iso_639-2 - en to gl translation catalogue (307 entries)

note: Name for abk
en: Abkhazian
gl: Abxaziano

note: Name for ace
en: Achinese
gl: Achinés

note: Name for ach
en: Acoli
gl: Acolí

note: Name for ady
en: Adyghe; Adygei
gl: Adigue

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
gl: Idiomas afroasiáticos

note: Name for aka
en: Akan
gl: Akán

note: Name for akk
en: Akkadian
gl: Acadio

note: Name for ale
en: Aleut
gl: Aleutiano

note: Name for alg
en: Algonquian languages
gl: Idiomas algonquinos

note: Name for alt
en: Southern Altai
gl: Altai do Sur

note: Name for amh
en: Amharic
gl: Amárico

note: Name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
gl: Inglés, Antigo (ca. 450-1100)

note: Name for apa
en: Apache languages
gl: Idiomas apaches

note: Name for ara
en: Arabic
gl: Árabe

note: Name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
gl: Arameo oficial (700-300 BCE); Arameo imperial (7700-300 BCE)

note: Name for arg
en: Aragonese
gl: Aragonés

note: Name for arn
en: Mapudungun; Mapuche
gl: Mapuche; Mapudungun

note: Name for art
en: Artificial languages
gl: Idiomas artificiais

note: Name for asm
en: Assamese
gl: Asamés

note: Name for ast
en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
gl: Asturiano; Bable; Leonés; Asturleonés

note: Name for ath
en: Athapascan languages
gl: Idiomas atabascanas

note: Name for aus
en: Australian languages
gl: Idiomas australianos

note: Name for ava
en: Avaric
gl: Avar

note: Name for ave
en: Avestan
gl: Avéstico

note: Name for aym
en: Aymara
gl: Aimará

note: Name for aze
en: Azerbaijani
gl: Azerí

note: Name for bad
en: Banda languages
gl: Idiomas banda

note: Name for bai
en: Bamileke languages
gl: Idiomas bamileke

note: Name for ban
en: Balinese
gl: Balinés

note: Name for bas
en: Basa
gl: Basaa

note: Name for bat
en: Baltic languages
gl: Idiomas bálticos

note: Name for bej
en: Beja; Bedawiyet
gl: Beja; Bedawi

note: Name for bel
en: Belarusian
gl: Bielorruso

note: Name for ben
en: Bengali
gl: Bengalí; Bangla

note: Name for ber
en: Berber languages
gl: Idiomas bereberes

note: Name for bih
en: Bihari languages
gl: Idiomas bihari

note: Name for bik
en: Bikol
gl: Bicolano

note: Name for bla
en: Siksika
gl: Siksika; Pé-Negro

note: Name for bod
en: Tibetan
gl: Tibetano

note: Name for bos
en: Bosnian
gl: Bosnio

note: Name for bra
en: Braj
gl: Brij; Braj

note: Name for bre
en: Breton
gl: Bretón

note: Name for btk
en: Batak languages
gl: Idiomas batak

note: Name for bua
en: Buriat
gl: Buriato

note: Name for bug
en: Buginese
gl: Bugi; Buginés

note: Name for bul
en: Bulgarian
gl: Búlgaro

note: Name for byn
en: Blin; Bilin
gl: Bilín; Bilén

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
gl: Idiomas dos indios centro americanos

note: Name for car
en: Galibi Carib
gl: Caribe; Galibí

note: Name for cat
en: Catalan; Valencian
gl: Catalán; Valenciano

note: Name for cau
en: Caucasian languages
gl: Idiomas caucasianos

note: Name for cel
en: Celtic languages
gl: Idiomas celtas

note: Name for ces
en: Czech
gl: Checo

note: Name for che
en: Chechen
gl: Checheno

note: Name for chk
en: Chuukese
gl: Chuukés

note: Name for chm
en: Mari
gl: Mari; Cheremís

note: Name for chn
en: Chinook jargon
gl: Chinook

note: Name for chp
en: Chipewyan; Dene Suline
gl: Chipewyano; Dene Suline

note: Name for chu
en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
gl: Eslavo eclesiástico; Eslavo antigo; Búlgaro antigo; Macedonio antigo; Antigo eslavo eclesiástico

