iso_3166-2 - en to hi translation catalogue (4879 entries)

en: 'Asīr
hi: 'असीर

en: 'Eua
hi: 'युवा

en: //Karas
hi: करस

en: A Coruña [La Coruña]
hi: ए कोरुना [ला कोरुना]

en: A'ana
hi: आना

en: Aakkâr
hi: ऐक्कर

en: Aargau
hi: आरगौ

en: Abajskaja oblast’
hi: अबजस्काजा ओब्लास्ट

en: Aberdeen City
hi: एबरडीन शहर

en: Aberdeenshire
hi: एबर्डीनशायर

en: Abia
hi: एबिया

en: Abidjan
hi: आबिदजान

en: Abim
hi: अबिम

en: Abkhazia
hi: अब्खाज़िया

en: Abra
hi: अबरा

en: Abruzzo
hi: अब्रूज़ो

en: Abuja Federal Capital Territory
hi: अबुजा संघीय राजधानी क्षेत्र

en: Abyan
hi: अब्यान

en: Abşeron
hi: अबसेरोन

en: Abū Z̧aby
hi: अबू ज़ैबी

en: Aceh
hi: आचे

en: Acklins
hi: ऍक्क्लिंस

en: Acquaviva
hi: अक्वॉविवा

en: Acre
hi: एकर

en: Ad Daqahlīyah
hi: अद दकाहलियाह

en: Ad Dawḩah
hi: अड़ दावह

en: Ad Dākhilīyah
hi: अद दखिलिय

en: Adamaoua
hi: अदमौआ

en: Adamawa
hi: अदामावा

en: Adana
hi: v

en: Addis Ababa
hi: अदीस अबाबा

en: Addu City
hi: अड्डू शहर

en: Adjumani
hi: अदजुमानी

en: Adrar
hi: अदरार

en: Adygeja, Respublika
hi: अदिगेजा, रिपब्लिका

en: Adıyaman
hi: एडियमन

en: Aerodrom †
hi: हवाई अड्डा †

en: Afar
hi: अफ़ार

en: Afyonkarahisar
hi: अफ्योनकारहिसार

en: Agadez
hi: अगदेस

en: Agadir-Ida-Ou-Tanane
hi: अगाडिर-इडा-ओउ-तनाने

en: Agago
hi: अगागो

en: Agalega Islands
hi: अगालेगा द्वीप समूह

en: Agder
hi: एग्डर

en: Agrigento
hi: एग्रीजेंटो

en: Aguascalientes
hi: एग्वास्कालिएंटिस

en: Agusan del Norte
hi: अगुसन डेल नॉर्ट

en: Agusan del Sur
hi: अगुसन डेल सुर

en: Ahafo
hi: ऍहफो

en: Ahal
hi: अहल

en: Ahuachapán
hi: अहुअछापान

en: Aichi
hi: आइची

en: Aiga-i-le-Tai
hi: ऐगा-ए-ले-ताई

en: Aileu
hi: ऐलेउ

en: Ailinglaplap
hi: ऐलिंग्लाप्लाप

en: Ailuk
hi: ऍइलुक

en: Aimeliik
hi: एमिलिक

en: Ain
hi: ऐन

en: Ainaro
hi: ऐनारो

en: Airai
hi: ऐरे

en: Aisne
hi: ऐसने

en: Aisén del General Carlos Ibañez del Campo
hi: ऐसेन डेल जनरल कार्लोस इबनेज़ डेल कैम्पो

en: Aiwo
hi: आइवो

en: Aizkraukles novads
hi: एज़क्राउक्ल्स नोवाड्स

en: Ajaria
hi: अजारिया

en: Ajdovščina
hi: जदेवस्कीना

en: Akita
hi: अकिता

en: Aklan
hi: अकलान

en: Akmenė
hi: अक्मेने

en: Akmolinskaja oblast'
hi: अकमोलिंस्काजा ओब्लास्ट

en: Akraneskaupstaður
hi: अक्रनेस्कऑप्सटोर

en: Aksaray
hi: एक्सारे

en: Aktjubinskaja oblast'
hi: एक्टजुबिंस्काजा ओब्लास्ट

en: Akureyrarbær
hi: अकुरैररबाएर

en: Akwa Ibom
hi: अक्वा इबोम

en: Al Anbār
hi: अल अनबर

en: Al Awsaţ
hi: अल औसत

en: Al Aḩmadī
hi: अल अहमदी

en: Al Balqā’
hi: अल बलक़ा'

en: Al Bayḑā’
hi: अल बायदा'

en: Al Başrah
hi: अल बसरा

en: Al Baḩr al Aḩmar
hi: अल बाउर अल अमार

en: Al Biqā‘
hi: अल बिका

en: Al Buraymī
hi: अल बुरैमी

en: Al Buţnān
hi: अल बुसानन

en: Al Buḩayrah
hi: अल बुयैराह

en: Al Bāḩah
hi: अल बाहा

en: Al Farwānīyah
hi: अल फरवानियाह

en: Al Fayyūm
hi: अल फय्यूम

en: Al Fujayrah
hi: अल फुजैराह

en: Al Gharbīyah
hi: अल घरबियाह

en: Al Haouz
hi: अल हौज़

en: Al Hoceïma
hi: अल होसेइमा

en: Al Iskandarīyah
hi: अल इस्कंदरियाह

en: Al Ismā'īlīyah
hi: अल इस्माइलियाह

en: Al Jabal al Akhḑar
hi: अल जबल अल अख्तर

en: Al Jabal al Gharbī
hi: अल जबल अल घर्बी

en: Al Jafārah
hi: अल जाफ़राह

en: Al Jahrā’
hi: अल जहरा'

en: Al Janūb
hi: अल जानूब

en: Al Janūbī
hi: अल जनुबी

en: Al Janūbīyah
hi: अल जानुबियाह

en: Al Jawf
hi: अल जॉफ़

en: Al Jufrah
hi: अल जुफ्रा

en: Al Jīzah
hi: अल जिज़ाह

en: Al Karak
hi: अल कारक

en: Al Khawr wa adh Dhakhīrah
hi: अल खावर वा अध दखीराह

en: Al Kufrah
hi: अल कुफ़राह

en: Al Lādhiqīyah
hi: अल लाधिकियाह

en: Al Madīnah al Munawwarah
hi: अल मदीना अल मुनव्वराह

en: Al Mafraq
hi: अल मफ़राक

en: Al Mahrah
hi: अल महराह

en: Al Marj
hi: अल मार्ज

en: Al Marqab
hi: अल मरकब

en: Al Maḩwīt
hi: अल माओवित

en: Al Minyā
hi: अल मिन्या

en: Al Minūfīyah
hi: अल मिनुफ़ियाह

en: Al Muthanná
hi: अल मुथन्ना

en: Al Muḩarraq
hi: अल मुअर्रक

en: Al Qalyūbīyah
hi: अल क़ल्यूबियाह

en: Al Qaşīm
hi: अल कासिम

en: Al Quds
hi: अल कुद्स

en: Al Qunayţirah
hi: अल कुनैशिराह

en: Al Qādisīyah
hi: अल क़ादिसियाह

en: Al Qāhirah
hi: अल क़ाहिरा

en: Al Uqşur
hi: अल उक़सूर

en: Al Wakrah
hi: अल वकरा

en: Al Wusţá
hi: अल वुसा

en: Al Wādī al Jadīd
hi: अल वादी अल जदीद

en: Al Wāḩāt
hi: अल वाअत

en: Al Ḩasakah
hi: अल इसाकाह

en: Al Ḩudaydah
hi: अल उदयदाह

en: Al Ḩudūd ash Shamālīyah
hi: अल सुदुद अश शामलियाह

en: Al ‘Aqabah
hi: अल 'अकाबा

en: Al ‘A̅şimah
hi: अल असीमा

en: Al ‘Āşimah
hi: अल 'आसिमाह

en: Alabama
hi: अलाबामा

en: Alacant*
hi: अलाकैंट*

en: Alagoas
hi: अलागोस

en: Alajuela
hi: एलाज़ुएला

en: Alaska
hi: अलास्का

en: Alba
hi: अल्बा

en: Albacete
hi: अल्बासीट

en: Albay
hi: अल्बे

en: Alberta
hi: अल्बर्टा

en: Alborz
hi: अल्बोर्ज़

en: Alebtong
hi: एलेबटोंग

en: Alessandria
hi: अलेस्सेंड्रिया

en: Alger
hi: अल्गेर

en: Ali Sabieh
hi: अली सबीह

en: Alibori
hi: अलिबोरि

en: Allier
hi: एलियर

en: Almatinskaja oblast'
hi: अल्माटिंस्काया ओब्लास्ट

en: Almaty
hi: अल्माटी

en: Almería
hi: अल्मेरिया

en: Alo
hi: आलो

en: Alpes-Maritimes
hi: आल्प्स-मेरीटाइम्स

en: Alpes-de-Haute-Provence
hi: आल्प्स-डी-हाउते-प्रोवेंस

en: Alsace
hi: अलसैस

en: Alta Verapaz
hi: अल्टा वेरापाज़

en: Altaj, Respublika
hi: अल्ताज, रिपब्लिका

en: Altajskij kraj
hi: अल्ताजस्किज क्रज

en: Alto Paraguay
hi: अल्टो पराग्वे

en: Alto Paraná
hi: अल्टो पराना

en: Alutaguse
hi: अलुटागुसे

en: Alytaus apskritis
hi: एलिटॉस अप्सक्राइटिस

en: Alytaus miestas
hi: एलीटौस मिएस्टास

en: Alytus
hi: एलिटस

en: Alūksnes novads
hi: अलुक्सनेस नोवाड्स

en: Amambay
hi: अमैम्बे

en: Amapá
hi: अमापा

en: Amara
hi: अमारा

en: Amarumayu
hi: अमरुमायु

en: Amasya
hi: अमास्या

en: Amazonas
hi: अमेज़ोनास

en: American Samoa
hi: अमेरिकी समोआ

en: Ammochostos
hi: एमोचोस्टोस

en: Amnat Charoen
hi: आमनेट चोरेन

en: Amolatar
hi: अमोलतार

en: Ampara
hi: ऍम्पारा

en: Amudat
hi: अमुदत

en: Amuria
hi: अमुरिया

en: Amurskaja oblast'
hi: अमर्सकाया ओब्लास्ट'

en: Amuru
hi: अमुरु

en: Amānat al ‘Āşimah [city]
hi: अमानत अल 'आसिमाह [शहर]

en: An Giang
hi: एन गियांग

en: An Nabaţīyah
hi: एन नबाशियह

en: An Najaf
hi: एन नजफ़

en: An Nuqāţ al Khams
hi: एक नुकास अल खम्स

en: Anabar
hi: एनाबार

en: Anambra
hi: ऍनम्ब्रा

en: Anatolikí Makedonía kai Thráki
hi: एनाटोलिक माकेडोनिया काई थ्राकी

en: Ancash
hi: अनकैश

en: Ancona
hi: एंकोना

en: Andalucía
hi: आंदालुसिया

en: Andaman and Nicobar Islands
hi: अंडमान व नोकोबार द्वीप समूह

en: Andhra Pradesh
hi: आंध्र प्रदेश

en: Andijon
hi: ऍन्दिजोन

en: Andorra la Vella
hi: अंडोरा ला वेला

en: Andrijevica
hi: एंड्रीजेविका

en: Anenii Noi
hi: एनेनी नोई

en: Anetan
hi: ऍनेतन

en: Ang Thong
hi: आंग थोंग

en: Angaur
hi: अंगोर

en: Angus
hi: एंगस

en: Anhui Sheng
hi: एन्हुई शेंग

en: Anibare
hi: ऍनिबरे

en: Anija
hi: अनिजा

en: Anjouan
hi: ऐंजुआन

en: Ankara
hi: अंकारा

en: Ankaran
hi: अंकरन

en: Annaba
hi: अन्नबा

en: Annobon
hi: अन्नोबोन

en: Ansabā
hi: अंसबा

en: Anse Boileau
hi: एन्से बोइल्यू

en: Anse Etoile
hi: एन्से एटोइले

en: Anse Royale
hi: एन्से रोयाले

en: Anse aux Pins
hi: एन्से ऑक्स पिंस

en: Anse la Raye
hi: एन्से ला राये

en: Antalya
hi: एंटाल्या

en: Antananarivo
hi: अंटानानारिवो

en: Antioquia
hi: एंटिओक्विया

en: Antique
hi: एंटीक

en: Antofagasta
hi: एंटोफ़गास्ता

en: Antrim and Newtownabbey
hi: एंट्रीम और न्यूटाउनएबे

en: Antsiranana
hi: एंटसिरानाना

en: Antsla
hi: अंटस्ला

en: Antwerpen
hi: एंटवर्पेन

en: Anuradhapura
hi: अनुराधापुर

en: Anykščiai
hi: एनीकसकिए

en: Anzoátegui
hi: एंज़ोअतेगुई

en: Aomori
hi: आओमोरी

en: Aousserd (EH)
hi: औसर्ड (EH)

en: Apac
hi: एपैक

en: Apayao
hi: अपयाओ

en: Apače
hi: अपाचे

en: Appenzell Ausserrhoden
hi: एपेंज़ेल ऑसेरहोडेन

en: Appenzell Innerrhoden
hi: एपेंज़ेल इनरहोडेन

en: Apure
hi: अपुरे

en: Apurimaq
hi: अपुरिमक

en: Ar Raqqah
hi: अर रक्का

en: Ar Rayyān
hi: अर रेयान

en: Ar Riyāḑ
hi: अर रियाद

en: Araba*
hi: अराबा*

en: Arad
hi: अराद

en: Aragac̣otn
hi: अरागाकोट्न

en: Aragua
hi: अरागुआ

en: Aragón
hi: आरागॉन

en: Ararat
hi: अरारत

en: Arauca
hi: अरौका

en: Aračinovo
hi: अरासिनोवो

en: Arbīl
hi: आर्बिल

en: Ardabīl
hi: अर्दबील

en: Ardahan
hi: आर्डेहैन

en: Ardennes
hi: अर्देंनेस

en: Ards and North Down
hi: आर्ड्स और नॉर्थ डाउन

en: Ardèche
hi: आर्डेचे

en: Arequipa
hi: अरेक्विपा

en: Arezzo
hi: अरेज़ो

en: Argeș
hi: आर्गेस

en: Argyll and Bute
hi: अर्गिल और ब्यूट

en: Arhangay
hi: ऍर्हंगय

en: Arhangel'skaja oblast'
hi: अर्हांगेल'स्काजा ओब्लास्ट'

en: Arica y Parinacota
hi: अरिका वाई परिनाकोटा

en: Arima
hi: अरिमा

en: Arizona
hi: एरिज़ोना

en: Ariège
hi: एरीज

en: Arkansas
hi: अर्कांसस

en: Arkhabīl Suquţrá
hi: अर्खाबिल सुक़ुरा

en: Armagh City, Banbridge and Craigavon
hi: अर्माघ सिटी, बैनब्रिज और क्रेगवॉन

en: Armavir
hi: अर्मावीर

en: Arno
hi: आर्नो

en: Arta
hi: अर्ता

en: Artemisa
hi: आर्टेमिसा

en: Artibonite
hi: आर्टिबोनाइट

en: Artigas
hi: ऍर्तिगास

en: Artvin
hi: आर्टविन

en: Arua
hi: अरुआ

en: Aruba
hi: अरूबा

en: Arunāchal Pradesh
hi: अरुणाचल प्रदेश

en: Arusha
hi: अरूषा

en: As Sulaymānīyah
hi: अस सुलैमानियाह

en: As Suwaydā'
hi: अस सुवयदा

en: As Suways
hi: अस सुवाय्स

en: Ascension
hi: एसेंशन

en: Ascoli Piceno
hi: एस्कोली पिकेनो

en: Ash Shamāl
hi: अश शामल

en: Ash Shamālī
hi: ऐश शामाली

en: Ash Shamālīyah
hi: अश शमालियह

en: Ash Sharqīyah
hi: ऐश शरकियाह

en: Ash Shimāl
hi: ऐश शिमाल

en: Ash Shāriqah
hi: अश शरीका

en: Ash Shīḩānīyah
hi: अश शिदानियः

en: Ashanti
hi: अशांति

en: Assa-Zag (EH-partial)
hi: अस्सा-ज़ैग (EH-आंशिक)

en: Assaba
hi: अस्साबा

en: Assam
hi: असम

en: Astana
hi: अस्ताना

en: Astara
hi: अस्तारा

en: Asti
hi: एस्टी

en: Astrahanskaja oblast'
hi: एस्ट्राहांस्काजा ओब्लास्ट'

en: Asturias
hi: ऑस्टुरियस

en: Asturias, Principado de
hi: ऑस्टुरियस, प्रिंसिपाडो डी

en: Asunción
hi: असुनसियन

en: Aswān
hi: असवान

en: Asyūţ
hi: अस्यूट

en: Atacama
hi: अटाकामा

en: Atacora
hi: अटाकोरा

en: Atlantique
hi: अटलांटिक

en: Atlántico
hi: अटलांटिको

en: Atlántida
hi: अटलांटिडा

en: Attapu
hi: अत्तपु

en: Attard
hi: अटार्ड

en: Attikí
hi: अत्तिकी

en: Atua
hi: एटुआ

en: Atyrauskaja oblast'
hi: अत्रौस्काजा ओब्लास्ट

en: Au Cap
hi: औ कैप

en: Aube
hi: ऑबे

en: Auckland
hi: ऑकलैंड

en: Aude
hi: औड

en: Augšdaugavas novads
hi: ऑगसडौगावस नोवाड्स

en: Aur
hi: और

en: Aurora
hi: औरोरा

en: Australian Capital Territory
hi: ऑस्ट्रेलियाई राजधानी क्षेत्र

en: Austurland
hi: ऑस्टरलैंड

en: Autonomous Region in Muslim Mindanao (ARMM)
hi: मुस्लिम मिंदानाओ में स्वायत्त क्षेत्र (ARMM)

en: Auvergne-Rhône-Alpes
hi: औवेर्गने-रौन-आल्प्स

en: Avannaata Kommunia
hi: अवन्नाता कोमुनिया

en: Aveiro
hi: एवेइरो

en: Avellino
hi: एवेलिनो

en: Aveyron
hi: एवेरॉन

en: Avtonomna Respublika Krym
hi: एव्टोनोम्ना रेस्पब्लिका क्रिम

en: Awdal
hi: ऍव्दल

en: Ayacucho
hi: अयाकुचो

en: Aydın
hi: आय्दीन

en: Ayeyarwady
hi: एइयारवादी

en: Az Zarqā’
hi: अज़ ज़रक़ा'

en: Az Zāwiyah
hi: अज़ ज़ाविया

en: Azad Jammu and Kashmir
hi: आजाद जम्मू-कश्मीर

en: Azilal
hi: अजीलाल

en: Azua
hi: आज़ुआ

en: Azuay
hi: एज़ुए

en: Az̧ Z̧a‘āyin
hi: अज़्ज़ ज़ायैन

en: Az̧ Z̧āhirah
hi: अज़्ज़ ज़हिराह

en: Aïn Defla
hi: ऐन डिफ्ला

en: Aïn Témouchent
hi: ऐन टेमोचेंट

en: Ağcabədi
hi: अकाबिडी

en: Ağdam
hi: अघ्दम

en: Ağdaş
hi: अग्दास

en: Ağrı
hi: एग्री

en: Ağstafa
hi: अगस्ताफ़ा

en: Ağsu
hi: आग्सू

en: Aşgabat
hi: असगाबात

en: Aţ Ţafīlah
hi: अश शफ़ीलाह

en: Aḑ Ḑāli‘
hi: अड़ डली

en: Ba
hi: बा

en: Baalbek-Hermel
hi: बाल्बेक-हेर्मेल

en: Baat Dambang
hi: बात दंबंग

en: Babək
hi: बाबक

en: Bacău
hi: बकाउ

en: Badajoz
hi: बदायोज़

en: Badakhshān
hi: बदख्शां

en: Baden-Württemberg
hi: बाडेन-वुर्टेमबर्ग

en: Badulla
hi: बैड्युला

en: Baf
hi: बाफ

en: Bafatá
hi: बफता

en: Bagerhat
hi: बेगर्हैट

en: Baghdād
hi: बगदाद

en: Baghlān
hi: बघलान

en: Bagmati
hi: बागमती

en: Bago
hi: बैगो

en: Bahia
hi: बाहिया

en: Bahr el Ghazal
hi: बहर अल ग़ज़ल

en: Baie Lazare
hi: बाई लाज़ारे

en: Baie Sainte Anne
hi: बाई सैंटे ऐनी

en: Baitsi
hi: बैतसी

en: Baja California
hi: बाजा कैलिफ़ोर्निया

en: Baja California Sur
hi: बाजा कैलिफोर्निया सुर

en: Baja Verapaz
hi: बाजा वेरापाज़

en: Baker Island
hi: बेकर द्वीप

en: Bakool
hi: बकूल

en: Bakı
hi: बाकी

en: Balaka
hi: बलाका

en: Balakən
hi: बालकन

en: Bali
hi: बाली

en: Balkan
hi: बाल्कन

en: Balkh
hi: बल्ख

en: Balochistan
hi: बलूचिस्तान

en: Balvu novads
hi: बलवु नोवाड्स

en: Balzan
hi: बाल्ज़न

en: Balzers
hi: बाल्ज़र्स

en: Balé
hi: बाले

en: Balıkesir
hi: बैलिकेसिर

en: Bam
hi: बैम

en: Bamako
hi: बमाको

en: Bamingui-Bangoran
hi: बमिंगुइ-बंगोरन

en: Banaadir
hi: बनाडिर

en: Bandarban
hi: बंदरबन

en: Banghāzī
hi: बंगाज़ी

en: Bangui
hi: बांगुई

en: Banjul
hi: बांजुल

en: Banskobystrický kraj
hi: बैंस्कोबीस्ट्रिक क्रज

en: Banteay Mean Choăy
hi: बंटेय मीन चॉय

en: Banten
hi: बेंटेन

en: Banwa
hi: बंवा

en: Banī Suwayf
hi: बानी सुवायफ़

en: Baoruco
hi: बौरूको

en: Bar
hi: बार

en: Barahona
hi: बरहोना

en: Baranya
hi: बरान्या

en: Barbuda
hi: बारबुडा

en: Barcelona [Barcelona]
hi: बार्सिलोना [बार्सिलोना]

en: Barguna
hi: बर्गुना

en: Bari
hi: बरी

en: Barima-Waini
hi: बरिमा-वैनी

en: Barinas
hi: बरिनास

en: Baringo
hi: बेरिगो

en: Barishal
hi: बरिशाल

en: Barking and Dagenham
hi: बार्किंग और डेगनहम

en: Barletta-Andria-Trani
hi: बारलेटा-एंड्रिया-ट्रानी

en: Barnet
hi: बार्नेट

en: Barnsley
hi: बार्नस्ली

en: Bartın
hi: बर्तिन

en: Bas-Rhin
hi: बस-रिन

en: Bas-Sassandra
hi: बस-ससांद्रा

en: Bas-Uélé
hi: बास-उले

en: Basarabeasca
hi: बसाराबीस्का

en: Basel-Landschaft
hi: बैसेल-लैंडशाफ्ट

en: Basel-Stadt
hi: बेसल-स्टेड

en: Bashkortostan, Respublika
hi: बश्कोर्तोस्तान, रिपब्लिका

en: Basilan
hi: बसिलन

en: Basilicata
hi: बेसिलिकाटा

en: Basse-Kotto
hi: बस्से-कोत्तो

en: Bataan
hi: बेटान

en: Batanes
hi: बटानेस

en: Batangas
hi: बटांगस

en: Bath and North East Somerset
hi: बाथ और नॉर्थ ईस्ट समरसेट

en: Batha
hi: बाथा

en: Batken
hi: बैटकेन

en: Batman
hi: बैटमैन

en: Batna
hi: बटना

en: Batticaloa
hi: बत्तिसलोआ

en: Batys Qazaqstan oblysy
hi: बतिस कज़ाकस्तान ओब्लिसी

en: Baucau
hi: बाउको

en: Bauchi
hi: बाउची

en: Bauskas novads
hi: बॉस्कस नोवाड्स

en: Bay
hi: खाड़ी

en: Bay of Plenty
hi: बे ऑफ प्लेंटी

en: Bayan-Ölgiy
hi: बयान-ऑल्गी

en: Bayanhongor
hi: बायनखोंगोर

en: Bayburt
hi: बेबर्ट

en: Bayelsa
hi: बयेल्सा

en: Bayern
hi: बेयर्न

en: Bayrūt
hi: बायरूट

en: Bazèga
hi: बाज़ेगा

en: Beau Vallon
hi: ब्यू वैलोन

en: Bedford
hi: बेडफ़ोर्ड

en: Beijing Shi
hi: बीजिंग शी

en: Beja
hi: बेजा

en: Bel Air
hi: बेल एयर

en: Bel Ombre
hi: बेल ओम्ब्रे

en: Belait
hi: बेलैत

en: Belfast City
hi: बेलफ़ास्ट शहर

en: Belgorodskaja oblast'
hi: बेलगोरोडस्काजा ओब्लास्ट'

en: Belize
hi: बेलीज़

en: Belluno
hi: बेलुनो

en: Beltinci
hi: बेल्टिंसी

en: Ben Arous
hi: बेन एरोस

en: Bender [Tighina]
hi: बेंडर [टिघिना]

en: Benedikt
hi: बेनेडिक्ट

en: Benevento
hi: बेनेवेंटो

en: Benešov
hi: बेनेसोव

en: Bengkulu
hi: बेंग्कुलु

en: Bengo
hi: बेंगो

en: Benguela
hi: बेंगुएला

en: Benguet
hi: बेंग्वेट

en: Benshangul-Gumaz
hi: बेनिशांगुल-गुमुज़

en: Benslimane
hi: बेन्स्लिमेन

en: Benue
hi: बेनुए

en: Beograd
hi: बेओग्राड

en: Berane
hi: बेराने

en: Berat
hi: बेराट

en: Berea
hi: बेरिया

en: Bergamo
hi: बर्गमो

en: Berkane
hi: बेर्कने

en: Berlin
hi: बर्लिन

en: Berne
hi: बर्न

en: Beroun
hi: बेरुन

en: Berovo
hi: बेरोवो

en: Berrechid
hi: बेरेकिड

en: Berry Islands
hi: बेरी द्वीप

en: Bethlehem
hi: बेतलेहेम

en: Bexley
hi: बेक्सले

en: Beyla
hi: बेयला

en: Beyləqan
hi: बेयलागन

en: Bhola
hi: भोला

en: Bicol (Region V)
hi: बिकोल (क्षेत्र V)

en: Biella
hi: बिएला

en: Bihor
hi: बिहोर

en: Bihār
hi: बिहार

en: Bijelo Polje
hi: बिजेलो पोल्जे

en: Bikini & Kili
hi: बिकिनी और किली

en: Bilecik
hi: बाइलसिक

en: Biliran
hi: बिलिरन

en: Biləsuvar
hi: बिलासुवर

en: Bimini
hi: बिमिनी

en: Bingöl
hi: बिंगॉल

en: Biobío
hi: बायोबियो

en: Bioko Nord
hi: बायोको नॉर्ड

en: Bioko Sud
hi: बायोको सूद

en: Biombo
hi: बिओम्बो

en: Birgu
hi: बिर्गु

en: Birkirkara
hi: बिर्किर्करा

en: Birmingham
hi: बर्मिंघम

en: Birštonas
hi: बिर्स्टोनस

en: Birżebbuġa
hi: बर्ज़ेबुगा

en: Biržai
hi: बिरज़ई

en: Bishkek Shaary
hi: बिश्केक शैरी

en: Biskra
hi: बिस्क्रा

en: Bissau
hi: बिसाऊ

en: Bistrica ob Sotli
hi: बिस्ट्रिका ओब सोतली

en: Bistrița-Năsăud
hi: बिस्ट्रिसा-नासौद

en: Bitola
hi: बिटोला

en: Bizerte
hi: बिज़ेर्ते

en: Bizkaia
hi: बिज़किया

en: Bié
hi: बाई

en: Bjelovarsko-bilogorska županija
hi: बेज़ेलोवार्स्को-बिलोगोरस्का ज़ुपानिजा

en: Black Point
hi: ब्लैक प्वाइंट

en: Black River
hi: काली नदी

en: Blackburn with Darwen
hi: डार्वेन के साथ ब्लैकबर्न

en: Blackpool
hi: ब्लैकपूल

en: Blaenau Gwent
hi: ब्लेनाउ ग्वेंट

en: Blagoevgrad
hi: ब्लागोएवग्रेड

en: Blansko
hi: ब्लैंस्को

en: Blantyre
hi: ब्लांटायर

en: Bled
hi: ब्लेड

en: Blekinge län [SE-10]
hi: ब्लेकिंज लान [SE-10]

en: Bloke
hi: ब्लोक

en: Blue Nile
hi: नीली नील

en: Bláskógabyggð
hi: ब्लास्कोगाबाइग्ग

en: Boa Vista
hi: बोआ विस्टा

en: Boaco
hi: बोअको

en: Bobonaro
hi: बोबोनैरो

en: Bocas del Toro
hi: बोकास डेल टोरो

en: Boe
hi: बोए

en: Boffa
hi: बोफ़ा

en: Bogdanci
hi: बोग्दांसी

en: Bogovinje
hi: बोगोविंजे

en: Bogura
hi: बोगुरा

en: Bohinj
hi: बोहिंज

en: Bohol
hi: बोहोल

en: Bokèo
hi: बोकेओ

en: Boké
hi: बोक

en: Bolama / Bijagós
hi: बोलामा / बिजागोस

en: Bolikhamxai
hi: बोलिखम्क्सै

en: Bologna
hi: बोलोग्ना

en: Bolton
hi: बोल्टन

en: Bolu
hi: बोलू

en: Bolungarvíkurkaupstaður
hi: बोलुंगारविकुर्कौपस्ताउर

en: Bolzano
hi: बोलजानो

en: Bolívar
hi: बोलिवर

en: Bomet
hi: बोमेट

en: Bomi
hi: बोमि

en: Bonaire
hi: बोनेयर

en: Bong
hi: बोंग

en: Bono
hi: बोनो

en: Bono East
hi: बोनो ईस्ट

en: Boquerón
hi: बोकेरोन

en: Bordj Badji Mokhtar
hi: बोर्डज बडजी मोख्तार

en: Bordj Bou Arréridj
hi: बॉर्डज बौ अर्रेरिडज

en: Borgarbyggð
hi: बोर्गार्बीग्

en: Borgo Maggiore
hi: बोर्गो मैगीगोर

en: Borgou
hi: बोर्गौ

en: Borkou
hi: बोर्कौ

en: Bormla
hi: बोर्म्ला

en: Borno
hi: बोर्नो

en: Borovnica
hi: बोरोव्निका

en: Borski okrug
hi: बोर्स्की ऑक्रग

en: Borsod-Abaúj-Zemplén
hi: बोरसोड-अबौज-ज़ेंप्लेन

en: Bosilovo
hi: बोसिलोवो

en: Botha-Bothe
hi: बोथा-बोथे

en: Botoșani
hi: बोटोसानी

en: Bouches-du-Rhône
hi: बोशेस-ड्यू-रौन

en: Boucle du Mouhoun
hi: बाउकल डु मौहौन

en: Bouenza
hi: बोएंज़ा

en: Bougainville
hi: बोगैनविले

en: Bougouriba
hi: बौगौरिबा

en: Bouira
hi: बौइरा

en: Boujdour (EH)
hi: बौजडौर (EH)

en: Boulemane
hi: बौलेमेन

en: Boulgou
hi: बौल्गौ

en: Boulkiemdé
hi: बौल्किमडे

en: Boumerdès
hi: बौमेरडेस

en: Bourgogne-Franche-Comté
hi: बौर्गोग्ने-फ्रैंच-कॉम्टे

en: Bournemouth, Christchurch and Poole
hi: बोर्नमाउथ, क्राइस्टचर्च और पूले

en: Bovec
hi: बोवेक

en: Boyacá
hi: बोयाका

en: Brabant wallon
hi: ब्रैबंट वॉलन

en: Bracknell Forest
hi: ब्रैक्नेल वन

en: Bradford
hi: ब्रैडफोर्ड

en: Braga
hi: ब्रागा

en: Bragança
hi: ब्रैगान्का

en: Brahmanbaria
hi: ब्राह्मणबारिया

en: Brakna
hi: ब्राक्ना

en: Brandenburg
hi: ब्रांडेनबर्ग

en: Braničevski okrug
hi: ब्रैनिसेव्स्की ऑक्रग

en: Braslovče
hi: ब्रास्लोवेसी

en: Bratislavský kraj
hi: ब्रातिस्लावस्की क्रज

en: Brava
hi: ब्रावा

en: Brazzaville
hi: ब्राज़ाविल

en: Brașov
hi: ब्रासोव

en: Brda
hi: ब्रदा

en: Bremen
hi: ब्रेमेन

en: Brent
hi: ब्रेंट

en: Brescia
hi: ब्रेशिया

en: Bresckaja voblasć
hi: ब्रेस्क्काजा वुब्लस्क

en: Bretagne
hi: ब्रेटगेन

en: Brezovica
hi: ब्रेज़ोविका

en: Brežice
hi: ब्रेज़िस

en: Briceni
hi: ब्रिसेनी

en: Bridgend [Pen-y-bont ar Ogwr GB-POG]
hi: ब्रिजेंड [पेन-वाई-बोंट एआर ओजीडब्ल्यूआर GB-POG]

