iso_639-2 - en to ga translation catalogue (360 entries)

en: Abkhazian
ga: Abcáisis

en: Afar
ga: Afárais

en: Afrikaans
ga: Afracáinis

en: Afro-Asiatic languages
ga: Teangacha Afra-Áiseacha

en: Akan
ga: Acáinis

en: Akkadian
ga: Acáidis

en: Albanian
ga: Albáinis

en: Aleut
ga: Ailiúitis

en: Algonquian languages
ga: Teangacha Algancacha

en: Altaic languages
ga: Teangacha Altaecha

en: Amharic
ga: Amáiris

en: Apache languages
ga: Teangacha Apáiseacha

en: Arabic
ga: Araibis

en: Aragonese
ga: Aragóinis

en: Armenian
ga: Airméinis

en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
ga: Aramais; Arumanian; Macedo-Rómáinis

en: Artificial languages
ga: Teangacha saorga

en: Assamese
ga: Asaimis

en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
ga: Astúiris; Baiblis

en: Athapascan languages
ga: Teangacha Athapascan

en: Australian languages
ga: Teangacha Astrálacha

en: Austronesian languages
ga: Teangacha Astrainéiseacha

en: Avaric
ga: Avairis

en: Avestan
ga: Aivéistis

en: Aymara
ga: Aidhmiris

en: Azerbaijani
ga: Asarbaiseáinis

en: Baltic languages
ga: Teangacha Baltacha

en: Baluchi
ga: Balochi

en: Bambara
ga: Bambáiris

en: Bamileke languages
ga: Teangacha Bamileke

en: Banda languages
ga: Teangacha banda

en: Bantu (Other)
ga: Bantu (Eile)

en: Bashkir
ga: Baiscíris

en: Basque
ga: Bascais

en: Batak languages
ga: Teangacha Batak

en: Belarusian
ga: Bealarúisis

en: Bengali
ga: Beangáilis

en: Berber languages
ga: Teangacha Beirbeireacha

en: Bihari languages
ga: Teangacha Bihari

en: Bislama
ga: Bioslamais

en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
ga: Ioruais Bokmål

en: Bosnian
ga: Boisnis

en: Breton
ga: Briotáinis

en: Bulgarian
ga: Bulgáiris

en: Burmese
ga: Burmais

en: Catalan; Valencian
ga: Catalóinis; Vaileinsis

en: Caucasian languages
ga: Teangacha Cugasacha

en: Celtic languages
ga: Teangacha Ceilteacha

en: Central American Indian languages
ga: Teangacha Indiacha Mheiriceá Láir

en: Central Khmer
ga: Ciméiris Láir

en: Chamic languages
ga: Teangacha Seamacha

en: Chamorro
ga: Seamóróis

en: Chechen
ga: Seisnis

en: Cherokee
ga: Seiricis

en: Chichewa; Chewa; Nyanja
ga: Siséivis

en: Chinese
ga: Sínis

en: Chinook jargon
ga: Béarlagair Chinook

en: Chipewyan; Dene Suline
ga: Chaipavyan; Dene Sully

en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
ga: Slaivis; Slavóinic; Slavóinis

en: Chuvash
ga: Suvaisis

en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
ga: Newari Clasaiceach; Sean-Newari; Neipeal Clasaiceach Bhasa

en: Classical Syriac
ga: Síris Chlasaiceach

en: Coptic
ga: Coptais

en: Cornish
ga: Coirnis

en: Corsican
ga: Corsaicis

en: Cree
ga: Craíais

en: Creek
ga: Cromán

en: Creoles and pidgins
ga: Crióil agus teangacha briotaireachta

en: Creoles and pidgins, English based
ga: Crióil agus teangacha briotaireachta, bunaithe ar an mBéarla

en: Creoles and pidgins, French-based
ga: Crióil agus teangacha briotaireachta, bunaithe ar an bhFraincis

en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
ga: Crióil agus teangacha briotaireachta, bunaithe ar an bPortaingéilis

