note: Name for amh
en: Amharic
hi: अम्हारिक्

note: Name for ami
en: Amis
hi: अमीस

note: Name for amj
en: Amdang
hi: अमदांग

note: Name for amk
en: Ambai
hi: अंबाई

note: Name for aml
en: War-Jaintia
hi: वार-जयंतिया

note: Name for amm
en: Ama (Papua New Guinea)
hi: अमा (पापुआ न्यू गिनी)

note: Name for amn
en: Amanab
hi: अमानब

note: Name for amo
en: Amo
hi: एमो

note: Name for amp
en: Alamblak
hi: अलम्बलाक

note: Name for amq
en: Amahai
hi: अमहा

note: Name for amr
en: Amarakaeri
hi: अमरकेरी

note: Name for ams
en: Southern Amami-Oshima
hi: दक्षिणी अमामी-ओशिमा

note: Inverted name for ams
en: Amami-Oshima, Southern
hi: अमामी-ओशिमा, दक्षिणी

note: Name for amt
en: Amto
hi: अम्टो

note: Name for amu
en: Guerrero Amuzgo
hi: ग्युरेरो अमुजगो

note: Inverted name for amu
en: Amuzgo, Guerrero
hi: अमुज़्गो, ग्युरेरो

note: Name for amv
en: Ambelau
hi: अंबेलौ

note: Name for amw
en: Western Neo-Aramaic
hi: पश्चिमी नव-अरामी

note: Inverted name for amw
en: Neo-Aramaic, Western
hi: नव-अरामी, पश्चिमी

note: Name for amx
en: Anmatyerre
hi: अनमात्येरे

note: Name for amy
en: Ami
hi: अमी

note: Name for amz
en: Atampaya
hi: अताम्पया

note: Name for ana
en: Andaqui
hi: अंदाकुई

note: Name for anb
en: Andoa
hi: एन्डोआ

note: Name for anc
en: Ngas
hi: नगास

note: Name for and
en: Ansus
hi: अनुस

note: Name for ane
en: Xârâcùù
hi: ज़ाराकु

note: Name for anf
en: Animere
hi: अनिमेरे

note: Name for ang
en: Old English (ca. 450-1100)
hi: पुरानी अंग्रेज़ी (लगभग 450-1100)

note: Inverted name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
hi: अंग्रेजी, पुरानी (लगभग 450-1100)

note: Name for anh
en: Nend
hi: नेंड

note: Name for ani
en: Andi
hi: एंडी

note: Name for anj
en: Anor
hi: एनोर

note: Name for ank
en: Goemai
hi: गोयमई

note: Name for anl
en: Anu-Hkongso Chin
hi: अनु-हकोंगसो चिन

note: Inverted name for anl
en: Chin, Anu-Hkongso
hi: चिन, अनु-हकोंगसो

note: Name for anm
en: Anal
hi: अनेल

note: Name for ann
en: Obolo
hi: ओबोलो

note: Name for ano
en: Andoque
hi: एन्डोक

note: Name for anp
en: Angika
hi: अंगिका

note: Name for anq
en: Jarawa (India)
hi: जारवा (भारत)

note: Name for anr
en: Andh
hi: अन्ध

note: Name for ans
en: Anserma
hi: एन्सर्मा

note: Name for ant
en: Antakarinya
hi: अंतकारिन्य

note: Name for anu
en: Anuak
hi: अनुक

note: Name for anv
en: Denya
hi: डेन्या

note: Name for anw
en: Anaang
hi: अनंग

note: Name for anx
en: Andra-Hus
hi: आंद्रा-हस

note: Name for any
en: Anyin
hi: एनीइन

note: Name for anz
en: Anem
hi: एनीम

note: Name for aoa
en: Angolar
hi: अंगोलर

note: Name for aob
en: Abom
hi: अबोम

note: Name for aoc
en: Pemon
hi: पेमोन

note: Name for aod
en: Andarum
hi: अंडारुम

note: Name for aoe
en: Angal Enen
hi: अंगल एनेन

note: Name for aof
en: Bragat
hi: ब्रैगट

note: Name for aog
en: Angoram
hi: अंगोरम

note: Name for aoi
en: Anindilyakwa
hi: अनिंदिल्यकवा

note: Name for aoj
en: Mufian
hi: मुफियान

note: Name for aok
en: Arhö
hi: अर्हो

note: Name for aol
en: Alor
hi: अलोर

note: Name for aom
en: Ömie
hi: ओमी

note: Name for aon
en: Bumbita Arapesh
hi: बुम्बिता अरापेश

note: Inverted name for aon
en: Arapesh, Bumbita
hi: अरापेश, बुम्बिता

note: Name for aor
en: Aore
hi: अओरे

note: Name for aos
en: Taikat
hi: टिकैत

note: Name for aot
en: Atong (India)
hi: अटोंग (भारत)

note: Name for aou
en: A'ou
hi: अउ

note: Name for aox
en: Atorada
hi: अटोराडा

note: Name for aoz
en: Uab Meto
hi: उब मेटो

note: Name for apb
en: Sa'a
hi: सा'आ

note: Name for apc
en: North Levantine Arabic
hi: उत्तरी लेवांटाइन अरबी

note: Inverted name for apc
en: Arabic, North Levantine
hi: अरबी, उत्तरी लेवांटाइन

note: Name for apd
en: Sudanese Arabic
hi: सूडानी अरबी

note: Inverted name for apd
en: Arabic, Sudanese
hi: अरबी, सूडानी

note: Name for ape
en: Bukiyip
hi: बुकियिप

note: Name for apf
en: Pahanan Agta
hi: पाहनन अगता

note: Inverted name for apf
en: Agta, Pahanan
hi: एग्टा, पाहनन

note: Name for apg
en: Ampanang
hi: अम्पानांग

note: Name for aph
en: Athpariya
hi: अथपरिया

note: Name for api
en: Apiaká
hi: अपियाका

note: Name for apj
en: Jicarilla Apache
hi: जिकारिला अपाचे

note: Inverted name for apj
en: Apache, Jicarilla
hi: अपाचे, जिकारिला

note: Name for apk
en: Kiowa Apache
hi: किओवा अपाचे

note: Inverted name for apk
en: Apache, Kiowa
hi: अपाचे, किओवा

note: Name for apl
en: Lipan Apache
hi: लिपन अपाचे

note: Inverted name for apl
en: Apache, Lipan
hi: अपाचे, लिपन

note: Name for apm
en: Mescalero-Chiricahua Apache
hi: मेस्केलेरो-चिरिकाहुआ अपाचे

note: Inverted name for apm
en: Apache, Mescalero-Chiricahua
hi: अपाचे, मेस्केलेरो-चिरिकाहुआ

note: Name for apn
en: Apinayé
hi: अपिनये

note: Name for apo
en: Ambul
hi: एम्बुल

note: Name for app
en: Apma
hi: अपमा

note: Name for apq
en: A-Pucikwar
hi: ए-पुसीकवार

note: Name for apr
en: Arop-Lokep
hi: अरोप-लोकेप

note: Name for aps
en: Arop-Sissano
hi: अरोप-सिसानो

note: Name for apt
en: Apatani
hi: अपातानी

note: Name for apu
en: Apurinã
hi: अपुरिना

note: Name for apv
en: Alapmunte
hi: अलापमुंटे

note: Name for apw
en: Western Apache
hi: पश्चिमी अपाचे

note: Inverted name for apw
en: Apache, Western
hi: अपाचे, पश्चिमी

note: Name for apx
en: Aputai
hi: अपुताई

note: Name for apy
en: Apalaí
hi: अपलाई

note: Name for apz
en: Safeyoka
hi: सेफयोका

note: Name for aqc
en: Archi
hi: आर्ची

note: Name for aqd
en: Ampari Dogon
hi: अम्पारी डोगोन

note: Inverted name for aqd
en: Dogon, Ampari
hi: डोगोन, अम्पारी

note: Name for aqg
en: Arigidi
hi: अरिगिडी

note: Name for aqk
en: Aninka
hi: अनिंका

note: Name for aqm
en: Atohwaim
hi: अटोहवाईम

note: Name for aqn
en: Northern Alta
hi: उत्तरी अल्ता

note: Inverted name for aqn
en: Alta, Northern
hi: अल्टा, उत्तरी

note: Name for aqp
en: Atakapa
hi: अटाकापा

note: Name for aqr
en: Arhâ
hi: अरहा

note: Name for aqt
en: Angaité
hi: अंगैते

note: Name for aqz
en: Akuntsu
hi: अकुंत्सु

note: Name for ara
en: Arabic
hi: अरबी

note: Name for arb
en: Standard Arabic
hi: मानक अरबी

note: Inverted name for arb
en: Arabic, Standard
hi: अरबी, मानक

note: Name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE)
hi: आधिकारिक अरामी (700-300 ईसा पूर्व)

note: Inverted name for arc
en: Aramaic, Official (700-300 BCE)
hi: अरामी, आधिकारिक (700-300 ईसा पूर्व)

note: Name for ard
en: Arabana
hi: अरेबाना

note: Name for are
en: Western Arrarnta
hi: पश्चिमी अरारंटा

note: Inverted name for are
en: Arrarnta, Western
hi: अरारंटा, पश्चिमी

note: Name for arg
en: Aragonese
hi: अर्गोनी

note: Name for arh
en: Arhuaco
hi: अरहुको

note: Name for ari
en: Arikara
hi: अरिकारा

note: Name for arj
en: Arapaso
hi: अरापासो

note: Name for ark
en: Arikapú
hi: अरीकापु

note: Name for arl
en: Arabela
hi: अरबेला

note: Name for arn
en: Mapudungun
hi: मापुडुंगुन

note: Name for aro
en: Araona
hi: अरौना

note: Name for arp
en: Arapaho
hi: अरापहो

note: Name for arq
en: Algerian Arabic
hi: अल्जीरियाई अरबी

note: Inverted name for arq
en: Arabic, Algerian
hi: अरबी, अल्जीरियाई

note: Name for arr
en: Karo (Brazil)
hi: कारो (ब्राजील)

note: Name for ars
en: Najdi Arabic
hi: नज्दी अरबी

note: Inverted name for ars
en: Arabic, Najdi
hi: अरबी, नज्दी

note: Name for aru
en: Aruá (Amazonas State)
hi: अरुआ (अमेज़ॅन राज्य)

note: Name for arv
en: Arbore
hi: आर्बोर

note: Name for arw
en: Arawak
hi: अरावक

note: Name for arx
en: Aruá (Rodonia State)
hi: अरुआ (रोडोनिया राज्य)

note: Name for ary
en: Moroccan Arabic
hi: मोरक्कन अरबी

note: Inverted name for ary
en: Arabic, Moroccan
hi: अरबी, मोरक्कन

note: Name for arz
en: Egyptian Arabic
hi: मिस्र अरबी

note: Inverted name for arz
en: Arabic, Egyptian
hi: अरबी, मिस्री

note: Name for asa
en: Asu (Tanzania)
hi: आसु (तंजानिया)

note: Name for asb
en: Assiniboine
hi: असिनिबाइन

note: Name for asc
en: Casuarina Coast Asmat
hi: कैसुरीना तट अस्मत

note: Inverted name for asc
en: Asmat, Casuarina Coast
hi: अस्मत, कैसुरीना तट

note: Name for ase
en: American Sign Language
hi: अमेरिकी सांकेतिक भाषा

note: Name for asf
en: Auslan
hi: असलन

note: Name for asg
en: Cishingini
hi: सिशिंगिनी

note: Name for ash
en: Abishira
hi: अबीशिरा

note: Name for asj
en: Sari
hi: सारी

note: Name for ask
en: Ashkun
hi: अश्कुन

note: Name for asl
en: Asilulu
hi: असिलुलु

note: Name for asm
en: Assamese
hi: असामी

note: Name for asn
en: Xingú Asuriní
hi: ज़िंगु असुरिनी

note: Inverted name for asn
en: Asuriní, Xingú
hi: असुरिनी, ज़िंगु

note: Name for aso
en: Dano
hi: दानो

note: Name for asp
en: Algerian Sign Language
hi: अल्जीरियाई सांकेतिक भाषा

note: Name for asq
en: Austrian Sign Language
hi: ऑस्ट्रियाई सांकेतिक भाषा

note: Name for asr
en: Asuri
hi: आसुरी

note: Name for ass
en: Ipulo
hi: इपुलो

note: Name for ast
en: Asturian
hi: अस्तुरियन

note: Name for asu
en: Tocantins Asurini
hi: टोकेन्टिन्स असुरिनी

note: Inverted name for asu
en: Asurini, Tocantins
hi: असुरिनी, टोकेन्टिन्स

note: Name for asv
en: Asoa
hi: असोआ

note: Name for asw
en: Australian Aborigines Sign Language
hi: ऑस्ट्रेलियाई आदिवासियों की सांकेतिक भाषा

note: Name for asx
en: Muratayak
hi: मुरात्याक

note: Name for asy
en: Yaosakor Asmat
hi: याओसाकोर अस्मत

note: Inverted name for asy
en: Asmat, Yaosakor
hi: अस्मत, योसाकोर

note: Name for asz
en: As
hi: एस

note: Name for ata
en: Pele-Ata
hi: पेले-अता

note: Name for atb
en: Zaiwa
hi: ज़ैवा

note: Name for atc
en: Atsahuaca
hi: अत्साहुका

note: Name for atd
en: Ata Manobo
hi: अता मनोबो

note: Inverted name for atd
en: Manobo, Ata
hi: मनोबो, अता

note: Name for ate
en: Atemble
hi: अटेम्बल

note: Name for atg
en: Ivbie North-Okpela-Arhe
hi: इवबी नॉर्थ-ओकपेला-अर्हे

note: Name for ati
en: Attié
hi: अति

note: Name for atj
en: Atikamekw
hi: अतिकामेकव

note: Name for atk
en: Ati
hi: अति

note: Name for atl
en: Mt. Iraya Agta
hi: माउंट इरया अग्टा

note: Inverted name for atl
en: Agta, Mt. Iraya
hi: एग्टा, माउंट इराया

note: Name for atm
en: Ata
hi: अता

note: Name for atn
en: Ashtiani
hi: आश्तियानी

note: Name for ato
en: Atong (Cameroon)
hi: अटोंग (कैमरून)

note: Name for atp
en: Pudtol Atta
hi: पुडटोल अट्टा

note: Inverted name for atp
en: Atta, Pudtol
hi: अट्टा, पुडटोल

note: Name for atq
en: Aralle-Tabulahan
hi: अरले-तबुलाहन

note: Name for atr
en: Waimiri-Atroari
hi: वैमिरी-अत्रोरि

note: Name for ats
en: Gros Ventre
hi: ग्रोस वेंट्रे

note: Name for att
en: Pamplona Atta
hi: पैम्प्लोना अट्टा

note: Inverted name for att
en: Atta, Pamplona
hi: अट्टा, पैम्प्लोना

note: Name for atu
en: Reel
hi: रील

note: Name for atv
en: Northern Altai
hi: उत्तरी अल्ताई

note: Inverted name for atv
en: Altai, Northern
hi: अल्ताई, उत्तरी

note: Name for atw
en: Atsugewi
hi: अत्सुगेवी

note: Name for atx
en: Arutani
hi: अरुथानी

note: Name for aty
en: Aneityum
hi: एनीटियम

note: Name for atz
en: Arta
hi: अर्ता

note: Name for aua
en: Asumboa
hi: असुम्बोआ

note: Name for aub
en: Alugu
hi: अलुगु

note: Name for auc
en: Waorani
hi: वोरानी

note: Name for aud
en: Anuta
hi: अनुता

note: Name for aug
en: Aguna
hi: अगुना

note: Name for auh
en: Aushi
hi: औसी

note: Name for aui
en: Anuki
hi: अनुकी

note: Name for auj
en: Awjilah
hi: अवजीलाह

note: Name for auk
en: Heyo
hi: हेयो

note: Name for aul
en: Aulua
hi: औलुआ

note: Name for aum
en: Asu (Nigeria)
hi: आसु (नाइजीरिया)

note: Name for aun
en: Molmo One
hi: मोल्मो वन

note: Inverted name for aun
en: One, Molmo
hi: वन, मोल्मो

note: Name for auo
en: Auyokawa
hi: अयोकावा

note: Name for aup
en: Makayam
hi: मकायम

note: Name for auq
en: Anus
hi: अनुस

note: Name for aur
en: Aruek
hi: अरुक

note: Name for aut
en: Austral
hi: ऑस्ट्रल

note: Name for auu
en: Auye
hi: औये

note: Name for auw
en: Awyi
hi: अवाई

note: Name for aux
en: Aurá
hi: औरा

note: Name for auy
en: Awiyaana
hi: अवियाना

note: Name for auz
en: Uzbeki Arabic
hi: उज़्बेकी अरबी

note: Inverted name for auz
en: Arabic, Uzbeki
hi: अरबी, उज़्बेकी

note: Name for ava
en: Avaric
hi: अवेरिक

note: Name for avb
en: Avau
hi: अवौ

note: Name for avd
en: Alviri-Vidari
hi: अलविरी-विदारी

note: Name for ave
en: Avestan
hi: अवेस्तन

note: Name for avi
en: Avikam
hi: अविकम

note: Name for avk
en: Kotava
hi: कोटावा

note: Name for avl
en: Eastern Egyptian Bedawi Arabic
hi: पूर्वी मिस्र बेदावी अरबी

note: Inverted name for avl
en: Arabic, Eastern Egyptian Bedawi
hi: अरबी, पूर्वी मिस्र बेदावी

note: Name for avm
en: Angkamuthi
hi: अंगकामुथि

note: Name for avn
en: Avatime
hi: अवाटाइम

note: Name for avo
en: Agavotaguerra
hi: अगावोटागुएरा

note: Name for avs
en: Aushiri
hi: औशिरी

note: Name for avt
en: Au
hi: आउ

note: Name for avu
en: Avokaya
hi: अवोकाया

note: Name for avv
en: Avá-Canoeiro
hi: अवा-कैनोइरो

note: Name for awa
en: Awadhi
hi: अवधी

note: Name for awb
en: Awa (Papua New Guinea)
hi: आवा (पापुआ न्यू गिनी)

note: Name for awc
en: Cicipu
hi: सिसिपु

note: Name for awe
en: Awetí
hi: अवेटी

note: Name for awg
en: Anguthimri
hi: अंगुथिमरी

note: Name for awh
en: Awbono
hi: अवबोनो

note: Name for awi
en: Aekyom
hi: एक्योम

note: Name for awk
en: Awabakal
hi: अवाबकल

note: Name for awm
en: Arawum
hi: अरावुम

note: Name for awn
en: Awngi
hi: अवंगी

note: Name for awo
en: Awak
hi: अवाक

note: Name for awr
en: Awera
hi: अवेरा

note: Name for aws
en: South Awyu
hi: दक्षिण अयु

note: Inverted name for aws
en: Awyu, South
hi: अयु, दक्षिण

note: Name for awt
en: Araweté
hi: अरावेते

note: Name for awu
en: Central Awyu
hi: सेंट्रल आव्यू

note: Inverted name for awu
en: Awyu, Central
hi: अव्यू, सेंट्रल

note: Name for awv
en: Jair Awyu
hi: जेयर अव्यू

note: Inverted name for awv
en: Awyu, Jair
hi: अय्यू, जेयर

note: Name for aww
en: Awun
hi: अवुन

note: Name for awx
en: Awara
hi: आवारा

note: Name for awy
en: Edera Awyu
hi: एडेरा अयु

note: Inverted name for awy
en: Awyu, Edera
hi: अय्यू, एडेरा

note: Name for axb
en: Abipon
hi: एबिपोन

note: Name for axe
en: Ayerrerenge
hi: आयरेरेन्गे

note: Name for axg
en: Mato Grosso Arára
hi: माटो ग्रोसो आरा

note: Inverted name for axg
en: Arára, Mato Grosso
hi: आरा, माटो ग्रोसो

note: Name for axk
en: Yaka (Central African Republic)
hi: याका (मध्य अफ़्रीकी गणराज्य)

note: Name for axl
en: Lower Southern Aranda
hi: निचला दक्षिणी अरंडा

note: Inverted name for axl
en: Aranda, Lower Southern
hi: अरंडा, निचला दक्षिणी

note: Name for axm
en: Middle Armenian
hi: मध्य अर्मेनियाई

note: Inverted name for axm
en: Armenian, Middle
hi: अर्मेनियाई, मध्य

note: Name for axx
en: Xârâgurè
hi: ज़ारागुरे

note: Name for aya
en: Awar
hi: अवार

note: Name for ayb
en: Ayizo Gbe
hi: अयिज़ो ग्बे

note: Inverted name for ayb
en: Gbe, Ayizo
hi: ग्बे, अयिज़ो

note: Name for ayc
en: Southern Aymara
hi: दक्षिणी आयमारा

note: Inverted name for ayc
en: Aymara, Southern
hi: आयमारा, दक्षिणी

note: Name for ayd
en: Ayabadhu
hi: अयाबाधु

note: Name for aye
en: Ayere
hi: आयरे

note: Name for ayg
en: Ginyanga
hi: गिनयांगा

note: Name for ayh
en: Hadrami Arabic
hi: हद्रामी अरबी

note: Inverted name for ayh
en: Arabic, Hadrami
hi: अरबी, हद्रामी

note: Name for ayi
en: Leyigha
hi: लेयिघा

note: Name for ayk
en: Akuku
hi: अकुकु

note: Name for ayl
en: Libyan Arabic
hi: लीबियाई अरबी

note: Inverted name for ayl
en: Arabic, Libyan
hi: अरबी, लीबियाई

note: Name for aym
en: Aymara
hi: आयमारा

note: Name for ayn
en: Sanaani Arabic
hi: सनानी अरबी

note: Inverted name for ayn
en: Arabic, Sanaani
hi: अरबी, सनानी

note: Name for ayo
en: Ayoreo
hi: अयोरियो

note: Name for ayp
en: North Mesopotamian Arabic
hi: उत्तरी मेसोपोटामिया अरबी

note: Inverted name for ayp
en: Arabic, North Mesopotamian
hi: अरबी, उत्तरी मेसोपोटामिया

note: Name for ayq
en: Ayi (Papua New Guinea)
hi: अयी (पापुआ न्यू गिनी)

note: Name for ayr
en: Central Aymara
hi: मध्य आयमारा

note: Inverted name for ayr
en: Aymara, Central
hi: आयमारा, मध्य

note: Name for ays
en: Sorsogon Ayta
hi: सोरसोगोन आयता

note: Inverted name for ays
en: Ayta, Sorsogon
hi: आयता, सोरसोगोन

note: Name for ayt
en: Magbukun Ayta
hi: माग्बुकुन आयता

note: Inverted name for ayt
en: Ayta, Magbukun
hi: आयता, माग्बुकुन

note: Name for ayu
en: Ayu
hi: अयु

note: Name for ayz
en: Mai Brat
hi: माई बरात

note: Name for aza
en: Azha
hi: एज़ाह

note: Name for azb
en: South Azerbaijani
hi: दक्षिण अज़रबैजानी

note: Inverted name for azb
en: Azerbaijani, South
hi: अज़रबैजानी, दक्षिण

note: Name for azd
en: Eastern Durango Nahuatl
hi: पूर्वी दुरंगो नहुआट्ल

note: Inverted name for azd
en: Nahuatl, Eastern Durango
hi: नहुआट्ल, पूर्वी डुरंगो

note: Name for aze
en: Azerbaijani
hi: अज़रबैंजानी

note: Name for azg
en: San Pedro Amuzgos Amuzgo
hi: सैन पेड्रो अमुजगोस अमुजगो

note: Inverted name for azg
en: Amuzgo, San Pedro Amuzgos
hi: अमुज़्गो, सैन पेड्रो अमुजगोस

note: Name for azj
en: North Azerbaijani
hi: उत्तरी अज़रबैजानी

note: Inverted name for azj
en: Azerbaijani, North
hi: अज़रबैजानी, उत्तर

note: Name for azm
en: Ipalapa Amuzgo
hi: इपलापा अमुजगो

note: Inverted name for azm
en: Amuzgo, Ipalapa
hi: अमुज़्गो, इपलापा

note: Name for azn
en: Western Durango Nahuatl
hi: पश्चिमी दुरंगो नहुआट्ल

note: Inverted name for azn
en: Nahuatl, Western Durango
hi: नहुआट्ल, पश्चिमी डुरंगो

note: Name for azo
en: Awing
hi: अविंग

note: Name for azt
en: Faire Atta
hi: फ़ेयर अट्टा

note: Inverted name for azt
en: Atta, Faire
hi: अत्ता, फ़ेयर

note: Name for azz
en: Highland Puebla Nahuatl
hi: हाइलैंड पुएब्ला नहुआट्ल

note: Inverted name for azz
en: Nahuatl, Highland Puebla
hi: नहुआट्ल, हाइलैंड प्यूब्ला

note: Name for baa
en: Babatana
hi: बाबाताना

note: Name for bab
en: Bainouk-Gunyuño
hi: बैनौक-गुन्युनो

note: Name for bac
en: Badui
hi: बडुई

note: Name for bae
en: Baré
hi: बेरे

note: Name for baf
en: Nubaca
hi: नुबाका

note: Name for bag
en: Tuki
hi: तुकी

note: Name for bah
en: Bahamas Creole English
hi: बहामास क्रियोल अंग्रेजी

note: Inverted name for bah
en: Creole English, Bahamas
hi: क्रियोल अंग्रेजी, बहामास

note: Name for baj
en: Barakai
hi: बराकाई

note: Name for bak
en: Bashkir
hi: बशख़िर

note: Name for bal
en: Baluchi
hi: बलूची

note: Name for bam
en: Bambara
hi: बंबारा

note: Name for ban
en: Balinese
hi: बालिनीज़

note: Name for bao
en: Waimaha
hi: वैमाहा

note: Name for bap
en: Bantawa
hi: बंतावा

note: Name for bar
en: Bavarian
hi: बावेरियन

note: Name for bas
en: Basa (Cameroon)
hi: बासा (कैमरून)

note: Name for bau
en: Bada (Nigeria)
hi: बाड़ा (Nigeria)

note: Name for bav
en: Vengo
hi: वेन्गो

note: Name for baw
en: Bambili-Bambui
hi: बम्बिली-बम्बुई

note: Name for bax
en: Bamun
hi: बामुन

note: Name for bay
en: Batuley
hi: बटुले

note: Name for bba
en: Baatonum
hi: बातोनम

note: Name for bbb
en: Barai
hi: बरई

note: Name for bbc
en: Batak Toba
hi: बतक टोबा

note: Name for bbd
en: Bau
hi: बाऊ

note: Name for bbe
en: Bangba
hi: बंगबा

note: Name for bbf
en: Baibai
hi: बाईबाई

note: Name for bbg
en: Barama
hi: बरामा

note: Name for bbh
en: Bugan
hi: बुगान

note: Name for bbi
en: Barombi
hi: बरोम्बी

note: Name for bbj
en: Ghomálá'
hi: घोमला'

note: Name for bbk
en: Babanki
hi: बाबांकी

note: Name for bbl
en: Bats
hi: बैट्स

note: Name for bbm
en: Babango
hi: बाबांगो

note: Name for bbn
en: Uneapa
hi: उनीपा

note: Name for bbo
en: Northern Bobo Madaré
hi: उत्तरी बोबो मदारे

note: Inverted name for bbo
en: Bobo Madaré, Northern
hi: बोबो मदारे, उत्तरी

note: Name for bbp
en: West Central Banda
hi: पश्चिम मध्य बांदा

note: Inverted name for bbp
en: Banda, West Central
hi: बांदा, पश्चिम मध्य

note: Name for bbq
en: Bamali
hi: बमाली

note: Name for bbr
en: Girawa
hi: गिरावा

note: Name for bbs
en: Bakpinka
hi: बकपिंका

note: Name for bbt
en: Mburku
hi: मबुर्कु

note: Name for bbu
en: Kulung (Nigeria)
hi: कुलुंग (नाइजीरिया)

note: Name for bbv
en: Karnai
hi: करनई

note: Name for bbw
en: Baba
hi: बाबा

note: Name for bbx
en: Bubia
hi: बुबिया

note: Name for bby
en: Befang
hi: बेफैंग

note: Name for bca
en: Central Bai
hi: मध्य बाई

note: Inverted name for bca
en: Bai, Central
hi: बाई, मध्य

note: Name for bcb
en: Bainouk-Samik
hi: बैनौक-सामिक

note: Name for bcc
en: Southern Balochi
hi: दक्षिणी बालोची

note: Inverted name for bcc
en: Balochi, Southern
hi: बलूची, दक्षिणी

note: Name for bcd
en: North Babar
hi: उत्तर बाबर

note: Inverted name for bcd
en: Babar, North
hi: बाबर, उत्तर

note: Name for bce
en: Bamenyam
hi: बामेन्याम

note: Name for bcf
en: Bamu
hi: बामू

note: Name for bcg
en: Baga Pokur
hi: बागा पोकुर

note: Name for bch
en: Bariai
hi: बरियाई

note: Name for bci
en: Baoulé
hi: बाउले

note: Name for bcj
en: Bardi
hi: बार्डी

note: Name for bck
en: Bunuba
hi: बुनुबा

note: Name for bcl
en: Central Bikol
hi: मध्य बिकोल

note: Inverted name for bcl
en: Bikol, Central
hi: बिकोल, मध्य

note: Name for bcm
en: Bannoni
hi: बैनोनी

note: Name for bcn
en: Bali (Nigeria)
hi: बाली (नाइजीरिया)

note: Name for bco
en: Kaluli
hi: कालूली

note: Name for bcp
en: Bali (Democratic Republic of Congo)
hi: बाली (कांगो लोकतांत्रिक गणराज्य)

note: Name for bcq
en: Bench
hi: बेंच

note: Name for bcr
en: Babine
hi: बबीन

note: Name for bcs
en: Kohumono
hi: कोहुमोनो

note: Name for bct
en: Bendi
hi: बेंदी

note: Name for bcu
en: Awad Bing
hi: अवध बिंग

note: Name for bcv
en: Shoo-Minda-Nye
hi: शू-मिंडा-नये

note: Name for bcw
en: Bana
hi: बाना

note: Name for bcy
en: Bacama
hi: बकामा

note: Name for bcz
en: Bainouk-Gunyaamolo
hi: बैनौक-गुन्यामोलो

note: Name for bda
en: Bayot
hi: बेओट

note: Name for bdb
en: Basap
hi: बासप

note: Name for bdc
en: Emberá-Baudó
hi: एम्बेरा-बाउडो

note: Name for bdd
en: Bunama
hi: बुनामा

note: Name for bde
en: Bade
hi: बड़े

note: Name for bdf
en: Biage
hi: बिऐज

note: Name for bdg
en: Bonggi
hi: बोंगी

note: Name for bdh
en: Baka (South Sudan)
hi: बाका (दक्षिण सूडान)

note: Name for bdi
en: Burun
hi: बुरुन

note: Name for bdj
en: Bai (South Sudan)
hi: बाई (दक्षिण सूडान)

note: Name for bdk
en: Budukh
hi: बुडुख

note: Name for bdl
en: Indonesian Bajau
hi: इंडोनेशियाई बजाऊ

note: Inverted name for bdl
en: Bajau, Indonesian
hi: बाजौ, इंडोनेशियाई

note: Name for bdm
en: Buduma
hi: बुडुमा

note: Name for bdn
en: Baldemu
hi: बाल्डेमु

note: Name for bdo
en: Morom
hi: मोरोम

note: Name for bdp
en: Bende
hi: बेंडे

note: Name for bdq
en: Bahnar
hi: बहनार

note: Name for bdr
en: West Coast Bajau
hi: वेस्ट कोस्ट बाजौ

note: Inverted name for bdr
en: Bajau, West Coast
hi: बाजौ, पश्चिमी तट

note: Name for bds
en: Burunge
hi: बुरुंगे

note: Name for bdt
en: Bokoto
hi: बोकोटो

note: Name for bdu
en: Oroko
hi: ओरोको

note: Name for bdv
en: Bodo Parja
hi: बोडो परजा

note: Name for bdw
en: Baham
hi: बहाम

note: Name for bdx
en: Budong-Budong
hi: बुडोंग-बुडोंग

note: Name for bdy
en: Bandjalang
hi: बंदजालंग

note: Name for bdz
en: Badeshi
hi: बदेशी

note: Name for bea
en: Beaver
hi: बीवर

note: Name for beb
en: Bebele
hi: बेबेले

note: Name for bec
en: Iceve-Maci
hi: आइसवे-मासी

note: Name for bed
en: Bedoanas
hi: बेदोनास

note: Name for bee
en: Byangsi
hi: ब्यांग्सी

note: Name for bef
en: Benabena
hi: बेनाबेना

note: Name for beg
en: Belait
hi: बेलैत

note: Name for beh
en: Biali
hi: बियाली

note: Name for bei
en: Bekati'
hi: बेकति'

note: Name for bej
en: Beja
hi: बेजा

note: Name for bek
en: Bebeli
hi: बेबेली

note: Name for bel
en: Belarusian
hi: बेलारूसी

note: Name for bem
en: Bemba (Zambia)
hi: बेम्बा (जाम्बिया)

note: Name for ben
en: Bengali
hi: बँगाली

note: Common name for ben
en: Bangla
hi: बांग्ला

note: Name for beo
en: Beami
hi: बीमि

note: Name for bep
en: Besoa
hi: बेसोआ

note: Name for beq
en: Beembe
hi: बेम्बे

note: Name for bes
en: Besme
hi: बेसमे

note: Name for bet
en: Guiberoua Béte
hi: गुइबेरौआ बेटे

note: Inverted name for bet
en: Béte, Guiberoua
hi: बेटे, गुइबेरौआ

note: Name for beu
en: Blagar
hi: ब्लागर

note: Name for bev
en: Daloa Bété
hi: डालोआ बेटे

note: Inverted name for bev
en: Bété, Daloa
hi: बेटे, डालोआ

note: Name for bew
en: Betawi
hi: बेतावी

note: Name for bex
en: Jur Modo
hi: जुर मोडो

note: Name for bey
en: Beli (Papua New Guinea)
hi: बेली (पापुआ न्यू गिनी)

note: Name for bez
en: Bena (Tanzania)
hi: बेना (तंजानिया)

note: Name for bfa
en: Bari
hi: बरी

note: Name for bfb
en: Pauri Bareli
hi: पौडी बरेली

note: Inverted name for bfb
en: Bareli, Pauri
hi: बरेली, पौड़ी

note: Name for bfc
en: Panyi Bai
hi: पानी बाई

note: Inverted name for bfc
en: Bai, Panyi
hi: बाई, पौरी

note: Name for bfd
en: Bafut
hi: बाफुत

note: Name for bfe
en: Betaf
hi: बेताफ़

note: Name for bff
en: Bofi
hi: बोफी

note: Name for bfg
en: Busang Kayan
hi: बुसांग कायन

note: Inverted name for bfg
en: Kayan, Busang
hi: कायन, बुसांग

note: Name for bfh
en: Blafe
hi: ब्लेफ़

note: Name for bfi
en: British Sign Language
hi: ब्रिटिश सांकेतिक भाषा

note: Name for bfj
en: Bafanji
hi: बफनजी

note: Name for bfk
en: Ban Khor Sign Language
hi: बान खोर सांकेतिक भाषा

note: Name for bfl
en: Banda-Ndélé
hi: बांदा-नडेले

note: Name for bfm
en: Mmen
hi: ममेन

note: Name for bfn
en: Bunak
hi: बुनाक

note: Name for bfo
en: Malba Birifor
hi: मालबा बिरिफोर

note: Inverted name for bfo
en: Birifor, Malba
hi: बिरिफ़ोर, मालबा

note: Name for bfp
en: Beba
hi: बेबा

note: Name for bfq
en: Badaga
hi: बड़गा

note: Name for bfr
en: Bazigar
hi: बाजीगर

note: Name for bfs
en: Southern Bai
hi: दक्षिणी बाई

note: Inverted name for bfs
en: Bai, Southern
hi: बाई, दक्षिणी

note: Name for bft
en: Balti
hi: बाल्टी

note: Name for bfu
en: Gahri
hi: गाहरी

note: Name for bfw
en: Bondo
hi: बोंडो

note: Name for bfx
en: Bantayanon
hi: बंटायानोन

note: Name for bfy
en: Bagheli
hi: बाघेली

note: Name for bfz
en: Mahasu Pahari
hi: महासू पहाड़ी

note: Inverted name for bfz
en: Pahari, Mahasu
hi: पहाड़ी, महासू

note: Name for bga
en: Gwamhi-Wuri
hi: ग्वाम्ही-वुरी

note: Name for bgb
en: Bobongko
hi: बोबोंगको

note: Name for bgc
en: Haryanvi
hi: हरियाणवी

note: Name for bgd
en: Rathwi Bareli
hi: राठवी बरेली

note: Inverted name for bgd
en: Bareli, Rathwi
hi: बरेली, राठवी

note: Name for bge
en: Bauria
hi: बौरिया

note: Name for bgf
en: Bangandu
hi: बंगांडु

note: Name for bgg
en: Bugun
hi: बुगुन

note: Name for bgi
en: Giangan
hi: जियानगन

note: Name for bgj
en: Bangolan
hi: बंगोलन

note: Name for bgk
en: Bit
hi: बिट

note: Name for bgl
en: Bo (Laos)
hi: बो (लाओस)

note: Name for bgn
en: Western Balochi
hi: पश्चिमी बलोची

note: Inverted name for bgn
en: Balochi, Western
hi: बलूची, पश्चिमी

note: Name for bgo
en: Baga Koga
hi: बागा कोगा

note: Name for bgp
en: Eastern Balochi
hi: पूर्वी बलूची

note: Inverted name for bgp
en: Balochi, Eastern
hi: बलूची, पूर्वी

note: Name for bgq
en: Bagri
hi: बागड़ी

note: Name for bgr
en: Bawm Chin
hi: बावम चिन

note: Inverted name for bgr
en: Chin, Bawm
hi: चिन, बॉम

note: Name for bgs
en: Tagabawa
hi: तगाबावा

note: Name for bgt
en: Bughotu
hi: बुघोटु

note: Name for bgu
en: Mbongno
hi: मबोंगनो

note: Name for bgv
en: Warkay-Bipim
hi: वारके-बिपिम

note: Name for bgw
en: Bhatri
hi: भतरी

note: Name for bgx
en: Balkan Gagauz Turkish
hi: बाल्कन गागुज़ तुर्की

note: Inverted name for bgx
en: Turkish, Balkan Gagauz
hi: तुर्की, बाल्कन गागुज़

note: Name for bgy
en: Benggoi
hi: बेंगगोई

note: Name for bgz
en: Banggai
hi: बंगगाई

note: Name for bha
en: Bharia
hi: भारिया

note: Name for bhb
en: Bhili
hi: भिली

note: Name for bhc
en: Biga
hi: बिगा

note: Name for bhd
en: Bhadrawahi
hi: भद्रावाही

note: Name for bhe
en: Bhaya
hi: भाया

note: Name for bhf
en: Odiai
hi: उड़िया

note: Name for bhg
en: Binandere
hi: बिननदेरे

note: Name for bhh
en: Bukharic
hi: बुखारिक

note: Name for bhi
en: Bhilali
hi: भिलाली

note: Name for bhj
en: Bahing
hi: बाहिंग

note: Name for bhl
en: Bimin
hi: बिमिन

note: Name for bhm
en: Bathari
hi: बथारी

note: Name for bhn
en: Bohtan Neo-Aramaic
hi: बोहतन नियो-अरामाइक

note: Inverted name for bhn
en: Neo-Aramaic, Bohtan
hi: नव-अरामाइक, बोहतन

note: Name for bho
en: Bhojpuri
hi: भोजपुरी

note: Name for bhp
en: Bima
hi: बीमा

note: Name for bhq
en: Tukang Besi South
hi: तुकांग बेसी दक्षिण

note: Name for bhr
en: Bara Malagasy
hi: बारा मालागासी

note: Inverted name for bhr
en: Malagasy, Bara
hi: मालागासी, बारा

note: Name for bhs
en: Buwal
hi: बुवाल

note: Name for bht
en: Bhattiyali
hi: भट्टियाली

note: Name for bhu
en: Bhunjia
hi: भुंझिया

note: Name for bhv
en: Bahau
hi: बहुआ

note: Name for bhw
en: Biak
hi: बायक

note: Name for bhx
en: Bhalay
hi: भालय

note: Name for bhy
en: Bhele
hi: भेले

note: Name for bhz
en: Bada (Indonesia)
hi: बाडा (इंडोनेशिया)

note: Name for bia
en: Badimaya
hi: बदीमया

note: Name for bib
en: Bissa
hi: बिस्सा

note: Name for bid
en: Bidiyo
hi: बिडिओ

note: Name for bie
en: Bepour
hi: बेपुर

note: Name for bif
en: Biafada
hi: बियाफाडा

note: Name for big
en: Biangai
hi: बियांगई

note: Name for bik
en: Bikol
hi: बिकोल

note: Name for bil
en: Bile
hi: बिले

note: Name for bim
en: Bimoba
hi: बिमोबा

note: Name for bin
en: Bini
hi: बिनी

note: Name for bio
en: Nai
hi: नाई

note: Name for bip
en: Bila
hi: बिला

note: Name for biq
en: Bipi
hi: बिपी

note: Name for bir
en: Bisorio
hi: बीसओरियो

note: Name for bis
en: Bislama
hi: बिस्लामा

note: Name for bit
en: Berinomo
hi: बेरीनोमो

note: Name for biu
en: Biete
hi: बियेटे

note: Name for biv
en: Southern Birifor
hi: दक्षिणी बिरिफ़ोर

note: Inverted name for biv
en: Birifor, Southern
hi: बिरिफ़ोर, दक्षिणी

note: Name for biw
en: Kol (Cameroon)
hi: कोल (कैमरून)

note: Name for bix
en: Bijori
hi: बिजोरी

note: Name for biy
en: Birhor
hi: बिरहोर

note: Name for biz
en: Baloi
hi: बालोइ

note: Name for bja
en: Budza
hi: बुड्ज़ा

note: Name for bjb
en: Banggarla
hi: बंगार्ला

note: Name for bjc
en: Bariji
hi: बरीजी

note: Name for bje
en: Biao-Jiao Mien
hi: बैओ-जिओ मियां

note: Inverted name for bje
en: Mien, Biao-Jiao
hi: मियां, बियाओ-जिओ

note: Name for bjf
en: Barzani Jewish Neo-Aramaic
hi: बरज़ानी यहूदी नव-अरामाईक

note: Inverted name for bjf
en: Neo-Aramaic, Barzani Jewish
hi: नव-अरामाइक, बरज़ानी यहूदी

note: Name for bjg
en: Bidyogo
hi: बिड्योगो

note: Name for bjh
en: Bahinemo
hi: बहिनेमो

note: Name for bji
en: Burji
hi: बुर्जी

note: Name for bjj
en: Kanauji
hi: कनौजी

note: Name for bjk
en: Barok
hi: बरोक

note: Name for bjl
en: Bulu (Papua New Guinea)
hi: बुलु (पापुआ न्यू गिनी)

note: Name for bjm
en: Bajelani
hi: बजेलानी

note: Name for bjn
en: Banjar
hi: बंजर

note: Name for bjo
en: Mid-Southern Banda
hi: मध्य-दक्षिणी बांदा

note: Inverted name for bjo
en: Banda, Mid-Southern
hi: बांदा, मध्य-दक्षिणी

note: Name for bjp
en: Fanamaket
hi: फैनमाकेट

note: Name for bjr
en: Binumarien
hi: बिनुमरीन

note: Name for bjs
en: Bajan
hi: बाजन

note: Name for bjt
en: Balanta-Ganja
hi: बलांता-गांजा

note: Name for bju
en: Busuu
hi: बुसुऊ

note: Name for bjv
en: Bedjond
hi: बेडजॉन्ड

note: Name for bjw
en: Bakwé
hi: बकवे

note: Name for bjx
en: Banao Itneg
hi: बनाओ इटनेग

note: Inverted name for bjx
en: Itneg, Banao
hi: इत्नेग, बनाओ

note: Name for bjy
en: Bayali
hi: बयाली

note: Name for bjz
en: Baruga
hi: बरुगा

note: Name for bka
en: Kyak
hi: कयाक

note: Name for bkc
en: Baka (Cameroon)
hi: बाका (कैमरून)

note: Name for bkd
en: Binukid
hi: बिनुकिड

note: Name for bkf
en: Beeke
hi: बीके

note: Name for bkg
en: Buraka
hi: बुराका

note: Name for bkh
en: Bakoko
hi: बकोको

note: Name for bki
en: Baki
hi: बाकी

note: Name for bkj
en: Pande
hi: पांडे

note: Name for bkk
en: Brokskat
hi: ब्रोक्सकैट

note: Name for bkl
en: Berik
hi: बेरिक

note: Name for bkm
en: Kom (Cameroon)
hi: कोम (कैमरून)

note: Name for bkn
en: Bukitan
hi: बुकीतान

note: Name for bko
en: Kwa'
hi: क्वा

note: Name for bkp
en: Boko (Democratic Republic of Congo)
hi: बोको (कांगो लोकतांत्रिक गणराज्य)

note: Name for bkq
en: Bakairí
hi: बकैरी

note: Name for bkr
en: Bakumpai
hi: बकुम्पई

note: Name for bks
en: Northern Sorsoganon
hi: उत्तरी सोर्सोगानन

note: Inverted name for bks
en: Sorsoganon, Northern
hi: सोर्सोगानोन, उत्तरी

note: Name for bkt
en: Boloki
hi: बोलोकी

note: Name for bku
en: Buhid
hi: बुहिड

note: Name for bkv
en: Bekwarra
hi: बेकवर्रा

note: Name for bkw
en: Bekwel
hi: बेकवेल

note: Name for bkx
en: Baikeno
hi: बाइकेनो

note: Name for bky
en: Bokyi
hi: बोक्यी

note: Name for bkz
en: Bungku
hi: बुंगकू

note: Name for bla
en: Siksika
hi: सिक्सिका

note: Name for blb
en: Bilua
hi: बिलौआ

note: Name for blc
en: Bella Coola
hi: बेला कूला

note: Name for bld
en: Bolango
hi: बोलांगो

note: Name for ble
en: Balanta-Kentohe
hi: बलंता-केंटोहे

note: Name for blf
en: Buol
hi: बुओल

note: Name for blh
en: Kuwaa
hi: कुवा

note: Name for bli
en: Bolia
hi: बोलिया

note: Name for blj
en: Bolongan
hi: बोलोंगन

note: Name for blk
en: Pa'o Karen
hi: पाओ करेन

note: Inverted name for blk
en: Karen, Pa'o
hi: करेन, पाओ

note: Name for bll
en: Biloxi
hi: बिलोक्सी

note: Name for blm
en: Beli (South Sudan)
hi: बेली (दक्षिण सूडान)

note: Name for bln
en: Southern Catanduanes Bikol
hi: दक्षिणी कैटांडुआनेस बिकोल

note: Inverted name for bln
en: Bikol, Southern Catanduanes
hi: बिकोल, दक्षिणी कैटांडुएन्स

note: Name for blo
en: Anii
hi: अनी

note: Name for blp
en: Blablanga
hi: ब्लबलंगा

note: Name for blq
en: Baluan-Pam
hi: बलुआन-पाम

note: Name for blr
en: Blang
hi: ब्लांग

note: Name for bls
en: Balaesang
hi: बालेसांग

note: Name for blt
en: Tai Dam
hi: ताई बांध

note: Name for blv
en: Kibala
hi: किबाला

note: Name for blw
en: Balangao
hi: बलंगाओ

note: Name for blx
en: Mag-Indi Ayta
hi: मैग-इंडी आयता

note: Inverted name for blx
en: Ayta, Mag-Indi
hi: आयता, मैग-इंडी

note: Name for bly
en: Notre
hi: नोट्रे

note: Name for blz
en: Balantak
hi: बालान्तक

note: Name for bma
en: Lame
hi: लामे

note: Name for bmb
en: Bembe
hi: बेम्बे

note: Name for bmc
en: Biem
hi: बैम

note: Name for bmd
en: Baga Manduri
hi: बागा मंदुरी

note: Inverted name for bmd
en: Manduri, Baga
hi: मंदुरी, बागा

note: Name for bme
en: Limassa
hi: लिमासा

note: Name for bmf
en: Bom-Kim
hi: बोम-किम

note: Name for bmg
en: Bamwe
hi: बामवे

note: Name for bmh
en: Kein
hi: कीन

note: Name for bmi
en: Bagirmi
hi: बागिरमी

note: Name for bmj
en: Bote-Majhi
hi: बोटे-माझी

note: Name for bmk
en: Ghayavi
hi: घयावी

note: Name for bml
en: Bomboli
hi: बोम्बोली

note: Name for bmm
en: Northern Betsimisaraka Malagasy
hi: उत्तरी बेत्सिमिसारका मालागासी

note: Inverted name for bmm
en: Malagasy, Northern Betsimisaraka
hi: मालागासी, उत्तरी बेत्सिमिसारका

note: Name for bmn
en: Bina (Papua New Guinea)
hi: बीना (पापुआ न्यू गिनी)

note: Name for bmo
en: Bambalang
hi: बम्बलंग

note: Name for bmp
en: Bulgebi
hi: बुल्गेबी

note: Name for bmq
en: Bomu
hi: बोमु

note: Name for bmr
en: Muinane
hi: मुइनाने

note: Name for bms
en: Bilma Kanuri
hi: बिलमा कनुरी

note: Inverted name for bms
en: Kanuri, Bilma
hi: कनुरी, बिलमा

note: Name for bmt
en: Biao Mon
hi: बैओ मोन

note: Name for bmu
en: Somba-Siawari
hi: सोमबा-सियावारी

note: Name for bmv
en: Bum
hi: बम

note: Name for bmw
en: Bomwali
hi: बोमवाली

note: Name for bmx
en: Baimak
hi: बैमाक

note: Name for bmz
en: Baramu
hi: बारामू

note: Name for bna
en: Bonerate
hi: बोनेरेट

note: Name for bnb
en: Bookan
hi: बुकन

note: Name for bnc
en: Bontok
hi: बोंटोक

note: Name for bnd
en: Banda (Indonesia)
hi: बांदा (इंडोनेशिया)

note: Name for bne
en: Bintauna
hi: बिनटौना

note: Name for bnf
en: Masiwang
hi: मासिवांग

note: Name for bng
en: Benga
hi: बेंगा

note: Name for bni
en: Bangi
hi: बांगी

note: Name for bnj
en: Eastern Tawbuid
hi: पूर्वी तौबिद

note: Inverted name for bnj
en: Tawbuid, Eastern
hi: तौबुइद, पूर्वी

note: Name for bnk
en: Bierebo
hi: बिरेबो

note: Name for bnl
en: Boon
hi: बून

note: Name for bnm
en: Batanga
hi: बटंगा

note: Name for bnn
en: Bunun
hi: बुनून

note: Name for bno
en: Bantoanon
hi: बंटोआनोन

note: Name for bnp
en: Bola
hi: बोला

note: Name for bnq
en: Bantik
hi: बैंटिक

note: Name for bnr
en: Butmas-Tur
hi: बटमास-तूर

note: Name for bns
en: Bundeli
hi: बुन्देली

note: Name for bnu
en: Bentong
hi: बेन्टॉन्ग

note: Name for bnv
en: Bonerif
hi: बोनेरिफ

note: Name for bnw
en: Bisis
hi: बिसिस

note: Name for bnx
en: Bangubangu
hi: बंगुबंगु

note: Name for bny
en: Bintulu
hi: बिंटुलु

note: Name for bnz
en: Beezen
hi: बेज़ेन

note: Name for boa
en: Bora
hi: बोरा

note: Name for bob
en: Aweer
hi: अवीर

note: Name for bod
en: Tibetan
hi: तिब्बती

note: Name for boe
en: Mundabli
hi: मुंडबली

note: Name for bof
en: Bolon
hi: बोलोन

note: Name for bog
en: Bamako Sign Language
hi: बमाको सांकेतिक भाषा

note: Name for boh
en: Boma
hi: बोमा

note: Name for boi
en: Barbareño
hi: बारबेरेनो

note: Name for boj
en: Anjam
hi: अंजाम

note: Name for bok
en: Bonjo
hi: बॉनजो

note: Name for bol
en: Bole
hi: बोले

note: Name for bom
en: Berom
hi: बेरोम

note: Name for bon
en: Bine
hi: बाइन

note: Name for boo
en: Tiemacèwè Bozo
hi: टिमेकेवे बोज़ो

note: Inverted name for boo
en: Bozo, Tiemacèwè
hi: बोज़ो, टिमाकेवे

note: Name for bop
en: Bonkiman
hi: बोन्कीमन

note: Name for boq
en: Bogaya
hi: बोगया

note: Name for bor
en: Borôro
hi: बोरो

note: Name for bos
en: Bosnian
hi: बोस्नियाई

note: Name for bot
en: Bongo
hi: बोंगो

note: Name for bou
en: Bondei
hi: बोंडेई

note: Name for bov
en: Tuwuli
hi: टुवुली

note: Name for bow
en: Rema
hi: रेमा

note: Name for box
en: Buamu
hi: बुआमू

note: Name for boy
en: Bodo (Central African Republic)
hi: बोडो (मध्य अफ़्रीकी गणराज्य)

note: Name for boz
en: Tiéyaxo Bozo
hi: तियाक्सो बोज़ो

note: Inverted name for boz
en: Bozo, Tiéyaxo
hi: बोज़ो, तियाक्सो

note: Name for bpa
en: Daakaka
hi: डाकाका

note: Name for bpc
en: Mbuk
hi: म्बुको

note: Name for bpd
en: Banda-Banda
hi: बांदा-बांदा

note: Name for bpe
en: Bauni
hi: बौनी

note: Name for bpg
en: Bonggo
hi: बोन्गो

note: Name for bph
en: Botlikh
hi: बोटलिख

note: Name for bpi
en: Bagupi
hi: बागुपी

note: Name for bpj
en: Binji
hi: बिनजी

note: Name for bpk
en: Orowe
hi: ओरोवे

note: Name for bpl
en: Broome Pearling Lugger Pidgin
hi: ब्रूम पर्लिंग लूगर पिजिन

note: Name for bpm
en: Biyom
hi: बायोम

note: Name for bpn
en: Dzao Min
hi: दज़ाओ मिन

note: Name for bpo
en: Anasi
hi: अनासी

note: Name for bpp
en: Kaure
hi: कौरे

note: Name for bpq
en: Banda Malay
hi: बांदा मलय

note: Inverted name for bpq
en: Malay, Banda
hi: मलय, बांदा

note: Name for bpr
en: Koronadal Blaan
hi: कोरोनाडल ब्लान

note: Inverted name for bpr
en: Blaan, Koronadal
hi: ब्लान, कोरोनाडाल

note: Name for bps
en: Sarangani Blaan
hi: सारंगानी ब्लान

note: Inverted name for bps
en: Blaan, Sarangani
hi: ब्लान, सारंगानी

note: Name for bpt
en: Barrow Point
hi: बैरो प्वाइंट

note: Name for bpu
en: Bongu
hi: बोंगु

note: Name for bpv
en: Bian Marind
hi: बियान मैरिंड

note: Inverted name for bpv
en: Marind, Bian
hi: मारिंड, बियान

note: Name for bpw
en: Bo (Papua New Guinea)
hi: बो (पापुआ न्यू गिनी)

note: Name for bpx
en: Palya Bareli
hi: पलिया बरेली

note: Inverted name for bpx
en: Bareli, Palya
hi: बरेली, पलिया

note: Name for bpy
en: Bishnupriya
hi: बिष्णुप्रिया

note: Name for bpz
en: Bilba
hi: बिल्बा

note: Name for bqa
en: Tchumbuli
hi: त्चुम्बुली

note: Name for bqb
en: Bagusa
hi: बागुसा

note: Name for bqc
en: Boko (Benin)
hi: बोको (बेनिन)

note: Name for bqd
en: Bung
hi: बंग

note: Name for bqf
en: Baga Kaloum
hi: बागा कलौम

note: Name for bqg
en: Bago-Kusuntu
hi: बागो-कुसुंतु

note: Name for bqh
en: Baima
hi: बाइमा

note: Name for bqi
en: Bakhtiari
hi: बख्तियारी

note: Name for bqj
en: Bandial
hi: बंदियाल

note: Name for bqk
en: Banda-Mbrès
hi: बांदा-एमब्रेस

note: Name for bql
en: Bilakura
hi: बिलाकुरा

note: Name for bqm
en: Wumboko
hi: वुम्बोको

note: Name for bqn
en: Bulgarian Sign Language
hi: बल्गेरियाई सांकेतिक भाषा

note: Name for bqo
en: Balo
hi: बालो

note: Name for bqp
en: Busa
hi: बुसा

note: Name for bqq
en: Biritai
hi: बिरिटाई

note: Name for bqr
en: Burusu
hi: बुरुसु

note: Name for bqs
en: Bosngun
hi: बोस्नगुन

note: Name for bqt
en: Bamukumbit
hi: बामुकुम्बित

note: Name for bqu
en: Boguru
hi: बोगुरू

note: Name for bqv
en: Koro Wachi
hi: कोरो वाची

note: Name for bqw
en: Buru (Nigeria)
hi: बुरू (नाइजीरिया)

note: Name for bqx
en: Baangi
hi: बांगी

note: Name for bqy
en: Bengkala Sign Language
hi: बेंगकला सांकेतिक भाषा

note: Name for bqz
en: Bakaka
hi: बकाका

note: Name for bra
en: Braj
hi: ब्रज

note: Name for brb
en: Brao
hi: ब्राओ

note: Name for brc
en: Berbice Creole Dutch
hi: बर्बिस क्रियोल डच

note: Inverted name for brc
en: Creole Dutch, Berbice
hi: क्रियोल डच, बर्बिस

note: Name for brd
en: Baraamu
hi: बारामू

note: Name for bre
en: Breton
hi: ब्रेटन

note: Name for brf
en: Bira
hi: बीरा

note: Name for brg
en: Baure
hi: बौरे

note: Name for brh
en: Brahui
hi: ब्राहुई

note: Name for bri
en: Mokpwe
hi: मोकपवे

note: Name for brj
en: Bieria
hi: बिरिया

note: Name for brk
en: Birked
hi: बीरकेड़

note: Name for brl
en: Birwa
hi: बिरवा

note: Name for brm
en: Barambu
hi: बाराम्बू

note: Name for brn
en: Boruca
hi: बोरुका

note: Name for bro
en: Brokkat
hi: ब्रोकैट

note: Name for brp
en: Barapasi
hi: बारापासी

note: Name for brq
en: Breri
hi: ब्रेरी

note: Name for brr
en: Birao
hi: बिराव

note: Name for brs
en: Baras
hi: बारस

note: Name for brt
en: Bitare
hi: बिटारे

note: Name for bru
en: Eastern Bru
hi: पूर्वी ब्रू

note: Inverted name for bru
en: Bru, Eastern
hi: ब्रू, पूर्वी

note: Name for brv
en: Western Bru
hi: पश्चिमी ब्रू

note: Inverted name for brv
en: Bru, Western
hi: ब्रू, पश्चिमी

note: Name for brw
en: Bellari
hi: बेल्लारी

note: Name for brx
en: Bodo (India)
hi: बोडो (भारत)

note: Name for bry
en: Burui
hi: बुरूइ

note: Name for brz
en: Bilbil
hi: बिलबिल

note: Name for bsa
en: Abinomn
hi: अबिनोमन

note: Name for bsb
en: Brunei Bisaya
hi: ब्रुनेई बिसाया

note: Inverted name for bsb
en: Bisaya, Brunei
hi: बिसाया, ब्रुनेई

note: Name for bsc
en: Bassari
hi: बसारी

note: Name for bse
en: Wushi
hi: वुशी

note: Name for bsf
en: Bauchi
hi: बाउची

note: Name for bsg
en: Bashkardi
hi: बशकार्डी

note: Name for bsh
en: Kati
hi: कटी

note: Name for bsi
en: Bassossi
hi: बसोस्सी

note: Name for bsj
en: Bangwinji
hi: बैंगविनजी

note: Name for bsk
en: Burushaski
hi: बुरुशास्की

note: Name for bsl
en: Basa-Gumna
hi: बासा-गुमना

note: Name for bsm
en: Busami
hi: बुसामी

note: Name for bsn
en: Barasana-Eduria
hi: बरसाना-एडुरिया

note: Name for bso
en: Buso
hi: बुसो

note: Name for bsp
en: Baga Sitemu
hi: बागा सितेमु

note: Name for bsq
en: Bassa
hi: बास्सा

note: Name for bsr
en: Bassa-Kontagora
hi: बासा-कोंटागोरा

note: Name for bss
en: Akoose
hi: अकोज़

note: Name for bst
en: Basketo
hi: बास्केटो

note: Name for bsu
en: Bahonsuai
hi: बहोनसुई

note: Name for bsv
en: Baga Sobané
hi: बागा सोबने

note: Name for bsw
en: Baiso
hi: बैसो

note: Name for bsx
en: Yangkam
hi: यांगकम

note: Name for bsy
en: Sabah Bisaya
hi: सबा बिसाया

note: Inverted name for bsy
en: Bisaya, Sabah
hi: बिसाया, सबा

note: Name for bta
en: Bata
hi: बाटा

note: Name for btc
en: Bati (Cameroon)
hi: बाती (कैमरून)

note: Name for btd
en: Batak Dairi
hi: बटक डेरी

note: Name for bte
en: Gamo-Ningi
hi: गमो-निंगी

note: Name for btf
en: Birgit
hi: बिरगिट

note: Name for btg
en: Gagnoa Bété
hi: गैग्नोआ बेटे

note: Inverted name for btg
en: Bété, Gagnoa
hi: बेटे, गग्नोआ

note: Name for bth
en: Biatah Bidayuh
hi: बियाताह बिदायुह

note: Inverted name for bth
en: Bidayuh, Biatah
hi: बिदायुह, बिआताह

note: Name for bti
en: Burate
hi: बुराटे

note: Name for btj
en: Bacanese Malay
hi: बेकनीज़ मलय

note: Inverted name for btj
en: Malay, Bacanese
hi: मलय, बेकनीज़

note: Name for btm
en: Batak Mandailing
hi: बटक मंडेलिंग

note: Name for btn
en: Ratagnon
hi: रैटगनन

note: Name for bto
en: Rinconada Bikol
hi: रिनकोनाडा बिकोल

note: Inverted name for bto
en: Bikol, Rinconada
hi: बिकोल, रिनकोनाडा

note: Name for btp
en: Budibud
hi: बुडीबुड

note: Name for btq
en: Batek
hi: बटेक

note: Name for btr
en: Baetora
hi: बैतोरा

note: Name for bts
en: Batak Simalungun
hi: बटक सिमलुंगुन

note: Name for btt
en: Bete-Bendi
hi: बेटे-बेंडी

note: Name for btu
en: Batu
hi: बातू

note: Name for btv
en: Bateri
hi: बटेरी

note: Name for btw
en: Butuanon
hi: बुटुआनोन

note: Name for btx
en: Batak Karo
hi: बटक करो

note: Name for bty
en: Bobot
hi: बोबोट

note: Name for btz
en: Batak Alas-Kluet
hi: बटक अलास-क्लुएट

note: Name for bua
en: Buriat
hi: बुरियाट

note: Name for bub
en: Bua
hi: बुआ

note: Name for buc
en: Bushi
hi: बुशी

note: Name for bud
en: Ntcham
hi: एनचाम

note: Name for bue
en: Beothuk
hi: बेओथुक

note: Name for buf
en: Bushoong
hi: बुशुंग

note: Name for bug
en: Buginese
hi: बगिनीस

note: Name for buh
en: Younuo Bunu
hi: यूनुओ बुनु

note: Inverted name for buh
en: Bunu, Younuo
hi: बुनु, यूनुओ

note: Name for bui
en: Bongili
hi: बोंगिली

note: Name for buj
en: Basa-Gurmana
hi: बासा-गुरमाना

note: Name for buk
en: Bugawac
hi: बुगावैक

note: Name for bul
en: Bulgarian
hi: बल्गेरियाई

note: Name for bum
en: Bulu (Cameroon)
hi: बुलु (कैमरून)

note: Name for bun
en: Sherbro
hi: शेरब्रो

note: Name for buo
en: Terei
hi: टेरी

note: Name for bup
en: Busoa
hi: बुसोआ

note: Name for buq
en: Brem
hi: ब्रेम

note: Name for bus
en: Bokobaru
hi: बोकोबारू

note: Name for but
en: Bungain
hi: बुंगैन

note: Name for buu
en: Budu
hi: बुडु

note: Name for buv
en: Bun
hi: बन

note: Name for buw
en: Bubi
hi: बुबि

note: Name for bux
en: Boghom
hi: बोघोम

note: Name for buy
en: Bullom So
hi: बुलम सो

note: Name for buz
en: Bukwen
hi: बुक्वेन

note: Name for bva
en: Barein
hi: बरेइन

note: Name for bvb
en: Bube
hi: बुबे

note: Name for bvc
en: Baelelea
hi: बेलीलिया

note: Name for bvd
en: Baeggu
hi: बायगु

note: Name for bve
en: Berau Malay
hi: बेरौ मलय

note: Inverted name for bve
en: Malay, Berau
hi: मलय, बेरौ

note: Name for bvf
en: Boor
hi: बूर

note: Name for bvg
en: Bonkeng
hi: बोन्केंग

note: Name for bvh
en: Bure
hi: बुरे

note: Name for bvi
en: Belanda Viri
hi: बेलंदा विरी

note: Name for bvj
en: Baan
hi: बान

note: Name for bvk
en: Bukat
hi: बुकाट

note: Name for bvl
en: Bolivian Sign Language
hi: बोलिवियाई सांकेतिक भाषा

note: Name for bvm
en: Bamunka
hi: बामुनका

note: Name for bvn
en: Buna
hi: बुना

note: Name for bvo
en: Bolgo
hi: बोल्गो

note: Name for bvp
en: Bumang
hi: बुमंग

note: Name for bvq
en: Birri
hi: बिर्री

note: Name for bvr
en: Burarra
hi: बुरारा

note: Name for bvt
en: Bati (Indonesia)
hi: बाती (इंडोनेशिया)

note: Name for bvu
en: Bukit Malay
hi: बुकित मलय

note: Inverted name for bvu
en: Malay, Bukit
hi: मलय, बुकित

note: Name for bvv
en: Baniva
hi: बनिवा

note: Name for bvw
en: Boga
hi: बोगा

note: Name for bvx
en: Dibole
hi: डिबोले

note: Name for bvy
en: Baybayanon
hi: बेबायनोन

note: Name for bvz
en: Bauzi
hi: बाउज़ी

note: Name for bwa
en: Bwatoo
hi: ब्वाटू

note: Name for bwb
en: Namosi-Naitasiri-Serua
hi: नमोसी-नैतासिरी-सेरुआ

note: Name for bwc
en: Bwile
hi: ब्वाइले

note: Name for bwd
en: Bwaidoka
hi: बवैदोका

note: Name for bwe
en: Bwe Karen
hi: बवे करेन

note: Inverted name for bwe
en: Karen, Bwe
hi: करेन, ब्वे

note: Name for bwf
en: Boselewa
hi: बोसलेवा

note: Name for bwg
en: Barwe
hi: बरवे

note: Name for bwh
en: Bishuo
hi: बीसहुओ

note: Name for bwi
en: Baniwa
hi: बनिवा

note: Name for bwj
en: Láá Láá Bwamu
hi: ला ला बवामु

note: Inverted name for bwj
en: Bwamu, Láá Láá
hi: ब्वामू, ला ला

note: Name for bwk
en: Bauwaki
hi: बोवाकी

note: Name for bwl
en: Bwela
hi: बवेला

note: Name for bwm
en: Biwat
hi: बिवत

note: Name for bwn
en: Wunai Bunu
hi: उनाई बुनु

note: Inverted name for bwn
en: Bunu, Wunai
hi: बुनु, वूनाई

note: Name for bwo
en: Boro (Ethiopia)
hi: बोरो (इथियोपिया)

note: Name for bwp
en: Mandobo Bawah
hi: मंडोबो बावा

note: Name for bwq
en: Southern Bobo Madaré
hi: दक्षिणी बोबो मदारे

note: Inverted name for bwq
en: Bobo Madaré, Southern
hi: बोबो मदारे, दक्षिणी

note: Name for bwr
en: Bura-Pabir
hi: बुरा-पाबीर

note: Name for bws
en: Bomboma
hi: बोम्बोमा

note: Name for bwt
en: Bafaw-Balong
hi: बफॉ-बालोंग

note: Name for bwu
en: Buli (Ghana)
hi: बुली (घाना)

note: Name for bww
en: Bwa
hi: ब्वा

note: Name for bwx
en: Bu-Nao Bunu
hi: बू-नाओ बुनु

note: Inverted name for bwx
en: Bunu, Bu-Nao
hi: बुनु, बू-नाओ

note: Name for bwy
en: Cwi Bwamu
hi: क्वी बवामु

note: Inverted name for bwy
en: Bwamu, Cwi
hi: ब्वामू, स्वी

note: Name for bwz
en: Bwisi
hi: बिविसी

note: Name for bxa
en: Tairaha
hi: तैराहा

note: Name for bxb
en: Belanda Bor
hi: बेलंदा बोर

note: Inverted name for bxb
en: Bor, Belanda
hi: बोर, बेलंदा

note: Name for bxc
en: Molengue
hi: मोलेंग्यू

note: Name for bxd
en: Pela
hi: पेला

note: Name for bxe
en: Birale
hi: बिराले

note: Name for bxf
en: Bilur
hi: बिलौर

note: Name for bxg
en: Bangala
hi: बंगला

note: Name for bxh
en: Buhutu
hi: बुहुतु

note: Name for bxi
en: Pirlatapa
hi: पिरलाटपा

note: Name for bxj
en: Bayungu
hi: बायुंगु

note: Name for bxk
en: Bukusu
hi: बुकुसु

note: Name for bxl
en: Jalkunan
hi: जलकुनान

note: Name for bxm
en: Mongolia Buriat
hi: मंगोलिया बुरियात

note: Inverted name for bxm
en: Buriat, Mongolia
hi: बुरियाट, मंगोलिया

note: Name for bxn
en: Burduna
hi: बुरदुना

note: Name for bxo
en: Barikanchi
hi: बरीकांची

note: Name for bxp
en: Bebil
hi: बेबिल

note: Name for bxq
en: Beele
hi: बीले

note: Name for bxr
en: Russia Buriat
hi: रूसी बुरियाट

note: Inverted name for bxr
en: Buriat, Russia
hi: बुरियाट, रूस

note: Name for bxs
en: Busam
hi: बुसाम

note: Name for bxu
en: China Buriat
hi: चीन बुरियात

note: Inverted name for bxu
en: Buriat, China
hi: बुरियाट, चीन

note: Name for bxv
en: Berakou
hi: बेराकौ

note: Name for bxw
en: Bankagooma
hi: बांकागूमा

note: Name for bxz
en: Binahari
hi: बिनहारी

note: Name for bya
en: Batak
hi: बटक

note: Name for byb
en: Bikya
hi: बिकया

note: Name for byc
en: Ubaghara
hi: उबघारा

note: Name for byd
en: Benyadu'
hi: बेन्यादु'

note: Name for bye
en: Pouye
hi: पोउये

note: Name for byf
en: Bete
hi: बेटे

note: Name for byg
en: Baygo
hi: बायगो

note: Name for byh
en: Bhujel
hi: भुजेल

note: Name for byi
en: Buyu
hi: बुयु

note: Name for byj
en: Bina (Nigeria)
hi: बीना (नाइजीरिया)

note: Name for byk
en: Biao
hi: बिओ

note: Name for byl
en: Bayono
hi: बेओनो

note: Name for bym
en: Bidjara
hi: बिदजारा

note: Name for byn
en: Bilin
hi: बिलिन

note: Name for byo
en: Biyo
hi: बियो

note: Name for byp
en: Bumaji
hi: बुमाजी

note: Name for byq
en: Basay
hi: बसाय

note: Name for byr
en: Baruya
hi: बेरुआ

note: Name for bys
en: Burak
hi: बुराक

note: Name for byt
en: Berti
hi: बेर्टा

note: Name for byv
en: Medumba
hi: मेडुम्बा

note: Name for byw
en: Belhariya
hi: बेलहरिया

note: Name for byx
en: Qaqet
hi: क़ाक़ेट

note: Name for byz
en: Banaro
hi: बनारो

note: Name for bza
en: Bandi
hi: बांदी

note: Name for bzb
en: Andio
hi: एन्डियो

note: Name for bzc
en: Southern Betsimisaraka Malagasy
hi: दक्षिणी बेत्सिमिसारका मालागासी

note: Inverted name for bzc
en: Malagasy, Southern Betsimisaraka
hi: मालागासी, दक्षिणी बेत्सिमिसारका

note: Name for bzd
en: Bribri
hi: ब्रिब्रि

note: Name for bze
en: Jenaama Bozo
hi: जेनामा बोज़ो

note: Inverted name for bze
en: Bozo, Jenaama
hi: बोज़ो, जेनामा

note: Name for bzf
en: Boikin
hi: बोइकिन

note: Name for bzg
en: Babuza
hi: बाबूजा

note: Name for bzh
en: Mapos Buang
hi: मेपोस बुआंग

note: Inverted name for bzh
en: Buang, Mapos
hi: बुआंग, मापोस

note: Name for bzi
en: Bisu
hi: बिसु

note: Name for bzj
en: Belize Kriol English
hi: बेलीज़ क्रियोल अंग्रेजी

note: Inverted name for bzj
en: Kriol English, Belize
hi: क्रियोल इंग्लिश, बेलीज़

note: Name for bzk
en: Nicaragua Creole English
hi: निकारागुआ क्रियोल अंग्रेजी

note: Inverted name for bzk
en: Creole English, Nicaragua
hi: क्रेओल अंग्रेजी, निकारागुआ

note: Name for bzl
en: Boano (Sulawesi)
hi: बोआनो (सुलावेसी)

note: Name for bzm
en: Bolondo
hi: बोलोंडो

note: Name for bzn
en: Boano (Maluku)
hi: बोआनो (मलुकु)

note: Name for bzo
en: Bozaba
hi: बोज़ाबा

note: Name for bzp
en: Kemberano
hi: केम्बरानो

note: Name for bzq
en: Buli (Indonesia)
hi: बुली (इंडोनेशिया)

note: Name for bzr
en: Biri
hi: बीरी

note: Name for bzs
en: Brazilian Sign Language
hi: ब्राज़ीलियाई सांकेतिक भाषा

note: Name for bzt
en: Brithenig
hi: ब्रिथेनिग

note: Name for bzu
en: Burmeso
hi: बर्मेसो

note: Name for bzv
en: Naami
hi: नामी

note: Name for bzw
en: Basa (Nigeria)
hi: बासा (नाइजीरिया)

note: Name for bzx
en: Kɛlɛngaxo Bozo
hi: हाइनाक्सो बोज़ो

note: Inverted name for bzx
en: Bozo, Kɛlɛngaxo
hi: बोज़ो, कलिंगाक्सो

note: Name for bzy
en: Obanliku
hi: ओबनलिकु

note: Name for bzz
en: Evant
hi: इवंत

note: Name for caa
en: Chortí
hi: चोर्टि

note: Name for cab
en: Garifuna
hi: गैरीफुना

note: Name for cac
en: Chuj
hi: चुज

note: Name for cad
en: Caddo
hi: कैड्डो

note: Name for cae
en: Lehar
hi: लहर

note: Name for caf
en: Southern Carrier
hi: दक्षिणी वाहक

note: Inverted name for caf
en: Carrier, Southern
hi: केरीअर, दक्षिणी

note: Name for cag
en: Nivaclé
hi: निवाक्ले

note: Name for cah
en: Cahuarano
hi: काहुआरानो

note: Name for caj
en: Chané
hi: चाने

note: Name for cak
en: Kaqchikel
hi: कैक्चिकेल

note: Name for cal
en: Carolinian
hi: कैरोलिनियन

note: Name for cam
en: Cemuhî
hi: सेमुही

note: Name for can
en: Chambri
hi: चाम्बरी

note: Name for cao
en: Chácobo
hi: चाकोबो

note: Name for cap
en: Chipaya
hi: चिपया

note: Name for caq
en: Car Nicobarese
hi: कार निकोबारी

note: Inverted name for caq
en: Nicobarese, Car
hi: निकोबारी, कार

note: Name for car
en: Galibi Carib
hi: गलिबी कैरिब

note: Inverted name for car
en: Carib, Galibi
hi: कैरिब, गालिबी

note: Name for cas
en: Tsimané
hi: सिमाने

note: Name for cat
en: Catalan
hi: कातालान

note: Name for cav
en: Cavineña
hi: कैविनेना

note: Name for caw
en: Callawalla
hi: कैलावाला

note: Name for cax
en: Chiquitano
hi: चिक्विटानो

note: Name for cay
en: Cayuga
hi: केयुगा

note: Name for caz
en: Canichana
hi: कनिचाना

note: Name for cbb
en: Cabiyarí
hi: कैबियारी

note: Name for cbc
en: Carapana
hi: कैरापाना

note: Name for cbd
en: Carijona
hi: कैरिजोना

note: Name for cbg
en: Chimila
hi: चिमिला

note: Name for cbi
en: Chachi
hi: चाची

note: Name for cbj
en: Ede Cabe
hi: एडे कैब

note: Name for cbk
en: Chavacano
hi: चावाकानो

note: Name for cbl
en: Bualkhaw Chin
hi: बुआलखॉ चिन

note: Inverted name for cbl
en: Chin, Bualkhaw
hi: चिन, बुआलखाव

note: Name for cbn
en: Nyahkur
hi: न्याहकुर

note: Name for cbo
en: Izora
hi: इज़ोरा

note: Name for cbq
en: Tsucuba
hi: सुकुबा

note: Name for cbr
en: Cashibo-Cacataibo
hi: कैशिबो-कैकाटाइबो

note: Name for cbs
en: Cashinahua
hi: कैशिनहुआ

note: Name for cbt
en: Chayahuita
hi: चयाहुइता

note: Name for cbu
en: Candoshi-Shapra
hi: कैनदोशी-शप्रा

note: Name for cbv
en: Cacua
hi: कैकुआ

note: Name for cbw
en: Kinabalian
hi: किनाबेलियन

note: Name for cby
en: Carabayo
hi: काराबायो

note: Name for ccc
en: Chamicuro
hi: चामिकुरो

note: Name for ccd
en: Cafundo Creole
hi: कैफ़ुंडो क्रियोल

note: Inverted name for ccd
en: Creole, Cafundo
hi: क्रियोल, कैफ़ुंडो

note: Name for cce
en: Chopi
hi: चोपी

note: Name for ccg
en: Samba Daka
hi: सांबा डाका

note: Inverted name for ccg
en: Daka, Samba
hi: डाका, सांबा

note: Name for cch
en: Atsam
hi: अत्साम

note: Name for ccj
en: Kasanga
hi: कासंगा

note: Name for ccl
en: Cutchi-Swahili
hi: कच्छी-स्वाहिली

note: Name for ccm
en: Malaccan Creole Malay
hi: मलक्कन क्रियोल मलय

note: Inverted name for ccm
en: Creole Malay, Malaccan
hi: क्रियोल मलय, मलाक्कन

note: Name for cco
en: Comaltepec Chinantec
hi: कॉमल्टेपेक चिनेंटेक

note: Inverted name for cco
en: Chinantec, Comaltepec
hi: चिनेंटेक, कॉमल्टेपेक

note: Name for ccp
en: Chakma
hi: चकमा

note: Name for ccr
en: Cacaopera
hi: कैकोपेरा

note: Name for cda
en: Choni
hi: चोनी

note: Name for cde
en: Chenchu
hi: चेनचू

note: Name for cdf
en: Chiru
hi: चिरु

note: Name for cdh
en: Chambeali
hi: चम्बियाली

note: Name for cdi
en: Chodri
hi: चोदरी

note: Name for cdj
en: Churahi
hi: चुराही

note: Name for cdm
en: Chepang
hi: चेपांग

note: Name for cdn
en: Chaudangsi
hi: चौडांगसी

note: Name for cdo
en: Min Dong Chinese
hi: मिन डोंग चीनी

note: Inverted name for cdo
en: Chinese, Min Dong
hi: चीनी, मिन डोंग

note: Name for cdr
en: Cinda-Regi-Tiyal
hi: सिंडा-रेगी-टियाल

note: Name for cds
en: Chadian Sign Language
hi: चाडियन सांकेतिक भाषा

note: Name for cdy
en: Chadong
hi: चाडोंग

note: Name for cdz
en: Koda
hi: कोड़ा

note: Name for cea
en: Lower Chehalis
hi: निचली चेहलिस

note: Inverted name for cea
en: Chehalis, Lower
hi: चेहलिस, निचला

note: Name for ceb
en: Cebuano
hi: सिबुआनो

note: Name for ceg
en: Chamacoco
hi: चमाकोको

note: Name for cek
en: Eastern Khumi Chin
hi: पूर्वी खुमी चिन

note: Inverted name for cek
en: Chin, Eastern Khumi
hi: चिन, पूर्वी खुमी

note: Name for cen
en: Cen
hi: सेन

note: Name for ces
en: Czech
hi: चेक

note: Name for cet
en: Centúúm
hi: सेंटुउम

note: Name for cey
en: Ekai Chin
hi: एकाई चिन

note: Inverted name for cey
en: Chin, Ekai
hi: चिन, एकाई

note: Name for cfa
en: Dijim-Bwilim
hi: दिजिम-बविलिम

note: Name for cfd
en: Cara
hi: कारा

note: Name for cfg
en: Como Karim
hi: कोमो करीम

note: Name for cfm
en: Falam Chin
hi: फलम चिन

note: Inverted name for cfm
en: Chin, Falam
hi: चिन, फलम

note: Name for cga
en: Changriwa
hi: चंगरीवा

note: Name for cgc
en: Kagayanen
hi: कागायनेन

note: Name for cgg
en: Chiga
hi: चिगा

note: Name for cgk
en: Chocangacakha
hi: चोकंगाकाखा

note: Name for cha
en: Chamorro
hi: चमोर्रो

note: Name for chb
en: Chibcha
hi: चिब्चा

note: Name for chc
en: Catawba
hi: कैटावबा

note: Name for chd
en: Highland Oaxaca Chontal
hi: हाईलैंड ओक्साका चोंटल

note: Inverted name for chd
en: Chontal, Highland Oaxaca
hi: चोंटल, हाइलैंड ओक्साका

note: Name for che
en: Chechen
hi: चेचन

note: Name for chf
en: Tabasco Chontal
hi: टबैस्को चोंटल

note: Inverted name for chf
en: Chontal, Tabasco
hi: चोंटल, टबैस्को

note: Name for chg
en: Chagatai
hi: छगाताई

note: Name for chh
en: Chinook
hi: चिनूक

note: Name for chj
en: Ojitlán Chinantec
hi: ओजिट्लान चिनेंटेक

note: Inverted name for chj
en: Chinantec, Ojitlán
hi: चिनेंटेक, ओजिट्लान

note: Name for chk
en: Chuukese
hi: चूकेस

note: Name for chl
en: Cahuilla
hi: काहुइला

note: Name for chm
en: Mari (Russia)
hi: मारी (रूस)

