iso_3166-1 - en to as translation catalogue (402 entries)

note: Name for ABW
en: Aruba
as: আৰুবা

note: Name for AFG
en: Afghanistan
as: আফগানিস্থান

note: Official name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
as: আফগানিস্থানৰ ইছ্‌লামিক প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for AGO
en: Angola
as: এংগোলা

note: Official name for AGO
en: Republic of Angola
as: এঙ্গোলাৰ প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for AIA
en: Anguilla
as: এংগুইলা

note: Name for ALA
en: Åland Islands
as: আলান্ড দ্বীপপুঞ্জ

note: Name for ALB
en: Albania
as: আলবেনিয়া

note: Official name for ALB
en: Republic of Albania
as: আলবেনিয়াৰ প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for AND
en: Andorra
as: এণ্ডোৰা

note: Official name for AND
en: Principality of Andorra
as: প্ৰিঞ্চিপালিটি অফ এণ্ডোৰা

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
as: ইউনাইটেড আৰৱ ইমিৰেটছ

note: Name for ARG
en: Argentina
as: আৰ্জেনটিনা

note: Official name for ARG
en: Argentine Republic
as: আৰ্জেন্টাইন প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for ARM
en: Armenia
as: আৰ্মেনিয়া

note: Official name for ARM
en: Republic of Armenia
as: আৰ্মেনিয়াৰ প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for ASM
en: American Samoa
as: আমেৰিকান ছামোআ

note: Name for ATA
en: Antarctica
as: আনটাৰ্কটিকা

note: Name for ATF
en: French Southern Territories
as: ফ্ৰেঞ্চ দক্ষিণ অঞ্চল

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
as: এন্টিগুৱা আৰু বাৰবুডা

note: Name for AUS
en: Australia
as: অস্ট্ৰেলিয়া

note: Name for AUT
en: Austria
as: অস্ট্ৰিয়া

note: Official name for AUT
en: Republic of Austria
as: অস্ট্ৰিয়াৰ প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
as: আজেৰ্বেইজান

note: Official name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
as: আজেৰ্বেইজানৰ প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for BDI
en: Burundi
as: বুৰুন্ডি

note: Official name for BDI
en: Republic of Burundi
as: বুৰুন্ডি প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for BEL
en: Belgium
as: বেলজিয়াম

note: Official name for BEL
en: Kingdom of Belgium
as: বেলজিয়াম ৰাজ্য

note: Name for BEN
en: Benin
as: বেনিন

note: Official name for BEN
en: Republic of Benin
as: বেনিন প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for BES, Official name for BES
en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
as: বোনাইৰ, চিণ্ট ইউষ্টেটিয়াছ আৰু চাবা

note: Name for BFA
en: Burkina Faso
as: বুৰ্কিনা ফাসো

note: Name for BGD
en: Bangladesh
as: বাংলাদেশ

note: Official name for BGD
en: People's Republic of Bangladesh
as: পিপলছ্ ৰিপাব্লিক অফ বাংলাদেশ

note: Name for BGR
en: Bulgaria
as: বুলগাৰিয়া

note: Official name for BGR
en: Republic of Bulgaria
as: বুলগাৰিয়া প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for BHR
en: Bahrain
as: বাহৰেইন

note: Official name for BHR
en: Kingdom of Bahrain
as: বাহৰেইৰ ৰাজ্য

note: Name for BHS
en: Bahamas
as: বাহামাছ

note: Official name for BHS
en: Commonwealth of the Bahamas
as: বাহামাছৰ ৰাষ্ট্ৰমণ্ডল

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
as: বোছনীযা আৰু হাৰজেগোইনা

note: Official name for BIH
en: Republic of Bosnia and Herzegovina
as: বোছনীযা আৰু হাৰজেগোইনাৰ প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for BLM
en: Saint Barthélemy
as: চেন্ট বাৰ্থেলেমি

note: Name for BLR
en: Belarus
as: বেলাৰছ

note: Official name for BLR
en: Republic of Belarus
as: বেলাৰছৰ প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for BLZ
en: Belize
as: বেলিজ

note: Name for BMU
en: Bermuda
as: বাৰ্মুডা

note: Name for BOL
en: Bolivia, Plurinational State of
as: বোলিভিয়া, প্লুৰিনেছনেল ৰাষ্ট্ৰ

note: Official name for BOL
en: Plurinational State of Bolivia
as: প্লুৰিনেছনেল ৰাষ্ট্ৰ বোলিভিয়া

