iso_639-3 - en to bg translation catalogue (409 entries)

note: Name for aar
en: Afar
bg: Афар

note: Name for abk
en: Abkhazian
bg: Абхазки

note: Name for ace
en: Achinese
bg: Ачински

note: Name for ach
en: Acoli
bg: Аколи

note: Name for ada
en: Adangme
bg: Адангме

note: Name for ady
en: Adyghe
bg: Адиге

note: Name for afh
en: Afrihili
bg: Африхили

note: Name for afr
en: Afrikaans
bg: Африканс

note: Name for aib
en: Ainu (China)
bg: Аину (Китай)

note: Name for aka
en: Akan
bg: Акан

note: Name for akk
en: Akkadian
bg: Акадски

note: Name for ale
en: Aleut
bg: Алутски

note: Name for alt
en: Southern Altai
bg: Южно-алтайски

note: Inverted name for alt
en: Altai, Southern
bg: Южно-алтайски

note: Name for amh
en: Amharic
bg: Амхарски

note: Name for ang
en: Old English (ca. 450-1100)
bg: Староанглийски (ок. 450-1100)

note: Inverted name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
bg: Староанглийски (ок. 450-1100)

note: Name for ara
en: Arabic
bg: Арабски

note: Name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE)
bg: Арамейски (700-300 пр. н.е.)

note: Inverted name for arc
en: Aramaic, Official (700-300 BCE)
bg: Арамейски

note: Name for arg
en: Aragonese
bg: Арагонски

note: Name for arp
en: Arapaho
bg: Арапахо

note: Name for arw
en: Arawak
bg: Аравакски

note: Name for arz
en: Egyptian Arabic
bg: Египетски арабски

note: Name for asm
en: Assamese
bg: Асамски

note: Name for ast
en: Asturian
bg: Астурийски

note: Inverted name for atv
en: Altai, Northern
bg: Северноалтайски

note: Name for auz
en: Uzbeki Arabic
bg: Узбекски арабски

note: Inverted name for auz
en: Arabic, Uzbeki
bg: Узбекски арабски

note: Name for ava
en: Avaric
bg: Аварски

note: Name for ave
en: Avestan
bg: Авестийски

note: Name for awa
en: Awadhi
bg: Авадхи

note: Name for axm
en: Middle Armenian
bg: Средновековен арменски

note: Inverted name for axm
en: Armenian, Middle
bg: Средновековен арменски

note: Name for ayl
en: Libyan Arabic
bg: Либийски арабски

note: Name for aym
en: Aymara
bg: Аймараски

note: Name for ayr
en: Central Aymara
bg: Централен аймараски

note: Name for azb
en: South Azerbaijani
bg: Южноазербайджански

note: Inverted name for azb
en: Azerbaijani, South
bg: Южноазербайджански

note: Name for aze
en: Azerbaijani
bg: Азербайджански

note: Name for azj
en: North Azerbaijani
bg: Азербайджански

note: Name for bak
en: Bashkir
bg: Башкирски

note: Name for bal
en: Baluchi
bg: Балучи

note: Name for bam
en: Bambara
bg: Бамбара

note: Name for ban
en: Balinese
bg: Балинески

note: Name for bas
en: Basa (Cameroon)
bg: Баса (Камерун)

note: Name for bej
en: Beja
bg: Бея

note: Name for bel
en: Belarusian
bg: Белоруски

note: Name for bem
en: Bemba (Zambia)
bg: Бемба (Замбия)