note: Name for chn
en: Chinook jargon
hi: चिनूक शब्दजाल

note: Name for cho
en: Choctaw
hi: चोक्टाव

note: Name for chp
en: Chipewyan
hi: चिपेव्यान

note: Name for chq
en: Quiotepec Chinantec
hi: क्वियोटेपेक चिनेंटेक

note: Inverted name for chq
en: Chinantec, Quiotepec
hi: चिनेंटेक, क्वियोटेपेक

note: Name for chr
en: Cherokee
hi: चेरोकी

note: Name for cht
en: Cholón
hi: चोलॉन

note: Name for chu
en: Church Slavic
hi: चर्च स्लाविक

note: Inverted name for chu
en: Slavic, Church
hi: स्लाविक, चर्च

note: Name for chv
en: Chuvash
hi: चुवाश

note: Name for chw
en: Chuwabu
hi: चुवाबु

note: Name for chx
en: Chantyal
hi: चंटयाल

note: Name for chy
en: Cheyenne
hi: चेयेने

note: Name for chz
en: Ozumacín Chinantec
hi: ओज़ुमासिन चिनेंटेक

note: Inverted name for chz
en: Chinantec, Ozumacín
hi: चिनेंटेक, ओज़ुमासीन

note: Name for cia
en: Cia-Cia
hi: सिया-सिया

note: Name for cib
en: Ci Gbe
hi: सी ग्बे

note: Inverted name for cib
en: Gbe, Ci
hi: ग्बे, सी

note: Name for cic
en: Chickasaw
hi: चिकसॉ

note: Name for cid
en: Chimariko
hi: जीमारिको

note: Name for cie
en: Cineni
hi: सिनेनी

note: Name for cih
en: Chinali
hi: चिनाली

note: Name for cik
en: Chitkuli Kinnauri
hi: चितकुली किन्नौरी

note: Inverted name for cik
en: Kinnauri, Chitkuli
hi: किन्नौरी, छितकुली

note: Name for cim
en: Cimbrian
hi: सिम्ब्रियन

note: Name for cin
en: Cinta Larga
hi: सिंटा लार्गा

note: Name for cip
en: Chiapanec
hi: चियापानेक

note: Name for cir
en: Tiri
hi: तिरी

note: Name for ciw
en: Chippewa
hi: चिप्पेवा

note: Name for ciy
en: Chaima
hi: चैमा

note: Name for cja
en: Western Cham
hi: पश्चिमी चाम

note: Inverted name for cja
en: Cham, Western
hi: चाम, पश्चिमी

note: Name for cje
en: Chru
hi: चुरु

note: Name for cjh
en: Upper Chehalis
hi: ऊपरी चेहलिस

note: Inverted name for cjh
en: Chehalis, Upper
hi: चेहलिस, ऊपरी

note: Name for cji
en: Chamalal
hi: चामलाल

note: Name for cjk
en: Chokwe
hi: चोकवे

note: Name for cjm
en: Eastern Cham
hi: पूर्वी चाम

note: Inverted name for cjm
en: Cham, Eastern
hi: चाम, पूर्वी

note: Name for cjn
en: Chenapian
hi: चेनापियन

note: Name for cjo
en: Ashéninka Pajonal
hi: अशनिंका पजोनल

note: Name for cjp
en: Cabécar
hi: कैबेकर

note: Name for cjs
en: Shor
hi: शोर

note: Name for cjv
en: Chuave
hi: चुआवे

note: Name for cjy
en: Jinyu Chinese
hi: जिन्यु चीनी

note: Inverted name for cjy
en: Chinese, Jinyu
hi: चीनी, जिन्यु

note: Name for ckb
en: Central Kurdish
hi: मध्य कुर्दिश

note: Inverted name for ckb
en: Kurdish, Central
hi: कुर्दिश, मध्य

note: Name for ckh
en: Chak
hi: चाक

note: Name for ckl
en: Cibak
hi: सिबाक

note: Name for ckm
en: Chakavian
hi: चकवियन

note: Name for ckn
en: Kaang Chin
hi: कांग चिन

note: Inverted name for ckn
en: Chin, Kaang
hi: चिन, कांग

note: Name for cko
en: Anufo
hi: अनुफो

note: Name for ckq
en: Kajakse
hi: कजाकसे

note: Name for ckr
en: Kairak
hi: कैराक

note: Name for cks
en: Tayo
hi: तयो

note: Name for ckt
en: Chukot
hi: चुकोट

note: Name for cku
en: Koasati
hi: कोसाती

note: Name for ckv
en: Kavalan
hi: कवलन

note: Name for ckx
en: Caka
hi: काका

note: Name for cky
en: Cakfem-Mushere
hi: काकफेम-मुशेरे

note: Name for ckz
en: Cakchiquel-Quiché Mixed Language
hi: कैकचिकेल-क्विचे मिश्रित भाषा

note: Name for cla
en: Ron
hi: रॉन

note: Name for clc
en: Chilcotin
hi: चिल्कोटिन

note: Name for cld
en: Chaldean Neo-Aramaic
hi: चाल्डियन नव-अरामाइक

note: Inverted name for cld
en: Neo-Aramaic, Chaldean
hi: नव-अरामाइक, कलडीन

note: Name for cle
en: Lealao Chinantec
hi: लीलाओ चिनेंटेक

note: Inverted name for cle
en: Chinantec, Lealao
hi: चिनेंटेक, लीलाओ

note: Name for clh
en: Chilisso
hi: चिलिसो

note: Name for cli
en: Chakali
hi: चकली

note: Name for clj
en: Laitu Chin
hi: लाईटू चिन

note: Inverted name for clj
en: Chin, Laitu
hi: चिन, लाईटू

note: Name for clk
en: Idu-Mishmi
hi: इदु-मिश्मी

note: Name for cll
en: Chala
hi: चला

note: Name for clm
en: Clallam
hi: क्लैलम

note: Name for clo
en: Lowland Oaxaca Chontal
hi: तराई ओक्साका चोंटल

note: Inverted name for clo
en: Chontal, Lowland Oaxaca
hi: चोंटल, लोलैंड ओक्साका

note: Name for clt
en: Lautu Chin
hi: लौटू चिन

note: Inverted name for clt
en: Chin, Lautu
hi: चिन, लौटू

note: Name for clu
en: Caluyanun
hi: कैलुयानुन

note: Name for clw
en: Chulym
hi: चुलिम

note: Name for cly
en: Eastern Highland Chatino
hi: पूर्वी हाइलैंड चैटिनो

note: Inverted name for cly
en: Chatino, Eastern Highland
hi: चैटिनो, पूर्वी हाइलैंड

note: Name for cma
en: Maa
hi: मां

note: Name for cme
en: Cerma
hi: सेरमा

note: Name for cmg
en: Classical Mongolian
hi: शास्त्रीय मंगोलियाई

note: Inverted name for cmg
en: Mongolian, Classical
hi: मंगोलियाई, शास्त्रीय

note: Name for cmi
en: Emberá-Chamí
hi: एम्बेरा-चामी

note: Name for cml
en: Campalagian
hi: कैम्पलैजियन

note: Name for cmm
en: Michigamea
hi: मिशिगनिया

note: Name for cmn
en: Mandarin Chinese
hi: मंदारिन चीनी

note: Inverted name for cmn
en: Chinese, Mandarin
hi: चीनी, मंदारिन

note: Name for cmo
en: Central Mnong
hi: मध्य मोंग

note: Inverted name for cmo
en: Mnong, Central
hi: म्नोंग, मध्य

note: Name for cmr
en: Mro-Khimi Chin
hi: म्रो-खिमी चिन

note: Inverted name for cmr
en: Chin, Mro-Khimi
hi: चिन, म्रो-खिमी

note: Name for cms
en: Messapic
hi: मेसापिक

note: Name for cmt
en: Camtho
hi: कैम्थो

note: Name for cna
en: Changthang
hi: चांगथंग

note: Name for cnb
en: Chinbon Chin
hi: चिनबोन चिन

note: Inverted name for cnb
en: Chin, Chinbon
hi: चिन, चिनबोन

note: Name for cnc
en: Côông
hi: कॉंग

note: Name for cng
en: Northern Qiang
hi: उत्तरी क़ियांग

note: Inverted name for cng
en: Qiang, Northern
hi: क़ियांग, उत्तरी

note: Name for cnh
en: Hakha Chin
hi: हखा चिन

note: Inverted name for cnh
en: Chin, Hakha
hi: चिन, हखा

note: Name for cni
en: Asháninka
hi: अशनिंका

note: Name for cnk
en: Khumi Chin
hi: खुमी चिन

note: Inverted name for cnk
en: Chin, Khumi
hi: चिन, खुमी

note: Name for cnl
en: Lalana Chinantec
hi: लालाना चिनेंटेक

note: Inverted name for cnl
en: Chinantec, Lalana
hi: चिनेंटेक, लालाना

note: Name for cno
en: Con
hi: कोन

note: Name for cnp
en: Northern Ping Chinese
hi: उत्तरी पिंग चीनी

note: Inverted name for cnp
en: Chinese, Northern Ping
hi: चीनी, उत्तरी पिंग

note: Name for cnq
en: Chung
hi: चुंग

note: Name for cnr
en: Montenegrin
hi: मोंटेनिग्रिन

note: Name for cns
en: Central Asmat
hi: मध्य अस्मत

note: Inverted name for cns
en: Asmat, Central
hi: अस्मत, मध्य

note: Name for cnt
en: Tepetotutla Chinantec
hi: टेपेटोटुतला चिनेंटेक

note: Inverted name for cnt
en: Chinantec, Tepetotutla
hi: चिनेंटेक, टेपेटोटुत्ला

note: Name for cnu
en: Chenoua
hi: चेनौआ

note: Name for cnw
en: Ngawn Chin
hi: नगाउन चिन

note: Inverted name for cnw
en: Chin, Ngawn
hi: चिन, नगौन

note: Name for cnx
en: Middle Cornish
hi: मध्य कोर्निश

note: Inverted name for cnx
en: Cornish, Middle
hi: कोर्निश, मध्य

note: Name for coa
en: Cocos Islands Malay
hi: कोकोस द्वीप मलय

note: Inverted name for coa
en: Malay, Cocos Islands
hi: मलय, कोकोस द्वीप समूह

note: Name for cob
en: Chicomuceltec
hi: चिकोमुसेल्टेक

note: Name for coc
en: Cocopa
hi: कोकोपा

note: Name for cod
en: Cocama-Cocamilla
hi: कोकामा-कोकामिला

note: Name for coe
en: Koreguaje
hi: कोरेगुआजे

note: Name for cof
en: Colorado
hi: कोलोराडो

note: Name for cog
en: Chong
hi: चोंग

note: Name for coh
en: Chonyi-Dzihana-Kauma
hi: चोन्यी-दज़िहाना-कौमा

note: Name for coj
en: Cochimi
hi: कोचिमी

note: Name for cok
en: Santa Teresa Cora
hi: सांता टेरेसा कोरा

note: Inverted name for cok
en: Cora, Santa Teresa
hi: कोरा, सांता टेरेसा

note: Name for col
en: Columbia-Wenatchi
hi: कोलंबिया-वेनाची

note: Name for com
en: Comanche
hi: कोमांचे

note: Name for con
en: Cofán
hi: कॉफ़न

note: Name for coo
en: Comox
hi: कॉमोक्स

note: Name for cop
en: Coptic
hi: कॉप्टिक

note: Name for coq
en: Coquille
hi: कोक्विले

note: Name for cor
en: Cornish
hi: कोर्निश

note: Name for cos
en: Corsican
hi: कोर्सीकन

note: Name for cot
en: Caquinte
hi: कैक्विन्टे

note: Name for cou
en: Wamey
hi: वामी

note: Name for cov
en: Cao Miao
hi: काओ मियाओ

note: Name for cow
en: Cowlitz
hi: काउलिट्ज़

note: Name for cox
en: Nanti
hi: नांती

note: Name for coz
en: Chochotec
hi: चोचोटेक

note: Name for cpa
en: Palantla Chinantec
hi: पलान्टला चिनेंटेक

note: Inverted name for cpa
en: Chinantec, Palantla
hi: चिनेंटेक, पलान्टला

note: Name for cpb
en: Ucayali-Yurúa Ashéninka
hi: उकायाली-युरूआ अशेनिंका

note: Inverted name for cpb
en: Ashéninka, Ucayali-Yurúa
hi: एशेनिंका, उकायली-युरूआ

note: Name for cpc
en: Ajyíninka Apurucayali
hi: अज्यिनिंका अपुरुकायालि

note: Name for cpg
en: Cappadocian Greek
hi: कप्पाडोसियन यूनानी

note: Inverted name for cpg
en: Greek, Cappadocian
hi: ग्रीक, कप्पाडोसियन

note: Name for cpi
en: Chinese Pidgin English
hi: चीनी पिजिन अंग्रेजी

note: Inverted name for cpi
en: Pidgin English, Chinese
hi: पिजिन अंग्रेजी, चीनी

note: Name for cpn
en: Cherepon
hi: चेरेपोन

note: Name for cpo
en: Kpeego
hi: केपीगो

note: Name for cps
en: Capiznon
hi: कैपिज़नॉन

note: Name for cpu
en: Pichis Ashéninka
hi: पिचिस एशेनिंका

note: Inverted name for cpu
en: Ashéninka, Pichis
hi: एशेनिंका, पिचिस

note: Name for cpx
en: Pu-Xian Chinese
hi: पुक्सियान चीनी

note: Inverted name for cpx
en: Chinese, Pu-Xian
hi: चीनी, पुक्सियान

note: Name for cpy
en: South Ucayali Ashéninka
hi: दक्षिण उकायली अशेनिंका

note: Inverted name for cpy
en: Ashéninka, South Ucayali
hi: अशेनिंका, दक्षिण उकायली

note: Name for cqd
en: Chuanqiandian Cluster Miao
hi: चुआनकिआनडियन क्लस्टर मियाओ

note: Inverted name for cqd
en: Miao, Chuanqiandian Cluster
hi: मियाओ, शुआनकियानडियन क्लस्टर

note: Name for cra
en: Chara
hi: चारा

note: Name for crb
en: Island Carib
hi: द्वीप कैरिब

note: Inverted name for crb
en: Carib, Island
hi: कैरिब, द्वीप

note: Name for crc
en: Lonwolwol
hi: लोनवोलवोल

note: Name for crd
en: Coeur d'Alene
hi: कोइर डी'एलीन

note: Name for cre
en: Cree
hi: क्री

note: Name for crf
en: Caramanta
hi: कारमांता

note: Name for crg
en: Michif
hi: मिचिफ़

note: Name for crh
en: Crimean Tatar
hi: क्रीमियन तातार

note: Inverted name for crh
en: Tatar, Crimean
hi: तातार, क्रीमियन

note: Name for cri
en: Sãotomense
hi: साओटोमेंस

note: Name for crj
en: Southern East Cree
hi: दक्षिणी पूर्वी क्री

note: Inverted name for crj
en: Cree, Southern East
hi: क्री, दक्षिणी पूर्वी

note: Name for crk
en: Plains Cree
hi: मैदानी क्री

note: Inverted name for crk
en: Cree, Plains
hi: क्री, मैदान

note: Name for crl
en: Northern East Cree
hi: उत्तरी पूर्वी क्री

note: Inverted name for crl
en: Cree, Northern East
hi: क्री, उत्तरी पूर्व

note: Name for crm
en: Moose Cree
hi: मूस क्री

note: Inverted name for crm
en: Cree, Moose
hi: क्री, मूस

note: Name for crn
en: El Nayar Cora
hi: एल नायर कोरा

note: Inverted name for crn
en: Cora, El Nayar
hi: कोरा, अल नायर

note: Name for cro
en: Crow
hi: क्रो

note: Name for crq
en: Iyo'wujwa Chorote
hi: इयोउज्वा चोरोटे

note: Inverted name for crq
en: Chorote, Iyo'wujwa
hi: चोरोटे, इयो'वुज्वा

note: Name for crr
en: Carolina Algonquian
hi: कैरोलिना अल्गोंक्वियन

note: Inverted name for crr
en: Algonquian, Carolina
hi: अल्गोंक्वियन, कैरोलिना

note: Name for crs
en: Seselwa Creole French
hi: सेसेल्वा क्रियोल फ़्रेंच

note: Inverted name for crs
en: Creole French, Seselwa
hi: क्रियोल फ़्रेंच, सेसेल्वा

note: Name for crt
en: Iyojwa'ja Chorote
hi: इयोज्वा'जा चोरोटे

note: Inverted name for crt
en: Chorote, Iyojwa'ja
hi: चोरोटे, इयोज्वा'जा

note: Name for crv
en: Chaura
hi: चौरा

note: Name for crw
en: Chrau
hi: च्रौ

note: Name for crx
en: Carrier
hi: केरीअर

note: Name for cry
en: Cori
hi: कोरी

note: Name for crz
en: Cruzeño
hi: क्रुज़ेनो

note: Name for csa
en: Chiltepec Chinantec
hi: चिल्टेपेक चिनेंटेक

note: Inverted name for csa
en: Chinantec, Chiltepec
hi: चिनेंटेक, चिल्टेपेक

note: Name for csb
en: Kashubian
hi: काशुबियन

note: Name for csc
en: Catalan Sign Language
hi: कातालान सांकेतिक भाषा

note: Name for csd
en: Chiangmai Sign Language
hi: चियांगमाई सांकेतिक भाषा

note: Name for cse
en: Czech Sign Language
hi: चेक सांकेतिक भाषा

note: Name for csf
en: Cuba Sign Language
hi: क्यूबा सांकेतिक भाषा

note: Name for csg
en: Chilean Sign Language
hi: चिली सांकेतिक भाषा

note: Name for csh
en: Asho Chin
hi: एशो, चिन

note: Inverted name for csh
en: Chin, Asho
hi: चिन, आशो

note: Name for csi
en: Coast Miwok
hi: कोस्ट मिवोक

note: Inverted name for csi
en: Miwok, Coast
hi: मिवोक, तट

note: Name for csj
en: Songlai Chin
hi: सॉंगलाइ चिन

note: Inverted name for csj
en: Chin, Songlai
hi: चिन, सॉंगलाइ

note: Name for csk
en: Jola-Kasa
hi: जोला-कासा

note: Name for csl
en: Chinese Sign Language
hi: चीनी सांकेतिक भाषा

note: Name for csm
en: Central Sierra Miwok
hi: मध्य सिएरा मिवोक

note: Inverted name for csm
en: Miwok, Central Sierra
hi: मिवोक, मध्य सिएरा

note: Name for csn
en: Colombian Sign Language
hi: कोलम्बियाई सांकेतिक भाषा

note: Name for cso
en: Sochiapam Chinantec
hi: सोचियापम चिनेंटेक

note: Inverted name for cso
en: Chinantec, Sochiapam
hi: चिनेंटेक, सोचियापम

note: Name for csp
en: Southern Ping Chinese
hi: दक्षिणी पिंग चीनी

note: Inverted name for csp
en: Chinese, Southern Ping
hi: चीनी, दक्षिणी पिंग

note: Name for csq
en: Croatia Sign Language
hi: क्रोएशिया सांकेतिक भाषा

note: Name for csr
en: Costa Rican Sign Language
hi: कोस्टा रिकन सांकेतिक भाषा

note: Name for css
en: Southern Ohlone
hi: दक्षिणी ओहलोन

note: Inverted name for css
en: Ohlone, Southern
hi: ओहलोन, दक्षिणी

note: Name for cst
en: Northern Ohlone
hi: उत्तरी ओहलोन

note: Inverted name for cst
en: Ohlone, Northern
hi: ओहलोन, उत्तरी

note: Name for csv
en: Sumtu Chin
hi: सुमतु चिन

note: Inverted name for csv
en: Chin, Sumtu
hi: चिन, सुमतु

note: Name for csw
en: Swampy Cree
hi: दलदली क्री

note: Inverted name for csw
en: Cree, Swampy
hi: क्री, दलदली

note: Name for csx
en: Cambodian Sign Language
hi: कंबोडियाई सांकेतिक भाषा

note: Name for csy
en: Siyin Chin
hi: सियिन चिन

note: Inverted name for csy
en: Chin, Siyin
hi: चिन, सियिन

note: Name for csz
en: Coos
hi: कूस

note: Name for cta
en: Tataltepec Chatino
hi: टाटाल्टेपेक चैटिनो

note: Inverted name for cta
en: Chatino, Tataltepec
hi: चैटिनो, टाटाल्टेपेक

note: Name for ctc
en: Chetco
hi: चेत्को

note: Name for ctd
en: Tedim Chin
hi: टेडिम चिन

note: Inverted name for ctd
en: Chin, Tedim
hi: चिन, टेडिम

note: Name for cte
en: Tepinapa Chinantec
hi: टेपिनापा चिनेंटेक

note: Inverted name for cte
en: Chinantec, Tepinapa
hi: चिनेंटेक, टेपिनापा

note: Name for ctg
en: Chittagonian
hi: चिट्टागोनियन

note: Name for cth
en: Thaiphum Chin
hi: थाईफुम चिन

note: Inverted name for cth
en: Chin, Thaiphum
hi: चिन, थाईफुम

note: Name for ctl
en: Tlacoatzintepec Chinantec
hi: त्लाकोट्ज़िन्टेपेक चिनेंटेक

note: Inverted name for ctl
en: Chinantec, Tlacoatzintepec
hi: चिनेंटेक, ट्लाकोटज़िंटेपेक

note: Name for ctm
en: Chitimacha
hi: चितिमाचा

note: Name for ctn
en: Chhintange
hi: छींतांगे

note: Name for cto
en: Emberá-Catío
hi: एम्बेरा-कैटियो

note: Name for ctp
en: Western Highland Chatino
hi: वेस्टर्न हाईलैंड चैटिनो

note: Inverted name for ctp
en: Chatino, Western Highland
hi: चैटिनो, पश्चिमी हाइलैंड

note: Name for cts
en: Northern Catanduanes Bikol
hi: उत्तरी कैटांडुआनेस बिकोल

note: Inverted name for cts
en: Bikol, Northern Catanduanes
hi: बिकोल, उत्तरी कैटानडुएन्स

note: Name for ctt
en: Wayanad Chetti
hi: वायनाड चेट्टी

note: Inverted name for ctt
en: Chetti, Wayanad
hi: चेट्टी, वायनाड

note: Name for ctu
en: Chol
hi: चोल

note: Name for cty
en: Moundadan Chetty
hi: मौंदादान चेट्टी

note: Name for ctz
en: Zacatepec Chatino
hi: ज़ाकाटेपेक चैटिनो

note: Inverted name for ctz
en: Chatino, Zacatepec
hi: चैटिनो, ज़ाकाटेपेक

note: Name for cua
en: Cua
hi: कुआ

note: Name for cub
en: Cubeo
hi: क्यूबियो

note: Name for cuc
en: Usila Chinantec
hi: यूसिला चिनेंटेक

note: Inverted name for cuc
en: Chinantec, Usila
hi: चिनेंटेक, यूसिला

note: Name for cuh
en: Chuka
hi: चूका

note: Name for cui
en: Cuiba
hi: कुइबा

note: Name for cuj
en: Mashco Piro
hi: मशको पीरो

note: Name for cuk
en: San Blas Kuna
hi: सैन ब्लास कुना

note: Inverted name for cuk
en: Kuna, San Blas
hi: कुना, सैन ब्लास

note: Name for cul
en: Culina
hi: कुलिना

note: Name for cuo
en: Cumanagoto
hi: क्यूमनागोटो

note: Name for cup
en: Cupeño
hi: क्यूपीनो

note: Name for cuq
en: Cun
hi: कून

note: Name for cur
en: Chhulung
hi: चुलुंग

note: Name for cut
en: Teutila Cuicatec
hi: टुटिला कुइकाटेक

note: Inverted name for cut
en: Cuicatec, Teutila
hi: कुइकाटेक, टुटिला

note: Name for cuu
en: Tai Ya
hi: ताइ या

note: Name for cuv
en: Cuvok
hi: कुवोक

note: Name for cuw
en: Chukwa
hi: चुकवा

note: Name for cux
en: Tepeuxila Cuicatec
hi: टेपेउक्सिला कुइकाटेक

note: Inverted name for cux
en: Cuicatec, Tepeuxila
hi: कुइकेटेक, टेपेउक्सिला

note: Name for cuy
en: Cuitlatec
hi: कुइटलाटेक

note: Name for cvg
en: Chug
hi: चुग

note: Name for cvn
en: Valle Nacional Chinantec
hi: वैले नैशनल चिनेंटेक

note: Inverted name for cvn
en: Chinantec, Valle Nacional
hi: चिनेंटेक, वैले नैशनल

note: Name for cwa
en: Kabwa
hi: काबवा

note: Name for cwb
en: Maindo
hi: मिंडो

note: Name for cwd
en: Woods Cree
hi: वुड्स क्री

note: Inverted name for cwd
en: Cree, Woods
hi: क्री, वुड्स

note: Name for cwe
en: Kwere
hi: क्वारे

note: Name for cwg
en: Chewong
hi: चेवोंग

note: Name for cwt
en: Kuwaataay
hi: कुवाताय

note: Name for cya
en: Nopala Chatino
hi: नोपाला चैटिनो

note: Inverted name for cya
en: Chatino, Nopala
hi: चैटिनो, नोपाला

note: Name for cyb
en: Cayubaba
hi: केयुबाबा

note: Name for cym
en: Welsh
hi: वेल्श

note: Name for cyo
en: Cuyonon
hi: क्यूयोनोन

note: Name for czh
en: Huizhou Chinese
hi: हुइझोउ चीनी

note: Inverted name for czh
en: Chinese, Huizhou
hi: चीनी, हुइझोउ

note: Name for czk
en: Knaanic
hi: नैणिक

note: Name for czn
en: Zenzontepec Chatino
hi: ज़ेनज़ोंटेपेक चैटिनो

note: Inverted name for czn
en: Chatino, Zenzontepec
hi: चैटिनो, ज़ेनज़ोंटेपेक

note: Name for czo
en: Min Zhong Chinese
hi: मिन झोंग चीनी

note: Inverted name for czo
en: Chinese, Min Zhong
hi: चीनी, मिन झोंग

note: Name for czt
en: Zotung Chin
hi: ज़ोतुंग चिन

note: Inverted name for czt
en: Chin, Zotung
hi: चिन, ज़ोटुंग

note: Name for daa
en: Dangaléat
hi: दंगलिएट

note: Name for dac
en: Dambi
hi: दम्बी

note: Name for dad
en: Marik
hi: मारिक

note: Name for dae
en: Duupa
hi: दुउपा

note: Name for dag
en: Dagbani
hi: दगाबनी

note: Name for dah
en: Gwahatike
hi: ग्वाहाटिके

note: Name for dai
en: Day
hi: दिन

note: Name for daj
en: Dar Fur Daju
hi: दार फर दाजू

note: Inverted name for daj
en: Daju, Dar Fur
hi: दाजू, डार फर

note: Name for dak
en: Dakota
hi: डकोटा

note: Name for dal
en: Dahalo
hi: डहलो

note: Name for dam
en: Damakawa
hi: दमकावा

note: Name for dan
en: Danish
hi: डेनिश

note: Name for dao
en: Daai Chin
hi: दाई चिन

note: Inverted name for dao
en: Chin, Daai
hi: चिन, दाई

note: Name for daq
en: Dandami Maria
hi: दंडामी मारिया

note: Inverted name for daq
en: Maria, Dandami
hi: मारिया, दंदामी

note: Name for dar
en: Dargwa
hi: दार्गवा

note: Name for das
en: Daho-Doo
hi: दाहो-डू

note: Name for dau
en: Dar Sila Daju
hi: दार सिला दाजू

note: Inverted name for dau
en: Daju, Dar Sila
hi: दाजू, डार सिला

note: Name for dav
en: Taita
hi: तैता

note: Name for daw
en: Davawenyo
hi: दावावेन्यो

note: Name for dax
en: Dayi
hi: दायी

note: Name for daz
en: Dao
hi: दाओ

note: Name for dba
en: Bangime
hi: बैंगिमे

note: Name for dbb
en: Deno
hi: डेनो

note: Name for dbd
en: Dadiya
hi: दादिया

note: Name for dbe
en: Dabe
hi: दबे

note: Name for dbf
en: Edopi
hi: ईदोपी

note: Name for dbg
en: Dogul Dom Dogon
hi: डोगुल डोम डोगोन

note: Inverted name for dbg
en: Dogon, Dogul Dom
hi: डोगोन, डोगुल डोम

note: Name for dbi
en: Doka
hi: डोका

note: Name for dbj
en: Ida'an
hi: इदान

note: Name for dbl
en: Dyirbal
hi: डायरबल

note: Name for dbm
en: Duguri
hi: दुगुरी

note: Name for dbn
en: Duriankere
hi: डूरियनकेरे

note: Name for dbo
en: Dulbu
hi: डुलबु

note: Name for dbp
en: Duwai
hi: डुवै

note: Name for dbq
en: Daba
hi: डाबा

note: Name for dbr
en: Dabarre
hi: डाबररे

note: Name for dbt
en: Ben Tey Dogon
hi: बेन टे डोगोन

note: Inverted name for dbt
en: Dogon, Ben Tey
hi: डोगोन, बेन टे

note: Name for dbu
en: Bondum Dom Dogon
hi: बॉन्डम डोम डोगोन

note: Inverted name for dbu
en: Dogon, Bondum Dom
hi: डोगोन, बॉन्डम डोम

note: Name for dbv
en: Dungu
hi: डूंगु

note: Name for dbw
en: Bankan Tey Dogon
hi: बैंकन ते डोगोन

note: Inverted name for dbw
en: Dogon, Bankan Tey
hi: डोगोन, बैंकन ते

note: Name for dby
en: Dibiyaso
hi: दिबियासो

note: Name for dcc
en: Deccan
hi: डेक्कन

note: Name for dcr
en: Negerhollands
hi: नेगरहॉलैंड्स

note: Name for dda
en: Dadi Dadi
hi: दादी दादी

note: Name for ddd
en: Dongotono
hi: ओन्गोटोनो

note: Name for dde
en: Doondo
hi: डून्डो

note: Name for ddg
en: Fataluku
hi: फतालुकु

note: Name for ddi
en: West Goodenough
hi: वेस्ट गुडइनफ़

note: Inverted name for ddi
en: Goodenough, West
hi: गुडएनफ, पश्चिम

note: Name for ddj
en: Jaru
hi: जारु

note: Name for ddn
en: Dendi (Benin)
hi: डेंडी (बेनिन)

note: Name for ddo
en: Dido
hi: डिडो

note: Name for ddr
en: Dhudhuroa
hi: धुधुरोआ

note: Name for dds
en: Donno So Dogon
hi: डोनो सो डोगोन

note: Inverted name for dds
en: Dogon, Donno So
hi: डोगोन, डोनो सो

note: Name for ddw
en: Dawera-Daweloor
hi: दवेरा-दावेलूर

note: Name for dec
en: Dagik
hi: दगिक

note: Name for ded
en: Dedua
hi: डेडुआ

note: Name for dee
en: Dewoin
hi: डेवोइन

note: Name for def
en: Dezfuli
hi: देज़फुली

note: Name for deg
en: Degema
hi: डेगेमा

note: Name for deh
en: Dehwari
hi: देहवारी

note: Name for dei
en: Demisa
hi: डेमिसा

note: Name for dek
en: Dek
hi: डेक

note: Name for del
en: Delaware
hi: डेलावेयर

note: Name for dem
en: Dem
hi: डेम

note: Name for den
en: Slave (Athapascan)
hi: स्लाविक (अथाबास्कन)

note: Name for dep
en: Pidgin Delaware
hi: पिजिन डेलावेयर

note: Inverted name for dep
en: Delaware, Pidgin
hi: डेलावेयर, पिजिन

note: Name for deq
en: Dendi (Central African Republic)
hi: डेंडी (मध्य अफ़्रीकी गणराज्य)

note: Name for der
en: Deori
hi: देवरी

note: Name for des
en: Desano
hi: डेसानो

note: Name for deu
en: German
hi: ज़र्मन

note: Name for dev
en: Domung
hi: डोमंग

note: Name for dez
en: Dengese
hi: डेंगीसे

note: Name for dga
en: Southern Dagaare
hi: दक्षिणी दगारे

note: Inverted name for dga
en: Dagaare, Southern
hi: दगारे, दक्षिणी

note: Name for dgb
en: Bunoge Dogon
hi: बूनोगे डोगोन

note: Inverted name for dgb
en: Dogon, Bunoge
hi: डोगोन, बुनोगे

note: Name for dgc
en: Casiguran Dumagat Agta
hi: कैसिगुरन डुमागाट अगता

note: Inverted name for dgc
en: Agta, Casiguran Dumagat
hi: एग्टा, कासिगुरन डुमागाट

note: Name for dgd
en: Dagaari Dioula
hi: दगारी दियोला

note: Name for dge
en: Degenan
hi: डेगेनन

note: Name for dgg
en: Doga
hi: डोगा

note: Name for dgh
en: Dghwede
hi: द्घवेडे

note: Name for dgi
en: Northern Dagara
hi: उत्तरी दगारा

note: Inverted name for dgi
en: Dagara, Northern
hi: दगारा, उत्तरी

note: Name for dgk
en: Dagba
hi: दग्बा

note: Name for dgl
en: Andaandi
hi: अंडांडी

note: Name for dgn
en: Dagoman
hi: दागोमन

note: Name for dgo
en: Dogri (individual language)
hi: डोगरी (व्यक्तिगत भाषा)

note: Name for dgr
en: Dogrib
hi: डोग्रिब

note: Name for dgs
en: Dogoso
hi: डोगोसो

note: Name for dgt
en: Ndra'ngith
hi: नद्रांगिथ

note: Name for dgw
en: Daungwurrung
hi: डौंगवुरुंग

note: Name for dgx
en: Doghoro
hi: डोघोरो

note: Name for dgz
en: Daga
hi: दगा

note: Name for dhd
en: Dhundari
hi: ढूंढारी

note: Name for dhg
en: Dhangu-Djangu
hi: ढांगू-जंगू

note: Name for dhi
en: Dhimal
hi: धीमल

note: Name for dhl
en: Dhalandji
hi: धलांदजी

note: Name for dhm
en: Zemba
hi: ज़ेम्बा

note: Name for dhn
en: Dhanki
hi: ढांकी

note: Name for dho
en: Dhodia
hi: ढोडिया

note: Name for dhr
en: Dhargari
hi: धरगारी

note: Name for dhs
en: Dhaiso
hi: धैसो

note: Name for dhu
en: Dhurga
hi: धुर्गा

note: Name for dhv
en: Dehu
hi: देहु

note: Name for dhw
en: Dhanwar (Nepal)
hi: धनवार (नेपाल)

note: Name for dhx
en: Dhungaloo
hi: ढुंगलू

note: Name for dia
en: Dia
hi: दिआ

note: Name for dib
en: South Central Dinka
hi: दक्षिण मध्य डिंका

note: Inverted name for dib
en: Dinka, South Central
hi: डिंका, दक्षिण मध्य

note: Name for dic
en: Lakota Dida
hi: लकोटा डिडा

note: Inverted name for dic
en: Dida, Lakota
hi: दीदा, लकोटा

note: Name for did
en: Didinga
hi: डिडिंगा

note: Name for dif
en: Dieri
hi: डिएरी

note: Name for dig
en: Digo
hi: डिगो

note: Name for dih
en: Kumiai
hi: कुमियाई

note: Name for dii
en: Dimbong
hi: डिम्बोंग

note: Name for dij
en: Dai
hi: दाई

note: Name for dik
en: Southwestern Dinka
hi: दक्षिण-पश्चिमी दिन्का

note: Inverted name for dik
en: Dinka, Southwestern
hi: डिंका, दक्षिण पश्चिम

note: Name for dil
en: Dilling
hi: डिलिंग

note: Name for dim
en: Dime
hi: डाइम

note: Name for din
en: Dinka
hi: डिंका

note: Name for dio
en: Dibo
hi: डिबो

note: Name for dip
en: Northeastern Dinka
hi: पूर्वोत्तर डिंका

note: Inverted name for dip
en: Dinka, Northeastern
hi: डिंका, पूर्वोत्तर

note: Name for diq
en: Dimli (individual language)
hi: डिमली (व्यक्तिगत भाषा)

note: Name for dir
en: Dirim
hi: दिरिम

note: Name for dis
en: Dimasa
hi: दिमासा

note: Name for diu
en: Diriku
hi: डिरिकु

note: Name for div
en: Dhivehi
hi: दिवेही

note: Name for diw
en: Northwestern Dinka
hi: उत्तर पश्चिमी डिंका

note: Inverted name for diw
en: Dinka, Northwestern
hi: डिंका, उत्तर पश्चिमी

note: Name for dix
en: Dixon Reef
hi: डिक्सन रीफ

note: Name for diy
en: Diuwe
hi: दिउवे

note: Name for diz
en: Ding
hi: डिंग

note: Name for dja
en: Djadjawurrung
hi: जदजावुरुंग

note: Name for djb
en: Djinba
hi: जिन्बा

note: Name for djc
en: Dar Daju Daju
hi: दर दाजू दाजू

note: Inverted name for djc
en: Daju, Dar Daju
hi: दाजू, डार दाजू

note: Name for djd
en: Djamindjung
hi: जमींदजंग

note: Name for dje
en: Zarma
hi: ज़ारमा

note: Name for djf
en: Djangun
hi: जंगुन

note: Name for dji
en: Djinang
hi: जिनांग

note: Name for djj
en: Djeebbana
hi: जिब्बाना

note: Name for djk
en: Eastern Maroon Creole
hi: पूर्वी मैरून क्रियोल

note: Name for djm
en: Jamsay Dogon
hi: जमसे डोगोन

note: Inverted name for djm
en: Dogon, Jamsay
hi: डोगोन, जैमसे

note: Name for djn
en: Jawoyn
hi: जवोयिन

note: Name for djo
en: Jangkang
hi: जंगकांग

note: Name for djr
en: Djambarrpuyngu
hi: जंबारप्रान्त

note: Name for dju
en: Kapriman
hi: कापरिमन

note: Name for djw
en: Djawi
hi: जावी

note: Name for dka
en: Dakpakha
hi: डाकपखा

note: Name for dkg
en: Kadung
hi: काडुंग

note: Name for dkk
en: Dakka
hi: दक्का

note: Name for dkr
en: Kuijau
hi: कुइजौ

note: Name for dks
en: Southeastern Dinka
hi: दक्षिणपूर्वी डिंका

note: Inverted name for dks
en: Dinka, Southeastern
hi: डिंका, दक्षिणपूर्वी

note: Name for dkx
en: Mazagway
hi: मझग्वे

note: Name for dlg
en: Dolgan
hi: डोलगन

note: Name for dlk
en: Dahalik
hi: दहलिक

note: Name for dlm
en: Dalmatian
hi: डाल्मेटियन

note: Name for dln
en: Darlong
hi: डारलांग

note: Name for dma
en: Duma
hi: डूमा

note: Name for dmb
en: Mombo Dogon
hi: मोम्बो डोगोन

note: Inverted name for dmb
en: Dogon, Mombo
hi: डोगोन, मोम्बो

note: Name for dmc
en: Gavak
hi: गावक

note: Name for dmd
en: Madhi Madhi
hi: मधि मधि

note: Name for dme
en: Dugwor
hi: डगवोर

note: Name for dmf
en: Medefaidrin
hi: मेडेफेड्रिन

note: Name for dmg
en: Upper Kinabatangan
hi: ऊपरी किनाबातांगन

note: Inverted name for dmg
en: Kinabatangan, Upper
hi: किनाबातांगन, ऊपरी

note: Name for dmk
en: Domaaki
hi: डोमाकी

note: Name for dml
en: Dameli
hi: दमेली

note: Name for dmm
en: Dama
hi: दामा

note: Name for dmo
en: Kemedzung
hi: केमेदज़ुंग

note: Name for dmr
en: East Damar
hi: पूर्वी दामर

note: Inverted name for dmr
en: Damar, East
hi: दामर, पूर्व

note: Name for dms
en: Dampelas
hi: डम्पेलस

note: Name for dmu
en: Dubu
hi: डुबू

note: Name for dmv
en: Dumpas
hi: डम्पस

note: Name for dmw
en: Mudburra
hi: मुदबुर्रा

note: Name for dmx
en: Dema
hi: देमा

note: Name for dmy
en: Demta
hi: डेम्टा

note: Name for dna
en: Upper Grand Valley Dani
hi: ऊपरी ग्रांड वैली दानी

note: Inverted name for dna
en: Dani, Upper Grand Valley
hi: दानी, अपर ग्रैंड वैली

note: Name for dnd
en: Daonda
hi: दैंदा

note: Name for dne
en: Ndendeule
hi: न्डेनडेउल

note: Name for dng
en: Dungan
hi: डुंगन

note: Name for dni
en: Lower Grand Valley Dani
hi: निचली ग्रैंड वैली दानी

note: Inverted name for dni
en: Dani, Lower Grand Valley
hi: दानी, लोअर ग्रैंड वैली

note: Name for dnj
en: Dan
hi: डैन

note: Name for dnk
en: Dengka
hi: डेंग्का

note: Name for dnn
en: Dzùùngoo
hi: ज़ुन्गू

note: Name for dno
en: Ndrulo
hi: ड्रुलो

note: Name for dnr
en: Danaru
hi: दानारू

note: Name for dnt
en: Mid Grand Valley Dani
hi: मिड ग्रैंड वैली दानी

note: Inverted name for dnt
en: Dani, Mid Grand Valley
hi: दानी, मिड ग्रैंड वैली

note: Name for dnu
en: Danau
hi: दानौ

note: Name for dnv
en: Danu
hi: दानु

note: Name for dnw
en: Western Dani
hi: पश्चिमी दानी

note: Inverted name for dnw
en: Dani, Western
hi: दानी, पश्चिमी

note: Name for dny
en: Dení
hi: डेनि

note: Name for doa
en: Dom
hi: डोम

note: Name for dob
en: Dobu
hi: डोबू

note: Name for doc
en: Northern Dong
hi: उत्तरी दांग

note: Inverted name for doc
en: Dong, Northern
hi: दांग, उत्तरी

note: Name for doe
en: Doe
hi: डो

note: Name for dof
en: Domu
hi: डोमू

note: Name for doh
en: Dong
hi: डोंग

note: Name for doi
en: Dogri (macrolanguage)
hi: डोगरी (मैक्रोलैंग्वेज)

note: Name for dok
en: Dondo
hi: डोंडो

note: Name for dol
en: Doso
hi: डोसो

note: Name for don
en: Toura (Papua New Guinea)
hi: टूरा (पापुआ न्यू गिनी)

note: Name for doo
en: Dongo
hi: डोंगो

note: Name for dop
en: Lukpa
hi: लुकपा

note: Name for doq
en: Dominican Sign Language
hi: डोमिनिकन सांकेतिक भाषा

note: Name for dor
en: Dori'o
hi: डोरिओ

note: Name for dos
en: Dogosé
hi: डोगोसे

note: Name for dot
en: Dass
hi: दास

note: Name for dov
en: Dombe
hi: डोम्बे

note: Name for dow
en: Doyayo
hi: दोयायो

note: Name for dox
en: Bussa
hi: बुस्सा

note: Name for doy
en: Dompo
hi: डोम्पो

note: Name for doz
en: Dorze
hi: दोरज़े

note: Name for dpp
en: Papar
hi: पपर

note: Name for drb
en: Dair
hi: डायर

note: Name for drc
en: Minderico
hi: मिंडेरिको

note: Name for drd
en: Darmiya
hi: दरमिया

note: Name for dre
en: Dolpo
hi: डोलपो

note: Name for drg
en: Rungus
hi: रुंगस

note: Name for dri
en: C'Lela
hi: लेलैक

note: Name for drl
en: Paakantyi
hi: पाकंति

note: Name for drn
en: West Damar
hi: पश्चिम दामर

note: Inverted name for drn
en: Damar, West
hi: दामर, पश्चिम

note: Name for dro
en: Daro-Matu Melanau
hi: दारो-मातु मेलानौ

note: Inverted name for dro
en: Melanau, Daro-Matu
hi: मेलानौ, दारो-मातु

note: Name for drq
en: Dura
hi: दुरा

note: Name for drs
en: Gedeo
hi: गेदेओ

note: Name for drt
en: Drents
hi: डैरेंट

note: Name for dru
en: Rukai
hi: रुकाई

note: Name for dry
en: Darai
hi: दराई

note: Name for dsb
en: Lower Sorbian
hi: निचला सोरबियन

note: Inverted name for dsb
en: Sorbian, Lower
hi: सोरबियन, निचला

note: Name for dse
en: Dutch Sign Language
hi: डच सांकेतिक भाषा

note: Name for dsh
en: Daasanach
hi: दासानाच

note: Name for dsi
en: Disa
hi: दिसा

note: Name for dsl
en: Danish Sign Language
hi: डेनिश सांकेतिक भाषा

note: Name for dsn
en: Dusner
hi: डसनर

note: Name for dso
en: Desiya
hi: देसिया

note: Name for dsq
en: Tadaksahak
hi: तड़कसाधक

note: Name for dsz
en: Mardin Sign Language
hi: मर्डिन सांकेतिक भाषा

note: Name for dta
en: Daur
hi: दौर

note: Name for dtb
en: Labuk-Kinabatangan Kadazan
hi: लाबुक-किनाबाटांगन कदज़ान

note: Inverted name for dtb
en: Kadazan, Labuk-Kinabatangan
hi: कदज़ान, लाबुक-किनाबाटांगन

note: Name for dtd
en: Ditidaht
hi: दितिदाहत

note: Name for dth
en: Adithinngithigh
hi: आदिथिनगिथिहाई

note: Name for dti
en: Ana Tinga Dogon
hi: एना टिंगा डोगोन

note: Inverted name for dti
en: Dogon, Ana Tinga
hi: डोगोन, एना टिंगा

note: Name for dtk
en: Tene Kan Dogon
hi: तेने कान डोगोन

note: Inverted name for dtk
en: Dogon, Tene Kan
hi: डोगोन, तेने कान

note: Name for dtm
en: Tomo Kan Dogon
hi: टोमो कान डोगोन

note: Inverted name for dtm
en: Dogon, Tomo Kan
hi: डोगोन, टोमो कान

note: Name for dtn
en: Daatsʼíin
hi: डाट्स'इन

note: Name for dto
en: Tommo So Dogon
hi: टॉमो सो डोगोन

note: Inverted name for dto
en: Dogon, Tommo So
hi: डोगोन, टॉमो सो

note: Name for dtp
en: Kadazan Dusun
hi: कदज़ान दुसुन

note: Inverted name for dtp
en: Dusun, Kadazan
hi: दुसुन, कदज़ान

note: Name for dtr
en: Lotud
hi: लोटुड

note: Name for dts
en: Toro So Dogon
hi: टोरो सो डोगोन

note: Inverted name for dts
en: Dogon, Toro So
hi: डोगोन, टोरो सो

note: Name for dtt
en: Toro Tegu Dogon
hi: टोरो तेगु डोगोन

note: Inverted name for dtt
en: Dogon, Toro Tegu
hi: डोगोन, टोरो ताएगु

note: Name for dtu
en: Tebul Ure Dogon
hi: तेबुल उरे डोगोन

note: Inverted name for dtu
en: Dogon, Tebul Ure
hi: डोगोन, तेबुल उरे

note: Name for dty
en: Dotyali
hi: दोत्याली

note: Name for dua
en: Duala
hi: दुआला

note: Name for dub
en: Dubli
hi: दुबली

note: Name for duc
en: Duna
hi: डुना

note: Name for due
en: Umiray Dumaget Agta
hi: उमिरय दुमगेट अगता

note: Inverted name for due
en: Agta, Umiray Dumaget
hi: एग्टा, उमिरय डुमागेट

note: Name for duf
en: Dumbea
hi: डुम्बिया

note: Name for dug
en: Duruma
hi: दुरुमा

note: Name for duh
en: Dungra Bhil
hi: डुंगरा भील

note: Name for dui
en: Dumun
hi: डुमुन

note: Name for duk
en: Uyajitaya
hi: उयाजीताया

note: Name for dul
en: Alabat Island Agta
hi: अलाबाट द्वीप अग्टा

note: Inverted name for dul
en: Agta, Alabat Island
hi: एग्टा, अलाबाट द्वीप

note: Name for dum
en: Middle Dutch (ca. 1050-1350)
hi: मध्य डच (लगभग 1050-1350)

note: Inverted name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
hi: डच, मध्य (लगभग 1050-1350)

note: Name for dun
en: Dusun Deyah
hi: दुसुन देयाह

note: Name for duo
en: Dupaninan Agta
hi: दुपनिनन अगता

note: Inverted name for duo
en: Agta, Dupaninan
hi: एग्टा, डुपैननन

note: Name for dup
en: Duano
hi: डुआनो

note: Name for duq
en: Dusun Malang
hi: दुसुन मलंग

note: Name for dur
en: Dii
hi: दी

note: Name for dus
en: Dumi
hi: डूमी

note: Name for duu
en: Drung
hi: ड्रंग

note: Name for duv
en: Duvle
hi: डुवले

note: Name for duw
en: Dusun Witu
hi: दुसुन विटू

note: Name for dux
en: Duungooma
hi: डूंगूमा

note: Name for duy
en: Dicamay Agta
hi: डिकामे अग्टा

note: Inverted name for duy
en: Agta, Dicamay
hi: एग्टा, डिकामे

note: Name for duz
en: Duli-Gey
hi: दुली-गे

note: Name for dva
en: Duau
hi: दुआउ

note: Name for dwa
en: Diri
hi: दिरि

note: Name for dwk
en: Dawik Kui
hi: दाविक कुई

note: Inverted name for dwk
en: Kui, Dawik
hi: कुई, दाविक

note: Name for dwr
en: Dawro
hi: दाव्रो

note: Name for dws
en: Dutton World Speedwords
hi: डटन वर्ल्ड स्पीडवर्ड्स

note: Name for dwu
en: Dhuwal
hi: धुवाल

note: Name for dww
en: Dawawa
hi: दवावा

note: Name for dwy
en: Dhuwaya
hi: धुवाया

note: Name for dwz
en: Dewas Rai
hi: देवास राय

note: Inverted name for dwz
en: Rai, Dewas
hi: राय, देवास

note: Name for dya
en: Dyan
hi: डियान

note: Name for dyb
en: Dyaberdyaber
hi: डायबरडयाबेर

note: Name for dyd
en: Dyugun
hi: द्युगुन

note: Name for dyg
en: Villa Viciosa Agta
hi: विला विकियोसा अग्टा

note: Inverted name for dyg
en: Agta, Villa Viciosa
hi: एग्टा, विला विकियोसा

note: Name for dyi
en: Djimini Senoufo
hi: जिमिनी सेनोफ़ो

note: Inverted name for dyi
en: Senoufo, Djimini
hi: सेनोफ़ो, जिमिनी

note: Name for dym
en: Yanda Dom Dogon
hi: यांडा डोम डोगोन

note: Inverted name for dym
en: Dogon, Yanda Dom
hi: डोगोन, यांडा डोम

note: Name for dyn
en: Dyangadi
hi: द्यांगडी

note: Name for dyo
en: Jola-Fonyi
hi: जोला-फोनी

note: Name for dyu
en: Dyula
hi: द्युला

note: Name for dyy
en: Djabugay
hi: जाबुगे

note: Name for dza
en: Tunzu
hi: टुन्झू

note: Name for dze
en: Djiwarli
hi: जिवर्ली

note: Name for dzg
en: Dazaga
hi: दज़गा

note: Name for dzl
en: Dzalakha
hi: दज़लाखा

note: Name for dzn
en: Dzando
hi: ज़ांडो

note: Name for dzo
en: Dzongkha
hi: जोंगखा

note: Name for eaa
en: Karenggapa
hi: करेंगगापा

note: Name for ebc
en: Beginci
hi: बिगिनसी

note: Name for ebg
en: Ebughu
hi: एबुघु

note: Name for ebk
en: Eastern Bontok
hi: पूर्वी बोंटोक

note: Inverted name for ebk
en: Bontok, Eastern
hi: बोंटोक, पूर्वी

note: Name for ebo
en: Teke-Ebo
hi: टेके-एबो

note: Name for ebr
en: Ebrié
hi: एब्री

note: Name for ebu
en: Embu
hi: एम्बु

note: Name for ecr
en: Eteocretan
hi: एटोक्रेटन

note: Name for ecs
en: Ecuadorian Sign Language
hi: इक्वाडोर की सांकेतिक भाषा

note: Name for ecy
en: Eteocypriot
hi: इतेओसाइप्रट

note: Name for efa
en: Efai
hi: इफाई

note: Name for efe
en: Efe
hi: एफे

note: Name for efi
en: Efik
hi: एफिक

note: Name for ega
en: Ega
hi: ईगा

note: Name for egl
en: Emilian
hi: एमिलियन

note: Name for egm
en: Benamanga
hi: बेनमंगा

note: Name for ego
en: Eggon
hi: एग्गोन

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
hi: मिस्र (प्राचीन)

note: Name for ehs
en: Miyakubo Sign Language
hi: मियाकुबो सांकेतिक भाषा

note: Name for ehu
en: Ehueun
hi: एह्युन

note: Name for eip
en: Eipomek
hi: ईपोमेक

note: Name for eit
en: Eitiep
hi: इतिएप

note: Name for eiv
en: Askopan
hi: आस्कोपन

note: Name for eja
en: Ejamat
hi: इजामत

note: Name for eka
en: Ekajuk
hi: एकाजुक

note: Name for eke
en: Ekit
hi: एकिट

note: Name for ekg
en: Ekari
hi: एकरी

note: Name for eki
en: Eki
hi: एकी

note: Name for ekk
en: Standard Estonian
hi: मानक एस्टोनियाई

note: Inverted name for ekk
en: Estonian, Standard
hi: एस्टोनियाई, मानक

note: Name for ekl
en: Kol (Bangladesh)
hi: कोल (बांग्लादेश)

note: Name for ekm
en: Elip
hi: एलीप

note: Name for eko
en: Koti
hi: कोटि

note: Name for ekp
en: Ekpeye
hi: एकपेये

note: Name for ekr
en: Yace
hi: येस

note: Name for eky
en: Eastern Kayah
hi: पूर्वी काया

note: Inverted name for eky
en: Kayah, Eastern
hi: काया, पूर्वी

note: Name for ele
en: Elepi
hi: इलेपी

note: Name for elh
en: El Hugeirat
hi: एल हुगीरात

note: Name for eli
en: Nding
hi: न्डिंग

note: Name for elk
en: Elkei
hi: एल्केई

note: Name for ell
en: Modern Greek (1453-)
hi: आधुनिक ग्रीक (1453-)

note: Inverted name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
hi: ग्रीक, आधुनिक (1453-)

note: Name for elm
en: Eleme
hi: एलीमे

note: Name for elo
en: El Molo
hi: एल मोलो

note: Name for elu
en: Elu
hi: एलु

note: Name for elx
en: Elamite
hi: एलामाइट

note: Name for ema
en: Emai-Iuleha-Ora
hi: इमाई-इउलेहा-ओरा

note: Name for emb
en: Embaloh
hi: एम्बलोह

note: Name for eme
en: Emerillon
hi: एमेरिलोन

note: Name for emg
en: Eastern Meohang
hi: पूर्वी मेओहांग

note: Inverted name for emg
en: Meohang, Eastern
hi: मेओहांग, पूर्वी

note: Name for emi
en: Mussau-Emira
hi: मुसौ-अमीरा

note: Name for emk
en: Eastern Maninkakan
hi: पूर्वी मणिंकाकन

note: Inverted name for emk
en: Maninkakan, Eastern
hi: मणिंकाकन, पूर्वी

note: Name for emm
en: Mamulique
hi: मामुलिक

note: Name for emn
en: Eman
hi: एमन

note: Name for emp
en: Northern Emberá
hi: उत्तरी एम्बेरा

note: Inverted name for emp
en: Emberá, Northern
hi: एम्बेरा, उत्तरी

note: Name for emq
en: Eastern Minyag
hi: पूर्वी मिन्याग

note: Inverted name for emq
en: Minyag, Eastern
hi: मिन्याग, पूर्वी

note: Name for ems
en: Pacific Gulf Yupik
hi: प्रशांत खाड़ी युपिक

note: Inverted name for ems
en: Yupik, Pacific Gulf
hi: यूपिक, प्रशांत खाड़ी

note: Name for emu
en: Eastern Muria
hi: पूर्वी मुरिया

note: Inverted name for emu
en: Muria, Eastern
hi: मुरिया, पूर्वी

note: Name for emw
en: Emplawas
hi: एम्पलावास

note: Name for emx
en: Erromintxela
hi: एरोमिंटक्सेला

note: Name for emy
en: Epigraphic Mayan
hi: पुरालेखीय माया

note: Inverted name for emy
en: Mayan, Epigraphic
hi: मायन, पुरालेख

note: Name for emz
en: Mbessa
hi: मबेसा

note: Name for ena
en: Apali
hi: अपाली

note: Name for enb
en: Markweeta
hi: मार्कवीटा

note: Name for enc
en: En
hi: एन

note: Name for end
en: Ende
hi: एन्डे

note: Name for enf
en: Forest Enets
hi: जंगल एनेट्स

note: Inverted name for enf
en: Enets, Forest
hi: एनेट्स, जंगल

note: Name for eng
en: English
hi: अंग्रेजी

note: Name for enh
en: Tundra Enets
hi: टुंड्रा एनेट्स

note: Inverted name for enh
en: Enets, Tundra
hi: एनेट्स, टुंड्रा

note: Name for enl
en: Enlhet
hi: एन्ल्हेट

note: Name for enm
en: Middle English (1100-1500)
hi: मध्य अंग्रेजी (1100-1500)

note: Inverted name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
hi: अंग्रेजी, मध्य (1100-1500)

note: Name for enn
en: Engenni
hi: एंगेनी

note: Name for eno
en: Enggano
hi: एंगगानो

note: Name for enq
en: Enga
hi: एंगा

note: Name for enr
en: Emumu
hi: इमम्मू

note: Name for enu
en: Enu
hi: एनु

note: Name for env
en: Enwan (Edo State)
hi: एन्वान (ईदो राज्य)

note: Name for enw
en: Enwan (Akwa Ibom State)
hi: एनवान (अक्वा इबोम राज्य)

note: Name for enx
en: Enxet
hi: एन्क्सेट

note: Name for eot
en: Beti (Côte d'Ivoire)
hi: बेटी (कोटे डी'आईवोयर)

note: Name for epi
en: Epie
hi: ईपै

note: Name for epo
en: Esperanto
hi: एस्पेरान्तो

note: Name for era
en: Eravallan
hi: एरावलन

note: Name for erg
en: Sie
hi: सीई

note: Name for erh
en: Eruwa
hi: इरुवा

note: Name for eri
en: Ogea
hi: ओगिया

note: Name for erk
en: South Efate
hi: दक्षिण इफेट

note: Inverted name for erk
en: Efate, South
hi: इफेट, दक्षिण

note: Name for ero
en: Horpa
hi: होरपा

note: Name for err
en: Erre
hi: इरे

note: Name for ers
en: Ersu
hi: एर्सु

note: Name for ert
en: Eritai
hi: इरीताई

note: Name for erw
en: Erokwanas
hi: इरोक्वानस

note: Name for ese
en: Ese Ejja
hi: एसे एज्जा

note: Name for esg
en: Aheri Gondi
hi: अहेरी गोंडी

note: Inverted name for esg
en: Gondi, Aheri
hi: गोंडी, अहेरी

note: Name for esh
en: Eshtehardi
hi: एश्तेहार्डी

note: Name for esi
en: North Alaskan Inupiatun
hi: उत्तरी अलास्का इनुपियातुन

note: Inverted name for esi
en: Inupiatun, North Alaskan
hi: इनुपियाटुन, उत्तरी अलास्का

note: Name for esk
en: Northwest Alaska Inupiatun
hi: उत्तर पश्चिमी अलास्का इनुपियाटुन

note: Inverted name for esk
en: Inupiatun, Northwest Alaska
hi: इनुपियाटुन, उत्तर पश्चिमी अलास्का

note: Name for esl
en: Egypt Sign Language
hi: मिस्र की सांकेतिक भाषा

note: Name for esm
en: Esuma
hi: एस्मा

note: Name for esn
en: Salvadoran Sign Language
hi: साल्वाडोरन सांकेतिक भाषा

note: Name for eso
en: Estonian Sign Language
hi: एस्टोनियाई सांकेतिक भाषा

note: Name for esq
en: Esselen
hi: एस्सेलन

note: Name for ess
en: Central Siberian Yupik
hi: मध्य साइबेरियन युपिक

note: Inverted name for ess
en: Yupik, Central Siberian
hi: युपिक, सेंट्रल साइबेरियाई

note: Name for est
en: Estonian
hi: एस्टोनियाई

note: Name for esu
en: Central Yupik
hi: मध्य युपिक

note: Inverted name for esu
en: Yupik, Central
hi: युपिक, सेंट्रल

note: Name for esy
en: Eskayan
hi: एस्कायन

note: Name for etb
en: Etebi
hi: एतेबी

note: Name for etc
en: Etchemin
hi: एटकेमिन

note: Name for eth
en: Ethiopian Sign Language
hi: इथियोपियाई सांकेतिक भाषा

note: Name for etn
en: Eton (Vanuatu)
hi: ईटन (वानुअतु)

note: Name for eto
en: Eton (Cameroon)
hi: इटोन (कैमरून)

note: Name for etr
en: Edolo
hi: इडोलो

note: Name for ets
en: Yekhee
hi: येखी

note: Name for ett
en: Etruscan
hi: इट्रस्केन

note: Name for etu
en: Ejagham
hi: इजाघम

note: Name for etx
en: Eten
hi: ईटेन

note: Name for etz
en: Semimi
hi: सेमीमी

note: Name for eus
en: Basque
hi: बास्क

note: Name for eve
en: Even
hi: एवेन

note: Name for evh
en: Uvbie
hi: उवबी

note: Name for evn
en: Evenki
hi: इवांकी

note: Name for ewe
en: Ewe
hi: एवै

note: Name for ewo
en: Ewondo
hi: इवोन्डो

note: Name for ext
en: Extremaduran
hi: एक्सट्रीमाडुरन

note: Name for eya
en: Eyak
hi: आईक

note: Name for eyo
en: Keiyo
hi: कैयो

note: Name for eza
en: Ezaa
hi: एज़ा

note: Name for eze
en: Uzekwe
hi: उज़ेकवे

note: Name for faa
en: Fasu
hi: फासु

note: Name for fab
en: Fa d'Ambu
hi: फ़ा डी'अम्बू

note: Name for fad
en: Wagi
hi: वागी

note: Name for faf
en: Fagani
hi: फागणी

note: Name for fag
en: Finongan
hi: फिनोंगान

note: Name for fah
en: Baissa Fali
hi: बैसा फली

note: Inverted name for fah
en: Fali, Baissa
hi: फली, बैसा

note: Name for fai
en: Faiwol
hi: फ़ैवोल

note: Name for faj
en: Faita
hi: फ़ैटा

note: Name for fak
en: Fang (Cameroon)
hi: फेंग (कैमरून)

note: Name for fal
en: South Fali
hi: दक्षिण फ़ली

note: Inverted name for fal
en: Fali, South
hi: फली, दक्षिण

note: Name for fam
en: Fam
hi: फॅम

note: Name for fan
en: Fang (Equatorial Guinea)
hi: फेंग (इक्वेटोरियल गिनी)

note: Name for fao
en: Faroese
hi: फिरोज़ी

note: Name for fap
en: Paloor
hi: पलूर

note: Name for far
en: Fataleka
hi: फटालेका

note: Name for fas
en: Persian
hi: फारसी

note: Name for fat
en: Fanti
hi: फन्टी

note: Name for fau
en: Fayu
hi: फायु

note: Name for fax
en: Fala
hi: फला

note: Name for fay
en: Southwestern Fars
hi: दक्षिण-पश्चिमी फ़ार्स

note: Inverted name for fay
en: Fars, Southwestern
hi: फ़ार्स, दक्षिण पश्चिम

note: Name for faz
en: Northwestern Fars
hi: उत्तर पश्चिमी फ़ार्स

note: Inverted name for faz
en: Fars, Northwestern
hi: फ़ार्स, उत्तर पश्चिमी

note: Name for fbl
en: West Albay Bikol
hi: वेस्ट अल्बे बिकोल

note: Inverted name for fbl
en: Bikol, West Albay
hi: बिकोल, पश्चिम अल्बे

note: Name for fcs
en: Quebec Sign Language
hi: क्यूबेक सांकेतिक भाषा

note: Name for fer
en: Feroge
hi: फेरओगे

note: Name for ffi
en: Foia Foia
hi: फ़ोइया फ़ोइया

note: Name for ffm
en: Maasina Fulfulde
hi: मासीना फुलफुलडे

note: Inverted name for ffm
en: Fulfulde, Maasina
hi: फुलफुलडे, मासीना

note: Name for fgr
en: Fongoro
hi: फोंगोरो

note: Name for fia
en: Nobiin
hi: नोबिन

note: Name for fie
en: Fyer
hi: फ़ेयर

note: Name for fif
en: Faifi
hi: फ़ैफ़ी

note: Name for fij
en: Fijian
hi: फ़िज़ियन

note: Name for fil
en: Filipino
hi: फिलिपिनो

note: Name for fin
en: Finnish
hi: फिनिश

note: Name for fip
en: Fipa
hi: फ़िपा

note: Name for fir
en: Firan
hi: फिरन

note: Name for fit
en: Tornedalen Finnish
hi: टोर्नेडेलन फिनिश

note: Inverted name for fit
en: Finnish, Tornedalen
hi: फ़िनिश, टॉर्नेडेलन

note: Name for fiw
en: Fiwaga
hi: फिवागा

note: Name for fkk
en: Kirya-Konzəl
hi: किर्या-कोन्ज़ल

note: Name for fkv
en: Kven Finnish
hi: क्वेन फ़िनिश

note: Inverted name for fkv
en: Finnish, Kven
hi: फ़िनिश, क्वेन

note: Name for fla
en: Kalispel-Pend d'Oreille
hi: कालिस्पेल-पेंड डी'ओरेइल

note: Name for flh
en: Foau
hi: फ़ौ

note: Name for fli
en: Fali
hi: फली

note: Name for fll
en: North Fali
hi: उत्तरी फली

note: Inverted name for fll
en: Fali, North
hi: फली, उत्तर

note: Name for fln
en: Flinders Island
hi: फ्लिंडर्स द्वीप

note: Name for flr
en: Fuliiru
hi: फुलीरु

note: Name for fly
en: Flaaitaal
hi: फ़्लाइताल

note: Name for fmp
en: Fe'fe'
hi: फ़े'फ़े'

note: Name for fmu
en: Far Western Muria
hi: सुदूर पश्चिमी मुरिया

note: Inverted name for fmu
en: Muria, Far Western
hi: मुरिया, सुदूर पश्चिमी

note: Name for fnb
en: Fanbak
hi: फैनबक

note: Name for fng
en: Fanagalo
hi: फैनगालो

note: Name for fni
en: Fania
hi: फैनिया

note: Name for fod
en: Foodo
hi: फ़ूडो

note: Name for foi
en: Foi
hi: फोई

note: Name for fom
en: Foma
hi: फोमा

note: Name for fon
en: Fon
hi: फ़ॉन

note: Name for for
en: Fore
hi: फोर

note: Name for fos
en: Siraya
hi: सिरया

note: Name for fpe
en: Fernando Po Creole English
hi: फर्नांडो पो क्रियोल अंग्रेजी

note: Inverted name for fpe
en: Creole English, Fernando Po
hi: क्रियोल इंग्लिश, फर्नांडो पो

note: Name for fqs
en: Fas
hi: फास

note: Name for fra
en: French
hi: फ्रेंच

note: Name for frc
en: Cajun French
hi: काजुन फ़्रेंच

note: Inverted name for frc
en: French, Cajun
hi: फ़्रेंच, काजुन

note: Name for frd
en: Fordata
hi: फोर्डाटा

note: Name for frk
en: Frankish
hi: फ्रैंकिश

note: Name for frm
en: Middle French (ca. 1400-1600)
hi: मध्य फ़्रेंच (लगभग 1400-1600)

note: Inverted name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
hi: फ़्रेंच, मध्य (लगभग 1400-1600)

note: Name for fro
en: Old French (842-ca. 1400)
hi: पुरानी फ़्रेंच (842-सीए. 1400)

note: Inverted name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
hi: फ़्रेंच, पुरानी (842-सीए. 1400)

note: Name for frp
en: Arpitan
hi: अर्पितन

note: Name for frq
en: Forak
hi: फोराक

note: Name for frr
en: Northern Frisian
hi: उत्तरी फ़्रिसियाई

note: Inverted name for frr
en: Frisian, Northern
hi: फ़्रिसियाई, उत्तरी

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
hi: पूर्वी फ़्रिसियाई

note: Inverted name for frs
en: Frisian, Eastern
hi: फ़्रिसियाई, पूर्वी

note: Name for frt
en: Fortsenal
hi: फोर्टसेनल

note: Name for fry
en: Western Frisian
hi: पश्चिमी फ़्रिसियाई

note: Inverted name for fry
en: Frisian, Western
hi: फ़्रिसियाई, पश्चिमी

note: Name for fse
en: Finnish Sign Language
hi: फ़िनिश सांकेतिक भाषा

note: Name for fsl
en: French Sign Language
hi: फ़्रेंच सांकेतिक भाषा

note: Name for fss
en: Finland-Swedish Sign Language
hi: फ़िनलैंड-स्वीडिश सांकेतिक भाषा

note: Name for fub
en: Adamawa Fulfulde
hi: अदामावा फुलफुलडे

note: Inverted name for fub
en: Fulfulde, Adamawa
hi: फुलफुलडे, अदामावा

note: Name for fuc
en: Pulaar
hi: पुलार

note: Name for fud
en: East Futuna
hi: पूर्वी फ़्यूचूना

note: Inverted name for fud
en: Futuna, East
hi: फ़्यूचूना, पूर्व

note: Name for fue
en: Borgu Fulfulde
hi: बोर्गु फुलफुलडे

note: Inverted name for fue
en: Fulfulde, Borgu
hi: फुलफुलडे, बोर्गु

note: Name for fuf
en: Pular
hi: पुलर

note: Name for fuh
en: Western Niger Fulfulde
hi: पश्चिमी नाइजर फुलफुलडे

note: Inverted name for fuh
en: Fulfulde, Western Niger
hi: फुलफुलडे, पश्चिमी नाइजर

note: Name for fui
en: Bagirmi Fulfulde
hi: बागिरमी फुलफुलडे

note: Inverted name for fui
en: Fulfulde, Bagirmi
hi: फुलफुलडे, बागिरमी

note: Name for fuj
en: Ko
hi: को

note: Name for ful
en: Fulah
hi: फुलाह

note: Name for fum
en: Fum
hi: फ़ुम

note: Name for fun
en: Fulniô
hi: फुलनीओ

note: Name for fuq
en: Central-Eastern Niger Fulfulde
hi: मध्य-पूर्वी नाइजर फ़ुलफ़ुल्डे

note: Inverted name for fuq
en: Fulfulde, Central-Eastern Niger
hi: फुलफुलडे, मध्य-पूर्वी नाइजर

note: Name for fur
en: Friulian
hi: फ़्रीयुलियन

note: Name for fut
en: Futuna-Aniwa
hi: फ़्यूचूना-अनीवा

note: Name for fuu
en: Furu
hi: फुरू

note: Name for fuv
en: Nigerian Fulfulde
hi: नाइजीरियाई फुलफुलडे

note: Inverted name for fuv
en: Fulfulde, Nigerian
hi: फुलफुलडे, नाइजीरियाई

note: Name for fuy
en: Fuyug
hi: फुयुग

note: Name for fvr
en: Fur
hi: फर

note: Name for fwa
en: Fwâi
hi: फ्वाई

note: Name for fwe
en: Fwe
hi: फवे

note: Name for gaa
en: Ga
hi: गा

note: Name for gab
en: Gabri
hi: गबरी

note: Name for gac
en: Mixed Great Andamanese
hi: मिश्रित ग्रेट अंडमानीज़

note: Inverted name for gac
en: Great Andamanese, Mixed
hi: ग्रेट अंडमानीज़, मिश्रित

note: Name for gad
en: Gaddang
hi: गद्दांग

note: Name for gae
en: Guarequena
hi: गुआरेक्वेना

note: Name for gaf
en: Gende
hi: गेंदे

note: Name for gag
en: Gagauz
hi: गगौज़

note: Name for gah
en: Alekano
hi: एलेकानो

note: Name for gai
en: Borei
hi: बोरेई

note: Name for gaj
en: Gadsup
hi: गडसुप

note: Name for gak
en: Gamkonora
hi: गैमकोनोरा

note: Name for gal
en: Galolen
hi: गैलोलेन

note: Name for gam
en: Kandawo
hi: कंडावो

note: Name for gan
en: Gan Chinese
hi: गण चीनी

note: Inverted name for gan
en: Chinese, Gan
hi: चीनी, गण

note: Name for gao
en: Gants
hi: गैन्ट्स

note: Name for gap
en: Gal
hi: गैल

note: Name for gaq
en: Gata'
hi: गाता

note: Name for gar
en: Galeya
hi: गैलेया

note: Name for gas
en: Adiwasi Garasia
hi: आदिवासी गरासिया

note: Inverted name for gas
en: Garasia, Adiwasi
hi: गरासिया, आदिवासी

note: Name for gat
en: Kenati
hi: केनाटी

note: Name for gau
en: Mudhili Gadaba
hi: मुधिली गदाबा

note: Inverted name for gau
en: Gadaba, Mudhili
hi: गदाबा, मुधिली

note: Name for gaw
en: Nobonob
hi: नोबोनोब

note: Name for gax
en: Borana-Arsi-Guji Oromo
hi: बोराना-अर्सी-गुजी ओरोमो

note: Inverted name for gax
en: Oromo, Borana-Arsi-Guji
hi: ओरोमो, बोराना-अर्सी-गुजी

note: Name for gay
en: Gayo
hi: गयो

note: Name for gaz
en: West Central Oromo
hi: पश्चिम मध्य ओरोमो

note: Inverted name for gaz
en: Oromo, West Central
hi: ओरोमो, पश्चिम मध्य

note: Name for gba
en: Gbaya (Central African Republic)
hi: गबाया (मध्य अफ़्रीकी गणराज्य)

note: Name for gbb
en: Kaytetye
hi: कायतेते

note: Name for gbd
en: Karajarri
hi: कराजरी

note: Name for gbe
en: Niksek
hi: निकसेक

note: Name for gbf
en: Gaikundi
hi: गायकुंडी

note: Name for gbg
en: Gbanziri
hi: गबनज़िरी

note: Name for gbh
en: Defi Gbe
hi: डेफी ग्बे

note: Inverted name for gbh
en: Gbe, Defi
hi: ग्बे. डेफी

note: Name for gbi
en: Galela
hi: गैलेला

note: Name for gbj
en: Bodo Gadaba
hi: बोडो गदाबा

note: Inverted name for gbj
en: Gadaba, Bodo
hi: गदाबा, बोडो

note: Name for gbk
en: Gaddi
hi: गद्दी

note: Name for gbl
en: Gamit
hi: गैमिट

note: Name for gbm
en: Garhwali
hi: गढ़वाली

note: Name for gbn
en: Mo'da
hi: मोदा

note: Name for gbo
en: Northern Grebo
hi: उत्तरी ग्रेबो

note: Inverted name for gbo
en: Grebo, Northern
hi: ग्रेबो, उत्तरी

note: Name for gbp
en: Gbaya-Bossangoa
hi: गबाया-बोसांगोआ

note: Name for gbq
en: Gbaya-Bozoum
hi: गबाया-बोज़ौम

note: Name for gbr
en: Gbagyi
hi: गबग्यी

note: Name for gbs
en: Gbesi Gbe
hi: गबेसी ग्बे

note: Inverted name for gbs
en: Gbe, Gbesi
hi: ग्बे, गबेसी

note: Name for gbu
en: Gagadu
hi: गगाड़ू

note: Name for gbv
en: Gbanu
hi: गबानु

note: Name for gbw
en: Gabi-Gabi
hi: गैबी-गैबी

note: Name for gbx
en: Eastern Xwla Gbe
hi: पूर्वी फला ग्बे

note: Inverted name for gbx
en: Gbe, Eastern Xwla
hi: ग्बे, पूर्वी क्सवला

note: Name for gby
en: Gbari
hi: गबरी

note: Name for gbz
en: Zoroastrian Dari
hi: जोरास्ट्रियन दारी

note: Inverted name for gbz
en: Dari, Zoroastrian
hi: दारी, जोरास्ट्रियन

note: Name for gcc
en: Mali
hi: माली

note: Name for gcd
en: Ganggalida
hi: गंगागलीडा

note: Name for gce
en: Galice
hi: गैलिस

note: Name for gcf
en: Guadeloupean Creole French
hi: ग्वाडेलोपियन क्रियोल फ्रेंच

note: Inverted name for gcf
en: Creole French, Guadeloupean
hi: क्रियोल फ़्रेंच, ग्वाडेलोपियन

note: Name for gcl
en: Grenadian Creole English
hi: ग्रेनेडियन क्रियोल अंग्रेजी

note: Inverted name for gcl
en: Creole English, Grenadian
hi: क्रियोल इंग्लिश, ग्रेनेडियन

note: Name for gcn
en: Gaina
hi: गैना

note: Name for gcr
en: Guianese Creole French
hi: गुआनीज़ क्रियोल फ़्रेंच

note: Inverted name for gcr
en: Creole French, Guianese
hi: क्रियोल फ़्रेंच, गुआनीज़

note: Name for gct
en: Colonia Tovar German
hi: कोलोनिया टोवर जर्मन

note: Inverted name for gct
en: German, Colonia Tovar
hi: जर्मन, कोलोनिया टोवर

note: Name for gda
en: Gade Lohar
hi: गाडे लोहार

note: Inverted name for gda
en: Lohar, Gade
hi: लोहार, गाडे

note: Name for gdb
en: Pottangi Ollar Gadaba
hi: पोट्टांगी ओल्लार गदाबा

note: Inverted name for gdb
en: Gadaba, Pottangi Ollar
hi: गदाबा, पोट्टांगी ओल्लार

note: Name for gdc
en: Gugu Badhun
hi: गुगु बधून

note: Name for gdd
en: Gedaged
hi: गेडेज्ड

note: Name for gde
en: Gude
hi: गुडे

note: Name for gdf
en: Guduf-Gava
hi: गुदुफ़-गावा

note: Name for gdg
en: Ga'dang
hi: गदांग

note: Name for gdh
en: Gadjerawang
hi: गाडजेरावांग

note: Name for gdi
en: Gundi
hi: गुंडी

note: Name for gdj
en: Gurdjar
hi: गुर्दजर

note: Name for gdk
en: Gadang
hi: गदांग

note: Name for gdl
en: Dirasha
hi: दिराशा

note: Name for gdm
en: Laal
hi: लाल

note: Name for gdn
en: Umanakaina
hi: उमानाकैना

note: Name for gdo
en: Ghodoberi
hi: घोड़ोबेरी

note: Name for gdq
en: Mehri
hi: महरी

note: Name for gdr
en: Wipi
hi: विपी

note: Name for gds
en: Ghandruk Sign Language
hi: घान्ड्रुक सांकेतिक भाषा

note: Name for gdt
en: Kungardutyi
hi: कुंगरदुत्यि

note: Name for gdu
en: Gudu
hi: गुडु

note: Name for gdx
en: Godwari
hi: गोदवारी

note: Name for gea
en: Geruma
hi: गेरुमा

note: Name for geb
en: Kire
hi: कीर

note: Name for gec
en: Gboloo Grebo
hi: गबोलू ग्रीबो

note: Inverted name for gec
en: Grebo, Gboloo
hi: ग्रीबो, गबोलू

note: Name for ged
en: Gade
hi: गडे

note: Name for gef
en: Gerai
hi: गेराई

note: Name for geg
en: Gengle
hi: गेंगल

note: Name for geh
en: Hutterite German
hi: हटराइट जर्मन

note: Inverted name for geh
en: German, Hutterite
hi: जर्मन, हुटेराइट

note: Name for gei
en: Gebe
hi: गेबे

note: Name for gej
en: Gen
hi: जेन

note: Name for gek
en: Ywom
hi: यवोम

note: Name for gel
en: ut-Ma'in
hi: उत-मेन

note: Name for geq
en: Geme
hi: जेम

note: Name for ges
en: Geser-Gorom
hi: गेसर-गोरोम

note: Name for gev
en: Eviya
hi: इविया

note: Name for gew
en: Gera
hi: गेरा

note: Name for gex
en: Garre
hi: गैरे

note: Name for gey
en: Enya
hi: एन्या

note: Name for gez
en: Geez
hi: गीज़

note: Name for gft
en: Gafat
hi: गफ़त

note: Name for gga
en: Gao
hi: गाओ

note: Name for ggb
en: Gbii
hi: ग्बी

note: Name for ggd
en: Gugadj
hi: गुगाडज

note: Name for gge
en: Gurr-goni
hi: गुर्र-गोनी

note: Name for ggg
en: Gurgula
hi: गुरगुला

note: Name for ggk
en: Kungarakany
hi: कुंगरकनी

note: Name for ggl
en: Ganglau
hi: गंगलौ

note: Name for ggt
en: Gitua
hi: गिटुआ

note: Name for ggu
en: Gagu
hi: गागू

note: Name for ggw
en: Gogodala
hi: गोगोडाला

note: Name for gha
en: Ghadamès
hi: ग़दामेस

note: Name for ghc
en: Hiberno-Scottish Gaelic
hi: हाइबरनो-स्कॉटिश गेलिक

note: Inverted name for ghc
en: Gaelic, Hiberno-Scottish
hi: गेलिक, हाइबरनो-स्कॉटिश

note: Name for ghe
en: Southern Ghale
hi: दक्षिणी घले

note: Inverted name for ghe
en: Ghale, Southern
hi: घले, दक्षिणी

note: Name for ghh
en: Northern Ghale
hi: उत्तरी घले

note: Inverted name for ghh
en: Ghale, Northern
hi: घले, उत्तरी

note: Name for ghk
en: Geko Karen
hi: गेको करेन

note: Inverted name for ghk
en: Karen, Geko
hi: करेन, गेको

note: Name for ghl
en: Ghulfan
hi: गुल्फान

note: Name for ghn
en: Ghanongga
hi: घानोंग्गा

note: Name for gho
en: Ghomara
hi: घोमरा

note: Name for ghr
en: Ghera
hi: घेरा

note: Name for ghs
en: Guhu-Samane
hi: गुहु-समाने

note: Name for ght
en: Kuke
hi: कुके

note: Name for gia
en: Kija
hi: किजा

note: Name for gib
en: Gibanawa
hi: गिबानावा

note: Name for gic
en: Gail
hi: गेल

note: Name for gid
en: Gidar
hi: गीदर

note: Name for gie
en: Gaɓogbo
hi: गाओग्बो

note: Name for gig
en: Goaria
hi: गोरिया

note: Name for gih
en: Githabul
hi: गीथाबुल

note: Name for gii
en: Girirra
hi: गिरिर्रा

note: Name for gil
en: Gilbertese
hi: गिल्बर्टीज़

note: Name for gim
en: Gimi (Eastern Highlands)
hi: गीमी (पूर्वी हाइलैंड्स)

note: Name for gin
en: Hinukh
hi: हिनुख

note: Name for gip
en: Gimi (West New Britain)
hi: गीमी (पश्चिम न्यू ब्रिटेन)

note: Name for giq
en: Green Gelao
hi: हरा गेलाओ

note: Inverted name for giq
en: Gelao, Green
hi: गेलाओ, ग्रीन

note: Name for gir
en: Red Gelao
hi: लाल गेलाओ

note: Inverted name for gir
en: Gelao, Red
hi: गेलाओ, लाल

note: Name for gis
en: North Giziga
hi: उत्तर गीज़िगा

note: Inverted name for gis
en: Giziga, North
hi: गिज़िगा, उत्तर

note: Name for git
en: Gitxsan
hi: गिटक्सन

note: Name for giu
en: Mulao
hi: मुलाओ

note: Name for giw
en: White Gelao
hi: सफ़ेद गेलाओ

note: Inverted name for giw
en: Gelao, White
hi: गेलाओ, सफ़ेद

note: Name for gix
en: Gilima
hi: गिलिमा

note: Name for giy
en: Giyug
hi: गियुग

note: Name for giz
en: South Giziga
hi: दक्षिण गीज़िगा

note: Inverted name for giz
en: Giziga, South
hi: गिज़िगा, दक्षिण

note: Name for gjk
en: Kachi Koli
hi: कच्ची कोली

note: Inverted name for gjk
en: Koli, Kachi
hi: कोली, काची

note: Name for gjm
en: Gunditjmara
hi: गुंडितजमारा

note: Name for gjn
en: Gonja
hi: गोंजा

note: Name for gjr
en: Gurindji Kriol
hi: गुरिंदजी क्रियोल

note: Name for gju
en: Gujari
hi: गुजरी

note: Name for gka
en: Guya
hi: गुया

note: Name for gkd
en: Magɨ (Madang Province)
hi: मागो (मदांग प्रांत)

note: Name for gke
en: Ndai
hi: नदई

note: Name for gkn
en: Gokana
hi: गुकाना

note: Name for gko
en: Kok-Nar
hi: कोक-नार

note: Name for gkp
en: Guinea Kpelle
hi: गिनी केपेल

note: Inverted name for gkp
en: Kpelle, Guinea
hi: केपेल, गिनी

note: Name for gku
en: ǂUngkue
hi: ǂउंगकुए

note: Name for gla
en: Scottish Gaelic
hi: स्कॉटिश गेलिक

note: Inverted name for gla
en: Gaelic, Scottish
hi: गेलिक, स्कॉटिश

note: Name for glb
en: Belning
hi: बेलिंग

note: Name for glc
en: Bon Gula
hi: बॉन गुला

note: Name for gld
en: Nanai
hi: नानाई

note: Name for gle
en: Irish
hi: आईरिश

note: Name for glg
en: Galician
hi: गैलिशियन्

note: Name for glh
en: Northwest Pashai
hi: उत्तर पश्चिमी पशाई

note: Inverted name for glh
en: Pashai, Northwest
hi: पशाई, उत्तरपश्चिम

note: Name for glj
en: Gula Iro
hi: गुला इरो

note: Name for glk
en: Gilaki
hi: गिलकी

note: Name for gll
en: Garlali
hi: गरलाली

note: Name for glo
en: Galambu
hi: गलाम्बु

note: Name for glr
en: Glaro-Twabo
hi: ग्लारो-ट्वाबो

note: Name for glu
en: Gula (Chad)
hi: गुला (चाड)

note: Name for glv
en: Manx
hi: मैंक्स

note: Name for glw
en: Glavda
hi: ग्लैव्डा

note: Name for gly
en: Gule
hi: गुले

note: Name for gma
en: Gambera
hi: गम्बरा

note: Name for gmb
en: Gula'alaa
hi: गुलाला

note: Name for gmd
en: Mághdì
hi: माघदी

note: Name for gmg
en: Magɨyi
hi: मागयेई

note: Name for gmh
en: Middle High German (ca. 1050-1500)
hi: मध्य उच्च जर्मन (लगभग 1050-1500)