note: Common name for BOL
en: Bolivia
as: বলীভিয়া

note: Name for BRA
en: Brazil
as: ব্ৰাজিল

note: Official name for BRA
en: Federative Republic of Brazil
as: প্ৰজাতন্ত্ৰী যুক্তৰাষ্ট্ৰ ব্ৰাজিল

note: Name for BRB
en: Barbados
as: বাৰ্বাডোছ

note: Name for BRN
en: Brunei Darussalam
as: ব্ইচ্‌লামিকুনেই ডাৰুছালাম

note: Name for BTN
en: Bhutan
as: ভুটান

note: Official name for BTN
en: Kingdom of Bhutan
as: ভুটান ৰাজ্য

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
as: বোভেট দ্বীপ

note: Name for BWA
en: Botswana
as: বটছোৱানা

note: Official name for BWA
en: Republic of Botswana
as: বটছোৱানাৰ প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for CAF
en: Central African Republic
as: মধ্য আফ্ৰিকান প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for CAN
en: Canada
as: কানাডা

note: Name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
as: কোকোচ (কিলিং) দ্বীপ

note: Name for CHE
en: Switzerland
as: ছুইজাৰলেণ্ড

note: Official name for CHE
en: Swiss Confederation
as: চুইচ মৈত্ৰীসংঘ

note: Name for CHL
en: Chile
as: চিলি

note: Official name for CHL
en: Republic of Chile
as: চিলি প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for CHN
en: China
as: চীন

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
as: গণপ্ৰজাতন্ত্ৰী চীন

note: Name for CIV
en: Côte d'Ivoire
as: আইভৰি কোস্ট

note: Official name for CIV
en: Republic of Côte d'Ivoire
as: আইভৰি কোস্ট প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for CMR
en: Cameroon
as: কেমেৰুণ

note: Official name for CMR
en: Republic of Cameroon
as: কেমেৰুণ প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for COD
en: Congo, The Democratic Republic of the
as: কঙ্গো, গণতান্ত্ৰিক প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for COG
en: Congo
as: কঙ্গো

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
as: কঙ্গো প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for COK
en: Cook Islands
as: কুক দ্বীপপুঞ্জ

note: Name for COL
en: Colombia
as: কোলোম্বিয়া

note: Official name for COL
en: Republic of Colombia
as: কোলোম্বিয়া প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for COM
en: Comoros
as: কমোৰছ

note: Official name for COM
en: Union of the Comoros
as: সংযুক্ত কোমোৰোছ

note: Name for CPV
en: Cabo Verde
as: কাবো ভাৰ্ডে

note: Official name for CPV
en: Republic of Cabo Verde
as: ৰিপাব্লিক অৱ কাবো ভাৰ্ডে

note: Name for CRI
en: Costa Rica
as: কোস্টা ৰিকা

note: Official name for CRI
en: Republic of Costa Rica
as: কোস্টা ৰিকা প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for CUB
en: Cuba
as: কিউবা

note: Official name for CUB
en: Republic of Cuba
as: কিউবা প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for CUW, Official name for CUW
en: Curaçao
as: কুৰাচাও

note: Name for CXR
en: Christmas Island
as: ক্ৰিস্টমাছ দ্বীপপুঞ্জ

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
as: কেমেন দ্বীপ

note: Name for CYP
en: Cyprus
as: ছাইপ্ৰাছ

note: Official name for CYP
en: Republic of Cyprus
as: ছাইপ্ৰাছ প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for CZE
en: Czechia
as: চেকিয়া

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
as: চেক প্ৰজাতন্ত্ৰৰ

note: Name for DEU
en: Germany
as: জাইচ্‌লামিক্মানী

note: Official name for DEU
en: Federal Republic of Germany
as: প্ৰজাতন্ত্ৰী যুক্তৰাষ্ট্ৰ জাইচ্‌লামিক্মানী

note: Name for DJI
en: Djibouti
as: জিবুতি

note: Official name for DJI
en: Republic of Djibouti
as: জিবুতি প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for DMA
en: Dominica
as: ডোমিনিকা

note: Official name for DMA
en: Commonwealth of Dominica
as: ডেমিনিকা ৰাষ্ট্ৰমণ্ডল

