iso_639-3 - en to de translation catalogue (3071 entries)

note: Name for aae
en: Arbëreshë Albanian
de: Arbëreshë Albanisch

note: Inverted name for aae
en: Albanian, Arbëreshë
de: Albanisch, Arbëreshë

note: Name for aao
en: Algerian Saharan Arabic
de: Algerisches Sahara-Arabisch

note: Inverted name for aao
en: Arabic, Algerian Saharan
de: Arabisch, Algerische Sahara

note: Name for aaq
en: Eastern Abnaki
de: Östliches Abnaki

note: Inverted name for aaq
en: Abnaki, Eastern
de: Abenaki, Östliches

note: Name for aat
en: Arvanitika Albanian
de: Arvanitika Albanisch

note: Inverted name for aat
en: Albanian, Arvanitika
de: Albanisch, Arvanitika

note: Name for abe
en: Western Abnaki
de: West-Abenaki

note: Inverted name for abe
en: Abnaki, Western
de: Abenaki, Westliches

note: Name for abh
en: Tajiki Arabic
de: Tajiki-Arabisch

note: Inverted name for abh
en: Arabic, Tajiki
de: Arabisch, Tajiki

note: Name for abi
en: Abidji
de: Abidschi

note: Name for abk
en: Abkhazian
de: Abchasisch

note: Name for abq
en: Abaza
de: Abasinisch

note: Name for abs
en: Ambonese Malay
de: Ambonesisches Malaiisch

note: Inverted name for abs
en: Malay, Ambonese
de: Malaiisch, Ambonesisch

note: Name for abv
en: Baharna Arabic
de: Bahrani-Arabisch

note: Inverted name for abv
en: Arabic, Baharna
de: Arabisch, Baharna

note: Name for abw
en: Pal
de: Pali

note: Name for abx
en: Inabaknon
de: Iban

note: Name for ace
en: Achinese
de: Achinesisch

note: Name for acf
en: Saint Lucian Creole French
de: Saint Lucia Kreol-Französisch

note: Inverted name for acf
en: Creole French, Saint Lucian
de: Kreolisches Französisch, St. Lucia

note: Name for acm
en: Mesopotamian Arabic
de: Mesopotamisch-Arabisch

note: Inverted name for acm
en: Arabic, Mesopotamian
de: Arabisch, Mesopotamisch

note: Name for acp
en: Eastern Acipa
de: Östliches Acipa

note: Inverted name for acp
en: Acipa, Eastern
de: Acipa, Östliches

note: Name for acq
en: Ta'izzi-Adeni Arabic
de: Ta'izzi-Adeni-Arabisch

note: Inverted name for acq
en: Arabic, Ta'izzi-Adeni
de: Arabisch, Ta'izzi-Adeni

note: Name for acr
en: Achi
de: Achí

note: Name for acs
en: Acroá
de: Acroa

note: Name for act
en: Achterhoeks
de: Achterhoeks-Niedersächsisch

note: Name for acw
en: Hijazi Arabic
de: Hijazi-Arabisch

note: Inverted name for acw
en: Arabic, Hijazi
de: Arabisch, Hijazi

note: Name for acx
en: Omani Arabic
de: Omanisch-Arabisch

note: Inverted name for acx
en: Arabic, Omani
de: Arabisch, Omanisch

note: Name for acy
en: Cypriot Arabic
de: Zypriotisch-Arabisch

note: Inverted name for acy
en: Arabic, Cypriot
de: Arabisch, Zypriotisch

note: Name for adf
en: Dhofari Arabic
de: Dhofari-Arabisch

note: Inverted name for adf
en: Arabic, Dhofari
de: Arabisch, Dhofari

note: Name for adj
en: Adioukrou
de: Adjukru

note: Name for adl
en: Galo
de: Adi Galo

note: Name for ado
en: Abu
de: Jida-Abu

note: Name for adq
en: Adangbe
de: Adangme

note: Name for ads
en: Adamorobe Sign Language
de: Adamorobe-Gebärdensprache

note: Name for adw
en: Amundava
de: Amondawa

note: Name for adx
en: Amdo Tibetan
de: Amdo-Tibetisch

note: Inverted name for adx
en: Tibetan, Amdo
de: Tibetanisch, Amdo

note: Name for ady
en: Adyghe
de: Adygeisch

note: Name for aeb
en: Tunisian Arabic
de: Tunesisches Arabisch

note: Inverted name for aeb
en: Arabic, Tunisian
de: Arabisch, Tunesisch

note: Name for aec
en: Saidi Arabic
de: Saidi-Arabisch

note: Inverted name for aec
en: Arabic, Saidi
de: Arabisch, Saidi

note: Name for aed
en: Argentine Sign Language
de: Argentinische Gebärdensprache

note: Name for aee
en: Northeast Pashai
de: Nordöstliches Pashai

note: Inverted name for aee
en: Pashai, Northeast
de: Pashai, Nordöstliches

note: Name for aek
en: Haeke
de: Aeke

note: Name for aen
en: Armenian Sign Language
de: Armenische Gebärdensprache

note: Name for aer
en: Eastern Arrernte
de: Ost-Arrarnta

note: Inverted name for aer
en: Arrernte, Eastern
de: Arrarnta, Östliches

note: Name for aez
en: Aeka
de: Aka

note: Name for afb
en: Gulf Arabic
de: Golf-Arabisch

note: Inverted name for afb
en: Arabic, Gulf
de: Arabisch, Golf

note: Name for afg
en: Afghan Sign Language
de: Afghanische Gebärdensprache

note: Name for afn
en: Defaka
de: Afakani

note: Name for afs
en: Afro-Seminole Creole
de: Afro-Seminol-Kreolisch

note: Inverted name for afs
en: Creole, Afro-Seminole
de: Kreolisch, Afro-Seminol

note: Name for agd
en: Agarabi
de: Agarabe

note: Name for agm
en: Angaataha
de: Angaatiha

note: Name for agt
en: Central Cagayan Agta
de: Zentral-Cagayan-Agta

note: Inverted name for agt
en: Agta, Central Cagayan
de: Agta, Zentral-Cagayan

note: Name for agu
en: Aguacateco
de: Aguateca

note: Name for agx
en: Aghul
de: Aghulisch

note: Name for agy
en: Southern Alta
de: Süd-Alta

note: Inverted name for agy
en: Alta, Southern
de: Alta, Südliches

note: Name for agz
en: Mt. Iriga Agta
de: Mt.-Iriga-Agta

note: Name for ahb
en: Axamb
de: Ahamb

note: Name for ahs
en: Ashe
de: Koron Ala

note: Name for aht
en: Ahtena
de: Ahtna

note: Name for aig
en: Antigua and Barbuda Creole English
de: Kreolisches-Englisch aus Antigua und Barbuda

note: Inverted name for aig
en: Creole English, Antigua and Barbuda
de: Kreolisch-Englisch, Antigua und Barbuda

note: Name for aii
en: Assyrian Neo-Aramaic
de: Assyrisch-Neu-Aramäisch

note: Inverted name for aii
en: Neo-Aramaic, Assyrian
de: Neu-Aramäisch, Assyrisch

note: Name for aij
en: Lishanid Noshan
de: Lishani Noshan

note: Name for aiq
en: Aimaq
de: Aimak

note: Name for aiw
en: Aari
de: Bako

note: Name for aja
en: Aja (South Sudan)
de: Aja (Südsudan)

note: Name for ajp
en: South Levantine Arabic
de: Süd-Levantine-Arabisch

note: Inverted name for ajp
en: Arabic, South Levantine
de: Arabisch, Süd-Levantine

note: Name for ajs
en: Algerian Jewish Sign Language
de: Algerisch-Jüdische Gebärdensprache

note: Name for aju
en: Judeo-Moroccan Arabic
de: Judeo-Marokkanisch-Arabisch

note: Inverted name for aju
en: Arabic, Judeo-Moroccan
de: Arabisch, Marokkanisch-Judeo

note: Inverted name for ajz
en: Karbi, Amri
de: Kabi, Amri

note: Name for ake
en: Akawaio
de: Akawai

note: Name for akk
en: Akkadian
de: Akkadisch

note: Name for akp
en: Siwu
de: Akpafu

note: Name for akv
en: Akhvakh
de: Achwachisch

note: Name for alc
en: Qawasqar
de: Alakaluf

note: Name for ale
en: Aleut
de: Aleutisch

note: Name for aln
en: Gheg Albanian
de: Gheg-Albanisch

note: Inverted name for aln
en: Albanian, Gheg
de: Albanisch, Gheg

note: Name for alq
en: Algonquin
de: Powhatan

note: Name for alr
en: Alutor
de: Aljurotisch

note: Name for als
en: Tosk Albanian
de: Toskisch-Albanisch

note: Inverted name for als
en: Albanian, Tosk
de: Albanisch, Toskisch

note: Name for alt
en: Southern Altai
de: Süd-Altaisch

note: Inverted name for alt
en: Altai, Southern
de: Altaisch, Südliches

note: Name for alw
en: Alaba-K’abeena
de: Alaba-K'abeena

note: Name for ame
en: Yanesha'
de: Amuesha

note: Name for amh
en: Amharic
de: Amharisch

note: Name for amm
en: Ama (Papua New Guinea)
de: Sawiyanu (Papua-Neuguinea)

note: Name for ams
en: Southern Amami-Oshima
de: Süd-Amami-Oshima

note: Inverted name for ams
en: Amami-Oshima, Southern
de: Amami-Oshima, Südliches

note: Name for amw
en: Western Neo-Aramaic
de: West-Neu-Aramäisch

note: Inverted name for amw
en: Neo-Aramaic, Western
de: Neu-Aramäisch, Westliches

note: Name for anc
en: Ngas
de: Angas

note: Name for anf
en: Animere
de: Anjimere

note: Name for ang
en: Old English (ca. 450-1100)
de: Altenglisch (ca. 450-1100)

note: Inverted name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
de: Englisch, Alt (ca. 450-1100)

note: Name for ani
en: Andi
de: Andisch

note: Name for ank
en: Goemai
de: Ankwe

note: Name for anl
en: Anu-Hkongso Chin
de: Anu-Hkongso-Chin

note: Name for ann
en: Obolo
de: Andoni

note: Name for anq
en: Jarawa (India)
de: Jarawa (Indien)

note: Name for anw
en: Anaang
de: Anang

note: Name for aol
en: Alor
de: Aloresisch

note: Name for aot
en: Atong (India)
de: Atong (Indien)

note: Name for aoz
en: Uab Meto
de: Atoni

note: Name for apc
en: North Levantine Arabic
de: Nord-Levantine-Arabisch

note: Inverted name for apc
en: Arabic, North Levantine
de: Arabisch, Nord-Levantine

note: Name for apd
en: Sudanese Arabic
de: Sudanesisch-Arabisch

note: Inverted name for apd
en: Arabic, Sudanese
de: Arabisch, Sudanesisch

note: Name for apf
en: Pahanan Agta
de: Pahanan-Agta

note: Name for apj
en: Jicarilla Apache
de: Jicarilla-Apache

note: Name for apk
en: Kiowa Apache
de: Kiowa-Apache

note: Name for apl
en: Lipan Apache
de: Lipan-Apache

note: Name for apm
en: Mescalero-Chiricahua Apache
de: Mescalero-Chiricahua-Apache

note: Name for apo
en: Ambul
de: Apalik

note: Name for apr
en: Arop-Lokep
de: Arop-Lukep

note: Name for apt
en: Apatani
de: Apa Tani

note: Name for apw
en: Western Apache
de: West-Apache

note: Inverted name for apw
en: Apache, Western
de: Apache, Westliches

note: Name for apy
en: Apalaí
de: Apalai

note: Name for apz
en: Safeyoka
de: Ampeeli-Wojokeso

note: Name for aqc
en: Archi
de: Artschinische

note: Name for aqd
en: Ampari Dogon
de: Ampari-Dogon

note: Name for aqn
en: Northern Alta
de: Nord-Alta

note: Inverted name for aqn
en: Alta, Northern
de: Alta, Nördliches

note: Name for aqr
en: Arhâ
de: Arha

note: Name for ara
en: Arabic
de: Arabisch

note: Name for arb
en: Standard Arabic
de: Standard-Arabisch

note: Inverted name for arb
en: Arabic, Standard
de: Arabisch, Standard

note: Name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE)
de: Offizielles Aramäisch (700-300 v.Chr.)

note: Inverted name for arc
en: Aramaic, Official (700-300 BCE)
de: Aramäisch, Offiziell (700-300 v.Chr.)

note: Name for are
en: Western Arrarnta
de: West-Arrarnta

note: Inverted name for are
en: Arrarnta, Western
de: Arrarnta, Westliches

note: Name for arg
en: Aragonese
de: Aragonesisch

note: Name for arh
en: Arhuaco
de: Ica

note: Name for ark
en: Arikapú
de: Arikapu

note: Name for aro
en: Araona
de: Cavina

note: Name for arq
en: Algerian Arabic
de: Algerisch-Arabisch

note: Inverted name for arq
en: Arabic, Algerian
de: Arabisch, Algerisch

note: Name for arr
en: Karo (Brazil)
de: Karo (Brasilien)

note: Name for ars
en: Najdi Arabic
de: Najdi-Arabisch

note: Inverted name for ars
en: Arabic, Najdi
de: Arabisch, Najdi

note: Name for aru
en: Aruá (Amazonas State)
de: Aura (Amazonasmündung)

note: Name for arw
en: Arawak
de: Arawakisch

note: Name for arx
en: Aruá (Rodonia State)
de: Arua (Rodonia)

note: Name for ary
en: Moroccan Arabic
de: Marokkanisch-Arabisch

note: Inverted name for ary
en: Arabic, Moroccan
de: Arabisch, Marokkanisch

note: Name for arz
en: Egyptian Arabic
de: Ägyptisch-Arabisch

note: Inverted name for arz
en: Arabic, Egyptian
de: Arabisch, Ägyptisch

note: Name for asa
en: Asu (Tanzania)
de: Asu (Tansania)

note: Name for asc
en: Casuarina Coast Asmat
de: Casuarina-Küsten-Asmats

note: Inverted name for asc
en: Asmat, Casuarina Coast
de: Asmat, Casuarina-Küste

note: Name for ase
en: American Sign Language
de: Amerikanische Gebärdensprache

note: Name for ask
en: Ashkun
de: Aschkun

note: Name for asm
en: Assamese
de: Assamesisch

note: Name for asp
en: Algerian Sign Language
de: Algerische Gebärdensprache

note: Name for asq
en: Austrian Sign Language
de: Österreichische Gebärdensprache

note: Name for ast
en: Asturian
de: Asturisch

note: Name for asu
en: Tocantins Asurini
de: Tocantinsch-Asurini

note: Inverted name for asu
en: Asurini, Tocantins
de: Asurini, Tocantisch

note: Name for asv
en: Asoa
de: Asua

note: Name for asw
en: Australian Aborigines Sign Language
de: Australische Aborigine-Gebärdensprache

note: Name for asy
en: Yaosakor Asmat
de: Yaosakor-Asmat

note: Name for ate
en: Atemble
de: Atemple

note: Name for atg
en: Ivbie North-Okpela-Arhe
de: Ivbie (Nord-Okpela-Arhe)

note: Name for ati
en: Attié
de: Attie

note: Name for atl
en: Mt. Iraya Agta
de: Mt.-Iraya-Agta

note: Inverted name for atl
en: Agta, Mt. Iraya
de: Agta, Mt.-Iraya

note: Name for ato
en: Atong (Cameroon)
de: Atong (Kamerun)

note: Name for ats
en: Gros Ventre
de: Gros Ventres

note: Name for atu
en: Reel
de: Atuot

note: Name for atv
en: Northern Altai
de: Nord-Altai

note: Inverted name for atv
en: Altai, Northern
de: Altai, Nördliches

note: Name for atx
en: Arutani
de: Auaké

note: Name for aug
en: Aguna
de: Agunaco

note: Name for auj
en: Awjilah
de: Audjila

note: Name for aux
en: Aurá
de: Purubora

note: Name for auz
en: Uzbeki Arabic
de: Usbekisch-Arabisch

note: Inverted name for auz
en: Arabic, Uzbeki
de: Arabisch, Usbekisch

note: Name for ava
en: Avaric
de: Awarisch

note: Name for ave
en: Avestan
de: Avestisch

note: Name for avl
en: Eastern Egyptian Bedawi Arabic
de: Ostägyptisch-Bedawi-Arabisch

note: Inverted name for avl
en: Arabic, Eastern Egyptian Bedawi
de: Arabisch, Ostägyptisches Bedawi

note: Name for avu
en: Avokaya
de: Avokaja

note: Name for awb
en: Awa (Papua New Guinea)
de: Awa (Papua Neuguinea)

note: Name for awc
en: Cicipu
de: Cipu

note: Name for aws
en: South Awyu
de: Süd-Awyu

note: Inverted name for aws
en: Awyu, South
de: Awyu, Südliches

note: Name for awu
en: Central Awyu
de: Zentral-Awyu

note: Inverted name for awu
en: Awyu, Central
de: Awyu, Zentrales

note: Name for awv
en: Jair Awyu
de: Jair-Awyu

note: Name for awy
en: Edera Awyu
de: Edera-Awyu

note: Name for axb
en: Abipon
de: Abipón

note: Name for axe
en: Ayerrerenge
de: Arrernte

note: Name for axg
en: Mato Grosso Arára
de: Mato Grosso-Arára

note: Name for axk
en: Yaka (Central African Republic)
de: Yaka (Zentralafrikanische Republik)

note: Name for axl
en: Lower Southern Aranda
de: Unteres Arrernte

note: Inverted name for axl
en: Aranda, Lower Southern
de: Arrernte, Unteres

note: Name for axm
en: Middle Armenian
de: Mittelarmenisch

note: Inverted name for axm
en: Armenian, Middle
de: Armenisch, Mittleres

note: Name for ayb
en: Ayizo Gbe
de: Ayizo-Gbe

note: Name for ayc
en: Southern Aymara
de: Süd-Aymará

note: Inverted name for ayc
en: Aymara, Southern
de: Aymara, Südliches

note: Name for ayg
en: Ginyanga
de: Anyanga

note: Name for ayh
en: Hadrami Arabic
de: Hadhrami-Arabisch

note: Inverted name for ayh
en: Arabic, Hadrami
de: Arabisch, Hadrami

note: Name for ayk
en: Akuku
de: Okpe-Idesa-Oloma-Akuku

note: Name for ayl
en: Libyan Arabic
de: Libysch-Arabisch

note: Inverted name for ayl
en: Arabic, Libyan
de: Arabisch, Libyisch

note: Name for ayn
en: Sanaani Arabic
de: Sanaani-Arabisch

note: Inverted name for ayn
en: Arabic, Sanaani
de: Arabisch, Sanaani

note: Name for ayo
en: Ayoreo
de: Ayoré

note: Name for ayp
en: North Mesopotamian Arabic
de: Nordmesopotamisch-Arabisch

note: Inverted name for ayp
en: Arabic, North Mesopotamian
de: Arabisch, Nordmesopotamisch

note: Name for ayq
en: Ayi (Papua New Guinea)
de: Ayi (Papua Neuguinea)

note: Name for ayr
en: Central Aymara
de: Zentral-Aymara

note: Inverted name for ayr
en: Aymara, Central
de: Aymara, Zentrales

note: Name for ays
en: Sorsogon Ayta
de: Sorsogon-Ayta

note: Name for ayt
en: Magbukun Ayta
de: Magbukun-Ayta

note: Name for ayz
en: Mai Brat
de: Ajamaru

note: Name for azb
en: South Azerbaijani
de: Süd-Aserbaidschanisch

note: Inverted name for azb
en: Azerbaijani, South
de: Aserbaidschanisch, Südliches

note: Name for azd
en: Eastern Durango Nahuatl
de: Ost-Durango-Nahuatl

note: Inverted name for azd
en: Nahuatl, Eastern Durango
de: Nahuatl, Ostdurango

note: Name for aze
en: Azerbaijani
de: Aserbaidschanisch

note: Name for azg
en: San Pedro Amuzgos Amuzgo
de: San-Perdo-Amuzgos Amuzgo

note: Name for azj
en: North Azerbaijani
de: Nordaserbaidschanisch

note: Inverted name for azj
en: Azerbaijani, North
de: Aserbaidschanisch, Nördliches

note: Name for azn
en: Western Durango Nahuatl
de: West-Durango-Nahuatl

note: Inverted name for azn
en: Nahuatl, Western Durango
de: Nahuatl, Westdurango

note: Name for azz
en: Highland Puebla Nahuatl
de: Hochland-Puebla Nahuatl

note: Inverted name for azz
en: Nahuatl, Highland Puebla
de: Nahuatl, Hochland-Puebla

note: Name for baa
en: Babatana
de: Bambatana

note: Name for bab
en: Bainouk-Gunyuño
de: Banjoun

note: Name for bah
en: Bahamas Creole English
de: Kreolisch-Bahamas-Englisch

note: Inverted name for bah
en: Creole English, Bahamas
de: Kreolisches Englisch, Bahamas

note: Name for bak
en: Bashkir
de: Baschkirisch

note: Name for bal
en: Baluchi
de: Belutschisch

note: Name for ban
en: Balinese
de: Balinesisch

note: Name for bar
en: Bavarian
de: Bayrisch

note: Name for bas
en: Basa (Cameroon)
de: Basa (Kamerun)

note: Name for bba
en: Baatonum
de: Bariba

note: Name for bbc
en: Batak Toba
de: Toba Batak

note: Name for bbi
en: Barombi
de: Rombi

note: Name for bbl
en: Bats
de: Bada

note: Name for bbo
en: Northern Bobo Madaré
de: Nord-Bobo-Madaré

note: Inverted name for bbo
en: Bobo Madaré, Northern
de: Bobo Madaré, Nördliches

note: Name for bbp
en: West Central Banda
de: Zentral-West-Banda

note: Inverted name for bbp
en: Banda, West Central
de: Banda, Zentralwestliches

note: Name for bby
en: Befang
de: Biba-Bifang

note: Name for bca
en: Central Bai
de: Zentral-Bai

note: Inverted name for bca
en: Bai, Central
de: Bai, Zentrales

note: Name for bcb
en: Bainouk-Samik
de: Bainouk-Samick

note: Name for bcc
en: Southern Balochi
de: Süd-Belutschi

note: Inverted name for bcc
en: Balochi, Southern
de: Belutschi, Südliches

note: Name for bcd
en: North Babar
de: Nord-Babar

note: Inverted name for bcd
en: Babar, North
de: Babar, Nördliches

note: Name for bci
en: Baoulé
de: Baule

note: Name for bcl
en: Central Bikol
de: Zentral-Bikolani

note: Inverted name for bcl
en: Bikol, Central
de: Bicol, Zentrales

note: Name for bcp
en: Bali (Democratic Republic of Congo)
de: Balie (Demokratische Republik Kongo)

note: Name for bcq
en: Bench
de: Gimirra

note: Name for bcz
en: Bainouk-Gunyaamolo
de: Banjoun

note: Name for bda
en: Bayot
de: Baiot

note: Name for bdc
en: Emberá-Baudó
de: Embera-Baudó

note: Name for bdg
en: Bonggi
de: Dusun

note: Name for bdh
en: Baka (South Sudan)
de: Baka (Südsudan)

note: Name for bdj
en: Bai (South Sudan)
de: Bai (Südsudan)

note: Name for bdk
en: Budukh
de: Buduchisch

note: Name for bdl
en: Indonesian Bajau
de: Indonesisch-Badjaw

note: Inverted name for bdl
en: Bajau, Indonesian
de: Badjaw, Indonesisch

note: Name for bdr
en: West Coast Bajau
de: Westküsten-Badjaw

note: Inverted name for bdr
en: Bajau, West Coast
de: Bajau, Westküste

note: Name for beh
en: Biali
de: Berba

note: Name for bej
en: Beja
de: Bedscha

note: Name for bel
en: Belarusian
de: Weißrussisch

note: Name for bem
en: Bemba (Zambia)
de: Bemba (Sambia)

note: Name for ben
en: Bengali
de: Bengalisch

note: Common name for ben
en: Bangla
de: Bengalisch

note: Name for beq
en: Beembe
de: Bembe

note: Name for bet
en: Guiberoua Béte
de: Guiberoua-Béte

note: Name for bev
en: Daloa Bété
de: Daloa-Bété

note: Name for bew
en: Betawi
de: Batavia-Malaiisch

note: Name for bey
en: Beli (Papua New Guinea)
de: Beli (Papua Neuguinea)

note: Name for bez
en: Bena (Tanzania)
de: Bena (Tansania)

note: Name for bfi
en: British Sign Language
de: Britische Gebärdensprache

note: Name for bfj
en: Bafanji
de: Bafandji

note: Name for bfk
en: Ban Khor Sign Language
de: Ban-Khor-Gebärdensprache

note: Name for bfo
en: Malba Birifor
de: Malba-Birifor

note: Name for bfs
en: Southern Bai
de: Süd-Bai

note: Inverted name for bfs
en: Bai, Southern
de: Bai, Südliches

note: Name for bgn
en: Western Balochi
de: West-Belutschi

note: Inverted name for bgn
en: Balochi, Western
de: Belutschi, Westliches

note: Name for bgp
en: Eastern Balochi
de: Ost-Belutschi

note: Inverted name for bgp
en: Balochi, Eastern
de: Belutschi, Östliches

note: Name for bgs
en: Tagabawa
de: Manobo

note: Name for bgu
en: Mbongno
de: Kamkam

note: Name for bgx
en: Balkan Gagauz Turkish
de: Balkan-Gagausisch-Türkisch

note: Inverted name for bgx
en: Turkish, Balkan Gagauz
de: Türkisch, Balkan-Gagausisch

note: Name for bhn
en: Bohtan Neo-Aramaic
de: Bohtan Neu-Aramäisch

note: Inverted name for bhn
en: Neo-Aramaic, Bohtan
de: Neu-Aramäisch, Bohtan

note: Name for bhq
en: Tukang Besi South
de: Süd Tukang Besi

note: Name for bhr
en: Bara Malagasy
de: Bara-Malagasy

note: Name for bht
en: Bhattiyali
de: Bhateali

note: Name for bhy
en: Bhele
de: Peri

note: Name for bhz
en: Bada (Indonesia)
de: Bada (Indonesien)

note: Name for bib
en: Bissa
de: Bisa

note: Name for bid
en: Bidiyo
de: Bidjo

note: Name for bim
en: Bimoba
de: Moba

note: Name for biv
en: Southern Birifor
de: Süd-Birifor

note: Inverted name for biv
en: Birifor, Southern
de: Birifor, Südliches

note: Name for biw
en: Kol (Cameroon)
de: Kol (Kamerun)

note: Name for bix
en: Bijori
de: Birjia

note: Name for bja
en: Budza
de: Budja

note: Name for bjf
en: Barzani Jewish Neo-Aramaic
de: Barzani-Jüdisch-Neuaramäisch

note: Inverted name for bjf
en: Neo-Aramaic, Barzani Jewish
de: Neuaramäisch, Barzani-Jüdisch

note: Name for bjg
en: Bidyogo
de: Bidjago

note: Name for bji
en: Burji
de: Burdschi

note: Name for bjl
en: Bulu (Papua New Guinea)
de: Bulu (Papua Neuguinea)

note: Name for bjn
en: Banjar
de: Malaiisch

note: Name for bjo
en: Mid-Southern Banda
de: Mittelsüd-Band

note: Inverted name for bjo
en: Banda, Mid-Southern
de: Banda, Mittelsüdliches

note: Name for bjw
en: Bakwé
de: Bakwe

note: Name for bkc
en: Baka (Cameroon)
de: Baka (Kamerun)

note: Name for bkf
en: Beeke
de: Beke

note: Name for bkl
en: Berik
de: Berrik

note: Name for bkm
en: Kom (Cameroon)
de: Kom (Kamerun)

note: Name for bko
en: Kwa'
de: Kwa

note: Name for bkp
en: Boko (Democratic Republic of Congo)
de: Boko (Demokratische Republik Kongo)

note: Name for bkq
en: Bakairí
de: Bakaïri

note: Name for bks
en: Northern Sorsoganon
de: Nord-Sorsogon

note: Inverted name for bks
en: Sorsoganon, Northern
de: Sorsoganon, Nördliches

note: Name for bkv
en: Bekwarra
de: Ebekwarra

note: Name for bkw
en: Bekwel
de: Bekwil

note: Name for bky
en: Bokyi
de: Boki

note: Name for bla
en: Siksika
de: Blackfoot

note: Name for bld
en: Bolango
de: Bulanga

note: Name for blh
en: Kuwaa
de: Kwaa

note: Name for blm
en: Beli (South Sudan)
de: Beli (Südsudan)

note: Name for bln
en: Southern Catanduanes Bikol
de: Süd-Catanduanes Bicol

note: Inverted name for bln
en: Bikol, Southern Catanduanes
de: Bicol, Süd-Catanduanes

note: Name for blr
en: Blang
de: Bulang

note: Name for bmc
en: Biem
de: Bam

note: Name for bmd
en: Baga Manduri
de: Binari

note: Name for bmm
en: Northern Betsimisaraka Malagasy
de: Nord-Betsimisaraka-Malagasy

note: Inverted name for bmm
en: Malagasy, Northern Betsimisaraka
de: Malagasy, Nord-Betsimisaraka

note: Name for bmn
en: Bina (Papua New Guinea)
de: Bina (Papua-Neuguinea)

note: Name for bms
en: Bilma Kanuri
de: Bilma-Kanuri

note: Name for bmu
en: Somba-Siawari
de: Bulum

note: Name for bnd
en: Banda (Indonesia)
de: Banda (Indonesien)

note: Name for bnj
en: Eastern Tawbuid
de: Ost-Tawbuid

note: Inverted name for bnj
en: Tawbuid, Eastern
de: Tawbuid, Östliches

note: Name for bob
en: Aweer
de: Boni

note: Name for bod
en: Tibetan
de: Tibetisch

note: Name for bog
en: Bamako Sign Language
de: Bamako-Gebärdensprache

note: Name for bol
en: Bole
de: Bolewa

note: Name for bom
en: Berom
de: Birom

note: Name for bor
en: Borôro
de: Bororo

note: Name for bos
en: Bosnian
de: Bosnisch

note: Name for boy
en: Bodo (Central African Republic)
de: Bodo (Zentralafrikanische Republik)

note: Name for bpq
en: Banda Malay
de: Banda-Malaiisch

note: Inverted name for bpq
en: Malay, Banda
de: Malaiisch, Banda

note: Name for bpr
en: Koronadal Blaan
de: Koronadal Bilaan

note: Inverted name for bpr
en: Blaan, Koronadal
de: Bilaan, Koronadal

note: Name for bps
en: Sarangani Blaan
de: Sarangani Bilaan

note: Inverted name for bps
en: Blaan, Sarangani
de: Bilaan, Sarangani

note: Name for bpv
en: Bian Marind
de: Bian-Marind

note: Name for bpw
en: Bo (Papua New Guinea)
de: Bo (Papua-Neuguinea)