note: Name for chv
en: Chuvash
gl: Chuvache; Chuvash

note: Name for cmc
en: Chamic languages
gl: Idiomas chámicos

note: Name for cop
en: Coptic
gl: Copto; Copta

note: Name for cor
en: Cornish
gl: Córnico

note: Name for cos
en: Corsican
gl: Corso

note: Name for cpe
en: Creoles and pidgins, English based
gl: Crioulos e idiomas francos, baseados no inglés

note: Name for cpf
en: Creoles and pidgins, French-based
gl: Crioulos e idiomas francos, baseados no francés

note: Name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
gl: Crioulos e idiomas francos, baseados no portugés

note: Name for crh
en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
gl: Tártaro da Crimea; Crimeano; Turco crimeano

note: Name for crp
en: Creoles and pidgins
gl: Crioulos e idiomas francos

note: Name for csb
en: Kashubian
gl: Caxubio; Casubio

note: Name for cus
en: Cushitic languages
gl: Idiomas cusitas

note: Name for cym
en: Welsh
gl: Galés

note: Name for dak
en: Dakota
gl: Dacota

note: Name for dan
en: Danish
gl: Dinamarqués

note: Name for dar
en: Dargwa
gl: Darxínico; Dargwa

note: Name for day
en: Land Dayak languages
gl: Idiomas Land Dayak

note: Name for del
en: Delaware
gl: Delaware; Lenape

note: Name for den
en: Slave (Athapascan)
gl: Slave (Atabascano)

note: Name for deu
en: German
gl: Alemán

note: Name for div
en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
gl: Divehi; Dhivehi; Mahl; Maldivio

note: Name for dra
en: Dravidian languages
gl: Idiomas drávidas

note: Name for dsb
en: Lower Sorbian
gl: Baixo Sorabio

note: Name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
gl: Holandés medieval (ca.1050-1350)

note: Name for dyu
en: Dyula
gl: Dioula; Dyula

note: Name for dzo
en: Dzongkha
gl: Dzonga; Butanés

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
gl: Exipcio (antigo)

note: Name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
gl: Grego moderno (1453-)

note: Name for elx
en: Elamite
gl: Elamita

note: Name for eng
en: English
gl: Inglés

note: Name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
gl: Inglés medieval (1100-1500)

note: Name for est
en: Estonian
gl: Estonio

note: Name for eus
en: Basque
gl: Basco; Éuscaro

note: Name for fao
en: Faroese
gl: Feroés

note: Name for fas
en: Persian
gl: Persa

note: Name for fij
en: Fijian
gl: Fixiano

note: Name for fil
en: Filipino; Pilipino
gl: Filipino

note: Name for fin
en: Finnish
gl: Finés

note: Name for fiu
en: Finno-Ugrian languages
gl: Idiomas fino-ugrias

note: Name for fra
en: French
gl: Francés

note: Name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
gl: Francés medieval (ca. 1400-1600)

note: Name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
gl: Francés antigo (842-ca. 1400)

note: Name for frr
en: Northern Frisian
gl: Frisio do norte

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
gl: Frisio oriental

note: Name for fry
en: Western Frisian
gl: Frisio occidental

note: Name for ful
en: Fulah
gl: Fula

note: Name for fur
en: Friulian
gl: Friulano

note: Name for gem
en: Germanic languages
gl: Idiomas xermánicos

note: Name for gez
en: Geez
gl: Ge'ez

note: Name for gil
en: Gilbertese
gl: Xilbertés

note: Name for gla
en: Gaelic; Scottish Gaelic
gl: Gaélico; Gaélico escocés

note: Name for gle
en: Irish
gl: Irlandés; Gaélico irlandés

note: Name for glg
en: Galician
gl: Galego

note: Name for glv
en: Manx
gl: Gaélico manés

note: Name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
gl: Alemán, alto medievo (ca. 1050-1500)

note: Name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
gl: Alemán, antigo (ca. 750-1050)

note: Name for got
en: Gothic
gl: Gótico

note: Name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
gl: Grego antigo (ata 1453)

note: Name for grn
en: Guarani
gl: Guaraní

note: Name for gsw
en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
gl: Alemán suízo; Alemánico; Alsaciano

