iso_3166-1 - en to cv translation catalogue (394 entries)

en: Afghanistan
cv: Афганистан

en: Albania
cv: Албани

en: Algeria
cv: Алжир

en: American Samoa
cv: Американ Самоа

en: Andorra
cv: Андорра

en: Angola
cv: Ангола

en: Anguilla
cv: Ангилья

en: Antarctica
cv: Антарктика

en: Antigua and Barbuda
cv: Антигуа а Барбуда

en: Arab Republic of Egypt
cv: Икӗпат Арап Республики

en: Argentina
cv: Аргентина

en: Argentine Republic
cv: Аргентина Республики

en: Armenia
cv: Аремалойн

en: Aruba
cv: Аруба

en: Australia
cv: Австрали

en: Austria
cv: Австри

en: Azerbaijan
cv: Азербайджан

en: Bahrain
cv: Бахрейн

en: Bangladesh
cv: Бангладеш

en: Barbados
cv: Барбадос

en: Belarus
cv: Белорусси

en: Belgium
cv: Бельги

en: Belize
cv: Белиз

en: Benin
cv: Бенин

en: Bermuda
cv: Бермуда гӀайренаш

en: Bhutan
cv: Бутан

en: Bolivarian Republic of Venezuela
cv: Венесуэла Боливар Республики

en: Bolivia
cv: Боливи

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
cv: Бонайре, Синт-Эстатиус тата Саба

en: Bosnia and Herzegovina
cv: Боснипа Герцеговина

en: Botswana
cv: Ботсвана

en: Bouvet Island
cv: Бувен гӀайре

en: Brazil
cv: Бразили

en: British Indian Ocean Territory
cv: Британин латта Индин океанехь

en: British Virgin Islands
cv: Британин Виргинийн гӀайренаш

en: Brunei Darussalam
cv: Бруней Даруссалам

en: Bulgaria
cv: Болгари

en: Burkina Faso
cv: Буркина Фасо

en: Burundi
cv: Бурунди

en: Cambodia
cv: Камбоджа

en: Cameroon
cv: Камерун

en: Canada
cv: Канада

en: Cayman Islands
cv: Кайманийн гӀайренаш

en: Central African Republic
cv: Африкан Юккъера Пачхьалкх

en: Chad
cv: Чад

en: Chile
cv: Чили

en: Christmas Island
cv: Раштав Утравӗ

en: Colombia
cv: Колумби

en: Commonwealth of Dominica
cv: Доминикка Пӗрлешӗвӗ

en: Comoros
cv: Комора Гlайреш

en: Congo
cv: Конго

en: Congo, The Democratic Republic of the
cv: Конго Демократиллӗ Республики

en: Cook Islands
cv: Кук Утравӗсем

en: Costa Rica
cv: Коста-Рика

en: Croatia
cv: Хорвати

en: Cuba
cv: Куба

en: Curaçao
cv: Кюрасао

en: Cyprus
cv: Кипр

en: Czech Republic
cv: Чехи

en: Côte d'Ivoire
cv: Кот-д'Ивуар

en: Democratic People's Republic of Korea
cv: Корей Халӑх Демократиллӗ Республики

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
cv: Сао Томе тата Принсипи Демократиллӗ Республики

en: Democratic Republic of Timor-Leste
cv: Тимор-Лесте Демократиллӗ Республики

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
cv: Шри-Ланка Демократиллӗ Социализмлӑ Республики

en: Denmark
cv: Дани

en: Djibouti
cv: Джибути

en: Dominica
cv: Доминика

en: Dominican Republic
cv: Доминикан Пачхьалкх

en: Eastern Republic of Uruguay
cv: Тухӑҫ Уругвай Республики

en: Ecuador
cv: Эквадор

en: Egypt
cv: Мисар

en: El Salvador
cv: Сальвадор

en: Equatorial Guinea
cv: Экваторан Гвиней

en: Eritrea
cv: Эритре

en: Estonia
cv: Эстони

en: Eswatini
cv: Эсватини

en: Ethiopia
cv: Эфиопи

en: Falkland Islands (Malvinas)
cv: Фолкленд (Мальвински) Утравӗсем

en: Faroe Islands
cv: Фарерийн гІайренаш

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
cv: Эфиопи Федераллӑ Демократиллӗ Республики

en: Federal Democratic Republic of Nepal
cv: Непал Федераллӑ Демократиллӗ Республики