en: Brighton and Hove
hi: ब्राइटन और होव

en: Brindisi
hi: ब्रिंडिसि

en: Bristol, City of
hi: ब्रिस्टल, शहर

en: British Columbia
hi: ब्रिटिश कोलंबिया

en: Brjanskaja oblast'
hi: ब्रांस्काजा ओब्लास्ट'

en: Brno-město
hi: ब्रनो-मेस्टो

en: Brno-venkov
hi: ब्रनो-वेनकोव

en: Brodsko-posavska županija
hi: ब्रोडस्को-पोसावस्का जुपानिजा

en: Brokopondo
hi: ब्रोकोपोंदो

en: Bromley
hi: ब्रॉमली

en: Brunei-Muara
hi: ब्रुनेई-मुआरा

en: Bruntál
hi: ब्रंटल

en: Bruxelles-Capitale, Région de
hi: ब्रुसेल्स-कैपिटल, रीजन डे

en: Brvenica
hi: ब्रेवेनिका

en: Brăila
hi: ब्रैला

en: Brčko distrikt
hi: ब्रिको जिला

en: Bua
hi: बुआ

en: Buada
hi: बुआडा

en: Bubanza
hi: बुबांजा

en: Buckinghamshire
hi: बकिंघमशायर

en: București
hi: बुकुरेस्टी

en: Budaka
hi: बुडाका

en: Budapest
hi: बुडापेस्ट

en: Bududa
hi: बुडुदा

en: Budva
hi: बुडवा

en: Bueng Kan
hi: ब्यूंग कान

en: Buenos Aires
hi: ब्यूनस आयर्स

en: Bugiri
hi: बुगिरि

en: Bugweri
hi: बगवेरी

en: Buhweju
hi: बहवेजु

en: Buikwe
hi: ब्यूकवे

en: Bujumbura Mairie
hi: बुजुंबुरा मैरी

en: Bujumbura Rural
hi: बुजुंबुरा ग्रामीण

en: Bukedea
hi: बुक़ेदी

en: Bukidnon
hi: बुकिद्नोन

en: Bukomansibi
hi: बुकोमानसिबी

en: Bukwo
hi: बुकवो

en: Bulacan
hi: बुलाकान

en: Bulambuli
hi: बुलाम्बुली

en: Bulawayo
hi: बुलावायो

en: Bulgan
hi: बुल्गन

en: Buliisa
hi: बुलीसा

en: Bumthang
hi: बुम्थांग

en: Bundibugyo
hi: बुन्दीबुग्यो

en: Bungoma
hi: बूँगोमा

en: Bunyangabu
hi: बुनयांगबु

en: Burdur
hi: बुर्दुर

en: Burgas
hi: बर्गास

en: Burgenland
hi: बर्गेनलैंड

en: Burgos
hi: बर्गोस

en: Buri Ram
hi: बुरी राम

en: Burjatija, Respublika
hi: बुर्जतिजा, रिपब्लिका

en: Bursa
hi: बर्सा

en: Bururi
hi: बुरुरि

en: Bury
hi: बरी

en: Busan-gwangyeoksi
hi: बुसान-ग्वांगयेओकसी

en: Bushenyi
hi: बुशेंयि

en: Busia
hi: बुसिया

en: Butaleja
hi: बुतालेजा

en: Butambala
hi: बुटाम्बाला

en: Butebo
hi: बुटेबो

en: Butel †
hi: बुटेल †

en: Buvuma
hi: बुवुमा

en: Buxoro
hi: बुक्सोरो

en: Buyende
hi: बायएन्डे

en: Bà Rịa - Vũng Tàu
hi: बा रिया - वूंग ताऊ

en: Bács-Kiskun
hi: बक्स-किस्कुन

en: Béchar
hi: बेचार

en: Béja
hi: बेजा

en: Béjaïa
hi: बेजैया

en: Békés
hi: बेकेस

en: Békéscsaba
hi: बेकेससाबा

en: Béni Abbès
hi: बेनी अब्बास

en: Béni Mellal
hi: बेनी मेल्लाल

en: Béni Mellal-Khénifra
hi: बेनी मेल्लाल-खेनिफ़्रा

en: Bình Dương
hi: बिन्ह डोंग

en: Bình Phước
hi: बिन्ह फुक

en: Bình Thuận
hi: बिन्ह थुएन

en: Bình Định
hi: बिन्ह दन्ह

en: Bābil
hi: बाबिल

en: Bādghīs
hi: बदघीस

en: Bāmyān
hi: बामियान

en: Bălți
hi: बाल्टी

en: Břeclav
hi: ब्रेक्लाव

en: Būr Sa‘īd
hi: बूर सईद

en: Būshehr
hi: बुशेहर

en: Bərdə
hi: बार्डो

en: Bạc Liêu
hi: बाक लिउ

en: Bắc Giang
hi: बाक गियांग

en: Bắc Kạn
hi: बाक कोन

en: Bắc Ninh
hi: बाक निन्ह

en: Bến Tre
hi: बेन ट्रे

en: Caaguazú
hi: कागुआज़ू

en: Caazapá
hi: काज़ापा

en: Cabañas
hi: कबानास

en: Cabinda
hi: काबिन्दा

en: Cabo Delgado
hi: काबो डेलगाडो

en: Cacheu
hi: कचेउ

en: Caerphilly [Caerffili GB-CAF]
hi: कैरफिली [कैर्फ़िली जीबी-सीएएफ]

en: Cagayan
hi: कागायन

en: Cagayan Valley (Region II)
hi: कागायन घाटी (क्षेत्र II)

en: Cagliari
hi: कालियरी

en: Cahul
hi: काहुल

en: Cajamarca
hi: कजामार्का

en: Cakaudrove
hi: काकाउड्रोव

en: Calabarzon (Region IV-A)
hi: कैलाबरज़ोन (क्षेत्र IV-A)

en: Calabria
hi: कालाब्रिआ

en: Caldas
hi: काल्डास

en: Calderdale
hi: काल्डरडेल

en: California
hi: कैलिफोर्निया

en: Caltanissetta
hi: कैल्टानिसेटा

en: Calvados
hi: कैल्वाडोस

en: Camagüey
hi: कैमागुए

en: Camarines Norte
hi: कैमराइन्स नॉर्ट

en: Camarines Sur
hi: कैमराइन्स सुर

en: Cambridgeshire
hi: कैम्ब्रिजशायर

en: Camden
hi: कैमडेन

en: Camiguin
hi: कैमिगुइन

en: Campania
hi: कंपानिया

en: Campeche
hi: कैम्पेचे

en: Campobasso
hi: कैम्पोबासो

en: Canarias
hi: कैनेरियस

en: Canaries
hi: कैनेरीस

en: Canelones
hi: केनेलोंस

en: Canillo
hi: कैनिलो

en: Canindeyú
hi: कैनिन्डेयु

en: Cankova
hi: कनकोवा

en: Cankuzo
hi: कंकुज़ो

en: Cantabria
hi: कैंटाब्रिया

en: Cantagalo
hi: कैंटागालो

en: Cantal
hi: कैंटल

en: Cantemir
hi: कैंटमीर

en: Canterbury
hi: कैंटरबरी

en: Cao Bằng
hi: काओ बिंग

en: Capellen
hi: कैपेलेन

en: Capital Territory (Honiara)
hi: राजधानी क्षेत्र (होनियारा)

en: Capiz
hi: केपीज़

en: Caquetá
hi: कैकेटा

en: Carabobo
hi: काराबोबो

en: Caraga (Region XIII)
hi: कैरागा (क्षेत्र XIII)

en: Carazo
hi: कराज़ो

en: Caraș-Severin
hi: कैरस-सेवेरिन

en: Carchi
hi: कर्चि

en: Cardiff [Caerdydd GB-CRD]
hi: कार्डिफ़ [कैरडीड जीबी-सीआरडी]

en: Cargados Carajos Shoals
hi: कार्गाडोस काराजोस शॉल्स

en: Carlow
hi: कार्लो

en: Carmarthenshire [Sir Gaerfyrddin GB-GFY]
hi: कार्मेर्थशायर [सर गेरफिरडिन जीबी-जीएफवाई]

en: Cartago
hi: कार्टेगो

en: Casablanca
hi: कैसाब्लांका

en: Casablanca-Settat
hi: कैसाब्लांका-सेटैट

en: Casanare
hi: कासनेर

en: Cascade
hi: कैस्केड

en: Cascades
hi: कैस्केड

en: Caserta
hi: कैसर्टा

en: Castelló*
hi: कैस्टेलो*

en: Castelo Branco
hi: कैस्टेलो ब्रैंको

en: Castilla y León
hi: कैस्टिला वाई लियोन

en: Castilla-La Mancha
hi: कैस्टिला-ला मंचा

en: Castries
hi: कास्ट्रीज़

en: Cat Island
hi: कैट द्वीप

en: Catalunya [Cataluña]
hi: कैटालुन्या [कैटालुना]

en: Catamarca
hi: कैटामार्का

en: Catanduanes
hi: कैटांडुआनेस

en: Catania
hi: कैटैनिया

en: Catanzaro
hi: काटानज़ारो

en: Cauca
hi: काउका

en: Causeway Coast and Glens
hi: कॉज़वे तट और ग्लेन्स

en: Caué
hi: काउए

en: Cavan
hi: कैवन

en: Cavite
hi: कैविटे

en: Cayo
hi: कायो

en: Cañar
hi: कनार

en: Ceará
hi: सेअरा

en: Cebu
hi: सेबू

en: Celje
hi: सेल्जे

en: Centar Župa
hi: सेंटार ज़ूपा

en: Centar †
hi: सेंटार †

en: Central
hi: केंद्रीय

en: Central Abaco
hi: सेंट्रल अबाको

en: Central Andros
hi: सेंट्रल एन्ड्रोस

en: Central Bedfordshire
hi: सेंट्रल बेडफोर्डशायर

en: Central Darfur
hi: सेंट्रल दारफुर

en: Central Eleuthera
hi: सेंट्रल एलुथेरा

en: Central Equatoria
hi: सेंट्रल इक्वेटोरिया

en: Central Luzon (Region III)
hi: सेंट्रल लूजॉन (क्षेत्र III)

en: Central Province
hi: मध्य प्रांत

en: Central Region
hi: केन्द्रीय क्षेत्र

en: Central River
hi: मध्य नदी

en: Central Singapore
hi: मध्य सिंगापुर

en: Central Visayas (Region VII)
hi: मध्य विसायस (क्षेत्र VII)

en: Centrale
hi: सेंट्रेल

en: Centre
hi: केंद्र

en: Centre-Est
hi: केंद्र-स्था

en: Centre-Nord
hi: केंद्र-नोर्ड

en: Centre-Ouest
hi: केंद्र-ऑएस्ट

en: Centre-Sud
hi: केंद्र-सूद

en: Centre-Val de Loire
hi: सेंटर-वैल डी लॉयर

en: Centro Sud
hi: सेंट्रो सूद

en: Ceredigion [Sir Ceredigion]
hi: सेरेडिजियन [सर सेरेडिजियन]

en: Cerklje na Gorenjskem
hi: सेर्कलजे और गोरेंजस्केम

en: Cerknica
hi: सेर्कनिका

en: Cerkno
hi: सेर्कनो

en: Cerkvenjak
hi: सरकवेन्जक

en: Cerro Largo
hi: सेरो लार्गो

en: Cesar
hi: सीजर

en: Cetinje
hi: सेटिंजे

en: Ceuta
hi: सेउटा

en: Chachoengsao
hi: चाचोएंगसाओ

en: Chaco
hi: चाको

en: Chagang-do
hi: चैगांग-डो

en: Chaguanas
hi: चगुवानस

en: Chahār Maḩāl va Bakhtīārī
hi: चाहर मअल व बख्तियारी

en: Chai Nat
hi: चाय नट

en: Chaiyaphum
hi: छैयाफुम

en: Chalatenango
hi: चलतेनंगो

en: Champasak
hi: चम्पासैक

en: Chandpur
hi: चांदपुर

en: Chandīgarh
hi: चंडीगढ़

en: Changhua
hi: चांगहुआ

en: Chanthaburi
hi: चंथाबुरी

en: Chapai Nawabganj
hi: चौपई नवाबगंज

en: Charente
hi: शैरेंट

en: Charente-Maritime
hi: शैरेंट-समुद्री

en: Chari-Baguirmi
hi: चरि-बगुइर्मि

en: Charlotte
hi: शेर्लोट

en: Chatham Islands Territory
hi: चैथम द्वीप क्षेत्र

en: Chattogram
hi: चैटोग्राम

en: Cheb
hi: चेब

en: Chechenskaya Respublika
hi: चेचेन्स्काया रिपब्लिका

en: Chefchaouen
hi: शेफचौएन

en: Chelyabinskaya oblast'
hi: चेल्याबिंस्काया ओब्लास्ट'

en: Cher
hi: चर

en: Cherkaska oblast
hi: चर्कास्का ओब्लास्ट

en: Chernihivska oblast
hi: चेर्निहाइव्स्का ओब्लास्ट

en: Chernivetska oblast
hi: चेर्निवत्स्का ओब्लास्ट

en: Cheshire East
hi: चेशायर ईस्ट

en: Cheshire West and Chester
hi: चेशायर वेस्ट और चेस्टर

en: Chhattīsgarh
hi: छत्तीसगढ़

en: Chhukha
hi: चुक्खा

en: Chiang Mai
hi: चियांग माई

en: Chiang Rai
hi: च्यांग राय

en: Chiapas
hi: चियापास

en: Chiayi
hi: चियाई

en: Chiba
hi: चिबा

en: Chichaoua
hi: शिशौआ

en: Chiesanuova
hi: च्येसानोवा

en: Chieti
hi: चिएटी

en: Chihuahua
hi: चिहुआहुआ

en: Chikwawa
hi: चिक्वावा

en: Chimaltenango
hi: चिमैल्टिएंगो

en: Chimborazo
hi: चिम्बोरज़ो

en: Chimbu
hi: चिम्बु

en: Chin
hi: चिन

en: Chinandega
hi: चिनन्देगा

en: Chiquimula
hi: चिक़िमुला

en: Chiradzulu
hi: चिरद्ज़ुलु

en: Chiriquí
hi: चिरिकि

en: Chitipa
hi: शिटिपा

en: Chișinău
hi: चिशिनाउ

en: Chlef
hi: च्लेफ

en: Chobe
hi: चोबे

en: Chocó
hi: चोको

en: Choiseul
hi: चोईसूल

en: Choluteca
hi: चोलुतेका

en: Chomutov
hi: चोमुटोव

en: Chon Buri
hi: चोन बुरि

en: Chongqing Shi
hi: चोंगकिंग शी

en: Chontales
hi: शॉन्टेल्स

en: Christ Church
hi: क्राइस्ट चर्च

en: Christ Church Nichola Town
hi: क्राइस्ट चर्च निकोला टाउन

en: Chrudim
hi: क्रूडिम

en: Chtouka-Ait Baha
hi: चटौका-ऐट बहा

en: Chuadanga
hi: चुआदुंगा

en: Chubut
hi: चुबुत

en: Chukotskiy avtonomnyy okrug
hi: चुकोटस्की एव्टोनोम्नी ऑक्रग

en: Chumphon
hi: चुम्फॉन

en: Chungcheongbuk-do
hi: चुंगचेऑन्गबुक-डो

en: Chungcheongnam-do
hi: चंगच्यॉन्गनाम-डो

en: Chuquisaca
hi: चुक्विसाका

en: Chuuk
hi: चुउक

en: Chuvashskaya Respublika
hi: चुवाश्स्काया रिपब्लिका

en: Chuyskaya oblast'
hi: चुयस्काया ओब्लास्ट'

en: Cibao Nordeste
hi: सिबाओ नॉर्डस्टे

en: Cibao Noroeste
hi: सिबाओ नोरोस्टे

en: Cibao Norte
hi: सिबाओ नॉर्ट

en: Cibao Sur
hi: सिबाओ सूर

en: Cibitoke
hi: सिबितोके

en: Ciego de Ávila
hi: सिएगो डे एविला

en: Cienfuegos
hi: सिएनफ़्यूगोस

en: Cimișlia
hi: सिमिसलिया

en: Cirkulane
hi: सर्कुलाने

en: Città di San Marino
hi: सिट्टा डि सैन मैरिनो

en: City of Freeport
hi: फ्रीपोर्ट शहर

en: City of Kigali
hi: किगाली शहर

en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
hi: स्यूदाद ऑटोनोमा डी ब्यूनस आयर्स

en: Ciudad Real
hi: स्यूदाद रियल

en: Ciudad de México
hi: स्यूदाद डी मेक्सिको

en: Clackmannanshire
hi: क्लैकमैनशायर

en: Clare
hi: क्लेयर

en: Clarendon
hi: क्लेरेंडन

en: Clervaux
hi: क्लेरवाक्स

en: Clipperton
hi: क्लिपरटन

en: Cluj
hi: क्लुज

en: Coahuila de Zaragoza
hi: कोहुइला डी ज़रागोज़ा

en: Coast
hi: तट

en: Cochabamba
hi: कोचाबांबा

en: Coclé
hi: कोकले

en: Coimbra
hi: कोइम्ब्रा

en: Cojedes
hi: कोजेदेस

en: Colima
hi: कोलीमा

en: Collines
hi: कोलिंस

en: Colombo
hi: कोलंबो

en: Colonia
hi: कोलोनिया

en: Colorado
hi: कोलोराडो

en: Colón
hi: कोलन

en: Comayagua
hi: कोमायाग्वा

en: Commewijne
hi: कोम्मेविज्ने

en: Como
hi: कोमो

en: Comoé
hi: कोमोए

en: Conakry
hi: कोनाक्री

en: Concepción
hi: कॉन्सेप्शन

en: Connaught
hi: कनॉट

en: Connecticut
hi: कनेक्टिकट

en: Constantine
hi: कोंसटेंटाइन

en: Constanța
hi: कॉस्टैंटा

en: Conwy
hi: कॉन्वाई

en: Copperbelt
hi: कॉपरबेल्ट

en: Copán
hi: कोपन

en: Coquimbo
hi: कोक्विंबो

en: Cordillera
hi: कॉर्डिलेरा

en: Cordillera Administrative Region (CAR)
hi: कॉर्डिलेरा प्रशासनिक क्षेत्र (CAR)

en: Cork
hi: कॉर्क

en: Cornwall
hi: कॉर्नवाल

en: Coronie
hi: कोरोनी

en: Corozal
hi: कोरोज़ल

en: Corrientes
hi: कोरिएंटेस

en: Corrèze
hi: क्र्रेज़े

en: Corse
hi: कोर्स

en: Corse-du-Sud
hi: कोर्स-डु-सूद

en: Cortés
hi: कोर्टेस

en: Cosenza
hi: कोसेंज़ा

en: Costa Caribe Norte
hi: कोस्टा कैरिब नॉर्ट

en: Costa Caribe Sur
hi: कोस्टा कैरिब सुर

en: Cotabato
hi: कोटाबेटो

en: Cotopaxi
hi: कोटोपैक्सी

en: Couffo
hi: कूफ़ो

en: Couva-Tabaquite-Talparo
hi: कूवा-तबाकाइट-तलपारो

en: Cova Lima
hi: कोवा लीमा

en: Covasna
hi: कोवासना

en: Coventry
hi: कोवेंट्री

en: Cox's Bazar
hi: कॉक्स बाज़ार

en: Coyah
hi: कोयह

en: Cremona
hi: क्रमोना

en: Creuse
hi: क्रुसे

en: Criuleni
hi: क्रियुलेनी

en: Crooked Island and Long Cay
hi: कुटिल द्वीप और लांग के

en: Cross River
hi: क्रॉस नदी

en: Crotone
hi: क्रोटोन

en: Croydon
hi: क्रॉयडन

en: Csongrád-Csanád
hi: कसोनग्राद-क्सनद

en: Cuando Cubango
hi: कुआंडो क्यूबंगो

en: Cuanza-Norte
hi: कुआंज़ा-नोर्टे

en: Cuanza-Sul
hi: कुआंज़ा-सुल

en: Cuenca
hi: क्यूएंका

en: Culfa
hi: जुल्फा

en: Cumbria
hi: कम्ब्रिया

en: Cumilla
hi: कुमिला

en: Cundinamarca
hi: कुंडिनमार्का

en: Cunene
hi: कुनेने

en: Cuneo
hi: कुनेओ

en: Curaçao
hi: कुराकाओ

en: Cuscatlán
hi: कुस्काटलान

en: Cusco
hi: कस्को

en: Cuvette
hi: क्युवेट

en: Cuvette-Ouest
hi: क्युवेट-ऑएस्ट

en: Cuyuni-Mazaruni
hi: कूयुनि मज़ारूनी

en: Cà Mau
hi: का मऊ

en: Cáceres
hi: कासेरेस

en: Cádiz
hi: कैडिज़

en: Córdoba
hi: कोरडोबा

en: Côte-d'Or
hi: कोटे-डी'ओर

en: Côtes-d'Armor
hi: कोट्स-डी'आर्मर

en: Călărași
hi: कालरासी

en: Căușeni
hi: कौसेनी

en: Cēsu novads
hi: सेसु नोवाड्स

en: Cəbrayıl
hi: गेब्रियल

en: Cəlilabad
hi: जलीलाबाद

en: Cần Thơ
hi: कान थौ

en: Dabola
hi: डबोला

en: Daegu-gwangyeoksi
hi: डेगू-ग्वांगयेओकसी

en: Daejeon-gwangyeoksi
hi: डेजॉन-ग्वांगयेओकसी

en: Dagana
hi: दगाणा

en: Dagestan, Respublika
hi: दागेस्तान, रिपब्लिका

en: Dahūk
hi: दहूक

en: Dajabón
hi: दाजाबोन

en: Dakar
hi: डकार

en: Dakhla-Oued Ed-Dahab (EH)
hi: दखला-उएद एड-दहाब (EH)

en: Dakhlet Nouâdhibou
hi: डखलेट नौआधिबौ

en: Dalaba
hi: डलाबा

en: Dalabyggð
hi: डालाबीग्

en: Dalarnas län [SE-20]
hi: दलारनास लान [SE-20]

en: Dalvíkurbyggð
hi: दल्विकुरबीग्गू

en: Danilovgrad
hi: डैनिलोव्ग्रैड

en: Dar es Salaam
hi: दार अस सलाम

en: Dar'ā
hi: दारा

en: Darhan uul
hi: दरहान उल

en: Darién
hi: डेरेन

en: Darlington
hi: डार्लिंगटन

en: Darnah
hi: डर्नह

en: Daugavpils
hi: दाउगेव्पिल्स

en: Davao (Region XI)
hi: दावाओ (क्षेत्र XI)

en: Davao Occidental
hi: दावो ऑक्सिडेंटल

en: Davao Oriental
hi: दावो ओरिएंटल

en: Davao de Oro
hi: दावो दे ओरो

en: Davao del Norte
hi: दावो डेल नॉर्ट

en: Davao del Sur
hi: दावो डेल सुर

en: Dayr az Zawr
hi: दयार अज़ ज़ॉवर

en: Daşkəsən
hi: दशकासन

en: Daşoguz
hi: डसोगुज़

en: Debar
hi: देबार

en: Debrca
hi: डेब्राका

en: Debrecen
hi: डेब्रेसेन

en: Debubawi K’eyyĭḥ Baḥri
hi: देबुबावी केयेयि बबरी

en: Dedza
hi: डेड्ज़ा

en: Deir El Balah
hi: दीर अल बलाह

en: Delaware
hi: डेलावेयर

en: Delhi
hi: दिल्ली

en: Delta
hi: डेल्टा

en: Delta Amacuro
hi: डेल्टा अमाकुरो

en: Delčevo
hi: डेल्सेवो

en: Demerara-Mahaica
hi: डेमेरर-महैक

en: Demir Hisar
hi: डेमिर हिसार

en: Demir Kapija
hi: डेमिर कपिजा

en: Denbighshire [Sir Ddinbych GB-DDB]
hi: डेनबीशायर [सर डिडिनबीच जीबी-डीडीबी]

en: Denguélé
hi: डेंगुएले

en: Denigomodu
hi: डेनिगोमोदु

en: Denizli
hi: डेनिज़ली

en: Dennery
hi: डेनेरी

en: Dependencias Federales
hi: निर्भरता फ़ेडरल

en: Derby
hi: डर्बी

en: Derbyshire
hi: डर्बीशायर

en: Derry and Strabane
hi: डेरी और स्ट्रैबेन

en: Destrnik
hi: डेस्ट्रनिक

en: Deux-Sèvres
hi: डेक्स-सेवर्स

en: Devon
hi: डेवोन

en: Dhaka
hi: ढाका

en: Dhamār
hi: धामर

en: Dhī Qār
hi: धी क़ार

en: Dibër
hi: डिबेर

en: Diekirch
hi: डायकिर्च

en: Dienvidkurzemes Novads
hi: डिएनविडकुर्ज़ेम्स नोवाड्स

en: Diffa
hi: डिफ्फा

en: Dikhil
hi: डिखिल

en: Dimashq
hi: दमिश्क

en: Dinagat Islands
hi: दीनागाट द्वीप समूह

en: Dinajpur
hi: दिनाजपुर

en: Dingli
hi: डिंग्ली

en: Dinguiraye
hi: डिंगिराये

en: Diourbel
hi: डिओर्बेल

en: Dire Dawa
hi: डियर दावा

en: District of Columbia
hi: कोलंबिया जिला

en: Distrito Capital
hi: राजधानी जिला

en: Distrito Capital de Bogotá
hi: डिस्ट्रिटो कैपिटल डी बोगोटा

en: Distrito Federal
hi: डिस्ट्रिटो फेडरल

en: Distrito Nacional (Santo Domingo)
hi: डिस्ट्रिटो नैशनल (सैंटो डोमिंगो)

en: Divača
hi: दिवाका

en: Diyarbakır
hi: डियर्बकिर

en: Diyālá
hi: डियाला

en: Djanet
hi: जेनेट

en: Djelfa
hi: जेल्फा

en: Djibloho
hi: जिब्लोहो

en: Djibouti
hi: ज़िबूटी

en: Dnipropetrovska oblast
hi: निप्रोपेत्रोव्स्का ओब्लास्ट

en: Dobeles novads
hi: डोबेल्स नोवाड्स

en: Dobje
hi: डोब्जे

en: Dobrepolje
hi: डोबरेपोलजे

en: Dobrich
hi: दॉबरिच

en: Dobrna
hi: डोबरना

en: Dobrova-Polhov Gradec
hi: डोब्रोवा-पोल्होव ग्रैडेक

en: Dobrovnik
hi: डोब्रोवनिक

en: Dodoma
hi: डोडोमा

en: Dojran
hi: डोज्रन

en: Dokolo
hi: डोकोलो

en: Dol pri Ljubljani
hi: डोल प्री ज़ुब्लजानी

en: Dolenjske Toplice
hi: डोलेंजस्के टॉपलाइस

en: Dolj
hi: डोल्ज

en: Dolneni
hi: डोल्नेनि

en: Dolnośląskie
hi: डोल्नोस्लस्की

en: Domagnano
hi: डोमग्ननो

en: Domažlice
hi: डोमैलिस

en: Domžale
hi: डोमज़ाले

en: Doncaster
hi: डोनकास्टर

en: Dondușeni
hi: डोंडुसेनी

en: Donegal
hi: डोनेगल

en: Donetska oblast
hi: डोनेटस्का ओब्लास्ट

en: Donga
hi: डोंगा

en: Dordogne
hi: दॉरदॉग्ने

en: Dornava
hi: डोर्नवा

en: Dornod
hi: डोर्नोड

en: Dornogovĭ
hi: डोर्नोगोवि

en: Dorset
hi: डोरसेट

en: Dosso
hi: डोस्सो

en: Doubs
hi: डॉब्स

en: Dowa
hi: डोवा

en: Dravograd
hi: द्रवोग्राद

en: Drenthe
hi: ड्रेन्थे

en: Driouch
hi: ड्रिउच

en: Drochia
hi: ड्रोकिया

en: Druskininkai
hi: ड्रुस्किनिंकाई

en: Drâa-Tafilalet
hi: ड्रा-तफ़िलालेट

en: Drôme
hi: ड्रोमे

en: Duarte
hi: ड्यूआर्टे

en: Dubayy
hi: दुबई

en: Dublin
hi: डबलिन

en: Dubrovačko-neretvanska županija
hi: डबरोवास्को-नेरेत्वंस्का ज़ुपानिजा

en: Dubréka
hi: डबरेका

en: Dubăsari
hi: दुबेसारी

en: Dudley
hi: डुडले

en: Dumfries and Galloway
hi: डम्फ़्रीज़ और गैलोवे

en: Dumyāţ
hi: डुम्याश

en: Dunaújváros
hi: डुनौज्वारोस

en: Dundee City
hi: डंडी शहर

en: Dundgovĭ
hi: डंडगोवि

en: Duplek
hi: डुप्लेक

en: Durango
hi: दुरंगो

en: Durazno
hi: डुरज़्नो

en: Durham, County
hi: डरहम, काउंटी

en: Durrës
hi: ड्यूरेस

en: Dushanbe
hi: दुशांबे

en: Dytikí Elláda
hi: डायटिकी एलाडा

en: Dytikí Makedonía
hi: डायटिकी मेकडोनिया

en: Dzavhan
hi: ड्ज़ाव्हन

en: Dzhalal-Abadskaya oblast'
hi: दज़लाल-अबदस्काया ओब्लास्ट'

en: Dâmbovița
hi: दम्बोविता

en: Díli
hi: दिली

en: Düzce
hi: दूज़े

en: Dādra and Nagar Haveli and Damān and Diu
hi: दादरा और नगर हवेली और दमन और दीव

en: Dāykundī
hi: दयाकुंडी

en: Děčín
hi: डेसिन

en: Ealing
hi: ईलिंग

en: East
hi: पूर्व

en: East Ayrshire
hi: पूर्वी आयरशायर

en: East Berbice-Corentyne
hi: ईस्ट बर्बिस-कोरेंटाइन

en: East Darfur
hi: पूर्वी दारफुर

en: East Dunbartonshire
hi: पूर्वी डनबार्टनशायर

en: East Grand Bahama
hi: ईस्ट ग्रैंड बहामा

en: East Lothian
hi: पूर्वी लोथियन

en: East New Britain
hi: पूर्वी न्यू ब्रिटेन

en: East Renfrewshire
hi: पूर्वी रेनफ्रूशायर

en: East Riding of Yorkshire
hi: यॉर्कशायर की ईस्ट राइडिंग

en: East Sepik
hi: पूर्वी सेपिक

en: East Sussex
hi: पूर्वी ससेक्स

en: Eastern
hi: पूर्वी

en: Eastern Cape
hi: पूर्वी केप

en: Eastern Equatoria
hi: पूर्वी इक्वेटोरिया

en: Eastern Highlands
hi: पूर्वी उच्चभूमि

en: Eastern Province
hi: पूर्वी प्रांत

en: Eastern Samar
hi: पूर्वी समर

en: Eastern Visayas (Region VIII)
hi: पूर्वी विसायस (क्षेत्र VIII)

en: Ebon
hi: एबन

en: Ebonyi
hi: एबॉनी

en: Echternach
hi: एक्टर्नच

en: Edinburgh, City of
hi: एडिनबर्ग, शहर

en: Edineț
hi: एडिनस

en: Edirne
hi: एडिर्न

en: Edo
hi: ईदो

en: Eger
hi: ईगर

en: Ehime
hi: एहिमे

en: Eilean Siar
hi: इलियन सियार

en: Ekiti
hi: एकीटी

en: El Bayadh
hi: एल बयाद

en: El Beni
hi: अल बेनी

en: El Callao
hi: एल कैलाओ

en: El Hajeb
hi: एल हाजेब

en: El Jadida
hi: एल जदीदा

en: El Kelâa des Sraghna
hi: एल केला देस सरघना

en: El Meghaier
hi: एल मेघेयर

en: El Meniaa
hi: एल मेनिया

en: El Oro
hi: एल ओरो

en: El Oued
hi: एल उएद

en: El Paraíso
hi: एल पैराइसो

en: El Progreso
hi: एल प्रोग्रेसो

en: El Seibo
hi: एल सीबो

en: El Tarf
hi: एल तरफ

en: El Valle
hi: एल वैले

en: Elazığ
hi: इलैज़िग

en: Elbasan
hi: एल्बासन

en: Elektrėnai
hi: इलेक्ट्रानई

en: Elgeyo/Marakwet
hi: एल्गेयो/मैराक्वेट

en: Elva
hi: एल्वा

en: Elías Piña
hi: इलियास पिना

en: Emberá
hi: एम्बेरा

en: Embu
hi: एम्बु

en: Emilia-Romagna
hi: एमिलिया-रोमाग्ना

en: Encamp
hi: एन्कम्प

en: Enewetak & Ujelang
hi: एनेवेटक और उजेलंग

en: Enfield
hi: एनफील्ड

en: Enga
hi: एंगा

en: England
hi: इंगलैंड

en: English River
hi: अंग्रेजी नदी

en: Enna
hi: एना

en: Ennedi-Est
hi: एन्नेडी-स्था

en: Ennedi-Ouest
hi: एनेडी-ऑएस्ट

en: Enriquillo
hi: एन्रिकिलो

en: Entre Ríos
hi: एंट्रे रियोस

en: Enugu
hi: एनुगु

en: Erevan
hi: एरेवन

en: Ermera
hi: अर्मेरा

en: Erongo
hi: इरोंगो

en: Errachidia
hi: एराचिदिया

en: Erzincan
hi: एर्ज़िनकैन

en: Erzurum
hi: एर्ज़ुरम

en: Es-Semara (EH-partial)
hi: एस्-सेमारा (EH-आंशिक)