en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
ga: Tatairis Chriméach; Tuircis Chriméach

en: Croatian
ga: Cróitis

en: Cushitic languages
ga: Teangacha Cushitic

en: Czech
ga: Seicis

en: Danish
ga: Danmhairgis

en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
ga: Divéihis; Maildívis

en: Dogri
ga: Dóigris

en: Dravidian languages
ga: Teangacha Dráivideacha

en: Duala
ga: Douala

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
ga: Meán-Ollainnis (ca. 1050-1350)

en: Dutch; Flemish
ga: Ollainnis; Pléimeannais

en: Dzongkha
ga: Seoinicis

en: Eastern Frisian
ga: Freaslainnis Oirthearach

en: Egyptian (Ancient)
ga: Éigiptis (Cianaosta)

en: Elamite
ga: Éaláimis

en: English
ga: Béarla

en: English, Middle (1100-1500)
ga: Meán-Bhéarla (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
ga: Sean-Bhéarla (ca. 450-1100)

en: Estonian
ga: Eastóinis

en: Ewe
ga: Éivéis

en: Faroese
ga: Faróis

en: Fijian
ga: Fidsis

en: Filipino; Pilipino
ga: Filipínis

en: Finnish
ga: Fionlainnis

en: Finno-Ugrian languages
ga: Teangacha Fionn-Úgracha

en: Fon
ga: Fón

en: French
ga: Fraincis

en: French, Middle (ca. 1400-1600)
ga: Meán-Fraincis (ca. 1400-1600)

en: French, Old (842-ca. 1400)
ga: Sean-Fhraincis (842-ca. 1400)

en: Friulian
ga: Friúilis

en: Fulah
ga: Fulfuildis

en: Ga
ga: Cumann Lúthchleas Gael

en: Gaelic; Scottish Gaelic
ga: Gaeilge na hAlban

en: Galician
ga: Gailísis

en: Ganda
ga: Gandais

en: Gayo
ga: Jay Eoráiseach

en: Georgian
ga: Seoirsis

en: German
ga: Gearmáinis

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
ga: Meán-Ard-Ghearmáinis (ca. 1050-1500)

en: German, Old High (ca. 750-1050)
ga: Sean-Ard-Ghearmáinis (ca. 750-1050)

en: Germanic languages
ga: Teangacha Gearmánacha

en: Gilbertese
ga: Cireabaitis

en: Gothic
ga: Gotais

en: Greek, Ancient (to 1453)
ga: Gréigis Chianaosta (go dtí 1453)

en: Greek, Modern (1453-)
ga: Gréigis Nua-Aimseartha (1453-)

en: Guarani
ga: Guaráinis

en: Gujarati
ga: Gúisearáitis

en: Haitian; Haitian Creole
ga: Criól Háítíoch

en: Hausa
ga: Hásais

en: Hawaiian
ga: Haváis

en: Hebrew
ga: Eabhrais

en: Herero
ga: Heiréiróis

en: Hiligaynon
ga: Hiligionóinis

en: Himachali languages; Western Pahari languages
ga: Teangacha Himachali; Teangacha Pahari an Iarthair

en: Hindi
ga: Hiondúis

en: Hiri Motu
ga: Hírí-Mótúis

en: Hittite
ga: Hitis

en: Hungarian
ga: Ungáiris

en: Iban
ga: IBAN

en: Icelandic
ga: Íoslainnis

en: Igbo
ga: Íogbóis

en: Ijo languages
ga: Teangacha Ijo

en: Indic languages
ga: Teangacha Indic

en: Indo-European languages
ga: Teangacha Ind-Eorpacha

en: Indonesian
ga: Indinéisis

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
ga: Idirtheanga (International Auxiliary Language Association)

