iso_639-3 - en to br translation catalogue (237 entries)

note: Name for abk
en: Abkhazian
br: Abkhazieg

note: Inverted name for abs
en: Malay, Ambonese
br: Malay, Amboneseg

note: Inverted name for acf
en: Creole French, Saint Lucian
br: Kreol Galleg, Santez Lusi

note: Inverted name for acm
en: Arabic, Mesopotamian
br: Arabeg, Mesopotamian

note: Inverted name for acp
en: Acipa, Eastern
br: Acipa ar Reter

note: Inverted name for acq
en: Arabic, Ta'izzi-Adeni
br: Arabeg, Ta'izzi-Adeni

note: Name for acs
en: Acroá
br: Akroá

note: Inverted name for acw
en: Arabic, Hijazi
br: Arabeg, Hijazi

note: Inverted name for acx
en: Arabic, Omani
br: Arabeg Omani

note: Inverted name for acy
en: Arabic, Cypriot
br: Arabeg eus Chypr

note: Inverted name for adf
en: Arabic, Dhofari
br: Arabeg eus Dhofari

note: Name for ads
en: Adamorobe Sign Language
br: Yezh ar sinoù Adamorobe

note: Name for adu
en: Aduge
br: Aduj

note: Inverted name for adx
en: Tibetan, Amdo
br: Yezh an Tibet, Amdo

note: Inverted name for aeb
en: Arabic, Tunisian
br: Arabeg eus Tunizi

note: Inverted name for aec
en: Arabic, Saidi
br: Arabeg eus Saidi

note: Name for aed
en: Argentine Sign Language
br: Yezh ar sinoù Arc'hantina

note: Name for aen
en: Armenian Sign Language
br: Yezh ar sinoù Armenia

note: Inverted name for aer
en: Arrernte, Eastern
br: Arrernte eus ar Reter

note: Inverted name for afb
en: Arabic, Gulf
br: Arabeg eus Golf

note: Name for afg
en: Afghan Sign Language
br: Yezh ar sinoù Afganistan

note: Inverted name for afs
en: Creole, Afro-Seminole
br: Kreol, Afrika-Seminole

note: Inverted name for agt
en: Agta, Central Cagayan
br: Agta, kreiz ar C'H/Kagayan

note: Name for agu
en: Aguacateco
br: Aguakateko

note: Inverted name for agy
en: Alta, Southern
br: Alta hanternoz

note: Name for ahg
en: Qimant
br: Kimant

note: Name for aib
en: Ainu (China)
br: Ainu (Bro Sina)

note: Inverted name for aig
en: Creole English, Antigua and Barbuda
br: Kreol Soazneg, Antigua ha Barbada

note: Inverted name for aii
en: Neo-Aramaic, Assyrian
br: Nevezarameg, Asyrian

note: Name for ain
en: Ainu (Japan)
br: Ainu (Bro Japan)

note: Name for aiq
en: Aimaq
br: Aimak

note: Inverted name for ajp
en: Arabic, South Levantine
br: Arabeg Levantin hanternoz

note: Inverted name for aju
en: Arabic, Judeo-Moroccan
br: Arabeg Yuzhev-Morokeg

note: Name for akk
en: Akkadian
br: Akkadianeg

note: Name for alc
en: Qawasqar
br: Kawaskar

note: Inverted name for aln
en: Albanian, Gheg
br: Albaneg, Gheg

note: Name for alq
en: Algonquin
br: Algonkuin

note: Inverted name for als
en: Albanian, Tosk
br: Albaneg, Tosk

note: Inverted name for alt
en: Altai, Southern
br: Altai, hanternoz

note: Name for ama
en: Amanayé
br: Amanaye

note: Name for amc
en: Amahuaca
br: Amahuaka

note: Name for amh
en: Amharic
br: Amhareg

note: Inverted name for ams
en: Amami-Oshima, Southern
br: Amami-Oshima, hanternoz

note: Inverted name for amw
en: Neo-Aramaic, Western
br: Nevezarameeg gwalarn

note: Name for ana
en: Andaqui
br: Andakui

note: Name for ane
en: Xârâcùù
br: Ksârâkùù

note: Inverted name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
br: Hensaozneg (etre 450-1100)

note: Name for ano
en: Andoque
br: Andokue

note: Name for anq
en: Jarawa (India)
br: Jarawa (Bro India)

note: Inverted name for apc
en: Arabic, North Levantine
br: Arabeg, kreizteiz Levantin

