iso_15924 - en to hi translation catalogue (181 entries)

note: Name for Adlm
en: Adlam
hi: अदलाम

note: Name for Afak
en: Afaka
hi: अफका

note: Name for Aghb
en: Caucasian Albanian
hi: कोकेशियान अल्बानियाई

note: Name for Ahom
en: Ahom, Tai Ahom
hi: अहोम, ताई अहोम

note: Name for Arab
en: Arabic
hi: अरबी

note: Name for Aran
en: Arabic (Nastaliq variant)
hi: अरबी (नास्तालिक संस्करण)

note: Name for Armi
en: Imperial Aramaic
hi: शाही अरामी

note: Name for Armn
en: Armenian
hi: अर्मेनियाई

note: Name for Avst
en: Avestan
hi: अवेस्तन

note: Name for Bali
en: Balinese
hi: बालिनीस

note: Name for Bamu
en: Bamum
hi: बामम

note: Name for Bass
en: Bassa Vah
hi: बासा वाह

note: Name for Batk
en: Batak
hi: बटक

note: Name for Beng
en: Bengali
hi: बंगाली

note: Name for Bhks
en: Bhaiksuki
hi: भाईसुकि

note: Name for Blis
en: Blissymbols
hi: आनंदप्रतीक

note: Name for Bopo
en: Bopomofo
hi: बोपोमोफो

note: Name for Brah
en: Brahmi
hi: ब्राह्मी

note: Name for Brai
en: Braille
hi: ब्रेल

note: Name for Bugi
en: Buginese
hi: बगिनीस

note: Name for Buhd
en: Buhid
hi: बुहिड

note: Name for Cakm
en: Chakma
hi: चकमा

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
hi: एकीकृत कनाडाई आदिवासी सिलेबिक्स

note: Name for Cari
en: Carian
hi: कैरियन

note: Name for Cham
en: Cham
hi: चाम

note: Name for Cher
en: Cherokee
hi: चेरोकी

note: Name for Cirt
en: Cirth
hi: कर्थ

note: Name for Copt
en: Coptic
hi: कॉप्टिक

note: Name for Cprt
en: Cypriot
hi: साइप्रट

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
hi: सिरिलिक

note: Name for Cyrs
en: Cyrillic (Old Church Slavonic variant)
hi: सिरिलिक (पुराना चर्च स्लावोनिक संस्करण)

note: Name for Deva
en: Devanagari (Nagari)
hi: देवनागरी (नागरी)

note: Name for Dsrt
en: Deseret (Mormon)
hi: डेसेरेट (मॉर्मन)

note: Name for Dupl
en: Duployan shorthand, Duployan stenography
hi: डुप्लॉयन शॉर्टहैंड, डुप्लॉयन आशुलिपि

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
hi: मिस्र के डेमोटिक

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
hi: प्राचीन मिस्र की मठ लिपि

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
hi: मिस्र की चित्रलिपि

note: Name for Elba
en: Elbasan
hi: एल्बासन

note: Name for Ethi
en: Ethiopic (Geʻez)
hi: इथियोपिया (गीज़)

note: Name for Geok
en: Khutsuri (Asomtavruli and Nuskhuri)
hi: खुत्सुरी (असोमतावरुली और नुसखुरी)

note: Name for Geor
en: Georgian (Mkhedruli)
hi: जॉर्जियाई (मखेद्रुली)

note: Name for Glag
en: Glagolitic
hi: ग्लैगोलिटिक

note: Name for Goth
en: Gothic
hi: गोथिक

note: Name for Gran
en: Grantha
hi: ग्रंथ

note: Name for Grek
en: Greek
hi: यूनानी

note: Name for Gujr
en: Gujarati
hi: गुजराती

note: Name for Guru
en: Gurmukhi
hi: गुरमुखी

note: Name for Hanb
en: Han with Bopomofo (alias for Han + Bopomofo)
hi: हान और ध्वन्यात्मक प्रतीक (हान के उपनाम + ध्वन्यात्मक प्रतीक)

note: Name for Hang
en: Hangul (Hangŭl, Hangeul)
hi: हंगुल (हंगुल, हंगेउल)