en: Escaldes-Engordany
hi: एस्कल्देस-एंगोर्दनी

en: Esch-sur-Alzette
hi: एस्च-सुर-अल्ज़ेट

en: Eschen
hi: एस्चेन

en: Escuintla
hi: इस्युइंट्ला

en: Eskişehir
hi: एस्किशेर

en: Esmeraldas
hi: एस्मेराल्डास

en: Espaillat
hi: एस्पैलेट

en: Espírito Santo
hi: एस्पिरिटो सेंटो

en: Essaouira
hi: एस्सौइरा

en: Essequibo Islands-West Demerara
hi: एस्सेक्विबो द्वीप समूह-पश्चिम डेमेरारा

en: Essex
hi: एसेक्स

en: Essonne
hi: इस्सोने

en: Est
hi: एस्ट

en: Estelí
hi: एस्टेलि

en: Estuaire
hi: एस्टुएर

en: Etelä-Karjala
hi: एटेला-करजला

en: Etelä-Pohjanmaa
hi: एटेला-पोहजन्मा

en: Etelä-Savo
hi: एटेला-सावो

en: Eure
hi: यूरे

en: Eure-et-Loir
hi: यूरे-एट-लॉयर

en: Euskal Herria
hi: यूस्कल हेरिया

en: Evrejskaja avtonomnaja oblast'
hi: एवरेजस्का एव्टोनोम्नाजा ओब्लास्ट'

en: Ewa
hi: इवा

en: Extremadura
hi: एक्स्ट्रीमाडुरा

en: Exuma
hi: एक्जुमा

en: Eyja- og Miklaholtshreppur
hi: इजा- और मिक्लाहोल्टश्रेप्पुर

en: Eyjafjarðarsveit
hi: जफफरवारस्वैंट

en: Eşfahān
hi: इस्फ़हान

en: Fa'asaleleaga
hi: फ़असलेलीगा

en: Faadhippolhu
hi: फाधिप्पोलु

en: Faetano
hi: फ़ायेटानो

en: Fahs-Anjra
hi: फ़हस-अंजरा

en: Falcón
hi: फाल्कन

en: Falkirk
hi: फ़ालकर्क

en: Far North
hi: सुदूर उत्तर

en: Faranah
hi: फ़रानह

en: Farg‘ona
hi: फरगोना

en: Faridpur
hi: फरीदपुर

en: Faro
hi: फ़ारो

en: Farāh
hi: फराह

en: Fatick
hi: फेटिक

en: Federacija Bosne i Hercegovine
hi: फ़ेडेरासिजा बोस्ने और हर्सेगोविने

en: Fejér
hi: फेजर

en: Felidhu Atoll
hi: फेलिधु एटोल

en: Feni
hi: फेनी

en: Fermanagh and Omagh
hi: फ़रमानघ और ओमघ

en: Fermo
hi: फर्मो

en: Ferrara
hi: फ़ेरारा

en: Fgura
hi: फ़्गुरा

en: Fianarantsoa
hi: फिनारंत्सोआ

en: Fier
hi: फ़िएर

en: Fife
hi: फ़िफ़

en: Figuig
hi: फ़िगविग

en: Finistère
hi: फ़िनिस्टेयर

en: Fiorentino
hi: फियोरेंटीनो

en: Firenze
hi: फिरेंज़े

en: Fjallabyggð
hi: पर्वतीय बस्ती

en: Fjarðabyggð
hi: फ्लारॉबिग्गो

en: Flacq
hi: फ़्लक्क़

en: Flevoland
hi: फ्लेवोलैंड

en: Flintshire [Sir y Fflint GB-FFL]
hi: फ्लिंटशायर [सर वाई एफफ्लिंट जीबी-एफएफएल]

en: Fljótsdalshreppur
hi: फ़्लजॉट्सडलश्रेप्पुर

en: Flores
hi: फ्लोरेस

en: Florești
hi: फ्लोरेस्टी

en: Floriana
hi: फ्लोरिआना

en: Florida
hi: फ्लोरिडा

en: Flóahreppur
hi: फ़्लोरेप्पुर

en: Foggia
hi: फोगिया

en: Fontana
hi: फोंटाना

en: Fontvieille
hi: फॉनटविले

en: Forlì-Cesena
hi: फ़ॉर्ली-सेसेना

en: Formosa
hi: फॉर्मोसा

en: Forécariah
hi: फ़ोरेकेरिया

en: Fquih Ben Salah
hi: फकीह बेन सलाह

en: Francisco Morazán
hi: फ़्रांसिस्को मोरज़ान

en: Francistown
hi: फ्रांसिस्टाउन

en: Free State
hi: स्वतंत्र राज्य

en: Fria
hi: फ्रिया

en: Fribourg
hi: फ्राइबर्ग

en: Friuli Venezia Giulia
hi: फ्र्यूली वेनेज़िया गिउलिया

en: Frosinone
hi: फ्रोसिनन

en: Fryslân
hi: फ्रिस्लान

en: Frýdek-Místek
hi: फ़्राइडेक-मिस्टेक

en: Fujian Sheng
hi: फुजिआन शेंग

en: Fukui
hi: फुकुई

en: Fukuoka
hi: फुकुओका

en: Fukushima
hi: फुकुशिमा

en: Funafuti
hi: फ़नाफ़ुटि

en: Fuvammulah
hi: फुवम्मुल्लाह

en: Fès
hi: फेस

en: Fès-Meknès
hi: फेस-मेकनेस

en: Füzuli
hi: फुजुली

en: Fārs
hi: फ़ार्स

en: Fāryāb
hi: फरयाब

en: Fălești
hi: फेलेस्टी

en: Gaborone
hi: गैबोरोन

en: Gabrovo
hi: गैब्रोवो

en: Gabès
hi: गेबेस

en: Gabú
hi: ग़बु

en: Gafsa
hi: गाफ्सा

en: Gaga'emauga
hi: गागाएमौगा

en: Gagaifomauga
hi: गगाईफोमौगा

en: Gaibandha
hi: गैबांधा

en: Galați
hi: गलाती

en: Galguduud
hi: गल्गुदूद

en: Galicia [Galicia]
hi: गैलिसिया [गैलिसिया]

en: Galle
hi: गाले

en: Galway
hi: गॉलवे

en: Galápagos
hi: गैलापागोस

en: Gambela Peoples
hi: गम्बेला पीपल्स

en: Gampaha
hi: गम्पाहा

en: Gamprin
hi: गैम्प्रिन

en: Gandaki
hi: गंडकी

en: Gangwon-teukbyeoljachido
hi: गैंगवोन-तेउकब्योलजाचिदो

en: Gansu Sheng
hi: शेंग

en: Ganzourgou
hi: गैंज़ोर्गौ

en: Gao
hi: गाओ

en: Gaoual
hi: गाऔल

en: Gard
hi: गार्ड

en: Garissa
hi: गरिसा

en: Garðabær
hi: गरुड़बीर

en: Gasa
hi: गासा

en: Gash-Barka
hi: ग़श-बर्क

en: Gateshead
hi: गेट्सहेड

en: Gauteng
hi: गौतेंग

en: Gaza
hi: गाजा

en: Gazi Baba †
hi: गाज़ी बाबा †

en: Gaziantep
hi: गाजियांटेप

en: Gazipur
hi: ग़ाज़ीपुर

en: Gbarpolu
hi: गबरपोलु

en: Gedaref
hi: गेदारेफ़

en: Gedo
hi: गेडो

en: Geita
hi: गीता

en: Gelderland
hi: गेल्डरलैंड

en: Genova
hi: जेनोवा

en: Genève
hi: जेनेवे

en: Georgia
hi: जॉर्जिया

en: Gers
hi: गेर्स

en: Gevgelija
hi: गेवगेलिजा

en: Gezira
hi: गीज़िरा

en: Geġark'unik'
hi: गीगार्क'यूनिक'

en: Ghanzi
hi: घांज़ी

en: Ghardaïa
hi: घरदाइया

en: Ghaznī
hi: गजनी

en: Ghāt
hi: घाट

en: Ghōr
hi: घोर

en: Gia Lai
hi: गिआ लाई

en: Gifu
hi: गिफू

en: Gilbert Islands
hi: गिल्बर्ट द्वीप समूह

en: Gilgit-Baltistan
hi: गिलगित-बाल्टिस्तान

en: Gipuzkoa
hi: गिपुज़कोआ

en: Giresun
hi: गायरसन

en: Girne
hi: गिरने

en: Girona [Gerona]
hi: गिरोना [गेरोना]

en: Gironde
hi: गिरोंड

en: Gisborne
hi: गिस्बोर्न

en: Gitega
hi: गितेगा

en: Giurgiu
hi: जियुर्जियू

en: Gjirokastër
hi: जिरोकास्टर

en: Gjorče Petrov †
hi: ग्ज़ोर्के पेत्रोव †

en: Glacis
hi: ग्लेशिस

en: Glarus
hi: ग्लारस

en: Glasgow City
hi: ग्लासगो शहर

en: Glodeni
hi: ग्लोडेनी

en: Gloucestershire
hi: ग्लूस्टरशायर

en: Gnagna
hi: नाग्ना

en: Goa
hi: गोवा

en: Goiás
hi: गोइयास

en: Golestān
hi: गोलेस्तान

en: Gomba
hi: गोम्बा

en: Gombe
hi: गोम्बे

en: Gomel'skaja oblast'
hi: गोमेल'स्काजा ओब्लास्ट

en: Gopalganj
hi: गोपालगंज

en: Goranboy
hi: गोरांबॉय

en: Gorenja vas-Poljane
hi: गोरेन्जा वास-पोलजेन

en: Gorgol
hi: ग़ोर्गोल

en: Gorizia
hi: गोरिज़िया

en: Gorišnica
hi: गोरिश्निका

en: Gorj
hi: गोर्ज

en: Gorje
hi: गोरजे

en: Gornja Radgona
hi: गोरन्जा राडगोना

en: Gornji Grad
hi: गोर्नजी ग्राड

en: Gornji Petrovci
hi: गोर्नजी पेट्रोविसी

en: Gorod Minsk
hi: गोरोड मिन्स्क

en: Gorod Osh
hi: गोरोड ओश

en: Gorontalo
hi: गोरोंतालो

en: Gostivar
hi: ग़ोस्तिवर

en: Gotlands län [SE-09]
hi: गोटलैंड लैन [SE-09]

en: Gourma
hi: गौरमा

en: Govĭ-Altay
hi: ग़ोवि-अल्ते

en: Govĭ-Sümber
hi: गोवी-सुम्बर

en: Gracias a Dios
hi: ग्रेसियस ए डिओस

en: Grad
hi: ग्रैड

en: Grad Zagreb
hi: ग्रैड ज़गरेब

en: Gradsko
hi: ग्रादस्को

en: Granada
hi: ग्रेनेडा

en: Grand Anse Mahe
hi: ग्रैंड एन्से माहे

en: Grand Anse Praslin
hi: ग्रैंड एंसे प्रस्लिन

en: Grand Bassa
hi: ग्रैंड बासा

en: Grand Cape Mount
hi: ग्रैंड केप माउंट

en: Grand Cay
hi: ग्रैंड के

en: Grand Gedeh
hi: ग्रैंड गेदेह

en: Grand Kru
hi: ग्रैंड क्रु

en: Grand Port
hi: ग्रैंड पोर्ट

en: Grand-Est
hi: ग्रैंड-एस्ट

en: Grande Comore
hi: ग्रांडे कोमोर

en: Grande’Anse
hi: ग्रांडएन्से

en: Granma
hi: ग्रानमा

en: Graubünden
hi: ग्रौबुनदें

en: Greater Accra
hi: ग्रेटर अक्रा

en: Greater Wellington
hi: ग्रेटर वेलिंगटन

en: Greenwich
hi: ग्रीनविच

en: Grenadines
hi: ग्रेनेडाइंस

en: Grevenmacher
hi: ग़्रेवेन्मचेर

en: Gribingui
hi: ग्रिबिंगुई

en: Grindavíkurbær
hi: ग्रिंडाविकुर्बर

en: Grodnenskaja oblast'
hi: ग्रोडनेंस्काजा ओब्लास्ट

en: Groningen
hi: ग्रोनिंगन

en: Gros Islet
hi: ग्रोस आइलेट

en: Grosseto
hi: ग्रोसिटो

en: Grosuplje
hi: ग्रोसुप्लजे

en: Grundarfjarðarbær
hi: ग्रुंडार्फजारडारबीर

en: Grímsnes- og Grafningshreppur
hi: ग्रिम्सनेस- और ग्राफ़िंगश्रेपुर

en: Grýtubakkahreppur
hi: ग्रेटुबक्कहरेप्पुर

en: Guadalajara
hi: ग्वाडलाजारा

en: Guadalcanal
hi: गुआडलकैनाल

en: Guadeloupe
hi: ग्वाडेलोप

en: Guainía
hi: गुआनिया

en: Guairá
hi: गुएरा

en: Guam
hi: गुआम

en: Guanacaste
hi: गुआनाकास्टे

en: Guanajuato
hi: गुआनायुआटो

en: Guangdong Sheng
hi: गुआंग्डोंग शेंग

en: Guangxi Zhuangzu Zizhiqu
hi: गुआंग्शी ज़हुआंगज़ू ज़िज़हिकु

en: Guantánamo
hi: गुआंटानामो

en: Guarda
hi: गार्डा

en: Guatemala
hi: ग्वाटेमाला

en: Guaviare
hi: ग्वावियारे

en: Guayas
hi: गुयास

en: Gudja
hi: गुड्जा

en: Guelma
hi: ग्वेल्मा

en: Guelmim
hi: गुलमिम

en: Guelmim-Oued Noun (EH-partial)
hi: गुएलमिम-उएद संज्ञा (EH-आंशिक)

en: Guercif
hi: ग्वर्चिफ़

en: Guerrero
hi: ग्युरेरो

en: Guidimaka
hi: गिडिमाका

en: Guimaras
hi: गुइमारस

en: Guizhou Sheng
hi: गुइझोऊ शेंग

en: Gujarāt
hi: गुजरात

en: Gulbenes novads
hi: गुलबेनेस नोवाड्स

en: Gulf
hi: खाड़ी

en: Gulu
hi: गुलु

en: Guna Yala
hi: गुना याला

en: Gunma
hi: गुनमा

en: Guria
hi: गुरिया

en: Gusinje
hi: गुसिंजे

en: Guyane (française)
hi: गुयाने (फ़्रैन्साइज़)

en: Guárico
hi: ग्वारिको

en: Guékédou
hi: गुएकेडौ

en: Guéra
hi: गुएरा

en: Gwangju-gwangyeoksi
hi: ग्वांगजू-ग्वांगयेओकसी

en: Gwynedd
hi: ग्वेनेड

en: Gyeonggi-do
hi: गियॉन्गी-डो

en: Gyeongsangbuk-do
hi: ग्यांगसैग्बुक-डो

en: Gyeongsangnam-do
hi: ग्यांगसैग्नाम-डो

en: Győr
hi: ग्योर

en: Győr-Moson-Sopron
hi: ग्योर-मोसोन-सोप्रोन

en: Gävleborgs län [SE-21]
hi: गैवलेबोर्ग लैन [SE-21]

en: Gôh-Djiboua
hi: गोह-जिबौआ

en: Göygöl
hi: गोयगोल

en: Göyçay
hi: गोयचाय

en: Gümüşhane
hi: गुमशान

en: Găgăuzia, Unitatea teritorială autonomă (UTAG)
hi: गागुज़िया, यूनिटेटिया टेरिटोरियल ऑटोनोमा (यूटीएजी)

en: Għajnsielem
hi: गज़्न्सायलेम

en: Għarb
hi: ग़र्ब

en: Għargħur
hi: गर्घुर

en: Għasri
hi: गैस्री

en: Għaxaq
hi: गक्साक

en: Gīlān
hi: गिलान

en: Gżira
hi: ग़्ज़िरा

en: Gədəbəy
hi: गदाबे

en: Gəncə
hi: गांजा

en: Ha'apai
hi: हापाई

en: Haa
hi: हा

en: Haapsalu
hi: हाप्सालू

en: Habarovskij kraj
hi: हबरोवस्की क्रज

en: Habiganj
hi: हबीगंज

en: Hackney
hi: हैकनी

en: Hacıqabul
hi: हाजिगबुल

en: Hadjer Lamis
hi: हैजर लामिस

en: Hafnarfjarðarkaupstaður
hi: हफ़्नरफजारदर्कौपस्ताउर

en: Hahdhunmathi
hi: हहदुन्मति

en: Hainan Sheng
hi: हैनान शेंग

en: Hainaut
hi: हैनॉट

en: Hajdina
hi: हजदीना

en: Hajdú-Bihar
hi: हज्दू-बिहार

en: Hakasija, Respublika
hi: हाकासिजा, रिपब्लिका

en: Hakkâri
hi: हक्कारी

en: Haljala
hi: हलजला

en: Hallands län [SE-13]
hi: हॉलैंड लैन [SE-13]

en: Halton
hi: हॉल्टन

en: Hamadān
hi: हमादान

en: Hambantota
hi: हम्बनटोटा

en: Hamgyǒng-bukto
hi: हाम्ग्यंग-बक्तो

en: Hamgyǒng-namdo
hi: हाम्ग्योंग-नामदो

en: Hammersmith and Fulham
hi: हैमरस्मिथ और फ़ुलहम

en: Hampshire
hi: हैम्पशायर

en: Hanover
hi: हनोवर

en: Hanty-Mansijskij avtonomnyj okrug
hi: हंटी-मैनसिज्स्की एव्टोनोमनीज ऑक्रग

en: Harare
hi: हरारे

en: Harari People
hi: हरारी लोग

en: Harbour Island
hi: हार्बर द्वीप

en: Hardap
hi: हरडाप

en: Harghita
hi: हरघिटा

en: Haringey
hi: हैरिंगे

en: Harjumaa
hi: हर्जुमा

en: Harku
hi: हरकु

en: Harrow
hi: हैरो

en: Hartlepool
hi: हार्टलपूल

en: Haryāna
hi: हरयाणा

en: Haskovo
hi: हास्कोवो

en: Hatay
hi: हटे

en: Hato Mayor
hi: हटो मेयर

en: Hatohobei
hi: हटोहोबे

en: Haut-Katanga
hi: हौट-कटंगा

en: Haut-Lomami
hi: हौट-लोमामी

en: Haut-Mbomou
hi: हौत-म्बोमौ

en: Haut-Ogooué
hi: हौत-ऑगूउए

en: Haut-Rhin
hi: हॉट-रहिं

en: Haut-Uélé
hi: हौट-उले

en: Haute-Corse
hi: हाउत-कोर्स

en: Haute-Garonne
hi: हाउते-गैरोन

en: Haute-Kotto
hi: हौते-कोत्तो

en: Haute-Loire
hi: हाउते-लोयर

en: Haute-Marne
hi: हाउते-मार्ने

en: Haute-Sangha / Mambéré-Kadéï
hi: हाउते-संघा / माम्बेरे-काडेई

en: Haute-Savoie
hi: हाउते-सावोई

en: Haute-Saône
hi: हाउते-सौने

en: Haute-Vienne
hi: हाउते-विएने

en: Hautes-Alpes
hi: हाउट्स-आल्प्स

en: Hautes-Pyrénées
hi: हाउट्स-पाइरेनीस

en: Hauts-Bassins
hi: हॉट्स-बसिन्स

en: Hauts-de-France
hi: हाउत्स-दे-फ्रांस

en: Hauts-de-Seine
hi: हाउत्स-दे-सीन

en: Havering
hi: हवेरिंग

en: Havlíčkův Brod
hi: हवलिकुव ब्रोड

en: Hawaii
hi: हवाई

en: Hawke's Bay
hi: हॉक की खाड़ी

en: Hebei Sheng
hi: हेबेई शेंग

en: Hebron
hi: हेब्रोन

en: Heilongjiang Sheng
hi: हैलोन्गजॉन्ग शेंग

en: Hela
hi: हेला

en: Helmand
hi: हेलमंड

en: Henan Sheng
hi: हेनान शेंग

en: Hentiy
hi: हेंती

en: Herceg-Novi
hi: हेर्केग-नोवि

en: Heredia
hi: हेरेडिया

en: Herefordshire
hi: हियरफोर्डशायर

en: Hermanas Mirabal
hi: हरमनस मिराबल

en: Herrera
hi: हेरेरा

en: Hertfordshire
hi: हर्टफोर्डशायर

en: Herêm-î Kurdistan
hi: हेरेम कुर्दिस्तान

en: Herāt
hi: हेरात

en: Hessen
hi: हेसेन

en: Heves
hi: हेव्स

en: Hhohho
hi: होहौ

en: Hidalgo
hi: हिडलगो

en: Highland
hi: हाइलैंड

en: Higuamo
hi: हिगुआमो

en: Hiiraan
hi: हायरान

en: Hiiumaa
hi: हिउमा

en: Hillingdon
hi: हिलिंगडन

en: Himāchal Pradesh
hi: हिमाचल प्रदेश

en: Hiroshima
hi: हिरोशिमा

en: Hodh ech Chargui
hi: होध इच चारगुई

en: Hodh el Gharbi
hi: होध अल घर्बी

en: Hodonín
hi: होडोनिन

en: Hodoš
hi: होदोश

en: Hoima
hi: होइमा

en: Hokkaido
hi: होक्काइडो

en: Holguín
hi: होल्गुइन

en: Homa Bay
hi: होमा खाड़ी

en: Hong Kong SAR
hi: हांग कांग SAR

en: Hope Town
hi: होप टाउन

en: Horjul
hi: होर्जुल

en: Hormozgān
hi: होर्मोज़्गन

en: Houaphan
hi: हौफ़न

en: Houet
hi: हॉएत

en: Hounslow
hi: हाउंस्लो

en: Hovd
hi: होव्ड

en: Hovedstaden
hi: हॉवेडस्टेडेन

en: Howland Island
hi: हाउलैंड द्वीप

en: Hoče-Slivnica
hi: होस-सिलवणिका

en: Hradec Králové
hi: ह्राडेक क्रालोवे

en: Hrastnik
hi: ह्रास्टनिक

en: Hrpelje-Kozina
hi: ह्रपेल्जे-कोज़िना

en: Hrunamannahreppur
hi: ह्रुणमन्नाहरेपुर

en: Hsinchu
hi: सिंचु

en: Hualien
hi: ह्यूलियन

en: Huambo
hi: हुआंबो

en: Huancavelica
hi: हुआनकेवेलिका

en: Hubei Sheng
hi: हुबेई शेंग

en: Huehuetenango
hi: ह्यूहुएटेनंगो

en: Huelva
hi: ह्यूलवा

en: Huesca
hi: ह्युस्का

en: Huila
hi: हुइला

en: Hunan Sheng
hi: हुनान शेंग

en: Hunedoara
hi: हुनेदोअरा

en: Hunin
hi: हुनिन

en: Huánuco
hi: हुआनुको

en: Huíla
hi: हुइला

en: Hvalfjarðarsveit
hi: ह्वाल्फ़जार्डर्सविट

en: Hveragerðisbær
hi: हवेरागेराइसबाएर

en: Hwanghae-bukto
hi: ह्वांगहे-बक्तो

en: Hwanghae-namdo
hi: ह्वांगहे-नामदो

en: Hyogo
hi: ह्योगो

en: Hà Giang
hi: हा गियांग

en: Hà Nam
hi: हा नाम

en: Hà Nội
hi: हनोई

en: Hà Tĩnh
hi: हा तेन्ह

en: Häädemeeste
hi: हाडेमेस्टे

en: Hérault
hi: हेरॉल्ट

en: Hîncești
hi: हिंकेस्टी

en: Hòa Bình
hi: होआ बिन्ह

en: Hódmezővásárhely
hi: होडमेजोवसरहेली

en: Höfuðborgarsvæði
hi: होफुद्बोर्गार्सवेदी

en: Hörgársveit
hi: होर्गर्सविट

en: Hövsgöl
hi: होव्स्गोल

en: Húnabyggð
hi: हुनाबीग्गु

en: Húnaþing vestra
hi: हुनाजिंग वेस्ट्रा

en: Hưng Yên
hi: हांग येन

en: H̱efa
hi: हेफ़ा

en: Hải Dương
hi: होइ डोंग

en: Hải Phòng
hi: होइ फोंग

en: Hậu Giang
hi: हौ गियांग

en: Hồ Chí Minh
hi: हो चि मिन्ह

en: Ialomița
hi: इलोमीसा

en: Ialoveni
hi: इलोवेनी

en: Iași
hi: इयासी

en: Ibanda
hi: इबांडा

en: Ibaraki
hi: इबाराकी

en: Ibb
hi: इब्ब

en: Ica
hi: इका

en: Ida-Virumaa
hi: इद-विरुमा

en: Idaho
hi: इडाहो

en: Idlib
hi: इड्लिब

en: Idrija
hi: इदरीजा

en: Ifrane
hi: इफ्रेन

en: Ifugao
hi: इफुगाओ

en: Ig
hi: आईजी

en: Iganga
hi: इगांगा

en: Ignalina
hi: इग्नालिना

en: Ijuw
hi: इजुव

en: Iklin
hi: इक्लिन

en: Ile Perseverance I
hi: ले परसेवेरंस I

en: Ile Perseverance II
hi: ले परसेवेरंस II

en: Ilfov
hi: इलफोव

en: Ilhas de Barlavento
hi: इलहास डी बारलावेंटो

en: Ilhas de Sotavento
hi: इल्हास डी सोतावेंटो

en: Ilinden
hi: इलिन्देन

en: Ilirska Bistrica
hi: इलिरस्का बिस्ट्रिका

en: Ille-et-Vilaine
hi: इले-एट-विलैन

en: Illes Balears [Islas Baleares]
hi: इलेस बेलियर्स [इस्लास बेलियर्स]

en: Illinois
hi: इलिनोइस

en: Illizi
hi: इल्लिजी

en: Ilocos (Region I)
hi: इलोकोस (क्षेत्र I)

en: Ilocos Norte
hi: इलोकोस नॉर्ट

en: Ilocos Sur
hi: इलोकोस सूर

en: Iloilo
hi: इलोइलो

en: Imbabura
hi: इम्बाब्युरा

en: Imereti
hi: इमेरेती

en: Imo
hi: इमो

en: Imperia
hi: इम्पीरिया

en: In Guezzam
hi: गुएज़्ज़म में

en: In Salah
hi: इन सलाह

en: Inagua
hi: इनागुआ

en: Incheon-gwangyeoksi
hi: इंचियोन-ग्वांगयेओकसी

en: Inchiri
hi: इंचिरि

en: Independencia
hi: इंडिपेंडेंसिया

en: Indiana
hi: इंडियाना

en: Indre
hi: इंद्रे

en: Indre-et-Loire
hi: इंदरे-ए-लॉयर

en: Inezgane-Ait Melloul
hi: इनेज़गैन-ऐट मेलौल

en: Ingushetiya, Respublika
hi: इंगुशेटिया, रिपब्लिका

en: Inhambane
hi: इन्हम्बने

en: Innlandet
hi: अंतर्देशीय

en: Intibucá
hi: इंटिबुका

en: Inverclyde
hi: इन्वर्क्लाइड

en: Ioba
hi: इओबा

en: Ionía Nísia
hi: इओनिया निसिया

en: Iowa
hi: आयोवा

en: Irbid
hi: इर्बिड

en: Iringa
hi: इरिंगा

en: Irkutskaja oblast'
hi: इरकुत्स्काया ओब्लास्ट'

en: Isabel
hi: इसाबेल

en: Isabela
hi: इसाबेला

en: Isernia
hi: इसेरनिया

en: Ishikawa
hi: इशिकावा

en: Isingiro
hi: इसिंगिरो

en: Isiolo
hi: इसिओलो

en: Isla
hi: इस्ला

en: Isla de la Juventud
hi: इस्ला डे ला जुवेंटुड

en: Islamabad
hi: इस्लामाबाद

en: Islas de la Bahía
hi: इसलास डे ला बाहिया

en: Isle of Anglesey [Sir Ynys Môn GB-YNM]
hi: आइल ऑफ एंग्लेसी [सर यनीस मोन GB-YNM]

en: Isle of Wight
hi: आइसल ऑफ वेट

en: Isles of Scilly
hi: आइसल ऑफ स्किली

en: Islington
hi: इस्लिंगटन

en: Isparta
hi: स्पार्टा

en: Issyk-Kul'skaja oblast'
hi: इस्सिक-कुल'स्काजा ओब्लास्ट'

en: Istarska županija
hi: इस्टारस्का जुपानिजा

en: Isère
hi: इसेरे

en: Itapúa
hi: इटापुआ

en: Ituri
hi: इटुरी

en: Ivano-Frankivska oblast
hi: इवानो-फ्रैंकिव्स्का ओब्लास्ट

en: Ivanovskaja oblast'
hi: इवानोव्स्काया ओब्लास्ट'

en: Ivančna Gorica
hi: इवान्सना गोरिका

en: Iwate
hi: इवाते

en: Izabal
hi: इज़ाबेल

en: Izola
hi: इज़ोला

en: Iğdır
hi: इग्दीर

en: Jabal Lubnān
hi: जबल लुब्नान

en: Jabat
hi: जबात

en: Jablanički okrug
hi: जबलानिकी ऑक्रग

en: Jablonec nad Nisou
hi: जब्लोनेक नाद निसौ

en: Jaffna
hi: जाफना

en: Jakarta Raya
hi: जकार्ता राया

en: Jalapa
hi: जलपा

en: Jalisco
hi: जालिस्को

en: Jaluit
hi: जलुइत

en: Jamalo-Neneckij avtonomnyj okrug
hi: जमालो-नेनेकिज एव्टोनोमनीज ऑक्रग

en: Jamalpur
hi: जमालपुर

en: Jambi
hi: जाम्बी

en: Jammu and Kashmīr
hi: जम्मू और कश्मीर

en: Jan Mayen (Arctic Region)
hi: जान मायेन (आर्कटिक क्षेत्र)

en: Janūb Sīnā'
hi: जनूब सीना'

en: Janūb al Bāţinah
hi: जनूब अल बशीना

en: Janūb ash Sharqīyah
hi: जनूब अश शरकियाह

en: Jarash
hi: जरश

en: Jardin Exotique
hi: जार्डिन एक्सोटिक

en: Jaroslavskaja oblast'
hi: जारोस्लावस्काजा ओब्लास्ट'

en: Jarvis Island
hi: जार्विस द्वीप

en: Jashore
hi: जशोर

en: Jawa
hi: जावा

en: Jawa Barat
hi: जावा बारात

en: Jawa Tengah
hi: जावा तेंगाह

en: Jawa Timur
hi: जवा तिमुर

en: Jaén
hi: जैन

en: Jegunovce
hi: जेगुनोव्से

en: Jeju-teukbyeoljachido
hi: जेजु-टुकबयोलजचिद्दों

en: Jelgava
hi: जेलगावा

en: Jelgavas novads
hi: जेलगावस नोवाड्स

en: Jendouba
hi: जेन्दूबा

en: Jenin
hi: जेनिन

en: Jeollabuk-do
hi: जेओलाबक-डो

en: Jeollanam-do
hi: जेओलानम-डो

en: Jerada
hi: जेराडा

en: Jericho and Al Aghwar
hi: जेरिको और अल अघवार

en: Jerusalem
hi: यरूशलेम

en: Jesenice
hi: जेसेनिका

en: Jeseník
hi: जेसेनिक

en: Jezersko
hi: जेज़र्सको

en: Jhalakathi
hi: झलकाठी

en: Jhenaidah
hi: जेनाइदह

en: Jhārkhand
hi: झारखंड

en: Jiangsu Sheng
hi: जिआंगसु शेंग

en: Jiangxi Sheng
hi: जिआंग्क्सी शेंग

en: Jigawa
hi: जिगावा

en: Jihlava
hi: जिहलवा

en: Jihomoravský kraj
hi: जिहोमोरावस्की क्रज

en: Jihočeský kraj
hi: जिहोसेस्की क्रज

en: Jijel
hi: जिजेल

en: Jilin Sheng
hi: जिलीन शेंग

en: Jindřichův Hradec
hi: जिंदरिचव ह्राडेक

en: Jinja
hi: जिंजा

en: Jinotega
hi: जिनोतेगा

en: Jiwaka
hi: जीवका

en: Jizzax
hi: जिज़ैक्स

en: Jičín
hi: जिचिन

en: Johnston Atoll
hi: जॉनस्टन एटोल

en: Johor
hi: जोहोर

en: Jonava
hi: जोनावा

en: Jonglei
hi: जोंगलेई

en: Joniškis
hi: जोनिस्किस

en: Jowzjān
hi: जौज़ान

en: Joypurhat
hi: जोयपुरहाट

en: Jubbada Dhexe
hi: जुब्बाडा ढेक्से

en: Jubbada Hoose
hi: जुब्बाडा हूसे

en: Jujuy
hi: जुजुय

en: Jura
hi: जुरा

en: Jurbarkas
hi: जुर्बर्कस

en: Juršinci
hi: जुरसिंकी

en: Jutiapa
hi: जुतियापा

en: Južnobanatski okrug
hi: जुज़्नोबानात्स्की ऑक्रग

en: Južnobački okrug
hi: जुज्नोबास्की ऑक्रग

en: Jwaneng
hi: ज्वानेग

en: Jász-Nagykun-Szolnok
hi: जॅस्ज़-नाग्यकुन-स्ज़ोल्नोक

en: Jämtlands län [SE-23]
hi: जैमटलैंड्स लान [SE-23]