note: Name for DNK
en: Denmark
as: ডেনমাৰ্ক

note: Official name for DNK
en: Kingdom of Denmark
as: ডেনমাৰ্ক ৰাজ্য

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
as: ডোমিনিকান প্ৰজান্ত্ৰ্ৰ

note: Name for DZA
en: Algeria
as: আলজেৰিযা

note: Official name for DZA
en: People's Democratic Republic of Algeria
as: পিপল্চ ডেমক্ৰেটিক ৰিপাব্লিক অফ আলজেৰিয়া

note: Name for ECU
en: Ecuador
as: ইকোৱেড'ৰ

note: Official name for ECU
en: Republic of Ecuador
as: ইকোৱেড'ৰ প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for EGY
en: Egypt
as: মিশ্ৰ

note: Official name for EGY
en: Arab Republic of Egypt
as: আৰব প্ৰজাতন্ত্ৰ মিশ্ৰ

note: Name for ERI
en: Eritrea
as: এৰিট্ৰিয়া

note: Official name for ERI
en: the State of Eritrea
as: ইৰিত্ৰিয়া ৰাজ্য

note: Name for ESH
en: Western Sahara
as: পশ্চিম ছাহাৰা

note: Name for ESP
en: Spain
as: স্পেইন

note: Official name for ESP
en: Kingdom of Spain
as: স্পেইন ৰাজ্য

note: Name for EST
en: Estonia
as: এস্তোনিয়া

note: Official name for EST
en: Republic of Estonia
as: এস্তোনিয়া প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for ETH
en: Ethiopia
as: ইথিওপিয়া

note: Official name for ETH
en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
as: গণতান্ত্ৰিক প্ৰজাতন্ত্ৰী যুক্তৰাষ্ট্ৰ ইথিওপিয়া

note: Name for FIN
en: Finland
as: ফিনলেণ্ড

note: Official name for FIN
en: Republic of Finland
as: ফিনলেণ্ড প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for FJI
en: Fiji
as: ফিজি

note: Name for FLK
en: Falkland Islands (Malvinas)
as: ফাকলেণ্ড দ্বীপ (মাল্‌ভিনাছ)

note: Name for FRA
en: France
as: ফ্ইচ্‌লামিকান্স

note: Official name for FRA
en: French Republic
as: ফ্ৰেঞ্চ প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
as: ফাৰো দ্বীপপুঞ্জ

note: Name for FSM
en: Micronesia, Federated States of
as: মাইক্ৰোনেছিয়া যুক্তৰাষ্ট্ৰ

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
as: মাইক্ৰোনেছিয়া যুক্তৰাষ্ট্ৰ

note: Name for GAB
en: Gabon
as: গেবন

note: Official name for GAB
en: Gabonese Republic
as: গেবনিছ প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for GBR
en: United Kingdom
as: যুক্তৰাজ্য

note: Official name for GBR
en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
as: গ্ৰেট ব্ৰিটেন আৰু উত্তৰ আয়াৰ্লেন্ড যুক্তৰাজ্য

note: Name for GEO
en: Georgia
as: জৰ্জিয়া

note: Name for GGY
en: Guernsey
as: গুয়েৰ্ন্সে

note: Name for GHA
en: Ghana
as: ঘানা

note: Official name for GHA
en: Republic of Ghana
as: ঘানা প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for GIB
en: Gibraltar
as: জিব্ৰাল্টাৰ

note: Name for GIN
en: Guinea
as: গিনি

note: Official name for GIN
en: Republic of Guinea
as: গিনি প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for GLP
en: Guadeloupe
as: গুৱাডেলোপ

note: Name for GMB
en: Gambia
as: গাম্বিয়া

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
as: গিনি-বিছাউ

note: Official name for GNB
en: Republic of Guinea-Bissau
as: গিনি-বিছাউ প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
as: বিষুবীয় গিনি

note: Official name for GNQ
en: Republic of Equatorial Guinea
as: বিষুবীয় গিনি প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for GRC
en: Greece
as: গ্ইচ্‌লামিকীচ

note: Official name for GRC
en: Hellenic Republic
as: হেলেনিক প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for GRD
en: Grenada
as: গ্ৰেনাডা

note: Name for GRL
en: Greenland
as: গ্ৰীনলেণ্ড

note: Name for GTM
en: Guatemala
as: গুৱাটেমালা

note: Official name for GTM
en: Republic of Guatemala
as: গুৱাটেমালা প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for GUF
en: French Guiana
as: ফ্ৰেঞ্চ গায়ানা