en: Federal Republic of Nigeria
cv: Нигери Федераци Республики

en: Federal Republic of Somalia
cv: Сомали Федераци Республики

en: Federated States of Micronesia
cv: Хlоьттина долу Мехкаш Микронези

en: Fiji
cv: Фиджи

en: Finland
cv: Финлянди

en: France
cv: Франци

en: French Guiana
cv: Французийн Гвиана

en: French Polynesia
cv: Франци Полинезийӗ

en: French Republic
cv: Франци Республики

en: Gabon
cv: Габон

en: Gabonese Republic
cv: Габон Республики

en: Gambia
cv: Гамби

en: Georgia
cv: Гуьржийчоь

en: Germany
cv: Германи

en: Ghana
cv: Гана

en: Gibraltar
cv: Гибралтар

en: Greece
cv: Грекийн

en: Greenland
cv: Гренланди

en: Grenada
cv: Гренада

en: Guadeloupe
cv: Гваделупа

en: Guam
cv: Гуам

en: Guatemala
cv: Гватемала

en: Guernsey
cv: Гернси

en: Guinea
cv: Гвине

en: Guinea-Bissau
cv: Гвине-Бисау

en: Guyana
cv: Гайана

en: Haiti
cv: Гаити Пачхьалкх

en: Heard Island and McDonald Islands
cv: Херд Утравӗ тата Макдональд Утравӗсем

en: Holy See (Vatican City State)
cv: Таса Патша Вырӑнӗ (Ватикан хула-патшалӑхӗ)

en: Honduras
cv: Гондурас

en: Hong Kong
cv: Гонконг

en: Hungary
cv: Венгри

en: Iceland
cv: Исланди

en: Independent State of Papua New Guinea
cv: Папуа-Ҫӗнӗ Гвинея Никама Пӑхӑнман Патшалӑхӗ

en: Independent State of Samoa
cv: Самоа Никама Пӑхӑнман Патшалӑхӗ

en: India
cv: Инди

en: Indonesia
cv: Индонези

en: Iran
cv: Иран

en: Iran, Islamic Republic of
cv: Иран Ислам Республики

en: Iraq
cv: Ӏиракъ

en: Ireland
cv: Ирланди

en: Islamic Republic of Afghanistan
cv: Афганистан Ислам Республики

en: Islamic Republic of Iran
cv: Иран Ислам Республики

en: Islamic Republic of Mauritania
cv: Мавритани Ислам Республики

en: Islamic Republic of Pakistan
cv: Пакистан Ислам Республики

en: Isle of Man
cv: Мэн Утравӗ

en: Israel
cv: Израиль

en: Italian Republic
cv: Итали Республики

en: Italy
cv: Итали

en: Jamaica
cv: Ямайка

en: Japan
cv: Япони

en: Jersey
cv: Джерси

en: Jordan
cv: Урдан

en: Kazakhstan
cv: Кхазакхстан

en: Kenya
cv: Кени

en: Kingdom of Bahrain
cv: Бахрейн Патшалӑхӗ

en: Kingdom of Belgium
cv: Бельги Патшалӑхӗ

en: Kingdom of Bhutan
cv: Буттан Патшалӑхӗ

en: Kingdom of Cambodia
cv: Камбоджа Патшалӑхӗ

en: Kingdom of Denmark
cv: Дани Патшалӑхӗ

en: Kingdom of Eswatini
cv: Эсвати Патшалӑхӗ

en: Kingdom of Lesotho
cv: Лесото Патшалӑхӗ

en: Kingdom of Morocco
cv: Марокко Патшалӑхӗ

en: Kingdom of Norway
cv: Норвеги Патшалӑхӗ

en: Kingdom of Spain
cv: Испани Патшалӑхӗ

en: Kingdom of Sweden
cv: Швеци Патшалӑхӗ

en: Kingdom of Thailand
cv: Таиланд Патшалӑхӗ

en: Kingdom of Tonga
cv: Тонга Патшалӑхӗ

en: Kingdom of the Netherlands
cv: Нидерландсен Патшалӑхӗ

en: Kiribati
cv: Кирибати

en: Korea, Democratic People's Republic of
cv: Корей Халӑх Демократиллӗ Республики