en: Järva
hi: जारवा

en: Järvamaa
hi: जर्वामा

en: Jõelähtme
hi: जोइलाहटमे

en: Jõgeva
hi: जोगेवा

en: Jõgevamaa
hi: जोगेवामा

en: Jõhvi
hi: जोह्वी

en: Jönköpings län [SE-06]
hi: जोन्कोपिंग्स लान [SE-06]

en: Jāzān
hi: जज़ान

en: Jēkabpils novads
hi: जैकबपिल्स नोवाड्स

en: Jūrmala
hi: जुर्मला

en: K'akheti
hi: काखेती

en: Kaabong
hi: काबोंग

en: Kabale
hi: कबले

en: Kabardino-Balkarskaja Respublika
hi: काबर्डिनो-बाल्करस्का रेस्पब्लिका

en: Kabarole
hi: कबरोले

en: Kaberamaido
hi: कैबरमैडो

en: Kachin
hi: काचिन

en: Kadavu
hi: कदवु

en: Kadiogo
hi: काडिओगो

en: Kadrina
hi: कद्रीना

en: Kaduna
hi: कादुना

en: Kaeb
hi: काएब

en: Kaeseong
hi: काएसोंग

en: Kaffrine
hi: केफ़रीन

en: Kafr ash Shaykh
hi: कफ्र अश शेख

en: Kagadi
hi: कागदी

en: Kagawa
hi: कागावा

en: Kagera
hi: कागेरा

en: Kagoshima
hi: कागोशिमा

en: Kahramanmaraş
hi: काहरामैनमारस

en: Kainuu
hi: कैनुउ

en: Kairouan
hi: कैरौअन

en: Kaišiadorys
hi: कैसियाडोरीज़

en: Kajiado
hi: काजियादो

en: Kakamega
hi: काकमेगा

en: Kakumiro
hi: काकुमिरो

en: Kalaki
hi: कलाकी

en: Kalangala
hi: कैलंगाला

en: Kalasin
hi: कालासीन

en: Kaldrananeshreppur
hi: कालद्रनानश्रेपुर

en: Kalimantan
hi: कालीमंतन

en: Kalimantan Barat
hi: कालीमंतन बारात

en: Kalimantan Selatan
hi: कालीमंतन सेलाटन

en: Kalimantan Tengah
hi: कालीमंतन तेंगाह

en: Kalimantan Timur
hi: कालीमंतन तिमुर

en: Kalimantan Utara
hi: कालीमंतन उतरा

en: Kalinga
hi: कलिंग

en: Kaliningradskaja oblast'
hi: कलिनिनग्रादस्काजा ओब्लास्ट'

en: Kaliro
hi: केलिरो

en: Kalkara
hi: कल्कारा

en: Kalmar län [SE-08]
hi: काल्मार लैन [SE-08]

en: Kalmykija, Respublika
hi: कलमीकिजा, रिपब्लिका

en: Kalungu
hi: कलुंगु

en: Kalutara
hi: केलुटारा

en: Kaluzhskaya oblast'
hi: कलुज़्स्काया ओब्लास्ट'

en: Kalvarija
hi: कलवारिजा

en: Kambja
hi: कंब्जा

en: Kamchatskiy kray
hi: कामचात्स्की क्रे

en: Kamnik
hi: कामनिक

en: Kampala
hi: कंपाला

en: Kamphaeng Phet
hi: काम्फेंग फेट

en: Kampong Chaam
hi: कम्पोंग चाम

en: Kampong Chhnang
hi: कम्पोंग छ्नांग

en: Kampong Spueu
hi: कम्पोंग स्पूउ

en: Kampong Thum
hi: कम्पोंग थम

en: Kampot
hi: कम्पोत

en: Kamuli
hi: कमुलि

en: Kamwenge
hi: कम्वेंगे

en: Kanagawa
hi: कानागावा

en: Kanal ob Soči
hi: कैनल ओब सोसी

en: Kanchanaburi
hi: कंचनाब्यूरी

en: Kandaal
hi: कंडाल

en: Kandahār
hi: कंधार

en: Kandy
hi: कैंडी

en: Kanem
hi: कैनेम

en: Kanepi
hi: कानेपि

en: Kangweonto
hi: कांगवेन्तो

en: Kankan
hi: कंकन

en: Kano
hi: कानो

en: Kansas
hi: कान्सास

en: Kanta-Häme
hi: कांता-हामे

en: Kanungu
hi: कनुंगु

en: Kaoh Kong
hi: काओह कोंग

en: Kaohsiung
hi: काऊशुंग

en: Kaolack
hi: केओलेक

en: Kapchorwa
hi: कप्चोर्वा

en: Kapelebyong
hi: कपेलेब्योंग

en: Kaposvár
hi: कपोस्वर

en: Kara
hi: कारा

en: Karabük
hi: काराबुक

en: Karachayevo-Cherkesskaya Respublika
hi: कराचयेवो-चेर्केस्काया रिस्पब्लिका

en: Karagandinskaja oblast'
hi: कारागांडिन्स्काया ओब्लास्ट

en: Karaman
hi: करमान

en: Karbalā’
hi: कर्बला'

en: Karbinci
hi: कार्बिंसी

en: Kardzhali
hi: कर्दझाली

en: Karelija, Respublika
hi: करेलिजा, रिपब्लिका

en: Karenga
hi: करेंगा

en: Karlovarský kraj
hi: कार्लोवार्स्की क्रज

en: Karlovačka županija
hi: कार्लोवाक्का जुपानिजा

en: Karlovy Vary
hi: कार्लोवी वैरी

en: Karnali
hi: करनाली

en: Karnātaka
hi: कर्नाटक

en: Karonga
hi: करोंगा

en: Karpoš †
hi: कारपोश †

en: Kars
hi: कार्स

en: Karuzi
hi: करुज़ि

en: Karviná
hi: कार्विना

en: Kasanda
hi: कासंडा

en: Kasaï
hi: कसाई

en: Kasaï Central
hi: कसाई सेंट्रल

en: Kasaï Oriental
hi: कसाई ओरिएंटल

en: Kasese
hi: कसेसे

en: Kassala
hi: कसाला

en: Kasserine
hi: कसेरीन

en: Kastamonu
hi: कस्तमोनू

en: Kastre
hi: कस्त्रे

en: Kasungu
hi: कासुंग्यु

en: Katakwi
hi: क्टाक्वी

en: Katavi
hi: कटावी

en: Katsina
hi: कैटसिना

en: Kaunas
hi: कौनास

en: Kauno apskritis
hi: कौनो अप्सक्रिटिस

en: Kauno miestas
hi: कउनो मैस्टास

en: Kavadarci
hi: कावादार्सी

en: Kavango East
hi: कवांगो पूर्व

en: Kavango West
hi: कवांगो पश्चिम

en: Kayah
hi: काया

en: Kayangel
hi: कायंगल

en: Kayanza
hi: कयांजा

en: Kayes
hi: कयेस

en: Kayin
hi: कयिन

en: Kayseri
hi: कायसेरी

en: Kayunga
hi: कयुंग

en: Kazlų Rūdos
hi: कज़लो रोडोस

en: Kazo
hi: काज़ो

en: Kebbi
hi: केब्बि

en: Kecskemét
hi: केस्केमेट

en: Kedah
hi: केदाह

en: Keelung
hi: कीलुंग

en: Kegalla
hi: केगले

en: Kehtna
hi: कहतना

en: Keila
hi: कइला

en: Kelantan
hi: केलान्टान

en: Kelmė
hi: केल्मे

en: Kemerovskaja oblast'
hi: केमेरोव्स्काया ओब्लास्ट'

en: Kensington and Chelsea
hi: केंसिंग्टन और चेल्सी

en: Kent
hi: केंट

en: Kentrikí Makedonía
hi: केंट्रीकी मकेडोनिया

en: Kentucky
hi: केंटकी

en: Kepulauan Bangka Belitung
hi: केपुलाउअन बंगका बेलितुंग

en: Kepulauan Riau
hi: केपुलाउअन रियाउ

en: Kerala
hi: केरल

en: Kericho
hi: केरिचो

en: Kermān
hi: केरमान

en: Kermānshāh
hi: कर्मानशाह

en: Kerry
hi: केरी

en: Kerċem
hi: केर्सेम

en: Keski-Pohjanmaa
hi: केसकी-पोहजन्मा

en: Keski-Suomi
hi: केस्की-सुओमी

en: Kgalagadi
hi: क्गलगदि

en: Kgatleng
hi: क्गत्लेंग

en: Khagrachhari
hi: खगराचारी

en: Khammouan
hi: ख़म्मौअन

en: Khan Yunis
hi: खान यूनिस

en: Kharkivska oblast
hi: खार्किवस्का ओब्लास्ट

en: Khartoum
hi: खार्तूम

en: Khatlon
hi: ख़त्लोन

en: Khenchela
hi: खेंचेला

en: Khersonska oblast
hi: ख़ेरसोंस्का ओब्लास्ट

en: Khmelnytska oblast
hi: खमेलनित्स्का ओब्लास्ट

en: Khomas
hi: खोमास

en: Khon Kaen
hi: खोन केन

en: Khorāsān-e Jonūbī
hi: खुरासान-ए जोनुबी

en: Khorāsān-e Raẕavī
hi: खुरासान-ए राववी

en: Khorāsān-e Shomālī
hi: खुरासान-ए शोमाली

en: Khouribga
hi: खौरिब्गा

en: Khulna
hi: खुल्ना

en: Khyber Pakhtunkhwa
hi: खैबर पख्तूनख्वा

en: Khánh Hòa
hi: खान होआ

en: Khémisset
hi: ख़ेमिसेट

en: Khénifra
hi: खेनिफरा

en: Khōst
hi: खोस्त

en: Khūzestān
hi: खुज़ेस्तान

en: Kiambu
hi: कियांबु

en: Kibaale
hi: किबाले

en: Kibuku
hi: किबुकु

en: Kidal
hi: किदल

en: Kidričevo
hi: किड्रीसेवो

en: Kigoma
hi: किगोमा

en: Kihnu
hi: किह्नु

en: Kiili
hi: किइली

en: Kikuube
hi: किकुउबे

en: Kildare
hi: किल्डारे

en: Kilifi
hi: किलिफ़ी

en: Kilimanjaro
hi: किलिमंजारो

en: Kilinochchi
hi: किलिनोच्ची

en: Kilis
hi: किलिस

en: Kilkenny
hi: किलकेनी

en: Kindia
hi: किंडिया

en: Kingman Reef
hi: किंगमैन रीफ

en: Kingston
hi: किंग्स्टन

en: Kingston upon Hull
hi: किंग्स्टन अपॉन हल

en: Kingston upon Thames
hi: टेम्स पर किंग्स्टन

en: Kinmen
hi: किनमेन

en: Kinshasa
hi: किंशासा

en: Kirinyaga
hi: किरिन्यागा

en: Kirklees
hi: कर्कलीज

en: Kirkop
hi: किर्कोप

en: Kirkūk
hi: किर्कुक

en: Kirovohradska oblast
hi: किरोवोह्रदस्का ओब्लास्ट

en: Kirovskaja oblast'
hi: किरोव्स्काया ओब्लास्ट'

en: Kiruhura
hi: किरुहुरा

en: Kirundo
hi: किरुन्दो

en: Kiryandongo
hi: किर्यांदोंगो

en: Kisela Voda †
hi: किसला वोडा †

en: Kishoreganj
hi: किशोरगंज

en: Kisii
hi: किसी

en: Kisoro
hi: किसोरो

en: Kissidougou
hi: किस्सिदौगो

en: Kisumu
hi: किसुमु

en: Kitagwenda
hi: कितागवेन्डा

en: Kitgum
hi: कित्गुम

en: Kitui
hi: कितुई

en: Kié-Ntem
hi: के-न्तेम

en: Kičevo
hi: किसेवो

en: Kiến Giang
hi: कियान गियांग

en: Kjósarhreppur
hi: कजोसरहरिपुर

en: Kladno
hi: क्लाडनो

en: Klaipėda
hi: क्लैपेडा

en: Klaipėdos apskritis
hi: क्लेपेडोस अप्सक्रिटिस

en: Klaipėdos miestas
hi: क्लेपेडोस मिएस्टास

en: Klatovy
hi: क्लैटोवी

en: Knowsley
hi: नोज़ली

en: Kobarid
hi: कोबरीड

en: Kobilje
hi: कोबिल्जे

en: Koboko
hi: कोबोको

en: Kocaeli
hi: कोकेली

en: Kochi
hi: कोच्चि

en: Kogi
hi: कोगि

en: Kohgīlūyeh va Bowyer Aḩmad
hi: कोहगिलुयेह और बाउयेर अहमद

en: Kohila
hi: कोहिला

en: Kohtla-Järve
hi: कोहटला-जर्वे

en: Kolašin
hi: कोलाशिन

en: Kolda
hi: कोल्डा

en: Kole
hi: कोले

en: Kolhumadulu
hi: कोल्हुमाडुलु

en: Kolubarski okrug
hi: कोलुबर्स्की ऑक्रग

en: Kolín
hi: कोलिन

en: Komen
hi: कोमेन

en: Komenda
hi: कोमेंडा

en: Komi, Respublika
hi: कोमी, रिपब्लिका

en: Kommune Kujalleq
hi: कम्यून कुजाल्लेक

en: Kommune Qeqertalik
hi: कम्यून क़ेकर्टालिक

en: Kommuneqarfik Sermersooq
hi: कम्यूनिकार्फिक सेर्मर्सुक

en: Komondjari
hi: कोमोंद्जरि

en: Kompienga
hi: कंपिएंगा

en: Komárom-Esztergom
hi: कोमारोम-एस्ज़्टरगोम

en: Kon Tum
hi: कोन तुम

en: Kongo Central
hi: कोंगो सेंट्रल

en: Konya
hi: कोन्या

en: Konče
hi: कोंसे

en: Koper
hi: कोपर

en: Koprivničko-križevačka županija
hi: कपरिवनीको-क्रीजेवस्का ज़ुपानिजा

en: Kordestān
hi: कुर्दिस्तान

en: Koror
hi: कोरोर

en: Korçë
hi: कोर्से

en: Kose
hi: कोसे

en: Koshi
hi: कोशी

en: Kosovo-Metohija
hi: कोसोवो-मेटोहिजा

en: Kosovski okrug
hi: कोसोव्स्की ऑक्रग

en: Kosovsko-Mitrovački okrug
hi: कोसोव्स्को-मित्रोवास्की ऑक्रग

en: Kosovsko-Pomoravski okrug
hi: कोसोव्स्को-पोमोरावस्की ऑक्रग

en: Kosrae
hi: कोसरे

en: Kossi
hi: कोस्सि

en: Kostanajskaja oblast'
hi: कोस्टानजस्काजा ओब्लास्ट

en: Kostanjevica na Krki
hi: कोस्टानजेविका न क्रकी

en: Kostel
hi: कोस्टेल

en: Kostromskaja oblast'
hi: कोस्ट्रोम्स्काया ओब्लास्ट'

en: Kotayk'
hi: कोटायक

en: Kotido
hi: कोटिडो

en: Kotor
hi: कोटर

en: Koubia
hi: कौबिया

en: Kouilou
hi: कौइलौ

en: Koulikoro
hi: कौलिकोरो

en: Koulpélogo
hi: कल्पेलोगो

en: Koundara
hi: कौंदरा

en: Kouritenga
hi: कोरीटेंगा

en: Kouroussa
hi: कौरौस्स

en: Kourwéogo
hi: कौरवेओगो

en: Kozje
hi: कोज्जे

en: Kočani
hi: कोसानि

en: Kočevje
hi: कोसवज्जे

en: Košický kraj
hi: कोसिकी क्रज

en: Krabi
hi: क्राबी

en: Kracheh
hi: क्रचेह

en: Kraj Vysočina
hi: क्रज वैसोसिना

en: Kranj
hi: क्रांज

en: Kranjska Gora
hi: क्रांजस्का गोरा

en: Krapinsko-zagorska županija
hi: क्रैपिंस्को-ज़ागोर्स्का ज़ुपानिजा

en: Krasnodarskij kraj
hi: क्रास्नोडार्स्की क्रज

en: Krasnojarskij kraj
hi: क्रास्नोजार्स्किज क्रज

en: Kratovo
hi: क्रतोवो

en: Kretinga
hi: क्रेटिंगा

en: Kriva Palanka
hi: क्रिवा पलंका

en: Krivogaštani
hi: क्रिवोगस्तनी

en: Križevci
hi: क्रिज़ेवसी

en: Kroměříž
hi: क्रोमेरीज़

en: Kronobergs län [SE-07]
hi: क्रोनोबर्ग्स लान [SE-07]

en: Krung Thep Maha Nakhon
hi: क्रुंग थेप महा नखोन

en: Kruševo
hi: क्रुसेवो

en: Královéhradecký kraj
hi: क्रालोवेह्राडेकी क्रज

en: Kríti
hi: कृति

en: Krāslavas novads
hi: क्रास्लावस नोवाड्स

en: Krško
hi: कृस्को

en: Kujawsko-Pomorskie
hi: कुजाव्स्को-पोमोर्स्की

en: Kukës
hi: कुकेस

en: Kuldīgas novads
hi: कुलडिगास नोवाड्स

en: Kumamoto
hi: कुमामोटो

en: Kumanovo
hi: कुमनोवो

en: Kumi
hi: कुमी

en: Kunaṟ
hi: कुनार

en: Kunduz
hi: कुंदुज़

en: Kunene
hi: कुनेने

en: Kungota
hi: कुनगोटा

en: Kupiškis
hi: कुपिस्किस

en: Kurganskaja oblast'
hi: कुर्गान्स्काया ओब्लास्ट'

en: Kurigram
hi: कुरिग्राम

en: Kurskaja oblast'
hi: कुर्सकाया ओब्लास्ट'

en: Kurunegala
hi: कुरुनेगल

en: Kushtia
hi: कुश्तिया

en: Kutná Hora
hi: कुटना होरा

en: Kuusalu
hi: कुसालू

en: Kuzma
hi: कुज़्मा

en: Kvemo Kartli
hi: क्वेमो कार्तली

en: Kwajalein
hi: क्वाजालीन

en: Kwale
hi: क्वाले

en: Kwango
hi: क्वांगो

en: Kwania
hi: क्वानिया

en: Kwara
hi: क्वरा

en: Kwazulu-Natal
hi: क्वाजुलू-नेटल

en: Kween
hi: क्वीन

en: Kweneng
hi: क्वेनेंग

en: Kwilu
hi: क्विलू

en: Kyankwanzi
hi: क्यांकवान्ज़ी

en: Kyegegwa
hi: कयेगेगवा

en: Kyenjojo
hi: कीनजोजो

en: Kyiv
hi: कीव

en: Kyivska oblast
hi: कीवस्का ओब्लास्ट

en: Kymenlaakso
hi: किमेनलाक्सो

en: Kyotera
hi: क्योटरा

en: Kyoto
hi: क्योटो

en: Kyustendil
hi: क्यूस्टेंडिल

en: Kyzylordinskaja oblast'
hi: क्यज़िलोर्डिंस्काजा ओब्लास्ट

en: Kärnten
hi: कर्नटेन

en: Kébili
hi: केबिली

en: Kédougou
hi: केडौगौ

en: Kémo-Gribingui
hi: केमो-ग्रिबिंगुई

en: Kénitra
hi: केनिट्रा

en: Kénédougou
hi: केनेडौगौ

en: Kérouané
hi: केरोउने

en: Kópavogsbær
hi: कोपावोग्स्बेर

en: Kürdəmir
hi: कुर्दिमीर

en: Kütahya
hi: क्यूटाया

en: Kābul
hi: काबुल

en: Kāpīsā
hi: कपीसा

en: Kėdainiai
hi: केदैनै

en: Kırıkkale
hi: किरिक्कले

en: Kırşehir
hi: किर्सहिर

en: Kŭhistoni Badakhshon
hi: कुहिस्टोनी बदख्शोन

en: Kǝngǝrli
hi: कंगूरली

en: Kəlbəcər
hi: कालाबाजार

en: L'Aquila
hi: ल'अक्विला

en: L'Ariana
hi: लॉरियना

en: L'Oriental
hi: ल'ओरिएंटल

en: La Altagracia
hi: ला अल्ताग्राशिया

en: La Araucanía
hi: ला अरौकानिया

en: La Colle
hi: ला कोले

en: La Condamine
hi: ला कोंडामाइन

en: La Digue
hi: ला डिग्यू

en: La Gare
hi: ला गारे

en: La Guaira
hi: ला गुएरा

en: La Guajira
hi: ला गुजीरा

en: La Habana
hi: ला हबाना

en: La Libertad
hi: ला लिबर्टाड

en: La Manouba
hi: ला मनौबा

en: La Massana
hi: ला मस्साना

en: La Pampa
hi: ला पम्पा

en: La Paz
hi: ला पाज़

en: La Rioja
hi: ला रियोजा

en: La Romana
hi: ला रोमाना

en: La Réunion
hi: ला रीयूनियन

en: La Source
hi: ला सोर्स

en: La Spezia
hi: ला स्पेज़िया

en: La Union
hi: ला यूनियन

en: La Unión
hi: ला यूनियन

en: La Vega
hi: ला वेगा

en: Laborie
hi: लेबरि

en: Labé
hi: लेबे

en: Lac
hi: लैक

en: Lacs
hi: लाख

en: Ladākh
hi: लद्दाख

en: Lae
hi: लाई

en: Laghmān
hi: लगमन

en: Laghouat
hi: लाघौत

en: Lagos
hi: लागोस

en: Laguna
hi: लगुना

en: Lagunes
hi: लैग्यूंस

en: Lai Châu
hi: लाई चाउ

en: Laikipia
hi: लाइकिपिया

en: Lakes
hi: झील

en: Lakshadweep
hi: लक्षद्वीप

en: Lakshmipur
hi: लक्ष्मीपुर

en: Lalmonirhat
hi: लाल्मोनिर्हत

en: Lambayeque
hi: लम्बाईके

en: Lambeth
hi: लैम्बेथ

en: Lampang
hi: लैंपांग

en: Lamphun
hi: लैम्फुन

en: Lampung
hi: लैम्पुंग

en: Lamu
hi: लामू

en: Lamwo
hi: लामवो

en: Lanao del Norte
hi: लानाओ डेल नॉर्ट

en: Lanao del Sur
hi: लानाओ डेल सुर

en: Lancashire
hi: लंकाशायर

en: Landes
hi: लैंडेस

en: Landskapet Åland
hi: लैंडस्केपेट ऑलैंड

en: Langanesbyggð
hi: लैंगनेसबीग

en: Laois
hi: लाओइस

en: Lappi
hi: लापी

en: Lara
hi: लारा

en: Larache
hi: लाराचे

en: Larnaka
hi: लार्नाका

en: Larvotto
hi: लारवोटो

en: Las Palmas
hi: लास पालमास

en: Las Tunas
hi: लास टुनस

en: Latina
hi: लैटिना

en: Lau
hi: लाउ

en: Lautein
hi: लुटेइन

en: Lavalleja
hi: लैवेलेजा

en: Lazdijai
hi: लाजदीजई

en: Lazio
hi: लाज़ियो

en: Laâyoune (EH)
hi: लायौने (ईएच)

en: Laâyoune-Sakia El Hamra (EH-partial)
hi: लायौने-साकिया एल हमरा (EH-आंशिक)

en: Laçın
hi: लाचीन

en: Laško
hi: लास्को

en: Laḩij
hi: लहिज

en: Le Kef
hi: ले केफ

en: Lebap
hi: लेबप

en: Lecce
hi: लेसी

en: Lecco
hi: लेको

en: Leeds
hi: लीड्स

en: Lefkosia
hi: लेफ्कोसिया

en: Leicester
hi: लीसेस्टर

en: Leicestershire
hi: लीसेस्टरशायर

en: Leinster
hi: लेइनस्टर

en: Leiria
hi: लीरिया

en: Leitrim
hi: लेट्रिम

en: Lembá
hi: लेम्बा

en: Lemesos
hi: लेमेसोस

en: Lempira
hi: लेम्पिरा

en: Lenart
hi: लेनार्ट

en: Lendava
hi: लेन्दवा

en: Leningradskaja oblast'
hi: लेनिनग्रादस्काजा ओब्लास्ट'

en: Leova
hi: लेओवा

en: Leribe
hi: लेरिबे

en: Lerik
hi: लेरिक

en: Les Mamelles
hi: लेस मामेल्स

en: Leste
hi: लेस्ते

en: Lewisham
hi: लेविशम

en: Leyte
hi: लेयटे

en: Lezhë
hi: लेज़े

en: León
hi: लिओन

en: Lhuentse
hi: ल्हुएंत्से

en: Liaoning Sheng
hi: लिओनिंग शेंग

en: Lib
hi: लीब

en: Liberec
hi: लिबेरेक

en: Liberecký kraj
hi: लिबरकी क्रज

en: Libertador General Bernardo O'Higgins
hi: लिबर्टाडोर जनरल बर्नार्डो ओ'हिगिन्स

en: Lienchiang
hi: लियनच्यांग

en: Liepāja
hi: लीपाजा

en: Liguria
hi: लिगुरिया

en: Lija
hi: लिजा

en: Likiep
hi: लिकिएप

en: Likisá
hi: लिकिसा

en: Likoma
hi: लिकोमो

en: Likouala
hi: लिकौआला

en: Lilongwe
hi: लिलोंग्वे

en: Lima
hi: लीमा

en: Lima hatun llaqta
hi: लीमा हातुन ल्लकता

en: Limbažu novads
hi: लिम्बाज़ू नोवाड्स

en: Limburg
hi: लिम्बर्ग

en: Limerick
hi: लीमेरिक

en: Limpopo
hi: लिम्पोपो

en: Limón
hi: लिमोन

en: Lincolnshire
hi: लिंकनशायर

en: Lindi
hi: लिंडी

en: Line Islands
hi: रेखा द्वीप

en: Lipeckaja oblast'
hi: लिपेकाजा ओब्लास्ट'

en: Lipkovo
hi: लिप्कोवो

en: Lira
hi: लीरा

en: Lisboa
hi: लिस्बोआ

en: Lisburn and Castlereagh
hi: लिस्बर्न और कैसलरेघ

en: Litija
hi: लितिजा

en: Litoměřice
hi: लिटोमेरिसे

en: Littoral
hi: लिट्टोरल

en: Liverpool
hi: लिवरपूल

en: Livorno
hi: लिवोर्नो

en: Liège
hi: लिएगे

en: Ličko-senjska županija
hi: लीको-सेन्जस्का ज़ुपानिजा

en: Ljubljana
hi: ज़ुब्लज़ाना

en: Ljubno
hi: लजुब्नो

en: Ljutomer
hi: लजुटोमर

en: Lleida [Lérida]
hi: लेलिडा [लेरिडा]

en: Lobata
hi: लोबाटा

en: Lobatse
hi: लोबत्से

en: Lobaye
hi: लोबाये

en: Lodi
hi: लोदी

en: Loei
hi: लोए

en: Lofa
hi: लोफा

en: Log-Dragomer
hi: लॉग-ड्रैगोमर

en: Logatec
hi: लोगाटेक

en: Logone-Occidental
hi: लोगोन ऑक्सीडेंटल

en: Logone-Oriental
hi: लोगोन-ओरिएंटल

en: Loir-et-Cher
hi: लोइर-एट-चेर

en: Loire
hi: लॉयर

en: Loire-Atlantique
hi: लॉयर-अटलांटिक

en: Loiret
hi: लोइरेट

en: Loja
hi: लोजा

en: Loksa
hi: लोकसा

en: Lola
hi: लोला

en: Lomaiviti
hi: लोमैविति

en: Lomami
hi: लोमामी

en: Lombardia
hi: लोम्बार्डिया

en: London, City of
hi: लंदन, शहर

en: Long An
hi: लांग एन

en: Long Island
hi: लांग द्वीप

en: Longford
hi: लौंगफोर्ड

en: Lop Buri
hi: लोप बुरी

en: Lorestān
hi: लोरिस्तान

en: Loreto
hi: लोरेटो

en: Loroum
hi: लोरौम

en: Los Lagos
hi: लॉस लागोस

en: Los Ríos
hi: लॉस रियोस

en: Los Santos
hi: लॉस सैंटोस

en: Lot
hi: लॉट

en: Lot-et-Garonne
hi: लोट-एट-गेरोन

en: Louang Namtha
hi: लुआंग नमथा

en: Louangphabang
hi: लुआंगफैबंग

en: Louga
hi: लूगा

en: Louisiana
hi: लुइसियाना

en: Louny
hi: लूनी

en: Louth
hi: लाउथ

en: Lovech
hi: लवच

en: Lovrenc na Pohorju
hi: लोवरेंक ना पोहोरजू

en: Lower River
hi: निचली नदी

en: Lozovo
hi: लज़ोवो

en: Lozère
hi: लोज़ेरे

en: Loška dolina
hi: लोस्का डोलिना

en: Loški Potok
hi: लोस्की पोटोक

en: Loṙi
hi: लोरी

en: Lualaba
hi: लुआलाबा

en: Luanda
hi: लुआंडा

en: Luapula
hi: ल्वपुला

en: Lubelskie
hi: ल्यूबेल्स्की

en: Lubombo
hi: लुबोम्बो

en: Lubuskie
hi: लुबुस्की

en: Lucca
hi: लुक्का

en: Ludzas novads
hi: लुड्ज़स नोवाड्स

en: Lugo [Lugo]
hi: लूगो [लूगो]

en: Luhanska oblast
hi: लुहांस्का ओब्लास्ट

en: Lukovica
hi: लुकोविका

en: Lumbini
hi: लुंबिनी

en: Lunda-Norte
hi: लुंडा-नोर्टे

en: Lunda-Sul
hi: लुंडा-सुल

en: Luqa
hi: लुका

en: Lusaka
hi: लुसाका

en: Luton
hi: ल्यूटन

en: Luuka
hi: लुका

en: Luunja
hi: लुंजा

en: Luwero
hi: लुवेरो

en: Luxembourg
hi: लक्समबर्ग

en: Luzern
hi: लूजर्न

en: Luče
hi: लुस

en: Lvivska oblast
hi: लविव्स्का ओब्लास्ट

en: Lwengo
hi: ल्वेंगो

en: Lyantonde
hi: लियान्टोंडे

en: Lào Cai
hi: लाओ काई

en: Lâm Đồng
hi: लैम दांग

en: Lääne-Harju
hi: लेन-हरजू

en: Lääne-Nigula
hi: लेन-निगुला

en: Lääne-Virumaa
hi: लाने-विरुमा

en: Läänemaa
hi: लानेमा

en: Lääneranna
hi: लैनेरन्ना

en: Lékoumou
hi: लैकौमौ

en: Lélouma
hi: लेलौमा

en: Léraba
hi: लेराबा

en: Lüganuse
hi: लुगन्यूज़

en: Līvānu novads
hi: लिवानु नोवाड्स

en: Lōgar
hi: लोगर

en: Lənkəran
hi: लंकरण

en: Lạng Sơn
hi: लांग सन

en: M'sila
hi: म'सिला

en: Maardu
hi: मर्दु

en: Macao SAR
hi: मकाओ SAR

en: Macenta
hi: मैसेंटा

en: Macerata
hi: मैकेराटा

en: Machakos
hi: मचाकोस

en: Machinga
hi: माचिंगा

en: Macuata
hi: मैकुआटा

en: Madang
hi: मदांग

en: Madaripur
hi: मदारीपुर

en: Madhesh
hi: मधेश

en: Madhya Pradesh
hi: मध्य प्रदेश

en: Madi-Okollo
hi: मैडी-ओकोलो

en: Madonas novads
hi: मैडोनास नोवाड्स

en: Madre de Dios
hi: माद्रे डी डिओस

en: Madrid
hi: मैड्रिड

en: Madrid, Comunidad de
hi: मैड्रिड, कोमुनिदाद डी

en: Madriz
hi: मैड्रिज़

en: Mae Hong Son
hi: मए होन्ग सोन

en: Mafeteng
hi: मफेतेंग

en: Magadanskaja oblast'
hi: मगाडनस्काजा ओब्लास्ट'

