iso_3166-1 - en to ach translation catalogue (163 entries)

note: Name for AFG
en: Afghanistan
ach: Apaghanicitan

note: Official name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
ach: Atye

note: Name for AGO
en: Angola
ach: Anggola

note: Name for ALA
en: Åland Islands
ach: Cula Nam me Aland

note: Name for ALB
en: Albania
ach: Alibania

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
ach: United Arab Emirate

note: Name for ARG
en: Argentina
ach: Agentina

note: Name for ARM
en: Armenia
ach: Arimenia

note: Name for ASM
en: American Samoa
ach: Amerikan Camoa

note: Name for ATA
en: Antarctica
ach: Antaktika

note: Name for ATF
en: French Southern Territories
ach: Lobe me Tung Piny me Purenci

note: Name for AUS
en: Australia
ach: Awucitrelia

note: Name for AUT
en: Austria
ach: Awucitria

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
ach: Ajerbaijan

note: Name for BEL
en: Belgium
ach: Belgiam

note: Name for BFA
en: Burkina Faso
ach: Burkina Faco

note: Name for BGD
en: Bangladesh
ach: Bangladec

note: Name for BGR
en: Bulgaria
ach: Buligaria

note: Name for BHR
en: Bahrain
ach: Bairain

note: Name for BHS
en: Bahamas
ach: Ba ama

note: Name for BLR
en: Belarus
ach: Belaruc

note: Name for BLZ
en: Belize
ach: Belije

note: Name for BMU
en: Bermuda
ach: Bamuda

note: Common name for BOL
en: Bolivia
ach: Bolibia

note: Name for BRA
en: Brazil
ach: Brajil

note: Name for BRB
en: Barbados
ach: Babadoc

note: Name for BTN
en: Bhutan
ach: Butan

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
ach: Boubet Ailan

note: Name for BWA
en: Botswana
ach: Botcwana

note: Name for CAF
en: Central African Republic
ach: Centrol Apirikan Ripablik

note: Name for CAN
en: Canada
ach: Kanada

note: Name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
ach: Cula Nam me Kokoci (Ka peko)

note: Name for CHE
en: Switzerland
ach: Cwijalan

note: Name for CHL
en: Chile
ach: Cile

note: Name for CHN
en: China
ach: Caina

note: Name for CMR
en: Cameroon
ach: Kamerun

note: Name for COK
en: Cook Islands
ach: Cula Nam me Kuk

note: Name for COL
en: Colombia
ach: Kolombia

note: Name for COM
en: Comoros
ach: Komoro

note: Name for CRI
en: Costa Rica
ach: Kosta Rika

note: Name for CUB
en: Cuba
ach: Kuba

note: Name for CUW, Official name for CUW
en: Curaçao
ach: Kurakao

note: Name for CXR
en: Christmas Island
ach: Kricimac Ailan

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
ach: Cula Nam me Keiman

note: Name for CYP
en: Cyprus
ach: Caipraci

note: Name for CZE
en: Czechia
ach: Cijecia

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
ach: Cek Ripablik

note: Name for DEU
en: Germany
ach: Gerimani

note: Name for DJI
en: Djibouti
ach: Dijibuti

note: Name for DMA
en: Dominica
ach: Dominika

note: Name for DNK
en: Denmark
ach: Denmak

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
ach: Dominikan Ripablik

note: Name for DZA
en: Algeria
ach: Aligeria

note: Name for ECU
en: Ecuador
ach: Ekueda

note: Name for EGY
en: Egypt
ach: Miciri

note: Name for ESH
en: Western Sahara
ach: Ca ara Itung Poto Ceng

note: Name for ESP
en: Spain
ach: Cipain

note: Name for EST
en: Estonia
ach: Ecitonia

note: Name for ETH
en: Ethiopia
ach: Lobo Abicinia

note: Name for FIN
en: Finland
ach: Finlan

note: Name for FRA
en: France
ach: Puranci

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
ach: Icula Nam me Paroe

note: Name for GGY
en: Guernsey
ach: Guancei

note: Name for GHA
en: Ghana
ach: Gana

note: Name for GIN
en: Guinea
ach: Guini

note: Name for GLP
en: Guadeloupe
ach: Guadelupe

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
ach: Guini-Bicau

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
ach: Ekuatoriol Guini

note: Name for GRC
en: Greece
ach: Grici

note: Name for GRL
en: Greenland
ach: Grinlan

note: Name for GUF
en: French Guiana
ach: Frenc Guyana

note: Name for HKG
en: Hong Kong
ach: Oong Kong

note: Name for HND
en: Honduras
ach: Oondurac

note: Name for HRV
en: Croatia
ach: Kroetia

note: Name for HTI
en: Haiti
ach: Aaiti

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
ach: Angari

note: Name for IDN
en: Indonesia
ach: Indonecia

note: Name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
ach: Buritic Indian Ocean Territori

