iso_639-2 - en to be translation catalogue (488 entries)

note: Name for aar
en: Afar
be: афарская

note: Name for abk
en: Abkhazian
be: абхазская

note: Name for ace
en: Achinese
be: ачынская

note: Name for ach
en: Acoli
be: ачолі

note: Name for ada
en: Adangme
be: адангме

note: Name for ady
en: Adyghe; Adygei
be: адыгейская

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
be: афразійскія мовы

note: Name for afh
en: Afrihili
be: афрыхілі

note: Name for afr
en: Afrikaans
be: афрыкаанс

note: Name for ain
en: Ainu
be: айнская

note: Name for aka
en: Akan
be: акан

note: Name for akk
en: Akkadian
be: акадская

note: Name for ale
en: Aleut
be: алеуцкая

note: Name for alg
en: Algonquian languages
be: алганкінскія мовы

note: Name for alt
en: Southern Altai
be: паўднёва-алтайская

note: Name for amh
en: Amharic
be: амхарская

note: Name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
be: стараанглійская (450–1100)

note: Name for anp
en: Angika
be: ангіка

note: Name for apa
en: Apache languages
be: паўднёва-атабаскскія мовы

note: Name for ara
en: Arabic
be: арабская

note: Name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
be: імперская арамейская (700–300 да н.э.)

note: Name for arg
en: Aragonese
be: арагонская

note: Name for arn
en: Mapudungun; Mapuche
be: мапудунгун

note: Name for arp
en: Arapaho
be: арапаха

note: Name for art
en: Artificial languages
be: штучныя мовы

note: Name for arw
en: Arawak
be: аравацкая

note: Name for asm
en: Assamese
be: асамская

note: Name for ast
en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
be: астурыйская

note: Name for ath
en: Athapascan languages
be: атабаскскія мовы

note: Name for aus
en: Australian languages
be: аўстралійскія мовы

note: Name for ava
en: Avaric
be: аварская

note: Name for ave
en: Avestan
be: авесційская

note: Name for awa
en: Awadhi
be: авадхі

note: Name for aym
en: Aymara
be: аймара

note: Name for aze
en: Azerbaijani
be: азербайджанская

note: Name for bad
en: Banda languages
be: мовы банда

note: Name for bai
en: Bamileke languages
be: мовы бамілеке

note: Name for bak
en: Bashkir
be: башкірская

note: Name for bal
en: Baluchi
be: белуджская

note: Name for bam
en: Bambara
be: бамбара

note: Name for ban
en: Balinese
be: балійская

note: Name for bas
en: Basa
be: баса

note: Name for bat
en: Baltic languages
be: балтыйскія мовы

note: Name for bej
en: Beja; Bedawiyet
be: беджа

note: Name for bel
en: Belarusian
be: беларуская

note: Name for bem
en: Bemba
be: бемба

note: Name for ben
en: Bengali
be: бенгальская

note: Common name for ben
en: Bangla
be: бангла

note: Name for ber
en: Berber languages
be: берберскія мовы

note: Name for bho
en: Bhojpuri
be: бходжпуры

note: Name for bih
en: Bihari languages
be: біхарскія мовы

note: Name for bik
en: Bikol
be: бікольская

note: Name for bin
en: Bini; Edo
be: біні

note: Name for bis
en: Bislama
be: біслама

note: Name for bla
en: Siksika
be: сіксіка

note: Name for bnt
en: Bantu (Other)
be: банту (іншыя)

note: Name for bod
en: Tibetan
be: тыбецкая

note: Name for bos
en: Bosnian
be: баснійская

note: Name for bra
en: Braj
be: брадж

note: Name for bre
en: Breton
be: брэтонская

note: Name for btk
en: Batak languages
be: батацкія мовы

note: Name for bua
en: Buriat
be: бурацкая

note: Name for bug
en: Buginese
be: бугінізійская

note: Name for bul
en: Bulgarian
be: балгарская

note: Name for byn
en: Blin; Bilin
be: білін

note: Name for cad
en: Caddo
be: када

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
be: індзейскія цэнтральна-амерыканскія мовы