note: Name for bqi
en: Bakhtiari
de: Bachtiarisch

note: Name for bqn
en: Bulgarian Sign Language
de: Bulgarische Gebärdensprache

note: Name for bqt
en: Bamukumbit
de: Bamunkum

note: Name for bqy
en: Bengkala Sign Language
de: Bengkala-Gebärdensprache

note: Name for bra
en: Braj
de: Braj-Bhakha

note: Name for brc
en: Berbice Creole Dutch
de: Berbice-Kreolisch-Niederländisch

note: Inverted name for brc
en: Creole Dutch, Berbice
de: Kreolisch-Niederländisch, Berbice

note: Name for bre
en: Breton
de: Bretonisch

note: Name for brg
en: Baure
de: Bauré

note: Name for brj
en: Bieria
de: Bieri

note: Name for brn
en: Boruca
de: Boruka

note: Name for brs
en: Baras
de: Endeh

note: Name for bru
en: Eastern Bru
de: Ost-Bru

note: Inverted name for bru
en: Bru, Eastern
de: Bru, Östliches

note: Name for brv
en: Western Bru
de: West-Bru

note: Inverted name for brv
en: Bru, Western
de: Bru, Westliches

note: Name for brx
en: Bodo (India)
de: Bodo (Indien)

note: Name for bsb
en: Brunei Bisaya
de: Brunei-Bisaya

note: Name for bsy
en: Sabah Bisaya
de: Sabah-Bisaya

note: Name for btc
en: Bati (Cameroon)
de: Bati (Kamerun)

note: Name for btg
en: Gagnoa Bété
de: Gagnoa-Bété

note: Name for btj
en: Bacanese Malay
de: Bacanesisches Malaiisch

note: Inverted name for btj
en: Malay, Bacanese
de: Malaiisch, Bacanesisch

note: Name for btm
en: Batak Mandailing
de: Mandailing Batak

note: Name for bto
en: Rinconada Bikol
de: Rinconada Bicolano

note: Inverted name for bto
en: Bikol, Rinconada
de: Bicolano, Rinconada

note: Name for bts
en: Batak Simalungun
de: Simalungun Batak

note: Name for btx
en: Batak Karo
de: Karo Batak

note: Name for btz
en: Batak Alas-Kluet
de: Alas-Kluet Batak

note: Name for bua
en: Buriat
de: Burjatisch

note: Name for buf
en: Bushoong
de: Kuba

note: Name for bug
en: Buginese
de: Buginesisch

note: Name for bul
en: Bulgarian
de: Bulgarisch

note: Name for bum
en: Bulu (Cameroon)
de: Bulu (Kamerun)

note: Name for bvb
en: Bube
de: Bubi

note: Name for bve
en: Berau Malay
de: Berau-Malaiisch

note: Inverted name for bve
en: Malay, Berau
de: Malaiisch, Berau

note: Name for bvf
en: Boor
de: Bwara

note: Name for bvl
en: Bolivian Sign Language
de: Bolivianische Gebärdensprache

note: Name for bvt
en: Bati (Indonesia)
de: Bati (Indonesien)

note: Name for bvu
en: Bukit Malay
de: Bukit-Malaiisch

note: Inverted name for bvu
en: Malay, Bukit
de: Malaiisch, Bukit

note: Name for bwd
en: Bwaidoka
de: Bwaidoga

note: Name for bwe
en: Bwe Karen
de: Karen-Bwe

note: Name for bwf
en: Boselewa
de: Bosilewa

note: Name for bwo
en: Boro (Ethiopia)
de: Boro (Äthopien)

note: Name for bwq
en: Southern Bobo Madaré
de: Süd-Bobo-Madaré

note: Inverted name for bwq
en: Bobo Madaré, Southern
de: Bobo-Madaré, Südliches

note: Name for bxg
en: Bangala
de: Ngala

note: Name for bxl
en: Jalkunan
de: Jalkuna

note: Name for bxm
en: Mongolia Buriat
de: Mongolisch-Burjatisch

note: Inverted name for bxm
en: Buriat, Mongolia
de: Burjatisch, Mongolisch

note: Name for bxq
en: Beele
de: Kwaa

note: Name for bxr
en: Russia Buriat
de: Russland-Burjatisch

note: Inverted name for bxr
en: Buriat, Russia
de: Burjatisch, Russland

note: Name for bxu
en: China Buriat
de: China-Burjatisch

note: Inverted name for bxu
en: Buriat, China
de: Burjatisch, China

note: Name for bxw
en: Bankagooma
de: Banka

note: Name for bya
en: Batak
de: Batakisch

note: Name for bza
en: Bandi
de: Gbandi

note: Name for bzc
en: Southern Betsimisaraka Malagasy
de: Süd-Betsimisaraka-Malagasy

note: Inverted name for bzc
en: Malagasy, Southern Betsimisaraka
de: Malagasy, Süd-Betsimisaraka

note: Name for bzj
en: Belize Kriol English
de: Belize-Kreolisch-Englisch

note: Inverted name for bzj
en: Kriol English, Belize
de: Kreolisch-Englisch, Belize

note: Name for bzk
en: Nicaragua Creole English
de: Nicaragua-Kreolisch-Englisch

note: Inverted name for bzk
en: Creole English, Nicaragua
de: Kreolisch-Englisch, Nicaragua

note: Name for bzq
en: Buli (Indonesia)
de: Buli (Indonesien)

note: Name for bzs
en: Brazilian Sign Language
de: Brasilianische Gebärdensprache

note: Name for caa
en: Chortí
de: Chorti

note: Name for cac
en: Chuj
de: Chuxe

note: Name for caf
en: Southern Carrier
de: Süd-Carrier

note: Inverted name for caf
en: Carrier, Southern
de: Carrier, Südliches

note: Name for cak
en: Kaqchikel
de: Cakchiquel

note: Name for cal
en: Carolinian
de: Karolinisch

note: Name for caq
en: Car Nicobarese
de: Car-Nikobarisch

note: Inverted name for caq
en: Nicobarese, Car
de: Nikobarisch, Car

note: Name for car
en: Galibi Carib
de: Galíbi-Karibisch

note: Inverted name for car
en: Carib, Galibi
de: Karibisch, Galíbi

note: Name for cas
en: Tsimané
de: Chimané

note: Name for cat
en: Catalan
de: Katalanisch

note: Name for caw
en: Callawalla
de: Kallawaya

note: Name for cbc
en: Carapana
de: Carapanã

note: Name for cbi
en: Chachi
de: Cayapa

note: Name for cbl
en: Bualkhaw Chin
de: Bualkhaw-Chin

note: Name for cbs
en: Cashinahua
de: Caxinahua

note: Name for ccd
en: Cafundo Creole
de: Cafundo-Kreolisch

note: Inverted name for ccd
en: Creole, Cafundo
de: Kreolisch, Cafundo

note: Name for ccm
en: Malaccan Creole Malay
de: Malaccan-Kreolisch-Malaiisch

note: Inverted name for ccm
en: Creole Malay, Malaccan
de: Kreolisch-Malaiisch, Malaccan

note: Name for ccr
en: Cacaopera
de: Misumalpa

note: Name for cdj
en: Churahi
de: Wepsen

note: Name for cdo
en: Min Dong Chinese
de: Min Dong Chinesisch

note: Inverted name for cdo
en: Chinese, Min Dong
de: Chinesisch, Min Dong

note: Name for cds
en: Chadian Sign Language
de: Chadian-Gebärdensprache

note: Name for cea
en: Lower Chehalis
de: Nieder-Chehalis

note: Inverted name for cea
en: Chehalis, Lower
de: Chehalis, Nieder

note: Name for cek
en: Eastern Khumi Chin
de: Ost-Khumi-Chin

note: Inverted name for cek
en: Chin, Eastern Khumi
de: Chin, Ost-Khumi

note: Name for ces
en: Czech
de: Tschechisch

note: Name for cgc
en: Kagayanen
de: Kagajanon

note: Name for chd
en: Highland Oaxaca Chontal
de: Hochland-Oaxaca-Chontal

note: Inverted name for chd
en: Chontal, Highland Oaxaca
de: Chontal, Hochland-Oaxaca

note: Name for che
en: Chechen
de: Tschetschenisch

note: Name for chf
en: Tabasco Chontal
de: Tabasco-Chontal

note: Name for chg
en: Chagatai
de: Tschagataisch

note: Name for chk
en: Chuukese
de: Trukesisch

note: Name for chm
en: Mari (Russia)
de: Mari (Russland)

note: Name for chn
en: Chinook jargon
de: Chinook

note: Name for chu
en: Church Slavic
de: Kirchenslawisch

note: Inverted name for chu
en: Slavic, Church
de: Slawisch, Kirche

note: Name for chv
en: Chuvash
de: Tschuwaschisch

note: Name for chw
en: Chuwabu
de: Chuabo

note: Name for cib
en: Ci Gbe
de: Ci-Gbe

note: Name for cim
en: Cimbrian
de: Zimbrisch

note: Name for cin
en: Cinta Larga
de: Cintas Largas

note: Name for ciw
en: Chippewa
de: Ojibwa

note: Name for ciy
en: Chaima
de: Warapiche

note: Name for cja
en: Western Cham
de: West-Cham

note: Inverted name for cja
en: Cham, Western
de: Cham, Westliches

note: Name for cje
en: Chru
de: Chrau

note: Name for cjh
en: Upper Chehalis
de: Hoch-Chehalis

note: Inverted name for cjh
en: Chehalis, Upper
de: Chehalis, Hoch

note: Name for cjm
en: Eastern Cham
de: Ost-Cham

note: Inverted name for cjm
en: Cham, Eastern
de: Cham, Östliches

note: Name for cjy
en: Jinyu Chinese
de: Jinyu-Chinesisch

note: Inverted name for cjy
en: Chinese, Jinyu
de: Chinesisch, Jinyu

note: Name for ckb
en: Central Kurdish
de: Zentralkurdisch

note: Inverted name for ckb
en: Kurdish, Central
de: Kurdisch, Zentrales

note: Name for ckl
en: Cibak
de: Chibbak

note: Name for ckn
en: Kaang Chin
de: Daai Chin

note: Name for ckz
en: Cakchiquel-Quiché Mixed Language
de: Cakchiquel-Quiché-Mischsprache

note: Name for cld
en: Chaldean Neo-Aramaic
de: Chaldean-Neuaramäisch

note: Inverted name for cld
en: Neo-Aramaic, Chaldean
de: Neuaramäisch, Chaldean

note: Name for clj
en: Laitu Chin
de: Laitu-Chin

note: Name for clm
en: Clallam
de: Klallam

note: Name for clo
en: Lowland Oaxaca Chontal
de: Tiefland-Oaxaca-Chontal

note: Inverted name for clo
en: Chontal, Lowland Oaxaca
de: Chontal, Tiefland-Oaxaca

note: Name for clt
en: Lautu Chin
de: Lautu-Chin

note: Name for clw
en: Chulym
de: Tschulym

note: Name for cly
en: Eastern Highland Chatino
de: Östliches-Hochland-Chatino

note: Inverted name for cly
en: Chatino, Eastern Highland
de: Chatino, Östliches Hochland

note: Name for cma
en: Maa
de: Ma

note: Name for cme
en: Cerma
de: Gwen

note: Name for cmg
en: Classical Mongolian
de: Klassisches Mongolisch

note: Inverted name for cmg
en: Mongolian, Classical
de: Mongolisch, Klassisch

note: Name for cmn
en: Mandarin Chinese
de: Mandarin-Chinesisch

note: Inverted name for cmn
en: Chinese, Mandarin
de: Chinesisch, Mandarin

note: Name for cmo
en: Central Mnong
de: Zentral-Mnong

note: Inverted name for cmo
en: Mnong, Central
de: Mnong, Zentrales

note: Name for cmr
en: Mro-Khimi Chin
de: Mro-Khimi-Chin

note: Name for cms
en: Messapic
de: Messapisch

note: Name for cnb
en: Chinbon Chin
de: Chinbon-Chin

note: Name for cng
en: Northern Qiang
de: Nord-Qiang

note: Inverted name for cng
en: Qiang, Northern
de: Qiang, Nördliches

note: Name for cni
en: Asháninka
de: Campa

note: Name for cnk
en: Khumi Chin
de: Khumi-Chin

note: Name for cnl
en: Lalana Chinantec
de: Lalana-Chinantek

note: Name for cno
en: Con
de: Kiorr

note: Name for cns
en: Central Asmat
de: Zentral-Asmat

note: Inverted name for cns
en: Asmat, Central
de: Asmat, Zentrales

note: Name for cnt
en: Tepetotutla Chinantec
de: Tepetotutla-Chinantek

note: Inverted name for cnt
en: Chinantec, Tepetotutla
de: Chinantek, Tepetotutla

note: Name for cnw
en: Ngawn Chin
de: Ngawn-Chin

note: Name for cnx
en: Middle Cornish
de: Mittelkornisch

note: Inverted name for cnx
en: Cornish, Middle
de: Kornisch, Mittleres

note: Name for coa
en: Cocos Islands Malay
de: Kokosinsel-Malaiisch

note: Inverted name for coa
en: Malay, Cocos Islands
de: Malaiisch, Kokosinseln

note: Name for cok
en: Santa Teresa Cora
de: Santa-Teresa-Cora

note: Name for col
en: Columbia-Wenatchi
de: Columbia-Wenatschi

note: Name for cop
en: Coptic
de: Koptisch

note: Name for coq
en: Coquille
de: Chastacosta

note: Name for cor
en: Cornish
de: Kornisch

note: Name for cos
en: Corsican
de: Korsisch

note: Name for coz
en: Chochotec
de: Chocho

note: Name for cpa
en: Palantla Chinantec
de: Palantla-Chinantek

note: Inverted name for cpa
en: Chinantec, Palantla
de: Chinantek, Palantla

note: Name for cpb
en: Ucayali-Yurúa Ashéninka
de: Ucayali-Yurúa-Ashéninka

note: Name for cpg
en: Cappadocian Greek
de: Kappadokisch-Griechisch

note: Inverted name for cpg
en: Greek, Cappadocian
de: Griechisch, Kappadokisch

note: Name for cpi
en: Chinese Pidgin English
de: Chinesisches Pidgin-Englisch

note: Inverted name for cpi
en: Pidgin English, Chinese
de: Pigin-Englisch, Chinesisch

note: Name for cpu
en: Pichis Ashéninka
de: Pichis-Ashéninka

note: Name for cpx
en: Pu-Xian Chinese
de: Pu-Xian-Chinesisch

note: Inverted name for cpx
en: Chinese, Pu-Xian
de: Chinesisch, Pu-Xian

note: Name for cpy
en: South Ucayali Ashéninka
de: Süd-Ucayali-Ashéninka

note: Inverted name for cpy
en: Ashéninka, South Ucayali
de: Ashéninka, Süd-Ucayali

note: Name for cqd
en: Chuanqiandian Cluster Miao
de: Chuanqiandian-Cluster-Miao

note: Inverted name for cqd
en: Miao, Chuanqiandian Cluster
de: Miao, Chuanqiandian-Cluster

note: Name for crb
en: Island Carib
de: Insel-Carib

note: Inverted name for crb
en: Carib, Island
de: Carib, Insel

note: Name for crh
en: Crimean Tatar
de: Krimtatarisches Türkisch

note: Name for cri
en: Sãotomense
de: Saotomensisch

note: Name for crj
en: Southern East Cree
de: Südost-Cree

note: Inverted name for crj
en: Cree, Southern East
de: Cree, Südöstliches

note: Name for crk
en: Plains Cree
de: Plains-Cree

note: Name for crl
en: Northern East Cree
de: Nordost-Cree

note: Inverted name for crl
en: Cree, Northern East
de: Cree, Nordöstliches

note: Name for crm
en: Moose Cree
de: Moose-Cree

note: Name for crn
en: El Nayar Cora
de: El-Nayar-Cora

note: Name for cro
en: Crow
de: Absaroka

note: Name for crr
en: Carolina Algonquian
de: Carolina-Algonkin

note: Inverted name for crr
en: Algonquian, Carolina
de: Algonkin, Carolina

note: Name for crs
en: Seselwa Creole French
de: Seselwa-Kreolisch-Französisch

note: Inverted name for crs
en: Creole French, Seselwa
de: Kreolisch-Französisch, Seselwa

note: Name for csa
en: Chiltepec Chinantec
de: Chiltepec-Chinantek

note: Inverted name for csa
en: Chinantec, Chiltepec
de: Chinantek, Chiltepec

note: Name for csb
en: Kashubian
de: Kaschubisch

note: Name for csc
en: Catalan Sign Language
de: Katalanische Gebärdensprache

note: Name for csd
en: Chiangmai Sign Language
de: Chiangmai-Gebärdensprache

note: Name for cse
en: Czech Sign Language
de: Tschechische Gebärdensprache

note: Name for csf
en: Cuba Sign Language
de: Kubanische Gebärdensprache

note: Name for csg
en: Chilean Sign Language
de: Chilenische Gebärdensprache

note: Name for csi
en: Coast Miwok
de: Küsten-Miwok

note: Inverted name for csi
en: Miwok, Coast
de: Miwok, Küste

note: Name for csl
en: Chinese Sign Language
de: Chinesische Gebärdensprache

note: Name for csm
en: Central Sierra Miwok
de: Zentral-Sierra-Miwok

note: Inverted name for csm
en: Miwok, Central Sierra
de: Miwok, Zentral-Sierra

note: Name for csn
en: Colombian Sign Language
de: Kolumbianische Gebärdensprache

note: Name for cso
en: Sochiapam Chinantec
de: Sochiapan-Chinantek

note: Name for csq
en: Croatia Sign Language
de: Kroatische Gebärdensprache

note: Name for csr
en: Costa Rican Sign Language
de: Costa Ricanische Gebärdensprache

note: Name for css
en: Southern Ohlone
de: Süd-Costano

note: Inverted name for css
en: Ohlone, Southern
de: Costano, Südliches

note: Name for cst
en: Northern Ohlone
de: Nord-Costano

note: Inverted name for cst
en: Ohlone, Northern
de: Costano, Nördliches

note: Name for csv
en: Sumtu Chin
de: Sumtu-Chin

note: Name for csw
en: Swampy Cree
de: Swampy-Cree

note: Name for csy
en: Siyin Chin
de: Siyin-Chin

note: Name for cta
en: Tataltepec Chatino
de: Tataltepec-Chatino

note: Name for ctd
en: Tedim Chin
de: Tedim-Chin

note: Name for cte
en: Tepinapa Chinantec
de: Tepinapa-Chinantek

note: Inverted name for cte
en: Chinantec, Tepinapa
de: Chinantek, Tepinapa

note: Name for ctg
en: Chittagonian
de: Chittagonia

note: Name for cth
en: Thaiphum Chin
de: Thaiphum-Chin

note: Name for ctl
en: Tlacoatzintepec Chinantec
de: Tlacoatzintepek-Chinantek

note: Inverted name for ctl
en: Chinantec, Tlacoatzintepec
de: Chinantek, Tlacoatzintepek

note: Name for cto
en: Emberá-Catío
de: Catío-Emberá

note: Name for ctp
en: Western Highland Chatino
de: Westliches-Hochland-Chatino

note: Inverted name for ctp
en: Chatino, Western Highland
de: Chatino, Westliches Hochland

note: Name for cts
en: Northern Catanduanes Bikol
de: Nord-Catanduan-Bikol

note: Inverted name for cts
en: Bikol, Northern Catanduanes
de: Bikol, Nord-Catanduan

note: Name for cuc
en: Usila Chinantec
de: Usila Chinantek

note: Inverted name for cuc
en: Chinantec, Usila
de: Chinantek, Usila

note: Name for cuk
en: San Blas Kuna
de: San-Blas-Kuna

note: Name for cuo
en: Cumanagoto
de: Cumana

note: Name for cvn
en: Valle Nacional Chinantec
de: Valle-Nacional-Chinantek

note: Inverted name for cvn
en: Chinantec, Valle Nacional
de: Chinantek, Valle Nacional

note: Name for cwd
en: Woods Cree
de: Woods-Cree

note: Name for cwt
en: Kuwaataay
de: Kwatay

note: Name for cya
en: Nopala Chatino
de: Nopala-Chatino

note: Name for cym
en: Welsh
de: Walisisch

note: Name for czh
en: Huizhou Chinese
de: Huizhou-Chinesisch

note: Inverted name for czh
en: Chinese, Huizhou
de: Chinesisch, Huizhou

note: Name for czk
en: Knaanic
de: Knaanisch

note: Name for czo
en: Min Zhong Chinese
de: Min-Zhong-Chinesisch

note: Inverted name for czo
en: Chinese, Min Zhong
de: Chinesisch, Min Zhong

note: Name for daj
en: Dar Fur Daju
de: Dar-Fur-Dadju

note: Name for dan
en: Danish
de: Dänisch

note: Name for dao
en: Daai Chin
de: Daai-Chin

note: Name for dar
en: Dargwa
de: Darginisch

note: Name for dau
en: Dar Sila Daju
de: Dar-Sila-Daju

note: Name for dcc
en: Deccan
de: Dekini

note: Name for ddi
en: West Goodenough
de: West-Goodenough

note: Inverted name for ddi
en: Goodenough, West
de: Goodenough, Westliches

note: Name for ddj
en: Jaru
de: Djaru

note: Name for ddo
en: Dido
de: Tsesisch

note: Name for dec
en: Dagik
de: Masakin

note: Name for den
en: Slave (Athapascan)
de: Slave (Athapaskisch)

note: Name for dep
en: Pidgin Delaware
de: Pidgin-Delaware

note: Name for deq
en: Dendi (Central African Republic)
de: Dendi (Republik Zentralafrika)

note: Name for deu
en: German
de: Deutsch

note: Name for dga
en: Southern Dagaare
de: Süd-Dagari

note: Inverted name for dga
en: Dagaare, Southern
de: Dagari, Südliches

note: Name for dgc
en: Casiguran Dumagat Agta
de: Casiguran-Dumagat-Agta

note: Name for dgd
en: Dagaari Dioula
de: Dagaari-Dioula

note: Name for dgi
en: Northern Dagara
de: Nord-Dagara

note: Inverted name for dgi
en: Dagara, Northern
de: Dagara, Nördliches

note: Name for dgl
en: Andaandi
de: Dongolawi

note: Name for dgo
en: Dogri (individual language)
de: Dogri (Individuelle Sprache)

note: Name for dhm
en: Zemba
de: Himba

note: Name for dib
en: South Central Dinka
de: Süd-Zentral-Dinka

note: Inverted name for dib
en: Dinka, South Central
de: Dinka, Südzentrales

note: Name for dii
en: Dimbong
de: Kaalong

note: Name for dik
en: Southwestern Dinka
de: Südwest-Dinka

note: Inverted name for dik
en: Dinka, Southwestern
de: Dinka, Südwestliches

note: Name for dip
en: Northeastern Dinka
de: Nordost-Dinka

note: Inverted name for dip
en: Dinka, Northeastern
de: Dinka, Nordöstliches

note: Name for diq
en: Dimli (individual language)
de: Dimli (Individuelle Sprache)

note: Name for diw
en: Northwestern Dinka
de: Nordwest-Dinka

note: Inverted name for diw
en: Dinka, Northwestern
de: Dinka, Nordwestliches

note: Name for diz
en: Ding
de: Dinga

note: Name for djc
en: Dar Daju Daju
de: Dar-Daju-Daju

note: Name for djk
en: Eastern Maroon Creole
de: Ost-Maroon-Kreolisch

note: Name for dkr
en: Kuijau
de: Dusun

note: Name for dks
en: Southeastern Dinka
de: Südost-Dinka

note: Inverted name for dks
en: Dinka, Southeastern
de: Dinka, Südöstliches

note: Name for dlg
en: Dolgan
de: Dolganisch

note: Name for dlm
en: Dalmatian
de: Dalmatinisch

note: Name for dmg
en: Upper Kinabatangan
de: Ober-Kinabatangan

note: Inverted name for dmg
en: Kinabatangan, Upper
de: Kinabatangan, Ober

note: Name for dmk
en: Domaaki
de: Domari

note: Name for dmo
en: Kemedzung
de: Kemezung

note: Name for dmr
en: East Damar
de: Ost-Damar

note: Inverted name for dmr
en: Damar, East
de: Damar, Östliches

note: Name for dmv
en: Dumpas
de: Dusun

note: Name for dmx
en: Dema
de: Tupuri

note: Name for dna
en: Upper Grand Valley Dani
de: Oberes-Hochtal-Dani

note: Inverted name for dna
en: Dani, Upper Grand Valley
de: Dani, Oberes Hochtal

note: Name for dni
en: Lower Grand Valley Dani
de: Unteres-Hochtal-Dani

note: Inverted name for dni
en: Dani, Lower Grand Valley
de: Dani, Unteres Hochtal

note: Name for dnt
en: Mid Grand Valley Dani
de: Mittleres-Hochtal-Dani

note: Inverted name for dnt
en: Dani, Mid Grand Valley
de: Dani, Mittleres Hochtal

note: Name for dnu
en: Danau
de: Danaw

note: Name for dnw
en: Western Dani
de: West, Dani

note: Inverted name for dnw
en: Dani, Western
de: Dani, Westliches

note: Name for doc
en: Northern Dong
de: Nord-Dong

note: Inverted name for doc
en: Dong, Northern
de: Dong, Nördliches

note: Name for doi
en: Dogri (macrolanguage)
de: Dogri (Makrosprache)

note: Name for don
en: Toura (Papua New Guinea)
de: Toura (Papua Neuguinea)

note: Name for dop
en: Lukpa
de: Dompago

note: Name for doq
en: Dominican Sign Language
de: Dominikanische Gebärdensprache

note: Name for dov
en: Dombe
de: Ndombe

note: Name for dow
en: Doyayo
de: Donjajo

note: Name for dpp
en: Papar
de: Dusun

note: Name for drg
en: Rungus
de: Dusun

note: Name for drl
en: Paakantyi
de: Baagandji

note: Name for drn
en: West Damar
de: West-Damar

note: Inverted name for drn
en: Damar, West
de: Damar, Westliches

note: Name for dro
en: Daro-Matu Melanau
de: Daro-Matu-Melanau

note: Name for drt
en: Drents
de: Drèents

note: Name for dsb
en: Lower Sorbian
de: Niedersorbisch

note: Inverted name for dsb
en: Sorbian, Lower
de: Sorbisch, Nieder

note: Name for dse
en: Dutch Sign Language
de: Niederländische Gebärdensprache

note: Name for dsh
en: Daasanach
de: Dasanekh

note: Name for dsl
en: Danish Sign Language
de: Dänische Gebärdensprache

note: Name for dso
en: Desiya
de: Oriya Desiya

note: Name for dtb
en: Labuk-Kinabatangan Kadazan
de: Labuk-Kinabatangan-Kadazan

note: Name for dti
en: Ana Tinga Dogon
de: Ana-Tinga-Dogon

note: Name for dty
en: Dotyali
de: Nepali

note: Name for duk
en: Uyajitaya
de: Duduela

note: Name for dul
en: Alabat Island Agta
de: Alabat-Insel-Agta

note: Inverted name for dul
en: Agta, Alabat Island
de: Agta, Alabat-Insel

note: Name for dum
en: Middle Dutch (ca. 1050-1350)
de: Mittelniederländisch (ca. 1050-1350)

note: Inverted name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
de: Niederländisch, Mittel (ca. 1050-1350)

note: Name for duo
en: Dupaninan Agta
de: Dupaninan-Agta

note: Name for dup
en: Duano
de: Duano'

note: Name for duq
en: Dusun Malang
de: Malang Dusun

note: Name for duu
en: Drung
de: Dulung

note: Name for duw
en: Dusun Witu
de: Witu Dusun

note: Name for duy
en: Dicamay Agta
de: Dicamay-Agta

note: Name for dwa
en: Diri
de: Diryawa

note: Name for dwr
en: Dawro
de: Gamo-Gofa-Dawro

note: Name for dws
en: Dutton World Speedwords
de: Dutton Speedwords

note: Name for dyg
en: Villa Viciosa Agta
de: Villa-Viciosa-Agta

note: Name for dyo
en: Jola-Fonyi
de: Diola-Fogny

note: Name for dzg
en: Dazaga
de: Dasa

note: Name for ebk
en: Eastern Bontok
de: Ost-Bontok

note: Inverted name for ebk
en: Bontok, Eastern
de: Bontok, Östliches

note: Name for ebo
en: Teke-Ebo
de: Teke-Eboo

note: Name for ecr
en: Eteocretan
de: Eteokretisch

note: Name for ecs
en: Ecuadorian Sign Language
de: Ecuadorianische Gebärdensprache

note: Name for ecy
en: Eteocypriot
de: Eteozypriotisch

note: Name for egl
en: Emilian
de: Emilianisch

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
de: Ägyptisch (Historisch)

note: Name for ekk
en: Standard Estonian
de: Standardestnisch

note: Inverted name for ekk
en: Estonian, Standard
de: Estnisch, Standard

note: Name for ekl
en: Kol (Bangladesh)
de: Kol (Bangladesch)

note: Name for eky
en: Eastern Kayah
de: Ost-Kayah

note: Inverted name for eky
en: Kayah, Eastern
de: Kayah, Östliches

note: Name for elh
en: El Hugeirat
de: Hugeirat

note: Name for ell
en: Modern Greek (1453-)
de: Neugriechisch (ab 1453)

note: Inverted name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
de: Griechisch, Neu (ab 1453)

note: Name for elo
en: El Molo
de: Elmolo

note: Name for elx
en: Elamite
de: Elamisch

note: Name for emg
en: Eastern Meohang
de: Ost-Meohang

note: Inverted name for emg
en: Meohang, Eastern
de: Meohang, Östliches

note: Name for emk
en: Eastern Maninkakan
de: Ost-Maninka

note: Inverted name for emk
en: Maninkakan, Eastern
de: Maninka, Östliches

note: Name for emp
en: Northern Emberá
de: Nord-Emberá

note: Inverted name for emp
en: Emberá, Northern
de: Emberá, Nördliches

note: Name for ems
en: Pacific Gulf Yupik
de: Pazifischer-Golf-Yupik

note: Inverted name for ems
en: Yupik, Pacific Gulf
de: Yupik, Pazifischer Golf

note: Name for emu
en: Eastern Muria
de: Ost-Muria

note: Inverted name for emu
en: Muria, Eastern
de: Muria, Östliches

note: Name for emy
en: Epigraphic Mayan
de: Epigraphie-Maya

note: Inverted name for emy
en: Mayan, Epigraphic
de: Maya, Epigraphie

note: Name for enb
en: Markweeta
de: Markweta

note: Name for enf
en: Forest Enets
de: Wald-Enzisch

note: Inverted name for enf
en: Enets, Forest
de: Enzisch, Wald

note: Name for eng
en: English
de: Englisch

note: Name for enh
en: Tundra Enets
de: Tundra-Enzisch

note: Inverted name for enh
en: Enets, Tundra
de: Enzisch, Tundra

note: Name for enm
en: Middle English (1100-1500)
de: Mittelenglisch (1100-1500)