note: Name for ben
en: Bengali
bg: Бенгалски

note: Common name for ben
en: Bangla
bg: Бенгалски

note: Name for bho
en: Bhojpuri
bg: Бходжури

note: Name for bik
en: Bikol
bg: Бикол

note: Name for bin
en: Bini
bg: Бини

note: Name for bis
en: Bislama
bg: Бислама

note: Name for bla
en: Siksika
bg: Сиксика

note: Name for bod
en: Tibetan
bg: Тибетски

note: Name for bos
en: Bosnian
bg: Босненски

note: Name for bra
en: Braj
bg: Брая

note: Name for bre
en: Breton
bg: Бретонски

note: Name for bua
en: Buriat
bg: Бурятски

note: Name for bug
en: Buginese
bg: Бугинески

note: Name for bul
en: Bulgarian
bg: Български

note: Name for cad
en: Caddo
bg: Кадоански

note: Name for car
en: Galibi Carib
bg: Карибски

note: Inverted name for car
en: Carib, Galibi
bg: Карибски

note: Name for cat
en: Catalan
bg: Каталонски

note: Name for ceb
en: Cebuano
bg: Кебуано

note: Name for ces
en: Czech
bg: Чешки

note: Name for cha
en: Chamorro
bg: Чаморо

note: Name for chb
en: Chibcha
bg: Чибча

note: Name for che
en: Chechen
bg: Чеченски

note: Name for chg
en: Chagatai
bg: Чагатайски

note: Name for chk
en: Chuukese
bg: Чухски

note: Name for chm
en: Mari (Russia)
bg: Мари (Русия)

note: Name for chn
en: Chinook jargon
bg: Чинукски диалект

note: Name for cho
en: Choctaw
bg: Чокто

note: Name for chp
en: Chipewyan
bg: Чиипувски

note: Name for chr
en: Cherokee
bg: Черокски

note: Name for chu
en: Church Slavic
bg: Черковнославянски

note: Name for chv
en: Chuvash
bg: Чувашки

note: Name for chy
en: Cheyenne
bg: Чейенски

note: Name for cim
en: Cimbrian
bg: Цимбрийски

note: Name for ckb
en: Central Kurdish
bg: Централно-кюрдски

note: Inverted name for ckb
en: Kurdish, Central
bg: Централно-кюрдски

note: Name for ckt
en: Chukot
bg: Чукски

note: Name for cmg
en: Classical Mongolian
bg: Старомонголски

note: Inverted name for cmg
en: Mongolian, Classical
bg: Старомонголски

note: Name for cnx
en: Middle Cornish
bg: Средновековен корнуелски

note: Inverted name for cnx
en: Cornish, Middle
bg: Средновековен корнуелски

note: Name for cop
en: Coptic
bg: Коптски

note: Name for cor
en: Cornish
bg: Корнуелски

note: Name for cos
en: Corsican
bg: Корсикански

note: Name for cre
en: Cree
bg: Кри

note: Name for crh
en: Crimean Tatar
bg: Кримскотатарски

note: Inverted name for crh
en: Tatar, Crimean
bg: Кримскотатарски

note: Name for crj
en: Southern East Cree
bg: Югоизточен кри

note: Inverted name for crj
en: Cree, Southern East
bg: Югоизточен кри

note: Name for csb
en: Kashubian
bg: Кашубски

note: Name for cym
en: Welsh
bg: Уелски

note: Name for dak
en: Dakota
bg: Дакотски

note: Name for dan
en: Danish
bg: Датски

note: Name for dar
en: Dargwa
bg: Даргински

note: Name for deu
en: German
bg: Германски

note: Name for dib
en: South Central Dinka
bg: южна и централна динка

note: Inverted name for dib
en: Dinka, South Central
bg: южна и централна динка

note: Name for dik
en: Southwestern Dinka
bg: югозападна динка

note: Inverted name for dik
en: Dinka, Southwestern
bg: югозападна динка

note: Name for din
en: Dinka
bg: Динка

note: Name for dip
en: Northeastern Dinka
bg: североизточна динка

note: Inverted name for dip
en: Dinka, Northeastern
bg: североизточна динка

note: Name for div
en: Dhivehi
bg: Дхивехи

note: Name for diw
en: Northwestern Dinka
bg: северозападна динка

note: Inverted name for diw
en: Dinka, Northwestern
bg: северозападна динка

note: Name for dks
en: Southeastern Dinka
bg: североизточна динка

note: Inverted name for dks
en: Dinka, Southeastern
bg: североизточна динка

note: Name for dlm
en: Dalmatian
bg: Далматински

note: Name for doi
en: Dogri (macrolanguage)
bg: Догри, езикова група

note: Name for dsb
en: Lower Sorbian
bg: Сръбски

note: Name for dum
en: Middle Dutch (ca. 1050-1350)
bg: Средновековен холандски (ок. 1050-1350)

note: Inverted name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
bg: Средновековен холандски (ок. 1050-1350)

note: Name for dzo
en: Dzongkha
bg: Дзонгкхамски

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
bg: Египетски (античен)