note: Name for guj
en: Gujarati
gl: Guxaratí

note: Name for gwi
en: Gwich'in
gl: Gwich'in; Kutchin

note: Name for hat
en: Haitian; Haitian Creole
gl: Haitiano; Crioulo haitiano

note: Name for hau
en: Hausa
gl: Haúsa

note: Name for haw
en: Hawaiian
gl: Hawaiano

note: Name for heb
en: Hebrew
gl: Hebreo

note: Name for her
en: Herero
gl: Hereró

note: Name for hil
en: Hiligaynon
gl: Hiligainón

note: Name for him
en: Himachali languages; Western Pahari languages
gl: Idiomas Himachali; Idiomas Pahari occidentales

note: Name for hit
en: Hittite
gl: Hitita

note: Name for hrv
en: Croatian
gl: Croata

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
gl: Alto Sorbo

note: Name for hun
en: Hungarian
gl: Húngaro

note: Name for hye
en: Armenian
gl: Armenio

note: Name for iii
en: Sichuan Yi; Nuosu
gl: Yi Sinchuáni; Nuosu

note: Name for ijo
en: Ijo languages
gl: Idiomas ijo

note: Name for ile
en: Interlingue; Occidental
gl: Interlingua: Occidental

note: Name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
gl: Interlingua (Asociación da Lingua Auxiliar Internacional)

note: Name for inc
en: Indic languages
gl: Idiomas indicos

note: Name for ind
en: Indonesian
gl: Indonesio

note: Name for ine
en: Indo-European languages
gl: Idiomas indo-europeos

note: Name for inh
en: Ingush
gl: Ingushetio

note: Name for ira
en: Iranian languages
gl: Idiomas iranianos

note: Name for iro
en: Iroquoian languages
gl: Idiomas iroqueses

note: Name for isl
en: Icelandic
gl: Islandés

note: Name for ita
en: Italian
gl: Italiano

note: Name for jav
en: Javanese
gl: Xavanés

note: Name for jpn
en: Japanese
gl: Xaponés

note: Name for jpr
en: Judeo-Persian
gl: Xudeu-Persa

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
gl: Xudeu-Árabe

note: Name for kal
en: Kalaallisut; Greenlandic
gl: Kalaallisut; Groenlandés

note: Name for kan
en: Kannada
gl: Canarés

note: Name for kar
en: Karen languages
gl: Idiomas Karen

note: Name for kas
en: Kashmiri
gl: Caxemirés

note: Name for kat
en: Georgian
gl: Xeorxiano

note: Name for kaz
en: Kazakh
gl: Kazaxo

note: Name for kbd
en: Kabardian
gl: Kabardiano

note: Name for khi
en: Khoisan languages
gl: Idiomas khoisán ou capoide

note: Name for khm
en: Central Khmer
gl: Xemer central

note: Name for kin
en: Kinyarwanda
gl: Quiñaruanda

note: Name for kir
en: Kirghiz; Kyrgyz
gl: Quirguizo

note: Name for kon
en: Kongo
gl: Congolés

note: Name for kor
en: Korean
gl: Coreano

note: Name for kos
en: Kosraean
gl: Kosraeano

note: Name for krl
en: Karelian
gl: Careliano

note: Name for kro
en: Kru languages
gl: Idiomas Kru

note: Name for kur
en: Kurdish
gl: Kurdo

note: Name for lad
en: Ladino
gl: Ladino; Xudeoespañol; Sefardí

note: Name for lao
en: Lao
gl: Laosiano

note: Name for lat
en: Latin
gl: Latín

note: Name for lav
en: Latvian
gl: Lituano

note: Name for lez
en: Lezghian
gl: Lezghiano

note: Name for lim
en: Limburgan; Limburger; Limburgish
gl: Limburgués

note: Name for lit
en: Lithuanian
gl: Lituano

note: Name for ltz
en: Luxembourgish; Letzeburgesch
gl: Luxemburgués

note: Name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
gl: Luo (Quenia e Tanzania)

note: Name for mad
en: Madurese
gl: Madurés

note: Name for mah
en: Marshallese
gl: Marshalés

note: Name for mal
en: Malayalam
gl: Malaio

note: Name for map
en: Austronesian languages
gl: Idiomas austronesios

note: Name for mar
en: Marathi
gl: Marati

note: Name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
gl: Irlandés medieval (900-1200)