note: Inverted name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
de: Englisch, Mittel (1100-1500)

note: Name for enw
en: Enwan (Akwa Ibom State)
de: Enwan (Akwa Ibom)

note: Name for eot
en: Beti (Côte d'Ivoire)
de: Beti (Elfenbeinküste)

note: Name for era
en: Eravallan
de: Irula

note: Name for erk
en: South Efate
de: Süd-Efate

note: Inverted name for erk
en: Efate, South
de: Efate, Südliches

note: Name for esi
en: North Alaskan Inupiatun
de: Nordalaska-Inupiat

note: Inverted name for esi
en: Inupiatun, North Alaskan
de: Inupiat, Nordalaska

note: Name for esk
en: Northwest Alaska Inupiatun
de: Nordwestalaska-Inupiat

note: Inverted name for esk
en: Inupiatun, Northwest Alaska
de: Inupiat, Nordwestalaska

note: Name for esl
en: Egypt Sign Language
de: Ägyptische Gebärdensprache

note: Name for esn
en: Salvadoran Sign Language
de: Salvadorische Gebärdensprache

note: Name for eso
en: Estonian Sign Language
de: Estländische Gebärdensprache

note: Name for ess
en: Central Siberian Yupik
de: Zentralsibirisch-Yupik

note: Inverted name for ess
en: Yupik, Central Siberian
de: Yupik, Zentralsibirisch

note: Name for est
en: Estonian
de: Estnisch

note: Name for esu
en: Central Yupik
de: Zentral-Yupik

note: Inverted name for esu
en: Yupik, Central
de: Yupik, Zentrales

note: Name for etc
en: Etchemin
de: Maliseet

note: Name for eth
en: Ethiopian Sign Language
de: Äthiopische Gebärdensprache

note: Name for eto
en: Eton (Cameroon)
de: Eton (Kamerun)

note: Name for ett
en: Etruscan
de: Etruskisch

note: Name for etu
en: Ejagham
de: Ekoi

note: Name for eus
en: Basque
de: Baskisch

note: Name for eve
en: Even
de: Ewenisch

note: Name for evn
en: Evenki
de: Ewenkisch

note: Name for ewe
en: Ewe
de: Ewe-Sprache

note: Name for ext
en: Extremaduran
de: Extremadurisch

note: Name for eyo
en: Keiyo
de: Kalenjin

note: Name for fah
en: Baissa Fali
de: Baissa-Fali

note: Name for fak
en: Fang (Cameroon)
de: Pangwe (Kamerun)

note: Name for fal
en: South Fali
de: Süd-Fali

note: Inverted name for fal
en: Fali, South
de: Fali, Südliches

note: Name for fan
en: Fang (Equatorial Guinea)
de: Fang (Äquatorial-Guinea)

note: Name for fao
en: Faroese
de: Färöisch

note: Name for fas
en: Persian
de: Persisch

note: Name for fay
en: Southwestern Fars
de: Südwest-Farsi

note: Inverted name for fay
en: Fars, Southwestern
de: Farsi, Südwestliches

note: Name for faz
en: Northwestern Fars
de: Nordwest-Farsi

note: Inverted name for faz
en: Fars, Northwestern
de: Farsi, Nordwestliches

note: Name for fbl
en: West Albay Bikol
de: West-Albay-Bicol

note: Inverted name for fbl
en: Bikol, West Albay
de: Bicol, West-Albay

note: Name for fcs
en: Quebec Sign Language
de: Quebec-Gebärdensprache

note: Name for fia
en: Nobiin
de: Nilnubisch

note: Name for fij
en: Fijian
de: Fidschianisch

note: Name for fin
en: Finnish
de: Finnisch

note: Name for fit
en: Tornedalen Finnish
de: Tornedalen-Finnisch

note: Inverted name for fit
en: Finnish, Tornedalen
de: Finnisch, Tornedalen

note: Name for fkv
en: Kven Finnish
de: Kven-Finnisch

note: Inverted name for fkv
en: Finnish, Kven
de: Finnisch, Kven

note: Name for fll
en: North Fali
de: Nord-Fali

note: Inverted name for fll
en: Fali, North
de: Fali, Nördliches

note: Name for fmp
en: Fe'fe'
de: Bamileke

note: Name for fmu
en: Far Western Muria
de: Tiefwestliches Muria

note: Inverted name for fmu
en: Muria, Far Western
de: Muria, Tiefwestlich

note: Name for fni
en: Fania
de: Fanja

note: Name for fpe
en: Fernando Po Creole English
de: Fernando-Po-Kreolisch-Englisch

note: Inverted name for fpe
en: Creole English, Fernando Po
de: Kreolisch-Englisch, Fernando-Po

note: Name for fra
en: French
de: Französisch

note: Name for frc
en: Cajun French
de: Cajun-Französisch

note: Inverted name for frc
en: French, Cajun
de: Französisch, Cajun

note: Name for frk
en: Frankish
de: Fränkisch

note: Name for frm
en: Middle French (ca. 1400-1600)
de: Mittelfranzösisch (ca. 1400 - 1600)

note: Inverted name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
de: Französisch, Mittel (ca. 1400-1600)

note: Name for fro
en: Old French (842-ca. 1400)
de: Altfranzösisch (842 - ca. 1400)

note: Inverted name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
de: Französisch, Alt (842-ca. 1400)

note: Name for frp
en: Arpitan
de: Frankoprovenzalisch

note: Name for frr
en: Northern Frisian
de: Nordfriesisch

note: Inverted name for frr
en: Frisian, Northern
de: Friesisch, Nördliches

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
de: Ostfriesisch

note: Inverted name for frs
en: Frisian, Eastern
de: Friesisch, Östliches

note: Name for fry
en: Western Frisian
de: Westfriesisch

note: Inverted name for fry
en: Frisian, Western
de: Friesisch, Westliches

note: Name for fse
en: Finnish Sign Language
de: Finnische Gebärdensprache

note: Name for fsl
en: French Sign Language
de: Französische Gebärdensprache

note: Name for fss
en: Finland-Swedish Sign Language
de: Finnland-Schwedische Gebärdensprache

note: Name for fub
en: Adamawa Fulfulde
de: Adamawa-Fulfulde

note: Name for fuc
en: Pulaar
de: Fulbe

note: Name for fud
en: East Futuna
de: Ost-Futuna

note: Inverted name for fud
en: Futuna, East
de: Futuna, Östliches

note: Name for fue
en: Borgu Fulfulde
de: Borgu-Fulfulde

note: Name for fuf
en: Pular
de: Fulbe

note: Name for fuh
en: Western Niger Fulfulde
de: Westniger-Fulfulde

note: Inverted name for fuh
en: Fulfulde, Western Niger
de: Fulfulde, Westniger

note: Name for fui
en: Bagirmi Fulfulde
de: Bagirmi-Fulfulde

note: Name for fuj
en: Ko
de: Akha

note: Name for ful
en: Fulah
de: Ful

note: Name for fuq
en: Central-Eastern Niger Fulfulde
de: Zentralostniger-Fulfulde

note: Inverted name for fuq
en: Fulfulde, Central-Eastern Niger
de: Fulfulde, Zentralostniger

note: Name for fur
en: Friulian
de: Friaulisch

note: Name for fuv
en: Nigerian Fulfulde
de: Nigerisch-Fulfulde

note: Inverted name for fuv
en: Fulfulde, Nigerian
de: Fulfulde, Nigerisch

note: Name for fuy
en: Fuyug
de: Fujuge

note: Name for gac
en: Mixed Great Andamanese
de: Gemisch-Großandamanesisch

note: Inverted name for gac
en: Great Andamanese, Mixed
de: Großandamanesisch, Gemischt

note: Name for gag
en: Gagauz
de: Gagausisch

note: Name for gah
en: Alekano
de: Gahuku

note: Name for gan
en: Gan Chinese
de: Gan-Chinesisch

note: Inverted name for gan
en: Chinese, Gan
de: Chinesisch, Gan

note: Name for gax
en: Borana-Arsi-Guji Oromo
de: Borana-Arsi-Guji-Oromo

note: Name for gaz
en: West Central Oromo
de: Zentralwest-Oromo

note: Inverted name for gaz
en: Oromo, West Central
de: Oromo, Zentralwestliches

note: Name for gba
en: Gbaya (Central African Republic)
de: Gbaya (Zentralafrikanische Republik)

note: Name for gbh
en: Defi Gbe
de: Defi-Gbe

note: Name for gbj
en: Bodo Gadaba
de: Bodo-Gadaba

note: Name for gbo
en: Northern Grebo
de: Nord-Grebo

note: Inverted name for gbo
en: Grebo, Northern
de: Grebo, Nördliches

note: Name for gbs
en: Gbesi Gbe
de: Gbesi-Gbe

note: Name for gbx
en: Eastern Xwla Gbe
de: Ost-Xwla-Gbe

note: Inverted name for gbx
en: Gbe, Eastern Xwla
de: Gbe, Ost-Xwla

note: Name for gbz
en: Zoroastrian Dari
de: Zoroastrisch-Dari

note: Inverted name for gbz
en: Dari, Zoroastrian
de: Dari, Zoroastrisch

note: Name for gcf
en: Guadeloupean Creole French
de: Guadeloupisch-Kreolisch-Französisch

note: Inverted name for gcf
en: Creole French, Guadeloupean
de: Kreolisch-Französisch, Guadeloupisch

note: Name for gcl
en: Grenadian Creole English
de: Grenada-Kreolisch-Englisch

note: Inverted name for gcl
en: Creole English, Grenadian
de: Kreolisch-Englisch, Grenada

note: Name for gcr
en: Guianese Creole French
de: Guiana-Kreolisch-Französisch

note: Inverted name for gcr
en: Creole French, Guianese
de: Krelisch-Franzöisch, Guiana

note: Name for gct
en: Colonia Tovar German
de: Colonia-Tovar-Deutsch

note: Inverted name for gct
en: German, Colonia Tovar
de: Deutsch, Colonia Tovar

note: Name for gda
en: Gade Lohar
de: Gade Lohari

note: Inverted name for gda
en: Lohar, Gade
de: Lohari, Gade

note: Name for gdo
en: Ghodoberi
de: Godoberi

note: Name for gds
en: Ghandruk Sign Language
de: Ghandruk-Gebärdensprache

note: Name for gec
en: Gboloo Grebo
de: Gboloo-Grebo

note: Name for geh
en: Hutterite German
de: Hutterer-Deutsch

note: Inverted name for geh
en: German, Hutterite
de: Deutsch, Hutterer

note: Name for gel
en: ut-Ma'in
de: Kag-Fer-Jiir-Koor-Ror-Us-Zuksun

note: Name for gev
en: Eviya
de: Evija

note: Name for gez
en: Geez
de: Altäthiopisch

note: Name for ggt
en: Gitua
de: Kelana

note: Name for ghc
en: Hiberno-Scottish Gaelic
de: Hiberno-Schottisches Gälisch

note: Inverted name for ghc
en: Gaelic, Hiberno-Scottish
de: Gälisch, Hiberno-Schottisch

note: Name for ghe
en: Southern Ghale
de: Süd-Ghale

note: Inverted name for ghe
en: Ghale, Southern
de: Ghale, Südliches

note: Name for ghh
en: Northern Ghale
de: Nord-Ghale

note: Inverted name for ghh
en: Ghale, Northern
de: Ghale, Nördliches

note: Name for ghs
en: Guhu-Samane
de: Guhu Samane

note: Name for gid
en: Gidar
de: Gider

note: Name for gil
en: Gilbertese
de: Gilbertesisch

note: Name for gim
en: Gimi (Eastern Highlands)
de: Gimi (Östliches Hochland)

note: Name for gin
en: Hinukh
de: Ginuchisch

note: Name for gip
en: Gimi (West New Britain)
de: Gimi (Westliches Neu-Britannien)

note: Name for giq
en: Green Gelao
de: Grün-Gelao

note: Inverted name for giq
en: Gelao, Green
de: Gelao, Grün

note: Name for gir
en: Red Gelao
de: Rot-Gelao

note: Inverted name for gir
en: Gelao, Red
de: Gelao, Rot

note: Name for gis
en: North Giziga
de: Nord-Gisiga

note: Inverted name for gis
en: Giziga, North
de: Gisiga, Nördliches

note: Name for giu
en: Mulao
de: Mulam

note: Name for giw
en: White Gelao
de: Weiß-Gelao

note: Inverted name for giw
en: Gelao, White
de: Gelao, Weiß

note: Name for giz
en: South Giziga
de: Süd-Gisiga

note: Inverted name for giz
en: Giziga, South
de: Gisiga, Südliches

note: Name for gko
en: Kok-Nar
de: Kok-Narr

note: Name for gkp
en: Guinea Kpelle
de: Guinea-Kpelle

note: Name for gla
en: Scottish Gaelic
de: Schottisches Gälisch

note: Inverted name for gla
en: Gaelic, Scottish
de: Gälisch, Schottisch

note: Name for gld
en: Nanai
de: Nanaisch

note: Name for gle
en: Irish
de: Irisch

note: Name for glg
en: Galician
de: Galizisch

note: Name for glk
en: Gilaki
de: Gileki

note: Name for glu
en: Gula (Chad)
de: Gula (Tschad)

note: Name for gmb
en: Gula'alaa
de: Ngongosila

note: Name for gmh
en: Middle High German (ca. 1050-1500)
de: Mittelhochdeutsch (ca. 1050-1500)

note: Inverted name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
de: Deutsch, Mittelhoch (ca. 1050-1500)

note: Name for gml
en: Middle Low German
de: Mittelniederdeutsch

note: Inverted name for gml
en: German, Middle Low
de: Deutsch, Mittelnieder

note: Name for gmv
en: Gamo
de: GayoNgamo

note: Name for gmx
en: Magoma
de: Kimagoma

note: Name for gmy
en: Mycenaean Greek
de: Mykenisch-Griechisch

note: Inverted name for gmy
en: Greek, Mycenaean
de: Griechisch, Mykenisch

note: Name for gnc
en: Guanche
de: Guanchen

note: Name for gnd
en: Zulgo-Gemzek
de: Gemzek

note: Name for gno
en: Northern Gondi
de: Nord-Gondi

note: Inverted name for gno
en: Gondi, Northern
de: Gondi, Nördliches

note: Name for gnq
en: Gana
de: Dusun

note: Name for gnw
en: Western Bolivian Guaraní
de: Westbolivisch-Guaraní

note: Inverted name for gnw
en: Guaraní, Western Bolivian
de: Guaraní, Westbolivisch

note: Name for goa
en: Guro
de: Kweni

note: Name for gof
en: Gofa
de: Gamo-Gofa-Dawro

note: Name for goh
en: Old High German (ca. 750-1050)
de: Althochdeutsch (ca. 750-1050)

note: Inverted name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
de: Deutsch, Althoch (ca. 750-1050)

note: Name for gom
en: Goan Konkani
de: Goanisches Konkani

note: Name for gor
en: Gorontalo
de: Gorontalesisch

note: Name for got
en: Gothic
de: Gotisch

note: Name for gow
en: Gorowa
de: Goroa

note: Name for gpe
en: Ghanaian Pidgin English
de: Ghanesisch-Pidgin-Englisch

note: Inverted name for gpe
en: Pidgin English, Ghanaian
de: Pidgin-Englisch, Ghanaisch

note: Name for gqn
en: Guana (Brazil)
de: Guana (Brasilien)

note: Name for gqu
en: Qau
de: Gao

note: Name for grc
en: Ancient Greek (to 1453)
de: Altgriechisch (bis 1453)

note: Inverted name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
de: Griechisch, Alt (bis 1453)

note: Name for gri
en: Ghari
de: Gari

note: Name for grj
en: Southern Grebo
de: Südliches Grebo

note: Inverted name for grj
en: Grebo, Southern
de: Grebo, Südliches

note: Name for grn
en: Guarani
de: Guaraní

note: Name for grv
en: Central Grebo
de: Zentral-Grebo

note: Inverted name for grv
en: Grebo, Central
de: Grebo, Zentrales

note: Name for gse
en: Ghanaian Sign Language
de: Ghanaische Gebärdensprache

note: Name for gsg
en: German Sign Language
de: Deutsche Gebärdensprache

note: Name for gsm
en: Guatemalan Sign Language
de: Guatemalische Gebärdensprache

note: Name for gso
en: Southwest Gbaya
de: Südwestliches Gbaya

note: Inverted name for gso
en: Gbaya, Southwest
de: Gbaya, Südwestliches

note: Name for gss
en: Greek Sign Language
de: Griechische Gebärdensprache

note: Name for gsw
en: Swiss German
de: Schweizerdeutsch

note: Inverted name for gsw
en: German, Swiss
de: Deutsch, Schweiz

note: Name for guc
en: Wayuu
de: Arawakisch

note: Name for gug
en: Paraguayan Guaraní
de: Paraguayaisch-Guaraní

note: Inverted name for gug
en: Guaraní, Paraguayan
de: Guaraní, Paraguayisch

note: Name for gui
en: Eastern Bolivian Guaraní
de: Ostbolivisch-Guaraní

note: Inverted name for gui
en: Guaraní, Eastern Bolivian
de: Guaraní, Ostbolivisch

note: Name for gul
en: Sea Island Creole English
de: Kreolisch-Sea-Island-Englisch

note: Inverted name for gul
en: Creole English, Sea Island
de: Kreolisches Englisch, Sea Island

note: Name for gur
en: Farefare
de: Gurenne

note: Name for gus
en: Guinean Sign Language
de: Guineische Gebärdensprache

note: Name for gvl
en: Gulay
de: Sara

note: Name for gwi
en: Gwichʼin
de: Kutchin

note: Name for gwx
en: Gua
de: Gua-Mba-Meo

note: Name for gxx
en: Wè Southern
de: Südliches Guéré

note: Name for gya
en: Northwest Gbaya
de: Nordwest-Gbaya

note: Inverted name for gya
en: Gbaya, Northwest
de: Gbaya, Nordwestliches

note: Name for gye
en: Gyem
de: Gema

note: Name for gyn
en: Guyanese Creole English
de: Kreolisch-Guayaisch-Englisch

note: Inverted name for gyn
en: Creole English, Guyanese
de: Kreolisches Englisch, Guyanesisch

note: Name for gyz
en: Geji
de: Gezawa

note: Name for gzi
en: Gazi
de: Khasi

note: Name for hab
en: Hanoi Sign Language
de: Hanoi-Gebärdensprache

note: Name for hae
en: Eastern Oromo
de: Ost-Oromo

note: Inverted name for hae
en: Oromo, Eastern
de: Oromo, Östliches

note: Name for haf
en: Haiphong Sign Language
de: Hải-Phòng-Gebärdensprache

note: Name for hak
en: Hakka Chinese
de: Hakka-Chinesisch

note: Inverted name for hak
en: Chinese, Hakka
de: Chinesisch, Hakka

note: Name for hat
en: Haitian
de: Haitianisch

note: Name for hau
en: Hausa
de: Haussa

note: Name for haw
en: Hawaiian
de: Hawaiianisch

note: Name for hax
en: Southern Haida
de: Süd-Haida

note: Inverted name for hax
en: Haida, Southern
de: Haida, Südliches

note: Name for hbb
en: Huba
de: Kilba

note: Name for hbo
en: Ancient Hebrew
de: Althebräisch

note: Inverted name for hbo
en: Hebrew, Ancient
de: Hebräisch, Alt

note: Name for hbs
en: Serbo-Croatian
de: Serbokroatisch

note: Name for hca
en: Andaman Creole Hindi
de: Andaman-Kreolisches-Hindi

note: Inverted name for hca
en: Creole Hindi, Andaman
de: Kreolisches Hindi, Andaman

note: Name for hdn
en: Northern Haida
de: Nord-Haida

note: Inverted name for hdn
en: Haida, Northern
de: Haida, Nördliches

note: Name for hds
en: Honduras Sign Language
de: Honduranische Gebärdensprache

note: Name for hea
en: Northern Qiandong Miao
de: Nord-Qiandong-Miao

note: Inverted name for hea
en: Miao, Northern Qiandong
de: Miao, Nord-Qiandong

note: Name for heb
en: Hebrew
de: Hebräisch

note: Name for hhy
en: Hoyahoya
de: Hoia Hoia

note: Name for hif
en: Fiji Hindi
de: Fidschi-Hindi

note: Inverted name for hif
en: Hindi, Fiji
de: Hindi, Fidschi

note: Name for hio
en: Tsoa
de: Gabake-Ntshori

note: Name for hit
en: Hittite
de: Hethitisch

note: Name for hji
en: Haji
de: Lampung

note: Name for hks
en: Hong Kong Sign Language
de: Hong-Kong-Gebärdensprache

note: Name for hlu
en: Hieroglyphic Luwian
de: Hieroglyphen-Luwisch

note: Inverted name for hlu
en: Luwian, Hieroglyphic
de: Luwisch, Hieroglyphen

note: Name for hma
en: Southern Mashan Hmong
de: Süd-Mashan Hmòng

note: Inverted name for hma
en: Hmong, Southern Mashan
de: Hmòng, Süd-Mashan

note: Name for hmc
en: Central Huishui Hmong
de: Zentral-Huishui-Miao

note: Name for hme
en: Eastern Huishui Hmong
de: Huishui Hmòng

note: Name for hmf
en: Hmong Don
de: Hmong Dong

note: Name for hmg
en: Southwestern Guiyang Hmong
de: Südwest-Guiyang Hmòng

note: Inverted name for hmg
en: Hmong, Southwestern Guiyang
de: Hmong, Südwest-Guiyang

note: Name for hmh
en: Southwestern Huishui Hmong
de: Südwest-Huishui-Hmòng

note: Inverted name for hmh
en: Hmong, Southwestern Huishui
de: Hmòng, Südwest-Huishui

note: Name for hmi
en: Northern Huishui Hmong
de: Nord-Huishui-Miao

note: Name for hml
en: Luopohe Hmong
de: Luopohe-Hmong

note: Name for hmm
en: Central Mashan Hmong
de: Zentralmashan Miao

note: Name for hmn
en: Hmong
de: Miao-Sprachen

note: Name for hmo
en: Hiri Motu
de: Hiri-Motu

note: Name for hmp
en: Northern Mashan Hmong
de: Nordmashan Miao

note: Name for hmq
en: Eastern Qiandong Miao
de: Ostqiandong Miao

note: Inverted name for hmq
en: Miao, Eastern Qiandong
de: Miao, Ost-Qiandong

note: Name for hms
en: Southern Qiandong Miao
de: Südqiandong Miao

note: Inverted name for hms
en: Miao, Southern Qiandong
de: Miao, Südqiandong

note: Name for hmw
en: Western Mashan Hmong
de: West-Mashan Hmòng

note: Inverted name for hmw
en: Hmong, Western Mashan
de: Hmòng, West-Mashan

note: Name for hmy
en: Southern Guiyang Hmong
de: Südguiyang Miao

note: Name for hmz
en: Hmong Shua
de: Shua Hmòng

note: Name for hna
en: Mina (Cameroon)
de: Mina (Kamerun)

note: Name for hnd
en: Southern Hindko
de: Südlahnda

note: Inverted name for hnd
en: Hindko, Southern
de: Lahnda, Südliches

note: Name for hno
en: Northern Hindko
de: Nord-Lahnda

note: Inverted name for hno
en: Hindko, Northern
de: Hindko, Nördliches

note: Name for hns
en: Caribbean Hindustani
de: Karibisch-Hindustani

note: Inverted name for hns
en: Hindustani, Caribbean
de: Hindustani, Karibisch

note: Name for hob
en: Mari (Madang Province)
de: Mari (Madang-Provinz)

note: Name for hoj
en: Hadothi
de: Harauti

note: Name for hos
en: Ho Chi Minh City Sign Language
de: Ho-Chi-Minh-Stadt-Gebärdensprache

note: Name for hre
en: Hre
de: Hrê

note: Name for hro
en: Haroi
de: Hroy

note: Name for hrv
en: Croatian
de: Kroatisch

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
de: Obersorbisch

note: Inverted name for hsb
en: Sorbian, Upper
de: Sorbisch, Ober

note: Name for hsh
en: Hungarian Sign Language
de: Ungarische Gebärdensprache

note: Name for hsl
en: Hausa Sign Language
de: Hausa-Gebärdensprache

note: Name for hsn
en: Xiang Chinese
de: Xiang-Chinesisch

note: Inverted name for hsn
en: Chinese, Xiang
de: Chinesisch, Xiang

note: Name for htx
en: Middle Hittite
de: Mittelhethitisch

note: Inverted name for htx
en: Hittite, Middle
de: Hethitisch, Mittleres

note: Name for huj
en: Northern Guiyang Hmong
de: Nord-Guiyang Hmòng

note: Name for hun
en: Hungarian
de: Ungarisch

note: Name for hus
en: Huastec
de: Huastekisch

note: Name for hvc
en: Haitian Vodoun Culture Language
de: Haitiianische Vodou-Kultur-Sprache

note: Name for hwc
en: Hawai'i Creole English
de: Kreolisch-Hawaianisch-Englisch

note: Inverted name for hwc
en: Creole English, Hawai'i
de: Kreolisches Englisch, Hawaiianisch

note: Name for hye
en: Armenian
de: Armenisch

note: Name for ibo
en: Igbo
de: Ibo

note: Name for icl
en: Icelandic Sign Language
de: Isländische Gebärdensprache

note: Name for icr
en: Islander Creole English
de: Kreolisch-Island-Englisch

note: Inverted name for icr
en: Creole English, Islander
de: Kreolisches Englisch, Isländisch

note: Name for idb
en: Indo-Portuguese
de: Indo-Portugiesisch

note: Name for ifu
en: Mayoyao Ifugao
de: Ifugao Mayoyao

note: Name for igb
en: Ebira
de: Igbira

note: Name for ige
en: Igede
de: Egedde

note: Name for ign
en: Ignaciano
de: Mojo

note: Name for ihb
en: Iha Based Pidgin
de: Iha-basiertes Pidgin

note: Name for ijs
en: Southeast Ijo
de: Südöstliches Idjo

note: Inverted name for ijs
en: Ijo, Southeast
de: Idjo, Südöstliches

note: Name for ike
en: Eastern Canadian Inuktitut
de: Ostkanada-Inuktitut

note: Inverted name for ike
en: Inuktitut, Eastern Canadian
de: Inuktitut, Ostkanada

note: Name for ikx
en: Ik
de: Teuso

note: Name for ilo
en: Iloko
de: Ilokano

note: Name for ils
en: International Sign
de: Internationale Zeichen

note: Name for ims
en: Marsian
de: Marsisch

note: Name for imy
en: Milyan
de: Lykisch

note: Name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
de: Interlingua (Internationale Hilfssprachen-Vereinigung)

note: Name for ind
en: Indonesian
de: Indonesisch

note: Name for ing
en: Degexit'an
de: Ingalik

note: Name for inh
en: Ingush
de: Inguschisch

note: Name for inj
en: Jungle Inga
de: Dschungel-Inga

note: Inverted name for inj
en: Inga, Jungle
de: Inga, Dschungel

note: Name for inl
en: Indonesian Sign Language
de: Indonesische Gebärdensprache

note: Name for inm
en: Minaean
de: Minäisch

note: Name for ins
en: Indian Sign Language
de: Indische Gebärdensprache

note: Name for isd
en: Isnag
de: Apayao

note: Name for ise
en: Italian Sign Language
de: Italienische Gebärdensprache

note: Name for isg
en: Irish Sign Language
de: Irische Gebärdensprache

note: Name for isl
en: Icelandic
de: Isländisch

note: Name for isr
en: Israeli Sign Language
de: Israelische Gebärdensprache

note: Name for isu
en: Isu (Menchum Division)
de: Isu (Menchum-Abteilung)

note: Name for ita
en: Italian
de: Italienisch

note: Name for itk
en: Judeo-Italian
de: Judeo-Italienisch

note: Name for itz
en: Itzá
de: Itza

note: Name for iyx
en: Yaka (Congo)
de: Yaka (Kongo)

note: Name for izh
en: Ingrian
de: Ischorisch

note: Name for jaa
en: Jamamadí
de: Jamamadi

note: Name for jad
en: Jahanka
de: Dyahanka

note: Name for jaf
en: Jara
de: Djara

note: Name for jaj
en: Zazao
de: Jajao

note: Name for jam
en: Jamaican Creole English
de: Kreolisch-Jamaika-Englisch

note: Inverted name for jam
en: Creole English, Jamaican
de: Kreolisch-Englisch, Jamaika

note: Name for jas
en: New Caledonian Javanese
de: Neu-Kaledonien-Javanisch

note: Inverted name for jas
en: Javanese, New Caledonian
de: Javanisch, Neu-Kaledonien

note: Name for jav
en: Javanese
de: Javanisch

note: Name for jax
en: Jambi Malay
de: Jambi-Malaiisch

note: Inverted name for jax
en: Malay, Jambi
de: Malaiisch, Jambi

note: Name for jay
en: Yan-nhangu
de: Yan-Nhangu

note: Name for jbe
en: Judeo-Berber
de: Judeo-Berberisch

note: Name for jbk
en: Barikewa
de: Omati

note: Name for jbn
en: Nafusi
de: Jabal Nafusah

note: Name for jbt
en: Jabutí
de: Arikaput

note: Name for jbw
en: Yawijibaya
de: Worora

note: Name for jcs
en: Jamaican Country Sign Language
de: Jamaikanische Landesgebärdensprache

note: Name for jct
en: Krymchak
de: Krimtschakisch

note: Name for jeb
en: Jebero
de: Chebero

note: Name for jen
en: Dza
de: Djen

note: Name for jer
en: Jere
de: Djere

note: Name for jgb
en: Ngbee
de: Mangbele

note: Name for jge
en: Judeo-Georgian
de: Judeo-Georgisch

note: Name for jhs
en: Jhankot Sign Language
de: Jhankot-Gebärdensprache

note: Name for jia
en: Jina
de: Zina

note: Name for jic
en: Tol
de: Jicaque

note: Name for jie
en: Jilbe
de: Djilbe

note: Name for jii
en: Jiiddu
de: Jiddu

note: Name for jim
en: Jimi (Cameroon)
de: Djimi (Kamerun)

note: Name for jit
en: Jita
de: Djita

note: Name for jiv
en: Shuar
de: Jívaro

note: Name for jkm
en: Mobwa Karen
de: Mopwa Karen

note: Name for jkr
en: Koro (India)
de: Koro (Indien)

note: Name for jls
en: Jamaican Sign Language
de: Jamaikanische Gebärdensprache

note: Name for jmi
en: Jimi (Nigeria)
de: Djimi (Nigeria)

note: Name for jmx
en: Western Juxtlahuaca Mixtec
de: West-Juxtlahuaca-Mixtek

note: Inverted name for jmx
en: Mixtec, Western Juxtlahuaca
de: Mixtek, West-Juxtlahuaca

