iso_639-3 - en to he translation catalogue (125 entries)

note: Name for aar
en: Afar
he: עפרית

note: Name for abk
en: Abkhazian
he: אבחזית

note: Name for afr
en: Afrikaans
he: אפריקאנס

note: Name for akz
en: Alabama
he: אלבמה

note: Name for amh
en: Amharic
he: אמהרית

note: Name for ara
en: Arabic
he: ערבית

note: Name for arb
en: Standard Arabic
he: ערבית תקנית

note: Inverted name for arb
en: Arabic, Standard
he: תקנית, ערבית

note: Name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE)
he: ארמית רשמית (700‏-300 לפנה״ס)

note: Inverted name for arc
en: Aramaic, Official (700-300 BCE)
he: רשמית, ארמית (700‏-300 לפנה״ס)

note: Name for arg
en: Aragonese
he: אראגונית

note: Name for ave
en: Avestan
he: אווסטית

note: Name for aze
en: Azerbaijani
he: אזרית

note: Name for bak
en: Bashkir
he: בשקירית

note: Name for bal
en: Baluchi
he: בלוצ׳ית

note: Name for bam
en: Bambara
he: במברה

note: Name for ban
en: Balinese
he: באלינזית

note: Name for beg
en: Belait
he: בלייט

note: Name for bel
en: Belarusian
he: בלארוסית

note: Name for ben
en: Bengali
he: בנגלית

note: Name for bho
en: Bhojpuri
he: בוג׳פורית

note: Name for bod
en: Tibetan
he: טיבטית

note: Name for bre
en: Breton
he: ברטונית

note: Name for bul
en: Bulgarian
he: בולגרית

note: Name for cat
en: Catalan
he: קטלונית

note: Name for ces
en: Czech
he: צ'כית

note: Name for chr
en: Cherokee
he: צ׳רוקית

note: Name for cof
en: Colorado
he: קולורדו

note: Name for cym
en: Welsh
he: וולשית

note: Name for dan
en: Danish
he: דנית

note: Name for del
en: Delaware
he: דלאוור

note: Name for deu
en: German
he: גרמנית

note: Name for ebu
en: Embu
he: אמבו

note: Name for epo
en: Esperanto
he: אספרנטו

note: Name for est
en: Estonian
he: אסטונית

note: Name for eus
en: Basque
he: בסקית

note: Name for fin
en: Finnish
he: פינית

note: Name for fra
en: French
he: צרפתית

note: Name for frr
en: Northern Frisian
he: פריזית צפונית

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
he: פריזית מזרחית

note: Name for fry
en: Western Frisian
he: פריזית מערבית

note: Name for fur
en: Friulian
he: פריולית

note: Name for gcc
en: Mali
he: מאלי

note: Name for gez
en: Geez
he: געז

note: Name for gle
en: Irish
he: אירית

note: Name for glg
en: Galician
he: גליסית

note: Name for grn
en: Guarani
he: גוארני

note: Name for guj
en: Gujarati
he: גוג׳ראטית

note: Name for hbo
en: Ancient Hebrew
he: עברית קדומה

note: Inverted name for hbo
en: Hebrew, Ancient
he: עברית קדומה

note: Name for heb
en: Hebrew
he: עברית

note: Name for hmo
en: Hiri Motu
he: הירי מוטו

note: Name for hrv
en: Croatian
he: קרואטית

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
he: סורבית צפונית

note: Name for hun
en: Hungarian
he: הונגרית

note: Name for hye
en: Armenian
he: ארמנית

note: Name for ind
en: Indonesian
he: אינדונזית

note: Name for inh
en: Ingush
he: אינגושית

note: Name for isl
en: Icelandic
he: איסלנדית

note: Name for ita
en: Italian
he: איטלקית

note: Name for jav
en: Javanese
he: ג׳אווה

note: Name for jpn
en: Japanese
he: יפנית

note: Name for jpr
en: Judeo-Persian
he: פרסית-יהודית

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
he: ערבית-יהודית

note: Name for kat
en: Georgian
he: גאורגית

note: Name for kor
en: Korean
he: קוריאנית

note: Name for kur
en: Kurdish
he: כורדית

note: Name for lad
en: Ladino
he: לאדינו

note: Name for lat
en: Latin
he: לטינית

note: Name for lav
en: Latvian
he: לטבית

note: Name for lit
en: Lithuanian
he: ליטאית

note: Name for llh
en: Lamu
he: למו

note: Name for mah
en: Marshallese
he: מרשלית

note: Name for mai
en: Maithili
he: מאיטילי

note: Name for mal
en: Malayalam
he: מלאיאלאם

note: Name for mar
en: Marathi
he: מראטהית

note: Name for mas
en: Masai
he: מסאית

note: Name for mer
en: Meru
he: מרו

note: Name for mis
en: Uncoded languages
he: שפות שאינן מקודדות

note: Name for mkd
en: Macedonian
he: מקדונית

note: Name for mlt
en: Maltese
he: מלטזית

note: Name for mni
en: Manipuri
he: מניפורית

note: Name for mon
en: Mongolian
he: מונגולית

note: Name for mri
en: Maori
he: מאורית

note: Name for mwl
en: Mirandese
he: מירנדית

note: Name for mwr
en: Marwari
he: מרווארית

note: Name for ndo
en: Ndonga
he: נדונגה

note: Name for niq
en: Nandi
he: ננדי

note: Name for nld
en: Dutch
he: הולנדית

note: Name for nor
en: Norwegian
he: נורווגית

note: Name for nrb
en: Nara
he: נארה

note: Name for phn
en: Phoenician
he: פיניקית

note: Name for pol
en: Polish
he: פולנית

note: Name for por
en: Portuguese
he: פורטוגלית

note: Name for ron
en: Romanian
he: רומנית

note: Name for rus
en: Russian
he: רוסית

note: Name for saq
en: Samburu
he: סאמבורו

note: Name for slk
en: Slovak
he: סלובקית

note: Name for slv
en: Slovenian
he: סלובנית

note: Name for spa
en: Spanish
he: ספרדית

note: Name for srp
en: Serbian
he: סרבית

note: Name for swe
en: Swedish
he: שבדית

note: Name for tam
en: Tamil
he: טמילית

note: Name for tha
en: Thai
he: תאית

note: Name for ttg
en: Tutong
he: טוטונג

note: Name for tur
en: Turkish
he: טורקית

note: Name for tuv
en: Turkana
he: טורקנה

note: Name for uga
en: Ugaritic
he: אוגריתית

note: Name for umb
en: Umbundu
he: אומבונדו

note: Name for und
en: Undetermined
he: לא נקבעה

note: Name for urd
en: Urdu
he: אורדו

note: Name for uzb
en: Uzbek
he: אוזבקית

note: Name for vai
en: Vai
he: ואי

note: Name for ven
en: Venda
he: ונדה

note: Name for vie
en: Vietnamese
he: וייטנאמית

note: Name for vol
en: Volapük
he: וולאפיק

note: Name for vot
en: Votic
he: וודית

note: Name for wln
en: Walloon
he: וולונית

note: Name for wol
en: Wolof
he: וולוף

note: Name for xho
en: Xhosa
he: קוזה

note: Name for yid
en: Yiddish
he: יידיש

note: Name for yor
en: Yoruba
he: יורובה

note: Name for zho
en: Chinese
he: סינית

note: Name for zom
en: Zou
he: זאו

note: Name for zul
en: Zulu
he: זולו