note: Name for ekk
en: Standard Estonian
bg: Естонски

note: Inverted name for ekk
en: Estonian, Standard
bg: Естонски

note: Name for ell
en: Modern Greek (1453-)
bg: Гръцки (1453-)

note: Inverted name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
bg: Гръцки (1453-)

note: Name for eng
en: English
bg: Английски

note: Name for enm
en: Middle English (1100-1500)
bg: Средновековен английски (1100-1500)

note: Inverted name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
bg: Средновековен английски (1100-1500)

note: Name for epo
en: Esperanto
bg: Есперанто

note: Name for est
en: Estonian
bg: Естонски

note: Name for eus
en: Basque
bg: Баски

note: Name for ewe
en: Ewe
bg: Еве

note: Name for ewo
en: Ewondo
bg: Евондо

note: Name for fao
en: Faroese
bg: Фарьорски

note: Name for fas
en: Persian
bg: Персийски (Фарси)

note: Name for fij
en: Fijian
bg: Фиджийски

note: Name for fin
en: Finnish
bg: Фински

note: Name for fkv
en: Kven Finnish
bg: Севернофински

note: Inverted name for fkv
en: Finnish, Kven
bg: Севернофински

note: Name for fra
en: French
bg: Френски

note: Name for frm
en: Middle French (ca. 1400-1600)
bg: Средновековен френски (ок. 1400-1600)

note: Inverted name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
bg: Средновековен френски (ок. 1400-1600)

note: Name for fro
en: Old French (842-ca. 1400)
bg: Старофренски (842-до 1400)

note: Inverted name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
bg: Старофренски (842-до 1400)

note: Name for frr
en: Northern Frisian
bg: Северно-фризски

note: Inverted name for frr
en: Frisian, Northern
bg: Северно-фризски

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
bg: Източено-фризски

note: Inverted name for frs
en: Frisian, Eastern
bg: Източно-фризски

note: Name for fry
en: Western Frisian
bg: Западно-фризски

note: Inverted name for fry
en: Frisian, Western
bg: Западно-фризски

note: Name for fur
en: Friulian
bg: Фриулиански

note: Name for gaa
en: Ga
bg: Га

note: Name for gjn
en: Gonja
bg: Гоня

note: Inverted name for gla
en: Gaelic, Scottish
bg: Шотландски гаелски

note: Name for gle
en: Irish
bg: Ирландски

note: Name for glg
en: Galician
bg: Галисийски

note: Name for gmh
en: Middle High German (ca. 1050-1500)
bg: Средновековен германски (ок. 1050-1500)

note: Inverted name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
bg: Средновековен германски (ок. 1050-1500)

note: Name for goh
en: Old High German (ca. 750-1050)
bg: Ранносредновековен германски (ок. 750-1050)

note: Inverted name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
bg: Ранносредновековен германски (ок. 750-1050)

note: Name for got
en: Gothic
bg: Готски

note: Name for grc
en: Ancient Greek (to 1453)
bg: Старогръцки (до 1453)

note: Inverted name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
bg: Старогръцки (до 1453)

note: Name for grn
en: Guarani
bg: Гуарански

note: Name for gsw
en: Swiss German
bg: Швейцарски германски

note: Inverted name for gsw
en: German, Swiss
bg: Германски (Швейцария)

note: Name for guj
en: Gujarati
bg: Гуджаратски

note: Name for haw
en: Hawaiian
bg: Хавайски

note: Name for hbo
en: Ancient Hebrew
bg: Староивритски

note: Name for heb
en: Hebrew
bg: Иврит

note: Name for hil
en: Hiligaynon
bg: Хилигайнон

note: Name for hin
en: Hindi
bg: Хинди

note: Name for hit
en: Hittite
bg: Хетски

note: Name for hrv
en: Croatian
bg: Хърватски

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
bg: Горнолужишки

note: Inverted name for hsb
en: Sorbian, Upper
bg: Горнолужишки

note: Name for htx
en: Middle Hittite
bg: Хетски (средно царство)

note: Inverted name for htx
en: Hittite, Middle
bg: Хетски (средно царство)