note: Name for jni
en: Janji
de: Djandji

note: Name for jos
en: Jordanian Sign Language
de: Jordanische Gebärdensprache

note: Name for jow
en: Jowulu
de: Djowulu

note: Name for jpa
en: Jewish Palestinian Aramaic
de: Jüdisch-Palestinensisches Aramäisch

note: Inverted name for jpa
en: Aramaic, Jewish Palestinian
de: Aramäisch, Jüdisch-Palestinensisches

note: Name for jpn
en: Japanese
de: Japanisch

note: Name for jpr
en: Judeo-Persian
de: Jüdisch-Persisch

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
de: Jüdisch-Arabisch

note: Name for jrr
en: Jiru
de: Djiru

note: Name for jsl
en: Japanese Sign Language
de: Japanische Gebärdensprache

note: Name for jua
en: Júma
de: Cawahib

note: Name for jum
en: Jumjum
de: Djumdjum

note: Name for juo
en: Jiba
de: Kona

note: Name for jus
en: Jumla Sign Language
de: Jumli-Gebärdensprache

note: Name for jut
en: Jutish
de: Jütländisch

note: Name for jvn
en: Caribbean Javanese
de: Karibisches Javanisch

note: Inverted name for jvn
en: Javanese, Caribbean
de: Javanisch, Karibisch

note: Name for jya
en: Jiarong
de: Gjarong

note: Name for jye
en: Judeo-Yemeni Arabic
de: Judeo-Yemeni-Arabisch

note: Inverted name for jye
en: Arabic, Judeo-Yemeni
de: Arabisch, Judeo-Yemeni

note: Name for kaa
en: Kara-Kalpak
de: Karakalpakisch

note: Name for kab
en: Kabyle
de: Kabylisch

note: Name for kac
en: Kachin
de: Kachinisch

note: Name for kad
en: Adara
de: Kadara

note: Name for kah
en: Kara (Central African Republic)
de: Kara (Zentralafrikanische Republik)

note: Name for kal
en: Kalaallisut
de: Kalaallisut (Grönländisch)

note: Name for kam
en: Kamba (Kenya)
de: Kamba (Kenia)

note: Name for kao
en: Xaasongaxango
de: Kasonke

note: Name for kap
en: Bezhta
de: Bezhtitisch

note: Name for kas
en: Kashmiri
de: Kaschmirisch

note: Name for kat
en: Georgian
de: Georgisch

note: Name for kav
en: Katukína
de: Catukina

note: Name for kaw
en: Kawi
de: Kawi; Altjavanisch

note: Name for kaz
en: Kazakh
de: Kasachisch

note: Name for kbd
en: Kabardian
de: Kabardisch

note: Name for kbh
en: Camsá
de: Kamsa

note: Name for kbj
en: Kari
de: Kare

note: Name for kbn
en: Kare (Central African Republic)
de: Kare (Zentralafrikanische Republik)

note: Name for kbo
en: Keliko
de: Kaliko

note: Name for kbv
en: Dera (Indonesia)
de: Dera (Indonesien)

note: Name for kby
en: Manga Kanuri
de: Manga-Kanuri

note: Name for kcg
en: Tyap
de: Katab

note: Name for kch
en: Vono
de: Kiballo

note: Name for kcl
en: Kela (Papua New Guinea)
de: Kela (Papua Neuguinea)

note: Name for kcm
en: Gula (Central African Republic)
de: Gula (Zentralafrikanische Republik)

note: Name for kcu
en: Kami (Tanzania)
de: Kami (Tansania)

note: Name for kdt
en: Kuy
de: Kui

note: Name for kdz
en: Kwaja
de: Kwadja

note: Name for kee
en: Eastern Keres
de: Ost-Keres

note: Inverted name for kee
en: Keres, Eastern
de: Keres, Östliches

note: Name for keg
en: Tese
de: Keiga Djirru

note: Name for kel
en: Kela (Democratic Republic of Congo)
de: Kela (Demokratische Republik Kongo)

note: Name for kew
en: West Kewa
de: West-Kewa

note: Inverted name for kew
en: Kewa, West
de: Kewa, Westliches

note: Name for kfa
en: Kodava
de: Kodagu

note: Name for kfb
en: Northwestern Kolami
de: Nordwest-Kolami

note: Inverted name for kfb
en: Kolami, Northwestern
de: Kolami, Nordwestliches

note: Name for kfe
en: Kota (India)
de: Kota (Indien)

note: Name for kfo
en: Koro (Côte d'Ivoire)
de: Koro (Elfenbeinküste)

note: Name for kfq
en: Korku
de: Kurku

note: Name for kfx
en: Kullu Pahari
de: Pahari Kullu

note: Name for kgi
en: Selangor Sign Language
de: Selangor-Gebärdensprache

note: Name for kgk
en: Kaiwá
de: Kainguá

note: Name for kgp
en: Kaingang
de: Caingang

note: Name for khc
en: Tukang Besi North
de: Nord-Tukang-Besi

note: Name for khg
en: Khams Tibetan
de: Khams-Tibetanisch

note: Inverted name for khg
en: Tibetan, Khams
de: Tibetanisch, Khams

note: Name for khk
en: Halh Mongolian
de: Halh-Mongolisch

note: Inverted name for khk
en: Mongolian, Halh
de: Mongolisch, Halh

note: Name for khn
en: Khandesi
de: Khandeshi

note: Name for kho
en: Khotanese
de: Sakisch

note: Name for khy
en: Kele (Democratic Republic of Congo)
de: Kele (Demokratische Republik Kongo)

note: Name for khz
en: Keapara
de: Keopara

note: Name for kif
en: Eastern Parbate Kham
de: Ost-Parbate-Kham

note: Inverted name for kif
en: Kham, Eastern Parbate
de: Kham, Ost-Parbate

note: Name for kii
en: Kitsai
de: Kichai

note: Name for kij
en: Kilivila
de: Kiriwina

note: Name for kir
en: Kirghiz
de: Kirgisisch

note: Name for kiu
en: Kirmanjki (individual language)
de: Kirmanjki (Individuelle Sprache)

note: Name for kiw
en: Northeast Kiwai
de: Nordost-Kiwai

note: Inverted name for kiw
en: Kiwai, Northeast
de: Kiwai, Nordöstliches

note: Name for kix
en: Khiamniungan Naga
de: Khiamniungan-Naga

note: Name for kjc
en: Coastal Konjo
de: Küsten-Konjo

note: Inverted name for kjc
en: Konjo, Coastal
de: Konjo, Küste

note: Name for kjd
en: Southern Kiwai
de: Süd-Kiwai

note: Inverted name for kjd
en: Kiwai, Southern
de: Kiwai, Südliches

note: Name for kjh
en: Khakas
de: Chakassisch

note: Name for kji
en: Zabana
de: Kia

note: Name for kjk
en: Highland Konjo
de: Hochland-Konjo

note: Inverted name for kjk
en: Konjo, Highland
de: Konjo, Hochland

note: Name for kjl
en: Western Parbate Kham
de: West-Parbate-Kham

note: Inverted name for kjl
en: Kham, Western Parbate
de: Kham, West-Parbate

note: Name for kjp
en: Pwo Eastern Karen
de: Pwo-Ost-Karen

note: Inverted name for kjp
en: Karen, Pwo Eastern
de: Karen, Pwo-Ost

note: Name for kjq
en: Western Keres
de: West-Keres

note: Inverted name for kjq
en: Keres, Western
de: Keres, Westliches

note: Name for kjs
en: East Kewa
de: Ost-Kewa

note: Inverted name for kjs
en: Kewa, East
de: Kewa, Östliches

note: Name for kkc
en: Odoodee
de: Kalamo

note: Name for kkg
en: Mabaka Valley Kalinga
de: Makaba-Tal-Kalinga

note: Inverted name for kkg
en: Kalinga, Mabaka Valley
de: Kalinga, Mabaka-Tal

note: Name for kkh
en: Khün
de: Khuen

note: Name for kkj
en: Kako
de: Kaka

note: Name for klj
en: Khalaj
de: Khaladsh

note: Name for kmb
en: Kimbundu
de: Mbundu; Kimbundu

note: Name for kmc
en: Southern Dong
de: Süd-Donga

note: Inverted name for kmc
en: Dong, Southern
de: Donga, Südliches

note: Name for kmf
en: Kare (Papua New Guinea)
de: Kare (Papua-Neuguinea)

note: Name for kmm
en: Kom (India)
de: Kom (Indien)

note: Name for kmr
en: Northern Kurdish
de: Nordkurdisch

note: Inverted name for kmr
en: Kurdish, Northern
de: Kurdisch, Nördliches

note: Name for kmv
en: Karipúna Creole French
de: Karipúna Kreolisch-Französisch

note: Inverted name for kmv
en: Creole French, Karipúna
de: Kreolisch-Französisch, Karipúna

note: Name for kmw
en: Komo (Democratic Republic of Congo)
de: Komo (Demokratische Republik Kongo)

note: Name for kmz
en: Khorasani Turkish
de: Khorasani Türkisch

note: Name for knc
en: Central Kanuri
de: Zentral-Kanuri

note: Inverted name for knc
en: Kanuri, Central
de: Kanuri, Zentrales

note: Name for kne
en: Kankanaey
de: Kankanay

note: Name for knj
en: Western Kanjobal
de: West-Kanjobal

note: Inverted name for knj
en: Kanjobal, Western
de: Kanjobal, Westliches

note: Name for knn
en: Konkani (individual language)
de: Konkani (Individuelle Sprache)

note: Name for knt
en: Panoan Katukína
de: Panoan Catukina

note: Inverted name for knt
en: Katukína, Panoan
de: Catukina, Panoan

note: Name for kog
en: Cogui
de: Kogi

note: Name for kok
en: Konkani (macrolanguage)
de: Konkani (Makrosprache)

note: Name for kol
en: Kol (Papua New Guinea)
de: Kol (Papua Neuguinea)

note: Name for koo
en: Konzo
de: Kondjo

note: Name for kor
en: Korean
de: Koreanisch

note: Name for kos
en: Kosraean
de: Kosraeanisch

note: Name for kpr
en: Korafe-Yegha
de: Yegha-Korape

note: Name for kpx
en: Mountain Koiali
de: Gebirgs-Koiari

note: Inverted name for kpx
en: Koiali, Mountain
de: Koiari, Gebirge

note: Name for kpy
en: Koryak
de: Korjakisch

note: Name for kqd
en: Koy Sanjaq Surat
de: Aramäisch

note: Name for kqm
en: Khisa
de: Komono

note: Name for kqo
en: Eastern Krahn
de: Ost-Krahn

note: Inverted name for kqo
en: Krahn, Eastern
de: Krahn, Östliches

note: Name for kqs
en: Northern Kissi
de: Nord-Kissi

note: Inverted name for kqs
en: Kissi, Northern
de: Kissi, Nördliches

note: Name for kqt
en: Klias River Kadazan
de: Klias-Fluss-Kadazan

note: Inverted name for kqt
en: Kadazan, Klias River
de: Kadazan, Klias-Fluss

note: Name for krk
en: Kerek
de: Kerekisch

note: Name for krl
en: Karelian
de: Karelisch

note: Name for krv
en: Kavet
de: Kravet

note: Name for krw
en: Western Krahn
de: West-Krahn

note: Inverted name for krw
en: Krahn, Western
de: Krahn, Westliches

note: Name for ksc
en: Southern Kalinga
de: Südliches Kalinga

note: Inverted name for ksc
en: Kalinga, Southern
de: Kalinga, Südliches

note: Name for ksg
en: Kusaghe
de: Kusage

note: Name for kss
en: Southern Kisi
de: Süd-Kisi

note: Inverted name for kss
en: Kisi, Southern
de: Kisi, Südliches

note: Name for ksz
en: Kodaku
de: Koraku

note: Name for kta
en: Katua
de: Kâtua

note: Name for kti
en: North Muyu
de: Nord-Muyu

note: Inverted name for kti
en: Muyu, North
de: Muyu, Nördliches

note: Name for kts
en: South Muyu
de: Süd-Muyu

note: Inverted name for kts
en: Muyu, South
de: Muyu, Südliches

note: Name for ktu
en: Kituba (Democratic Republic of Congo)
de: Kituba (Demokratische Republik Kongo)

note: Name for ktv
en: Eastern Katu
de: Ost-Katu

note: Inverted name for ktv
en: Katu, Eastern
de: Katu, Östliches

note: Name for kty
en: Kango (Bas-Uélé District)
de: Kango (Bas-Uélé-Bezirk)

note: Name for kua
en: Kuanyama
de: Kwanyama

note: Name for kub
en: Kutep
de: Kutev

note: Name for kuf
en: Western Katu
de: West-Katu

note: Inverted name for kuf
en: Katu, Western
de: Katu, Westliches

note: Name for kum
en: Kumyk
de: Kumükisch

note: Name for kuq
en: Karipuna
de: Karipúna

note: Name for kur
en: Kurdish
de: Kurdisch

note: Name for kus
en: Kusaal
de: Kusale

note: Name for kuu
en: Upper Kuskokwim
de: Ober-Kuskokwim

note: Inverted name for kuu
en: Kuskokwim, Upper
de: Kuskokwim, Ober

note: Name for kuz
en: Kunza
de: Atacama

note: Name for kvd
en: Kui (Indonesia)
de: Kui (Indonesien)

note: Name for kvk
en: Korean Sign Language
de: Koreanische Gebärdensprache

note: Name for kvn
en: Border Kuna
de: Grenz-Kuna

note: Inverted name for kvn
en: Kuna, Border
de: Kuna, Grenz

note: Name for kvq
en: Geba Karen
de: Karen Geba

note: Inverted name for kvq
en: Karen, Geba
de: Karen Geba

note: Name for kvr
en: Kerinci
de: Malaiisch

note: Name for kvt
en: Lahta Karen
de: Karen Lahta

note: Name for kvu
en: Yinbaw Karen
de: Karen Yinbaw

note: Name for kvy
en: Yintale Karen
de: Karen Yintale

note: Name for kwg
en: Sara Kaba Deme
de: Sara Kaba Dem

note: Name for kxc
en: Konso
de: Konongo

note: Name for kxd
en: Brunei
de: Malaiisch

note: Name for kxf
en: Manumanaw Karen
de: Karen Manumanaw

note: Name for kxh
en: Karo (Ethiopia)
de: Karo (Äthopien)

note: Name for kxk
en: Zayein Karen
de: Karen Zayein

note: Name for kxm
en: Northern Khmer
de: Nord-Khmer

note: Inverted name for kxm
en: Khmer, Northern
de: Khmer, Nördliches

note: Name for kxn
en: Kanowit-Tanjong Melanau
de: Kanowit-Tanjong-Melanau

note: Name for kxp
en: Wadiyara Koli
de: Koli-Wadiyara

note: Name for kxr
en: Koro (Papua New Guinea)
de: Koro (Papua Neuguinea)

note: Name for kxv
en: Kuvi
de: Kuwi

note: Name for kxy
en: Kayong
de: Kajong

note: Name for kxz
en: Kerewo
de: Kerewa

note: Name for kye
en: Krache
de: Krachi

note: Name for kyn
en: Northern Binukidnon
de: Nord-Binukid

note: Inverted name for kyn
en: Binukidnon, Northern
de: Binukid, Nördliches

note: Name for kyu
en: Western Kayah
de: West-Kayah

note: Inverted name for kyu
en: Kayah, Western
de: Kayah, Westliches

note: Name for kza
en: Western Karaboro
de: West-Karaboro

note: Inverted name for kza
en: Karaboro, Western
de: Karaboro, Westliches

note: Name for kzy
en: Kango (Tshopo District)
de: Kango (Tshopo-Bezirk)

note: Name for laa
en: Southern Subanen
de: Süd-Subanen

note: Inverted name for laa
en: Subanen, Southern
de: Subanen, Südliches

note: Name for lad
en: Ladino
de: Judenspanisch

note: Name for lam
en: Lamba
de: Banjari; Lamba

note: Name for lao
en: Lao
de: Laotisch

note: Name for lap
en: Laka (Chad)
de: Laka (Tschad)

note: Name for laq
en: Qabiao
de: Laqua

note: Name for lat
en: Latin
de: Lateinisch

note: Name for lau
en: Laba
de: Loloda

note: Name for lav
en: Latvian
de: Lettisch

note: Name for law
en: Lauje
de: Tinombo

note: Name for lbe
en: Lak
de: Siar

note: Name for lbk
en: Central Bontok
de: Zentral-Bontok

note: Inverted name for lbk
en: Bontok, Central
de: Bontok, Zentrales

note: Name for lbs
en: Libyan Sign Language
de: Libysche Gebärdensprache

note: Name for lbt
en: Lachi
de: Lati

note: Name for lce
en: Loncong
de: Malaiisch

note: Name for lcf
en: Lubu
de: Malaiisch

note: Name for lcp
en: Western Lawa
de: West Lawa

note: Inverted name for lcp
en: Lawa, Western
de: Lawa, Westliches

note: Name for lda
en: Kla-Dan
de: Kla, Dan

note: Name for ldi
en: Laari
de: Laadi

note: Name for lei
en: Lemio
de: LeMio

note: Name for lel
en: Lele (Democratic Republic of Congo)
de: Lele (Demokratische Repbulik Kongo)

note: Name for leo
en: Leti (Cameroon)
de: Leti (Kamerun)

note: Name for leu
en: Kara (Papua New Guinea)
de: Kara (Papua Neuguinea)

note: Name for lez
en: Lezghian
de: Lesgisch

note: Name for lha
en: Laha (Viet Nam)
de: Laha (Vietnam)

note: Name for lhh
en: Laha (Indonesia)
de: Laha (Indonesien)

note: Name for lhs
en: Mlahsö
de: Aramäisch

note: Name for lht
en: Lo-Toga
de: Loh-Toga

note: Name for lia
en: West-Central Limba
de: Zentralwest-Limba

note: Inverted name for lia
en: Limba, West-Central
de: Limba, Zentralwestliches

note: Name for lim
en: Limburgan
de: Limburgisch

note: Name for lir
en: Liberian English
de: Liberianisches Englisch

note: Inverted name for lir
en: English, Liberian
de: Englisch, Liberianisch

note: Name for lit
en: Lithuanian
de: Litauisch

note: Name for liv
en: Liv
de: Live

note: Name for liw
en: Col
de: Kol

note: Name for liy
en: Banda-Bambari
de: Banda

note: Name for ljp
en: Lampung Api
de: Lampung

note: Name for lkd
en: Lakondê
de: Mamaindê

note: Name for lkn
en: Lakon
de: Lakona

note: Name for lld
en: Ladin
de: Ladinisch

note: Name for lle
en: Lele (Papua New Guinea)
de: Lele (Papua Neuguinea)

note: Name for lln
en: Lele (Chad)
de: Lele (Tschad)

note: Name for llp
en: North Efate
de: Nord-Efate

note: Inverted name for llp
en: Efate, North
de: Efate, Nördliches

note: Name for lls
en: Lithuanian Sign Language
de: Litauische Gebärdensprache

note: Name for lma
en: East Limba
de: Ost-Limba

note: Inverted name for lma
en: Limba, East
de: Limba, Östliches

note: Name for lme
en: Pévé
de: Pevé

note: Name for lmf
en: South Lembata
de: Süd-Lembata

note: Inverted name for lmf
en: Lembata, South
de: Lembata, Südliches

note: Name for lmi
en: Lombi
de: Rombi

note: Name for lmj
en: West Lembata
de: West-Lembata

note: Inverted name for lmj
en: Lembata, West
de: Lembata, Westliches

note: Name for lmo
en: Lombard
de: Langobardisch

note: Name for lna
en: Langbashe
de: Langbashi

note: Name for lng
en: Langobardic
de: Langobardisch

note: Name for lni
en: Daantanai'
de: Lantanai

note: Name for lnl
en: South Central Banda
de: Zentralsüd-Banda

note: Inverted name for lnl
en: Banda, South Central
de: Banda, Zentralsüdliches

note: Name for lns
en: Lamnso'
de: Nso

note: Name for loi
en: Loma (Côte d'Ivoire)
de: Loma (Elfenbeinküste)

note: Name for lom
en: Loma (Liberia)
de: Loma (Liberien)

note: Name for lot
en: Otuho
de: Lotuho

note: Name for loy
en: Loke
de: Loko

note: Name for loz
en: Lozi
de: Rotse

note: Name for lra
en: Rara Bakati'
de: Lara'

note: Name for lrc
en: Northern Luri
de: Nord-Luri

note: Inverted name for lrc
en: Luri, Northern
de: Luri, Nördliches

note: Name for lre
en: Laurentian
de: Laurentisch

note: Name for lrr
en: Southern Yamphu
de: Süd-Yamphu

note: Inverted name for lrr
en: Yamphu, Southern
de: Yamphu, Südliches

note: Name for lrt
en: Larantuka Malay
de: Larantuka-Malaiisch

note: Inverted name for lrt
en: Malay, Larantuka
de: Malaiisch, Larantuka

note: Name for lsa
en: Lasgerdi
de: Lazgärdi

note: Name for lsd
en: Lishana Deni
de: Aramäisch

note: Name for lsi
en: Lashi
de: Lasi

note: Name for lsl
en: Latvian Sign Language
de: Lettische Gebärdensprache

note: Name for lso
en: Laos Sign Language
de: Laotische Gebärdensprache

note: Name for lsp
en: Panamanian Sign Language
de: Panamaische Gebärdensprache

note: Name for lst
en: Trinidad and Tobago Sign Language
de: Trinidad und Tobago Gebärdensprache

note: Name for lsy
en: Mauritian Sign Language
de: Mauritische Gebärdensprache

note: Name for ltc
en: Late Middle Chinese
de: Mittelspätchinesisch

note: Inverted name for ltc
en: Chinese, Late Middle
de: Chinesisch, Mittelspätes

note: Name for ltg
en: Latgalian
de: Lettgallisch

note: Name for lti
en: Leti (Indonesia)
de: Leti (Indonesien)

note: Name for ltz
en: Luxembourgish
de: Luxemburgisch

note: Name for lud
en: Ludian
de: Ludisch

note: Name for lue
en: Luvale
de: Lwena

note: Name for lul
en: Olu'bo
de: Lulaba

note: Name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
de: Luo (Kenia und Tansania)

note: Name for luw
en: Luo (Cameroon)
de: Luo (Kamerun)

note: Name for luz
en: Southern Luri
de: Süd-Luri

note: Inverted name for luz
en: Luri, Southern
de: Luri, Südliches

note: Name for lvs
en: Standard Latvian
de: Standardlettisch

note: Inverted name for lvs
en: Latvian, Standard
de: Lettisch, Standard

note: Name for lwh
en: White Lachi
de: Weiß-Lachi

note: Inverted name for lwh
en: Lachi, White
de: Lachi, Weiß

note: Name for lwl
en: Eastern Lawa
de: Ost-Lawa

note: Inverted name for lwl
en: Lawa, Eastern
de: Lawa, Östliches

note: Name for lwm
en: Laomian
de: Bisu

note: Name for lwo
en: Luwo
de: Lwo

note: Name for lyn
en: Luyana
de: Lujana

note: Name for lzh
en: Literary Chinese
de: Schriftchinesisch

note: Inverted name for lzh
en: Chinese, Literary
de: Chinesisch, Schrift

note: Name for lzn
en: Leinong Naga
de: Leinong-Naga

note: Name for lzz
en: Laz
de: Lazisch

note: Name for mab
en: Yutanduchi Mixtec
de: Yutanduchi Mixtek

note: Inverted name for mab
en: Mixtec, Yutanduchi
de: Mixtek, Yutanduchi

note: Name for mad
en: Madurese
de: Maduresisch

note: Name for mah
en: Marshallese
de: Marschallesisch

note: Name for mak
en: Makasar
de: Makassarisch

note: Name for mas
en: Masai
de: Massai

note: Name for mav
en: Sateré-Mawé
de: Sateré-Maué

note: Name for maw
en: Mampruli
de: Mamprusi

note: Name for max
en: North Moluccan Malay
de: Nordmolukkisch-Malaiisch

note: Inverted name for max
en: Malay, North Moluccan
de: Malaiisch, Nordmolukkisch

note: Name for maz
en: Central Mazahua
de: Zentral-Mazahua

note: Inverted name for maz
en: Mazahua, Central
de: Mazahua, Zentrales

note: Name for mbb
en: Western Bukidnon Manobo
de: West-Bukidnon-Manobo

note: Inverted name for mbb
en: Manobo, Western Bukidnon
de: Manobo, West-Bukidnon

note: Name for mbf
en: Baba Malay
de: Baba-Malaiisch

note: Inverted name for mbf
en: Malay, Baba
de: Malaiisch, Baba

note: Name for mbj
en: Nadëb
de: Nadöp

note: Name for mbo
en: Mbo (Cameroon)
de: Mbo (Kamerun)

note: Name for mbv
en: Mbulungish
de: Mbulungisch

note: Name for mbx
en: Mari (East Sepik Province)
de: Mari (Östliche Sepik-Provinz)

note: Name for mbz
en: Amoltepec Mixtec
de: Amoltepec Mixtek

note: Inverted name for mbz
en: Mixtec, Amoltepec
de: Mixtek, Amoltepec

note: Name for mcb
en: Machiguenga
de: Matsiguenga

note: Name for mce
en: Itundujia Mixtec
de: Itundujia Mixtek

note: Inverted name for mce
en: Mixtec, Itundujia
de: Mixtek, Itundujia

note: Name for mch
en: Maquiritari
de: Makiritare

note: Name for mcm
en: Malaccan Creole Portuguese
de: Malakkanisch-Kreolisch-Portugiesisch

note: Inverted name for mcm
en: Creole Portuguese, Malaccan
de: Kreolisch-Portugiesisch, Malakkanisch

note: Name for mcu
en: Cameroon Mambila
de: Kamerun-Mambila

note: Inverted name for mcu
en: Mambila, Cameroon
de: Mambila, Kamerun

note: Name for mcw
en: Mawa (Chad)
de: Mawa (Tschad)

note: Name for mcy
en: South Watut
de: Süd-Watut

note: Inverted name for mcy
en: Watut, South
de: Watut, Südliches

note: Name for mdc
en: Male (Papua New Guinea)
de: Male (Papua-Neuguinea)

note: Name for mde
en: Maba (Chad)
de: Maba (Tschad)

note: Name for mdl
en: Maltese Sign Language
de: Maltesische Gebärdensprache

note: Name for mdr
en: Mandar
de: Mandaresisch

note: Name for mds
en: Maria (Papua New Guinea)
de: Maria (Papua-Neuguinea)

note: Name for mdt
en: Mbere
de: Mbété

note: Name for mdv
en: Santa Lucía Monteverde Mixtec
de: Santa Lucía Monteverde Mixtek

note: Inverted name for mdv
en: Mixtec, Santa Lucía Monteverde
de: Mixtek, Santa Lucía Monteverde

note: Name for mdw
en: Mbosi
de: Mboshi

note: Name for mdy
en: Male (Ethiopia)
de: Male (Äthopien)

note: Name for meh
en: Southwestern Tlaxiaco Mixtec
de: Südwest-Tlaxiaco-Mixtek

note: Inverted name for meh
en: Mixtec, Southwestern Tlaxiaco
de: Mixtek, Südwest-Tlaxiaco

note: Name for mel
en: Central Melanau
de: Zentral-Melanau

note: Inverted name for mel
en: Melanau, Central
de: Melanau, Zentrales

note: Name for meo
en: Kedah Malay
de: Kedah-Malaiisch

note: Inverted name for meo
en: Malay, Kedah
de: Malaiisch, Kedah

note: Name for mfa
en: Pattani Malay
de: Pattani-Malaiisch

note: Inverted name for mfa
en: Malay, Pattani
de: Malaiisch, Pattani

note: Name for mfi
en: Wandala
de: Mandara

note: Name for mfk
en: North Mofu
de: Nord-Mofu

note: Inverted name for mfk
en: Mofu, North
de: Mofu, Nördliches

note: Name for mfp
en: Makassar Malay
de: Makassar-Malaiisch

note: Inverted name for mfp
en: Malay, Makassar
de: Malaiisch, Makassar

note: Name for mfs
en: Mexican Sign Language
de: Mexikanische Gebärdensprache

note: Name for mfz
en: Mabaan
de: Maban

note: Name for mga
en: Middle Irish (900-1200)
de: Mittelirisch (900-1200)

note: Inverted name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
de: Irisch, Mittel (900-1200)

note: Name for mgm
en: Mambae
de: Mambai

note: Name for mgp
en: Eastern Magar
de: Ost-Magar

note: Inverted name for mgp
en: Magar, Eastern
de: Magar, Östliches

note: Name for mgs
en: Manda (Tanzania)
de: Manda (Tansania)

note: Name for mha
en: Manda (India)
de: Manda (Indien)

note: Name for mhj
en: Mogholi
de: Moghol

note: Name for mho
en: Mashi (Zambia)
de: Mashi (Sambia)

note: Name for mhp
en: Balinese Malay
de: Balinesisches Malaiisch

note: Inverted name for mhp
en: Malay, Balinese
de: Malaiisch, Balinesisch

note: Name for mhr
en: Eastern Mari
de: Ost-Mari

note: Inverted name for mhr
en: Mari, Eastern
de: Mari, Östliches

note: Name for mhs
en: Buru (Indonesia)
de: Buru (Indonesien)

note: Name for mhz
en: Mor (Mor Islands)
de: Mor (Mor-Inseln)

note: Name for mib
en: Atatláhuca Mixtec
de: Atatláhuca Mixtek

note: Inverted name for mib
en: Mixtec, Atatláhuca
de: Mixtek, Atatláhuca

note: Name for mic
en: Mi'kmaq
de: Mikmak

note: Name for mid
en: Mandaic
de: Mandäisch

note: Name for mie
en: Ocotepec Mixtec
de: Ocotepec Mixtek

note: Inverted name for mie
en: Mixtec, Ocotepec
de: Mixtek, Ocotepec

note: Name for mig
en: San Miguel El Grande Mixtec
de: San Miguel El Grande Mixtek

note: Inverted name for mig
en: Mixtec, San Miguel El Grande
de: Mixtek, San Miguel El Grande

note: Name for mih
en: Chayuco Mixtec
de: Chayuco Mixtek

note: Inverted name for mih
en: Mixtec, Chayuco
de: Mixtek, Chayuco

note: Name for mii
en: Chigmecatitlán Mixtec
de: Chigmecatitlán Mixtek

note: Inverted name for mii
en: Mixtec, Chigmecatitlán
de: Mixtek, Chigmecatitlán

note: Name for mil
en: Peñoles Mixtec
de: Peñoles Mixtek

note: Inverted name for mil
en: Mixtec, Peñoles
de: Mixtek, Peñoles

note: Name for mim
en: Alacatlatzala Mixtec
de: Alacatlatzala Mixtek

note: Inverted name for mim
en: Mixtec, Alacatlatzala
de: Mixtek, Alacatlatzala

note: Name for mio
en: Pinotepa Nacional Mixtec
de: Pinotepa Nacional Mixtek

note: Inverted name for mio
en: Mixtec, Pinotepa Nacional
de: Mixtek, Pinotepa Nacional