note: Name for Hani
en: Han (Hanzi, Kanji, Hanja)
hi: हान (हांजी, कांजी, हंजा)

note: Name for Hano
en: Hanunoo (Hanunóo)
hi: हनुनू (हनुनू)

note: Name for Hans
en: Han (Simplified variant)
hi: हान (सरलीकृत संस्करण)

note: Name for Hant
en: Han (Traditional variant)
hi: हान (पारंपरिक संस्करण)

note: Name for Hatr
en: Hatran
hi: हटरन

note: Name for Hebr
en: Hebrew
hi: यहूदी

note: Name for Hira
en: Hiragana
hi: हीरागाना

note: Name for Hluw
en: Anatolian Hieroglyphs (Luwian Hieroglyphs, Hittite Hieroglyphs)
hi: अनातोलियन चित्रलिपि (लुवियन चित्रलिपि, हित्ती चित्रलिपि)

note: Name for Hmng
en: Pahawh Hmong
hi: पहाउह हमोंग

note: Name for Hrkt
en: Japanese syllabaries (alias for Hiragana + Katakana)
hi: जापानी शब्दांश (हीरागाना + कटकाना के लिए उपनाम)

note: Name for Hung
en: Old Hungarian (Hungarian Runic)
hi: पुराना हंगेरियन (हंगेरियन रूनिक)

note: Name for Inds
en: Indus (Harappan)
hi: सिंधु (हड़प्पा)

note: Name for Ital
en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
hi: पुराना इटैलिक (एट्रस्केन, ओस्कैन, आदि)

note: Name for Jamo
en: Jamo (alias for Jamo subset of Hangul)
hi: जामो (हंगुल के जामो उपसमुच्चय के लिए उपनाम)

note: Name for Java
en: Javanese
hi: जावानीस

note: Name for Jpan
en: Japanese (alias for Han + Hiragana + Katakana)
hi: जापानी (हान + हीरागाना + कटकाना के लिए उपनाम)

note: Name for Jurc
en: Jurchen
hi: जुर्चेन

note: Name for Kali
en: Kayah Li
hi: काया ली

note: Name for Kana
en: Katakana
hi: कटकाना

note: Name for Khar
en: Kharoshthi
hi: खरोष्ठी

note: Name for Khmr
en: Khmer
hi: खमेर

note: Name for Khoj
en: Khojki
hi: खोजकी

note: Name for Kitl
en: Khitan large script
hi: खितान बड़ी लिपि

note: Name for Kits
en: Khitan small script
hi: खितान छोटी लिपि

note: Name for Knda
en: Kannada
hi: कन्नडा

note: Name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
hi: कोरियाई (हंगुल + हान के लिए उपनाम)

note: Name for Kpel
en: Kpelle
hi: केपेल

note: Name for Kthi
en: Kaithi
hi: कैथी

note: Name for Lana
en: Tai Tham (Lanna)
hi: ताई थाम (लन्ना)

note: Name for Laoo
en: Lao
hi: लाओ

note: Name for Latf
en: Latin (Fraktur variant)
hi: लैटिन (फ़्रेक्टूर संस्करण)

note: Name for Latg
en: Latin (Gaelic variant)
hi: लैटिन (गेलिक संस्करण)

note: Name for Latn
en: Latin
hi: लैटिन

note: Name for Leke
en: Leke
hi: लेके

note: Name for Lepc
en: Lepcha (Róng)
hi: लेप्चा (रोंग)

note: Name for Limb
en: Limbu
hi: लिम्बु

note: Name for Lina
en: Linear A
hi: रैखिक A

note: Name for Linb
en: Linear B
hi: रैखिक B

note: Name for Lisu
en: Lisu (Fraser)
hi: लिसु (फ्रेजर)

note: Name for Loma
en: Loma
hi: लोमा

note: Name for Lyci
en: Lycian
hi: लाइकियन

note: Name for Lydi
en: Lydian
hi: लिडियन

note: Name for Mahj
en: Mahajani
hi: महाजनी

note: Name for Mand
en: Mandaic, Mandaean
hi: मैंडैक, मैंडियन

note: Name for Mani
en: Manichaean
hi: मैनिशैन

note: Name for Marc
en: Marchen
hi: मार्चेन

note: Name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
hi: मायन चित्रलिपि