note: Inverted name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
hi: जर्मन, मध्य उच्च (लगभग 1050-1500)

note: Name for gml
en: Middle Low German
hi: मध्य निम्न जर्मन

note: Inverted name for gml
en: German, Middle Low
hi: जर्मन, मध्य निचला

note: Name for gmm
en: Gbaya-Mbodomo
hi: गबाया-मबोदोमो

note: Name for gmn
en: Gimnime
hi: जिम्नीम

note: Name for gmr
en: Mirning
hi: मिर्निंग

note: Name for gmu
en: Gumalu
hi: गुमालू

note: Name for gmv
en: Gamo
hi: गमो

note: Name for gmx
en: Magoma
hi: मैगोमा

note: Name for gmy
en: Mycenaean Greek
hi: माइसीनियन ग्रीक

note: Inverted name for gmy
en: Greek, Mycenaean
hi: ग्रीक, माइसेनियन

note: Name for gmz
en: Mgbolizhia
hi: मबालिसिया

note: Name for gna
en: Kaansa
hi: कांसा

note: Name for gnb
en: Gangte
hi: गंगटे

note: Name for gnc
en: Guanche
hi: गुआंचे

note: Name for gnd
en: Zulgo-Gemzek
hi: ज़ुल्गो-गेमज़ेक

note: Name for gne
en: Ganang
hi: गनांग

note: Name for gng
en: Ngangam
hi: नगनगम

note: Name for gnh
en: Lere
hi: लेरे

note: Name for gni
en: Gooniyandi
hi: गुनियांडी

note: Name for gnj
en: Ngen
hi: नगेन

note: Name for gnk
en: ǁGana
hi: घाना

note: Name for gnl
en: Gangulu
hi: गंगुलु

note: Name for gnm
en: Ginuman
hi: गिनुमन

note: Name for gnn
en: Gumatj
hi: गुमटज

note: Name for gno
en: Northern Gondi
hi: उत्तरी गोंडी

note: Inverted name for gno
en: Gondi, Northern
hi: गोंडी, उत्तरी

note: Name for gnq
en: Gana
hi: गण

note: Name for gnr
en: Gureng Gureng
hi: गुरेंज गुरेंज

note: Name for gnt
en: Guntai
hi: गुंताई

note: Name for gnu
en: Gnau
hi: ग्नाऊ

note: Name for gnw
en: Western Bolivian Guaraní
hi: पश्चिमी बोलिवियाई गुआरानी

note: Inverted name for gnw
en: Guaraní, Western Bolivian
hi: गुआरानी, पश्चिमी बोलीविया

note: Name for gnz
en: Ganzi
hi: गंजी

note: Name for goa
en: Guro
hi: गुरो

note: Name for gob
en: Playero
hi: प्लेयरो

note: Name for goc
en: Gorakor
hi: गोराकोर

note: Name for god
en: Godié
hi: गोदी

note: Name for goe
en: Gongduk
hi: गोंगडुक

note: Name for gof
en: Gofa
hi: गोफा

note: Name for gog
en: Gogo
hi: गोगो

note: Name for goh
en: Old High German (ca. 750-1050)
hi: पुरानी उच्च जर्मन (लगभग 750-1050)

note: Inverted name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
hi: जर्मन, ओल्ड हाई (लगभग 750-1050)

note: Name for goi
en: Gobasi
hi: गोबासी

note: Name for goj
en: Gowlan
hi: गौलान

note: Name for gok
en: Gowli
hi: गौली

note: Name for gol
en: Gola
hi: गोला

note: Name for gom
en: Goan Konkani
hi: गोवा कोंकणी

note: Inverted name for gom
en: Konkani, Goan
hi: कोंकणी, गोवा

note: Name for gon
en: Gondi
hi: गोंडी

note: Name for goo
en: Gone Dau
hi: गोन दाऊ

note: Name for gop
en: Yeretuar
hi: येरेतुआर

note: Name for goq
en: Gorap
hi: गोराप

note: Name for gor
en: Gorontalo
hi: गोरोंतालो

note: Name for gos
en: Gronings
hi: ग्रोनिंग्स

note: Name for got
en: Gothic
hi: गोथिक

note: Name for gou
en: Gavar
hi: गावर

note: Name for gov
en: Goo
hi: गू

note: Name for gow
en: Gorowa
hi: गोरोवा

note: Name for gox
en: Gobu
hi: गोबू

note: Name for goy
en: Goundo
hi: गौंडो

note: Name for goz
en: Gozarkhani
hi: गोजरखानी

note: Name for gpa
en: Gupa-Abawa
hi: गुपा-अबवा

note: Name for gpe
en: Ghanaian Pidgin English
hi: घानायन पिजिन अंग्रेजी

note: Inverted name for gpe
en: Pidgin English, Ghanaian
hi: पिडगिन इंग्लिश, घाना

note: Name for gpn
en: Taiap
hi: ताइप

note: Name for gqa
en: Ga'anda
hi: गांडा

note: Name for gqi
en: Guiqiong
hi: गुइकियॉन्ग

note: Name for gqn
en: Guana (Brazil)
hi: गुआना (ब्राजील)

note: Name for gqr
en: Gor
hi: गोर

note: Name for gqu
en: Qau
hi: कौ

note: Name for gra
en: Rajput Garasia
hi: राजपूत गरासिया

note: Inverted name for gra
en: Garasia, Rajput
hi: गरासिया, राजपूत

note: Name for grb
en: Grebo
hi: ग्रीबो

note: Name for grc
en: Ancient Greek (to 1453)
hi: प्राचीन यूनानी (1453 तक)

note: Inverted name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
hi: ग्रीक, प्राचीन (1453 तक)

note: Name for grd
en: Guruntum-Mbaaru
hi: गुरुन्तुम-मबारू

note: Name for grg
en: Madi
hi: मडी

note: Name for grh
en: Gbiri-Niragu
hi: गबिरी-निरागु

note: Name for gri
en: Ghari
hi: घारी

note: Name for grj
en: Southern Grebo
hi: दक्षिणी ग्रेबो

note: Inverted name for grj
en: Grebo, Southern
hi: ग्रेबो, दक्षिणी

note: Name for grm
en: Kota Marudu Talantang
hi: कोटा मरुदु तलनतांग

note: Name for grn
en: Guarani
hi: गुआरानी

note: Name for gro
en: Groma
hi: ग्रोमा

note: Name for grq
en: Gorovu
hi: गोरोवु

note: Name for grr
en: Taznatit
hi: तज़्नातीत

note: Name for grs
en: Gresi
hi: ग्रेसि

note: Name for grt
en: Garo
hi: गारो

note: Name for gru
en: Kistane
hi: किस्ताने

note: Name for grv
en: Central Grebo
hi: मध्य ग्रेबो

note: Inverted name for grv
en: Grebo, Central
hi: ग्रीबो, सेंट्रल

note: Name for grw
en: Gweda
hi: ग्वेदा

note: Name for grx
en: Guriaso
hi: गुरिअसो

note: Name for gry
en: Barclayville Grebo
hi: बार्कलेविल ग्रीबो

note: Inverted name for gry
en: Grebo, Barclayville
hi: ग्रीबो, बार्कलेविले

note: Name for grz
en: Guramalum
hi: गुरमलुम

note: Name for gse
en: Ghanaian Sign Language
hi: घाना की सांकेतिक भाषा

note: Name for gsg
en: German Sign Language
hi: जर्मन सांकेतिक भाषा

note: Name for gsl
en: Gusilay
hi: गुसिलाय

note: Name for gsm
en: Guatemalan Sign Language
hi: ग्वाटेमेले सांकेतिक भाषा

note: Name for gsn
en: Nema
hi: नेमा

note: Name for gso
en: Southwest Gbaya
hi: दक्षिणपश्चिम गबाया

note: Inverted name for gso
en: Gbaya, Southwest
hi: गबाया, दक्षिणपश्चिम

note: Name for gsp
en: Wasembo
hi: वासेम्बो

note: Name for gss
en: Greek Sign Language
hi: ग्रीक सांकेतिक भाषा

note: Name for gsw
en: Swiss German
hi: स्विस जर्मन

note: Inverted name for gsw
en: German, Swiss
hi: जर्मन, स्विस

note: Name for gta
en: Guató
hi: गुआटो

note: Name for gtu
en: Aghu-Tharnggala
hi: अघु-थार्न्गला

note: Name for gua
en: Shiki
hi: शिकी

note: Name for gub
en: Guajajára
hi: गुआजारा

note: Name for guc
en: Wayuu
hi: वायुउ

note: Name for gud
en: Yocoboué Dida
hi: योकोबौए डिडा

note: Inverted name for gud
en: Dida, Yocoboué
hi: डिडा, योकोबौए

note: Name for gue
en: Gurindji
hi: गुरिंदजी

note: Name for guf
en: Gupapuyngu
hi: गुपापुयन्गु

note: Name for gug
en: Paraguayan Guaraní
hi: परागुआयन गुआरानी

note: Inverted name for gug
en: Guaraní, Paraguayan
hi: गुआरानी, परागुआयन

note: Name for guh
en: Guahibo
hi: गुआहिबो

note: Name for gui
en: Eastern Bolivian Guaraní
hi: पूर्वी बोलिवियाई गुआरानी

note: Inverted name for gui
en: Guaraní, Eastern Bolivian
hi: गुआरानी, पूर्वी बोलीविया

note: Name for guj
en: Gujarati
hi: गुज़राती

note: Name for guk
en: Gumuz
hi: गुमुज़

note: Name for gul
en: Sea Island Creole English
hi: सागर द्वीप क्रियोल अंग्रेजी

note: Inverted name for gul
en: Creole English, Sea Island
hi: क्रियोल इंग्लिश, सी आइलैंड

note: Name for gum
en: Guambiano
hi: गुआम्बियानो

note: Name for gun
en: Mbyá Guaraní
hi: मब्या गुआरानी

note: Inverted name for gun
en: Guaraní, Mbyá
hi: गुआरानी, मब्या

note: Name for guo
en: Guayabero
hi: ग्वायाबेरो

note: Name for gup
en: Gunwinggu
hi: गुन्नविंगू

note: Name for guq
en: Aché
hi: अचे

note: Name for gur
en: Farefare
hi: फारेफेर

note: Name for gus
en: Guinean Sign Language
hi: गिनीयन सांकेतिक भाषा

note: Name for gut
en: Maléku Jaíka
hi: मालेकु जायका

note: Name for guu
en: Yanomamö
hi: यानोमामो

note: Name for guw
en: Gun
hi: गण

note: Name for gux
en: Gourmanchéma
hi: गौरमन्चेमा

note: Name for guz
en: Gusii
hi: गुसी

note: Name for gva
en: Guana (Paraguay)
hi: गुआना (पराग्वे)

note: Name for gvc
en: Guanano
hi: गुआनानो

note: Name for gve
en: Duwet
hi: डुवेट

note: Name for gvf
en: Golin
hi: गॉलिन

note: Name for gvj
en: Guajá
hi: गुआजा

note: Name for gvl
en: Gulay
hi: गुले

note: Name for gvn
en: Kuku-Yalanji
hi: कुकू-यालानजी

note: Name for gvo
en: Gavião Do Jiparaná
hi: गाविओ दो जिपराना

note: Name for gvp
en: Pará Gavião
hi: पैरा गेविआओ

note: Inverted name for gvp
en: Gavião, Pará
hi: गेविआओ, पारा

note: Name for gvr
en: Gurung
hi: गुरुंग

note: Name for gvy
en: Guyani
hi: गुयानी

note: Name for gwa
en: Mbato
hi: म्बाटो

note: Name for gwb
en: Gwa
hi: ग्वा

note: Name for gwc
en: Gawri
hi: गवरी

note: Name for gwd
en: Gawwada
hi: गव्वाडा

note: Name for gwe
en: Gweno
hi: ग्वेनो

note: Name for gwf
en: Gowro
hi: गौरो

note: Name for gwg
en: Moo
hi: मू

note: Name for gwi
en: Gwichʼin
hi: ग्विच'इन

note: Name for gwj
en: ǀGwi
hi: ग्वि

note: Name for gwm
en: Awngthim
hi: अवंगथिम

note: Name for gwn
en: Gwandara
hi: ग्वांडारा

note: Name for gwr
en: Gwere
hi: ग्वेरे

note: Name for gwt
en: Gawar-Bati
hi: गवार-बाटी

note: Name for gwu
en: Guwamu
hi: गुवामु

note: Name for gww
en: Kwini
hi: क्विनी

note: Name for gwx
en: Gua
hi: गुआ

note: Name for gxx
en: Wè Southern
hi: वे दक्षिणी

note: Name for gya
en: Northwest Gbaya
hi: उत्तर पश्चिमी गबाया

note: Inverted name for gya
en: Gbaya, Northwest
hi: गबाया, उत्तरपश्चिम

note: Name for gyb
en: Garus
hi: गारूस

note: Name for gyd
en: Kayardild
hi: कायार्डिल्ड

note: Name for gye
en: Gyem
hi: ग्येम

note: Name for gyf
en: Gungabula
hi: गुंगाबुला

note: Name for gyg
en: Gbayi
hi: गबई

note: Name for gyi
en: Gyele
hi: गेले

note: Name for gyl
en: Gayil
hi: गईल

note: Name for gym
en: Ngäbere
hi: नगाबेरे

note: Name for gyn
en: Guyanese Creole English
hi: गुयानीज़ क्रियोल अंग्रेजी

note: Inverted name for gyn
en: Creole English, Guyanese
hi: क्रियोल अंग्रेजी, गुयानीज़

note: Name for gyo
en: Gyalsumdo
hi: ग्यालसुमदो

note: Name for gyr
en: Guarayu
hi: गुआरायु

note: Name for gyy
en: Gunya
hi: गुनिया

note: Name for gyz
en: Geji
hi: गीजी

note: Name for gza
en: Ganza
hi: गांजा

note: Name for gzi
en: Gazi
hi: गाज़ी

note: Name for gzn
en: Gane
hi: गने

note: Name for haa
en: Han
hi: हान

note: Name for hab
en: Hanoi Sign Language
hi: हनोई सांकेतिक भाषा

note: Name for hac
en: Gurani
hi: गुरानी

note: Name for had
en: Hatam
hi: हातम

note: Name for hae
en: Eastern Oromo
hi: पूर्वी ओरोमो

note: Inverted name for hae
en: Oromo, Eastern
hi: ओरोमो, पूर्वी

note: Name for haf
en: Haiphong Sign Language
hi: हाइफोंग सांकेतिक भाषा

note: Name for hag
en: Hanga
hi: हांगा

note: Name for hah
en: Hahon
hi: हाहोन

note: Name for hai
en: Haida
hi: हैडा

note: Name for haj
en: Hajong
hi: हाजोंग

note: Name for hak
en: Hakka Chinese
hi: हक्का चीनी

note: Inverted name for hak
en: Chinese, Hakka
hi: चीनी, हक्का

note: Name for hal
en: Halang
hi: हलंग

note: Name for ham
en: Hewa
hi: हेवा

note: Name for han
en: Hangaza
hi: हंगाज़ा

note: Name for hao
en: Hakö
hi: हाको

note: Name for hap
en: Hupla
hi: हुपला

note: Name for haq
en: Ha
hi: हा

note: Name for har
en: Harari
hi: हरारी

note: Name for has
en: Haisla
hi: हैसला

note: Name for hat
en: Haitian
hi: हैतीयन

note: Name for hau
en: Hausa
hi: होउसा

note: Name for hav
en: Havu
hi: हवु

note: Name for haw
en: Hawaiian
hi: हवाईयन

note: Name for hax
en: Southern Haida
hi: दक्षिणी हैडा

note: Inverted name for hax
en: Haida, Southern
hi: हैदा, दक्षिणी

note: Name for hay
en: Haya
hi: हाया

note: Name for haz
en: Hazaragi
hi: हजारागी

note: Name for hba
en: Hamba
hi: हम्बा

note: Name for hbb
en: Huba
hi: हुबा

note: Name for hbn
en: Heiban
hi: हैबान

note: Name for hbo
en: Ancient Hebrew
hi: प्राचीन हिब्रू

note: Inverted name for hbo
en: Hebrew, Ancient
hi: हिब्रू, प्राचीन

note: Name for hbs
en: Serbo-Croatian
hi: सर्बो-क्रोशियाई

note: Name for hbu
en: Habu
hi: हाबू

note: Name for hca
en: Andaman Creole Hindi
hi: अंडमान क्रियोल हिंदी

note: Inverted name for hca
en: Creole Hindi, Andaman
hi: क्रियोल हिंदी, अंडमान

note: Name for hch
en: Huichol
hi: हुइचोल

note: Name for hdn
en: Northern Haida
hi: उत्तरी हैडा

note: Inverted name for hdn
en: Haida, Northern
hi: हैदा, उत्तरी

note: Name for hds
en: Honduras Sign Language
hi: होंडुरास सांकेतिक भाषा

note: Name for hdy
en: Hadiyya
hi: हादिया

note: Name for hea
en: Northern Qiandong Miao
hi: उत्तरी कियानदोंग मियाओ

note: Inverted name for hea
en: Miao, Northern Qiandong
hi: मियाओ, उत्तरी कियानदोंग

note: Name for heb
en: Hebrew
hi: यहूदी

note: Name for hed
en: Herdé
hi: हर्डे

note: Name for heg
en: Helong
hi: हेलॉन्ग

note: Name for heh
en: Hehe
hi: हेहे

note: Name for hei
en: Heiltsuk
hi: हेइल्त्सुक

note: Name for hem
en: Hemba
hi: हेम्बा

note: Name for her
en: Herero
hi: हेरेरो

note: Name for hgm
en: Haiǁom
hi: हैओम

note: Name for hgw
en: Haigwai
hi: हैगवाई

note: Name for hhi
en: Hoia Hoia
hi: होइया होइया

note: Name for hhr
en: Kerak
hi: केराक

note: Name for hhy
en: Hoyahoya
hi: होयाहोया

note: Name for hia
en: Lamang
hi: लमंग

note: Name for hib
en: Hibito
hi: हिबिटो

note: Name for hid
en: Hidatsa
hi: हिदात्सा

note: Name for hif
en: Fiji Hindi
hi: फ़िजी हिंदी

note: Inverted name for hif
en: Hindi, Fiji
hi: हिन्दी, फिजी

note: Name for hig
en: Kamwe
hi: कामवे

note: Name for hih
en: Pamosu
hi: पामोसु

note: Name for hii
en: Hinduri
hi: हिंदुरी

note: Name for hij
en: Hijuk
hi: हिजुक

note: Name for hik
en: Seit-Kaitetu
hi: सेइत-काइटु

note: Name for hil
en: Hiligaynon
hi: हिलिगेनन

note: Name for hin
en: Hindi
hi: हिंदी

note: Name for hio
en: Tsoa
hi: त्सोआ

note: Name for hir
en: Himarimã
hi: हिमरीमा

note: Name for hit
en: Hittite
hi: हित्ती

note: Name for hiw
en: Hiw
hi: हिउ

note: Name for hix
en: Hixkaryána
hi: हिक्सकार्याना

note: Name for hji
en: Haji
hi: हाजी

note: Name for hka
en: Kahe
hi: काहे

note: Name for hke
en: Hunde
hi: हुंडे

note: Name for hkh
en: Khah
hi: कह

note: Name for hkk
en: Hunjara-Kaina Ke
hi: हुंजारा-कैना के

note: Name for hkn
en: Mel-Khaonh
hi: मेल-खाओन्ह

note: Name for hks
en: Hong Kong Sign Language
hi: हांगकांग सांकेतिक भाषा

note: Name for hla
en: Halia
hi: हलिया

note: Name for hlb
en: Halbi
hi: हल्बी

note: Name for hld
en: Halang Doan
hi: हलंग दून

note: Name for hle
en: Hlersu
hi: हलर्सू

note: Name for hlt
en: Matu Chin
hi: मातु चिन

note: Inverted name for hlt
en: Chin, Matu
hi: चिन, माटू

note: Name for hlu
en: Hieroglyphic Luwian
hi: चित्रलिपि लुवियन

note: Inverted name for hlu
en: Luwian, Hieroglyphic
hi: लुवियन, चित्रलिपि

note: Name for hma
en: Southern Mashan Hmong
hi: दक्षिणी मशान हमोंग

note: Inverted name for hma
en: Hmong, Southern Mashan
hi: हमोंग, दक्षिणी मशान

note: Name for hmb
en: Humburi Senni Songhay
hi: हम्बुरी सेनी सोंगहे

note: Inverted name for hmb
en: Songhay, Humburi Senni
hi: सोंगहे, हम्बुरी सेनी

note: Name for hmc
en: Central Huishui Hmong
hi: मध्य हुइशुइ हमोंग

note: Inverted name for hmc
en: Hmong, Central Huishui
hi: हमोंग, केंद्रीय हुइशुई

note: Name for hmd
en: Large Flowery Miao
hi: बड़े फूलदार मियाओ

note: Inverted name for hmd
en: Miao, Large Flowery
hi: मियाओ, बड़े फूलदार

note: Name for hme
en: Eastern Huishui Hmong
hi: पूर्वी हुइशुई हमोंग

note: Inverted name for hme
en: Hmong, Eastern Huishui
hi: हमोंग, पूर्वी हुइशुई

note: Name for hmf
en: Hmong Don
hi: हमोंग डॉन

note: Name for hmg
en: Southwestern Guiyang Hmong
hi: दक्षिण-पश्चिमी गुईयांग हमोंगसेसोथो

note: Inverted name for hmg
en: Hmong, Southwestern Guiyang
hi: हमोंग, दक्षिण-पश्चिमी गुईयांग

note: Name for hmh
en: Southwestern Huishui Hmong
hi: दक्षिण पश्चिम हुइशुई हमोंग

note: Inverted name for hmh
en: Hmong, Southwestern Huishui
hi: हमोंग, दक्षिण पश्चिम हुइशुई

note: Name for hmi
en: Northern Huishui Hmong
hi: उत्तरी हुइशुई हमोंग

note: Inverted name for hmi
en: Hmong, Northern Huishui
hi: हमोंग, उत्तरी हुइशुई

note: Name for hmj
en: Ge
hi: गे

note: Name for hmk
en: Maek
hi: माएक

note: Name for hml
en: Luopohe Hmong
hi: लुओपोहे हमोंग

note: Inverted name for hml
en: Hmong, Luopohe
hi: हमोंग, लुओपोहे

note: Name for hmm
en: Central Mashan Hmong
hi: मध्य मशान हमोंग

note: Inverted name for hmm
en: Hmong, Central Mashan
hi: हमोंग, मध्य मशान

note: Name for hmn
en: Hmong
hi: हमोंग

note: Name for hmo
en: Hiri Motu
hi: हिरी मोटू

note: Name for hmp
en: Northern Mashan Hmong
hi: उत्तरी मशान हमोंग

note: Inverted name for hmp
en: Hmong, Northern Mashan
hi: हमोंग, उत्तरी मशान

note: Name for hmq
en: Eastern Qiandong Miao
hi: पूर्वी कियानदोंग मियाओ

note: Inverted name for hmq
en: Miao, Eastern Qiandong
hi: मियाओ, पूर्वी क़िडोंग

note: Name for hmr
en: Hmar
hi: हमार

note: Name for hms
en: Southern Qiandong Miao
hi: दक्षिणी कियानदोंग मियाओ

note: Inverted name for hms
en: Miao, Southern Qiandong
hi: मियाओ, दक्षिणी कियानदोंग

note: Name for hmt
en: Hamtai
hi: हमताई

note: Name for hmu
en: Hamap
hi: हमाप

note: Name for hmv
en: Hmong Dô
hi: हमोंग दो

note: Name for hmw
en: Western Mashan Hmong
hi: पश्चिमी मशान हमोंग

note: Inverted name for hmw
en: Hmong, Western Mashan
hi: हमोंग, पश्चिमी मशान

note: Name for hmy
en: Southern Guiyang Hmong
hi: दक्षिणी गुईयांग हमोंग

note: Inverted name for hmy
en: Hmong, Southern Guiyang
hi: हमोंग, दक्षिणी गुइयांग

note: Name for hmz
en: Hmong Shua
hi: हमोंग शुआ

note: Name for hna
en: Mina (Cameroon)
hi: मीना (कैमरून)

note: Name for hnd
en: Southern Hindko
hi: दक्षिणी हिंदको

note: Inverted name for hnd
en: Hindko, Southern
hi: हिंदको, दक्षिणी

note: Name for hne
en: Chhattisgarhi
hi: छत्तीसगढ़ी

note: Name for hng
en: Hungu
hi: हुंगु

note: Name for hnh
en: ǁAni
hi: आनि

note: Name for hni
en: Hani
hi: हानी

note: Name for hnj
en: Hmong Njua
hi: हमोंग नजुआ

note: Name for hnn
en: Hanunoo
hi: हानुनू

note: Name for hno
en: Northern Hindko
hi: उत्तरी हिंदको

note: Inverted name for hno
en: Hindko, Northern
hi: हिंदको, उत्तरी

note: Name for hns
en: Caribbean Hindustani
hi: कैरेबियन हिंदुस्तानी

note: Inverted name for hns
en: Hindustani, Caribbean
hi: हिंदुस्तानी, कैरेबियन

note: Name for hnu
en: Hung
hi: हुन्ग

note: Name for hoa
en: Hoava
hi: होवा

note: Name for hob
en: Mari (Madang Province)
hi: मारी (मदांग प्रांत)

note: Name for hoc
en: Ho
hi: हो

note: Name for hod
en: Holma
hi: होलमा

note: Name for hoe
en: Horom
hi: होरोम

note: Name for hoh
en: Hobyót
hi: होब्योट

note: Name for hoi
en: Holikachuk
hi: होलिकाचुक

note: Name for hoj
en: Hadothi
hi: हाड़ौती

note: Name for hol
en: Holu
hi: होलू

note: Name for hom
en: Homa
hi: होमा

note: Name for hoo
en: Holoholo
hi: होलोहोलो

note: Name for hop
en: Hopi
hi: होपी

note: Name for hor
en: Horo
hi: होरो

note: Name for hos
en: Ho Chi Minh City Sign Language
hi: हो ची मिन्ह सिटी सांकेतिक भाषा

note: Name for hot
en: Hote
hi: होते

note: Name for hov
en: Hovongan
hi: होवोंगन

note: Name for how
en: Honi
hi: होनी

note: Name for hoy
en: Holiya
hi: होलिया

note: Name for hoz
en: Hozo
hi: होज़ो

note: Name for hpo
en: Hpon
hi: हपोन

note: Name for hps
en: Hawai'i Sign Language (HSL)
hi: हवाई की सांकेतिक भाषा (HSL)

note: Name for hra
en: Hrangkhol
hi: ह्रांगखोल

note: Name for hrc
en: Niwer Mil
hi: निवर मिल

note: Name for hre
en: Hre
hi: ह्रे

note: Name for hrk
en: Haruku
hi: हारुकु

note: Name for hrm
en: Horned Miao
hi: जिओ मियाओ

note: Inverted name for hrm
en: Miao, Horned
hi: मियाओ, सींग वाला

note: Name for hro
en: Haroi
hi: हरोई

note: Name for hrp
en: Nhirrpi
hi: निहिरपि

note: Name for hrt
en: Hértevin
hi: हर्टेविन

note: Name for hru
en: Hruso
hi: ह्रूसो

note: Name for hrv
en: Croatian
hi: क्रोएशियाई

note: Name for hrw
en: Warwar Feni
hi: वारवार फेनी

note: Name for hrx
en: Hunsrik
hi: हन्सरिक

note: Name for hrz
en: Harzani
hi: हरज़ानी

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
hi: ऊपरी सॉर्बियन

note: Inverted name for hsb
en: Sorbian, Upper
hi: सोरबियन, ऊपरी

note: Name for hsh
en: Hungarian Sign Language
hi: हंगेरियन सांकेतिक भाषा

note: Name for hsl
en: Hausa Sign Language
hi: हौसा सांकेतिक भाषा

note: Name for hsn
en: Xiang Chinese
hi: जियांग चीनी

note: Inverted name for hsn
en: Chinese, Xiang
hi: चीनी, जियांग

note: Name for hss
en: Harsusi
hi: हरसुसी

note: Name for hti
en: Hoti
hi: होती

note: Name for hto
en: Minica Huitoto
hi: मिनिका हुइटोटो

note: Inverted name for hto
en: Huitoto, Minica
hi: हुइटोटो, मिनिका

note: Name for hts
en: Hadza
hi: हाद्ज़ा

note: Name for htu
en: Hitu
hi: हितु

note: Name for htx
en: Middle Hittite
hi: मध्य हित्ती

note: Inverted name for htx
en: Hittite, Middle
hi: हित्ती, मध्य

note: Name for hub
en: Huambisa
hi: हुम्बिसा

note: Name for huc
en: ǂHua
hi: ǂहुआ

note: Name for hud
en: Huaulu
hi: हुआउलु

note: Name for hue
en: San Francisco Del Mar Huave
hi: सैन फ्रांसिस्को डेल मार हुआवे

note: Inverted name for hue
en: Huave, San Francisco Del Mar
hi: हुआवे, सैन फ्रांसिस्को डेल मार

note: Name for huf
en: Humene
hi: ह्यूमेन

note: Name for hug
en: Huachipaeri
hi: हुआचिपैरी

note: Name for huh
en: Huilliche
hi: हुइलिचे

note: Name for hui
en: Huli
hi: हुली

note: Name for huj
en: Northern Guiyang Hmong
hi: उत्तरी गुईयांग हमोंग

note: Inverted name for huj
en: Hmong, Northern Guiyang
hi: हमोंग, उत्तरी गुइयांग

note: Name for huk
en: Hulung
hi: हुलुंग

note: Name for hul
en: Hula
hi: हुला

note: Name for hum
en: Hungana
hi: हंगाना

note: Name for hun
en: Hungarian
hi: हंगेरियाई

note: Name for huo
en: Hu
hi: हू

note: Name for hup
en: Hupa
hi: हूपा

note: Name for huq
en: Tsat
hi: त्सत

note: Name for hur
en: Halkomelem
hi: हल्कोमेलेम

note: Name for hus
en: Huastec
hi: ह्यूस्टेक

note: Name for hut
en: Humla
hi: हुम्ला

note: Name for huu
en: Murui Huitoto
hi: मुरुई ओटोडो

note: Inverted name for huu
en: Huitoto, Murui
hi: हुइटोटो, मुरूइ

note: Name for huv
en: San Mateo Del Mar Huave
hi: सैन मेटो डेल मार हुआवे

note: Inverted name for huv
en: Huave, San Mateo Del Mar
hi: हुआवे, सैन मेटो डेल मार

note: Name for huw
en: Hukumina
hi: हुकुमिना

note: Name for hux
en: Nüpode Huitoto
hi: नुपोडे हुइटोटो

note: Inverted name for hux
en: Huitoto, Nüpode
hi: हुइटोटो, नुपोडे

note: Name for huy
en: Hulaulá
hi: हुलौला

note: Name for huz
en: Hunzib
hi: हन्ज़िब

note: Name for hvc
en: Haitian Vodoun Culture Language
hi: हाईटियन वोडौन संस्कृति भाषा

note: Name for hve
en: San Dionisio Del Mar Huave
hi: सैन डायोनिसियो डेल मार हुआवे

note: Inverted name for hve
en: Huave, San Dionisio Del Mar
hi: हुआवे, सैन डायोनिसियो डेल मार

note: Name for hvk
en: Haveke
hi: हवेके

note: Name for hvn
en: Sabu
hi: साबू

note: Name for hvv
en: Santa María Del Mar Huave
hi: सांता मारिया डेल मार हुआवे

note: Inverted name for hvv
en: Huave, Santa María Del Mar
hi: हुआवे, सांता मारिया डेल मार

note: Name for hwa
en: Wané
hi: वेन

note: Name for hwc
en: Hawai'i Creole English
hi: हवाई क्रियोल अंग्रेजी

note: Inverted name for hwc
en: Creole English, Hawai'i
hi: क्रेओल अंग्रेजी, हवाई

note: Name for hwo
en: Hwana
hi: ह्वाना

note: Name for hya
en: Hya
hi: हया

note: Name for hye
en: Armenian
hi: अर्मेनियाई

note: Name for hyw
en: Western Armenian
hi: पश्चिमी अर्मेनियाई

note: Inverted name for hyw
en: Armenian, Western
hi: अर्मेनियाई, पश्चिमी

note: Name for iai
en: Iaai
hi: इयाई

note: Name for ian
en: Iatmul
hi: इआतमुल

note: Name for iar
en: Purari
hi: पुरारी

note: Name for iba
en: Iban
hi: इबान

note: Name for ibb
en: Ibibio
hi: ईबिबियो

note: Name for ibd
en: Iwaidja
hi: इवैद्जा

note: Name for ibe
en: Akpes
hi: अकपेस

note: Name for ibg
en: Ibanag
hi: इबनाग

note: Name for ibh
en: Bih
hi: बिह

note: Name for ibl
en: Ibaloi
hi: इबालोई

note: Name for ibm
en: Agoi
hi: अगोई

note: Name for ibn
en: Ibino
hi: इबिनो

note: Name for ibo
en: Igbo
hi: ईग्बो

note: Name for ibr
en: Ibuoro
hi: इबुरो

note: Name for ibu
en: Ibu
hi: इबू

note: Name for iby
en: Ibani
hi: इबानी

note: Name for ica
en: Ede Ica
hi: एडे इका

note: Name for ich
en: Etkywan
hi: एटकीवान

note: Name for icl
en: Icelandic Sign Language
hi: आइसलैंडिक सांकेतिक भाषा

note: Name for icr
en: Islander Creole English
hi: आइलैंडर क्रियोल अंग्रेजी

note: Inverted name for icr
en: Creole English, Islander
hi: क्रियोल इंग्लिश, आइलैंडर

note: Name for ida
en: Idakho-Isukha-Tiriki
hi: इदाखो-इसुखा-तिरिकी

note: Name for idb
en: Indo-Portuguese
hi: इंडो-पुर्तगाली

note: Name for idc
en: Idon
hi: इडोन

note: Name for idd
en: Ede Idaca
hi: एडे इडाका

note: Name for ide
en: Idere
hi: इडेरे

note: Name for idi
en: Idi
hi: ईदी

note: Name for ido
en: Ido
hi: इदो

note: Name for idr
en: Indri
hi: इंद्री

note: Name for ids
en: Idesa
hi: इडेसा

note: Name for idt
en: Idaté
hi: इदाते

note: Name for idu
en: Idoma
hi: इदोमा

note: Name for ifa
en: Amganad Ifugao
hi: अमगानद इफुगाओ

note: Inverted name for ifa
en: Ifugao, Amganad
hi: इफुगाओ, अमगानद

note: Name for ifb
en: Batad Ifugao
hi: बताद इफुगाओ

note: Inverted name for ifb
en: Ifugao, Batad
hi: इफुगाओ, बटाड

note: Name for ife
en: Ifè
hi: इफ़े

note: Name for iff
en: Ifo
hi: इफो

note: Name for ifk
en: Tuwali Ifugao
hi: तुवाली इफुगाओ

note: Inverted name for ifk
en: Ifugao, Tuwali
hi: इफुगाओ, तुवाली

note: Name for ifm
en: Teke-Fuumu
hi: टेके-फुमु

note: Name for ifu
en: Mayoyao Ifugao
hi: मयोयाओ इफुगाओ

note: Inverted name for ifu
en: Ifugao, Mayoyao
hi: इफुगाओ, मायोयाओ

note: Name for ify
en: Keley-I Kallahan
hi: केली-ई कल्लाहन

note: Inverted name for ify
en: Kallahan, Keley-I
hi: कल्लहन, केली-इ

note: Name for igb
en: Ebira
hi: एबिरा

note: Name for ige
en: Igede
hi: इगेडे

note: Name for igg
en: Igana
hi: इगाना

note: Name for igl
en: Igala
hi: इगला

note: Name for igm
en: Kanggape
hi: कंगगापे

note: Name for ign
en: Ignaciano
hi: इग्नेशियानो

note: Name for igo
en: Isebe
hi: इसेबे

note: Name for igs
en: Interglossa
hi: इंटरग्लॉसा

note: Name for igw
en: Igwe
hi: इग्वे

note: Name for ihb
en: Iha Based Pidgin
hi: इहा आधारित पिजिन

note: Name for ihi
en: Ihievbe
hi: इहिवेबे

note: Name for ihp
en: Iha
hi: इहा

note: Name for ihw
en: Bidhawal
hi: बिधावल

note: Name for iii
en: Sichuan Yi
hi: सिचुआन यी

note: Inverted name for iii
en: Yi, Sichuan
hi: यी, सिचुआन

note: Name for iin
en: Thiin
hi: थीन

note: Name for ijc
en: Izon
hi: इज़ोन

note: Name for ije
en: Biseni
hi: बिसेनी

note: Name for ijj
en: Ede Ije
hi: एडे इजे

note: Name for ijn
en: Kalabari
hi: कालाबारी

note: Name for ijs
en: Southeast Ijo
hi: दक्षिणपूर्व इजो

note: Inverted name for ijs
en: Ijo, Southeast
hi: इजो, दक्षिणपूर्व

note: Name for ike
en: Eastern Canadian Inuktitut
hi: पूर्वी कनाडाई इनुक्टिटुट

note: Inverted name for ike
en: Inuktitut, Eastern Canadian
hi: इनुक्टिटुट, पूर्वी कनाडाई

note: Name for iki
en: Iko
hi: इको

note: Name for ikk
en: Ika
hi: इका

note: Name for ikl
en: Ikulu
hi: इकुलु

note: Name for iko
en: Olulumo-Ikom
hi: ओलुलुमो-इकोम

note: Name for ikp
en: Ikpeshi
hi: इकपेशी

note: Name for ikr
en: Ikaranggal
hi: इकरंगगल

note: Name for iks
en: Inuit Sign Language
hi: इनुइट सांकेतिक भाषा

note: Name for ikt
en: Inuinnaqtun
hi: इनुइनाक्टुन

note: Name for iku
en: Inuktitut
hi: इनूकीटूत्

note: Name for ikv
en: Iku-Gora-Ankwa
hi: इकु-गोरा-अंक्वा

note: Name for ikw
en: Ikwere
hi: इकवेरे

note: Name for ikx
en: Ik
hi: इक

note: Name for ikz
en: Ikizu
hi: इकिज़ू

note: Name for ila
en: Ile Ape
hi: इले एप

note: Name for ilb
en: Ila
hi: इला

note: Name for ile
en: Interlingue
hi: ईन्टरलिंगुइ

note: Name for ilg
en: Garig-Ilgar
hi: गारिग-इल्गर

note: Name for ili
en: Ili Turki
hi: इली तुर्की

note: Name for ilk
en: Ilongot
hi: इलोंगोट

note: Name for ilm
en: Iranun (Malaysia)
hi: ईरानुन (मलेशिया)

note: Name for ilo
en: Iloko
hi: इलोको

note: Name for ilp
en: Iranun (Philippines)
hi: ईरानुन (फिलीपींस)

note: Name for ils
en: International Sign
hi: अंतर्राष्ट्रीय चिह्न

note: Name for ilu
en: Ili'uun
hi: इलिउउन

note: Name for ilv
en: Ilue
hi: इल्यू

note: Name for ima
en: Mala Malasar
hi: माला मालासर

note: Inverted name for ima
en: Malasar, Mala
hi: मालासर, माला

note: Name for imi
en: Anamgura
hi: अनामगुरा

note: Name for iml
en: Miluk
hi: मिलुक

note: Name for imn
en: Imonda
hi: इमोंडा

note: Name for imo
en: Imbongu
hi: इम्बोंगु

note: Name for imr
en: Imroing
hi: इमरोइंग

note: Name for ims
en: Marsian
hi: मार्शियन

note: Name for imt
en: Imotong
hi: इमोटोंग

note: Name for imy
en: Milyan
hi: मिलियान

note: Name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
hi: इंटरलिंगुआ (अंतर्राष्ट्रीय सहायक भाषा संघ)

note: Name for inb
en: Inga
hi: इंगा

note: Name for ind
en: Indonesian
hi: इन्डोनेशियाई

note: Name for ing
en: Degexit'an
hi: दागिस्तान

note: Name for inh
en: Ingush
hi: इंगुश

note: Name for inj
en: Jungle Inga
hi: जंगल इंगा

note: Inverted name for inj
en: Inga, Jungle
hi: इंगा, जंगल

note: Name for inl
en: Indonesian Sign Language
hi: इंडोनेशियाई सांकेतिक भाषा

note: Name for inm
en: Minaean
hi: मिनियन

note: Name for inn
en: Isinai
hi: इसिनाई

note: Name for ino
en: Inoke-Yate
hi: इनोक-येट

note: Name for inp
en: Iñapari
hi: इनापारी

note: Name for ins
en: Indian Sign Language
hi: भारतीय सांकेतिक भाषा

note: Name for int
en: Intha
hi: इन्था

note: Name for inz
en: Ineseño
hi: इनेसीनो

note: Name for ior
en: Inor
hi: इनोर

note: Name for iou
en: Tuma-Irumu
hi: तुमा-इरुमु

note: Name for iow
en: Iowa-Oto
hi: आयोवा-ओटो

note: Name for ipi
en: Ipili
hi: इपिलि

note: Name for ipk
en: Inupiaq
hi: इनुपियाक्

note: Name for ipo
en: Ipiko
hi: इपिको

note: Name for iqu
en: Iquito
hi: इक्विटो

note: Name for iqw
en: Ikwo
hi: इकवो

note: Name for ire
en: Iresim
hi: इरेसिम

note: Name for irh
en: Irarutu
hi: इरारुतु

note: Name for iri
en: Rigwe
hi: रिग्वे

note: Name for irk
en: Iraqw
hi: इराख

note: Name for irn
en: Irántxe
hi: इरान्टेक्स

note: Name for irr
en: Ir
hi: इर

note: Name for iru
en: Irula
hi: इरुला

note: Name for irx
en: Kamberau
hi: कम्बरौ

note: Name for iry
en: Iraya
hi: इराया

note: Name for isa
en: Isabi
hi: इसाबी

note: Name for isc
en: Isconahua
hi: इस्कोनहुआ

note: Name for isd
en: Isnag
hi: इसनाग

note: Name for ise
en: Italian Sign Language
hi: इतालवी सांकेतिक भाषा

note: Name for isg
en: Irish Sign Language
hi: आयरिश सांकेतिक भाषा

note: Name for ish
en: Esan
hi: एसान

note: Name for isi
en: Nkem-Nkum
hi: नकेम-नकुम

note: Name for isk
en: Ishkashimi
hi: इश्कशिमी

note: Name for isl
en: Icelandic
hi: आइसलैंडिक

note: Name for ism
en: Masimasi
hi: मासीमासी

note: Name for isn
en: Isanzu
hi: इसानझु

note: Name for iso
en: Isoko
hi: इसोको

note: Name for isr
en: Israeli Sign Language
hi: इज़राइली सांकेतिक भाषा

note: Name for ist
en: Istriot
hi: इस्ट्रियट

note: Name for isu
en: Isu (Menchum Division)
hi: इसु (मेन्चम डिवीजन)

note: Name for ita
en: Italian
hi: इतालवी

note: Name for itb
en: Binongan Itneg
hi: बिनोंगान इत्नेग

note: Inverted name for itb
en: Itneg, Binongan
hi: इत्नेग, बिनोंगन

note: Name for itd
en: Southern Tidung
hi: दक्षिणी तिदुंग

note: Inverted name for itd
en: Tidung, Southern
hi: तिदुंग, दक्षिणी

note: Name for ite
en: Itene
hi: इटेन

note: Name for iti
en: Inlaod Itneg
hi: इनलॉड इटनेग

note: Inverted name for iti
en: Itneg, Inlaod
hi: इत्नेग, इनलाड

note: Name for itk
en: Judeo-Italian
hi: यहूदी-इतालवी

note: Name for itl
en: Itelmen
hi: इटेलमेन

note: Name for itm
en: Itu Mbon Uzo
hi: इतु मबोन उज़ो

note: Name for ito
en: Itonama
hi: इतोनामा

note: Name for itr
en: Iteri
hi: इतेरि

note: Name for its
en: Isekiri
hi: इसेकिरी

note: Name for itt
en: Maeng Itneg
hi: मेंग इटनेग

note: Inverted name for itt
en: Itneg, Maeng
hi: इत्नेग, मेंग

note: Name for itv
en: Itawit
hi: इटाविट

note: Name for itw
en: Ito
hi: इतो

note: Name for itx
en: Itik
hi: इटिक

note: Name for ity
en: Moyadan Itneg
hi: मोयदान इत्नेग

note: Inverted name for ity
en: Itneg, Moyadan
hi: इत्नेग, मोयदान

note: Name for itz
en: Itzá
hi: इत्जा

note: Name for ium
en: Iu Mien
hi: इयू मियां

note: Inverted name for ium
en: Mien, Iu
hi: मियां, इउ

note: Name for ivb
en: Ibatan
hi: इबातन

note: Name for ivv
en: Ivatan
hi: इवतन

note: Name for iwk
en: I-Wak
hi: इ-वाक

note: Name for iwm
en: Iwam
hi: इवाम

note: Name for iwo
en: Iwur
hi: इवूर

note: Name for iws
en: Sepik Iwam
hi: सेपिक इवाम

note: Inverted name for iws
en: Iwam, Sepik
hi: इवाम, सेपिक

note: Name for ixc
en: Ixcatec
hi: इक्सकाटेक

note: Name for ixl
en: Ixil
hi: इक्सिल

note: Name for iya
en: Iyayu
hi: इयायु

note: Name for iyo
en: Mesaka
hi: मेसाका

note: Name for iyx
en: Yaka (Congo)
hi: याका (कांगो)

note: Name for izh
en: Ingrian
hi: इंग्रियन

note: Name for izr
en: Izere
hi: इज़ेरे

note: Name for izz
en: Izii
hi: इज़ी

note: Name for jaa
en: Jamamadí
hi: जमामदी

note: Name for jab
en: Hyam
hi: हयाम

note: Name for jac
en: Popti'
hi: पोपटी'

note: Name for jad
en: Jahanka
hi: जंहाका

note: Name for jae
en: Yabem
hi: याबेम

note: Name for jaf
en: Jara
hi: जरा

note: Name for jah
en: Jah Hut
hi: जह हट

note: Name for jaj
en: Zazao
hi: ज़ाज़ाओ

note: Name for jak
en: Jakun
hi: जकुन

note: Name for jal
en: Yalahatan
hi: यलहतन

note: Name for jam
en: Jamaican Creole English
hi: जमैका क्रियोल अंग्रेजी

note: Inverted name for jam
en: Creole English, Jamaican
hi: क्रियोल अंग्रेजी, जमैका

note: Name for jan
en: Jandai
hi: जीनदई

note: Name for jao
en: Yanyuwa
hi: यान्यूवा

note: Name for jaq
en: Yaqay
hi: यक़ाय

note: Name for jas
en: New Caledonian Javanese
hi: न्यू कैलेडोनियन जावानीस

note: Inverted name for jas
en: Javanese, New Caledonian
hi: जावानीज़, न्यू कैलेडोनियन

note: Name for jat
en: Jakati
hi: जकाती

note: Name for jau
en: Yaur
hi: यार

note: Name for jav
en: Javanese
hi: जावानीस

note: Name for jax
en: Jambi Malay
hi: जंबी मलय

note: Inverted name for jax
en: Malay, Jambi
hi: मलय, जंबी

note: Name for jay
en: Yan-nhangu
hi: यान-न्हान्गु

note: Name for jaz
en: Jawe
hi: जावे

note: Name for jbe
en: Judeo-Berber
hi: जूदेव-बर्बर

note: Name for jbi
en: Badjiri
hi: बडझिरी

note: Name for jbj
en: Arandai
hi: अरंडई

note: Name for jbk
en: Barikewa
hi: बारिकेवा

note: Name for jbm
en: Bijim
hi: बिजिम

note: Name for jbn
en: Nafusi
hi: नफूसी

note: Name for jbo
en: Lojban
hi: लोज्बान

note: Name for jbr
en: Jofotek-Bromnya
hi: जोफोटेक-ब्रोम्न्या

note: Name for jbt
en: Jabutí
hi: जाबुति

note: Name for jbu
en: Jukun Takum
hi: जुकुन ताकुम

note: Name for jbw
en: Yawijibaya
hi: यविजिबया

note: Name for jcs
en: Jamaican Country Sign Language
hi: जमैका देश की सांकेतिक भाषा

note: Name for jct
en: Krymchak
hi: क्रिमचक

note: Name for jda
en: Jad
hi: जड

note: Name for jdg
en: Jadgali
hi: जड़गली

note: Name for jdt
en: Judeo-Tat
hi: जूदेव-तात

note: Name for jeb
en: Jebero
hi: जेबेरो

note: Name for jee
en: Jerung
hi: जेरुंग

note: Name for jeh
en: Jeh
hi: जेह

note: Name for jei
en: Yei
hi: यी

note: Name for jek
en: Jeri Kuo
hi: जेरी कुओ

note: Name for jel
en: Yelmek
hi: येल्मेक

note: Name for jen
en: Dza
hi: दजा

note: Name for jer
en: Jere
hi: जेरे

note: Name for jet
en: Manem
hi: मानेम

note: Name for jeu
en: Jonkor Bourmataguil
hi: जोंकोर बोरमाटागुइल

note: Name for jgb
en: Ngbee
hi: नग्बी

note: Name for jge
en: Judeo-Georgian
hi: यहूदी-जॉर्जियाई

note: Name for jgk
en: Gwak
hi: ग्वाक

note: Name for jgo
en: Ngomba
hi: नगोम्बा

note: Name for jhi
en: Jehai
hi: जेहाई

note: Name for jhs
en: Jhankot Sign Language
hi: झंकोट सांकेतिक भाषा

note: Name for jia
en: Jina
hi: जिना

note: Name for jib
en: Jibu
hi: जिबू

note: Name for jic
en: Tol
hi: टोल

note: Name for jid
en: Bu (Kaduna State)
hi: बू (कडुना राज्य)

note: Name for jie
en: Jilbe
hi: जिल्बे

note: Name for jig
en: Jingulu
hi: जिंगुलु

note: Name for jih
en: sTodsde
hi: शांगझाई

note: Name for jii
en: Jiiddu
hi: जिद्दू

note: Name for jil
en: Jilim
hi: जिलिम

note: Name for jim
en: Jimi (Cameroon)
hi: जिमी (कैमरून)

note: Name for jio
en: Jiamao
hi: जियामाओ

note: Name for jiq
en: Guanyinqiao
hi: गुआनयिनक़ियाओ

note: Name for jit
en: Jita
hi: जीता

note: Name for jiu
en: Youle Jinuo
hi: यूल चिनुओ

note: Inverted name for jiu
en: Jinuo, Youle
hi: जिनुओ, यौल

note: Name for jiv
en: Shuar
hi: शूआर

note: Name for jiy
en: Buyuan Jinuo
hi: ब्यांग, जिनयूओ

note: Inverted name for jiy
en: Jinuo, Buyuan
hi: जिनुओ, बूयुआन

note: Name for jje
en: Jejueo
hi: जेजुएओ

note: Name for jjr
en: Bankal
hi: बांकल

note: Name for jka
en: Kaera
hi: कैरा

note: Name for jkm
en: Mobwa Karen
hi: मोबवा करेन

note: Inverted name for jkm
en: Karen, Mobwa
hi: करेन, मोबवा

note: Name for jko
en: Kubo
hi: कुबो

note: Name for jkp
en: Paku Karen
hi: पाकु करेन

note: Inverted name for jkp
en: Karen, Paku
hi: करेन, पाकु

note: Name for jkr
en: Koro (India)
hi: कोरो (भारत)

note: Name for jks
en: Amami Koniya Sign Language
hi: अमामी कोनिया सांकेतिक भाषा

note: Name for jku
en: Labir
hi: लबीर

note: Name for jle
en: Ngile
hi: नगीले

note: Name for jls
en: Jamaican Sign Language
hi: जमैका की सांकेतिक भाषा

note: Name for jma
en: Dima
hi: दीमा

note: Name for jmb
en: Zumbun
hi: ज़ुम्बुन

note: Name for jmc
en: Machame
hi: मचामे

note: Name for jmd
en: Yamdena
hi: यमदेन

note: Name for jmi
en: Jimi (Nigeria)
hi: जिमी (नाइजीरिया)

note: Name for jml
en: Jumli
hi: जुमली

note: Name for jmn
en: Makuri Naga
hi: मकुरी नागा

note: Inverted name for jmn
en: Naga, Makuri
hi: नागा, मकुरी

note: Name for jmr
en: Kamara
hi: कामरा

note: Name for jms
en: Mashi (Nigeria)
hi: माशी (नाइजीरिया)

note: Name for jmw
en: Mouwase
hi: मौवासे

note: Name for jmx
en: Western Juxtlahuaca Mixtec
hi: वेस्टर्न जक्सट्लाहुआका मिक्सटेक

note: Inverted name for jmx
en: Mixtec, Western Juxtlahuaca
hi: मिक्सटेक, पश्चिमी जक्सट्लाहुआका

note: Name for jna
en: Jangshung
hi: जांगशुंग

note: Name for jnd
en: Jandavra
hi: जंदावरा

note: Name for jng
en: Yangman
hi: यांगमैन

note: Name for jni
en: Janji
hi: जांजी

note: Name for jnj
en: Yemsa
hi: यमसा

note: Name for jnl
en: Rawat
hi: रावत

note: Name for jns
en: Jaunsari
hi: जौनसारी

note: Name for job
en: Joba
hi: जोबा

note: Name for jod
en: Wojenaka
hi: बोजेनका

note: Name for jog
en: Jogi
hi: जोगी

note: Name for jor
en: Jorá
hi: जोरा

note: Name for jos
en: Jordanian Sign Language
hi: जॉर्डन की सांकेतिक भाषा

note: Name for jow
en: Jowulu
hi: जौवुलू

note: Name for jpa
en: Jewish Palestinian Aramaic
hi: यहूदी फ़िलिस्तीनी अरामी

note: Inverted name for jpa
en: Aramaic, Jewish Palestinian
hi: अरामी, यहूदी फ़िलिस्तीनी

note: Name for jpn
en: Japanese
hi: जापानी

note: Name for jpr
en: Judeo-Persian
hi: यहूदी-फ़ारसी

note: Name for jqr
en: Jaqaru
hi: जकारू

note: Name for jra
en: Jarai
hi: जराई

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
hi: यहूदी-अरबी

note: Name for jrr
en: Jiru
hi: जीरू

note: Name for jrt
en: Jakattoe
hi: जकात्तो

note: Name for jru
en: Japrería
hi: जप्रेरिया

note: Name for jsl
en: Japanese Sign Language
hi: जापानी सांकेतिक भाषा

note: Name for jua
en: Júma
hi: जुमा

note: Name for jub
en: Wannu
hi: वन्नु

note: Name for juc
en: Jurchen
hi: जुर्चेन

note: Name for jud
en: Worodougou
hi: वोरोदौगौ

note: Name for juh
en: Hõne
hi: होन

note: Name for jui
en: Ngadjuri
hi: नगाडजुरी

note: Name for juk
en: Wapan
hi: वपन

note: Name for jul
en: Jirel
hi: जिरेल

note: Name for jum
en: Jumjum
hi: जमजुम

note: Name for jun
en: Juang
hi: जुआंग

note: Name for juo
en: Jiba
hi: जिबा

note: Name for jup
en: Hupdë
hi: हुपदे

note: Name for jur
en: Jurúna
hi: जुरूना

note: Name for jus
en: Jumla Sign Language
hi: जुमला सांकेतिक भाषा

note: Name for jut
en: Jutish
hi: जुटिश

note: Name for juu
en: Ju
hi: जू

note: Name for juw
en: Wãpha
hi: वाफा

note: Name for juy
en: Juray
hi: जुरे

note: Name for jvd
en: Javindo
hi: जाविन्दो

note: Name for jvn
en: Caribbean Javanese
hi: कैरेबियन जावानीस

note: Inverted name for jvn
en: Javanese, Caribbean
hi: जावानीज़, कैरेबियन

note: Name for jwi
en: Jwira-Pepesa
hi: ज्विरा-पेपेसा

note: Name for jya
en: Jiarong
hi: जियारोंग

note: Name for jye
en: Judeo-Yemeni Arabic
hi: यहूदी-यमनी अरबी

note: Inverted name for jye
en: Arabic, Judeo-Yemeni
hi: अरबी, यहूदी-यमनी

note: Name for jyy
en: Jaya
hi: जया

note: Name for kaa
en: Kara-Kalpak
hi: कारा-कल्पक

note: Name for kab
en: Kabyle
hi: कबाइल

note: Name for kac
en: Kachin
hi: काचिन

note: Name for kad
en: Adara
hi: अदारा

note: Name for kae
en: Ketangalan
hi: केतांगलन

note: Name for kag
en: Kajaman
hi: काजमन

note: Name for kah
en: Kara (Central African Republic)
hi: कारा (मध्य अफ़्रीकी गणराज्य)

note: Name for kai
en: Karekare
hi: करेकरे

note: Name for kaj
en: Jju
hi: जजू

note: Name for kak
en: Kalanguya
hi: कलंगुया

note: Name for kal
en: Kalaallisut
hi: कलाल्लिसुत

note: Name for kam
en: Kamba (Kenya)
hi: कम्बा (केन्या)

note: Name for kan
en: Kannada
hi: कन्नड़

note: Name for kao
en: Xaasongaxango
hi: हसोंगाखांगो

note: Name for kap
en: Bezhta
hi: बेज़्टा

note: Name for kaq
en: Capanahua
hi: कैपानाहुआ

note: Name for kas
en: Kashmiri
hi: काश्मिरी

note: Name for kat
en: Georgian
hi: जॉर्जियाई

note: Name for kau
en: Kanuri
hi: कनूरी

note: Name for kav
en: Katukína
hi: कटुकिना

note: Name for kaw
en: Kawi
hi: कावी

note: Name for kax
en: Kao
hi: काओ

note: Name for kay
en: Kamayurá
hi: कामयुरा

note: Name for kaz
en: Kazakh
hi: कज़ाख

note: Name for kba
en: Kalarko
hi: कलार्को

note: Name for kbb
en: Kaxuiâna
hi: कक्सुइआना

note: Name for kbc
en: Kadiwéu
hi: कादिवेउ

note: Name for kbd
en: Kabardian
hi: कबार्डियन

note: Name for kbe
en: Kanju
hi: कंजू

note: Name for kbg
en: Khamba
hi: खंबा

note: Name for kbh
en: Camsá
hi: कैम्सा

note: Name for kbi
en: Kaptiau
hi: कपटियाउ

note: Name for kbj
en: Kari
hi: कारी

note: Name for kbk
en: Grass Koiari
hi: ग्रास कोइरी

note: Inverted name for kbk
en: Koiari, Grass
hi: कोइरी, घास

note: Name for kbl
en: Kanembu
hi: कनेम्बु

note: Name for kbm
en: Iwal
hi: इवाल

note: Name for kbn
en: Kare (Central African Republic)
hi: कारे (मध्य अफ़्रीकी गणराज्य)

note: Name for kbo
en: Keliko
hi: केलिको

note: Name for kbp
en: Kabiyè
hi: कबिये

note: Name for kbq
en: Kamano
hi: कामानो

note: Name for kbr
en: Kafa
hi: काफ़ा

note: Name for kbs
en: Kande
hi: कंडे

note: Name for kbt
en: Abadi
hi: अबाड़ी

note: Name for kbu
en: Kabutra
hi: कबूतरा

note: Name for kbv
en: Dera (Indonesia)
hi: डेरा (इंडोनेशिया)

note: Name for kbw
en: Kaiep
hi: कैएप

note: Name for kbx
en: Ap Ma
hi: अप मा

note: Name for kby
en: Manga Kanuri
hi: मंगा कनुरी

note: Inverted name for kby
en: Kanuri, Manga
hi: कनुरी, मंगा

note: Name for kbz
en: Duhwa
hi: डुहवा

note: Name for kca
en: Khanty
hi: खांटी

note: Name for kcb
en: Kawacha
hi: कवाचा

note: Name for kcc
en: Lubila
hi: लुबिला

note: Name for kcd
en: Ngkâlmpw Kanum
hi: नग्कालम्पव कानुम

note: Inverted name for kcd
en: Kanum, Ngkâlmpw
hi: कानुम, नग्कालम्पव

note: Name for kce
en: Kaivi
hi: कैवि

note: Name for kcg
en: Tyap
hi: त्याप

note: Name for kch
en: Vono
hi: वोनो

note: Name for kci
en: Kamantan
hi: कामंतन

note: Name for kcj
en: Kobiana
hi: कोबियाना

note: Name for kck
en: Kalanga
hi: कलंगा

note: Name for kcl
en: Kela (Papua New Guinea)
hi: केला (पापुआ न्यू गिनी)

note: Name for kcm
en: Gula (Central African Republic)
hi: गुला (मध्य अफ़्रीकी गणराज्य)

note: Name for kcn
en: Nubi
hi: नुबी

note: Name for kco
en: Kinalakna
hi: किनलकना

note: Name for kcp
en: Kanga
hi: कांगा

note: Name for kcq
en: Kamo
hi: कामो

note: Name for kcr
en: Katla
hi: कतला

note: Name for kcs
en: Koenoem
hi: कोएनोएम

note: Name for kct
en: Kaian
hi: कैयन

note: Name for kcu
en: Kami (Tanzania)
hi: कामी (तंजानिया)

note: Name for kcv
en: Kete
hi: केते

note: Name for kcw
en: Kabwari
hi: कबवारी

note: Name for kcx
en: Kachama-Ganjule
hi: कछामा-गंजुले

note: Name for kcy
en: Korandje
hi: कोलंडजे

note: Name for kcz
en: Konongo
hi: कोनोन्गो

note: Name for kda
en: Worimi
hi: वोरिमी

note: Name for kdc
en: Kutu
hi: कुटु

note: Name for kdd
en: Yankunytjatjara
hi: यांकुनितजत्जारा

note: Name for kde
en: Makonde
hi: माकोंडे

note: Name for kdf
en: Mamusi
hi: मामुसी

note: Name for kdg
en: Seba
hi: सेबा

note: Name for kdh
en: Tem
hi: तेम

note: Name for kdi
en: Kumam
hi: कुमम

note: Name for kdj
en: Karamojong
hi: करामोजोंग

note: Name for kdk
en: Numèè
hi: नुमैं

note: Name for kdl
en: Tsikimba
hi: त्सिकिम्बा

note: Name for kdm
en: Kagoma
hi: कागोमा

note: Name for kdn
en: Kunda
hi: कुंदा

note: Name for kdp
en: Kaningdon-Nindem
hi: कनिंग्डन-निन्डेम

note: Name for kdq
en: Koch
hi: कोच

note: Name for kdr
en: Karaim
hi: करैम

note: Name for kdt
en: Kuy
hi: कुय

note: Name for kdu
en: Kadaru
hi: कदारू

note: Name for kdw
en: Koneraw
hi: कोनेराव

note: Name for kdx
en: Kam
hi: काम

note: Name for kdy
en: Keder
hi: केदार

note: Name for kdz
en: Kwaja
hi: क्वाजा

note: Name for kea
en: Kabuverdianu
hi: काबुवरदियानु

note: Name for keb
en: Kélé
hi: केले

note: Name for kec
en: Keiga
hi: केइगा

note: Name for ked
en: Kerewe
hi: केरेवे

note: Name for kee
en: Eastern Keres
hi: पूर्वी केरेस

note: Inverted name for kee
en: Keres, Eastern
hi: केरेस, पूर्वी

note: Name for kef
en: Kpessi
hi: केपेस्सी

note: Name for keg
en: Tese
hi: टेसे

note: Name for keh
en: Keak
hi: कीक

note: Name for kei
en: Kei
hi: केई

note: Name for kej
en: Kadar
hi: कादर

note: Name for kek
en: Kekchí
hi: केकची

note: Name for kel
en: Kela (Democratic Republic of Congo)
hi: केला (कांगो लोकतांत्रिक गणराज्य)

note: Name for kem
en: Kemak
hi: केमक

note: Name for ken
en: Kenyang
hi: केन्यांग

note: Name for keo
en: Kakwa
hi: ककवा

note: Name for kep
en: Kaikadi
hi: कैकाडी

note: Name for keq
en: Kamar
hi: कमार

note: Name for ker
en: Kera
hi: केरा

note: Name for kes
en: Kugbo
hi: कुग्बो

note: Name for ket
en: Ket
hi: केट

note: Name for keu
en: Akebu
hi: अकेबु

note: Name for kev
en: Kanikkaran
hi: कणिकरन

note: Name for kew
en: West Kewa
hi: पश्चिम केवा

note: Inverted name for kew
en: Kewa, West
hi: केवा, पश्चिम

note: Name for kex
en: Kukna
hi: कुकना

note: Name for key
en: Kupia
hi: कुपिया

note: Name for kez
en: Kukele
hi: कुकेले

note: Name for kfa
en: Kodava
hi: कोडव

note: Name for kfb
en: Northwestern Kolami
hi: उत्तर पश्चिमी कोलामी

note: Inverted name for kfb
en: Kolami, Northwestern
hi: कोलामी, उत्तर पश्चिमी

note: Name for kfc
en: Konda-Dora
hi: कोंडा-डोरा

note: Name for kfd
en: Korra Koraga
hi: कोर्रा कोरगा

note: Inverted name for kfd
en: Koraga, Korra
hi: कोरगा, कोर्रा

note: Name for kfe
en: Kota (India)
hi: कोटा (भारत)

note: Name for kff
en: Koya
hi: कोया

note: Name for kfg
en: Kudiya
hi: कुड़िया

note: Name for kfh
en: Kurichiya
hi: कुरिचिया

note: Name for kfi
en: Kannada Kurumba
hi: कन्नड़ कुरम्बा

note: Inverted name for kfi
en: Kurumba, Kannada
hi: कुरम्बा, कन्नड़

note: Name for kfj
en: Kemiehua
hi: किमीहुआ

note: Name for kfk
en: Kinnauri
hi: किन्नौरी

note: Name for kfl
en: Kung
hi: कूँग

note: Name for kfm
en: Khunsari
hi: खुनसारी

note: Name for kfn
en: Kuk
hi: कुक

note: Name for kfo
en: Koro (Côte d'Ivoire)
hi: कोरो (कोटे डी'आईवोयर)

note: Name for kfp
en: Korwa
hi: कोरवा

note: Name for kfq
en: Korku
hi: कोरकू

note: Name for kfr
en: Kachhi
hi: काछी

note: Name for kfs
en: Bilaspuri
hi: बिलासपुरी

note: Name for kft
en: Kanjari
hi: कंजरी

note: Name for kfu
en: Katkari
hi: कटकारी

note: Name for kfv
en: Kurmukar
hi: कुरमुकर

note: Name for kfw
en: Kharam Naga
hi: खरम नागा

note: Inverted name for kfw
en: Naga, Kharam
hi: नागा, खरम

note: Name for kfx
en: Kullu Pahari
hi: कुल्लू पहाड़ी

note: Inverted name for kfx
en: Pahari, Kullu
hi: पहाड़ी, कुल्लू

note: Name for kfy
en: Kumaoni
hi: कुमाऊंनी

note: Name for kfz
en: Koromfé
hi: कोरोम्फे

note: Name for kga
en: Koyaga
hi: कोयागा

note: Name for kgb
en: Kawe
hi: कावे

note: Name for kge
en: Komering
hi: कोमरिंग

note: Name for kgf
en: Kube
hi: कुबे

note: Name for kgg
en: Kusunda
hi: कुसुंडा

note: Name for kgi
en: Selangor Sign Language
hi: सेलांगोर सांकेतिक भाषा

note: Name for kgj
en: Gamale Kham
hi: गमाले खाम

note: Inverted name for kgj
en: Kham, Gamale
hi: खाम, गमाले

note: Name for kgk
en: Kaiwá
hi: काइवा

note: Name for kgl
en: Kunggari
hi: कुंगगारी

note: Name for kgm
en: Karipúna
hi: करिपुना

note: Name for kgn
en: Karingani
hi: कारिंगानी

note: Name for kgo
en: Krongo
hi: क्रोन्गो

note: Name for kgp
en: Kaingang
hi: कैनगांग

note: Name for kgq
en: Kamoro
hi: कामोरो

note: Name for kgr
en: Abun
hi: अबुन

note: Name for kgs
en: Kumbainggar
hi: कुंभिंगगर

note: Name for kgt
en: Somyev
hi: सोमयेव

note: Name for kgu
en: Kobol
hi: कोबोल

note: Name for kgv
en: Karas
hi: करस

note: Name for kgw
en: Karon Dori
hi: कैरन डोरी

note: Name for kgx
en: Kamaru
hi: कमरू

note: Name for kgy
en: Kyerung
hi: कयेरुंग

note: Name for kha
en: Khasi
hi: खासी

note: Name for khb
en: Lü
hi: लू

note: Name for khc
en: Tukang Besi North
hi: तुकांग बेसी उत्तर

note: Name for khd
en: Bädi Kanum
hi: बड़ी कानुम

note: Inverted name for khd
en: Kanum, Bädi
hi: कनुम, बड़ी

note: Name for khe
en: Korowai
hi: कोरोवै

note: Name for khf
en: Khuen
hi: खुएन

note: Name for khg
en: Khams Tibetan
hi: खाम्स तिब्बती

note: Inverted name for khg
en: Tibetan, Khams
hi: तिब्बती, खम्स

note: Name for khh
en: Kehu
hi: केहू

note: Name for khj
en: Kuturmi
hi: कुतुर्मी

note: Name for khk
en: Halh Mongolian
hi: हल्ह मंगोलियाई

note: Inverted name for khk
en: Mongolian, Halh
hi: मंगोलियाई, हल्ह

note: Name for khl
en: Lusi
hi: लुसी

note: Name for khm
en: Khmer
hi: ख्मेर

note: Name for khn
en: Khandesi
hi: खंडेसी

note: Name for kho
en: Khotanese
hi: खोतानीस

note: Name for khp
en: Kapori
hi: कपूरी

note: Name for khq
en: Koyra Chiini Songhay
hi: कोयरा चीनी सोंगहे

note: Inverted name for khq
en: Songhay, Koyra Chiini
hi: सोंगहे, कोयरा चीनी

note: Name for khr
en: Kharia
hi: खारिया

note: Name for khs
en: Kasua
hi: कसुआ

note: Name for khu
en: Nkhumbi
hi: नखुम्बी

note: Name for khv
en: Khvarshi
hi: ख्वारशी

note: Name for khw
en: Khowar
hi: खोवार

note: Name for khx
en: Kanu
hi: कनु

note: Name for khy
en: Kele (Democratic Republic of Congo)
hi: केले (कांगो लोकतांत्रिक गणराज्य)

note: Name for khz
en: Keapara
hi: केपारा

note: Name for kia
en: Kim
hi: किम

note: Name for kib
en: Koalib
hi: कोआलिब

note: Name for kic
en: Kickapoo
hi: किकापू

note: Name for kid
en: Koshin
hi: कोशिन

note: Name for kie
en: Kibet
hi: किबेट

note: Name for kif
en: Eastern Parbate Kham
hi: पूर्वी परबते खाम

note: Inverted name for kif
en: Kham, Eastern Parbate
hi: खाम, पूर्वी पर्वत

note: Name for kig
en: Kimaama
hi: किमामा

note: Name for kih
en: Kilmeri
hi: किल्मेरी

note: Name for kii
en: Kitsai
hi: कित्साई

note: Name for kij
en: Kilivila
hi: किलिविला

note: Name for kik
en: Kikuyu
hi: किकुयू

note: Name for kil
en: Kariya
hi: करिया

note: Name for kim
en: Karagas
hi: करागास

note: Name for kin
en: Kinyarwanda
hi: किन्यारवाण्डा

note: Name for kio
en: Kiowa
hi: किओवा

note: Name for kip
en: Sheshi Kham
hi: शेशी खाम

note: Inverted name for kip
en: Kham, Sheshi
hi: खाम, शेशी

note: Name for kiq
en: Kosadle
hi: कोसाडले

note: Name for kir
en: Kirghiz
hi: किरघिज़

note: Name for kis
en: Kis
hi: किस

note: Name for kit
en: Agob
hi: अगोब

note: Name for kiu
en: Kirmanjki (individual language)
hi: किर्मंजकी (व्यक्तिगत भाषा)

note: Name for kiv
en: Kimbu
hi: किम्बु

note: Name for kiw
en: Northeast Kiwai
hi: पूर्वोत्तर किवई

note: Inverted name for kiw
en: Kiwai, Northeast
hi: किवई, पूर्वोत्तर

note: Name for kix
en: Khiamniungan Naga
hi: खिआम्नियुंगन नागा

note: Inverted name for kix
en: Naga, Khiamniungan
hi: नागा, खियाम्नियुंगन

note: Name for kiy
en: Kirikiri
hi: किरीकिरी

note: Name for kiz
en: Kisi
hi: केसी

note: Name for kja
en: Mlap
hi: म्लाप

note: Name for kjb
en: Q'anjob'al
hi: क़ानजोबल

note: Name for kjc
en: Coastal Konjo
hi: तटीय कोंजो

note: Inverted name for kjc
en: Konjo, Coastal
hi: कोन्जो, तटीय

note: Name for kjd
en: Southern Kiwai
hi: दक्षिणी किवई

note: Inverted name for kjd
en: Kiwai, Southern
hi: किवई, दक्षिणी

note: Name for kje
en: Kisar
hi: किसर

note: Name for kjg
en: Khmu
hi: खमू

note: Name for kjh
en: Khakas
hi: खाकस

note: Name for kji
en: Zabana
hi: ज़बाना

note: Name for kjj
en: Khinalugh
hi: खिनालुघ

note: Name for kjk
en: Highland Konjo
hi: हाईलैंड कोंजो

note: Inverted name for kjk
en: Konjo, Highland
hi: कोन्जो, हाइलैंड

note: Name for kjl
en: Western Parbate Kham
hi: पश्चिमी परबेट खाम

note: Inverted name for kjl
en: Kham, Western Parbate
hi: खाम, पश्चिमी पर्वत

note: Name for kjm
en: Kháng
hi: खांग

note: Name for kjn
en: Kunjen
hi: कुंजेन

note: Name for kjo
en: Harijan Kinnauri
hi: हरिजन किन्नौरी

note: Inverted name for kjo
en: Kinnauri, Harijan
hi: किन्नौरी, हरिजन

note: Name for kjp
en: Pwo Eastern Karen
hi: पवो पूर्वी करेन

note: Inverted name for kjp
en: Karen, Pwo Eastern
hi: करेन, प्वो पूर्वी

note: Name for kjq
en: Western Keres
hi: पश्चिमी केरेस

note: Inverted name for kjq
en: Keres, Western
hi: केरेस, पश्चिमी

note: Name for kjr
en: Kurudu
hi: कुरुडु

note: Name for kjs
en: East Kewa
hi: पूर्वी केवा

note: Inverted name for kjs
en: Kewa, East
hi: केवा, पूर्व

note: Name for kjt
en: Phrae Pwo Karen
hi: फ़्रे प्वो करेन

note: Inverted name for kjt
en: Karen, Phrae Pwo
hi: करेन, फ़्रै प्वो

note: Name for kju
en: Kashaya
hi: कषाय

note: Name for kjv
en: Kaikavian Literary Language
hi: कैकावियन साहित्यिक भाषा

note: Name for kjx
en: Ramopa
hi: रामोपा

note: Name for kjy
en: Erave
hi: एरावे

note: Name for kjz
en: Bumthangkha
hi: बुमथांगखा

note: Name for kka
en: Kakanda
hi: काकंडा

note: Name for kkb
en: Kwerisa
hi: क्वेरिसा

note: Name for kkc
en: Odoodee
hi: ओडूडी

note: Name for kkd
en: Kinuku
hi: किनुकु

note: Name for kke
en: Kakabe
hi: कक्काबे

note: Name for kkf
en: Kalaktang Monpa
hi: कलाक्तांग मोनपा

note: Inverted name for kkf
en: Monpa, Kalaktang
hi: मोनपा, कलाक्तंग

note: Name for kkg
en: Mabaka Valley Kalinga
hi: मबका घाटी कलिंगा

note: Inverted name for kkg
en: Kalinga, Mabaka Valley
hi: कलिंग, मबका घाटी

note: Name for kkh
en: Khün
hi: खुन

note: Name for kki
en: Kagulu
hi: कगुलु

note: Name for kkj
en: Kako
hi: काको

note: Name for kkk
en: Kokota
hi: कोकोटा

note: Name for kkl
en: Kosarek Yale
hi: कोसारेक येल

note: Inverted name for kkl
en: Yale, Kosarek
hi: याली, अंगगुरुक

note: Name for kkm
en: Kiong
hi: किओंग

note: Name for kkn
en: Kon Keu
hi: कोन केउ

note: Name for kko
en: Karko
hi: कारको

note: Name for kkp
en: Gugubera
hi: गुगुबेरा

note: Name for kkq
en: Kaeku
hi: काइकु

note: Name for kkr
en: Kir-Balar
hi: किर-बलार

note: Name for kks
en: Giiwo
hi: गीवो

note: Name for kkt
en: Koi
hi: कोई

note: Name for kku
en: Tumi
hi: तुमि

note: Name for kkv
en: Kangean
hi: कंजियन

note: Name for kkw
en: Teke-Kukuya
hi: टेके-कुकुया

note: Name for kkx
en: Kohin
hi: कोहिन

note: Name for kky
en: Guugu Yimidhirr
hi: गुगु यिमिधिर्र

note: Name for kkz
en: Kaska
hi: कास्का

note: Name for kla
en: Klamath-Modoc
hi: क्लैमथ-मोडोक

note: Name for klb
en: Kiliwa
hi: किलिवा

note: Name for klc
en: Kolbila
hi: कोलबिला

note: Name for kld
en: Gamilaraay
hi: गमिलाराय

note: Name for kle
en: Kulung (Nepal)
hi: कुलुंग (नेपाल)

note: Name for klf
en: Kendeje
hi: केंडेजे

note: Name for klg
en: Tagakaulo
hi: तगाकौलो

note: Name for klh
en: Weliki
hi: वेलिकी

note: Name for kli
en: Kalumpang
hi: कलुम्पांग

note: Name for klj
en: Khalaj
hi: खलाज

note: Name for klk
en: Kono (Nigeria)
hi: कोनो (नाइजीरिया)

note: Name for kll
en: Kagan Kalagan
hi: कगन कलागन

note: Inverted name for kll
en: Kalagan, Kagan
hi: कलागन, कगन

note: Name for klm
en: Migum
hi: मिगम

note: Name for kln
en: Kalenjin
hi: कलेंजिन

note: Name for klo
en: Kapya
hi: काप्या

note: Name for klp
en: Kamasa
hi: कमासा

note: Name for klq
en: Rumu
hi: रुमु

note: Name for klr
en: Khaling
hi: खालिंग

note: Name for kls
en: Kalasha
hi: कलशा

note: Name for klt
en: Nukna
hi: नुकना

note: Name for klu
en: Klao
hi: क्लाओ

note: Name for klv
en: Maskelynes
hi: मास्केलिनेस

note: Name for klw
en: Tado
hi: टाडो

note: Name for klx
en: Koluwawa
hi: कोलुवावा

note: Name for kly
en: Kalao
hi: कलाओ

note: Name for klz
en: Kabola
hi: काबोला

note: Name for kma
en: Konni
hi: कोनी

note: Name for kmb
en: Kimbundu
hi: किम्बन्दु

note: Name for kmc
en: Southern Dong
hi: दक्षिणी दांग

note: Inverted name for kmc
en: Dong, Southern
hi: दांग, दक्षिणी

note: Name for kmd
en: Majukayang Kalinga
hi: माजुकायांग कलिंगा

note: Inverted name for kmd
en: Kalinga, Majukayang
hi: कलिंग, माजुकायांग

note: Name for kme
en: Bakole
hi: बकोले

note: Name for kmf
en: Kare (Papua New Guinea)
hi: करे (पापुआ न्यू गिनी)

note: Name for kmg
en: Kâte
hi: केट

note: Name for kmh
en: Kalam
hi: कलाम

note: Name for kmi
en: Kami (Nigeria)
hi: कामी (नाइजीरिया)

note: Name for kmj
en: Kumarbhag Paharia
hi: कुमारभाग पहाड़िया

note: Name for kmk
en: Limos Kalinga
hi: लिमोस कलिंगा

note: Inverted name for kmk
en: Kalinga, Limos
hi: कलिंगा, लिमोस

note: Name for kml
en: Tanudan Kalinga
hi: तनुदान कलिंगा

note: Inverted name for kml
en: Kalinga, Tanudan
hi: कलिंग, तनुदान

note: Name for kmm
en: Kom (India)
hi: कॉम (भारत)

note: Name for kmn
en: Awtuw
hi: अव्टुव

note: Name for kmo
en: Kwoma
hi: क्वोमा

note: Name for kmp
en: Gimme
hi: गिम्मी

note: Name for kmq
en: Kwama
hi: क्वामा

note: Name for kmr
en: Northern Kurdish
hi: उत्तरी कुर्द

note: Inverted name for kmr
en: Kurdish, Northern
hi: कुर्दिश, उत्तरी

note: Name for kms
en: Kamasau
hi: कमासौ

note: Name for kmt
en: Kemtuik
hi: केमतुइक

note: Name for kmu
en: Kanite
hi: कनाइट

note: Name for kmv
en: Karipúna Creole French
hi: करिपुना क्रियोल फ्रेंच

note: Inverted name for kmv
en: Creole French, Karipúna
hi: क्रियोल फ़्रेंच, करिपुना

note: Name for kmw
en: Komo (Democratic Republic of Congo)
hi: कोमो (कांगो लोकतांत्रिक गणराज्य)

note: Name for kmx
en: Waboda
hi: वाबोडा

note: Name for kmy
en: Koma
hi: कोमा

note: Name for kmz
en: Khorasani Turkish
hi: खोरासानी तुर्की

note: Name for kna
en: Dera (Nigeria)
hi: डेरा (नाइजीरिया)

note: Name for knb
en: Lubuagan Kalinga
hi: लुबुआगन कलिंगा

note: Inverted name for knb
en: Kalinga, Lubuagan
hi: कलिंगा, लुबुआगन

note: Name for knc
en: Central Kanuri
hi: मध्य कनुरी

note: Inverted name for knc
en: Kanuri, Central
hi: कनुरी, मध्य

note: Name for knd
en: Konda
hi: कोंडा

note: Name for kne
en: Kankanaey
hi: कनकनाय

note: Name for knf
en: Mankanya
hi: मंकन्या

note: Name for kng
en: Koongo
hi: कून्गो

note: Name for kni
en: Kanufi
hi: कनुफी

note: Name for knj
en: Western Kanjobal
hi: पश्चिमी कंजोबल

note: Inverted name for knj
en: Kanjobal, Western
hi: कंजोबल, पश्चिमी

note: Name for knk
en: Kuranko
hi: कुरंको

note: Name for knl
en: Keninjal
hi: केनिंजल

note: Name for knm
en: Kanamarí
hi: कनामारि

note: Name for knn
en: Konkani (individual language)
hi: कोंकणी (व्यक्तिगत भाषा)

note: Name for kno
en: Kono (Sierra Leone)
hi: कोनो (सियेरा लिओन)

note: Name for knp
en: Kwanja
hi: क्वान्ज़ा

note: Name for knq
en: Kintaq
hi: किंताक

note: Name for knr
en: Kaningra
hi: कनिंगरा

note: Name for kns
en: Kensiu
hi: केन्सिउ

note: Name for knt
en: Panoan Katukína
hi: पनोअन कटुकिना

note: Inverted name for knt
en: Katukína, Panoan
hi: कटुकिना, पनोअन

note: Name for knu
en: Kono (Guinea)
hi: कोनो (गिनी)

note: Name for knv
en: Tabo
hi: ताबो

note: Name for knw
en: Kung-Ekoka
hi: कुंग-एकोका

note: Name for knx
en: Kendayan
hi: केंदयान

note: Name for kny
en: Kanyok
hi: कन्योक

note: Name for knz
en: Kalamsé
hi: कलामसे

note: Name for koa
en: Konomala
hi: कोनोमाला

note: Name for koc
en: Kpati
hi: केपति

note: Name for kod
en: Kodi
hi: कोडी

note: Name for koe
en: Kacipo-Bale Suri
hi: कासिपो-बाले सूरी

note: Inverted name for koe
en: Suri, Kacipo-Bale
hi: सूरी, कासिपो-बाले

note: Name for kof
en: Kubi
hi: कूबी

note: Name for kog
en: Cogui
hi: कोगुई

note: Name for koh
en: Koyo
hi: कोयो

note: Name for koi
en: Komi-Permyak
hi: कोमी-पर्म्याक

note: Name for kok
en: Konkani (macrolanguage)
hi: कोंकणी (मैक्रोलैंग्वेज)

note: Name for kol
en: Kol (Papua New Guinea)
hi: कोल (पापुआ न्यू गिनी)