note: Name for mip
en: Apasco-Apoala Mixtec
de: Apasco-Apoala Mixtek

note: Inverted name for mip
en: Mixtec, Apasco-Apoala
de: Mixtek, Apasco-Apoala

note: Name for mis
en: Uncoded languages
de: Nicht kodierte Sprachen

note: Name for mit
en: Southern Puebla Mixtec
de: Süd-Puebla-Mixtek

note: Inverted name for mit
en: Mixtec, Southern Puebla
de: Mixtek, Süd-Puebla

note: Name for miu
en: Cacaloxtepec Mixtec
de: Cacaloxtepec Mixtek

note: Inverted name for miu
en: Mixtec, Cacaloxtepec
de: Mixtek, Cacaloxtepec

note: Name for miw
en: Akoye
de: Angoya

note: Name for mix
en: Mixtepec Mixtec
de: Mixtepec Mixtek

note: Inverted name for mix
en: Mixtec, Mixtepec
de: Mixtek, Mixtepec

note: Name for miy
en: Ayutla Mixtec
de: Ayutla Mixtek

note: Inverted name for miy
en: Mixtec, Ayutla
de: Mixtek, Ayutla

note: Name for miz
en: Coatzospan Mixtec
de: Coatzospan Mixtek

note: Inverted name for miz
en: Mixtec, Coatzospan
de: Mixtek, Coatzospan

note: Name for mjc
en: San Juan Colorado Mixtec
de: San Juan Colorado Mixtek

note: Inverted name for mjc
en: Mixtec, San Juan Colorado
de: Mixtek, San Juan Colorado

note: Name for mjd
en: Northwest Maidu
de: Nordwest-Maidu

note: Inverted name for mjd
en: Maidu, Northwest
de: Maidu, Nordwestliches

note: Name for mjn
en: Ma (Papua New Guinea)
de: Ma (Papua-Neuguinea)

note: Name for mju
en: Manna-Dora
de: Telugu

note: Name for mjw
en: Karbi
de: Karbí

note: Name for mkd
en: Macedonian
de: Makedonisch

note: Name for mkn
en: Kupang Malay
de: Kupang-Malaiisch

note: Inverted name for mkn
en: Malay, Kupang
de: Malaiisch, Kupang

note: Name for mks
en: Silacayoapan Mixtec
de: Silacayoapan Mixtek

note: Inverted name for mks
en: Mixtec, Silacayoapan
de: Mixtek, Silacayoapan

note: Inverted name for mku
en: Maninka, Konyanka
de: Malinke, Konyanka

note: Name for mkw
en: Kituba (Congo)
de: Kituba (Kongo)

note: Name for mky
en: East Makian
de: Ost-Makian

note: Inverted name for mky
en: Makian, East
de: Makian, Östliches

note: Name for mlc
en: Cao Lan
de: Caolan

note: Name for mlg
en: Malagasy
de: Madegassisch

note: Name for mlq
en: Western Maninkakan
de: West-Malinke

note: Inverted name for mlq
en: Maninkakan, Western
de: Malinke, Westliches

note: Name for mlr
en: Vame
de: Pelasla

note: Name for mlt
en: Maltese
de: Maltesisch

note: Name for mmg
en: North Ambrym
de: Nord-Ambrym

note: Inverted name for mmg
en: Ambrym, North
de: Ambrym, Nördliches

note: Name for mmp
en: Siawi
de: Amto

note: Name for mmr
en: Western Xiangxi Miao
de: West-Xiangxi-Miao

note: Inverted name for mmr
en: Miao, Western Xiangxi
de: Miao, West-Xiangxi

note: Name for mmw
en: Emae
de: Mae

note: Name for mmy
en: Migaama
de: Migama

note: Name for mnc
en: Manchu
de: Manchu; Mandschurisch

note: Name for mng
en: Eastern Mnong
de: Ost-Mnong

note: Inverted name for mng
en: Mnong, Eastern
de: Mnong, Östliches

note: Name for mnh
en: Mono (Democratic Republic of Congo)
de: Mono (Demokratische Republik Kongo)

note: Name for mnn
en: Southern Mnong
de: Süd-Mnong

note: Inverted name for mnn
en: Mnong, Southern
de: Mnong, Südliches

note: Name for mnp
en: Min Bei Chinese
de: Min-Bei-Chinesisch

note: Inverted name for mnp
en: Chinese, Min Bei
de: Chinesisch, Min Bei

note: Name for mns
en: Mansi
de: Mansisch

note: Name for moc
en: Mocoví
de: Mokoví

note: Name for mon
en: Mongolian
de: Mongolisch

note: Name for moq
en: Mor (Bomberai Peninsula)
de: Mor (Bomberai-Halbinsel)

note: Name for mot
en: Barí
de: Bari

note: Name for mow
en: Moi (Congo)
de: Moi (Kongo)

note: Name for moz
en: Mukulu
de: Mokulu

note: Name for mpd
en: Machinere
de: Mxineri

note: Name for mpe
en: Majang
de: Masongo

note: Name for mpk
en: Mbara (Chad)
de: Mbara (Tschad)

note: Name for mpl
en: Middle Watut
de: Mittel-Watut

note: Inverted name for mpl
en: Watut, Middle
de: Watut, Mittleres

note: Name for mpm
en: Yosondúa Mixtec
de: Yosondúa Mixtek

note: Inverted name for mpm
en: Mixtec, Yosondúa
de: Mixtek, Yosondúa

note: Name for mpu
en: Makuráp
de: Macurap

note: Name for mpv
en: Mungkip
de: Munkip

note: Name for mqa
en: Maba (Indonesia)
de: Maba (Indonesien)

note: Name for mqg
en: Kota Bangun Kutai Malay
de: Kota-Bangun-Kutai-Malaiisch

note: Inverted name for mqg
en: Malay, Kota Bangun Kutai
de: Malaiisch, Kota Bangun Kutai

note: Name for mqh
en: Tlazoyaltepec Mixtec
de: Tlazoyaltepec Mixtek

note: Inverted name for mqh
en: Mixtec, Tlazoyaltepec
de: Mixtek, Tlazoyaltepec

note: Name for mqm
en: South Marquesan
de: Südmarquesanisch

note: Inverted name for mqm
en: Marquesan, South
de: Marquesanisch, Südliches

note: Name for mqq
en: Minokok
de: Dusun

note: Name for mqs
en: West Makian
de: West-Makian

note: Inverted name for mqs
en: Makian, West
de: Makian, Westliches

note: Name for mrd
en: Western Magar
de: West-Magar

note: Inverted name for mrd
en: Magar, Western
de: Magar, Westliches

note: Name for mre
en: Martha's Vineyard Sign Language
de: Martha's Weingut Gebärdensprache

note: Name for mrj
en: Western Mari
de: West-Mari

note: Inverted name for mrj
en: Mari, Western
de: Mari, Westliches

note: Name for mrk
en: Hmwaveke
de: Moaveke

note: Name for mrq
en: North Marquesan
de: Nord-Marquesanisch

note: Inverted name for mrq
en: Marquesan, North
de: Marquesanisch, Nördliches

note: Name for mrr
en: Maria (India)
de: Maria (Indien)

note: Name for mrt
en: Marghi Central
de: Marghi, Zentrales

note: Name for mru
en: Mono (Cameroon)
de: Mono (Kamerun)

note: Name for msa
en: Malay (macrolanguage)
de: Malaiisch (Makrosprache)

note: Name for msc
en: Sankaran Maninka
de: Sankara-Maninka

note: Name for msd
en: Yucatec Maya Sign Language
de: Yucatec-Maya-Gebärdensprache

note: Name for msh
en: Masikoro Malagasy
de: Masikoro-Madagassisch

note: Inverted name for msh
en: Malagasy, Masikoro
de: Madagassisch, Masikoro

note: Name for msi
en: Sabah Malay
de: Sabah Malaiisch

note: Inverted name for msi
en: Malay, Sabah
de: Malaiisch, Sabah

note: Name for msj
en: Ma (Democratic Republic of Congo)
de: Ma (Demokratische Republik Kongo)

note: Name for msr
en: Mongolian Sign Language
de: Mongolische Gebärdensprachen

note: Name for mss
en: West Masela
de: West-Maselan

note: Inverted name for mss
en: Masela, West
de: Masela, Westliches

note: Name for mte
en: Mono (Solomon Islands)
de: Mono (Solomon-Inseln)

note: Name for mtf
en: Murik (Papua New Guinea)
de: Murik (Papua-Neuguinea)

note: Name for mti
en: Maiwa (Papua New Guinea)
de: Maiwa (Papua-Neuguinea)

note: Name for mtk
en: Mbe'
de: Mbe

note: Name for mtm
en: Mator
de: Matoren

note: Name for mts
en: Yora
de: Yura

note: Name for mtu
en: Tututepec Mixtec
de: Tututepec Mixtek

note: Inverted name for mtu
en: Mixtec, Tututepec
de: Mixtek, Tututepec

note: Name for mtw
en: Southern Binukidnon
de: Süd-Binukid

note: Inverted name for mtw
en: Binukidnon, Southern
de: Binukid, Südliches

note: Name for mtx
en: Tidaá Mixtec
de: Tidaá Mixtek

note: Inverted name for mtx
en: Mixtec, Tidaá
de: Mixtek, Tidaá

note: Name for mud
en: Mednyj Aleut
de: Mednyj-Alëutisch

note: Inverted name for mud
en: Aleut, Mednyj
de: Alëutisch, Mednyj

note: Name for mui
en: Musi
de: Malaiisch

note: Name for mul
en: Multiple languages
de: Mehrsprachig; Polyglott

note: Name for muq
en: Eastern Xiangxi Miao
de: Ost-Xiangxi Miao

note: Inverted name for muq
en: Miao, Eastern Xiangxi
de: Miao, Ost-Xiangxi

note: Name for mus
en: Creek
de: Muskogee

note: Name for mut
en: Western Muria
de: West-Muria

note: Inverted name for mut
en: Muria, Western
de: Muria, Westliches

note: Name for mux
en: Bo-Ung
de: Mbo-Ung

note: Name for mve
en: Marwari (Pakistan)
de: Rajasthani (Pakistan)

note: Name for mvf
en: Peripheral Mongolian
de: Äußeres-Mongolisch

note: Inverted name for mvf
en: Mongolian, Peripheral
de: Mongolisch, Äußeres

note: Name for mvg
en: Yucuañe Mixtec
de: Yucuañe Mixtek

note: Inverted name for mvg
en: Mixtec, Yucuañe
de: Mixtek, Yucuañe

note: Name for mvl
en: Mbara (Australia)
de: Mbara (Australien)

note: Name for mwc
en: Are
de: Xetá

note: Name for mwl
en: Mirandese
de: Mirandesisch

note: Name for mwo
en: Central Maewo
de: Zentral-Maewo

note: Inverted name for mwo
en: Maewo, Central
de: Maewo, Zentrales

note: Name for mww
en: Hmong Daw
de: Hmòng Daw

note: Name for mxa
en: Northwest Oaxaca Mixtec
de: Nordwest-Oaxaca Mixtek

note: Inverted name for mxa
en: Mixtec, Northwest Oaxaca
de: Mixtek, Nordwest-Oaxaca

note: Name for mxb
en: Tezoatlán Mixtec
de: Tezoatlán Mixtek

note: Inverted name for mxb
en: Mixtec, Tezoatlán
de: Mixtek, Tezoatlán

note: Name for mxi
en: Mozarabic
de: Mozarabisch

note: Name for mxn
en: Moi (Indonesia)
de: Moi (Indonesien)

note: Name for mxs
en: Huitepec Mixtec
de: Huitepec Mixtek

note: Inverted name for mxs
en: Mixtec, Huitepec
de: Mixtek, Huitepec

note: Name for mxt
en: Jamiltepec Mixtec
de: Jamiltepec Mixtek

note: Inverted name for mxt
en: Mixtec, Jamiltepec
de: Mixtek, Jamiltepec

note: Name for mxu
en: Mada (Cameroon)
de: Mada (Kamerun)

note: Name for mxv
en: Metlatónoc Mixtec
de: Metlatónoc Mixtek

note: Inverted name for mxv
en: Mixtec, Metlatónoc
de: Mixtek, Metlatónoc

note: Name for mxx
en: Mahou
de: Maou

note: Name for mxy
en: Southeastern Nochixtlán Mixtec
de: Südöst-Nochixtlán-Mixtek

note: Inverted name for mxy
en: Mixtec, Southeastern Nochixtlán
de: Mixtek, Südost-Nochixtlán

note: Name for mxz
en: Central Masela
de: Zentral-Masela

note: Inverted name for mxz
en: Masela, Central
de: Masela, Zentrales

note: Name for mya
en: Burmese
de: Burmesisch

note: Name for mye
en: Myene
de: Mjene

note: Name for myk
en: Mamara Senoufo
de: Mamara Senufo

note: Inverted name for myk
en: Senoufo, Mamara
de: Senufo, Mamara

note: Name for myx
en: Masaaba
de: Masaba

note: Name for myz
en: Classical Mandaic
de: Klassisches Mandäisch

note: Inverted name for myz
en: Mandaic, Classical
de: Mandäisch, Klassisch

note: Name for mza
en: Santa María Zacatepec Mixtec
de: Santa María Zacatepec Mixtek

note: Inverted name for mza
en: Mixtec, Santa María Zacatepec
de: Mixtek, Santa María Zacatepec

note: Name for mzc
en: Madagascar Sign Language
de: Madagaskar Gebärdensprache

note: Name for mzg
en: Monastic Sign Language
de: Klösterliche Gebärdensprache

note: Name for mzk
en: Nigeria Mambila
de: Nigerianisch-Mambila

note: Inverted name for mzk
en: Mambila, Nigeria
de: Mambila, Nigerianisch

note: Name for mzm
en: Mumuye
de: Mumuje

note: Name for mzs
en: Macanese
de: Macaista

note: Name for mzw
en: Deg
de: Degha

note: Name for mzy
en: Mozambican Sign Language
de: Mosambikanische Gebärdensprache

note: Name for nab
en: Southern Nambikuára
de: Süd-Nambikuára

note: Inverted name for nab
en: Nambikuára, Southern
de: Nambikuára, Südliches

note: Name for nan
en: Min Nan Chinese
de: Min-Nan-Chinesisch

note: Inverted name for nan
en: Chinese, Min Nan
de: Chinesisch, Min Nan

note: Name for nap
en: Neapolitan
de: Neapolitanisch

note: Name for nas
en: Naasioi
de: Nasioi

note: Name for nat
en: Ca̱hungwa̱rya̱
de: Hungworo, Kanji

note: Name for nbc
en: Chang Naga
de: Tschang-Naga

note: Inverted name for nbc
en: Naga, Chang
de: Naga, Tschang

note: Name for nbl
en: South Ndebele
de: Süd-Ndebele

note: Inverted name for nbl
en: Ndebele, South
de: Ndebele, Südliches

note: Name for nbs
en: Namibian Sign Language
de: Namibische Gebärdensprache

note: Name for nbu
en: Rongmei Naga
de: Rongmei-Naga

note: Name for nbw
en: Southern Ngbandi
de: Süd-Ngbandi

note: Inverted name for nbw
en: Ngbandi, Southern
de: Ngbandi, Südliches

note: Name for ncb
en: Central Nicobarese
de: Zentral-Nikobarisch

note: Inverted name for ncb
en: Nicobarese, Central
de: Nikobaresisch, Zentrales

note: Name for nch
en: Central Huasteca Nahuatl
de: Zentral-Huasteca-Nahuatl

note: Inverted name for nch
en: Nahuatl, Central Huasteca
de: Nahuatl, Zentral-Huasteca

note: Name for nci
en: Classical Nahuatl
de: Klassisches Nahuatl

note: Inverted name for nci
en: Nahuatl, Classical
de: Nahuatl, Klassisch

note: Name for ncj
en: Northern Puebla Nahuatl
de: Nord-Puebla-Nahuatl

note: Inverted name for ncj
en: Nahuatl, Northern Puebla
de: Nahuatl, Nord-Puebla

note: Name for ncs
en: Nicaraguan Sign Language
de: Nicaraguanische Gebärdensprache

note: Name for ncx
en: Central Puebla Nahuatl
de: Zentral-Puebla Nahuatl

note: Inverted name for ncx
en: Nahuatl, Central Puebla
de: Nahuatl, Zentral-Puebla

note: Name for nde
en: North Ndebele
de: Nord-Ndebele

note: Inverted name for nde
en: Ndebele, North
de: Ndebele, Nördliches

note: Name for ndf
en: Nadruvian
de: Nadrauisch

note: Name for nds
en: Low German
de: Plattdeutsch

note: Name for nea
en: Eastern Ngad'a
de: Ost-Ngad'a

note: Inverted name for nea
en: Ngad'a, Eastern
de: Ngad'a, Östliches

note: Name for neb
en: Toura (Côte d'Ivoire)
de: Toura (Elfenbeinküste)

note: Name for nef
en: Nefamese
de: Nefamesisch

note: Name for neg
en: Negidal
de: Negidalisch

note: Name for nei
en: Neo-Hittite
de: Neo-Hethitisch

note: Inverted name for nei
en: Hittite, Neo-
de: Hethitisch, Neo-

note: Name for nep
en: Nepali (macrolanguage)
de: Nepali (Makrosprache)

note: Name for neq
en: North Central Mixe
de: Zentralnord-Mixe

note: Inverted name for neq
en: Mixe, North Central
de: Mixe, Zentralnördliches

note: Name for ner
en: Yahadian
de: Yahadia

note: Name for nez
en: Nez Perce
de: Nez Percé

note: Name for ngb
en: Northern Ngbandi
de: Nord-Ngbandi

note: Inverted name for ngb
en: Ngbandi, Northern
de: Ngbandi, Nördliches

note: Name for ngc
en: Ngombe (Democratic Republic of Congo)
de: Ngombe (Demokratische Republik Kongo)

note: Name for ngd
en: Ngando (Central African Republic)
de: Ngando (Zentralafrikanische Republik)

note: Name for ngm
en: Ngatik Men's Creole
de: Ngatik Men's Kreolisch

note: Name for ngs
en: Gvoko
de: Gevoko

note: Name for nhe
en: Eastern Huasteca Nahuatl
de: Ost-Huasteca-Nahuatl

note: Inverted name for nhe
en: Nahuatl, Eastern Huasteca
de: Nahuatl, Ost-Huasteca

note: Name for nhn
en: Central Nahuatl
de: Zentral-Nahuatl

note: Inverted name for nhn
en: Nahuatl, Central
de: Nahuatl, Zentrales

note: Name for nhw
en: Western Huasteca Nahuatl
de: Est-Huasteca-Nahuatl

note: Inverted name for nhw
en: Nahuatl, Western Huasteca
de: Nahuatl, West-Huasteca

note: Name for nhy
en: Northern Oaxaca Nahuatl
de: Nord-Oaxaca-Nahuatl

note: Inverted name for nhy
en: Nahuatl, Northern Oaxaca
de: Nahuatl, Nord-Oaxaca

note: Name for nih
en: Nyiha (Tanzania)
de: Nyiha (Tansania)

note: Name for nik
en: Southern Nicobarese
de: Süd-Nikobarisch

note: Inverted name for nik
en: Nicobarese, Southern
de: Nikobarisch, Südliches

note: Name for nio
en: Nganasan
de: Nganasanisch

note: Name for nit
en: Southeastern Kolami
de: Südost-Kolami

note: Inverted name for nit
en: Kolami, Southeastern
de: Kolami, Südöstliches

note: Name for niu
en: Niuean
de: Niue

note: Name for nix
en: Hema
de: Nyoro

note: Name for njl
en: Njalgulgule
de: Ndjalgulgule

note: Name for njz
en: Nyishi
de: Nisi

note: Name for nks
en: North Asmat
de: Nord-Asmat

note: Inverted name for nks
en: Asmat, North
de: Asmat, Nördliches

note: Name for nkt
en: Nyika (Tanzania)
de: Nyika (Tansania)

note: Name for nku
en: Bouna Kulango
de: Buna Kulango

note: Name for nkv
en: Nyika (Malawi and Zambia)
de: Nyika (Malawi und Sambia)

note: Name for nkx
en: Nkoroo
de: Nkoro

note: Name for nld
en: Dutch
de: Niederländisch

note: Name for nle
en: East Nyala
de: Ost-Nyala

note: Inverted name for nle
en: Nyala, East
de: Nyala, Östliches

note: Name for nlz
en: Nalögo
de: Natügu

note: Name for nma
en: Maram Naga
de: Maram-Naga

note: Name for nmf
en: Tangkhul Naga (India)
de: Tangkhul-Naga (Indien)

note: Inverted name for nmf
en: Naga, Tangkhul (India)
de: Naga, Tangkhul (Indien)

note: Name for nmj
en: Ngombe (Central African Republic)
de: Ngombe (Zentralafrikanische Republik)

note: Name for nmu
en: Northeast Maidu
de: Nordost-Maidu

note: Inverted name for nmu
en: Maidu, Northeast
de: Maidu, Nordöstliches

note: Name for nmx
en: Nama (Papua New Guinea)
de: Nama (Papua-Neuguinea)

note: Name for nnb
en: Nande
de: Nandi

note: Name for nnd
en: West Ambae
de: West-Ambae

note: Inverted name for nnd
en: Ambae, West
de: Ambae, Westliches

note: Name for nni
en: North Nuaulu
de: Nord-Nuaulu

note: Inverted name for nni
en: Nuaulu, North
de: Nuaulu, Nördliches

note: Name for nnl
en: Northern Rengma Naga
de: Nord-Rengma-Naga

note: Inverted name for nnl
en: Naga, Northern Rengma
de: Naga, Nord-Rengma

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk
de: Nynorsk (Norwegen)

note: Name for nnv
en: Nugunu (Australia)
de: Nugunu (Australien)

note: Name for nnw
en: Southern Nuni
de: Süd-Nuni

note: Inverted name for nnw
en: Nuni, Southern
de: Nuni, Südliches

note: Name for nob
en: Norwegian Bokmål
de: Norwegisch-Bokmål

note: Name for nod
en: Northern Thai
de: Nord-Thai

note: Inverted name for nod
en: Thai, Northern
de: Thai, Nördliches

note: Name for nok
en: Nooksack
de: Nootsak

note: Name for non
en: Old Norse
de: Altnordisch

note: Inverted name for non
en: Norse, Old
de: Nordisch, Alt

note: Name for nor
en: Norwegian
de: Norwegisch

note: Name for nos
en: Eastern Nisu
de: Ost-Nisu

note: Inverted name for nos
en: Nisu, Eastern
de: Nisu, Östliches

note: Name for not
en: Nomatsiguenga
de: Nomatsguenga

note: Name for npg
en: Ponyo-Gongwang Naga
de: Ponyo-Gongwang-Naga

note: Name for npi
en: Nepali (individual language)
de: Nepali

note: Name for npl
en: Southeastern Puebla Nahuatl
de: Südost-Puebla Nahuatl

note: Inverted name for npl
en: Nahuatl, Southeastern Puebla
de: Nahuatl, Südost-Puebla

note: Name for nqg
en: Southern Nago
de: Süd-Nago

note: Inverted name for nqg
en: Nago, Southern
de: Nago, Südliches

note: Name for nrc
en: Noric
de: Norisch

note: Name for nre
en: Southern Rengma Naga
de: Süd-Rengma-Naga

note: Inverted name for nre
en: Naga, Southern Rengma
de: Naga, Süd-Rengma

note: Name for nrp
en: North Picene
de: Nordpikenisch

note: Inverted name for nrp
en: Picene, North
de: Pikenisch, Nördliches

note: Name for nrt
en: Northern Kalapuya
de: Nord-Kalapuya

note: Inverted name for nrt
en: Kalapuya, Northern
de: Kalapuya, Nördliches

note: Name for nru
en: Narua
de: Naxi

note: Name for nsd
en: Southern Nisu
de: Süd-Nisu

note: Inverted name for nsd
en: Nisu, Southern
de: Nisu, Südliches

note: Name for nsf
en: Northwestern Nisu
de: Nordwest-Nisu

note: Inverted name for nsf
en: Nisu, Northwestern
de: Nisu, Nordwestliches

note: Name for nsi
en: Nigerian Sign Language
de: Nigerianische Gebärdensprache

note: Name for nsl
en: Norwegian Sign Language
de: Norwegische Gebärdensprache

note: Name for nsp
en: Nepalese Sign Language
de: Nepalesische Gebärdensprache

note: Name for nsq
en: Northern Sierra Miwok
de: Nord-Sierra-Miwok

note: Inverted name for nsq
en: Miwok, Northern Sierra
de: Miwok, Nord-Sierra

note: Name for nsr
en: Maritime Sign Language
de: Seefahrergebärdensprache

note: Name for nsv
en: Southwestern Nisu
de: Südwest-Nisu

note: Inverted name for nsv
en: Nisu, Southwestern
de: Nisu, Südwestliches

note: Name for nte
en: Nathembo
de: Sakaji

note: Name for ntp
en: Northern Tepehuan
de: Nord-Tepehuan

note: Inverted name for ntp
en: Tepehuan, Northern
de: Tepehuan, Nördliches

note: Name for nuk
en: Nuu-chah-nulth
de: Nuuchahnulth

note: Name for nul
en: Nusa Laut
de: Nusalaut

note: Name for nun
en: Anong
de: Nung

note: Name for nuo
en: Nguôn
de: Nguón

note: Name for nut
en: Nung (Viet Nam)
de: Nung (Vietnam)

note: Name for nuv
en: Northern Nuni
de: Nord-Nuni

note: Inverted name for nuv
en: Nuni, Northern
de: Nuni, Nördliches

note: Name for nwc
en: Classical Newari
de: Klassisches Newari

note: Name for nwi
en: Southwest Tanna
de: Südwest-Tanna

note: Inverted name for nwi
en: Tanna, Southwest
de: Tanna, Südwestliches

note: Name for nwx
en: Middle Newar
de: Mittel-Newar

note: Inverted name for nwx
en: Newar, Middle
de: Newar, Mittleres

note: Name for nxd
en: Ngando (Democratic Republic of Congo)
de: Ngando (Demokratische Republik Kongo)

note: Name for nxl
en: South Nuaulu
de: Süd-Nuaulu

note: Inverted name for nxl
en: Nuaulu, South
de: Nuaulu, Südliches

note: Name for nxm
en: Numidian
de: Numidisch

note: Name for nxq
en: Naxi
de: Nasi

note: Name for nyd
en: Nyore
de: Nyole

note: Name for nyf
en: Giryama
de: Gir yama

note: Name for nzb
en: Njebi
de: Ndjabi

note: Name for nzs
en: New Zealand Sign Language
de: Neuseeländische Gebärdensprache

note: Name for oar
en: Old Aramaic (up to 700 BCE)
de: Alt-Aramäisch (bis 700 v.Chr.)

