iso_3166-1 - en to hi translation catalogue (425 entries)

en: Afghanistan
hi: अफ़ग़ानिस्तान

en: Albania
hi: अल्बानिया

en: Algeria
hi: अल्जीरिया

en: American Samoa
hi: अमेरिकी समोआ

en: Andorra
hi: अंडोरा

en: Angola
hi: अंगोला

en: Anguilla
hi: अंगुइला

en: Antarctica
hi: अंटार्कटिका

en: Antigua and Barbuda
hi: अण्टीगुआ और बारबूडा

en: Arab Republic of Egypt
hi: मिस्र का अरब गणराज्य

en: Argentina
hi: अर्जेंटीना

en: Argentine Republic
hi: अर्जेंटीना गणराज्य

en: Armenia
hi: आर्मेनिया

en: Aruba
hi: अरूबा

en: Australia
hi: ऑस्ट्रेलिया

en: Austria
hi: ऑस्ट्रिया

en: Azerbaijan
hi: अज़रबैजान

en: Bahamas
hi: बहामास

en: Bahrain
hi: बहरीन

en: Bangladesh
hi: बांग्लादेश

en: Barbados
hi: बारबाडोस

en: Belarus
hi: बेलारूस

en: Belgium
hi: बेल्जियम

en: Belize
hi: बेलीज़

en: Benin
hi: बेनिन

en: Bermuda
hi: बरमूडा

en: Bhutan
hi: भूटान

en: Bolivarian Republic of Venezuela
hi: वेनेजुएला का बोलिवेरियन गणराज्य

en: Bolivia
hi: बोलीविया

en: Bolivia, Plurinational State of
hi: बोलीविया, बहुराष्ट्रीय राज्य

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
hi: बोनैर, सिंट यूस्टेटीयस एंड साबा

en: Bosnia and Herzegovina
hi: बोस्निया और हर्जेगोविना

en: Botswana
hi: बोत्सवाना

en: Bouvet Island
hi: बोउवेट आइलैंड

en: Brazil
hi: ब्राजील

en: British Indian Ocean Territory
hi: ब्रिटिश हिंद महासागर क्षेत्र

en: British Virgin Islands
hi: ब्रिटिश वर्जिन द्वीपसमूह

en: Brunei Darussalam
hi: ब्रुनेई दरउस्सलाम

en: Bulgaria
hi: बुल्गारिया

en: Burkina Faso
hi: बुर्किना फासो

en: Burundi
hi: बुरुंडी

en: Cabo Verde
hi: काबो वर्डे

en: Cambodia
hi: कंबोडिया

en: Cameroon
hi: कैमरुन

en: Canada
hi: कनाडा

en: Cayman Islands
hi: केमन द्वीपसमूह

en: Central African Republic
hi: मध्य अफ़्रीकी गणराज्य

en: Chad
hi: चाड

en: Chile
hi: चिली

en: China
hi: चीन

en: Christmas Island
hi: क्रिसमस द्वीप

en: Cocos (Keeling) Islands
hi: कोकोस (कीलिंग) द्वीपसमूह

en: Colombia
hi: कोलंबिया

en: Commonwealth of Dominica
hi: डोमिनिका का राष्ट्रमंडल

en: Commonwealth of the Bahamas
hi: बहामास का राष्ट्रमंडल

en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
hi: उत्तरी मारियाना द्वीप समूह का राष्ट्रमंडल

en: Comoros
hi: कोमोरोस

en: Congo
hi: कॉंगो

en: Congo, The Democratic Republic of the
hi: कांगो, लोकतांत्रिक गणराज्य

en: Cook Islands
hi: कुक द्वीपसमूह

en: Costa Rica
hi: कोस्टा रीका

en: Croatia
hi: क्रोएशिया

en: Cuba
hi: क्यूबा

en: Curaçao
hi: कुराकाओ

en: Cyprus
hi: साइप्रस

en: Czech Republic
hi: चेक गणराज्य

en: Czechia
hi: चेकिया

en: Côte d'Ivoire
hi: कोटे डी आइवर

en: Democratic People's Republic of Korea
hi: कोरिया लोकतांत्रिक जनवादी गणराज्य

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
hi: साओ टोम और प्रिंसिपे लोकतांत्रिक गणराज्य