note: Name for GUM
en: Guam
as: গুৱাম

note: Name for GUY
en: Guyana
as: গায়ানা

note: Official name for GUY
en: Republic of Guyana
as: গায়ানা প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for HKG
en: Hong Kong
as: হংকং

note: Official name for HKG
en: Hong Kong Special Administrative Region of China
as: হংকং, চীনৰ বিশেষ প্ৰশাসনিক অঞ্চল

note: Name for HMD
en: Heard Island and McDonald Islands
as: হাৰ্ড দ্বীপ আৰু মেকডোনাল্ড দ্বীপপুঞ্জ

note: Name for HND
en: Honduras
as: হণ্ডুৰাছ

note: Official name for HND
en: Republic of Honduras
as: হণ্ডুৰাছ প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for HRV
en: Croatia
as: ক্ৰোয়েছিয়া

note: Official name for HRV
en: Republic of Croatia
as: ক্ৰোয়েছিয়া প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for HTI
en: Haiti
as: হাইতি

note: Official name for HTI
en: Republic of Haiti
as: হাইতি প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
as: হাংগেৰী

note: Name for IDN
en: Indonesia
as: ইণ্ডোনেছিয়া

note: Official name for IDN
en: Republic of Indonesia
as: ইণ্ডোনেছিয়া প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for IMN
en: Isle of Man
as: আইল অফ মেন

note: Name for IND
en: India
as: ভাৰত

note: Official name for IND
en: Republic of India
as: ভাৰতীয় প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
as: ব্ৰিটিশ্ব ভাৰতীয় মহাসাগৰীয় অঞ্চল

note: Name for IRL
en: Ireland
as: আয়াৰ্লেণ্ড

note: Name for IRN
en: Iran, Islamic Republic of
as: ইৰান, ইচ্‌লামিক প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Official name for IRN
en: Islamic Republic of Iran
as: ইচ্‌লামিক প্ৰজাতন্ত্ৰ ইৰান

note: Name for IRQ
en: Iraq
as: ইৰাক

note: Official name for IRQ
en: Republic of Iraq
as: ইৰাক প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for ISL
en: Iceland
as: আইচলেণ্ড

note: Official name for ISL
en: Republic of Iceland
as: আইচলেণ্ড প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for ISR
en: Israel
as: ইজ্ৰাইল

note: Official name for ISR
en: State of Israel
as: ইজ্ৰাইল ৰাষ্ট্ৰ

note: Name for ITA
en: Italy
as: ইটালি

note: Official name for ITA
en: Italian Republic
as: ইটালিয়ান প্ৰজান্ত্ৰ

note: Name for JAM
en: Jamaica
as: জামাইকা

note: Name for JEY
en: Jersey
as: জাৰ্চী

note: Name for JOR
en: Jordan
as: জৰ্ডান

note: Official name for JOR
en: Hashemite Kingdom of Jordan
as: হাছেমাইট ৰাজ্য জৰ্ডান

note: Name for JPN
en: Japan
as: জাপান

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
as: কাজাখিস্তান

note: Official name for KAZ
en: Republic of Kazakhstan
as: কাজাখিস্তান প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for KEN
en: Kenya
as: কেনিয়া

note: Official name for KEN
en: Republic of Kenya
as: কেনিয়া প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
as: কিৰ্গিজস্তান

note: Official name for KGZ
en: Kyrgyz Republic
as: কিৰ্গিজ প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for KHM
en: Cambodia
as: কম্বোডিয়া

note: Official name for KHM
en: Kingdom of Cambodia
as: কম্বোডিয়া ৰাজ্য

note: Name for KIR
en: Kiribati
as: কিৰিবাটি

note: Official name for KIR
en: Republic of Kiribati
as: কিৰিবাটি প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
as: চেন্ট কিট্‌স আৰু নেভিচ

note: Name for KOR
en: Korea, Republic of
as: কোৰিয়া প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for KWT
en: Kuwait
as: কুৱেইট

note: Official name for KWT
en: State of Kuwait
as: কুৱেইট ৰাষ্ট্ৰ

note: Name for LAO
en: Lao People's Democratic Republic
as: গণপ্ৰজাতন্ত্ৰী লাও

note: Name for LBN
en: Lebanon
as: লেবানন

note: Official name for LBN
en: Lebanese Republic
as: লেবানিচ প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for LBR
en: Liberia
as: লাইবেৰিয়া

note: Official name for LBR
en: Republic of Liberia
as: লাইবেৰিয়া প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
as: লিবিয়া