note: Name for car
en: Galibi Carib
be: карыбская гілібі

note: Name for cat
en: Catalan; Valencian
be: каталанская

note: Name for cau
en: Caucasian languages
be: каўказскія мовы

note: Name for ceb
en: Cebuano
be: себуанская

note: Name for cel
en: Celtic languages
be: кельцкія мовы

note: Name for ces
en: Czech
be: чэшская

note: Name for cha
en: Chamorro
be: чамора

note: Name for chb
en: Chibcha
be: чыбча

note: Name for che
en: Chechen
be: чачэнская

note: Name for chg
en: Chagatai
be: чагатайская

note: Name for chk
en: Chuukese
be: чууцкая

note: Name for chm
en: Mari
be: марыйская

note: Name for chn
en: Chinook jargon
be: чынуцкі жаргон

note: Name for cho
en: Choctaw
be: чоктаўская

note: Name for chp
en: Chipewyan; Dene Suline
be: чыпев'ян; дэнесулін

note: Name for chr
en: Cherokee
be: чэрокі

note: Name for chu
en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
be: царкоўна-славянская; стараславянская; старабалгарская

note: Name for chv
en: Chuvash
be: чувашская

note: Name for chy
en: Cheyenne
be: шэенская

note: Name for cmc
en: Chamic languages
be: чамскія мовы

note: Name for cnr
en: Montenegrin
be: чарнагорская

note: Name for cop
en: Coptic
be: копцскае

note: Name for cor
en: Cornish
be: корнская

note: Name for cos
en: Corsican
be: карсіканская

note: Name for cpe
en: Creoles and pidgins, English based
be: крэольская і піджын (на базе англійскай)

note: Name for cpf
en: Creoles and pidgins, French-based
be: крэольская і піджын (на базе французскай)

note: Name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
be: крэолы і піджыны на партугальскай аснове

note: Name for cre
en: Cree
be: кры

note: Name for crh
en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
be: крымска-татарская

note: Name for crp
en: Creoles and pidgins
be: крэолы і піджыны

note: Name for csb
en: Kashubian
be: кашубская

note: Name for cus
en: Cushitic languages
be: кушыцкія мовы

note: Name for cym
en: Welsh
be: уэльская

note: Name for dak
en: Dakota
be: дакота

note: Name for dan
en: Danish
be: дацкая

note: Name for dar
en: Dargwa
be: даргінская

note: Name for day
en: Land Dayak languages
be: даякскія мовы

note: Name for del
en: Delaware
be: Дэлавэр

note: Name for den
en: Slave (Athapascan)
be: слэйві (атабасцкая)

note: Name for deu
en: German
be: нямецкая

note: Name for dgr
en: Dogrib
be: догрыб

note: Name for din
en: Dinka
be: дынка

note: Name for div
en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
be: мальдыўская

note: Name for doi
en: Dogri
be: догры

note: Name for dra
en: Dravidian languages
be: дравідыйскія мовы

note: Name for dsb
en: Lower Sorbian
be: ніжнялужыцкая

note: Name for dua
en: Duala
be: дуала

note: Name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
be: сярэднегаландская (1050–1350)

note: Name for dyu
en: Dyula
be: дыула

note: Name for dzo
en: Dzongkha
be: дзонг-хэ

note: Name for efi
en: Efik
be: эфік

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
be: старажытна-егіпецкая

note: Name for eka
en: Ekajuk
be: экаюк

note: Name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
be: грэцкая (з 1453)

note: Name for elx
en: Elamite
be: эламская

note: Name for eng
en: English
be: англійская

note: Name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
be: сярэднеанглійская (1100–1500)

note: Name for epo
en: Esperanto
be: эсперанта

note: Name for est
en: Estonian
be: эстонская

note: Name for eus
en: Basque
be: басцкая

note: Name for ewe
en: Ewe
be: эве

note: Name for ewo
en: Ewondo
be: эвонда

note: Name for fan
en: Fang
be: фанг

note: Name for fao
en: Faroese
be: фарэрская

note: Name for fas
en: Persian
be: персідская

note: Name for fat
en: Fanti
be: фанці

note: Name for fij
en: Fijian
be: фіджыйская

note: Name for fil
en: Filipino; Pilipino
be: філіпінская

note: Name for fin
en: Finnish
be: фінская

note: Name for fiu
en: Finno-Ugrian languages
be: фіна-угорскія мовы

note: Name for fon
en: Fon
be: фон

note: Name for fra
en: French
be: французская

note: Name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
be: сярэднефранцузская (1400–1600)

note: Name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
be: старафранцузская (842–1400)