note: Name for oav
en: Old Avar
de: Alt-Avar

note: Inverted name for oav
en: Avar, Old
de: Avar, Alt

note: Name for obk
en: Southern Bontok
de: Süd-Bontok

note: Inverted name for obk
en: Bontok, Southern
de: Bontok, Südliches

note: Name for obm
en: Moabite
de: Moabitisch

note: Name for obr
en: Old Burmese
de: Alt-Birmanisch

note: Inverted name for obr
en: Burmese, Old
de: Birmanisch, Alt

note: Name for obt
en: Old Breton
de: Alt-Bretonisch

note: Inverted name for obt
en: Breton, Old
de: Bretonisch, Alt

note: Name for oca
en: Ocaina
de: Okaina

note: Name for och
en: Old Chinese
de: Alt-Chinesisch

note: Inverted name for och
en: Chinese, Old
de: Chinesisch, Alt

note: Name for oci
en: Occitan (post 1500)
de: Okzitanisch (nach 1500)

note: Name for oco
en: Old Cornish
de: Alt-Kornisch

note: Inverted name for oco
en: Cornish, Old
de: Kornisch, Alt

note: Name for odt
en: Old Dutch
de: Alt-Niederländisch

note: Inverted name for odt
en: Dutch, Old
de: Niederländisch, Alt

note: Name for ofs
en: Old Frisian
de: Alt-Friesisch

note: Inverted name for ofs
en: Frisian, Old
de: Friesisch, Alt

note: Name for oge
en: Old Georgian
de: Alt-Georgisch

note: Inverted name for oge
en: Georgian, Old
de: Georgisch, Alt

note: Name for oht
en: Old Hittite
de: Alt-Hethitisch

note: Inverted name for oht
en: Hittite, Old
de: Hethitisch, Alt

note: Name for ohu
en: Old Hungarian
de: Alt-Ungarisch

note: Inverted name for ohu
en: Hungarian, Old
de: Ungarisch, Alt

note: Name for ojb
en: Northwestern Ojibwa
de: Nordwestliches Ojibwa

note: Inverted name for ojb
en: Ojibwa, Northwestern
de: Ojibwa, Nordwestliches

note: Name for ojc
en: Central Ojibwa
de: Zentral-Ojibwa

note: Inverted name for ojc
en: Ojibwa, Central
de: Ojibwa, Zentrales

note: Name for ojg
en: Eastern Ojibwa
de: Ost-Ojibwa

note: Inverted name for ojg
en: Ojibwa, Eastern
de: Ojibwa, Östliches

note: Name for ojp
en: Old Japanese
de: Alt-Japanisch

note: Inverted name for ojp
en: Japanese, Old
de: Japanisch, Alt

note: Name for ojs
en: Severn Ojibwa
de: Severn-Ojibwa

note: Name for ojw
en: Western Ojibwa
de: West-Ojibwa

note: Inverted name for ojw
en: Ojibwa, Western
de: Ojibwa, Westliches

note: Name for oke
en: Okpe (Southwestern Edo)
de: Okpe (Südwest-Edo)

note: Name for okl
en: Old Kentish Sign Language
de: Alt-Kent-Englische Gebärdensprache

note: Inverted name for okl
en: Kentish Sign Language, Old
de: Kent-Englische Gebärdensprache, Alt

note: Name for okm
en: Middle Korean (10th-16th cent.)
de: Mittelkoreanisch (10. - 16. Jahrhundert)

note: Inverted name for okm
en: Korean, Middle (10th-16th cent.)
de: Koreanisch, Mittleres (10. - 16. Jahrhundert)

note: Name for oko
en: Old Korean (3rd-9th cent.)
de: Altkoreanisch (3. - 9. Jahrhundert)

note: Inverted name for oko
en: Korean, Old (3rd-9th cent.)
de: Koreanisch, Alt (3. - 9. Jahrhundert)

note: Name for okx
en: Okpe (Northwestern Edo)
de: Okpe (Nordwest-Edo)

note: Name for ola
en: Walungge
de: Zentral-Tibetanisch

note: Name for old
en: Mochi
de: Mosi

note: Name for omb
en: East Ambae
de: Ost-Ambae

note: Inverted name for omb
en: Ambae, East
de: Ambae, Östliches

note: Name for omp
en: Old Manipuri
de: Alt-Meithei

note: Inverted name for omp
en: Manipuri, Old
de: Meithei, Alt

note: Name for omr
en: Old Marathi
de: Alt-Marathi

note: Inverted name for omr
en: Marathi, Old
de: Marathi, Alt

note: Name for omw
en: South Tairora
de: Süd-Tairora

note: Inverted name for omw
en: Tairora, South
de: Tairora, Südliches

note: Name for omx
en: Old Mon
de: Alt-Mon

note: Inverted name for omx
en: Mon, Old
de: Mon, Alt

note: Name for onr
en: Northern One
de: Nord-One

note: Inverted name for onr
en: One, Northern
de: One, Nördliches

note: Name for onw
en: Old Nubian
de: Altnubisch

note: Inverted name for onw
en: Nubian, Old
de: Nubisch, Alt

note: Name for onx
en: Onin Based Pidgin
de: Onin-basiertes Pidgin

note: Name for oon
en: Önge
de: Onge

note: Name for oos
en: Old Ossetic
de: Alt-Ossetisch

note: Inverted name for oos
en: Ossetic, Old
de: Ossetisch, Alt

note: Name for opy
en: Ofayé
de: Opayé

note: Name for ori
en: Oriya (macrolanguage)
de: Oriya (Makrosprache)

note: Name for ort
en: Adivasi Oriya
de: Oriya Adivasi

note: Name for orv
en: Old Russian
de: Altrussisch

note: Inverted name for orv
en: Russian, Old
de: Russisch, Alt

note: Name for orx
en: Oro
de: Oron

note: Name for osc
en: Oscan
de: Oskisch

note: Name for osp
en: Old Spanish
de: Alt-Spanisch

note: Inverted name for osp
en: Spanish, Old
de: Spanisch, Alt

note: Name for oss
en: Ossetian
de: Ossetisch

note: Name for osu
en: Southern One
de: Süd-One

note: Inverted name for osu
en: One, Southern
de: One, Südliches

note: Name for osx
en: Old Saxon
de: Alt-Sächsisch

note: Inverted name for osx
en: Saxon, Old
de: Sächsisch, Alt

note: Name for ota
en: Ottoman Turkish (1500-1928)
de: Ottomanisch-Türkisch (1500-1928)

note: Inverted name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
de: Türkisch, Ottomanisch (1500-1928)

note: Name for otb
en: Old Tibetan
de: Alt-Tibetisch

note: Inverted name for otb
en: Tibetan, Old
de: Tibetisch, Alt

note: Name for otd
en: Ot Danum
de: Dohoi

note: Name for otk
en: Old Turkish
de: Alt-Türkisch

note: Inverted name for otk
en: Turkish, Old
de: Türkisch, Alt

note: Name for otl
en: Tilapa Otomi
de: Tilapa Otomí

note: Inverted name for otl
en: Otomi, Tilapa
de: Otomí, Tilapa

note: Name for otm
en: Eastern Highland Otomi
de: Östliches Hochland-Otomí

note: Inverted name for otm
en: Otomi, Eastern Highland
de: Otomí, Östliches Hochland

note: Name for otn
en: Tenango Otomi
de: Tenango Otomí

note: Inverted name for otn
en: Otomi, Tenango
de: Otomí, Tenango

note: Name for otq
en: Querétaro Otomi
de: Querétaro Otomí

note: Inverted name for otq
en: Otomi, Querétaro
de: Otomí, Querétaro

note: Name for ots
en: Estado de México Otomi
de: Estado de México Otomí

note: Inverted name for ots
en: Otomi, Estado de México
de: Otomí, Estado de México

note: Name for ott
en: Temoaya Otomi
de: Temoaya Otomí

note: Inverted name for ott
en: Otomi, Temoaya
de: Otomí, Temoaya

note: Name for otu
en: Otuke
de: Otuké

note: Name for otx
en: Texcatepec Otomi
de: Texcatepec Otomí

note: Inverted name for otx
en: Otomi, Texcatepec
de: Otomí, Texcatepec

note: Name for oty
en: Old Tamil
de: Alt-Tamil

note: Inverted name for oty
en: Tamil, Old
de: Tamil, Alt

note: Name for otz
en: Ixtenco Otomi
de: Ixtenco Otomí

note: Inverted name for otz
en: Otomi, Ixtenco
de: Otomí, Ixtenco

note: Name for oui
en: Old Uighur
de: Alt-Uighur

note: Inverted name for oui
en: Uighur, Old
de: Uighur, Alt

note: Name for owl
en: Old Welsh
de: Altwalisisch

note: Inverted name for owl
en: Welsh, Old
de: Walisisch, Alt

note: Name for ozm
en: Koonzime
de: Koozime

note: Name for pae
en: Pagibete
de: Pagabete

note: Name for pal
en: Pahlavi
de: Mittelpersisch

note: Name for pam
en: Pampanga
de: Pampanggan

note: Name for pao
en: Northern Paiute
de: Nord-Paiute

note: Inverted name for pao
en: Paiute, Northern
de: Paiute, Nördliches

note: Name for pau
en: Palauan
de: Palau

note: Name for pay
en: Pech
de: Paya

note: Name for pbi
en: Parkwa
de: Paduka

note: Name for pbn
en: Kpasam
de: Passam

note: Name for pbp
en: Badyara
de: Badjara

note: Name for pbs
en: Central Pame
de: Zentral-Pame

note: Inverted name for pbs
en: Pame, Central
de: Pame, Zentrales

note: Name for pbt
en: Southern Pashto
de: Süd-Paschto

note: Inverted name for pbt
en: Pashto, Southern
de: Paschto, Südliches

note: Name for pbu
en: Northern Pashto
de: Nord-Paschto

note: Inverted name for pbu
en: Pashto, Northern
de: Paschto, Nördliches

note: Name for pcc
en: Bouyei
de: Puyi

note: Name for pck
en: Paite Chin
de: Chin-Paite

note: Name for pcm
en: Nigerian Pidgin
de: Nigerianisches Pidgin

note: Inverted name for pcm
en: Pidgin, Nigerian
de: Pidgin, Nigerianisch

note: Name for pdc
en: Pennsylvania German
de: Pennsylvania-Deutsch

note: Inverted name for pdc
en: German, Pennsylvania
de: Deutsch, Pennsylvania

note: Name for pea
en: Peranakan Indonesian
de: Peranakan-Indonesisch

note: Inverted name for pea
en: Indonesian, Peranakan
de: Indonesisch, Peranakan

note: Name for peb
en: Eastern Pomo
de: Ost-Pomo

note: Inverted name for peb
en: Pomo, Eastern
de: Pomo, Östliches

note: Name for ped
en: Mala (Papua New Guinea)
de: Mala (Papua-Neuguinea)

note: Name for pef
en: Northeastern Pomo
de: Nordost-Pomo

note: Inverted name for pef
en: Pomo, Northeastern
de: Pomo, Nordöstliches

note: Name for pej
en: Northern Pomo
de: Nord-Pomo

note: Inverted name for pej
en: Pomo, Northern
de: Pomo, Nördliches

note: Name for pem
en: Phende
de: Pende

note: Name for peo
en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
de: Altpersisch (ca. 600-400 v.Chr.)

note: Inverted name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
de: Persisch, Alt (ca. 600-400 v. Chr.)

note: Name for peq
en: Southern Pomo
de: Süd-Pomo

note: Inverted name for peq
en: Pomo, Southern
de: Pomo, Südliches

note: Name for pes
en: Iranian Persian
de: Iranisches Persisch

note: Inverted name for pes
en: Persian, Iranian
de: Persisch, Iranisch

note: Name for pez
en: Eastern Penan
de: Ost-Penan

note: Inverted name for pez
en: Penan, Eastern
de: Penan, Östliches

note: Name for pfl
en: Pfaelzisch
de: Pfälzisch

note: Name for pga
en: Sudanese Creole Arabic
de: Sudanesisches Kreol-Arabisch

note: Inverted name for pga
en: Creole Arabic, Sudanese
de: Kreol-Arabisch, Sudanesisch

note: Name for pgd
en: Gāndhārī
de: Gandhari

note: Name for pgl
en: Primitive Irish
de: Primitives Irisch

note: Inverted name for pgl
en: Irish, Primitive
de: Irisch, Primitives

note: Name for pha
en: Pa-Hng
de: Pà Thèn

note: Name for phh
en: Phukha
de: Phu Kha

note: Name for phn
en: Phoenician
de: Phönizisch

note: Name for pif
en: Pingelapese
de: Pingelapisch

note: Name for pil
en: Yom
de: Pilapila

note: Name for pko
en: Pökoot
de: Pokot

note: Name for pks
en: Pakistan Sign Language
de: Pakistanische Gebärdensprache

note: Name for plc
en: Central Palawano
de: Zentral-Palawano

note: Inverted name for plc
en: Palawano, Central
de: Palawano, Zentrales

note: Name for pll
en: Shwe Palaung
de: Shwe-Palaung

note: Name for plo
en: Oluta Popoluca
de: Oluta Popoluka

note: Inverted name for plo
en: Popoluca, Oluta
de: Popoluka, Oluta

note: Name for plq
en: Palaic
de: Palaisch

note: Name for plr
en: Palaka Senoufo
de: Palaka Senufo

note: Inverted name for plr
en: Senoufo, Palaka
de: Senufo, Palak

note: Name for plt
en: Plateau Malagasy
de: Hochland-Madegassisch

note: Inverted name for plt
en: Malagasy, Plateau
de: Madegassisch, Hochland

note: Name for plv
en: Southwest Palawano
de: Südwest-Palawano

note: Inverted name for plv
en: Palawano, Southwest
de: Palawano, Südwestliches

note: Name for pme
en: Pwaamei
de: Pwamei

note: Name for pmi
en: Northern Pumi
de: Nord-Pumi

note: Inverted name for pmi
en: Pumi, Northern
de: Pumi, Nördliches

note: Name for pmj
en: Southern Pumi
de: Süd-Pumi

note: Inverted name for pmj
en: Pumi, Southern
de: Pumi, Südliches

note: Name for pmq
en: Northern Pame
de: Nord-Pame

note: Inverted name for pmq
en: Pame, Northern
de: Pame, Nördliches

note: Name for pms
en: Piemontese
de: Piemontesisch

note: Name for pmt
en: Tuamotuan
de: Tuamotu

note: Name for pmy
en: Papuan Malay
de: Papua-Malaiisch

note: Inverted name for pmy
en: Malay, Papuan
de: Malaiisch, Papua

note: Name for pmz
en: Southern Pame
de: Süd-Pame

note: Inverted name for pmz
en: Pame, Southern
de: Pame, Südliches

note: Name for pnb
en: Western Panjabi
de: West-Panjabi

note: Inverted name for pnb
en: Panjabi, Western
de: Panjabi, Westliches

note: Name for pne
en: Western Penan
de: West-Punan-Nibong

note: Inverted name for pne
en: Penan, Western
de: Punan-Nibong, Westliches

note: Name for pnt
en: Pontic
de: Pontisch

note: Name for pnz
en: Pana (Central African Republic)
de: Pana (Zentralafrikanische Republik)

note: Name for poc
en: Poqomam
de: Pokomam

note: Name for poe
en: San Juan Atzingo Popoloca
de: San Juan Atzingo Popoloka

note: Inverted name for poe
en: Popoloca, San Juan Atzingo
de: Popoloka, San Juan Atzingo

note: Name for poi
en: Highland Popoluca
de: Hochland-Popoluka

note: Inverted name for poi
en: Popoluca, Highland
de: Populuka, Hochland

note: Name for pol
en: Polish
de: Polnisch

note: Name for pom
en: Southeastern Pomo
de: Südost-Pomo

note: Inverted name for pom
en: Pomo, Southeastern
de: Pomo, Südöstliches

note: Name for pon
en: Pohnpeian
de: Ponapeanisch

note: Name for poo
en: Central Pomo
de: Zentral-Pomo

note: Inverted name for poo
en: Pomo, Central
de: Pomo, Zentrales

note: Name for poq
en: Texistepec Popoluca
de: Texistepec Popoluka

note: Inverted name for poq
en: Popoluca, Texistepec
de: Popoluka, Texistepec

note: Name for por
en: Portuguese
de: Portugiesisch

note: Name for pos
en: Sayula Popoluca
de: Sayula Popoluka

note: Inverted name for pos
en: Popoluca, Sayula
de: Popoluka, Sayula

note: Name for pov
en: Upper Guinea Crioulo
de: Ober-Guinea Crioulo

note: Inverted name for pov
en: Crioulo, Upper Guinea
de: Crioulo, Ober-Guinea

note: Name for pow
en: San Felipe Otlaltepec Popoloca
de: San Felipe Otlaltepec Popoloka

note: Inverted name for pow
en: Popoloca, San Felipe Otlaltepec
de: Popoloka, San Felipe Otlaltepec

note: Name for pox
en: Polabian
de: Polabisch

note: Name for pps
en: San Luís Temalacayuca Popoloca
de: San Luís Temalacayuca Popoloka

note: Inverted name for pps
en: Popoloca, San Luís Temalacayuca
de: Popoloka, San Luís Temalacayuca

note: Name for prg
en: Prussian
de: Preußisch

note: Name for prl
en: Peruvian Sign Language
de: Peruianische Gebärdensprache

note: Name for prn
en: Prasuni
de: Praschung

note: Name for pro
en: Old Provençal (to 1500)
de: Altprovenzalisch (bis 1500)

note: Name for prz
en: Providencia Sign Language
de: Providenzia-Gebärdensprache

note: Name for psd
en: Plains Indian Sign Language
de: Plains-Indianer Gebärdensprache

note: Name for pse
en: Central Malay
de: Zentral-Malaiisch

note: Inverted name for pse
en: Malay, Central
de: Malaiisch, Zentrales

note: Name for psg
en: Penang Sign Language
de: Penang-Gebärdensprache

note: Name for psl
en: Puerto Rican Sign Language
de: Puerto-Ricanische Gebärdensprache

note: Name for pso
en: Polish Sign Language
de: Polnische Gebärdensprache

note: Name for psp
en: Philippine Sign Language
de: Philippinische Gebärdensprache

note: Name for psr
en: Portuguese Sign Language
de: Portugiesische Gebärdensprache

note: Name for pst
en: Central Pashto
de: Zentral-Paschto

note: Inverted name for pst
en: Pashto, Central
de: Pashto, Zentrales

note: Name for pua
en: Western Highland Purepecha
de: Westliches-Hochland-Tarasco

note: Inverted name for pua
en: Purepecha, Western Highland
de: Tarasco, Westliches Hochland

note: Name for pug
en: Phuie
de: Puguli

note: Name for pui
en: Puinave
de: Puinavé

note: Name for puo
en: Puoc
de: Puôc

note: Name for pus
en: Pushto
de: Paschtu; Afghanisch

note: Name for puw
en: Puluwatese
de: Puluwatesisch

note: Name for pwo
en: Pwo Western Karen
de: Pwo-West-Karen

note: Inverted name for pwo
en: Karen, Pwo Western
de: Karen, Pwo West

note: Name for pww
en: Pwo Northern Karen
de: Pwo-Nord-Karen

note: Inverted name for pww
en: Karen, Pwo Northern
de: Karen, Pwo Nord

note: Name for pxm
en: Quetzaltepec Mixe
de: Quetzaltepek Mixe

note: Inverted name for pxm
en: Mixe, Quetzaltepec
de: Mixe, Quetzaltepek

note: Name for pys
en: Paraguayan Sign Language
de: Paraguayische Gebärdensprache

note: Name for qud
en: Calderón Highland Quichua
de: Calderón-Hochland-Ketschua

note: Inverted name for qud
en: Quichua, Calderón Highland
de: Ketschua, Calderón-Hochland

note: Name for que
en: Quechua
de: Ketschua

note: Name for quf
en: Lambayeque Quechua
de: Lambayeque Ketschua

note: Inverted name for quf
en: Quechua, Lambayeque
de: Ketschua, Lambayeque

note: Name for qug
en: Chimborazo Highland Quichua
de: Chimborazo-Hochlan-Ketschua

note: Inverted name for qug
en: Quichua, Chimborazo Highland
de: Ketschua, Chimborazo-Hochland

note: Name for quh
en: South Bolivian Quechua
de: Südbolivien Ketschua

note: Inverted name for quh
en: Quechua, South Bolivian
de: Ketschua, Südbolivien

note: Name for quk
en: Chachapoyas Quechua
de: Chachapoyas Ketschua

note: Inverted name for quk
en: Quechua, Chachapoyas
de: Ketschua, Chachapoyas

note: Name for qul
en: North Bolivian Quechua
de: Nordbolivien Ketschua

note: Inverted name for qul
en: Quechua, North Bolivian
de: Ketschua, Nordbolivien

note: Name for qum
en: Sipacapense
de: Sipakapense

note: Name for qup
en: Southern Pastaza Quechua
de: Süd-Pastaza-Ketschua

note: Inverted name for qup
en: Quechua, Southern Pastaza
de: Ketschua, Süd-Pastaza

note: Name for qur
en: Yanahuanca Pasco Quechua
de: Yanahuanca Pasco Ketschua

note: Inverted name for qur
en: Quechua, Yanahuanca Pasco
de: Ketschua, Yanahuanca Pasco

note: Name for qus
en: Santiago del Estero Quichua
de: Santiago del Estero Ketschua

note: Inverted name for qus
en: Quichua, Santiago del Estero
de: Ketschua, Santiago del Estero

note: Name for quv
en: Sacapulteco
de: Sakapulteko

note: Name for quw
en: Tena Lowland Quichua
de: Tena-Tiefland-Ketschua

note: Inverted name for quw
en: Quichua, Tena Lowland
de: Ketschua, Tena Lowland

note: Name for qux
en: Yauyos Quechua
de: Yauyos-Ketschua

note: Inverted name for qux
en: Quechua, Yauyos
de: Ketschua, Yauyos

note: Name for quy
en: Ayacucho Quechua
de: Ayacucho-Ketschua

note: Inverted name for quy
en: Quechua, Ayacucho
de: Ketschua, Ayacucho

note: Name for quz
en: Cusco Quechua
de: Cusco-Ketschua

note: Inverted name for quz
en: Quechua, Cusco
de: Ketschua, Cusco

note: Name for qva
en: Ambo-Pasco Quechua
de: Ambo-Pasco Ketschua

note: Inverted name for qva
en: Quechua, Ambo-Pasco
de: Ketschua, Ambo-Pasco

note: Name for qvc
en: Cajamarca Quechua
de: Cajamarca Ketschua

note: Inverted name for qvc
en: Quechua, Cajamarca
de: Ketschua, Cjamarca

note: Name for qve
en: Eastern Apurímac Quechua
de: Ost-Apurímac Ketschua

note: Inverted name for qve
en: Quechua, Eastern Apurímac
de: Ketschua, Ost-Apurímac

note: Name for qvh
en: Huamalíes-Dos de Mayo Huánuco Quechua
de: Huamalíes-Dos de Mayo Huánuco Ketschua

note: Inverted name for qvh
en: Quechua, Huamalíes-Dos de Mayo Huánuco
de: Ketschua, Huamalíes-Dos de Mayo Huánuco

note: Name for qvi
en: Imbabura Highland Quichua
de: Imbabura-Hochland-Ketschua

note: Inverted name for qvi
en: Quichua, Imbabura Highland
de: Ketschua, Imbabura-Hochland

note: Name for qvj
en: Loja Highland Quichua
de: Loja-Hochland-Ketschua

note: Inverted name for qvj
en: Quichua, Loja Highland
de: Ketschua, Loja-Tiefland

note: Name for qvl
en: Cajatambo North Lima Quechua
de: Cjatambo Nordlima Ketschua

note: Inverted name for qvl
en: Quechua, Cajatambo North Lima
de: Ketschua, Cajatambo Nordlima

note: Name for qvm
en: Margos-Yarowilca-Lauricocha Quechua
de: Margos-Yarowilca-Lauricocha Ketschua

note: Inverted name for qvm
en: Quechua, Margos-Yarowilca-Lauricocha
de: Ketschua, Margos-Yarowilca-Lauricocha

note: Name for qvn
en: North Junín Quechua
de: Nord-Junín Ketschua

note: Inverted name for qvn
en: Quechua, North Junín
de: Ketschua, Nord-Junín

note: Name for qvo
en: Napo Lowland Quechua
de: Napo Tiefland Ketschua

note: Inverted name for qvo
en: Quechua, Napo Lowland
de: Ketschua, Napo Tiefland

note: Name for qvp
en: Pacaraos Quechua
de: Pacaraos-Ketschua

note: Inverted name for qvp
en: Quechua, Pacaraos
de: Ketschua, Pacaraos

note: Name for qvs
en: San Martín Quechua
de: San Martín Ketschua

note: Inverted name for qvs
en: Quechua, San Martín
de: Ketschua, San Martín

note: Name for qvw
en: Huaylla Wanca Quechua
de: Huaylla Wanca Ketschua

note: Inverted name for qvw
en: Quechua, Huaylla Wanca
de: Ketschua, Huaylla Wanca

note: Name for qvz
en: Northern Pastaza Quichua
de: Nord-Pastaza-Ketschua

note: Inverted name for qvz
en: Quichua, Northern Pastaza
de: Ketschua, Nord-Pastaza

note: Name for qwa
en: Corongo Ancash Quechua
de: Corongo Ancash Ketschua

note: Inverted name for qwa
en: Quechua, Corongo Ancash
de: Ketschua, Corongo Ancash

note: Name for qwc
en: Classical Quechua
de: Klassisches Ketschua

note: Inverted name for qwc
en: Quechua, Classical
de: Ketschua, Klassisch

note: Name for qwh
en: Huaylas Ancash Quechua
de: Huaylas Ancash Ketschua

note: Inverted name for qwh
en: Quechua, Huaylas Ancash
de: Ketschua, Huaylas Ancash

note: Name for qwm
en: Kuman (Russia)
de: Kuman (Russland)

note: Name for qws
en: Sihuas Ancash Quechua
de: Sihuas Ancash Ketschua

note: Inverted name for qws
en: Quechua, Sihuas Ancash
de: Ketschua, Sihuas Ancash

note: Name for qxa
en: Chiquián Ancash Quechua
de: Chiquián Ancash Ketschua

note: Inverted name for qxa
en: Quechua, Chiquián Ancash
de: Ketschua, Chiquián Ancash

note: Name for qxc
en: Chincha Quechua
de: Chincha-Ketschua

note: Inverted name for qxc
en: Quechua, Chincha
de: Ketschua, Chincha

note: Name for qxh
en: Panao Huánuco Quechua
de: Panao Huánuco Ketschua

note: Inverted name for qxh
en: Quechua, Panao Huánuco
de: Ketschua, Panao Huánuco

note: Name for qxl
en: Salasaca Highland Quichua
de: Salasaca-Hochland Ketschua

note: Inverted name for qxl
en: Quichua, Salasaca Highland
de: Ketschua, Salasaca-Hochland

note: Name for qxn
en: Northern Conchucos Ancash Quechua
de: Nord-Conchucos Ancash Ketschua

note: Inverted name for qxn
en: Quechua, Northern Conchucos Ancash
de: Ketschua, Nord-Conchucos Ancash

note: Name for qxo
en: Southern Conchucos Ancash Quechua
de: Süd-Conchucos Ancash Ketschua

note: Inverted name for qxo
en: Quechua, Southern Conchucos Ancash
de: Ketschua, Süd-Conchucos Ancash

note: Name for qxp
en: Puno Quechua
de: Puno-Ketschua

note: Inverted name for qxp
en: Quechua, Puno
de: Ketschua, Puno

note: Name for qxq
en: Qashqa'i
de: Kashkai

note: Name for qxr
en: Cañar Highland Quichua
de: Cañar Hochland Ketschua

note: Inverted name for qxr
en: Quichua, Cañar Highland
de: Ketschua, Cañar Hochland

note: Name for qxs
en: Southern Qiang
de: Süd-Qiang

note: Inverted name for qxs
en: Qiang, Southern
de: Qiang, Südliches

note: Name for qxt
en: Santa Ana de Tusi Pasco Quechua
de: Santa Ana de Tusi Pasco Ketschua

note: Inverted name for qxt
en: Quechua, Santa Ana de Tusi Pasco
de: Ketschua, Santa Ana de Tusi Pasco

note: Name for qxu
en: Arequipa-La Unión Quechua
de: Arequipa-La Unión Ketschua

note: Inverted name for qxu
en: Quechua, Arequipa-La Unión
de: Ketschua, Arequipa-La Unión

note: Name for qxw
en: Jauja Wanca Quechua
de: Jauja Wanca Ketschua

note: Inverted name for qxw
en: Quechua, Jauja Wanca
de: Ketschua, Jauja Wanca

note: Name for raf
en: Western Meohang
de: West-Meohang

note: Inverted name for raf
en: Meohang, Western
de: Meohang, Westliches

note: Name for rap
en: Rapanui
de: Osterinsel-Sprache; Rapanui

note: Name for rar
en: Rarotongan
de: Rarotonganisch

note: Name for rbb
en: Rumai Palaung
de: Palaung Rumai

note: Name for rbk
en: Northern Bontok
de: Nord-Bontok

note: Inverted name for rbk
en: Bontok, Northern
de: Bontok, Nördliches

note: Name for rbp
en: Barababaraba
de: Baraba-Baraba

note: Name for rcf
en: Réunion Creole French
de: Wiedervereintes Kreolisch Französisch

note: Inverted name for rcf
en: Creole French, Réunion
de: Kreolisch-Französisch, Wiedervereintes

note: Name for reg
en: Kara (Tanzania)
de: Kara (Tansania)

note: Name for rge
en: Romano-Greek
de: Griechisch-Römisch

note: Name for rgs
en: Southern Roglai
de: Süd-Roglai

note: Inverted name for rgs
en: Roglai, Southern
de: Roglai, Südliches

note: Name for ria
en: Riang (India)
de: Riang (Indien)

note: Name for rki
en: Rakhine
de: Kado

note: Name for rmc
en: Carpathian Romani
de: Karpatisch-Romani

note: Inverted name for rmc
en: Romani, Carpathian
de: Romani, Karpaten

note: Name for rmd
en: Traveller Danish
de: Resandre-Dänisch

note: Inverted name for rmd
en: Danish, Traveller
de: Dänisch, Resandre

note: Name for rmf
en: Kalo Finnish Romani
de: Kalo-Finnisch Romani

note: Inverted name for rmf
en: Romani, Kalo Finnish
de: Romani, Kalo-Finnisch

note: Name for rmg
en: Traveller Norwegian
de: Resande-Norwegisch

note: Inverted name for rmg
en: Norwegian, Traveller
de: Norwegisch, Resande

note: Name for rml
en: Baltic Romani
de: Baltikum-Romani

note: Inverted name for rml
en: Romani, Baltic
de: Romani, Baltikum

note: Name for rmn
en: Balkan Romani
de: Balkan-Romani

note: Name for rmo
en: Sinte Romani
de: Sinte-Romani

note: Name for rms
en: Romanian Sign Language
de: Romänische Gebärdensprache

note: Name for rmu
en: Tavringer Romani
de: Tavringer-Romani

note: Name for rmv
en: Romanova
de: Romanow

note: Name for rmw
en: Welsh Romani
de: Walisisch-Romani

note: Inverted name for rmw
en: Romani, Welsh
de: Romani, Walisisch

note: Name for rmy
en: Vlax Romani
de: Vlax-Romani

note: Name for rmz
en: Marma
de: Mar ma

note: Name for rog
en: Northern Roglai
de: Nord-Roglai

note: Inverted name for rog
en: Roglai, Northern
de: Roglai, Nördliches

note: Name for roh
en: Romansh
de: Bündnerromanisch

note: Name for rom
en: Romany
de: Romani; Zigeunersprache

note: Name for ron
en: Romanian
de: Rumänisch

note: Name for rsb
en: Romano-Serbian
de: Romani-Serbisch

note: Name for rsl
en: Russian Sign Language
de: Russische Gebärdensprache

note: Name for rtc
en: Rungtu Chin
de: Rungtu-Chin

note: Name for rtm
en: Rotuman
de: Rotumanisch

note: Name for ruo
en: Istro Romanian
de: Istro-Rumänisch

note: Inverted name for ruo
en: Romanian, Istro
de: Rumänisch, Istro

note: Name for rup
en: Macedo-Romanian
de: Mazedonisch-Rumänisch

note: Inverted name for rup
en: Romanian, Macedo-
de: Rumänisch, Mezedonisch

note: Name for ruq
en: Megleno Romanian
de: Megleno-Rumänisch

note: Inverted name for ruq
en: Romanian, Megleno
de: Rumänisch, Megleno

note: Name for rus
en: Russian
de: Russisch

note: Name for rwr
en: Marwari (India)
de: Rajasthani (Indien)

note: Name for ryn
en: Northern Amami-Oshima
de: Nord-Amami-Oshima

note: Inverted name for ryn
en: Amami-Oshima, Northern
de: Amami-Oshima, Nördliches

note: Name for ryu
en: Central Okinawan
de: Zentral-Okinawan

note: Inverted name for ryu
en: Okinawan, Central
de: Okinawan, Zentrales

note: Name for rzh
en: Rāziḥī
de: Razihi

note: Name for sah
en: Yakut
de: Jakutisch

note: Name for sam
en: Samaritan Aramaic
de: Samaritanisch-Aramäisch

note: Inverted name for sam
en: Aramaic, Samaritan
de: Aramäisch, Samaritanisch

note: Name for sas
en: Sasak
de: Sassak

note: Name for sba
en: Ngambay
de: Gambai

note: Name for sbc
en: Kele (Papua New Guinea)
de: Kele (Papua-Neuguinea)

note: Name for sbd
en: Southern Samo
de: Süd-Samo

note: Inverted name for sbd
en: Samo, Southern
de: Samo, Südliches

note: Name for sbf
en: Chabu
de: Shabo/Mikeyir

note: Name for sbp
en: Sangu (Tanzania)
de: Sangu (Tansania)

note: Name for sbs
en: Subiya
de: Subia

note: Name for sbv
en: Sabine
de: Sabinesisch

note: Name for scf
en: San Miguel Creole French
de: San Miguel Kreolisch Französisch

note: Inverted name for scf
en: Creole French, San Miguel
de: Kreolisch Franzöisch, San Miguel

note: Name for sci
en: Sri Lankan Creole Malay
de: Sri Lanka Kreolisch Malaiiisch

note: Inverted name for sci
en: Creole Malay, Sri Lankan
de: Kreolisch Malaiisch, Sri Lanka

note: Name for scn
en: Sicilian
de: Sizilianisch

note: Name for sco
en: Scots
de: Schottisch

note: Name for scs
en: North Slavey
de: Nord-Slavey

note: Inverted name for scs
en: Slavey, North
de: Slavey, Nördliches

note: Name for scx
en: Sicel
de: Sikelisch

note: Name for sdc
en: Sassarese Sardinian
de: Sassaresisch Sardinisch

note: Inverted name for sdc
en: Sardinian, Sassarese
de: Sardinisch, Sassaresisch