note: Name for Mend
en: Mende Kikakui
hi: मेंडे किकाकुई

note: Name for Merc
en: Meroitic Cursive
hi: मेरोइटिक कर्सिव

note: Name for Mero
en: Meroitic Hieroglyphs
hi: मेरोइटिक चित्रलिपि

note: Name for Mlym
en: Malayalam
hi: मलयालम

note: Name for Modi
en: Modi, Moḍī
hi: मोदी, मोदी

note: Name for Mong
en: Mongolian
hi: मंगोलियन

note: Name for Moon
en: Moon (Moon code, Moon script, Moon type)
hi: चंद्रमा (चंद्र कोड, चंद्रमा लिपि, चंद्रमा का प्रकार)

note: Name for Mtei
en: Meitei Mayek (Meithei, Meetei)
hi: मीतेई मायेक (मीतेई, मीतेई)

note: Name for Mult
en: Multani
hi: मुलतानी

note: Name for Mymr
en: Myanmar (Burmese)
hi: म्यांमार (बर्मी)

note: Name for Narb
en: Old North Arabian (Ancient North Arabian)
hi: पुराना उत्तरी अरब (प्राचीन उत्तरी अरब)

note: Name for Nbat
en: Nabataean
hi: नबातियन

note: Name for Newa
en: Newa, Newar, Newari, Nepāla lipi
hi: नेवा, नेवार, नेवारी, नेपाली लिपि

note: Name for Nkgb
en: Nakhi Geba ('Na-'Khi ²Ggŏ-¹baw, Naxi Geba)
hi: नखी गेबा ('ना-'खी ²गगो-¹बाव, नक्सी गेबा)

note: Name for Nkoo
en: N’Ko
hi: एन'को

note: Name for Nshu
en: Nüshu
hi: नुशू

note: Name for Ogam
en: Ogham
hi: ओगम

note: Name for Olck
en: Ol Chiki (Ol Cemet’, Ol, Santali)
hi: ओल चिकी (ओल सेमेट', ओल, संताली)

note: Name for Orkh
en: Old Turkic, Orkhon Runic
hi: पुराना तुर्किक, ओरखोन रूनिक

note: Name for Orya
en: Oriya
hi: ओरिया

note: Name for Osge
en: Osage
hi: ओसेज

note: Name for Osma
en: Osmanya
hi: उस्मानिया

note: Name for Palm
en: Palmyrene
hi: पाल्मिरीन

note: Name for Pauc
en: Pau Cin Hau
hi: पाउ सीन हाऊ

note: Name for Perm
en: Old Permic
hi: पुराना पर्मिक

note: Name for Phag
en: Phags-pa
hi: फाग्स-पा

note: Name for Phli
en: Inscriptional Pahlavi
hi: शिलालेखीय पहलवी

note: Name for Phlp
en: Psalter Pahlavi
hi: स्तोत्र पहलवी

note: Name for Phlv
en: Book Pahlavi
hi: पुस्तक पहलवी

note: Name for Phnx
en: Phoenician
hi: फोनीशियन

note: Name for Piqd
en: Klingon (KLI pIqaD)
hi: क्लिंगन (KLI pIqaD)

note: Name for Plrd
en: Miao (Pollard)
hi: मियाओ (पोलार्ड)

note: Name for Prti
en: Inscriptional Parthian
hi: शिलालेखीय पार्थियन

note: Name for Qaaa
en: Reserved for private use (start)
hi: निजी उपयोग के लिए आरक्षित (प्रारंभ)

note: Name for Qabx
en: Reserved for private use (end)
hi: निजी उपयोग के लिए आरक्षित (अंत)

note: Name for Rjng
en: Rejang (Redjang, Kaganga)
hi: रेजांग (रेडजंग, कागांगा)