note: Name for frr
en: Northern Frisian
be: паўночнафрызская

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
be: усходняфрызская

note: Name for fry
en: Western Frisian
be: заходняфрызская

note: Name for ful
en: Fulah
be: фула

note: Name for fur
en: Friulian
be: фрыульская

note: Name for gaa
en: Ga
be: га

note: Name for gay
en: Gayo
be: гаё

note: Name for gba
en: Gbaya
be: гбая

note: Name for gem
en: Germanic languages
be: германскія мовы

note: Name for gez
en: Geez
be: гыз

note: Name for gil
en: Gilbertese
be: кірыбаці

note: Name for gla
en: Gaelic; Scottish Gaelic
be: гэльская

note: Name for gle
en: Irish
be: ірландская

note: Name for glg
en: Galician
be: галісійская

note: Name for glv
en: Manx
be: мэнская

note: Name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
be: сярэдняверхненямецкая (1050-1500)

note: Name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
be: стараверхненямецкая (750-1050)

note: Name for gon
en: Gondi
be: гондзі

note: Name for gor
en: Gorontalo
be: Гарантала

note: Name for got
en: Gothic
be: гатычнае

note: Name for grb
en: Grebo
be: грэба

note: Name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
be: старажытнагрэцкая (да 1453)

note: Name for grn
en: Guarani
be: Гуарані

note: Name for gsw
en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
be: алеманская

note: Name for guj
en: Gujarati
be: гуджараці

note: Name for gwi
en: Gwich'in
be: гвічын

note: Name for hai
en: Haida
be: хайда

note: Name for hat
en: Haitian; Haitian Creole
be: гаіцянская; гаіцянская крэольская

note: Name for hau
en: Hausa
be: хаўса

note: Name for haw
en: Hawaiian
be: гавайская

note: Name for heb
en: Hebrew
be: іўрыт

note: Name for her
en: Herero
be: герэра

note: Name for hil
en: Hiligaynon
be: хілігайнон

note: Name for him
en: Himachali languages; Western Pahari languages
be: мовы гімачалі; заходнія пахары

note: Name for hin
en: Hindi
be: хіндзі

note: Name for hit
en: Hittite
be: хецкая

note: Name for hmn
en: Hmong; Mong
be: хмонг; монг

note: Name for hmo
en: Hiri Motu
be: хіры-моту

note: Name for hrv
en: Croatian
be: харвацкая

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
be: верхнялужыцкая

note: Name for hun
en: Hungarian
be: венгерская

note: Name for hup
en: Hupa
be: хупа

note: Name for hye
en: Armenian
be: армянская

note: Name for iba
en: Iban
be: ібанская

note: Name for ibo
en: Igbo
be: ігба

note: Name for ido
en: Ido
be: іда

note: Name for iii
en: Sichuan Yi; Nuosu
be: сычуанская; носу

note: Name for ijo
en: Ijo languages
be: мовы іджа

note: Name for iku
en: Inuktitut
be: інуктытут

note: Name for ile
en: Interlingue; Occidental
be: інтэрлінгва; акцыдэнталь

note: Name for ilo
en: Iloko
be: ілоцкая

note: Name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
be: інтэрлінгва (Асацыяцыя міжнароднай дапаможнай мовы)

