iso_639-3 - en to crh translation catalogue (331 entries)

note: Inverted name for aae
en: Albanian, Arbëreshë
crh: Arnavutça, Arbëreshë

note: Inverted name for aao
en: Arabic, Algerian Saharan
crh: Arapça, Arabic, Algerian Saharan

note: Inverted name for aaq
en: Abnaki, Eastern
crh: Abnaki, Şarqiy

note: Name for aar
en: Afar
crh: Afarca (Etiyopya)

note: Inverted name for abe
en: Abnaki, Western
crh: Abnaki, Ğarbiy

note: Inverted name for abh
en: Arabic, Tajiki
crh: Arapça, Tacikçe

note: Name for abk
en: Abkhazian
crh: Abhazca

note: Inverted name for abs
en: Malay, Ambonese
crh: Malayca, Ambonese

note: Inverted name for abv
en: Arabic, Baharna
crh: Arapça, Baharna

note: Inverted name for acm
en: Arabic, Mesopotamian
crh: Arapça, Mezopotamyalı

note: Name for ads
en: Adamorobe Sign Language
crh: Adamorobe İşaret Tili

note: Name for aed
en: Argentine Sign Language
crh: Arjantin İşaret Tili

note: Name for aen
en: Armenian Sign Language
crh: Ermenice İşaret Tili

note: Name for afg
en: Afghan Sign Language
crh: Afgan İşaret Tili

note: Name for afr
en: Afrikaans
crh: Afrikanca

note: Name for aka
en: Akan
crh: Akanca (Afrika tili)

note: Name for akk
en: Akkadian
crh: Akatça

note: Name for ale
en: Aleut
crh: Alaskaca

note: Name for amh
en: Amharic
crh: Etiyopyaca

note: Inverted name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
crh: İnglizce, Eski (MS. 450-1100)

note: Name for ara
en: Arabic
crh: Arapça

note: Name for arg
en: Aragonese
crh: Aragonca (İspanya)

note: Name for arp
en: Arapaho
crh: Arapaho (Şimaliy Amerika yerlileri)

note: Name for arw
en: Arawak
crh: Arawak (Surinam)

note: Name for ase
en: American Sign Language
crh: Amerikan İşaret Tili

note: Name for asm
en: Assamese
crh: Assamese (Hindistan)

note: Name for asp
en: Algerian Sign Language
crh: Cezayir İşaret Tili

note: Name for asq
en: Austrian Sign Language
crh: Avusturya İşaret Tili

note: Name for asw
en: Australian Aborigines Sign Language
crh: Avusturya Aborjinleri İşaret Tili

note: Inverted name for auz
en: Arabic, Uzbeki
crh: Arapça, Özbekiy

note: Name for ava
en: Avaric
crh: Avarca

note: Name for ave
en: Avestan
crh: Avestan (Eski İran)

note: Name for awa
en: Awadhi
crh: Awadhi (Hindistan)

note: Name for aym
en: Aymara
crh: Aymara (Cenübiy Amerika)

note: Inverted name for azb
en: Azerbaijani, South
crh: Azerice, Cenübiy

note: Name for aze
en: Azerbaijani
crh: Azerice

note: Inverted name for azj
en: Azerbaijani, North
crh: Azerice, Şimaliy

note: Name for bak
en: Bashkir
crh: Başkırca

note: Name for bal
en: Baluchi
crh: Belucice (İran)

note: Name for bam
en: Bambara
crh: Bambara (Mali)

note: Name for ban
en: Balinese
crh: Balice (Bali adaları)

note: Name for bbu
en: Kulung (Nigeria)
crh: Kulung (Nijerya)

note: Inverted name for bdl
en: Bajau, Indonesian
crh: Bajau, Endonezya

note: Name for bel
en: Belarusian
crh: Belarusça

note: Name for ben
en: Bengali
crh: Bengalce

note: Name for bez
en: Bena (Tanzania)
crh: Bena (Tanzanya)