en: Democratic Republic of Timor-Leste
hi: तिमोर-लेस्ते लोकतांत्रिक गणराज्य

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
hi: श्रीलंका लोकतांत्रिक समाजवादी गणराज्य

en: Denmark
hi: डेनमार्क

en: Djibouti
hi: जिबूती

en: Dominica
hi: डोमिनिका

en: Dominican Republic
hi: डोमिनिकन गणराज्य

en: Eastern Republic of Uruguay
hi: उरुग्वे का पूर्वी गणराज्य

en: Ecuador
hi: इक्वेडोर

en: Egypt
hi: मिस्र

en: El Salvador
hi: अल साल्वाडोर

en: Equatorial Guinea
hi: भूमध्यरेखीय गिनी

en: Eritrea
hi: इरीट्रिया

en: Estonia
hi: एस्टोनिया

en: Eswatini
hi: इस्वातिनी

en: Ethiopia
hi: इथियोपिया

en: Falkland Islands (Malvinas)
hi: फॉकलैंड आइलैंड्स (मालविनास)

en: Faroe Islands
hi: फ़रो द्वीप समूह

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
hi: इथियोपिया का संघीय लोकतांत्रिक गणराज्य

en: Federal Democratic Republic of Nepal
hi: नेपाल संघीय लोकतांत्रिक गणराज्य

en: Federal Republic of Germany
hi: जर्मनी संघीय गणराज्य

en: Federal Republic of Nigeria
hi: नाइजीरिया संघीय गणराज्य

en: Federal Republic of Somalia
hi: सोमालिया संघीय गणराज्य

en: Federated States of Micronesia
hi: माइक्रोनेशिया के संघीय राज्य

en: Federative Republic of Brazil
hi: ब्राजील संघीय गणराज्य

en: Fiji
hi: फिजी

en: Finland
hi: फिनलैंड

en: France
hi: फ्रांस

en: French Guiana
hi: फ्रेंच गयाना

en: French Polynesia
hi: फ़्रेंच पोलिनेशिया

en: French Republic
hi: फ़्रेंच गणराज्य

en: French Southern Territories
hi: दक्षिणी फ्राँसिसी क्षेत्र

en: Gabon
hi: गबॉन

en: Gabonese Republic
hi: गैबोनीज़ गणराज्य

en: Gambia
hi: गाम्बिया

en: Georgia
hi: जॉर्जिया

en: Germany
hi: जर्मनी

en: Ghana
hi: घाना

en: Gibraltar
hi: जिब्राल्टर

en: Grand Duchy of Luxembourg
hi: लक्ज़मबर्ग की ग्रैंड डची

en: Greece
hi: यूनान

en: Greenland
hi: ग्रीनलैण्ड

en: Grenada
hi: ग्रेनाडा

en: Guadeloupe
hi: गुआदेलूप

en: Guam
hi: गुआम

en: Guatemala
hi: ग्वाटेमाला

en: Guernsey
hi: ग्वेर्नसे

en: Guinea
hi: गिनी

en: Guinea-Bissau
hi: गिनी-बिसाऊ

en: Guyana
hi: गयाना

en: Haiti
hi: हैती

en: Hashemite Kingdom of Jordan
hi: जॉर्डन का हाशमाइट साम्राज्य

en: Heard Island and McDonald Islands
hi: हर्ड द्वीप और मैकडोनाल्ड द्वीप समूह

en: Hellenic Republic
hi: हेलेनिक गणराज्य

en: Holy See (Vatican City State)
hi: होली सी (वेटिकन सिटी राज्य)