note: Name for Roro
en: Rongorongo
hi: रोन्गोरोन्गो

note: Name for Runr
en: Runic
hi: रूनिक

note: Name for Samr
en: Samaritan
hi: सामरी

note: Name for Sara
en: Sarati
hi: सराती

note: Name for Sarb
en: Old South Arabian
hi: पुराना दक्षिण अरब

note: Name for Saur
en: Saurashtra
hi: सौराष्ट्र

note: Name for Sgnw
en: SignWriting
hi: हस्ताक्षरलेखन

note: Name for Shaw
en: Shavian (Shaw)
hi: शेवियन (शॉ)

note: Name for Shrd
en: Sharada, Śāradā
hi: शारदा, शारदा

note: Name for Sidd
en: Siddham, Siddhaṃ, Siddhamātṛkā
hi: सिद्धम, सिद्धम, सिद्धमातृका

note: Name for Sind
en: Khudawadi, Sindhi
hi: खुदावाड़ी, सिंधी

note: Name for Sinh
en: Sinhala
hi: सिंहली

note: Name for Sora
en: Sora Sompeng
hi: सोरा सोमपेंग

note: Name for Sund
en: Sundanese
hi: सुंडानी

note: Name for Sylo
en: Syloti Nagri
hi: सिलोटी नगरी

note: Name for Syrc
en: Syriac
hi: सिरिएक

note: Name for Syre
en: Syriac (Estrangelo variant)
hi: सिरिएक (एस्ट्रांगेलो संस्करण)

note: Name for Syrj
en: Syriac (Western variant)
hi: सिरिएक (पश्चिमी संस्करण)

note: Name for Syrn
en: Syriac (Eastern variant)
hi: सिरिएक (पूर्वी संस्करण)

note: Name for Tagb
en: Tagbanwa
hi: तागबान्वा

note: Name for Takr
en: Takri, Ṭākrī, Ṭāṅkrī
hi: तकरी, तकरी, टांकरी

note: Name for Tale
en: Tai Le
hi: ताई ले

note: Name for Talu
en: New Tai Lue
hi: न्यू ताई ल्यू

note: Name for Taml
en: Tamil
hi: तामिल

note: Name for Tang
en: Tangut
hi: टैंगुट

note: Name for Tavt
en: Tai Viet
hi: ताई वियत

note: Name for Telu
en: Telugu
hi: तेलुगू

note: Name for Teng
en: Tengwar
hi: तेंगवार

note: Name for Tfng
en: Tifinagh (Berber)
hi: टिफ़िनाघ (बर्बर)

note: Name for Tglg
en: Tagalog (Baybayin, Alibata)
hi: तागालोग (बेबायिन, अलीबाटा)

note: Name for Thaa
en: Thaana
hi: थाना

note: Name for Thai
en: Thai
hi: थाई

note: Name for Tibt
en: Tibetan
hi: तिब्बती

note: Name for Tirh
en: Tirhuta
hi: तिरहुता

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
hi: युगैरिटिक

note: Name for Vaii
en: Vai
hi: वै

note: Name for Visp
en: Visible Speech
hi: दृश्यमान भाषा

note: Name for Wara
en: Warang Citi (Varang Kshiti)
hi: वारंग सिटी (वरंग क्षिति)

note: Name for Wole
en: Woleai
hi: वोलेई

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
hi: पुरानी फ़ारसी

note: Name for Xsux
en: Cuneiform, Sumero-Akkadian
hi: क्यूनिफॉर्म, सुमेरो-अक्कादियन

note: Name for Yiii
en: Yi
hi: यी

note: Name for Zinh
en: Code for inherited script
hi: विरासत में मिली लिपि के लिए कोड

note: Name for Zmth
en: Mathematical notation
hi: गणितीय संकेतन

note: Name for Zsye
en: Symbols (Emoji variant)
hi: प्रतीक (इमोजी संस्करण)

note: Name for Zsym
en: Symbols
hi: प्रतीक

note: Name for Zxxx
en: Code for unwritten documents
hi: अलिखित दस्तावेज़ों के लिए कोड

note: Name for Zyyy
en: Code for undetermined script
hi: अनिर्धारित लिपि के लिए कोड

note: Name for Zzzz
en: Code for uncoded script
hi: अनकोडित लिपि के लिए कोड