note: Name for bfi
en: British Sign Language
crh: Britanyalı İşaret Tili

note: Name for bfk
en: Ban Khor Sign Language
crh: Ban Khor İşaret Tili

note: Inverted name for bgx
en: Turkish, Balkan Gagauz
crh: Türkçe, Balkan Gagauz

note: Name for bho
en: Bhojpuri
crh: Bhojpuri (Hindistan)

note: Name for bik
en: Bikol
crh: Bikol (Filipinler)

note: Name for bin
en: Bini
crh: Bini (Afrika)

note: Name for bis
en: Bislama
crh: Bislama (Vanuatu; Şimaliy Pasifik)

note: Name for bla
en: Siksika
crh: Siksika (Şimaliy Amerika yerlileri)

note: Name for bod
en: Tibetan
crh: Tibetçe

note: Name for bog
en: Bamako Sign Language
crh: Bamako İşaret Tili

note: Name for bos
en: Bosnian
crh: Boşnakça

note: Name for bqn
en: Bulgarian Sign Language
crh: Bulgar İşaret Tili

note: Name for bqy
en: Bengkala Sign Language
crh: Bengkala İşaret Tili

note: Name for bre
en: Breton
crh: Bretonca

note: Name for bua
en: Buriat
crh: Buriat (Moğolistan)

note: Name for bug
en: Buginese
crh: Buginese (Endonezya)

note: Name for bul
en: Bulgarian
crh: Bulgarca

note: Name for bvl
en: Bolivian Sign Language
crh: Bolivya İşaret Tili

note: Name for bzs
en: Brazilian Sign Language
crh: Brezilya İşaret Tili

note: Name for cat
en: Catalan
crh: Katalanca

note: Name for cds
en: Chadian Sign Language
crh: Chad İşaret Tili

note: Name for ceb
en: Cebuano
crh: Cebuano (Filipinler)

note: Name for ces
en: Czech
crh: Çekçe

note: Name for che
en: Chechen
crh: Çeçence

note: Name for chg
en: Chagatai
crh: Çağatayca

note: Name for chn
en: Chinook jargon
crh: Chinook lehçesi (Şimaliy Ğarbiy Amerika yalıları)

note: Name for cho
en: Choctaw
crh: Choctaw (Şimaliy Amerika yerlileri)

note: Name for chp
en: Chipewyan
crh: Chipewyan (Şimaliy Amerika yerlileri)

note: Name for chr
en: Cherokee
crh: Cherokee (Şimaliy Amerika yerlileri)

note: Name for chv
en: Chuvash
crh: Çuvaş (Türkçe)

note: Name for chy
en: Cheyenne
crh: Cheyenne (Şimaliy Amerika yerlileri)

note: Name for cop
en: Coptic
crh: Kıptice (Eski Mısır)

note: Name for cor
en: Cornish
crh: Cornish (Kelt)

note: Name for cos
en: Corsican
crh: Korsikaca

note: Name for cre
en: Cree
crh: Cree (Şimaliy Amerika yerlileri)

note: Name for csb
en: Kashubian
crh: Kashubian (Lehçe şivesi)

note: Name for csc
en: Catalan Sign Language
crh: Catalan İşaret Tili

note: Name for csd
en: Chiangmai Sign Language
crh: Chiangmai İşaret Tili

note: Name for cse
en: Czech Sign Language
crh: Çek İşaret Tili

note: Name for csf
en: Cuba Sign Language
crh: Küba İşaret Tili

note: Name for csg
en: Chilean Sign Language
crh: Şilice İşaret Tili

note: Name for csl
en: Chinese Sign Language
crh: Çince İşaret Tili

note: Name for csn
en: Colombian Sign Language
crh: Kolombiyalı İşaret Tili

note: Name for csq
en: Croatia Sign Language
crh: Hırvat İşaret Tili

note: Name for csr
en: Costa Rican Sign Language
crh: Kosta Rikalı İşaret Tili

note: Name for cym
en: Welsh
crh: Gal Tili

note: Name for dak
en: Dakota
crh: Dakota (Şimaliy Amerika yerlileri)