note: Name for kom
en: Komi
hi: कोमी

note: Name for kon
en: Kongo
hi: कॉन्गो

note: Name for koo
en: Konzo
hi: कोंजो

note: Name for kop
en: Waube
hi: वाउबे

note: Name for koq
en: Kota (Gabon)
hi: कोटा (गैबॉन)

note: Name for kor
en: Korean
hi: कोरियाई

note: Name for kos
en: Kosraean
hi: कोसरैन

note: Name for kot
en: Lagwan
hi: लगवां

note: Name for kou
en: Koke
hi: कोके

note: Name for kov
en: Kudu-Camo
hi: कुडू-कैमो

note: Name for kow
en: Kugama
hi: कुगामा

note: Name for koy
en: Koyukon
hi: कोयुकोन

note: Name for koz
en: Korak
hi: कोरक

note: Name for kpa
en: Kutto
hi: कुट्टो

note: Name for kpb
en: Mullu Kurumba
hi: मुल्लू कुरुम्बा

note: Inverted name for kpb
en: Kurumba, Mullu
hi: कुरुम्बा, मुल्लू

note: Name for kpc
en: Curripaco
hi: क्यूरिपको

note: Name for kpd
en: Koba
hi: कोबा

note: Name for kpe
en: Kpelle
hi: केपेल

note: Name for kpf
en: Komba
hi: कोम्बा

note: Name for kpg
en: Kapingamarangi
hi: कपिंगमारंगी

note: Name for kph
en: Kplang
hi: कप्लांग

note: Name for kpi
en: Kofei
hi: कोफ़ेई

note: Name for kpj
en: Karajá
hi: करजा

note: Name for kpk
en: Kpan
hi: क्पान

note: Name for kpl
en: Kpala
hi: कपाला

note: Name for kpm
en: Koho
hi: कोहो

note: Name for kpn
en: Kepkiriwát
hi: केपकिरिवाट

note: Name for kpo
en: Ikposo
hi: इकोपोसो

note: Name for kpq
en: Korupun-Sela
hi: कोरुपुन-सेला

note: Name for kpr
en: Korafe-Yegha
hi: कोराफे-येघा

note: Name for kps
en: Tehit
hi: तेहित

note: Name for kpt
en: Karata
hi: कराता

note: Name for kpu
en: Kafoa
hi: कफोआ

note: Name for kpv
en: Komi-Zyrian
hi: कोमी-ज़ायरियन

note: Name for kpw
en: Kobon
hi: कोबोन

note: Name for kpx
en: Mountain Koiali
hi: पर्वत कोइयाली

note: Inverted name for kpx
en: Koiali, Mountain
hi: कोइआली, पर्वत

note: Name for kpy
en: Koryak
hi: कोर्याक

note: Name for kpz
en: Kupsabiny
hi: कुप्साबिनी

note: Name for kqa
en: Mum
hi: मम

note: Name for kqb
en: Kovai
hi: कोवई

note: Name for kqc
en: Doromu-Koki
hi: दोरोमु-कोकि

note: Name for kqd
en: Koy Sanjaq Surat
hi: कोय संजाक सूरत

note: Name for kqe
en: Kalagan
hi: कालागन

note: Name for kqf
en: Kakabai
hi: ककबइ

note: Name for kqg
en: Khe
hi: खे

note: Name for kqh
en: Kisankasa
hi: किसानकासा

note: Name for kqi
en: Koitabu
hi: कोइताबू

note: Name for kqj
en: Koromira
hi: कोरोमिरा

note: Name for kqk
en: Kotafon Gbe
hi: कोटाफॉन ग्बे

note: Inverted name for kqk
en: Gbe, Kotafon
hi: ग्बे, कोटाफोन

note: Name for kql
en: Kyenele
hi: कायेनेले

note: Name for kqm
en: Khisa
hi: खीसा

note: Name for kqn
en: Kaonde
hi: काओंदे

note: Name for kqo
en: Eastern Krahn
hi: पूर्वी क्राह्न

note: Inverted name for kqo
en: Krahn, Eastern
hi: क्राह्न, पूर्वी

note: Name for kqp
en: Kimré
hi: किमरे

note: Name for kqq
en: Krenak
hi: क्रैनक

note: Name for kqr
en: Kimaragang
hi: किमारगांग

note: Name for kqs
en: Northern Kissi
hi: उत्तरी किस्सी

note: Inverted name for kqs
en: Kissi, Northern
hi: किस्सी, उत्तरी

note: Name for kqt
en: Klias River Kadazan
hi: क्लियास नदी कदज़ान

note: Inverted name for kqt
en: Kadazan, Klias River
hi: कदज़ान, क्लियास नदी

note: Name for kqu
en: Seroa
hi: सेरोआ

note: Name for kqv
en: Okolod
hi: ओकोलोड

note: Name for kqw
en: Kandas
hi: कांडास

note: Name for kqx
en: Mser
hi: मेसर

note: Name for kqy
en: Koorete
hi: कूरेटे

note: Name for kqz
en: Korana
hi: कोराना

note: Name for kra
en: Kumhali
hi: कुम्हाली

note: Name for krb
en: Karkin
hi: कार्किन

note: Name for krc
en: Karachay-Balkar
hi: कराचय-बल्कार

note: Name for krd
en: Kairui-Midiki
hi: कैरुई-मिदिकि

note: Name for kre
en: Panará
hi: पनारा

note: Name for krf
en: Koro (Vanuatu)
hi: कोरो (वानुअतु)

note: Name for krh
en: Kurama
hi: कुरामा

note: Name for kri
en: Krio
hi: क्रियो

note: Name for krj
en: Kinaray-A
hi: किनारे-A

note: Name for krk
en: Kerek
hi: केरेक

note: Name for krl
en: Karelian
hi: करेलियन

note: Name for krn
en: Sapo
hi: सैपो

note: Name for krp
en: Korop
hi: कोरोप

note: Name for krr
en: Krung
hi: क्रुंग

note: Name for krs
en: Gbaya (Sudan)
hi: गबाया (सूडान)

note: Name for krt
en: Tumari Kanuri
hi: तुमारी कनुरी

note: Inverted name for krt
en: Kanuri, Tumari
hi: कनुरी, तुमारी

note: Name for kru
en: Kurukh
hi: कुरुख

note: Name for krv
en: Kavet
hi: केवेट

note: Name for krw
en: Western Krahn
hi: पश्चिमी क्राह्न

note: Inverted name for krw
en: Krahn, Western
hi: क्राह्न, पश्चिमी

note: Name for krx
en: Karon
hi: करोन

note: Name for kry
en: Kryts
hi: क्रिट्स

note: Name for krz
en: Sota Kanum
hi: सोता कानुम

note: Inverted name for krz
en: Kanum, Sota
hi: कानुम, सोता

note: Name for ksa
en: Shuwa-Zamani
hi: शुवा-ज़मानी

note: Name for ksb
en: Shambala
hi: शम्बाला

note: Name for ksc
en: Southern Kalinga
hi: दक्षिणी कलिंग

note: Inverted name for ksc
en: Kalinga, Southern
hi: कलिंग, दक्षिणी

note: Name for ksd
en: Kuanua
hi: कुआनुआ

note: Name for kse
en: Kuni
hi: कुणी

note: Name for ksf
en: Bafia
hi: बफिया

note: Name for ksg
en: Kusaghe
hi: कुसाघे

note: Name for ksh
en: Kölsch
hi: कोल्श

note: Name for ksi
en: Krisa
hi: क्रिसा

note: Name for ksj
en: Uare
hi: उरे

note: Name for ksk
en: Kansa
hi: कंस

note: Name for ksl
en: Kumalu
hi: कुमालू

note: Name for ksm
en: Kumba
hi: कुम्भा

note: Name for ksn
en: Kasiguranin
hi: कासिगुरानिन

note: Name for kso
en: Kofa
hi: कोफा

note: Name for ksp
en: Kaba
hi: काबा

note: Name for ksq
en: Kwaami
hi: क्वामी

note: Name for ksr
en: Borong
hi: बोरोंग

note: Name for kss
en: Southern Kisi
hi: दक्षिणी केसी

note: Inverted name for kss
en: Kisi, Southern
hi: केसी, दक्षिणी

note: Name for kst
en: Winyé
hi: विनी

note: Name for ksu
en: Khamyang
hi: खाम्यांग

note: Name for ksv
en: Kusu
hi: कुसु

note: Name for ksw
en: S'gaw Karen
hi: सगॉ करेन

note: Inverted name for ksw
en: Karen, S'gaw
hi: करेन, स्गाव

note: Name for ksx
en: Kedang
hi: केदांग

note: Name for ksy
en: Kharia Thar
hi: खारिया थार

note: Name for ksz
en: Kodaku
hi: कोडाकु

note: Name for kta
en: Katua
hi: कटुआ

note: Name for ktb
en: Kambaata
hi: कम्बता

note: Name for ktc
en: Kholok
hi: खोलोक

note: Name for ktd
en: Kokata
hi: कोकाता

note: Name for kte
en: Nubri
hi: नुबरी

note: Name for ktf
en: Kwami
hi: क्वामी

note: Name for ktg
en: Kalkutung
hi: कालकुतुंग

note: Name for kth
en: Karanga
hi: करंगा

note: Name for kti
en: North Muyu
hi: उत्तर मुयू

note: Inverted name for kti
en: Muyu, North
hi: मुयू, उत्तर

note: Name for ktj
en: Plapo Krumen
hi: प्लापो क्रुमेन

note: Inverted name for ktj
en: Krumen, Plapo
hi: क्रुमेन, प्लापो

note: Name for ktk
en: Kaniet
hi: कनियेट

note: Name for ktl
en: Koroshi
hi: कोरोशी

note: Name for ktm
en: Kurti
hi: कुर्ती

note: Name for ktn
en: Karitiâna
hi: करितियाना

note: Name for kto
en: Kuot
hi: कुओत

note: Name for ktp
en: Kaduo
hi: कडुओ

note: Name for ktq
en: Katabaga
hi: कतबगा

note: Name for kts
en: South Muyu
hi: दक्षिण मुयू

note: Inverted name for kts
en: Muyu, South
hi: मुयू, दक्षिण

note: Name for ktt
en: Ketum
hi: केतुम

note: Name for ktu
en: Kituba (Democratic Republic of Congo)
hi: कितुबा (कांगो लोकतांत्रिक गणराज्य)

note: Name for ktv
en: Eastern Katu
hi: पूर्वी कटु

note: Inverted name for ktv
en: Katu, Eastern
hi: कटु, पूर्वी

note: Name for ktw
en: Kato
hi: केटो

note: Name for ktx
en: Kaxararí
hi: कक्सारारि

note: Name for kty
en: Kango (Bas-Uélé District)
hi: कांगो (बास-उले जिला)

note: Name for ktz
en: Juǀʼhoan
hi: जुहोअन

note: Name for kua
en: Kuanyama
hi: क्वान्यामा

note: Name for kub
en: Kutep
hi: कुटेप

note: Name for kuc
en: Kwinsu
hi: किंसु

note: Name for kud
en: 'Auhelawa
hi: 'औहेलवा

note: Name for kue
en: Kuman (Papua New Guinea)
hi: कुमान (पापुआ न्यू गिनी)

note: Name for kuf
en: Western Katu
hi: पश्चिमी कटु

note: Inverted name for kuf
en: Katu, Western
hi: कटु, पश्चिमी

note: Name for kug
en: Kupa
hi: कुपा

note: Name for kuh
en: Kushi
hi: कुशी

note: Name for kui
en: Kuikúro-Kalapálo
hi: कुइकुरो-कालापालो

note: Name for kuj
en: Kuria
hi: कुरिया

note: Name for kuk
en: Kepo'
hi: केपो

note: Name for kul
en: Kulere
hi: कुलेरे

note: Name for kum
en: Kumyk
hi: कुमाइक

note: Name for kun
en: Kunama
hi: कुनामा

note: Name for kuo
en: Kumukio
hi: कुमुकियो

note: Name for kup
en: Kunimaipa
hi: कुनीमाइपा

note: Name for kuq
en: Karipuna
hi: कारीपुना

note: Name for kur
en: Kurdish
hi: कुरदीश

note: Name for kus
en: Kusaal
hi: कुसल

note: Name for kut
en: Kutenai
hi: कुतेनाई

note: Name for kuu
en: Upper Kuskokwim
hi: ऊपरी कुस्कोकोविम

note: Inverted name for kuu
en: Kuskokwim, Upper
hi: कुस्कोकोविम, ऊपरी

note: Name for kuv
en: Kur
hi: कुर

note: Name for kuw
en: Kpagua
hi: कपगुआ

note: Name for kux
en: Kukatja
hi: कुकत्जा

note: Name for kuy
en: Kuuku-Ya'u
hi: कूकु-या'उ

note: Name for kuz
en: Kunza
hi: कुंजा

note: Name for kva
en: Bagvalal
hi: बग्वालाल

note: Name for kvb
en: Kubu
hi: कुबु

note: Name for kvc
en: Kove
hi: कोव

note: Name for kvd
en: Kui (Indonesia)
hi: कुई (इंडोनेशिया)

note: Name for kve
en: Kalabakan
hi: कलाबाकन

note: Name for kvf
en: Kabalai
hi: कबलाई

note: Name for kvg
en: Kuni-Boazi
hi: कुनी-बोजी

note: Name for kvh
en: Komodo
hi: कोमोडो

note: Name for kvi
en: Kwang
hi: क्वांग

note: Name for kvj
en: Psikye
hi: साइके

note: Name for kvk
en: Korean Sign Language
hi: कोरियाई सांकेतिक भाषा

note: Name for kvl
en: Kayaw
hi: कयाव

note: Name for kvm
en: Kendem
hi: केंडेम

note: Name for kvn
en: Border Kuna
hi: बॉर्डर कुना

note: Inverted name for kvn
en: Kuna, Border
hi: कुना, बॉर्डर

note: Name for kvo
en: Dobel
hi: डोबेल

note: Name for kvp
en: Kompane
hi: कॉम्पेन

note: Name for kvq
en: Geba Karen
hi: गेबा करेन

note: Inverted name for kvq
en: Karen, Geba
hi: करेन, गेबा

note: Name for kvr
en: Kerinci
hi: केरिन्सी

note: Name for kvt
en: Lahta Karen
hi: लहता करेन

note: Inverted name for kvt
en: Karen, Lahta
hi: करेन, लाहटा

note: Name for kvu
en: Yinbaw Karen
hi: यिनबाव करेन

note: Inverted name for kvu
en: Karen, Yinbaw
hi: करेन, यिनबाव

note: Name for kvv
en: Kola
hi: कोला

note: Name for kvw
en: Wersing
hi: वेर्सिंग

note: Name for kvx
en: Parkari Koli
hi: पारकरी कोली

note: Inverted name for kvx
en: Koli, Parkari
hi: कोली, पारकरी

note: Name for kvy
en: Yintale Karen
hi: यिनताले करेन

note: Inverted name for kvy
en: Karen, Yintale
hi: करेन, यिंटले

note: Name for kvz
en: Tsakwambo
hi: त्साक्वाम्बो

note: Name for kwa
en: Dâw
hi: दाऊ

note: Name for kwb
en: Kwa
hi: क्वा

note: Name for kwc
en: Likwala
hi: लिकवाला

note: Name for kwd
en: Kwaio
hi: क्वायो

note: Name for kwe
en: Kwerba
hi: क्वेरबा

note: Name for kwf
en: Kwara'ae
hi: क्वैराए

note: Name for kwg
en: Sara Kaba Deme
hi: सारा काबा डेमे

note: Name for kwh
en: Kowiai
hi: कौवयाई

note: Name for kwi
en: Awa-Cuaiquer
hi: आवा-कुइकवेरे

note: Name for kwj
en: Kwanga
hi: क्वांगा

note: Name for kwk
en: Kwakiutl
hi: क्वाकिउटल

note: Name for kwl
en: Kofyar
hi: कोफ़्यार

note: Name for kwm
en: Kwambi
hi: क्वांबी

note: Name for kwn
en: Kwangali
hi: क्वांगाली

note: Name for kwo
en: Kwomtari
hi: क्वोमतारी

note: Name for kwp
en: Kodia
hi: कोडिया

note: Name for kwr
en: Kwer
hi: क्वेर

note: Name for kws
en: Kwese
hi: क्वासे

note: Name for kwt
en: Kwesten
hi: क्वेस्टेन

note: Name for kwu
en: Kwakum
hi: क्वाकुम

note: Name for kwv
en: Sara Kaba Náà
hi: सारा काबा ना

note: Name for kww
en: Kwinti
hi: क्विंटी

note: Name for kwx
en: Khirwar
hi: खिरवार

note: Name for kwy
en: San Salvador Kongo
hi: सैन साल्वाडोर कोंगो

note: Inverted name for kwy
en: Kongo, San Salvador
hi: कोन्गो, सैन साल्वाडोर

note: Name for kwz
en: Kwadi
hi: क्वाडी

note: Name for kxa
en: Kairiru
hi: कैरीरू

note: Name for kxb
en: Krobu
hi: क्रोबु

note: Name for kxc
en: Konso
hi: कोन्सो

note: Name for kxd
en: Brunei
hi: ब्रुनेई

note: Name for kxf
en: Manumanaw Karen
hi: मनुमानव करेन

note: Inverted name for kxf
en: Karen, Manumanaw
hi: करेन, मनुमानव

note: Name for kxh
en: Karo (Ethiopia)
hi: कारो (इथियोपिया)

note: Name for kxi
en: Keningau Murut
hi: केनिंगौ मुरुट

note: Inverted name for kxi
en: Murut, Keningau
hi: मुरुट, केनिंगौ

note: Name for kxj
en: Kulfa
hi: कुल्फा

note: Name for kxk
en: Zayein Karen
hi: ज़ायेन करेन

note: Inverted name for kxk
en: Karen, Zayein
hi: करेन, ज़ायिन

note: Name for kxm
en: Northern Khmer
hi: उत्तरी खमेर

note: Inverted name for kxm
en: Khmer, Northern
hi: खमेर, उत्तरी

note: Name for kxn
en: Kanowit-Tanjong Melanau
hi: कनोवित-तानजोंग मेलानौ

note: Inverted name for kxn
en: Melanau, Kanowit-Tanjong
hi: मेलानौ, कनोवित-तानजोंग

note: Name for kxo
en: Kanoé
hi: कानोए

note: Name for kxp
en: Wadiyara Koli
hi: वाडियारा कोली

note: Inverted name for kxp
en: Koli, Wadiyara
hi: कोली, वाडियारा

note: Name for kxq
en: Smärky Kanum
hi: स्मार्की कानुम

note: Inverted name for kxq
en: Kanum, Smärky
hi: कानुम, स्मार्की

note: Name for kxr
en: Koro (Papua New Guinea)
hi: कोरो (पापुआ न्यू गिनी)

note: Name for kxs
en: Kangjia
hi: कांगजिआ

note: Name for kxt
en: Koiwat
hi: कोइवाट

note: Name for kxv
en: Kuvi
hi: कुवि

note: Name for kxw
en: Konai
hi: कोनई

note: Name for kxx
en: Likuba
hi: लिकुबा

note: Name for kxy
en: Kayong
hi: कायॉन्ग

note: Name for kxz
en: Kerewo
hi: केरेवो

note: Name for kya
en: Kwaya
hi: क्वेया

note: Name for kyb
en: Butbut Kalinga
hi: बटबट कलिंगा

note: Inverted name for kyb
en: Kalinga, Butbut
hi: कलिंगा, बटबट

note: Name for kyc
en: Kyaka
hi: क्याका

note: Name for kyd
en: Karey
hi: करे

note: Name for kye
en: Krache
hi: क्रैच

note: Name for kyf
en: Kouya
hi: कौया

note: Name for kyg
en: Keyagana
hi: केयगाना

note: Name for kyh
en: Karok
hi: कारोक

note: Name for kyi
en: Kiput
hi: किपुट

note: Name for kyj
en: Karao
hi: कराओ

note: Name for kyk
en: Kamayo
hi: कमायो

note: Name for kyl
en: Kalapuya
hi: कालापुया

note: Name for kym
en: Kpatili
hi: कपतिली

note: Name for kyn
en: Northern Binukidnon
hi: उत्तरी बिनुकिदनोन

note: Inverted name for kyn
en: Binukidnon, Northern
hi: बिनुकिदनोन, उत्तरी

note: Name for kyo
en: Kelon
hi: केलोन

note: Name for kyp
en: Kang
hi: कांग

note: Name for kyq
en: Kenga
hi: केंगा

note: Name for kyr
en: Kuruáya
hi: कुरुआया

note: Name for kys
en: Baram Kayan
hi: बरम कायन

note: Inverted name for kys
en: Kayan, Baram
hi: कायन, बारम

note: Name for kyt
en: Kayagar
hi: कायगर

note: Name for kyu
en: Western Kayah
hi: पश्चिमी काया

note: Inverted name for kyu
en: Kayah, Western
hi: काया, पश्चिमी

note: Name for kyv
en: Kayort
hi: कायोर्ट

note: Name for kyw
en: Kudmali
hi: कुड़माली

note: Name for kyx
en: Rapoisi
hi: रापोइसी

note: Name for kyy
en: Kambaira
hi: कंबैरा

note: Name for kyz
en: Kayabí
hi: कायाबी

note: Name for kza
en: Western Karaboro
hi: पश्चिमी काराबोरो

note: Inverted name for kza
en: Karaboro, Western
hi: काराबोरो, पश्चिमी

note: Name for kzb
en: Kaibobo
hi: काइबोबो

note: Name for kzc
en: Bondoukou Kulango
hi: बोंडौकौ कुलंगो

note: Inverted name for kzc
en: Kulango, Bondoukou
hi: कुलंगो, बोंडौकोउ

note: Name for kzd
en: Kadai
hi: कड़ाही

note: Name for kze
en: Kosena
hi: कोसेना

note: Name for kzf
en: Da'a Kaili
hi: दा कैली

note: Inverted name for kzf
en: Kaili, Da'a
hi: कैली, दा'आ

note: Name for kzg
en: Kikai
hi: किकई

note: Name for kzi
en: Kelabit
hi: केलाबिट

note: Name for kzk
en: Kazukuru
hi: कझुकुरु

note: Name for kzl
en: Kayeli
hi: कायेली

note: Name for kzm
en: Kais
hi: कैस

note: Name for kzn
en: Kokola
hi: कोकोला

note: Name for kzo
en: Kaningi
hi: कनिंगी

note: Name for kzp
en: Kaidipang
hi: कैदिपंग

note: Name for kzq
en: Kaike
hi: काइके

note: Name for kzr
en: Karang
hi: करांग

note: Name for kzs
en: Sugut Dusun
hi: सुगुत दुसुन

note: Inverted name for kzs
en: Dusun, Sugut
hi: दुसुन, सुगुट

note: Name for kzu
en: Kayupulau
hi: कयुपुलाऊ

note: Name for kzv
en: Komyandaret
hi: कोम्यंदरेट

note: Name for kzw
en: Karirí-Xocó
hi: कारिरी-ज़ोको

note: Name for kzx
en: Kamarian
hi: कामरियन

note: Name for kzy
en: Kango (Tshopo District)
hi: कांगो (त्शोपो जिला)

note: Name for kzz
en: Kalabra
hi: कालाबरा

note: Name for laa
en: Southern Subanen
hi: दक्षिणी सुबानेन

note: Inverted name for laa
en: Subanen, Southern
hi: सुबानेन, दक्षिणी

note: Name for lab
en: Linear A
hi: रैखिक A

note: Name for lac
en: Lacandon
hi: लैकंडन

note: Name for lad
en: Ladino
hi: लादीनो

note: Name for lae
en: Pattani
hi: पट्टानी

note: Name for laf
en: Lafofa
hi: लाफोफा

note: Name for lag
en: Langi
hi: लंगी

note: Name for lah
en: Lahnda
hi: लाह्न्डा

note: Name for lai
en: Lambya
hi: लाम्ब्या

note: Name for laj
en: Lango (Uganda)
hi: लैंगो (युगांडा)

note: Name for lal
en: Lalia
hi: ललिया

note: Name for lam
en: Lamba
hi: लांबा

note: Name for lan
en: Laru
hi: लारू

note: Name for lao
en: Lao
hi: लाओ

note: Name for lap
en: Laka (Chad)
hi: लाका (चाड)

note: Name for laq
en: Qabiao
hi: कबिओ

note: Name for lar
en: Larteh
hi: लारतेह

note: Name for las
en: Lama (Togo)
hi: लामा (टोगो)

note: Name for lat
en: Latin
hi: लैटीन

note: Name for lau
en: Laba
hi: लाबा

note: Name for lav
en: Latvian
hi: लातवियाई

note: Name for law
en: Lauje
hi: लौजे

note: Name for lax
en: Tiwa
hi: तिवा

note: Name for lay
en: Lama Bai
hi: लामा बाई

note: Inverted name for lay
en: Bai, Lama
hi: बाई, लामा

note: Name for laz
en: Aribwatsa
hi: अरिब्वत्सा

note: Name for lbb
en: Label
hi: लेबल

note: Name for lbc
en: Lakkia
hi: लक्किया

note: Name for lbe
en: Lak
hi: लाक

note: Name for lbf
en: Tinani
hi: तिनानी

note: Name for lbg
en: Laopang
hi: लाओपोंग

note: Name for lbi
en: La'bi
hi: ला'बी

note: Name for lbj
en: Ladakhi
hi: लद्दाखी

note: Name for lbk
en: Central Bontok
hi: मध्य बोंटोक

note: Inverted name for lbk
en: Bontok, Central
hi: बोंटोक, मध्य

note: Name for lbl
en: Libon Bikol
hi: लिबोन बिकोल

note: Inverted name for lbl
en: Bikol, Libon
hi: बिकोल, लिबॉन

note: Name for lbm
en: Lodhi
hi: लोधी

note: Name for lbn
en: Rmeet
hi: रमीत

note: Name for lbo
en: Laven
hi: लैवेन

note: Name for lbq
en: Wampar
hi: वैम्पार

note: Name for lbr
en: Lohorung
hi: लोहोरुंग

note: Name for lbs
en: Libyan Sign Language
hi: लीबियाई सांकेतिक भाषा

note: Name for lbt
en: Lachi
hi: लाछी

note: Name for lbu
en: Labu
hi: लाबु

note: Name for lbv
en: Lavatbura-Lamusong
hi: लवाटबुरा-लामुसॉन्ग

note: Name for lbw
en: Tolaki
hi: तोलाकी

note: Name for lbx
en: Lawangan
hi: लवांगन

note: Name for lby
en: Lamalama
hi: लमलमा

note: Name for lbz
en: Lardil
hi: लार्डिल

note: Name for lcc
en: Legenyem
hi: लेगेनयेम

note: Name for lcd
en: Lola
hi: लोला

note: Name for lce
en: Loncong
hi: लोनकॉन्ग

note: Name for lcf
en: Lubu
hi: लुबू

note: Name for lch
en: Luchazi
hi: लूचाजी

note: Name for lcl
en: Lisela
hi: लिसेला

note: Name for lcm
en: Tungag
hi: तुंगाग

note: Name for lcp
en: Western Lawa
hi: पश्चिमी लावा

note: Inverted name for lcp
en: Lawa, Western
hi: लावा, पश्चिमी

note: Name for lcq
en: Luhu
hi: लुहु

note: Name for lcs
en: Lisabata-Nuniali
hi: लिसाबता-नुनियाली

note: Name for lda
en: Kla-Dan
hi: क्ला-दान

note: Name for ldb
en: Dũya
hi: द्युया

note: Name for ldd
en: Luri
hi: लूरी

note: Name for ldg
en: Lenyima
hi: लेनिइमा

note: Name for ldh
en: Lamja-Dengsa-Tola
hi: लमजा-डेंगसा-टोला

note: Name for ldi
en: Laari
hi: लारी

note: Name for ldj
en: Lemoro
hi: लेमोरो

note: Name for ldk
en: Leelau
hi: लिलौ

note: Name for ldl
en: Kaan
hi: कान

note: Name for ldm
en: Landoma
hi: लैंडोमा

note: Name for ldn
en: Láadan
hi: लादान

note: Name for ldo
en: Loo
hi: लू

note: Name for ldp
en: Tso
hi: त्सो

note: Name for ldq
en: Lufu
hi: लुफू

note: Name for lea
en: Lega-Shabunda
hi: लेगा-शबुन्दा

note: Name for leb
en: Lala-Bisa
hi: लाला-बीसा

note: Name for lec
en: Leco
hi: लेको

note: Name for led
en: Lendu
hi: लेंडु

note: Name for lee
en: Lyélé
hi: लाइले

note: Name for lef
en: Lelemi
hi: लेलेमी

note: Name for leh
en: Lenje
hi: लेंजे

note: Name for lei
en: Lemio
hi: लेमियो

note: Name for lej
en: Lengola
hi: लेंगोला

note: Name for lek
en: Leipon
hi: लीपॉन

note: Name for lel
en: Lele (Democratic Republic of Congo)
hi: लेले (कांगो लोकतांत्रिक गणराज्य)

note: Name for lem
en: Nomaande
hi: नोमांडे

note: Name for len
en: Lenca
hi: लेंका

note: Name for leo
en: Leti (Cameroon)
hi: लेटी (कैमरून)

note: Name for lep
en: Lepcha
hi: लेप्चा

note: Name for leq
en: Lembena
hi: लेम्बेना

note: Name for ler
en: Lenkau
hi: लेंकौ

note: Name for les
en: Lese
hi: लिसे

note: Name for let
en: Lesing-Gelimi
hi: लेसिंग-गेलिमी

note: Name for leu
en: Kara (Papua New Guinea)
hi: कारा (पापुआ न्यू गिनी)

note: Name for lev
en: Lamma
hi: लाम्मा

note: Name for lew
en: Ledo Kaili
hi: लेडो कैली

note: Inverted name for lew
en: Kaili, Ledo
hi: कैली, लेडो

note: Name for lex
en: Luang
hi: लुआंग

note: Name for ley
en: Lemolang
hi: लेमोलैंग

note: Name for lez
en: Lezghian
hi: लेज़्घीयन

note: Name for lfa
en: Lefa
hi: लेफ़ा

note: Name for lfn
en: Lingua Franca Nova
hi: लिंगुआ फ़्रैंका नोवा

note: Name for lga
en: Lungga
hi: लुन्गा

note: Name for lgb
en: Laghu
hi: लघु

note: Name for lgg
en: Lugbara
hi: लुगबारा

note: Name for lgh
en: Laghuu
hi: लाघू

note: Name for lgi
en: Lengilu
hi: लेंगिलु

note: Name for lgk
en: Lingarak
hi: लिंगारक

note: Name for lgl
en: Wala
hi: वाला

note: Name for lgm
en: Lega-Mwenga
hi: लेगा-मवेंगा

note: Name for lgn
en: T'apo
hi: टापो

note: Name for lgo
en: Lango (South Sudan)
hi: लैंगो (दक्षिण सूडान)

note: Name for lgq
en: Logba
hi: लोगबा

note: Name for lgr
en: Lengo
hi: लेंगो

note: Name for lgt
en: Pahi
hi: पाही

note: Name for lgu
en: Longgu
hi: लोंगू

note: Name for lgz
en: Ligenza
hi: लिगेंज़ा

note: Name for lha
en: Laha (Viet Nam)
hi: लाहा (वियतनाम)

note: Name for lhh
en: Laha (Indonesia)
hi: लाहा (इंडोनेशिया)

note: Name for lhi
en: Lahu Shi
hi: लहु शि

note: Name for lhl
en: Lahul Lohar
hi: लाहुल लोहार

note: Inverted name for lhl
en: Lohar, Lahul
hi: लोहार, लाहुल

note: Name for lhm
en: Lhomi
hi: लोमी

note: Name for lhn
en: Lahanan
hi: लहनान

note: Name for lhp
en: Lhokpu
hi: लोकपु

note: Name for lhs
en: Mlahsö
hi: म्लाहसो

note: Name for lht
en: Lo-Toga
hi: लो-टोगा

note: Name for lhu
en: Lahu
hi: लहू

note: Name for lia
en: West-Central Limba
hi: पश्चिम-मध्य लिम्बा

note: Inverted name for lia
en: Limba, West-Central
hi: लिम्बा, पश्चिम-मध्य

note: Name for lib
en: Likum
hi: लिकुम

note: Name for lic
en: Hlai
hi: हलै

note: Name for lid
en: Nyindrou
hi: न्यिन्द्रौ

note: Name for lie
en: Likila
hi: लिकिला

note: Name for lif
en: Limbu
hi: लिम्बु

note: Name for lig
en: Ligbi
hi: लिग्बी

note: Name for lih
en: Lihir
hi: लिहिर

note: Name for lij
en: Ligurian
hi: लिगुरियन

note: Name for lik
en: Lika
hi: लिका

note: Name for lil
en: Lillooet
hi: लिलूएट

note: Name for lim
en: Limburgan
hi: लिम्बर्गन

note: Name for lin
en: Lingala
hi: लिंगाला

note: Name for lio
en: Liki
hi: लिकि

note: Name for lip
en: Sekpele
hi: सेकपेले

note: Name for liq
en: Libido
hi: लीबीदो

note: Name for lir
en: Liberian English
hi: लाइबेरिया अंग्रेजी

note: Inverted name for lir
en: English, Liberian
hi: अंग्रेजी, लाइबेरिया

note: Name for lis
en: Lisu
hi: लिसू

note: Name for lit
en: Lithuanian
hi: लिथुआनियाई

note: Name for liu
en: Logorik
hi: लोगोरिक

note: Name for liv
en: Liv
hi: लिव

note: Name for liw
en: Col
hi: कोल

note: Name for lix
en: Liabuku
hi: लियाबुकु

note: Name for liy
en: Banda-Bambari
hi: बांदा-बम्बारी

note: Name for liz
en: Libinza
hi: लिबिंजा

note: Name for lja
en: Golpa
hi: गोल्पा

note: Name for lje
en: Rampi
hi: रामपी

note: Name for lji
en: Laiyolo
hi: लाइयोलो

note: Name for ljl
en: Li'o
hi: लिओ

note: Name for ljp
en: Lampung Api
hi: लम्पुंग अपि

note: Name for ljw
en: Yirandali
hi: यिरंदली

note: Name for ljx
en: Yuru
hi: युरू

note: Name for lka
en: Lakalei
hi: लाकालेई

note: Name for lkb
en: Kabras
hi: कबरास

note: Name for lkc
en: Kucong
hi: कूकांग

note: Name for lkd
en: Lakondê
hi: लैकोन्डे

note: Name for lke
en: Kenyi
hi: केनी

note: Name for lkh
en: Lakha
hi: लक्खा

note: Name for lki
en: Laki
hi: लाकी

note: Name for lkj
en: Remun
hi: रेमुन

note: Name for lkl
en: Laeko-Libuat
hi: लेको-लिबुआट

note: Name for lkm
en: Kalaamaya
hi: कालमाया

note: Name for lkn
en: Lakon
hi: लैकोन

note: Name for lko
en: Khayo
hi: खायो

note: Name for lkr
en: Päri
hi: पैरी

note: Name for lks
en: Kisa
hi: किसा

note: Name for lkt
en: Lakota
hi: लकोटा

note: Name for lku
en: Kungkari
hi: कुंगकारी

note: Name for lky
en: Lokoya
hi: लोकोया

note: Name for lla
en: Lala-Roba
hi: लाला-रोबा

note: Name for llb
en: Lolo
hi: लोलो

note: Name for llc
en: Lele (Guinea)
hi: लेले (गिनी)

note: Name for lld
en: Ladin
hi: लादेन

note: Name for lle
en: Lele (Papua New Guinea)
hi: लेले (पापुआ न्यू गिनी)

note: Name for llf
en: Hermit
hi: हर्मिट

note: Name for llg
en: Lole
hi: लोले

note: Name for llh
en: Lamu
hi: लामू

note: Name for lli
en: Teke-Laali
hi: टेके-लाली

note: Name for llj
en: Ladji Ladji
hi: लाडजी लाडजी

note: Name for llk
en: Lelak
hi: लेलक

note: Name for lll
en: Lilau
hi: लिलौ

note: Name for llm
en: Lasalimu
hi: लसालिमु

note: Name for lln
en: Lele (Chad)
hi: लेले (चाड)

note: Name for llp
en: North Efate
hi: उत्तर इफेट

note: Inverted name for llp
en: Efate, North
hi: इफेट, उत्तर

note: Name for llq
en: Lolak
hi: लोलाक

note: Name for lls
en: Lithuanian Sign Language
hi: लिथुआनियाई सांकेतिक भाषा

note: Name for llu
en: Lau
hi: लाउ

note: Name for llx
en: Lauan
hi: लौआन

note: Name for lma
en: East Limba
hi: पूर्वी लिम्बा

note: Inverted name for lma
en: Limba, East
hi: लिम्बा, पूर्व

note: Name for lmb
en: Merei
hi: मेरेई

note: Name for lmc
en: Limilngan
hi: लिमिलंगन

note: Name for lmd
en: Lumun
hi: लुमुन

note: Name for lme
en: Pévé
hi: पेवे

note: Name for lmf
en: South Lembata
hi: दक्षिण लेम्बटा

note: Inverted name for lmf
en: Lembata, South
hi: लेम्बटा, दक्षिण

note: Name for lmg
en: Lamogai
hi: लमोगाई

note: Name for lmh
en: Lambichhong
hi: लाम्बिचहोंग

note: Name for lmi
en: Lombi
hi: लोम्बी

note: Name for lmj
en: West Lembata
hi: पश्चिम लेम्बटा

note: Inverted name for lmj
en: Lembata, West
hi: लेम्बटा, पश्चिम

note: Name for lmk
en: Lamkang
hi: लमकांग

note: Name for lml
en: Hano
hi: हनो

note: Name for lmn
en: Lambadi
hi: लम्बाडी

note: Name for lmo
en: Lombard
hi: लोम्बारड

note: Name for lmp
en: Limbum
hi: लिंबम

note: Name for lmq
en: Lamatuka
hi: लामातुका

note: Name for lmr
en: Lamalera
hi: लमलेरा

note: Name for lmu
en: Lamenu
hi: लामेनु

note: Name for lmv
en: Lomaiviti
hi: लोमैविति

note: Name for lmw
en: Lake Miwok
hi: मिवोक झील

note: Inverted name for lmw
en: Miwok, Lake
hi: मिवोक, झील

note: Name for lmx
en: Laimbue
hi: लेम्ब्यू

note: Name for lmy
en: Lamboya
hi: लेम्बोया

note: Name for lna
en: Langbashe
hi: लॉन्गबाशे

note: Name for lnb
en: Mbalanhu
hi: म्बलान्हू

note: Name for lnd
en: Lundayeh
hi: लुनदयेह

note: Name for lng
en: Langobardic
hi: लैंगोबार्डिक

note: Name for lnh
en: Lanoh
hi: लानोह

note: Name for lni
en: Daantanai'
hi: दन्तनै'

note: Name for lnj
en: Leningitij
hi: लेनिंगिटिज

note: Name for lnl
en: South Central Banda
hi: दक्षिण मध्य बांदा

note: Inverted name for lnl
en: Banda, South Central
hi: बांदा, दक्षिण मध्य

note: Name for lnm
en: Langam
hi: लैंगम

note: Name for lnn
en: Lorediakarkar
hi: लोरेडियाकारकर

note: Name for lns
en: Lamnso'
hi: लैम्न्सो

note: Name for lnu
en: Longuda
hi: लोंगुडा

note: Name for lnw
en: Lanima
hi: लानिमा

note: Name for lnz
en: Lonzo
hi: लोन्ज़ो

note: Name for loa
en: Loloda
hi: लोलोदा

note: Name for lob
en: Lobi
hi: लोबी

note: Name for loc
en: Inonhan
hi: इनोन्हान

note: Name for loe
en: Saluan
hi: सालुआन

note: Name for lof
en: Logol
hi: लॉगोल

note: Name for log
en: Logo
hi: लोगो

note: Name for loh
en: Narim
hi: नारीम

note: Name for loi
en: Loma (Côte d'Ivoire)
hi: लोमा (कोटे डी'आईवोयर)

note: Name for loj
en: Lou
hi: लो

note: Name for lok
en: Loko
hi: लोको

note: Name for lol
en: Mongo
hi: मोंगो

note: Name for lom
en: Loma (Liberia)
hi: लोमा (लाइबेरिया)

note: Name for lon
en: Malawi Lomwe
hi: मलावी लोम्वे

note: Inverted name for lon
en: Lomwe, Malawi
hi: लोम्वे, मलावी

note: Name for loo
en: Lombo
hi: लोम्बो

note: Name for lop
en: Lopa
hi: लोपा

note: Name for loq
en: Lobala
hi: लोबाला

note: Name for lor
en: Téén
hi: टीन

note: Name for los
en: Loniu
hi: लोनिउ

note: Name for lot
en: Otuho
hi: ओटुहो

note: Name for lou
en: Louisiana Creole
hi: लुइसियाना क्रियोल

note: Inverted name for lou
en: Creole, Louisiana
hi: क्रियोल, लुइसियाना

note: Name for lov
en: Lopi
hi: लोपी

note: Name for low
en: Tampias Lobu
hi: टैम्पियास लोबू

note: Inverted name for low
en: Lobu, Tampias
hi: लोबू, टैम्पियास

note: Name for lox
en: Loun
hi: लून

note: Name for loy
en: Loke
hi: लोके

note: Name for loz
en: Lozi
hi: लोज़ी

note: Name for lpa
en: Lelepa
hi: लेलेपा

note: Name for lpe
en: Lepki
hi: लेप्की

note: Name for lpn
en: Long Phuri Naga
hi: लांग फुरी नागा

note: Inverted name for lpn
en: Naga, Long Phuri
hi: नागा, लांग फुरी

note: Name for lpo
en: Lipo
hi: लिपो

note: Name for lpx
en: Lopit
hi: लोपिट

note: Name for lqr
en: Logir
hi: लॉगिर

note: Name for lra
en: Rara Bakati'
hi: रारा बकाती

note: Name for lrc
en: Northern Luri
hi: उत्तरी लूरी

note: Inverted name for lrc
en: Luri, Northern
hi: लूरी, उत्तरी

note: Name for lre
en: Laurentian
hi: लॉरेन्शियन

note: Name for lrg
en: Laragia
hi: लारागिया

note: Name for lri
en: Marachi
hi: मराची

note: Name for lrk
en: Loarki
hi: लोर्की

note: Name for lrl
en: Lari
hi: लारी

note: Name for lrm
en: Marama
hi: मरामा

note: Name for lrn
en: Lorang
hi: लोरंग

note: Name for lro
en: Laro
hi: लारो

note: Name for lrr
en: Southern Yamphu
hi: दक्षिणी याम्फू

note: Inverted name for lrr
en: Yamphu, Southern
hi: याम्फू, दक्षिणी

note: Name for lrt
en: Larantuka Malay
hi: लारंतुका मलय

note: Inverted name for lrt
en: Malay, Larantuka
hi: मलय, लारंतुका

note: Name for lrv
en: Larevat
hi: लारेवत

note: Name for lrz
en: Lemerig
hi: लेमेरिग

note: Name for lsa
en: Lasgerdi
hi: लेस्गेरडी

note: Name for lsb
en: Burundian Sign Language
hi: बुरुंडियन सांकेतिक भाषा

note: Name for lsc
en: Albarradas Sign Language
hi: अलबर्रादास सांकेतिक भाषा

note: Name for lsd
en: Lishana Deni
hi: लिशाना देनि

note: Name for lse
en: Lusengo
hi: लुसेन्गो

note: Name for lsh
en: Lish
hi: लिश

note: Name for lsi
en: Lashi
hi: लाशी

note: Name for lsl
en: Latvian Sign Language
hi: लातवियाई सांकेतिक भाषा

note: Name for lsm
en: Saamia
hi: सामिया

note: Name for lsn
en: Tibetan Sign Language
hi: तिब्बती सांकेतिक भाषा

note: Name for lso
en: Laos Sign Language
hi: लाओस सांकेतिक भाषा

note: Name for lsp
en: Panamanian Sign Language
hi: पनामायन सांकेतिक भाषा

note: Name for lsr
en: Aruop
hi: अरूप

note: Name for lss
en: Lasi
hi: लासी

note: Name for lst
en: Trinidad and Tobago Sign Language
hi: त्रिनिदाद और टोबैगो सांकेतिक भाषा

note: Name for lsv
en: Sivia Sign Language
hi: सिविया सांकेतिक भाषा

note: Name for lsw
en: Seychelles Sign Language
hi: सेशेल्स सांकेतिक भाषा

note: Name for lsy
en: Mauritian Sign Language
hi: मॉरीशस सांकेतिक भाषा

note: Name for ltc
en: Late Middle Chinese
hi: अंतिम काल मध्यकालीन चीनी

note: Inverted name for ltc
en: Chinese, Late Middle
hi: चीनी, देर मध्य

note: Name for ltg
en: Latgalian
hi: लैटगैलियन

note: Name for lth
en: Thur
hi: थूर

note: Name for lti
en: Leti (Indonesia)
hi: लेटी (इंडोनेशिया)

note: Name for ltn
en: Latundê
hi: लैटुंडे

note: Name for lto
en: Tsotso
hi: त्सोत्सो

note: Name for lts
en: Tachoni
hi: टैचोनी

note: Name for ltu
en: Latu
hi: लाटू

note: Name for ltz
en: Luxembourgish
hi: लक्जमबर्गिश

note: Name for lua
en: Luba-Lulua
hi: लुबा-लुलुआ

note: Name for lub
en: Luba-Katanga
hi: लूबा-कटांगा

note: Name for luc
en: Aringa
hi: अरिंगा

note: Name for lud
en: Ludian
hi: लुदिअन

note: Name for lue
en: Luvale
hi: लुवाले

note: Name for luf
en: Laua
hi: लौआ

note: Name for lug
en: Ganda
hi: गंडा

note: Name for lui
en: Luiseno
hi: लुइसेनो

note: Name for luj
en: Luna
hi: लूना

note: Name for luk
en: Lunanakha
hi: लुनानखा

note: Name for lul
en: Olu'bo
hi: ओलूबो

note: Name for lum
en: Luimbi
hi: लुइम्बी

note: Name for lun
en: Lunda
hi: लुंडा

note: Name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
hi: लुओ (केन्या और तंजानिया)

note: Name for lup
en: Lumbu
hi: लम्बु

note: Name for luq
en: Lucumi
hi: लुकुमी

note: Name for lur
en: Laura
hi: लौरा

note: Name for lus
en: Lushai
hi: लुशाई

note: Name for lut
en: Lushootseed
hi: लुशूटसीड

note: Name for luu
en: Lumba-Yakkha
hi: लुंबा-यक्खा

note: Name for luv
en: Luwati
hi: लुवाती

note: Name for luw
en: Luo (Cameroon)
hi: लुओ (कैमरून)

note: Name for luy
en: Luyia
hi: लुइया

note: Name for luz
en: Southern Luri
hi: दक्षिणी लूरी

note: Inverted name for luz
en: Luri, Southern
hi: लूरी, दक्षिणी

note: Name for lva
en: Maku'a
hi: मकुआ

note: Name for lvi
en: Lavi
hi: लावी

note: Name for lvk
en: Lavukaleve
hi: लवुकलेव

note: Name for lvs
en: Standard Latvian
hi: मानक लातवियाई

note: Inverted name for lvs
en: Latvian, Standard
hi: लातवियाई, मानक

note: Name for lvu
en: Levuka
hi: लेवुका

note: Name for lwa
en: Lwalu
hi: ल्वालु

note: Name for lwe
en: Lewo Eleng
hi: लेवो एलेंग

note: Name for lwg
en: Wanga
hi: वंगा

note: Name for lwh
en: White Lachi
hi: सफ़ेद लाची

note: Inverted name for lwh
en: Lachi, White
hi: लाची, सफ़ेद

note: Name for lwl
en: Eastern Lawa
hi: पूर्वी लावा

note: Inverted name for lwl
en: Lawa, Eastern
hi: लावा, पूर्वी

note: Name for lwm
en: Laomian
hi: लोमियन

note: Name for lwo
en: Luwo
hi: लुवो

note: Name for lws
en: Malawian Sign Language
hi: मलावी सांकेतिक भाषा

note: Name for lwt
en: Lewotobi
hi: लेवोटोबी

note: Name for lwu
en: Lawu
hi: लवु

note: Name for lww
en: Lewo
hi: लेवो

note: Name for lxm
en: Lakurumau
hi: लकुरूमऊ

note: Name for lya
en: Layakha
hi: लयाखा

note: Name for lyg
en: Lyngngam
hi: लिंगंगम

note: Name for lyn
en: Luyana
hi: लुयाना

note: Name for lzh
en: Literary Chinese
hi: साहित्यिक चीनी

note: Inverted name for lzh
en: Chinese, Literary
hi: चीनी, साहित्यिक

note: Name for lzl
en: Litzlitz
hi: लिट्ज़लिट्ज़

note: Name for lzn
en: Leinong Naga
hi: लीनोंग नागा

note: Inverted name for lzn
en: Naga, Leinong
hi: नागा, लीनोंग

note: Name for lzz
en: Laz
hi: लाज़

note: Name for maa
en: San Jerónimo Tecóatl Mazatec
hi: सैन जेरोनिमो टेकोअटल मजाटेक

note: Inverted name for maa
en: Mazatec, San Jerónimo Tecóatl
hi: मजाटेक, सैन जेरोनिमो टेकोअटल

note: Name for mab
en: Yutanduchi Mixtec
hi: युतांडुची मिक्सटेक

note: Inverted name for mab
en: Mixtec, Yutanduchi
hi: मिक्सटेक, युतांडुची

note: Name for mad
en: Madurese
hi: मादुरीस

note: Name for mae
en: Bo-Rukul
hi: बो-रुकुल

note: Name for maf
en: Mafa
hi: माफा

note: Name for mag
en: Magahi
hi: मगही

note: Name for mah
en: Marshallese
hi: मार्शलीज़

note: Name for mai
en: Maithili
hi: मैथिली

note: Name for maj
en: Jalapa De Díaz Mazatec
hi: जलापा डी डियाज़ माजेटेक

note: Inverted name for maj
en: Mazatec, Jalapa De Díaz
hi: मजाटेक, जलापा डी डियाज़

note: Name for mak
en: Makasar
hi: मकासर

note: Name for mal
en: Malayalam
hi: मलयालम

note: Name for mam
en: Mam
hi: माम

note: Name for man
en: Mandingo
hi: मन्डिन्गो

note: Name for maq
en: Chiquihuitlán Mazatec
hi: चिक्विहुइट्लान माजेटेक

note: Inverted name for maq
en: Mazatec, Chiquihuitlán
hi: माज़ेटेक, चिक्विहुइट्लान

note: Name for mar
en: Marathi
hi: मराठी

note: Name for mas
en: Masai
hi: मसाई

note: Name for mat
en: San Francisco Matlatzinca
hi: सैन फ़्रांसिस्को मैटलट्ज़िन्का

note: Inverted name for mat
en: Matlatzinca, San Francisco
hi: मैटलट्ज़िन्का, सैन फ्रांसिस्को

note: Name for mau
en: Huautla Mazatec
hi: हुआउतला मजाटेक

note: Inverted name for mau
en: Mazatec, Huautla
hi: मजाटेक, हुआउतला

note: Name for mav
en: Sateré-Mawé
hi: सैटेरे-मावे

note: Name for maw
en: Mampruli
hi: ममप्रुली

note: Name for max
en: North Moluccan Malay
hi: उत्तर मोलुकन मलय

note: Inverted name for max
en: Malay, North Moluccan
hi: मलय, उत्तरी मोलुकन

note: Name for maz
en: Central Mazahua
hi: मध्य मझुआ

note: Inverted name for maz
en: Mazahua, Central
hi: मज़हुआ, मध्य

note: Name for mba
en: Higaonon
hi: हिगाओनोन

note: Name for mbb
en: Western Bukidnon Manobo
hi: पश्चिमी बुकिडनोन मनोबो

note: Inverted name for mbb
en: Manobo, Western Bukidnon
hi: मनोबो, पश्चिमी बुकिडन

note: Name for mbc
en: Macushi
hi: माकुशी

note: Name for mbd
en: Dibabawon Manobo
hi: दिबाबावोन मनोबो

note: Inverted name for mbd
en: Manobo, Dibabawon
hi: मनोबो, डिबाबावोन

note: Name for mbe
en: Molale
hi: मोलाले

note: Name for mbf
en: Baba Malay
hi: बाबा मलय

note: Inverted name for mbf
en: Malay, Baba
hi: मलय, बाबा

note: Name for mbh
en: Mangseng
hi: मांगसेंग

note: Name for mbi
en: Ilianen Manobo
hi: इलियानेन मनोबो

note: Inverted name for mbi
en: Manobo, Ilianen
hi: मानोबो, इलियानेन

note: Name for mbj
en: Nadëb
hi: नदीब

note: Name for mbk
en: Malol
hi: मालोल

note: Name for mbl
en: Maxakalí
hi: मैक्सकालि

note: Name for mbm
en: Ombamba
hi: ओम्बाम्बा

note: Name for mbn
en: Macaguán
hi: मैकागुआन

note: Name for mbo
en: Mbo (Cameroon)
hi: म्बो (कैमरून)

note: Name for mbp
en: Malayo
hi: मलायो

note: Name for mbq
en: Maisin
hi: मैसिन

note: Name for mbr
en: Nukak Makú
hi: नुकाक मकु

note: Name for mbs
en: Sarangani Manobo
hi: सारंगानी मनोबो

note: Inverted name for mbs
en: Manobo, Sarangani
hi: मानोबो, सारंगानी

note: Name for mbt
en: Matigsalug Manobo
hi: मैटिगसालुग मानोबो

note: Inverted name for mbt
en: Manobo, Matigsalug
hi: मानोबो, मैटिगसालुग

note: Name for mbu
en: Mbula-Bwazza
hi: म्बुला-ब्वाज़ा

note: Name for mbv
en: Mbulungish
hi: मुबुलुंगिश

note: Name for mbw
en: Maring
hi: मारिंग

note: Name for mbx
en: Mari (East Sepik Province)
hi: मारी (पूर्वी सेपिक प्रांत)

note: Name for mby
en: Memoni
hi: मेमोनी

note: Name for mbz
en: Amoltepec Mixtec
hi: अमोल्टेपेक मिक्सटेक

note: Inverted name for mbz
en: Mixtec, Amoltepec
hi: मिक्सटेक, अमोल्टेपेक

note: Name for mca
en: Maca
hi: मैका

note: Name for mcb
en: Machiguenga
hi: माचिगुएंगा

note: Name for mcc
en: Bitur
hi: बिटूर

note: Name for mcd
en: Sharanahua
hi: शरणहुआ

note: Name for mce
en: Itundujia Mixtec
hi: इटुंडुजिया मिक्सटेक

note: Inverted name for mce
en: Mixtec, Itundujia
hi: मिक्सटेक, इटुंडुजिया

note: Name for mcf
en: Matsés
hi: मैट्सेस

note: Name for mcg
en: Mapoyo
hi: मापोयो

note: Name for mch
en: Maquiritari
hi: माक्विरीटारी

note: Name for mci
en: Mese
hi: मेसे

note: Name for mcj
en: Mvanip
hi: म्वानिप

note: Name for mck
en: Mbunda
hi: म्बुंडा

note: Name for mcl
en: Macaguaje
hi: मैकागुआजे

note: Name for mcm
en: Malaccan Creole Portuguese
hi: मलक्कन क्रियोल पुर्तगाली

note: Inverted name for mcm
en: Creole Portuguese, Malaccan
hi: क्रियोल पुर्तगाली, मलक्कान

note: Name for mcn
en: Masana
hi: मसाना

note: Name for mco
en: Coatlán Mixe
hi: कोटलान मिक्स

note: Inverted name for mco
en: Mixe, Coatlán
hi: मिक्से, कोटलान

note: Name for mcp
en: Makaa
hi: माका

note: Name for mcq
en: Ese
hi: एसे

note: Name for mcr
en: Menya
hi: मेन्या

note: Name for mcs
en: Mambai
hi: मम्बै

note: Name for mct
en: Mengisa
hi: मेंगिसा

note: Name for mcu
en: Cameroon Mambila
hi: कैमरून मम्बिला

note: Inverted name for mcu
en: Mambila, Cameroon
hi: मम्बिला, कैमरून

note: Name for mcv
en: Minanibai
hi: मिनानीबाई

note: Name for mcw
en: Mawa (Chad)
hi: मावा (चाड)

note: Name for mcx
en: Mpiemo
hi: मपीमो

note: Name for mcy
en: South Watut
hi: दक्षिण वॉटुत

note: Inverted name for mcy
en: Watut, South
hi: वॉटुत, दक्षिण

note: Name for mcz
en: Mawan
hi: मवान

note: Name for mda
en: Mada (Nigeria)
hi: माडा (नाइजीरिया)

note: Name for mdb
en: Morigi
hi: मोरीगी

note: Name for mdc
en: Male (Papua New Guinea)
hi: माले (पापुआ न्यू गिनी)

note: Name for mdd
en: Mbum
hi: म्बम

note: Name for mde
en: Maba (Chad)
hi: माबा (चाड)

note: Name for mdf
en: Moksha
hi: मोक्ष

note: Name for mdg
en: Massalat
hi: मस्सलात

note: Name for mdh
en: Maguindanaon
hi: मागुइंदानाओन

note: Name for mdi
en: Mamvu
hi: मम्वु

note: Name for mdj
en: Mangbetu
hi: मंगबेटु

note: Name for mdk
en: Mangbutu
hi: मंगबुतु

note: Name for mdl
en: Maltese Sign Language
hi: माल्टीज़ सांकेतिक भाषा

note: Name for mdm
en: Mayogo
hi: मेयोगो

note: Name for mdn
en: Mbati
hi: म्बाति

note: Name for mdp
en: Mbala
hi: म्बाला

note: Name for mdq
en: Mbole
hi: म्बोले

note: Name for mdr
en: Mandar
hi: मंदार

note: Name for mds
en: Maria (Papua New Guinea)
hi: मबोले

note: Name for mdt
en: Mbere
hi: मबेरे

note: Name for mdu
en: Mboko
hi: मबोको

note: Name for mdv
en: Santa Lucía Monteverde Mixtec
hi: सांता लूसिया मोंटेवेर्डे मिक्सटेक

note: Inverted name for mdv
en: Mixtec, Santa Lucía Monteverde
hi: मिक्सटेक, सांता लूसिया मोंटेवर्डे

note: Name for mdw
en: Mbosi
hi: म्बोसि

note: Name for mdx
en: Dizin
hi: डिज़िन

note: Name for mdy
en: Male (Ethiopia)
hi: माले (इथियोपिया)

note: Name for mdz
en: Suruí Do Pará
hi: सुरुई दो पारा

note: Name for mea
en: Menka
hi: मेन्का

note: Name for meb
en: Ikobi
hi: इकोबि

note: Name for mec
en: Marra
hi: मार्रा

note: Name for med
en: Melpa
hi: मेल्पा

note: Name for mee
en: Mengen
hi: मेंगेन

note: Name for mef
en: Megam
hi: मेगाम

note: Name for meh
en: Southwestern Tlaxiaco Mixtec
hi: साउथवेस्टर्न ट्लाक्सियाको मिक्सटेक

note: Inverted name for meh
en: Mixtec, Southwestern Tlaxiaco
hi: मिक्सटेक, साउथवेस्टर्न टेलेक्सियाको

note: Name for mei
en: Midob
hi: मिदोब

note: Name for mej
en: Meyah
hi: मेयाह

note: Name for mek
en: Mekeo
hi: मेकेओ

note: Name for mel
en: Central Melanau
hi: मध्य मेलानौ

note: Inverted name for mel
en: Melanau, Central
hi: मेलानौ, मध्य

note: Name for mem
en: Mangala
hi: मंगला

note: Name for men
en: Mende (Sierra Leone)
hi: मेंडे (सिएरा लियोन)

note: Name for meo
en: Kedah Malay
hi: केदाह मलय

note: Inverted name for meo
en: Malay, Kedah
hi: मलय, केदाह

note: Name for mep
en: Miriwoong
hi: मिरीवूंग

note: Name for meq
en: Merey
hi: मेरे

note: Name for mer
en: Meru
hi: मेरु

note: Name for mes
en: Masmaje
hi: मास्माजे

note: Name for met
en: Mato
hi: माटो

note: Name for meu
en: Motu
hi: मोटू

note: Name for mev
en: Mano
hi: मानो

note: Name for mew
en: Maaka
hi: माका

note: Name for mey
en: Hassaniyya
hi: हसनिया

note: Name for mez
en: Menominee
hi: मेनोमिनी

note: Name for mfa
en: Pattani Malay
hi: पट्टानी मलय

note: Inverted name for mfa
en: Malay, Pattani
hi: मलय, पट्टानी

note: Name for mfb
en: Bangka
hi: बांग्का

note: Name for mfc
en: Mba
hi: म्बा

note: Name for mfd
en: Mendankwe-Nkwen
hi: मेंडैंकवे-नक्वेन

note: Name for mfe
en: Morisyen
hi: मोरीस्येन

note: Name for mff
en: Naki
hi: नाकी

note: Name for mfg
en: Mogofin
hi: मोगोफिन

note: Name for mfh
en: Matal
hi: मतल

note: Name for mfi
en: Wandala
hi: वंडाला

note: Name for mfj
en: Mefele
hi: मेफ़ेले

note: Name for mfk
en: North Mofu
hi: उत्तर मोफू

note: Inverted name for mfk
en: Mofu, North
hi: मोफू, उत्तर

note: Name for mfl
en: Putai
hi: पुताई

note: Name for mfm
en: Marghi South
hi: मार्गी दक्षिण

note: Name for mfn
en: Cross River Mbembe
hi: क्रॉस नदी मबेम्बे

note: Inverted name for mfn
en: Mbembe, Cross River
hi: मबेम्बे, क्रॉस रिवर

note: Name for mfo
en: Mbe
hi: म्बे

note: Name for mfp
en: Makassar Malay
hi: मकासर मलय

note: Inverted name for mfp
en: Malay, Makassar
hi: मलय, मकासर

note: Name for mfq
en: Moba
hi: मोबा

note: Name for mfr
en: Marrithiyel
hi: मैरिथियेल

note: Name for mfs
en: Mexican Sign Language
hi: मैक्सिकन सांकेतिक भाषा

note: Name for mft
en: Mokerang
hi: मोकेरंग

note: Name for mfu
en: Mbwela
hi: म्बवेला

note: Name for mfv
en: Mandjak
hi: मांडजक

note: Name for mfw
en: Mulaha
hi: मुलाहा

note: Name for mfx
en: Melo
hi: मेलो

note: Name for mfy
en: Mayo
hi: मेयो

note: Name for mfz
en: Mabaan
hi: माबान

note: Name for mga
en: Middle Irish (900-1200)
hi: मध्य आयरिश (900-1200)

note: Inverted name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
hi: आयरिश, मध्य (900-1200)

note: Name for mgb
en: Mararit
hi: मरारीट

note: Name for mgc
en: Morokodo
hi: मोरोकोदो

note: Name for mgd
en: Moru
hi: मोरू

note: Name for mge
en: Mango
hi: मांगो

note: Name for mgf
en: Maklew
hi: मैकलेव

note: Name for mgg
en: Mpumpong
hi: म्पम्पोंग

note: Name for mgh
en: Makhuwa-Meetto
hi: मखुवा-मीत्तो

note: Name for mgi
en: Lijili
hi: लिसिली

note: Name for mgj
en: Abureni
hi: अबुरेनि

note: Name for mgk
en: Mawes
hi: मावेस

note: Name for mgl
en: Maleu-Kilenge
hi: मालेउ-किलेंज

note: Name for mgm
en: Mambae
hi: मांबे

note: Name for mgn
en: Mbangi
hi: म्बांगी

note: Name for mgo
en: Meta'
hi: मेटा

note: Name for mgp
en: Eastern Magar
hi: पूर्वी मगर

note: Inverted name for mgp
en: Magar, Eastern
hi: मगर, पूर्वी

note: Name for mgq
en: Malila
hi: मलीला

note: Name for mgr
en: Mambwe-Lungu
hi: माम्ब्वे-लुंगु

note: Name for mgs
en: Manda (Tanzania)
hi: मांडा (तंजानिया)

note: Name for mgt
en: Mongol
hi: मंगोल

note: Name for mgu
en: Mailu
hi: मेलु

note: Name for mgv
en: Matengo
hi: मातेंगो

note: Name for mgw
en: Matumbi
hi: माटुंबी

note: Name for mgy
en: Mbunga
hi: म्बुंगा

note: Name for mgz
en: Mbugwe
hi: म्बुग्वे

note: Name for mha
en: Manda (India)
hi: मांडा (भारत)

note: Name for mhb
en: Mahongwe
hi: महोंगवे

note: Name for mhc
en: Mocho
hi: मोचो

note: Name for mhd
en: Mbugu
hi: म्बुगु

note: Name for mhe
en: Besisi
hi: बेसिसी

note: Name for mhf
en: Mamaa
hi: मामा

note: Name for mhg
en: Margu
hi: मार्गु

note: Name for mhi
en: Ma'di
hi: मैडी

note: Name for mhj
en: Mogholi
hi: मोघोली

note: Name for mhk
en: Mungaka
hi: मुंगाका

note: Name for mhl
en: Mauwake
hi: मऊवैक

note: Name for mhm
en: Makhuwa-Moniga
hi: मखुवा-मोनिगा

note: Name for mhn
en: Mócheno
hi: मोचेनो

note: Name for mho
en: Mashi (Zambia)
hi: माशी (जाम्बिया)

note: Name for mhp
en: Balinese Malay
hi: बालीनी मलय

note: Inverted name for mhp
en: Malay, Balinese
hi: मलय, बालिनीज़

note: Name for mhq
en: Mandan
hi: मंडन

note: Name for mhr
en: Eastern Mari
hi: पूर्वी मारी

note: Inverted name for mhr
en: Mari, Eastern
hi: मारी, पूर्वी

note: Name for mhs
en: Buru (Indonesia)
hi: बुरु (इंडोनेशिया)

note: Name for mht
en: Mandahuaca
hi: मंदाहुआका

note: Name for mhu
en: Digaro-Mishmi
hi: दिगारो-मिश्मी

note: Name for mhw
en: Mbukushu
hi: म्बुकुशु

note: Name for mhx
en: Maru
hi: मारू

note: Name for mhy
en: Ma'anyan
hi: मन्यन

note: Name for mhz
en: Mor (Mor Islands)
hi: मोर (मोर द्वीप)

note: Name for mia
en: Miami
hi: मियामी

note: Name for mib
en: Atatláhuca Mixtec
hi: अतातलाहुका मिक्सटेक

note: Inverted name for mib
en: Mixtec, Atatláhuca
hi: मिक्सटेक, अटाट्लाहुका

note: Name for mic
en: Mi'kmaq
hi: मिकमैक

note: Name for mid
en: Mandaic
hi: मैंडेइक

note: Name for mie
en: Ocotepec Mixtec
hi: ओकोटेपेक मिक्सटेक

note: Inverted name for mie
en: Mixtec, Ocotepec
hi: मिक्सटेक, ओकोटेपेक

note: Name for mif
en: Mofu-Gudur
hi: मोफू-गुडूर

note: Name for mig
en: San Miguel El Grande Mixtec
hi: सैन मिगुएल एल ग्रांडे मिक्सटेक

note: Inverted name for mig
en: Mixtec, San Miguel El Grande
hi: मिक्सटेक, सैन मिगुएल एल ग्रांडे

note: Name for mih
en: Chayuco Mixtec
hi: चायुको मिक्सटेक

note: Inverted name for mih
en: Mixtec, Chayuco
hi: मिक्सटेक, चायुको

note: Name for mii
en: Chigmecatitlán Mixtec
hi: चिग्मेकाटिटलान मिक्सटेक

note: Inverted name for mii
en: Mixtec, Chigmecatitlán
hi: मिक्सटेक, चिग्मैकाटिट्लान

note: Name for mij
en: Abar
hi: अबर

note: Name for mik
en: Mikasuki
hi: मिकासुकी

note: Name for mil
en: Peñoles Mixtec
hi: पेनोल्स मिक्सटेक

note: Inverted name for mil
en: Mixtec, Peñoles
hi: मिक्सटेक, पेनोल्स

note: Name for mim
en: Alacatlatzala Mixtec
hi: अलाकाट्लत्ज़ाला मिक्सटेक

note: Inverted name for mim
en: Mixtec, Alacatlatzala
hi: मिक्सटेक, अलाकाट्लत्ज़ाला

note: Name for min
en: Minangkabau
hi: मिनांग्काबाउ

note: Name for mio
en: Pinotepa Nacional Mixtec
hi: पिनोटेपा नैशनल मिक्सटेको

note: Inverted name for mio
en: Mixtec, Pinotepa Nacional
hi: मिक्सटेक, पिनोटेपा नैशनल

note: Name for mip
en: Apasco-Apoala Mixtec
hi: अपास्को-अपोआला मिक्सटेक

note: Inverted name for mip
en: Mixtec, Apasco-Apoala
hi: मिक्सटेक, अपास्को-अपोआला

note: Name for miq
en: Mískito
hi: मिस्किटो

note: Name for mir
en: Isthmus Mixe
hi: इस्तमुस मिक्स

note: Inverted name for mir
en: Mixe, Isthmus
hi: मिक्से, इस्थमस

note: Name for mis
en: Uncoded languages
hi: अनकोडित भाषाएं

note: Name for mit
en: Southern Puebla Mixtec
hi: दक्षिणी प्यूब्ला मिक्सटेक

note: Inverted name for mit
en: Mixtec, Southern Puebla
hi: मिक्सटेक, दक्षिणी प्यूब्ला

note: Name for miu
en: Cacaloxtepec Mixtec
hi: कैकालोक्सटेपेक मिक्सटेक

note: Inverted name for miu
en: Mixtec, Cacaloxtepec
hi: मिक्सटेक, कैकालोक्सटेपेक

note: Name for miw
en: Akoye
hi: अकोय

note: Name for mix
en: Mixtepec Mixtec
hi: मिक्सटेपेक मिक्सटेक

note: Inverted name for mix
en: Mixtec, Mixtepec
hi: मिक्सटेक, मिक्सटेपेक

note: Name for miy
en: Ayutla Mixtec
hi: अयुतला मिक्सटेक

note: Inverted name for miy
en: Mixtec, Ayutla
hi: मिक्सटेक, अयुतला

note: Name for miz
en: Coatzospan Mixtec
hi: कोटज़ोस्पैन मिक्सटेक

note: Inverted name for miz
en: Mixtec, Coatzospan
hi: मिक्सटेक, कोटज़ोस्पैन

note: Name for mjb
en: Makalero
hi: मकालेरो

note: Name for mjc
en: San Juan Colorado Mixtec
hi: सैन जुआन कोलोराडो मिक्सटेक

note: Inverted name for mjc
en: Mixtec, San Juan Colorado
hi: मिक्सटेक, सैन जुआन कोलोराडो

note: Name for mjd
en: Northwest Maidu
hi: उत्तर पश्चिमी मैदु

note: Inverted name for mjd
en: Maidu, Northwest
hi: मैदु, उत्तरपश्चिम

note: Name for mje
en: Muskum
hi: मस्कुम

note: Name for mjg
en: Tu
hi: तु

note: Name for mjh
en: Mwera (Nyasa)
hi: म्वेरा (न्यासा)

note: Name for mji
en: Kim Mun
hi: किम मुन

note: Name for mjj
en: Mawak
hi: मवाक

note: Name for mjk
en: Matukar
hi: मटुकर

note: Name for mjl
en: Mandeali
hi: मंडेअली

note: Name for mjm
en: Medebur
hi: मेडबुर

note: Name for mjn
en: Ma (Papua New Guinea)
hi: मा (पापुआ न्यू गिनी)

note: Name for mjo
en: Malankuravan
hi: मालनकुरावन

note: Name for mjp
en: Malapandaram
hi: मालापंडारम

note: Name for mjq
en: Malaryan
hi: मलेरियन

note: Name for mjr
en: Malavedan
hi: मालवेदन

note: Name for mjs
en: Miship
hi: मिशिप

note: Name for mjt
en: Sauria Paharia
hi: सौरिया पहाड़िया

note: Name for mju
en: Manna-Dora
hi: मन्ना-डोरा

note: Name for mjv
en: Mannan
hi: मन्नान

note: Name for mjw
en: Karbi
hi: कार्बी

note: Name for mjx
en: Mahali
hi: महली

note: Name for mjy
en: Mahican
hi: महिकन

note: Name for mjz
en: Majhi
hi: माझी

note: Name for mka
en: Mbre
hi: एम्ब्रे

note: Name for mkb
en: Mal Paharia
hi: माल पहाड़िया

note: Name for mkc
en: Siliput
hi: सिलिपुट

note: Name for mkd
en: Macedonian
hi: मकदूनियाई

note: Name for mke
en: Mawchi
hi: मावची

note: Name for mkf
en: Miya
hi: मिया

note: Name for mkg
en: Mak (China)
hi: माक (चीन)

note: Name for mki
en: Dhatki
hi: धतकी

note: Name for mkj
en: Mokilese
hi: मोकिलिस

note: Name for mkk
en: Byep
hi: बायेप

note: Name for mkl
en: Mokole
hi: मोकोले

note: Name for mkm
en: Moklen
hi: मोकलेन

note: Name for mkn
en: Kupang Malay
hi: कुपांग मलय

note: Inverted name for mkn
en: Malay, Kupang
hi: मलय, कुपांग

note: Name for mko
en: Mingang Doso
hi: मिंगांग दोसो

note: Name for mkp
en: Moikodi
hi: मोइकोडी

note: Name for mkq
en: Bay Miwok
hi: बे मिवोक

note: Inverted name for mkq
en: Miwok, Bay
hi: मिवोक, खाड़ी

note: Name for mkr
en: Malas
hi: मालास

note: Name for mks
en: Silacayoapan Mixtec
hi: सिलाकायोपन मिक्सटेक

note: Inverted name for mks
en: Mixtec, Silacayoapan
hi: मिक्सटेक, सिलाकायोआपन

note: Name for mkt
en: Vamale
hi: वामले

note: Name for mku
en: Konyanka Maninka
hi: कोन्यांका मनिंका

note: Inverted name for mku
en: Maninka, Konyanka
hi: मनिंका, कोन्यांका

note: Name for mkv
en: Mafea
hi: माफिया

note: Name for mkw
en: Kituba (Congo)
hi: कितुबा (कांगो)

note: Name for mkx
en: Kinamiging Manobo
hi: किनामिकिंग मनोबो

note: Inverted name for mkx
en: Manobo, Kinamiging
hi: मनोबो, किनामिगिंग

note: Name for mky
en: East Makian
hi: पूर्वी माकियान

note: Inverted name for mky
en: Makian, East
hi: माकियान, पूर्व

note: Name for mkz
en: Makasae
hi: मकासे

note: Name for mla
en: Malo
hi: मलो

note: Name for mlb
en: Mbule
hi: म्बुले

note: Name for mlc
en: Cao Lan
hi: काओ लान

note: Name for mle
en: Manambu
hi: मनाम्बु

note: Name for mlf
en: Mal
hi: मल

note: Name for mlg
en: Malagasy
hi: मालागासी

note: Name for mlh
en: Mape
hi: मैप

note: Name for mli
en: Malimpung
hi: मालिम्पुंग

note: Name for mlj
en: Miltu
hi: मिल्टू

note: Name for mlk
en: Ilwana
hi: इल्वाना

note: Name for mll
en: Malua Bay
hi: मलुआ खाड़ी

note: Name for mlm
en: Mulam
hi: मुलाम

note: Name for mln
en: Malango
hi: मलंगो

note: Name for mlo
en: Mlomp
hi: म्लोम्प

note: Name for mlp
en: Bargam
hi: बरगाम

note: Name for mlq
en: Western Maninkakan
hi: पश्चिमी मणिंकाकन

note: Inverted name for mlq
en: Maninkakan, Western
hi: मणिंकाकन, पश्चिमी

note: Name for mlr
en: Vame
hi: वेम

note: Name for mls
en: Masalit
hi: मसालिट

note: Name for mlt
en: Maltese
hi: मोलतिज़

note: Name for mlu
en: To'abaita
hi: तोबैता

note: Name for mlv
en: Motlav
hi: मोटलाव

note: Name for mlw
en: Moloko
hi: मोलोको

note: Name for mlx
en: Malfaxal
hi: मालफैक्सल

note: Name for mlz
en: Malaynon
hi: मलैनोन

note: Name for mma
en: Mama
hi: मामा

note: Name for mmb
en: Momina
hi: मोमिना

note: Name for mmc
en: Michoacán Mazahua
hi: मिचोआकेन माज़हुआ

note: Inverted name for mmc
en: Mazahua, Michoacán
hi: माज़हुआ, मिचोआकेन

note: Name for mmd
en: Maonan
hi: मौनान

note: Name for mme
en: Mae
hi: माए

note: Name for mmf
en: Mundat
hi: मुंडत

note: Name for mmg
en: North Ambrym
hi: उत्तर एम्ब्रिम

note: Inverted name for mmg
en: Ambrym, North
hi: एम्ब्रीम, उत्तर

note: Name for mmh
en: Mehináku
hi: मेहिनाकु

note: Name for mmi
en: Musar
hi: मुसर

note: Name for mmj
en: Majhwar
hi: मझवार

note: Name for mmk
en: Mukha-Dora
hi: मुखा-डोरा

note: Name for mml
en: Man Met
hi: मैन मेट

note: Name for mmm
en: Maii
hi: माउ

note: Name for mmn
en: Mamanwa
hi: ममनवा

note: Name for mmo
en: Mangga Buang
hi: मंगगा बुआंग

note: Inverted name for mmo
en: Buang, Mangga
hi: बुआंग, मंगागा

note: Name for mmp
en: Siawi
hi: सियावी

note: Name for mmq
en: Musak
hi: मुसक

note: Name for mmr
en: Western Xiangxi Miao
hi: पश्चिमी जियांगज़ी मियाओ

note: Inverted name for mmr
en: Miao, Western Xiangxi
hi: मियाओ, पश्चिमी ज़ियांग्शी

note: Name for mmt
en: Malalamai
hi: मलालामाई

note: Name for mmu
en: Mmaala
hi: ममाला

note: Name for mmv
en: Miriti
hi: मिरीति

note: Name for mmw
en: Emae
hi: ईमाई

note: Name for mmx
en: Madak
hi: मदक

note: Name for mmy
en: Migaama
hi: मिगामा

note: Name for mmz
en: Mabaale
hi: मबाले

note: Name for mna
en: Mbula
hi: म्बुला

note: Name for mnb
en: Muna
hi: मुना

note: Name for mnc
en: Manchu
hi: मांचू

note: Name for mnd
en: Mondé
hi: मोंडे

note: Name for mne
en: Naba
hi: नाबा

note: Name for mnf
en: Mundani
hi: मुंडानी

note: Name for mng
en: Eastern Mnong
hi: पूर्वी मनॉन्ग

note: Inverted name for mng
en: Mnong, Eastern
hi: म्नोंग, पूर्वी

note: Name for mnh
en: Mono (Democratic Republic of Congo)
hi: मोनो (कांगो लोकतांत्रिक गणराज्य)

note: Name for mni
en: Manipuri
hi: मणिपुरी

note: Name for mnj
en: Munji
hi: मुंजी

note: Name for mnk
en: Mandinka
hi: मंडिंका

note: Name for mnl
en: Tiale
hi: टियाले

note: Name for mnm
en: Mapena
hi: मापेना

note: Name for mnn
en: Southern Mnong
hi: दक्षिणी म्नोंग

note: Inverted name for mnn
en: Mnong, Southern
hi: म्नोंग, दक्षिणी

note: Name for mnp
en: Min Bei Chinese
hi: मिन बेई चीनी

note: Inverted name for mnp
en: Chinese, Min Bei
hi: चीनी, मिन बेई

note: Name for mnq
en: Minriq
hi: मिनरिक

note: Name for mnr
en: Mono (USA)
hi: मोनो (USA)

note: Name for mns
en: Mansi
hi: मानसी

note: Name for mnu
en: Mer
hi: मेर

note: Name for mnv
en: Rennell-Bellona
hi: रेनेल-बेलोना

note: Name for mnw
en: Mon
hi: मोन

note: Name for mnx
en: Manikion
hi: मनिकियोन

note: Name for mny
en: Manyawa
hi: मान्यावा

note: Name for mnz
en: Moni
hi: मोनी

note: Name for moa
en: Mwan
hi: मवां

note: Name for moc
en: Mocoví
hi: मोकोवि

note: Name for mod
en: Mobilian
hi: मोबिलियन

note: Name for moe
en: Innu
hi: इन्नु

note: Name for mog
en: Mongondow
hi: मोंगोंडो

note: Name for moh
en: Mohawk
hi: मोहौक

note: Name for moi
en: Mboi
hi: म्बोइ

note: Name for moj
en: Monzombo
hi: मोनज़ोम्बो

note: Name for mok
en: Morori
hi: मोरोरी

note: Name for mom
en: Mangue
hi: मंगू

note: Name for mon
en: Mongolian
hi: मंगोलियाई

note: Name for moo
en: Monom
hi: मोनोम

note: Name for mop
en: Mopán Maya
hi: मोपन माया

note: Name for moq
en: Mor (Bomberai Peninsula)
hi: मोर (बोम्बराई प्रायद्वीप)

note: Name for mor
en: Moro
hi: मोरो

note: Name for mos
en: Mossi
hi: मोसी

note: Name for mot
en: Barí
hi: बरी

note: Name for mou
en: Mogum
hi: मोगम

note: Name for mov
en: Mohave
hi: मोहावे

note: Name for mow
en: Moi (Congo)
hi: मोई (कांगो)

note: Name for mox
en: Molima
hi: मोलिमा

note: Name for moy
en: Shekkacho
hi: शेक्काचो

note: Name for moz
en: Mukulu
hi: मुकुलु

note: Name for mpa
en: Mpoto
hi: म्पोतो

note: Name for mpb
en: Malak Malak
hi: मलक मलक

note: Name for mpc
en: Mangarrayi
hi: मंगरराय

note: Name for mpd
en: Machinere
hi: मचिनेरे

note: Name for mpe
en: Majang
hi: माजंग

note: Name for mpg
en: Marba
hi: मारबा

note: Name for mph
en: Maung
hi: माउंग

note: Name for mpi
en: Mpade
hi: म्पदे

note: Name for mpj
en: Martu Wangka
hi: मार्तु वांग्का

note: Name for mpk
en: Mbara (Chad)
hi: म्बारा (चाड)

note: Name for mpl
en: Middle Watut
hi: मध्य वाटुत

note: Inverted name for mpl
en: Watut, Middle
hi: वॉटुत, मध्य

note: Name for mpm
en: Yosondúa Mixtec
hi: योसोंडुआ मिक्सटेक

note: Inverted name for mpm
en: Mixtec, Yosondúa
hi: मिक्सटेक, योसोंडुआ

note: Name for mpn
en: Mindiri
hi: मिंदिरी

note: Name for mpo
en: Miu
hi: मिऊ

note: Name for mpp
en: Migabac
hi: मिगाबैक

note: Name for mpq
en: Matís
hi: मैटिस

note: Name for mpr
en: Vangunu
hi: वांगुनु

note: Name for mps
en: Dadibi
hi: ददिबी

note: Name for mpt
en: Mian
hi: मियां

note: Name for mpu
en: Makuráp
hi: मकुरैप

note: Name for mpv
en: Mungkip
hi: मुंगकिप

note: Name for mpw
en: Mapidian
hi: मैपिडियन

note: Name for mpx
en: Misima-Panaeati
hi: मिसिमा-पनाएती

note: Name for mpy
en: Mapia
hi: मैपिया

note: Name for mpz
en: Mpi
hi: म्पि

note: Name for mqa
en: Maba (Indonesia)
hi: माबा (इंडोनेशिया)

note: Name for mqb
en: Mbuko
hi: म्बुको

note: Name for mqc
en: Mangole
hi: मंगोले

note: Name for mqe
en: Matepi
hi: मटेपी

note: Name for mqf
en: Momuna
hi: मोमुना

note: Name for mqg
en: Kota Bangun Kutai Malay
hi: कोटा बांगुन कुताई मलय

note: Inverted name for mqg
en: Malay, Kota Bangun Kutai
hi: मलय, कोटा बांगुन कुताई

note: Name for mqh
en: Tlazoyaltepec Mixtec
hi: त्लाज़ोयाल्टेपेक मिक्सटेक

note: Inverted name for mqh
en: Mixtec, Tlazoyaltepec
hi: मिक्सटेक, त्लाज़ोयाल्टेपेक

note: Name for mqi
en: Mariri
hi: मरीरि

note: Name for mqj
en: Mamasa
hi: मामासा

note: Name for mqk
en: Rajah Kabunsuwan Manobo
hi: राजा कबुनसुवान मानोबो

note: Inverted name for mqk
en: Manobo, Rajah Kabunsuwan
hi: मानोबो, राजा कबुनसुवान