en: Honduras
hi: होंडुरस

en: Hong Kong
hi: हांगकांग

en: Hong Kong Special Administrative Region of China
hi: हांगकांग चीन का विशेष प्रशासनिक क्षेत्र

en: Hungary
hi: हंगरी

en: Iceland
hi: आइसलैंड

en: Independent State of Papua New Guinea
hi: पापुआ न्यू गिनी का स्वतंत्र राज्य

en: Independent State of Samoa
hi: समोआ का स्वतंत्र राज्य

en: India
hi: भारत

en: Indonesia
hi: इंडोनेशिया

en: Iran
hi: ईरान

en: Iran, Islamic Republic of
hi: ईरान, इस्लामिक गणराज्य

en: Iraq
hi: इराक़

en: Ireland
hi: आयरलैण्ड

en: Islamic Republic of Afghanistan
hi: अफ़ग़ानिस्तान इस्लामी गणराज्य

en: Islamic Republic of Iran
hi: ईरान की इस्लामी गणराज्य

en: Islamic Republic of Mauritania
hi: मॉरिटानिया इस्लामी गणराज्य

en: Islamic Republic of Pakistan
hi: इस्लामी गणतंत्र पाकिस्तान

en: Isle of Man
hi: आइल ऑफ मैन

en: Israel
hi: इज़राइल

en: Italian Republic
hi: इतालवी गणराज्य

en: Italy
hi: इटली

en: Jamaica
hi: जमैका

en: Japan
hi: जापान

en: Jersey
hi: जर्सी

en: Jordan
hi: जॉर्डन

en: Kazakhstan
hi: कजाकिस्तान

en: Kenya
hi: केन्या

en: Kingdom of Bahrain
hi: बहरीन की सल्तनत

en: Kingdom of Belgium
hi: बेल्जियम का साम्राज्य

en: Kingdom of Bhutan
hi: भूटान का साम्राज्य

en: Kingdom of Cambodia
hi: कंबोडिया का साम्राज्य

en: Kingdom of Denmark
hi: डेनमार्क का साम्राज्य

en: Kingdom of Eswatini
hi: इस्वातिनी का साम्राज्य

en: Kingdom of Lesotho
hi: लेसोथो साम्राज्य

en: Kingdom of Morocco
hi: मोरक्को का साम्राज्य

en: Kingdom of Norway
hi: नॉर्वे का साम्राज्य

en: Kingdom of Saudi Arabia
hi: सऊदी अरब का साम्राज्य

en: Kingdom of Spain
hi: स्पेन का साम्राज्य

en: Kingdom of Sweden
hi: स्वीडन का साम्राज्य

en: Kingdom of Thailand
hi: थाईलैंड का साम्राज्य

en: Kingdom of Tonga
hi: टोंगा साम्राज्य

en: Kingdom of the Netherlands
hi: नीदरलैंड का साम्राज्य

en: Kiribati
hi: किरिबाती

en: Korea, Democratic People's Republic of
hi: कोरिया, लोकतांत्रिक जनवादी गणराज्य

en: Korea, Republic of
hi: कोरिया गणराज्य

en: Kuwait
hi: कुवैत

en: Kyrgyz Republic
hi: किर्गिज गणराज्य

en: Kyrgyzstan
hi: किर्गिज़स्तान

en: Lao People's Democratic Republic
hi: लाओस लोक लोकतांत्रिक गणराज्य

en: Laos
hi: लाओस

en: Latvia
hi: लातविया

en: Lebanese Republic
hi: लेबनानी गणराज्य

en: Lebanon
hi: लेबनान

en: Lesotho
hi: लेसोथो

en: Liberia
hi: लाइबेरिया

en: Libya
hi: लीबिया

en: Liechtenstein
hi: लिकटेंस्टीन

en: Lithuania
hi: लिथुआनिया

en: Luxembourg
hi: लक्ज़मबर्ग

en: Macao
hi: मकाउ

en: Macao Special Administrative Region of China
hi: चीन का मकाउ विशेष प्रशासनिक क्षेत्र