note: Name for dan
en: Danish
crh: Danimarkaca; Danca

note: Name for dar
en: Dargwa
crh: Dargwa (Dağıstan)

note: Name for den
en: Slave (Athapascan)
crh: Slave (Athapascan; Şimaliy Amerika yerlileri)

note: Name for deu
en: German
crh: Almanca

note: Name for dgr
en: Dogrib
crh: Dogrib (Kanada)

note: Name for din
en: Dinka
crh: Dinka (Sudan)

note: Name for doq
en: Dominican Sign Language
crh: Dominik İşaret Tili

note: Name for dse
en: Dutch Sign Language
crh: Hollandalı İşaret Tili

note: Name for dsl
en: Danish Sign Language
crh: Danimarkalı İşaret Tili

note: Inverted name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
crh: Flâmanca, Orta dönem (1050-1350 dolayları)

note: Name for ecs
en: Ecuadorian Sign Language
crh: Ekvador İşaret Tili

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
crh: Mısırca (Eski)

note: Name for eka
en: Ekajuk
crh: Ekajuk (Afrika)

note: Inverted name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
crh: Yunanca, Çağdaş (1453-)

note: Name for elx
en: Elamite
crh: Elamca

note: Name for eng
en: English
crh: İngilizce

note: Inverted name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
crh: İngilizce, Orta dönem (1100-1500)

note: Name for esl
en: Egypt Sign Language
crh: Mısır İşaret Tili

note: Name for esn
en: Salvadoran Sign Language
crh: Salvador İşaret Tili

note: Name for eso
en: Estonian Sign Language
crh: Estonyalı İşaret Tili

note: Name for est
en: Estonian
crh: Estonyaca

note: Name for eth
en: Ethiopian Sign Language
crh: Etiyopyalı İşaret Tili

note: Name for eus
en: Basque
crh: Baskça

note: Name for ewe
en: Ewe
crh: Ewe (Afrika)

note: Name for ewo
en: Ewondo
crh: Ewondo (Afrika)

note: Name for fao
en: Faroese
crh: Faroece

note: Name for fas
en: Persian
crh: Farsça

note: Name for fat
en: Fanti
crh: Fanti (Afrika)

note: Name for fcs
en: Quebec Sign Language
crh: Quebec İşaret Tili

note: Name for fij
en: Fijian
crh: Fiji tili

note: Name for fin
en: Finnish
crh: Fince

note: Name for fon
en: Fon
crh: Fon (Benin)

note: Name for fra
en: French
crh: Fransızca

note: Inverted name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
crh: Fransızca, Orta (M.S. 1400-1600)

note: Inverted name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
crh: Fransızca, Eski (842-M.S. 1400)

note: Name for frr
en: Northern Frisian
crh: Şimaliy Frizyeli Tili

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
crh: Şarqiy Frizyeli Tili

note: Name for fry
en: Western Frisian
crh: Ğarbiy Frizyeli Tili

note: Name for fse
en: Finnish Sign Language
crh: Fin İşaret Tili

note: Name for fsl
en: French Sign Language
crh: Fransız İşaret Tili

note: Name for fss
en: Finland-Swedish Sign Language
crh: Fin-İsveçli İşaret Tili

note: Name for ful
en: Fulah
crh: Fulah (Afrika)

note: Name for fur
en: Friulian
crh: Friulian (İtalya)

note: Name for gaa
en: Ga
crh: Ganaca

note: Name for gay
en: Gayo
crh: Gayo (Sumatra)

note: Name for gez
en: Geez
crh: Geez (Etiyopya)