en: Korea, Republic of
cv: Корей Республики

en: Kuwait
cv: Кувейт

en: Kyrgyz Republic
cv: Кыргыз Республики

en: Kyrgyzstan
cv: Киргизи

en: Lao People's Democratic Republic
cv: Лаос Халӑх Демократиллӗ Республики

en: Laos
cv: Лаос

en: Latvia
cv: Латви

en: Lebanese Republic
cv: Ливан Республики

en: Lebanon
cv: Ливан

en: Lesotho
cv: Лесото

en: Liberia
cv: Либери

en: Libya
cv: Ливи

en: Liechtenstein
cv: Лихтенштейн

en: Lithuania
cv: Литва

en: Luxembourg
cv: Люксембург

en: Madagascar
cv: Мадагаскар

en: Malawi
cv: Малави

en: Malaysia
cv: Малайзи

en: Maldives
cv: Мальдиви

en: Mali
cv: Мали

en: Malta
cv: Мальта

en: Marshall Islands
cv: Маршалл Утравӗсем

en: Martinique
cv: Мартиника

en: Mauritania
cv: Мавритани

en: Mauritius
cv: Маврики

en: Mayotte
cv: Майотта

en: Mexico
cv: Мексика

en: Moldova
cv: Молдави

en: Moldova, Republic of
cv: Молдова Республики

en: Monaco
cv: Монако

en: Mongolia
cv: Монголи

en: Montenegro
cv: Ӏаьржаламанхойчоь

en: Montserrat
cv: Монтсеррат

en: Morocco
cv: Марокко

en: Mozambique
cv: Мозамбик

en: Myanmar
cv: Мьянма

en: Namibia
cv: Намиби

en: Nauru
cv: Науру

en: Nepal
cv: Непал

en: Netherlands
cv: Нидерландаш

en: New Caledonia
cv: Керла Каледони

en: New Zealand
cv: Керла Зеланди

en: Nicaragua
cv: Никарагуа

en: Niger
cv: Нигер

en: Nigeria
cv: Нигери

en: Niue
cv: Ниуэ

en: Norfolk Island
cv: Норфолк Утравӗ

en: North Korea
cv: Ҫурҫӗр Корейӑра

en: North Macedonia
cv: Ҫурҫӗр Македони

en: Northern Mariana Islands
cv: Къилбседера Марианан гӀайренаш

en: Norway
cv: Норвеги

en: Oman
cv: Оман

en: Pakistan
cv: Пакистан

en: Palau
cv: Палау

en: Palestine, State of
cv: Палестина Патшалӑхӗ

en: Panama
cv: Панама

en: Papua New Guinea
cv: Папуа — Керла Гвине

en: Paraguay
cv: Парагвай

en: People's Democratic Republic of Algeria
cv: Алжир Халӑх Демократи Республики

en: People's Republic of Bangladesh
cv: Бангладеш Халӑх Республики

en: People's Republic of China
cv: Китай Халкъа Пачхьалкх

en: Peru
cv: Перу

en: Philippines
cv: Филиппин

en: Pitcairn
cv: Питкэрн

en: Poland
cv: Польша

en: Portugal
cv: Португали

en: Portuguese Republic
cv: Португали Республики

en: Principality of Andorra
cv: Андорр кнеҫлӗхӗ

en: Principality of Liechtenstein
cv: Лихтенштейн Кнеҫлӗхӗ

en: Principality of Monaco
cv: Монако Кнеҫлӗхӗ

en: Puerto Rico
cv: Пуэрто-Рико

en: Qatar
cv: КъатӀар

en: Republic of Angola
cv: Ангола Республики

en: Republic of Armenia
cv: Эрмени Республики

en: Republic of Austria
cv: Австри Республики

en: Republic of Azerbaijan
cv: Азербайджан Республики

en: Republic of Belarus
cv: Беларуҫ Республики

en: Republic of Benin
cv: Бенин Республики

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
cv: Босни тата Герцеговина Республики