en: Madagascar
hi: मेडागास्कर

en: Malawi
hi: मलावी

en: Malaysia
hi: मलेशिया

en: Maldives
hi: मालदीव

en: Mali
hi: माली

en: Malta
hi: माल्टा

en: Marshall Islands
hi: मार्शल द्वीपसमूह

en: Martinique
hi: मार्टीनिक

en: Mauritania
hi: मॉरीतानिया

en: Mauritius
hi: मॉरिशस

en: Mayotte
hi: मेयोट

en: Mexico
hi: मेक्सिको

en: Micronesia, Federated States of
hi: माइक्रोनेशिया, संघीय राज्य

en: Moldova
hi: मोल्दोवा

en: Moldova, Republic of
hi: मोल्दोवा, गणराज्य

en: Monaco
hi: मोनैको

en: Mongolia
hi: मंगोलिया

en: Montenegro
hi: मॉन्टेनीग्रो

en: Montserrat
hi: मॉण्टसेराट

en: Morocco
hi: मोरक्को

en: Mozambique
hi: मोज़ाम्बीक

en: Myanmar
hi: म्यांमार

en: Namibia
hi: नामीबिया

en: Nauru
hi: नाउरू

en: Nepal
hi: नेपाल

en: Netherlands
hi: नीदरलैण्ड

en: New Caledonia
hi: न्यू कैलिडोनिया

en: New Zealand
hi: न्यूज़ीलैण्ड

en: Nicaragua
hi: निकारागुआ

en: Niger
hi: नाइजर

en: Nigeria
hi: नाइजीरिया

en: Niue
hi: निउए

en: Norfolk Island
hi: नॉर्फ़ोक द्वीप

en: North Korea
hi: उत्तर कोरिया

en: North Macedonia
hi: उत्तर मैसेडोनिया

en: Northern Mariana Islands
hi: उत्तरी मारियाना द्वीप

en: Norway
hi: नॉर्वे

en: Oman
hi: ओमान

en: Pakistan
hi: पाकिस्तान

en: Palau
hi: पलाउ

en: Palestine, State of
hi: फ़िलिस्तीन, राज्य

en: Panama
hi: पनामा

en: Papua New Guinea
hi: पापुआ न्यू गिनी

en: Paraguay
hi: पैराग्वे

en: People's Democratic Republic of Algeria
hi: अल्जीरिया का लोक लोकतांत्रिक गणराज्य

en: People's Republic of Bangladesh
hi: बांग्लादेश जनवादी गणराज्य

en: People's Republic of China
hi: चीनी जनवादी गणराज्य

en: Peru
hi: पेरू

en: Philippines
hi: फिलीपींस

en: Pitcairn
hi: पिटकेर्न

en: Plurinational State of Bolivia
hi: बोलीविया का बहुराष्ट्रीय राज्य

en: Poland
hi: पोलैंड

en: Portugal
hi: पुर्तगाल

en: Portuguese Republic
hi: पुर्तगाली गणराज्य

en: Principality of Andorra
hi: अंडोरा की रियासत

en: Principality of Liechtenstein
hi: लिकटेंस्टीन की रियासत

en: Principality of Monaco
hi: मोनाको की रियासत

en: Puerto Rico
hi: प्युर्तो रिको

en: Qatar
hi: कतर

en: Republic of Albania
hi: अल्बानिया गणराज्य

en: Republic of Angola
hi: अंगोला गणराज्य

en: Republic of Armenia
hi: आर्मेनिया गणराज्य

en: Republic of Austria
hi: ऑस्ट्रिया गणराज्य

en: Republic of Azerbaijan
hi: अज़रबैजान गणराज्य

en: Republic of Belarus
hi: बेलारूस गणराज्य

en: Republic of Benin
hi: बेनिन गणराज्य

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
hi: बोस्निया और हर्जेगोविना गणराज्य