note: Name for sdg
en: Savi
de: Sawi

note: Name for sdh
en: Southern Kurdish
de: Süd-Kurdisch

note: Inverted name for sdh
en: Kurdish, Southern
de: Kurdisch, Südliches

note: Name for sdl
en: Saudi Arabian Sign Language
de: Saudi-Arabische Gebärdensprache

note: Name for sdn
en: Gallurese Sardinian
de: Galluresisch Sardinisch

note: Inverted name for sdn
en: Sardinian, Gallurese
de: Sardinisch, Galluresisch

note: Name for sdr
en: Oraon Sadri
de: Sadri Oraon

note: Name for seb
en: Shempire Senoufo
de: Shempire Senufo

note: Inverted name for seb
en: Senoufo, Shempire
de: Senufo, Shempire

note: Name for sef
en: Cebaara Senoufo
de: Cebaara Senufo

note: Inverted name for sef
en: Senoufo, Cebaara
de: Senufo, Cebaara

note: Name for sel
en: Selkup
de: Selkupisch

note: Name for sen
en: Nanerigé Sénoufo
de: Nanarigé Senufo

note: Inverted name for sen
en: Sénoufo, Nanerigé
de: Senufo, Nanarigé

note: Name for sep
en: Sìcìté Sénoufo
de: Sìcìté Senufo

note: Inverted name for sep
en: Sénoufo, Sìcìté
de: Senufo, Sìcìté

note: Name for seq
en: Senara Sénoufo
de: Senara Senufo

note: Inverted name for seq
en: Sénoufo, Senara
de: Senufo, Senara

note: Name for sev
en: Nyarafolo Senoufo
de: Nyarafolo Senufo

note: Inverted name for sev
en: Senoufo, Nyarafolo
de: Senufo, Nyarafolo

note: Name for sez
en: Senthang Chin
de: Chin Senthang

note: Name for sfb
en: Langue des signes de Belgique Francophone
de: Französisch-Belgien Gebärdensprache

note: Name for sfe
en: Eastern Subanen
de: Ost-Subanen

note: Inverted name for sfe
en: Subanen, Eastern
de: Subanen, Östliches

note: Name for sfs
en: South African Sign Language
de: Südafrikanische Gebärdensprache

note: Name for sga
en: Old Irish (to 900)
de: Altirisch (bis 900)

note: Inverted name for sga
en: Irish, Old (to 900)
de: Irisch, Alt (bis 900)

note: Name for sgg
en: Swiss-German Sign Language
de: Schweizerdeutsche Gebärdensprache

note: Name for sgp
en: Singpho
de: Jingpho

note: Name for sgs
en: Samogitian
de: Schemaitisch

note: Name for sgx
en: Sierra Leone Sign Language
de: Sierra-Leone-Gebärdensprache

note: Name for sgy
en: Sanglechi
de: Sanglitschi

note: Name for shi
en: Tachelhit
de: Tashelhait

note: Name for shn
en: Shan
de: Schan

note: Name for shu
en: Chadian Arabic
de: Chadian-Arabisch

note: Inverted name for shu
en: Arabic, Chadian
de: Arabisch, Chadian

note: Name for shy
en: Tachawit
de: Taschawit

note: Name for shz
en: Syenara Senoufo
de: Syenara Senufo

note: Inverted name for shz
en: Senoufo, Syenara
de: Senufo, Syenara

note: Name for sia
en: Akkala Sami
de: Akkala-Sami

note: Name for sig
en: Paasaal
de: Paasaale

note: Name for sil
en: Tumulung Sisaala
de: Tumulung Sisala

note: Inverted name for sil
en: Sisaala, Tumulung
de: Sisala, Tumulung

note: Name for sim
en: Mende (Papua New Guinea)
de: Mende (Papua-Neuguinea)

note: Name for sin
en: Sinhala
de: Singhalesisch

note: Name for sja
en: Epena
de: Embera

note: Name for sjd
en: Kildin Sami
de: Kildin-Saami

note: Inverted name for sjd
en: Sami, Kildin
de: Saami, Kildin

note: Name for sje
en: Pite Sami
de: Pite-Saami

note: Name for sjg
en: Assangori
de: Sungor

note: Name for sjk
en: Kemi Sami
de: Kemi-Saami

note: Name for sjo
en: Xibe
de: Sibo

note: Name for sjt
en: Ter Sami
de: Ter-Saami

note: Inverted name for sjt
en: Sami, Ter
de: Saami, Ter

note: Name for sju
en: Ume Sami
de: Ume-Saami

note: Inverted name for sju
en: Sami, Ume
de: Saami, Ume

note: Name for skb
en: Saek
de: Sek

note: Name for skd
en: Southern Sierra Miwok
de: Süd-Sierra-Miwok

note: Inverted name for skd
en: Miwok, Southern Sierra
de: Miwok, Süd-Sierra

note: Name for skg
en: Sakalava Malagasy
de: Sakalava-Malagasy

note: Name for ski
en: Sika
de: Sikka

note: Name for skw
en: Skepi Creole Dutch
de: Kreolisch-Skepi-Niederländisch

note: Inverted name for skw
en: Creole Dutch, Skepi
de: Kreolisch-Niederländisch, Skepi

note: Name for sld
en: Sissala
de: Sisala

note: Name for slf
en: Swiss-Italian Sign Language
de: Schweizeritalienische Gebärdensprache

note: Name for slh
en: Southern Puget Sound Salish
de: Süd-Puget-Sound-Salish

note: Inverted name for slh
en: Salish, Southern Puget Sound
de: Salish, Süd-Puget Sound

note: Name for sli
en: Lower Silesian
de: Niederschlesisch

note: Inverted name for sli
en: Silesian, Lower
de: Schlesisch, Niederes

note: Name for slk
en: Slovak
de: Slowakisch

note: Name for slp
en: Lamaholot
de: Solor

note: Name for slr
en: Salar
de: Salarisch

note: Name for sls
en: Singapore Sign Language
de: Singapurische Gebärdensprache

note: Name for slv
en: Slovenian
de: Slowenisch

note: Name for sma
en: Southern Sami
de: Süd-Samisch

note: Inverted name for sma
en: Sami, Southern
de: Samisch, Südliches

note: Name for sme
en: Northern Sami
de: Nord-Samisch

note: Inverted name for sme
en: Sami, Northern
de: Samisch, Nördliches

note: Name for smj
en: Lule Sami
de: Samisch (Lule)

note: Name for sml
en: Central Sama
de: Zentral-Sama

note: Inverted name for sml
en: Sama, Central
de: Sama, Zentrales

note: Name for smn
en: Inari Sami
de: Inari-Samisch

note: Inverted name for smn
en: Sami, Inari
de: Samisch, Inari

note: Name for smo
en: Samoan
de: Samoanisch

note: Name for smp
en: Samaritan
de: Samaritanisch

note: Name for sms
en: Skolt Sami
de: Skolt-Samisch

note: Inverted name for sms
en: Sami, Skolt
de: Samisch, Skolt

note: Name for sna
en: Shona
de: Schona

note: Name for sng
en: Sanga (Democratic Republic of Congo)
de: Sanga (Demokratische Republik Kongo)

note: Name for snm
en: Southern Ma'di
de: Süd-Madi

note: Inverted name for snm
en: Ma'di, Southern
de: Madi, Südliches

note: Name for sns
en: South West Bay
de: Südwest-Bay

note: Name for soc
en: So (Democratic Republic of Congo)
de: So (Demokratische Republik Kongo)

note: Name for sod
en: Songoora
de: Songola

note: Name for sog
en: Sogdian
de: Sogdisch

note: Name for sot
en: Southern Sotho
de: Süd-Sotho

note: Inverted name for sot
en: Sotho, Southern
de: Sotho, Südliches

note: Name for sou
en: Southern Thai
de: Süd-Thai

note: Inverted name for sou
en: Thai, Southern
de: Thai, Südliches

note: Name for soy
en: Miyobe
de: Sola

note: Name for spa
en: Spanish
de: Spanisch; Kastilianisch

note: Name for spb
en: Sepa (Indonesia)
de: Sepa (Indonesien)

note: Name for spc
en: Sapé
de: Kaliana

note: Name for spe
en: Sepa (Papua New Guinea)
de: Sepa (Papua-Neuguinea)

note: Name for spp
en: Supyire Senoufo
de: Supyire Senufo

note: Inverted name for spp
en: Senoufo, Supyire
de: Senufo, Supyire

note: Name for spq
en: Loreto-Ucayali Spanish
de: Loreto-Ucayali-Spanisch

note: Inverted name for spq
en: Spanish, Loreto-Ucayali
de: Spanisch, Loreto-Ucayali

note: Name for spx
en: South Picene
de: Süd-Picene

note: Inverted name for spx
en: Picene, South
de: Picene, Südliches

note: Name for sqi
en: Albanian
de: Albanisch

note: Name for sqk
en: Albanian Sign Language
de: Albanische Gebärdensprache

note: Name for sqn
en: Susquehannock
de: Susquehanna

note: Name for sqr
en: Siculo Arabic
de: Siculo-Arabisch

note: Inverted name for sqr
en: Arabic, Siculo
de: Arabisch, Siculo

note: Name for sqs
en: Sri Lankan Sign Language
de: Sri-Lanka-Gebärdensprache

note: Name for srb
en: Sora
de: Savara

note: Name for src
en: Logudorese Sardinian
de: Logudoresisch-Sardisch

note: Inverted name for src
en: Sardinian, Logudorese
de: Sardisch, Logudoresisch

note: Name for srd
en: Sardinian
de: Sardisch

note: Name for srm
en: Saramaccan
de: Saramaccans

note: Name for sro
en: Campidanese Sardinian
de: Campidanesisch Sardisch

note: Inverted name for sro
en: Sardinian, Campidanese
de: Sardisch, Campidanesisch

note: Name for srp
en: Serbian
de: Serbisch

note: Name for srs
en: Sarsi
de: Sarsee

note: Name for srv
en: Southern Sorsoganon
de: Südliches Sorsogon

note: Inverted name for srv
en: Sorsoganon, Southern
de: Sorsogon, Südliches

note: Name for ssb
en: Southern Sama
de: Süd-Sama

note: Inverted name for ssb
en: Sama, Southern
de: Sama, Südliches

note: Name for ssh
en: Shihhi Arabic
de: Shihhi-Arabisch

note: Inverted name for ssh
en: Arabic, Shihhi
de: Arabisch, Shihhi

note: Name for ssl
en: Western Sisaala
de: West-Sisala

note: Inverted name for ssl
en: Sisaala, Western
de: Sisala, Westliches

note: Name for ssn
en: Waata
de: Sanye

note: Name for ssp
en: Spanish Sign Language
de: Spanische Gebärdensprache

note: Name for ssr
en: Swiss-French Sign Language
de: Schweizer-Französische Gebärdensprache

note: Name for ssw
en: Swati
de: Swazi

note: Name for stb
en: Northern Subanen
de: Nord-Subanun

note: Inverted name for stb
en: Subanen, Northern
de: Subanun, Nördliches

note: Name for stk
en: Arammba
de: Aramba

note: Name for sto
en: Stoney
de: Assiniboine

note: Name for stp
en: Southeastern Tepehuan
de: Südöstliches Tepehuan

note: Inverted name for stp
en: Tepehuan, Southeastern
de: Tepehuan, Südöstliches

note: Name for stv
en: Silt'e
de: Silte

note: Name for stw
en: Satawalese
de: Satawalesisch

note: Name for suc
en: Western Subanon
de: West-Subanun

note: Inverted name for suc
en: Subanon, Western
de: Subanun, Westliches

note: Name for sun
en: Sundanese
de: Sundanesisch

note: Name for suv
en: Puroik
de: Sulung

note: Name for sux
en: Sumerian
de: Sumerisch

note: Name for suz
en: Sunwar
de: Sunwari

note: Name for svc
en: Vincentian Creole English
de: Vinzentrisch-Kreolisch-Englisch

note: Inverted name for svc
en: Creole English, Vincentian
de: Krelisch-Englisch, Vinzentisch

note: Name for svk
en: Slovakian Sign Language
de: Slovakische Gebärdensprache

note: Name for svs
en: Savosavo
de: Savo

note: Name for svx
en: Skalvian
de: Schalauisch

note: Name for swa
en: Swahili (macrolanguage)
de: Swahili (Makrosprache)

note: Name for swb
en: Maore Comorian
de: Maore-Komorisch

note: Inverted name for swb
en: Comorian, Maore
de: Komorisch, Maore

note: Name for swc
en: Congo Swahili
de: Kongo-Swahili

note: Inverted name for swc
en: Swahili, Congo
de: Swahili, Kongo

note: Name for swe
en: Swedish
de: Schwedisch

note: Name for swg
en: Swabian
de: Schwäbisch

note: Name for swh
en: Swahili (individual language)
de: Swahili (Individuelle Sprache)

note: Name for swj
en: Sira
de: Shira

note: Name for swk
en: Malawi Sena
de: Malawi-Sena

note: Name for swl
en: Swedish Sign Language
de: Schwedische Gebärdensprache

note: Name for swn
en: Sawknah
de: Sokna

note: Name for sxc
en: Sicanian
de: Sikanisch

note: Name for sxk
en: Southern Kalapuya
de: Süd-Kalapuya

note: Inverted name for sxk
en: Kalapuya, Southern
de: Kalapuya, Südliches

note: Name for sxo
en: Sorothaptic
de: Sorothaptisch

note: Name for sxu
en: Upper Saxon
de: Obersächsisch

note: Inverted name for sxu
en: Saxon, Upper
de: Sächsisch, Oberes

note: Name for syb
en: Central Subanen
de: Zentral-Subanun

note: Inverted name for syb
en: Subanen, Central
de: Subanun, Zentrales

note: Name for syc
en: Classical Syriac
de: Klassisches Syrisch

note: Inverted name for syc
en: Syriac, Classical
de: Syrisch, Klassisch

note: Name for sym
en: Maya Samo
de: Maya-Samo

note: Name for syr
en: Syriac
de: Syrisch

note: Name for syy
en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
de: Al-Sayyid-Beduinen Gebärdensprache

note: Name for szl
en: Silesian
de: Schlesisch

note: Name for szv
en: Isu (Fako Division)
de: Isu (Bezirk Fako)

note: Name for taa
en: Lower Tanana
de: Nieder-Tanana

note: Inverted name for taa
en: Tanana, Lower
de: Tanana, Niederes

note: Name for tab
en: Tabassaran
de: Tabassaranisch

note: Name for tac
en: Lowland Tarahumara
de: Tiefland-Tarahumara

note: Inverted name for tac
en: Tarahumara, Lowland
de: Tarahumara, Tiefland

note: Name for tae
en: Tariana
de: Tariána

note: Name for tah
en: Tahitian
de: Tahitisch

note: Name for taj
en: Eastern Tamang
de: Ost-Tamang

note: Inverted name for taj
en: Tamang, Eastern
de: Tamang, Östliches

note: Name for tam
en: Tamil
de: Tamilisch

note: Name for tar
en: Central Tarahumara
de: Zentral-Tarahumara

note: Inverted name for tar
en: Tarahumara, Central
de: Tarahumara, Zentrales

note: Name for tat
en: Tatar
de: Tatarisch

note: Name for tau
en: Upper Tanana
de: Ober-Tanana

note: Inverted name for tau
en: Tanana, Upper
de: Tanana, Oberes

note: Name for tba
en: Aikanã
de: Aikaná

note: Name for tbd
en: Kaki Ae
de: Tate

note: Name for tbg
en: North Tairora
de: Nord-Tairora

note: Inverted name for tbg
en: Tairora, North
de: Tairora, Nördliches

note: Name for tbk
en: Calamian Tagbanwa
de: Calamianisches Tagbanwa

note: Inverted name for tbk
en: Tagbanwa, Calamian
de: Tagbanwa, Calamianisch

note: Name for tca
en: Ticuna
de: Tukana

note: Name for tcc
en: Datooga
de: Tatoga

note: Name for tce
en: Southern Tutchone
de: Süd-Tutchone

note: Inverted name for tce
en: Tutchone, Southern
de: Tutchone, Südliches

note: Name for tch
en: Turks And Caicos Creole English
de: Turks und Caicos Kreolisch-Englisch

note: Inverted name for tch
en: Creole English, Turks And Caicos
de: Kreolisch-Englisch, Turks und Caicos

note: Name for tci
en: Wára
de: Wara

note: Name for tck
en: Tchitchege
de: Nchinchege

note: Name for tco
en: Taungyo
de: Tavoy

note: Name for tcs
en: Torres Strait Creole
de: Torres Strait Kreolisch

note: Inverted name for tcs
en: Creole, Torres Strait
de: Kreolisch, Torres Strait

note: Name for tct
en: T'en
de: Ten

note: Name for tcu
en: Southeastern Tarahumara
de: Südost-Tarahumara

note: Inverted name for tcu
en: Tarahumara, Southeastern
de: Tarahumara, Südöstliches

note: Name for tdg
en: Western Tamang
de: West-Tamang

note: Inverted name for tdg
en: Tamang, Western
de: Tamang, Westliches

note: Name for tdl
en: Sur
de: Bicol

note: Name for tdn
en: Tondano
de: Minahasa

note: Name for tdx
en: Tandroy-Mahafaly Malagasy
de: Tandroy-Mahafaly Madegassisch

note: Inverted name for tdx
en: Malagasy, Tandroy-Mahafaly
de: Madegassisch, Tandroy-Mahafaly

note: Name for tek
en: Ibali Teke
de: Teke-Ibali

note: Name for tem
en: Timne
de: Temnisch

note: Name for ten
en: Tama (Colombia)
de: Tama (Kolumbien)

note: Name for tfr
en: Teribe
de: Terraba

note: Name for tga
en: Sagalla
de: Sagala

note: Name for tgb
en: Tobilung
de: Tebilung

note: Name for tge
en: Eastern Gorkha Tamang
de: Ost-Gorkha Tamang

note: Inverted name for tge
en: Tamang, Eastern Gorkha
de: Tamang, Ost-Gorkha

note: Name for tgh
en: Tobagonian Creole English
de: Tobagonisch-Kreolisch-Englisch

note: Inverted name for tgh
en: Creole English, Tobagonian
de: Kreolisch-Englisch, Tobagonisch

note: Name for tgk
en: Tajik
de: Tadschikisch

note: Name for tgt
en: Central Tagbanwa
de: Zentral-Tagbanwa

note: Inverted name for tgt
en: Tagbanwa, Central
de: Tagbanwa, Zentrales

note: Name for tgv
en: Tingui-Boto
de: Tingui-Botó

note: Name for tgw
en: Tagwana Senoufo
de: Tagwana Senufo

note: Inverted name for tgw
en: Senoufo, Tagwana
de: Senufo, Tagwana

note: Name for thf
en: Thangmi
de: Thami

note: Name for thh
en: Northern Tarahumara
de: Nord-Tarahumara

note: Inverted name for thh
en: Tarahumara, Northern
de: Tarahumara, Nördliches

note: Name for tin
en: Tindi
de: Tindisch

note: Name for tir
en: Tigrinya
de: Tigrinja

note: Name for tiu
en: Adasen
de: Itneg

note: Name for tix
en: Southern Tiwa
de: Süd-Tiwa

note: Inverted name for tix
en: Tiwa, Southern
de: Tiwa, Südliches

note: Name for tji
en: Northern Tujia
de: Nord-Tujia

note: Inverted name for tji
en: Tujia, Northern
de: Tujia, Nördliches

note: Name for tjs
en: Southern Tujia
de: Süd-Tujia

note: Inverted name for tjs
en: Tujia, Southern
de: Tujia, Südliches

note: Name for tku
en: Upper Necaxa Totonac
de: Ober-Necaxa Totunak

note: Inverted name for tku
en: Totonac, Upper Necaxa
de: Totunak, Ober-Necaxa

note: Name for tla
en: Southwestern Tepehuan
de: Südwest-Tepehuan

note: Inverted name for tla
en: Tepehuan, Southwestern
de: Tepehuan, Südwestliches

note: Name for tlc
en: Yecuatla Totonac
de: Yecuatla Totunak

note: Inverted name for tlc
en: Totonac, Yecuatla
de: Totunak, Yecuatla

note: Name for tlh
en: Klingon
de: Klingonisch

note: Name for tlp
en: Filomena Mata-Coahuitlán Totonac
de: Filomena Mata-Coahuitlán Totunak

note: Inverted name for tlp
en: Totonac, Filomena Mata-Coahuitlán
de: Totunak, Filomena Mata-Coahuitlán

note: Name for tlr
en: Talise
de: Tolo

note: Name for tly
en: Talysh
de: Talyschisch

note: Name for tma
en: Tama (Chad)
de: Tama (Tschad)

note: Name for tmh
en: Tamashek
de: Tamaseq

note: Name for tmk
en: Northwestern Tamang
de: Nordwest-Tamang

note: Inverted name for tmk
en: Tamang, Northwestern
de: Tamang, Nordwestliches

note: Name for tmn
en: Taman (Indonesia)
de: Taman (Indonesien)

note: Name for tmr
en: Jewish Babylonian Aramaic (ca. 200-1200 CE)
de: Jüdisch-Babylonisch Aramäisch (ca. 200-1200 BC)

note: Inverted name for tmr
en: Aramaic, Jewish Babylonian (ca. 200-1200 CE)
de: Aramäisch, Jüdisch-Babylonisch (ca. 200-1200 BC)

note: Name for tna
en: Tacana
de: Takaná

note: Name for tnb
en: Western Tunebo
de: West-Tunebo

note: Inverted name for tnb
en: Tunebo, Western
de: Tunebo, Westliches

note: Name for tnn
en: North Tanna
de: Nord-Tanna

note: Inverted name for tnn
en: Tanna, North
de: Tanna, Nördliches

note: Name for tno
en: Toromono
de: Toromona

note: Name for tnr
en: Ménik
de: Bedik

note: Name for tnz
en: Ten'edn
de: Ten'edn/Kensiu/Mos

note: Name for toc
en: Coyutla Totonac
de: Coyutla Totunak

note: Inverted name for toc
en: Totonac, Coyutla
de: Totunak, Coyutla

note: Name for tof
en: Gizrra
de: Gizra

note: Name for toi
en: Tonga (Zambia)
de: Tonga (Sambia)

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
de: Tonga (Tonga-Inseln)

note: Name for too
en: Xicotepec De Juárez Totonac
de: Xicotepec De Juárez Totunak

note: Inverted name for too
en: Totonac, Xicotepec De Juárez
de: Totunak, Xicotepec De Juárez

note: Name for top
en: Papantla Totonac
de: Papantla Totunak

note: Inverted name for top
en: Totonac, Papantla
de: Totunak, Papantla

note: Name for tos
en: Highland Totonac
de: Hochland-Totunak

note: Inverted name for tos
en: Totonac, Highland
de: Totunak, Hochland

note: Name for tou
en: Tho
de: Táy

note: Name for tov
en: Upper Taromi
de: Ober-Taromi

note: Inverted name for tov
en: Taromi, Upper
de: Taromi, Oberes

note: Name for tpi
en: Tok Pisin
de: Neumelanesisch; Pidgin

note: Name for tpy
en: Trumai
de: Trumaí

note: Name for tqt
en: Western Totonac
de: West-Totonac

note: Inverted name for tqt
en: Totonac, Western
de: Totonac, Westliches

note: Name for tre
en: East Tarangan
de: Ost-Tarangan

note: Inverted name for tre
en: Tarangan, East
de: Tarangan, Östliches

note: Name for trf
en: Trinidadian Creole English
de: Trinidad-Kreolisch-Englisch

note: Inverted name for trf
en: Creole English, Trinidadian
de: Kreolisch-Englisch, Trinidad

note: Name for trl
en: Traveller Scottish
de: Beurla Reagaird

note: Inverted name for trl
en: Scottish, Traveller
de: Reagaird, Beurla

note: Name for trn
en: Trinitario
de: Mojo

note: Name for tsa
en: Tsaangi
de: Tsangi

note: Name for tsd
en: Tsakonian
de: Tsakonisch

note: Name for tse
en: Tunisian Sign Language
de: Tunesische Gebärdensprache

note: Name for tsj
en: Tshangla
de: Tsangla

note: Name for tsm
en: Turkish Sign Language
de: Türkische Gebärdensprache

note: Name for tsp
en: Northern Toussian
de: Nord-Tusya

note: Inverted name for tsp
en: Toussian, Northern
de: Tusya, Nördliches

note: Name for tsq
en: Thai Sign Language
de: Thai-Gebärdensprache

note: Name for tss
en: Taiwan Sign Language
de: Taiwanesische Gebärdensprache

note: Name for tsw
en: Tsishingini
de: Cishingini

note: Name for tsy
en: Tebul Sign Language
de: Tebul Gebärdensprache

note: Name for tsz
en: Purepecha
de: Tarasco

note: Name for tth
en: Upper Ta'oih
de: Oberes Ta'oih

note: Inverted name for tth
en: Ta'oih, Upper
de: Ta'oih, Oberes

note: Name for ttm
en: Northern Tutchone
de: Nord-Tutchone

note: Inverted name for ttm
en: Tutchone, Northern
de: Tutchone, Nördliches

note: Name for tto
en: Lower Ta'oih
de: Nieder-Ta'oih

note: Inverted name for tto
en: Ta'oih, Lower
de: Ta'oih, Nieder

note: Name for tts
en: Northeastern Thai
de: Nordost-Thai

note: Inverted name for tts
en: Thai, Northeastern
de: Thai, Nordöstliches

note: Name for ttt
en: Muslim Tat
de: Muslimisches Tatisch

note: Inverted name for ttt
en: Tat, Muslim
de: Tatisch, Muslimisch

note: Name for tuf
en: Central Tunebo
de: Zentral-Tunebo

note: Inverted name for tuf
en: Tunebo, Central
de: Tunebo, Zentrales

note: Name for tuk
en: Turkmen
de: Turkmenisch

note: Name for tuo
en: Tucano
de: Tukano

note: Name for tur
en: Turkish
de: Türkisch

note: Name for tuy
en: Tugen
de: Tuken

note: Name for tvk
en: Southeast Ambrym
de: Südost-Ambrym

note: Inverted name for tvk
en: Ambrym, Southeast
de: Ambrym, Südöstliches

note: Name for twb
en: Western Tawbuid
de: West-Tawbuid

note: Inverted name for twb
en: Tawbuid, Western
de: Tawbuid, Westliches

note: Name for twe
en: Tewa (Indonesia)
de: Tewa (Indonesien)

note: Name for twf
en: Northern Tiwa
de: Nord-Tiwa

note: Inverted name for twf
en: Tiwa, Northern
de: Tiwa, Nördliches

note: Name for twr
en: Southwestern Tarahumara
de: Südwest-Tarahumara

note: Inverted name for twr
en: Tarahumara, Southwestern
de: Tarahumara, Südwestliches

note: Name for txb
en: Tokharian B
de: Tocharisch B

note: Name for txg
en: Tangut
de: Tangutisch

note: Name for txh
en: Thracian
de: Thrakisch

note: Name for txn
en: West Tarangan
de: West-Tarangan

note: Inverted name for txn
en: Tarangan, West
de: Tarangan, Westliches

note: Name for txr
en: Tartessian
de: Tartessisch

note: Name for txs
en: Tonsea
de: Tonsea'

note: Name for txx
en: Tatana
de: Tatana'

note: Name for tyv
en: Tuvinian
de: Tuwinisch

note: Name for tza
en: Tanzanian Sign Language
de: Tansaniaische Gebärdensprache

note: Name for tzj
en: Tz'utujil
de: Tzutujil

note: Name for tzm
en: Central Atlas Tamazight
de: Zentral-Atlas-Tamazight

note: Inverted name for tzm
en: Tamazight, Central Atlas
de: Tamazight, Zentral-Atlas

note: Name for uby
en: Ubykh
de: Ubychisch

note: Name for udm
en: Udmurt
de: Udmurtisch

note: Name for uga
en: Ugaritic
de: Ugaritisch

note: Name for ugn
en: Ugandan Sign Language
de: Ugandaische Gebärdensprache

note: Name for ugy
en: Uruguayan Sign Language
de: Urugayanische Gebärdensprache

note: Name for uig
en: Uighur
de: Uigurisch

note: Name for uki
en: Kui (India)
de: Kui (Indien)

note: Name for ukl
en: Ukrainian Sign Language
de: Ukrainische Gebärdensprache

note: Name for ukr
en: Ukrainian
de: Ukrainisch

note: Name for uks
en: Urubú-Kaapor Sign Language
de: Urubú-Kaapor-Gebärdensprache

note: Name for uli
en: Ulithian
de: Ulithische Gebärdensprache

note: Name for umb
en: Umbundu
de: Mbundu; Umbundu

note: Name for umc
en: Marrucinian
de: Marrukinisch

note: Name for una
en: North Watut
de: Nord-Watut

note: Inverted name for una
en: Watut, North
de: Watut, Nördliches

note: Name for und
en: Undetermined
de: Unbestimmbar

note: Name for unx
en: Munda
de: Mundari

note: Name for uro
en: Ura (Papua New Guinea)
de: Ura (Papua-Neuguinea)

note: Name for usp
en: Uspanteco
de: Uspantek

note: Name for ute
en: Ute-Southern Paiute
de: Ute-Süd-Paiute

note: Name for utp
en: Amba (Solomon Islands)
de: Amba (Solomon-Inseln)

note: Name for uve
en: West Uvean
de: West-Uvean

note: Inverted name for uve
en: Uvean, West
de: Uvean, Westliches

note: Name for uzb
en: Uzbek
de: Usbekisch

note: Name for uzn
en: Northern Uzbek
de: Nordusbekisch

note: Inverted name for uzn
en: Uzbek, Northern
de: Usbekisch, Nördliches

note: Name for uzs
en: Southern Uzbek
de: Südusbekisch

note: Inverted name for uzs
en: Uzbek, Southern
de: Usbekisch, Südliches

note: Name for vbb
en: Southeast Babar
de: Südost-Babar

note: Inverted name for vbb
en: Babar, Southeast
de: Babar, Südöstliches

note: Name for vbk
en: Southwestern Bontok
de: Südwest-Bontok

note: Inverted name for vbk
en: Bontok, Southwestern
de: Bontok, Südwestliches

note: Name for vec
en: Venetian
de: Venetisch

note: Name for ved
en: Veddah
de: Wedda

note: Name for vic
en: Virgin Islands Creole English
de: Jungferninseln-Kreolisches-Englisch

note: Inverted name for vic
en: Creole English, Virgin Islands
de: Kreolisches Englisch, Jungferninseln

note: Name for vie
en: Vietnamese
de: Vietnamesisch

note: Name for vkk
en: Kaur
de: Malaiisch

note: Name for vkp
en: Korlai Creole Portuguese
de: Korlai-Kreolisches-Portugiesisch

note: Inverted name for vkp
en: Creole Portuguese, Korlai
de: Kreolisches Portugiesisch, Korlai