note: Name for inc
en: Indic languages
be: індаарыйскія мовы

note: Name for ind
en: Indonesian
be: інданезійская

note: Name for ine
en: Indo-European languages
be: індаеўрапейскія мовы

note: Name for inh
en: Ingush
be: інгушская

note: Name for ipk
en: Inupiaq
be: інупіяк

note: Name for ira
en: Iranian languages
be: іранскія мовы

note: Name for iro
en: Iroquoian languages
be: іракезскія мовы

note: Name for isl
en: Icelandic
be: ісландская

note: Name for ita
en: Italian
be: італьянская

note: Name for jav
en: Javanese
be: яванскае

note: Name for jbo
en: Lojban
be: ложбан

note: Name for jpn
en: Japanese
be: японская

note: Name for jpr
en: Judeo-Persian
be: яўрэйска-персідская

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
be: яўрэйска-арабская

note: Name for kaa
en: Kara-Kalpak
be: каракалпацкая

note: Name for kab
en: Kabyle
be: кабільская

note: Name for kac
en: Kachin; Jingpho
be: качынская

note: Name for kal
en: Kalaallisut; Greenlandic
be: грэнландская

note: Name for kam
en: Kamba
be: камба

note: Name for kan
en: Kannada
be: канада

note: Name for kar
en: Karen languages
be: карэнскія мовы

note: Name for kas
en: Kashmiri
be: кашмірская

note: Name for kat
en: Georgian
be: грузінская

note: Name for kau
en: Kanuri
be: кануры

note: Name for kaw
en: Kawi
be: каві

note: Name for kaz
en: Kazakh
be: казахская

note: Name for kbd
en: Kabardian
be: кабардзінская

note: Name for kha
en: Khasi
be: кхасі

note: Name for khi
en: Khoisan languages
be: кайсанскія мовы

note: Name for khm
en: Central Khmer
be: цэнтральнакхмерская

note: Name for kho
en: Khotanese; Sakan
be: хатанасакская; сака

note: Name for kik
en: Kikuyu; Gikuyu
be: кікую

note: Name for kin
en: Kinyarwanda
be: кіньяруанда

note: Name for kir
en: Kirghiz; Kyrgyz
be: кіргізская

note: Name for kmb
en: Kimbundu
be: мбунду

note: Name for kok
en: Konkani
be: канкані

note: Name for kom
en: Komi
be: комі

note: Name for kon
en: Kongo
be: конга

note: Name for kor
en: Korean
be: карэйская

note: Name for kos
en: Kosraean
be: касрайская

note: Name for kpe
en: Kpelle
be: кпела

note: Name for krc
en: Karachay-Balkar
be: карачаева-балкарская

note: Name for krl
en: Karelian
be: карэльская

note: Name for kro
en: Kru languages
be: мовы кру

note: Name for kru
en: Kurukh
be: курух

note: Name for kua
en: Kuanyama; Kwanyama
be: кваньяма

note: Name for kum
en: Kumyk
be: кумыцкая

note: Name for kur
en: Kurdish
be: курдская

note: Name for kut
en: Kutenai
be: кутэнай

note: Name for lad
en: Ladino
be: ладына

note: Name for lah
en: Lahnda
be: ланда

note: Name for lam
en: Lamba
be: ламба

note: Name for lao
en: Lao
be: лаоскае

note: Name for lat
en: Latin
be: лацінскае

note: Name for lav
en: Latvian
be: латвійская

note: Name for lez
en: Lezghian
be: лезгінская

note: Name for lim
en: Limburgan; Limburger; Limburgish
be: лімбургская

note: Name for lin
en: Lingala
be: лінгала

note: Name for lit
en: Lithuanian
be: літоўская

note: Name for lol
en: Mongo
be: монга

note: Name for loz
en: Lozi
be: лозі

note: Name for ltz
en: Luxembourgish; Letzeburgesch
be: люксембургская

note: Name for lua
en: Luba-Lulua
be: чылуба

note: Name for lub
en: Luba-Katanga
be: луба-катанга

note: Name for lug
en: Ganda
be: ганда

note: Name for lui
en: Luiseno
be: луісеньё

note: Name for lun
en: Lunda
be: лунда

note: Name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
be: луа

note: Name for lus
en: Lushai
be: лушай

note: Name for mad
en: Madurese
be: мадурская

note: Name for mag
en: Magahi
be: магахі

note: Name for mah
en: Marshallese
be: маршальская

note: Name for mai
en: Maithili
be: майтхілі

note: Name for mak
en: Makasar
be: макасарская

note: Name for mal
en: Malayalam
be: малаялам

note: Name for man
en: Mandingo
be: малінке

note: Name for map
en: Austronesian languages
be: аўстранезійскія мовы

note: Name for mar
en: Marathi
be: маратхі

note: Name for mas
en: Masai
be: масайская

note: Name for mdf
en: Moksha
be: макшанская

note: Name for mdr
en: Mandar
be: мандарская

note: Name for men
en: Mende
be: мендэ

note: Name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
be: сярэднеірландская (900-1200)