en: Magallanes
hi: मैगेलन

en: Magdalena
hi: मागदालेना

en: Maguindanao del Norte
hi: मागुइंदानाओ डेल नॉर्ट

en: Maguindanao del Sur
hi: मागुइंदानाओ डेल सुर

en: Magura
hi: मगुरा

en: Magway
hi: मैग्वे

en: Maha Sarakham
hi: महा सरखाम

en: Mahaica-Berbice
hi: महाइका-बार्बिक

en: Mahajanga
hi: महाजंगा

en: Mahdia
hi: माहदिया

en: Mahilioŭskaja voblasć
hi: महिलियॉउस्का वोब्लास्क

en: Mahārāshtra
hi: महाराष्ट्र

en: Mai-Ndombe
hi: माई-नदोम्बे

en: Maine
hi: मेन

en: Maine-et-Loire
hi: मेन-एट-लॉयर

en: Maio
hi: माओ

en: Majuro
hi: माजुरो

en: Majšperk
hi: माजस्पर्क

en: Makamba
hi: मैकाम्बा

en: Makedonska Kamenica
hi: माकेदोन्स्का कामेनिका

en: Makedonski Brod
hi: मेकडोंस्की ब्रोड

en: Makira-Ulawa
hi: मकीरा-उलावा

en: Makkah al Mukarramah
hi: मक्का अल मुकर्रमा

en: Makole
hi: मकोले

en: Makueni
hi: मकुएनी

en: Malaita
hi: मलैता

en: Malampa
hi: मलम्पा

en: Malange
hi: मलंगे

en: Malbousquet
hi: मालबोस्क्वेट

en: Maldonado
hi: मैल्डोनाडो

en: Male
hi: माले

en: Male Atoll
hi: माले एटोल

en: Mali
hi: माली

en: Maloelap
hi: मलोएलैप

en: Maluku
hi: मालुकु

en: Maluku Utara
hi: मालुकु उतरा

en: Mamou
hi: ममौ

en: Manabí
hi: मनाबी

en: Manafwa
hi: मनाफ्वा

en: Managua
hi: मानागुआ

en: Manatuto
hi: मनतुतो

en: Manawatū-Whanganui
hi: मनावातु-व्हांगानुई

en: Manche
hi: मांचे

en: Manchester
hi: मैनचेस्टर

en: Mandalay
hi: मांडले

en: Mandera
hi: मंडेरा

en: Mandiana
hi: मन्दिआना

en: Mandoul
hi: मन्दौल

en: Mangghystaū oblysy
hi: मंगघिस्टाउ ओब्लीसी

en: Mangochi
hi: मंगोचि

en: Mangrove Cay
hi: मैंग्रोव के

en: Manica
hi: मनिका

en: Manicaland
hi: मैनिकालैंड

en: Maniema
hi: मनिएमा

en: Manikganj
hi: मानिकगंज

en: Manipur
hi: मणिपुर

en: Manisa
hi: मनिसा

en: Manitoba
hi: मैनिटोबा

en: Mannar
hi: मन्नार

en: Mantova
hi: मंतोवा

en: Manufahi
hi: मेनुफाही

en: Manus
hi: मानुस

en: Manyara
hi: मन्यारा

en: Manzini
hi: मंज़िनी

en: Maputo
hi: मापुटो

en: Mara
hi: मारा

en: Maracha
hi: मराचा

en: Maradi
hi: मेराडी

en: Maramureș
hi: मेरामुरेज

en: Maranhão
hi: मारान्हाओ

en: Marche
hi: मार्श

en: Mardin
hi: मार्डिन

en: Margibi
hi: मार्गीबी

en: Maribor
hi: मेरिबोर

en: Marij Èl, Respublika
hi: मारिज इल, रिपब्लिका

en: Marijampolė
hi: मारिजाम्पोले

en: Marijampolės apskritis
hi: मेरिजमपोलस अप्सक्रिटिस

en: Marinduque
hi: मैरिंडुक

en: Maritime (Région)
hi: समुद्री (क्षेत्र)

en: Markazī
hi: मर्कज़ी

en: Markovci
hi: मार्कोविसी

en: Marlborough
hi: मार्लबोरो

en: Marne
hi: मार्न

en: Marowijne
hi: मरोविज्ने

en: Marrakech
hi: माराकेच

en: Marrakech-Safi
hi: माराकेच-सफ़ी

en: Marsa
hi: मार्सा

en: Marsabit
hi: मार्साबिट

en: Marsaskala
hi: मर्सस्कल

en: Marsaxlokk
hi: मर्सक्सलोक्क

en: Martinique
hi: मार्टीनिक

en: Mary
hi: मेरी

en: Maryland
hi: मैरीलैंड

en: María Trinidad Sánchez
hi: मारिया त्रिनिदाद सांचेज़

en: Masaka
hi: मसाका

en: Masallı
hi: मसल्लि

en: Masaya
hi: मोसाया

en: Masbate
hi: मस्बते

en: Mascara
hi: मस्कारा

en: Maseru
hi: मासेरु

en: Mashonaland Central
hi: मशोनलैंड मध्य

en: Mashonaland East
hi: मशोनलैंड पूर्व

en: Mashonaland West
hi: मशोनलैंड पश्चिम

en: Masindi
hi: मसिन्दि

en: Masqaţ
hi: मस्कट

en: Massa-Carrara
hi: मास्सा-कैरारा

en: Massachusetts
hi: मैसाचुसेट्स

en: Masvingo
hi: मास्विंगो

en: Matabeleland North
hi: माटाबेलेलैंड उत्तर

en: Matabeleland South
hi: माटाबेलेलैंड दक्षिण

en: Matagalpa
hi: मेटागल्पा

en: Matale
hi: मटाले

en: Matam
hi: मेटम

en: Matanzas
hi: मेटांज़ाज

en: Matara
hi: मतारा

en: Matera
hi: मटेरा

en: Mato Grosso
hi: माटो ग्रोसो

en: Mato Grosso do Sul
hi: माटो ग्रोसो दो सुल

en: Maule
hi: मौले

en: Mauren
hi: मौरेन

en: Mavrovo i Rostuše
hi: मावरोवो और रोस्टुसे

en: Mayabeque
hi: मायाबेक्यू

en: Mayaguana
hi: मायागयाना

en: Mayaro-Rio Claro
hi: मायरो-रियो क्लारो

en: Mayenne
hi: म्येन

en: Mayo
hi: मेयो

en: Mayo-Kebbi-Est
hi: मेयो-केबी-एस्ट

en: Mayo-Kebbi-Ouest
hi: मेयो-केबी-ऑएस्ट

en: Mayotte
hi: मैयट

en: Maysān
hi: मेसैन

en: Mayuge
hi: मयूगे

en: Mazowieckie
hi: माज़ोविकी

en: Mačvanski okrug
hi: माक्वांस्की ऑक्रग

en: Małopolskie
hi: मलोपोल्स्की

en: Maţrūḩ
hi: मातृह

en: Mažeikiai
hi: माज़ेइकियाई

en: Ma‘ān
hi: मान

en: Ma’rib
hi: मारिब

en: Mbale
hi: म्बले

en: Mbarara
hi: म्बरारा

en: Mbeya
hi: म्बेय

en: Mbomou
hi: मबोमौ

en: Mchinji
hi: म्चिंजि

en: Mdina
hi: म्दीना

en: Meath
hi: मथ

en: Mecklenburg-Vorpommern
hi: मैक्लेनबर्ग-वोर्पोमर्न

en: Medvode
hi: मेडवोड

en: Medway
hi: मेडवे

en: Meghālaya
hi: मेघालय

en: Mehedinți
hi: मेहेदिन्सी

en: Meherpur
hi: मेहरपुर

en: Mejit
hi: मेजित

en: Meknès
hi: मेकनेस

en: Melaka
hi: मेलाका

en: Melekeok
hi: मेलेक्योक

en: Melilla
hi: मेलिला

en: Mellieħa
hi: मेलिआका

en: Mendoza
hi: मेंडोज़ा

en: Meneng
hi: मेनेंग

en: Mengeš
hi: मेंगेस

en: Mersch
hi: मर्स्च

en: Mersin
hi: मेर्सीन

en: Merthyr Tydfil [Merthyr Tudful GB-MTU]
hi: मेरथिर टाइडफिल [मेरथिर टुडफुल जीबी-एमटीयू]

en: Merton
hi: मेर्टन

en: Meru
hi: मेरु

en: Messina
hi: मैसिना

en: Meta
hi: मेटा

en: Metlika
hi: मेटलिका

en: Meurthe-et-Moselle
hi: म्यूर्थ-ए-मोसेले

en: Meuse
hi: मीयूज

en: Međimurska županija
hi: मेडिमुर्स्का ज़ुपानिजा

en: Mežica
hi: मेज़िका

en: Miaoli
hi: मिआओली

en: Michigan
hi: मीचीगन

en: Michoacán de Ocampo
hi: मिचोआकेन डी ओकाम्पो

en: Micoud
hi: मिकौड

en: Mid and East Antrim
hi: मध्य और पूर्व एंट्रीम

en: Mid-Ulster
hi: मध्य-उल्स्टर

en: Middlesbrough
hi: मिडिल्सब्रा

en: Midelt
hi: मिडेल्ट

en: Midlands
hi: मिडलैंड्स

en: Midlothian
hi: मिडलोथिआन

en: Midtjylland
hi: मिड्टजिलैंड

en: Midway Islands
hi: मिडवे द्वीप समूह

en: Mie
hi: मिए

en: Migori
hi: मिगोरि

en: Miklavž na Dravskem polju
hi: मिक्लाव्ज़ और द्रव्स्केम पोल्जु

en: Mila
hi: मिला

en: Milano
hi: मिलानो

en: Mili
hi: मिली

en: Milne Bay
hi: मिल्ने बे

en: Milton Keynes
hi: मिल्टन कीन्स

en: Mimaropa (Region IV-B)
hi: मिमरोपा (क्षेत्र IV-B)

en: Minas Gerais
hi: मिनस गेरैस

en: Mindoro Occidental
hi: मिंडोरो ऑक्सिडेंटल

en: Mindoro Oriental
hi: मिंडोरो ओरिएंटल

en: Mingəçevir
hi: मिंगसेविर

en: Minnesota
hi: मिनेसोटा

en: Minskaja oblast'
hi: मिनस्काजा ओब्लास्ट

en: Miranda
hi: मिरांडा

en: Miren-Kostanjevica
hi: मिरेन-कोस्टानजेविका

en: Mirna
hi: मिरना

en: Mirna Peč
hi: मिर्ना पेक

en: Misamis Occidental
hi: मिसामिस ऑक्सिडेंटल

en: Misamis Oriental
hi: मिसामिस ओरिएंटल

en: Misiones
hi: मिसिओनेस

en: Miskolc
hi: मिस्कोल्क

en: Mislinja
hi: मिसलिंजा

en: Mississippi
hi: मिसिसिपी

en: Missouri
hi: मिसौरी

en: Mitooma
hi: मिटूमा

en: Mityana
hi: मित्यना

en: Miyagi
hi: मियागी

en: Miyazaki
hi: मियाज़ाकी

en: Mizoram
hi: मिजोरम

en: Mişrātah
hi: मिस्राटेह

en: Mladá Boleslav
hi: म्लाडा बोलेस्लाव

en: Modena
hi: मोडेना

en: Mogila
hi: मोगिला

en: Mohale's Hoek
hi: मोहाले होएक

en: Mohammadia
hi: मोहम्मदिया

en: Mohéli
hi: मोहेली

en: Mojkovac
hi: मोजकोवाक

en: Moka
hi: मोका

en: Mokhotlong
hi: मोखोतलोंग

en: Mokronog-Trebelno
hi: मोक्रोनोग-ट्रेबेलनो

en: Molise
hi: मोलिसे

en: Molėtai
hi: मोलेटाई

en: Mombasa
hi: मोम्बासा

en: Mon
hi: मोन

en: Monaco-Ville
hi: मोनाको-विले

en: Monagas
hi: मोनागास

en: Monaghan
hi: मोनाघन

en: Monaragala
hi: मोनरगल

en: Monastir
hi: मोनास्टिर

en: Mondol Kiri
hi: मोंडोल किरी

en: Moneghetti
hi: मोनेगेटी

en: Mongala
hi: मोंगला

en: Monggar
hi: मोंग्गर

en: Monmouthshire [Sir Fynwy GB-FYN]
hi: मॉनमाउथशायर [सर फिनवी जीबी-FYN]

en: Mono
hi: मोनो

en: Monseñor Nouel
hi: मोनसेनोर नूएल

en: Mont Buxton
hi: मोंट बक्सटन

en: Mont Fleuri
hi: मोंट फ़्ल्यूरी

en: Montagnes
hi: मॉन्टैग्नेस

en: Montana
hi: मोंटाना

en: Monte Cristi
hi: मोंटे क्रिस्टी

en: Monte Plata
hi: मोंटे प्लाटा

en: Monte-Carlo
hi: मोंटे-कार्लो

en: Montegiardino
hi: मोंटेगिआर्डिनो

en: Montevideo
hi: मोंटेवीडियो

en: Montserrado
hi: मोंटेसेराडो

en: Monza e Brianza
hi: मोंज़ा ई ब्रिंज़ा

en: Moore's Island
hi: मूर का द्वीप

en: Mopti
hi: मोप्ति

en: Moquegua
hi: मोकेगुआ

en: Moravički okrug
hi: मोराविकी ऑक्रग

en: Moravske Toplice
hi: मोरावस्के टॉपलाइस

en: Moravskoslezský kraj
hi: मोरावस्कोस्लेज़्स्की क्रज

en: Moravče
hi: मोरावसी

en: Moray
hi: मोरे

en: Morazán
hi: मोरज़ान

en: Morbihan
hi: मोरबीहान

en: Mordovija, Respublika
hi: मोर्दोविया, रिपब्लिका

en: Morelos
hi: मोरेलोस

en: Morobe
hi: मोरोबे

en: Morogoro
hi: मोरोगोरो

en: Morona Santiago
hi: मोरोना सैंटियागो

en: Moroto
hi: मॉरोटो

en: Moselle
hi: मोसेले

en: Mosfellsbær
hi: मॉसफ़ेल्स्बर

en: Moskovskaja oblast'
hi: मोस्कोवस्काजा ओब्लास्ट

en: Moskva
hi: मॉस्को

en: Most
hi: मोस्ट

en: Mosta
hi: मोस्टा

en: Mostaganem
hi: मोस्तगनेम

en: Mosteiros
hi: मोस्टेरॉस

en: Mouhoun
hi: मौहौन

en: Moulay Yacoub
hi: मौले याकूब

en: Moulins
hi: मौलिन्स

en: Moulvibazar
hi: मौल्विबाज़ार

en: Mountain Province
hi: पर्वतीय प्रांत

en: Moxico
hi: मोक्सिको

en: Moyen-Chari
hi: मोयेन-चरि

en: Moyen-Ogooué
hi: मोयेन-ऑगुए

en: Moyo
hi: मोयो

en: Mozirje
hi: मोजिर्जे

en: Mpigi
hi: म्पिगि

en: Mpumalanga
hi: म्पुमलंगा

en: Mqabba
hi: मक़ाबा

en: Msida
hi: मिसीडा

en: Mtarfa
hi: म्टार्फा

en: Mtskheta-Mtianeti
hi: म्टस्खेटा-म्तियाणेती

en: Mtwara
hi: म्त्वारा

en: Mubende
hi: मुबेंदे

en: Mubārak al Kabīr
hi: मुबारक अल कबीर

en: Muchinga
hi: मुचिंगा

en: Mudug
hi: मुदुग

en: Muhu
hi: मुहु

en: Mukdahan
hi: मुक्दहन

en: Mukono
hi: मुकोनो

en: Mulaku Atoll
hi: मुलकु एटोल

en: Mulanje
hi: मुलांजे

en: Mulgi
hi: मुल्गी

en: Mullaittivu
hi: मुल्लैत्तिवु

en: Munshiganj
hi: मुंशीगंज

en: Munster
hi: मुंस्टर

en: Munxar
hi: मुंक्सर

en: Muramvya
hi: मुरंव्या

en: Murang'a
hi: मुरंगा

en: Murcia
hi: मर्सिया

en: Mureș
hi: मुरेस

en: Murmanskaja oblast'
hi: मुरमांस्काया ओब्लास्ट

en: Murska Sobota
hi: मर्स्का सोबोटा

en: Murzuq
hi: मुर्ज़ुक़

en: Musandam
hi: मुसंदम

en: Mustvee
hi: मुस्तवी

en: Muta
hi: म्युटा

en: Muyinga
hi: मुयिंगा

en: Muğla
hi: मुगला

en: Muş
hi: मुस

en: Mwanza
hi: म्वान्जा

en: Mwaro
hi: म्वरो

en: Mykolaivska oblast
hi: मायकोलाइव्स्का ओब्लास्ट

en: Mymensingh
hi: मेमेन्सिंघ

en: Mzimba
hi: म्ज़िम्ब

en: Málaga
hi: मलागा

en: Märjamaa
hi: मरजामा

en: Mé-Zóchi
hi: मे-ज़ोची

en: Médenine
hi: मेडेनाइन

en: Médiouna
hi: मेदियोना

en: Médéa
hi: मेडिया

en: Ménaka
hi: मेनका

en: Mérida
hi: मेरिडा

en: Métropole de Lyon
hi: मेट्रोपोल दे ल्योन

en: México
hi: मेक्सिको

en: Møre og Romsdal
hi: मोरे ओग रोम्सडेल

en: Múlaþing
hi: मुलजिंग

en: Mýrdalshreppur
hi: मर्डलश्रेपुर

en: Mādabā
hi: मदाबा

en: Mārupes novads
hi: मारूपेस नोवाड्स

en: Māzandarān
hi: माज़ंदरान

en: Mělník
hi: मेलनिक

en: Mġarr
hi: म्गर्र

en: M’diq-Fnideq
hi: मदीक-फ़निडेक

en: Naama
hi: नामा

en: Nabeul
hi: नेब्यूल

en: Nabilatuk
hi: नबीलातुक

en: Nablus
hi: नब्लस

en: Nador
hi: नादोर

en: Nadroga and Navosa
hi: नाद्रोगा और नवोसा

en: Nadur
hi: नाडुर

en: Nafarroa*
hi: नफ़रोआ*

en: Nafarroako Foru Komunitatea*
hi: नफ़ारोको फ़ोरू कोमुनिटेटिया*

en: Naftalan
hi: नेफ्टालेन

en: Nagano
hi: नागानो

en: Nagasaki
hi: नागासाकी

en: Nagykanizsa
hi: नैगिकैनिज़्सा

en: Nahouri
hi: नहौरि

en: Nairobi City
hi: नैरोबी शहर

en: Naitasiri
hi: नैतासिरी

en: Najrān
hi: नजरान

en: Nakapiripirit
hi: नेकापिरिपिरिट

en: Nakaseke
hi: नाकासेके

en: Nakasongola
hi: नकासोंगोला

en: Nakhon Nayok
hi: नखोन नायोक

en: Nakhon Pathom
hi: नखोन पाथोम

en: Nakhon Phanom
hi: नखोन फनोम

en: Nakhon Ratchasima
hi: नैखोन रैचिस्मा

en: Nakhon Sawan
hi: नखोन सावन

en: Nakhon Si Thammarat
hi: नखोन सी थम्मारत

en: Naklo
hi: नेक्लो

en: Nakuru
hi: नाकुरू

en: Nam Định
hi: नाम दिन्ह

en: Namangan
hi: नमंगन

en: Namayingo
hi: नामयिंगो

en: Namdrik
hi: नामद्रिक

en: Namentenga
hi: नमेंतेंगा

en: Namibe
hi: नेमिबे

en: Namisindwa
hi: नमिसिंदवा

en: Namosi
hi: नमोसी

en: Nampho
hi: नम्फो

en: Nampula
hi: नेम्पुला

en: Namu
hi: नमु

en: Namur
hi: नामुर

en: Namutumba
hi: नामुतंबा

en: Nan
hi: नेन

en: Nana-Mambéré
hi: नाना-मम्बेरे

en: Nandi
hi: नन्दी

en: Nangarhār
hi: नांगरहार

en: Nantou
hi: नान्तो

en: Nanumaga
hi: नानुमागा

en: Nanumea
hi: ननुमेअ

en: Naogaon
hi: नौगांव

en: Napak
hi: नेपक

en: Napo
hi: नेपो

en: Napoli
hi: नपोली

en: Nara
hi: नारा

en: Narail
hi: नरैल

en: Narathiwat
hi: नराथिवट

en: Narayanganj
hi: नारायणगंज

en: Nariño
hi: नारीनो

en: Narok
hi: नारोक

en: Narsingdi
hi: नर्सिंग्दि

en: Narva
hi: नार्वा

en: Narva-Jõesuu
hi: नरवा-जोएसु

en: Naryn
hi: नरीन

en: Nasarawa
hi: नसारावा

en: Naso Tjër Di
hi: नासो तजेर दी

en: National Capital District (Port Moresby)
hi: राष्ट्रीय राजधानी जिला (पोर्ट मोरेस्बी)

en: National Capital Region
hi: राष्ट्रीय राजधानी क्षेत्र

en: Natore
hi: नैतोर

en: Navassa Island
hi: नवासा द्वीप

en: Navoiy
hi: नैवोई

en: Naxxar
hi: नक्सर

en: Naxçıvan
hi: नक्सकिवान

en: Nay Pyi Taw
hi: नाय प्यी ताव

en: Nayala
hi: नायला

en: Nayarit
hi: नायरिट

en: Nazarje
hi: नज़रजे

en: Neamț
hi: नीम्ट

en: Neath Port Talbot [Castell-nedd Port Talbot GB-CTL]
hi: नेथ पोर्ट टैलबोट [कास्टेल-नेड पोर्ट टैलबोट जीबी-सीटीएल]

en: Nebbi
hi: नेब्बि

en: Nebraska
hi: नेब्रास्का

en: Neftçala
hi: नेफ्त्कला

en: Negeri Sembilan
hi: नेगेरी सेम्बिलन

en: Negotino
hi: नेगोतिनो

en: Negros Occidental
hi: नीग्रोस ऑक्सिडेंटल

en: Negros Oriental
hi: नीग्रोस ओरिएंटल

en: Nei Mongol Zizhiqu
hi: नै मंगोल ज़िज़हिकु

en: Nelson
hi: नेल्सन

en: Neneckij avtonomnyj okrug
hi: नेकेकिज एव्टोनोम्नीज ऑक्रग

en: Neno
hi: नीनो

en: Neringa
hi: नेरिंगा

en: Netrakona
hi: नेत्राकोना

en: Neuchâtel
hi: न्युचाटेल

en: Neuquén
hi: न्यूक्वेन

en: Nevada
hi: नेवादा

en: Nevis
hi: नेविस

en: Nevşehir
hi: नेवशेर

en: New Brunswick
hi: न्यू ब्रुन्सविक

en: New Hampshire
hi: न्यू हैम्पशायर

en: New Ireland
hi: न्यू आयरलैंड

en: New Jersey
hi: न्यू जर्सी

en: New Mexico
hi: न्यू मैक्सिको

en: New Providence
hi: नया प्रोविडेंस

en: New South Wales
hi: न्यू साउथ वेल्स

en: New Taipei
hi: नई ताइपे

en: New York
hi: न्यूयॉर्क

en: Newcastle upon Tyne
hi: न्यूकैसल अपॉन टाइन

en: Newfoundland and Labrador
hi: न्यूफाउंडलैंड और लैब्राडोर

en: Newham
hi: न्यूहैम

en: Newport [Casnewydd GB-CNW]
hi: न्यूपोर्ट [कैसन्यूयड जीबी-सीएनडब्ल्यू]

en: Newry, Mourne and Down
hi: न्यूरी, मोर्ने और डाउन

en: Ngaraard
hi: न्गारार्द

en: Ngarchelong
hi: न्गार्चेलौंग

en: Ngardmau
hi: न्गार्डमाउ

en: Ngatpang
hi: न्गैटपैंग

en: Ngchesar
hi: न्ग्शेसर

en: Ngeremlengui
hi: गेरेम्लेंगुइ

en: Nghệ An
hi: नघू एन

en: Ngiwal
hi: न्गिवल

en: Ngora
hi: नगोरा

en: Ngounié
hi: गाउनी

en: Ngozi
hi: न्गोज़ि

en: Ngäbe-Buglé
hi: नगाबे-बुग्ले

en: Niamey
hi: नियामे

en: Niari
hi: निआरी

en: Niassa
hi: नियासा

en: Nibok
hi: निबोक

en: Nickerie
hi: निक्केरी

en: Nidwalden
hi: निडवाल्डेन

en: Niedersachsen
hi: नियडर्साशन

en: Niederösterreich
hi: नीडेरोस्टेरिच

en: Niger
hi: नाइजर

en: Niigata
hi: निगाटा

en: Nikšić
hi: निकसिक

en: Nilphamari
hi: निल्फामेरी

en: Nimba
hi: निम्बा

en: Ningxia Huizu Zizhiqu
hi: निंगसिआ हुज़ू ज़िज़हिकु

en: Ninh Bình
hi: निन्ह बिन्ह

en: Ninh Thuận
hi: निन्ह थुएन

en: Nippes
hi: निप्प्स

en: Nisporeni
hi: निस्पोरेनी

en: Nitriansky kraj
hi: नाइट्रियनस्की क्रज

en: Niuas
hi: निउअस

en: Niutao
hi: न्युताओ

en: Nizhegorodskaya oblast'
hi: निज़ेगोरोडस्काया ओब्लास्ट'

en: Nièvre
hi: नीवरे

en: Niğde
hi: निगडे

en: Nišavski okrug
hi: निसावस्की ऑक्रग

en: Njombe
hi: जोम्बे

en: Nkhata Bay
hi: नखाता खाड़ी

en: Nkhotakota
hi: न्खोटाकोटा

en: Noakhali
hi: नोआखाली

en: Nong Bua Lam Phu
hi: नोंग बुआ लाम फु

en: Nong Khai
hi: नोंग खाई

en: Nonthaburi
hi: नॉनथबुरी

en: Noord-Brabant
hi: नूर्ड-ब्रेबैंट

en: Noord-Holland
hi: नूर्ड-हॉलैंड

en: Nord
hi: नॉर्ड

en: Nord-Est
hi: नोर्द-एस्त

en: Nord-Kivu
hi: नॉर्ड-किवु

en: Nord-Ouest
hi: नोर्ड-ऑएस्ट

en: Nord-Ubangi
hi: नॉर्ड-उबांगी

en: Nordjylland
hi: नॉर्दजीलैंड

en: Nordland
hi: नोर्डलैंड

en: Nordrhein-Westfalen
hi: नॉर्डराएन-वेस्टफॉलेन

en: Norfolk
hi: नोरफोक

en: Normandie
hi: नोर्मंडी

en: Norrbottens län [SE-25]
hi: नॉरबॉटेंस लान [SE-25]

en: Norte
hi: नॉर्टे

en: Norte de Santander
hi: नोर्टे डे सेंटेंडर

en: North
hi: उत्तर

en: North Abaco
hi: उत्तर अबाको

en: North Andros
hi: उत्तर एंड्रोस

en: North Ari Atoll
hi: उत्तर एरी एटोल

en: North Ayrshire
hi: उत्तर आयरशायर

en: North Bank
hi: नॉर्थ बैंक

en: North Carolina
hi: उत्तरी केरोलिना

en: North Central Province
hi: उत्तर मध्य प्रांत

en: North Dakota
hi: उत्तरी डकोटा

en: North Darfur
hi: उत्तर दारफुर

en: North East
hi: उत्तर पूर्व

en: North East Lincolnshire
hi: उत्तर पूर्व लिंकनशायर

en: North Eleuthera
hi: उत्तर एलुथेरा

en: North Gaza
hi: उत्तरी गाजा

en: North Huvadhu Atoll
hi: उत्तर हुवाधु एटोल

en: North Kordofan
hi: उत्तर कोर्डोफन

en: North Lanarkshire
hi: उत्तर लनार्कशायर

en: North Lincolnshire
hi: उत्तर लिंकनशायर

en: North Maalhosmadulu
hi: उत्तर माल्होसमादुलु

en: North Miladhunmadulu
hi: उत्तर मिलाधुनमादुलु

en: North Nilandhe Atoll
hi: उत्तरी निलान्धे एटोल

en: North Northamptonshire
hi: उत्तर नॉर्थहेम्पटनशायर

en: North Somerset
hi: उत्तर समरसेट

en: North Thiladhunmathi
hi: उत्तर थिलाधुनमथि

en: North Tyneside
hi: उत्तर टाइनसाइड

en: North West
hi: उत्तर पश्चिम

en: North Western
hi: उत्तर पश्चिमी

en: North Western Province
hi: उत्तर पश्चिमी प्रांत

en: North Yorkshire
hi: उत्तर यॉर्कशायर

en: North-West
hi: उत्तर-पश्चिम

en: North-Western
hi: उत्तरी-पश्चिमी

en: Northern
hi: उत्तरी

en: Northern Bahr el Ghazal
hi: उत्तरी बह्र अल ग़ज़ल

en: Northern Cape
hi: उत्तरी केप

en: Northern Ireland
hi: उत्तरी आयरलैंड

en: Northern Mariana Islands
hi: उत्तरी मरीयाना द्वीप समूह

en: Northern Mindanao (Region X)
hi: उत्तरी मिंडानाओ (क्षेत्र X)

en: Northern Province
hi: उत्तरी प्रांत

en: Northern Region
hi: उत्तरी क्षेत्र

en: Northern Samar
hi: उत्तरी समर

en: Northern Territory
hi: उत्तरी क्षेत्र

en: Northland
hi: नॉर्थलैंड

en: Northumberland
hi: नॉर्थअम्बरलैंड

en: Northwest Territories
hi: उत्तर पश्चिमी प्रदेश

en: Norðurland eystra
hi: नोरुरलैंड आइस्ट्रा

en: Norðurland vestra
hi: नोरुरलैंड वेस्ट्रा

en: Norðurþing
hi: नॉरडुरिंग

en: Nottingham
hi: नॉटिंघम

en: Nottinghamshire
hi: नॉटिंघमशायर

en: Nouaceur
hi: नौसेउर

en: Nouakchott Nord
hi: नौआकशॉट नॉर्ड

en: Nouakchott Ouest
hi: नौआकचोट औएस्ट

en: Nouakchott Sud
hi: नौआकचोट सूद

en: Noumbiel
hi: नौम्बिएल

en: Nouvelle-Aquitaine
hi: नोवेल-एक्विटेन

en: Nouvelle-Calédonie
hi: नोवेल-कैलेडोनी

en: Nova Gorica
hi: नोवा गोरिका

en: Nova Scotia
hi: नोवा स्कोटिया

en: Novaci
hi: नोवासि

en: Novara
hi: नोवारा

en: Novgorodskaja oblast'
hi: नोवगोरोडस्काजा ओब्लास्ट'

en: Novo Mesto
hi: नोवो मेस्टो

en: Novo Selo
hi: नोवो सेलो

en: Novosibirskaja oblast'
hi: नोवोसिबिर्स्का ओब्लास्ट'

en: Nový Jičín
hi: नोवी जिसिन

en: Nsanje
hi: न्सांजे

en: Ntcheu
hi: न्त्शेउ

en: Ntchisi
hi: न्त्शीसी

en: Ntoroko
hi: न्टोरोको

en: Ntungamo
hi: न्तुंगमो

en: Nueva Ecija
hi: नुएवा एसिजा

en: Nueva Esparta
hi: नुएवा एस्पार्टा

en: Nueva Segovia
hi: नुएवा सेगोविया

en: Nueva Vizcaya
hi: नुएवा विजकाया

en: Nuevo León
hi: नुएवो लियोन

en: Nugaal
hi: नुगाल

en: Nui
hi: नुई

en: Nukufetau
hi: नुकुफेतौ

en: Nukulaelae
hi: नुकुलेले

en: Nunavut
hi: नुनावुत

en: Nuoro
hi: नूरो

en: Nusa Tenggara
hi: नुसा तेंगारा

en: Nusa Tenggara Barat
hi: नुसा तेंगारा बारात

en: Nusa Tenggara Timur
hi: नुसा तेंगारा तिमुर

en: Nuwara Eliya
hi: नुवारा एलिया

en: Nwoya
hi: न्वोया

en: Nyamira
hi: न्यामिरा

en: Nyandarua
hi: न्यांदरुआ

en: Nyanga
hi: न्यान्गा

en: Nyeri
hi: न्येरी

en: Nymburk
hi: निम्बर्क

en: Nyíregyháza
hi: न्यिरेगीहाज़ा

en: Nzérékoré
hi: न्ज़ेरेकोरे

en: Náchod
hi: नाचोद

en: Nógrád
hi: नोग्राड

en: Nótio Aigaío
hi: नोटियो आइगाइओ

en: Nõo
hi: नो

en: Nāgāland
hi: नगालैंड

en: Nālūt
hi: नालूट

en: Nīmrōz
hi: निम्रोज़

en: Nīnawá
hi: निनावा

en: Nūristān
hi: नूरिस्तान

en: Oaxaca
hi: ओक्साका

en: Oberösterreich
hi: ओबेरोस्टेरिच

en: Obock
hi: ऑबोक्क

en: Obongi
hi: ओबोंगी

en: Obwalden
hi: ऑब्वाल्डेन

en: Occitanie
hi: ओसीटानी

en: Ocnița
hi: ओक्निसा

en: Ocotepeque
hi: ऑकोतेपेक़ुए

en: Odeska oblast
hi: ओडेस्का ओब्लास्ट

en: Odisha
hi: ओडिशा

en: Odranci
hi: ओड्रांसी

en: Oekusi-Ambenu
hi: ओकुसी-अम्बेनु

en: Offaly
hi: ऑफली

en: Ogooué-Ivindo
hi: ऑगूउए-इविन्दो

en: Ogooué-Lolo
hi: अगूए-लोलो

en: Ogooué-Maritime
hi: ओगौए-समुद्री

en: Ogres novads
hi: ओग्रेस नोवाड्स

en: Ogun
hi: ऑगुन

en: Ohangwena
hi: ओहांग्वेना

en: Ohio
hi: ओहियो

en: Ohrid
hi: ओहरिड

en: Oio
hi: ऑइओ

en: Oise
hi: ओसे

en: Oita
hi: ओइटा

en: Okayama
hi: ओकायामा

en: Okinawa
hi: ओकिनावा

en: Oklahoma
hi: ओकलाहोमा

en: Olaines novads
hi: ओलेनेस नोवाड्स

en: Olancho
hi: ऑलंचो

en: Oldham
hi: ओल्डम

en: Olomouc
hi: ऑलोमौक

en: Olomoucký kraj
hi: ओलोमोकी क्रज

en: Olt
hi: ओल्ट

en: Omaheke
hi: ओमाहेके

en: Ombella-Mpoko
hi: ओम्बेला-म्पोको

en: Omoro
hi: ओमोरो

en: Omskaja oblast'
hi: ओम्स्काया ओब्लास्ट'