note: Name for hun
en: Hungarian
bg: Унгарски

note: Name for hye
en: Armenian
bg: Арменски

note: Name for ido
en: Ido
bg: Идо

note: Name for iku
en: Inuktitut
bg: Инуктитут

note: Name for ind
en: Indonesian
bg: Индонезийски

note: Name for inh
en: Ingush
bg: Ингушки

note: Name for isl
en: Icelandic
bg: Исландски

note: Name for ita
en: Italian
bg: Италиански

note: Name for jav
en: Javanese
bg: Явански

note: Name for jje
en: Jejueo
bg: Чеджу

note: Name for jpn
en: Japanese
bg: Японски

note: Name for jpr
en: Judeo-Persian
bg: Еврейскоперсийски

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
bg: Еврейскоарабски

note: Name for jvn
en: Caribbean Javanese
bg: Карибско-явайски

note: Inverted name for jvn
en: Javanese, Caribbean
bg: Карибско-явайски

note: Name for jye
en: Judeo-Yemeni Arabic
bg: Еврейскоарабски

note: Name for kat
en: Georgian
bg: Грузински

note: Name for kaz
en: Kazakh
bg: Казахски

note: Name for khg
en: Khams Tibetan
bg: Хамско-тибетски

note: Inverted name for khg
en: Tibetan, Khams
bg: Хамско-тибетски

note: Name for khk
en: Halh Mongolian
bg: Халха-монголски

note: Inverted name for khk
en: Mongolian, Halh
bg: Халха-монголски

note: Name for kir
en: Kirghiz
bg: Киргизки

note: Name for kmr
en: Northern Kurdish
bg: Севернокюрдски

note: Inverted name for kmr
en: Kurdish, Northern
bg: Севернокюрдски

note: Name for kon
en: Kongo
bg: Конгоански

note: Name for kor
en: Korean
bg: Корейски

note: Name for krc
en: Karachay-Balkar
bg: Карачаевобалкарски

note: Name for krl
en: Karelian
bg: Карелски

note: Name for kur
en: Kurdish
bg: Кюрдски

note: Name for kxm
en: Northern Khmer
bg: Севернокхмерски

note: Inverted name for kxm
en: Khmer, Northern
bg: Севернокхмерски

note: Name for lao
en: Lao
bg: Лаоски

note: Name for lat
en: Latin
bg: Латински

note: Name for lav
en: Latvian
bg: Латвийски

note: Name for lim
en: Limburgan
bg: Лимбургски

note: Name for lit
en: Lithuanian
bg: Литовски

note: Name for ltz
en: Luxembourgish
bg: Люксембургски

note: Name for lvs
en: Standard Latvian
bg: Стандартен латвийски

note: Inverted name for lvs
en: Latvian, Standard
bg: Стандартен латвийски

note: Name for lzh
en: Literary Chinese
bg: Литературен китайски

note: Inverted name for lzh
en: Chinese, Literary
bg: Литературен китайски

note: Name for lzz
en: Laz
bg: Лазки

note: Name for mah
en: Marshallese
bg: Маршалски

note: Name for mch
en: Maquiritari
bg: Йекуана

note: Name for mga
en: Middle Irish (900-1200)
bg: Средновековен ирландски (900-1200)

note: Inverted name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
bg: Средновековен ирландски (900-1200)

note: Name for mkd
en: Macedonian
bg: Македонски

note: Name for mlg
en: Malagasy
bg: Малгашки

note: Name for mlt
en: Maltese
bg: Малтийски

note: Name for mon
en: Mongolian
bg: Монголски

note: Name for mri
en: Maori
bg: Маорски

note: Name for msa
en: Malay (macrolanguage)
bg: Малайски

note: Name for mvf
en: Peripheral Mongolian
bg: Крайграничен монголски

note: Inverted name for mvf
en: Mongolian, Peripheral
bg: Крайграничен монголски

note: Name for mya
en: Burmese
bg: Бирмански

note: Name for nap
en: Neapolitan
bg: Неаполитански

note: Name for nau
en: Nauru
bg: Науруански

note: Name for nav
en: Navajo
bg: Навахо

note: Name for nch
en: Central Huasteca Nahuatl
bg: Централно-ацтекски науатъл

note: Inverted name for nch
en: Nahuatl, Central Huasteca
bg: Науатъл, централно-ацтекски