en: Republic of Botswana
hi: बोत्सवाना गणराज्य

en: Republic of Bulgaria
hi: बुल्गारिया गणराज्य

en: Republic of Burundi
hi: बुरुंडी गणराज्य

en: Republic of Cabo Verde
hi: काबो वर्डे गणराज्य

en: Republic of Cameroon
hi: कैमरून गणराज्य

en: Republic of Chad
hi: चाड गणराज्य

en: Republic of Chile
hi: चिली गणराज्य

en: Republic of Colombia
hi: कोलंबिया गणराज्य

en: Republic of Costa Rica
hi: कोस्टा रिका गणराज्य

en: Republic of Croatia
hi: क्रोएशिया गणराज्य

en: Republic of Cuba
hi: क्यूबा गणराज्य

en: Republic of Cyprus
hi: साइप्रस गणराज्य

en: Republic of Côte d'Ivoire
hi: कोटे डी आइवर गणराज्य

en: Republic of Djibouti
hi: जिबूती गणराज्य

en: Republic of Ecuador
hi: इक्वेडोर गणराज्य

en: Republic of El Salvador
hi: अल साल्वाडोर गणराज्य

en: Republic of Equatorial Guinea
hi: भूमध्यरेखीय गिनी गणराज्य

en: Republic of Estonia
hi: एस्टोनिया गणराज्य

en: Republic of Fiji
hi: फिजी गणराज्य

en: Republic of Finland
hi: फिनलैंड गणराज्य

en: Republic of Ghana
hi: घाना गणराज्य

en: Republic of Guatemala
hi: ग्वाटेमाला गणराज्य

en: Republic of Guinea
hi: गिनी गणराज्य

en: Republic of Guinea-Bissau
hi: गिनी-बिसाऊ गणराज्य

en: Republic of Guyana
hi: गुयाना गणराज्य

en: Republic of Haiti
hi: हैती गणराज्य

en: Republic of Honduras
hi: होंडुरास गणराज्य

en: Republic of Iceland
hi: आइसलैंड गणराज्य

en: Republic of India
hi: भारतीय गणराज्य

en: Republic of Indonesia
hi: इंडोनेशिया गणराज्य

en: Republic of Iraq
hi: इराक गणराज्य

en: Republic of Kazakhstan
hi: कजाकिस्तान गणराज्य

en: Republic of Kenya
hi: केन्या गणराज्य

en: Republic of Kiribati
hi: किरिबाती गणराज्य

en: Republic of Latvia
hi: लातविया गणराज्य

en: Republic of Liberia
hi: लाइबेरिया गणराज्य

en: Republic of Lithuania
hi: लिथुआनिया गणराज्य

en: Republic of Madagascar
hi: मेडागास्कर गणराज्य

en: Republic of Malawi
hi: मलावी गणराज्य

en: Republic of Maldives
hi: मालदीव गणराज्य

en: Republic of Mali
hi: माली गणराज्य

en: Republic of Malta
hi: माल्टा गणराज्य

en: Republic of Mauritius
hi: मॉरीशस गणराज्य

en: Republic of Moldova
hi: मोल्दोवा गणराज्य

en: Republic of Mozambique
hi: मोज़ाम्बिक गणराज्य

en: Republic of Myanmar
hi: म्यांमार गणराज्य

en: Republic of Namibia
hi: नामीबिया गणराज्य

en: Republic of Nauru
hi: नाउरू गणराज्य

en: Republic of Nicaragua
hi: निकारागुआ गणराज्य

en: Republic of North Macedonia
hi: उत्तर मैसेडोनिया गणराज्य

en: Republic of Palau
hi: पलाऊ गणराज्य

en: Republic of Panama
hi: पनामा गणराज्य

en: Republic of Paraguay
hi: पराग्वे गणराज्य

en: Republic of Peru
hi: पेरू गणराज्य

en: Republic of Poland
hi: पोलैंड गणराज्य

en: Republic of San Marino