en: Omusati
hi: ओमुसति

en: Ondo
hi: ओन्डो

en: Ontario
hi: ओंटारियो

en: Oost-Vlaanderen
hi: ओस्ट-व्लांडेरेन

en: Opava
hi: ओपावा

en: Oplotnica
hi: ओप्लोट्निका

en: Opolskie
hi: ऑपॉल्स्की

en: Oran
hi: ओरान

en: Orange Walk
hi: ऑरेंज वॉक

en: Ordino
hi: ओर्डिनो

en: Ordu
hi: ऑर्दु

en: Ordubad
hi: ओर्दूबाद

en: Oregon
hi: ओरेगन

en: Orellana
hi: ओरेलेना

en: Orenburgskaja oblast'
hi: ऑरेनबर्गस्काजा ओब्लास्ट'

en: Orhei
hi: ऑर्हेइ

en: Orhon
hi: ऑर्होन

en: Oristano
hi: ओरिस्तानो

en: Orkney Islands
hi: ओर्कनेय द्वीप

en: Orlovskaja oblast'
hi: ओर्लोव्स्काजा ओब्लास्ट'

en: Ormož
hi: ओर्मोज

en: Orne
hi: ओर्ने

en: Oromia
hi: ओरोमिया

en: Oruro
hi: ऑरुरो

en: Osaka
hi: ओसाका

en: Osh
hi: ओश

en: Oshana
hi: ओशाना

en: Oshikoto
hi: ओशिकोटो

en: Osilnica
hi: ओसिल्निका

en: Osječko-baranjska županija
hi: ओसजेको-बारंजस्का ज़ुपानिजा

en: Oslo
hi: ओस्लो

en: Osmaniye
hi: ओस्मानिए

en: Ostrava-město
hi: ओस्ट्रावा-मेस्टो

en: Osun
hi: ऑसुन

en: Otago
hi: ओटागो

en: Otdar Mean Chey
hi: ओत्दर मीन चे

en: Otepää
hi: ओटेपा

en: Oti
hi: ओटी

en: Otjozondjupa
hi: ऑत्जोज़ोंद्ज्यूपा

en: Otuke
hi: ओटुके

en: Ouaddaï
hi: उवाद्देइ

en: Ouaka
hi: ओआका

en: Ouargla
hi: औरगला

en: Ouarzazate
hi: उआरज़ज़ाते

en: Oubritenga
hi: ओब्रितेंगा

en: Oudalan
hi: औडालान

en: Oudômxai
hi: ऑडोम्क्साइ

en: Oued Ed-Dahab (EH)
hi: औएद एड-दहाब (ईएच)

en: Ouest
hi: ऑएस्ट

en: Ouezzane
hi: ऊएज़्ज़ेन

en: Ouham
hi: ऑउहम

en: Ouham-Pendé
hi: ऑउहम-पेंदे

en: Oujda-Angad
hi: औजड़ा-अंगद

en: Ouled Djellal
hi: औलेद जेलल

en: Oum el Bouaghi
hi: ओउम एल बौघी

en: Ourense [Orense]
hi: ओरेन्से [ओरेन्से]

en: Ouémé
hi: औएमे

en: Overijssel
hi: ओवरिज्सेल

en: Oxfordshire
hi: ऑक्सफोर्डशायर

en: Oyam
hi: ऑयम

en: Oyo
hi: ऑयो

en: Ozama
hi: ओज़ामा

en: Oğuz
hi: ओगुज़

en: P'yǒngan-bukto
hi: प्योंगन-बक्तो

en: P'yǒngan-namdo
hi: प्योंगन-नामदो

en: P'yǒngyang
hi: प्योंगयांग

en: Pabna
hi: पाब्ना

en: Pader
hi: पेडर

en: Padova
hi: पाडोवा

en: Pagėgiai
hi: पगेगियाई

en: Pahang
hi: पहांग

en: Paide
hi: पैडे

en: Pailin
hi: पैलिन

en: Pakruojis
hi: पक्रूओजिस

en: Paktiyā
hi: पक्तिया

en: Paktīkā
hi: पक्तिका

en: Pakwach
hi: पकवाच

en: Palangos miestas
hi: पलांगोस मिएस्टास

en: Palauli
hi: पलौलि

en: Palawan
hi: पालावान

en: Palencia
hi: पलेंसिया

en: Palermo
hi: पलेर्मो

en: Pallisa
hi: पलीसा

en: Palmyra Atoll
hi: पलमायरा एटोल

en: Pampanga
hi: पाम्पंगा

en: Pamplemousses
hi: पैंप्लेमोसेज

en: Panamá
hi: पनामा

en: Panamá Oeste
hi: पनामा ओस्टे

en: Panchagarh
hi: पंचगढ़

en: Pando
hi: पैंडो

en: Panevėžio apskritis
hi: पनेवेज़ियो अप्सक्रिटिस

en: Panevėžio miestas
hi: पनेवेज़ियो मिएस्टास

en: Panevėžys
hi: पनेवेज़िस

en: Pangasinan
hi: पंगासिनन

en: Panjshayr
hi: पंजशीर

en: Paola
hi: पाओला

en: Papua
hi: पापुआ

en: Papua Barat
hi: पापुआ बारात

en: Papua Barat Daya
hi: पापुआ बारात दया

en: Papua Pengunungan
hi: पापुआ पेंगुनुंगन

en: Papua Selatan
hi: पापुआ सेलाटन

en: Papua Tengah
hi: पापुआ तेंगाह

en: Para
hi: पैरा

en: Paraguarí
hi: परागुअरि

en: Paramaribo
hi: पारामरिबो

en: Paraná
hi: पराना

en: Paraíba
hi: पैराइबा

en: Pardubice
hi: पारडुबिस

en: Pardubický kraj
hi: पार्डुबिकी क्रज

en: Paris
hi: पेरिस

en: Parma
hi: पर्मा

en: Paro
hi: पारो

en: Parwān
hi: परवान

en: Pará
hi: पैरा

en: Pas-de-Calais
hi: पास-डे-कलैस

en: Pasco
hi: पास्को

en: Passoré
hi: पैसोरे

en: Pastaza
hi: पेस्टाज़ा

en: Pasvalys
hi: पसवालय

en: Pathum Thani
hi: पथुम थानी

en: Pattani
hi: पट्टानी

en: Patuakhali
hi: पटुआखली

en: Paul
hi: पॉल

en: Pavia
hi: पाविया

en: Pavlodar oblysy
hi: पावलोडर ओब्लोसी

en: Pays-de-la-Loire
hi: पेज़-डे-ला-लॉयर

en: Paysandú
hi: पेसंदु

en: Pazardzhik
hi: पज़ार्डज़िक

en: Pedernales
hi: पेडेर्नलस

en: Pehčevo
hi: पेहचेवो

en: Peipsiääre
hi: पेप्सिआरे

en: Peleliu
hi: पेलेलिउ

en: Pelhřimov
hi: पेल्हिरिमोव

en: Pelopónnisos
hi: पेलोपोनिसोस

en: Pema Gatshel
hi: पेमा गत्शेल

en: Pemba North
hi: पेम्बा उत्तर

en: Pemba South
hi: पेम्बा दक्षिण

en: Pembroke
hi: पेमब्रोक

en: Pembrokeshire [Sir Benfro GB-BNF]
hi: पेम्ब्रोकशायर [सर बेनफ्रो जीबी-बीएनएफ]

en: Penal-Debe
hi: पेनल-डेबे

en: Penghu
hi: पेंघु

en: Pennsylvania
hi: पेंसिल्वेनिया

en: Penzenskaja oblast'
hi: पेंज़ेंस्काया ओब्लास्ट'

en: Perak
hi: पेराक

en: Peravia
hi: पेराविया

en: Perlis
hi: पर्लिस

en: Permskij kraj
hi: पर्मस्किज क्रज

en: Pernambuco
hi: पेरनाम्बुको

en: Pernik
hi: पेर्निक

en: Perth and Kinross
hi: पर्थ और किनरॉस

en: Perugia
hi: पेरूग्या

en: Pesaro e Urbino
hi: पेसारो ई अर्बिनो

en: Pescara
hi: पिस्कारा

en: Pesnica
hi: पेस्निका

en: Pest
hi: पेस्त

en: Peterborough
hi: पीटरबरो

en: Petnjica
hi: पेट्नजिका

en: Petrovec
hi: पेत्रोवेक

en: Petén
hi: पेटेन

en: Pećki okrug
hi: पेक्की ऑक्रग

en: Phalombe
hi: फलोम्बे

en: Phangnga
hi: फंगंगा

en: Phatthalung
hi: फैथेलुंग

en: Phatthaya
hi: फत्थया

en: Phayao
hi: फायो

en: Phetchabun
hi: फेत्चबुन

en: Phetchaburi
hi: फ़ेटचाबुरी

en: Phichit
hi: फिचित

en: Phitsanulok
hi: फिट्सनुलोक

en: Phnom Penh
hi: नोम पेन्ह

en: Phoenix Islands
hi: फ़ीनिक्स द्वीप समूह

en: Phra Nakhon Si Ayutthaya
hi: फ्रा नखोन सी अयुथया

en: Phrae
hi: फ्रे

en: Phuket
hi: फुकेत

en: Phôngsali
hi: फोंगसाली

en: Phú Thọ
hi: फु-थो

en: Phú Yên
hi: फु येन

en: Piacenza
hi: पियासेंज़ा

en: Piauí
hi: पिआवी

en: Pichincha
hi: पिचिंचा

en: Piemonte
hi: पिमोंटे

en: Pietà
hi: पिटा

en: Pinar del Río
hi: पिनार डेल रियो

en: Pingtung
hi: पिंगडूंग

en: Piran
hi: पिरान

en: Pirkanmaa
hi: पिरकनमा

en: Pirojpur
hi: पिरोजपुर

en: Pirotski okrug
hi: पिरोत्स्की ऑक्रग

en: Pisa
hi: पीसा

en: Pistoia
hi: पिस्टोइया

en: Pita
hi: पिटा

en: Piura
hi: प्यूरा

en: Pivka
hi: पिवका

en: Plaines Wilhems
hi: प्लेन्स विल्हेम्स

en: Plaisance
hi: प्लैसांस

en: Planken
hi: प्लंकेन

en: Plasnica
hi: प्लस्निका

en: Plateau
hi: पठार

en: Plateau-Central
hi: पठार-मध्य

en: Plateaux
hi: प्लैटोक्स

en: Plav
hi: प्लाव

en: Pleven
hi: प्लेवेन

en: Pljevlja
hi: प्लजेवल्जा

en: Plovdiv
hi: प्लोवदिव

en: Plungė
hi: प्लुन्गे

en: Plužine
hi: प्लसीन

en: Plymouth
hi: प्लाईमाउथ

en: Plzeň-jih
hi: प्लज़ेन-जिह

en: Plzeň-město
hi: प्लज़ेन-मेस्टो

en: Plzeň-sever
hi: प्लज़ेन-सेवर

en: Plzeňský kraj
hi: प्लज़ेंस्की क्रज

en: Podgorica
hi: पॉडगोरिका

en: Podkarpackie
hi: पॉडकारपैकी

en: Podlaskie
hi: पोड्लास्की

en: Podlehnik
hi: पोडलेहनिक

en: Podunavski okrug
hi: पोडुनावस्की ऑक्रग

en: Podvelka
hi: पोडवेल्का

en: Podčetrtek
hi: पोडकेटरटेक

en: Pohjanmaa
hi: पोह्जनमा

en: Pohjois-Karjala
hi: पोहजोइस-करजला

en: Pohjois-Pohjanmaa
hi: पोहजोइस-पोहजन्मा

en: Pohjois-Savo
hi: पोहजोइस-सावो

en: Pohnpei
hi: पोह्न्पेइ

en: Point Fortin
hi: प्वाइंट फोर्टिन

en: Pointe Larue
hi: पोइंटे लारू

en: Pointe-Noire
hi: पोइंटे-नोयर

en: Poljčane
hi: पोलजकेन

en: Polonnaruwa
hi: पोलोन्नारुवा

en: Poltavska oblast
hi: पोल्टावस्का ओब्लास्ट

en: Polynésie française
hi: पोलिनेसी फ़्रैन्चाइज़

en: Polzela
hi: पोल्ज़ेला

en: Pomeroon-Supenaam
hi: पोमेरून-सुपेनाम

en: Pomoravski okrug
hi: पोमोरावस्की ऑक्रग

en: Pomorskie
hi: पोमोर्स्की

en: Poni
hi: पोनि

en: Pontevedra [Pontevedra]
hi: पोंटेवेद्रा [पोंटेवेद्रा]

en: Pool
hi: पूल

en: Pordenone
hi: पोरडेनोन

en: Port Glaud
hi: पोर्ट ग्लौड

en: Port Louis
hi: पोर्ट लुइस

en: Port of Spain
hi: पोर्ट ऑफ स्पेन

en: Port-Hercule
hi: पोर्ट-हरक्यूल

en: Portalegre
hi: पोर्टलेग्रे

en: Portland
hi: पोर्टलैंड

en: Porto
hi: पोर्टो

en: Porto Novo
hi: पोर्टो नोवो

en: Portsmouth
hi: पोर्ट्समाउथ

en: Portuguesa
hi: पुर्तगाली

en: Postojna
hi: पोस्टोज्ना

en: Potaro-Siparuni
hi: पोतरो-सिपारुनि

en: Potenza
hi: पोटेंज़ा

en: Potosí
hi: पोटोसी

en: Pousaat
hi: पौसाट

en: Powys
hi: पोव्य्स

en: Požeško-slavonska županija
hi: पोज़ेस्को-स्लावोंस्का जुपानिजा

en: Prachatice
hi: प्राचाटाइस

en: Prachin Buri
hi: प्राचीन बुरी

en: Prachuap Khiri Khan
hi: प्राचुअप खीरी खान

en: Praha, Hlavní město
hi: प्राहा, ह्लावनी मेस्टो

en: Praha-východ
hi: प्राहा-विचोद

en: Praha-západ
hi: प्राहा-ज़ापद

en: Prahova
hi: प्रेहोवा

en: Praia
hi: परैया

en: Prato
hi: प्राटो

en: Preah Sihanouk
hi: प्रीह सिहानोक

en: Preah Vihear
hi: प्रीह विहार

en: Prebold
hi: प्रीबोल्ड

en: Preddvor
hi: प्रेडड्वोर

en: Preiļu novads
hi: प्रीइउ नोवाड्स

en: Presidente Hayes
hi: प्रेसिडेंट हेस

en: Prevalje
hi: प्रवालजे

en: Prey Veaeng
hi: प्री वेएंग

en: Prešovský kraj
hi: प्रेस्कोव्स्की क्रज

en: Prienai
hi: प्रीनै

en: Prilep
hi: प्रिलेप

en: Primorskij kraj
hi: प्राइमोर्स्किज क्रज

en: Primorsko-goranska županija
hi: प्रिमोर्स्को-गोरांस्का ज़ुपानिजा

en: Prince Edward Island
hi: प्रिंस एडवर्ड द्वीप

en: Princes Town
hi: प्रिंसेस टाउन

en: Prizrenski okrug
hi: प्रिज़्रेन्स्की ऑक्रग

en: Probištip
hi: प्रोबिस्तिप

en: Prostějov
hi: प्रोस्टेजोव

en: Provence-Alpes-Côte-d’Azur
hi: प्रोवेंस-आल्प्स-कोटे-डी'अज़ूर

en: Príncipe
hi: प्रिंसिपे

en: Pskovskaja oblast'
hi: पस्कोव्स्काया ओब्लास्ट'

en: Ptuj
hi: प्तज

en: Puconci
hi: पुकोनसी

en: Puducherry
hi: पुदुचेरी

en: Puebla
hi: प्यूब्ला

en: Puerto Plata
hi: प्यूर्टो प्लाटा

en: Puerto Rico
hi: प्यूर्टो रिको

en: Puglia
hi: पुगलिया

en: Pulau Pinang
hi: पुलाऊ पिनांग

en: Punakha
hi: पुनाखा

en: Punjab
hi: पंजाब

en: Puno
hi: पुनो

en: Puntarenas
hi: पंटारेनस

en: Puttalam
hi: पट्टालम

en: Putumayo
hi: पुतुमायो

en: Puy-de-Dôme
hi: पुय-डे-डोमे

en: Pyrénées-Atlantiques
hi: पाइरेनीस-अटलांटिक्स

en: Pyrénées-Orientales
hi: पाइरेनीज़-ओरिएंटेल्स

en: Päijät-Häme
hi: पाइज़त-हमे

en: Pärnu
hi: पर्नू

en: Pärnumaa
hi: परनुमा

en: Pécs
hi: पेक्स

en: Pénama
hi: पेनामा

en: Písek
hi: पिसेक

en: Põhja-Pärnumaa
hi: पुहजा-परनुमा

en: Põhja-Sakala
hi: पूहजा-सकला

en: Põltsamaa
hi: पोल्त्समा

en: Põlva
hi: पोल्वा

en: Põlvamaa
hi: पोल्वमा

en: Pčinjski okrug
hi: पिन्जस्की ऑक्रग

en: Přerov
hi: प्रीरोव

en: Příbram
hi: प्रीब्रम

en: Qacha's Nek
hi: कचस नेक

en: Qala
hi: काला

en: Qalqilya
hi: क़ल्किल्या

en: Qashqadaryo
hi: क़ाश्क़ाडार्यो

en: Qax
hi: क़क्स

en: Qazax
hi: क़ज़क्स

en: Qazvīn
hi: क़ज़वीन

en: Qeqqata Kommunia
hi: क्यूक्काटा कोमुनिया

en: Qinghai Sheng
hi: किंघाई शेंग

en: Qinā
hi: क़िना

en: Qobustan
hi: क़ोबुस्तन

en: Qom
hi: कोम

en: Qoraqalpog‘iston Respublikasi
hi: कोराकालपोगिस्टन प्रतिनिधि

en: Qormi
hi: क़ोर्मि

en: Qrendi
hi: क़्रेंडी

en: Quba
hi: क़ुबा

en: Qubadlı
hi: कुबादली

en: Quebec
hi: क्यूबेक

en: Queensland
hi: क्वींसलैंड

en: Querétaro
hi: क्वेरेटारो

en: Quetzaltenango
hi: क़ुएत्ज़ल्तेनंगो

en: Quezon
hi: क्वेज़ोन

en: Quiché
hi: क्वीचे

en: Quinara
hi: क्विनारा

en: Quindío
hi: क्विंडियो

en: Quintana Roo
hi: क्विंटाना रू

en: Quirino
hi: क़िरिनो

en: Qusar
hi: कुसर

en: Quthing
hi: कुथिंग

en: Quảng Bình
hi: क्वांग बिन्ह

en: Quảng Nam
hi: क्वांग नाम

en: Quảng Ngãi
hi: क्वांग नगाई

en: Quảng Ninh
hi: क्वांग निन्ह

en: Quảng Trị
hi: क्वांग त्रि

en: Qəbələ
hi: गबाला

en: Ra
hi: रा

en: Raasiku
hi: रसिकु

en: Rabat
hi: रबात

en: Rabat Gozo
hi: रबात गोज़ो

en: Rabat Malta
hi: रबात माल्टा

en: Rabat-Salé-Kénitra
hi: रबात-साले-केनित्रा

en: Rach'a-Lechkhumi-Kvemo Svaneti
hi: राचा-लेचखुमी-क्वेमो स्वनेती

en: Radenci
hi: राडेंसी

en: Radeče
hi: राडेसी

en: Radlje ob Dravi
hi: रैडलजे ओब द्रवि

en: Radoviš
hi: रैडोविस

en: Radovljica
hi: राडोव्लजिका

en: Radviliškis
hi: रैडविलीस्किस

en: Rae
hi: राय

en: Rafah
hi: रफ़ा

en: Ragged Island
hi: रैगड द्वीप

en: Ragusa
hi: रागुसा

en: Rajbari
hi: राजबरी

en: Rajshahi
hi: राजशाही

en: Rakai
hi: राकाइ

en: Rakhine
hi: राखिने

en: Rakovník
hi: रकोवनिक

en: Rakvere
hi: रकवेरे

en: Ralik chain
hi: रालिक श्रृंखला

en: Ramallah
hi: रामल्लाह

en: Rangamati
hi: रंगमती

en: Rangpur
hi: रंगपुर

en: Rangárþing eystra
hi: रंगरेज़िंग आइस्ट्रा

en: Rangárþing ytra
hi: रंगरेज़िंग यत्र

en: Rankovce
hi: रैंकोव्से

en: Ranong
hi: रैनॉंन्ग

en: Rapla
hi: रपला

en: Raplamaa
hi: राप्लामा

en: Raseiniai
hi: रासेइनाई

en: Raseon
hi: रसोन

en: Rasinski okrug
hi: रासिंस्की ऑक्रग

en: Ratak chain
hi: रतक श्रृंखला

en: Ratchaburi
hi: रत्चबुरी

en: Ratnapura
hi: रत्नापुरा

en: Ravenna
hi: रेवेना

en: Ravne na Koroškem
hi: रेवने ना कोरोस्केम

en: Raymah
hi: रायमाह

en: Rayong
hi: रेयॉन्ग

en: Razgrad
hi: रज़ग्राद

en: Razkrižje
hi: रज़क्रिज्जे

en: Rače-Fram
hi: रेसे-फ़्राम

en: Raški okrug
hi: रास्की ऑक्रग

en: Ra’s al Khaymah
hi: रास अल खैमाह

en: Reading
hi: रीडिंग

en: Red Sea
hi: लाल सागर

en: Redange
hi: रेडेंज

en: Redbridge
hi: रेडब्रिज

en: Redcar and Cleveland
hi: रेडकार और क्लीवलैंड

en: Redonda
hi: रेडोंडा

en: Reggio Calabria
hi: रेजियो कैलाब्रिया

en: Reggio Emilia
hi: रेगियो एमिलिया

en: Região Autónoma da Madeira
hi: रेजियाओ ऑटोनोमा दा मदीरा

en: Região Autónoma dos Açores
hi: रेजियाओ ऑटोनोमा डॉस एकोरेस

en: Región Metropolitana de Santiago
hi: क्षेत्र मेट्रोपोलिटाना डी सैंटियागो

en: Rehamna
hi: रहमना

en: Relizane
hi: रेलिज़ेन

en: Remich
hi: रेमिच

en: Renfrewshire
hi: रेनफ्रूशायर

en: Rennell and Bellona
hi: रेनेल और बेलोना

en: Renče-Vogrsko
hi: रेन्से-वोग्रस्को

en: Republika Srpska
hi: रिपुबलिका सर्पस्का

en: Resen
hi: रेसेन

en: Retalhuleu
hi: रैटलह्यूले

en: Rewa
hi: रीवा

en: Reykhólahreppur
hi: रेखोलाहरेप्पुर

en: Reykjanesbær
hi: रेक्जनेसबीर

en: Reykjavíkurborg
hi: रेक्जाविकुर्बोर्ग

en: Rezina
hi: रेजिना

en: Rečica ob Savinji
hi: रेज़िका ओब सविनजी

en: Rheinland-Pfalz
hi: राईनलैंड-फ्लाज़

en: Rhode Island
hi: रोड द्वीप

en: Rhondda Cynon Taff [Rhondda CynonTaf]
hi: रोंडाडा सिनॉन टैफ [रोंडा सिनॉन टैफ]

en: Rhône
hi: रौन

en: Riau
hi: रिआउ

en: Ribeira Brava
hi: रिबेरा ब्रावा

en: Ribeira Grande
hi: रिबेरा ग्रांडे

en: Ribeira Grande de Santiago
hi: रिबेरा ग्रांडे डे सैंटियागो

en: Ribnica
hi: रिबनिका

en: Ribnica na Pohorju
hi: रिबनिका ना पोहोरजू

en: Richmond upon Thames
hi: टेम्स पर रिचमंड

en: Rietavas
hi: रीतावास

en: Rieti
hi: रेटी

en: Rimini
hi: रिमिनी

en: Rio Grande do Norte
hi: रियो ग्रांडे डो नॉर्ट

en: Rio Grande do Sul
hi: रियो ग्रांडे डो सुल

en: Rio de Janeiro
hi: रियो डी जनेरियो

en: Risaralda
hi: रिसाराल्डा

en: Rivas
hi: रिवास

en: River Cess
hi: सेस नदी

en: River Gee
hi: जी नदी

en: River Nile
hi: नील नदी

en: Rivera
hi: रिवेरा

en: Rivers
hi: नदियों

en: Rivière du Rempart
hi: रिवियेर डु रेम्पार्ट

en: Rivnenska oblast
hi: रिव्नेंस्का ओब्लास्ट

en: Rizal
hi: रिज़ल

en: Rize
hi: राइज़

en: Rjazanskaja oblast'
hi: रजज़ानस्काजा ओब्लास्ट'

en: Rocha
hi: रोचा

en: Rochdale
hi: रोशडेल

en: Roche Caiman
hi: रोचे कैमान

en: Rodrigues Island
hi: रोड्रिग्स द्वीप

en: Rogaland
hi: रोगालैंड

en: Rogatec
hi: रोगेटेक

en: Rogaška Slatina
hi: रोगास्का स्लैटिना

en: Rogašovci
hi: रोगासोवसी

en: Roi Et
hi: रोई एट

en: Rokiškis
hi: रोकिस्किस

en: Rokycany
hi: रोकिकैनी

en: Roma
hi: रोमा

en: Romblon
hi: रॉम्बलॉन

en: Romssa ja Finnmárkku
hi: रोम्ससा और फिनमार्कु

en: Rondônia
hi: रोन्डोनिया

en: Rongelap
hi: रौंगेलैप

en: Ropažu novads
hi: रोपाज़ु नोवाड्स

en: Roraima
hi: रोराइमा

en: Roscommon
hi: रोसकॉमन

en: Rosoman
hi: रोसोमैन

en: Rostovskaja oblast'
hi: रोस्तोव्स्काया ओब्लास्ट'

en: Rotanak Kiri
hi: रोटानक किरी

en: Rotherham
hi: रॉदरहैम

en: Rotuma
hi: रोटुमा

en: Rovigo
hi: रोविगो

en: Rožaje
hi: रोज़ाजे

en: Rubanda
hi: रूबांडा

en: Rubirizi
hi: रुबिरीज़ी

en: Ruggell
hi: रग्गेल

en: Ruhnu
hi: रुह्नु

en: Rukiga
hi: रुकीगा

en: Rukungiri
hi: रुकनगिरि

en: Rukwa
hi: रक्वा

en: Rum Cay
hi: रम के

en: Rumonge
hi: रुमोंज

en: Rumphi
hi: रम्फ़ी

en: Ruse
hi: रुसे

en: Rutana
hi: रुतना

en: Rutland
hi: रटलैंड

en: Ruvuma
hi: रुवुमा

en: Ruyigi
hi: रुयिगी

en: Ruše
hi: रुसे

en: Rwampara
hi: रवाम्पारा

en: Ryanggang-do
hi: रयांगगांग-डो

en: Rychnov nad Kněžnou
hi: रिचनोव और नोज़्नोउ

en: Räpina
hi: रैपिना

en: Région Continentale
hi: क्षेत्र महाद्वीप

en: Région Insulaire
hi: क्षेत्र इंसुलेयर

en: Río Negro
hi: रियो नीग्रो

en: Río San Juan
hi: रियो सैन जुआन

en: Rîșcani
hi: रस्कनी

en: Rõuge
hi: रूज

en: Rājasthān
hi: राजस्थान

en: Rēzekne
hi: रेज़ेकने

en: Rēzeknes novads
hi: रेज़ेकनेस नोवाड्स

en: Rīf Dimashq
hi: रिफ़ दिमाश्क

en: Rīga
hi: रिगा

en: Sa Kaeo
hi: सा कैओ

en: Saarde
hi: सार्डे

en: Saaremaa
hi: सारेमा

en: Saarland
hi: सारलैंड

en: Saatlı
hi: सात्ली

en: Saba
hi: साबा

en: Sabah
hi: सबा

en: Sabaragamuwa Province
hi: सबारागामुवा प्रांत

en: Sabhā
hi: सभा

en: Sabirabad
hi: सबीराबाद

en: Sacatepéquez
hi: सैकाटेपेक्यूज़

en: Sachsen
hi: साचसेन

en: Sachsen-Anhalt
hi: सैक्सेन-एनहाल्ट

en: Safi
hi: साफी

en: Saga
hi: सागा

en: Sagaing
hi: सागैंग

en: Saha, Respublika
hi: साहा, रिपब्लिका

en: Sahalinskaja oblast'
hi: सहालिंस्काजा ओब्लास्ट'

en: Sahel
hi: साहेल

en: Saint Andrew
hi: सेंट एंड्रयू

en: Saint Ann
hi: सेंट ऐन

en: Saint Anne Sandy Point
hi: सेंट ऐनी सैंडी पॉइंट

en: Saint Catherine
hi: सेंट कैथरीन

en: Saint David
hi: सेंट डेविड

en: Saint Elizabeth
hi: सेंट एलिज़ाबेथ

en: Saint George
hi: सेंट जॉर्ज

en: Saint George Basseterre
hi: सेंट जॉर्ज बैसेटेरे

en: Saint George Gingerland
hi: सेंट जॉर्ज जिंजरलैंड

en: Saint Helena
hi: सेंट हेलेना

en: Saint James
hi: सेंट जेम्स

en: Saint James Windward
hi: सेंट जेम्स विंडवार्ड

en: Saint John
hi: सेंट जॉन

en: Saint John Capisterre
hi: सेंट जॉन कैपिस्टर

en: Saint John Figtree
hi: सेंट जॉन फ़िग्ट्री

en: Saint Joseph
hi: सेंट जोसेफ

en: Saint Julian's
hi: सेंट जूलियन

en: Saint Kitts
hi: सेंट किट्स

en: Saint Lawrence
hi: सेंट लॉरेंस

en: Saint Louis
hi: संत लुइस

en: Saint Lucia's
hi: सेंट लूसिया

en: Saint Lucy
hi: सेंट लुसी

en: Saint Luke
hi: सेंट ल्यूक

en: Saint Mark
hi: सेंट मार्क

en: Saint Mary
hi: सेंट मेरी

en: Saint Mary Cayon
hi: सेंट मैरी केयोन

en: Saint Michael
hi: सेंट माइकल

en: Saint Patrick
hi: सेंट पैट्रिक

en: Saint Paul
hi: सेंट पॉल

en: Saint Paul Capisterre
hi: सेंट पॉल कैपिस्टर

en: Saint Paul Charlestown
hi: सेंट पॉल चार्ल्सटाउन

en: Saint Paul's Bay
hi: सेंट पॉल की खाड़ी

en: Saint Peter
hi: सेंट पीटर

en: Saint Peter Basseterre
hi: सेंट पीटर बैसेटेरे

en: Saint Philip
hi: सेंट फिलिप

en: Saint Thomas
hi: सेंट थॉमस

en: Saint Thomas Lowland
hi: सेंट थॉमस लोलैंड

en: Saint Thomas Middle Island
hi: सेंट थॉमस मध्य द्वीप

en: Saint-Barthélemy
hi: सेंट-बार्थेलेमी

en: Saint-Louis
hi: सेंट-लुईस

en: Saint-Martin
hi: सेंट-मार्टिन

en: Saint-Pierre-et-Miquelon
hi: सेंट-पियरे-एट-मिकेलॉन

en: Saint-Roman
hi: सेंट-रोमन

en: Sainte-Dévote
hi: सैंटे-डेवोट

en: Saitama
hi: सैतामा

en: Sakarya
hi: साकार्या

en: Sakon Nakhon
hi: सकोन नखोन

en: Saku
hi: सकु

en: Sal
hi: साल

en: Salamanca
hi: सलामांका

en: Salamat
hi: सलामत

en: Salaspils novads
hi: सालास्पिल्स नोवाड्स

en: Salavan
hi: सैलेवन

en: Saldus novads
hi: साल्डस नोवाड्स

en: Salerno
hi: सालेर्नो

en: Salfit
hi: सालफ़िट

en: Salford
hi: सैलफोर्ड

en: Salgótarján
hi: साल्गोटार्जन

en: Salima
hi: सलीमा

en: Salta
hi: साल्टा

en: Salto
hi: साल्टो

en: Salyan
hi: सल्यन

en: Salzburg
hi: साल्जबर्ग

en: Salé
hi: सले

en: Samangān
hi: सामंगण

en: Samaná
hi: समाना

en: Samar
hi: समर

en: Samarqand
hi: समरकंद

en: Samarskaja oblast'
hi: समरसकाया ओब्लास्ट'