note: Name for mic
en: Mi'kmaq; Micmac
be: мікмак

note: Name for min
en: Minangkabau
be: мінангкабаў

note: Name for mis
en: Uncoded languages
be: мовы без коду

note: Name for mkd
en: Macedonian
be: македонская

note: Name for mkh
en: Mon-Khmer languages
be: мон-кхмерскія мовы

note: Name for mlg
en: Malagasy
be: малагасійская

note: Name for mlt
en: Maltese
be: мальтыйская

note: Name for mnc
en: Manchu
be: маньчжурская

note: Name for mni
en: Manipuri
be: маніпуры

note: Name for mno
en: Manobo languages
be: мовы маноба

note: Name for moh
en: Mohawk
be: магаўцкая

note: Name for mon
en: Mongolian
be: мангольскае

note: Name for mos
en: Mossi
be: мосі

note: Name for mri
en: Maori
be: маарыйская

note: Name for msa
en: Malay
be: малайская

note: Name for mul
en: Multiple languages
be: некаторыя мовы

note: Name for mun
en: Munda languages
be: мовы мунда

note: Name for mus
en: Creek
be: маскокі

note: Name for mwl
en: Mirandese
be: мірандская

note: Name for mwr
en: Marwari
be: марвары

note: Name for mya
en: Burmese
be: бірманская

note: Name for myn
en: Mayan languages
be: маяскія мовы

note: Name for myv
en: Erzya
be: эрзянская

note: Name for nah
en: Nahuatl languages
be: астэкскія мовы

note: Name for nai
en: North American Indian languages
be: індзейскія паўночна-амерыканскія мовы

note: Name for nap
en: Neapolitan
be: неапалітанская

note: Name for nau
en: Nauru
be: Науру

note: Name for nav
en: Navajo; Navaho
be: наваха

note: Name for nbl
en: Ndebele, South; South Ndebele
be: паўднёвая ндэбеле

note: Name for nde
en: Ndebele, North; North Ndebele
be: паўночная ндэбеле

note: Name for ndo
en: Ndonga
be: ндонга

note: Name for nds
en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
be: ніжненямецкая; ніжнесаксонская

note: Name for nep
en: Nepali
be: непалі

note: Name for new
en: Nepal Bhasa; Newari
be: неварская

note: Name for nia
en: Nias
be: ніяская

note: Name for nic
en: Niger-Kordofanian languages
be: нігера-кангалезскія мовы

note: Name for niu
en: Niuean
be: ніўская

note: Name for nld
en: Dutch; Flemish
be: галандская

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
be: нарвежская нюнорск

note: Name for nob
en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
be: нарвежская букмал

note: Name for nog
en: Nogai
be: нагайская

note: Name for non
en: Norse, Old
be: старажытнаісландская

note: Name for nor
en: Norwegian
be: нарвежская

note: Name for nqo
en: N'Ko
be: нко

note: Name for nso
en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
be: сота, поўнач

note: Name for nub
en: Nubian languages
be: нубійскія мовы

note: Name for nwc
en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
be: класічная неварская

note: Name for nya
en: Chichewa; Chewa; Nyanja
be: чычэва

note: Name for nym
en: Nyamwezi
be: н'янвезі

note: Name for nyn
en: Nyankole
be: н'янколе

note: Name for nyo
en: Nyoro
be: ньёра

note: Name for nzi
en: Nzima
be: нзема

note: Name for oci
en: Occitan (post 1500); Provençal
be: аксітанская (пасля 1500); правансальская

note: Name for oji
en: Ojibwa
be: аджыбва

note: Name for ori
en: Oriya
be: орыя

note: Name for orm
en: Oromo
be: арома

note: Name for osa
en: Osage
be: осейдж

note: Name for oss
en: Ossetian; Ossetic
be: асецінская

note: Name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
be: турэцкая (1500-1928)

note: Name for oto
en: Otomian languages
be: атамійскія мовы

note: Name for paa
en: Papuan languages
be: папуаскія мовы

note: Name for pag
en: Pangasinan
be: Пангасінан

note: Name for pal
en: Pahlavi
be: пахлаві

note: Name for pam
en: Pampanga; Kapampangan
be: капампанганская

note: Name for pan
en: Panjabi; Punjabi
be: панджабі

note: Name for pap
en: Papiamento
be: пап'ямента

note: Name for pau
en: Palauan
be: палау

note: Name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
be: старажытнаперсідская (600-400 да н.э.)