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
as: চেন্ট লুচিয়া

note: Name for LIE
en: Liechtenstein
as: লাইচেষ্টেইন

note: Official name for LIE
en: Principality of Liechtenstein
as: সাংবিধানিক ৰাজতন্ত্ৰ লাইচেষ্টেইন

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
as: শ্ৰীলঙ্কা

note: Official name for LKA
en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
as: গণতান্ত্ৰিক সমাজতান্ত্ৰিক প্ৰজাতন্ত্ৰ শ্ৰীলঙ্কা

note: Name for LSO
en: Lesotho
as: লেছোথো

note: Official name for LSO
en: Kingdom of Lesotho
as: লেছোথো ৰাজ্য

note: Name for LTU
en: Lithuania
as: লিথুৱানিয়া

note: Official name for LTU
en: Republic of Lithuania
as: লিথুৱানিয়া প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for LUX
en: Luxembourg
as: লাক্সেমবুৰ্গ

note: Official name for LUX
en: Grand Duchy of Luxembourg
as: লাক্সেমবুৰ্গ গ্ৰেন্ড ডাচি

note: Name for LVA
en: Latvia
as: লাটভিয়া

note: Official name for LVA
en: Republic of Latvia
as: লাটভিয়া প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for MAC
en: Macao
as: মেকাও

note: Official name for MAC
en: Macao Special Administrative Region of China
as: মেকাও, চীনৰ বিশেষ প্ৰশাসনিক অঞ্চল

note: Name for MAF
en: Saint Martin (French part)
as: চেন্ট মাৰ্টিন (ফ্ৰেঞ্চ অংশ)

note: Name for MAR
en: Morocco
as: মৰোক্কো

note: Official name for MAR
en: Kingdom of Morocco
as: মৰোক্কো ৰাজ্য

note: Name for MCO
en: Monaco
as: মোনাকো

note: Official name for MCO
en: Principality of Monaco
as: সাংবিধানিক ৰাজতন্ত্ৰ মোনাকো

note: Name for MDA
en: Moldova, Republic of
as: মোলডোভা, প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Official name for MDA
en: Republic of Moldova
as: মোলডোভা প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Common name for MDA
en: Moldova
as: মোলডোভা

note: Name for MDG
en: Madagascar
as: মাডাগাস্কাৰ

note: Official name for MDG
en: Republic of Madagascar
as: মাডাগাস্কাৰ প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for MDV
en: Maldives
as: মালডিভ্‌চ

note: Official name for MDV
en: Republic of Maldives
as: মালডিভ্‌চ প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for MEX
en: Mexico
as: মেক্সিকো

note: Official name for MEX
en: United Mexican States
as: মেক্সিকান যুক্তৰাষ্ট্ৰ

note: Name for MHL
en: Marshall Islands
as: মাৰ্শ্বেল দ্বীপপুঞ্জ

note: Official name for MHL
en: Republic of the Marshall Islands
as: মাৰ্শ্বেল দ্বীপপুঞ্জ প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for MLI
en: Mali
as: মালি

note: Official name for MLI
en: Republic of Mali
as: মালি প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for MLT
en: Malta
as: মাল্টা

note: Official name for MLT
en: Republic of Malta
as: মাল্টা প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for MMR
en: Myanmar
as: মায়ান্মাৰ

note: Name for MNE, Official name for MNE
en: Montenegro
as: মন্টেনেগ্ৰো

note: Name for MNG
en: Mongolia
as: মঙ্গোলিয়া

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
as: উত্তৰ মাৰিয়ানা দ্বীপ

note: Official name for MNP
en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
as: উত্তৰ মাৰিয়ানা দ্বীপপুঞ্জৰ ৰাষ্ট্ৰমণ্ডল

note: Name for MOZ
en: Mozambique
as: মোজাম্বিক

note: Official name for MOZ
en: Republic of Mozambique
as: মোজাম্বিক প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for MRT
en: Mauritania
as: ম'ৰিটানিয়া

note: Official name for MRT
en: Islamic Republic of Mauritania
as: ইসলামিক প্ৰজাতন্ত্ৰ মৰিটানিয়া

note: Name for MSR
en: Montserrat
as: মন্টছেৰাট

note: Name for MTQ
en: Martinique
as: মাৰ্টিনিক

note: Name for MUS
en: Mauritius
as: মৰিছাছ

note: Official name for MUS
en: Republic of Mauritius
as: মৰিছাছ প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for MWI
en: Malawi
as: মালাৱী