en: Republic of Botswana
cv: Ботсвана Республики

en: Republic of Bulgaria
cv: Пӑлхар Республики

en: Republic of Burundi
cv: Бурунди Республики

en: Republic of Cameroon
cv: Камерун Республики

en: Republic of Chad
cv: Чад Республики

en: Republic of Chile
cv: Чили Республики

en: Republic of Colombia
cv: Колумби Республики

en: Republic of Costa Rica
cv: Коста Рикка Республики

en: Republic of Cyprus
cv: Кипр Республики

en: Republic of Côte d'Ivoire
cv: Кот-д'Ивуар Республики

en: Republic of Ecuador
cv: Эквадор Республики

en: Republic of El Salvador
cv: Эль Сальвадор Республики

en: Republic of Equatorial Guinea
cv: Экваториаллӑ Гвиней Республики

en: Republic of Estonia
cv: Эстони Республики

en: Republic of Fiji
cv: Фиджи Республики

en: Republic of Finland
cv: Финлянди Республики

en: Republic of Ghana
cv: Гана Республики

en: Republic of Guatemala
cv: Гватемала Республики

en: Republic of Guinea
cv: Гвиней Республики

en: Republic of Guinea-Bissau
cv: Гвиней-Бисау Республики

en: Republic of Guyana
cv: Гайана Республики

en: Republic of Honduras
cv: Гондурас Республики

en: Republic of Iceland
cv: Исланди Республики

en: Republic of India
cv: Инди Республики

en: Republic of Indonesia
cv: Индонези Республики

en: Republic of Iraq
cv: Ирак Республики

en: Republic of Kazakhstan
cv: Казахстан Республики

en: Republic of Kenya
cv: Кени Республики

en: Republic of Kiribati
cv: Кирибати Республики

en: Republic of Latvia
cv: Латви Республики

en: Republic of Liberia
cv: Либери Республики

en: Republic of Lithuania
cv: Литва Республики

en: Republic of Madagascar
cv: Мадагаскар Республики

en: Republic of Malawi
cv: Малави Республики

en: Republic of Maldives
cv: Мальдив Республики

en: Republic of Mali
cv: Мали Республики

en: Republic of Malta
cv: Мальта Республики

en: Republic of Mauritius
cv: Маврики Республики

en: Republic of Moldova
cv: Молдова Республики

en: Republic of Mozambique
cv: Мозамбик Республики

en: Republic of Myanmar
cv: Мьянма Республики

en: Republic of Namibia
cv: Намиби Республики

en: Republic of Nauru
cv: Науру Республики

en: Republic of Nicaragua
cv: Никарагуа Республики

en: Republic of North Macedonia
cv: Ҫурҫӗр Македони Республики

en: Republic of Palau
cv: Палау Республики

en: Republic of Panama
cv: Панама Республики

en: Republic of Paraguay
cv: Парагвай Республики

en: Republic of Peru
cv: Перу Республики

en: Republic of Poland
cv: Польша Республики

en: Republic of San Marino
cv: Сан Марино Республики

en: Republic of Senegal
cv: Сенегал Республики

en: Republic of Serbia
cv: Серби Республики

en: Republic of Seychelles
cv: Сейшел Республики

en: Republic of Sierra Leone
cv: Сьерра Леоне Республики

en: Republic of Singapore
cv: Сингапур Республики

en: Republic of Slovenia
cv: Словени Республики

en: Republic of South Africa
cv: Кӑнтӑр Африка Республики

en: Republic of South Sudan
cv: Кӑнтӑр Судан Республики

en: Republic of Suriname
cv: Суринам Республики

en: Republic of Tajikistan
cv: Таджикистан Республики

en: Republic of Trinidad and Tobago
cv: Тринидад тата Тобаго Песпублики

en: Republic of Tunisia
cv: Тунис Республики

en: Republic of Türkiye
cv: Тӳркийе Республики

en: Republic of Uganda
cv: Уганда Республики

en: Republic of Uzbekistan
cv: Узбекистан Республики

en: Republic of Vanuatu
cv: Вануату Республики

en: Republic of Yemen
cv: Йемен Республики

en: Republic of Zambia
cv: Замби Республики

en: Republic of Zimbabwe
cv: Зимбабве Республики

en: Republic of the Congo
cv: Конго Пачхьалкх

en: Republic of the Gambia
cv: Гамби Республики

en: Republic of the Marshall Islands
cv: Маршалл Утравӗсен Республики

en: Republic of the Niger
cv: Нигер Республики

en: Republic of the Philippines
cv: Филиппин Республики

en: Republic of the Sudan
cv: Судан Республики

en: Romania
cv: Румыни

en: Russian Federation
cv: Раҫҫей Федерацийӗ

en: Rwanda
cv: Руанда

en: Rwandese Republic
cv: Руанда Республики

en: Réunion
cv: Реюньон

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
cv: Езачу Еленин а, Айъадаларан а, Тристан-да-Кунья а гӀайренаш

en: Saint Kitts and Nevis
cv: Сент-Китс а Невис

en: Saint Lucia
cv: Сент-Люси

en: Saint Martin (French part)
cv: Сен Мартен (французла пайӗ)