note: Name for gil
en: Gilbertese
crh: Kiribati tili

note: Inverted name for giq
en: Gelao, Green
crh: Gelao, Yeşil

note: Inverted name for gir
en: Gelao, Red
crh: Gelao, Kırmızı

note: Inverted name for giw
en: Gelao, White
crh: Gelao, Beyaz

note: Name for gle
en: Irish
crh: İrlandaca

note: Name for glg
en: Galician
crh: Galiçyaca

note: Name for glv
en: Manx
crh: Manx (Galler)

note: Inverted name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
crh: Almanca, Orta Yüksek (M.S. 1050-1500)

note: Inverted name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
crh: Almanca, Orta Yüksek (M.S. 750-1050)

note: Name for gon
en: Gondi
crh: Gondi (Hindistan)

note: Name for gor
en: Gorontalo
crh: Gorontalo (Endonezya)

note: Name for got
en: Gothic
crh: Gotik

note: Name for grb
en: Grebo
crh: Grebo (Liberya)

note: Inverted name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
crh: Yunanca, Eski (1453'e kadar)

note: Name for grn
en: Guarani
crh: Guarani (Paraguay)

note: Name for gse
en: Ghanaian Sign Language
crh: Ganalı İşaret Tili

note: Name for gsg
en: German Sign Language
crh: Alman İşaret Tili

note: Name for gsm
en: Guatemalan Sign Language
crh: Guatemalalı İşaret Tili

note: Name for gss
en: Greek Sign Language
crh: Yunan İşaret Tili

note: Inverted name for gug
en: Guaraní, Paraguayan
crh: Guaraní, Paraguay

note: Name for guj
en: Gujarati
crh: Gujarati (Hindistan)

note: Name for gus
en: Guinean Sign Language
crh: Gineli İşaret Tili

note: Name for hab
en: Hanoi Sign Language
crh: Hanoi İşaret Tili

note: Name for haf
en: Haiphong Sign Language
crh: Haiphong İşaret Tili

note: Name for hai
en: Haida
crh: Haida (Şimaliy Amerika yerlileri)

note: Name for haw
en: Hawaiian
crh: Havaice

note: Name for hbs
en: Serbo-Croatian
crh: Sırp-Hırvat Tili

note: Name for hds
en: Honduras Sign Language
crh: Honduras İşaret Tili

note: Name for heb
en: Hebrew
crh: İbranice

note: Name for hin
en: Hindi
crh: Hintçe

note: Name for hit
en: Hittite
crh: Hititçe

note: Name for hks
en: Hong Kong Sign Language
crh: Hong Kong İşaret Tili

note: Name for hos
en: Ho Chi Minh City Sign Language
crh: Ho Chi Minh City İşaret Tili

note: Name for hrv
en: Croatian
crh: Hırvatça

note: Name for hsh
en: Hungarian Sign Language
crh: Macar İşaret Tili

note: Name for hsl
en: Hausa Sign Language
crh: Hausa İşaret Tili

note: Name for hun
en: Hungarian
crh: Macarca

note: Name for hye
en: Armenian
crh: Ermenice

note: Name for icl
en: Icelandic Sign Language
crh: İzlandalı İşaret Tili

note: Name for ind
en: Indonesian
crh: Endonezyaca

note: Name for inl
en: Indonesian Sign Language
crh: Endonezyalı İşaret Tili

note: Name for ins
en: Indian Sign Language
crh: Hint İşaret Tili

note: Name for ise
en: Italian Sign Language
crh: İtalyan İşaret Tili

note: Name for isg
en: Irish Sign Language
crh: İrlandalı İşaret Tili

note: Name for isl
en: Icelandic
crh: İzlandaca

note: Name for isr
en: Israeli Sign Language
crh: İsrailli İşaret Tili

note: Name for ita
en: Italian
crh: İtalyanca

note: Name for jcs
en: Jamaican Country Sign Language
crh: Jamaika Ülkesi İşaret Tili