en: Interlingue; Occidental
ga: Idirtheanga iartharach

en: Inuktitut
ga: Ionúitis

en: Inupiaq
ga: Iniúipiaicis

en: Iranian languages
ga: Teangacha Iaránacha

en: Irish
ga: Gaeilge

en: Irish, Middle (900-1200)
ga: Meán-Ghaeilge (900-1200)

en: Irish, Old (to 900)
ga: Sean-Ghaeilge (go dtí 900)

en: Iroquoian languages
ga: Teangacha Iroquoian

en: Italian
ga: Iodáilis

en: Japanese
ga: Seapáinis

en: Javanese
ga: Iávais

en: Judeo-Arabic
ga: Judeo-Araibis

en: Judeo-Persian
ga: Judeo-Peirsis

en: Kabyle
ga: KabyleGeneric

en: Kachin; Jingpho
ga: Kachin; Jingfo

en: Kalaallisut; Greenlandic
ga: Graonlainnis

en: Kalmyk; Oirat
ga: Cailmícis

en: Kamba
ga: Baile

en: Kannada
ga: Cannadais

en: Kanuri
ga: Canúiris

en: Kara-Kalpak
ga: Cara-Chalpáicis

en: Karachay-Balkar
ga: Karache-Bulker

en: Karelian
ga: Cairéailis

en: Karen languages
ga: Teangacha Karen

en: Kashmiri
ga: Caismíris

en: Kashubian
ga: Caisiúibis

en: Kawi
ga: KawiGeneric

en: Kazakh
ga: Casaicis

en: Khoisan languages
ga: Teangacha Cóíseacha

en: Kikuyu; Gikuyu
ga: Ciocúis

en: Kinyarwanda
ga: Cinearuáindis

en: Kirghiz; Kyrgyz
ga: Cirgisis

en: Komi
ga: Coimí

en: Kongo
ga: Congóis

en: Konkani
ga: Concáinis

en: Korean
ga: Cóiréis

en: Kosraean
ga: KosraeanGeneric

en: Kpelle
ga: KpelleGeneric

en: Kru languages
ga: Teangacha Kru

en: Kuanyama; Kwanyama
ga: Cuainiáimis

en: Kumyk
ga: KumykGeneric

en: Kurdish
ga: Coirdis

en: Ladino
ga: Laideanóis

en: Lamba
ga: Lampa

en: Land Dayak languages
ga: Teangacha Land Dayak

en: Lao
ga: Láóis

en: Latin
ga: Laidin

en: Latvian
ga: Laitvis

en: Limburgan; Limburger; Limburgish
ga: Limbuirgis

en: Lingala
ga: Liongáilis

en: Lithuanian
ga: Liotuáinis

en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
ga: Sacsainis Íochtarach; Gearmáinis Íochtarach

en: Lower Sorbian
ga: Sorbais Íochtarach

en: Luba-Katanga
ga: Lúba-Cataingis

en: Lule Sami
ga: Bláthanna Sámacha

en: Luo (Kenya and Tanzania)
ga: Luo (An Chéinia agus an Tansáin)