note: Name for nci
en: Classical Nahuatl
bg: Класически науатъл

note: Inverted name for nci
en: Nahuatl, Classical
bg: Науатъл, класически

note: Name for nds
en: Low German
bg: Долносаксонски

note: Inverted name for nds
en: German, Low
bg: Долносаксонски

note: Name for nei
en: Neo-Hittite
bg: Хетски (ново царство)

note: Inverted name for nei
en: Hittite, Neo-
bg: Хетски (ново царство)

note: Name for nep
en: Nepali (macrolanguage)
bg: Непалски

note: Name for nhe
en: Eastern Huasteca Nahuatl
bg: Източно-ацтекски науатъл

note: Inverted name for nhe
en: Nahuatl, Eastern Huasteca
bg: Науатъл, източно-ацтекски

note: Name for nhn
en: Central Nahuatl
bg: Централен науатъл

note: Inverted name for nhn
en: Nahuatl, Central
bg: Науатъл, централен

note: Name for nhw
en: Western Huasteca Nahuatl
bg: Западно-ацтекски науатъл

note: Inverted name for nhw
en: Nahuatl, Western Huasteca
bg: Науатъл, западно-ацтекски

note: Name for nld
en: Dutch
bg: Холандски

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk
bg: Норвежки Нинорск

note: Name for nob
en: Norwegian Bokmål
bg: Норвежки Букмол

note: Name for nor
en: Norwegian
bg: Норвежки

note: Name for oar
en: Old Aramaic (up to 700 BCE)
bg: Староарамейски (до 700 пр.н.е.)

note: Inverted name for oar
en: Aramaic, Old (up to 700 BCE)
bg: Староарамейски (до 700 пр.н.е.)

note: Name for obr
en: Old Burmese
bg: Старобирмански

note: Inverted name for obr
en: Burmese, Old
bg: Старобирмански

note: Name for obt
en: Old Breton
bg: Старобретонски

note: Inverted name for obt
en: Breton, Old
bg: Старобретонски

note: Name for och
en: Old Chinese
bg: Старокитайски

note: Inverted name for och
en: Chinese, Old
bg: Старокитайски

note: Name for oci
en: Occitan (post 1500)
bg: Окситански (след 1500)

note: Name for oco
en: Old Cornish
bg: Старокорнуелски

note: Inverted name for oco
en: Cornish, Old
bg: Старокорнуелски

note: Name for odt
en: Old Dutch
bg: Старохоландски

note: Inverted name for odt
en: Dutch, Old
bg: Старохоландски

note: Name for oge
en: Old Georgian
bg: СТарогрузински

note: Inverted name for oge
en: Georgian, Old
bg: СТарогрузински

note: Name for oht
en: Old Hittite
bg: Хетски (старо царство)

note: Inverted name for oht
en: Hittite, Old
bg: Хетски (старо царство)

note: Name for ohu
en: Old Hungarian
bg: Староунгарски

note: Inverted name for ohu
en: Hungarian, Old
bg: Староунгарски

note: Name for ojp
en: Old Japanese
bg: Старояпонски

note: Inverted name for ojp
en: Japanese, Old
bg: Старояпонски

note: Name for orv
en: Old Russian
bg: Староруски

note: Inverted name for orv
en: Russian, Old
bg: Староруски

note: Name for osp
en: Old Spanish
bg: Староиспански

note: Inverted name for osp
en: Spanish, Old
bg: Староиспански

note: Name for osx
en: Old Saxon
bg: Старосаксонски

note: Inverted name for osx
en: Saxon, Old
bg: Старосаксонски

note: Name for ota
en: Ottoman Turkish (1500-1928)
bg: Османски турски (1500-1928)

note: Inverted name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
bg: Османски турски (1500-1928)

note: Name for otb
en: Old Tibetan
bg: Старотибетски

note: Inverted name for otb
en: Tibetan, Old
bg: Старотибетски

note: Name for otk
en: Old Turkish
bg: Старотурски

note: Inverted name for otk
en: Turkish, Old
bg: Старотурски

note: Name for oty
en: Old Tamil
bg: Старотамилски

note: Inverted name for oty
en: Tamil, Old
bg: Старотамилски

note: Name for peo
en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
bg: Староперсийски (ок. 600-400 пр.н.е.)