note: Inverted name for apd
en: Arabic, Sudanese
br: Arabeg, bro Soudan

note: Inverted name for apj
en: Apache, Jicarilla
br: Apache, Jikarilla

note: Inverted name for apm
en: Apache, Mescalero-Chiricahua
br: Apache, Meskalero-Chiricahua

note: Name for apn
en: Apinayé
br: Apinaye

note: Name for apq
en: A-Pucikwar
br: A-Pukikwar

note: Inverted name for apw
en: Apache, Western
br: Apache, gwalarn

note: Inverted name for aqn
en: Alta, Northern
br: Alta, Kreizteiz

note: Name for ara
en: Arabic
br: Arabeg

note: Inverted name for arb
en: Arabic, Standard
br: Arabeg dre ziouer

note: Inverted name for arc
en: Aramaic, Official (700-300 BCE)
br: Arameeg, Ofisiel (700-300 A-raok J-K)

note: Inverted name for are
en: Arrarnta, Western
br: Arrarnta, gwalarn

note: Name for arg
en: Aragonese
br: Aragoneseg

note: Name for arh
en: Arhuaco
br: Arhuako

note: Inverted name for arq
en: Arabic, Algerian
br: Arabeg, Bro Aljer

note: Name for arr
en: Karo (Brazil)
br: Karo (Bro Vrazil)

note: Inverted name for ars
en: Arabic, Najdi
br: Arabeg, Najdi

note: Name for aru
en: Aruá (Amazonas State)
br: Aruá (Stad Amazonas)

note: Name for arx
en: Aruá (Rodonia State)
br: Aruá (Stad Rodonia)

note: Inverted name for ary
en: Arabic, Moroccan
br: Arabeg, Bro Moroko

note: Inverted name for arz
en: Arabic, Egyptian
br: Arabeg, Bro Ejipt

note: Inverted name for asc
en: Asmat, Casuarina Coast
br: Asmat, war an aod Kasuarina

note: Name for ase
en: American Sign Language
br: Yezh ar sinoù Amerika

note: Name for asg
en: Cishingini
br: Kishingini

note: Name for asm
en: Assamese
br: Assameseg

note: Name for asp
en: Algerian Sign Language
br: Yezh ar sinoù bro Aljeri

note: Name for asq
en: Austrian Sign Language
br: Yezh ar sinoù Aotrich

note: Name for ast
en: Asturian
br: Asturianeg

note: Inverted name for asu
en: Asurini, Tocantins
br: Asurini, Tokantins

note: Name for atc
en: Atsahuaca
br: Atsahuaka

note: Name for atg
en: Ivbie North-Okpela-Arhe
br: Ivbie Kreisteiz Okpela-Arhe

note: Name for ati
en: Attié
br: Attie

note: Inverted name for att
en: Atta, Pamplona
br: Atta, Iruña

note: Inverted name for atv
en: Altai, Northern
br: Altai, kreisteiz

note: Name for aum
en: Asu (Nigeria)
br: Asu (Nijeria)

note: Name for aut
en: Austral
br: Aostral

note: Name for ava
en: Avaric
br: Avareg

note: Name for ave
en: Avestan
br: Avestaneg

note: Name for avv
en: Avá-Canoeiro
br: Avá-Kanoeiro

note: Inverted name for aws
en: Awyu, South
br: Awyu, Hanternoz

note: Name for awt
en: Araweté
br: Arawete

note: Inverted name for awu
en: Awyu, Central
br: Awyu, Kreiz

note: Inverted name for ayc
en: Aymara, Southern
br: Aymara, Hanternoz

note: Inverted name for ayl
en: Arabic, Libyan
br: Arabeg, Libieg

note: Inverted name for ayn
en: Arabic, Sanaani
br: Arabeg, Sanaani

note: Inverted name for ayr
en: Aymara, Central
br: Aymara, Kreiz

note: Inverted name for azb
en: Azerbaijani, South
br: Azerbaijani, Hanternoz

note: Name for aze
en: Azerbaijani
br: Azeri

note: Inverted name for azj
en: Azerbaijani, North
br: Azerbaijani, Kreisteiz

note: Name for bae
en: Baré
br: Bare

note: Name for baf
en: Nubaca
br: Nubaka

note: Name for bal
en: Baluchi
br: Balouchi

note: Name for ban
en: Balinese
br: Balineg

note: Name for bas
en: Basa (Cameroon)
br: Basa (Kameroun)