note: Name for jge
en: Judeo-Georgian
crh: Judeo-Gürcü

note: Name for jhs
en: Jhankot Sign Language
crh: Jhankot İşaret Tili

note: Name for jim
en: Jimi (Cameroon)
crh: Jimi (Kamerun)

note: Name for jos
en: Jordanian Sign Language
crh: Ürdün İşaret Tili

note: Name for jpn
en: Japanese
crh: Japonca

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
crh: Yahudi-Arap

note: Name for jsl
en: Japanese Sign Language
crh: Japon İşaret Tili

note: Name for jus
en: Jumla Sign Language
crh: Jumla İşaret Tili

note: Name for kas
en: Kashmiri
crh: Keşmirce

note: Name for kat
en: Georgian
crh: Gürcüce

note: Name for kaz
en: Kazakh
crh: Qazahça

note: Name for kgi
en: Selangor Sign Language
crh: Selangorlu İşaret Tili

note: Name for kir
en: Kirghiz
crh: Qırğızca

note: Name for kmz
en: Khorasani Turkish
crh: Horasan Türkçesi

note: Name for kor
en: Korean
crh: Korece

note: Name for kur
en: Kurdish
crh: Kürtçe

note: Name for kvk
en: Korean Sign Language
crh: Koreli İşaret Tili

note: Name for lao
en: Lao
crh: Laos Tili

note: Name for lat
en: Latin
crh: Latince

note: Name for lav
en: Latvian
crh: Letonyaca

note: Name for lbs
en: Libyan Sign Language
crh: Libyalı İşaret Tili

note: Name for lit
en: Lithuanian
crh: Litvanyaca

note: Name for lkt
en: Lakota
crh: Lakota (Şimaliy Amerika yerlileri)

note: Name for lls
en: Lithuanian Sign Language
crh: Litvanyalı İşaret Tili

note: Name for lsl
en: Latvian Sign Language
crh: Letonyalı İşaret Tili

note: Name for lso
en: Laos Sign Language
crh: Laoslu İşaret Tili

note: Name for lsp
en: Panamanian Sign Language
crh: Panamalı İşaret Tili

note: Name for lst
en: Trinidad and Tobago Sign Language
crh: Trinidad Tobago İşaret Tili

note: Name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
crh: Luo (Kenya ve Tanzanya)

note: Name for mdl
en: Maltese Sign Language
crh: Maltalı İşaret Tili

note: Name for mfs
en: Mexican Sign Language
crh: Meksikalı İşaret Tili

note: Name for mis
en: Uncoded languages
crh: Kodlanmamış diller

note: Name for mkd
en: Macedonian
crh: Makedonca

note: Name for mkw
en: Kituba (Congo)
crh: Kituba (Kongo)

note: Name for mon
en: Mongolian
crh: Moğol Tili

note: Name for mow
en: Moi (Congo)
crh: Moi (Kongo)

note: Name for mre
en: Martha's Vineyard Sign Language
crh: Martha's Vineyard İşaret Tili

note: Name for msd
en: Yucatec Maya Sign Language
crh: Yucatec Maya İşaret Tili

note: Name for msr
en: Mongolian Sign Language
crh: Moğol İşaret Tili

note: Name for mul
en: Multiple languages
crh: Çoklu diller

note: Name for mya
en: Burmese
crh: Burmaca

note: Name for mzc
en: Madagascar Sign Language
crh: Madagaskarlı İşaret Tili

note: Name for mzg
en: Monastic Sign Language
crh: Monastic İşaret Tili

note: Name for mzy
en: Mozambican Sign Language
crh: Mozambikli İşaret Tili

note: Inverted name for nbl
en: Ndebele, South
crh: Ndebele (Cenübiy)

note: Name for nbs
en: Namibian Sign Language
crh: Namibyalı İşaret Tili

note: Name for ncs
en: Nicaraguan Sign Language
crh: Nikaragualı İşaret Tili

note: Name for nld
en: Dutch
crh: Flâmanca (Hollanda tili)