note: Name for mql
en: Mbelime
hi: म्बेलिमे

note: Name for mqm
en: South Marquesan
hi: दक्षिण मार्क्वेसन

note: Inverted name for mqm
en: Marquesan, South
hi: मार्क्वेसन, दक्षिण

note: Name for mqn
en: Moronene
hi: मोरोनीन

note: Name for mqo
en: Modole
hi: मोडोले

note: Name for mqp
en: Manipa
hi: मनीपा

note: Name for mqq
en: Minokok
hi: मिनोकोक

note: Name for mqr
en: Mander
hi: मंदर

note: Name for mqs
en: West Makian
hi: पश्चिम माकियान

note: Inverted name for mqs
en: Makian, West
hi: माकियान, पश्चिम

note: Name for mqt
en: Mok
hi: मोक

note: Name for mqu
en: Mandari
hi: मांदरी

note: Name for mqv
en: Mosimo
hi: मोसिमो

note: Name for mqw
en: Murupi
hi: मुरुपी

note: Name for mqx
en: Mamuju
hi: मामूजू

note: Name for mqy
en: Manggarai
hi: मंगराई

note: Name for mqz
en: Pano
hi: पानो

note: Name for mra
en: Mlabri
hi: म्लाबरी

note: Name for mrb
en: Marino
hi: मैरिनो

note: Name for mrc
en: Maricopa
hi: मैरिकोपा

note: Name for mrd
en: Western Magar
hi: पश्चिमी मगर

note: Inverted name for mrd
en: Magar, Western
hi: मगर, पश्चिमी

note: Name for mre
en: Martha's Vineyard Sign Language
hi: मार्था वाइनयार्ड सांकेतिक भाषा

note: Name for mrf
en: Elseng
hi: एल्सेंग

note: Name for mrg
en: Mising
hi: मिसिंग

note: Name for mrh
en: Mara Chin
hi: मारा चिन

note: Inverted name for mrh
en: Chin, Mara
hi: चिन, मारा

note: Name for mri
en: Maori
hi: मेओरी

note: Name for mrj
en: Western Mari
hi: पश्चिमी मारी

note: Inverted name for mrj
en: Mari, Western
hi: मारी, पश्चिमी

note: Name for mrk
en: Hmwaveke
hi: ह्मवेवके

note: Name for mrl
en: Mortlockese
hi: मोर्टलॉकीज़

note: Name for mrm
en: Merlav
hi: मेर्लाव

note: Name for mrn
en: Cheke Holo
hi: चेक होलो

note: Name for mro
en: Mru
hi: मृ

note: Name for mrp
en: Morouas
hi: मोरौआस

note: Name for mrq
en: North Marquesan
hi: उत्तर मार्केसन

note: Inverted name for mrq
en: Marquesan, North
hi: मार्केसन, उत्तर

note: Name for mrr
en: Maria (India)
hi: मारिया (भारत)

note: Name for mrs
en: Maragus
hi: मैरागुस

note: Name for mrt
en: Marghi Central
hi: मार्घी सेंट्रल

note: Name for mru
en: Mono (Cameroon)
hi: मोनो (कैमरून)

note: Name for mrv
en: Mangareva
hi: मंगरेवा

note: Name for mrw
en: Maranao
hi: मारानाओ

note: Name for mrx
en: Maremgi
hi: मारेमगी

note: Name for mry
en: Mandaya
hi: मांडया

note: Name for mrz
en: Marind
hi: मैरिंड

note: Name for msa
en: Malay (macrolanguage)
hi: मलय (मैक्रोभाषा)

note: Name for msb
en: Masbatenyo
hi: मस्बाटेन्यो

note: Name for msc
en: Sankaran Maninka
hi: शंकरन मणिन्का

note: Inverted name for msc
en: Maninka, Sankaran
hi: मनिंका, शंकरन

note: Name for msd
en: Yucatec Maya Sign Language
hi: युकाटेक माया सांकेतिक भाषा

note: Name for mse
en: Musey
hi: मुसे

note: Name for msf
en: Mekwei
hi: मेकवेई

note: Name for msg
en: Moraid
hi: मोरेड

note: Name for msh
en: Masikoro Malagasy
hi: मासिकोरो मालागासी

note: Inverted name for msh
en: Malagasy, Masikoro
hi: मालागासी, मासिकोरो

note: Name for msi
en: Sabah Malay
hi: सबा मलय

note: Inverted name for msi
en: Malay, Sabah
hi: मलय, सबा

note: Name for msj
en: Ma (Democratic Republic of Congo)
hi: मा (कांगो लोकतांत्रिक गणराज्य)

note: Name for msk
en: Mansaka
hi: मनसाका

note: Name for msl
en: Molof
hi: मोलोफ

note: Name for msm
en: Agusan Manobo
hi: अगुसन मनोबो

note: Inverted name for msm
en: Manobo, Agusan
hi: मानोबो, अगुसन

note: Name for msn
en: Vurës
hi: वुरेस

note: Name for mso
en: Mombum
hi: मोम्बम

note: Name for msp
en: Maritsauá
hi: मैरिटसौआ

note: Name for msq
en: Caac
hi: काक

note: Name for msr
en: Mongolian Sign Language
hi: मंगोलियाई सांकेतिक भाषा

note: Name for mss
en: West Masela
hi: पश्चिम मसेला

note: Inverted name for mss
en: Masela, West
hi: मसेला, पश्चिम

note: Name for msu
en: Musom
hi: मुसोम

note: Name for msv
en: Maslam
hi: मसलम

note: Name for msw
en: Mansoanka
hi: मनसोंका

note: Name for msx
en: Moresada
hi: मोरेसाडा

note: Name for msy
en: Aruamu
hi: अरुयामु

note: Name for msz
en: Momare
hi: मोमरे

note: Name for mta
en: Cotabato Manobo
hi: कोटाबेटो मनोबो

note: Inverted name for mta
en: Manobo, Cotabato
hi: मानोबो, कोटाबेटो

note: Name for mtb
en: Anyin Morofo
hi: एनीइन मोरोफो

note: Name for mtc
en: Munit
hi: मुनित

note: Name for mtd
en: Mualang
hi: मुआलांग

note: Name for mte
en: Mono (Solomon Islands)
hi: मोनो (सोलोमन द्वीप)

note: Name for mtf
en: Murik (Papua New Guinea)
hi: मुरिक (पापुआ न्यू गिनी)

note: Name for mtg
en: Una
hi: ऊना

note: Name for mth
en: Munggui
hi: मुंगगुई

note: Name for mti
en: Maiwa (Papua New Guinea)
hi: माईवा (पापुआ न्यू गिनी)

note: Name for mtj
en: Moskona
hi: मॉस्कोना

note: Name for mtk
en: Mbe'
hi: म्बे

note: Name for mtl
en: Montol
hi: मोंटोल

note: Name for mtm
en: Mator
hi: मेटोर

note: Name for mtn
en: Matagalpa
hi: मेटागल्पा

note: Name for mto
en: Totontepec Mixe
hi: टोटोंटेपेक मिक्स

note: Inverted name for mto
en: Mixe, Totontepec
hi: मिक्से, टोटोंटेपेक

note: Name for mtp
en: Wichí Lhamtés Nocten
hi: विची ल्हामटेस नोक्टेन

note: Name for mtq
en: Muong
hi: मुओंग

note: Name for mtr
en: Mewari
hi: मेवाड़ी

note: Name for mts
en: Yora
hi: योरा

note: Name for mtt
en: Mota
hi: मोटा

note: Name for mtu
en: Tututepec Mixtec
hi: टुटुटेपेक मिक्सटेक

note: Inverted name for mtu
en: Mixtec, Tututepec
hi: मिक्सटेक, टुटुटेपेक

note: Name for mtv
en: Asaro'o
hi: असारू

note: Name for mtw
en: Southern Binukidnon
hi: दक्षिणी बिनुकिदनोन

note: Inverted name for mtw
en: Binukidnon, Southern
hi: बिनुकिदनोन, दक्षिणी

note: Name for mtx
en: Tidaá Mixtec
hi: टिडा मिक्सटेक

note: Inverted name for mtx
en: Mixtec, Tidaá
hi: मिक्सटेक, टिडा

note: Name for mua
en: Mundang
hi: मुंडांग

note: Name for mub
en: Mubi
hi: मुबी

note: Name for muc
en: Ajumbu
hi: अजुम्बु

note: Name for mud
en: Mednyj Aleut
hi: मेडनीज अलेउत

note: Inverted name for mud
en: Aleut, Mednyj
hi: अलेउत, मेडनीज

note: Name for mue
en: Media Lengua
hi: मीडिया लेंगुआ

note: Name for mug
en: Musgu
hi: मुस्गू

note: Name for muh
en: Mündü
hi: मुंडू

note: Name for mui
en: Musi
hi: मूसी

note: Name for muj
en: Mabire
hi: माबिरे

note: Name for muk
en: Mugom
hi: मुगोम

note: Name for mul
en: Multiple languages
hi: कई भाषाएं

note: Name for mum
en: Maiwala
hi: मैवाला

note: Name for muo
en: Nyong
hi: न्योंग

note: Name for mup
en: Malvi
hi: मालवी

note: Name for muq
en: Eastern Xiangxi Miao
hi: पूर्वी जियांग्शी मियाओ

note: Inverted name for muq
en: Miao, Eastern Xiangxi
hi: मियाओ, पूर्वी जियांगज़ी

note: Name for mur
en: Murle
hi: मुरले

note: Name for mus
en: Creek
hi: क्रीक

note: Name for mut
en: Western Muria
hi: पश्चिमी मुरिया

note: Inverted name for mut
en: Muria, Western
hi: मुरिया, पश्चिमी

note: Name for muu
en: Yaaku
hi: याकू

note: Name for muv
en: Muthuvan
hi: मुथुवन

note: Name for mux
en: Bo-Ung
hi: बो-उंग

note: Name for muy
en: Muyang
hi: मुयांग

note: Name for muz
en: Mursi
hi: मुर्सी

note: Name for mva
en: Manam
hi: मनाम

note: Name for mvb
en: Mattole
hi: मटोल

note: Name for mvd
en: Mamboru
hi: माम्बोरू

note: Name for mve
en: Marwari (Pakistan)
hi: मारवाड़ी (पाकिस्तान)

note: Name for mvf
en: Peripheral Mongolian
hi: परिधीय मंगोलियाई

note: Inverted name for mvf
en: Mongolian, Peripheral
hi: मंगोलियाई, परिधीय

note: Name for mvg
en: Yucuañe Mixtec
hi: युकुआने मिक्सटेक

note: Inverted name for mvg
en: Mixtec, Yucuañe
hi: मिक्सटेक, युकुने

note: Name for mvh
en: Mulgi
hi: मुल्गी

note: Name for mvi
en: Miyako
hi: मियाको

note: Name for mvk
en: Mekmek
hi: मेकमेक

note: Name for mvl
en: Mbara (Australia)
hi: म्बारा (ऑस्ट्रेलिया)

note: Name for mvn
en: Minaveha
hi: मिनावेहा

note: Name for mvo
en: Marovo
hi: मैरोवो

note: Name for mvp
en: Duri
hi: दुरी

note: Name for mvq
en: Moere
hi: मोरे

note: Name for mvr
en: Marau
hi: मराऊ

note: Name for mvs
en: Massep
hi: मासेप

note: Name for mvt
en: Mpotovoro
hi: म्पोतोवोरो

note: Name for mvu
en: Marfa
hi: मार्फ़ा

note: Name for mvv
en: Tagal Murut
hi: टैगल मुरुट

note: Inverted name for mvv
en: Murut, Tagal
hi: मुरुट, टैगल

note: Name for mvw
en: Machinga
hi: माचिंगा

note: Name for mvx
en: Meoswar
hi: म्योस्वर

note: Name for mvy
en: Indus Kohistani
hi: सिंधु कोहिस्तानी

note: Inverted name for mvy
en: Kohistani, Indus
hi: कोहिस्तानी, सिंधु

note: Name for mvz
en: Mesqan
hi: मेस्कान

note: Name for mwa
en: Mwatebu
hi: म्वातेबू

note: Name for mwb
en: Juwal
hi: जुवाल

note: Name for mwc
en: Are
hi: अरे

note: Name for mwe
en: Mwera (Chimwera)
hi: म्वेरा (चिम्वेरा)

note: Name for mwf
en: Murrinh-Patha
hi: मुरिन्ह-पाठा

note: Name for mwg
en: Aiklep
hi: ऐकलेप

note: Name for mwh
en: Mouk-Aria
hi: मौक-एरिया

note: Name for mwi
en: Labo
hi: लेबो

note: Name for mwk
en: Kita Maninkakan
hi: किता मनिंककन

note: Inverted name for mwk
en: Maninkakan, Kita
hi: मणिंकाकन, किता

note: Name for mwl
en: Mirandese
hi: मिरांडीज़

note: Name for mwm
en: Sar
hi: सार

note: Name for mwn
en: Nyamwanga
hi: न्याम्वांगा

note: Name for mwo
en: Central Maewo
hi: मध्य मेवो

note: Inverted name for mwo
en: Maewo, Central
hi: माएवो, मध्य

note: Name for mwp
en: Kala Lagaw Ya
hi: काला लागौ हां

note: Name for mwq
en: Mün Chin
hi: मुन चिन

note: Inverted name for mwq
en: Chin, Mün
hi: चिन, मुन

note: Name for mwr
en: Marwari
hi: मारवाड़ी

note: Name for mws
en: Mwimbi-Muthambi
hi: मविम्बी-मुथम्बी

note: Name for mwt
en: Moken
hi: मोकेन

note: Name for mwu
en: Mittu
hi: मिट्ठू

note: Name for mwv
en: Mentawai
hi: मेंतवाई

note: Name for mww
en: Hmong Daw
hi: हमोंग डॉ

note: Name for mwz
en: Moingi
hi: मोइन्गी

note: Name for mxa
en: Northwest Oaxaca Mixtec
hi: नॉर्थवेस्ट ओक्साका मिक्सटेक

note: Inverted name for mxa
en: Mixtec, Northwest Oaxaca
hi: मिक्सटेक, उत्तर पश्चिमी ओक्साका

note: Name for mxb
en: Tezoatlán Mixtec
hi: तेज़ोअटलान मिक्सटेक

note: Inverted name for mxb
en: Mixtec, Tezoatlán
hi: मिक्सटेक, तेजोअटलान

note: Name for mxc
en: Manyika
hi: मंयिका

note: Name for mxd
en: Modang
hi: मोदांग

note: Name for mxe
en: Mele-Fila
hi: मेले-फिला

note: Name for mxf
en: Malgbe
hi: माल्गबे

note: Name for mxg
en: Mbangala
hi: म्बांगला

note: Name for mxh
en: Mvuba
hi: म्वुबा

note: Name for mxi
en: Mozarabic
hi: मोजरैबिक

note: Name for mxj
en: Miju-Mishmi
hi: मिजु-मिश्मी

note: Name for mxk
en: Monumbo
hi: मोनुम्बो

note: Name for mxl
en: Maxi Gbe
hi: मैक्सी ग्बे

note: Inverted name for mxl
en: Gbe, Maxi
hi: ग्बे, मैक्सी

note: Name for mxm
en: Meramera
hi: मेरामेरा

note: Name for mxn
en: Moi (Indonesia)
hi: मोई (इंडोनेशिया)

note: Name for mxo
en: Mbowe
hi: म्बोवे

note: Name for mxp
en: Tlahuitoltepec Mixe
hi: त्लाहुइटोल्टेपेक मिक्स

note: Inverted name for mxp
en: Mixe, Tlahuitoltepec
hi: मिक्से, त्लाहुइतोल्टेपेक

note: Name for mxq
en: Juquila Mixe
hi: जुक्विला मिक्स

note: Inverted name for mxq
en: Mixe, Juquila
hi: मिक्से, जुक्विला

note: Name for mxr
en: Murik (Malaysia)
hi: मुरिक (मलेशिया)

note: Name for mxs
en: Huitepec Mixtec
hi: ह्यूटेपेक मिक्सटेक

note: Inverted name for mxs
en: Mixtec, Huitepec
hi: मिक्सटेक, ह्यूटेपेक

note: Name for mxt
en: Jamiltepec Mixtec
hi: जमील्टेपेक मिक्सटेक

note: Inverted name for mxt
en: Mixtec, Jamiltepec
hi: मिक्सटेक, जामिल्टेपेक

note: Name for mxu
en: Mada (Cameroon)
hi: माडा (कैमरून)

note: Name for mxv
en: Metlatónoc Mixtec
hi: मेटलैटोनॉक मिक्सटेक

note: Inverted name for mxv
en: Mixtec, Metlatónoc
hi: मिक्सटेक, मेटलैटोनॉक

note: Name for mxw
en: Namo
hi: नमो

note: Name for mxx
en: Mahou
hi: महोउ

note: Name for mxy
en: Southeastern Nochixtlán Mixtec
hi: दक्षिणपूर्वी नोचिक्सटलान मिक्सटेक

note: Inverted name for mxy
en: Mixtec, Southeastern Nochixtlán
hi: मिक्सटेक, दक्षिणपूर्वी नॉचिक्सटलान

note: Name for mxz
en: Central Masela
hi: मध्य मासेला

note: Inverted name for mxz
en: Masela, Central
hi: मासेला, मध्य

note: Name for mya
en: Burmese
hi: बर्मी

note: Name for myb
en: Mbay
hi: म्बेय

note: Name for myc
en: Mayeka
hi: मायेका

note: Name for mye
en: Myene
hi: मायेन

note: Name for myf
en: Bambassi
hi: बंबासी

note: Name for myg
en: Manta
hi: मंटा

note: Name for myh
en: Makah
hi: मका

note: Name for myj
en: Mangayat
hi: मंगायत

note: Name for myk
en: Mamara Senoufo
hi: ममारा सेनौफो

note: Inverted name for myk
en: Senoufo, Mamara
hi: सेनोफ़ो, ममारा

note: Name for myl
en: Moma
hi: मोमा

note: Name for mym
en: Me'en
hi: मीन

note: Name for myo
en: Anfillo
hi: एनफ़िलो

note: Name for myp
en: Pirahã
hi: पिरहा

note: Name for myr
en: Muniche
hi: म्यूनिख

note: Name for mys
en: Mesmes
hi: मेस्मेस

note: Name for myu
en: Mundurukú
hi: मुंडुरुकु

note: Name for myv
en: Erzya
hi: एर्ज़या

note: Name for myw
en: Muyuw
hi: म्युउव

note: Name for myx
en: Masaaba
hi: मसाबा

note: Name for myy
en: Macuna
hi: मैकुना

note: Name for myz
en: Classical Mandaic
hi: शास्त्रीय मांडिक

note: Inverted name for myz
en: Mandaic, Classical
hi: मांडिक, शास्त्रीय

note: Name for mza
en: Santa María Zacatepec Mixtec
hi: सांता मारिया ज़ाकाटेपेक मिक्सटेक

note: Inverted name for mza
en: Mixtec, Santa María Zacatepec
hi: मिक्सटेक, सांता मारिया ज़ाकाटेपेक

note: Name for mzb
en: Tumzabt
hi: तुमज़ब्त

note: Name for mzc
en: Madagascar Sign Language
hi: मेडागास्कर सांकेतिक भाषा

note: Name for mzd
en: Malimba
hi: मालिम्बा

note: Name for mze
en: Morawa
hi: मोरावा

note: Name for mzg
en: Monastic Sign Language
hi: मठवासी सांकेतिक भाषा

note: Name for mzh
en: Wichí Lhamtés Güisnay
hi: विची ल्हामटेस गुइस्ने

note: Name for mzi
en: Ixcatlán Mazatec
hi: इक्सकैटलान माजेटेक

note: Inverted name for mzi
en: Mazatec, Ixcatlán
hi: माज़टेक, इक्सकाटलान

note: Name for mzj
en: Manya
hi: मान्या

note: Name for mzk
en: Nigeria Mambila
hi: नाइजीरिया मम्बिला

note: Inverted name for mzk
en: Mambila, Nigeria
hi: मम्बिला, नाइजीरिया

note: Name for mzl
en: Mazatlán Mixe
hi: माजात्लान मिक्स

note: Inverted name for mzl
en: Mixe, Mazatlán
hi: मिक्से, मजाल्टान

note: Name for mzm
en: Mumuye
hi: मुमुये

note: Name for mzn
en: Mazanderani
hi: माज़ंदरानी

note: Name for mzo
en: Matipuhy
hi: मतिपुही

note: Name for mzp
en: Movima
hi: मोविमा

note: Name for mzq
en: Mori Atas
hi: मोरी अतास

note: Name for mzr
en: Marúbo
hi: मारुबो

note: Name for mzs
en: Macanese
hi: मैकनीज़

note: Name for mzt
en: Mintil
hi: मिन्टिल

note: Name for mzu
en: Inapang
hi: इनापांग

note: Name for mzv
en: Manza
hi: मांज़ा

note: Name for mzw
en: Deg
hi: देग

note: Name for mzx
en: Mawayana
hi: मवायाना

note: Name for mzy
en: Mozambican Sign Language
hi: मोज़ाम्बिकन सांकेतिक भाषा

note: Name for mzz
en: Maiadomu
hi: मायाडोमु

note: Name for naa
en: Namla
hi: नामला

note: Name for nab
en: Southern Nambikuára
hi: दक्षिणी नांबिकुआरा

note: Inverted name for nab
en: Nambikuára, Southern
hi: नंबिकुआरा, दक्षिणी

note: Name for nac
en: Narak
hi: नरक

note: Name for nae
en: Naka'ela
hi: नकाएला

note: Name for naf
en: Nabak
hi: नबाक

note: Name for nag
en: Naga Pidgin
hi: नागा पिजिन

note: Name for naj
en: Nalu
hi: नलू

note: Name for nak
en: Nakanai
hi: नकनाई

note: Name for nal
en: Nalik
hi: नालिक

note: Name for nam
en: Ngan'gityemerri
hi: नगनगित्येमेरी

note: Name for nan
en: Min Nan Chinese
hi: मिन नान चीनी

note: Inverted name for nan
en: Chinese, Min Nan
hi: चीनी, मिन नान

note: Name for nao
en: Naaba
hi: नाबा

note: Name for nap
en: Neapolitan
hi: नियपोलिटन

note: Name for naq
en: Khoekhoe
hi: खोइखो

note: Name for nar
en: Iguta
hi: इगुटा

note: Name for nas
en: Naasioi
hi: नासिओइ

note: Name for nat
en: Ca̱hungwa̱rya̱
hi: कैहंग्वा̱र्या̱

note: Name for nau
en: Nauru
hi: नौरु

note: Name for nav
en: Navajo
hi: नावाजो

note: Name for naw
en: Nawuri
hi: नवुरी

note: Name for nax
en: Nakwi
hi: नकवी

note: Name for nay
en: Ngarrindjeri
hi: नगारिंदजेरी

note: Name for naz
en: Coatepec Nahuatl
hi: कोटेपेक नहुआट्ल

note: Inverted name for naz
en: Nahuatl, Coatepec
hi: नहुआट्ल, कोटेपेक

note: Name for nba
en: Nyemba
hi: न्येम्बा

note: Name for nbb
en: Ndoe
hi: न्डो

note: Name for nbc
en: Chang Naga
hi: चांग नागा

note: Inverted name for nbc
en: Naga, Chang
hi: नागा, चांग

note: Name for nbd
en: Ngbinda
hi: न्गबिंदा

note: Name for nbe
en: Konyak Naga
hi: कोन्याक नागा

note: Inverted name for nbe
en: Naga, Konyak
hi: नागा, कोन्याक

note: Name for nbg
en: Nagarchal
hi: नगरचाल

note: Name for nbh
en: Ngamo
hi: न्गामो

note: Name for nbi
en: Mao Naga
hi: माओ नागा

note: Inverted name for nbi
en: Naga, Mao
hi: नागा, माओ

note: Name for nbj
en: Ngarinyman
hi: नगारिनिमन

note: Name for nbk
en: Nake
hi: नाके

note: Name for nbl
en: South Ndebele
hi: दक्षिण नडेबेले

note: Inverted name for nbl
en: Ndebele, South
hi: नडेबेले, दक्षिण

note: Name for nbm
en: Ngbaka Ma'bo
hi: न्गबका माबो

note: Name for nbn
en: Kuri
hi: कुरी

note: Name for nbo
en: Nkukoli
hi: न्कुकोली

note: Name for nbp
en: Nnam
hi: न्नाम

note: Name for nbq
en: Nggem
hi: न्ग्गेम

note: Name for nbr
en: Numana
hi: नुमाना

note: Name for nbs
en: Namibian Sign Language
hi: नामीबियाई सांकेतिक भाषा

note: Name for nbt
en: Na
hi: ना

note: Name for nbu
en: Rongmei Naga
hi: रोंगमे नागा

note: Inverted name for nbu
en: Naga, Rongmei
hi: नागा, रोंगमे

note: Name for nbv
en: Ngamambo
hi: नगामाम्बो

note: Name for nbw
en: Southern Ngbandi
hi: दक्षिणी नगबंदी

note: Inverted name for nbw
en: Ngbandi, Southern
hi: न्गबन्दि, दक्षिणी

note: Name for nby
en: Ningera
hi: निंगेरा

note: Name for nca
en: Iyo
hi: इयो

note: Name for ncb
en: Central Nicobarese
hi: मध्य निकोबारी

note: Inverted name for ncb
en: Nicobarese, Central
hi: निकोबारी, मध्य

note: Name for ncc
en: Ponam
hi: पोनम

note: Name for ncd
en: Nachering
hi: नचरिंग

note: Name for nce
en: Yale
hi: येल

note: Name for ncf
en: Notsi
hi: नोट्सी

note: Name for ncg
en: Nisga'a
hi: निसगा

note: Name for nch
en: Central Huasteca Nahuatl
hi: मध्य हुआस्टेका नाहुतल

note: Inverted name for nch
en: Nahuatl, Central Huasteca
hi: नहुआट्ल, सेंट्रल हयास्टेका

note: Name for nci
en: Classical Nahuatl
hi: शास्त्रीय नहुआट्ल

note: Inverted name for nci
en: Nahuatl, Classical
hi: नहुआट्ल, शास्त्रीय

note: Name for ncj
en: Northern Puebla Nahuatl
hi: उत्तरी पुएब्ला नहुआट्ल

note: Inverted name for ncj
en: Nahuatl, Northern Puebla
hi: नहुआट्ल, उत्तरी प्यूब्ला

note: Name for nck
en: Na-kara
hi: ना-कारा

note: Name for ncl
en: Michoacán Nahuatl
hi: मिचोआकेन नहुआट्ल

note: Inverted name for ncl
en: Nahuatl, Michoacán
hi: नहुआट्ल, मिचोआकेन

note: Name for ncm
en: Nambo
hi: नंबो

note: Name for ncn
en: Nauna
hi: नौना

note: Name for nco
en: Sibe
hi: सिबे

note: Name for ncq
en: Northern Katang
hi: उत्तरी कटांग

note: Inverted name for ncq
en: Katang, Northern
hi: कटांग, उत्तरी

note: Name for ncr
en: Ncane
hi: नकेन

note: Name for ncs
en: Nicaraguan Sign Language
hi: निकारागुआन सांकेतिक भाषा

note: Name for nct
en: Chothe Naga
hi: चोथे नागा

note: Inverted name for nct
en: Naga, Chothe
hi: नागा, चोथे

note: Name for ncu
en: Chumburung
hi: चुम्बुरुंग

note: Name for ncx
en: Central Puebla Nahuatl
hi: मध्य प्यूब्ला नहुआट्ल

note: Inverted name for ncx
en: Nahuatl, Central Puebla
hi: नहुआट्ल, सेंट्रल प्यूब्ला

note: Name for ncz
en: Natchez
hi: नाचेज़

note: Name for nda
en: Ndasa
hi: न्दासा

note: Name for ndb
en: Kenswei Nsei
hi: केंसवेई सेई

note: Name for ndc
en: Ndau
hi: न्दौ

note: Name for ndd
en: Nde-Nsele-Nta
hi: न्दे-न्सेले-न्ता

note: Name for nde
en: North Ndebele
hi: उत्तर नडेबेले

note: Inverted name for nde
en: Ndebele, North
hi: नडेबेले, उत्तर

note: Name for ndf
en: Nadruvian
hi: नाद्रुवियन

note: Name for ndg
en: Ndengereko
hi: न्देनगेरेको

note: Name for ndh
en: Ndali
hi: न्दालि

note: Name for ndi
en: Samba Leko
hi: सांबा लेको

note: Name for ndj
en: Ndamba
hi: न्दाम्बा

note: Name for ndk
en: Ndaka
hi: न्दाका

note: Name for ndl
en: Ndolo
hi: न्दोलो

note: Name for ndm
en: Ndam
hi: न्दाम

note: Name for ndn
en: Ngundi
hi: न्गुंडी

note: Name for ndo
en: Ndonga
hi: न्डोन्गा

note: Name for ndp
en: Ndo
hi: न्दो

note: Name for ndq
en: Ndombe
hi: न्दोम्बे

note: Name for ndr
en: Ndoola
hi: न्दुला

note: Name for nds
en: Low German
hi: लो जर्मन

note: Inverted name for nds
en: German, Low
hi: जर्मन, लो

note: Name for ndt
en: Ndunga
hi: न्दुन्गा

note: Name for ndu
en: Dugun
hi: डुगुन

note: Name for ndv
en: Ndut
hi: न्दुत

note: Name for ndw
en: Ndobo
hi: न्दोबो

note: Name for ndx
en: Nduga
hi: न्दुगा

note: Name for ndy
en: Lutos
hi: लूटोस

note: Name for ndz
en: Ndogo
hi: न्दोगो

note: Name for nea
en: Eastern Ngad'a
hi: पूर्वी नगाडा

note: Inverted name for nea
en: Ngad'a, Eastern
hi: न्गाडा, पूर्वी

note: Name for neb
en: Toura (Côte d'Ivoire)
hi: टूरा (कोटे डी'आईवोयर)

note: Name for nec
en: Nedebang
hi: नेदेबंग

note: Name for ned
en: Nde-Gbite
hi: न्दे-ग्बिते

note: Name for nee
en: Nêlêmwa-Nixumwak
hi: नेलमवा-निक्सुमवाक

note: Name for nef
en: Nefamese
hi: नेफ़ामीज़

note: Name for neg
en: Negidal
hi: नेगिडाल

note: Name for neh
en: Nyenkha
hi: न्येनखा

note: Name for nei
en: Neo-Hittite
hi: नव-हित्ती

note: Inverted name for nei
en: Hittite, Neo-
hi: हित्ती, नव-

note: Name for nej
en: Neko
hi: नेको

note: Name for nek
en: Neku
hi: नेकु

note: Name for nem
en: Nemi
hi: नेमी

note: Name for nen
en: Nengone
hi: नेंगोने

note: Name for neo
en: Ná-Meo
hi: ना-मेओ

note: Name for nep
en: Nepali (macrolanguage)
hi: नेपाली (मैक्रोलैंग्वेज)

note: Name for neq
en: North Central Mixe
hi: उत्तर मध्य मिक्स

note: Inverted name for neq
en: Mixe, North Central
hi: मिक्से, उत्तर मध्य

note: Name for ner
en: Yahadian
hi: यहाडियन

note: Name for nes
en: Bhoti Kinnauri
hi: भोटी किन्नौरी

note: Inverted name for nes
en: Kinnauri, Bhoti
hi: किन्नौरी, भोटी

note: Name for net
en: Nete
hi: नेते

note: Name for neu
en: Neo
hi: नियो

note: Name for nev
en: Nyaheun
hi: न्याहुँ

note: Name for new
en: Newari
hi: नेवाड़ी

note: Name for nex
en: Neme
hi: नेमे

note: Name for ney
en: Neyo
hi: नेयो

note: Name for nez
en: Nez Perce
hi: नेज़ पर्से

note: Name for nfa
en: Dhao
hi: धाओ

note: Name for nfd
en: Ahwai
hi: अहवाई

note: Name for nfl
en: Ayiwo
hi: अयीवो

note: Name for nfr
en: Nafaanra
hi: नफ़ानरा

note: Name for nfu
en: Mfumte
hi: म्फुम्ते

note: Name for nga
en: Ngbaka
hi: न्गबाक

note: Name for ngb
en: Northern Ngbandi
hi: उत्तरी न्गबंदी

note: Inverted name for ngb
en: Ngbandi, Northern
hi: न्गबंदी, उत्तरी

note: Name for ngc
en: Ngombe (Democratic Republic of Congo)
hi: न्गोम्बे (कांगो लोकतांत्रिक गणराज्य)

note: Name for ngd
en: Ngando (Central African Republic)
hi: न्गान्दो (मध्य अफ़्रीकी गणराज्य)

note: Name for nge
en: Ngemba
hi: न्गेम्बा

note: Name for ngg
en: Ngbaka Manza
hi: न्गबका मांज़ा

note: Name for ngh
en: Nǁng
hi: निंग

note: Name for ngi
en: Ngizim
hi: न्गीज़िम

note: Name for ngj
en: Ngie
hi: न्जी

note: Name for ngk
en: Dalabon
hi: डालाबोन

note: Name for ngl
en: Lomwe
hi: लोम्वे

note: Name for ngm
en: Ngatik Men's Creole
hi: न्गाटिक पुरुषों का क्रियोल

note: Name for ngn
en: Ngwo
hi: न्गवो

note: Name for ngp
en: Ngulu
hi: न्गुलु

note: Name for ngq
en: Ngurimi
hi: न्गुरिमी

note: Name for ngr
en: Engdewu
hi: इंग्देवु

note: Name for ngs
en: Gvoko
hi: ग्वोको

note: Name for ngt
en: Kriang
hi: क्रिआंग

note: Name for ngu
en: Guerrero Nahuatl
hi: ग्युरेरो नहुआट्ल

note: Inverted name for ngu
en: Nahuatl, Guerrero
hi: नहुआट्ल, ग्युरेरो

note: Name for ngv
en: Nagumi
hi: नागुमी

note: Name for ngw
en: Ngwaba
hi: न्गवाबा

note: Name for ngx
en: Nggwahyi
hi: न्ग्गवाह्यी

note: Name for ngy
en: Tibea
hi: टिबिया

note: Name for ngz
en: Ngungwel
hi: न्गुंग्वेल

note: Name for nha
en: Nhanda
hi: न्हांदा

note: Name for nhb
en: Beng
hi: बेंग

note: Name for nhc
en: Tabasco Nahuatl
hi: टबैस्को नहुआट्ल

note: Inverted name for nhc
en: Nahuatl, Tabasco
hi: नहुआट्ल, टबैस्को

note: Name for nhd
en: Chiripá
hi: चिरिपा

note: Name for nhe
en: Eastern Huasteca Nahuatl
hi: पूर्वी हुआस्टेका नहुआट्ल

note: Inverted name for nhe
en: Nahuatl, Eastern Huasteca
hi: नहुआट्ल, पूर्वी हुआस्टेका

note: Name for nhf
en: Nhuwala
hi: नहुवाला

note: Name for nhg
en: Tetelcingo Nahuatl
hi: टेटेलसिंगो नहुआट्ल

note: Inverted name for nhg
en: Nahuatl, Tetelcingo
hi: नहुआट्ल, टेटेलसिंगो

note: Name for nhh
en: Nahari
hi: नाहरी

note: Name for nhi
en: Zacatlán-Ahuacatlán-Tepetzintla Nahuatl
hi: ज़ाकाटलान-अहुआकाटलान-टेपेटज़िंटला नहुआट्ल

note: Inverted name for nhi
en: Nahuatl, Zacatlán-Ahuacatlán-Tepetzintla
hi: नहुआट्ल, ज़ाकाटलान-अहुआकाटलान-टेपेटज़िंटला

note: Name for nhk
en: Isthmus-Cosoleacaque Nahuatl
hi: इस्तमुस-कोसोलेकाक नहुआट्ल

note: Inverted name for nhk
en: Nahuatl, Isthmus-Cosoleacaque
hi: नहुआट्ल, इस्तमुस-कोसोलेकाक

note: Name for nhm
en: Morelos Nahuatl
hi: मोरेलोस नहुआट्ल

note: Inverted name for nhm
en: Nahuatl, Morelos
hi: नहुआट्ल, मोरेलोस

note: Name for nhn
en: Central Nahuatl
hi: मध्य नहुआट्ल

note: Inverted name for nhn
en: Nahuatl, Central
hi: नहुआट्ल, मध्य

note: Name for nho
en: Takuu
hi: ताकुउ

note: Name for nhp
en: Isthmus-Pajapan Nahuatl
hi: इस्तमुस-पाजापान नहुआट्ल

note: Inverted name for nhp
en: Nahuatl, Isthmus-Pajapan
hi: नहुआट्ल, इस्तमुस-पजापान

note: Name for nhq
en: Huaxcaleca Nahuatl
hi: हुआक्सकेलेका नहुआट्ल

note: Inverted name for nhq
en: Nahuatl, Huaxcaleca
hi: नहुआट्ल, हुआक्सकेलेका

note: Name for nhr
en: Naro
hi: नारो

note: Name for nht
en: Ometepec Nahuatl
hi: ओमेटेपेक नहुआट्ल

note: Inverted name for nht
en: Nahuatl, Ometepec
hi: नहुआट्ल, ओमेटेपेक

note: Name for nhu
en: Noone
hi: नूने

note: Name for nhv
en: Temascaltepec Nahuatl
hi: टेमास्काल्टेपेक नहुआट्ल

note: Inverted name for nhv
en: Nahuatl, Temascaltepec
hi: नहुआट्ल, टेमास्काल्टेपेक

note: Name for nhw
en: Western Huasteca Nahuatl
hi: पश्चिमी हुआस्टेका नहुआट्ल

note: Inverted name for nhw
en: Nahuatl, Western Huasteca
hi: नहुआट्ल, पश्चिमी हुआस्टेका

note: Name for nhx
en: Isthmus-Mecayapan Nahuatl
hi: इस्तमुस-मेकायापन नहुआट्ल

note: Inverted name for nhx
en: Nahuatl, Isthmus-Mecayapan
hi: नहुआट्ल, इस्तमुस-मेकायापन

note: Name for nhy
en: Northern Oaxaca Nahuatl
hi: उत्तरी ओक्साका नहुआट्ल

note: Inverted name for nhy
en: Nahuatl, Northern Oaxaca
hi: नहुआट्ल, उत्तरी ओक्साका

note: Name for nhz
en: Santa María La Alta Nahuatl
hi: सांता मारिया ला अल्टा नहुआट्ल

note: Inverted name for nhz
en: Nahuatl, Santa María La Alta
hi: नहुआट्ल, सांता मारिया ला अल्टा

note: Name for nia
en: Nias
hi: नियास

note: Name for nib
en: Nakame
hi: नकामे

note: Name for nid
en: Ngandi
hi: न्गांडी

note: Name for nie
en: Niellim
hi: नीलिम

note: Name for nif
en: Nek
hi: नेक

note: Name for nig
en: Ngalakgan
hi: न्गालकन

note: Name for nih
en: Nyiha (Tanzania)
hi: न्यिहा (तंजानिया)

note: Name for nii
en: Nii
hi: नि

note: Name for nij
en: Ngaju
hi: न्गाजु

note: Name for nik
en: Southern Nicobarese
hi: दक्षिणी निकोबारी

note: Inverted name for nik
en: Nicobarese, Southern
hi: निकोबारी, दक्षिणी

note: Name for nil
en: Nila
hi: नीला

note: Name for nim
en: Nilamba
hi: नीलांबा

note: Name for nin
en: Ninzo
hi: निंज़ो

note: Name for nio
en: Nganasan
hi: न्गानसान

note: Name for niq
en: Nandi
hi: नन्दी

note: Name for nir
en: Nimboran
hi: निंबोराण

note: Name for nis
en: Nimi
hi: निमि

note: Name for nit
en: Southeastern Kolami
hi: दक्षिणपूर्वी कोलामी

note: Inverted name for nit
en: Kolami, Southeastern
hi: कोलामी, दक्षिणपूर्वी

note: Name for niu
en: Niuean
hi: न्यूएन

note: Name for niv
en: Gilyak
hi: गिल्याक

note: Name for niw
en: Nimo
hi: निमो

note: Name for nix
en: Hema
hi: हेमा

note: Name for niy
en: Ngiti
hi: न्गीति

note: Name for niz
en: Ningil
hi: निंगिल

note: Name for nja
en: Nzanyi
hi: न्ज़ान्यी

note: Name for njb
en: Nocte Naga
hi: नोक्टे नागा

note: Inverted name for njb
en: Naga, Nocte
hi: नागा, नोक्टे

note: Name for njd
en: Ndonde Hamba
hi: न्दोन्दे हाम्बा

note: Name for njh
en: Lotha Naga
hi: लोथा नागा

note: Inverted name for njh
en: Naga, Lotha
hi: नागा, लोथा

note: Name for nji
en: Gudanji
hi: गुडनजी

note: Name for njj
en: Njen
hi: न्जेन

note: Name for njl
en: Njalgulgule
hi: न्जालगुलगुले

note: Name for njm
en: Angami Naga
hi: अंगामी नागा

note: Inverted name for njm
en: Naga, Angami
hi: नागा, अंगामी

note: Name for njn
en: Liangmai Naga
hi: लिआंगमाई नागा

note: Inverted name for njn
en: Naga, Liangmai
hi: नागा, लिआंगमाई

note: Name for njo
en: Ao Naga
hi: अयो नागा

note: Inverted name for njo
en: Naga, Ao
hi: नागा, ओ

note: Name for njr
en: Njerep
hi: न्जेरेप

note: Name for njs
en: Nisa
hi: निसा

note: Name for njt
en: Ndyuka-Trio Pidgin
hi: निडुका-ट्रायो पिजिन

note: Name for nju
en: Ngadjunmaya
hi: न्गाद्जुनमाया

note: Name for njx
en: Kunyi
hi: कुन्यी

note: Name for njy
en: Njyem
hi: नज्येम

note: Name for njz
en: Nyishi
hi: न्यीशी

note: Name for nka
en: Nkoya
hi: न्कोया

note: Name for nkb
en: Khoibu Naga
hi: खोइबू नागा

note: Inverted name for nkb
en: Naga, Khoibu
hi: नागा, खोइबू

note: Name for nkc
en: Nkongho
hi: न्कोन्ग्हो

note: Name for nkd
en: Koireng
hi: कोइरेंग

note: Name for nke
en: Duke
hi: ड्यूक

note: Name for nkf
en: Inpui Naga
hi: इनपुई नागा

note: Inverted name for nkf
en: Naga, Inpui
hi: नागा, इंपुइ

note: Name for nkg
en: Nekgini
hi: नेकगिनी

note: Name for nkh
en: Khezha Naga
hi: खेझा नागा

note: Inverted name for nkh
en: Naga, Khezha
hi: नागा, खेझा

note: Name for nki
en: Thangal Naga
hi: थंगल नागा

note: Inverted name for nki
en: Naga, Thangal
hi: नागा, थंगल

note: Name for nkj
en: Nakai
hi: नकई

note: Name for nkk
en: Nokuku
hi: नोकुकु

note: Name for nkm
en: Namat
hi: नमत

note: Name for nkn
en: Nkangala
hi: नकांगला

note: Name for nko
en: Nkonya
hi: न्कोन्या

note: Name for nkp
en: Niuatoputapu
hi: निआतोपुटापु

note: Name for nkq
en: Nkami
hi: न्कामी

note: Name for nkr
en: Nukuoro
hi: नुकुरो

note: Name for nks
en: North Asmat
hi: उत्तर अस्मत

note: Inverted name for nks
en: Asmat, North
hi: अस्मत, उत्तर

note: Name for nkt
en: Nyika (Tanzania)
hi: न्यिका (तंजानिया)

note: Name for nku
en: Bouna Kulango
hi: बौना कुलंगो

note: Inverted name for nku
en: Kulango, Bouna
hi: कुलंगो, बौना

note: Name for nkv
en: Nyika (Malawi and Zambia)
hi: न्यिका (मलावी और जाम्बिया)

note: Name for nkw
en: Nkutu
hi: न्कुतु

note: Name for nkx
en: Nkoroo
hi: न्कोरू

note: Name for nkz
en: Nkari
hi: न्कारी

note: Name for nla
en: Ngombale
hi: न्गोम्बाले

note: Name for nlc
en: Nalca
hi: नाल्का

note: Name for nld
en: Dutch
hi: डच

note: Name for nle
en: East Nyala
hi: पूर्वी न्याला

note: Inverted name for nle
en: Nyala, East
hi: न्याला, पूर्व

note: Name for nlg
en: Gela
hi: गेला

note: Name for nli
en: Grangali
hi: ग्रैनगली

note: Name for nlj
en: Nyali
hi: न्याली

note: Name for nlk
en: Ninia Yali
hi: निनिया याली

note: Inverted name for nlk
en: Yali, Ninia
hi: याली, निनिया

note: Name for nll
en: Nihali
hi: निहाली

note: Name for nlm
en: Mankiyali
hi: मनकियाली

note: Name for nlo
en: Ngul
hi: न्गुल

note: Name for nlq
en: Lao Naga
hi: लाओ नागा

note: Inverted name for nlq
en: Naga, Lao
hi: नागा, लाओ

note: Name for nlu
en: Nchumbulu
hi: नचुम्बुलु

note: Name for nlv
en: Orizaba Nahuatl
hi: ओरिज़ाबा नहुआट्ल

note: Inverted name for nlv
en: Nahuatl, Orizaba
hi: नहुआट्ल, ओरिज़ाबा

note: Name for nlw
en: Walangama
hi: वालंगामा

note: Name for nlx
en: Nahali
hi: नहाली

note: Name for nly
en: Nyamal
hi: न्यामल

note: Name for nlz
en: Nalögo
hi: नालोगो

note: Name for nma
en: Maram Naga
hi: मरम नागा

note: Inverted name for nma
en: Naga, Maram
hi: नागा, मरम

note: Name for nmb
en: Big Nambas
hi: बिग नंबस

note: Inverted name for nmb
en: Nambas, Big
hi: नंबस, बड़ा

note: Name for nmc
en: Ngam
hi: न्गम

note: Name for nmd
en: Ndumu
hi: न्दुमु

note: Name for nme
en: Mzieme Naga
hi: मज़ीमे नागा

note: Inverted name for nme
en: Naga, Mzieme
hi: नागा, मज़ीमे

note: Name for nmf
en: Tangkhul Naga (India)
hi: तंगखुल नागा (भारत)

note: Inverted name for nmf
en: Naga, Tangkhul (India)
hi: नागा, तांगखुल (भारत)

note: Name for nmg
en: Kwasio
hi: क्वासियो

note: Name for nmh
en: Monsang Naga
hi: मोनसांग नागा

note: Inverted name for nmh
en: Naga, Monsang
hi: नागा, मोनसांग

note: Name for nmi
en: Nyam
hi: न्याम

note: Name for nmj
en: Ngombe (Central African Republic)
hi: न्गोम्बे (मध्य अफ़्रीकी गणराज्य)

note: Name for nmk
en: Namakura
hi: नामाकुरा

note: Name for nml
en: Ndemli
hi: न्देमलि

note: Name for nmm
en: Manangba
hi: मनंगबा

note: Name for nmo
en: Moyon Naga
hi: मोयोन नागा

note: Inverted name for nmo
en: Naga, Moyon
hi: नागा, मोयोन

note: Name for nmp
en: Nimanbur
hi: निमनबुर

note: Name for nmq
en: Nambya
hi: नाम्ब्या

note: Name for nmr
en: Nimbari
hi: निम्बारी

note: Name for nms
en: Letemboi
hi: लेटेम्बोई

note: Name for nmt
en: Namonuito
hi: नमोनुइटो

note: Name for nmu
en: Northeast Maidu
hi: पूर्वोत्तर मैदु

note: Inverted name for nmu
en: Maidu, Northeast
hi: मैदु, पूर्वोत्तर

note: Name for nmv
en: Ngamini
hi: न्गामिनी

note: Name for nmw
en: Nimoa
hi: निमोआ

note: Name for nmx
en: Nama (Papua New Guinea)
hi: नामा (पापुआ न्यू गिनी)

note: Name for nmy
en: Namuyi
hi: नामुयि

note: Name for nmz
en: Nawdm
hi: नावदम

note: Name for nna
en: Nyangumarta
hi: न्यांगुमर्ता

note: Name for nnb
en: Nande
hi: नंदे

note: Name for nnc
en: Nancere
hi: नैनसेरे

note: Name for nnd
en: West Ambae
hi: पश्चिम अंबे

note: Inverted name for nnd
en: Ambae, West
hi: अंबे, पश्चिम

note: Name for nne
en: Ngandyera
hi: नगांडेरा

note: Name for nnf
en: Ngaing
hi: न्गाइंग

note: Name for nng
en: Maring Naga
hi: मारिंग नागा

note: Inverted name for nng
en: Naga, Maring
hi: नागा, मारिंग

note: Name for nnh
en: Ngiemboon
hi: न्गीमबून

note: Name for nni
en: North Nuaulu
hi: उत्तर नुआउलू

note: Inverted name for nni
en: Nuaulu, North
hi: नुआउलू, उत्तर

note: Name for nnj
en: Nyangatom
hi: न्यांगतोम

note: Name for nnk
en: Nankina
hi: नानकिना

note: Name for nnl
en: Northern Rengma Naga
hi: उत्तरी रेंगमा नागा

note: Inverted name for nnl
en: Naga, Northern Rengma
hi: नागा, उत्तरी रेंगमा

note: Name for nnm
en: Namia
hi: नामिया

note: Name for nnn
en: Ngete
hi: न्गेते

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk
hi: नॉर्वेजियन नाइनोर्स्क

note: Name for nnp
en: Wancho Naga
hi: वांचो नागा

note: Inverted name for nnp
en: Naga, Wancho
hi: नागा, वांचो

note: Name for nnq
en: Ngindo
hi: न्गिन्दो

note: Name for nnr
en: Narungga
hi: नारुंगगा

note: Name for nnt
en: Nanticoke
hi: नैंटीकोक

note: Name for nnu
en: Dwang
hi: ड्वांग

note: Name for nnv
en: Nugunu (Australia)
hi: नुगुनु (ऑस्ट्रेलिया)

note: Name for nnw
en: Southern Nuni
hi: दक्षिणी नूनी

note: Inverted name for nnw
en: Nuni, Southern
hi: नूनी, दक्षिणी

note: Name for nny
en: Nyangga
hi: न्यांगगा

note: Name for nnz
en: Nda'nda'
hi: न्दा'न्दा'

note: Name for noa
en: Woun Meu
hi: वौन मेउ

note: Name for nob
en: Norwegian Bokmål
hi: नॉर्वेजियन बोकमाल

note: Name for noc
en: Nuk
hi: नुक

note: Name for nod
en: Northern Thai
hi: उत्तरी थाई

note: Inverted name for nod
en: Thai, Northern
hi: थाई, उत्तरी

note: Name for noe
en: Nimadi
hi: निमाड़ी

note: Name for nof
en: Nomane
hi: नोमेन

note: Name for nog
en: Nogai
hi: नोगाई

note: Name for noh
en: Nomu
hi: नोमु

note: Name for noi
en: Noiri
hi: नौरि

note: Name for noj
en: Nonuya
hi: नोनुया

note: Name for nok
en: Nooksack
hi: नूकसैक

note: Name for nol
en: Nomlaki
hi: नोमलकी

note: Name for nom
en: Nocamán
hi: नोकैमन

note: Name for non
en: Old Norse
hi: पुरानी नॉर्स

note: Inverted name for non
en: Norse, Old
hi: नॉर्स, पुरानी

note: Name for nop
en: Numanggang
hi: नुमांगगांग

note: Name for noq
en: Ngongo
hi: न्गोंगो

note: Name for nor
en: Norwegian
hi: नार्वेजियन

note: Name for nos
en: Eastern Nisu
hi: पूर्वी निसु

note: Inverted name for nos
en: Nisu, Eastern
hi: निसु, पूर्वी

note: Name for not
en: Nomatsiguenga
hi: नोमात्सिगुएंगा

note: Name for nou
en: Ewage-Notu
hi: इवेज़-नोटू

note: Name for nov
en: Novial
hi: नोविअल

note: Name for now
en: Nyambo
hi: न्याम्बो

note: Name for noy
en: Noy
hi: नॉय

note: Name for noz
en: Nayi
hi: नयी

note: Name for npa
en: Nar Phu
hi: नर फु

note: Name for npb
en: Nupbikha
hi: नुपबिखा

note: Name for npg
en: Ponyo-Gongwang Naga
hi: पोन्यो-गोंगवांग नागा

note: Inverted name for npg
en: Naga, Ponyo-Gongwang
hi: नागा, पोन्यो-गोंगवांग

note: Name for nph
en: Phom Naga
hi: फ़ोम नागा

note: Inverted name for nph
en: Naga, Phom
hi: नागा, फोम

note: Name for npi
en: Nepali (individual language)
hi: नेपाली (व्यक्तिगत भाषा)

note: Name for npl
en: Southeastern Puebla Nahuatl
hi: दक्षिणपूर्वी प्यूब्ला नहुआट्ल

note: Inverted name for npl
en: Nahuatl, Southeastern Puebla
hi: नहुआट्ल, दक्षिणपूर्वी प्यूब्ला

note: Name for npn
en: Mondropolon
hi: मोंड्रोपोलन

note: Name for npo
en: Pochuri Naga
hi: पोचुरी नागा

note: Inverted name for npo
en: Naga, Pochuri
hi: नागा, पोचुरी

note: Name for nps
en: Nipsan
hi: निप्सन

note: Name for npu
en: Puimei Naga
hi: पौमई नागा

note: Inverted name for npu
en: Naga, Puimei
hi: नागा, पौमई

note: Name for npx
en: Noipx
hi: नोइपिक्स

note: Name for npy
en: Napu
hi: नापु

note: Name for nqg
en: Southern Nago
hi: दक्षिणी नागो

note: Inverted name for nqg
en: Nago, Southern
hi: नागो, दक्षिणी

note: Name for nqk
en: Kura Ede Nago
hi: कुरा एडे नागो

note: Inverted name for nqk
en: Ede Nago, Kura
hi: एडे नागो, कुरा

note: Name for nql
en: Ngendelengo
hi: न्गेंडेलेंगो

note: Name for nqm
en: Ndom
hi: न्डोम

note: Name for nqn
en: Nen
hi: नेन

note: Name for nqo
en: N'Ko
hi: न'को

note: Name for nqq
en: Kyan-Karyaw Naga
hi: क्यं-कार्यव नागा

note: Inverted name for nqq
en: Naga, Kyan-Karyaw
hi: नागा, क्यं-कार्याव

note: Name for nqt
en: Nteng
hi: न्तेंगो

note: Name for nqy
en: Akyaung Ari Naga
hi: अक्यांग अरी नागा

note: Inverted name for nqy
en: Naga, Akyaung Ari
hi: नागा, अक्यांग अरी

note: Name for nra
en: Ngom
hi: न्गोम

note: Name for nrb
en: Nara
hi: नारा

note: Name for nrc
en: Noric
hi: नोरिक

note: Name for nre
en: Southern Rengma Naga
hi: दक्षिणी रेंगमा नागा

note: Inverted name for nre
en: Naga, Southern Rengma
hi: नागा, दक्षिणी रेंगमा

note: Name for nrf
en: Jèrriais
hi: जेरियास

note: Name for nrg
en: Narango
hi: नारंगो

note: Name for nri
en: Chokri Naga
hi: चोकरी नागा

note: Inverted name for nri
en: Naga, Chokri
hi: नागा, चोकरी

note: Name for nrk
en: Ngarla
hi: न्गार्ला

note: Name for nrl
en: Ngarluma
hi: नगार्लुमा

note: Name for nrm
en: Narom
hi: नारोम

note: Name for nrn
en: Norn
hi: नोर्न

note: Name for nrp
en: North Picene
hi: उत्तर पिसीन

note: Inverted name for nrp
en: Picene, North
hi: पिसीन, उत्तर

note: Name for nrr
en: Norra
hi: नोरा

note: Name for nrt
en: Northern Kalapuya
hi: उत्तरी कालापुया

note: Inverted name for nrt
en: Kalapuya, Northern
hi: कालापुया, उत्तरी

note: Name for nru
en: Narua
hi: नरुआ

note: Name for nrx
en: Ngurmbur
hi: न्गुर्मबुर

note: Name for nrz
en: Lala
hi: लाला

note: Name for nsa
en: Sangtam Naga
hi: संगतम नागा

note: Inverted name for nsa
en: Naga, Sangtam
hi: नागा, संगतम

note: Name for nsb
en: Lower Nossob
hi: निचला नोसोब

note: Name for nsc
en: Nshi
hi: न्शी

note: Name for nsd
en: Southern Nisu
hi: दक्षिणी निसु

note: Inverted name for nsd
en: Nisu, Southern
hi: निसु, दक्षिणी

note: Name for nse
en: Nsenga
hi: न्सेंगा

note: Name for nsf
en: Northwestern Nisu
hi: उत्तर पश्चिमी निसु

note: Inverted name for nsf
en: Nisu, Northwestern
hi: निसु, उत्तर पश्चिमी

note: Name for nsg
en: Ngasa
hi: न्गासा

note: Name for nsh
en: Ngoshie
hi: न्गोशी

note: Name for nsi
en: Nigerian Sign Language
hi: नाइजीरियाई सांकेतिक भाषा

note: Name for nsk
en: Naskapi
hi: नस्कापी

note: Name for nsl
en: Norwegian Sign Language
hi: नॉर्वेजियन सांकेतिक भाषा

note: Name for nsm
en: Sumi Naga
hi: सुमी नागा

note: Inverted name for nsm
en: Naga, Sumi
hi: नागा, सुमी

note: Name for nsn
en: Nehan
hi: नेहन

note: Name for nso
en: Pedi
hi: पेडी

note: Name for nsp
en: Nepalese Sign Language
hi: नेपाली सांकेतिक भाषा

note: Name for nsq
en: Northern Sierra Miwok
hi: उत्तरी सिएरा मिवोक

note: Inverted name for nsq
en: Miwok, Northern Sierra
hi: मिवोक, उत्तरी सिएरा

note: Name for nsr
en: Maritime Sign Language
hi: समुद्री सांकेतिक भाषा

note: Name for nss
en: Nali
hi: नाली

note: Name for nst
en: Tase Naga
hi: तासे नागा

note: Inverted name for nst
en: Naga, Tase
hi: नागा, तासे

note: Name for nsu
en: Sierra Negra Nahuatl
hi: सिएरा नेग्रा नहुआट्ल

note: Inverted name for nsu
en: Nahuatl, Sierra Negra
hi: नहुआट्ल, सिएरा नेग्रा

note: Name for nsv
en: Southwestern Nisu
hi: दक्षिण पश्चिम निसु

note: Inverted name for nsv
en: Nisu, Southwestern
hi: निसु, दक्षिण पश्चिम

note: Name for nsw
en: Navut
hi: नवुत

note: Name for nsx
en: Nsongo
hi: नसोन्गो

note: Name for nsy
en: Nasal
hi: नसल

note: Name for nsz
en: Nisenan
hi: निसेनन

note: Name for ntd
en: Northern Tidung
hi: उत्तरी तिदुंग

note: Inverted name for ntd
en: Tidung, Northern
hi: तिदुंग, उत्तरी

note: Name for nte
en: Nathembo
hi: नाथेम्बो

note: Name for ntg
en: Ngantangarra
hi: नगंतांगर्रा

note: Name for nti
en: Natioro
hi: नाटियोरो

note: Name for ntj
en: Ngaanyatjarra
hi: नगान्यात्जर्रा

note: Name for ntk
en: Ikoma-Nata-Isenye
hi: इकोमा-नाटा-इसेंये

note: Name for ntm
en: Nateni
hi: नटेनी

note: Name for nto
en: Ntomba
hi: न्टोम्बा

note: Name for ntp
en: Northern Tepehuan
hi: उत्तरी टेपेहुआन

note: Inverted name for ntp
en: Tepehuan, Northern
hi: टेपेहुआन, उत्तरी

note: Name for ntr
en: Delo
hi: डेलो

note: Name for ntu
en: Natügu
hi: नटुगु

note: Name for ntw
en: Nottoway
hi: नोटोवे

note: Name for ntx
en: Tangkhul Naga (Myanmar)
hi: तंगखुल नागा (म्यांमार)

note: Inverted name for ntx
en: Naga, Tangkhul (Myanmar)
hi: नागा, तांगखुल (म्यांमार)

note: Name for nty
en: Mantsi
hi: मंत्सी

note: Name for ntz
en: Natanzi
hi: नटांज़ी

note: Name for nua
en: Yuanga
hi: युआंगा

note: Name for nuc
en: Nukuini
hi: नुकुइनी

note: Name for nud
en: Ngala
hi: न्गाला

note: Name for nue
en: Ngundu
hi: न्गुंडु

note: Name for nuf
en: Nusu
hi: नुसु

note: Name for nug
en: Nungali
hi: नुंगली

note: Name for nuh
en: Ndunda
hi: न्दुंदा

note: Name for nui
en: Ngumbi
hi: न्गुम्बी

note: Name for nuj
en: Nyole
hi: न्योले

note: Name for nuk
en: Nuu-chah-nulth
hi: नुउ-चाह-नल्थ

note: Name for nul
en: Nusa Laut
hi: नुसा लौट

note: Name for num
en: Niuafo'ou
hi: निउआफो'उ

note: Name for nun
en: Anong
hi: अनोंग

note: Name for nuo
en: Nguôn
hi: न्गुओन

note: Name for nup
en: Nupe-Nupe-Tako
hi: v

note: Name for nuq
en: Nukumanu
hi: नुकुमनु

note: Name for nur
en: Nukuria
hi: नुकुरिया

note: Name for nus
en: Nuer
hi: नुएर

note: Name for nut
en: Nung (Viet Nam)
hi: नुंग (वियतनाम)

note: Name for nuu
en: Ngbundu
hi: नग्बुन्दु

note: Name for nuv
en: Northern Nuni
hi: उत्तरी नूनी

note: Inverted name for nuv
en: Nuni, Northern
hi: नूनी, उत्तरी

note: Name for nuw
en: Nguluwan
hi: न्गुलुवान

note: Name for nux
en: Mehek
hi: महक

note: Name for nuy
en: Nunggubuyu
hi: नुंग्गुबुयु

note: Name for nuz
en: Tlamacazapa Nahuatl
hi: त्लामाकाज़ापा नहुआट्ल

note: Inverted name for nuz
en: Nahuatl, Tlamacazapa
hi: नहुआट्ल, त्लामाकाज़ापा

note: Name for nvh
en: Nasarian
hi: नासरिया

note: Name for nvm
en: Namiae
hi: नामिया

note: Name for nvo
en: Nyokon
hi: न्योकोन

note: Name for nwa
en: Nawathinehena
hi: नवाथिनेहेना

note: Name for nwb
en: Nyabwa
hi: न्याबवा

note: Name for nwc
en: Classical Newari
hi: शास्त्रीय नेवारी

note: Inverted name for nwc
en: Newari, Classical
hi: नेवारी, शास्त्रीय

note: Name for nwe
en: Ngwe
hi: नग्वे

note: Name for nwg
en: Ngayawung
hi: न्गायवुंग

note: Name for nwi
en: Southwest Tanna
hi: दक्षिण पश्चिम तन्ना

note: Inverted name for nwi
en: Tanna, Southwest
hi: तन्ना, दक्षिण पश्चिम

note: Name for nwm
en: Nyamusa-Molo
hi: न्यामुसा-मोलो

note: Name for nwo
en: Nauo
hi: नौओ

note: Name for nwr
en: Nawaru
hi: नवारू

note: Name for nww
en: Ndwewe
hi: न्दवेवे

note: Name for nwx
en: Middle Newar
hi: मध्य नेवार

note: Inverted name for nwx
en: Newar, Middle
hi: नेवार, मध्य

note: Name for nwy
en: Nottoway-Meherrin
hi: नॉटोवे-मेहेरिन

note: Name for nxa
en: Nauete
hi: नौते

note: Name for nxd
en: Ngando (Democratic Republic of Congo)
hi: न्गांडो (कांगो लोकतांत्रिक गणराज्य)

note: Name for nxe
en: Nage
hi: नेगे

note: Name for nxg
en: Ngad'a
hi: न्गाडा

note: Name for nxi
en: Nindi
hi: निंदी

note: Name for nxk
en: Koki Naga
hi: कोकी नागा

note: Inverted name for nxk
en: Naga, Koki
hi: नागा, कोकी

note: Name for nxl
en: South Nuaulu
hi: दक्षिण नुआउलू

note: Inverted name for nxl
en: Nuaulu, South
hi: नुआउलू, दक्षिण

note: Name for nxm
en: Numidian
hi: न्यूमिडियन

note: Name for nxn
en: Ngawun
hi: न्गावुन

note: Name for nxo
en: Ndambomo
hi: न्दाम्बोमो

note: Name for nxq
en: Naxi
hi: नक्सी

note: Name for nxr
en: Ninggerum
hi: निंगगेरम

note: Name for nxx
en: Nafri
hi: नफ़री

note: Name for nya
en: Nyanja
hi: न्यानजा

note: Name for nyb
en: Nyangbo
hi: न्यांग्बो

note: Name for nyc
en: Nyanga-li
hi: न्यांगा-ली

note: Name for nyd
en: Nyore
hi: न्योर

note: Name for nye
en: Nyengo
hi: न्येंगो

note: Name for nyf
en: Giryama
hi: गिर्यामा

note: Name for nyg
en: Nyindu
hi: न्यान्दु

note: Name for nyh
en: Nyikina
hi: न्यिकिना

note: Name for nyi
en: Ama (Sudan)
hi: अमा (सूडान)

note: Name for nyj
en: Nyanga
hi: न्यान्गा

note: Name for nyk
en: Nyaneka
hi: न्यानेका

note: Name for nyl
en: Nyeu
hi: न्यु

note: Name for nym
en: Nyamwezi
hi: न्यामवेज़ी

note: Name for nyn
en: Nyankole
hi: न्यानकोल

note: Name for nyo
en: Nyoro
hi: न्योरो

note: Name for nyp
en: Nyang'i
hi: न्यांगी

note: Name for nyq
en: Nayini
hi: नायिनी

note: Name for nyr
en: Nyiha (Malawi)
hi: न्यिहा (मलावी)

note: Name for nys
en: Nyungar
hi: न्युंगर

note: Name for nyt
en: Nyawaygi
hi: न्यावेगी

note: Name for nyu
en: Nyungwe
hi: न्युंग्वे

note: Name for nyv
en: Nyulnyul
hi: न्युलन्युल

note: Name for nyw
en: Nyaw
hi: न्याव

note: Name for nyx
en: Nganyaywana
hi: नगन्यायवाना

note: Name for nyy
en: Nyakyusa-Ngonde
hi: न्याक्यूसा-नगोंडे

note: Name for nza
en: Tigon Mbembe
hi: टिगॉन मबेम्बे

note: Inverted name for nza
en: Mbembe, Tigon
hi: म्बेम्बे, टिगोन

note: Name for nzb
en: Njebi
hi: नजेबी

note: Name for nzd
en: Nzadi
hi: न्जादी

note: Name for nzi
en: Nzima
hi: नज़िमा

note: Name for nzk
en: Nzakara
hi: नज़ाकारा

note: Name for nzm
en: Zeme Naga
hi: ज़ेमे नागा

note: Inverted name for nzm
en: Naga, Zeme
hi: नागा, ज़ेमे

note: Name for nzs
en: New Zealand Sign Language
hi: न्यूज़ीलैंड सांकेतिक भाषा

note: Name for nzu
en: Teke-Nzikou
hi: टेके-न्ज़िकौ

note: Name for nzy
en: Nzakambay
hi: नज़ाकाम्बे

note: Name for nzz
en: Nanga Dama Dogon
hi: नंगा दामा डोगोन

note: Inverted name for nzz
en: Dogon, Nanga Dama
hi: डोगोन, नंगा दामा

note: Name for oaa
en: Orok
hi: ओरोक

note: Name for oac
en: Oroch
hi: ओरोच

note: Name for oar
en: Old Aramaic (up to 700 BCE)
hi: पुरानी अरैमिक (700 ईसा पूर्व तक)

note: Inverted name for oar
en: Aramaic, Old (up to 700 BCE)
hi: अरामी, पुरानी (700 ईसा पूर्व तक)

note: Name for oav
en: Old Avar
hi: पुरानी अवार

note: Inverted name for oav
en: Avar, Old
hi: अवार, पुरानी

note: Name for obi
en: Obispeño
hi: ओबिस्पेनो

note: Name for obk
en: Southern Bontok
hi: दक्षिणी बोंटोक

note: Inverted name for obk
en: Bontok, Southern
hi: बोंटोक, दक्षिणी

note: Name for obl
en: Oblo
hi: ओब्लो

note: Name for obm
en: Moabite
hi: मोआबाइट

note: Name for obo
en: Obo Manobo
hi: ओबो मनोबो

note: Inverted name for obo
en: Manobo, Obo
hi: मनोबो, ओबो

note: Name for obr
en: Old Burmese
hi: पुरानी बर्मी

note: Inverted name for obr
en: Burmese, Old
hi: बर्मी, पुरानी

note: Name for obt
en: Old Breton
hi: पुरानी ब्रेटन

note: Inverted name for obt
en: Breton, Old
hi: ब्रेटन, पुरानी

note: Name for obu
en: Obulom
hi: ओबुलोम

note: Name for oca
en: Ocaina
hi: ओकैना

note: Name for och
en: Old Chinese
hi: पुरानी चीनी

note: Inverted name for och
en: Chinese, Old
hi: चीनी, पुरानी

note: Name for oci
en: Occitan (post 1500)
hi: ओसीटान (1500 के बाद)

note: Name for ocm
en: Old Cham
hi: पुरानी चाम

note: Inverted name for ocm
en: Cham, Old
hi: चाम, पुरानी

note: Name for oco
en: Old Cornish
hi: पुरानी कोर्निश

note: Inverted name for oco
en: Cornish, Old
hi: कोर्निश, पुरानी

note: Name for ocu
en: Atzingo Matlatzinca
hi: एत्ज़िंगो मतलत्ज़िंका

note: Inverted name for ocu
en: Matlatzinca, Atzingo
hi: मैटलट्ज़िन्का, एट्ज़िंगो

note: Name for oda
en: Odut
hi: ओडुत

note: Name for odk
en: Od
hi: ओड

note: Name for odt
en: Old Dutch
hi: पुरानी डच

note: Inverted name for odt
en: Dutch, Old
hi: डच, पुरानी

note: Name for odu
en: Odual
hi: ओडुअल

note: Name for ofo
en: Ofo
hi: ओफ़ो

note: Name for ofs
en: Old Frisian
hi: पुरानी फ़्रिसियाई

note: Inverted name for ofs
en: Frisian, Old
hi: फ़्रिसियाई, पुरानी

note: Name for ofu
en: Efutop
hi: इफ़ुटोप

note: Name for ogb
en: Ogbia
hi: ओगबिया

note: Name for ogc
en: Ogbah
hi: ओगबाह

note: Name for oge
en: Old Georgian
hi: पुरानी जॉर्जियाई

note: Inverted name for oge
en: Georgian, Old
hi: जॉर्जियाई, पुरानी

note: Name for ogg
en: Ogbogolo
hi: ओग्बोगोलो

note: Name for ogo
en: Khana
hi: खाना

note: Name for ogu
en: Ogbronuagum
hi: ओग्ब्रोनुअगम

note: Name for oht
en: Old Hittite
hi: पुरानी हित्ती

note: Inverted name for oht
en: Hittite, Old
hi: हित्ती, पुरानी

note: Name for ohu
en: Old Hungarian
hi: पुरानी हंगेरियाई

note: Inverted name for ohu
en: Hungarian, Old
hi: हंगेरियाई, पुरानी

note: Name for oia
en: Oirata
hi: ओइराटा

note: Name for oie
en: Okolie
hi: ओकोली

note: Name for oin
en: Inebu One
hi: इनेबू वन

note: Inverted name for oin
en: One, Inebu
hi: वन, इनेबु

note: Name for ojb
en: Northwestern Ojibwa
hi: उत्तर पश्चिमी ओजिब्वा

note: Inverted name for ojb
en: Ojibwa, Northwestern
hi: ओजिब्वा, उत्तर पश्चिमी

note: Name for ojc
en: Central Ojibwa
hi: मध्य ओजिब्वा

note: Inverted name for ojc
en: Ojibwa, Central
hi: ओजिब्वा, मध्य

note: Name for ojg
en: Eastern Ojibwa
hi: पूर्वी ओजिब्वा

note: Inverted name for ojg
en: Ojibwa, Eastern
hi: ओजिब्वा, पूर्वी

note: Name for oji
en: Ojibwa
hi: ओजिब्वा

note: Name for ojp
en: Old Japanese
hi: पुरानी जापानी

note: Inverted name for ojp
en: Japanese, Old
hi: जापानी, पुरानी

note: Name for ojs
en: Severn Ojibwa
hi: सेवर्न ओजिब्वा

note: Inverted name for ojs
en: Ojibwa, Severn
hi: ओजिब्वा, सेवर्न

note: Name for ojv
en: Ontong Java
hi: ओन्टोंग जावा

note: Name for ojw
en: Western Ojibwa
hi: पश्चिमी ओजिब्वा

note: Inverted name for ojw
en: Ojibwa, Western
hi: ओजिब्वा, पश्चिमी

note: Name for oka
en: Okanagan
hi: ओकानागन

note: Name for okb
en: Okobo
hi: ओकोबो

note: Name for okc
en: Kobo
hi: कोबो

note: Name for okd
en: Okodia
hi: ओकोदिया

note: Name for oke
en: Okpe (Southwestern Edo)
hi: ओकेपे (दक्षिण-पश्चिमी ईदो)

note: Name for okg
en: Koko Babangk
hi: कोको बाबांग्क

note: Name for okh
en: Koresh-e Rostam
hi: कोरेश-ए-रोस्तम

note: Name for oki
en: Okiek
hi: ओकैक

note: Name for okj
en: Oko-Juwoi
hi: ओको-जुओई

note: Name for okk
en: Kwamtim One
hi: क्वामटिम वन

note: Inverted name for okk
en: One, Kwamtim
hi: वन, क्वामतिम

note: Name for okl
en: Old Kentish Sign Language
hi: पुरानी केंटिश सांकेतिक भाषा

note: Inverted name for okl
en: Kentish Sign Language, Old
hi: केंटिश सांकेतिक भाषा, पुरानी

note: Name for okm
en: Middle Korean (10th-16th cent.)
hi: मध्य कोरियाई (10वीं-16वीं शताब्दी)

note: Inverted name for okm
en: Korean, Middle (10th-16th cent.)
hi: कोरियाई, मध्य (10वीं-16वीं शताब्दी)

note: Name for okn
en: Oki-No-Erabu
hi: ओकि-नो-एराबु

note: Name for oko
en: Old Korean (3rd-9th cent.)
hi: पुरानी कोरियाई (तीसरी-नौवीं सदी)

note: Inverted name for oko
en: Korean, Old (3rd-9th cent.)
hi: कोरियाई, पुरानी (3री-9वीं शताब्दी)

note: Name for okr
en: Kirike
hi: किरीके

note: Name for oks
en: Oko-Eni-Osayen
hi: ओको-एनी-ओसायेन

note: Name for oku
en: Oku
hi: ओकु

note: Name for okv
en: Orokaiva
hi: ओरोकैवा

note: Name for okx
en: Okpe (Northwestern Edo)
hi: ओकेपे (उत्तर पश्चिमी ईदो)

note: Name for okz
en: Old Khmer
hi: पुरानी खमेर

note: Inverted name for okz
en: Khmer, Old
hi: खमेर, पुरानी

note: Name for ola
en: Walungge
hi: वालुंगगे

note: Name for old
en: Mochi
hi: मोची

note: Name for ole
en: Olekha
hi: ओलेखा

note: Name for olk
en: Olkol
hi: ओल्कोल

note: Name for olm
en: Oloma
hi: ओलोमा

note: Name for olo
en: Livvi
hi: लिव्वी

note: Name for olr
en: Olrat
hi: ओलरात

note: Name for olt
en: Old Lithuanian
hi: पुरानी लिथुआनियाई

note: Inverted name for olt
en: Lithuanian, Old
hi: लिथुआनियाई, पुरानी

note: Name for olu
en: Kuvale
hi: कुवले

note: Name for oma
en: Omaha-Ponca
hi: ओमाहा-पोंका

note: Name for omb
en: East Ambae
hi: पूर्वी अंबे

note: Inverted name for omb
en: Ambae, East
hi: अंबे, पूर्व

note: Name for omc
en: Mochica
hi: मोचिका

note: Name for omg
en: Omagua
hi: ओमागुआ

note: Name for omi
en: Omi
hi: ओमी

note: Name for omk
en: Omok
hi: ओमोक

note: Name for oml
en: Ombo
hi: ओम्बो

note: Name for omn
en: Minoan
hi: मिनोअन

note: Name for omo
en: Utarmbung
hi: उटरम्बुंग

note: Name for omp
en: Old Manipuri
hi: पुरानी मणिपुरी

note: Inverted name for omp
en: Manipuri, Old
hi: मणिपुरी, पुरानी

note: Name for omr
en: Old Marathi
hi: पुरानी मराठी

note: Inverted name for omr
en: Marathi, Old
hi: मराठी, पुरानी

note: Name for omt
en: Omotik
hi: ओमोटिक

note: Name for omu
en: Omurano
hi: ओमुरानो

note: Name for omw
en: South Tairora
hi: दक्षिण तैरोरा

note: Inverted name for omw
en: Tairora, South
hi: तैरोरा, दक्षिण

note: Name for omx
en: Old Mon
hi: पुरानी सोम

note: Inverted name for omx
en: Mon, Old
hi: सोम, पुरानी

note: Name for omy
en: Old Malay
hi: पुरानी मलय

note: Inverted name for omy
en: Malay, Old
hi: मलय, पुरानी

note: Name for ona
en: Ona
hi: ओना

note: Name for onb
en: Lingao
hi: लिंगाओ

note: Name for one
en: Oneida
hi: ओनिडा

note: Name for ong
en: Olo
hi: ओलो

note: Name for oni
en: Onin
hi: ओनिन

note: Name for onj
en: Onjob
hi: ओन्ज़ाब

note: Name for onk
en: Kabore One
hi: काबोरे वन

note: Inverted name for onk
en: One, Kabore
hi: वन, काबोर

note: Name for onn
en: Onobasulu
hi: ओनोबासुलु

note: Name for ono
en: Onondaga
hi: ओनोंडागा

note: Name for onp
en: Sartang
hi: सारतांग

note: Name for onr
en: Northern One
hi: उत्तरी वन

note: Inverted name for onr
en: One, Northern
hi: वन, उत्तरी

note: Name for ons
en: Ono
hi: ओनो

note: Name for ont
en: Ontenu
hi: ओंटेनु

note: Name for onu
en: Unua
hi: उनुआ

note: Name for onw
en: Old Nubian
hi: पुरानी न्युबियन

note: Inverted name for onw
en: Nubian, Old
hi: न्युबियन, पुरानी

note: Name for onx
en: Onin Based Pidgin
hi: ओनिन आधारित पिजिन

note: Name for ood
en: Tohono O'odham
hi: तोहोनो ओधाम

note: Name for oog
en: Ong
hi: ओंग

note: Name for oon
en: Önge
hi: ओन्गे

note: Name for oor
en: Oorlams
hi: ऊर्लैम्स

note: Name for oos
en: Old Ossetic
hi: पुरानी ओस्सेटिक

note: Inverted name for oos
en: Ossetic, Old
hi: ओस्सेटिक, पुरानी

note: Name for opa
en: Okpamheri
hi: ओकपामहेरी

note: Name for opk
en: Kopkaka
hi: कोपकाका

note: Name for opm
en: Oksapmin
hi: ओक्सैपमिन

note: Name for opo
en: Opao
hi: ओपाओ

note: Name for opt
en: Opata
hi: ओपाटा

note: Name for opy
en: Ofayé
hi: ओफ़ाये

note: Name for ora
en: Oroha
hi: ओरोहा

note: Name for orc
en: Orma
hi: ओरमा

note: Name for ore
en: Orejón
hi: ओरेजोन

note: Name for org
en: Oring
hi: ओरिंग

note: Name for orh
en: Oroqen
hi: ओरोकेन

note: Name for ori
en: Oriya (macrolanguage)
hi: उड़िया (मैक्रोलैंग्वेज)

note: Name for orm
en: Oromo
hi: ओरोमो

note: Name for orn
en: Orang Kanaq
hi: ओरंग कनक

note: Name for oro
en: Orokolo
hi: ओरोकोलो

note: Name for orr
en: Oruma
hi: ओरुमा

note: Name for ors
en: Orang Seletar
hi: ओरंग सेलेटर

note: Name for ort
en: Adivasi Oriya
hi: आदिवासी उड़िया

note: Inverted name for ort
en: Oriya, Adivasi
hi: उड़िया, आदिवासी

note: Name for oru
en: Ormuri
hi: ओरमुरी

note: Name for orv
en: Old Russian
hi: पुरानी रूसी

note: Inverted name for orv
en: Russian, Old
hi: रूसी, पुरानी

note: Name for orw
en: Oro Win
hi: ओरो विन

note: Name for orx
en: Oro
hi: ऑरो

note: Name for ory
en: Odia
hi: उड़िया

note: Name for orz
en: Ormu
hi: ओरमु

note: Name for osa
en: Osage
hi: ओसेज

note: Name for osc
en: Oscan
hi: ओस्कैन

note: Name for osi
en: Osing
hi: ओसिंग

note: Name for osn
en: Old Sundanese
hi: पुरानी सुंडानी

note: Inverted name for osn
en: Sundanese, Old
hi: सुंडानी, पुरानी

note: Name for oso
en: Ososo
hi: ओसोसो

note: Name for osp
en: Old Spanish
hi: पुरानी स्पैनिश

note: Inverted name for osp
en: Spanish, Old
hi: स्पैनिश, पुरानी

note: Name for oss
en: Ossetian
hi: ओस्सेटियन

note: Name for ost
en: Osatu
hi: ओसातु

note: Name for osu
en: Southern One
hi: दक्षिणी वन

note: Inverted name for osu
en: One, Southern
hi: वन, दक्षिणी

note: Name for osx
en: Old Saxon
hi: पुरानी सैक्सन

note: Inverted name for osx
en: Saxon, Old
hi: सैक्सन, पुरानी

note: Name for ota
en: Ottoman Turkish (1500-1928)
hi: ओटोमन तुर्की (1500-1928)

note: Inverted name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
hi: तुर्की, ओटोमन (1500-1928)

note: Name for otb
en: Old Tibetan
hi: पुरानी तिब्बती

note: Inverted name for otb
en: Tibetan, Old
hi: तिब्बती, पुरानी

note: Name for otd
en: Ot Danum
hi: ओट दानम

note: Name for ote
en: Mezquital Otomi
hi: मेज़क्विटल ओटोमी

note: Inverted name for ote
en: Otomi, Mezquital
hi: ओटोमी, मेज़क्विटल

note: Name for oti
en: Oti
hi: ओटी

note: Name for otk
en: Old Turkish
hi: पुरानी तुर्की

note: Inverted name for otk
en: Turkish, Old
hi: तुर्की, पुरानी

note: Name for otl
en: Tilapa Otomi
hi: तिलपा ओटोमी

note: Inverted name for otl
en: Otomi, Tilapa
hi: ओटोमी, तिलापा

note: Name for otm
en: Eastern Highland Otomi
hi: पूर्वी हाइलैंड ओटोमी

note: Inverted name for otm
en: Otomi, Eastern Highland
hi: ओटोमी, पूर्वी हाइलैंड

note: Name for otn
en: Tenango Otomi
hi: तेनांगो ओटोमी

note: Inverted name for otn
en: Otomi, Tenango
hi: ओटोमी, तेनांगो

note: Name for otq
en: Querétaro Otomi
hi: क्वेरेटारो ओटोमी

note: Inverted name for otq
en: Otomi, Querétaro
hi: ओटोमी, क्वेरेटारो

note: Name for otr
en: Otoro
hi: ओटोरो

note: Name for ots
en: Estado de México Otomi
hi: एस्टाडो डे मेक्सिको ओटोमी

note: Inverted name for ots
en: Otomi, Estado de México
hi: ओटोमि, एस्टाडो डे मेक्सिको

note: Name for ott
en: Temoaya Otomi
hi: टेमोबुन ओटोमी

note: Inverted name for ott
en: Otomi, Temoaya
hi: ओटोमी, टेमोबुन

note: Name for otu
en: Otuke
hi: ओटुके

note: Name for otw
en: Ottawa
hi: ओटावा

note: Name for otx
en: Texcatepec Otomi
hi: टेक्सकाटेपेक ओटोमी

note: Inverted name for otx
en: Otomi, Texcatepec
hi: ओटोमी, टेक्सकाटेपेक

note: Name for oty
en: Old Tamil
hi: पुरानी तमिल

note: Inverted name for oty
en: Tamil, Old
hi: तमिल, पुरानी

note: Name for otz
en: Ixtenco Otomi
hi: इक्स्टेन्को ओटोमी

note: Inverted name for otz
en: Otomi, Ixtenco
hi: ओटोमी, इक्स्टेन्को

note: Name for oua
en: Tagargrent
hi: टैगरग्रेंट

note: Name for oub
en: Glio-Oubi
hi: ग्लियो-ओउबी

note: Name for oue
en: Oune
hi: औने

note: Name for oui
en: Old Uighur
hi: पुरानी उइघुर

note: Inverted name for oui
en: Uighur, Old
hi: उइघुर, पुरानी

note: Name for oum
en: Ouma
hi: ओउमा

note: Name for ovd
en: Elfdalian
hi: एल्फडालियन

note: Name for owi
en: Owiniga
hi: ओविनिगा

note: Name for owl
en: Old Welsh
hi: पुरानी वेल्श

note: Inverted name for owl
en: Welsh, Old
hi: वेल्श, पुरानी

note: Name for oyb
en: Oy
hi: ओए

note: Name for oyd
en: Oyda
hi: ओयडा

note: Name for oym
en: Wayampi
hi: वायम्पी

note: Name for oyy
en: Oya'oya
hi: ओया'ओया

note: Name for ozm
en: Koonzime
hi: कुन्ज़िमे

note: Name for pab
en: Parecís
hi: पारेसीस

note: Name for pac
en: Pacoh
hi: पकोह

note: Name for pad
en: Paumarí
hi: पौमारी

note: Name for pae
en: Pagibete
hi: पेजिबेटे

note: Name for paf
en: Paranawát
hi: परानावत

note: Name for pag
en: Pangasinan
hi: पंगासिनन

note: Name for pah
en: Tenharim
hi: तेनहरिम

note: Name for pai
en: Pe
hi: पे

note: Name for pak
en: Parakanã
hi: परकाना

note: Name for pal
en: Pahlavi
hi: पहलवी

note: Name for pam
en: Pampanga
hi: पाम्पंगा

note: Name for pan
en: Panjabi
hi: पंजाबी

note: Name for pao
en: Northern Paiute
hi: उत्तरी पाइयूट

note: Inverted name for pao
en: Paiute, Northern
hi: पाइयूट, उत्तरी

note: Name for pap
en: Papiamento
hi: पापियामेन्टो

note: Name for paq
en: Parya
hi: परया

note: Name for par
en: Panamint
hi: पैनामिंट

note: Name for pas
en: Papasena
hi: पापासेना

note: Name for pau
en: Palauan
hi: पलाऊन

note: Name for pav
en: Pakaásnovos
hi: पकास्नोवोस

note: Name for paw
en: Pawnee
hi: पावनी

note: Name for pax
en: Pankararé
hi: पंकरारे

note: Name for pay
en: Pech
hi: पेच

note: Name for paz
en: Pankararú
hi: पंकरारू

note: Name for pbb
en: Páez
hi: पेज़

note: Name for pbc
en: Patamona
hi: पेटामोना

note: Name for pbe
en: Mezontla Popoloca
hi: मेज़ोन्टला पोपोलोका

note: Inverted name for pbe
en: Popoloca, Mezontla
hi: पोपोलोका, मेज़ोन्टला

note: Name for pbf
en: Coyotepec Popoloca
hi: कोयोटेपेक पोपोलोका

note: Inverted name for pbf
en: Popoloca, Coyotepec
hi: पोपोलोका, कोयोटेपेक

note: Name for pbg
en: Paraujano
hi: पारौजानो

note: Name for pbh
en: E'ñapa Woromaipu
hi: एनापा वोरोमाइपु

note: Name for pbi
en: Parkwa
hi: पार्कवा

note: Name for pbl
en: Mak (Nigeria)
hi: माक (नाइजीरिया)

note: Name for pbm
en: Puebla Mazatec
hi: प्यूब्ला मजाटेक

note: Inverted name for pbm
en: Mazatec, Puebla
hi: मजाटेक, प्यूब्ला

note: Name for pbn
en: Kpasam
hi: कपसम

note: Name for pbo
en: Papel
hi: पपेल

note: Name for pbp
en: Badyara
hi: बडयारा

note: Name for pbr
en: Pangwa
hi: पंगवा

note: Name for pbs
en: Central Pame
hi: मध्य पेम

note: Inverted name for pbs
en: Pame, Central
hi: पामे, मध्य

note: Name for pbt
en: Southern Pashto
hi: दक्षिणी पश्तो

note: Inverted name for pbt
en: Pashto, Southern
hi: पश्तो, दक्षिणी

note: Name for pbu
en: Northern Pashto
hi: उत्तरी पश्तो

note: Inverted name for pbu
en: Pashto, Northern
hi: पश्तो, उत्तरी

note: Name for pbv
en: Pnar
hi: पन्नार

note: Name for pby
en: Pyu (Papua New Guinea)
hi: प्यु (पापुआ न्यू गिनी)

note: Name for pca
en: Santa Inés Ahuatempan Popoloca
hi: सांता इनेस अहुआटेम्पन पोपोलोका

note: Inverted name for pca
en: Popoloca, Santa Inés Ahuatempan
hi: पोपोलोका, सांता इनेस अहुआटेम्पन

note: Name for pcb
en: Pear
hi: पेअर

note: Name for pcc
en: Bouyei
hi: बौयेई

note: Name for pcd
en: Picard
hi: पिकार्ड

note: Name for pce
en: Ruching Palaung
hi: रुचिंग पलाउंग

note: Inverted name for pce
en: Palaung, Ruching
hi: पलाउंग, रुचिंग

note: Name for pcf
en: Paliyan
hi: पलियान

note: Name for pcg
en: Paniya
hi: पनिया

note: Name for pch
en: Pardhan
hi: परधान

note: Name for pci
en: Duruwa
hi: डुरुवा

note: Name for pcj
en: Parenga
hi: पारेंगा

note: Name for pck
en: Paite Chin
hi: पाइते चिन

note: Inverted name for pck
en: Chin, Paite
hi: चिन, पाइते

note: Name for pcl
en: Pardhi
hi: पारधी

note: Name for pcm
en: Nigerian Pidgin
hi: नाइजीरियाई पिजिन

note: Inverted name for pcm
en: Pidgin, Nigerian
hi: पिजिन, नाइजीरियाई

note: Name for pcn
en: Piti
hi: पिटी

note: Name for pcp
en: Pacahuara
hi: पचहुआरा

note: Name for pcw
en: Pyapun
hi: प्यपुन

note: Name for pda
en: Anam
hi: अनाम

note: Name for pdc
en: Pennsylvania German
hi: पेंसिल्वेनिया जर्मन

note: Inverted name for pdc
en: German, Pennsylvania
hi: जर्मन, पेंसिल्वेनिया

note: Name for pdi
en: Pa Di
hi: प दि

note: Name for pdn
en: Podena
hi: पोडेना

note: Name for pdo
en: Padoe
hi: पडो

note: Name for pdt
en: Plautdietsch
hi: प्लौटडिएट्सच

note: Name for pdu
en: Kayan
hi: कायन

note: Name for pea
en: Peranakan Indonesian
hi: पेरानाकन इंडोनेशियाई

note: Inverted name for pea
en: Indonesian, Peranakan
hi: इंडोनेशियाई, पेरानाकन

note: Name for peb
en: Eastern Pomo
hi: पूर्वी पोमो

note: Inverted name for peb
en: Pomo, Eastern
hi: पोमो, पूर्वी

note: Name for ped
en: Mala (Papua New Guinea)
hi: माला (पापुआ न्यू गिनी)

note: Name for pee
en: Taje
hi: तजे

note: Name for pef
en: Northeastern Pomo
hi: पूर्वोत्तर पोमो

note: Inverted name for pef
en: Pomo, Northeastern
hi: पोमो, पूर्वोत्तर

note: Name for peg
en: Pengo
hi: पेंगो

note: Name for peh
en: Bonan
hi: बोनान

note: Name for pei
en: Chichimeca-Jonaz
hi: चिचिमेका-जोनाज़

note: Name for pej
en: Northern Pomo
hi: उत्तरी पोमो

note: Inverted name for pej
en: Pomo, Northern
hi: पोमो, उत्तरी

note: Name for pek
en: Penchal
hi: पेंचाल

note: Name for pel
en: Pekal
hi: पेकल

note: Name for pem
en: Phende
hi: फेंडे

note: Name for peo
en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
hi: पुरानी फ़ारसी (लगभग 600-400 ई.पू.)

