iso_3166-1 - en to ha translation catalogue (57 entries)

note: Name for ALA
en: Åland Islands
ha: Åland

note: Name for ALB
en: Albania
ha: Albaniya

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
ha: Taraiyar larabawa

note: Name for ARM
en: Armenia
ha: Armeniya

note: Name for AUS
en: Australia
ha: Asturaliya

note: Name for AUT
en: Austria
ha: Austriya

note: Name for BEL
en: Belgium
ha: Beljik

note: Name for BFA
en: Burkina Faso
ha: Burkina faso

note: Name for BGD
en: Bangladesh
ha: Bangladash

note: Name for BGR
en: Bulgaria
ha: Bulgairiya

note: Name for BHR
en: Bahrain
ha: Baharain

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
ha: Herzegovina

note: Name for BLR
en: Belarus
ha: A' Bhealaruis

note: Name for CAN
en: Canada
ha: Kanada

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
ha: Sin

note: Name for CMR
en: Cameroon
ha: Kameru

note: Name for COM
en: Comoros
ha: Komoros

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
ha: Kazech

note: Name for DEU
en: Germany
ha: Jamus

note: Name for DJI
en: Djibouti
ha: Jibuti

note: Name for DZA
en: Algeria
ha: Aljeriya

note: Name for EGY
en: Egypt
ha: Misra

note: Name for ESP
en: Spain
ha: An Spàinn

note: Name for FRA
en: France
ha: Faransa

note: Name for GBR
en: United Kingdom
ha: Birtaniya

note: Name for GIN
en: Guinea
ha: Gine

note: Name for GRC
en: Greece
ha: Greek

note: Name for HRV
en: Croatia
ha: Kroatiya

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
ha: Hungariya

note: Name for IDN
en: Indonesia
ha: Indonesiya

note: Name for IND
en: India
ha: Indiya

note: Name for IRQ
en: Iraq
ha: Irak

note: Name for ISR
en: Israel
ha: Isra'ila

note: Name for ITA
en: Italy
ha: Italiya

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
ha: Kazakystan

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
ha: Kyrgystan

note: Name for KHM
en: Cambodia
ha: Kambodiya

note: Name for LUX
en: Luxembourg
ha: Luksamburg

note: Name for LVA
en: Latvia
ha: Laitfiya

note: Common name for MDA
en: Moldova
ha: MOldufiniya

note: Name for MNG
en: Mongolia
ha: Mangolia

note: Name for MRT
en: Mauritania
ha: Muritaniya

note: Name for MYS
en: Malaysia
ha: Maleziya

note: Name for NAM
en: Namibia
ha: Namibiya

note: Name for NER
en: Niger
ha: Nijar

note: Name for NGA
en: Nigeria
ha: Nijeriya

note: Name for PHL
en: Philippines
ha: Filipin

note: Name for ROU
en: Romania
ha: Romainiya

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
ha: Saudiyya

note: Name for SOM
en: Somalia
ha: Somaliya

note: Name for SRB
en: Serbia
ha: Serbiya

note: Name for SVK
en: Slovakia
ha: Slofakiya

note: Name for SVN
en: Slovenia
ha: Sloveniya

note: Name for TCD
en: Chad
ha: Cadi

note: Name for UKR
en: Ukraine
ha: Ukraniya

note: Official name for USA
en: United States of America
ha: Amurika

note: Name for ZAF
en: South Africa
ha: Afirka ta kudu