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk
crh: Norveççe Nynorsk

note: Inverted name for non
en: Norse, Old
crh: Norse, Eski

note: Name for nor
en: Norwegian
crh: Norveççe

note: Name for nsi
en: Nigerian Sign Language
crh: Nigeryalı İşaret Tili

note: Name for nsl
en: Norwegian Sign Language
crh: Norveçli İşaret Tili

note: Name for nsp
en: Nepalese Sign Language
crh: Nepalli İşaret Tili

note: Name for nsr
en: Maritime Sign Language
crh: Maritime İşaret Tili

note: Name for nut
en: Nung (Viet Nam)
crh: Nung (Vietnam)

note: Name for nya
en: Nyanja
crh: Bantu Tili

note: Inverted name for okl
en: Kentish Sign Language, Old
crh: Kentish İşaret Tili, Eski

note: Inverted name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
crh: Türkçe, Osmanlı (1500-1928)

note: Inverted name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
crh: Eski Farsça (M.Ö. 600-400)

note: Name for phn
en: Phoenician
crh: Fenikçe

note: Name for pks
en: Pakistan Sign Language
crh: Pakistanlı İşaret Tili

note: Name for pol
en: Polish
crh: Lehçe

note: Name for por
en: Portuguese
crh: Portekizce

note: Name for prl
en: Peruvian Sign Language
crh: Perulu İşaret Tili

note: Name for psg
en: Penang Sign Language
crh: Penang İşaret Tili

note: Name for psl
en: Puerto Rican Sign Language
crh: Porto Rikolu İşaret Tili

note: Name for pso
en: Polish Sign Language
crh: Polonyalı İşaret Tili

note: Name for psp
en: Philippine Sign Language
crh: Filipin İşaret Tili

note: Name for psr
en: Portuguese Sign Language
crh: Portekizli İşaret Tili

note: Name for rms
en: Romanian Sign Language
crh: Roman İşaret Tili

note: Name for ron
en: Romanian
crh: Romence

note: Name for rsl
en: Russian Sign Language
crh: Rus İşaret Tili

note: Name for rus
en: Russian
crh: Rusça

note: Name for scn
en: Sicilian
crh: Sicilyaca

note: Name for sco
en: Scots
crh: İskoçça

note: Name for sdl
en: Saudi Arabian Sign Language
crh: Suudi Arabistanlı İşaret Tili

note: Name for sfs
en: South African Sign Language
crh: Cenübiy Afrikalı İşaret Tili

note: Inverted name for sga
en: Irish, Old (to 900)
crh: Eski İrlandaca (900'e kadar)

note: Name for sgg
en: Swiss-German Sign Language
crh: İsviçreli-Alman İşaret Tili

note: Name for sgx
en: Sierra Leone Sign Language
crh: Sierra Leone İşaret Tili

note: Name for slf
en: Swiss-Italian Sign Language
crh: İsviçreli-İtalyan İşaret Tili

note: Name for slk
en: Slovak
crh: Slovakça

note: Name for sls
en: Singapore Sign Language
crh: Singapurlu İşaret Tili

note: Name for slv
en: Slovenian
crh: Slovence

note: Inverted name for sot
en: Sotho, Southern
crh: Sesotho

note: Name for spa
en: Spanish
crh: İspanyolca

note: Name for sqi
en: Albanian
crh: Arnavutça

note: Name for sqs
en: Sri Lankan Sign Language
crh: Sri Lankalı İşaret Tili

note: Name for srd
en: Sardinian
crh: Sardince

note: Name for srp
en: Serbian
crh: Sırpça

note: Name for ssp
en: Spanish Sign Language
crh: İspanyol İşaret Tili

note: Name for ssr
en: Swiss-French Sign Language
crh: İsviçreli-Fransız İşaret Tili