note: Name for mis
en: Uncoded languages
gl: Idiomas sen codificar

note: Name for mkd
en: Macedonian
gl: Macedonio

note: Name for mkh
en: Mon-Khmer languages
gl: Idiomas Mon-Khmer

note: Name for mlg
en: Malagasy
gl: Malgache

note: Name for mlt
en: Maltese
gl: Maltés

note: Name for mnc
en: Manchu
gl: Manchú

note: Name for mni
en: Manipuri
gl: Manipurí

note: Name for mno
en: Manobo languages
gl: Idiomas manobo

note: Name for mon
en: Mongolian
gl: Mongol

note: Name for mri
en: Maori
gl: Maorí

note: Name for msa
en: Malay
gl: Malaio

note: Name for mul
en: Multiple languages
gl: Varios idiomas

note: Name for mun
en: Munda languages
gl: Idiomas munda

note: Name for mwl
en: Mirandese
gl: Mirandés

note: Name for mya
en: Burmese
gl: Birmano

note: Name for myn
en: Mayan languages
gl: Idiomas maias

note: Name for nah
en: Nahuatl languages
gl: Idiomas nahuatl

note: Name for nai
en: North American Indian languages
gl: Idiomas indios de America do norte

note: Name for nap
en: Neapolitan
gl: Napolitano

note: Name for nau
en: Nauru
gl: Naurú

note: Name for nbl
en: Ndebele, South; South Ndebele
gl: Ndebele, Sur; Sur Ndebele

note: Name for nde
en: Ndebele, North; North Ndebele
gl: Ndebele, Norte; Norte Ndebele

note: Name for nds
en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
gl: Baixo alemán; Baixo saxón; Alemán, baixo; Saxón, baixo

note: Name for nep
en: Nepali
gl: Nepalés

note: Name for nic
en: Niger-Kordofanian languages
gl: Idiomas Niger-Kordofanianos

note: Name for niu
en: Niuean
gl: Niués

note: Name for nld
en: Dutch; Flemish
gl: Neerlandés; Holandés; Flamengo

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
gl: Noruegués Nynorsk; Nynorsk, noruegués

note: Name for nob
en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
gl: Bokmål, noruegués; Noruegués Bokmål

note: Name for non
en: Norse, Old
gl: Nórdico antigo

note: Name for nor
en: Norwegian
gl: Noruegués

note: Name for nso
en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
gl: Pedi; Sepedi; Sotho do Norte

note: Name for nub
en: Nubian languages
gl: Idiomas nubios

note: Name for nwc
en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
gl: Newari Clásico; Newari Antigo; Nepal Bhasa Clásico

note: Name for ori
en: Oriya
gl: Orixa

note: Name for oss
en: Ossetian; Ossetic
gl: Osetio

note: Name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
gl: Turco otomano (1500-1928)

note: Name for oto
en: Otomian languages
gl: Idiomas otomí

note: Name for paa
en: Papuan languages
gl: Idiomas papúes

note: Name for pag
en: Pangasinan
gl: Pangasinán

note: Name for pan
en: Panjabi; Punjabi
gl: Punxabí

note: Name for pau
en: Palauan
gl: Palauano

note: Name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
gl: Persa, antigo (ca. 600-400 B.C.)

note: Name for phi
en: Philippine languages
gl: Idiomas filipinos

note: Name for phn
en: Phoenician
gl: Fenicio

note: Name for pol
en: Polish
gl: Polaco

note: Name for pon
en: Pohnpeian
gl: Pohnpeiano

note: Name for por
en: Portuguese
gl: Portugués

note: Name for pra
en: Prakrit languages
gl: Idiomas Prakrit

note: Name for pus
en: Pushto; Pashto
gl: Pushto; Pachtu

note: Name for qaa-qtz
en: Reserved for local use
gl: Reservado para uso local

note: Name for que
en: Quechua
gl: Quechúa

note: Name for raj
en: Rajasthani
gl: Raxastan

note: Name for rar
en: Rarotongan; Cook Islands Maori
gl: Rarotongan; Maorí das illas Cook

note: Name for roa
en: Romance languages
gl: Idiomas romaces

note: Name for roh
en: Romansh
gl: Romanche

note: Name for rom
en: Romany
gl: Romanó

note: Name for run
en: Rundi
gl: Rundi; Kurundi

note: Name for rup
en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
gl: Armenio; Macedonio romanés