note: Name for bau
en: Bada (Nigeria)
br: Bada (Nijeria)

note: Inverted name for bbo
en: Bobo Madaré, Northern
br: Bobo Madaré, Kreisteiz

note: Name for bbu
en: Kulung (Nigeria)
br: Kulung (Nijeria)

note: Inverted name for bca
en: Bai, Central
br: Bai, Kreiz

note: Inverted name for bcc
en: Balochi, Southern
br: Balochi, Hanternoz

note: Inverted name for bcd
en: Babar, North
br: Babar, Kreisteiz

note: Name for bci
en: Baoulé
br: Baoule

note: Name for bcn
en: Bali (Nigeria)
br: Bali (Nijeria)

note: Name for bcy
en: Bacama
br: Bakama

note: Inverted name for bdr
en: Bajau, West Coast
br: Bajau, Gwalarn

note: Name for bel
en: Belarusian
br: Belaruseg

note: Name for bfk
en: Ban Khor Sign Language
br: Yezh ar sinoù Ban Khor

note: Inverted name for bfs
en: Bai, Southern
br: Bai, Hanternoz

note: Inverted name for bgn
en: Balochi, Western
br: Balochi, Gwalarn

note: Inverted name for bgp
en: Balochi, Eastern
br: Balochi, Reter

note: Name for bhh
en: Bukharic
br: Bukharik

note: Inverted name for bhn
en: Neo-Aramaic, Bohtan
br: Nevezarameeg, Bohtan

note: Name for bos
en: Bosnian
br: Bosneg

note: Name for bre
en: Breton
br: Brezhoneg

note: Name for bua
en: Buriat
br: Bouriat

note: Name for bug
en: Buginese
br: Bugi

note: Name for bul
en: Bulgarian
br: Bulgareg

note: Name for car
en: Galibi Carib
br: Karibeg

note: Name for cat
en: Catalan
br: Katalaneg

note: Name for ces
en: Czech
br: Tchekeg

note: Name for che
en: Chechen
br: Tchetcheneg

note: Name for chk
en: Chuukese
br: Chouk

note: Name for chr
en: Cherokee
br: Cheroki

note: Name for cor
en: Cornish
br: Kerneveureg

note: Name for cos
en: Corsican
br: Korseg

note: Name for cre
en: Cree
br: Kri

note: Name for cym
en: Welsh
br: Kembraeg

note: Name for dan
en: Danish
br: Daneg

note: Name for den
en: Slave (Athapascan)
br: Yezhoù Atapaskanek

note: Name for deu
en: German
br: Alamaneg

note: Inverted name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
br: KrennNederlandeg (1050-1350)

note: Name for eng
en: English
br: Saozneg

note: Inverted name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
br: Krennsaozneg (1100-1500)

note: Name for epo
en: Esperanto
br: Esperanteg

note: Name for est
en: Estonian
br: Estoneg

note: Name for eus
en: Basque
br: Euskareg

note: Name for fas
en: Persian
br: Perseg; Farsi

note: Name for fin
en: Finnish
br: Finneg

note: Name for fra
en: French
br: Galleg

note: Inverted name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
br: Krenngalleg (ca. 1400-1600)

note: Inverted name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
br: Galleg kozh (842-1400)

note: Name for frr
en: Northern Frisian
br: Friseg an Norzh

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
br: Yezhoù Frizek ar gwalarn

note: Name for fry
en: Western Frisian
br: Yezhoù Frizek ar reter

note: Name for fur
en: Friulian
br: Frioulaneg

note: Name for gez
en: Geez
br: Gezeg

note: Name for gil
en: Gilbertese
br: Gilberteg

note: Name for gle
en: Irish
br: Iwerzhoneg

note: Name for glg
en: Galician
br: Galisianeg

note: Inverted name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
br: Krennalamaneg uhel (1050-1500)

note: Inverted name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
br: Hennalamaneg uhel (750-1050)

note: Name for heb
en: Hebrew
br: Hebreeg

note: Name for hrv
en: Croatian
br: Kroateg

note: Name for hun
en: Hungarian
br: Hungareg

note: Name for hye
en: Armenian
br: Armenieg

note: Name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
br: Interlingua (Yezh Skoazeller Etrebroadel)