note: Name for IRL
en: Ireland
ach: Ailan

note: Name for IRQ
en: Iraq
ach: Irak

note: Name for ISL
en: Iceland
ach: Iciland

note: Name for ISR
en: Israel
ach: Icarael

note: Name for ITA
en: Italy
ach: Itali

note: Name for JAM
en: Jamaica
ach: Jamaika

note: Name for JEY
en: Jersey
ach: Jasei

note: Name for JOR
en: Jordan
ach: Jodan

note: Name for JPN
en: Japan
ach: Japani

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
ach: Kajakicitan

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
ach: Kagizcitan

note: Name for KHM
en: Cambodia
ach: Kambodia

note: Name for KWT
en: Kuwait
ach: Kuweit

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
ach: Libia

note: Name for LIE
en: Liechtenstein
ach: Liektencitein

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
ach: Ciri Lanka

note: Name for LSO
en: Lesotho
ach: Lecoto

note: Name for LTU
en: Lithuania
ach: Lituania

note: Name for LUX
en: Luxembourg
ach: Lucembag

note: Name for LVA
en: Latvia
ach: Latbia

note: Name for MAR
en: Morocco
ach: Moroko

note: Name for MCO
en: Monaco
ach: Monako

note: Common name for MDA
en: Moldova
ach: Moldoba

note: Name for MDG
en: Madagascar
ach: Madagacika

note: Name for MDV
en: Maldives
ach: Maldibeci

note: Name for MEX
en: Mexico
ach: Mekciko

note: Name for MHL
en: Marshall Islands
ach: Cula Nam me Macal

note: Name for MNE, Official name for MNE
en: Montenegro
ach: Montenigro

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
ach: Icula Nam me Mariana tung Malo

note: Name for MOZ
en: Mozambique
ach: Mojambik

note: Name for MRT
en: Mauritania
ach: Mawuritania

note: Name for MSR
en: Montserrat
ach: Monticerat

note: Name for MTQ
en: Martinique
ach: Martinikui

note: Name for MUS
en: Mauritius
ach: Mauritiaci

note: Name for MYS
en: Malaysia
ach: Maleicia

note: Name for NCL
en: New Caledonia
ach: New Kaledonia

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
ach: Icula Nam me Norpok

note: Name for NIC
en: Nicaragua
ach: Nikaragua

note: Name for NLD
en: Netherlands
ach: Nedalan

note: Name for NOR
en: Norway
ach: Nowei

note: Name for NZL
en: New Zealand
ach: Nio Jilan

note: Name for PAK
en: Pakistan
ach: Pakicitan

note: Name for PHL
en: Philippines
ach: Pilippain

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
ach: Papua Nio Gini

note: Name for POL
en: Poland
ach: Polan

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
ach: Puato Riko

note: Name for PRT
en: Portugal
ach: Potugol

note: Name for PRY
en: Paraguay
ach: Paragwei

note: Name for PYF
en: French Polynesia
ach: Prenci Polinecia

note: Name for QAT
en: Qatar
ach: Kuatar

note: Name for REU
en: Réunion
ach: Réyunion

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
ach: Caudi Arabia

note: Name for SDN
en: Sudan
ach: Cudan

note: Name for SEN
en: Senegal
ach: Cenegal

note: Name for SGP
en: Singapore
ach: Cingapoo

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
ach: Icula Nam me Colomon

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
ach: Cierra Leone

note: Name for SLV
en: El Salvador
ach: Eli Calibeda

note: Name for SMR
en: San Marino
ach: Can Marino

note: Name for SOM
en: Somalia
ach: Comalia

note: Name for SRB
en: Serbia
ach: Cabia

note: Name for SSD
en: South Sudan
ach: Cudan Tung Piny

note: Name for SUR
en: Suriname
ach: Curiname

note: Name for SVK
en: Slovakia
ach: Cilobakia

note: Name for SVN
en: Slovenia
ach: Cilobenia

note: Name for SWE
en: Sweden
ach: Cweden

note: Name for SYC
en: Seychelles
ach: Ceicelleci

note: Name for TCD
en: Chad
ach: Caad

note: Name for THA
en: Thailand
ach: Tailan

note: Name for TJK
en: Tajikistan
ach: Tajikicitan

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
ach: Takmenicitan

note: Name for TLS
en: Timor-Leste
ach: Timor-Lecite

note: Name for TUN
en: Tunisia
ach: Tunicia

note: Name for TUV
en: Tuvalu
ach: Tubalu

note: Common name for TZA
en: Tanzania
ach: Tanjania

note: Name for UKR
en: Ukraine
ach: Ukrein

note: Name for URY
en: Uruguay
ach: Uruguayi

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
ach: Ujbekicitan

note: Common name for VEN
en: Venezuela
ach: Benezuela

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
ach: Cula Nam me British Virgin

note: Name for VUT
en: Vanuatu
ach: Vanuta

note: Name for WSM
en: Samoa
ach: Camoa

note: Name for ZAF
en: South Africa
ach: Apirika Itung Piny

note: Name for ZMB
en: Zambia
ach: Jambia

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
ach: Jimbabwe