en: Luxembourgish; Letzeburgesch
ga: Lucsambuirgis; Leitseabuirgis

en: Macedonian
ga: Macadóinis

en: Maithili
ga: Maitilis

en: Malagasy
ga: Malagáisis

en: Malay
ga: Malaeis

en: Malayalam
ga: Mailéalaimis

en: Maltese
ga: Máltais

en: Manchu
ga: Manchúiris

en: Mandar
ga: Seol

en: Manipuri
ga: Manapúiris

en: Manobo languages
ga: Teangacha Manobo

en: Manx
ga: Manainnis

en: Maori
ga: Maorais

en: Mapudungun; Mapuche
ga: Mapúitsis

en: Marathi
ga: Maraitis

en: Mari
ga: Mairi

en: Marshallese
ga: Marascailis

en: Mayan languages
ga: Teangacha Máigeacha

en: Mende
ga: Céad bliain

en: Mohawk
ga: Móháicis

en: Mon-Khmer languages
ga: Na teangacha Mon-Khmer

en: Mongo
ga: An Mhongóil

en: Mongolian
ga: Mongóilis

en: Montenegrin
ga: Montainéagró

en: Mossi
ga: Bogtha

en: Multiple languages
ga: Teangacha iomadúla

en: Munda languages
ga: Teangacha Munda

en: Nahuatl languages
ga: Teangacha Nahuatl

en: Nauru
ga: Nárúis

en: Navajo; Navaho
ga: Navachóis

en: Ndebele, North; North Ndebele
ga: Ndebele Thuaidh

en: Ndebele, South; South Ndebele
ga: Ndebele Theas

en: Ndonga
ga: Ndongais

en: Neapolitan
ga: Naiplis

en: Nepal Bhasa; Newari
ga: Teanga Neipeal; Newari

en: Nepali
ga: Neipeailis

en: Niger-Kordofanian languages
ga: Na teangacha Nígir-Kordofanian

en: Nilo-Saharan languages
ga: Na teangacha Nilo-Sahára

en: No linguistic content; Not applicable
ga: Gan ábhar teangeolaíoch; Níl bainteach

en: Norse, Old
ga: Lochlainnis

en: North American Indian languages
ga: Teangacha Indiacha Mheiriceá Thuaidh

en: Northern Frisian
ga: Freaslainnis Thuaidh

en: Northern Sami
ga: Sáimis Thuaidh

en: Norwegian
ga: Ioruais

en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
ga: Ioruais Nynorsk

en: Nubian languages
ga: Teangacha Núibiacha

en: Occitan (post 1500); Provençal
ga: Occitan (i ndiaidh 1500); Provençal

en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
ga: Aramais Oifigiúil (700-300 RC); Aramais Impiriúil (700-300 RC)

en: Ojibwa
ga: Óisibvis

en: Oriya
ga: Oirísis

en: Oromo
ga: Oraimis

en: Ossetian; Ossetic
ga: Óiséitis

en: Otomian languages
ga: Teangacha Otomian

en: Pali
ga: Páilis

en: Pampanga; Kapampangan
ga: Pampanga; Feachtas

en: Panjabi; Punjabi
ga: Puinseáibis

en: Papiamento
ga: Paipeamaintis

en: Papuan languages
ga: Teangacha Papuacha

en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
ga: Seipidis

en: Persian
ga: Peirsis

en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
ga: Sean-Pheirsis (ca. 600-400 R.C.)

en: Philippine languages
ga: Teangacha Filipíneacha

en: Phoenician
ga: Féinícis

en: Polish
ga: Polainnis

en: Portuguese
ga: Portaingéilis

en: Prakrit languages
ga: Teangacha Prakrit

en: Provençal, Old (to 1500)
ga: Provençal, Sean (go 1500)

en: Pushto; Pashto
ga: Paistis

en: Quechua
ga: Ceatsuais

en: Rarotongan; Cook Islands Maori
ga: Rarotongan; Oileáin Cook Maori

en: Reserved for local use
ga: Curtha in áirithe d'úsáid áitiúil

en: Romance languages
ga: Teangacha Rómánsacha

en: Romanian; Moldavian; Moldovan
ga: Rómáinis; An Mholdóiv; An Mholdóiv

en: Romansh
ga: Rómainis

en: Romany
ga: Romainis

en: Rundi
ga: Babhtaí

en: Russian
ga: Rúisis

en: Salishan languages
ga: Teangacha Salishan

en: Samaritan Aramaic
ga: Aramais Shamárach

en: Sami languages
ga: Teangacha Sámacha

en: Samoan
ga: Samóis

en: Sango
ga: Sangóis

en: Sanskrit
ga: Sanscrait

en: Santali
ga: Santáilis

en: Sardinian
ga: Sairdínis

en: Scots
ga: Béarla na hAlban

en: Semitic languages
ga: Teangacha Seimíteacha

en: Serbian
ga: Seirbis

en: Shona
ga: Seoinis

en: Sichuan Yi; Nuosu
ga: Íais Shisiuánach

en: Sicilian
ga: Sicilis

en: Sign Languages
ga: Teangacha Comharthaí

en: Sindhi
ga: Sindis

en: Sinhala; Sinhalese
ga: Siolóinis

en: Sino-Tibetan languages
ga: Teangacha Sín-Tibéadacha

en: Siouan languages
ga: Teangacha Siouan

en: Slave (Athapascan)
ga: Sclábhaí (Athapascan)