en: Samburu
hi: सम्बुरु

en: Samdrup Jongkhar
hi: सैमड्रुप जोंगखार

en: Samegrelo-Zemo Svaneti
hi: सेमग्रेलो-ज़ेमो स्वनेती

en: Samsun
hi: सैमसन

en: Samtse
hi: सम्त्से

en: Samtskhe-Javakheti
hi: समत्शे-जावखेती

en: Samut Prakan
hi: समुत प्राकन

en: Samut Sakhon
hi: सामूत सेखॉन

en: Samut Songkhram
hi: समुत सोंगख्राम

en: Samux
hi: समुक्स

en: San Andrés, Providencia y Santa Catalina
hi: सैन एन्ड्रेस, प्रोविडेंसिया और सांता कैटालिना

en: San Cristóbal
hi: सैन क्रिस्टोबल

en: San Fernando
hi: सैन फर्नांडो

en: San José
hi: सैन होज़े

en: San José de Ocoa
hi: सैन जोस डे ओकोआ

en: San Juan
hi: सैन जुआन

en: San Juan-Laventille
hi: सैन जुआन-लैवेंटिल

en: San Luis
hi: सैन लुइस

en: San Luis Potosí
hi: सैन लुइस पोटोसी

en: San Marcos
hi: सैन मार्कोस

en: San Martin
hi: सैन मार्टिन

en: San Miguel
hi: सैन मिगुएल

en: San Pedro
hi: सैन पेड्रो

en: San Pedro de Macorís
hi: सैन पेड्रो डी मैकोरिस

en: San Salvador
hi: सैन सैल्वाडोर

en: San Vicente
hi: सैन विसेंट

en: Sanaag
hi: सनाग

en: Sancti Spíritus
hi: सैंक्टी स्पिरिटस

en: Sandwell
hi: सेंडवेल

en: Sangha
hi: संघा

en: Sangre Grande
hi: संग्रे ग्रांडे

en: Sanguié
hi: संगुए

en: Sankt Gallen
hi: सैंक्ट गैलेन

en: Sankt-Peterburg
hi: सैंक्ट-पीटरबर्ग

en: Sankuru
hi: सैनकुरु

en: Sanma
hi: सन्मा

en: Sanmatenga
hi: सैन्माटेंगा

en: Sannat
hi: सन्नत

en: Sant Julià de Lòria
hi: संत जूलिया डी लोरिया

en: Santa Ana
hi: सांता ऐना

en: Santa Bárbara
hi: सैंटा बारबरा

en: Santa Catarina
hi: सांता कैटरीना

en: Santa Catarina do Fogo
hi: सांता कैटरिना डो फ़ोगो

en: Santa Cruz
hi: सांताक्रूज

en: Santa Cruz de Tenerife
hi: सांता क्रूज़ डे टेनेरिफ़

en: Santa Elena
hi: सांता ऐलेना

en: Santa Fe
hi: सांता फे

en: Santa Rosa
hi: सांता रोज़ा

en: Santa Venera
hi: सांता वेनेरा

en: Santander
hi: सेंटेंडर

en: Santarém
hi: सैंटारेम

en: Santiago
hi: सेंटियागो

en: Santiago Rodríguez
hi: सैंटियागो रोड्रिग्ज

en: Santiago de Cuba
hi: सैंटियागो डे क्यूबा

en: Santiago del Estero
hi: सैंटियागो डेल एस्टेरो

en: Santo Domingo
hi: सैंटो डोमिंगो

en: Santo Domingo de los Tsáchilas
hi: सैंटो डोमिंगो डे लॉस त्सचिलास

en: Sar-e Pul
hi: सर-ए पुल

en: Saraburi
hi: साराबुरी

en: Saraj †
hi: सरज †

en: Saramacca
hi: सरमक्क

en: Sarangani
hi: सारंगानी

en: Saratovskaja oblast'
hi: सेराटोव्स्काया ओब्लास्ट'

en: Sarawak
hi: सरवाक

en: Sardegna
hi: सर्देग्ना

en: Sarpang
hi: सर्पंग

en: Sarthe
hi: सार्थे

en: Saskatchewan
hi: सस्काचेवान

en: Sassandra-Marahoué
hi: ससांद्रा-मारहौए

en: Sassari
hi: ससारी

en: Satakunta
hi: सताकुंटा

en: Satkhira
hi: सत्खिरा

en: Satu Mare
hi: सातु मारे

en: Satun
hi: सैटुन

en: Satupa'itea
hi: सैटुपेटिया

en: Saue
hi: सॉ

en: Saulkrastu novads
hi: सौलक्रस्तु नोवाड्स

en: Savanes
hi: सवानेस

en: Savannah
hi: सवाना

en: Savannakhét
hi: सवन्नाखेत

en: Savanne
hi: सवाने

en: Savoie
hi: सावोई

en: Savona
hi: सवोना

en: Saïda
hi: सईदा

en: Saône-et-Loire
hi: साओन-एट-लॉयर

en: Schaan
hi: स्शान

en: Schaffhausen
hi: शैफ़हॉज़ेन

en: Schellenberg
hi: शेलेनबर्ग

en: Schleswig-Holstein
hi: स्लेसविग-होल्स्टेन

en: Schwyz
hi: श्विज़

en: Scotland
hi: स्कॉटलैंड

en: Scottish Borders
hi: स्कॉटिश सीमाएँ

en: Sefrou
hi: सेफ्रौ

en: Sefton
hi: सेफ़्टन

en: Segovia
hi: सेगोविआ

en: Seine-Maritime
hi: सीन-समुद्री

en: Seine-Saint-Denis
hi: सीन-सेंट-डेनिस

en: Seine-et-Marne
hi: सीन-ए-मार्ने

en: Sejong
hi: सेजोंग

en: Selangor
hi: सेलांगर

en: Selenge
hi: सेलेंगे

en: Selibe Phikwe
hi: सेलिबे फिकवे

en: Selnica ob Dravi
hi: सेलनिका ओब द्रवि

en: Seltjarnarnesbær
hi: सेल्टजर्नार्नेस्बर

en: Sembabule
hi: सेम्बबुले

en: Semienawi K’eyyĭḥ Baḥri
hi: सेमियेनावी केयेयि बबरी

en: Semily
hi: सेमीली

en: Semič
hi: सेमिक

en: Semnān
hi: सेमनान

en: Sennar
hi: सेन्नर

en: Seoul-teukbyeolsi
hi: सियोल-तेउकब्योलसी

en: Serere
hi: सेरेरे

en: Sergipe
hi: सर्जिप

en: Serravalle
hi: सेरावेल

en: Serua
hi: सेरूआ

en: Setomaa
hi: सेटोमा

en: Settat
hi: सेत्तैत

en: Setúbal
hi: सेतुबल

en: Sevastopol
hi: सेवस्तोपोल

en: Severnaja Osetija, Respublika
hi: सेवर्नाजा ओसेटिजा, रिपब्लिका

en: Severnobanatski okrug
hi: सेवर्नोबानात्स्की ऑक्रग

en: Severnobački okrug
hi: सेवर्नोबाकी ऑक्रग

en: Severo-Kazahstanskaja oblast'
hi: सेवेरो-कज़ाहस्तानस्काजा ओब्लास्ट

en: Sevilla
hi: सेविला

en: Sevnica
hi: सेवनिका

en: Sežana
hi: सेज़ाना

en: Sfax
hi: स्फ़ैक्स

en: Shaanxi Sheng
hi: शांक्सी शेंग

en: Shabeellaha Dhexe
hi: शबीलहा ढेक्से

en: Shabeellaha Hoose
hi: शबीलाहा हुसे

en: Shabwah
hi: शब्वाह

en: Shamāl Sīnā'
hi: शामल सिना'

en: Shamāl al Bāţinah
hi: शामल अल बशीना

en: Shamāl ash Sharqīyah
hi: शामल अश शरकियाह

en: Shan
hi: शान

en: Shandong Sheng
hi: शान्डोंग शेंग

en: Shanghai Shi
hi: शंघाई शी

en: Shanxi Sheng
hi: शांक्सी शेंग

en: Shariatpur
hi: शरियतपुर

en: Sheema
hi: शीमा

en: Sheffield
hi: शेफील्ड

en: Sherpur
hi: शेरपुर

en: Shetland Islands
hi: शेटलैंड द्वीप समूह

en: Shida Kartli
hi: शिदा कार्तली

en: Shiga
hi: शिगा

en: Shimane
hi: शिमाने

en: Shinyanga
hi: शिंयांगा

en: Shiselweni
hi: शिसेल्वेनी

en: Shizuoka
hi: शिज़ुओका

en: Shkodër
hi: श्कोडर

en: Shropshire
hi: श्रॉपशायर

en: Shumen
hi: शूमें

en: Shyghys Qazaqstan oblysy
hi: शघिस कज़ाकस्तान ओब्लिसी

en: Shymkent
hi: शिमकेंट

en: Shéfa
hi: शेफा

en: Si Sa Ket
hi: सी सा केत

en: Siaya
hi: सियाया

en: Sibiu
hi: सिबियु

en: Sichuan Sheng
hi: सिचुआन शेंग

en: Sicilia
hi: सिसिलिया

en: Sidama
hi: सिदामा

en: Sidi Bel Abbès
hi: सिदी बेल अब्बास

en: Sidi Bennour
hi: सिदी बेन्नोर

en: Sidi Bouzid
hi: सिदी बौजिद

en: Sidi Ifni
hi: सिदी इफ़नी

en: Sidi Kacem
hi: सिदी कासम

en: Sidi Slimane
hi: सिदी स्लीमेन

en: Siem Reab
hi: सिएम रीप

en: Siena
hi: सिएना

en: Sigave
hi: सिगवे

en: Siguiri
hi: सिगुइरि

en: Siguldas novads
hi: सिगुलदास नोवाड्स

en: Siirt
hi: सिइर्त

en: Sikasso
hi: सिकासो

en: Sikkim
hi: सिक्किम

en: Sila
hi: सिला

en: Siliana
hi: सिलियाना

en: Silistra
hi: सिलिस्ट्रा

en: Sillamäe
hi: सिल्लामाई

en: Simiyu
hi: सिमियु

en: Sinaloa
hi: सिनालोआ

en: Sindh
hi: सिंध

en: Sing Buri
hi: सिंग बुरी

en: Singida
hi: सिंगिदा

en: Sinoe
hi: सिनोए

en: Sinop
hi: सिनोप

en: Sint Eustatius
hi: सिंट युस्टेटियस

en: Sint Maarten
hi: सिंट मार्टेन

en: Sipaliwini
hi: सिपालीविनी

en: Siparia
hi: सिपरिया

en: Siquijor
hi: सिक़िजोर

en: Siracusa
hi: सिराकुसा

en: Sirajganj
hi: सिराजगंज

en: Sirdaryo
hi: सर्डार्यो

en: Sironko
hi: सिरोंको

en: Sisačko-moslavačka županija
hi: सिसाको-मोस्लावास्का जुपानिजा

en: Sissili
hi: सिसिली

en: Sivas
hi: सिवास

en: Siyəzən
hi: सियुज़न

en: Siġġiewi
hi: सिगिएवि

en: Sjælland
hi: सजलैंड

en: Skaftárhreppur
hi: स्काफ़्टररेप्पुर

en: Skagabyggð
hi: स्कागबाइग्ग

en: Skagafjörður
hi: स्कागफजोरिदुर

en: Skeiða- og Gnúpverjahreppur
hi: स्कीडा- और ग्नुपवेर्जह्रेप्पुर

en: Skhirate-Témara
hi: स्किरते-टेमारा

en: Skikda
hi: स्किक्डा

en: Skorradalshreppur
hi: स्कोराडालश्रेप्पुर

en: Skuodas
hi: स्कुओडास

en: Skåne län [SE-12]
hi: स्केन लान [SE-12]

en: Sliema
hi: सलीमा

en: Sligo
hi: स्लाइगो

en: Sliven
hi: स्लिवेन

en: Slough
hi: स्लॉघ

en: Slovenj Gradec
hi: स्लोवेंज ग्रैडेक

en: Slovenska Bistrica
hi: स्लोवेन्स्का बिस्ट्रिका

en: Slovenske Konjice
hi: स्लोवेन्स्के कोन्जिसे

en: Smiltenes novads
hi: स्मिल्टेन्स नोवाड्स

en: Smolenskaja oblast'
hi: स्मोलेंस्काजा ओब्लास्ट'

en: Smolyan
hi: स्मोलियन

en: Snæfellsbær
hi: स्नेफ़ेल्स्बर

en: Soccsksargen (Region XII)
hi: सोक्सक्ससर्जन (क्षेत्र XII)

en: Sodražica
hi: सोड्राजिका

en: Sofala
hi: सोफाला

en: Sofia
hi: सोफिया

en: Sofia (stolitsa)
hi: सोफिया (स्टॉलित्सा)

en: Sokolov
hi: सोकोलोव

en: Sokoto
hi: सोकोतो

en: Solihull
hi: सोलिहुल

en: Sololá
hi: सोलोला

en: Solothurn
hi: सोलोथर्न

en: Solčava
hi: सोलकावा

en: Somali
hi: सोमाली

en: Somerset
hi: समरसेट

en: Somme
hi: सोम्मे

en: Somogy
hi: सोमोगी

en: Sondrio
hi: सोंड्रियो

en: Songkhla
hi: सोंगखला

en: Songwe
hi: सोंगवे

en: Sonora
hi: सोनोरा

en: Sonsonate
hi: सोंसोनेटो

en: Sonsorol
hi: सोंसोरोल

en: Sool
hi: सूल

en: Sopište
hi: सोपिस्टे

en: Sopron
hi: सोप्रोन

en: Soria
hi: सोरिया

en: Soriano
hi: सोरियानो

en: Soroca
hi: सोरोका

en: Soroti
hi: सोरोति

en: Sorsogon
hi: सोरसोगोन

en: Soufrière
hi: सौफ़्रिएर

en: Souk Ahras
hi: सूक अहरास

en: Soum
hi: सौम

en: Sourou
hi: सौरौ

en: Souss-Massa
hi: सूस-मस्सा

en: Sousse
hi: सॉसे

en: South
hi: दक्षिण

en: South Abaco
hi: दक्षिण अबाको

en: South Andros
hi: दक्षिण एन्ड्रोस

en: South Ari Atoll
hi: दक्षिण अरी एटोल

en: South Australia
hi: दक्षिण ऑस्ट्रेलिया

en: South Ayrshire
hi: दक्षिण आयरशायर

en: South Carolina
hi: दक्षिण कैरोलिना

en: South Cotabato
hi: दक्षिण कोटाबेटो

en: South Dakota
hi: दक्षिणी डकोटा

en: South Darfur
hi: दक्षिण दारफुर

en: South East
hi: दक्षिण पूर्व

en: South Eleuthera
hi: दक्षिण एलुथेरा

en: South Gloucestershire
hi: दक्षिण ग्लॉस्टरशायर

en: South Huvadhu Atoll
hi: दक्षिण हुवधू एटोल

en: South Kordofan
hi: दक्षिण कोर्डोफन

en: South Lanarkshire
hi: दक्षिण लनार्कशायर

en: South Maalhosmadulu
hi: दक्षिण माल्होसमादुलु

en: South Miladhunmadulu
hi: दक्षिण मिलाधुनमादुलु

en: South Nilandhe Atoll
hi: दक्षिण नीलान्धे एटोल

en: South Thiladhunmathi
hi: दक्षिण थिलाधुनमथि

en: South Tyneside
hi: दक्षिण टाइनसाइड

en: South West
hi: दक्षिण पश्चिम

en: South-West
hi: दक्षिण-पश्चिम

en: Southampton
hi: साउथेम्प्टन

en: Southend-on-Sea
hi: साउथेंड-ऑन-सी

en: Southern
hi: दक्षिणी

en: Southern Grenadine Islands
hi: दक्षिणी ग्रेनेडाइन द्वीप समूह

en: Southern Highlands
hi: दक्षिणी उच्चभूमि

en: Southern Leyte
hi: दक्षिणी लेयटे

en: Southern Nations, Nationalities and Peoples
hi: दक्षिणी राष्ट्र, राष्ट्रीयताएँ और लोग

en: Southern Province
hi: दक्षिणी प्रांत

en: Southern Region
hi: दक्षिणी क्षेत्र

en: Southland
hi: साउथलैंड

en: Southwark
hi: साउथवार्क

en: Southwest Ethiopia Peoples
hi: दक्षिण पश्चिम इथियोपिया लोग

en: Sowa Town
hi: सोवा टाउन

en: Spanish Wells
hi: स्पैनिश वेल्स

en: Splitsko-dalmatinska županija
hi: स्प्लिट्सको-डाल्माटिंस्का ज़ुपानिजा

en: Spélugues
hi: स्पेलग्यूज़

en: Središče ob Dravi
hi: स्रडिस्के ओब द्रावि

en: Srednjebanatski okrug
hi: श्रेडनजेबनात्स्की ऑक्रग

en: Sremski okrug
hi: सरेम्स्की ऑक्रग

en: St. Helens
hi: सेंट हेलेंस

en: Staffordshire
hi: स्टैफोर्डशायर

en: Stann Creek
hi: स्टैन क्रीक

en: Stara Zagora
hi: स्टारा ज़गोरा

en: Staro Nagoričane
hi: स्टारो नागोरिकाने

en: Starše
hi: स्टारसे

en: Stavropol'skij kraj
hi: स्टावरोपोल'स्किज क्रज

en: Steiermark
hi: स्टीयरमार्क

en: Stereá Elláda
hi: स्टेरिया एलाडा

en: Stirling
hi: स्टर्लिंग

en: Stockholms län [SE-01]
hi: स्टॉकहोम लैन [SE-01]

en: Stockport
hi: स्टॉकपोर्ट

en: Stockton-on-Tees
hi: स्टॉकटन-ऑन-टीस

en: Stoke-on-Trent
hi: स्टोक-ऑन-ट्रेंट

en: Stoĕng Trêng
hi: स्टोएन ट्रेंग

en: Strakonice
hi: स्ट्राकोनाइस

en: Strandabyggð
hi: स्ट्रैंडबाइग्ग

en: Straža
hi: स्ट्राज़ा

en: Struga
hi: स्त्रुगा

en: Strumica
hi: स्ट्रुमिका

en: Strășeni
hi: स्ट्रेसेनि

en: Studeničani
hi: स्टुडेनिकैनी

en: Stykkishólmsbær
hi: स्टीककिशोलंसबएर

en: Stînga Nistrului, unitatea teritorială din
hi: स्टिंगा निस्ट्रुलुई, एक क्षेत्रीय इकाई

en: Středočeský kraj
hi: स्ट्रेडोसेस्की क्रज

en: Suceava
hi: सुसेआवा

en: Suchitepéquez
hi: सुचिटेपेक्वेज़

en: Sucre
hi: सुक्रे

en: Sucumbíos
hi: सुकम्बिओस

en: Sud
hi: सूद

en: Sud Sardegna
hi: सूद सरदेग्ना

en: Sud-Est
hi: सूड-स्था

en: Sud-Kivu
hi: सुद-किवु

en: Sud-Ouest
hi: सूद-ऑएस्ट

en: Sud-Ubangi
hi: सूद-उबांगी

en: Sudurpashchim
hi: सुदुरपश्चिम

en: Suffolk
hi: सफ़ोक

en: Sughd
hi: सुघ्द

en: Sukhothai
hi: सुखोथाई

en: Sul
hi: सुल

en: Sulawesi
hi: सुलावेसी

en: Sulawesi Barat
hi: सुलावेसी बारात

en: Sulawesi Selatan
hi: सुलावेसी सेलाटन

en: Sulawesi Tengah
hi: सुलावेसी तेंगाह

en: Sulawesi Tenggara
hi: सुलावेसी तेंगारा

en: Sulawesi Utara
hi: सुलावेसी उतरा

en: Sultan Kudarat
hi: सुल्तान कुदरत

en: Sulu
hi: सुलु

en: Sumatera
hi: सुमातेरा

en: Sumatera Barat
hi: सुमातेरा बारात

en: Sumatera Selatan
hi: सुमातेरा सेलाटन

en: Sumatera Utara
hi: सुमातेरा उतरा

en: Sumqayıt
hi: सुम्क़यित

en: Sumska oblast
hi: सुम्स्का ओब्लास्ट

en: Sunamganj
hi: सुनामगंज

en: Sunderland
hi: संडरलैंड

en: Suphan Buri
hi: सुफान बुरी

en: Surat Thani
hi: सूरत थानी

en: Surigao del Norte
hi: सुरिगाओ डेल नॉर्ट

en: Surigao del Sur
hi: सुरिगाओ डेल सुर

en: Surin
hi: सुरिन

en: Surrey
hi: सरे

en: Surt
hi: सुर्त

en: Surxondaryo
hi: सर्क्सओंडैर्यो

en: Sutton
hi: सटन

en: Suðurland
hi: सूडरलैंड

en: Suðurnes
hi: सुडुर्नस

en: Suðurnesjabær
hi: सूयरनएसजेबर

en: Svaay Rieng
hi: स्वे रिएंग

en: Svalbard (Arctic Region)
hi: स्वालबार्ड (आर्कटिक क्षेत्र)

en: Svalbarðsstrandarhreppur
hi: स्वालबार्स्स्ट्रैंडर्ह्रेप्पुर

en: Sveitarfélagið Hornafjörður
hi: स्वेइतरफ़ेलागी हॉर्नफ़जोरिदुर

en: Sveitarfélagið Skagaströnd
hi: स्वेइतरफ़ेलागि स्केगास्ट्रोंड

en: Sveitarfélagið Vogar
hi: सवैतरफेलागिओ वोगर

en: Sveitarfélagið Árborg
hi: स्वेइतारफ़ेलागिड अर्बोर्ग

en: Sveitarfélagið Ölfus
hi: सवैतरफेलाही ओल्फस

en: Sverdlovskaja oblast'
hi: स्वेर्दलोव्स्काजा ओब्लास्ट'

en: Sveta Ana
hi: स्वेता एना

en: Sveta Trojica v Slovenskih goricah
hi: स्वेता ट्रोजिका वी स्लोवेन्स्की गोरिका

en: Sveti Andraž v Slovenskih goricah
hi: स्वेती आंद्रेज़ वी स्लोवेन्स्की गोरिका

en: Sveti Jurij ob Ščavnici
hi: स्वेति ज्यूरिज ओब स्कावनिसी

en: Sveti Jurij v Slovenskih goricah
hi: स्वेति ज्यूरिज वी स्लोवेन्स्की गोरिका

en: Sveti Nikole
hi: स्वेति निकोले

en: Sveti Tomaž
hi: स्वेती तोमाज़

en: Svitavy
hi: स्वितवी

en: Swansea [Abertawe GB-ATA]
hi: स्वानसी [एबर्टवे जीबी-एटीए]

en: Swieqi
hi: स्विएक़ि

en: Swindon
hi: स्विंदोन

en: Syddanmark
hi: सिडैनमार्क

en: Sylhet
hi: सिल्हट

en: Syunik'
hi: स्यूनिक

en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
hi: स्ज़ाबोल्क्स-स्ज़टमार-बेरेग

en: Szeged
hi: सेज्ड

en: Szekszárd
hi: शेक्सज़ार्ड

en: Szolnok
hi: स्ज़ोलनोक

en: Szombathely
hi: स्ज़ोम्बथेली

en: Székesfehérvár
hi: स्ज़ेकेसफेहेरवार

en: Sánchez Ramírez
hi: सांचेज़ रामिरेज़

en: São Domingos
hi: साओ डोमिंगोस

en: São Filipe
hi: साओ फ़िलिप

en: São Lourenço dos Órgãos
hi: साओ लौरेंको डॉस ऑर्गाओस

en: São Miguel
hi: साओ मिगेल

en: São Paulo
hi: साओ पाउलो

en: São Salvador do Mundo
hi: साओ साल्वाडोर डो मुंडो

en: São Vicente
hi: साओ विसेंट

en: Sédhiou
hi: सेधिउ

en: Ségou
hi: सेगौ

en: Séno
hi: सेनो

en: Sétif
hi: सेतिफ

en: Sîngerei
hi: सींगेरेई

en: Sóc Trăng
hi: सोक ट्रांग

en: Södermanlands län [SE-04]
hi: सॉडरमैनलैंड्स लान [SE-04]

en: Súðavíkurhreppur
hi: सुदावीकुरह्रेप्पुर

en: Sühbaatar
hi: सुह्बातर

en: Sălaj
hi: सलाज

en: Sīstān va Balūchestān
hi: सिस्तान और बलूचिस्तान

en: Sūhāj
hi: सुहज

en: Sơn La
hi: सन ला

en: Sədərək
hi: सैडारक

en: Ta' Xbiex
hi: ता' एक्सबीएक्स

en: Taakaev
hi: ताकायेव

en: Tabasco
hi: टबैस्को

en: Tabor
hi: ताबोर

en: Tabora
hi: टैबोरा

en: Tabūk
hi: ताबूक

en: Tachov
hi: टैकोव

en: Tacna
hi: टैक्ना

en: Tacuarembó
hi: टैकुआरेम्बो

en: Tadjourah
hi: टद्जौरह

en: Taféa
hi: तफ़िया

en: Tagant
hi: टगंत

en: Tahoua
hi: टाहौआ

en: Taichung
hi: ताइचुंग

en: Tailevu
hi: तैलीवु

en: Tainan
hi: ताइनान

en: Taipei
hi: ताइपे

en: Taita/Taveta
hi: तैता/तवेता

en: Taitung
hi: ताइतुंग

en: Taiwan Sheng
hi: ताइवान शेंग

en: Tak
hi: तक

en: Takamaka
hi: टैकामका

en: Takhār
hi: तखार

en: Talas
hi: तलास

en: Tall Abīb
hi: ताल अबीब

en: Tallinn
hi: तेलिन

en: Talsu novads
hi: तलसु नोवाड्स

en: Tamanrasset
hi: तमनरास्सेट

en: Tamaulipas
hi: तामाउलिपास

en: Tambacounda
hi: टैंबाकौंडा

en: Tambovskaja oblast'
hi: तांबोव्स्काया ओब्लास्ट'

en: Tameside
hi: टेमसाइड

en: Tamil Nādu
hi: तमिलनाडु

en: Tan-Tan (EH-partial)
hi: टैन-टैन (ईएच-आंशिक)

en: Tana River
hi: ताना नदी

en: Tandjilé
hi: तंदजिले

en: Tanga
hi: टांगा

en: Tangail
hi: टैंगैल

en: Tanganyika
hi: तन्गानिका

en: Tanger-Assilah
hi: टेंगर-असिलाह

en: Tanger-Tétouan-Al Hoceïma
hi: टैंगर-टेटुआन-अल होसेइमा

en: Tanintharyi
hi: टनिन्थैरी

en: Taoudénit
hi: ताउडेनिट

en: Taounate
hi: ताउनाटे

en: Taourirt
hi: टोआरिर्ट

en: Taoyuan
hi: ताओयुआन

en: Tapa
hi: तपा

en: Tapoa
hi: टॅपोआ

en: Taraba
hi: तराबा

en: Taraclia
hi: टरसिलिया

en: Taranaki
hi: टैरानाकी

en: Taranto
hi: टारंटो

en: Tarapacá
hi: तारापाका

en: Tarfaya (EH-partial)
hi: तरफया (ईएच-आंशिक)

en: Targovishte
hi: तार्गोविश्ते

en: Tarija
hi: तारिज़ा

en: Tarlac
hi: टर्लक

en: Tarn
hi: टार्न

en: Tarn-et-Garonne
hi: टार्न-एट-गेरोन

en: Taroudannt
hi: टैरोडेंट

en: Tarrafal
hi: टैराफल

en: Tarrafal de São Nicolau
hi: टैराफाल डी साओ निकोलौ

en: Tarragona [Tarragona]
hi: टैरागोना [टैरागोना]

en: Tartu
hi: तारतू

en: Tartumaa
hi: टारतुमा

en: Tarxien
hi: टर्क्सिएन

en: Tasman
hi: तस्मान

en: Tasmania
hi: तस्मानिया

en: Tata
hi: टाटा

en: Tatabánya
hi: ताताबन्या

en: Tataouine
hi: टाटाओइन

en: Tatarstan, Respublika
hi: तातारस्तान, रिपब्लिका

en: Tauragė
hi: तौरागे

en: Tauragės apskritis
hi: टॉरगेस अप्सक्राइटिस

en: Tavuš
hi: टवुस

en: Tawi-Tawi
hi: तवी-तवी

en: Taza
hi: ताज़ा

en: Tbilisi
hi: त्बिलिसी

en: Tbong Khmum
hi: त्बोंग ख्मम

en: Tearce
hi: टर्स

en: Tehrān
hi: तेहरान

en: Tekirdağ
hi: टेकिडाग

en: Telangāna
hi: तेलंगाना

en: Telenești
hi: टेलीनेस्टी

en: Teleorman
hi: टेलरमैन

en: Telford and Wrekin
hi: टेलफ़ोर्ड और व्रेकिन

en: Telšiai
hi: टेलसीआई

en: Telšių apskritis
hi: टेलसिउ अप्सक्राइटिस

en: Temburong
hi: टेम्बुरोंग

en: Temotu
hi: टेमोतु

en: Tennessee
hi: टेनेसी

en: Teplice
hi: टेप्लिस

en: Teramo
hi: टेरामो

en: Terengganu
hi: तेरेंगानु

en: Terni
hi: टर्नी

en: Ternopilska oblast
hi: टर्नोपिल्स्का ओब्लास्ट

en: Terres australes françaises
hi: टेरेस ऑस्ट्रेलेस फ़्रैन्काइज़

en: Territoire de Belfort
hi: टेरिटोइरे डी बेलफ़ोर्ट

en: Teruel
hi: टेरुएल

en: Tete
hi: टेटे

en: Tetovo
hi: टेटोवो

en: Texas
hi: टेक्सास

en: Thaba-Tseka
hi: थाबा-त्सेका

en: Thakurgaon
hi: ठाकुरगाँव

en: Thanh Hóa
hi: थान्ह होआ

en: Tharaka-Nithi
hi: थरका-नीति

en: Thessalía
hi: थिस्सलिया

en: Thimphu
hi: थिम्पू

en: Thiès
hi: थिएस

en: Thurgau
hi: थुर्गौ

en: Thurrock
hi: थरॉक

en: Thyolo
hi: थ्योलो

en: Thái Bình
hi: थाई बिन्ह

en: Thái Nguyên
hi: थाई गुयेन

en: Thüringen
hi: थुरिंगन

en: Thừa Thiên-Huế
hi: थुआ थिएन-हू

en: Tianjin Shi
hi: टियांजिन शी

en: Tiaret
hi: टायरेत

en: Tibesti
hi: टिबेस्टी

en: Ticino
hi: टिसिनो

en: Tierra del Fuego
hi: टिएरा डेल फुएगो

en: Tigrai
hi: तिगराई

en: Tillabéri
hi: टिल्लाबेरी

en: Timimoun
hi: टिमिमौन

en: Timiș
hi: तिमिस

en: Tindouf
hi: टिन्डौफ़

en: Tinghir
hi: तिंगहिर

en: Tipaza
hi: टिपाज़ा

en: Tipperary
hi: टिपरेरी

en: Tiranë
hi: तिराने

en: Tiris Zemmour
hi: तिरिस ज़ेमौर

en: Tirol
hi: टिरोल

en: Tissemsilt
hi: टिसेमसिल्ट

en: Tivat
hi: टिवत

en: Tizi Ouzou
hi: तीजी ऑउज़ौ

en: Tiznit
hi: टिज़निट

en: Tišina
hi: तिशिना

en: Tiền Giang
hi: तिआन गियांग

en: Tjumenskaja oblast'
hi: त्जुमेंस्काजा ओब्लास्ट'

en: Tjörneshreppur
hi: तजर्नेश्रेप्पुर

en: Tlaxcala
hi: ट्लाक्सकाला

en: Tlemcen
hi: ट्लेम्केन

en: Toamasina
hi: टोअमसिन

en: Tobago
hi: टोबेगो

en: Tocantins
hi: टोकेन्टिन्स

en: Tochigi
hi: टोचिगी

en: Togdheer
hi: टोग्धीर

en: Toila
hi: तोइला

en: Tokat
hi: टोकाट

en: Tokushima
hi: तोकुशीमा

en: Tokyo
hi: टोक्यो

en: Toledo
hi: टोलेडो

en: Toliara
hi: टोलिआरा

en: Tolima
hi: तोलिमा

en: Tolmin
hi: टॉलमिन

en: Tolna
hi: तोलना

en: Tombali
hi: टोम्बलि

en: Tombouctou
hi: टॉमबौकटौ

en: Tomskaja oblast'
hi: टॉम्स्काजा ओब्लास्ट'

en: Tongatapu
hi: टॉन्गाटापु

en: Toplički okrug
hi: टॉपलिक्की ऑक्रग

en: Torba
hi: तोरबा

en: Torbay
hi: टोरबे

en: Torfaen [Tor-faen]
hi: टोरफ़ेन [टोर-फ़ेन]