note: Name for phi
en: Philippine languages
be: філіпінскія мовы

note: Name for phn
en: Phoenician
be: фінікійскае

note: Name for pli
en: Pali
be: палі

note: Name for pol
en: Polish
be: польская

note: Name for pon
en: Pohnpeian
be: панпейская

note: Name for por
en: Portuguese
be: партугальская

note: Name for pra
en: Prakrit languages
be: пракрыты

note: Name for pro
en: Provençal, Old (to 1500)
be: стараправансальская (да 1500)

note: Name for pus
en: Pushto; Pashto
be: афганская

note: Name for qaa-qtz
en: Reserved for local use
be: замацавана для лакальнага ўжытку

note: Name for que
en: Quechua
be: кечуа

note: Name for raj
en: Rajasthani
be: раджастхані

note: Name for rap
en: Rapanui
be: рапануйская

note: Name for rar
en: Rarotongan; Cook Islands Maori
be: маарыйская астравоў Кука

note: Name for roa
en: Romance languages
be: раманскія мовы

note: Name for roh
en: Romansh
be: рэтараманская

note: Name for rom
en: Romany
be: цыганская

note: Name for ron
en: Romanian; Moldavian; Moldovan
be: румынская; малдаўская

note: Name for run
en: Rundi
be: кірундзі

note: Name for rup
en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
be: арумынская

note: Name for rus
en: Russian
be: руская

note: Name for sad
en: Sandawe
be: сандаве

note: Name for sag
en: Sango
be: санго

note: Name for sah
en: Yakut
be: якуцкая

note: Name for sai
en: South American Indian (Other)
be: індзейскія паўднёва-амерыканскія (іншыя)

note: Name for sal
en: Salishan languages
be: салішскія мовы

note: Name for sam
en: Samaritan Aramaic
be: самарытанская арамейская

note: Name for san
en: Sanskrit
be: санскрыт

note: Name for sas
en: Sasak
be: сасак

note: Name for sat
en: Santali
be: санталі

note: Name for scn
en: Sicilian
be: сіцылійская

note: Name for sco
en: Scots
be: шатландская

note: Name for sel
en: Selkup
be: селькупская

note: Name for sem
en: Semitic languages
be: семіцкія мовы

note: Name for sga
en: Irish, Old (to 900)
be: старажытнаірландская (да 900)