en: Slavic languages
ga: Teangacha Slavacha

en: Slovak
ga: Slóvaicis

en: Slovenian
ga: Slóivéinis

en: Sogdian
ga: Sogdánais

en: Somali
ga: Somáilis

en: Songhai languages
ga: Teangacha Songhai

en: Sorbian languages
ga: Teangacha Sorbacha

en: Sotho, Southern
ga: Sótó Theas

en: South American Indian (Other)
ga: Indiach Mheiriceá Theas (Eile)

en: Southern Altai
ga: Altaeis Theas

en: Southern Sami
ga: Sáimis Theas

en: Spanish; Castilian
ga: Spáinnis; Caistílis

en: Standard Moroccan Tamazight
ga: Tamazight Mharacó Caighdeánach

en: Sumerian
ga: Suiméiris

en: Sundanese
ga: Sundais

en: Susu
ga: Bainne

en: Swahili
ga: Svahaílis

en: Swati
ga: Suaisis

en: Swedish
ga: Sualainnis

en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
ga: Gearmáinis na hEilvéise; Alemannic; Alsatian

en: Syriac
ga: Síris

en: Tagalog
ga: Tagálaigis

en: Tahitian
ga: Taihítis

en: Tai languages
ga: Teangacha Tai

en: Tajik
ga: Táidsícis

en: Tamil
ga: Tamailis

en: Tatar
ga: Tatairis

en: Telugu
ga: Teileagúis

en: Tetum
ga: Teitinis

en: Thai
ga: Téalainnis

en: Tibetan
ga: Tibéidis

en: Tigre
ga: Tígréis

en: Tigrinya
ga: Tigrínis

en: Tiv
ga: TivGeneric

en: Tonga (Nyasa)
ga: Tongais (Maláiv)

en: Tonga (Tonga Islands)
ga: Tongais (Oileáin Thonga)

en: Tsonga
ga: Songais

en: Tswana
ga: Suáinis

en: Tupi languages
ga: Teangacha Tupi

en: Turkish
ga: Tuircis

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
ga: Tuircis Otamánach (1500-1928)

en: Turkmen
ga: Tuircméinis

en: Twi
ga: Tiuíais

en: Udmurt
ga: Udmairtis

en: Ugaritic
ga: Úgairitis

en: Uighur; Uyghur
ga: Úígiúiris

en: Ukrainian
ga: Úcráinis

en: Uncoded languages
ga: Teangacha gan chód

en: Undetermined
ga: Éiginnte

en: Upper Sorbian
ga: Sorbais Uachtarach

en: Urdu
ga: Urdúis

en: Uzbek
ga: Úisbéicis

en: Vai
ga: An mbeidh

en: Venda
ga: Veindis

en: Vietnamese
ga: Vítneamais

en: Votic
ga: Votice

en: Wakashan languages
ga: Teangacha Wakashan

en: Walloon
ga: Vallúnais

en: Washo
ga: Wawo

en: Welsh
ga: Breatnais

en: Western Frisian
ga: Freaslainnis Iartharach

en: Wolof
ga: Volaifis

en: Xhosa
ga: Cóisis

en: Yakut
ga: Iacúitis

en: Yiddish
ga: Giúdais

en: Yoruba
ga: Iarúibis

en: Yupik languages
ga: Teangacha Yupik

en: Zande languages
ga: Teangacha Zande

en: Zhuang; Chuang
ga: Siuáingis

en: Zulu
ga: Súlúis