note: Inverted name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
hi: फ़ारसी, पुरानी (लगभग 600-400 ई.पू.)

note: Name for pep
en: Kunja
hi: कुंजा

note: Name for peq
en: Southern Pomo
hi: दक्षिणी पोमो

note: Inverted name for peq
en: Pomo, Southern
hi: पोमो, दक्षिणी

note: Name for pes
en: Iranian Persian
hi: ईरानी फ़ारसी

note: Inverted name for pes
en: Persian, Iranian
hi: फ़ारसी, ईरानी

note: Name for pev
en: Pémono
hi: पेमोनो

note: Name for pex
en: Petats
hi: पेटाट्स

note: Name for pey
en: Petjo
hi: पेटजो

note: Name for pez
en: Eastern Penan
hi: पूर्वी पेनान

note: Inverted name for pez
en: Penan, Eastern
hi: पेनान, पूर्वी

note: Name for pfa
en: Pááfang
hi: पाफांग

note: Name for pfe
en: Pere
hi: पेरे

note: Name for pfl
en: Pfaelzisch
hi: फ़ेल्ज़िश

note: Name for pga
en: Sudanese Creole Arabic
hi: सूडानी क्रियोल अरबी

note: Inverted name for pga
en: Creole Arabic, Sudanese
hi: क्रियोल अरबी, सूडानी

note: Name for pgd
en: Gāndhārī
hi: गांधारी

note: Name for pgg
en: Pangwali
hi: पंग्वाली

note: Name for pgi
en: Pagi
hi: पगी

note: Name for pgk
en: Rerep
hi: रेरेप

note: Name for pgl
en: Primitive Irish
hi: आदिम आयरिश

note: Inverted name for pgl
en: Irish, Primitive
hi: आयरिश, आदिम

note: Name for pgn
en: Paelignian
hi: पेलिग्नियन

note: Name for pgs
en: Pangseng
hi: पंगसेंग

note: Name for pgu
en: Pagu
hi: पगु

note: Name for pgz
en: Papua New Guinean Sign Language
hi: पापुआ न्यू गिनी सांकेतिक भाषा

note: Name for pha
en: Pa-Hng
hi: पा-हंग

note: Name for phd
en: Phudagi
hi: फुदागी

note: Name for phg
en: Phuong
hi: फुओंग

note: Name for phh
en: Phukha
hi: फुक्खा

note: Name for phj
en: Pahari
hi: पहाड़ी

note: Name for phk
en: Phake
hi: फेक

note: Name for phl
en: Phalura
hi: फालूरा

note: Name for phm
en: Phimbi
hi: फिंबी

note: Name for phn
en: Phoenician
hi: फोनीशियन

note: Name for pho
en: Phunoi
hi: फुनोई

note: Name for phq
en: Phana'
hi: फ़ना'

note: Name for phr
en: Pahari-Potwari
hi: पहाड़ी-पोत्वारी

note: Name for pht
en: Phu Thai
hi: फु थाई

note: Name for phu
en: Phuan
hi: फुआन

note: Name for phv
en: Pahlavani
hi: पहलवानी

note: Name for phw
en: Phangduwali
hi: फांगड़ूवाली

note: Name for pia
en: Pima Bajo
hi: पिमा बाजो

note: Name for pib
en: Yine
hi: यिन

note: Name for pic
en: Pinji
hi: पिंजी

note: Name for pid
en: Piaroa
hi: पियारोआ

note: Name for pie
en: Piro
hi: पिरो

note: Name for pif
en: Pingelapese
hi: पिंगेलपेसे

note: Name for pig
en: Pisabo
hi: पिसाबो

note: Name for pih
en: Pitcairn-Norfolk
hi: पिटकेर्न-नॉरफ़ॉक

note: Name for pij
en: Pijao
hi: पिजाओ

note: Name for pil
en: Yom
hi: योम

note: Name for pim
en: Powhatan
hi: पावतान

note: Name for pin
en: Piame
hi: पियामे

note: Name for pio
en: Piapoco
hi: पियापोको

note: Name for pip
en: Pero
hi: पेरो

note: Name for pir
en: Piratapuyo
hi: पिरातापुयो

note: Name for pis
en: Pijin
hi: पिजिन

note: Name for pit
en: Pitta Pitta
hi: पिट्टा पिट्टा

note: Name for piu
en: Pintupi-Luritja
hi: पिंटुपी-लुरित्जा

note: Name for piv
en: Pileni
hi: पिलेनी

note: Name for piw
en: Pimbwe
hi: पिम्बवे

note: Name for pix
en: Piu
hi: पिउ

note: Name for piy
en: Piya-Kwonci
hi: पिया-क्वोंसी

note: Name for piz
en: Pije
hi: पीजे

note: Name for pjt
en: Pitjantjatjara
hi: पितजंतजत्जारा

note: Name for pka
en: Ardhamāgadhī Prākrit
hi: अर्धमागधी प्राकृत

note: Inverted name for pka
en: Prākrit, Ardhamāgadhī
hi: प्राकृत, अर्धमागधी

note: Name for pkb
en: Pokomo
hi: पोकोमो

note: Name for pkc
en: Paekche
hi: पेकचे

note: Name for pkg
en: Pak-Tong
hi: पाक-टोंग

note: Name for pkh
en: Pankhu
hi: पांखू

note: Name for pkn
en: Pakanha
hi: पकन्हा

note: Name for pko
en: Pökoot
hi: पोकूट

note: Name for pkp
en: Pukapuka
hi: पुकापुका

note: Name for pkr
en: Attapady Kurumba
hi: अट्टापडी कुरुम्बा

note: Inverted name for pkr
en: Kurumba, Attapady
hi: कुरुम्बा, अट्टापडी

note: Name for pks
en: Pakistan Sign Language
hi: पाकिस्तान सांकेतिक भाषा

note: Name for pkt
en: Maleng
hi: मैलेंग

note: Name for pku
en: Paku
hi: पाकु

note: Name for pla
en: Miani
hi: मिआनी

note: Name for plb
en: Polonombauk
hi: पोलोनोम्बौक

note: Name for plc
en: Central Palawano
hi: मध्य पलावानो

note: Inverted name for plc
en: Palawano, Central
hi: पलावानो, मध्य

note: Name for pld
en: Polari
hi: पोलारी

note: Name for ple
en: Palu'e
hi: पलुए

note: Name for plg
en: Pilagá
hi: पिलागा

note: Name for plh
en: Paulohi
hi: पौलोही

note: Name for pli
en: Pali
hi: पाली

note: Name for plj
en: Polci
hi: पोलसी

note: Name for plk
en: Kohistani Shina
hi: कोहिस्तानी शिना

note: Inverted name for plk
en: Shina, Kohistani
hi: शिना, कोहिस्तानी

note: Name for pll
en: Shwe Palaung
hi: श्वे पलाउंग

note: Inverted name for pll
en: Palaung, Shwe
hi: पलाउंग, श्वे

note: Name for pln
en: Palenquero
hi: पैलेनक्वेरो

note: Name for plo
en: Oluta Popoluca
hi: ओलुटा पॉपोलुका

note: Inverted name for plo
en: Popoluca, Oluta
hi: पॉपोलुका, ओलुटा

note: Name for plq
en: Palaic
hi: पैलिक

note: Name for plr
en: Palaka Senoufo
hi: पलाका सेनौफो

note: Inverted name for plr
en: Senoufo, Palaka
hi: सेनोफो, पलाका

note: Name for pls
en: San Marcos Tlacoyalco Popoloca
hi: सैन मार्कोस ट्लाकोयाल्को पोपोलोका

note: Inverted name for pls
en: Popoloca, San Marcos Tlacoyalco
hi: पोपोलोका, सैन मार्कोस ट्लाकोयाल्को

note: Name for plt
en: Plateau Malagasy
hi: पठार मालागासी

note: Inverted name for plt
en: Malagasy, Plateau
hi: मालागासी, पठार

note: Name for plu
en: Palikúr
hi: पालीकुर

note: Name for plv
en: Southwest Palawano
hi: दक्षिण पश्चिम पलावानो

note: Inverted name for plv
en: Palawano, Southwest
hi: पलावानो, दक्षिण पश्चिम

note: Name for plw
en: Brooke's Point Palawano
hi: ब्रुक प्वाइंट पलावानो

note: Inverted name for plw
en: Palawano, Brooke's Point
hi: पलावानो, ब्रुक पॉइंट

note: Name for ply
en: Bolyu
hi: बोल्यु

note: Name for plz
en: Paluan
hi: पलुआन

note: Name for pma
en: Paama
hi: पामा

note: Name for pmb
en: Pambia
hi: पंबिया

note: Name for pmd
en: Pallanganmiddang
hi: पल्लंगनमिद्दंग

note: Name for pme
en: Pwaamei
hi: पवामी

note: Name for pmf
en: Pamona
hi: पामोना

note: Name for pmh
en: Māhārāṣṭri Prākrit
hi: महाराष्ट्री प्राकृत

note: Inverted name for pmh
en: Prākrit, Māhārāṣṭri
hi: प्राकृत, महाराष्ट्री

note: Name for pmi
en: Northern Pumi
hi: उत्तरी पुमी

note: Inverted name for pmi
en: Pumi, Northern
hi: पुमी, उत्तरी

note: Name for pmj
en: Southern Pumi
hi: दक्षिणी पुमी

note: Inverted name for pmj
en: Pumi, Southern
hi: पुमी, दक्षिणी

note: Name for pmk
en: Pamlico
hi: पामलिको

note: Name for pml
en: Lingua Franca
hi: लिंग्वा फ़्रैंका

note: Name for pmm
en: Pomo
hi: पोमो

note: Name for pmn
en: Pam
hi: पाम

note: Name for pmo
en: Pom
hi: पोम

note: Name for pmq
en: Northern Pame
hi: उत्तरी पाम

note: Inverted name for pmq
en: Pame, Northern
hi: पामे, उत्तरी

note: Name for pmr
en: Paynamar
hi: पेनामार

note: Name for pms
en: Piemontese
hi: पिमोंटेस

note: Name for pmt
en: Tuamotuan
hi: तुआमोटुआन

note: Name for pmw
en: Plains Miwok
hi: मैदानी मिवोक

note: Inverted name for pmw
en: Miwok, Plains
hi: मिवोक, मैदान

note: Name for pmx
en: Poumei Naga
hi: पौमेई नागा

note: Inverted name for pmx
en: Naga, Poumei
hi: नागा, पौमेई

note: Name for pmy
en: Papuan Malay
hi: पापुआन मलय

note: Inverted name for pmy
en: Malay, Papuan
hi: मलय, पापुआन

note: Name for pmz
en: Southern Pame
hi: दक्षिणी पामे

note: Inverted name for pmz
en: Pame, Southern
hi: पामे, दक्षिणी

note: Name for pna
en: Punan Bah-Biau
hi: पुनन बह-बिआउ

note: Name for pnb
en: Western Panjabi
hi: पश्चिमी पंजाबी

note: Inverted name for pnb
en: Panjabi, Western
hi: पंजाबी, पश्चिमी

note: Name for pnc
en: Pannei
hi: पन्नेइ

note: Name for pnd
en: Mpinda
hi: म्पिंडा

note: Name for pne
en: Western Penan
hi: पश्चिमी पेनान

note: Inverted name for pne
en: Penan, Western
hi: पेनान, पश्चिमी

note: Name for png
en: Pangu
hi: पंगु

note: Name for pnh
en: Penrhyn
hi: पेनरहिन

note: Name for pni
en: Aoheng
hi: एओहेंग

note: Name for pnj
en: Pinjarup
hi: पिंजारूप

note: Name for pnk
en: Paunaka
hi: पौनाका

note: Name for pnl
en: Paleni
hi: पलेनी

note: Name for pnm
en: Punan Batu 1
hi: पुनन बातू 1

note: Name for pnn
en: Pinai-Hagahai
hi: पिनय-हगाहाई

note: Name for pno
en: Panobo
hi: पनोबो

note: Name for pnp
en: Pancana
hi: पंचाना

note: Name for pnq
en: Pana (Burkina Faso)
hi: पाना (बुर्किना फासो)

note: Name for pnr
en: Panim
hi: पनीम

note: Name for pns
en: Ponosakan
hi: पोनोसाकन

note: Name for pnt
en: Pontic
hi: पोंटिक

note: Name for pnu
en: Jiongnai Bunu
hi: जियोगनाई बुनु

note: Inverted name for pnu
en: Bunu, Jiongnai
hi: बुनु, जियोगनाई

note: Name for pnv
en: Pinigura
hi: पिनिगुरा

note: Name for pnw
en: Banyjima
hi: बनीजिमा

note: Name for pnx
en: Phong-Kniang
hi: फोंग-नियांग

note: Name for pny
en: Pinyin
hi: पिनयिन

note: Name for pnz
en: Pana (Central African Republic)
hi: पाना (मध्य अफ़्रीकी गणराज्य)

note: Name for poc
en: Poqomam
hi: पोकोमम

note: Name for poe
en: San Juan Atzingo Popoloca
hi: सैन जुआन एट्ज़िंगो पोपोलोका

note: Inverted name for poe
en: Popoloca, San Juan Atzingo
hi: पोपोलोका, सैन जुआन एट्ज़िंगो

note: Name for pof
en: Poke
hi: पोक

note: Name for pog
en: Potiguára
hi: पोटीगुआरा

note: Name for poh
en: Poqomchi'
hi: पोकोम्ची

note: Name for poi
en: Highland Popoluca
hi: हाईलैंड पॉपोलुका

note: Inverted name for poi
en: Popoluca, Highland
hi: पॉपोलुका, हाइलैंड

note: Name for pok
en: Pokangá
hi: पोकांगा

note: Name for pol
en: Polish
hi: पॉलिश

note: Name for pom
en: Southeastern Pomo
hi: दक्षिणपूर्वी पोमो

note: Inverted name for pom
en: Pomo, Southeastern
hi: पोमो, दक्षिणपूर्वी

note: Name for pon
en: Pohnpeian
hi: पोह्नपिएन

note: Name for poo
en: Central Pomo
hi: मध्य पोमो

note: Inverted name for poo
en: Pomo, Central
hi: पोमो, मध्य

note: Name for pop
en: Pwapwâ
hi: पपवा

note: Name for poq
en: Texistepec Popoluca
hi: टेक्सिस्टपेक पॉपोलुका

note: Inverted name for poq
en: Popoluca, Texistepec
hi: पॉपोलुका, टेक्सिस्टपेक

note: Name for por
en: Portuguese
hi: पुर्तगाली

note: Name for pos
en: Sayula Popoluca
hi: सयुला पोपोलुका

note: Inverted name for pos
en: Popoluca, Sayula
hi: पॉपोलुका, सयुला

note: Name for pot
en: Potawatomi
hi: पोटावाटोमी

note: Name for pov
en: Upper Guinea Crioulo
hi: ऊपरी गिनी क्रियोल

note: Inverted name for pov
en: Crioulo, Upper Guinea
hi: क्रिओलो, ऊपरी गिनी

note: Name for pow
en: San Felipe Otlaltepec Popoloca
hi: सैन फ़ेलिप ओटलाल्टेपेक पोपोलोका

note: Inverted name for pow
en: Popoloca, San Felipe Otlaltepec
hi: पोपोलोका, सैन फ़ेलिप ओटलाल्टेपेक

note: Name for pox
en: Polabian
hi: पोलाबियन

note: Name for poy
en: Pogolo
hi: पोगोलो

note: Name for ppe
en: Papi
hi: पापी

note: Name for ppi
en: Paipai
hi: पइपाई

note: Name for ppk
en: Uma
hi: उमा

note: Name for ppl
en: Pipil
hi: पिपिल

note: Name for ppm
en: Papuma
hi: पापुमा

note: Name for ppn
en: Papapana
hi: पप्पाना

note: Name for ppo
en: Folopa
hi: फ़ोलोपा

note: Name for ppp
en: Pelende
hi: पेलेंडे

note: Name for ppq
en: Pei
hi: पी

note: Name for pps
en: San Luís Temalacayuca Popoloca
hi: सैन लुइस टेमालाकायुका पोपोलोका

note: Inverted name for pps
en: Popoloca, San Luís Temalacayuca
hi: पोपोलोका, सैन लुइस टेमालाकायुका

note: Name for ppt
en: Pare
hi: पारे

note: Name for ppu
en: Papora
hi: पपोरा

note: Name for pqa
en: Pa'a
hi: पा

note: Name for pqm
en: Malecite-Passamaquoddy
hi: मालेसाइट-पासामाक्वाडी

note: Name for prc
en: Parachi
hi: पैराटी

note: Name for prd
en: Parsi-Dari
hi: पारसी-दारी

note: Name for pre
en: Principense
hi: प्रिंसीपेंस

note: Name for prf
en: Paranan
hi: परानन

note: Name for prg
en: Prussian
hi: प्रशियाई

note: Name for prh
en: Porohanon
hi: पोरोहनोन

note: Name for pri
en: Paicî
hi: पैसी

note: Name for prk
en: Parauk
hi: परौक

note: Name for prl
en: Peruvian Sign Language
hi: पेरूवियन सांकेतिक भाषा

note: Name for prm
en: Kibiri
hi: किबिरी

note: Name for prn
en: Prasuni
hi: प्रसुनि

note: Name for pro
en: Old Provençal (to 1500)
hi: पुरानी प्रोवेनकल (1500 तक)

note: Inverted name for pro
en: Provençal, Old (to 1500)
hi: प्रोवेन्सल, पुरानी (1500 तक)

note: Name for prp
en: Parsi
hi: पारसी

note: Name for prq
en: Ashéninka Perené
hi: अशेनिंका पेरेने

note: Name for prr
en: Puri
hi: पुरी

note: Name for prs
en: Dari
hi: दारी

note: Name for prt
en: Phai
hi: फाई

note: Name for pru
en: Puragi
hi: पुरागी

note: Name for prw
en: Parawen
hi: पैरावेन

note: Name for prx
en: Purik
hi: पुरीक

note: Name for prz
en: Providencia Sign Language
hi: प्रोविडेंसिया सांकेतिक भाषा

note: Name for psa
en: Asue Awyu
hi: असुए अय्यू

note: Inverted name for psa
en: Awyu, Asue
hi: अय्यू, असुए

note: Name for psc
en: Iranian Sign Language
hi: ईरानी सांकेतिक भाषा

note: Name for psd
en: Plains Indian Sign Language
hi: मैदानों भारतीय सांकेतिक भाषा

note: Name for pse
en: Central Malay
hi: मध्य मलय

note: Inverted name for pse
en: Malay, Central
hi: मलय, मध्य

note: Name for psg
en: Penang Sign Language
hi: पेनांग सांकेतिक भाषा

note: Name for psh
en: Southwest Pashai
hi: दक्षिणपश्चिम पशाई

note: Inverted name for psh
en: Pashai, Southwest
hi: पशाई, दक्षिणपश्चिम

note: Name for psi
en: Southeast Pashai
hi: दक्षिणपूर्व पशाई

note: Inverted name for psi
en: Pashai, Southeast
hi: पशाई, दक्षिणपूर्व

note: Name for psl
en: Puerto Rican Sign Language
hi: प्यूर्टो रिकान सांकेतिक भाषा

note: Name for psm
en: Pauserna
hi: पोसेर्ना

note: Name for psn
en: Panasuan
hi: पनासुआन

note: Name for pso
en: Polish Sign Language
hi: पोलिश सांकेतिक भाषा

note: Name for psp
en: Philippine Sign Language
hi: फ़िलीपीनी सांकेतिक भाषा

note: Name for psq
en: Pasi
hi: पासी

note: Name for psr
en: Portuguese Sign Language
hi: पुर्तगाली सांकेतिक भाषा

note: Name for pss
en: Kaulong
hi: कौलोंग

note: Name for pst
en: Central Pashto
hi: मध्य पश्तो

note: Inverted name for pst
en: Pashto, Central
hi: पश्तो, मध्य

note: Name for psu
en: Sauraseni Prākrit
hi: सौरसेनी प्राकृत

note: Inverted name for psu
en: Prākrit, Sauraseni
hi: प्राकृत, सौरसेनी

note: Name for psw
en: Port Sandwich
hi: पोर्ट सैंडविच

note: Name for psy
en: Piscataway
hi: पिस्काटावे

note: Name for pta
en: Pai Tavytera
hi: पै तवीतेरा

note: Name for pth
en: Pataxó Hã-Ha-Hãe
hi: पटाक्सो हा-हा-हाए

note: Name for pti
en: Pindiini
hi: पिंडिनी

note: Name for ptn
en: Patani
hi: पाटनी

note: Name for pto
en: Zo'é
hi: ज़ो'ए

note: Name for ptp
en: Patep
hi: पटेप

note: Name for ptq
en: Pattapu
hi: पत्तपु

note: Name for ptr
en: Piamatsina
hi: पियामत्सिना

note: Name for ptt
en: Enrekang
hi: एन्रेकांग

note: Name for ptu
en: Bambam
hi: बमबम

note: Name for ptv
en: Port Vato
hi: पोर्ट वेटो

note: Name for ptw
en: Pentlatch
hi: पेंटलैच

note: Name for pty
en: Pathiya
hi: पठिया

note: Name for pua
en: Western Highland Purepecha
hi: वेस्टर्न हाईलैंड प्योरपेचा

note: Inverted name for pua
en: Purepecha, Western Highland
hi: प्योरपेचा, पश्चिमी हाइलैंड

note: Name for pub
en: Purum
hi: पुरम

note: Name for puc
en: Punan Merap
hi: पुनन मेराप

note: Name for pud
en: Punan Aput
hi: पुनन अपूत

note: Name for pue
en: Puelche
hi: पुएल्चे

note: Name for puf
en: Punan Merah
hi: पुनन मेराह

note: Name for pug
en: Phuie
hi: फूई

note: Name for pui
en: Puinave
hi: पुइनवे

note: Name for puj
en: Punan Tubu
hi: पुनन टुबू

note: Name for pum
en: Puma
hi: प्यूमा

note: Name for puo
en: Puoc
hi: पूओक

note: Name for pup
en: Pulabu
hi: पुलबु

note: Name for puq
en: Puquina
hi: पुक्विना

note: Name for pur
en: Puruborá
hi: पुरुबोरा

note: Name for pus
en: Pushto
hi: पुश्तो

note: Name for put
en: Putoh
hi: पुतोह

note: Name for puu
en: Punu
hi: पुनु

note: Name for puw
en: Puluwatese
hi: पुलुवाटसे

note: Name for pux
en: Puare
hi: पुअरे

note: Name for puy
en: Purisimeño
hi: पुरीसिमेनो

note: Name for pwa
en: Pawaia
hi: पवैया

note: Name for pwb
en: Panawa
hi: पनावा

note: Name for pwg
en: Gapapaiwa
hi: गैपापाईवा

note: Name for pwi
en: Patwin
hi: पटविन

note: Name for pwm
en: Molbog
hi: मोलबोग

note: Name for pwn
en: Paiwan
hi: पैवान

note: Name for pwo
en: Pwo Western Karen
hi: पवो पश्चिमी करेन

note: Inverted name for pwo
en: Karen, Pwo Western
hi: करेन, प्वो पश्चिम

note: Name for pwr
en: Powari
hi: पोवारी

note: Name for pww
en: Pwo Northern Karen
hi: पवो उत्तरी करेन

note: Inverted name for pww
en: Karen, Pwo Northern
hi: करेन, प्वो उत्तरी

note: Name for pxm
en: Quetzaltepec Mixe
hi: क्वेटज़ाल्टेपेक मिक्स

note: Inverted name for pxm
en: Mixe, Quetzaltepec
hi: मिक्से, क्वेटज़ाल्टेपेक

note: Name for pye
en: Pye Krumen
hi: पाइ क्रुमेन

note: Inverted name for pye
en: Krumen, Pye
hi: क्रुमेन, पाई

note: Name for pym
en: Fyam
hi: फ़याम

note: Name for pyn
en: Poyanáwa
hi: पोयनावा

note: Name for pys
en: Paraguayan Sign Language
hi: परागुआयन सांकेतिक भाषा

note: Name for pyu
en: Puyuma
hi: पुयुमा

note: Name for pyx
en: Pyu (Myanmar)
hi: पीयू (म्यांमार)

note: Name for pyy
en: Pyen
hi: प्येन

note: Name for pzh
en: Pazeh
hi: पज़ेह

note: Name for pzn
en: Jejara Naga
hi: जेजारा नागा

note: Name for qua
en: Quapaw
hi: क्वापाव

note: Name for qub
en: Huallaga Huánuco Quechua
hi: हुल्लागा हुआनुको क्वेशुआ

note: Inverted name for qub
en: Quechua, Huallaga Huánuco
hi: क्वेचुआ, हुल्लागा हुआनुको

note: Name for quc
en: K'iche'
hi: किचे

note: Name for qud
en: Calderón Highland Quichua
hi: काल्डेरोन हाइलैंड क्विचुआ

note: Inverted name for qud
en: Quichua, Calderón Highland
hi: क्विचुआ, काल्डेरोन हाइलैंड

note: Name for que
en: Quechua
hi: क्वेशुआ

note: Name for quf
en: Lambayeque Quechua
hi: लाम्बायेक क्वेशुआ

note: Inverted name for quf
en: Quechua, Lambayeque
hi: क्वेचुआ, लाम्बायेक

note: Name for qug
en: Chimborazo Highland Quichua
hi: चिम्बोराजो हाईलैंड क्विचुआ

note: Inverted name for qug
en: Quichua, Chimborazo Highland
hi: क्विचुआ, चिम्बोराजो हाइलैंड

note: Name for quh
en: South Bolivian Quechua
hi: दक्षिण बोलीविया क्वेशुआ

note: Inverted name for quh
en: Quechua, South Bolivian
hi: क्वेशुआ, दक्षिण बोलीविया

note: Name for qui
en: Quileute
hi: क्युलेट

note: Name for quk
en: Chachapoyas Quechua
hi: चाचापोयस क्वेशुआ

note: Inverted name for quk
en: Quechua, Chachapoyas
hi: क्वेशुआ, चाचापोयस

note: Name for qul
en: North Bolivian Quechua
hi: उत्तर बोलीविया क्वेशुआ

note: Inverted name for qul
en: Quechua, North Bolivian
hi: क्वेशुआ, उत्तरी बोलीविया

note: Name for qum
en: Sipacapense
hi: सिपाकैपेन्स

note: Name for qun
en: Quinault
hi: क्विनॉल्ट

note: Name for qup
en: Southern Pastaza Quechua
hi: दक्षिणी पेस्टाज़ा क्वेशुआ

note: Inverted name for qup
en: Quechua, Southern Pastaza
hi: क्वेशुआ, दक्षिणी पास्ताज़ा

note: Name for quq
en: Quinqui
hi: क्विन्क्वी

note: Name for qur
en: Yanahuanca Pasco Quechua
hi: यानाहुआंका पास्को क्वेशुआ

note: Inverted name for qur
en: Quechua, Yanahuanca Pasco
hi: क्वेशुआ, यानाहुआंका पास्को

note: Name for qus
en: Santiago del Estero Quichua
hi: सैंटियागो डेल एस्टेरो क्विचुआ

note: Inverted name for qus
en: Quichua, Santiago del Estero
hi: क्विचुआ, सैंटियागो डेल एस्टेरो

note: Name for quv
en: Sacapulteco
hi: सैकापुल्टेको

note: Name for quw
en: Tena Lowland Quichua
hi: टेना लोलैंड क्विचुआ

note: Inverted name for quw
en: Quichua, Tena Lowland
hi: क्विचुआ, टेना लोलैंड

note: Name for qux
en: Yauyos Quechua
hi: यौयोस क्वेशुआ

note: Inverted name for qux
en: Quechua, Yauyos
hi: क्वेशुआ, यौयोस

note: Name for quy
en: Ayacucho Quechua
hi: अयाकुचो क्वेशुआ

note: Inverted name for quy
en: Quechua, Ayacucho
hi: क्वेचुआ, अयाकुचो

note: Name for quz
en: Cusco Quechua
hi: कुस्को क्वेशुआ

note: Inverted name for quz
en: Quechua, Cusco
hi: क्वेशुआ, कुस्को

note: Name for qva
en: Ambo-Pasco Quechua
hi: अंबो-पास्को क्वेशुआ

note: Inverted name for qva
en: Quechua, Ambo-Pasco
hi: क्वेशुआ, अंबो-पास्को

note: Name for qvc
en: Cajamarca Quechua
hi: कजामार्का क्वेशुआ

note: Inverted name for qvc
en: Quechua, Cajamarca
hi: क्वेशुआ, कजामार्का

note: Name for qve
en: Eastern Apurímac Quechua
hi: पूर्वी अपुरिमैक क्वेशुआ

note: Inverted name for qve
en: Quechua, Eastern Apurímac
hi: क्वेशुआ, पूर्वी अपुरिमैक

note: Name for qvh
en: Huamalíes-Dos de Mayo Huánuco Quechua
hi: हुआमालिस-डोस डे मेयो हुआनुको क्वेशुआ

note: Inverted name for qvh
en: Quechua, Huamalíes-Dos de Mayo Huánuco
hi: क्वेचुआ, हुमालिस-डॉस डी मेयो हुआनुको

note: Name for qvi
en: Imbabura Highland Quichua
hi: इम्बाबुरा हाइलैंड क्विचुआ

note: Inverted name for qvi
en: Quichua, Imbabura Highland
hi: क्विचुआ, इम्बाबुरा हाइलैंड

note: Name for qvj
en: Loja Highland Quichua
hi: लोजा हाईलैंड क्विचुआ

note: Inverted name for qvj
en: Quichua, Loja Highland
hi: क्विचुआ, लोजा हाइलैंड

note: Name for qvl
en: Cajatambo North Lima Quechua
hi: कजाताम्बो उत्तरी लीमा क्वेशुआ

note: Inverted name for qvl
en: Quechua, Cajatambo North Lima
hi: क्वेचुआ, कजताम्बो उत्तरी लीमा

note: Name for qvm
en: Margos-Yarowilca-Lauricocha Quechua
hi: मार्गोस-यारोविल्का-लॉरिकोचा क्वेशुआ

note: Inverted name for qvm
en: Quechua, Margos-Yarowilca-Lauricocha
hi: क्वेशुआ, मार्गोस-यारोविल्का-लॉरिकोचा

note: Name for qvn
en: North Junín Quechua
hi: उत्तर जूनिन क्वेशुआ

note: Inverted name for qvn
en: Quechua, North Junín
hi: क्वेशुआ, उत्तरी जूनिन

note: Name for qvo
en: Napo Lowland Quechua
hi: नेपो लोलैंड क्वेशुआ

note: Inverted name for qvo
en: Quechua, Napo Lowland
hi: क्वेशुआ, नेपो लोलैंड

note: Name for qvp
en: Pacaraos Quechua
hi: पकाराओस क्वेशुआ

note: Inverted name for qvp
en: Quechua, Pacaraos
hi: क्वेचुआ, पकाराओस

note: Name for qvs
en: San Martín Quechua
hi: सैन मार्टिन क्वेशुआ

note: Inverted name for qvs
en: Quechua, San Martín
hi: क्वेशुआ, सैन मार्टिन

note: Name for qvw
en: Huaylla Wanca Quechua
hi: हुयल्ला वांका क्वेचुआ

note: Inverted name for qvw
en: Quechua, Huaylla Wanca
hi: क्वेचुआ, हुयल्ला वांका

note: Name for qvy
en: Queyu
hi: कुएयू

note: Name for qvz
en: Northern Pastaza Quichua
hi: उत्तरी पेस्टाज़ा क्विचुआ

note: Inverted name for qvz
en: Quichua, Northern Pastaza
hi: क्विचुआ, उत्तरी पास्ताज़ा

note: Name for qwa
en: Corongo Ancash Quechua
hi: कोरोंगो अनकैश क्वेशुआ

note: Inverted name for qwa
en: Quechua, Corongo Ancash
hi: क्विचुआ, उत्तरी पास्ताज़ा

note: Name for qwc
en: Classical Quechua
hi: शास्त्रीय क्वेशुआ

note: Inverted name for qwc
en: Quechua, Classical
hi: क्वेशुआ, शास्त्रीय

note: Name for qwh
en: Huaylas Ancash Quechua
hi: हुयलास अनकैश क्वेशुआ

note: Inverted name for qwh
en: Quechua, Huaylas Ancash
hi: क्वेचुआ, हुयलास अनकैश

note: Name for qwm
en: Kuman (Russia)
hi: कुमान (रूस)

note: Name for qws
en: Sihuas Ancash Quechua
hi: सिहुआस अनकैश क्वेशुआ

note: Inverted name for qws
en: Quechua, Sihuas Ancash
hi: क्वेशुआ, सिहुआस अनकैश

note: Name for qwt
en: Kwalhioqua-Tlatskanai
hi: क्वालहियोक्वा-त्लात्स्कानै

note: Name for qxa
en: Chiquián Ancash Quechua
hi: चिकियान एन्कैश क्वेशुआ

note: Inverted name for qxa
en: Quechua, Chiquián Ancash
hi: क्वेचुआ, चिकियान अनकैश

note: Name for qxc
en: Chincha Quechua
hi: चिंचा क्वेशुआ

note: Inverted name for qxc
en: Quechua, Chincha
hi: क्वेशुआ, चिंचा

note: Name for qxh
en: Panao Huánuco Quechua
hi: पनाओ हुआनुको क्वेशुआ

note: Inverted name for qxh
en: Quechua, Panao Huánuco
hi: क्वेचुआ, पनाओ हुआनुको

note: Name for qxl
en: Salasaca Highland Quichua
hi: सालासाका हाईलैंड क्विचुआ

note: Inverted name for qxl
en: Quichua, Salasaca Highland
hi: क्विचुआ, सालासाका हाइलैंड

note: Name for qxn
en: Northern Conchucos Ancash Quechua
hi: उत्तरी कोंचुकोस अनकैश क्वेशुआ

note: Inverted name for qxn
en: Quechua, Northern Conchucos Ancash
hi: क्वेशुआ, उत्तरी कोंचुकोस अनकैश

note: Name for qxo
en: Southern Conchucos Ancash Quechua
hi: दक्षिणी कोंचुकोस एन्कैश क्वेशुआ

note: Inverted name for qxo
en: Quechua, Southern Conchucos Ancash
hi: क्वेशुआ, दक्षिणी कोंचुकोस अनकैश

note: Name for qxp
en: Puno Quechua
hi: पुनो क्वेशुआ

note: Inverted name for qxp
en: Quechua, Puno
hi: क्वेशुआ, पुनो

note: Name for qxq
en: Qashqa'i
hi: कश्काई

note: Name for qxr
en: Cañar Highland Quichua
hi: कनार हाइलैंड क्विचुआ

note: Inverted name for qxr
en: Quichua, Cañar Highland
hi: क्विचुआ, कनार हाइलैंड

note: Name for qxs
en: Southern Qiang
hi: दक्षिणी क़ियांग

note: Inverted name for qxs
en: Qiang, Southern
hi: क़ियांग, दक्षिणी

note: Name for qxt
en: Santa Ana de Tusi Pasco Quechua
hi: सांता एना डे तुसी पास्को क्वेशुआ

note: Inverted name for qxt
en: Quechua, Santa Ana de Tusi Pasco
hi: क्वेशुआ, सांता एना डे तुसी पास्को

note: Name for qxu
en: Arequipa-La Unión Quechua
hi: अरेक्विपा-ला यूनियन क्वेशुआ

note: Inverted name for qxu
en: Quechua, Arequipa-La Unión
hi: क्वेशुआ, अरेक्विपा-ला यूनियन

note: Name for qxw
en: Jauja Wanca Quechua
hi: जौजा वांका क्वेशुआ

note: Inverted name for qxw
en: Quechua, Jauja Wanca
hi: क्वेचुआ, जौजा वांका

note: Name for qya
en: Quenya
hi: क्वेन्या

note: Name for qyp
en: Quiripi
hi: क्विरिपी

note: Name for raa
en: Dungmali
hi: डूंगमाली

note: Name for rab
en: Camling
hi: कैमलिंग

note: Name for rac
en: Rasawa
hi: रसावा

note: Name for rad
en: Rade
hi: राडे

note: Name for raf
en: Western Meohang
hi: पश्चिमी मेओहांग

note: Inverted name for raf
en: Meohang, Western
hi: म्योहांग, पश्चिमी

note: Name for rag
en: Logooli
hi: लोगुलि

note: Name for rah
en: Rabha
hi: राभा

note: Name for rai
en: Ramoaaina
hi: रमोआइना

note: Name for raj
en: Rajasthani
hi: राजस्थानी

note: Name for rak
en: Tulu-Bohuai
hi: तुलु-बोहऐ

note: Name for ral
en: Ralte
hi: राल्ते

note: Name for ram
en: Canela
hi: कैनेला

note: Name for ran
en: Riantana
hi: रियान्टाना

note: Name for rao
en: Rao
hi: राव

note: Name for rap
en: Rapanui
hi: रपानुई

note: Name for raq
en: Saam
hi: साम

note: Name for rar
en: Rarotongan
hi: रारोतोंगन

note: Name for ras
en: Tegali
hi: तेगाली

note: Name for rat
en: Razajerdi
hi: रजाजेर्डी

note: Name for rau
en: Raute
hi: राउटे

note: Name for rav
en: Sampang
hi: संपांग

note: Name for raw
en: Rawang
hi: रावांग

note: Name for rax
en: Rang
hi: रंग

note: Name for ray
en: Rapa
hi: रापा

note: Name for raz
en: Rahambuu
hi: रहम्बु

note: Name for rbb
en: Rumai Palaung
hi: रुमाई पलाउंग

note: Inverted name for rbb
en: Palaung, Rumai
hi: पलाउंग, रुमाई

note: Name for rbk
en: Northern Bontok
hi: उत्तरी बोंटोक

note: Inverted name for rbk
en: Bontok, Northern
hi: बोंटोक, उत्तरी

note: Name for rbl
en: Miraya Bikol
hi: मिराया बिकोल

note: Inverted name for rbl
en: Bikol, Miraya
hi: बिकोल, मिराया

note: Name for rbp
en: Barababaraba
hi: बरबाबारा

note: Name for rcf
en: Réunion Creole French
hi: रीयूनियन क्रियोल फ़्रेंच

note: Inverted name for rcf
en: Creole French, Réunion
hi: क्रियोल फ़्रेंच, रीयूनियन

note: Name for rdb
en: Rudbari
hi: रुडबारी

note: Name for rea
en: Rerau
hi: रेराऊ

note: Name for reb
en: Rembong
hi: रेम्बोंग

note: Name for ree
en: Rejang Kayan
hi: रेजांग कायन

note: Inverted name for ree
en: Kayan, Rejang
hi: कायन, रेजांग

note: Name for reg
en: Kara (Tanzania)
hi: कारा (तंजानिया)

note: Name for rei
en: Reli
hi: रेली

note: Name for rej
en: Rejang
hi: रेजांग

note: Name for rel
en: Rendille
hi: रेन्डिल

note: Name for rem
en: Remo
hi: रेमो

note: Name for ren
en: Rengao
hi: रेंगाओ

note: Name for rer
en: Rer Bare
hi: रेर बरे

note: Name for res
en: Reshe
hi: रेशे

note: Name for ret
en: Retta
hi: रेट्टा

note: Name for rey
en: Reyesano
hi: रेयेसानो

note: Name for rga
en: Roria
hi: रोरिया

note: Name for rge
en: Romano-Greek
hi: रोमानो-ग्रीक

note: Name for rgk
en: Rangkas
hi: रंगकस

note: Name for rgn
en: Romagnol
hi: रोमाग्नोल

note: Name for rgr
en: Resígaro
hi: रेसिगारो

note: Name for rgs
en: Southern Roglai
hi: दक्षिणी रोगलाई

note: Inverted name for rgs
en: Roglai, Southern
hi: रोगलाई, दक्षिणी

note: Name for rgu
en: Ringgou
hi: रिंग्गौ

note: Name for rhg
en: Rohingya
hi: रोहिंग्या

note: Name for rhp
en: Yahang
hi: याहंग

note: Name for ria
en: Riang (India)
hi: रियांग (भारत)

note: Name for rib
en: Bribri Sign Language
hi: ब्रिब्री सांकेतिक भाषा

note: Name for rif
en: Tarifit
hi: टैरिफिट

note: Name for ril
en: Riang Lang
hi: रियांग लैंग

note: Name for rim
en: Nyaturu
hi: न्यातुरू

note: Name for rin
en: Nungu
hi: नुंगु

note: Name for rir
en: Ribun
hi: रिबुन

note: Name for rit
en: Ritharrngu
hi: ऋथारन्गु

note: Name for riu
en: Riung
hi: रियुंग

note: Name for rjg
en: Rajong
hi: राजोंग

note: Name for rji
en: Raji
hi: राजी

note: Name for rjs
en: Rajbanshi
hi: राजबंशी

note: Name for rka
en: Kraol
hi: क्राओल

note: Name for rkb
en: Rikbaktsa
hi: रिकबक्त्सा

note: Name for rkh
en: Rakahanga-Manihiki
hi: राखहांगा-मनिहिकी

note: Name for rki
en: Rakhine
hi: राखिने

note: Name for rkm
en: Marka
hi: मार्का

note: Name for rkt
en: Rangpuri
hi: रंगपुरी

note: Name for rkw
en: Arakwal
hi: अरकवाल

note: Name for rma
en: Rama
hi: रामा

note: Name for rmb
en: Rembarrnga
hi: रेमबैरंगा

note: Name for rmc
en: Carpathian Romani
hi: कार्पेथियन रोमानी

note: Inverted name for rmc
en: Romani, Carpathian
hi: रोमानी, कार्पेथियन

note: Name for rmd
en: Traveller Danish
hi: यात्री डेनिश

note: Inverted name for rmd
en: Danish, Traveller
hi: डेनिश, यात्री

note: Name for rme
en: Angloromani
hi: एंग्लोरोमानी

note: Name for rmf
en: Kalo Finnish Romani
hi: कालो फिनिश रोमानी

note: Inverted name for rmf
en: Romani, Kalo Finnish
hi: रोमानी, कालो फिनिश

note: Name for rmg
en: Traveller Norwegian
hi: यात्री नॉर्वेजियन

note: Inverted name for rmg
en: Norwegian, Traveller
hi: नॉर्वेजियन, यात्री

note: Name for rmh
en: Murkim
hi: मुर्किम

note: Name for rmi
en: Lomavren
hi: लोमाव्रेन

note: Name for rmk
en: Romkun
hi: रोमकुन

note: Name for rml
en: Baltic Romani
hi: बाल्टिक रोमानी

note: Inverted name for rml
en: Romani, Baltic
hi: रोमानी, बाल्टिक

note: Name for rmm
en: Roma
hi: रोमा

note: Name for rmn
en: Balkan Romani
hi: बाल्कन रोमानी

note: Inverted name for rmn
en: Romani, Balkan
hi: रोमानी, बाल्कन

note: Name for rmo
en: Sinte Romani
hi: सिंटे रोमानी

note: Inverted name for rmo
en: Romani, Sinte
hi: रोमानी, सिंटे

note: Name for rmp
en: Rempi
hi: रेम्पी

note: Name for rmq
en: Caló
hi: कैलो

note: Name for rms
en: Romanian Sign Language
hi: रोमानियाई सांकेतिक भाषा

note: Name for rmt
en: Domari
hi: डोमरी

note: Name for rmu
en: Tavringer Romani
hi: तवरिंगर रोमानी

note: Inverted name for rmu
en: Romani, Tavringer
hi: रोमानी, तवरिंगर

note: Name for rmv
en: Romanova
hi: रोमानोवा

note: Name for rmw
en: Welsh Romani
hi: वेल्श रोमानी

note: Inverted name for rmw
en: Romani, Welsh
hi: रोमानी, वेल्श

note: Name for rmx
en: Romam
hi: रोमम

note: Name for rmy
en: Vlax Romani
hi: व्लैक्स रोमानी

note: Inverted name for rmy
en: Romani, Vlax
hi: रोमानी, व्लैक्स

note: Name for rmz
en: Marma
hi: मार्मा

note: Name for rnb
en: Brunca Sign Language
hi: ब्रुंका सांकेतिक भाषा

note: Name for rnd
en: Ruund
hi: रूंड

note: Name for rng
en: Ronga
hi: रोंगा

note: Name for rnl
en: Ranglong
hi: रंगलोंग

note: Name for rnn
en: Roon
hi: रून

note: Name for rnp
en: Rongpo
hi: रांगपो

note: Name for rnr
en: Nari Nari
hi: नारी नारी

note: Name for rnw
en: Rungwa
hi: रूंगवा

note: Name for rob
en: Tae'
hi: ताए

note: Name for roc
en: Cacgia Roglai
hi: कैकगिया रोगलाई

note: Inverted name for roc
en: Roglai, Cacgia
hi: रोगलाई, कैकगिया

note: Name for rod
en: Rogo
hi: रोगो

note: Name for roe
en: Ronji
hi: रोन्जी

note: Name for rof
en: Rombo
hi: रोम्बो

note: Name for rog
en: Northern Roglai
hi: उत्तरी रोगलाई

note: Inverted name for rog
en: Roglai, Northern
hi: रोगलाई, उत्तरी

note: Name for roh
en: Romansh
hi: रोमांश

note: Name for rol
en: Romblomanon
hi: रोम्बलोमानोन

note: Name for rom
en: Romany
hi: रोमानी

note: Name for ron
en: Romanian
hi: रोमानियाई

note: Name for roo
en: Rotokas
hi: रोटोकास

note: Name for rop
en: Kriol
hi: क्रीओल

note: Name for ror
en: Rongga
hi: रोन्ग्गा

note: Name for rou
en: Runga
hi: रूंगा

note: Name for row
en: Dela-Oenale
hi: डेला-ओनेले

note: Name for rpn
en: Repanbitip
hi: रिपेनबिटिप

note: Name for rpt
en: Rapting
hi: रैपटिंग

note: Name for rri
en: Ririo
hi: रिरियो

note: Name for rro
en: Waima
hi: वाइमा

note: Name for rrt
en: Arritinngithigh
hi: अरिटिन्गीथाइ

note: Name for rsb
en: Romano-Serbian
hi: रोमानो-सर्बियाई

note: Name for rsk
en: Ruthenian
hi: रूथेनियन

note: Name for rsl
en: Russian Sign Language
hi: रूसी सांकेतिक भाषा

note: Name for rsm
en: Miriwoong Sign Language
hi: मिरीवूंग सांकेतिक भाषा

note: Name for rsn
en: Rwandan Sign Language
hi: रवांडा सांकेतिक भाषा

note: Name for rtc
en: Rungtu Chin
hi: रुंगतु चिन

note: Inverted name for rtc
en: Chin, Rungtu
hi: चिन, रुंगतु

note: Name for rth
en: Ratahan
hi: रतहन

note: Name for rtm
en: Rotuman
hi: रोटुमैन

note: Name for rts
en: Yurats
hi: युरेट्स

note: Name for rtw
en: Rathawi
hi: राठावी

note: Name for rub
en: Gungu
hi: गुंगु

note: Name for ruc
en: Ruuli
hi: रुली

note: Name for rue
en: Rusyn
hi: रुसिन

note: Name for ruf
en: Luguru
hi: लुगुरू

note: Name for rug
en: Roviana
hi: रोवियाना

note: Name for ruh
en: Ruga
hi: रूगा

note: Name for rui
en: Rufiji
hi: रुफिजि

note: Name for ruk
en: Che
hi: चे

note: Name for run
en: Rundi
hi: रुन्दी

note: Name for ruo
en: Istro Romanian
hi: इस्त्रो रोमानियाई

note: Inverted name for ruo
en: Romanian, Istro
hi: रोमानियाई, इस्त्रो

note: Name for rup
en: Macedo-Romanian
hi: मैसिडो-रोमानियाई

note: Inverted name for rup
en: Romanian, Macedo-
hi: रोमानियाई, मैसेडो

note: Name for ruq
en: Megleno Romanian
hi: मेगलेनो रोमानियाई

note: Inverted name for ruq
en: Romanian, Megleno
hi: रोमानियाई, मेगलेनो

note: Name for rus
en: Russian
hi: रुसी

note: Name for rut
en: Rutul
hi: रुतुल

note: Name for ruu
en: Lanas Lobu
hi: लानास लोबू

note: Inverted name for ruu
en: Lobu, Lanas
hi: लोबू, लानास

note: Name for ruy
en: Mala (Nigeria)
hi: माला (नाइजीरिया)

note: Name for ruz
en: Ruma
hi: रुमा

note: Name for rwa
en: Rawo
hi: रावो

note: Name for rwk
en: Rwa
hi: रवा

note: Name for rwl
en: Ruwila
hi: रुविला

note: Name for rwm
en: Amba (Uganda)
hi: अंबा (युगांडा)

note: Name for rwo
en: Rawa
hi: रावा

note: Name for rwr
en: Marwari (India)
hi: मारवाड़ी (भारत)

note: Name for rxd
en: Ngardi
hi: न्गार्डी

note: Name for rxw
en: Karuwali
hi: कारुवाली

note: Name for ryn
en: Northern Amami-Oshima
hi: उत्तरी अमामी-ओशिमा

note: Inverted name for ryn
en: Amami-Oshima, Northern
hi: अमामी-ओशिमा, उत्तरी

note: Name for rys
en: Yaeyama
hi: येयामा

note: Name for ryu
en: Central Okinawan
hi: मध्य ओकिनावान

note: Inverted name for ryu
en: Okinawan, Central
hi: ओकिनावान, मध्य

note: Name for rzh
en: Rāziḥī
hi: रज़ीही

note: Name for saa
en: Saba
hi: साबा

note: Name for sab
en: Buglere
hi: बिगुलेर

note: Name for sac
en: Meskwaki
hi: मेस्कवाकी

note: Name for sad
en: Sandawe
hi: सन्डावे

note: Name for sae
en: Sabanê
hi: सबाने

note: Name for saf
en: Safaliba
hi: सफालिबा

note: Name for sag
en: Sango
hi: साँग्रो

note: Name for sah
en: Yakut
hi: याकुट

note: Name for saj
en: Sahu
hi: साहू

note: Name for sak
en: Sake
hi: सके

note: Name for sam
en: Samaritan Aramaic
hi: सामरी अरामी

note: Inverted name for sam
en: Aramaic, Samaritan
hi: अरामी, सामरी

note: Name for san
en: Sanskrit
hi: संस्कृत

note: Name for sao
en: Sause
hi: सौसे

note: Name for saq
en: Samburu
hi: सम्बुरु

note: Name for sar
en: Saraveca
hi: सारावेका

note: Name for sas
en: Sasak
hi: सासाक

note: Name for sat
en: Santali
hi: संथाली

note: Name for sau
en: Saleman
hi: सलेमान

note: Name for sav
en: Saafi-Saafi
hi: साफी-साफी

note: Name for saw
en: Sawi
hi: सावी

note: Name for sax
en: Sa
hi: सा

note: Name for say
en: Saya
hi: साया

note: Name for saz
en: Saurashtra
hi: सौराष्ट्र

note: Name for sba
en: Ngambay
hi: नगम्बे

note: Name for sbb
en: Simbo
hi: सिंबो

note: Name for sbc
en: Kele (Papua New Guinea)
hi: केले (पापुआ न्यू गिनी)

note: Name for sbd
en: Southern Samo
hi: दक्षिणी समो

note: Inverted name for sbd
en: Samo, Southern
hi: समो, दक्षिणी

note: Name for sbe
en: Saliba
hi: सलीबा

note: Name for sbf
en: Chabu
hi: चाबू

note: Name for sbg
en: Seget
hi: सेगेट

note: Name for sbh
en: Sori-Harengan
hi: सोरी-हरेंगन

note: Name for sbi
en: Seti
hi: सेती

note: Name for sbj
en: Surbakhal
hi: सुरबखाल

note: Name for sbk
en: Safwa
hi: सफवा

note: Name for sbl
en: Botolan Sambal
hi: बोटोलन संबल

note: Inverted name for sbl
en: Sambal, Botolan
hi: संबल, बोटोलन

note: Name for sbm
en: Sagala
hi: सागला

note: Name for sbn
en: Sindhi Bhil
hi: सिंधी भील

note: Inverted name for sbn
en: Bhil, Sindhi
hi: भील, सिन्धी

note: Name for sbo
en: Sabüm
hi: सबुम

note: Name for sbp
en: Sangu (Tanzania)
hi: संगु (तंजानिया)

note: Name for sbq
en: Sileibi
hi: सिलैबि

note: Name for sbr
en: Sembakung Murut
hi: सेम्बाकुंग मुरुट

note: Name for sbs
en: Subiya
hi: सुबिया

note: Name for sbt
en: Kimki
hi: किम्की

note: Name for sbu
en: Stod Bhoti
hi: स्टोड भोटी

note: Inverted name for sbu
en: Bhoti, Stod
hi: भोटी, स्टोड

note: Name for sbv
en: Sabine
hi: सबीन

note: Name for sbw
en: Simba
hi: सिम्बा

note: Name for sbx
en: Seberuang
hi: सेबरुंग

note: Name for sby
en: Soli
hi: सोली

note: Name for sbz
en: Sara Kaba
hi: सारा काबा

note: Name for scb
en: Chut
hi: चुट

note: Name for sce
en: Dongxiang
hi: दोंगज़ियांग

note: Name for scf
en: San Miguel Creole French
hi: सैन मिगुएल क्रियोल फ्रेंच

note: Inverted name for scf
en: Creole French, San Miguel
hi: क्रियोल फ्रेंच, सैन मिगुएल

note: Name for scg
en: Sanggau
hi: संगगौ

note: Name for sch
en: Sakachep
hi: सकाचेप

note: Name for sci
en: Sri Lankan Creole Malay
hi: श्रीलंकाई क्रियोल मलय

note: Inverted name for sci
en: Creole Malay, Sri Lankan
hi: क्रियोल मलय, श्रीलंकाई

note: Name for sck
en: Sadri
hi: सादरी

note: Name for scl
en: Shina
hi: शिना

note: Name for scn
en: Sicilian
hi: सिसिलियन

note: Name for sco
en: Scots
hi: स्कॉट्स

note: Name for scp
en: Hyolmo
hi: ह्योल्मो

note: Name for scq
en: Sa'och
hi: सा'ओच

note: Name for scs
en: North Slavey
hi: उत्तर स्लेवी

note: Inverted name for scs
en: Slavey, North
hi: स्लेवी, उत्तर

note: Name for sct
en: Southern Katang
hi: दक्षिणी कटांग

note: Inverted name for sct
en: Katang, Southern
hi: कटंग, दक्षिणी

note: Name for scu
en: Shumcho
hi: शुम्चो

note: Name for scv
en: Sheni
hi: शेनि

note: Name for scw
en: Sha
hi: शा

note: Name for scx
en: Sicel
hi: सिसेल

note: Name for sda
en: Toraja-Sa'dan
hi: तोराजा-सदन

note: Name for sdb
en: Shabak
hi: शबाक

note: Name for sdc
en: Sassarese Sardinian
hi: सासरेसे सार्डिनियन

note: Inverted name for sdc
en: Sardinian, Sassarese
hi: सार्डिनियन, ससारेसी

note: Name for sde
en: Surubu
hi: सुरूबू

note: Name for sdf
en: Sarli
hi: सरली

note: Name for sdg
en: Savi
hi: सावी

note: Name for sdh
en: Southern Kurdish
hi: दक्षिणी कुर्द

note: Inverted name for sdh
en: Kurdish, Southern
hi: कुर्द, दक्षिणी

note: Name for sdj
en: Suundi
hi: सुंडी

note: Name for sdk
en: Sos Kundi
hi: सोस कुंडी

note: Name for sdl
en: Saudi Arabian Sign Language
hi: सऊदी अरब की सांकेतिक भाषा

note: Name for sdn
en: Gallurese Sardinian
hi: गैल्यूरिस सार्डिनियन

note: Inverted name for sdn
en: Sardinian, Gallurese
hi: सार्डिनियन, गैलुरीस

note: Name for sdo
en: Bukar-Sadung Bidayuh
hi: बुकर-सदुंग बिदायुह

note: Inverted name for sdo
en: Bidayuh, Bukar-Sadung
hi: बिदायुह, बुकर-सदुंग

note: Name for sdp
en: Sherdukpen
hi: शेरदुकपेन

note: Name for sdq
en: Semandang
hi: सेमांदांग

note: Name for sdr
en: Oraon Sadri
hi: उराँव सदरी

note: Inverted name for sdr
en: Sadri, Oraon
hi: सदरी,उराँव

note: Name for sds
en: Sened
hi: सेनेड

note: Name for sdt
en: Shuadit
hi: शुआदित

note: Name for sdu
en: Sarudu
hi: सरुडु

note: Name for sdx
en: Sibu Melanau
hi: सिबू मेलानौ

note: Inverted name for sdx
en: Melanau, Sibu
hi: मेलानौ, सिबू

note: Name for sdz
en: Sallands
hi: सैलंड्स

note: Name for sea
en: Semai
hi: सेमई

note: Name for seb
en: Shempire Senoufo
hi: शेम्पायर सेनोफो

note: Inverted name for seb
en: Senoufo, Shempire
hi: सेनोफो, शेम्पायर

note: Name for sec
en: Sechelt
hi: सेकेल्ट

note: Name for sed
en: Sedang
hi: सेडांग

note: Name for see
en: Seneca
hi: सेनेका

note: Name for sef
en: Cebaara Senoufo
hi: सेबारा सेनौफो

note: Inverted name for sef
en: Senoufo, Cebaara
hi: सेनोफ़ो, सेबारा

note: Name for seg
en: Segeju
hi: सेगेजू

note: Name for seh
en: Sena
hi: सेना

note: Name for sei
en: Seri
hi: सेरी

note: Name for sej
en: Sene
hi: सेने

note: Name for sek
en: Sekani
hi: सेकानी

note: Name for sel
en: Selkup
hi: सेल्कप

note: Name for sen
en: Nanerigé Sénoufo
hi: नानेरिगे सेनोउफो

note: Inverted name for sen
en: Sénoufo, Nanerigé
hi: सेनोउफो, नानेरिगे

note: Name for seo
en: Suarmin
hi: सुआरमिन

note: Name for sep
en: Sìcìté Sénoufo
hi: सिसिटे सेनोफो

note: Inverted name for sep
en: Sénoufo, Sìcìté
hi: सेनोउफो, सिसिटे

note: Name for seq
en: Senara Sénoufo
hi: सेनारा सेनोउफो

note: Inverted name for seq
en: Sénoufo, Senara
hi: सेनोउफो, सेनारा

note: Name for ser
en: Serrano
hi: सेरानो

note: Name for ses
en: Koyraboro Senni Songhai
hi: कोयराबोरो सेनी सोंघई

note: Inverted name for ses
en: Songhai, Koyraboro Senni
hi: सोंघई, कोयराबोरो सेनी

note: Name for set
en: Sentani
hi: सेंटानी

note: Name for seu
en: Serui-Laut
hi: सेरुई-लौट

note: Name for sev
en: Nyarafolo Senoufo
hi: न्याराफोलो सेनोफो

note: Inverted name for sev
en: Senoufo, Nyarafolo
hi: सेनोफ़ो, न्याराफ़ोलो

note: Name for sew
en: Sewa Bay
hi: सेवा खाड़ी

note: Name for sey
en: Secoya
hi: सेकोया

note: Name for sez
en: Senthang Chin
hi: सेन्थांग चिन

note: Inverted name for sez
en: Chin, Senthang
hi: चिन, सेन्थांग

note: Name for sfb
en: Langue des signes de Belgique Francophone
hi: लैंग्यू डेस साइन्स डे बेल्गिक फ़्रैंकोफ़ोन

note: Name for sfe
en: Eastern Subanen
hi: पूर्वी सुबानेन

note: Inverted name for sfe
en: Subanen, Eastern
hi: सुबानेन, पूर्वी

note: Name for sfm
en: Small Flowery Miao
hi: छोटे फूलदार मियाओ

note: Inverted name for sfm
en: Miao, Small Flowery
hi: मियाओ, छोटे फूलदार

note: Name for sfs
en: South African Sign Language
hi: दक्षिण अफ़्रीकी सांकेतिक भाषा

note: Name for sfw
en: Sehwi
hi: सहवी

note: Name for sga
en: Old Irish (to 900)
hi: पुरानी आयरिश (900 तक)

note: Inverted name for sga
en: Irish, Old (to 900)
hi: आयरिश, पुरानी (900 तक)

note: Name for sgb
en: Mag-antsi Ayta
hi: मग-एंत्सी आयता

note: Inverted name for sgb
en: Ayta, Mag-antsi
hi: आयता, मैग-एंत्सि

note: Name for sgc
en: Kipsigis
hi: किप्सिगिस

note: Name for sgd
en: Surigaonon
hi: सुरिगांव

note: Name for sge
en: Segai
hi: सेगई

note: Name for sgg
en: Swiss-German Sign Language
hi: स्विस-जर्मन सांकेतिक भाषा

note: Name for sgh
en: Shughni
hi: शुघनी

note: Name for sgi
en: Suga
hi: सुगा

note: Name for sgj
en: Surgujia
hi: सरगुजिया

note: Name for sgk
en: Sangkong
hi: सांगकोंग

note: Name for sgm
en: Singa
hi: सिंगा

note: Name for sgp
en: Singpho
hi: सिंगफो

note: Name for sgr
en: Sangisari
hi: संगिसारी

note: Name for sgs
en: Samogitian
hi: समोगिशियन

note: Name for sgt
en: Brokpake
hi: ब्रोकपेक

note: Name for sgu
en: Salas
hi: सालस

note: Name for sgw
en: Sebat Bet Gurage
hi: सेबैट बेट गुरेज

note: Name for sgx
en: Sierra Leone Sign Language
hi: सिएरा लियोन सांकेतिक भाषा

note: Name for sgy
en: Sanglechi
hi: सांगलेची

note: Name for sgz
en: Sursurunga
hi: सुरसुरुंगा

note: Name for sha
en: Shall-Zwall
hi: शाल-ज़्वाल

note: Name for shb
en: Ninam
hi: निनाम

note: Name for shc
en: Sonde
hi: सोंडे

note: Name for shd
en: Kundal Shahi
hi: कुंडल शाही

note: Name for she
en: Sheko
hi: शेको

note: Name for shg
en: Shua
hi: शूआ

note: Name for shh
en: Shoshoni
hi: शोशोनी

note: Name for shi
en: Tachelhit
hi: टैचेलहित

note: Name for shj
en: Shatt
hi: शट्ट

note: Name for shk
en: Shilluk
hi: शिलुक

note: Name for shl
en: Shendu
hi: शेन्दु

note: Name for shm
en: Shahrudi
hi: शाहरुदी

note: Name for shn
en: Shan
hi: शान

note: Name for sho
en: Shanga
hi: शंगा

note: Name for shp
en: Shipibo-Conibo
hi: शिपिबो-कोनिबो

note: Name for shq
en: Sala
hi: साला

note: Name for shr
en: Shi
hi: शि

note: Name for shs
en: Shuswap
hi: शुस्वैप

note: Name for sht
en: Shasta
hi: शास्ता

note: Name for shu
en: Chadian Arabic
hi: चाडियन अरबी

note: Inverted name for shu
en: Arabic, Chadian
hi: अरबी, चाडियन

note: Name for shv
en: Shehri
hi: शहरी

note: Name for shw
en: Shwai
hi: श्वाई

note: Name for shx
en: She
hi: शी

note: Name for shy
en: Tachawit
hi: टैचविट

note: Name for shz
en: Syenara Senoufo
hi: सियेनारा सेनोफो

note: Inverted name for shz
en: Senoufo, Syenara
hi: सेनोफ़ो, सियेनारा

note: Name for sia
en: Akkala Sami
hi: अक्कला सामी

note: Inverted name for sia
en: Sami, Akkala
hi: सामी, अक्कला

note: Name for sib
en: Sebop
hi: सेबॉप

note: Name for sid
en: Sidamo
hi: सिदामो

note: Name for sie
en: Simaa
hi: सिमा

note: Name for sif
en: Siamou
hi: स्यामौ

note: Name for sig
en: Paasaal
hi: पासाल

note: Name for sih
en: Zire
hi: ज़ीरे

note: Name for sii
en: Shom Peng
hi: शोम पेंग

note: Name for sij
en: Numbami
hi: नुम्बामि

note: Name for sik
en: Sikiana
hi: सिकियाना

note: Name for sil
en: Tumulung Sisaala
hi: तुमुलुंग सिसाला

note: Inverted name for sil
en: Sisaala, Tumulung
hi: सिसाला, तुमुलुंग

note: Name for sim
en: Mende (Papua New Guinea)
hi: मेंडे (पापुआ न्यू गिनी)

note: Name for sin
en: Sinhala
hi: सिंहली

note: Name for sip
en: Sikkimese
hi: सिक्किमी

note: Name for siq
en: Sonia
hi: सोनिया

note: Name for sir
en: Siri
hi: सिरी

note: Name for sis
en: Siuslaw
hi: सियुस्लाव

note: Name for siu
en: Sinagen
hi: सिनजेन

note: Name for siv
en: Sumariup
hi: सुमारिउप

note: Name for siw
en: Siwai
hi: सिवाई

note: Name for six
en: Sumau
hi: सूमाउ

note: Name for siy
en: Sivandi
hi: शिवंडी

note: Name for siz
en: Siwi
hi: सिवि

note: Name for sja
en: Epena
hi: एपेना

note: Name for sjb
en: Sajau Basap
hi: सजौ बासप

note: Name for sjd
en: Kildin Sami
hi: किल्डिन सामी

note: Inverted name for sjd
en: Sami, Kildin
hi: सामी, किल्डिन

note: Name for sje
en: Pite Sami
hi: पिटे सामी

note: Inverted name for sje
en: Sami, Pite
hi: सामी, पिटे

note: Name for sjg
en: Assangori
hi: असंगोरी

note: Name for sjk
en: Kemi Sami
hi: केमी सामी

note: Inverted name for sjk
en: Sami, Kemi
hi: सामी, केमी

note: Name for sjl
en: Sajalong
hi: सजलौंग

note: Name for sjm
en: Mapun
hi: मापुन

note: Name for sjn
en: Sindarin
hi: सिंधारिन

note: Name for sjo
en: Xibe
hi: ज़िबे

note: Name for sjp
en: Surjapuri
hi: सुरजापुरी

note: Name for sjr
en: Siar-Lak
hi: सियार-लक

note: Name for sjs
en: Senhaja De Srair
hi: सेन्हाजा दे सरायर

note: Name for sjt
en: Ter Sami
hi: टेर सामी

note: Inverted name for sjt
en: Sami, Ter
hi: सामी, टेर

note: Name for sju
en: Ume Sami
hi: उमे सामी

note: Inverted name for sju
en: Sami, Ume
hi: सामी, उमे

note: Name for sjw
en: Shawnee
hi: शावनी

note: Name for ska
en: Skagit
hi: स्केगिट

note: Name for skb
en: Saek
hi: सैक

note: Name for skc
en: Ma Manda
hi: मा मंदा

note: Name for skd
en: Southern Sierra Miwok
hi: दक्षिणी सिएरा मिवोक

note: Inverted name for skd
en: Miwok, Southern Sierra
hi: मिवोक, दक्षिणी सिएरा

note: Name for ske
en: Seke (Vanuatu)
hi: सेके (वानुअतु)

note: Name for skf
en: Sakirabiá
hi: सकीराबिया

note: Name for skg
en: Sakalava Malagasy
hi: सकलावा मालागासी

note: Inverted name for skg
en: Malagasy, Sakalava
hi: मालागासी, सकलावा

note: Name for skh
en: Sikule
hi: सिकुले

note: Name for ski
en: Sika
hi: सिका

note: Name for skj
en: Seke (Nepal)
hi: सेके (नेपाल)

note: Name for skm
en: Kutong
hi: कुटोंग

note: Name for skn
en: Kolibugan Subanon
hi: कोलिबुगन सुबानोन

note: Inverted name for skn
en: Subanon, Kolibugan
hi: सुबानोन, कोलिबुगन

note: Name for sko
en: Seko Tengah
hi: सेको तेंगाह

note: Name for skp
en: Sekapan
hi: सेकापन

note: Name for skq
en: Sininkere
hi: सिनिनकेरे

note: Name for skr
en: Saraiki
hi: सरैकी

note: Name for sks
en: Maia
hi: मैया

note: Name for skt
en: Sakata
hi: सकटा

note: Name for sku
en: Sakao
hi: सकाओ

note: Name for skv
en: Skou
hi: स्कौ

note: Name for skw
en: Skepi Creole Dutch
hi: स्केपी क्रियोल डच

note: Inverted name for skw
en: Creole Dutch, Skepi
hi: क्रियोल डच, स्केपी

note: Name for skx
en: Seko Padang
hi: सेको पदांग

note: Name for sky
en: Sikaiana
hi: सिकियाना

note: Name for skz
en: Sekar
hi: सेकर

note: Name for slc
en: Sáliba
hi: सलीबा

note: Name for sld
en: Sissala
hi: सिसाला

note: Name for sle
en: Sholaga
hi: शोलगा

note: Name for slf
en: Swiss-Italian Sign Language
hi: स्विस-इतालवी सांकेतिक भाषा

note: Name for slg
en: Selungai Murut
hi: सेलुंगई मुरुट

note: Name for slh
en: Southern Puget Sound Salish
hi: दक्षिणी पुगेट साउंड सैलिश

note: Inverted name for slh
en: Salish, Southern Puget Sound
hi: सैलिश, दक्षिणी पुजेट साउंड

note: Name for sli
en: Lower Silesian
hi: निचला सिलेसियन

note: Inverted name for sli
en: Silesian, Lower
hi: सिलेसियन, निचला

note: Name for slj
en: Salumá
hi: सलुमा

note: Name for slk
en: Slovak
hi: स्लोवाक

note: Name for sll
en: Salt-Yui
hi: सॉल्ट-युइ

note: Name for slm
en: Pangutaran Sama
hi: पंगुतरन सामा

note: Inverted name for slm
en: Sama, Pangutaran
hi: सामा, पंगुतरन

note: Name for sln
en: Salinan
hi: सेलिनन

note: Name for slp
en: Lamaholot
hi: लामाहोलोट

note: Name for slq
en: Salchuq
hi: साल्चुक

note: Name for slr
en: Salar
hi: सालार

note: Name for sls
en: Singapore Sign Language
hi: सिंगापुर सांकेतिक भाषा

note: Name for slt
en: Sila
hi: सिला

note: Name for slu
en: Selaru
hi: सेलारू

note: Name for slv
en: Slovenian
hi: स्लोवेनियाई

note: Name for slw
en: Sialum
hi: सियालम

note: Name for slx
en: Salampasu
hi: सलामपसु

note: Name for sly
en: Selayar
hi: सेलयार

note: Name for slz
en: Ma'ya
hi: माया

note: Name for sma
en: Southern Sami
hi: दक्षिणी सामी

note: Inverted name for sma
en: Sami, Southern
hi: सामी, दक्षिणी

note: Name for smb
en: Simbari
hi: सिम्बारी

note: Name for smc
en: Som
hi: सोम

note: Name for sme
en: Northern Sami
hi: उत्तरी सामी

note: Inverted name for sme
en: Sami, Northern
hi: सामी, उत्तरी

note: Name for smf
en: Auwe
hi: औवे

note: Name for smg
en: Simbali
hi: सिंबली

note: Name for smh
en: Samei
hi: समेइ

note: Name for smj
en: Lule Sami
hi: लूले सामी

note: Name for smk
en: Bolinao
hi: बोलिनाओ

note: Name for sml
en: Central Sama
hi: मध्य सामा

note: Inverted name for sml
en: Sama, Central
hi: सामा, मध्य

note: Name for smm
en: Musasa
hi: मुसासा

note: Name for smn
en: Inari Sami
hi: इनारी सामी

note: Inverted name for smn
en: Sami, Inari
hi: सामी, इनारी

note: Name for smo
en: Samoan
hi: सामोन

note: Name for smp
en: Samaritan
hi: सामरी

note: Name for smq
en: Samo
hi: समो

note: Name for smr
en: Simeulue
hi: सिमेउलू

note: Name for sms
en: Skolt Sami
hi: स्कोल्ट सामी

note: Inverted name for sms
en: Sami, Skolt
hi: सामी, स्कोल्ट

note: Name for smt
en: Simte
hi: सिमटे

note: Name for smu
en: Somray
hi: सोमरे

note: Name for smv
en: Samvedi
hi: सामवेदी

note: Name for smw
en: Sumbawa
hi: सुंबावा

note: Name for smx
en: Samba
hi: सांबा

note: Name for smy
en: Semnani
hi: सेमनानी

note: Name for smz
en: Simeku
hi: सिमेकु

note: Name for sna
en: Shona
hi: सोणा

note: Name for snc
en: Sinaugoro
hi: सिनाउगोरो

note: Name for snd
en: Sindhi
hi: सिन्धी

note: Name for sne
en: Bau Bidayuh
hi: बाऊ बिदायुह

note: Inverted name for sne
en: Bidayuh, Bau
hi: बिदायुह, बाऊ

note: Name for snf
en: Noon
hi: नून

note: Name for sng
en: Sanga (Democratic Republic of Congo)
hi: सांगा (कांगो लोकतांत्रिक गणराज्य)

note: Name for sni
en: Sensi
hi: सेंसी

note: Name for snj
en: Riverain Sango
hi: रिवरैन सांगो

note: Inverted name for snj
en: Sango, Riverain
hi: सांगो, रिवरैन

note: Name for snk
en: Soninke
hi: सोनिन्के

note: Name for snl
en: Sangil
hi: संगिल

note: Name for snm
en: Southern Ma'di
hi: दक्षिणी मैडी

note: Inverted name for snm
en: Ma'di, Southern
hi: मैडी, दक्षिणी

note: Name for snn
en: Siona
hi: सिओना

note: Name for sno
en: Snohomish
hi: स्नोहोमिश

note: Name for snp
en: Siane
hi: सियाने

note: Name for snq
en: Sangu (Gabon)
hi: संगू (गैबॉन)

note: Name for snr
en: Sihan
hi: सिहान

note: Name for sns
en: South West Bay
hi: दक्षिण पश्चिम खाड़ी

note: Name for snu
en: Senggi
hi: सेन्गी

note: Name for snv
en: Sa'ban
hi: सा'बन

note: Name for snw
en: Selee
hi: सेली

note: Name for snx
en: Sam
hi: सैम

note: Name for sny
en: Saniyo-Hiyewe
hi: सानियो-हियेवे

note: Name for snz
en: Kou
hi: कोउ

note: Name for soa
en: Thai Song
hi: थाई गीत

note: Name for sob
en: Sobei
hi: सोबेई

note: Name for soc
en: So (Democratic Republic of Congo)
hi: सो (कांगो लोकतांत्रिक गणराज्य)

note: Name for sod
en: Songoora
hi: सोंगूरा

note: Name for soe
en: Songomeno
hi: सोंगोमेनो

note: Name for sog
en: Sogdian
hi: सोग्डियन

note: Name for soh
en: Aka
hi: अका

note: Name for soi
en: Sonha
hi: सोनहा

note: Name for soj
en: Soi
hi: सोइ

note: Name for sok
en: Sokoro
hi: सोकोरो

note: Name for sol
en: Solos
hi: सोलोस

note: Name for som
en: Somali
hi: सोमाली

note: Name for soo
en: Songo
hi: सोंगो

note: Name for sop
en: Songe
hi: सोंगे

note: Name for soq
en: Kanasi
hi: कनासी

note: Name for sor
en: Somrai
hi: सोमराई

note: Name for sos
en: Seeku
hi: सीकु

note: Name for sot
en: Southern Sotho
hi: दक्षिणी सोथो

note: Inverted name for sot
en: Sotho, Southern
hi: सोथो, दक्षिणी

note: Name for sou
en: Southern Thai
hi: दक्षिणी थाई

note: Inverted name for sou
en: Thai, Southern
hi: थाई, दक्षिणी

note: Name for sov
en: Sonsorol
hi: सोंसोरोल

note: Name for sow
en: Sowanda
hi: सोवंडा

note: Name for sox
en: Swo
hi: स्वो

note: Name for soy
en: Miyobe
hi: मियोबे

note: Name for soz
en: Temi
hi: टेमी

note: Name for spa
en: Spanish
hi: स्पैनिश

note: Name for spb
en: Sepa (Indonesia)
hi: सेपा (इंडोनेशिया)

note: Name for spc
en: Sapé
hi: सैपे

note: Name for spd
en: Saep
hi: सैप

note: Name for spe
en: Sepa (Papua New Guinea)
hi: सेपा (पापुआ न्यू गिनी)

note: Name for spg
en: Sian
hi: सियान

note: Name for spi
en: Saponi
hi: सपोनी

note: Name for spk
en: Sengo
hi: सेन्गो

note: Name for spl
en: Selepet
hi: सेलेपेट

note: Name for spm
en: Akukem
hi: अकुकेम

note: Name for spn
en: Sanapaná
hi: सनापन

note: Name for spo
en: Spokane
hi: स्पोकेन

note: Name for spp
en: Supyire Senoufo
hi: सुपाइरे सेनौफो

note: Inverted name for spp
en: Senoufo, Supyire
hi: सेनोफ़ो, सुपाइरे

note: Name for spq
en: Loreto-Ucayali Spanish
hi: लोरेटो-उकायली स्पैनिश

note: Inverted name for spq
en: Spanish, Loreto-Ucayali
hi: स्पैनिश, लोरेटो-उकायाली