note: Name for sgn
en: Sign Languages
be: мовы жэстаў

note: Name for shn
en: Shan
be: Шан

note: Name for sid
en: Sidamo
be: сідама

note: Name for sin
en: Sinhala; Sinhalese
be: сінгальская

note: Name for sio
en: Siouan languages
be: сіуанскія мовы

note: Name for sit
en: Sino-Tibetan languages
be: сіна-тыбецкія мовы

note: Name for sla
en: Slavic languages
be: славянскія мовы

note: Name for slk
en: Slovak
be: славацкая

note: Name for slv
en: Slovenian
be: славенская

note: Name for sma
en: Southern Sami
be: паўднёвасаамская

note: Name for sme
en: Northern Sami
be: паўночнасаамская

note: Name for smi
en: Sami languages
be: саамскія мовы

note: Name for smj
en: Lule Sami
be: луле-саамская

note: Name for smn
en: Inari Sami
be: інары-саамская

note: Name for smo
en: Samoan
be: самаанская

note: Name for sms
en: Skolt Sami
be: скольт-саамская

note: Name for sna
en: Shona
be: шона

note: Name for snd
en: Sindhi
be: сіндхі

note: Name for snk
en: Soninke
be: санінке

note: Name for sog
en: Sogdian
be: сагдыйская

note: Name for som
en: Somali
be: самалійская

note: Name for son
en: Songhai languages
be: сангайскія мовы

note: Name for sot
en: Sotho, Southern
be: сесута

note: Name for spa
en: Spanish; Castilian
be: іспанская

note: Name for sqi
en: Albanian
be: албанская

note: Name for srd
en: Sardinian
be: сардзінская

note: Name for srn
en: Sranan Tongo
be: сурынамская

note: Name for srp
en: Serbian
be: сербская

note: Name for srr
en: Serer
be: серэр

note: Name for ssa
en: Nilo-Saharan languages
be: ніла-сахарскія мовы

note: Name for ssw
en: Swati
be: свазі

note: Name for suk
en: Sukuma
be: сукума

note: Name for sun
en: Sundanese
be: сунданскае

note: Name for sus
en: Susu
be: сусу

note: Name for sux
en: Sumerian
be: шумерская

note: Name for swa
en: Swahili
be: суахілі

note: Name for swe
en: Swedish
be: шведская

note: Name for syc
en: Classical Syriac
be: сірыйская класічная

note: Name for syr
en: Syriac
be: сірыйскае

note: Name for tah
en: Tahitian
be: таіцянская

note: Name for tai
en: Tai languages
be: тайскія мовы

note: Name for tam
en: Tamil
be: тамільскае

note: Name for tat
en: Tatar
be: татарская

note: Name for tel
en: Telugu
be: тэлугу

note: Name for tem
en: Timne
be: тэмне

note: Name for ter
en: Tereno
be: тэрэна

note: Name for tet
en: Tetum
be: тэтум

note: Name for tgk
en: Tajik
be: таджыцкая

note: Name for tgl
en: Tagalog
be: тагальская

note: Name for tha
en: Thai
be: тайскае

note: Name for tig
en: Tigre
be: тыгрэ

note: Name for tir
en: Tigrinya
be: тыгрынья

note: Name for tiv
en: Tiv
be: тыў

note: Name for tkl
en: Tokelau
be: Такелаў

note: Name for tlh
en: Klingon; tlhIngan-Hol
be: клінгонская

note: Name for tli
en: Tlingit
be: тлінгіцкая

note: Name for tmh
en: Tamashek
be: тамашэк

note: Name for tog
en: Tonga (Nyasa)
be: тонга (ньяса)

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
be: тонга (астравы)

note: Name for tpi
en: Tok Pisin
be: ток-пісін

note: Name for tsi
en: Tsimshian
be: цімшыянская

note: Name for tsn
en: Tswana
be: тсвана

note: Name for tso
en: Tsonga
be: тсонга

note: Name for tuk
en: Turkmen
be: туркменская

note: Name for tum
en: Tumbuka
be: тумбука

note: Name for tup
en: Tupi languages
be: мовы тупі

note: Name for tur
en: Turkish
be: турэцкая

note: Name for tut
en: Altaic languages
be: алтайскія мовы

note: Name for tvl
en: Tuvalu
be: Тувалу

note: Name for twi
en: Twi
be: тві

note: Name for tyv
en: Tuvinian
be: тувінская

note: Name for udm
en: Udmurt
be: удмурцкая

note: Name for uga
en: Ugaritic
be: угарыцкае

note: Name for uig
en: Uighur; Uyghur
be: уйгурская

note: Name for ukr
en: Ukrainian
be: украінская

note: Name for umb
en: Umbundu
be: умбунду

note: Name for und
en: Undetermined
be: нявызначаная

note: Name for urd
en: Urdu
be: урду

note: Name for uzb
en: Uzbek
be: узбецкая

note: Name for vai
en: Vai
be: ваі

note: Name for ven
en: Venda
be: венда

note: Name for vie
en: Vietnamese
be: в'етнамская

note: Name for vol
en: Volapük
be: валапюк

note: Name for vot
en: Votic
be: водская

note: Name for wak
en: Wakashan languages
be: вакашскія мовы

note: Name for wal
en: Walamo
be: валама

note: Name for war
en: Waray
be: варайская

note: Name for was
en: Washo
be: ваша

note: Name for wen
en: Sorbian languages
be: лужыцкія мовы

note: Name for wln
en: Walloon
be: валонская

note: Name for wol
en: Wolof
be: валоф

note: Name for xal
en: Kalmyk; Oirat
be: калмыцкая

note: Name for xho
en: Xhosa
be: кшоса

note: Name for yao
en: Yao
be: яо

note: Name for yap
en: Yapese
be: япская

note: Name for yid
en: Yiddish
be: ідыш

note: Name for yor
en: Yoruba
be: іоруба

note: Name for ypk
en: Yupik languages
be: юпікскія мовы

note: Name for zap
en: Zapotec
be: сапатэцкая

note: Name for zbl
en: Blissymbols; Blissymbolics; Bliss
be: блісзнакі

note: Name for zen
en: Zenaga
be: зенага

note: Name for zgh
en: Standard Moroccan Tamazight
be: стандартны мараканскі тамазіт

note: Name for zha
en: Zhuang; Chuang
be: чжуанская

note: Name for zho
en: Chinese
be: кітайская

note: Name for znd
en: Zande languages
be: мовы зандэ

note: Name for zul
en: Zulu
be: зулу

note: Name for zun
en: Zuni
be: зуні

note: Name for zxx
en: No linguistic content; Not applicable
be: няма моўнага зместу

note: Name for zza
en: Zaza; Dimili; Dimli; Kirdki; Kirmanjki; Zazaki
be: зазакі