note: Official name for MWI
en: Republic of Malawi
as: মালাউই প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for MYS
en: Malaysia
as: মালেছিয়া

note: Name for MYT
en: Mayotte
as: মেওতে

note: Name for NAM
en: Namibia
as: নামিবিয়া

note: Official name for NAM
en: Republic of Namibia
as: নামিবিয়া প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for NCL
en: New Caledonia
as: নিউ কেলেডনিয়া

note: Name for NER
en: Niger
as: নাইজাৰ

note: Official name for NER
en: Republic of the Niger
as: নাইজাৰ প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
as: নৰফোল্ক দ্বীপ

note: Name for NGA
en: Nigeria
as: নাইজেৰিয়া

note: Official name for NGA
en: Federal Republic of Nigeria
as: প্ৰজাতন্ত্ৰী যুক্তৰাষ্ট্ৰ নাইজেৰিয়া

note: Name for NIC
en: Nicaragua
as: নিকৰ্গুৱা

note: Official name for NIC
en: Republic of Nicaragua
as: নিকৰ্গুৱা প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for NIU, Official name for NIU
en: Niue
as: নিউ

note: Name for NLD
en: Netherlands
as: নেডাৰলেণ্ড

note: Official name for NLD
en: Kingdom of the Netherlands
as: নেডাৰলেণ্ড ৰাজ্য

note: Name for NOR
en: Norway
as: নৰৱে

note: Official name for NOR
en: Kingdom of Norway
as: নৰৱে ৰাজ্য

note: Name for NPL
en: Nepal
as: নেপাল

note: Official name for NPL
en: Federal Democratic Republic of Nepal
as: গণতান্ত্ৰিক প্ৰজাতন্ত্ৰী যুক্তৰাষ্ট্ৰ নেপাল

note: Name for NRU
en: Nauru
as: নাউৰু

note: Official name for NRU
en: Republic of Nauru
as: নাউৰু প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for NZL
en: New Zealand
as: নিউজিলেণ্ড

note: Name for OMN
en: Oman
as: ওমান

note: Official name for OMN
en: Sultanate of Oman
as: ওমান চুলতানত

note: Name for PAK
en: Pakistan
as: পাকিস্তান

note: Official name for PAK
en: Islamic Republic of Pakistan
as: ইচ্‌লামিক প্ৰজাতন্ত্ৰ পাকিস্তান

note: Name for PAN
en: Panama
as: পানামা

note: Official name for PAN
en: Republic of Panama
as: পানামা প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for PCN
en: Pitcairn
as: পিটকেইৰ্ণ

note: Name for PER
en: Peru
as: পেৰু

note: Official name for PER
en: Republic of Peru
as: পেৰু প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for PHL
en: Philippines
as: ফিলিপাইনছ

note: Official name for PHL
en: Republic of the Philippines
as: ফিলিপাইনছ প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for PLW
en: Palau
as: পালাউ

note: Official name for PLW
en: Republic of Palau
as: পালাউ প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
as: পাপুৱা নিউ গিনি

note: Name for POL
en: Poland
as: পলেণ্ড

note: Official name for POL
en: Republic of Poland
as: পলেণ্ড প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
as: পূৱেৰ্টো ৰিকো

note: Name for PRK
en: Korea, Democratic People's Republic of
as: কোৰিয়া, গণতান্ত্ৰিক গণপ্ৰজাতন্ত্ৰী

note: Official name for PRK
en: Democratic People's Republic of Korea
as: গণতান্ত্ৰিক গণপ্ৰজাতন্ত্ৰী কোৰিয়া

note: Name for PRT
en: Portugal
as: পোর্টুগাল

note: Official name for PRT
en: Portuguese Republic
as: প'ৰ্টুগিছ প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for PRY
en: Paraguay
as: পাৰাগুৱে

note: Official name for PRY
en: Republic of Paraguay
as: পাৰাগুৱে প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for PYF
en: French Polynesia
as: ফ্ৰেঞ্চ পলিনেছিয়া

note: Name for QAT
en: Qatar
as: কাটাৰ

note: Official name for QAT
en: State of Qatar
as: কাটাৰ ৰাষ্ট্ৰ

note: Name for REU
en: Réunion
as: ৰিইউনিয়ান

note: Name for ROU
en: Romania
as: ৰোমানিয়া

note: Name for RUS
en: Russian Federation
as: ৰুচ যুক্তৰাষ্ট্ৰ

note: Name for RWA
en: Rwanda
as: ৰৱান্ডা

note: Official name for RWA
en: Rwandese Republic
as: ৰৱান্ডিচ প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
as: ছৌডি আৰব