note: Name for spr
en: Saparua
hi: सपरुआ

note: Name for sps
en: Saposa
hi: सपोसा

note: Name for spt
en: Spiti Bhoti
hi: स्पीति भोटी

note: Inverted name for spt
en: Bhoti, Spiti
hi: भोटी, स्पीति

note: Name for spu
en: Sapuan
hi: सपुआं

note: Name for spv
en: Sambalpuri
hi: संबलपुरी

note: Name for spx
en: South Picene
hi: दक्षिण पिसीन

note: Inverted name for spx
en: Picene, South
hi: पिसीन, दक्षिण

note: Name for spy
en: Sabaot
hi: साबोट

note: Name for sqa
en: Shama-Sambuga
hi: शमा-साम्बुगा

note: Name for sqh
en: Shau
hi: शाऊ

note: Name for sqi
en: Albanian
hi: अल्बानियाई

note: Name for sqk
en: Albanian Sign Language
hi: अल्बानियाई सांकेतिक भाषा

note: Name for sqm
en: Suma
hi: सुमा

note: Name for sqn
en: Susquehannock
hi: सुस्काहनॉक

note: Name for sqo
en: Sorkhei
hi: सोरखेई

note: Name for sqq
en: Sou
hi: सौ

note: Name for sqr
en: Siculo Arabic
hi: सिकुलो अरबी

note: Inverted name for sqr
en: Arabic, Siculo
hi: अरबी, सिकुलो

note: Name for sqs
en: Sri Lankan Sign Language
hi: श्रीलंकाई सांकेतिक भाषा

note: Name for sqt
en: Soqotri
hi: सोकोत्री

note: Name for squ
en: Squamish
hi: स्क्वामिश

note: Name for sqx
en: Kufr Qassem Sign Language (KQSL)
hi: कुफ्र कासिम सांकेतिक भाषा (KQSL)

note: Name for sra
en: Saruga
hi: सारुगा

note: Name for srb
en: Sora
hi: सोरा

note: Name for src
en: Logudorese Sardinian
hi: लोगुडोरेस सार्डिनियन

note: Inverted name for src
en: Sardinian, Logudorese
hi: सार्डिनियन, लॉगुडोरेस

note: Name for srd
en: Sardinian
hi: सार्डिनियन

note: Name for sre
en: Sara
hi: सारा

note: Name for srf
en: Nafi
hi: नफ़ि

note: Name for srg
en: Sulod
hi: सुलोद

note: Name for srh
en: Sarikoli
hi: सारिकोली

note: Name for sri
en: Siriano
hi: सिरिआनो

note: Name for srk
en: Serudung Murut
hi: सेरुडुंग मुरुट

note: Name for srl
en: Isirawa
hi: इसिरावा

note: Name for srm
en: Saramaccan
hi: सरमैकन

note: Name for srn
en: Sranan Tongo
hi: स्रानन टोंगो

note: Name for sro
en: Campidanese Sardinian
hi: कैम्पिडैनीज़ सार्डिनियन

note: Inverted name for sro
en: Sardinian, Campidanese
hi: सार्डिनियन, कैम्पिडैनीज़

note: Name for srp
en: Serbian
hi: सर्बियाई

note: Name for srq
en: Sirionó
hi: सिरिओनो

note: Name for srr
en: Serer
hi: सेरेर

note: Name for srs
en: Sarsi
hi: सरसी

note: Name for srt
en: Sauri
hi: सौरी

note: Name for sru
en: Suruí
hi: सुरुई

note: Name for srv
en: Southern Sorsoganon
hi: दक्षिणी सोर्सोगानन

note: Inverted name for srv
en: Sorsoganon, Southern
hi: सोर्सोगानन, दक्षिणी

note: Name for srw
en: Serua
hi: सेरूआ

note: Name for srx
en: Sirmauri
hi: सिरमौरी

note: Name for sry
en: Sera
hi: सीरा

note: Name for srz
en: Shahmirzadi
hi: शाहमीरज़ादी

note: Name for ssb
en: Southern Sama
hi: दक्षिणी समा

note: Inverted name for ssb
en: Sama, Southern
hi: समा, दक्षिणी

note: Name for ssc
en: Suba-Simbiti
hi: सुबा-सिम्बिटी

note: Name for ssd
en: Siroi
hi: सिरोई

note: Name for sse
en: Balangingi
hi: बलांगिंगी

note: Name for ssf
en: Thao
hi: थाओ

note: Name for ssg
en: Seimat
hi: सीमत

note: Name for ssh
en: Shihhi Arabic
hi: शिहि अरबी

note: Inverted name for ssh
en: Arabic, Shihhi
hi: अरबी, शिही

note: Name for ssi
en: Sansi
hi: सांसी

note: Name for ssj
en: Sausi
hi: सौसी

note: Name for ssk
en: Sunam
hi: सुनाम

note: Name for ssl
en: Western Sisaala
hi: पश्चिमी सिसाला

note: Inverted name for ssl
en: Sisaala, Western
hi: सिसाला, पश्चिमी

note: Name for ssm
en: Semnam
hi: सेमनाम

note: Name for ssn
en: Waata
hi: वाता

note: Name for sso
en: Sissano
hi: सिसानो

note: Name for ssp
en: Spanish Sign Language
hi: स्पैनिश सांकेतिक भाषा

note: Name for ssq
en: So'a
hi: सो'आ

note: Name for ssr
en: Swiss-French Sign Language
hi: स्विस-फ़्रेंच सांकेतिक भाषा

note: Name for sss
en: Sô
hi: सो

note: Name for sst
en: Sinasina
hi: सिनसिना

note: Name for ssu
en: Susuami
hi: सुसुअमी

note: Name for ssv
en: Shark Bay
hi: शार्क खाड़ी

note: Name for ssw
en: Swati
hi: स्वाति

note: Name for ssx
en: Samberigi
hi: सैम्बेरिगी

note: Name for ssy
en: Saho
hi: साहो

note: Name for ssz
en: Sengseng
hi: सेंगसेंग

note: Name for sta
en: Settla
hi: सेटला

note: Name for stb
en: Northern Subanen
hi: उत्तरी सुबानेन

note: Inverted name for stb
en: Subanen, Northern
hi: सुबानेन, उत्तरी

note: Name for std
en: Sentinel
hi: सेंटिनेल

note: Name for ste
en: Liana-Seti
hi: लियाना-सेटी

note: Name for stf
en: Seta
hi: सेटा

note: Name for stg
en: Trieng
hi: त्रिएंग

note: Name for sth
en: Shelta
hi: शेल्टा

note: Name for sti
en: Bulo Stieng
hi: बुलो स्टियेंग

note: Inverted name for sti
en: Stieng, Bulo
hi: स्टिएंग, बुलो

note: Name for stj
en: Matya Samo
hi: मत्या सामो

note: Inverted name for stj
en: Samo, Matya
hi: सामो, मत्या

note: Name for stk
en: Arammba
hi: अरम्बा

note: Name for stl
en: Stellingwerfs
hi: स्टेलिंगवर्फ्स

note: Name for stm
en: Setaman
hi: सेटमैन

note: Name for stn
en: Owa
hi: ओवा

note: Name for sto
en: Stoney
hi: स्टोनी

note: Name for stp
en: Southeastern Tepehuan
hi: दक्षिणपूर्वी टेपेहुआन

note: Inverted name for stp
en: Tepehuan, Southeastern
hi: टेपेहुआन, दक्षिणपूर्वी

note: Name for stq
en: Saterfriesisch
hi: सैटरफ्रिसिच

note: Name for str
en: Straits Salish
hi: जलडमरूमध्य सैलिश

note: Inverted name for str
en: Salish, Straits
hi: सैलिश, स्ट्रेट्स

note: Name for sts
en: Shumashti
hi: शुमाष्टी

note: Name for stt
en: Budeh Stieng
hi: बुदेह स्टिएंग

note: Inverted name for stt
en: Stieng, Budeh
hi: स्टीएंग, बुदेह

note: Name for stu
en: Samtao
hi: समताओ

note: Name for stv
en: Silt'e
hi: सिल्ट'ई

note: Name for stw
en: Satawalese
hi: सतावलिस

note: Name for sty
en: Siberian Tatar
hi: साइबेरियाई तातार

note: Inverted name for sty
en: Tatar, Siberian
hi: तातार, साइबेरियाई

note: Name for sua
en: Sulka
hi: सुल्का

note: Name for sub
en: Suku
hi: सुकु

note: Name for suc
en: Western Subanon
hi: पश्चिमी सुबानोन

note: Inverted name for suc
en: Subanon, Western
hi: सुबानोन, पश्चिमी

note: Name for sue
en: Suena
hi: सुएना

note: Name for sug
en: Suganga
hi: सुगंगा

note: Name for sui
en: Suki
hi: सूकी

note: Name for suj
en: Shubi
hi: शुभि

note: Name for suk
en: Sukuma
hi: सुकुमा

note: Name for sun
en: Sundanese
hi: सुंडानी

note: Name for suo
en: Bouni
hi: बौनी

note: Name for suq
en: Tirmaga-Chai Suri
hi: तिर्मगा-चाई सूरी

note: Inverted name for suq
en: Suri, Tirmaga-Chai
hi: सूरी, तिर्मगा-चाई

note: Name for sur
en: Mwaghavul
hi: म्वाघवुल

note: Name for sus
en: Susu
hi: सुसु

note: Name for sut
en: Subtiaba
hi: सुबतियाबा

note: Name for suv
en: Puroik
hi: पुरोइक

note: Name for suw
en: Sumbwa
hi: सुंबवा

note: Name for sux
en: Sumerian
hi: सुमेरियन

note: Name for suy
en: Suyá
hi: सुया

note: Name for suz
en: Sunwar
hi: सनवार

note: Name for sva
en: Svan
hi: स्वान

note: Name for svb
en: Ulau-Suain
hi: उलाऊ-सुएन

note: Name for svc
en: Vincentian Creole English
hi: विंसेंटियन क्रियोल अंग्रेजी

note: Inverted name for svc
en: Creole English, Vincentian
hi: क्रियोल अंग्रेजी, विन्सेंटियन

note: Name for sve
en: Serili
hi: सेरिली

note: Name for svk
en: Slovakian Sign Language
hi: स्लोवाकियाई सांकेतिक भाषा

note: Name for svm
en: Slavomolisano
hi: स्लावोमोलिसानो

note: Name for svs
en: Savosavo
hi: सवोसावो

note: Name for svx
en: Skalvian
hi: स्काल्वियन

note: Name for swa
en: Swahili (macrolanguage)
hi: स्वाहिली (मैक्रोलैंग्वेज)

note: Name for swb
en: Maore Comorian
hi: माओर कोमोरियन

note: Inverted name for swb
en: Comorian, Maore
hi: कोमोरियन, माओरे

note: Name for swc
en: Congo Swahili
hi: कांगो स्वाहिली

note: Inverted name for swc
en: Swahili, Congo
hi: स्वाहिली, कांगो

note: Name for swe
en: Swedish
hi: स्वीडिश

note: Name for swf
en: Sere
hi: सेरे

note: Name for swg
en: Swabian
hi: स्वाबियन

note: Name for swh
en: Swahili (individual language)
hi: स्वाहिली (व्यक्तिगत भाषा)

note: Name for swi
en: Sui
hi: सुई

note: Name for swj
en: Sira
hi: सिरा

note: Name for swk
en: Malawi Sena
hi: मलावी सेना

note: Inverted name for swk
en: Sena, Malawi
hi: सेना, मलावी

note: Name for swl
en: Swedish Sign Language
hi: स्वीडिश सांकेतिक भाषा

note: Name for swm
en: Samosa
hi: समोसा

note: Name for swn
en: Sawknah
hi: सॉकनाह

note: Name for swo
en: Shanenawa
hi: शानेनावा

note: Name for swp
en: Suau
hi: सुआउ

note: Name for swq
en: Sharwa
hi: शारवा

note: Name for swr
en: Saweru
hi: सवेरू

note: Name for sws
en: Seluwasan
hi: सेलुवासन

note: Name for swt
en: Sawila
hi: सॉविला

note: Name for swu
en: Suwawa
hi: सुवावा

note: Name for swv
en: Shekhawati
hi: शेखावाटी

note: Name for sww
en: Sowa
hi: सोवा

note: Name for swx
en: Suruahá
hi: सुरुआहा

note: Name for swy
en: Sarua
hi: सरुआ

note: Name for sxb
en: Suba
hi: सूबा

note: Name for sxc
en: Sicanian
hi: सिकानियन

note: Name for sxe
en: Sighu
hi: सिंघु

note: Name for sxg
en: Shuhi
hi: सूहि

note: Name for sxk
en: Southern Kalapuya
hi: दक्षिणी कालापुया

note: Inverted name for sxk
en: Kalapuya, Southern
hi: कालापुया, दक्षिणी

note: Name for sxl
en: Selian
hi: सेलियन

note: Name for sxm
en: Samre
hi: समरे

note: Name for sxn
en: Sangir
hi: संगिर

note: Name for sxo
en: Sorothaptic
hi: सोरोथैप्टिक

note: Name for sxr
en: Saaroa
hi: सारौआ

note: Name for sxs
en: Sasaru
hi: सासारु

note: Name for sxu
en: Upper Saxon
hi: ऊपरी सैक्सन

note: Inverted name for sxu
en: Saxon, Upper
hi: सैक्सन, ऊपरी

note: Name for sxw
en: Saxwe Gbe
hi: सैक्सवे ग्बे

note: Inverted name for sxw
en: Gbe, Saxwe
hi: ग्बे, सैक्सवे

note: Name for sya
en: Siang
hi: सियांग

note: Name for syb
en: Central Subanen
hi: मध्य सुबनेन

note: Inverted name for syb
en: Subanen, Central
hi: सुबानेन, मध्य

note: Name for syc
en: Classical Syriac
hi: शास्त्रीय सिरिएक

note: Inverted name for syc
en: Syriac, Classical
hi: सिरिएक, शास्त्रीय

note: Name for syi
en: Seki
hi: सेकी

note: Name for syk
en: Sukur
hi: सुकुर

note: Name for syl
en: Sylheti
hi: सिलहटी

note: Name for sym
en: Maya Samo
hi: माया सामो

note: Inverted name for sym
en: Samo, Maya
hi: सामो, माया

note: Name for syn
en: Senaya
hi: सेनाया

note: Name for syo
en: Suoy
hi: सुओय

note: Name for syr
en: Syriac
hi: सिरिएक

note: Name for sys
en: Sinyar
hi: सिन्यार

note: Name for syw
en: Kagate
hi: कगते

note: Name for syx
en: Samay
hi: समय

note: Name for syy
en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
hi: अल-सैय्यद बेडौइन सांकेतिक भाषा

note: Name for sza
en: Semelai
hi: सेमलाई

note: Name for szb
en: Ngalum
hi: नगालूम

note: Name for szc
en: Semaq Beri
hi: सेमाक बेरी

note: Name for szd
en: Seru
hi: सेरू

note: Name for sze
en: Seze
hi: सेज़े

note: Name for szg
en: Sengele
hi: सेंगेले

note: Name for szl
en: Silesian
hi: सिलेसियन

note: Name for szn
en: Sula
hi: सुला

note: Name for szp
en: Suabo
hi: सुआबो

note: Name for szs
en: Solomon Islands Sign Language
hi: सोलोमन द्वीप सांकेतिक भाषा

note: Name for szv
en: Isu (Fako Division)
hi: इसु (फाको डिवीजन)

note: Name for szw
en: Sawai
hi: सवाई

note: Name for szy
en: Sakizaya
hi: साकीज़या

note: Name for taa
en: Lower Tanana
hi: निचला तानाना

note: Inverted name for taa
en: Tanana, Lower
hi: तानाना, निचला

note: Name for tab
en: Tabassaran
hi: तबस्सरन

note: Name for tac
en: Lowland Tarahumara
hi: तराई ताराहुमारा

note: Inverted name for tac
en: Tarahumara, Lowland
hi: तराहुमारा, तराई क्षेत्र

note: Name for tad
en: Tause
hi: ताउज़

note: Name for tae
en: Tariana
hi: तारियाना

note: Name for taf
en: Tapirapé
hi: टैपिरापे

note: Name for tag
en: Tagoi
hi: टैगोई

note: Name for tah
en: Tahitian
hi: ताहितियन

note: Name for taj
en: Eastern Tamang
hi: पूर्वी तमांग

note: Inverted name for taj
en: Tamang, Eastern
hi: तमांग, पूर्वी

note: Name for tak
en: Tala
hi: ताला

note: Name for tal
en: Tal
hi: ताल

note: Name for tam
en: Tamil
hi: तामिल

note: Name for tan
en: Tangale
hi: तंगले

note: Name for tao
en: Yami
hi: यमी

note: Name for tap
en: Taabwa
hi: ताबवा

note: Name for taq
en: Tamasheq
hi: तमाशेक़

note: Name for tar
en: Central Tarahumara
hi: मध्य ताराहुमारा

note: Inverted name for tar
en: Tarahumara, Central
hi: तराहुमारा, मध्य

note: Name for tas
en: Tay Boi
hi: ताई बोई

note: Name for tat
en: Tatar
hi: टाटर

note: Name for tau
en: Upper Tanana
hi: ऊपरी तानाना

note: Inverted name for tau
en: Tanana, Upper
hi: तानाना, ऊपरी

note: Name for tav
en: Tatuyo
hi: तातुयो

note: Name for taw
en: Tai
hi: ताई

note: Name for tax
en: Tamki
hi: तमाकी

note: Name for tay
en: Atayal
hi: अटायल

note: Name for taz
en: Tocho
hi: टोचो

note: Name for tba
en: Aikanã
hi: ऐकाना

note: Name for tbc
en: Takia
hi: टाकिया

note: Name for tbd
en: Kaki Ae
hi: काकी ऐ

note: Name for tbe
en: Tanimbili
hi: तनिम्बिली

note: Name for tbf
en: Mandara
hi: मंदरा

note: Name for tbg
en: North Tairora
hi: उत्तर तैरोरा

note: Inverted name for tbg
en: Tairora, North
hi: तैरोरा, उत्तर

note: Name for tbh
en: Dharawal
hi: धरावल

note: Name for tbi
en: Gaam
hi: गाम

note: Name for tbj
en: Tiang
hi: तियांग

note: Name for tbk
en: Calamian Tagbanwa
hi: कैलमियन टैगबनवा

note: Inverted name for tbk
en: Tagbanwa, Calamian
hi: टैगबनवा, कैलमियन

note: Name for tbl
en: Tboli
hi: त्बोली

note: Name for tbm
en: Tagbu
hi: ताग्बु

note: Name for tbn
en: Barro Negro Tunebo
hi: बैरो नीग्रो ट्यूनेबो

note: Inverted name for tbn
en: Tunebo, Barro Negro
hi: टुनेबो, बैरो नीग्रो

note: Name for tbo
en: Tawala
hi: तवाला

note: Name for tbp
en: Taworta
hi: टवोर्टा

note: Name for tbr
en: Tumtum
hi: टमटम

note: Name for tbs
en: Tanguat
hi: टंगुअट

note: Name for tbt
en: Tembo (Kitembo)
hi: टेम्बो (किटेम्बो)

note: Name for tbu
en: Tubar
hi: तुबर

note: Name for tbv
en: Tobo
hi: टोबो

note: Name for tbw
en: Tagbanwa
hi: तागबान्वा

note: Name for tbx
en: Kapin
hi: कपिन

note: Name for tby
en: Tabaru
hi: तबरु

note: Name for tbz
en: Ditammari
hi: दितममारी

note: Name for tca
en: Ticuna
hi: टिकुना

note: Name for tcb
en: Tanacross
hi: टैनाक्रॉस

note: Name for tcc
en: Datooga
hi: दातूगा

note: Name for tcd
en: Tafi
hi: तफ़ी

note: Name for tce
en: Southern Tutchone
hi: दक्षिणी टचोन

note: Inverted name for tce
en: Tutchone, Southern
hi: टचोन, दक्षिणी

note: Name for tcf
en: Malinaltepec Me'phaa
hi: मालिनल्टेपेक मेफा

note: Inverted name for tcf
en: Me'phaa, Malinaltepec
hi: मेफा, मालिनल्टेपेक

note: Name for tcg
en: Tamagario
hi: तमागारियो

note: Name for tch
en: Turks And Caicos Creole English
hi: तुर्क और कैकोस क्रियोल अंग्रेजी

note: Inverted name for tch
en: Creole English, Turks And Caicos
hi: क्रियोल अंग्रेजी, तुर्क और कैकोस

note: Name for tci
en: Wára
hi: वारा

note: Name for tck
en: Tchitchege
hi: त्चित्चेगे

note: Name for tcl
en: Taman (Myanmar)
hi: तमन (म्यांमार)

note: Name for tcm
en: Tanahmerah
hi: तनहमेराह

note: Name for tcn
en: Tichurong
hi: तिचुरोंग

note: Name for tco
en: Taungyo
hi: ताउंग्यो

note: Name for tcp
en: Tawr Chin
hi: तवर चिन

note: Inverted name for tcp
en: Chin, Tawr
hi: चिन, तावर

note: Name for tcq
en: Kaiy
hi: कैय

note: Name for tcs
en: Torres Strait Creole
hi: टोरेस स्ट्रेट क्रियोल

note: Inverted name for tcs
en: Creole, Torres Strait
hi: क्रेओल, टोरेस स्ट्रेट

note: Name for tct
en: T'en
hi: तेन

note: Name for tcu
en: Southeastern Tarahumara
hi: दक्षिणपूर्वी तराहुमारा

note: Inverted name for tcu
en: Tarahumara, Southeastern
hi: तराहुमारा, दक्षिणपूर्वी

note: Name for tcw
en: Tecpatlán Totonac
hi: टेकपटलान टोटोनैक

note: Inverted name for tcw
en: Totonac, Tecpatlán
hi: टोटोनैक, टेकपाटलान

note: Name for tcx
en: Toda
hi: टोडा

note: Name for tcy
en: Tulu
hi: तुलु

note: Name for tcz
en: Thado Chin
hi: थादो चिन

note: Inverted name for tcz
en: Chin, Thado
hi: चिन, थाडो

note: Name for tda
en: Tagdal
hi: टैगडाल

note: Name for tdb
en: Panchpargania
hi: पंचपरगनिया

note: Name for tdc
en: Emberá-Tadó
hi: एम्बेरा-टाडो

note: Name for tdd
en: Tai Nüa
hi: ताई नुआ

note: Name for tde
en: Tiranige Diga Dogon
hi: तिरानिगे डिगा डोगोन

note: Inverted name for tde
en: Dogon, Tiranige Diga
hi: डोगोन, तिरानिगे डिगा

note: Name for tdf
en: Talieng
hi: तालियेंग

note: Name for tdg
en: Western Tamang
hi: पश्चिमी तमांग

note: Inverted name for tdg
en: Tamang, Western
hi: तमांग, पश्चिमी

note: Name for tdh
en: Thulung
hi: थुलुंग

note: Name for tdi
en: Tomadino
hi: टोमाडिनो

note: Name for tdj
en: Tajio
hi: ताजियो

note: Name for tdk
en: Tambas
hi: तम्बास

note: Name for tdl
en: Sur
hi: सुर

note: Name for tdm
en: Taruma
hi: तरुमा

note: Name for tdn
en: Tondano
hi: टोंडानो

note: Name for tdo
en: Teme
hi: टेमी

note: Name for tdq
en: Tita
hi: टीटा

note: Name for tdr
en: Todrah
hi: टोडरा

note: Name for tds
en: Doutai
hi: डोऊताई

note: Name for tdt
en: Tetun Dili
hi: तेतुन दिलि

note: Name for tdv
en: Toro
hi: टोरो

note: Name for tdx
en: Tandroy-Mahafaly Malagasy
hi: टैंड्रोय-महाफाली मालागासी

note: Inverted name for tdx
en: Malagasy, Tandroy-Mahafaly
hi: मालागासी, टैंडरॉय-महाफाली

note: Name for tdy
en: Tadyawan
hi: टड़ियावां

note: Name for tea
en: Temiar
hi: टेमियार

note: Name for teb
en: Tetete
hi: टेटेटे

note: Name for tec
en: Terik
hi: टेरीक

note: Name for ted
en: Tepo Krumen
hi: टेपो क्रुमेन

note: Inverted name for ted
en: Krumen, Tepo
hi: क्रुमेन, टेपो

note: Name for tee
en: Huehuetla Tepehua
hi: ह्युहुएतला टेपेहुआ

note: Inverted name for tee
en: Tepehua, Huehuetla
hi: टेपेहुआ, ह्युहुएतला

note: Name for tef
en: Teressa
hi: टेरेसा

note: Name for teg
en: Teke-Tege
hi: टेके-टेगे

note: Name for teh
en: Tehuelche
hi: तेहुएलचे

note: Name for tei
en: Torricelli
hi: टोरिसेली

note: Name for tek
en: Ibali Teke
hi: इबाली टेके

note: Inverted name for tek
en: Teke, Ibali
hi: टेके, इबाली

note: Name for tel
en: Telugu
hi: तेलुगू

note: Name for tem
en: Timne
hi: टिमने

note: Name for ten
en: Tama (Colombia)
hi: तमा (कोलंबिया)

note: Name for teo
en: Teso
hi: टेसो

note: Name for tep
en: Tepecano
hi: टेपेकेनो

note: Name for teq
en: Temein
hi: टेमीन

note: Name for ter
en: Tereno
hi: टेरेनो

note: Name for tes
en: Tengger
hi: टेंगर

note: Name for tet
en: Tetum
hi: टेटम

note: Name for teu
en: Soo
hi: सू

note: Name for tev
en: Teor
hi: टेओर

note: Name for tew
en: Tewa (USA)
hi: तेवा (अमेरिका)

note: Name for tex
en: Tennet
hi: टेनेट

note: Name for tey
en: Tulishi
hi: तुलिशी

note: Name for tez
en: Tetserret
hi: टेटसेरेट

note: Name for tfi
en: Tofin Gbe
hi: टोफिन ग्बे

note: Inverted name for tfi
en: Gbe, Tofin
hi: ग्बे, टोफिन

note: Name for tfn
en: Tanaina
hi: तनैना

note: Name for tfo
en: Tefaro
hi: टेफ़ारो

note: Name for tfr
en: Teribe
hi: टेरिबे

note: Name for tft
en: Ternate
hi: तेरनाते

note: Name for tga
en: Sagalla
hi: सागल्ला

note: Name for tgb
en: Tobilung
hi: टोबिलुंग

note: Name for tgc
en: Tigak
hi: टिगाक

note: Name for tgd
en: Ciwogai
hi: किवोगै

note: Name for tge
en: Eastern Gorkha Tamang
hi: पूर्वी गोरखा तमांग

note: Inverted name for tge
en: Tamang, Eastern Gorkha
hi: तमांग, पूर्वी गोरखा

note: Name for tgf
en: Chalikha
hi: चालीखा

note: Name for tgh
en: Tobagonian Creole English
hi: टोबैगोनियन क्रियोल अंग्रेजी

note: Inverted name for tgh
en: Creole English, Tobagonian
hi: क्रियोल अंग्रेजी, टोबैगोनियन

note: Name for tgi
en: Lawunuia
hi: लौनुइया

note: Name for tgj
en: Tagin
hi: टैगिन

note: Name for tgk
en: Tajik
hi: ताजिक

note: Name for tgl
en: Tagalog
hi: तागालोग

note: Name for tgn
en: Tandaganon
hi: टांडागांव

note: Name for tgo
en: Sudest
hi: सुडेस्ट

note: Name for tgp
en: Tangoa
hi: टैंगोआ

note: Name for tgq
en: Tring
hi: ट्रिंग

note: Name for tgr
en: Tareng
hi: तारेंग

note: Name for tgs
en: Nume
hi: नुमे

note: Name for tgt
en: Central Tagbanwa
hi: मध्य टैगबनवा

note: Inverted name for tgt
en: Tagbanwa, Central
hi: तगबनवा, मध्य

note: Name for tgu
en: Tanggu
hi: तांगगु

note: Name for tgv
en: Tingui-Boto
hi: टिंगुई-बोटो

note: Name for tgw
en: Tagwana Senoufo
hi: टैगवाना सेनोफो

note: Inverted name for tgw
en: Senoufo, Tagwana
hi: सेनोफ़ो, टैगवाना

note: Name for tgx
en: Tagish
hi: टैगिश

note: Name for tgy
en: Togoyo
hi: टोगोयो

note: Name for tgz
en: Tagalaka
hi: तगालाका

note: Name for tha
en: Thai
hi: थाई

note: Name for thd
en: Kuuk Thaayorre
hi: कूक थायोरे

note: Name for the
en: Chitwania Tharu
hi: चितवानिया थारू

note: Inverted name for the
en: Tharu, Chitwania
hi: थारू, चितवनिया

note: Name for thf
en: Thangmi
hi: थांगमी

note: Name for thh
en: Northern Tarahumara
hi: उत्तरी तराहुमारा

note: Inverted name for thh
en: Tarahumara, Northern
hi: तराहुमारा, उत्तरी

note: Name for thi
en: Tai Long
hi: ताई लांग

note: Name for thk
en: Tharaka
hi: थरका

note: Name for thl
en: Dangaura Tharu
hi: डंगौरा थारू

note: Inverted name for thl
en: Tharu, Dangaura
hi: थारू, डंगौरा

note: Name for thm
en: Aheu
hi: आहेउ

note: Name for thn
en: Thachanadan
hi: थचानादान

note: Name for thp
en: Thompson
hi: थॉम्पसन

note: Name for thq
en: Kochila Tharu
hi: कोचिला थारू

note: Inverted name for thq
en: Tharu, Kochila
hi: थारू, कोचिला

note: Name for thr
en: Rana Tharu
hi: राणा थारू

note: Inverted name for thr
en: Tharu, Rana
hi: थारू, राणा

note: Name for ths
en: Thakali
hi: थकाली

note: Name for tht
en: Tahltan
hi: तहल्टान

note: Name for thu
en: Thuri
hi: थूरी

note: Name for thv
en: Tahaggart Tamahaq
hi: तहगार्ट तमहक

note: Inverted name for thv
en: Tamahaq, Tahaggart
hi: तमहाक, तहगार्ट

note: Name for thy
en: Tha
hi: था

note: Name for thz
en: Tayart Tamajeq
hi: तयार्ट तमाजेक

note: Inverted name for thz
en: Tamajeq, Tayart
hi: तमाजेक, तयार्ट

note: Name for tia
en: Tidikelt Tamazight
hi: टिडिकेल्ट टैमाज़ाइट

note: Inverted name for tia
en: Tamazight, Tidikelt
hi: टैमाज़ाइट, टिडिकेल्ट

note: Name for tic
en: Tira
hi: टीरा

note: Name for tif
en: Tifal
hi: तिफ़ल

note: Name for tig
en: Tigre
hi: टाइग्रे

note: Name for tih
en: Timugon Murut
hi: तिमुगोन मुरुट

note: Inverted name for tih
en: Murut, Timugon
hi: मुरुट, तिमुगोन

note: Name for tii
en: Tiene
hi: टिएने

note: Name for tij
en: Tilung
hi: तिलुंग

note: Name for tik
en: Tikar
hi: टीकर

note: Name for til
en: Tillamook
hi: तिलमुक

note: Name for tim
en: Timbe
hi: टिम्बे

note: Name for tin
en: Tindi
hi: टिंडी

note: Name for tio
en: Teop
hi: तेओप

note: Name for tip
en: Trimuris
hi: त्रिमुरिस

note: Name for tiq
en: Tiéfo
hi: टिएफ़ो

note: Name for tir
en: Tigrinya
hi: तिग्रीन्या

note: Name for tis
en: Masadiit Itneg
hi: मासादित इत्नेग

note: Inverted name for tis
en: Itneg, Masadiit
hi: इत्नेग, मासादित

note: Name for tit
en: Tinigua
hi: तिनिगुआ

note: Name for tiu
en: Adasen
hi: अदासेन

note: Name for tiv
en: Tiv
hi: तिव

note: Name for tiw
en: Tiwi
hi: तिवी

note: Name for tix
en: Southern Tiwa
hi: दक्षिणी तिवा

note: Inverted name for tix
en: Tiwa, Southern
hi: तिवा, दक्षिणी

note: Name for tiy
en: Tiruray
hi: तिरुरे

note: Name for tiz
en: Tai Hongjin
hi: ताई होंगजिन

note: Name for tja
en: Tajuasohn
hi: ताजुआसोहन

note: Name for tjg
en: Tunjung
hi: तुन्जुंग

note: Name for tji
en: Northern Tujia
hi: उत्तरी तुजिया

note: Inverted name for tji
en: Tujia, Northern
hi: तुजिया, उत्तरी

note: Name for tjj
en: Tjungundji
hi: त्जुंगुंडजी

note: Name for tjl
en: Tai Laing
hi: ताई लिंग

note: Name for tjm
en: Timucua
hi: टिमुकुआ

note: Name for tjn
en: Tonjon
hi: टोनजोन

note: Name for tjo
en: Temacine Tamazight
hi: टेमासिन टैमाज़ाइट

note: Inverted name for tjo
en: Tamazight, Temacine
hi: टैमाज़ाइट, टेमासीन

note: Name for tjp
en: Tjupany
hi: त्जुपनी

note: Name for tjs
en: Southern Tujia
hi: दक्षिणी तुजिया

note: Inverted name for tjs
en: Tujia, Southern
hi: तुजिया, दक्षिणी

note: Name for tju
en: Tjurruru
hi: तजुर्रू

note: Name for tjw
en: Djabwurrung
hi: जाबवुरुंग

note: Name for tka
en: Truká
hi: ट्रूका

note: Name for tkb
en: Buksa
hi: बुक्सा

note: Name for tkd
en: Tukudede
hi: तुकुदेदे

note: Name for tke
en: Takwane
hi: तकवाने

note: Name for tkf
en: Tukumanféd
hi: तुकुमनफेड

note: Name for tkg
en: Tesaka Malagasy
hi: टेसाका मालागासी

note: Inverted name for tkg
en: Malagasy, Tesaka
hi: मालागासी, टेसाका

note: Name for tkl
en: Tokelau
hi: टोकेलाऊ

note: Name for tkm
en: Takelma
hi: ताकेलमा

note: Name for tkn
en: Toku-No-Shima
hi: टोकु-नो-शिमा

note: Name for tkp
en: Tikopia
hi: टिकोपिया

note: Name for tkq
en: Tee
hi: टी

note: Name for tkr
en: Tsakhur
hi: त्सखुर

note: Name for tks
en: Takestani
hi: तकेस्तानी

note: Name for tkt
en: Kathoriya Tharu
hi: कथोरिया थारू

note: Inverted name for tkt
en: Tharu, Kathoriya
hi: थारू, कथोरिया

note: Name for tku
en: Upper Necaxa Totonac
hi: अपर नेक्साक्सा टोटोनैक

note: Inverted name for tku
en: Totonac, Upper Necaxa
hi: टोटोनैक, अपर नेक्साक्सा

note: Name for tkv
en: Mur Pano
hi: मुर पानो

note: Name for tkw
en: Teanu
hi: तेनु

note: Name for tkx
en: Tangko
hi: टैंगको

note: Name for tkz
en: Takua
hi: तकुआ

note: Name for tla
en: Southwestern Tepehuan
hi: दक्षिण-पश्चिमी टेपेहुआन

note: Inverted name for tla
en: Tepehuan, Southwestern
hi: टेपेहुआन, दक्षिण पश्चिम

note: Name for tlb
en: Tobelo
hi: टोबेलो

note: Name for tlc
en: Yecuatla Totonac
hi: येकुआटला टोटोनैक

note: Inverted name for tlc
en: Totonac, Yecuatla
hi: टोटोनैक, येकुआतला

note: Name for tld
en: Talaud
hi: तलौड़

note: Name for tlf
en: Telefol
hi: टेलीफोल

note: Name for tlg
en: Tofanma
hi: तोफ़ानमा

note: Name for tlh
en: Klingon
hi: क्लिंगन

note: Name for tli
en: Tlingit
hi: ट्लिंगिट

note: Name for tlj
en: Talinga-Bwisi
hi: तलिंगा-बविसी

note: Name for tlk
en: Taloki
hi: तालोकी

note: Name for tll
en: Tetela
hi: टेटेला

note: Name for tlm
en: Tolomako
hi: तोलोमाको

note: Name for tln
en: Talondo'
hi: टालोंडो

note: Name for tlo
en: Talodi
hi: तलोदी

note: Name for tlp
en: Filomena Mata-Coahuitlán Totonac
hi: फिलोमेना माता-कोहुइट्लान टोटोनैक

note: Inverted name for tlp
en: Totonac, Filomena Mata-Coahuitlán
hi: टोटोनैक, फिलोमेना माता-कोहुइट्लान

note: Name for tlq
en: Tai Loi
hi: ताई लोई

note: Name for tlr
en: Talise
hi: तालिज़े

note: Name for tls
en: Tambotalo
hi: टैम्बोटालो

note: Name for tlt
en: Sou Nama
hi: सौ नामा

note: Name for tlu
en: Tulehu
hi: तुलेहु

note: Name for tlv
en: Taliabu
hi: तलियाबु

note: Name for tlx
en: Khehek
hi: खेहेक

note: Name for tly
en: Talysh
hi: तालिश

note: Name for tma
en: Tama (Chad)
hi: तमा (चाड)

note: Name for tmb
en: Katbol
hi: कैटबोल

note: Name for tmc
en: Tumak
hi: तुमक

note: Name for tmd
en: Haruai
hi: हरुई

note: Name for tme
en: Tremembé
hi: ट्रेमेम्बे

note: Name for tmf
en: Toba-Maskoy
hi: टोबा-मास्कोय

note: Name for tmg
en: Ternateño
hi: टेरनेटेनो

note: Name for tmh
en: Tamashek
hi: तामाशेक

note: Name for tmi
en: Tutuba
hi: टुटुबा

note: Name for tmj
en: Samarokena
hi: समरोकेना

note: Name for tmk
en: Northwestern Tamang
hi: उत्तरपश्चिमी तमांग

note: Inverted name for tmk
en: Tamang, Northwestern
hi: तमांग, उत्तर पश्चिमी

note: Name for tml
en: Tamnim Citak
hi: तम्निम सितक

note: Inverted name for tml
en: Citak, Tamnim
hi: सीटक, तम्नीम

note: Name for tmm
en: Tai Thanh
hi: ताई थान

note: Name for tmn
en: Taman (Indonesia)
hi: तमन (इंडोनेशिया)

note: Name for tmo
en: Temoq
hi: टेमोक

note: Name for tmq
en: Tumleo
hi: तुमलेओ

note: Name for tmr
en: Jewish Babylonian Aramaic (ca. 200-1200 CE)
hi: यहूदी बेबीलोनियाई अरामी (लगभग 200-1200 ई.)

note: Inverted name for tmr
en: Aramaic, Jewish Babylonian (ca. 200-1200 CE)
hi: अरामी, यहूदी बेबीलोनियाई (लगभग 200-1200 ई.)

note: Name for tms
en: Tima
hi: तिमा

note: Name for tmt
en: Tasmate
hi: तस्मते

note: Name for tmu
en: Iau
hi: इउ

note: Name for tmv
en: Tembo (Motembo)
hi: टेम्बो (मोटेम्बो)

note: Name for tmw
en: Temuan
hi: तेमुआन

note: Name for tmy
en: Tami
hi: तामी

note: Name for tmz
en: Tamanaku
hi: तमनकु

note: Name for tna
en: Tacana
hi: टाकाना

note: Name for tnb
en: Western Tunebo
hi: पश्चिमी टुनबो

note: Inverted name for tnb
en: Tunebo, Western
hi: ट्यूनबो, पश्चिमी

note: Name for tnc
en: Tanimuca-Retuarã
hi: तनिमुका-रेटुआरा

note: Name for tnd
en: Angosturas Tunebo
hi: अंगोस्तुरस ट्यूनबो

note: Inverted name for tnd
en: Tunebo, Angosturas
hi: टुनेबो, एंगोस्टुरास

note: Name for tng
en: Tobanga
hi: तोबंगा

note: Name for tnh
en: Maiani
hi: मैयानी

note: Name for tni
en: Tandia
hi: टांडिया

note: Name for tnk
en: Kwamera
hi: क्वामेरा

note: Name for tnl
en: Lenakel
hi: लेनाकेल

note: Name for tnm
en: Tabla
hi: तबला

note: Name for tnn
en: North Tanna
hi: उत्तर तन्ना

note: Inverted name for tnn
en: Tanna, North
hi: तन्ना, उत्तरी

note: Name for tno
en: Toromono
hi: तोरोमोनो

note: Name for tnp
en: Whitesands
hi: व्हाइटसैंड्स

note: Name for tnq
en: Taino
hi: टैनो

note: Name for tnr
en: Ménik
hi: मेनिक

note: Name for tns
en: Tenis
hi: टेनिस

note: Name for tnt
en: Tontemboan
hi: टोंटेम्बोअन

note: Name for tnu
en: Tay Khang
hi: ताई खांग

note: Name for tnv
en: Tangchangya
hi: तांगशांग्या

note: Name for tnw
en: Tonsawang
hi: टोंसवांग

note: Name for tnx
en: Tanema
hi: तनेमा

note: Name for tny
en: Tongwe
hi: टोंगवे

note: Name for tnz
en: Ten'edn
hi: टेनेडन

note: Name for tob
en: Toba
hi: तोबा

note: Name for toc
en: Coyutla Totonac
hi: कोयुटला टोटोनैक

note: Inverted name for toc
en: Totonac, Coyutla
hi: टोटोनैक, कोयुतला

note: Name for tod
en: Toma
hi: तोमा

note: Name for tog
en: Tonga (Nyasa)
hi: टोंगा (न्यासा)

note: Name for toh
en: Gitonga
hi: गिटोंगा

note: Name for toi
en: Tonga (Zambia)
hi: टोंगा (जाम्बिया)

note: Name for toj
en: Tojolabal
hi: तोजोलाबल

note: Name for tok
en: Toki Pona
hi: टोकी पोना

note: Name for tol
en: Tolowa
hi: तोलोवा

note: Name for tom
en: Tombulu
hi: टोम्बुलु

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
hi: टोंगा (टोंगा द्वीप)

note: Name for too
en: Xicotepec De Juárez Totonac
hi: ज़िकोटेपेक डी जुआरेज़ टोटोनैक

note: Inverted name for too
en: Totonac, Xicotepec De Juárez
hi: टोटोनैक, ज़िकोटेपेक डी जुआरेज़

note: Name for top
en: Papantla Totonac
hi: पापेंटला टोटोनैक

note: Inverted name for top
en: Totonac, Papantla
hi: टोटोनैक, पापेंटला

note: Name for toq
en: Toposa
hi: टोपोसा

note: Name for tor
en: Togbo-Vara Banda
hi: टोग्बो-वारा बांदा

note: Inverted name for tor
en: Banda, Togbo-Vara
hi: बांदा, तोगबो-वारा

note: Name for tos
en: Highland Totonac
hi: हाईलैंड टोटोनैक

note: Inverted name for tos
en: Totonac, Highland
hi: टोटोनैक, हाइलैंड

note: Name for tou
en: Tho
hi: थो

note: Name for tov
en: Upper Taromi
hi: ऊपरी तारोमी

note: Inverted name for tov
en: Taromi, Upper
hi: टैरोमी, अपर

note: Name for tow
en: Jemez
hi: जेमेज़

note: Name for tox
en: Tobian
hi: तोबियान

note: Name for toy
en: Topoiyo
hi: टोपियो

note: Name for toz
en: To
hi: टो

note: Name for tpa
en: Taupota
hi: ताउपोटा

note: Name for tpc
en: Azoyú Me'phaa
hi: अज़ोयु मे'फ़ा

note: Inverted name for tpc
en: Me'phaa, Azoyú
hi: मेफा, अज़ोयू

note: Name for tpe
en: Tippera
hi: टिप्पेरा

note: Name for tpf
en: Tarpia
hi: तारपिया

note: Name for tpg
en: Kula
hi: कुला

note: Name for tpi
en: Tok Pisin
hi: टोक पिसिन

note: Name for tpj
en: Tapieté
hi: तपिएते

note: Name for tpk
en: Tupinikin
hi: टुपिनिकिन

note: Name for tpl
en: Tlacoapa Me'phaa
hi: त्लाकोपा मेफा

note: Inverted name for tpl
en: Me'phaa, Tlacoapa
hi: मेफा, त्लाकोपा

note: Name for tpm
en: Tampulma
hi: टैम्पुल्मा

note: Name for tpn
en: Tupinambá
hi: टुपिनम्बा

note: Name for tpo
en: Tai Pao
hi: ताई पाओ

note: Name for tpp
en: Pisaflores Tepehua
hi: पिसाफ्लोरेस टेपेहुआ

note: Inverted name for tpp
en: Tepehua, Pisaflores
hi: टेपेहुआ, पिसाफ्लोरेस

note: Name for tpq
en: Tukpa
hi: तुकपा

note: Name for tpr
en: Tuparí
hi: टुपरी

note: Name for tpt
en: Tlachichilco Tepehua
hi: त्लाचिचिल्को टेपेहुआ

note: Inverted name for tpt
en: Tepehua, Tlachichilco
hi: टेपेहुआ, त्लाचिचिल्को

note: Name for tpu
en: Tampuan
hi: तम्पुआन

note: Name for tpv
en: Tanapag
hi: तनपाग

note: Name for tpw
en: Tupí
hi: टुपी

note: Name for tpx
en: Acatepec Me'phaa
hi: अकाटेपेक मेफा

note: Inverted name for tpx
en: Me'phaa, Acatepec
hi: मेफा, अकाटेपेक

note: Name for tpy
en: Trumai
hi: ट्रूमाई

note: Name for tpz
en: Tinputz
hi: तिनपुत्ज़

note: Name for tqb
en: Tembé
hi: टेम्बे

note: Name for tql
en: Lehali
hi: लेहली

note: Name for tqm
en: Turumsa
hi: तुरुम्सा

note: Name for tqn
en: Tenino
hi: टेनिनो

note: Name for tqo
en: Toaripi
hi: तोरिपि

note: Name for tqp
en: Tomoip
hi: टोमोइप

note: Name for tqq
en: Tunni
hi: टुन्नी

note: Name for tqr
en: Torona
hi: टोरोना

note: Name for tqt
en: Western Totonac
hi: पश्चिमी टोटोनैक

note: Inverted name for tqt
en: Totonac, Western
hi: टोटोनैक, पश्चिमी

note: Name for tqu
en: Touo
hi: तूओ

note: Name for tqw
en: Tonkawa
hi: टोंकावा

note: Name for tra
en: Tirahi
hi: तिराही

note: Name for trb
en: Terebu
hi: तेरेबू

note: Name for trc
en: Copala Triqui
hi: कोपाला त्रिकी

note: Inverted name for trc
en: Triqui, Copala
hi: त्रिकुई, कोपाला

note: Name for trd
en: Turi
hi: तुरी

note: Name for tre
en: East Tarangan
hi: पूर्वी तरंगन

note: Inverted name for tre
en: Tarangan, East
hi: तरंगन, पूर्व

note: Name for trf
en: Trinidadian Creole English
hi: ट्रिनिडाडियन क्रियोल अंग्रेजी

note: Inverted name for trf
en: Creole English, Trinidadian
hi: क्रियोल अंग्रेजी, त्रिनिदादियन

note: Name for trg
en: Lishán Didán
hi: लिशान दीदान

note: Name for trh
en: Turaka
hi: तुराका

note: Name for tri
en: Trió
hi: त्रिओ

note: Name for trj
en: Toram
hi: तोरम

note: Name for trl
en: Traveller Scottish
hi: यात्री स्कॉटिश

note: Inverted name for trl
en: Scottish, Traveller
hi: स्कॉटिश, यात्री

note: Name for trm
en: Tregami
hi: ट्रेगामी

note: Name for trn
en: Trinitario
hi: ट्रिनिटारियो

note: Name for tro
en: Tarao Naga
hi: ताराओ नागा

note: Inverted name for tro
en: Naga, Tarao
hi: नागा, ताराओ

note: Name for trp
en: Kok Borok
hi: कोक बोरोक

note: Name for trq
en: San Martín Itunyoso Triqui
hi: सैन मार्टिन इटुन्योसो ट्रिकी

note: Inverted name for trq
en: Triqui, San Martín Itunyoso
hi: त्रिकुई, सैन मार्टिन इटुन्योसो

note: Name for trr
en: Taushiro
hi: तौशिरो

note: Name for trs
en: Chicahuaxtla Triqui
hi: चिकाहुआक्स्टला ट्रिकी

note: Inverted name for trs
en: Triqui, Chicahuaxtla
hi: त्रिकुई, चिकाहुआक्स्टला

note: Name for trt
en: Tunggare
hi: तुंगगारे

note: Name for tru
en: Turoyo
hi: तुरोयो

note: Name for trv
en: Sediq
hi: सेडिक

note: Name for trw
en: Torwali
hi: तोरवाली

note: Name for trx
en: Tringgus-Sembaan Bidayuh
hi: ट्रिंगगस-सेम्बान बिदायुह

note: Inverted name for trx
en: Bidayuh, Tringgus-Sembaan
hi: बिदायुह, ट्रिंगगस-सेम्बान

note: Name for try
en: Turung
hi: तुरुंग

note: Name for trz
en: Torá
hi: तोरा

note: Name for tsa
en: Tsaangi
hi: त्सांगी

note: Name for tsb
en: Tsamai
hi: त्समई

note: Name for tsc
en: Tswa
hi: त्सवा

note: Name for tsd
en: Tsakonian
hi: त्सकोनियन

note: Name for tse
en: Tunisian Sign Language
hi: ट्यूनीशियाई सांकेतिक भाषा

note: Name for tsg
en: Tausug
hi: तौसुग

note: Name for tsh
en: Tsuvan
hi: त्सुवान

note: Name for tsi
en: Tsimshian
hi: त्सिमीशियन

note: Name for tsj
en: Tshangla
hi: त्संगला

note: Name for tsk
en: Tseku
hi: त्सेकु

note: Name for tsl
en: Ts'ün-Lao
hi: त्सुन-लाओ

note: Name for tsm
en: Turkish Sign Language
hi: तुर्की सांकेतिक भाषा

note: Name for tsn
en: Tswana
hi: सेत्स्वाना

note: Name for tso
en: Tsonga
hi: सोंगा

note: Name for tsp
en: Northern Toussian
hi: उत्तरी टूस्सियन

note: Inverted name for tsp
en: Toussian, Northern
hi: टौसियन, उत्तरी

note: Name for tsq
en: Thai Sign Language
hi: थाई सांकेतिक भाषा

note: Name for tsr
en: Akei
hi: अकी

note: Name for tss
en: Taiwan Sign Language
hi: ताइवान सांकेतिक भाषा

note: Name for tst
en: Tondi Songway Kiini
hi: टोंडी सोंगवे किइनी

note: Inverted name for tst
en: Songway Kiini, Tondi
hi: सोंगवे किइनी, टोंडी

note: Name for tsu
en: Tsou
hi: त्सौ

note: Name for tsv
en: Tsogo
hi: त्सोगो

note: Name for tsw
en: Tsishingini
hi: त्सिशिंगिनी

note: Name for tsx
en: Mubami
hi: मुबामी

note: Name for tsy
en: Tebul Sign Language
hi: तेबुल सांकेतिक भाषा

note: Name for tsz
en: Purepecha
hi: प्योरपेचा

note: Name for tta
en: Tutelo
hi: टुटेलो

note: Name for ttb
en: Gaa
hi: गा

note: Name for ttc
en: Tektiteko
hi: टेक्टिटेको

note: Name for ttd
en: Tauade
hi: तौडे

note: Name for tte
en: Bwanabwana
hi: बवानाबवाना

note: Name for ttf
en: Tuotomb
hi: तुओतोम्ब

note: Name for ttg
en: Tutong
hi: ट्युटौंग

note: Name for tth
en: Upper Ta'oih
hi: ऊपरी ताओइह

note: Inverted name for tth
en: Ta'oih, Upper
hi: ताओइह, ऊपरी

note: Name for tti
en: Tobati
hi: टोबाती

note: Name for ttj
en: Tooro
hi: टोरो

note: Name for ttk
en: Totoro
hi: टोटरो

note: Name for ttl
en: Totela
hi: टोटेला

note: Name for ttm
en: Northern Tutchone
hi: उत्तरी टचोन

note: Inverted name for ttm
en: Tutchone, Northern
hi: टचोन, उत्तरी

note: Name for ttn
en: Towei
hi: तोवेइ

note: Name for tto
en: Lower Ta'oih
hi: निचला ताओइह

note: Inverted name for tto
en: Ta'oih, Lower
hi: ता'ओह, निचला

note: Name for ttp
en: Tombelala
hi: टोम्बेलाला

note: Name for ttq
en: Tawallammat Tamajaq
hi: तवल्लम्मत तमाजाक

note: Inverted name for ttq
en: Tamajaq, Tawallammat
hi: तमाजाक़, तवल्लम्मत

note: Name for ttr
en: Tera
hi: तेरा

note: Name for tts
en: Northeastern Thai
hi: पूर्वोत्तर थाई

note: Inverted name for tts
en: Thai, Northeastern
hi: थाई, पूर्वोत्तर

note: Name for ttt
en: Muslim Tat
hi: मुस्लिम टैट

note: Inverted name for ttt
en: Tat, Muslim
hi: तात, मुस्लिम

note: Name for ttu
en: Torau
hi: तोरौ

note: Name for ttv
en: Titan
hi: टाइटन

note: Name for ttw
en: Long Wat
hi: लांग वाट

note: Name for tty
en: Sikaritai
hi: सिकरीताई

note: Name for ttz
en: Tsum
hi: त्सुम

note: Name for tua
en: Wiarumus
hi: वायरुमस

note: Name for tub
en: Tübatulabal
hi: तुबातुलबल

note: Name for tuc
en: Mutu
hi: मुटु

note: Name for tud
en: Tuxá
hi: तुक्सा

note: Name for tue
en: Tuyuca
hi: तुयुक

note: Name for tuf
en: Central Tunebo
hi: मध्य टुनेबो

note: Inverted name for tuf
en: Tunebo, Central
hi: टुनेबो, मध्य

note: Name for tug
en: Tunia
hi: टुनिया

note: Name for tuh
en: Taulil
hi: तौलिल

note: Name for tui
en: Tupuri
hi: टुपुरी

note: Name for tuj
en: Tugutil
hi: तुगुतिल

note: Name for tuk
en: Turkmen
hi: तुक्रमेन

note: Name for tul
en: Tula
hi: तुला

note: Name for tum
en: Tumbuka
hi: तम्बूका

note: Name for tun
en: Tunica
hi: टुनिका

note: Name for tuo
en: Tucano
hi: तुकानो

note: Name for tuq
en: Tedaga
hi: टेडागा

note: Name for tur
en: Turkish
hi: टर्किश

note: Name for tus
en: Tuscarora
hi: टस्करोरा

note: Name for tuu
en: Tututni
hi: टुटुटनी

note: Name for tuv
en: Turkana
hi: टुर्काना

note: Name for tux
en: Tuxináwa
hi: टक्सीनावा

note: Name for tuy
en: Tugen
hi: तुगेन

note: Name for tuz
en: Turka
hi: तुर्का

note: Name for tva
en: Vaghua
hi: वघुआ

note: Name for tvd
en: Tsuvadi
hi: त्सुवाडी

note: Name for tve
en: Te'un
hi: तेऊन

note: Name for tvk
en: Southeast Ambrym
hi: दक्षिणपूर्व एम्ब्रीम

note: Inverted name for tvk
en: Ambrym, Southeast
hi: एम्ब्रीम, दक्षिणपूर्व

note: Name for tvl
en: Tuvalu
hi: तुवालू

note: Name for tvm
en: Tela-Masbuar
hi: तेला-मस्बुअर

note: Name for tvn
en: Tavoyan
hi: तवोयान

note: Name for tvo
en: Tidore
hi: टिडोर

note: Name for tvs
en: Taveta
hi: तवेता

note: Name for tvt
en: Tutsa Naga
hi: तुत्सा नागा

note: Inverted name for tvt
en: Naga, Tutsa
hi: नागा, तुत्सा

note: Name for tvu
en: Tunen
hi: ट्यूनेन

note: Name for tvw
en: Sedoa
hi: सेदोआ

note: Name for tvx
en: Taivoan
hi: ताइवान

note: Name for tvy
en: Timor Pidgin
hi: तिमोर पिजिन

note: Inverted name for tvy
en: Pidgin, Timor
hi: पिजिन, तिमोर

note: Name for twa
en: Twana
hi: त्वना

note: Name for twb
en: Western Tawbuid
hi: पश्चिमी तौबिद

note: Inverted name for twb
en: Tawbuid, Western
hi: तौबुइद, पश्चिमी

note: Name for twc
en: Teshenawa
hi: तेशेनावा

note: Name for twd
en: Twents
hi: ट्वेन्ट्स

note: Name for twe
en: Tewa (Indonesia)
hi: तेवा (इंडोनेशिया)

note: Name for twf
en: Northern Tiwa
hi: उत्तरी तिवा

note: Inverted name for twf
en: Tiwa, Northern
hi: तिवा, उत्तरी

note: Name for twg
en: Tereweng
hi: टेरेवेंग

note: Name for twh
en: Tai Dón
hi: ताई डोन

note: Name for twi
en: Twi
hi: ट्वी

note: Name for twl
en: Tawara
hi: तवारा

note: Name for twm
en: Tawang Monpa
hi: तवांग मोनपा

note: Inverted name for twm
en: Monpa, Tawang
hi: मोनपा, तवांग

note: Name for twn
en: Twendi
hi: ट्वेंडी

note: Name for two
en: Tswapong
hi: त्सवापोंग

note: Name for twp
en: Ere
hi: ईरे

note: Name for twq
en: Tasawaq
hi: तसवाक़

note: Name for twr
en: Southwestern Tarahumara
hi: दक्षिण-पश्चिमी तराहुमारा

note: Inverted name for twr
en: Tarahumara, Southwestern
hi: तराहुमारा, दक्षिण पश्चिम

note: Name for twt
en: Turiwára
hi: तुरिवारा

note: Name for twu
en: Termanu
hi: टरमानु

note: Name for tww
en: Tuwari
hi: तुवारी

note: Name for twx
en: Tewe
hi: तेवे

note: Name for twy
en: Tawoyan
hi: तावोयान

note: Name for txa
en: Tombonuo
hi: टोम्बोनुओ

note: Name for txb
en: Tokharian B
hi: टोखारियन B

note: Name for txc
en: Tsetsaut
hi: त्सेत्सुत

note: Name for txe
en: Totoli
hi: टोटोली

note: Name for txg
en: Tangut
hi: टैंगुट

note: Name for txh
en: Thracian
hi: थ्रेसियन

note: Name for txi
en: Ikpeng
hi: इकपेंग

note: Name for txj
en: Tarjumo
hi: तरजुमो

note: Name for txm
en: Tomini
hi: टोमिनि

note: Name for txn
en: West Tarangan
hi: पश्चिम तरंगन

note: Inverted name for txn
en: Tarangan, West
hi: तरंगन, पश्चिम

note: Name for txo
en: Toto
hi: टोटो

note: Name for txq
en: Tii
hi: टी

note: Name for txr
en: Tartessian
hi: टार्टेशियन

note: Name for txs
en: Tonsea
hi: टोंसिया

note: Name for txt
en: Citak
hi: सीटक

note: Name for txu
en: Kayapó
hi: कायापो

note: Name for txx
en: Tatana
hi: ताताना

note: Name for txy
en: Tanosy Malagasy
hi: टैनोसी मालागासी

note: Inverted name for txy
en: Malagasy, Tanosy
hi: मालागासी, टैनोसी

note: Name for tya
en: Tauya
hi: तौया

note: Name for tye
en: Kyanga
hi: क्यांगा

note: Name for tyh
en: O'du
hi: ओडू

note: Name for tyi
en: Teke-Tsaayi
hi: टेके-त्साई

note: Name for tyj
en: Tai Do
hi: ताई दो

note: Name for tyl
en: Thu Lao
hi: थू लाओ

note: Name for tyn
en: Kombai
hi: कोम्बाई

note: Name for typ
en: Thaypan
hi: थायपन

note: Name for tyr
en: Tai Daeng
hi: ताई डेंग

note: Name for tys
en: Tày Sa Pa
hi: तै सा पा

note: Name for tyt
en: Tày Tac
hi: टै टैक

note: Name for tyu
en: Kua
hi: कुआ

note: Name for tyv
en: Tuvinian
hi: तुवीनियन

note: Name for tyx
en: Teke-Tyee
hi: टेके-टाई

note: Name for tyy
en: Tiyaa
hi: तिया

note: Name for tyz
en: Tày
hi: टै

note: Name for tza
en: Tanzanian Sign Language
hi: तंजानियाई सांकेतिक भाषा

note: Name for tzh
en: Tzeltal
hi: त्ज़ेल्टल

note: Name for tzj
en: Tz'utujil
hi: त्ज़ुतुजिल

note: Name for tzl
en: Talossan
hi: तालोसन

note: Name for tzm
en: Central Atlas Tamazight
hi: मध्य एटलस टैमाज़ाइट

note: Inverted name for tzm
en: Tamazight, Central Atlas
hi: टैमाज़ाइट, सेंट्रल एटलस

note: Name for tzn
en: Tugun
hi: टुगुन

note: Name for tzo
en: Tzotzil
hi: त्ज़ोत्ज़िल

note: Name for tzx
en: Tabriak
hi: तबरीक

note: Name for uam
en: Uamué
hi: उमूए

note: Name for uan
en: Kuan
hi: कुआं

note: Name for uar
en: Tairuma
hi: तैरूमा

note: Name for uba
en: Ubang
hi: उबांग

note: Name for ubi
en: Ubi
hi: उबि

note: Name for ubl
en: Buhi'non Bikol
hi: बुहिनोन बिकोल

note: Inverted name for ubl
en: Bikol, Buhi'non
hi: बिकोल, बुहिनोन

note: Name for ubr
en: Ubir
hi: उबीर

note: Name for ubu
en: Umbu-Ungu
hi: उम्बु-उंगु

note: Name for uby
en: Ubykh
hi: उबिख

note: Name for uda
en: Uda
hi: ऊदा

note: Name for ude
en: Udihe
hi: उदिहे

note: Name for udg
en: Muduga
hi: मुडुगा

note: Name for udi
en: Udi
hi: उदी

note: Name for udj
en: Ujir
hi: उजिर

note: Name for udl
en: Wuzlam
hi: वुज़्लम

note: Name for udm
en: Udmurt
hi: उदमुर्त

note: Name for udu
en: Uduk
hi: उडुक

note: Name for ues
en: Kioko
hi: किओको

note: Name for ufi
en: Ufim
hi: उफिम

note: Name for uga
en: Ugaritic
hi: युगैरिटिक

note: Name for ugb
en: Kuku-Ugbanh
hi: कुकू-उगबान्ह

note: Name for uge
en: Ughele
hi: उघेले

note: Name for ugh
en: Kubachi
hi: कुबाची

note: Name for ugn
en: Ugandan Sign Language
hi: युगांडा की सांकेतिक भाषा

note: Name for ugo
en: Ugong
hi: उगोंग

note: Name for ugy
en: Uruguayan Sign Language
hi: उरुग्वे सांकेतिक भाषा

note: Name for uha
en: Uhami
hi: उहामी

note: Name for uhn
en: Damal
hi: दामल

note: Name for uig
en: Uighur
hi: उईघुर

note: Name for uis
en: Uisai
hi: उईसाई

note: Name for uiv
en: Iyive
hi: इयिव

note: Name for uji
en: Tanjijili
hi: तंजिजिली

note: Name for uka
en: Kaburi
hi: काबुरी

note: Name for ukg
en: Ukuriguma
hi: उकुरीगुमा

note: Name for ukh
en: Ukhwejo
hi: उख्वेजो

note: Name for uki
en: Kui (India)
hi: कुई (भारत)

note: Name for ukk
en: Muak Sa-aak
hi: मुआक सा-आक

note: Name for ukl
en: Ukrainian Sign Language
hi: यूक्रेनी सांकेतिक भाषा

note: Name for ukp
en: Ukpe-Bayobiri
hi: उकपे-बायोबिरी

note: Name for ukq
en: Ukwa
hi: उकवा

note: Name for ukr
en: Ukrainian
hi: यूक्रेनी

note: Name for uks
en: Urubú-Kaapor Sign Language
hi: उरुबु-कापोर सांकेतिक भाषा

note: Name for uku
en: Ukue
hi: उकुए

note: Name for ukv
en: Kuku
hi: कुकू

note: Name for ukw
en: Ukwuani-Aboh-Ndoni
hi: उकवुअनी-अबो-नदोनी

note: Name for uky
en: Kuuk-Yak
hi: कूक-याक

note: Name for ula
en: Fungwa
hi: फुंगवा

note: Name for ulb
en: Ulukwumi
hi: उलूकवुमी

note: Name for ulc
en: Ulch
hi: उल्च

note: Name for ule
en: Lule
hi: लूले

note: Name for ulf
en: Usku
hi: उस्कू

note: Name for uli
en: Ulithian
hi: उलिथियन

note: Name for ulk
en: Meriam Mir
hi: मरियम मीर

note: Name for ull
en: Ullatan
hi: उल्लातन

note: Name for ulm
en: Ulumanda'
hi: उलुमांडा

note: Name for uln
en: Unserdeutsch
hi: उन्सेरदेउत्स्च

note: Name for ulu
en: Uma' Lung
hi: उमा लुंग

note: Name for ulw
en: Ulwa
hi: उलवा

note: Name for uma
en: Umatilla
hi: उमाटिला

note: Name for umc
en: Marrucinian
hi: मार्रुसिनियन

note: Name for umd
en: Umbindhamu
hi: उंबिंधामऊ

note: Name for umg
en: Morrobalama
hi: मोरोबालामा

note: Name for umi
en: Ukit
hi: उकिट

note: Name for umm
en: Umon
hi: उमोन

note: Name for umn
en: Makyan Naga
hi: माक्यान नागा

note: Inverted name for umn
en: Naga, Makyan
hi: नागा, माक्यान

note: Name for umo
en: Umotína
hi: उमोटिना

note: Name for ump
en: Umpila
hi: उमपिला

note: Name for umr
en: Umbugarla
hi: उम्बुगरला

note: Name for ums
en: Pendau
hi: पेंडौ

note: Name for umu
en: Munsee
hi: मुन्सी

note: Name for una
en: North Watut
hi: उत्तर वॉटुत

note: Inverted name for una
en: Watut, North
hi: वॉटुत, उत्तर

note: Name for und
en: Undetermined
hi: अनिर्धारित

note: Name for une
en: Uneme
hi: उनेमे

note: Name for ung
en: Ngarinyin
hi: नगारिन्यिन

note: Name for uni
en: Uni
hi: यूनी

note: Name for unk
en: Enawené-Nawé
hi: एनावेने-नावे

note: Name for unm
en: Unami
hi: उनामि

note: Name for unn
en: Kurnai
hi: कुरनई

note: Name for unr
en: Mundari
hi: मुंडारी

note: Name for unu
en: Unubahe
hi: उनुबाहे

note: Name for unx
en: Munda
hi: मुंडा

note: Name for unz
en: Unde Kaili
hi: उंडे कैली

note: Inverted name for unz
en: Kaili, Unde
hi: कैली, उंडे

note: Name for uon
en: Kulon
hi: कुलोन

note: Name for upi
en: Umeda
hi: उमेडा

note: Name for upv
en: Uripiv-Wala-Rano-Atchin
hi: उरिपिव-वल-रानो-अट्चिन

note: Name for ura
en: Urarina
hi: उरारीना

note: Name for urb
en: Urubú-Kaapor
hi: उरुबु-कापोर

note: Name for urc
en: Urningangg
hi: उर्निंगंगग

note: Name for urd
en: Urdu
hi: उर्दू

note: Name for ure
en: Uru
hi: युरू

note: Name for urf
en: Uradhi
hi: उरदही

note: Name for urg
en: Urigina
hi: यूरिगिना

note: Name for urh
en: Urhobo
hi: उर्होबो

note: Name for uri
en: Urim
hi: ऊरीम

note: Name for urk
en: Urak Lawoi'
hi: उराक लवोई

note: Name for url
en: Urali
hi: उराली

note: Name for urm
en: Urapmin
hi: उरपमिन

note: Name for urn
en: Uruangnirin
hi: उरुंगनिरिन

note: Name for uro
en: Ura (Papua New Guinea)
hi: उरा (पापुआ न्यू गिनी)

note: Name for urp
en: Uru-Pa-In
hi: उरु-पा-इन

note: Name for urr
en: Lehalurup
hi: लेहलुरुप

note: Name for urt
en: Urat
hi: उरट

note: Name for uru
en: Urumi
hi: उरूमि

note: Name for urv
en: Uruava
hi: उरुअवा

note: Name for urw
en: Sop
hi: सोप

note: Name for urx
en: Urimo
hi: उरिमो

note: Name for ury
en: Orya
hi: ओरिया

note: Name for urz
en: Uru-Eu-Wau-Wau
hi: उरु-इउ-वाउ-वाउ

note: Name for usa
en: Usarufa
hi: उसरूफ़ा

note: Name for ush
en: Ushojo
hi: उशोजो

note: Name for usi
en: Usui
hi: उसुई

note: Name for usk
en: Usaghade
hi: उसाघाडे

note: Name for usp
en: Uspanteco
hi: उस्पांटेको

note: Name for uss
en: us-Saare
hi: हुन-सारे

note: Name for usu
en: Uya
hi: उया

note: Name for uta
en: Otank
hi: ओटांक

note: Name for ute
en: Ute-Southern Paiute
hi: उटे-दक्षिणी पाइयूट

note: Name for uth
en: ut-Hun
hi: उत-हुन

note: Name for utp
en: Amba (Solomon Islands)
hi: अंबा (सोलोमन द्वीप समूह)

note: Name for utr
en: Etulo
hi: एतुलो

note: Name for utu
en: Utu
hi: उटु

note: Name for uum
en: Urum
hi: उरुम

note: Name for uur
en: Ura (Vanuatu)
hi: उरा (वानुअतु)

note: Name for uuu
en: U
hi: यू

note: Name for uve
en: West Uvean
hi: पश्चिम उवेन

note: Inverted name for uve
en: Uvean, West
hi: उवेन, पश्चिम

note: Name for uvh
en: Uri
hi: उरी

note: Name for uvl
en: Lote
hi: लोटे

note: Name for uwa
en: Kuku-Uwanh
hi: कुकू-उवान

note: Name for uya
en: Doko-Uyanga
hi: डोको-उयांगा

note: Name for uzb
en: Uzbek
hi: उज़बेक्

note: Name for uzn
en: Northern Uzbek
hi: उत्तरी उज़्बेक

note: Inverted name for uzn
en: Uzbek, Northern
hi: उज़्बेक, उत्तरी

note: Name for uzs
en: Southern Uzbek
hi: दक्षिणी उज़्बेक

note: Inverted name for uzs
en: Uzbek, Southern
hi: उज़्बेक, दक्षिणी

note: Name for vaa
en: Vaagri Booli
hi: वागरी बूली

note: Name for vae
en: Vale
hi: वेले

note: Name for vaf
en: Vafsi
hi: वाफ्सी

note: Name for vag
en: Vagla
hi: वाग्ला

note: Name for vah
en: Varhadi-Nagpuri
hi: वरहदी-नागपुरी

note: Name for vai
en: Vai
hi: वै

note: Name for vaj
en: Sekele
hi: सेकेले

note: Name for val
en: Vehes
hi: वेहेस

note: Name for vam
en: Vanimo
hi: वनिमो

note: Name for van
en: Valman
hi: वाल्मन

note: Name for vao
en: Vao
hi: वाओ

note: Name for vap
en: Vaiphei
hi: वैफेई

note: Name for var
en: Huarijio
hi: हुआरिजियो

note: Name for vas
en: Vasavi
hi: वासवी

note: Name for vau
en: Vanuma
hi: वनुमा

note: Name for vav
en: Varli
hi: वर्ली

note: Name for vay
en: Wayu
hi: वायु

note: Name for vbb
en: Southeast Babar
hi: दक्षिणपूर्व बाबर

note: Inverted name for vbb
en: Babar, Southeast
hi: बाबर, दक्षिणपूर्व

note: Name for vbk
en: Southwestern Bontok
hi: दक्षिण-पश्चिमी बोंटोक

note: Inverted name for vbk
en: Bontok, Southwestern
hi: बोंटोक, दक्षिण-पश्चिमी

note: Name for vec
en: Venetian
hi: विनीशियन

note: Name for ved
en: Veddah
hi: वेदाह

note: Name for vel
en: Veluws
hi: वेलुव्स

note: Name for vem
en: Vemgo-Mabas
hi: वेम्गो-माबास

note: Name for ven
en: Venda
hi: वेन्दा

note: Name for veo
en: Ventureño
hi: वेंचरिनो

note: Name for vep
en: Veps
hi: वेप्स

note: Name for ver
en: Mom Jango
hi: मॉम जॅन्गो

note: Name for vgr
en: Vaghri
hi: वाघरी

note: Name for vgt
en: Vlaamse Gebarentaal
hi: व्लामसे गेबरेंताल

note: Name for vic
en: Virgin Islands Creole English
hi: वर्जिन आइलैंड्स क्रियोल अंग्रेजी

note: Inverted name for vic
en: Creole English, Virgin Islands
hi: क्रियोल इंग्लिश, वर्जिन द्वीप समूह

note: Name for vid
en: Vidunda
hi: विदुंदा

note: Name for vie
en: Vietnamese
hi: वियेतनामी

note: Name for vif
en: Vili
hi: विली

note: Name for vig
en: Viemo
hi: वीमो

note: Name for vin
en: Vinza
hi: विन्ज़ा

note: Name for vis
en: Vishavan
hi: विशवन

note: Name for vit
en: Viti
hi: विटी

note: Name for viv
en: Iduna
hi: इदुना

note: Name for vka
en: Kariyarra
hi: करियारा

note: Name for vkj
en: Kujarge
hi: कुजर्गे

note: Name for vkk
en: Kaur
hi: कौर

note: Name for vkl
en: Kulisusu
hi: कुलीसुसु

note: Name for vkm
en: Kamakan
hi: कामकान

note: Name for vkn
en: Koro Nulu
hi: कोरो नुलु

note: Name for vko
en: Kodeoha
hi: कोदेओहा

note: Name for vkp
en: Korlai Creole Portuguese
hi: कोरलाई क्रियोल पुर्तगाली

note: Inverted name for vkp
en: Creole Portuguese, Korlai
hi: क्रियोल पुर्तगाली, कोरलाई

note: Name for vkt
en: Tenggarong Kutai Malay
hi: तेंगारोंग कुताई मलय

note: Inverted name for vkt
en: Malay, Tenggarong Kutai
hi: मलय, तेंगारोंग कुताई

note: Name for vku
en: Kurrama
hi: कुर्रामा

note: Name for vkz
en: Koro Zuba
hi: कोरो जुबा

note: Name for vlp
en: Valpei
hi: वाल्पेई

note: Name for vls
en: Vlaams
hi: व्लाम्स

note: Name for vma
en: Martuyhunira
hi: मार्टुहुनिरा

note: Name for vmb
en: Barbaram
hi: बर्बरम

note: Name for vmc
en: Juxtlahuaca Mixtec
hi: जुक्स्टलाहुआका मिक्सटेक

note: Inverted name for vmc
en: Mixtec, Juxtlahuaca
hi: मिक्सटेक, जक्सट्लाहुआका

note: Name for vmd
en: Mudu Koraga
hi: मुदु कोरगा

note: Inverted name for vmd
en: Koraga, Mudu
hi: कोरगा, मुडु

note: Name for vme
en: East Masela
hi: पूर्वी मसेला

note: Inverted name for vme
en: Masela, East
hi: मसेला, पूर्व

note: Name for vmf
en: Mainfränkisch
hi: मेनफ्रैंकिश

note: Name for vmg
en: Lungalunga
hi: लुंगालुंगा

note: Name for vmh
en: Maraghei
hi: माराघेई

note: Name for vmi
en: Miwa
hi: मिवा

note: Name for vmj
en: Ixtayutla Mixtec
hi: इखतायुतला मिक्सटेक

note: Inverted name for vmj
en: Mixtec, Ixtayutla
hi: मिक्सटेक, इक्स्टायुटला

note: Name for vmk
en: Makhuwa-Shirima
hi: मखुवा-शिरिमा

note: Name for vml
en: Malgana
hi: मालगाना

note: Name for vmm
en: Mitlatongo Mixtec
hi: मितलातोंगो मिक्सटेक

note: Inverted name for vmm
en: Mixtec, Mitlatongo
hi: मिक्सटेक, मितलाटोंगो

note: Name for vmp
en: Soyaltepec Mazatec
hi: सोयाल्टेपेक माजेटेक

note: Inverted name for vmp
en: Mazatec, Soyaltepec
hi: मजाटेक, सोयाल्टेपेक

note: Name for vmq
en: Soyaltepec Mixtec
hi: सोयाल्टेपेक मिक्सटेक

note: Inverted name for vmq
en: Mixtec, Soyaltepec
hi: मिक्सटेक, सोयाल्टेपेक

note: Name for vmr
en: Marenje
hi: मारेन्जे

note: Name for vms
en: Moksela
hi: मोक्सेला

note: Name for vmu
en: Muluridyi
hi: मुलुरिद्यि

note: Name for vmv
en: Valley Maidu
hi: घाटी मैदु

note: Inverted name for vmv
en: Maidu, Valley
hi: मैदु, घाटी

note: Name for vmw
en: Makhuwa
hi: मखुवा

note: Name for vmx
en: Tamazola Mixtec
hi: तमाज़ोला मिक्सटेक

note: Inverted name for vmx
en: Mixtec, Tamazola
hi: मिक्सटेक, तमाज़ोला

note: Name for vmy
en: Ayautla Mazatec
hi: अयुउतला मजाटेक

note: Inverted name for vmy
en: Mazatec, Ayautla
hi: मजाटेक, अयुउतला

note: Name for vmz
en: Mazatlán Mazatec
hi: मजातलान मजाटेक

note: Inverted name for vmz
en: Mazatec, Mazatlán
hi: मजाटेक, मजातलान

note: Name for vnk
en: Vano
hi: वनो

note: Name for vnm
en: Vinmavis
hi: विनमाविस

note: Name for vnp
en: Vunapu
hi: वुनापु

note: Name for vol
en: Volapük
hi: वोलापुक

note: Name for vor
en: Voro
hi: वोरो

note: Name for vot
en: Votic
hi: वोटिक

note: Name for vra
en: Vera'a
hi: वेरा

note: Name for vro
en: Võro
hi: वीरो

note: Name for vrs
en: Varisi
hi: वारिसी

note: Name for vrt
en: Burmbar
hi: बरमबार

note: Name for vsi
en: Moldova Sign Language
hi: मोल्दोवा सांकेतिक भाषा

note: Name for vsl
en: Venezuelan Sign Language
hi: वेनेजुएला की सांकेतिक भाषा

note: Name for vsv
en: Valencian Sign Language
hi: वैलेंसियन सांकेतिक भाषा

note: Name for vto
en: Vitou
hi: विटौ

note: Name for vum
en: Vumbu
hi: वुम्बु

note: Name for vun
en: Vunjo
hi: वुंजो

note: Name for vut
en: Vute
hi: व्यूट

note: Name for vwa
en: Awa (China)
hi: आवा (चीन)

note: Name for waa
en: Walla Walla
hi: वाला वाला

note: Name for wab
en: Wab
hi: वाब

note: Name for wac
en: Wasco-Wishram
hi: वास्को-विश्राम

note: Name for wad
en: Wamesa
hi: वामेसा

note: Name for wae
en: Walser
hi: वाल्सर

note: Name for waf
en: Wakoná
hi: वाकोना

note: Name for wag
en: Wa'ema
hi: वेमा

note: Name for wah
en: Watubela
hi: वातुबेला

note: Name for wai
en: Wares
hi: वारेज

note: Name for waj
en: Waffa
hi: वफ़ा

note: Name for wal
en: Wolaytta
hi: वोलायट्टा

note: Name for wam
en: Wampanoag
hi: वैम्पानोग

note: Name for wan
en: Wan
hi: वान

note: Name for wao
en: Wappo
hi: वप्पो

note: Name for wap
en: Wapishana
hi: वापिशाना

note: Name for waq
en: Wagiman
hi: वैगिमन

note: Name for war
en: Waray (Philippines)
hi: वारे (फिलीपींस)

note: Name for was
en: Washo
hi: वाशो

note: Name for wat
en: Kaninuwa
hi: कनीनुवा

note: Name for wau
en: Waurá
hi: वौरा

note: Name for wav
en: Waka
hi: वाका

note: Name for waw
en: Waiwai
hi: वैवाई

note: Name for wax
en: Watam
hi: वाटम

note: Name for way
en: Wayana
hi: वायना

note: Name for waz
en: Wampur
hi: वामपुर

note: Name for wba
en: Warao
hi: वाराओ

note: Name for wbb
en: Wabo
hi: वाबो

note: Name for wbe
en: Waritai
hi: वारीताई

note: Name for wbf
en: Wara
hi: वारा

note: Name for wbh
en: Wanda
hi: वांडा

note: Name for wbi
en: Vwanji
hi: वानजी

note: Name for wbj
en: Alagwa
hi: अलगवा

note: Name for wbk
en: Waigali
hi: वैगली

note: Name for wbl
en: Wakhi
hi: वाखी

note: Name for wbm
en: Wa
hi: वा

note: Name for wbp
en: Warlpiri
hi: वार्लपिरि

note: Name for wbq
en: Waddar
hi: वाडर

note: Name for wbr
en: Wagdi
hi: वागड़ी

note: Name for wbs
en: West Bengal Sign Language
hi: पश्चिम बंगाली सांकेतिक भाषा

note: Name for wbt
en: Warnman
hi: वार्नमैन

note: Name for wbv
en: Wajarri
hi: वजारी

note: Name for wbw
en: Woi
hi: वोई

note: Name for wca
en: Yanomámi
hi: यानोमामि

note: Name for wci
en: Waci Gbe
hi: वसी ग्बे

note: Inverted name for wci
en: Gbe, Waci
hi: ग्बे, वसी

note: Name for wdd
en: Wandji
hi: वंडजी

note: Name for wdg
en: Wadaginam
hi: वदागिनम

note: Name for wdj
en: Wadjiginy
hi: वाडजिगिनी

note: Name for wdk
en: Wadikali
hi: वडिकालि

note: Name for wdt
en: Wendat
hi: वेंडेट

note: Name for wdu
en: Wadjigu
hi: वाडजीगु

note: Name for wdy
en: Wadjabangayi
hi: वडजाबंगायी

note: Name for wea
en: Wewaw
hi: वेवव

note: Name for wec
en: Wè Western
hi: वे पश्चिमी

note: Name for wed
en: Wedau
hi: वेदौ

note: Name for weg
en: Wergaia
hi: वेर्गिया

note: Name for weh
en: Weh
hi: वे

note: Name for wei
en: Kiunum
hi: कियुनम

note: Name for wem
en: Weme Gbe
hi: वेमे ग्बे

note: Inverted name for wem
en: Gbe, Weme
hi: ग्बे, वेमे

note: Name for weo
en: Wemale
hi: वेमेल

note: Name for wep
en: Westphalien
hi: वेस्टफेलियन

note: Name for wer
en: Weri
hi: वेरी

note: Name for wes
en: Cameroon Pidgin
hi: कैमरून पिजिन

note: Inverted name for wes
en: Pidgin, Cameroon
hi: पिजिन, कैमरून

note: Name for wet
en: Perai
hi: पेरायी

note: Name for weu
en: Rawngtu Chin
hi: रावंगतु चिन

note: Inverted name for weu
en: Chin, Rawngtu
hi: चिन, रावंगतु

note: Name for wew
en: Wejewa
hi: वेजेवा

note: Name for wfg
en: Yafi
hi: याफी

note: Name for wga
en: Wagaya
hi: वागया

note: Name for wgb
en: Wagawaga
hi: वागावागा

note: Name for wgg
en: Wangkangurru
hi: वांग्कनगुरू

note: Name for wgi
en: Wahgi
hi: वाहगी

note: Name for wgo
en: Waigeo
hi: वाइगियो

note: Name for wgu
en: Wirangu
hi: विरांगु

note: Name for wgy
en: Warrgamay
hi: वार्रगामाय

note: Name for wha
en: Sou Upaa
hi: सौ उपा

note: Name for whg
en: North Wahgi
hi: उत्तर वाह्गी

note: Inverted name for whg
en: Wahgi, North
hi: वाह्गी, उत्तर

note: Name for whk
en: Wahau Kenyah
hi: वाहौ केन्याह

note: Inverted name for whk
en: Kenyah, Wahau
hi: केन्याह, वाहाऊ

note: Name for whu
en: Wahau Kayan
hi: वाहौ कायन

note: Inverted name for whu
en: Kayan, Wahau
hi: कायन, वाहाऊ

note: Name for wib
en: Southern Toussian
hi: दक्षिणी टूस्सियन

note: Inverted name for wib
en: Toussian, Southern
hi: टूस्सियन, दक्षिणी

note: Name for wic
en: Wichita
hi: विचिटा

note: Name for wie
en: Wik-Epa
hi: विक-एपा

note: Name for wif
en: Wik-Keyangan
hi: विक-केयंगन

note: Name for wig
en: Wik Ngathan
hi: विक नगथन

note: Name for wih
en: Wik-Me'anha
hi: विक-मीन्हा

note: Name for wii
en: Minidien
hi: मिनिडियन

note: Name for wij
en: Wik-Iiyanh
hi: विक-इयान्ह

note: Name for wik
en: Wikalkan
hi: विकाल्कन

note: Name for wil
en: Wilawila
hi: विलाविला

note: Name for wim
en: Wik-Mungkan
hi: विक-मुंगकन

note: Name for win
en: Ho-Chunk
hi: हो-चंक

note: Name for wir
en: Wiraféd
hi: विराफेड

note: Name for wiu
en: Wiru
hi: वीरु

note: Name for wiv
en: Vitu
hi: वितु

note: Name for wiy
en: Wiyot
hi: वियोट

note: Name for wja
en: Waja
hi: वाजा

note: Name for wji
en: Warji
hi: वारजी

note: Name for wka
en: Kw'adza
hi: क्वाड्ज़ा

note: Name for wkb
en: Kumbaran
hi: कुम्भरन

note: Name for wkd
en: Wakde
hi: वाकदे

note: Name for wkl
en: Kalanadi
hi: कालानदी

note: Name for wkr
en: Keerray-Woorroong
hi: कीरे-वूर्रॉन्ग

note: Name for wku
en: Kunduvadi
hi: कुंडुवाडी

note: Name for wkw
en: Wakawaka
hi: वाकावाका

note: Name for wky
en: Wangkayutyuru
hi: वांग्कायुत्युरू

note: Name for wla
en: Walio
hi: वालियो

note: Name for wlc
en: Mwali Comorian
hi: मवाली कोमोरियन

note: Inverted name for wlc
en: Comorian, Mwali
hi: कोमोरियन, मवाली

note: Name for wle
en: Wolane
hi: वोलेन

note: Name for wlg
en: Kunbarlang
hi: कुनबरलांग

note: Name for wlh
en: Welaun
hi: वेलौन

note: Name for wli
en: Waioli
hi: वायोली

note: Name for wlk
en: Wailaki
hi: वैलाकी

note: Name for wll
en: Wali (Sudan)
hi: वली (सूडान)