hi: सैन मैरिनो गणराज्य

en: Republic of Senegal
hi: सेनेगल गणराज्य

en: Republic of Serbia
hi: सर्बिया गणराज्य

en: Republic of Seychelles
hi: सेशेल्स गणराज्य

en: Republic of Sierra Leone
hi: सिएरा लियोन गणराज्य

en: Republic of Singapore
hi: सिंगापुर गणराज्य

en: Republic of Slovenia
hi: स्लोवेनिया गणराज्य

en: Republic of South Africa
hi: दक्षिण अफ्रिकीय गणतंत्र

en: Republic of South Sudan
hi: दक्षिण सूडान गणराज्य

en: Republic of Suriname
hi: सूरीनाम गणराज्य

en: Republic of Tajikistan
hi: ताजिकिस्तान गणराज्य

en: Republic of Trinidad and Tobago
hi: त्रिनिदाद और टोबैगो गणराज्य

en: Republic of Tunisia
hi: ट्यूनीशिया गणराज्य

en: Republic of Türkiye
hi: तुर्किये गणराज्य

en: Republic of Uganda
hi: युगांडा गणराज्य

en: Republic of Uzbekistan
hi: उज़्बेकिस्तान गणराज्य

en: Republic of Vanuatu
hi: वानुअतु गणराज्य

en: Republic of Yemen
hi: यमन गणराज्य

en: Republic of Zambia
hi: जाम्बिया गणराज्य

en: Republic of Zimbabwe
hi: जिम्बाब्वे गणराज्य

en: Republic of the Congo
hi: कांगो गणराज्य

en: Republic of the Gambia
hi: गाम्बिया गणराज्य

en: Republic of the Marshall Islands
hi: मार्शल द्वीपसमूह गणराज्य

en: Republic of the Niger
hi: नाइजर गणराज्य

en: Republic of the Philippines
hi: फिलीपींस गणराज्य

en: Republic of the Sudan
hi: सूडान गणराज्य

en: Romania
hi: रोमानिया

en: Russian Federation
hi: रूसी संघ

en: Rwanda
hi: रवांडा

en: Rwandese Republic
hi: रवांडा गणराज्य

en: Réunion
hi: रियूनियन

en: Saint Barthélemy
hi: सेंट बार्थेलेमी

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
hi: सेंट हेलेना, असेंशन और त्रिस्तान दा कुन्हा

en: Saint Kitts and Nevis
hi: सन्त किट्स और नेविस

en: Saint Lucia
hi: सेंट लूसिया

en: Saint Martin (French part)
hi: सेंट मार्टिन (फ्रेंच भाग)

en: Saint Pierre and Miquelon
hi: साँ-प्येर और मीकेलों

en: Saint Vincent and the Grenadines
hi: सेंट विंसेंट और ग्रेनेडाइंस

en: Samoa
hi: समोआ

en: San Marino
hi: सान मारिनो

en: Sao Tome and Principe
hi: साओ तोमे और प्रिन्सिपी

en: Saudi Arabia
hi: सउदी अरब

en: Senegal
hi: सेनेगल

en: Serbia
hi: सर्बिया

en: Seychelles
hi: सेशेल्स

en: Sierra Leone
hi: सिएरा लियोन

en: Singapore
hi: सिंगापुर

en: Sint Maarten (Dutch part)
hi: सेंट मार्टिन (डच भाग)

en: Slovak Republic
hi: स्लोवाक गणराज्य

en: Slovakia
hi: स्लोवाकिया

en: Slovenia
hi: स्लोवेनिया

en: Socialist Republic of Viet Nam
hi: वियतनाम समाजवादी गणराज्य

en: Solomon Islands
hi: सोलोमन द्वीपसमूह

en: Somalia
hi: सोमालिया

en: South Africa
hi: दक्षिण अफ़्रीका

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
hi: दक्षिण जॉर्जिया और दक्षिण सैंडविच द्वीप समूह