note: Official name for SAU
en: Kingdom of Saudi Arabia
as: ছৌডি আৰব ৰাজ্য

note: Name for SDN
en: Sudan
as: ছুদান

note: Official name for SDN
en: Republic of the Sudan
as: ছুদান প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for SEN
en: Senegal
as: ছেনেগাল

note: Official name for SEN
en: Republic of Senegal
as: ছেনেগাল প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for SGP
en: Singapore
as: ছিংগাপুৰ

note: Official name for SGP
en: Republic of Singapore
as: ছিংগাপুৰ প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
as: দক্ষিণ জৰ্জিয়া আৰু দক্ষিণ চেন্ডউইচ দ্বীপপুঞ্জ

note: Name for SHN
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
as: ছেইন্ট হেলেনা, এচেঞ্চন আৰু ট্ৰিস্টান ডা কুন্হা

note: Name for SJM
en: Svalbard and Jan Mayen
as: চয়ালবাৰ্ড আৰু ইয়ানমায়েন

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
as: ছলোমন দ্বীপ

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
as: চিয়েৰা লিওন

note: Official name for SLE
en: Republic of Sierra Leone
as: চিয়েৰা লিওন প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for SLV
en: El Salvador
as: এল ছেলভেড'ৰ

note: Official name for SLV
en: Republic of El Salvador
as: এল ছেলভেড'ৰ প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for SMR
en: San Marino
as: চান মাৰিনো

note: Official name for SMR
en: Republic of San Marino
as: চান মাৰিনো প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for SOM
en: Somalia
as: ছোমালিয়া

note: Name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
as: চেন্ট পিয়েৰ আৰু মিকেলন

note: Name for SRB
en: Serbia
as: চাৰ্বিয়া

note: Official name for SRB
en: Republic of Serbia
as: চাৰ্বিয়া প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
as: চাও টোমে আৰু প্ৰিন্সিপে

note: Official name for STP
en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
as: গণতান্ত্ৰিক প্ৰজাতন্ত্ৰ চাও টোমে আৰু প্ৰিন্সিপে

note: Name for SUR
en: Suriname
as: চুৰিনাম

note: Official name for SUR
en: Republic of Suriname
as: চুৰিনাম প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for SVK
en: Slovakia
as: স্লোভাকিয়া

note: Official name for SVK
en: Slovak Republic
as: স্লোভাক প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for SVN
en: Slovenia
as: স্লোভেনিয়া

note: Official name for SVN
en: Republic of Slovenia
as: স্লোভেনিয়া প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for SWE
en: Sweden
as: ছুইডেন

note: Official name for SWE
en: Kingdom of Sweden
as: ছুইডেন ৰাজ্য

note: Name for SYC
en: Seychelles
as: ছেয়চেলছ

note: Official name for SYC
en: Republic of Seychelles
as: ছেয়চেলছ প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for SYR
en: Syrian Arab Republic
as: চিৰিয়ান আৰব প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
as: টুৰ্কছ আৰু কেইকোছ দ্বীপ

note: Name for TCD
en: Chad
as: চাড

note: Official name for TCD
en: Republic of Chad
as: চাড প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for TGO
en: Togo
as: টোগো

note: Official name for TGO
en: Togolese Republic
as: টোগোলিচ প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for THA
en: Thailand
as: থাইলেণ্ড

note: Official name for THA
en: Kingdom of Thailand
as: থাইলেণ্ড ৰাজ্য

note: Name for TJK
en: Tajikistan
as: তাজিকিস্তান

note: Official name for TJK
en: Republic of Tajikistan
as: তাজিকিস্তান প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for TKL
en: Tokelau
as: টকেলাউ