note: Name for wlm
en: Middle Welsh
hi: मध्य वेल्श

note: Inverted name for wlm
en: Welsh, Middle
hi: वेल्श, मध्य

note: Name for wln
en: Walloon
hi: वलून

note: Name for wlo
en: Wolio
hi: वोलियो

note: Name for wlr
en: Wailapa
hi: वेलापा

note: Name for wls
en: Wallisian
hi: वालिसियन

note: Name for wlu
en: Wuliwuli
hi: वुलिवुलि

note: Name for wlv
en: Wichí Lhamtés Vejoz
hi: विची ल्हामटेस वेजोज़

note: Name for wlw
en: Walak
hi: वालक

note: Name for wlx
en: Wali (Ghana)
hi: वाली (घाना)

note: Name for wly
en: Waling
hi: वालिंग

note: Name for wma
en: Mawa (Nigeria)
hi: मावा (नाइजीरिया)

note: Name for wmb
en: Wambaya
hi: वाम्बया

note: Name for wmc
en: Wamas
hi: वामास

note: Name for wmd
en: Mamaindé
hi: मामेन्डे

note: Name for wme
en: Wambule
hi: वम्बुले

note: Name for wmg
en: Western Minyag
hi: पश्चिमी मिन्याग

note: Inverted name for wmg
en: Minyag, Western
hi: मिन्याग, पश्चिमी

note: Name for wmh
en: Waima'a
hi: वाइमा'आ

note: Name for wmi
en: Wamin
hi: वैमिन

note: Name for wmm
en: Maiwa (Indonesia)
hi: माईवा (इंडोनेशिया)

note: Name for wmn
en: Waamwang
hi: वामवांग

note: Name for wmo
en: Wom (Papua New Guinea)
hi: वोम (पापुआ न्यू गिनी)

note: Name for wms
en: Wambon
hi: वंबोन

note: Name for wmt
en: Walmajarri
hi: वालमाजरी

note: Name for wmw
en: Mwani
hi: मवानी

note: Name for wmx
en: Womo
hi: वोमो

note: Name for wnb
en: Wanambre
hi: वानम्ब्रे

note: Name for wnc
en: Wantoat
hi: वानाओट

note: Name for wnd
en: Wandarang
hi: वांडारंग

note: Name for wne
en: Waneci
hi: वनेसी

note: Name for wng
en: Wanggom
hi: वांगगोम

note: Name for wni
en: Ndzwani Comorian
hi: नद्ज़वानी कोमोरियन

note: Inverted name for wni
en: Comorian, Ndzwani
hi: कोमोरियन, नद्ज़वानी

note: Name for wnk
en: Wanukaka
hi: वानूकाका

note: Name for wnm
en: Wanggamala
hi: वांग्गामाला

note: Name for wnn
en: Wunumara
hi: वुनुमारा

note: Name for wno
en: Wano
hi: वानो

note: Name for wnp
en: Wanap
hi: वानाप

note: Name for wnu
en: Usan
hi: उसान

note: Name for wnw
en: Wintu
hi: विंटू

note: Name for wny
en: Wanyi
hi: वानयी

note: Name for woa
en: Kuwema
hi: कुवेमा

note: Name for wob
en: Wè Northern
hi: वि उत्तरी

note: Name for woc
en: Wogeo
hi: वोगियो

note: Name for wod
en: Wolani
hi: वोलानि

note: Name for woe
en: Woleaian
hi: वोलेऐअन

note: Name for wof
en: Gambian Wolof
hi: गैम्बियन वोलोफ़

note: Inverted name for wof
en: Wolof, Gambian
hi: वोलोफ़, गैम्बियन

note: Name for wog
en: Wogamusin
hi: वोगामुसिन

note: Name for woi
en: Kamang
hi: कामंग

note: Name for wok
en: Longto
hi: लोंग्टो

note: Name for wol
en: Wolof
hi: वोलोफ

note: Name for wom
en: Wom (Nigeria)
hi: वोम (नाइजीरिया)

note: Name for won
en: Wongo
hi: वोंगो

note: Name for woo
en: Manombai
hi: मनोमबाई

note: Name for wor
en: Woria
hi: वोरिया

note: Name for wos
en: Hanga Hundi
hi: हंगा हुंडी

note: Name for wow
en: Wawonii
hi: वावोनी

note: Name for woy
en: Weyto
hi: वेयटो

note: Name for wpc
en: Maco
hi: मैको

note: Name for wrb
en: Waluwarra
hi: वालुवरा

note: Name for wrg
en: Warungu
hi: वारुंगु

note: Name for wrh
en: Wiradjuri
hi: विरादजुरी

note: Name for wri
en: Wariyangga
hi: वारियांग्गा

note: Name for wrk
en: Garrwa
hi: गर्रवा

note: Name for wrl
en: Warlmanpa
hi: वार्लमनपा

note: Name for wrm
en: Warumungu
hi: वारुमुंगु

note: Name for wrn
en: Warnang
hi: वार्नांग

note: Name for wro
en: Worrorra
hi: वरोरा

note: Name for wrp
en: Waropen
hi: वरोपेन

note: Name for wrr
en: Wardaman
hi: वर्दमान

note: Name for wrs
en: Waris
hi: वारिस

note: Name for wru
en: Waru
hi: वारु

note: Name for wrv
en: Waruna
hi: वरुणा

note: Name for wrw
en: Gugu Warra
hi: गुगु वार्रा

note: Name for wrx
en: Wae Rana
hi: वे राणा

note: Name for wry
en: Merwari
hi: मेरवाड़ी

note: Name for wrz
en: Waray (Australia)
hi: वारे (ऑस्ट्रेलिया)

note: Name for wsa
en: Warembori
hi: वेयरम्बोरी

note: Name for wsg
en: Adilabad Gondi
hi: आदिलाबाद गोंडी

note: Inverted name for wsg
en: Gondi, Adilabad
hi: गोंडी, आदिलाबाद

note: Name for wsi
en: Wusi
hi: वुसी

note: Name for wsk
en: Waskia
hi: वास्किया

note: Name for wsr
en: Owenia
hi: ओवेनिया

note: Name for wss
en: Wasa
hi: वासा

note: Name for wsu
en: Wasu
hi: वासु

note: Name for wsv
en: Wotapuri-Katarqalai
hi: वोटपुरी-कतरकलाई

note: Name for wtf
en: Watiwa
hi: वतिवा

note: Name for wth
en: Wathawurrung
hi: वाथवुरुंग

note: Name for wti
en: Berta
hi: बेर्टा

note: Name for wtk
en: Watakataui
hi: वाकाकाटुई

note: Name for wtm
en: Mewati
hi: मेवाती

note: Name for wtw
en: Wotu
hi: वोटु

note: Name for wua
en: Wikngenchera
hi: विकेंगेनचेरा

note: Name for wub
en: Wunambal
hi: वुनाम्बल

note: Name for wud
en: Wudu
hi: वुदु

note: Name for wuh
en: Wutunhua
hi: वुतुंहुआ

note: Name for wul
en: Silimo
hi: सिलिमो

note: Name for wum
en: Wumbvu
hi: वुंबवु

note: Name for wun
en: Bungu
hi: बुंगु

note: Name for wur
en: Wurrugu
hi: वुरुगु

note: Name for wut
en: Wutung
hi: वुटुंग

note: Name for wuu
en: Wu Chinese
hi: वू चीनी

note: Inverted name for wuu
en: Chinese, Wu
hi: चीनी, वू

note: Name for wuv
en: Wuvulu-Aua
hi: वुवुलू-आउआ

note: Name for wux
en: Wulna
hi: वुल्ना

note: Name for wuy
en: Wauyai
hi: वौयाई

note: Name for wwa
en: Waama
hi: वामा

note: Name for wwb
en: Wakabunga
hi: वाकबुंगा

note: Name for wwo
en: Wetamut
hi: वेटमुट

note: Name for wwr
en: Warrwa
hi: वाररवा

note: Name for www
en: Wawa
hi: वावा

note: Name for wxa
en: Waxianghua
hi: वक्सियानहुआ

note: Name for wxw
en: Wardandi
hi: वरदांडी

note: Name for wyb
en: Wangaaybuwan-Ngiyambaa
hi: वांगायबुवान-न्गियाम्बा

note: Name for wyi
en: Woiwurrung
hi: वोइवुरुंग

note: Name for wym
en: Wymysorys
hi: वाइमिसोरीज़

note: Name for wyn
en: Wyandot
hi: वायंडोट

note: Name for wyr
en: Wayoró
hi: वेयोरो

note: Name for wyy
en: Western Fijian
hi: पश्चिमी फ़ीजी

note: Inverted name for wyy
en: Fijian, Western
hi: फ़ीजी, पश्चिमी

note: Name for xaa
en: Andalusian Arabic
hi: अंडालूसी अरबी

note: Inverted name for xaa
en: Arabic, Andalusian
hi: अरबी, अंडालूसी

note: Name for xab
en: Sambe
hi: साम्बे

note: Name for xac
en: Kachari
hi: कछारी

note: Name for xad
en: Adai
hi: अदाई

note: Name for xae
en: Aequian
hi: एक्वियन

note: Name for xag
en: Aghwan
hi: अघवान

note: Name for xai
en: Kaimbé
hi: कैम्बे

note: Name for xaj
en: Ararandewára
hi: अररांडेवारा

note: Name for xak
en: Máku
hi: माकु

note: Name for xal
en: Kalmyk
hi: काल्मिक

note: Name for xam
en: ǀXam
hi: सैम

note: Name for xan
en: Xamtanga
hi: ज़ामतंगा

note: Name for xao
en: Khao
hi: खाओ

note: Name for xap
en: Apalachee
hi: एपलेची

note: Name for xaq
en: Aquitanian
hi: एक्विटानियन

note: Name for xar
en: Karami
hi: करामी

note: Name for xas
en: Kamas
hi: कामास

note: Name for xat
en: Katawixi
hi: कैटाविक्सी

note: Name for xau
en: Kauwera
hi: कौवेरा

note: Name for xav
en: Xavánte
hi: ज़ावंते

note: Name for xaw
en: Kawaiisu
hi: कवाइसु

note: Name for xay
en: Kayan Mahakam
hi: कायन महाकं

note: Name for xbb
en: Lower Burdekin
hi: निचला बर्डेकिन

note: Inverted name for xbb
en: Burdekin, Lower
hi: बर्डेकिन, निचला

note: Name for xbc
en: Bactrian
hi: बैक्ट्रियन

note: Name for xbd
en: Bindal
hi: बिंदल

note: Name for xbe
en: Bigambal
hi: बिगम्बल

note: Name for xbg
en: Bunganditj
hi: बंगनदित्ज

note: Name for xbi
en: Kombio
hi: कोम्बियो

note: Name for xbj
en: Birrpayi
hi: बिरपैयी

note: Name for xbm
en: Middle Breton
hi: मध्य ब्रेटन

note: Inverted name for xbm
en: Breton, Middle
hi: ब्रेटन, मध्य

note: Name for xbn
en: Kenaboi
hi: केनाबोई

note: Name for xbo
en: Bolgarian
hi: बोल्गेरियन

note: Name for xbp
en: Bibbulman
hi: बिबुलमुन

note: Name for xbr
en: Kambera
hi: कंबेरा

note: Name for xbw
en: Kambiwá
hi: कांबिवा

note: Name for xby
en: Batjala
hi: बतजला

note: Name for xcb
en: Cumbric
hi: कुम्ब्रिक

note: Name for xcc
en: Camunic
hi: कैमुनिक

note: Name for xce
en: Celtiberian
hi: सेल्टिबेरियन

note: Name for xcg
en: Cisalpine Gaulish
hi: सिसलपाइन गॉलिश

note: Inverted name for xcg
en: Gaulish, Cisalpine
hi: गॉलिश, सिसलपिन

note: Name for xch
en: Chemakum
hi: चेमाकुम

note: Name for xcl
en: Classical Armenian
hi: शास्त्रीय अर्मेनियाई

note: Inverted name for xcl
en: Armenian, Classical
hi: अर्मेनियाई, शास्त्रीय

note: Name for xcm
en: Comecrudo
hi: कॉमक्रूडो

note: Name for xcn
en: Cotoname
hi: कोटोनेम

note: Name for xco
en: Chorasmian
hi: कोरास्मियन

note: Name for xcr
en: Carian
hi: कैरियन

note: Name for xct
en: Classical Tibetan
hi: शास्त्रीय तिब्बती

note: Inverted name for xct
en: Tibetan, Classical
hi: तिब्बती, शास्त्रीय

note: Name for xcu
en: Curonian
hi: क्यूरोनियन

note: Name for xcv
en: Chuvantsy
hi: चुवंत्सी

note: Name for xcw
en: Coahuilteco
hi: कोहुइल्टेको

note: Name for xcy
en: Cayuse
hi: केयुस

note: Name for xda
en: Darkinyung
hi: डार्किनयुंग

note: Name for xdc
en: Dacian
hi: देकियन

note: Name for xdk
en: Dharuk
hi: धारुक

note: Name for xdm
en: Edomite
hi: एदोमी

note: Name for xdo
en: Kwandu
hi: क्वांडु

note: Name for xdq
en: Kaitag
hi: काइताग

note: Name for xdy
en: Malayic Dayak
hi: मलयिक दयाक

note: Inverted name for xdy
en: Dayak, Malayic
hi: दयाक, मलयिक

note: Name for xeb
en: Eblan
hi: एब्लान

note: Name for xed
en: Hdi
hi: हदि

note: Name for xeg
en: ǁXegwi
hi: ज़ेग्वि

note: Name for xel
en: Kelo
hi: केलो

note: Name for xem
en: Kembayan
hi: केम्बयान

note: Name for xep
en: Epi-Olmec
hi: एपी-ओल्मेक

note: Name for xer
en: Xerénte
hi: ज़ेरेंटे

note: Name for xes
en: Kesawai
hi: केसवाई

note: Name for xet
en: Xetá
hi: ज़ेटा

note: Name for xeu
en: Keoru-Ahia
hi: केओरू-अहिया

note: Name for xfa
en: Faliscan
hi: फालिस्कन

note: Name for xga
en: Galatian
hi: गलाटियन

note: Name for xgb
en: Gbin
hi: गिबिन

note: Name for xgd
en: Gudang
hi: गुडांग

note: Name for xgf
en: Gabrielino-Fernandeño
hi: गेब्रियलिनो-फर्नांडीनो

note: Name for xgg
en: Goreng
hi: गोरेंग

note: Name for xgi
en: Garingbal
hi: गारिंगबल

note: Name for xgl
en: Galindan
hi: गैलिंडान

note: Name for xgm
en: Dharumbal
hi: धारुमबल

note: Name for xgr
en: Garza
hi: गरज़ा

note: Name for xgu
en: Unggumi
hi: उन्गुमि

note: Name for xgw
en: Guwa
hi: गुवा

note: Name for xha
en: Harami
hi: हरामी

note: Name for xhc
en: Hunnic
hi: हुन्निक

note: Name for xhd
en: Hadrami
hi: हद्रामी

note: Name for xhe
en: Khetrani
hi: खेतरानी

note: Name for xhm
en: Middle Khmer (1400 to 1850 CE)
hi: मध्य खमेर (1400 से 1850 ई.)

note: Inverted name for xhm
en: Khmer, Middle (1400 to 1850 CE)
hi: खमेर, मध्य (1400 से 1850 ई.)

note: Name for xho
en: Xhosa
hi: षोसा

note: Name for xhr
en: Hernican
hi: हर्निकन

note: Name for xht
en: Hattic
hi: हैटिक

note: Name for xhu
en: Hurrian
hi: हुरियन

note: Name for xhv
en: Khua
hi: खुआ

note: Name for xib
en: Iberian
hi: इबेरियन

note: Name for xii
en: Xiri
hi: ज़िरि

note: Name for xil
en: Illyrian
hi: इलिय्रियन

note: Name for xin
en: Xinca
hi: ज़िन्का

note: Name for xir
en: Xiriâna
hi: ज़िरियाना

note: Name for xis
en: Kisan
hi: किसान

note: Name for xiv
en: Indus Valley Language
hi: सिंधु घाटी भाषा

note: Name for xiy
en: Xipaya
hi: शीपया

note: Name for xjb
en: Minjungbal
hi: मिनजुंगबल

note: Name for xjt
en: Jaitmatang
hi: जैतमातांग

note: Name for xka
en: Kalkoti
hi: कलकोटी

note: Name for xkb
en: Northern Nago
hi: उत्तरी नागो

note: Inverted name for xkb
en: Nago, Northern
hi: नागो, उत्तरी

note: Name for xkc
en: Kho'ini
hi: खोइनी

note: Name for xkd
en: Mendalam Kayan
hi: मेंदलम कायन

note: Inverted name for xkd
en: Kayan, Mendalam
hi: कायन, मेंडलम

note: Name for xke
en: Kereho
hi: केरेहो

note: Name for xkf
en: Khengkha
hi: खेंगखा

note: Name for xkg
en: Kagoro
hi: कागोरो

note: Name for xki
en: Kenyan Sign Language
hi: केन्याई सांकेतिक भाषा

note: Name for xkj
en: Kajali
hi: कजली

note: Name for xkk
en: Kachok
hi: कचोक

note: Name for xkl
en: Mainstream Kenyah
hi: मुख्यधारा केन्या

note: Name for xkn
en: Kayan River Kayan
hi: कायन नदी कायन

note: Inverted name for xkn
en: Kayan, Kayan River
hi: कायन, कायन नदी

note: Name for xko
en: Kiorr
hi: कियोर

note: Name for xkp
en: Kabatei
hi: कंबातेई

note: Name for xkq
en: Koroni
hi: कोरोनी

note: Name for xkr
en: Xakriabá
hi: ज़ाक्रियाबा

note: Name for xks
en: Kumbewaha
hi: कुम्बेवाहा

note: Name for xkt
en: Kantosi
hi: कांटोसी

note: Name for xku
en: Kaamba
hi: कांबा

note: Name for xkv
en: Kgalagadi
hi: क्गलगदि

note: Name for xkw
en: Kembra
hi: केम्ब्रा

note: Name for xkx
en: Karore
hi: करोरे

note: Name for xky
en: Uma' Lasan
hi: उमा' लासन

note: Name for xkz
en: Kurtokha
hi: कुर्तोखा

note: Name for xla
en: Kamula
hi: कामुला

note: Name for xlb
en: Loup B
hi: लुप बी

note: Name for xlc
en: Lycian
hi: लाइकियन

note: Name for xld
en: Lydian
hi: लिडियन

note: Name for xle
en: Lemnian
hi: लेमनियन

note: Name for xlg
en: Ligurian (Ancient)
hi: लिगुरियन (प्राचीन)

note: Name for xli
en: Liburnian
hi: लिबर्नियन

note: Name for xln
en: Alanic
hi: एलानिक

note: Name for xlo
en: Loup A
hi: लुप ए

note: Name for xlp
en: Lepontic
hi: लेपोंटिक

note: Name for xls
en: Lusitanian
hi: लुसिटानियन

note: Name for xlu
en: Cuneiform Luwian
hi: क्यूनिफॉर्म लुवियन

note: Inverted name for xlu
en: Luwian, Cuneiform
hi: लुवियन, क्यूनिफॉर्म

note: Name for xly
en: Elymian
hi: एलिमियन

note: Name for xma
en: Mushungulu
hi: मुशुंगुलु

note: Name for xmb
en: Mbonga
hi: म्बोन्गा

note: Name for xmc
en: Makhuwa-Marrevone
hi: मखुवा-मारेवोन

note: Name for xmd
en: Mbudum
hi: म्बदुम

note: Name for xme
en: Median
hi: मेदियान

note: Name for xmf
en: Mingrelian
hi: मिंग्रेलियन

note: Name for xmg
en: Mengaka
hi: मेंगाका

note: Name for xmh
en: Kugu-Muminh
hi: कुगु-मुमिन्ह

note: Name for xmj
en: Majera
hi: मजेरा

note: Name for xmk
en: Ancient Macedonian
hi: प्राचीन मैसेडोनियाई

note: Inverted name for xmk
en: Macedonian, Ancient
hi: मैसेडोनियाई, प्राचीन

note: Name for xml
en: Malaysian Sign Language
hi: मलेशियाई सांकेतिक भाषा

note: Name for xmm
en: Manado Malay
hi: मानदो मलय

note: Inverted name for xmm
en: Malay, Manado
hi: मलय, मानदो

note: Name for xmn
en: Manichaean Middle Persian
hi: मनिचियन मध्य फ़ारसी

note: Inverted name for xmn
en: Persian, Manichaean Middle
hi: फ़ारसी, मनिचियन मध्य

note: Name for xmo
en: Morerebi
hi: मोरेरेबी

note: Name for xmp
en: Kuku-Mu'inh
hi: कुकू-मुइन्ह

note: Name for xmq
en: Kuku-Mangk
hi: कुकू-मांगक

note: Name for xmr
en: Meroitic
hi: मेरोइटिक

note: Name for xms
en: Moroccan Sign Language
hi: मोरक्कन सांकेतिक भाषा

note: Name for xmt
en: Matbat
hi: मतबट

note: Name for xmu
en: Kamu
hi: कामू

note: Name for xmv
en: Antankarana Malagasy
hi: अंतांकरन मालागासी

note: Inverted name for xmv
en: Malagasy, Antankarana
hi: मालागासी, अंतांकरन

note: Name for xmw
en: Tsimihety Malagasy
hi: त्सिमिहेती मालागासी

note: Inverted name for xmw
en: Malagasy, Tsimihety
hi: मालागासी, त्सिमिहेती

note: Name for xmx
en: Salawati
hi: सलावती

note: Name for xmy
en: Mayaguduna
hi: मायागुदुना

note: Name for xmz
en: Mori Bawah
hi: मोरी बवाह

note: Name for xna
en: Ancient North Arabian
hi: प्राचीन उत्तरी अरब

note: Inverted name for xna
en: North Arabian, Ancient
hi: उत्तरी अरब, प्राचीन

note: Name for xnb
en: Kanakanabu
hi: कनकनाबु

note: Name for xng
en: Middle Mongolian
hi: मध्य मंगोलियाई

note: Inverted name for xng
en: Mongolian, Middle
hi: मंगोलियाई, मध्य

note: Name for xnh
en: Kuanhua
hi: कुआनहुआ

note: Name for xni
en: Ngarigu
hi: नगारिगु

note: Name for xnj
en: Ngoni (Tanzania)
hi: नगोनी (तंजानिया)

note: Name for xnk
en: Nganakarti
hi: नगनकार्ति

note: Name for xnm
en: Ngumbarl
hi: नगुम्बर्ल

note: Name for xnn
en: Northern Kankanay
hi: उत्तरी कंकनाय

note: Inverted name for xnn
en: Kankanay, Northern
hi: कंकणय, उत्तरी

note: Name for xno
en: Anglo-Norman
hi: एंग्लो-नॉर्मन

note: Name for xnq
en: Ngoni (Mozambique)
hi: नगोनी (मोज़ाम्बिक)

note: Name for xnr
en: Kangri
hi: कांगड़ी

note: Name for xns
en: Kanashi
hi: कनशि

note: Name for xnt
en: Narragansett
hi: नरगांसेटेट

note: Name for xnu
en: Nukunul
hi: नुकुनुल

note: Name for xny
en: Nyiyaparli
hi: न्यापारली

note: Name for xnz
en: Kenzi
hi: केंज़ी

note: Name for xoc
en: O'chi'chi'
hi: ओ'ची'ची'

note: Name for xod
en: Kokoda
hi: कोकोदा

note: Name for xog
en: Soga
hi: सोगा

note: Name for xoi
en: Kominimung
hi: कोमिनीमुंग

note: Name for xok
en: Xokleng
hi: ज़ोक्लेंग

note: Name for xom
en: Komo (Sudan)
hi: कोमो (सूडान)

note: Name for xon
en: Konkomba
hi: कोनकोम्बा

note: Name for xoo
en: Xukurú
hi: ज़ुकुरू

note: Name for xop
en: Kopar
hi: कोपर

note: Name for xor
en: Korubo
hi: कॉर्बो

note: Name for xow
en: Kowaki
hi: कोवाकी

note: Name for xpa
en: Pirriya
hi: पिरिया

note: Name for xpb
en: Northeastern Tasmanian
hi: पूर्वोत्तर तस्मानियाई

note: Inverted name for xpb
en: Tasmanian, Northeastern
hi: तस्मानियाई, पूर्वोत्तर

note: Name for xpc
en: Pecheneg
hi: पेचेनेग

note: Name for xpd
en: Oyster Bay Tasmanian
hi: ओएस्टर बे तस्मानियाई

note: Inverted name for xpd
en: Tasmanian, Oyster Bay
hi: तस्मानियाई, ओएस्टर बे

note: Name for xpe
en: Liberia Kpelle
hi: लाइबेरिया केपेल

note: Inverted name for xpe
en: Kpelle, Liberia
hi: केपेल, लाइबेरिया

note: Name for xpf
en: Southeast Tasmanian
hi: दक्षिणपूर्व तस्मानियाई

note: Inverted name for xpf
en: Tasmanian, Southeast
hi: तस्मानियाई, दक्षिणपूर्व

note: Name for xpg
en: Phrygian
hi: फ्रिजियन

note: Name for xph
en: North Midlands Tasmanian
hi: उत्तरी मिडलैंड्स तस्मानियाई

note: Inverted name for xph
en: Tasmanian, North Midlands
hi: तस्मानियाई, उत्तरी मिडलैंड्स

note: Name for xpi
en: Pictish
hi: पिक्तिश

note: Name for xpj
en: Mpalitjanh
hi: मपालितजंह

note: Name for xpk
en: Kulina Pano
hi: कुलीना पानो

note: Inverted name for xpk
en: Pano, Kulina
hi: पानो, कुलीना

note: Name for xpl
en: Port Sorell Tasmanian
hi: पोर्ट सोरेल तस्मानियाई

note: Inverted name for xpl
en: Tasmanian, Port Sorell
hi: तस्मानियाई, पोर्ट सोरेल

note: Name for xpm
en: Pumpokol
hi: पंपोकोल

note: Name for xpn
en: Kapinawá
hi: कपिनावा

note: Name for xpo
en: Pochutec
hi: पोचुटेक

note: Name for xpp
en: Puyo-Paekche
hi: पुयो-पाकेचे

note: Name for xpq
en: Mohegan-Pequot
hi: मोहेगन-पेक्वॉट

note: Name for xpr
en: Parthian
hi: पार्थियन

note: Name for xps
en: Pisidian
hi: पिसिडियान

note: Name for xpt
en: Punthamara
hi: पुंथमारा

note: Name for xpu
en: Punic
hi: पुनिक

note: Name for xpv
en: Northern Tasmanian
hi: उत्तरी तस्मानियाई

note: Inverted name for xpv
en: Tasmanian, Northern
hi: तस्मानियाई, उत्तरी

note: Name for xpw
en: Northwestern Tasmanian
hi: उत्तर पश्चिमी तस्मानियाई

note: Inverted name for xpw
en: Tasmanian, Northwestern
hi: तस्मानियाई, उत्तर पश्चिमी

note: Name for xpx
en: Southwestern Tasmanian
hi: दक्षिण-पश्चिमी तस्मानियाई

note: Inverted name for xpx
en: Tasmanian, Southwestern
hi: तस्मानियाई, दक्षिण-पश्चिमी

note: Name for xpy
en: Puyo
hi: पुयो

note: Name for xpz
en: Bruny Island Tasmanian
hi: ब्रूनी द्वीप तस्मानियाई

note: Inverted name for xpz
en: Tasmanian, Bruny Island
hi: तस्मानियाई, ब्रूनी द्वीप

note: Name for xqa
en: Karakhanid
hi: काराखानिद

note: Name for xqt
en: Qatabanian
hi: क़ताबानियन

note: Name for xra
en: Krahô
hi: क्राहो

note: Name for xrb
en: Eastern Karaboro
hi: पूर्वी काराबोरो

note: Inverted name for xrb
en: Karaboro, Eastern
hi: काराबोरो, पूर्वी

note: Name for xrd
en: Gundungurra
hi: गुंडुंगुर्रा

note: Name for xre
en: Kreye
hi: क्रेय

note: Name for xrg
en: Minang
hi: मिनांग

note: Name for xri
en: Krikati-Timbira
hi: क्रिकाति-टिम्बिरा

note: Name for xrm
en: Armazic
hi: आर्मज़िक

note: Name for xrn
en: Arin
hi: अरिन

note: Name for xrr
en: Raetic
hi: रैटिक

note: Name for xrt
en: Aranama-Tamique
hi: अरनामा-तोमिक

note: Name for xru
en: Marriammu
hi: मरिअम्मु

note: Name for xrw
en: Karawa
hi: करावा

note: Name for xsa
en: Sabaean
hi: सबाईन

note: Name for xsb
en: Sambal
hi: संबल

note: Name for xsc
en: Scythian
hi: स्काइथियन

note: Name for xsd
en: Sidetic
hi: सिडेटिक

note: Name for xse
en: Sempan
hi: सेम्पैन

note: Name for xsh
en: Shamang
hi: शामांग

note: Name for xsi
en: Sio
hi: सियो

note: Name for xsj
en: Subi
hi: सुबी

note: Name for xsl
en: South Slavey
hi: दक्षिण स्लेवी

note: Inverted name for xsl
en: Slavey, South
hi: स्लेवी, दक्षिण

note: Name for xsm
en: Kasem
hi: कासेम

note: Name for xsn
en: Sanga (Nigeria)
hi: सांगा (नाइजीरिया)

note: Name for xso
en: Solano
hi: सोलानो

note: Name for xsp
en: Silopi
hi: सिलोपी

note: Name for xsq
en: Makhuwa-Saka
hi: मखुवा-साका

note: Name for xsr
en: Sherpa
hi: शेरपा

note: Name for xss
en: Assan
hi: असन

note: Name for xsu
en: Sanumá
hi: सनुमा

note: Name for xsv
en: Sudovian
hi: सुडोवियन

note: Name for xsy
en: Saisiyat
hi: सैसियत

note: Name for xta
en: Alcozauca Mixtec
hi: अल्कोज़ौका मिक्सटेक

note: Inverted name for xta
en: Mixtec, Alcozauca
hi: मिक्सटेक, अल्कोज़ौका

note: Name for xtb
en: Chazumba Mixtec
hi: चाज़ुम्बा मिक्सटेक

note: Inverted name for xtb
en: Mixtec, Chazumba
hi: मिक्सटेक, चाज़ुम्बा

note: Name for xtc
en: Katcha-Kadugli-Miri
hi: कच्चा-कडुगली-मिरी

note: Name for xtd
en: Diuxi-Tilantongo Mixtec
hi: डिउक्सी-तिलंतोंगो मिक्सटेक

note: Inverted name for xtd
en: Mixtec, Diuxi-Tilantongo
hi: मिक्सटेक, डिउक्सी-तिलंतोंगो

note: Name for xte
en: Ketengban
hi: केतेंगबान

note: Name for xtg
en: Transalpine Gaulish
hi: ट्रांसलपाइन गॉलिश

note: Inverted name for xtg
en: Gaulish, Transalpine
hi: गॉलिश, ट्रांसलपाइन

note: Name for xth
en: Yitha Yitha
hi: यिता यिता

note: Name for xti
en: Sinicahua Mixtec
hi: सिनिकाहुआ मिक्सटेक

note: Inverted name for xti
en: Mixtec, Sinicahua
hi: मिक्सटेक, सिनिकाहुआ

note: Name for xtj
en: San Juan Teita Mixtec
hi: सैन जुआन तेइता मिक्स्टेक

note: Inverted name for xtj
en: Mixtec, San Juan Teita
hi: मिक्स्टेक, सैन जुआन तेइता

note: Name for xtl
en: Tijaltepec Mixtec
hi: तिजाल्टेपेक मिक्सटेक

note: Inverted name for xtl
en: Mixtec, Tijaltepec
hi: मिक्सटेक, तिजाल्टेपेक

note: Name for xtm
en: Magdalena Peñasco Mixtec
hi: मैग्डेलेना पेनास्को मिक्सटेक

note: Inverted name for xtm
en: Mixtec, Magdalena Peñasco
hi: मिक्सटेक, मैग्डेलेना पेनास्को

note: Name for xtn
en: Northern Tlaxiaco Mixtec
hi: उत्तरी टेलेक्सियाको मिक्सटेक

note: Inverted name for xtn
en: Mixtec, Northern Tlaxiaco
hi: मिक्सटेक, उत्तरी टेलेक्सियाको

note: Name for xto
en: Tokharian A
hi: टोखारियन A

note: Name for xtp
en: San Miguel Piedras Mixtec
hi: सैन मिगुएल पिएड्रास मिक्सटेक

note: Inverted name for xtp
en: Mixtec, San Miguel Piedras
hi: मिक्सटेक, सैन मिगुएल पिड्रास

note: Name for xtq
en: Tumshuqese
hi: तुमशुकीसे

note: Name for xtr
en: Early Tripuri
hi: प्रारंभिक त्रिपुरी

note: Inverted name for xtr
en: Tripuri, Early
hi: त्रिपुरी, जल्दी

note: Name for xts
en: Sindihui Mixtec
hi: सिंधिहुई मिक्सटेक

note: Inverted name for xts
en: Mixtec, Sindihui
hi: मिक्सटेक, सिंधीहुई

note: Name for xtt
en: Tacahua Mixtec
hi: ताकाहुआ मिक्सटेक

note: Inverted name for xtt
en: Mixtec, Tacahua
hi: मिक्सटेक, ताकाहुआ

note: Name for xtu
en: Cuyamecalco Mixtec
hi: कुयामेकाल्को मिक्सटेक

note: Inverted name for xtu
en: Mixtec, Cuyamecalco
hi: मिक्सटेक, कुयामेकाल्को

note: Name for xtv
en: Thawa
hi: थावा

note: Name for xtw
en: Tawandê
hi: तवांडे

note: Name for xty
en: Yoloxochitl Mixtec
hi: योलॉक्सोचिटल मिक्सटेक

note: Inverted name for xty
en: Mixtec, Yoloxochitl
hi: मिक्सटेक, योलॉक्सोचिटल

note: Name for xua
en: Alu Kurumba
hi: अलु कुरुम्बा

note: Inverted name for xua
en: Kurumba, Alu
hi: कुरुम्बा, अलु

note: Name for xub
en: Betta Kurumba
hi: बेट्टा कुरुम्बा

note: Inverted name for xub
en: Kurumba, Betta
hi: कुरुम्बा, बेट्टा

note: Name for xud
en: Umiida
hi: उमीदा

note: Name for xug
en: Kunigami
hi: कुनिगामी

note: Name for xuj
en: Jennu Kurumba
hi: जेनु कुरुम्बा

note: Inverted name for xuj
en: Kurumba, Jennu
hi: कुरुम्बा, जेनु

note: Name for xul
en: Ngunawal
hi: न्गुनावल

note: Name for xum
en: Umbrian
hi: उम्ब्रियन

note: Name for xun
en: Unggaranggu
hi: उन्ग्गरंगगु

note: Name for xuo
en: Kuo
hi: कुओ

note: Name for xup
en: Upper Umpqua
hi: अपर उम्पक्वा

note: Inverted name for xup
en: Umpqua, Upper
hi: अम्पक्वा, अपर

note: Name for xur
en: Urartian
hi: उरार्टियन

note: Name for xut
en: Kuthant
hi: कुठांत

note: Name for xuu
en: Kxoe
hi: क्सोए

note: Name for xve
en: Venetic
hi: वेनेटिक

note: Name for xvi
en: Kamviri
hi: कामविरी

note: Name for xvn
en: Vandalic
hi: वैनडेलिक

note: Name for xvo
en: Volscian
hi: वोल्शियन

note: Name for xvs
en: Vestinian
hi: वेस्टिनियन

note: Name for xwa
en: Kwaza
hi: क्वाज़ा

note: Name for xwc
en: Woccon
hi: वोकोन

note: Name for xwd
en: Wadi Wadi
hi: वादी वादी

note: Name for xwe
en: Xwela Gbe
hi: क्सवेला ग्बे

note: Inverted name for xwe
en: Gbe, Xwela
hi: ग्बे, क्स्वेला

note: Name for xwg
en: Kwegu
hi: क्वेगू

note: Name for xwj
en: Wajuk
hi: वजुक

note: Name for xwk
en: Wangkumara
hi: वांगकुमारा

note: Name for xwl
en: Western Xwla Gbe
hi: पश्चिमी क्सवला ग्बे

note: Inverted name for xwl
en: Gbe, Western Xwla
hi: ग्बे, पश्चिमी क्सवला

note: Name for xwo
en: Written Oirat
hi: ओराट लिखा

note: Inverted name for xwo
en: Oirat, Written
hi: ओराट, लिखित

note: Name for xwr
en: Kwerba Mamberamo
hi: क्वेरबा माम्बेरामो

note: Name for xwt
en: Wotjobaluk
hi: वोट्जोबालुक

note: Name for xww
en: Wemba Wemba
hi: वेम्बा वेम्बा

note: Name for xxb
en: Boro (Ghana)
hi: बोरो (घाना)

note: Name for xxk
en: Ke'o
hi: के'ओ

note: Name for xxm
en: Minkin
hi: मिंकिन

note: Name for xxr
en: Koropó
hi: कोरोपो

note: Name for xxt
en: Tambora
hi: तम्बोरा

note: Name for xya
en: Yaygir
hi: यायगीर

note: Name for xyb
en: Yandjibara
hi: यंदजिबारा

note: Name for xyj
en: Mayi-Yapi
hi: माई-यापी

note: Name for xyk
en: Mayi-Kulan
hi: माई-कुलन

note: Name for xyl
en: Yalakalore
hi: यालाकलोर

note: Name for xyt
en: Mayi-Thakurti
hi: माई-ठाकुर्ती

note: Name for xyy
en: Yorta Yorta
hi: योर्टा योर्टा

note: Name for xzh
en: Zhang-Zhung
hi: झांग-झुंग

note: Name for xzm
en: Zemgalian
hi: ज़मगालियन

note: Name for xzp
en: Ancient Zapotec
hi: प्राचीन जैपोटेक

note: Inverted name for xzp
en: Zapotec, Ancient
hi: जैपोटेक, प्राचीन

note: Name for yaa
en: Yaminahua
hi: यामिनहुआ

note: Name for yab
en: Yuhup
hi: युहुप

note: Name for yac
en: Pass Valley Yali
hi: दर्रा घाटी याली

note: Inverted name for yac
en: Yali, Pass Valley
hi: याली, दर्रा घाटी

note: Name for yad
en: Yagua
hi: यगुआ

note: Name for yae
en: Pumé
hi: प्यूमे

note: Name for yaf
en: Yaka (Democratic Republic of Congo)
hi: याका (कांगो लोकतांत्रिक गणराज्य)

note: Name for yag
en: Yámana
hi: यमना

note: Name for yah
en: Yazgulyam
hi: यज़्गुल्यम

note: Name for yai
en: Yagnobi
hi: यागनोबी

note: Name for yaj
en: Banda-Yangere
hi: बांदा-यांगेरे

note: Name for yak
en: Yakama
hi: याकामा

note: Name for yal
en: Yalunka
hi: यालुंका

note: Name for yam
en: Yamba
hi: यम्बा

note: Name for yan
en: Mayangna
hi: मायांगना

note: Name for yao
en: Yao
hi: याओ

note: Name for yap
en: Yapese
hi: यापीसे

note: Name for yaq
en: Yaqui
hi: याकी

note: Name for yar
en: Yabarana
hi: यबराना

note: Name for yas
en: Nugunu (Cameroon)
hi: नुगुनु (कैमरून)

note: Name for yat
en: Yambeta
hi: यमबेटा

note: Name for yau
en: Yuwana
hi: युवाना

note: Name for yav
en: Yangben
hi: यांगबेन

note: Name for yaw
en: Yawalapití
hi: यवलापिटि

note: Name for yax
en: Yauma
hi: यौमा

note: Name for yay
en: Agwagwune
hi: अग्वाग्वुने

note: Name for yaz
en: Lokaa
hi: लोका

note: Name for yba
en: Yala
hi: याला

note: Name for ybb
en: Yemba
hi: येम्बा

note: Name for ybe
en: West Yugur
hi: पश्चिम युगुर

note: Inverted name for ybe
en: Yugur, West
hi: युगुर, पश्चिम

note: Name for ybh
en: Yakha
hi: याखा

note: Name for ybi
en: Yamphu
hi: याम्फू

note: Name for ybj
en: Hasha
hi: हाशा

note: Name for ybk
en: Bokha
hi: बोखा

note: Name for ybl
en: Yukuben
hi: याकूबेन

note: Name for ybm
en: Yaben
hi: याबेन

note: Name for ybn
en: Yabaâna
hi: यबाना

note: Name for ybo
en: Yabong
hi: याबोंग

note: Name for ybx
en: Yawiyo
hi: यावियो

note: Name for yby
en: Yaweyuha
hi: यावेयुहा

note: Name for ych
en: Chesu
hi: चेसु

note: Name for ycl
en: Lolopo
hi: लोलोपो

note: Name for ycn
en: Yucuna
hi: युकुना

note: Name for ycp
en: Chepya
hi: चेप्या

note: Name for yda
en: Yanda
hi: यंदा

note: Name for ydd
en: Eastern Yiddish
hi: पूर्वी यहूदी

note: Inverted name for ydd
en: Yiddish, Eastern
hi: येहुदी, पूर्वी

note: Name for yde
en: Yangum Dey
hi: यांगुम डे

note: Name for ydg
en: Yidgha
hi: यिद्घा

note: Name for ydk
en: Yoidik
hi: योइदिक

note: Name for yea
en: Ravula
hi: रावुला

note: Name for yec
en: Yeniche
hi: येनिचे

note: Name for yee
en: Yimas
hi: यिमास

note: Name for yei
en: Yeni
hi: येनी

note: Name for yej
en: Yevanic
hi: येवनिक

note: Name for yel
en: Yela
hi: येला

note: Name for yer
en: Tarok
hi: तारोक

note: Name for yes
en: Nyankpa
hi: न्यांकपा

note: Name for yet
en: Yetfa
hi: येतफ़ा

note: Name for yeu
en: Yerukula
hi: येरुकुला

note: Name for yev
en: Yapunda
hi: यापुंडा

note: Name for yey
en: Yeyi
hi: येयी

note: Name for yga
en: Malyangapa
hi: मलयंगपा

note: Name for ygi
en: Yiningayi
hi: यिनिंगायी

note: Name for ygl
en: Yangum Gel
hi: यांगम जेल

note: Name for ygm
en: Yagomi
hi: यगोमि

note: Name for ygp
en: Gepo
hi: गेपो

note: Name for ygr
en: Yagaria
hi: यगारिआ

note: Name for ygs
en: Yolŋu Sign Language
hi: योलू सांकेतिक भाषा

note: Name for ygu
en: Yugul
hi: युगुल

note: Name for ygw
en: Yagwoia
hi: याग्वोइया

note: Name for yha
en: Baha Buyang
hi: बाहा ब्यांग

note: Inverted name for yha
en: Buyang, Baha
hi: ब्यांग, बहा

note: Name for yhd
en: Judeo-Iraqi Arabic
hi: यहूदी-इराकी अरबी

note: Inverted name for yhd
en: Arabic, Judeo-Iraqi
hi: अरबी, यहूदी-इराकी

note: Name for yhl
en: Hlepho Phowa
hi: ह्लेफ़ो फोवा

note: Inverted name for yhl
en: Phowa, Hlepho
hi: फोवा, हेलोफो

note: Name for yhs
en: Yan-nhaŋu Sign Language
hi: यान-नहौ सांकेतिक भाषा

note: Name for yia
en: Yinggarda
hi: यिंग्गार्दा

note: Name for yid
en: Yiddish
hi: येहुदी

note: Name for yif
en: Ache
hi: अचे

note: Name for yig
en: Wusa Nasu
hi: वुसा नासु

note: Inverted name for yig
en: Nasu, Wusa
hi: नासु, वुसा

note: Name for yih
en: Western Yiddish
hi: पश्चिमी यहूदी

note: Inverted name for yih
en: Yiddish, Western
hi: यहूदी, पश्चिमी

note: Name for yii
en: Yidiny
hi: यिडिनी

note: Name for yij
en: Yindjibarndi
hi: यिंदजीबरनदी

note: Name for yik
en: Dongshanba Lalo
hi: डोंगशान्बा लालो

note: Inverted name for yik
en: Lalo, Dongshanba
hi: लालो, डोंगशान्बा

note: Name for yil
en: Yindjilandji
hi: यिन्दजिलैंडजी

note: Name for yim
en: Yimchungru Naga
hi: यिमचुंगरू नागा

note: Inverted name for yim
en: Naga, Yimchungru
hi: नागा, यिमचुंगरू

note: Name for yin
en: Riang Lai
hi: रियांग लाई

note: Name for yip
en: Pholo
hi: फूलो

note: Name for yiq
en: Miqie
hi: मिकि

note: Name for yir
en: North Awyu
hi: उत्तर अयु

note: Inverted name for yir
en: Awyu, North
hi: अय्यू, उत्तरी

note: Name for yis
en: Yis
hi: यिस

note: Name for yit
en: Eastern Lalu
hi: पूर्वी लालू

note: Inverted name for yit
en: Lalu, Eastern
hi: लालू, पूर्वी

note: Name for yiu
en: Awu
hi: अवु

note: Name for yiv
en: Northern Nisu
hi: उत्तरी निसु

note: Inverted name for yiv
en: Nisu, Northern
hi: निसु, उत्तरी

note: Name for yix
en: Axi Yi
hi: एक्सी यी

note: Inverted name for yix
en: Yi, Axi
hi: यि, अक्सि

note: Name for yiz
en: Azhe
hi: अज़े

note: Name for yka
en: Yakan
hi: याकन

note: Name for ykg
en: Northern Yukaghir
hi: उत्तरी युकागिर

note: Inverted name for ykg
en: Yukaghir, Northern
hi: युकागिर, उत्तरी

note: Name for yki
en: Yoke
hi: योक

note: Name for ykk
en: Yakaikeke
hi: याकाइकेके

note: Name for ykl
en: Khlula
hi: ख्लुला

note: Name for ykm
en: Kap
hi: कप

note: Name for ykn
en: Kua-nsi
hi: कुआ-सी

note: Name for yko
en: Yasa
hi: यासा

note: Name for ykr
en: Yekora
hi: येकोरा

note: Name for ykt
en: Kathu
hi: काठू

note: Name for yku
en: Kuamasi
hi: कुआमासी

note: Name for yky
en: Yakoma
hi: याकोमा

note: Name for yla
en: Yaul
hi: यौल

note: Name for ylb
en: Yaleba
hi: येलेबा

note: Name for yle
en: Yele
hi: येले

note: Name for ylg
en: Yelogu
hi: येलोगू

note: Name for yli
en: Angguruk Yali
hi: अंगगुरूक यलि

note: Inverted name for yli
en: Yali, Angguruk
hi: याली, अंगगुरुक

note: Name for yll
en: Yil
hi: यिल

note: Name for ylm
en: Limi
hi: लिमी

note: Name for yln
en: Langnian Buyang
hi: लंगजिया ब्यांग

note: Inverted name for yln
en: Buyang, Langnian
hi: ब्यांग, लैंगनिअन

note: Name for ylo
en: Naluo Yi
hi: नलु यी

note: Inverted name for ylo
en: Yi, Naluo
hi: यि, न्लुओ

note: Name for ylr
en: Yalarnnga
hi: यलरनंगा

note: Name for ylu
en: Aribwaung
hi: अरीब्वांग

note: Name for yly
en: Nyâlayu
hi: न्यालायु

note: Name for ymb
en: Yambes
hi: याम्बेस

note: Name for ymc
en: Southern Muji
hi: दक्षिणी मुजी

note: Inverted name for ymc
en: Muji, Southern
hi: मुजी, दक्षिणी

note: Name for ymd
en: Muda
hi: मुडा

note: Name for yme
en: Yameo
hi: यमियो

note: Name for ymg
en: Yamongeri
hi: यमोनगेरी

note: Name for ymh
en: Mili
hi: मिली

note: Name for ymi
en: Moji
hi: मोजी

note: Name for ymk
en: Makwe
hi: मकवे

note: Name for yml
en: Iamalele
hi: इमालेले

note: Name for ymm
en: Maay
hi: मई

note: Name for ymn
en: Yamna
hi: यम्ना

note: Name for ymo
en: Yangum Mon
hi: यांगुम मोन

note: Name for ymp
en: Yamap
hi: यमैप

note: Name for ymq
en: Qila Muji
hi: किला मुसी

note: Inverted name for ymq
en: Muji, Qila
hi: मुसी, किला

note: Name for ymr
en: Malasar
hi: मालासर

note: Name for yms
en: Mysian
hi: मैसियन

note: Name for ymx
en: Northern Muji
hi: उत्तरी मुजी

note: Inverted name for ymx
en: Muji, Northern
hi: मुजी, उत्तरी

note: Name for ymz
en: Muzi
hi: मुजी

note: Name for yna
en: Aluo
hi: अलुओ

note: Name for ynd
en: Yandruwandha
hi: यंद्रुवंधा

note: Name for yne
en: Lang'e
hi: लंगे

note: Name for yng
en: Yango
hi: यांगो

note: Name for ynk
en: Naukan Yupik
hi: नौकान युपिक

note: Inverted name for ynk
en: Yupik, Naukan
hi: युपिक, नौकन

note: Name for ynl
en: Yangulam
hi: यांगुलम

note: Name for ynn
en: Yana
hi: याना

note: Name for yno
en: Yong
hi: योंग

note: Name for ynq
en: Yendang
hi: येंदांग

note: Name for yns
en: Yansi
hi: यान्सी

note: Name for ynu
en: Yahuna
hi: याहुना

note: Name for yob
en: Yoba
hi: योबा

note: Name for yog
en: Yogad
hi: योगाद

note: Name for yoi
en: Yonaguni
hi: योनागुनि

note: Name for yok
en: Yokuts
hi: योकुट्स

note: Name for yol
en: Yola
hi: योला

note: Name for yom
en: Yombe
hi: योम्बे

note: Name for yon
en: Yongkom
hi: योंगकोम

note: Name for yor
en: Yoruba
hi: योरूबा

note: Name for yot
en: Yotti
hi: योटी

note: Name for yox
en: Yoron
hi: योरॉन

note: Name for yoy
en: Yoy
hi: योय

note: Name for ypa
en: Phala
hi: फला

note: Name for ypb
en: Labo Phowa
hi: लेबो फोवा

note: Inverted name for ypb
en: Phowa, Labo
hi: फोवा, लेबो

note: Name for ypg
en: Phola
hi: फोला

note: Name for yph
en: Phupha
hi: फूफा

note: Name for ypm
en: Phuma
hi: फूमा

note: Name for ypn
en: Ani Phowa
hi: अनी फोवा

note: Inverted name for ypn
en: Phowa, Ani
hi: फोवा, आनी

note: Name for ypo
en: Alo Phola
hi: एलो फोला

note: Inverted name for ypo
en: Phola, Alo
hi: फोला, आलो

note: Name for ypp
en: Phupa
hi: फूपा

note: Name for ypz
en: Phuza
hi: फ़ुज़ा

note: Name for yra
en: Yerakai
hi: येरकाई

note: Name for yrb
en: Yareba
hi: यारेबा

note: Name for yre
en: Yaouré
hi: याउरे

note: Name for yrk
en: Nenets
hi: नेनेट्स

note: Name for yrl
en: Nhengatu
hi: न्हेंगातु

note: Name for yrm
en: Yirrk-Mel
hi: यिरर्क-मेल

note: Name for yrn
en: Yerong
hi: येरोंग

note: Name for yro
en: Yaroamë
hi: यारोआमे

note: Name for yrs
en: Yarsun
hi: यारसुन

note: Name for yrw
en: Yarawata
hi: यारावता

note: Name for yry
en: Yarluyandi
hi: यारलुयंडी

note: Name for ysc
en: Yassic
hi: यासिक

note: Name for ysd
en: Samatao
hi: समताओ

note: Name for ysg
en: Sonaga
hi: सोनागा

note: Name for ysl
en: Yugoslavian Sign Language
hi: यूगोस्लाविया की सांकेतिक भाषा

note: Name for ysm
en: Myanmar Sign Language
hi: म्यांमार सांकेतिक भाषा

note: Name for ysn
en: Sani
hi: शनि

note: Name for yso
en: Nisi (China)
hi: निसी (चीन)

note: Name for ysp
en: Southern Lolopo
hi: दक्षिणी लोलोपो

note: Inverted name for ysp
en: Lolopo, Southern
hi: लोलोपो, दक्षिणी

note: Name for ysr
en: Sirenik Yupik
hi: सिरेनिक युपिक

note: Inverted name for ysr
en: Yupik, Sirenik
hi: युपिक, सिरेनिक

note: Name for yss
en: Yessan-Mayo
hi: येसन-मेयो

note: Name for ysy
en: Sanie
hi: सानी

note: Name for yta
en: Talu
hi: तालु

note: Name for ytl
en: Tanglang
hi: तंग्लांग

note: Name for ytp
en: Thopho
hi: थोफो

note: Name for ytw
en: Yout Wam
hi: यूट वाम

note: Name for yty
en: Yatay
hi: यताय

note: Name for yua
en: Yucateco
hi: युकाटेको

note: Name for yub
en: Yugambal
hi: युगम्बल

note: Name for yuc
en: Yuchi
hi: युची

note: Name for yud
en: Judeo-Tripolitanian Arabic
hi: यहूदी-त्रिपोलिटानियन अरबी

note: Inverted name for yud
en: Arabic, Judeo-Tripolitanian
hi: अरबी, यहूदी-त्रिपोलिटानियन

note: Name for yue
en: Yue Chinese
hi: कैंटोनीज़ चीनी

note: Inverted name for yue
en: Chinese, Yue
hi: चीनी, यू

note: Name for yuf
en: Havasupai-Walapai-Yavapai
hi: हवासुपाई-वलापाई-यावपाई

note: Name for yug
en: Yug
hi: युग

note: Name for yui
en: Yurutí
hi: युरुति

note: Name for yuj
en: Karkar-Yuri
hi: कर्कर-यूरी

note: Name for yuk
en: Yuki
hi: युकी

note: Name for yul
en: Yulu
hi: युलु

note: Name for yum
en: Quechan
hi: क्वेचन

note: Name for yun
en: Bena (Nigeria)
hi: बेना (नाइजीरिया)

note: Name for yup
en: Yukpa
hi: युकपा

note: Name for yuq
en: Yuqui
hi: युकुइ

note: Name for yur
en: Yurok
hi: युरोक

note: Name for yut
en: Yopno
hi: योपनो

note: Name for yuw
en: Yau (Morobe Province)
hi: याउ (मोरोबे प्रांत)

note: Name for yux
en: Southern Yukaghir
hi: दक्षिणी युकागिर

note: Inverted name for yux
en: Yukaghir, Southern
hi: युकागिर, दक्षिणी

note: Name for yuy
en: East Yugur
hi: पूर्वी युगुर

note: Inverted name for yuy
en: Yugur, East
hi: युगुर, पूर्व

note: Name for yuz
en: Yuracare
hi: यूराकेयर

note: Name for yva
en: Yawa
hi: यवा

note: Name for yvt
en: Yavitero
hi: यवितेरो

note: Name for ywa
en: Kalou
hi: कालो

note: Name for ywg
en: Yinhawangka
hi: यिन्हावानगका

note: Name for ywl
en: Western Lalu
hi: पश्चिमी लालू

note: Inverted name for ywl
en: Lalu, Western
hi: लालू, पश्चिमी

note: Name for ywn
en: Yawanawa
hi: यवानावा

note: Name for ywq
en: Wuding-Luquan Yi
hi: वुदिंग-लूक्वान यि

note: Inverted name for ywq
en: Yi, Wuding-Luquan
hi: यी, वुडिंग-लूक्वान

note: Name for ywr
en: Yawuru
hi: यवुरु

note: Name for ywt
en: Xishanba Lalo
hi: क्सीशानबा लालो

note: Inverted name for ywt
en: Lalo, Xishanba
hi: लालो, ज़िशाम्बा

note: Name for ywu
en: Wumeng Nasu
hi: वुमेंग नासू

note: Inverted name for ywu
en: Nasu, Wumeng
hi: नासू, वुमेंग

note: Name for yww
en: Yawarawarga
hi: यवारावर्गा

note: Name for yxa
en: Mayawali
hi: मायावाली

note: Name for yxg
en: Yagara
hi: यगारा

note: Name for yxl
en: Yardliyawarra
hi: यार्डलियावरा

note: Name for yxm
en: Yinwum
hi: यिनवुम

note: Name for yxu
en: Yuyu
hi: युयु

note: Name for yxy
en: Yabula Yabula
hi: याबुला याबुला

note: Name for yyr
en: Yir Yoront
hi: यिर योरोंट

note: Name for yyu
en: Yau (Sandaun Province)
hi: याउ (सैंडौन प्रांत)

note: Name for yyz
en: Ayizi
hi: अयीज़ी

note: Name for yzg
en: E'ma Buyang
hi: ईमा ब्यांग

note: Inverted name for yzg
en: Buyang, E'ma
hi: ब्यांग, एम्मा

note: Name for yzk
en: Zokhuo
hi: ज़ोखुओ

note: Name for zaa
en: Sierra de Juárez Zapotec
hi: सिएरा डे जुआरेज़ जैपोटेक

note: Inverted name for zaa
en: Zapotec, Sierra de Juárez
hi: जैपोटेक, सिएरा डे जुआरेज़

note: Name for zab
en: Western Tlacolula Valley Zapotec
hi: पश्चिमी त्लाकोलुला घाटी जैपोटेक

note: Inverted name for zab
en: Zapotec, Western Tlacolula Valley
hi: जैपोटेक, पश्चिमी त्लाकोलुला घाटी

note: Name for zac
en: Ocotlán Zapotec
hi: ओकोटलान जैपोटेक

note: Inverted name for zac
en: Zapotec, Ocotlán
hi: जैपोटेक, ओकोट्लान

note: Name for zad
en: Cajonos Zapotec
hi: काजोनोस जैपोटेक

note: Inverted name for zad
en: Zapotec, Cajonos
hi: जैपोटेक, काजोनोस

note: Name for zae
en: Yareni Zapotec
hi: यारेनी जैपोटेक

note: Inverted name for zae
en: Zapotec, Yareni
hi: जैपोटेक, यारेनी

note: Name for zaf
en: Ayoquesco Zapotec
hi: अयोक्वेस्को जैपोटेक

note: Inverted name for zaf
en: Zapotec, Ayoquesco
hi: जैपोटेक, अयोक्वेस्को

note: Name for zag
en: Zaghawa
hi: झगहवा

note: Name for zah
en: Zangwal
hi: ज़ंगवाल

note: Name for zai
en: Isthmus Zapotec
hi: इस्तमुस जैपोटेक

note: Inverted name for zai
en: Zapotec, Isthmus
hi: जैपोटेक, इस्तमुस

note: Name for zaj
en: Zaramo
hi: ज़रामो

note: Name for zak
en: Zanaki
hi: ज़ानकी

note: Name for zal
en: Zauzou
hi: ज़ुलू

note: Name for zam
en: Miahuatlán Zapotec
hi: मियाहुअटलान जैपोटेक

note: Inverted name for zam
en: Zapotec, Miahuatlán
hi: जैपोटेक, मियाहुअटलान

note: Name for zao
en: Ozolotepec Zapotec
hi: ओज़ोलोटेपेक जैपोटेक

note: Inverted name for zao
en: Zapotec, Ozolotepec
hi: जैपोटेक, ओज़ोलोटेपेक

note: Name for zap
en: Zapotec
hi: जैपोटेक

note: Name for zaq
en: Aloápam Zapotec
hi: अलोआपम जैपोटेक

note: Inverted name for zaq
en: Zapotec, Aloápam
hi: जैपोटेक, अलोआपम

note: Name for zar
en: Rincón Zapotec
hi: रिनकॉन जैपोटेक

note: Inverted name for zar
en: Zapotec, Rincón
hi: जैपोटेक, रिनकॉन

note: Name for zas
en: Santo Domingo Albarradas Zapotec
hi: सैंटो डोमिंगो अल्बराडास जैपोटेक

note: Inverted name for zas
en: Zapotec, Santo Domingo Albarradas
hi: जैपोटेक, सैंटो डोमिंगो अल्बर्राडास

note: Name for zat
en: Tabaa Zapotec
hi: ताबा जैपोटेक

note: Inverted name for zat
en: Zapotec, Tabaa
hi: जैपोटेक, ताबा

note: Name for zau
en: Zangskari
hi: ज़ंगस्करी

note: Name for zav
en: Yatzachi Zapotec
hi: यत्ज़ाची जैपोटेक

note: Inverted name for zav
en: Zapotec, Yatzachi
hi: जैपोटेक, यत्ज़ाची

note: Name for zaw
en: Mitla Zapotec
hi: मितला जैपोटेक

note: Inverted name for zaw
en: Zapotec, Mitla
hi: जैपोटेक, मितला

note: Name for zax
en: Xadani Zapotec
hi: ज़ादानी जैपोटेक

note: Inverted name for zax
en: Zapotec, Xadani
hi: जैपोटेक, ज़ादानी

note: Name for zay
en: Zayse-Zergulla
hi: ज़ायसे-ज़र्गुल्ला

note: Name for zaz
en: Zari
hi: ज़री

note: Name for zba
en: Balaibalan
hi: बलाइबालन

note: Name for zbc
en: Central Berawan
hi: मध्य बेरावन

note: Inverted name for zbc
en: Berawan, Central
hi: बेरावन, मध्य

note: Name for zbe
en: East Berawan
hi: पूर्वी बेरावां

note: Inverted name for zbe
en: Berawan, East
hi: बेरावन, पूर्व

note: Name for zbl
en: Blissymbols
hi: आनंदप्रतीक

note: Name for zbt
en: Batui
hi: बटुई

note: Name for zbu
en: Bu (Bauchi State)
hi: बू (बाउची राज्य)

note: Name for zbw
en: West Berawan
hi: पश्चिमी बेरावां

note: Inverted name for zbw
en: Berawan, West
hi: बेरावन, पश्चिम

note: Name for zca
en: Coatecas Altas Zapotec
hi: कोटेकास अल्टास जैपोटेक

note: Inverted name for zca
en: Zapotec, Coatecas Altas
hi: जैपोटेक, कोटेकास अल्टास

note: Name for zcd
en: Las Delicias Zapotec
hi: लास डेलिसियास जैपोटेक

note: Inverted name for zcd
en: Zapotec, Las Delicias
hi: जैपोटेक, लास डेलिसियास

note: Name for zch
en: Central Hongshuihe Zhuang
hi: मध्य हांग शुइहे झुआंग

note: Inverted name for zch
en: Zhuang, Central Hongshuihe
hi: झुआंग, केंद्रीय होंगशुइहे

note: Name for zdj
en: Ngazidja Comorian
hi: नगाज़िद्जा कोमोरियन

note: Inverted name for zdj
en: Comorian, Ngazidja
hi: कोमोरियन, नगाज़िद्जा

note: Name for zea
en: Zeeuws
hi: ज़ीउव्स

note: Name for zeg
en: Zenag
hi: ज़ेनाग

note: Name for zeh
en: Eastern Hongshuihe Zhuang
hi: पूर्वी होंगशुई झुआंग

note: Inverted name for zeh
en: Zhuang, Eastern Hongshuihe
hi: झुआंग, पूर्वी होंगशुइहे

note: Name for zen
en: Zenaga
hi: ज़ेनगा

note: Name for zga
en: Kinga
hi: किंगा

note: Name for zgb
en: Guibei Zhuang
hi: गुइबेई झुआंग

note: Inverted name for zgb
en: Zhuang, Guibei
hi: झुआंग, गुइबेई

note: Name for zgh
en: Standard Moroccan Tamazight
hi: मानक मोरक्कन टैमाज़ाइट

note: Inverted name for zgh
en: Tamazight, Standard Moroccan
hi: टैमाज़ाइट, मानक मोरक्कन

note: Name for zgm
en: Minz Zhuang
hi: मिंज झुआंग

note: Inverted name for zgm
en: Zhuang, Minz
hi: झुआंग, मिंज

note: Name for zgn
en: Guibian Zhuang
hi: गुइबियां झुआंग

note: Inverted name for zgn
en: Zhuang, Guibian
hi: झुआंग, गुइबियन

note: Name for zgr
en: Magori
hi: मागोरि

note: Name for zha
en: Zhuang
hi: झुआंग

note: Name for zhb
en: Zhaba
hi: झाबा

note: Name for zhd
en: Dai Zhuang
hi: दाई झुआंग

note: Inverted name for zhd
en: Zhuang, Dai
hi: झुआंग, दाई

note: Name for zhi
en: Zhire
hi: तुर्की

note: Name for zhn
en: Nong Zhuang
hi: नोंग झुआंग

note: Inverted name for zhn
en: Zhuang, Nong
hi: झुआंग, नोंग

note: Name for zho
en: Chinese
hi: चीनी

note: Name for zhw
en: Zhoa
hi: जोआ

note: Name for zia
en: Zia
hi: जिया

note: Name for zib
en: Zimbabwe Sign Language
hi: जिम्बाब्वे सांकेतिक भाषा

note: Name for zik
en: Zimakani
hi: ज़िमकानी

note: Name for zil
en: Zialo
hi: ज़ियालो

note: Name for zim
en: Mesme
hi: मेसमे

note: Name for zin
en: Zinza
hi: ज़िन्ज़ा

note: Name for ziw
en: Zigula
hi: ज़िगुला

note: Name for ziz
en: Zizilivakan
hi: ज़िज़िलिवकन

note: Name for zka
en: Kaimbulawa
hi: कैम्बुलावा

note: Name for zkb
en: Koibal
hi: कोइबल

note: Name for zkd
en: Kadu
hi: कडु

note: Name for zkg
en: Koguryo
hi: कोगुरियो

note: Name for zkh
en: Khorezmian
hi: ख़ोरज़्मियां

note: Name for zkk
en: Karankawa
hi: करनकावा

note: Name for zkn
en: Kanan
hi: कानन

note: Name for zko
en: Kott
hi: कोट

note: Name for zkp
en: São Paulo Kaingáng
hi: साओ पाउलो काइंगांग

note: Inverted name for zkp
en: Kaingáng, São Paulo
hi: कैंगांग, साओ पाउलो

note: Name for zkr
en: Zakhring
hi: ज़खरिंग

note: Name for zkt
en: Kitan
hi: कितान

note: Name for zku
en: Kaurna
hi: कौरना

note: Name for zkv
en: Krevinian
hi: क्रेविनियन

note: Name for zkz
en: Khazar
hi: खजार

note: Name for zla
en: Zula
hi: ज़ुला

note: Name for zlj
en: Liujiang Zhuang
hi: लियूजियांग झुआंग

note: Inverted name for zlj
en: Zhuang, Liujiang
hi: झुआंग, लिउजियांग

note: Name for zlm
en: Malay (individual language)
hi: मलय (व्यक्तिगत भाषा)

note: Name for zln
en: Lianshan Zhuang
hi: लियानशान झुआंग

note: Inverted name for zln
en: Zhuang, Lianshan
hi: झुआंग, लियानशान

note: Name for zlq
en: Liuqian Zhuang
hi: लियूकियान झुआंग

note: Inverted name for zlq
en: Zhuang, Liuqian
hi: झुआंग, लियू कियान

note: Name for zma
en: Manda (Australia)
hi: मांडा (ऑस्ट्रेलिया)

note: Name for zmb
en: Zimba
hi: ज़िम्बा

note: Name for zmc
en: Margany
hi: मार्गनी

note: Name for zmd
en: Maridan
hi: मैरिडन

note: Name for zme
en: Mangerr
hi: मैंगर

note: Name for zmf
en: Mfinu
hi: म्फिनु

note: Name for zmg
en: Marti Ke
hi: मार्टी के

note: Name for zmh
en: Makolkol
hi: मकोलकोल

note: Name for zmi
en: Negeri Sembilan Malay
hi: नेगेरी सेम्बिलन मलय

note: Name for zmj
en: Maridjabin
hi: मैरिडजाबीन

note: Name for zmk
en: Mandandanyi
hi: मंडंदनयी

note: Name for zml
en: Matngala
hi: मतंगला

note: Name for zmm
en: Marimanindji
hi: मरीमिंदजी

note: Name for zmn
en: Mbangwe
hi: म्बांगवे

note: Name for zmo
en: Molo
hi: मोलो

note: Name for zmp
en: Mpuono
hi: म्पुओनो

note: Name for zmq
en: Mituku
hi: मितुकु

note: Name for zmr
en: Maranunggu
hi: मारानुंगगु

note: Name for zms
en: Mbesa
hi: म्बेसा

note: Name for zmt
en: Maringarr
hi: मैरिन्गर

note: Name for zmu
en: Muruwari
hi: मुरुवारी

note: Name for zmv
en: Mbariman-Gudhinma
hi: म्बारीमन-गुधिनमा

note: Name for zmw
en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
hi: म्बो (कांगो लोकतांत्रिक गणराज्य)

note: Name for zmx
en: Bomitaba
hi: बोमीतबा

note: Name for zmy
en: Mariyedi
hi: मुरुवारी

note: Name for zmz
en: Mbandja
hi: म्बन्दजा

note: Name for zna
en: Zan Gula
hi: ज़ान गुला

note: Name for zne
en: Zande (individual language)
hi: ज़ांडे (व्यक्तिगत भाषा)

note: Name for zng
en: Mang
hi: माँग

note: Name for znk
en: Manangkari
hi: मनांगकारी

note: Name for zns
en: Mangas
hi: मंगस

note: Name for zoc
en: Copainalá Zoque
hi: कोपैनाला ज़ोक

note: Inverted name for zoc
en: Zoque, Copainalá
hi: ज़ोक, कोपैनाला

note: Name for zoh
en: Chimalapa Zoque
hi: चिमलापा ज़ोक

note: Inverted name for zoh
en: Zoque, Chimalapa
hi: ज़ोक, चिमलापा

note: Name for zom
en: Zou
hi: ज़ोउ

note: Name for zoo
en: Asunción Mixtepec Zapotec
hi: असुनसियन मिक्सटेपेक जैपोटेक

note: Inverted name for zoo
en: Zapotec, Asunción Mixtepec
hi: जैपोटेक, असुनसियन मिक्सटेपेक

note: Name for zoq
en: Tabasco Zoque
hi: टबैस्को ज़ोक

note: Inverted name for zoq
en: Zoque, Tabasco
hi: ज़ोक, टबैस्को

note: Name for zor
en: Rayón Zoque
hi: रेयॉन ज़ोक

note: Inverted name for zor
en: Zoque, Rayón
hi: ज़ोक, रेयोन

note: Name for zos
en: Francisco León Zoque
hi: फ्रांसिस्को लियोन ज़ोक

note: Inverted name for zos
en: Zoque, Francisco León
hi: ज़ोक, फ्रांसिस्को लियोन

note: Name for zpa
en: Lachiguiri Zapotec
hi: लाचिगुइरी जैपोटेक

note: Inverted name for zpa
en: Zapotec, Lachiguiri
hi: जैपोटेक, लाचिगुइरी

note: Name for zpb
en: Yautepec Zapotec
hi: युटेपेक जैपोटेक

note: Inverted name for zpb
en: Zapotec, Yautepec
hi: जैपोटेक, युटेपेक

note: Name for zpc
en: Choapan Zapotec
hi: चोआपन जैपोटेक

note: Inverted name for zpc
en: Zapotec, Choapan
hi: जैपोटेक, चोआपन

note: Name for zpd
en: Southeastern Ixtlán Zapotec
hi: दक्षिणपूर्वी इक्सटलान जैपोटेक

note: Inverted name for zpd
en: Zapotec, Southeastern Ixtlán
hi: जैपोटेक, दक्षिणपूर्वी इक्सटलान

note: Name for zpe
en: Petapa Zapotec
hi: पेटापा जैपोटेक

note: Inverted name for zpe
en: Zapotec, Petapa
hi: जैपोटेक, पेटापा

note: Name for zpf
en: San Pedro Quiatoni Zapotec
hi: सैन पेड्रो क्वियाटोनी जैपोटेक

note: Inverted name for zpf
en: Zapotec, San Pedro Quiatoni
hi: जैपोटेक, सैन पेड्रो क्वियाटोनी

note: Name for zpg
en: Guevea De Humboldt Zapotec
hi: ग्वेविया डी हम्बोल्ट जैपोटेक

note: Inverted name for zpg
en: Zapotec, Guevea De Humboldt
hi: जैपोटेक, ग्वेविया डी हम्बोल्ट

note: Name for zph
en: Totomachapan Zapotec
hi: टोटोमाचपन जैपोटेक

note: Inverted name for zph
en: Zapotec, Totomachapan
hi: जैपोटेक, टोटोमाचपन

note: Name for zpi
en: Santa María Quiegolani Zapotec
hi: सांता मारिया क्विगोलानी जैपोटेक

note: Inverted name for zpi
en: Zapotec, Santa María Quiegolani
hi: जैपोटेक, सांता मारिया क्विगोलानी

note: Name for zpj
en: Quiavicuzas Zapotec
hi: क्वियाविकुज़स जैपोटेक

note: Inverted name for zpj
en: Zapotec, Quiavicuzas
hi: जैपोटेक, क्वियाविकुज़ास

note: Name for zpk
en: Tlacolulita Zapotec
hi: ट्लाकोलुलिटा जैपोटेक

note: Inverted name for zpk
en: Zapotec, Tlacolulita
hi: जैपोटेक, ट्लाकोलुलिटा

note: Name for zpl
en: Lachixío Zapotec
hi: लैचिक्सियो जैपोटेक

note: Inverted name for zpl
en: Zapotec, Lachixío
hi: जैपोटेक, लैचिक्सियो

note: Name for zpm
en: Mixtepec Zapotec
hi: मिक्सटेपेक जैपोटेक

note: Inverted name for zpm
en: Zapotec, Mixtepec
hi: जैपोटेक, मिक्सटेपेक

note: Name for zpn
en: Santa Inés Yatzechi Zapotec
hi: सांता इनेस यात्ज़ेची जैपोटेक

note: Inverted name for zpn
en: Zapotec, Santa Inés Yatzechi
hi: जैपोटेक, सांता इनेस यात्ज़ेची

note: Name for zpo
en: Amatlán Zapotec
hi: अमातलान जैपोटेक

note: Inverted name for zpo
en: Zapotec, Amatlán
hi: जैपोटेक, अमातलान

note: Name for zpp
en: El Alto Zapotec
hi: एल अल्टो जैपोटेक

note: Inverted name for zpp
en: Zapotec, El Alto
hi: जैपोटेक, एल आल्टो

note: Name for zpq
en: Zoogocho Zapotec
hi: ज़ूगोचो जैपोटेक

note: Inverted name for zpq
en: Zapotec, Zoogocho
hi: जैपोटेक, ज़ूगोचो

note: Name for zpr
en: Santiago Xanica Zapotec
hi: सैंटियागो ज़ानिका जैपोटेक

note: Inverted name for zpr
en: Zapotec, Santiago Xanica
hi: जैपोटेक, सैंटियागो ज़ानिका

note: Name for zps
en: Coatlán Zapotec
hi: कोटलान जैपोटेक

note: Inverted name for zps
en: Zapotec, Coatlán
hi: जैपोटेक, कोटलान

note: Name for zpt
en: San Vicente Coatlán Zapotec
hi: सैन विसेंट कोटलान जैपोटेक

note: Inverted name for zpt
en: Zapotec, San Vicente Coatlán
hi: जैपोटेक, सैन विसेंट कोटलान

note: Name for zpu
en: Yalálag Zapotec
hi: यालालाग जैपोटेक

note: Inverted name for zpu
en: Zapotec, Yalálag
hi: जैपोटेक, यालालाग

note: Name for zpv
en: Chichicapan Zapotec
hi: चिचिकापन जैपोटेक

note: Inverted name for zpv
en: Zapotec, Chichicapan
hi: जैपोटेक, चिचिकापान

note: Name for zpw
en: Zaniza Zapotec
hi: ज़निज़ा जैपोटेक

note: Inverted name for zpw
en: Zapotec, Zaniza
hi: जैपोटेक, ज़निज़ा

note: Name for zpx
en: San Baltazar Loxicha Zapotec
hi: सैन बाल्टज़ार लोक्सिचा जैपोटेक

note: Inverted name for zpx
en: Zapotec, San Baltazar Loxicha
hi: जैपोटेक, सैन बाल्टज़ार लोक्सिचा

note: Name for zpy
en: Mazaltepec Zapotec
hi: मजाल्टेपेक जैपोटेक

note: Inverted name for zpy
en: Zapotec, Mazaltepec
hi: जैपोटेक, माज़ाल्टेपेक

note: Name for zpz
en: Texmelucan Zapotec
hi: टेक्समेलुकन जैपोटेक

note: Inverted name for zpz
en: Zapotec, Texmelucan
hi: जैपोटेक, टेक्समेलुकन

note: Name for zqe
en: Qiubei Zhuang
hi: किउबेई झुआंग

note: Inverted name for zqe
en: Zhuang, Qiubei
hi: झुआंग, गुबेई

note: Name for zra
en: Kara (Korea)
hi: कारा (कोरिया)

note: Name for zrg
en: Mirgan
hi: मॉर्गन

note: Name for zrn
en: Zerenkel
hi: ज़ेरेनकेल

note: Name for zro
en: Záparo
hi: ज़ापारो

note: Name for zrp
en: Zarphatic
hi: ज़र्फ़ाटिक

note: Name for zrs
en: Mairasi
hi: मैरासी

note: Name for zsa
en: Sarasira
hi: सरसीरा

note: Name for zsk
en: Kaskean
hi: कास्केन

note: Name for zsl
en: Zambian Sign Language
hi: जाम्बियन सांकेतिक भाषा

note: Name for zsm
en: Standard Malay
hi: मानक मलय

note: Inverted name for zsm
en: Malay, Standard
hi: मलय, मानक

note: Name for zsr
en: Southern Rincon Zapotec
hi: दक्षिणी रिनकॉन जैपोटेक

note: Inverted name for zsr
en: Zapotec, Southern Rincon
hi: जैपोटेक, दक्षिणी रिनकोन

note: Name for zsu
en: Sukurum
hi: सुकुरूम

note: Name for zte
en: Elotepec Zapotec
hi: एलोटेपेक जैपोटेक

note: Inverted name for zte
en: Zapotec, Elotepec
hi: जैपोटेक, एलोटेपेक

note: Name for ztg
en: Xanaguía Zapotec
hi: ज़ानागुइया जैपोटेक

note: Inverted name for ztg
en: Zapotec, Xanaguía
hi: जैपोटेक, ज़ानागुइया

note: Name for ztl
en: Lapaguía-Guivini Zapotec
hi: लापागुइया-गुइविनी जैपोटेक

note: Inverted name for ztl
en: Zapotec, Lapaguía-Guivini
hi: जैपोटेक, लापागुइया-गुइविनी

note: Name for ztm
en: San Agustín Mixtepec Zapotec
hi: सैन अगस्टिन मिक्सटेपेक जैपोटेक

note: Inverted name for ztm
en: Zapotec, San Agustín Mixtepec
hi: जैपोटेक, सैन अगस्टिन मिक्सटेपेक

note: Name for ztn
en: Santa Catarina Albarradas Zapotec
hi: सांता कैटरिना अल्बराडास जैपोटेक

note: Inverted name for ztn
en: Zapotec, Santa Catarina Albarradas
hi: जैपोटेक, सांता कैटरिना अलबर्राडास

note: Name for ztp
en: Loxicha Zapotec
hi: लोक्सिचा जैपोटेक

note: Inverted name for ztp
en: Zapotec, Loxicha
hi: जैपोटेक, लोक्सिचा

note: Name for ztq
en: Quioquitani-Quierí Zapotec
hi: क्विओक्विटानी-क्विरी जैपोटेक

note: Inverted name for ztq
en: Zapotec, Quioquitani-Quierí
hi: जैपोटेक, क्विओक्विटानी-क्विरी

note: Name for zts
en: Tilquiapan Zapotec
hi: टिलक्वियापन जैपोटेक

note: Inverted name for zts
en: Zapotec, Tilquiapan
hi: जैपोटेक, टिलक्वियापान

note: Name for ztt
en: Tejalapan Zapotec
hi: तेजलपन जैपोटेक

note: Inverted name for ztt
en: Zapotec, Tejalapan
hi: जैपोटेक, तेजलापन

note: Name for ztu
en: Güilá Zapotec
hi: गुइला जैपोटेक

note: Inverted name for ztu
en: Zapotec, Güilá
hi: जैपोटेक, गुइला

note: Name for ztx
en: Zaachila Zapotec
hi: ज़ाचिला जैपोटेक

note: Inverted name for ztx
en: Zapotec, Zaachila
hi: जैपोटेक, ज़ाचिला

note: Name for zty
en: Yatee Zapotec
hi: यती जैपोटेक

note: Inverted name for zty
en: Zapotec, Yatee
hi: जैपोटेक, येटी

note: Name for zua
en: Zeem
hi: ज़ीम

note: Name for zuh
en: Tokano
hi: टोकनो

note: Name for zul
en: Zulu
hi: ज़ुलू

note: Name for zum
en: Kumzari
hi: कुमज़ारी

note: Name for zun
en: Zuni
hi: ज़ूनी

note: Name for zuy
en: Zumaya
hi: जुमाया

note: Name for zwa
en: Zay
hi: ज़ाय

note: Name for zxx
en: No linguistic content
hi: कोई भाषाई सामग्री नहीं

note: Name for zyb
en: Yongbei Zhuang
hi: योंगबेई झुआंग

note: Inverted name for zyb
en: Zhuang, Yongbei
hi: झुआंग, योंगबेई

note: Name for zyg
en: Yang Zhuang
hi: यांग झुआंग

note: Inverted name for zyg
en: Zhuang, Yang
hi: झुआंग, डेजिंग

note: Name for zyj
en: Youjiang Zhuang
hi: यूजियान झुआंग

note: Inverted name for zyj
en: Zhuang, Youjiang
hi: झुआंग, युजियान

note: Name for zyn
en: Yongnan Zhuang
hi: योंगनान झुआंग

note: Inverted name for zyn
en: Zhuang, Yongnan
hi: झुआंग, योंगनान

note: Name for zyp
en: Zyphe Chin
hi: ज़ीफ़े चिन

note: Inverted name for zyp
en: Chin, Zyphe
hi: चिन, ज़ीफ़े

note: Name for zza
en: Zaza
hi: जाजा

note: Name for zzj
en: Zuojiang Zhuang
hi: ज़ुओजियांग झुआंग

note: Inverted name for zzj
en: Zhuang, Zuojiang
hi: झुआंग, ज़ूओजियांग