en: South Korea
hi: दक्षिण कोरिया

en: South Sudan
hi: दक्षिण सूडान

en: Spain
hi: स्पेन

en: Sri Lanka
hi: श्री लंका

en: State of Israel
hi: इज़राइल राज्य

en: State of Kuwait
hi: कुवैत राज्य

en: State of Qatar
hi: कतर राज्य

en: Sudan
hi: सूडान

en: Sultanate of Oman
hi: ओमान की सल्तनत

en: Suriname
hi: सूरीनाम

en: Svalbard and Jan Mayen
hi: स्वालबार्ड एन्ड जैन माएन

en: Sweden
hi: स्वीडन

en: Swiss Confederation
hi: स्विस परिसंघ

en: Switzerland
hi: स्विट्ज़रलैंड

en: Syria
hi: सीरिया

en: Syrian Arab Republic
hi: सीरियाई अरब गणराज्य

en: Taiwan
hi: ताइवान

en: Taiwan, Province of China
hi: ताइवान, चीन प्रांत

en: Tajikistan
hi: ताजिकिस्तान

en: Tanzania
hi: तंजानिया

en: Tanzania, United Republic of
hi: तंजानिया, संयुक्त गणराज्य

en: Thailand
hi: थाईलैण्ड

en: Timor-Leste
hi: तिमोर-लेस्टे

en: Togo
hi: टोगो

en: Togolese Republic
hi: टोगोलिस गणराज्य

en: Tokelau
hi: टोकेलाऊ

en: Tonga
hi: टोंगा

en: Trinidad and Tobago
hi: त्रिनिदाद और टोबैगो

en: Tunisia
hi: ट्यूनीशिया

en: Turkmenistan
hi: तुर्कमेनिस्तान

en: Turks and Caicos Islands
hi: तुर्क और केकोस द्वीपसमूह

en: Tuvalu
hi: तुवालू

en: Türkiye
hi: तुर्किये

en: Uganda
hi: युगांडा

en: Ukraine
hi: युक्रेन

en: Union of the Comoros
hi: कोमोरोस का संघ

en: United Arab Emirates
hi: संयुक्त अरब अमीरात

en: United Kingdom
hi: यूनाइटेड किंगडम

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
hi: ग्रेट ब्रिटेन और उत्तरी आयरलैंड का यूनाइटेड किंगडम

en: United Mexican States
hi: संयुक्त मैक्सिकन राज्य

en: United Republic of Tanzania
hi: संयुक्त गणराज्य तंजानिया

en: United States
hi: संयुक्त राज्य

en: United States Minor Outlying Islands
hi: संयुक्त राज्य अमेरिका के छोटे दूरस्थ द्वीपसमूह

en: United States of America
hi: संयुक्त राज्य अमेरिका

en: Uruguay
hi: उरुग्वे

en: Uzbekistan
hi: उज़्बेकिस्तान

en: Vanuatu
hi: वानुअतु

en: Venezuela
hi: वेनेजुएला

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
hi: वेनेजुएला, बोलिवेरियन गणराज्य

en: Viet Nam
hi: वियतनाम

en: Vietnam
hi: वियतनाम

en: Virgin Islands of the United States
hi: संयुक्त राज्य अमेरिका के वर्जिन द्वीप समूह

en: Virgin Islands, British
hi: वर्जिन द्वीप समूह, ब्रिटिश

en: Virgin Islands, U.S.
hi: वर्जिन द्वीप समूह, यू.एस।

en: Wallis and Futuna
hi: वालिस और फ्यूटुना

en: Western Sahara
hi: पश्चिमी सहारा

en: Yemen
hi: यमन

en: Zambia
hi: जाम्बिया

en: Zimbabwe
hi: जिम्बाब्वे

en: the State of Eritrea
hi: इरीट्रिया राज्य

en: the State of Palestine
hi: फ़िलिस्तीन राज्य

en: Åland Islands
hi: ऑलैण्ड द्वीपसमूह