en: Saint Pierre and Miquelon
cv: Сен Пьер тата Микелон

en: Saint Vincent and the Grenadines
cv: Сент-Винсент а Гренадина

en: Samoa
cv: Самоа

en: San Marino
cv: Сан-Марино

en: Sao Tome and Principe
cv: Сан-Томе а Принсипи

en: Saudi Arabia
cv: СаӀудийн Ӏаьрбийчоь

en: Senegal
cv: Сенегал

en: Serbia
cv: Серби

en: Seychelles
cv: Сейшелан гlайреш

en: Sierra Leone
cv: Сьерра-Леоне

en: Singapore
cv: Сингапур

en: Sint Maarten (Dutch part)
cv: Синт Мартен (Голланди пайӗ)

en: Slovak Republic
cv: Словак Республики

en: Slovakia
cv: Словаки

en: Slovenia
cv: Словени

en: Socialist Republic of Viet Nam
cv: Вьетнам Социализмлӑ Республики

en: Solomon Islands
cv: Соломонан гӀайренаш

en: Somalia
cv: Сомали

en: South Africa
cv: Къилба-Африкин Республика

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
cv: Кӑнтӑр Джорджи тата Кӑнтӑр Сэндвич Утравӗсем

en: South Korea
cv: Кӑнтӑр Корея

en: South Sudan
cv: Къилба Судан

en: Spain
cv: Испани

en: Sri Lanka
cv: Шри-Ланка

en: State of Israel
cv: Израиль Патшалӑхӗ

en: State of Kuwait
cv: Кувейт Патшалӑхӗ

en: State of Qatar
cv: Катар Патшалӑхӗ

en: Sudan
cv: Судан

en: Sultanate of Oman
cv: Оман Султаначӗ

en: Suriname
cv: Суринам

en: Sweden
cv: Швеци

en: Swiss Confederation
cv: Швейцари Конфедерацийӗ

en: Switzerland
cv: Швейцари

en: Syria
cv: Сири

en: Syrian Arab Republic
cv: Сири Арап Республики

en: Taiwan
cv: Тайвань

en: Taiwan, Province of China
cv: Китай Тайвань провинцийӗ

en: Tajikistan
cv: Таджики

en: Tanzania
cv: Танзани

en: Tanzania, United Republic of
cv: Пӗрлешӳллӗ Танзани Республики

en: Thailand
cv: Таиланд

en: Timor-Leste
cv: Тимор-Лесте

en: Togo
cv: Того

en: Tokelau
cv: Токкелау

en: Tonga
cv: Тонга

en: Trinidad and Tobago
cv: Тринидад а Тобаго

en: Tunisia
cv: Тунис

en: Turkmenistan
cv: Туркмени

en: Turks and Caicos Islands
cv: Тёркс а

en: Tuvalu
cv: Тувалу

en: Türkiye
cv: Тӳркийе

en: Uganda
cv: Уганда

en: Ukraine
cv: Украина

en: Union of the Comoros
cv: Комор Утравӗсен Пӗрлешӗвӗ

en: United Arab Emirates
cv: Iаьрбийн Цхьаьнакхетта Эмираташ

en: United Kingdom
cv: Йоккха Британи

en: United Mexican States
cv: Пӗрлешӳллӗ Мексика Штачӗсем

en: United Republic of Tanzania
cv: Пӗрлешӳллӗ Танзани Республики

en: United States
cv: Пӗрлешӳллӗ Штатсем

en: United States of America
cv: Америкин Цхьаьнатоьхна Штаташ

en: Uruguay
cv: Уругвай

en: Uzbekistan
cv: Узбекистан

en: Vanuatu
cv: Вануату

en: Venezuela
cv: Венесуэла

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
cv: Венесуэла Боливар Республики

en: Viet Nam
cv: Вьетнам

en: Vietnam
cv: Вьетнам

en: Virgin Islands of the United States
cv: Пӗрлешӳллӗ Штатсенчи Вирджин утравӗсем

en: Virgin Islands, British
cv: Британи Вирджин Утравӗсем

en: Virgin Islands, U.S.
cv: Вирджин Утравӗсем (П.Ш.)

en: Wallis and Futuna
cv: Уоллис тата Футуна

en: Western Sahara
cv: Сахара Iарбойн Халкъа куьйгаллийца йолу Пачхьалкх

en: Yemen
cv: Йемен

en: Zambia
cv: Замби

en: Zimbabwe
cv: Зимбабве

en: the State of Eritrea
cv: Эритрея Патшалӑхӗ

en: the State of Palestine
cv: Палестина Патшалӑхӗ

en: Åland Islands
cv: Аландан гӀайренаш