note: Name for ind
en: Indonesian
br: Indoneseg

note: Name for inh
en: Ingush
br: Ingoucheg

note: Name for isl
en: Icelandic
br: Islandeg

note: Name for ita
en: Italian
br: Italianeg

note: Name for jav
en: Javanese
br: Javaneg

note: Name for jpn
en: Japanese
br: Japaneg

note: Name for jpr
en: Judeo-Persian
br: Yuzev-Perseg

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
br: Yuzev-arabeg

note: Name for kat
en: Georgian
br: Jorjianeg

note: Name for kau
en: Kanuri
br: Kanouri

note: Name for kor
en: Korean
br: Koreeg

note: Name for kos
en: Kosraean
br: Kosrae

note: Name for krl
en: Karelian
br: Karelianeg

note: Name for kur
en: Kurdish
br: Kurdeg

note: Name for lav
en: Latvian
br: Latvieg

note: Name for lez
en: Lezghian
br: Lezgi

note: Name for lit
en: Lithuanian
br: Lituaneg

note: Name for mad
en: Madurese
br: Madureseg

note: Name for mah
en: Marshallese
br: Marshall

note: Name for mar
en: Marathi
br: Maratieg

note: Inverted name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
br: Hen Iwerzhoneg (900-1200)

note: Name for mis
en: Uncoded languages
br: Yezhoù na-godet

note: Name for mkd
en: Macedonian
br: Makedoneg

note: Name for mlt
en: Maltese
br: Malteg

note: Name for mon
en: Mongolian
br: Mongoleg

note: Name for mos
en: Mossi
br: More

note: Name for mri
en: Maori
br: Maorieg

note: Name for mul
en: Multiple languages
br: Liesyezhoù

note: Name for mus
en: Creek
br: Muskogi

note: Name for mwl
en: Mirandese
br: Mirandeg

note: Name for nld
en: Dutch
br: Nederlandeg

note: Name for nog
en: Nogai
br: Nogay

note: Inverted name for non
en: Norse, Old
br: Norseg

note: Name for nor
en: Norwegian
br: Norvegieg

note: Inverted name for obt
en: Breton, Old
br: Henvrezhoneg

note: Inverted name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
br: Hen Persek (600-400 ar.J.K.)

note: Name for phn
en: Phoenician
br: Fenikianeg

note: Name for pol
en: Polish
br: Poloneg

note: Name for pon
en: Pohnpeian
br: Pohnpei

note: Name for por
en: Portuguese
br: Portugaleg

note: Name for roh
en: Romansh
br: Romañcheg

note: Name for rom
en: Romany
br: Romani

note: Name for ron
en: Romanian
br: Roumaneg

note: Name for rus
en: Russian
br: Rusianeg

note: Name for scn
en: Sicilian
br: Sikilianeg

note: Inverted name for sga
en: Irish, Old (to 900)
br: Hen Iwerzhoneg (betek 900)

note: Name for slk
en: Slovak
br: Sloveg

note: Name for slv
en: Slovenian
br: Slovenieg

note: Name for sna
en: Shona
br: Chona

note: Name for sog
en: Sogdian
br: Sogdieg

note: Name for spa
en: Spanish
br: Spagnoleg

note: Name for sqi
en: Albanian
br: Albaneg

note: Name for srd
en: Sardinian
br: Sardeg

note: Name for srp
en: Serbian
br: Serbeg

note: Name for sux
en: Sumerian
br: Sumereg

note: Name for swe
en: Swedish
br: Svedeg

note: Name for syr
en: Syriac
br: Sirieg

note: Name for tah
en: Tahitian
br: Tahitianeg

note: Name for tam
en: Tamil
br: Tamouleg

note: Name for tgk
en: Tajik
br: Tadjik

note: Name for tig
en: Tigre
br: Tigreaneg

note: Name for tir
en: Tigrinya
br: Tigrinyaeg

note: Name for tsi
en: Tsimshian
br: Tsimchian

note: Name for tur
en: Turkish
br: Turkeg

note: Name for ukr
en: Ukrainian
br: Ukrenieg

note: Name for vie
en: Vietnamese
br: Vietnameg

note: Name for was
en: Washo
br: Wacho

note: Name for wln
en: Walloon
br: Walloneg

note: Inverted name for xbm
en: Breton, Middle
br: Krennvrezhoneg

note: Name for xho
en: Xhosa
br: C'hsosa

note: Name for yap
en: Yapese
br: Yapeg

note: Name for zho
en: Chinese
br: Sinaeg

note: Name for zul
en: Zulu
br: Zouloueg