en: Tori
hi: तोरी

en: Torino
hi: टोरिनो

en: Toscana
hi: टोस्काना

en: Toshkent
hi: ताशकंद

en: Totonicapán
hi: टोटोनिकापन

en: Tottori
hi: टोटोरी

en: Touggourt
hi: तौग्गौर्त

en: Tougué
hi: टौगुए

en: Tovuz
hi: टोवुज़

en: Tower Hamlets
hi: टावर हैमलेट्स

en: Toyama
hi: टोयामा

en: Tozeur
hi: तोज्योर

en: Trabzon
hi: ट्राब्ज़न

en: Trafford
hi: ट्रैफर्ड

en: Trakai
hi: ट्रैकइ

en: Trang
hi: ट्रांग

en: Trans Nzoia
hi: ट्रांस नज़ोइया

en: Trapani
hi: ट्रैपानी

en: Trarza
hi: ट्रार्ज़ा

en: Trashi Yangtse
hi: त्रषि यांग्स्ते

en: Trashigang
hi: त्रषिगंग

en: Trat
hi: ट्रेट

en: Trbovlje
hi: ट्रबोवल्जे

en: Trebnje
hi: ट्रेबन्जे

en: Treinta y Tres
hi: ट्रेइन्टा वाई ट्रेस

en: Trelawny
hi: ट्रेलानी

en: Trentino-Alto Adige
hi: ट्रेंटिनो-ऑल्टो अडिगे

en: Trento
hi: ट्रेंटो

en: Trenčiansky kraj
hi: ट्रेन्शियन्स्की क्रज

en: Treviso
hi: ट्रेविसो

en: Triesen
hi: ट्राईसन

en: Triesenberg
hi: ट्राइसेनबर्ग

en: Trieste
hi: ट्राएस्टे

en: Trincomalee
hi: त्रिंकोमाली

en: Trinity Palmetto Point
hi: ट्रिनिटी पाल्मेटो पॉइंट

en: Tripura
hi: त्रिपुरा

en: Tristan da Cunha
hi: ट्रिस्टन दा कुन्हा

en: Trnavský kraj
hi: ट्रनवस्की क्रज

en: Trnovska Vas
hi: ट्रनोव्स्का वास

en: Trongsa
hi: ट्रोंग्सा

en: Trujillo
hi: ट्रूजिलो

en: Trutnov
hi: ट्रुटनोव

en: Trzin
hi: ट्रज़िन

en: Trà Vinh
hi: त्रा विन्ह

en: Trööndelage
hi: ट्रॉन्डेलेज

en: Tržič
hi: ट्रज़िक

en: Tshopo
hi: त्शोपो

en: Tshuapa
hi: त्सुआपा

en: Tsirang
hi: त्सिरांग

en: Tuamasaga
hi: तुअमसागा

en: Tubas
hi: टुबास

en: Tucumán
hi: तुकुमान

en: Tukuma novads
hi: तुकुमा नोवाड्स

en: Tul'skaja oblast'
hi: तुल'स्काजा ओब्लास्ट'

en: Tulcea
hi: तुलसीया

en: Tulkarm
hi: तुलकर्म

en: Tumbes
hi: टुंब्स

en: Tunapuna-Piarco
hi: तुनापुना-पिआर्को

en: Tunceli
hi: टंसेली

en: Tungurahua
hi: टुंगुरहुआ

en: Tunis
hi: ट्यूनिस

en: Turkana
hi: टुर्काना

en: Turkestankaya oblast'
hi: तुर्केस्तानकाया ओब्लास्ट

en: Turnišče
hi: टर्निसे

en: Tutong
hi: टुटोंग

en: Tuy
hi: तुय

en: Tuyên Quang
hi: तुयेन क्वांग

en: Tuzi
hi: तुजी

en: Tverskaja oblast'
hi: टावर्स्काजा ओब्लास्ट'

en: Tyva, Respublika
hi: टायवा, रिपब्लिका

en: Tábor
hi: ताबोर

en: Táchira
hi: तचिरा

en: Tálknafjarðarhreppur
hi: टालकनफजरादरह्रेप्पुर

en: Tây Ninh
hi: तय निन्ह

en: Tébessa
hi: टेबेसा

en: Télimélé
hi: टेलीमेले

en: Tétouan
hi: टेटुआन

en: Tõrva
hi: तोरवा

en: Töv
hi: टव

en: Türi
hi: तुरी

en: Tāʻizz
hi: ताइज़

en: Třebíč
hi: ट्रेबिक

en: Tərtər
hi: टार्टर

en: Uaboe
hi: उआबो

en: Uasin Gishu
hi: उसीन गिशु

en: Ubon Ratchathani
hi: ऊबोन रतचथनी

en: Ucar
hi: यूकर

en: Ucayali
hi: उकायाली

en: Udine
hi: उडीन

en: Udmurtskaja Respublika
hi: उदमुर्त्सकाया रिस्पब्लिका

en: Udon Thani
hi: उडोन थानी

en: Uherské Hradiště
hi: उहर्स्के ह्रदिस्ते

en: Ujae
hi: उजए

en: Ukmergė
hi: उकमेर्गे

en: Ul'janovskaja oblast'
hi: उल'जानोवस्काजा ओब्लास्ट'

en: Ulaanbaatar
hi: उलानबाटार

en: Ulcinj
hi: उलसिंज

en: Ulsan-gwangyeoksi
hi: उल्सान-ग्वांगयेओकसी

en: Ulster
hi: अलस्टा

en: Ulytauskaja oblast’
hi: उल्टौस्काजा ओब्लास्ट

en: Umbria
hi: उम्ब्रिया

en: Umm al Qaywayn
hi: उम्म अल क़ायवेन

en: Umm Şalāl
hi: उम्म शालाल

en: Ungheni
hi: उंघेनि

en: United States Minor Outlying Islands
hi: संयुक्त राज्य अमेरिका के छोटे दूरस्थ द्वीपसमूह

en: Unity
hi: यूनिटी

en: Upper Demerara-Berbice
hi: अपर डेमेरारा-बर्बिस

en: Upper East
hi: ऊपरी पूर्व

en: Upper Nile
hi: ऊपरी नील

en: Upper River
hi: ऊपरी नदी

en: Upper Takutu-Upper Essequibo
hi: अपर ताकुतु-अपर एस्सेक्विबो

en: Upper West
hi: ऊपरी पश्चिम

en: Uppsala län [SE-03]
hi: उप्साला लान [SE-03]

en: Uri
hi: उरी

en: Uruzgān
hi: उरुजगान

en: Usulután
hi: उसुलुतान

en: Utah
hi: उटाह

en: Utena
hi: उटेना

en: Utenos apskritis
hi: यूटेनोस अप्सक्राइटिस

en: Uthai Thani
hi: उथाई थानी

en: Utrecht
hi: उट्रेच

en: Utrik
hi: यूट्रिक

en: Uttar Pradesh
hi: उत्तर प्रदेश

en: Uttaradit
hi: उत्तरादित

en: Uttarākhand
hi: उत्तराखंड

en: Uusimaa
hi: उउसिमा

en: Uva Province
hi: उवा प्रांत

en: Uvea
hi: उवेआ

en: Uvs
hi: उव्स

en: Uíge
hi: उइगे

en: Uşak
hi: यूज़ैक

en: Va'a-o-Fonoti
hi: वा-ओ-फोनोती

en: Vaduz
hi: वादुज़

en: Vaisigano
hi: वैसिगनो

en: Vaitupu
hi: वायतुपु

en: Vakaga
hi: वकागा

en: Val d'Aoste
hi: वैल डी'ऑस्टे

en: Val-d'Oise
hi: वैल-डी'ओइस

en: Val-de-Marne
hi: वैल-डे-मार्ने

en: Valais
hi: वालिस

en: Valandovo
hi: वलन्दोवो

en: Valdesia
hi: वाल्देसिया

en: Vale of Glamorgan, The [Bro Morgannwg GB-BMG]
hi: ग्लैमरगन की घाटी, [ब्रो मॉर्गननवग जीबी-बीएमजी]

en: Valencia
hi: वालेंसिया

en: Valenciana, Comunidad
hi: वैलेंसियाना, कोमुनिदाद

en: Valga
hi: वल्गा

en: Valgamaa
hi: वाल्गमा

en: Valkas novads
hi: वल्कस नोवाड्स

en: Valladolid
hi: वैल्लैडोलिड

en: Valle
hi: वेले

en: Valle del Cauca
hi: वैले डेल काउका

en: Valletta
hi: वालेटा

en: Vallon de la Rousse
hi: वैलोन डे ला रूसे

en: Vallée du Bandama
hi: वल्ली डु बंडामा

en: Valmieras Novads
hi: वाल्मिएरस नोवाड्स

en: Valparaíso
hi: वलपराइसो

en: Valverde
hi: वल्वेर्दे

en: Van
hi: वैन

en: Var
hi: वर

en: Varakļānu novads
hi: वरकानु नोवाड्स

en: Varaždinska županija
hi: वराज़्डिंस्का ज़ुपानिजा

en: Varese
hi: वारिस

en: Varna
hi: वार्ना

en: Varsinais-Suomi
hi: वर्सिनैस-सुओमी

en: Varėna
hi: वरेना

en: Vas
hi: वस

en: Vasilevo
hi: वैसिलेवो

en: Vaslui
hi: वासलुई

en: Vaucluse
hi: वॉस्लूस

en: Vaud
hi: वॉड

en: Vaupés
hi: वौपेस

en: Vava'u
hi: ववउ

en: Vavuniya
hi: वावुनिया

en: Vayoć Jor
hi: वयोक जोर

en: Velenje
hi: वेलेंजे

en: Veles
hi: वेलेस

en: Velika Polana
hi: वेलिका पोलाना

en: Velike Lašče
hi: वेलाइक लासे

en: Veliko Tarnovo
hi: वेलिको टार्नोवो

en: Vendée
hi: वेंडी

en: Veneto
hi: वेनेटो

en: Venezia
hi: वेनेज़िया

en: Ventspils
hi: वेंत्स्पिल्स

en: Ventspils novads
hi: वेंट्सपिल्स नोवाड्स

en: Veracruz de Ignacio de la Llave
hi: वेराक्रूज़ डे इग्नासियो डे ला लावे

en: Veraguas
hi: वेरागुअस

en: Verbano-Cusio-Ossola
hi: वर्बानो-क्यूसियो-ओसोला

en: Vercelli
hi: वर्सेली

en: Vermont
hi: वरमोंट

en: Verona
hi: वेरोना

en: Veržej
hi: वेरज़ेज

en: Vestfirðir
hi: वेस्टफर्दर

en: Vestfold og Telemark
hi: वेस्टफोल्ड ओग टेलीमार्क

en: Vestland
hi: वेस्टलैंड

en: Vestmannaeyjabær
hi: वेस्टमैंनेजबैर

en: Vesturbyggð
hi: वेस्टरबैग्ग

en: Vesturland
hi: वेस्टरलैंड

en: Veszprém
hi: वेस्ज़्प्रेम

en: Vevčani
hi: वेवकानी

en: Viana do Castelo
hi: वियाना डो कैस्टेलो

en: Vianden
hi: वियानडेन

en: Viangchan
hi: वियांगचान

en: Vibo Valentia
hi: विबो वैलेंटिया

en: Vicenza
hi: विसेंज़ा

en: Vichada
hi: विचादा

en: Viciebskaja voblasć
hi: विशेबसकाजा वुब्लस्क

en: Victoria
hi: विक्टोरिया

en: Videm
hi: विदेम

en: Vidin
hi: विदिन

en: Vienne
hi: वियने

en: Vieux Fort
hi: विएक्स किला

en: Vihiga
hi: विहिगा

en: Viimsi
hi: वीम्सी

en: Vikeke
hi: विकेके

en: Viken
hi: विकेन

en: Vila Real
hi: विला रियल

en: Viljandi
hi: विलजंडी

en: Viljandimaa
hi: विल्जैंडिमा

en: Vilkaviškis
hi: विलकविस्किस

en: Villa Clara
hi: विला क्लारा

en: Ville de Ndjamena
hi: विले डे नदजामेना

en: Vilniaus apskritis
hi: विनियस अप्सक्राइटिस

en: Vilniaus miestas
hi: विनियस मिएस्टास

en: Vilnius
hi: विलनियस

en: Vinica
hi: विनिका

en: Vinni
hi: विनी

en: Vinnytska oblast
hi: विनित्स्का ओब्लास्ट

en: Vipava
hi: विपवा

en: Virgin Islands, U.S.
hi: वर्जिन द्वीप समूह, यू.एस।

en: Virginia
hi: वर्जीनिया

en: Virovitičko-podravska županija
hi: विरोविटिको-पोद्रव्स्का जुपानिजा

en: Viru-Nigula
hi: वीरू-निगुला

en: Visaginas
hi: विसगिनास

en: Viseu
hi: विस्यू

en: Vitanje
hi: विटांजे

en: Viterbo
hi: विटर्बो

en: Vlaams Gewest
hi: व्लाम्स गेवेस्ट

en: Vlaams-Brabant
hi: व्लाम्स-ब्रेबंट

en: Vladimirskaja oblast'
hi: व्लादिमीरस्काजा ओब्लास्ट'

en: Vlorë
hi: वलोरे

en: Vodice
hi: वोडिस

en: Vojnik
hi: वोजनिक

en: Vojvodina
hi: वोज्वोडिना

en: Volgogradskaja oblast'
hi: वोल्गोग्राडस्काजा ओब्लास्ट'

en: Vologodskaja oblast'
hi: वोलोगोड्स्काया ओब्लास्ट'

en: Volta
hi: वोल्टा

en: Volynska oblast
hi: वोलिंस्का ओब्लास्ट

en: Vopnafjarðarhreppur
hi: वोप्नाफजरादरह्रेप्पुर

en: Vorarlberg
hi: वोरार्लबर्ग

en: Vormsi
hi: वोर्मसी

en: Voronezhskaya oblast'
hi: वोरोनिश्स्काया ओब्लास्ट'

en: Vosges
hi: वोस्गेस

en: Vrancea
hi: व्रेंसिया

en: Vransko
hi: व्रंस्को

en: Vrapčište
hi: व्रप्किस्ते

en: Vratsa
hi: व्रतसा

en: Vrhnika
hi: वृह्निका

en: Vsetín
hi: वसेटिन

en: Vukovarsko-srijemska županija
hi: वुकोवर्सको-सृजेम्स्का ज़ुपानिजा

en: Vuzenica
hi: वुज़ेनिका

en: Vyškov
hi: विस्कोव

en: Vâlcea
hi: वाल्सिया

en: Väike-Maarja
hi: वाइके-मार्जा

en: Värmlands län [SE-17]
hi: वर्मलैंड्स लान [SE-17]

en: Västerbottens län [SE-24]
hi: वैस्टरबॉटेंस लान [SE-24]

en: Västernorrlands län [SE-22]
hi: वैस्टर्नोरलैंड्स लैन [SE-22]

en: Västmanlands län [SE-19]
hi: वेस्टमैनलैंड्स लैन [SE-19]

en: Västra Götalands län [SE-14]
hi: वस्त्र गोटालैंड्स लान [SE-14]

en: Vóreio Aigaío
hi: वोरेइओ एइगाइओ

en: Võru
hi: वोरु

en: Võrumaa
hi: वरुमा

en: Vĩnh Long
hi: विंह लांग

en: Vĩnh Phúc
hi: विंह फुक

en: Wadi Fira
hi: वादी फ़िरा

en: Waikato
hi: विकटो

en: Wajir
hi: वजीर

en: Wakayama
hi: वाकायामा

en: Wake Island
hi: वेक द्वीप

en: Wakiso
hi: वकिसो

en: Wales [Cymru GB-CYM]
hi: वेल्स [साइमरू जीबी-सीवाईएम]

en: Wallis-et-Futuna
hi: वालिस-एट-फ़्यूचूना

en: Walsall
hi: वॉल्सॉल

en: Waltham Forest
hi: वाल्थम वन

en: Wandsworth
hi: वैंड्सवर्थ

en: Wangdue Phodrang
hi: वांग्डू फोड्रांग

en: Wanica
hi: वनिका

en: Wardak
hi: वर्दक

en: Warmińsko-Mazurskie
hi: वर्मिंस्को-मज़ुर्स्की

en: Warrap
hi: वार्रैप

en: Warrington
hi: वैरिंगटन

en: Warwickshire
hi: वारविकशायर

en: Washington
hi: वाशिंगटन

en: Waterford
hi: वॉटरफ़ोर्ड

en: Wele-Nzas
hi: वेले-न्ज़स

en: West
hi: पश्चिम

en: West Bengal
hi: पश्चिम बंगाल

en: West Berkshire
hi: वेस्ट बर्कशायर

en: West Coast
hi: पश्चिमी तट

en: West Darfur
hi: पश्चिम दारफुर

en: West Dunbartonshire
hi: वेस्ट डनबार्टनशायर

en: West Grand Bahama
hi: वेस्ट ग्रैंड बहामा

en: West Kordofan
hi: वेस्ट कोर्डोफन

en: West Lothian
hi: वेस्ट लोथियन

en: West New Britain
hi: पश्चिम न्यू ब्रिटेन

en: West Northamptonshire
hi: वेस्ट नॉर्थम्प्टनशायर

en: West Pokot
hi: पश्चिम पोकोट

en: West Sepik
hi: पश्चिम सेपिक

en: West Sussex
hi: पश्चिमी ससेक्स

en: West Virginia
hi: वेस्ट वर्जीनिया

en: West-Vlaanderen
hi: वेस्ट-व्लांडेरेन

en: Western
hi: पश्चिमी

en: Western Area (Freetown)
hi: पश्चिमी क्षेत्र (फ्री टाउन)

en: Western Australia
hi: पश्चिमी ऑस्ट्रेलिया

en: Western Bahr el Ghazal
hi: पश्चिमी बह्र अल ग़ज़ल

en: Western Cape
hi: पश्चिमी केप

en: Western Equatoria
hi: पश्चिमी इक्वेटोरिया

en: Western Highlands
hi: पश्चिमी उच्चभूमि

en: Western North
hi: पश्चिमी उत्तर

en: Western Province
hi: पश्चिमी प्रांत

en: Western Visayas (Region VI)
hi: पश्चिमी विसायस (क्षेत्र VI)

en: Westmeath
hi: वेस्टमीथ

en: Westminster
hi: वेस्टमिंस्टर

en: Westmoreland
hi: वेस्टमोरलैंड

en: Wexford
hi: वेक्सफ़ोर्ड

en: White Nile
hi: सफ़ेद नील

en: Wicklow
hi: विकलो

en: Wielkopolskie
hi: विल्कोपोलस्की

en: Wien
hi: वियेन

en: Wigan
hi: विगान

en: Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur
hi: विलायह पर्सेकुटुआन कुआलालंपुर

en: Wilayah Persekutuan Labuan
hi: विलायह पर्सेकुटुआन लाबुआन

en: Wilayah Persekutuan Putrajaya
hi: विलायह पर्सेकुटुआन पुत्रजया

en: Wiltshire
hi: विल्टशायर

en: Wiltz
hi: विल्ट्ज़

en: Windsor and Maidenhead
hi: विंडसर और मेडेनहेड

en: Wirral
hi: विरल

en: Wisconsin
hi: विस्कॉन्सिन

en: Wokingham
hi: वोकिंघम

en: Woleu-Ntem
hi: वोलेउ-न्तेम

en: Wolverhampton
hi: वॉल्वरहैम्प्टन

en: Woqooyi Galbeed
hi: वोकूयी गैलबीड

en: Worcestershire
hi: वॉर्सेस्टरशायर

en: Woroba
hi: वोरोबा

en: Wotho
hi: वोथो

en: Wotje
hi: वोत्जे

en: Wrexham [Wrecsam GB-WRC]
hi: व्रेक्सहैम [व्रेक्सम जीबी-डब्ल्यूआरसी]

en: Wyoming
hi: व्योमिंग

en: Wādī al Ḩayāt
hi: वादी अल सयात

en: Wādī ash Shāţi’
hi: वादी अश शाशी'

en: Wāsiţ
hi: वसित

en: Xagħra
hi: क्साग्रा

en: Xaignabouli
hi: क्सैग्नबौलि

en: Xaisômboun
hi: कैसोम्बौन

en: Xankəndi
hi: खानकेंडी

en: Xaçmaz
hi: जैक्मज

en: Xewkija
hi: ज़्वेकिजा

en: Xgħajra
hi: क्सगाजरा

en: Xiangkhouang
hi: क्सिएंगखोआंग

en: Xinjiang Uygur Zizhiqu
hi: सिंगजिआंग उइगुर ज़िज़हिकु

en: Xizang Zizhiqu
hi: सीज़न्ग ज़िज़हिकु

en: Xocalı
hi: ज़ोकली

en: Xocavənd
hi: खोजावंद

en: Xorazm
hi: खोरज़्म

en: Xékong
hi: ज़ेकॉन्ग

en: Xızı
hi: क्सिज़ि

en: Yagha
hi: यघा

en: Yala
hi: याला

en: Yalova
hi: यलोवा

en: Yamagata
hi: यामागाटा

en: Yamaguchi
hi: यामागुची

en: Yamanashi
hi: यामानाशी

en: Yambol
hi: यम्बोल

en: Yamoussoukro
hi: यामौस्सोक्रो

en: Yangon
hi: यांगून

en: Yap
hi: याप

en: Yaracuy
hi: याराकुय

en: Yardımlı
hi: यर्दिम्लि

en: Yaren
hi: यारेन

en: Yasothon
hi: यशोथोन

en: Yatenga
hi: यातेंगा

en: Yazd
hi: यज़्द

en: Yevlax
hi: येव्लक्स

en: Yilan
hi: यिलान

en: Yobe
hi: योबे

en: Yogyakarta
hi: योग्यकार्ता

en: Yomou
hi: योमौ

en: Yonne
hi: योन्ने

en: York
hi: यॉर्क

en: Yoro
hi: योरो

en: Youssoufia
hi: यूसुफ़िया

en: Yozgat
hi: योज़गाट

en: Yucatán
hi: युकाटन

en: Yukon
hi: युकोन

en: Yuma
hi: युमा

en: Yumbe
hi: यम्बे

en: Yunlin
hi: युनलिन

en: Yunnan Sheng
hi: युनान शेंग

en: Yvelines
hi: वेलाइंस

en: Yên Bái
hi: येन बाई

en: Zabajkal'skij kraj
hi: ज़बजकल'स्किज क्रज

en: Zacapa
hi: ज़कापा

en: Zacatecas
hi: ज़ाकाटेकास

en: Zachodniopomorskie
hi: ज़ाचोदनिओपोमोर्स्की

en: Zadarska županija
hi: ज़डारस्का ज़ुपानिजा

en: Zaghouan
hi: ज़घौअन

en: Zagora
hi: ज़गोरा

en: Zagorje ob Savi
hi: ज़गोरजे ओब सवि

en: Zagrebačka županija
hi: ज़ाग्रेबास्का ज़ुपानिजा

en: Zaire
hi: ज़ैरे

en: Zaječarski okrug
hi: ज़ेजेसार्स्की ऑक्रग

en: Zakarpatska oblast
hi: ज़कारपत्स्का ओब्लास्ट

en: Zala
hi: ज़ला

en: Zalaegerszeg
hi: ज़ालेगेर्सज़ेग

en: Zambales
hi: ज़ाम्बेल्स

en: Zambezi
hi: ज़ांबेज़ी

en: Zamboanga Peninsula (Region IX)
hi: ज़ाम्बोआंगा प्रायद्वीप (क्षेत्र IX)

en: Zamboanga Sibugay
hi: ज़ाम्बोआंगा सिबुगाय

en: Zamboanga del Norte
hi: ज़ाम्बोआंगा डेल नॉर्ट

en: Zamboanga del Sur
hi: ज़ाम्बोआंगा डेल सुर

en: Zambézia
hi: जाम्बेज़िया

en: Zamfara
hi: जाम्फ्रा

en: Zamora
hi: ज़मोरा

en: Zamora Chinchipe
hi: ज़मोरा चिंचिपे

en: Zanjān
hi: जंजान

en: Zanzan
hi: ज़ंज़ान

en: Zanzibar North
hi: ज़ांज़ीबार उत्तर

en: Zanzibar South
hi: ज़ांज़ीबार दक्षिण

en: Zanzibar West
hi: ज़ांज़ीबार पश्चिम

en: Zapadnobački okrug
hi: ज़ापाद्नोबास्की ऑक्रग

en: Zaporizka oblast
hi: ज़ापोरिज़्का ओब्लास्ट

en: Zaqatala
hi: जकाताला

en: Zaragoza
hi: ज़रागोज़ा

en: Zarasai
hi: जरासाई

en: Zavrč
hi: ज़ावरिक

en: Zeeland
hi: ज़ीलैंड

en: Zelenikovo
hi: ज़ेलेनिकोवो

en: Zeta
hi: जीटा

en: Zhambyl oblysy
hi: ज़म्बिल ओब्लीसी

en: Zhejiang Sheng
hi: झेजियांग शेंग

en: Zhemgang
hi: ज़्हेंगांग

en: Zhetisū oblysy
hi: ज़ेटिसो ओब्लीसी

en: Zhytomyrska oblast
hi: ज़ाइटोमिरस्का ओब्लास्ट

en: Ziguinchor
hi: ज़िगुइंचोर

en: Zinder
hi: ज़िन्देर

en: Ziro
hi: जीरो

en: Zlatiborski okrug
hi: ज़्लातिबोर्स्की ऑक्रग

en: Zlín
hi: ज़्लिन

en: Zlínský kraj
hi: ज़्लिंस्की क्रज

en: Znojmo
hi: ज़्नोज्मो

en: Zomba
hi: ज़ोंबा

en: Zombo
hi: ज़ोम्बो

en: Zondoma
hi: ज़ोंडोमा

en: Zonguldak
hi: ज़ोंगुल्डाक

en: Zou
hi: ज़ोउ

en: Zoundwéogo
hi: जौउंडवेगो

en: Zreče
hi: ज़्रेसी

en: Zrnovci
hi: जर्नोव्स्की

en: Zug
hi: जुग

en: Zuid-Holland
hi: जुड-हॉलैंड

en: Zulia
hi: ज़ुलिया

en: Zürich
hi: ज्यूरिक

en: Zābul
hi: ज़ाबुल

en: Zəngilan
hi: ज़िंगिलान

en: Zərdab
hi: ज़र्दाब

en: Z̧ufār
hi: ज़ुफ़र

en: nohiyahoi tobei jumhurí
hi: नोहियाहोई तोबेई जम्हुरी

en: wallonne, Région
hi: वॉलोन, क्षेत्र

en: Ágion Óros
hi: आगिओन ओरोस

en: Água Grande
hi: अगुआ ग्रांडे

en: Árneshreppur
hi: अरनेश्रेपुर

en: Ásahreppur
hi: असहरिप्पूर

en: Ávila
hi: अविला

en: Çanakkale
hi: कानाक्कले

en: Çankırı
hi: कैंकिरी

en: Çorum
hi: कॉरम

en: Équateur
hi: इक्वेडोर

en: Érd
hi: एर्ड

en: Évora
hi: एवोरा

en: Ípeiros
hi: इपिरोस

en: Ísafjarðarbær
hi: इसाफजरादरबर

en: Île-de-France
hi: इले-डी-फ़्रांस

en: Ñeembucú
hi: नीम्बुकु

en: Ñuble
hi: नुब्ले

en: Ömnögovĭ
hi: ओम्नोगोवि

en: Örebro län [SE-18]
hi: ऑरेब्रो लैन [SE-18]

en: Östergötlands län [SE-05]
hi: ऑस्टरगोटलैंड्स लैन [SE-05]

en: Övörhangay
hi: ऑवरहैंगे

en: Ústecký kraj
hi: उस्तेकी क्रज

en: Ústí nad Labem
hi: उस्ति नाद लाबेम

en: Ústí nad Orlicí
hi: उस्ति नाद ओर्लिसी

en: Þingeyjarsveit
hi: इंगेयजरस्वित

en: Ādažu novads
hi: अदाज़ु नोवाड्स

en: Āz̄ārbāyjān-e Ghārbī
hi: अजरबयजान-ए ग़रबी

en: Āz̄ārbāyjān-e Shārqī
hi: अजरबैजान-ए शर्की

en: Čair †
hi: कैर †

en: Čaška
hi: कास्का

en: Česká Lípa
hi: सेस्का लिपा

en: České Budějovice
hi: सेस्के बुडेजोविस

en: Český Krumlov
hi: सेस्की क्रूमलोव

en: Češinovo-Obleševo
hi: सेसिनोवो-ऑब्लेसेवो

en: Črenšovci
hi: क्रेनसोव्की

en: Črna na Koroškem
hi: कोरना ना कोरोस्केम

en: Črnomelj
hi: अर्नोमेलज

en: Čučer-Sandevo
hi: क्युसेर-सांडेवो

en: Điện Biên
hi: दीन बिएन

en: Đà Nẵng
hi: दनांग

en: Đắk Lắk
hi: डाक लक

en: Đắk Nông
hi: डाक नोंग

en: Đồng Nai
hi: दांग नई

en: Đồng Tháp
hi: दांग थाप

en: Ħamrun
hi: हैमरुन

en: Īlām
hi: इलम

en: İmişli
hi: इमिशली

en: İsmayıllı
hi: इस्माइली

en: İstanbul
hi: इस्तांबुल

en: İzmir
hi: ल्ज्मिर

en: Ķekavas novads
hi: चेकावास नोवाड्स

en: Łódzkie
hi: लॉज़की

en: Śląskie
hi: स्लास्की

en: Świętokrzyskie
hi: स्वेत्कोर्जिस्की

en: Şabran
hi: सब्रान

en: Şahbuz
hi: शाहबुज़

en: Şalāḩ ad Dīn
hi: शालाअद दीन

en: Şamaxı
hi: शामाक्सि

en: Şanlıurfa
hi: सेनलुइर्फ़ा

en: Şanʻā’
hi: साना

en: Şirvan
hi: शिरवन

en: Şuşa
hi: सूसा

en: Şāʻdah
hi: शादाह

en: Şırnak
hi: सिरनाक

en: Şəki
hi: शेकी

en: Şəmkir
hi: शमकिर

en: Şərur
hi: शारूर

en: Šakiai
hi: शाकिया

en: Šalovci
hi: सालोविसी

en: Šalčininkai
hi: सलकीनिंकाई

en: Šavnik
hi: सावनिक

en: Šempeter-Vrtojba
hi: संपेटेर-व्रतोजबा

en: Šentilj
hi: सेंटिलज

en: Šentjernej
hi: सेंटजर्नेज

en: Šentjur
hi: सेंटजुर

en: Šentrupert
hi: सेंट्रुपर्ट

en: Šenčur
hi: सेनकुर

en: Šiauliai
hi: सियाउलिया

en: Šiaulių apskritis
hi: सियाउली अप्सक्राइटिस

en: Šiaulių miestas
hi: सिआउलीस मिएस्टास

en: Šibensko-kninska županija
hi: सिबेंस्को-निंस्का जुपानिजा

en: Šilalė
hi: शिलाले

en: Šilutė
hi: सिलुटे

en: Širak
hi: सिराक

en: Širvintos
hi: सिरविंटोस

en: Škocjan
hi: स्कोकजान

en: Škofja Loka
hi: स्कोफ़जा लोका

en: Škofljica
hi: स्कोफ्लजिका

en: Šmarje pri Jelšah
hi: जेल्शा पर मरजे

en: Šmarješke Toplice
hi: स्मार्जेस्के टॉपलाइस

en: Šmartno ob Paki
hi: स्मार्टनो ओबी पाकी

en: Šmartno pri Litiji
hi: स्मार्टनो प्री लिटिजी

en: Šoštanj
hi: सोस्तांज

en: Štip
hi: स्टिप

en: Šumperk
hi: ज़ुम्पर्क

en: Šuto Orizari †
hi: सुतो ओरिज़ारी †

en: Švenčionys
hi: स्वेंसिओनिस

en: Ţarābulus
hi: ताराबूलस

en: Ţarţūs
hi: टार्टस

en: Żabbar
hi: ज़ब्बर

en: Żebbuġ Gozo
hi: ज़ेबूग गोज़ो

en: Żebbuġ Malta
hi: ज़ेबूग माल्टा

en: Żejtun
hi: ज़ेज्तुन

en: Żurrieq
hi: ज़ुरिएक

en: Žabljak
hi: ज़बलजक

en: Žalec
hi: ज़ालेक

en: Železniki
hi: ज़ेलेज़्निकी

en: Želino
hi: ज़ेलिनो

en: Žetale
hi: ज़ेटेल

en: Žilinský kraj
hi: ज़िलिंस्की क्रज

en: Žiri
hi: ज़िरी

en: Žirovnica
hi: ज़िरोव्निका

en: Žužemberk
hi: ज़ुज़ेम्बर्क

en: Žďár nad Sázavou
hi: ज़ार नाद सज़ावौ

en: Șoldănești
hi: सोलदानेस्टी

en: Ștefan Vodă
hi: स्टीफन वोडा

en: Ḩajjah
hi: हज्जाह

en: Ḩalab
hi: हैलाब

en: Ḩamāh
hi: हमाह

en: Ḩawallī
hi: हवाली

en: Ḩaḑramawt
hi: हेड्रामौट

en: Ḩimş
hi: हिम्स

en: Ḩā'il
hi: हाईल

en: ‘Adan
hi: अदन

en: ‘Ajlūn
hi: 'अजलून

en: ‘Ajmān
hi: अजमान

en: ‘Amrān
hi: अमरान