note: Name for sun
en: Sundanese
crh: Sudan Tili

note: Name for sux
en: Sumerian
crh: Sümerce

note: Name for svk
en: Slovakian Sign Language
crh: Slovak İşaret Tili

note: Name for swe
en: Swedish
crh: İsveçce

note: Name for swl
en: Swedish Sign Language
crh: İsveçli İşaret Tili

note: Name for syc
en: Classical Syriac
crh: Klasik Süryanice

note: Name for syy
en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
crh: Al-Sayyid Bedouin İşaret Tili

note: Name for tah
en: Tahitian
crh: Tahitice

note: Name for tam
en: Tamil
crh: Tamilce

note: Name for tat
en: Tatar
crh: İdil Tatarcası

note: Name for tdt
en: Tetun Dili
crh: Tetun Tili

note: Name for tgk
en: Tajik
crh: Tacikce

note: Name for tha
en: Thai
crh: Taylandça

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
crh: Tonga

note: Name for tse
en: Tunisian Sign Language
crh: Tunuslu İşaret Tili

note: Name for tsm
en: Turkish Sign Language
crh: Türk İşaret Tili

note: Name for tsn
en: Tswana
crh: Setswana

note: Name for tsq
en: Thai Sign Language
crh: Thai İşaret Tili

note: Name for tss
en: Taiwan Sign Language
crh: Tayvanlı İşaret Tili

note: Name for tsy
en: Tebul Sign Language
crh: Tebul İşaret Tili

note: Name for tuk
en: Turkmen
crh: Türkmence

note: Name for tur
en: Turkish
crh: Türkçe

note: Name for tza
en: Tanzanian Sign Language
crh: Tanzanyalı İşaret Tili

note: Name for ugn
en: Ugandan Sign Language
crh: Ugandalı İşaret Tili

note: Name for ugy
en: Uruguayan Sign Language
crh: Uruguaylı İşaret Tili

note: Name for uig
en: Uighur
crh: Uygurca

note: Name for ukl
en: Ukrainian Sign Language
crh: Ukraince İşaret Tili

note: Name for ukr
en: Ukrainian
crh: Ukraince

note: Name for uks
en: Urubú-Kaapor Sign Language
crh: Urubú-Kaapor İşaret Tili

note: Name for und
en: Undetermined
crh: Belirlenemeyen

note: Name for urd
en: Urdu
crh: Urduca

note: Name for uzb
en: Uzbek
crh: Özbekçe

note: Inverted name for uzn
en: Uzbek, Northern
crh: Özbekçe, Şimaliy

note: Inverted name for uzs
en: Uzbek, Southern
crh: Özbekçe, Cenübiy

note: Name for vie
en: Vietnamese
crh: Vietnamca

note: Name for vsi
en: Moldova Sign Language
crh: Moldovalı İşaret Tili

note: Name for vsl
en: Venezuelan Sign Language
crh: Venezuelalı İşaret Tili

note: Name for vsv
en: Valencian Sign Language
crh: Valensiyalı İşaret Tili

note: Name for wln
en: Walloon
crh: Valonca

note: Name for xki
en: Kenyan Sign Language
crh: Kenyalı İşaret Tili

note: Name for xlc
en: Lycian
crh: Likya Tili

note: Name for xld
en: Lydian
crh: Lidya DIli

note: Name for xml
en: Malaysian Sign Language
crh: Malezyalı İşaret Tili

note: Name for xms
en: Moroccan Sign Language
crh: Faslı İşaret Tili

note: Name for yid
en: Yiddish
crh: Yiddiş

note: Name for ysl
en: Yugoslavian Sign Language
crh: Yugoslav İşaret Tili

note: Name for zbl
en: Blissymbols
crh: Blis Sembolleri

note: Name for zho
en: Chinese
crh: Çince

note: Name for zib
en: Zimbabwe Sign Language
crh: Zimbabveli İşaret Tili

note: Name for zsl
en: Zambian Sign Language
crh: Zambiyalı İşaret Tili

note: Name for zxx
en: No linguistic content
crh: Dile ait içerik yok