note: Name for rus
en: Russian
gl: Ruso

note: Name for sal
en: Salishan languages
gl: Idiomas Salishanos

note: Name for sam
en: Samaritan Aramaic
gl: Arameo samaritano

note: Name for san
en: Sanskrit
gl: Sánscrito

note: Name for scn
en: Sicilian
gl: Siciliano

note: Name for sco
en: Scots
gl: Escocés

note: Name for sem
en: Semitic languages
gl: Idiomas semíticos

note: Name for sga
en: Irish, Old (to 900)
gl: Irlandés antigo (ata 900)

note: Name for sgn
en: Sign Languages
gl: Linguas de signos

note: Name for sin
en: Sinhala; Sinhalese
gl: Cingalés

note: Name for sio
en: Siouan languages
gl: Idiomas dos Sioux

note: Name for sit
en: Sino-Tibetan languages
gl: Idiomas Sino-Tibetanos

note: Name for sla
en: Slavic languages
gl: Idiomas eslavos

note: Name for slk
en: Slovak
gl: Eslovaco

note: Name for slv
en: Slovenian
gl: Esloveno

note: Name for sma
en: Southern Sami
gl: Sami do Sur

note: Name for sme
en: Northern Sami
gl: Sami do norte

note: Name for smi
en: Sami languages
gl: Idiomas Sami

note: Name for smo
en: Samoan
gl: Samoano

note: Name for sms
en: Skolt Sami
gl: Sami skolt

note: Name for som
en: Somali
gl: Somalí

note: Name for son
en: Songhai languages
gl: Idiomas Songhai

note: Name for sot
en: Sotho, Southern
gl: Sotho do sur

note: Name for spa
en: Spanish; Castilian
gl: Español; Castelán

note: Name for sqi
en: Albanian
gl: Albanés

note: Name for srd
en: Sardinian
gl: Sardo

note: Name for srp
en: Serbian
gl: Serbio

note: Name for ssa
en: Nilo-Saharan languages
gl: Idiomas Nilo-Saharianos

note: Name for ssw
en: Swati
gl: Swazi

note: Name for sun
en: Sundanese
gl: Sundanés

note: Name for sux
en: Sumerian
gl: Sumerio

note: Name for swa
en: Swahili
gl: Suahili

note: Name for swe
en: Swedish
gl: Sueco

note: Name for syc
en: Classical Syriac
gl: Siríaco clásico

note: Name for syr
en: Syriac
gl: Sirio

note: Name for tah
en: Tahitian
gl: Tahitiano

note: Name for tai
en: Tai languages
gl: Idiomas Tai

note: Name for tat
en: Tatar
gl: Tártaro

note: Name for tgk
en: Tajik
gl: Taxico

note: Name for tgl
en: Tagalog
gl: Tagalo

note: Name for tir
en: Tigrinya
gl: Tigriñés

note: Name for tkl
en: Tokelau
gl: Toquelau

note: Name for tlh
en: Klingon; tlhIngan-Hol
gl: Klingon

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
gl: Tonga (Illas Tonga)

note: Name for tsn
en: Tswana
gl: Setchwana

note: Name for tuk
en: Turkmen
gl: Turcomano

note: Name for tup
en: Tupi languages
gl: Idiomas tupí

note: Name for tur
en: Turkish
gl: Turco

note: Name for tut
en: Altaic languages
gl: Idiomas altáicos

note: Name for tyv
en: Tuvinian
gl: Tuviniano

note: Name for uga
en: Ugaritic
gl: Ugarítico

note: Name for uig
en: Uighur; Uyghur
gl: Uigur

note: Name for ukr
en: Ukrainian
gl: Ucraíno

note: Name for und
en: Undetermined
gl: Sen determinar

note: Name for uzb
en: Uzbek
gl: Uzbeco

note: Name for vie
en: Vietnamese
gl: Vietnamita

note: Name for wak
en: Wakashan languages
gl: Idiomas Wakashan

note: Name for wen
en: Sorbian languages
gl: Idiomas sorbos

note: Name for wln
en: Walloon
gl: Valón

note: Name for xho
en: Xhosa
gl: Xosa

note: Name for yor
en: Yoruba
gl: Ioruba

note: Name for ypk
en: Yupik languages
gl: Idiomas Yupik

note: Name for zap
en: Zapotec
gl: Zapoteca

note: Name for zho
en: Chinese
gl: Chinés

note: Name for znd
en: Zande languages
gl: Idiomas zande

note: Name for zul
en: Zulu
gl: Zulú

note: Name for zxx
en: No linguistic content; Not applicable
gl: Sen contexto lingüístico; Non aplicábel