note: Name for vkt
en: Tenggarong Kutai Malay
de: Tenggarong-Kutai-Malaiisch

note: Inverted name for vkt
en: Malay, Tenggarong Kutai
de: Malaiisch, Tenggarong Kutai

note: Name for vme
en: East Masela
de: Ostmasela

note: Inverted name for vme
en: Masela, East
de: Masela, Östliches

note: Name for vot
en: Votic
de: Wotisch

note: Name for vsi
en: Moldova Sign Language
de: Moldawische Gebärdensprache

note: Name for vsl
en: Venezuelan Sign Language
de: Venezuelanische Gebärdensprache

note: Name for vsv
en: Valencian Sign Language
de: Valenzianische Gebärdensprache

note: Name for war
en: Waray (Philippines)
de: Waray (Philippinen)

note: Name for wba
en: Warao
de: Guarau

note: Name for wdy
en: Wadjabangayi
de: Bidjara

note: Name for wep
en: Westphalien
de: Westfälisch

note: Name for wes
en: Cameroon Pidgin
de: Kameroon-Pidgin

note: Inverted name for wes
en: Pidgin, Cameroon
de: Pidgin, Kamerun

note: Name for wha
en: Sou Upaa
de: Manusela

note: Name for whg
en: North Wahgi
de: Nord-Wahgi

note: Inverted name for whg
en: Wahgi, North
de: Wahgi, Nördliches

note: Name for wib
en: Southern Toussian
de: Süd-Tusya

note: Inverted name for wib
en: Toussian, Southern
de: Tusya, Südliches

note: Name for wlc
en: Mwali Comorian
de: Mwali-Komorisch

note: Inverted name for wlc
en: Comorian, Mwali
de: Komorisch, Mwali

note: Name for wlm
en: Middle Welsh
de: Mittleres Walisisch

note: Inverted name for wlm
en: Welsh, Middle
de: Walisisch, Mittleres

note: Name for wln
en: Walloon
de: Wallonisch

note: Name for wls
en: Wallisian
de: Wallisianisch

note: Name for wmm
en: Maiwa (Indonesia)
de: Maiwa (Indonesien)

note: Name for wmo
en: Wom (Papua New Guinea)
de: Wom (Papua-Neuguinea)

note: Name for wni
en: Ndzwani Comorian
de: Ndzwani-Komorisch

note: Inverted name for wni
en: Comorian, Ndzwani
de: Komorisch, Ndzwani

note: Name for wob
en: Wè Northern
de: Wobé

note: Name for woe
en: Woleaian
de: Woleai

note: Name for wof
en: Gambian Wolof
de: Gambisch Wolof

note: Inverted name for wof
en: Wolof, Gambian
de: Wolof, Gambisch

note: Name for wrk
en: Garrwa
de: Garawa

note: Name for wro
en: Worrorra
de: Worora

note: Name for wrz
en: Waray (Australia)
de: Waray (Australien)

note: Name for wsg
en: Adilabad Gondi
de: Gondi

note: Name for wuu
en: Wu Chinese
de: Wu-Chinesisch

note: Inverted name for wuu
en: Chinese, Wu
de: Chinesisch, Wu

note: Name for wyy
en: Western Fijian
de: West-Fidschi

note: Inverted name for wyy
en: Fijian, Western
de: Fidschi, Westliches

note: Name for xaa
en: Andalusian Arabic
de: Andalusisches Arabisch

note: Inverted name for xaa
en: Arabic, Andalusian
de: Arabisch, Andalusisch

note: Name for xae
en: Aequian
de: Armenisch

note: Name for xak
en: Máku
de: Maku/Maco

note: Name for xal
en: Kalmyk
de: Kalmükisch

note: Name for xaq
en: Aquitanian
de: Aquitanisch

note: Name for xat
en: Katawixi
de: Catawixi

note: Name for xbb
en: Lower Burdekin
de: Nieder-Burdekin

note: Inverted name for xbb
en: Burdekin, Lower
de: Burdekin, Nieder

note: Name for xbc
en: Bactrian
de: Baktrisch

note: Name for xbm
en: Middle Breton
de: Mittelbretonisch

note: Inverted name for xbm
en: Breton, Middle
de: Bretonisch, Mittleres

note: Name for xbo
en: Bolgarian
de: Bolgarisch

note: Name for xbp
en: Bibbulman
de: Bibbulmanisch

note: Name for xbr
en: Kambera
de: Gambera

note: Name for xcb
en: Cumbric
de: Kumbrisch

note: Name for xcc
en: Camunic
de: Camunisch

note: Name for xce
en: Celtiberian
de: Keltiberisch

note: Name for xcl
en: Classical Armenian
de: Klassisches Armenisch

note: Inverted name for xcl
en: Armenian, Classical
de: Armenisch, Klassisch

note: Name for xco
en: Chorasmian
de: Choresmisch

note: Name for xcr
en: Carian
de: Karisch

note: Name for xct
en: Classical Tibetan
de: Klassisches Tibetanisch

note: Inverted name for xct
en: Tibetan, Classical
de: Tibetanisch, Klassisch

note: Name for xcu
en: Curonian
de: Kurisch

note: Name for xdc
en: Dacian
de: Dacisch

note: Name for xdm
en: Edomite
de: Edom

note: Name for xdy
en: Malayic Dayak
de: Malaiisch-Dayak

note: Inverted name for xdy
en: Dayak, Malayic
de: Dayak, Malaiisch

note: Name for xeb
en: Eblan
de: Eblaitisch

note: Name for xed
en: Hdi
de: Hedi

note: Name for xfa
en: Faliscan
de: Faliskisch

note: Name for xga
en: Galatian
de: Galatisch

note: Name for xhc
en: Hunnic
de: Hunnisch

note: Name for xhr
en: Hernican
de: Herniker

note: Name for xht
en: Hattic
de: Hattisch

note: Name for xhu
en: Hurrian
de: Hurritisch

note: Name for xhv
en: Khua
de: Cua

note: Name for xib
en: Iberian
de: Iberisch

note: Name for xil
en: Illyrian
de: Illyrisch

note: Name for xiv
en: Indus Valley Language
de: Industalsprache

note: Name for xkb
en: Northern Nago
de: Nord-Nago

note: Inverted name for xkb
en: Nago, Northern
de: Nago, Nördliches

note: Name for xkc
en: Kho'ini
de: Khoini

note: Name for xki
en: Kenyan Sign Language
de: Kenianische Gebärdensprache

note: Name for xkn
en: Kayan River Kayan
de: Kayan-Fluss Kayan

note: Inverted name for xkn
en: Kayan, Kayan River
de: Kayan, Kayan-Fluss

note: Name for xlc
en: Lycian
de: Lykisch

note: Name for xld
en: Lydian
de: Lydisch

note: Name for xle
en: Lemnian
de: Lemnisch

note: Name for xlg
en: Ligurian (Ancient)
de: Ligurisch (Historisch)

note: Name for xli
en: Liburnian
de: Liburnisch

note: Name for xln
en: Alanic
de: Alanisch

note: Name for xlp
en: Lepontic
de: Lepontisch

note: Name for xls
en: Lusitanian
de: Lusitanisch

note: Name for xlu
en: Cuneiform Luwian
de: Cuneiform Luwisch

note: Inverted name for xlu
en: Luwian, Cuneiform
de: Luwisch, Cuneiform

note: Name for xme
en: Median
de: Medisch

note: Name for xmf
en: Mingrelian
de: Mingrelisch

note: Name for xmk
en: Ancient Macedonian
de: Altmakedonisch

note: Inverted name for xmk
en: Macedonian, Ancient
de: Makedonisch, Alt

note: Name for xml
en: Malaysian Sign Language
de: Malaiische Gebärdensprache

note: Name for xmm
en: Manado Malay
de: Manado-Malaiisch

note: Inverted name for xmm
en: Malay, Manado
de: Malaiisch, Manado

note: Name for xmn
en: Manichaean Middle Persian
de: Manichaean-Mittleres-Persisch

note: Inverted name for xmn
en: Persian, Manichaean Middle
de: Persisch, Manichaean-Mittel

note: Name for xmr
en: Meroitic
de: Meroitisch

note: Name for xms
en: Moroccan Sign Language
de: Marokkanische Gebärdensprache

note: Name for xmw
en: Tsimihety Malagasy
de: Tsimihety-Madegassisch

note: Inverted name for xmw
en: Malagasy, Tsimihety
de: Madegassisch, Tsimihety

note: Name for xna
en: Ancient North Arabian
de: Altnordarabisch

note: Inverted name for xna
en: North Arabian, Ancient
de: Nordarabisch, Alt

note: Name for xng
en: Middle Mongolian
de: Mittelmongolisch

note: Inverted name for xng
en: Mongolian, Middle
de: Mongolisch, Mittleres

note: Name for xnn
en: Northern Kankanay
de: Nord-Kankanay

note: Inverted name for xnn
en: Kankanay, Northern
de: Kankanay, Nördliches

note: Name for xpc
en: Pecheneg
de: Petschenegisch

note: Name for xpe
en: Liberia Kpelle
de: Liberisch-Kpelle

note: Inverted name for xpe
en: Kpelle, Liberia
de: Kpelle, Liberisch

note: Name for xpg
en: Phrygian
de: Phrygisch

note: Name for xpi
en: Pictish
de: Piktisch

note: Name for xpr
en: Parthian
de: Parthisch

note: Name for xps
en: Pisidian
de: Pisidisch

note: Name for xpu
en: Punic
de: Punisch

note: Name for xqa
en: Karakhanid
de: Karachanidisch

note: Name for xrb
en: Eastern Karaboro
de: Ost-Karaboro

note: Inverted name for xrb
en: Karaboro, Eastern
de: Karaboro, Östliches

note: Name for xsa
en: Sabaean
de: Sabäisch

note: Name for xsc
en: Scythian
de: Skythisch

note: Name for xsd
en: Sidetic
de: Sidetisch

note: Name for xsl
en: South Slavey
de: Süd-Slavey

note: Inverted name for xsl
en: Slavey, South
de: Slavey, Südliches

note: Name for xsv
en: Sudovian
de: Jatwingisch

note: Name for xth
en: Yitha Yitha
de: Jitajita

note: Name for xtn
en: Northern Tlaxiaco Mixtec
de: Nord-Tlaxiaco Mixtec

note: Inverted name for xtn
en: Mixtec, Northern Tlaxiaco
de: Mixtec, Nord-Tlaxiaco

note: Name for xto
en: Tokharian A
de: Tocharisch A

note: Name for xtr
en: Early Tripuri
de: Frühes Tripuri

note: Inverted name for xtr
en: Tripuri, Early
de: Tripuri, Früh

note: Name for xum
en: Umbrian
de: Umbrisch

note: Name for xup
en: Upper Umpqua
de: Hoch-Umpqua

note: Inverted name for xup
en: Umpqua, Upper
de: Umpqua, Hoch

note: Name for xur
en: Urartian
de: Urartäisch

note: Name for xuu
en: Kxoe
de: Xun

note: Name for xve
en: Venetic
de: Venetisch

note: Name for xvn
en: Vandalic
de: Vandalisch

note: Name for xvo
en: Volscian
de: Volskisch

note: Name for xvs
en: Vestinian
de: Vestinisch

note: Name for xwl
en: Western Xwla Gbe
de: West-Xwla-Gbe

note: Inverted name for xwl
en: Gbe, Western Xwla
de: Gbe, West-Xwla

note: Name for xwo
en: Written Oirat
de: Geschriebenes Oirat

note: Inverted name for xwo
en: Oirat, Written
de: Oirat, Geschrieben

note: Name for xwt
en: Wotjobaluk
de: Wergaia/Werrigia

note: Name for xyj
en: Mayi-Yapi
de: Maijabi/Mayi-Yapi

note: Name for xyt
en: Mayi-Thakurti
de: Mayi-Kulan

note: Name for xzm
en: Zemgalian
de: Zemgalisch

note: Name for xzp
en: Ancient Zapotec
de: Alt-Zapotec

note: Inverted name for xzp
en: Zapotec, Ancient
de: Zapotec, Alt

note: Name for yaf
en: Yaka (Democratic Republic of Congo)
de: Yaka (Demokratische Republik Kongo)

note: Name for yak
en: Yakama
de: Yakima

note: Name for yap
en: Yapese
de: Yapesisch

note: Name for yas
en: Nugunu (Cameroon)
de: Nugunu (Kamerun)

note: Name for yaz
en: Lokaa
de: Loko

note: Name for ybe
en: West Yugur
de: West-Yugur

note: Inverted name for ybe
en: Yugur, West
de: Yugur, Westliches

note: Name for ybk
en: Bokha
de: Bucha

note: Name for ydd
en: Eastern Yiddish
de: Ost-Jiddisch

note: Inverted name for ydd
en: Yiddish, Eastern
de: Jiddisch, Östliches

note: Name for yej
en: Yevanic
de: Jevanisch

note: Name for ygu
en: Yugul
de: Yugul/Yukul

note: Name for yhd
en: Judeo-Iraqi Arabic
de: Jüdisch-Irakisch-Arabisch

note: Inverted name for yhd
en: Arabic, Judeo-Iraqi
de: Arabisch, Jüdisch-Irakisch

note: Name for yid
en: Yiddish
de: Jiddisch

note: Name for yih
en: Western Yiddish
de: Westjiddisch

note: Inverted name for yih
en: Yiddish, Western
de: Jiddisch, Westliches

note: Name for yir
en: North Awyu
de: Nord-Awyu

note: Inverted name for yir
en: Awyu, North
de: Awyu, Nördliches

note: Name for yit
en: Eastern Lalu
de: Ost-Lalu

note: Inverted name for yit
en: Lalu, Eastern
de: Lalu, Östliches

note: Name for yiv
en: Northern Nisu
de: Nord-Nisu

note: Inverted name for yiv
en: Nisu, Northern
de: Nisu, Nördliches

note: Name for ykg
en: Northern Yukaghir
de: Nord-Yukaghir

note: Inverted name for ykg
en: Yukaghir, Northern
de: Yukaghir, Nördliches

note: Name for ymc
en: Southern Muji
de: Süd-Muji

note: Inverted name for ymc
en: Muji, Southern
de: Muji, Südliches

note: Name for ymx
en: Northern Muji
de: Nord-Muji

note: Inverted name for ymx
en: Muji, Northern
de: Muji, Nördliches

note: Name for yno
en: Yong
de: Nyong

note: Name for yns
en: Yansi
de: Yanzi

note: Name for yor
en: Yoruba
de: Joruba

note: Name for yrk
en: Nenets
de: Nenzisch

note: Name for yrm
en: Yirrk-Mel
de: Yirrk-Thangalkl/Yir Thangedl

note: Name for yro
en: Yaroamë
de: Yaroamë/Jawari

note: Name for ysc
en: Yassic
de: Jassisch

note: Name for ysl
en: Yugoslavian Sign Language
de: Jugoslawische Gebärdensprache

note: Name for ysp
en: Southern Lolopo
de: Süd-Lolopo

note: Inverted name for ysp
en: Lolopo, Southern
de: Lolopo, Südliches

note: Name for yty
en: Yatay
de: Gudang/Djagaraga

note: Name for yud
en: Judeo-Tripolitanian Arabic
de: Jüdisch-Tripolitanisch-Arabisch

note: Inverted name for yud
en: Arabic, Judeo-Tripolitanian
de: Arabisch, Jüdisch-Tripolitanisch

note: Name for yue
en: Yue Chinese
de: Yue-Chinesisch

note: Inverted name for yue
en: Chinese, Yue
de: Chinesisch, Yue

note: Name for yum
en: Quechan
de: Yuma

note: Name for yut
en: Yopno
de: Yupna

note: Name for yuw
en: Yau (Morobe Province)
de: Yau (Morobe-Provinz)

note: Name for yux
en: Southern Yukaghir
de: Süd-Yukhagir

note: Inverted name for yux
en: Yukaghir, Southern
de: Yukaghir, Südliches

note: Name for yuy
en: East Yugur
de: Ost-Yugur

note: Inverted name for yuy
en: Yugur, East
de: Yugur, Östliches

note: Name for ywl
en: Western Lalu
de: West-Lalu

note: Inverted name for ywl
en: Lalu, Western
de: Lalu, Westliches

note: Name for yxm
en: Yinwum
de: Yinwum/Jinwum

note: Name for yxu
en: Yuyu
de: Yuyu/Yirau

note: Name for yyu
en: Yau (Sandaun Province)
de: Yau (Sandaun-Provinz)

note: Name for zaa
en: Sierra de Juárez Zapotec
de: Sierra de Juárez Zapotekisch

note: Inverted name for zaa
en: Zapotec, Sierra de Juárez
de: Zapotekisch, Sierra de Juárez

note: Name for zac
en: Ocotlán Zapotec
de: Ocotlán Zapotekisch

note: Inverted name for zac
en: Zapotec, Ocotlán
de: Zapotekisch, Ocotlán

note: Name for zad
en: Cajonos Zapotec
de: Cajonos Zapotekisch

note: Inverted name for zad
en: Zapotec, Cajonos
de: Zapotekisch, Cajonos

note: Name for zae
en: Yareni Zapotec
de: Yareni Zapotekisch

note: Inverted name for zae
en: Zapotec, Yareni
de: Zapotekisch, Yareni

note: Name for zaf
en: Ayoquesco Zapotec
de: Ayoquesco Zapotekisch

note: Inverted name for zaf
en: Zapotec, Ayoquesco
de: Zapotekisch, Ayoquesco

note: Name for zai
en: Isthmus Zapotec
de: Isthmus Zapotekisch

note: Inverted name for zai
en: Zapotec, Isthmus
de: Zapotekisch, Isthmus

note: Name for zam
en: Miahuatlán Zapotec
de: Miahuatlán Zapotekisch

note: Inverted name for zam
en: Zapotec, Miahuatlán
de: Zapotekisch, Miahuatlán

note: Name for zao
en: Ozolotepec Zapotec
de: Ozolotepec Zapotekisch

note: Inverted name for zao
en: Zapotec, Ozolotepec
de: Zapotekisch, Ozolotepec

note: Name for zap
en: Zapotec
de: Zapotekisch

note: Name for zaq
en: Aloápam Zapotec
de: Aloápam Zapotekisch

note: Inverted name for zaq
en: Zapotec, Aloápam
de: Zapotekisch, Aloápam

note: Name for zar
en: Rincón Zapotec
de: Rincón Zapotekisch

note: Inverted name for zar
en: Zapotec, Rincón
de: Zapotekisch, Rincón

note: Name for zas
en: Santo Domingo Albarradas Zapotec
de: Santo Domingo Albarradas Zapotekisch

note: Inverted name for zas
en: Zapotec, Santo Domingo Albarradas
de: Zapotekisch, Santo Domingo Albarradas

note: Name for zat
en: Tabaa Zapotec
de: Tabaa Zapotekisch

note: Inverted name for zat
en: Zapotec, Tabaa
de: Zapotekisch, Tabaa

note: Name for zav
en: Yatzachi Zapotec
de: Yatzachi Zapotekisch

note: Inverted name for zav
en: Zapotec, Yatzachi
de: Zapotekisch, Yatzachi

note: Name for zaw
en: Mitla Zapotec
de: Mitla Zapotekisch

note: Inverted name for zaw
en: Zapotec, Mitla
de: Zapotekisch, Mitla

note: Name for zax
en: Xadani Zapotec
de: Xadani Zapotekisch

note: Inverted name for zax
en: Zapotec, Xadani
de: Zapotekisch, Xadani

note: Name for zbc
en: Central Berawan
de: Zentral-Berawan

note: Inverted name for zbc
en: Berawan, Central
de: Berawan, Zentrales

note: Name for zbe
en: East Berawan
de: Ost-Berawan

note: Inverted name for zbe
en: Berawan, East
de: Berawan, Östliches

note: Name for zbl
en: Blissymbols
de: Bliss-Symbole

note: Name for zbw
en: West Berawan
de: West-Berawan

note: Inverted name for zbw
en: Berawan, West
de: Berawan, Westliches

note: Name for zca
en: Coatecas Altas Zapotec
de: Coatecas Altas Zapotekisch

note: Inverted name for zca
en: Zapotec, Coatecas Altas
de: Zapotekisch, Coatecas Altas

note: Name for zch
en: Central Hongshuihe Zhuang
de: Zentral-Hongshuihe-Zhuang

note: Inverted name for zch
en: Zhuang, Central Hongshuihe
de: Zhuang, Zentral-Hongshuihe

note: Name for zdj
en: Ngazidja Comorian
de: Ngazidja-Komorisch

note: Inverted name for zdj
en: Comorian, Ngazidja
de: Komorisch, Ngazidja

note: Name for zea
en: Zeeuws
de: Seeländisch

note: Name for zeh
en: Eastern Hongshuihe Zhuang
de: Östliches Hongshuihe-Zhuang

note: Inverted name for zeh
en: Zhuang, Eastern Hongshuihe
de: Hongshuihe-Zhuang, Östliches

note: Name for zgh
en: Standard Moroccan Tamazight
de: Standardisiertes Marokkanisches Tamazight

note: Inverted name for zgh
en: Tamazight, Standard Moroccan
de: Berberisch, Standard Marrokanisch

note: Name for zho
en: Chinese
de: Chinesisch

note: Name for zib
en: Zimbabwe Sign Language
de: Simbabwe-Gebärdensprache

note: Name for zim
en: Mesme
de: Mesmé

note: Name for zkd
en: Kadu
de: Kado

note: Name for zkh
en: Khorezmian
de: Choresmisch

note: Name for zlm
en: Malay (individual language)
de: Malaiisch (Individuelle Sprache)

note: Name for zma
en: Manda (Australia)
de: Manda (Australien)

note: Name for zmi
en: Negeri Sembilan Malay
de: Negeri-Sembilan-Malaiisch

note: Name for zmw
en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
de: Mbo (Demokratische Republik Kongo)

note: Name for zmx
en: Bomitaba
de: Mbomotaba

note: Name for zmz
en: Mbandja
de: Mbanza

note: Name for zne
en: Zande (individual language)
de: Zande (Individuelle Sprache)

note: Name for zoo
en: Asunción Mixtepec Zapotec
de: Asunción Mixtepec Zapotekisch

note: Inverted name for zoo
en: Zapotec, Asunción Mixtepec
de: Zapotekisch, Asunción Mixtepec

note: Name for zpa
en: Lachiguiri Zapotec
de: Lachiguiri Zapotekisch

note: Inverted name for zpa
en: Zapotec, Lachiguiri
de: Zapotekisch, Lachiguiri

note: Name for zpb
en: Yautepec Zapotec
de: Yautepec Zapotekisch

note: Inverted name for zpb
en: Zapotec, Yautepec
de: Zapotekisch, Yautepec

note: Name for zpc
en: Choapan Zapotec
de: Choapan Zapotekisch

note: Inverted name for zpc
en: Zapotec, Choapan
de: Zapotekisch, Choapan

note: Name for zpd
en: Southeastern Ixtlán Zapotec
de: Südost-Ixtlán-Zapotekisch

note: Inverted name for zpd
en: Zapotec, Southeastern Ixtlán
de: Zapotekisch, Südost-Ixtlán

note: Name for zpe
en: Petapa Zapotec
de: Petapa Zapotekisch

note: Inverted name for zpe
en: Zapotec, Petapa
de: Zapotekisch, Petapa

note: Name for zpf
en: San Pedro Quiatoni Zapotec
de: San Pedro Quiatoni Zapotekisch

note: Inverted name for zpf
en: Zapotec, San Pedro Quiatoni
de: Zapotekisch, San Pedro Quiatoni

note: Name for zpg
en: Guevea De Humboldt Zapotec
de: Guevea De Humboldt Zapotekisch

note: Inverted name for zpg
en: Zapotec, Guevea De Humboldt
de: Zapotekisch, Guevea De Humboldt

note: Name for zph
en: Totomachapan Zapotec
de: Totomachapan Zapotekisch

note: Inverted name for zph
en: Zapotec, Totomachapan
de: Zapotekisch, Totomachapan

note: Name for zpi
en: Santa María Quiegolani Zapotec
de: Santa María Quiegolani Zapotekisch

note: Inverted name for zpi
en: Zapotec, Santa María Quiegolani
de: Zapotekisch, Santa María Quiegolani

note: Name for zpj
en: Quiavicuzas Zapotec
de: Quiavicuzas Zapotekisch

note: Inverted name for zpj
en: Zapotec, Quiavicuzas
de: Zapotekisch, Quiavicuzas

note: Name for zpk
en: Tlacolulita Zapotec
de: Tlacolulita Zapotekisch

note: Inverted name for zpk
en: Zapotec, Tlacolulita
de: Zapotekisch, Tlacolulita

note: Name for zpl
en: Lachixío Zapotec
de: Lachixío Zapotekisch

note: Inverted name for zpl
en: Zapotec, Lachixío
de: Zapotekisch, Lachixío

note: Name for zpm
en: Mixtepec Zapotec
de: Mixtepec Zapotekisch

note: Inverted name for zpm
en: Zapotec, Mixtepec
de: Zapotekisch, Mixtepec

note: Name for zpn
en: Santa Inés Yatzechi Zapotec
de: Santa Inés Yatzechi Zapotekisch

note: Inverted name for zpn
en: Zapotec, Santa Inés Yatzechi
de: Zapotekisch, Santa Inés Yatzechi

note: Name for zpo
en: Amatlán Zapotec
de: Amatlán Zapotekisch

note: Inverted name for zpo
en: Zapotec, Amatlán
de: Zapotekisch, Amatlán

note: Name for zpp
en: El Alto Zapotec
de: El Alto Zapotekisch

note: Inverted name for zpp
en: Zapotec, El Alto
de: Zapotekisch, El Alto

note: Name for zpq
en: Zoogocho Zapotec
de: Zoogocho Zapotekisch

note: Inverted name for zpq
en: Zapotec, Zoogocho
de: Zapotekisch, Zoogocho

note: Name for zpr
en: Santiago Xanica Zapotec
de: Santiago Xanica Zapotekisch

note: Inverted name for zpr
en: Zapotec, Santiago Xanica
de: Zapotekisch, Santiago Xanica

note: Name for zps
en: Coatlán Zapotec
de: Coatlán Zapotekisch

note: Inverted name for zps
en: Zapotec, Coatlán
de: Zapotekisch, Coatlán

note: Name for zpt
en: San Vicente Coatlán Zapotec
de: San Vicente Coatlán Zapotekisch

note: Inverted name for zpt
en: Zapotec, San Vicente Coatlán
de: Zapotekisch, San Vicente Coatlán

note: Name for zpu
en: Yalálag Zapotec
de: Yalálag Zapotekisch

note: Inverted name for zpu
en: Zapotec, Yalálag
de: Zapotekisch, Yalálag

note: Name for zpv
en: Chichicapan Zapotec
de: Chichicapan Zapotekisch

note: Inverted name for zpv
en: Zapotec, Chichicapan
de: Zapotekisch, Chichicapan

note: Name for zpw
en: Zaniza Zapotec
de: Zaniza Zapotekisch

note: Inverted name for zpw
en: Zapotec, Zaniza
de: Zapotekisch, Zaniza

note: Name for zpx
en: San Baltazar Loxicha Zapotec
de: San Baltazar Loxicha Zapotekisch

note: Inverted name for zpx
en: Zapotec, San Baltazar Loxicha
de: Zapotekisch, San Baltazar Loxicha

note: Name for zpy
en: Mazaltepec Zapotec
de: Mazaltepec Zapotekisch

note: Inverted name for zpy
en: Zapotec, Mazaltepec
de: Zapotekisch, Mazaltepec

note: Name for zpz
en: Texmelucan Zapotec
de: Texmelucan Zapotekisch

note: Inverted name for zpz
en: Zapotec, Texmelucan
de: Zapotekisch, Texmelucan

note: Name for zrn
en: Zerenkel
de: Zirenkel

note: Name for zrp
en: Zarphatic
de: Zarfatisch

note: Name for zsk
en: Kaskean
de: Kaskian

note: Name for zsl
en: Zambian Sign Language
de: Sambische Gebärdensprachen

note: Name for zsm
en: Standard Malay
de: Standardmalaiisch

note: Inverted name for zsm
en: Malay, Standard
de: Malaiisch, Standard

note: Name for zsr
en: Southern Rincon Zapotec
de: Süd-Rincon-Zapotekisch

note: Inverted name for zsr
en: Zapotec, Southern Rincon
de: Zapotec, Süd-Rincon

note: Name for zte
en: Elotepec Zapotec
de: Elotepec Zapotekisch

note: Inverted name for zte
en: Zapotec, Elotepec
de: Zapotekisch, Elotepec

note: Name for ztg
en: Xanaguía Zapotec
de: Xanaguía Zapotekisch

note: Inverted name for ztg
en: Zapotec, Xanaguía
de: Zapotekisch, Xanaguía

note: Name for ztl
en: Lapaguía-Guivini Zapotec
de: Lapaguía-Guivini Zapotekisch

note: Inverted name for ztl
en: Zapotec, Lapaguía-Guivini
de: Zapotekisch, Lapaguía-Guivini

note: Name for ztm
en: San Agustín Mixtepec Zapotec
de: San Agustín Mixtepec Zapotekisch

note: Inverted name for ztm
en: Zapotec, San Agustín Mixtepec
de: Zapotekisch, San Agustín Mixtepec

note: Name for ztn
en: Santa Catarina Albarradas Zapotec
de: Santa Catarina Albarradas Zapotekisch

note: Inverted name for ztn
en: Zapotec, Santa Catarina Albarradas
de: Zapotekisch, Santa Catarina Albarradas

note: Name for ztp
en: Loxicha Zapotec
de: Loxicha Zapotekisch

note: Inverted name for ztp
en: Zapotec, Loxicha
de: Zapotekisch, Loxicha

note: Name for ztq
en: Quioquitani-Quierí Zapotec
de: Quioquitani-Quierí Zapotekisch

note: Inverted name for ztq
en: Zapotec, Quioquitani-Quierí
de: Zapotekisch, Quioquitani-Quierí

note: Name for zts
en: Tilquiapan Zapotec
de: Tilquiapan Zapotekisch

note: Inverted name for zts
en: Zapotec, Tilquiapan
de: Zapotekisch, Tilquiapan

note: Name for ztt
en: Tejalapan Zapotec
de: Tejalapan Zapotekisch

note: Inverted name for ztt
en: Zapotec, Tejalapan
de: Zapotekisch, Tejalapan

note: Name for ztu
en: Güilá Zapotec
de: Güilá Zapotekisch

note: Inverted name for ztu
en: Zapotec, Güilá
de: Zapotekisch, Güilá

note: Name for ztx
en: Zaachila Zapotec
de: Zaachila Zapotekisch

note: Inverted name for ztx
en: Zapotec, Zaachila
de: Zapotekisch, Zaachila

note: Name for zty
en: Yatee Zapotec
de: Yatee Zapotekisch

note: Inverted name for zty
en: Zapotec, Yatee
de: Zapotekisch, Yatee

note: Name for zxx
en: No linguistic content
de: Kein sprachlicher Inhalt