note: Inverted name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
bg: Староперсийски (ок. 600-400 пр.н.е.)

note: Name for pes
en: Iranian Persian
bg: Персийски (Иран)

note: Inverted name for pes
en: Persian, Iranian
bg: Персийски (Иран)

note: Name for pli
en: Pali
bg: Палийски

note: Name for plt
en: Plateau Malagasy
bg: Малгашки

note: Inverted name for plt
en: Malagasy, Plateau
bg: Малгашки

note: Name for pol
en: Polish
bg: Полски

note: Name for por
en: Portuguese
bg: Португалски

note: Name for pro
en: Old Provençal (to 1500)
bg: Старопровансалски (до 1500)

note: Inverted name for pro
en: Provençal, Old (to 1500)
bg: Старопровансалски (до 1500)

note: Name for pus
en: Pushto
bg: Пущунски

note: Name for que
en: Quechua
bg: Кечуански

note: Name for quz
en: Cusco Quechua
bg: Кечуански (Куско)

note: Inverted name for quz
en: Quechua, Cusco
bg: Кечуански (Куско)

note: Name for qvp
en: Pacaraos Quechua
bg: Кечуански (Паракас)

note: Inverted name for qvp
en: Quechua, Pacaraos
bg: Кечуански (Паракас)

note: Name for qxc
en: Chincha Quechua
bg: Кечуански (Чинча)

note: Inverted name for qxc
en: Quechua, Chincha
bg: Кечуански (Чинча)

note: Name for qxp
en: Puno Quechua
bg: Кечуански (Пуно)

note: Inverted name for qxp
en: Quechua, Puno
bg: Кечуански (Пуно)

note: Name for rmc
en: Carpathian Romani
bg: Карпатски цигански

note: Inverted name for rmc
en: Romani, Carpathian
bg: Карпатски цигански

note: Name for rmf
en: Kalo Finnish Romani
bg: Финландски цигански

note: Inverted name for rmf
en: Romani, Kalo Finnish
bg: Финландски цигански

note: Name for rml
en: Baltic Romani
bg: Балтийски цигански

note: Inverted name for rml
en: Romani, Baltic
bg: Балтийски цигански

note: Name for rmn
en: Balkan Romani
bg: Балкански цигански

note: Inverted name for rmn
en: Romani, Balkan
bg: Балкански цигански

note: Name for rmo
en: Sinte Romani
bg: Синтски цигански

note: Inverted name for rmo
en: Romani, Sinte
bg: Синтски цигански

note: Name for rmw
en: Welsh Romani
bg: Уелски цигански

note: Inverted name for rmw
en: Romani, Welsh
bg: Уелски цигански

note: Name for rmy
en: Vlax Romani
bg: Влашки цигански

note: Inverted name for rmy
en: Romani, Vlax
bg: Влашки цигански

note: Name for roh
en: Romansh
bg: Романски

note: Name for rom
en: Romany
bg: Цигански

note: Name for ron
en: Romanian
bg: Румънски

note: Name for rus
en: Russian
bg: Руски

note: Name for san
en: Sanskrit
bg: Санскритски

note: Name for scn
en: Sicilian
bg: Сицилиянски

note: Name for sdc
en: Sassarese Sardinian
bg: Сасарески сардински

note: Inverted name for sdc
en: Sardinian, Sassarese
bg: Сасарески сардински

note: Name for sdh
en: Southern Kurdish
bg: Южнокюрдски

note: Inverted name for sdh
en: Kurdish, Southern
bg: Южнокюрдски

note: Name for sdn
en: Gallurese Sardinian
bg: Галурески сардински

note: Inverted name for sdn
en: Sardinian, Gallurese
bg: Галурески сардински

note: Name for sga
en: Old Irish (to 900)
bg: Староирландски (до 900)

note: Inverted name for sga
en: Irish, Old (to 900)
bg: Староирландски (до 900)