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
as: তুৰ্কমেনিস্তান

note: Name for TLS
en: Timor-Leste
as: টিমোৰ-লেস্তে

note: Official name for TLS
en: Democratic Republic of Timor-Leste
as: গণপ্ৰজাতন্ত্ৰী টিমোৰ-লেস্তে

note: Name for TON
en: Tonga
as: টোঙ্গা

note: Official name for TON
en: Kingdom of Tonga
as: টোঙ্গা ৰাজ্য

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
as: ট্ৰিনিডাড আৰু টোবাগো

note: Official name for TTO
en: Republic of Trinidad and Tobago
as: ট্ৰিনিডাড আৰু টোবাগো প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for TUN
en: Tunisia
as: টিউনিছিয়া

note: Official name for TUN
en: Republic of Tunisia
as: টিউনিছিয়া প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for TUV
en: Tuvalu
as: টুভালু

note: Name for TWN, Official name for TWN
en: Taiwan, Province of China
as: তাইৱান, চীনৰ প্ৰদেশ

note: Common name for TWN
en: Taiwan
as: তাইৱান

note: Name for TZA
en: Tanzania, United Republic of
as: তাঞ্জানিয়া, সংযুক্ত প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Official name for TZA
en: United Republic of Tanzania
as: সংযুক্ত প্ৰজাতন্ত্ৰ তাঞ্জানিয়া

note: Name for UGA
en: Uganda
as: উগাণ্ডা

note: Official name for UGA
en: Republic of Uganda
as: উগাণ্ডা প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for UKR
en: Ukraine
as: ইউক্ৰেইন

note: Name for UMI
en: United States Minor Outlying Islands
as: মাৰ্কিন যুক্তৰাষ্ট্ৰ বহিস্থিত ক্ষুদ্ৰ দ্বীপপুঞ্জ

note: Name for URY
en: Uruguay
as: উৰুগুৱে

note: Official name for URY
en: Eastern Republic of Uruguay
as: পূৰ্বীয় প্ৰজাতন্ত্ৰ উৰুগুৱে

note: Name for USA
en: United States
as: মাৰ্কিন যুক্তৰাষ্ট্ৰ

note: Official name for USA
en: United States of America
as: আমেৰিকা মাৰ্কিন যুক্তৰাষ্ট্ৰ

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
as: উজ্বেকিস্তান

note: Official name for UZB
en: Republic of Uzbekistan
as: উজ্বেকিস্তান প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for VAT
en: Holy See (Vatican City State)
as: হোলি ছি (ভেটিকান)

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
as: চেন্ট ভিনচেন্ট আৰু গ্ৰেনাডিনচ

note: Name for VEN
en: Venezuela, Bolivarian Republic of
as: ভেনেজুৱেলা, বোলিভাৰিয়ান প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Official name for VEN
en: Bolivarian Republic of Venezuela
as: বোলিভাৰিয়ান প্ৰজাতন্ত্ৰ ভেনেজুৱেলা

note: Common name for VEN
en: Venezuela
as: ভেনেজুৱেলা

note: Name for VGB
en: Virgin Islands, British
as: ব্ৰিটিশ্ব ভাৰ্জিন দ্বীপ

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
as: ব্ৰিটিশ্ব ভাৰ্জিন দ্বীপ

note: Name for VIR
en: Virgin Islands, U.S.
as: মাৰ্কিন যুক্তৰাষ্ট্ৰ ভাৰ্জিন দ্বীপ

note: Official name for VIR
en: Virgin Islands of the United States
as: মাৰ্কিন যুক্তৰাষ্ট্ৰ ভাৰ্জিন দ্বীপ

note: Name for VNM
en: Viet Nam
as: ভিয়েতনাম

note: Official name for VNM
en: Socialist Republic of Viet Nam
as: সমাজতান্ত্ৰিক প্ৰজাতন্ত্ৰ ভিয়েতনাম

note: Name for VUT
en: Vanuatu
as: ভানুৱাটুুু

note: Official name for VUT
en: Republic of Vanuatu
as: ভানুৱাটুুু প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for WLF
en: Wallis and Futuna
as: ৱালিচ আৰু ফুটুনা

note: Name for WSM
en: Samoa
as: ছামোৱা

note: Official name for WSM
en: Independent State of Samoa
as: স্বতন্ত্ৰ ৰাষ্ট্ৰ ছামোৱা

note: Name for YEM
en: Yemen
as: য়েমেন

note: Official name for YEM
en: Republic of Yemen
as: য়েমেন প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for ZAF
en: South Africa
as: দক্ষিণ আফ্ৰিকা

note: Official name for ZAF
en: Republic of South Africa
as: দক্ষিণ আফ্ৰিকা প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for ZMB
en: Zambia
as: জাম্বিয়া

note: Official name for ZMB
en: Republic of Zambia
as: জাম্বিয়া প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
as: জিম্বাবোৱে

note: Official name for ZWE
en: Republic of Zimbabwe
as: জিম্বাবোৱে প্ৰজাতন্ত্ৰ