note: Name for sin
en: Sinhala
bg: Синхалски

note: Name for slk
en: Slovak
bg: Словашки

note: Name for slv
en: Slovenian
bg: Словенски

note: Name for sma
en: Southern Sami
bg: Южносаамски

note: Inverted name for sma
en: Sami, Southern
bg: Южносаамски

note: Name for sme
en: Northern Sami
bg: Северносаамски

note: Inverted name for sme
en: Sami, Northern
bg: Северносаамски

note: Name for smj
en: Lule Sami
bg: Луле-саамски

note: Name for smn
en: Inari Sami
bg: Инари-саамски

note: Inverted name for smn
en: Sami, Inari
bg: Инари-саамски

note: Name for smo
en: Samoan
bg: Самоански

note: Name for sms
en: Skolt Sami
bg: Сколт-саамски

note: Inverted name for sms
en: Sami, Skolt
bg: Сколт-саамски

note: Name for sna
en: Shona
bg: Шона

note: Name for snd
en: Sindhi
bg: Синдхи

note: Name for som
en: Somali
bg: Сомалийски

note: Name for spa
en: Spanish
bg: Испански

note: Name for sqi
en: Albanian
bg: Албански

note: Name for src
en: Logudorese Sardinian
bg: Логудорски сардински

note: Inverted name for src
en: Sardinian, Logudorese
bg: Логудорски сардински

note: Name for srd
en: Sardinian
bg: Сардински

note: Name for sro
en: Campidanese Sardinian
bg: Южносардински

note: Inverted name for sro
en: Sardinian, Campidanese
bg: Южносардински

note: Name for srp
en: Serbian
bg: Сръбски

note: Name for swa
en: Swahili (macrolanguage)
bg: Суахили

note: Name for swe
en: Swedish
bg: Шведски

note: Name for syc
en: Classical Syriac
bg: Класически сирийски

note: Inverted name for syc
en: Syriac, Classical
bg: Класически сирийски

note: Name for syr
en: Syriac
bg: Сирийски

note: Name for tam
en: Tamil
bg: Тамилски

note: Name for tat
en: Tatar
bg: Татарски

note: Name for taw
en: Tai
bg: Тайски

note: Name for tft
en: Ternate
bg: Тернате

note: Name for tha
en: Thai
bg: Тайвански

note: Name for tir
en: Tigrinya
bg: Тигриня

note: Name for tuk
en: Turkmen
bg: Туркменски

note: Name for tur
en: Turkish
bg: Турски

note: Name for tvl
en: Tuvalu
bg: Тувалуански

note: Name for twi
en: Twi
bg: Туи

note: Name for ukr
en: Ukrainian
bg: Украински

note: Name for ule
en: Lule
bg: Луле-саамски

note: Name for und
en: Undetermined
bg: неопределен

note: Name for urd
en: Urdu
bg: Урду

note: Name for uzb
en: Uzbek
bg: Узбекски

note: Name for ven
en: Venda
bg: Венда

note: Name for vie
en: Vietnamese
bg: Виетнамски

note: Name for vol
en: Volapük
bg: Волапюк

note: Inverted name for wlm
en: Welsh, Middle
bg: Уелски

note: Name for wln
en: Walloon
bg: Валонски

note: Name for wyy
en: Western Fijian
bg: Западнофиджийски

note: Inverted name for wyy
en: Fijian, Western
bg: Западнофиджийски

note: Name for xbm
en: Middle Breton
bg: Средновековен бретонски

note: Inverted name for xbm
en: Breton, Middle
bg: Средновековен бретонски

note: Name for xcl
en: Classical Armenian
bg: Староарменски

note: Inverted name for xcl
en: Armenian, Classical
bg: Староарменски

note: Name for xmk
en: Ancient Macedonian
bg: Старомакедонски

note: Name for xng
en: Middle Mongolian
bg: Средновековен монголски

note: Inverted name for xng
en: Mongolian, Middle
bg: Средновековен монголски

note: Name for xsm
en: Kasem
bg: Казем

note: Name for ydd
en: Eastern Yiddish
bg: Източен идиш

note: Name for yhd
en: Judeo-Iraqi Arabic
bg: Еврейскоиракски арабски

note: Name for yid
en: Yiddish
bg: Идиш

note: Name for yih
en: Western Yiddish
bg: Западен идиш

note: Name for yud
en: Judeo-Tripolitanian Arabic
bg: Еврейско-трополитански арабски

note: Inverted name for yud
en: Arabic, Judeo-Tripolitanian
bg: Еврейско-трополитански арабски

note: Name for zho
en: Chinese
bg: Китайски

note: Name for zul
en: Zulu
bg: Зулуски
